Antykwariat "Rara Avis" w Krakowie![]()
Zamówienia na wymienione w katalogu książki można przesłać drogą elektroniczną lub zgłosić telefonicznie
(12 422 03 90)
Ceny w złotych polskich (PLN).
Pozycje
sprzedane oznaczono gwiazdką (*)
1. BARANOWSKI Bohdan — Pożegnanie z diabłem i czarownicą. Łódź 1965. Wyd. Łódzkie. 4, s. 199, [3], tablice. brosz. (Stan dobry. Inicjały, kartę tyt. i okł. proj. A.Szonert) 40,00
2*. BARANOWSKI Bohdan — Pożegnanie z diabłem i czarownicą. Łódź 1965. Wyd. Łódzkie. 4, s. 199, [5], tablice. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Okł. nieco przykurzone, poza tym stan dobry. Ekslibris oraz na licu opr. superekslibris W.O. Poraya-Biernackiego. Inicjały, kartę tyt. i okł. proj. A.Szonert) 36,00
3. BAZIELICH Barbara — Tradycyjna rzeźba ludowa w drewnie na Śląsku. Katalog zbiorów. Bytom 1991. Muz. Górnośląskie. 8, s. 183, [1]. brosz. Rocznik Muz. Górnośląskiego, Etnografia, z.9 (Okł. leciutko otarte, poza tym stan b.dobry. Ilustr. w tekście) 40,00
4*. BILLERT Paweł — Pieśni ludowe z Kujaw, Pałuk i Kaszub. Zbiór oprac. ... Wstęp A.Jachnina. Kr. 1972. PWM. 16d, s. 115, [1]. brosz. (Okł. lekko otarte, poza tym stan dobry) 20,00
5. BŁACHOWSKI Aleksander — Nie tylko chlebem ... portrety twórców ludowych. War. 1983. LSW. 16d, s. 170, [5], tablice. brosz. (Okł. zaplamione, poza tym stan dobry. Obca dedykacja) 18,00
6*. BUKOWSKI Andrzej — Regionalizm kaszubski. Ruch naukowy, literacki i kulturalny. Zarys monografii historycznej. Poz. 1950. Inst. Zach. 8, s. VIII, 399, tabl. 3. brosz. Prace Inst. Zach., nr 15 (Egz. nierozcięty. Blok pęknięty, poza tym stan dobry) 40,00
7*. BUSZEK A. — O farbiarstwie domowem w zastosowaniu do przemysłu ludowego. War. 1920. Druk. Roln. 16d, s. 8. brosz. Odb. z "Głosu do kobiet wiejskich", nr 19 (Ekslibris. Niewielkie zaplamienia, poza tym stan b.dobry) 10,00
8. CHMIELIŃSKA Aniela — Księżacy (łowiczanie). Kr. 1925. Księg. Geograf. "Orbis". 16d, s. 150, [2], tabl. 4. opr. wsp. pł., okł. brosz. naklejona na oprawę. Bibliot. geograf. "Orbis", s.3, t.9. (Podklejenia marginesów kilku kart, niewielki ślad wilgoci) 40,00
9*. CHRZANOWSKI Tadeusz, PIWOCKI Ksawery — Drewno w polskiej architekturze i rzeźbie ludowej. Wr. 1981. Ossol. 4, s. 56, [4], tablice. brosz., obw. PAN, Inst. Sztuki (Obw. otarta, poza tym stan b.dobry) 50,00
10. CZARNECKI Wiktor — O społeczeństwie Wanów i ich bogini Wandzie. Poz. 1907. Nakł. autora. 8, s. 62, mapy 2. brosz. (Stan dobry. Podpis własn., skasowane piecz.) 42,20
11*. DEKOWSKI Jan Piotr — Strój sieradzki. Wr. 1959. Pol. Tow. Ludozn. 4, s. 74, [2], tabl. 2, mapy 2. Atlas polskich strojów ludowych, cz.4, z.6: Mazowsze i Sieradzkie (Egz. nierozcięty. Grzbiet z niewielkimi ubytkami, stan dobry. Ilustr. w tekście) 16,00
12. DROZD-PIASECKA Mirosława, PAPROCKA Wanda — W kręgu tradycji i sztuki ludowej. War. 1985. LSW. 16d, s. 273, [3]. brosz. (Stan dobry) 24,00
13*. DURCZEWSKI Zdzisław — Grupa górnośląsko-małopolska kultury łużyckiej w Polsce. Cz.1-2. Kr. 1939-1946, 1948. PAU. 4, s. [2], 187; VIII, 359, tabl. 111, mapa rozkł. 1. opr. wsp. ppł. Wyd. śląskie, Prace prehist., nr 4. (Karta tyt. cz.1 nieco zakurzona, karta tyt. cz.2 pożółkła. Cz.1: Syntetyczna, cz.2: Materiały) 80,00
14. FISCHER Adam — Etnografja słowiańska. Z.3: Łużyczanie. Z 41 ilustr. i 1 mapą. Lw.-War. 1932. Książnica-Atlas. 8, s. IV, [41]-120, mapa rozkł. 1. opr. wsp. plast. z zach. okł. brosz. (Stan b.dobry. Ilustr. w tekście) 43,00
15*. FRYŚ-PIETRASZKOWA Ewa — Ośrodek garncarski w Łążku Ordynackim i jego wyroby na tle ceramiki malowanej w Polsce. Wr. 1973. Ossol. 8, s. 286, [1]. opr. oryg. pł., obw. (Obw. nieco nadkruszona, poza tym stan b.dobry) 42,00
