Kartografia

Mapy

792.
[POLSKA]. Mapa samochodowa Polski. Mapa barwna form. 95,5x86,5 cm.
Mapa drogowa Polski wydana przez Trzaskę, Everta i Michalskiego w Warszawie w latach 30. XX w. Ukazało się w serii "Biblioteka Automobilisty", t. 8. Tytuł w ramce w lewym górnym narożniku, tamże podziałka liniowa i skala (1:1.000.000). W lewym dolnym narożniku legenda i plany poboczne Warszawy, Łodzi, Poznania, Krakowa i Lwowa. Plan rozcięty wydawniczo na 28 części podklejonych wspólnie na płótnie. Na odwrocie naklejono okł. brosz. (proj. T. Gronowskiego). Dołączono oryg. futerał pł. (otarty). Otarcia krawędzi okł. brosz, stan mapy dobry.
540.–
Sprzedano za: 540.–
793.
[POLSKA]. Poloniae Regni amplissimi in quo abondantiam Silvarum, paradisum Venatorum nec non naturae ac Vetustarum civitatum amoenissimos prospectus [...]. Mapa barwna form. 34,8x45,2 cm.
Imago Pol. H68/3. Mapa Polski opracowana przez E. Kanarka i T. Lipskiego, ukazująca lasy i tereny łowieckie RP. Mapa wydana w Warszawie przez Polskie Lasy Państw. w 1938 z przeznaczeniem na Wystawę Światową w Nowym Jorku. Odbito w Druk. "Sztuka" w Krakowie. Tytuł w kartuszu w lewym górnym narożniku, w lewym dolnym - kamienna tablica z nazwiskami autorów i nazwą wydawcy oraz podziałką liniową. Z prawej strony objaśnienia symboli i herb Rzeczypospolitej. Sztafaż stylizowany na zdobnictwo kartograficzne XVII w. Na odwrocie tekst angielski dotyczący zasobów leśnych i rozwoju przemysłu z nimi związanych. Ślady złożenia, podklejone ubytki narożników, podklejone niewielkie naddarcia na zgięciu.
120.–
Sprzedano za: 900.–
794.
[POLSKA]. This Is Poland - Polska - C'est la Pologne. Mapa barwna na ark. 56,8x44,2 cm.
Mapa Polski w granicach z 1939, opracowana przez Tadeusza Kowalskiego, wydana w Londynie w 1945. Druk w firmie Edward Stanford w Londynie. Tytuł na górnym marginesie, nad dolną ramką legenda. Poza mapą liczne tabele statystyczne (po angielsku) opracowane przez T. Ungara. Verso czyste. Ślady złożenia, podklejone naddarcia, przetarcia i niewielkie naddarcia na zgięciach.
100.–
Sprzedano za: 320.–
795.
[ŚLĄSK]. Rud. Kobera mapa Śląska Austryackiego. Do użytku szkół polskich zastosował Popiołek Franciszek. Mapa barwna form. 122x177 cm.
Szkolna mapa ścienna wydana w Wiedniu przez Zakład Litograficzny G. Freytaga i Berndta w 1911. Tytuł w ramce w prawym górnym narożniku, tamże dane wydawnicze, podziałka liniowa i skala (1:1.000.000), a także informacja o zatwierdzeniu do użytku szkolnego. W lewym dolnym narożniku legenda i podział polityczny w formie tabeli. Mapa obejmuje obszar: Krapowice-Przerów (Přerov), Hohenstadt (Hoštejn)-Oświęcim. Mapa naklejona na płótno, zamontowana na dwóch oryg. drewnianych wałkach. Powierzchnia mapy nieco pofałdowana, podklejone naddarcia, ślad zawilgocenia (widoczny zwłaszcza w ramce tytułowej).
560.–
Sprzedano za: 560.–
796.
[TATRY]. Tatry Polskie. Mapa środkowej części Tatr. Mapa barwna form. 53,5x79,4 cm.
Siódma poprawiona edycja mapy Tadeusza Zwolińskiego wydana w Zakopanem przez Księgarnię L. Zwolińskiego w 1932. Druk w Wiedniu w zakł. G. Freytaga & Berndta. Tytuł nad górną ramką. W lewym dolnym narożniku w skośnie ściętej ramce legenda, objaśnienie numerów, podziałka liniowa i skala (1:37.500). Zachowane oryg. okł. brosz. Stan dobry.
220.–
* * *

Widoki i plany miast

797.
[KRAKÓW - Swoszowice]. [Bez tytułu]. Mapa rękopiśmienna form. 67,3x53,5 na ark. 106,2x64,1 cm.
Odręcznie wykonana mapa terenów pozyskania siarki w Swoszowicach, nieznanego autorstwa, z przełomu XIX/XX w. Wewnątrz mapy objaśnienie 9 obiektów (np. Schwefeldestillations-Hütte, Brennmaterial Niederlage, Controlls Wohnung, Aufseher und Bergmans Wohnungen). Prócz urządzeń kopalnianych (sztolnie, szyby, magazyny itp.) zaznaczono granice z Rakowicami i Kurdwanowem, przebieg dróg prowadzących do Krakowa i Wieliczki, położenie Siarczanej Góry. Na uwagę zasługuje niezwykle staranne odwzorowanie terenu (m.in. hałd kopalnianych). Mapa podzielona na sektory (38-1; VIII-XXXVI). Stan bardzo dobry.
700.–
Sprzedano za: 1.200.–
798.
[KRAKÓW]. [Plan bez tytułu]. Plan barwny form. 39,7x66,4 cm.
Plan wraz z przewodnikiem wydany przez Instytut Wydawnictw Propagandowych Miasta Krakowa w VI 1936. W lewym górnym narożniku stylizowany herb miasta i legenda, w lewym dolnym - wykaz 115 gmachów i zabytków; wkomponowano 7 stylizowanych rysunków ukazujących charakterystyczne obiekty Krakowa. Na odwrocie reklamy. Przewodnik: 8, s. 28, brosz. Tytuł okł.: "Plan turystyczno-orjentacyjny miasta Krakowa wraz z przewodnikiem po Krakowie". Plan w stanie dobrym, podklejony grzbiet okł., naddarcia krawędzi okł.
140.–
Sprzedano za: 360.–
799.
[KUROZWĘKI]. Kurozwęki. Litografia tonowana form. 33,8x48,5 cm.
Widok pałacu i parku w Kurozwękach w litografii Henryka Waltera wg rysunku Wojciecha Gersona wydany po 1858. Tytuł na dolnym marginesie, pod kompozycją informacje o autorze rysunku i litografie. Na pierwszym planie eleganckie towarzystwo pogrążone w dyskusji, w oddali powóz na moście. Wśród drzew widoczny okazały pałac ("dobrze utrzymany i mieszkalny, nosi cechy XVI w." - "Sł. geogr. Król. Pol."). Dobra Kurozwęki (pow. stopnicki) należały kolejno do Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów. Rycina w starej drewnianej ramie (form. 63x83 cm), pod nowym passe-partout. Papier pożółkły, poza tym stan dobry.
1.200.–
* * *