16*. FRYŚ-PIETRASZKOWA Ewa, MERES Magdalena — Zdobnictwo bibułkowe Żywiecczyzny. Żywiec [1975?]. Muz. w Żywcu. 16d podł., s. [40]. brosz. (Stan b.dobry) 10,55
17*. GAJEK Józef — Zarys etnograficzny zachodniej części Podola. Lub. 1947. UMCS. 4, s. 190. brosz. Annales UMCS, vol.II, 1, sectio F. (Otarcia okł., ubytek grzbietu, wewnątrz stan dobry. Piecz.: egz. autorski. Ilustr. w tekście) 52,75
18*. GANSINIEC Ryszard — Krystalomancja. Wr. 1955. Ossol. 8, s. [2], 83. brosz. Pol. Tow. Ludozn., odb. z "Ludu", t.41, 1954 (Ezg. nierozcięty, stan b.dobry) 30,00
19*. GANSZYNIEC Ryszard — Pas czarowny. Lw. 1925. Tow. Ludozn. 8, s. 33. brosz. Odb. z "Ludu". (Karta tyt. luzem, nadkruszona. Egz. wymaga oprawy) 10,22
20. GAWEŁEK Franciszek — Bibliografia ludoznawstwa polskiego. War. 1977. WAiF. 8, s. XLII, 328. opr. oryg. imit. psk. (Stan dobry. Reprint wyd.: Kr. 1914. AU. Wyd. 500 egz. numerowanych, ten nr 483) 46,00
21. GĄDZIKIEWICZ Witold — Strój górali podhalańskich pod względem higjenicznym [...]. War. 1926. Druk. Wzorowa. 8, s. 38, [1]. brosz. Odb. ze "Zdrowia" (Stan dobry. Ilustr. w tekście) 43,00
22*. GŁADYSZ Mieczysław — Góralskie zdobnictwo drzewne na Śląsku. (Z 125 ryc. w tekście, 108 tabl. i mapką). Kr. 1935. Nakł. PAU. 4, s. VII, [1], 151, tabl. 108. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. Wyd. śląskie, Prace etnograf., nr 1 (Niewielkie ubytki krawędzi okł. brosz., podklejone bibułką przez introligatora, poza tym stan bardzo dobry. Obca dedykacja) 180,00
23*. GRABOWSKI Józef — Dawny artysta ludowy. War. 1976. LSW. 16d, s. 208, [4], tablice. brosz. (Tylna okł. ze śladami zagięć i zabrudzeń, poza tym stan dobry) 32,00
24. GRABOWSKI Józef — Ludowe obrazy drzeworytnicze. War. 1970. Inst. Wyd. PAX. 8, s. 250, [2]. opr. oryg. pł., obw. (Poza otarciami obw. stan b.dobry. Bardzo liczne ilustr.) 37,98
25*. GRABOWSKI Józef — Sztuka ludowa w Polsce. Przewodnik po wystawie zorganizowanej przy współudziale Muzeum Narodowego w Warszawie. War. 1937. Inst. Propagandy Sztuki. 8, s. 29, [2], tablice. brosz. (Okł. nieco zaplamiona, blok poluźniony, wewnątrz stan dobry) 27,43
26*. GRABOWSKI Józef — Wycinanka ludowa. War. 1955. "Sztuka". 8, s. 133, [5], tablice. opr. oryg. pł., obw. Państ. Inst. Sztuki, Polska Sztuka Ludowa. (Otarcia i ubytki obw., poza tym stan dobry) 46,00
27. HAFT i zdobienie stroju ludowego. War. 1955. Wyd. Sztuka. 4, s. 71, [2], tabl. 139. opr. oryg. pł., obw. (Obw. nieco otarta i zabrudzona, poza tym stan dobry) 84,40
28. JAWORSKI Marek — W kręgu Kenara. War. 1968. LSW. 16d, s. 154, [3]. opr. pł., obw. (Stan dobry) 36,00
29. JAZOWSKA-GUMULSKA Maria — Gęśle z Jawora. O regionalnych pisarzach Podhala w dwudziestoleciu międzywojennym. Zakopane 1990. Wyd. Muz. Tatrz. 8, s. 196, tablice. brosz. Wyd. Muz. Tatrz., t.17. (Stan b.dobry) 25,32
30*. JOST Henryk — Ludowe tartaki i gonciarnie podhalańskie (próba monografii). Zakopane 1989. Muz. Tatrzańskie. 8, s. 74, [4], tablice. brosz. Wyd. Muz. Tatrz., t.16 (Stan b.dobry) 40,00
31. KAFEL Mieczysław, OLCHA Antoni — Wieś pisząca. Kr.-War. 1946. "Czytelnik". 8, s. 141, [2]. brosz. (Stan dobry. Podpis własn., piecz.) 36,00
32. KANTOR Ryszard — Recepcja i funkcje plastycznej twórczości ludowej na polskiej Orawie w drugiej połowie XIX i w XX wieku. Kr. 1980. UJ. 8, s. 137, [1]. brosz. Zesz. nauk. UJ, Prace etnograf., z.13. (Stan dobry. Odręczna dedykacja autora) 21,10
33. KARAŚ Mieczysław — Słownik gwar polskich. Oprac. przez Zakład Dialektologii Pol. Inst. Jęz. Pol. PAN w Krakowie pod kierunkiem ... T.1-3 [w 9 wol.] + Źródła. Wr. 1977-1991. Ossol. 4. brosz. (Niewielkie zabrudzenia okł., wewnątrz stan b.dobry. Każdy tom obj. ca 450 s.; Źródła: s. 150, [1]. T.2-3 oprac. pod kierunkiem J.Reichana) 253,20
34. KATALOG II Pokonkursowej Wystawy "Ludowe Instrumenty Muzyczne" 1983 r. Żywiec 1983. Tow. Miłośników Ziemi Żywieckiej, Muz. w Żywcu. 16d, s. 15. brosz. (Stan dobry. Ilustr. w tekście. Słowo wstępne J.Mikś) 16,88
35. [KATALOG]. Góralskie zdobnictwo w drewnie. Wystawa II-III 1981. Państw. Muz. Etnograf. w Warszawie. 16d, s. 36. brosz. (Stan dobry. Ilustr. w tekście. Autorka tekstu i scenariusz wystawy A.Włodarz) 8,44
36. [KATALOG]. Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Polska grafika ludowa. Kr. 1970. 8, s. 250, [1]. brosz. (Otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Ilustr. w tekście. Przedm. E.Waligóra, wstęp, katalog i bibliografia A.Jacher-Tyszkowa, red. W.Otto-Weissowa) 40,00
37. [KATALOG]. Orońsko 1970-72. Wystawa prac z Ogólnopolskiej Akcji Plenerowej Spotkania Rzeźbiarskie z lat 1965-1970. Kielce [1972?]. ZPAP, Wojew. Rada Narodowa, BWA. 8, s. [75], tabl. 31. brosz. (Okł. lekko otarte, ślad wilgoci, poza tym stan dobry. Scenariusz wystawy B.Kulczycki. Komisarze wystawy G.Roman, Z.Kaczor, M.Sowa) 30,00
38. [KATALOG]. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych i Muzuem Etnograficzne w Krakowie. Wystawa malarstwa ludowego. VI 1960. 8, s. [22], tabl. 8. brosz. (Okł. nieco przykurzone, poza tym stan dobry. Wystawiono ponad 350 obiektów) 25,58
39. [KATALOG]. Wystawa czechosłowackiej sztuki ludowej. War. 1949. Muzeum Narod. w War. 8, s. 59, [1], 32. opr. bibliot. ppł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Pod ilustracjami ręczne zapiski) 14,77
40. KAZURO Stanisław — Polska pieśń ludowa i jej znaczenie dla kultury narodowej. War. 1925. Geb. i Wolff. 16d, s. 31. brosz. wt. Polska muzyka w przyszłości. (Stan dobry. Piecz.) 27,43
41*. KENAROWA Halina — Od Zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego do Szkoły Kenara. Studium z dziejów szkolnictwa zawodowo-artystycznego w Polsce. Kr. 1978. Wyd. Lit. 8, s. 339, [1], tablice. brosz., obw. (Obw., nieco otarta, poza tym stan dobry. 211 ilustr. na tabl.) 40,00
42. KLINGER Witold — Doroczne święta ludowe a tradycje grecko-rzymskie. Kr. 1931. Geb. i Wolff. 8, s. IV, 109, [2]. brosz. Bibliot. "Ludu słow.", nr 2. (Egz. nierozcięty. Okł. i grzbiet nadkruszone, wewnątrz stan dobry) 40,00
43. KOLBERG Oskar — Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Przest. ... Kr. 1885. UJ. 8. S.18: Kieleckie, cz.1. s. [2], II, 242. brosz. (Egz. wymaga opr., wewnątrz stan dobry) 37,98
44. KOLBERG Oskar — Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Przest. ... Kr. 1890. UJ. 8. S.23: Kaliskie, cz.1. s. V, [1], 271. opr. bibliot. ppł. (Brak ryciny. Pierwsza składka luzem, poza tym stan dobry) 42,20
KOLBERG Oskar — Dzieła wszystkie. Wr.-Poz. Pol. Tow. Ludozn. 8. opr. oryg. pł., obw. (Otarcia obw., poza tym stan b.dobry)
45. T.1: Pieśni ludu polskiego. 1961. s. LVI, XI, [1], 448, [31]. 24,53
46. T.2: Sandomierskie. 1976. s. [4], 283, [5]. 25,58
47. T.10: W.Ks.Poznańskie. Cz.2. 1963. s.[8], II, 386, [2]. 25,58
48. T.11: W.Ks.Poznańskie. Cz.3. 1963. s. XII, 246, [1]. 25,58
49. T.12: W.Ks.Poznańskie. Cz.4. 1963. s. [4], VIII, 331, [3]. 25,58
50. T.13: W.Ks.Poznańskie. Cz.5. 1963. s. [4], XV, [1], 208, [2]. 25,58
51. T.15: W.Ks.Poznańskie. Cz.7. 1962. s.X, 323, [1]. 25,58
52. T.53: Litwa. 1966. s. XXVI, 561, [2]. (Obw. pęknięta) 42,20
53. T.56: Ruś Czerwona. Cz.1. 1976. s. LXXXI, [3], 442, [5] 21,32
54. KOMOROVSKÁ Marta — Slovenské črpáky. Bratislava 1980. Vyd. Tatran. 16d, s. 143, [1]. opr. oryg. pł., obw. (Stan dobry. Monografia pośw. czerpakom na Słowacji) 27,43
55*. [KORNECKI Marian]. Patientia et tempus. Księga jubileuszowa dedykowana doktorowi Marianowi Korneckiemu. Kr. 1999. Ośr. Dokumentacji Zabytków. 8, s. 220, [4], tabl. 2. brosz. (Stan b.dobry. Ilustr. w tekście) 20,00
56*. KOŚCIOŁY drewniane Małopolski. Kr. 2000. Regionalny Ośrodek Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Krakowie. 8, s. 144. brosz. (Stan b.dobry. Ilustr. w tekście. Tytuł i część tekstu również w jęz. ang.) 24,00
57*. KOTULSKI J. — Zbiór piosenek ludowych. Zeb. ... Kr. [194-]. Wyd. "Biblos". 16, s. 184. brosz. (Okł. nieco otarte, odłamany prawy dolny narożnik przedniej okł., poza tym stan dobry) 29,54
58*. KOWALSKI Marek Arpad — Śladami świątków. War. 1971. LSW. 16d, s. 248, [4], tablice. brosz., obw. (Stan dobry) 30,00
59*. KOZIETULSKI Czesław — Polskie pieśni ludowe w układzie jedno- i dwugłosowym. Zeb. i oprac. ... Lw. 1933. Nakł. Tow. Szkoły Ludowej. 16d, s. 46, [1]. brosz. (Okł. mocno otarte, wewnątrz stan dobry. Zaprezentowano 35 pieśni) 24,00
60. KRAWCZYK-WASILEWSKA Violetta — Współczesna wiedza o folklorze. War. 1986. LSW. 16d, s. 262, [2]. brosz. (Okł. leciutko otarte, poza tym stan b.dobry) 10,00
61. KRZYSZTOFOWICZ Stefania — O sztuce ludowej w Polsce. War. 1972. Wiedza Powszechna. 8, s. 151, [1], tablice. opr. oryg. pł., obw. (Niewielkie otarcia obw., poza tym stan b.dobry) 28,00
62*. KUNCZYŃSKA-IRACKA Anna — Malarstwo ludowe kręgu częstochowskiego. Wr. 1978. Ossol. 8, s. 228, [1], tablice. opr. oryg. pł., obw. Studia z historii sztuki, t.28. (Poza otarciami obw. stan dobry. Bardzo liczne ilustr.) 37,98
63*. KWARTALNIK Etnograficzny Lud. Organ Tow. Ludozn. we Lw., wychodzi pod red. komitetu, który stanowią: A.Fischer, A.A.Kryński, J.Leciejewski, S.Matusiak, M.Treter, S.Wasylewski. Lw. 1911. Nakł. Tow. Ludozn. 8. brosz.
T.17, z.1. s. 116, [8], tabl. 1 (Egz. wymaga opr., wewnątrz stan dobry. Zaw. m.in.: K.Rechowicz "Sztuka budowania z drzewa w okolicy Skolego", F.Gawełek "Palma, jajko i śmigus w praktykach wielkanocnych ludu poslkiego", S.Szulc "Przeżytki w baśniach", J.Koczwara "Wierzenia ludowe w Małych Kończycach, koło Zebrzydowic na Śląsku", G.Smólski "Zagadki i łamigłówki górali w Tatrach i Beskidach", W.Brzega "Materyały do poznania górali tatrzańskich) 60,00
64*. LACHMAN W. — 30 pieśni ludowych na chór męski. War. [192-?]. Stow. Pracowników Księg. 4, s. 48, [1]. brosz. (Okł. nieco zakurzone i otarte, blok nadpęknięty. Piecz.) 33,76
65. LEPSZY Leonard — Obrazy ludowe na szkle malowane. Kr. 1921. Nakł. Muz. Przem. 8, s. 14, [1], tabl. 1. brosz. Odb. z "Przemysł i Rzemiosło" (Grzbiet leciutko nadkruszony, poza tym stan b.dobry) 36,00
66*. LISZKA Józef — Przydrożni świadkowie historii. Kapliczki figury krzyże. Olkusz, Bukowno, Bolesław, Krzykawa, Sławków i okolice. Bukowno [199-]. Miejski Ośrodek Kultury. 8, s. 236. opr. oryg. kart. (Stan b.dobry. Liczne ilustr. czarno-białe i kolorowe w tekście) 29,85
67. LITERATURA ludowa. Dolny Śląsk. War. LSW, Pol. Tow. Ludozn. 8. brosz.
R.2, nr 1. 1958. s. 61, [1], tabl. 2 (Stan dobry. Zaw. m.in.: J.Majchrzak "Z dziejów folkloru dolno-śląskiego", S.Bąk "Dolny Śląsk pod względem językowym", J.Jech "Józef Stefan Kubin jako zbieracz śląskiej prozy ludowej", S.Świrko "Ballady Czeczota, ich związki z folklorem i z ludowością Mickiewicza", J.Majchrzak "Pieśni, baśnie i gawędy z Dolnego Śląska") 20,00
68. LITERATURA ludowa. Śląsk Cieszyński. War. LSW, Pol. Tow. Ludozn. 8. brosz.
R.1, nr 4: 1957. s. 64, tabl. 2 (Egz. częściowo nierozcięty, stan dobry. Zaw. m.in.: L.Brożek "Ludoznawstwo cieszyńskie", J.Niemiec "Stan badań nad folklorem ludu polskiego na czeskim Śląsku Cieszyńskim", G.Morcinek "Śląska mitologia", J.Krzyżanowski "Z zagadnień przysłowioznawstwa", Teksty ludowe, wybór pieśni, Józef Ondrusz z Darkowa " Opowieści ludowe ze Śląska Cieszyńskiego") 12,79
LUD. Organ Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego założony w roku 1895. Wr. Pol. Tow. Ludozn. 8. brosz. (Stan dobry. Ilustr. w tekście)
69. T.49, cz.1: 1963. 1965. s. [2], XVII, 450, tablice (Zaw. m.in.: J.Kucharska "Przybrzeżne rybołóstwo zespołowe na Kaszubach", W.Sobisiak "Z badań nad włókiennictwem Pomorza Zachodniego na tle bałtyckiego obszaru historyczno-kulturowego", M.Latuch "Migracje zewnętrzne na Pomorzu Zachodnim w latach 1951-1959; towarzyszące im zmiany i niektóre zagadnienia przystosowania się repatriantów do nowego środowiska") 21,10
70. T.49, cz.1: 1963. 1965. s. [2], [451]-889, [1] (Zaw. m.in.: J.Kucharska "Przybrzeżne rybołóstwo zespołowe na Kaszubach", B.Bazielich "Wykonawcy haftów krzyżykowych i ich narzędzia pracy", W.Jostowa "Materiały do zagadnienia gospodarki chłopskiej w 'Borach Orawskich'", S.Tokarz "Przydomki górali Zubrzycy Górnej i Dolnej (pod Babią Górą)", J.Pawłowska "Przemiany społeczne i kulturowe w dolnośląskiej wsi Pracze w powiecie milickim, w latach 1945-1960") 21,10
71. T.71: 1986. 1987. s. 462, tabl. 1 (Zaw. m.in.: J.Mucha "Sukces wśród najuboższych. Chicagowscy indianie i ich elita", G.Pełczyński "Obrzędowość rodzinna u Karaimów polkich", W.Łysiak "'Kolonizacja mazurska' i ród Sapiehów w tradycji tzw. 'Mazurów Wieleńskich", H.Błaszczyk-Żurowska "Dawny strój góralski na Podhalu", F.Sielicki "Ballady polskie śpiewane na Wilejszczyźnie w okresie międzywojennym") 21,10
72*. MACHAY Ferdynand — Problem wsi polskiej jako zagadnienie społeczne. Poz. 1937. Bibliot. Akcji Katol. 8, s. 15. brosz. Odb. z "Pamiętnika" Studium. (Niewielkie otarcia okł., liczne podkreślenia w tekście. Referat wygłoszony w czasie III. Studium Katolickiego w Warszawie w dniach 5-10 IX 1937) 30,00
73. MIDURA Franciszek — Koncert na tafli szkła czyli twórczość Krzysztofa Okonia. Kr. 1985. KAW. 16d, s. 78, [2]. brosz. (Stan dobry. Ilustr kol. w tekście. Informator wystawy zorg. przez Okręgowe Muzuem w Nowym Sączu i Galerię "Dawna Synagoga") 28,00
74. MŁYNEK Ludwik — Uwagi nad pieśniami ludu wielickiego. Napisał ..., kmieć ze Sierczy. Z ryciną. Lw. 1897. Tow. Ludozn. 8, s. 26, tabl. 1. brosz. (Grzbiet nadkruszony, papier nieco pożółkły, wewnątrz stan dobry) 40,00
75*. MOSZYNSKI K[azimierz] — Atlas kultury ludowej w Polsce. Z.2 oprac. wspólnie z J.Klimaszewską i M.Bytnarówną. Kr. 1935. AU. 4, map [12]. brosz. PAU, Komisja Etnograficzna (Okł. nadkruszone i podklejone taśmą od wewnątrz. Stan map b.dobry. Zaw. m.in. mapy dot.: Nazw zanikającego książyca, Zasięgu wróżenia z łyżek, Zasięgu tradycji o demonie zwanym rusałka lub kozytka, Obchodzenia wsi z zielonym drzewkiem lub gałęzią) 60,00
76. MOSZYŃSKI Kazimierz — Ludy zbieracko-łowieckie. Ich kultura materialna oraz podstawowe wiadomości o formach współżycia zbiorowego, o wiedzy, życiu religijnym i sztuce. Kr. 1951. PWN. 8, s. [2], VII, 299, [5]. brosz. (Okł. lekko odbarwiona, stan dobry) 42,20
77. MROWIEC Karol — Polska pieśń kościelna w oparcowaniu kompozytorów XIX wieku. Lublin 1964. Tow. Nauk. KUL. 8, s. 220. brosz. Tow. Nauk. KUL, nr 75. (Okł. przykurzone, poza tym stan dobry) 46,00
78*. NOWICKI Antoni — Głos chłopa do braci chłopów. Świniary 1922. Druk. "Jedność". 16d, s. 32. opr. ppł. (Okł. lekko otarte. Skasowane piecz. bibliot. Zaw. rozdziały: Nauka z przeszłości, Oświata, Działalność lewicy, Wyzwoleńcy czyli Thugutowcy, Piastowcy, Reforma przyjść musi, Niebezpieczeństwo żydowskie. Antoni Nowicki - rolnik ze Świniar - były zaraniarz i piastowiec) 20,00
79*. OLĘDZKI Jacek — Kultura artystyczna ludności kurpiowskiej. Wr. 1971. Ossol. 8, s. 242, [1], tablice. brosz. Bibliot. etnografii pol., nr 23. (Grzbiet otarty, poza tym stan dobry) 30,00
80. ORYNŻYNA Janina — O sztukę ludową. Pamiętnik pracy. War. 1965. LSW. 16d, s. 313, [6]. brosz., obw. (Obw. otarta i nadkruszona, poza tym stan b.dobry. Liczne ilustr. w tekście) 30,00
81. ORYNŻYNA Janina — Piękno użyteczne. Ćwierćwiecze Cepelii. War. 1975. Zakł. Wyd. CRS. 16d, s. 226, [2]. opr. oryg. pł., obw. (Obw. nieco nadkruszona, poza tym stan dobry. Ilustr. w tekście. Praca zb. pod red. ...) 26,00
82. OZGOWICZ Edward — Śląska rzeźba ludowa w drewnie. Wr. 1973. Pol. Tow. Ludozn. 8, s. [42], tabl. 51, [1]. brosz. Bibliot. Popularnonaukowa, t.8 (Grzbiet nieco uszkodzony, poza tym stan dobry) 30,00
83*. PIETKIEWICZ Czesław — Kultura ducha Polesia Rzeczyckiego. Materjały etnograficzne. War. 1938. Tow. Nauk. Warsz. 4, s. XV, [1], 459, tabl. 1. brosz. Prace etnograf., [t.] 4 (Zatarta dedykacja na karcie przedtyt., poza tym stan dobry) 80,00
84. PIGOŃ Stanisław — Zarys nowszej literatury ludowej. Kr. 1946. Ossol. 16d, s. 238, [2]. brosz. (Egz. nierozcięty. Okł. lekko otarte, poza tym stan b.dobry. Ekslibris, podpis własn.) 40,00
85. PIWOCKI Ksawery — Dziwny świat współczesnych prymitywów. War. 1980. WAiF. 16d, s. 253, [3]. brosz. Style, kierunki, tendencje. (Stan dobry. Ilustr. w tekście) 20,00
86*. PLUCIŃSKI Jan — Wesele spiskie. Podał ... znawca i miłośnik ziemi spiskiej. Oprac. K.Kwaśniewicz. War. 1987. PWM. 16d, s. 144, [3]. brosz., obw. (Stan b.dobry. Liczne ilustr. w tekście) 21,10
87*. POKROPEK Marian — Budownictwo ludowe w Polsce. War. 1976. LSW. 16d, s. 194, [5], tablice. opr. oryg. pł., obw. (Obw. lekko uszkodzona, blok nieco poluźniony, poza tym stan dobry) 30,00
88*. POKRZYWNICKI Antoni — Czego wieś potrzebuje? War. 1938. "Druk. Pol.". 16d, s. 48. brosz. (Stan dobry. Piecz. własn., skasowane piecz. bibliot.) 20,00
POLSKA Sztuka Ludowa. Miesięcznik, Organ Państwowego Inst. Badania Sztuki Ludowej. Red. nacz. T.Zygler. War. Państw. Inst. Badania Sztuki Lud. 8. brosz. (Stan dobry. Liczne ilustr. w tekście)
89. R.3, nr 1-2: I-II 1949. s. 64, tabl. 1 (Slady wilgoci na dolnym marginesie. Zaw. m.in.: W.Dynowski "Historyzyzm w sztuce ludowej, cz.3", R.Reinfuss "Skrzynie zdobione z okolic Krakowa, cz.3", Z.Reinfussowa "Okucia wozów z okolic Makowa, cz.2", Z.Kamykowski "Kilka słów o kolędach polskich") 10,22
90*. R.3, nr 9-10: IX-X 1949. s. [2], 251-304, tabl. 1 (Zaw. m.in.: K.Homolacs "O wartości zdobnictwa ludowego, cz.1" R.Reinfuss "Kafle ludowe z Brzega na Dolnym Śląsku", P.Greniuk "Druki ludowe na płótnie w południowej Lubelszczyźnie") 10,22
91. R.8, nr 5: IX-X 1954. s. [2], 259-318, [1] (Zaw. m.in.: T.Seweryn "Zakres przedmiotowy sztuki ludowej", Z.Cieśla-Reinfussowa "Siwaki z Białej Podlaskiej", J.Krzyżanowski "Nasz najdawniejszy 'taniec mieszczański' 'Pieśń o szewczyku'", A.L.lloyd "O angielskiej pieśni ludowej", R.Rss "Przyczynki do badań nad ludowym farbiarstwem i drukarstwem tkanin w woj. białostockim") 10,22
92. PRACE i materjały antropologiczno-archeologiczne i etnograficzne wydawane staraniem Komisji Antropologicznej Polskiej Akademji Umiejętności w Krakowie. T.2, cz. 1 i 2. Kr. 1921. PAU. 8, s. X, [2], 63; 51. brosz. (Egz. wymaga opr., wewnątrz stan b.dobry. Zaw. m.in.: J.Talko-Hryncewicz "Olbrzymy i Karły", J.S.Bystroń "Pieśń o kochanku wziętym przemocą w rekruty", "Pieśń o krakowiance, królu i kocie", "Przysłowia utworzone z fragmentów pieśni ludowych") 31,65
93. PRAKTYCZNE wykłady rolnicze. Siedem referatów wygłoszonych w Poznaniu w cyklu praktycznych wykładów rolniczych urządzonych przez Wielkopolskie Tow. Kółek Rolniczych, w dniach 8, 9 i 10 marca 1927 r. Poz. 1927. Poradnik Gosp. 8, s. [6], 103. brosz. (Niewielkie naddarcia i ubytki okł., stan dobry. Egz. nierozcięty. Piecz.) 40,00
94*. RADWAŃSKI Jan — Krótka rzecz mitologiji słowiańskiej w ogólności, a w szczególności jednej zabawy ludowej w Polsce turoniem zwanej dotycząca, z powodu materyji tegoż turonia mieszczącej się w części artykułu "Z przeszłości (Okolice Kielc, Pinczowa i Chmielnika)" [...] ogłoszonego przez J.Łepkowskiego. Kr. 1862. Druk. Ż.J.Wywiałkowskiego. 8, s. [2], 64. brosz. (Okł. zaplamione i zakurzone, załamania narożników. Piecz. i naklejki bibliot. Wymaga interwencji introligatora) 37,98
95*. RADZIKOWSKI Stanisław Eljasz — [Styl zakopiański]. Kr.-Lw. 1901. Tow. Wyd.]. 8, s. 59, tabl. 14. opr. wsp. p pł. (Brak karty tyt., brak 2 tabl.: 6 i 7. Wyd.II. Niektóre ilustr. nieco pomięte i lekko zaplamione, kilka kart podklejonych) 60,00
96*. REINFUSS Roman — Garncarstwo ludowe. War. 1955. Wyd. Sztuka. 8, s. 96, [5], tablice. opr. oryg. pł., obw. (Obw. uszkodzona, blok lekko poluźniony, poza tym stan dobry) 40,00
97*. REINFUSS Roman — Meblarstwo ludowe w Polsce. Wr. 1977. Ossol. 16d podł., s. 299, [1], ilustr. 181. opr. oryg. pł., obw. (Otarcia i naddarcia obw., wyklejki pęknięte w grzbiecie) 64,00
98*. REINFUSS Roman — Polskie druki ludowe na płótnie. War. 1953. PIW. 4, s. 256, [2], tablice. brosz. (Otarcia okł., poza tym stan dobry. Egz. nierozcięty) 37,98
99. RYCHTER-JANOWSKA Bronisława — Makaty polskie. Artystyczne obrazy z sukna według oryginałów art. mal. ... I cykl zawiera 6 obrazów. "Lato". Kr. [192-?]. Wyd. Salonu Malarzy Polskich (Stan b.dobry. Arkusz form. 70x100 cm zaw. konturowy projekt makaty oraz barwnego wzoru form. 24x31 cm. Publikacja służyła do własnoręcznego wykonania kolorowej makaty z sukna lub papieru. Do kompletu wydawniczego pierwszego cyklu brak 5 plansz. Prezentowana plansza nosi kolejny numer wydawniczy Salonu Malarzy: 72) 84,40
100*. SCHREIBER Witołd — Twórcy bogów. Z tajemnic wierzeń ludów pierwotnych. Lw. 1904. Księg. Pol. 8, s. [6], 358. opr. bibliot. ppł. (Grzbiet luzem, wewnątrz stan dobry) 63,30
101*. SEMKOWICZ Władysław — Przysięga na słońce. Studyum porównawcze prawno-etnologiczne. Kr. 1916. Geb. i Sp. 4, s. [2], 74, [1]. brosz. Odb. z "Księgi pamiątkowej ku czci B.Orzechowicza", t.2. (Okł. luzem, blok pęknięty. Egz. wymaga oprawy) 27,43
102. SEWERYN Tadeusz — Izby wiejskie i warsztaty przemysłu ludowego w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Przewodnik. Kr. 1952. Muz. Etnograf. 8, s. 44. brosz. (Okł. nieco przykurzone, poza tym stan dobry. Ilustr. w tekście) 28,00
103*. SEWERYN Tadeusz — Kapliczki i krzyże przydrożne w Polsce. War. 1958. Inst. Wyd. PAX. 4, s. 213, [3]. opr. oryg. pł. (Okł. lekko odbarwione, poza tym stan b.dobry. Liczne ilustr. w tekście) 60,00
104*. SEWERYN Tadeusz — Krakowskie skrzynie malowane. Kr. 1928. Nakł. Muzeum Etnograf. 4, s. [4], 38, tabl. 5. opr. oryg. pł. złoc. Wyd. Muz. Etnograf., nr 1 (Stan b.dobry. Liczne ilustr. w tekście i na tabl. Karta tyt. również w języku francuskim) 148,00
105. SEWERYN Tadeusz — Polskie malarstwo ludowe. Z 37 ryc. jednobarwnemi i 4 wielobarwnemi. Kr. 1937. Muz. Etnograf. 4, s. 114, [1], tabl. barwnych 5. opr. pł. z epoki. Wyd. Muz. Etnogr., nr 10. (Okł. otarte i zaplamione, pierwsza składka luzem, blok nadpęknięty, wyklejki nieco zaplamione, zaklejone znaki własn. na karcie tyt. Karta tyt. w jęz. franc. i 1 ryc. luzem) 84,40
106. SEWERYN Tadeusz — Rozdroża sztuki ludowej. War. 1948. Centr. Inst. Kult. 8, s. 143, [1], tablice. brosz. (Okł. i grzbiet nadkruszone, wewnątrz stan dobry. Podpis własn.) 25,32
107*. SOBCZYK Władysław — Polskie przyśpiewki ludowe. Wybór i oprac. ... War. 1982. LSW. 16d, s. 154. brosz. (Stan b.dobry. Wyd. I. Zaw. 557 przyśpiewek) 12,66
108*. SOBIESKA Jadwiga — Wielkopolskie śpiewki ludowe. Oprac. ... War. 1957. PWM. 8. s. 296. brosz. (Poza niewielkimi otarciami okł. stan dobry) 29,54
109. SPISS Maria — Wieś podmiejska jako istotny czynnik rozwoju urbanistyki. Studium higieniczne. Poz. 1948. 8, s. [2], [247]-360, tablice. Poz. Tow. Przyj. Nauk., Prace Komisji Lekarskiej, t.6, z.3 (Okł. nadkruszone, wewnątrz stan dobry. Dedykacja autorki z 10 XII 1948) 32,00
110*. STAWOŃ Józef — Pieśni Spisza i Orawy na 3, 4 i 5 głosowy chór równy. Przejrz. i opiniował B.Wallek-Walewski. Kr. 1939. Nakł. Tow. Przyjaciół Kresów Połudn. 8, s. [6], 24. brosz. (Okł. nieco przykurzone, wewnątrz stan b.dobry) 40,00
111*. STRUMIŁŁO Tadeusz — Wybór polskich pieśni ludowych. T.1-2. Red. ... Kr. 1955. PWM. 8, s. 187, [1]; 187, [1]. brosz. (Otarcia okł., ubytki grzbietu w t.2, zaplamienie marginesu karty tyt. w t.2. T.2 oprac. M.Sobieski) 60,00
112. SZOPSKI Felicyan — Ludowe pieśni w układzie ... Kr. [190-?]. Skł. gł. Księg. A.Piwarskiego i S-ki. 4, s. [17]. brosz. (Otarcia i nadpęknięcie w grzbiecie okł., wewnątrz stan dobry. Bogate młodopolskie zdobienia autorstwa E.Trojanowskiego odbite w Litografii A.Pruszyńskiego. Nieczęste) 211,00
113. SZYDELSKI Ks. — Kult ogniska domowego i przodków. Poz. 1917. Sp. Wyd. Ostoja. 8, s. 45, [2]. brosz. (Niewielkie zaplamienia grzbietu, miejscami zażółcenia papieru) 43,00
114*. TALKO-HRYNCEWICZ Juljan — Muślimowie czyli tak zwani Tatarzy litewscy. Kr. 1924. Księg. Geograf. "Orbis". 16d, s. 126, [2]. brosz. Bibliot. Geogr. "Orbis", Polska, Ziemia i Człowiek, s.3, t.7. (Niewielkie zaplamienie okł., otarcia grzbietu, stan dobry) 32,00
115. TELAKOWSKA Wanda — Twórczość ludowa w nowym wzornictwie. War. 1954. Wyd. Sztuka. 4, s. 36, [4], tabl. opr. oryg. pł., obw. Inst. Wzornictwa Przem. (Obw. nieco otarta i uszkodzona, poza tym stan dobry. Obca dedykacja. Na tabl. przedst. 105 wzorów) 37,98
116. UDZIELA Seweryn — Hafty kurpiowskie. Rysowała Stanisława Czyżewska. Z funduszu dostarczonego przez S.Udzielę. Kr. 1936. Nakł. Muz. Etnogr. 4, s. 8,[3], tabl. 10. brosz. Wyd. Muz. Etnogr. w Krakowie, nr 9. (Stan dobry) 50,00
117. UDZIELA Seweryn — Krakowiacy. Kr. 1924. Księg. Geogr. "Orbis". 16d, s. 154, [6], tabl. 8. opr. wsp. ppł., okł. brosz. naklejona na oprawę. Bibliot. Geogr. "Orbis", s.3, t.1., Polska, Ziemia i Człowiek. (Stan dobry) 36,00
118. WĘGRZYNOWICZ Leopold — Indeks treści etnograficznej miesięcznika "Orli Lot" z lat 1920-1950. Wr. 1958. Pol. Tow. Ludozn. 4, s. 282. brosz. Archiwum etnograf., nr 9. (Stan dobry. Maszynopis powiel.) 42,40
119*. WIATRAKI województwa zielonogórskiego. Zielona Góra 1975. Urząd Wojew. 8, s. [64]. brosz. (Stan dobry. Nakł. 800 egz. Tekst i oprac. P.Niedźwiedziński. Na ilustr. przedst. 25 obiektów) 30,00
120. WIĘCKOWSKI Tadeusz — Ginące piękno. Artystyczne rękodzieło ludowe w Polsce. War. 1987. Wyd. Spółdzielcze. 16d, s. 195, [1]. opr. oryg. pł., obw. (Stan dobry. Liczne ilustr.) 40,00
121*. WISŁA. Miesięcznik poświęcony krajoznawstwu i ludoznawstwu z rysunkami. War. Red. i wyd. M.Arct. Druk. A.T.Jezierskiego. 8.
T.14, z.5: IX-X 1900. s. [517]- 700, [2], tabl. kol. 2, tabl. cz.-b. 2, mapy 2.
T.14, z.6: XI-XII 1900. s. [703]-820, [2], tabl. cz.-b. 1. razem opr. bibliot. pł. z zach. okł. brosz. (Okł. otarte, wewnątrz stan dobry. Brak przedniej okł. brosz. w t.1. Piecz.) 63,30
122*. Z DZIEJÓW rzemiosła w Kielecczyźnie. Materiały z sesji 11-12 grudnia 1969. Kielce 1973. Muz. Świętokrzyskie. 8, s. 163, [1]. brosz., obw. (Poza niewielkimi otarciami obw. stan b.dobry. Zaw. m.in.: E.Balcerzak "Rzemiosło miejskie dawnego powiatu sandomierskiego w XVI-XVIII wieku", N.Miks-Rudkowska "Rzemiosło kamieniarskie Kielecczyzny (zarys historyczny)", Z.W.Pyzik "Najdawniejsze kafle garnkowe w województwie kieleckim") 12,00
123. ZAWISTOWICZ-ADAMSKA Kazimiera — Granice i horyzonty badań kultury wsi w Polsce. War. 1976. PWN. 8, s. 293, [4]. opr. oryg. pł. (Odbarwienie grzbietu, na tylnej okł. naklejony fragm. taśmy, wewnątrz stan dobry) 32,00
124. ZNAMIEROWSKA-PRÜFFEROWA Maria — Ochrona zabytków kultury ludowej. Poradnik terenowy. War.-Tor. 1947. Centr. Inst. Kultury. 8, s. 4. brosz. (Okł. nieco otarte, stan dobry) 18,00
125*. ZUBRZYCKI Jan Sas — Obsypiny ... Obsyłania ... Rąbek złoty z czasów dobrobytu i oświaty Polaków dawnych. Lw. 1921. Geb. i Wolff. 8, s. 160. brosz. (Okł. mocno nadkruszone, ubytki grzbietu, wewnątrz stan dobry. Egz. nierozcięty) 17,06
Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".