Varia

257.
APARAT do pielęgnacji wąsów. pocz. XX w.
Przyrząd do utrzymania wąsów podczas snu niemieckiej firmy Kaiser-Binde, model Blau Triumph. Aparat wykonany z celuloidu i cienkiej tkaniny. Niewielkie załamania, stan dobry.
120.–
Sprzedano za: 380.–
258.
[FOTOGRAFIA, góry]. Umowa pomiędzy współwłaścicielami Hali Gąsienicowej reprezentowanymi m.in przez delegata Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a fotografem Marianem Czechem dot. dzierżawy terenu Hali Gąsienicowej do wyłącznej eksploatacji przemysłu fotograficznego, dat 15 VI 1935 w Zakopanem.
Maszynopis na karcie form. ca 34x21 cm z piecz. i podpisami: "Biuro Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Zakopanem" - "Ignacy Bujak", "Zakład Fotograficzny 'Foto-Gen" Zakopane, ul. Ogrodowa willa 'Jagienka' obok Poczty" - "Marjan Czech", "W.H.G." - "Stanisław Sobczak". Umowa zawarta na okres jednego roku - od 15 VI 1935 do 14 czerwca 1936 - na sezon letni i zimowy. Dołączono pismo do Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, dat. 1 VII 1935 od Zarządu Współwłaścicieli Hali Gąsienicowej i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z zawiadomieniem o wydzierżawieniu fotografowi Marianowi Czechowi z Zakopanego terenów do wykonywania zawodu fotograficznego i informacją, "że nie mają zamiaru wprowadzać na teren Hali Gąsienicowej łącznie z obszarem Czarnego Stawu Gąsienicowego innych fotografów zawodowych, aby uniknąć gorszących scen, jakie wśród konkurentów fotografów często ku oburzeniu publiczności i turystów, miłujących spokój i porządek w Tatrach, wynikają.". Ponadto dołączono odpis maszynopisowy jw. z roku wcześniejszego. Ślady złożenia, naddarcia krawędzi, rdzawe zaplamienia od spinacza biurowego.
240.–
Sprzedano za: 650.–
259.
[GODŁO państwowe]. Litografowana podobizna godła wg projektu Zygmunta Kamińskiego, wydana nie przed 1927.
Barwna tablica form. 49,4x33,8 cm wydana przez Towarzystwo Szkoły Ludowej w Krakowie, odbita w zakładach graf. "Akropol" tamże. Plansza przedstawia Orła Białego na czerwonej tarczy, z niewielkimi zmianami w stosunku do projektu Z. Kamińskiego zatwierdzonego rozporządzeniem Prezydenta RP z dn. 13 XII 1927 jako godło państwowe. Tu szpony orła aż po upierzenie są złote, podobnie jak przepaski i pięcioramienne rozety na skrzydłach. Niewielkie zaplamienia marginesów, podklejona dolna krawędź arkusza.
240.–
Sprzedano za: 320.–
260.
[LISOWSKI Wiesław]. Zbiór różnych projektów - odręcznych i powielanych - wykonanych przez architekta Wiesława Lisowskiego w Łodzi zapewne w latach 30. XX w.
Zbiór zawiera:
1. zespół "Pisma dotyczące YMCA", a w nim: akwarelowy projekt fasady głównej gmachu YMCA w Łodzi (ul. S. Moniuszki 4a), form. 14,8x26,8 cm, z piecz. i podpisem architekta; maszynopisowy tekst "Architektoniczny charakter budynku" na 3 s. form. A4; rękopiśmienny projekt umowy pomiędzy YMCA i W. Lisowskim na 6 k. form. 35x21,5 cm oraz maszynopis tejże umowy tej samej objętości
2. "Projekt dobudowy mur. 1 piętr. domu mieszkalnego [...] Jana i Kunegundy małż. Owczarek przy ul. Czackiego N-o 13 w Łodzi" - rysunek tuszem na ark. kalki techn. form. 34,8x69,5 cm
3. "Projekt na budowę parterowego z tremplem w części z piwnicami domu mieszkalnego [...] małżonków Andrzeja i Apolonii Jonczyk przy ulicy Strycharskiej N-o 2 w Łodzi" - rysunek tuszem na ark. kalki techn. form. 35,2x72,2 cm
4. "Projekt na budowę mur. 1-o piętr. domu na posesji Almy Ciesielskiej przy ul. Franciszkańskiej N-o 101 w Łodzi" - rysunek tuszem na ark. kalki techn. form. 36,5x89 cm
5. "Projekt budowy 5-o piętrowego z piwnicami domu mieszkalnego na posesji Leona Maleckiego przy zbiegu ulic Słupeckiej i Ponieckiej w Warszawie" - 3 rysunki ołówkiem na ark. kalki techn. form. ca 24x25 cm, 2 rysunki ołówkiem i kredką na ark. kalki techn. form. ca 23x22,5 cm, szkic perspektywiczny ołówkiem na papierze form. 19x22,3 cm
6. "Szkic więzby dachowej spalonej oficyny na posesji Frani Rogozińskiej i spadk. przy ul. Cegielnianej N-o 3 w Łodzi" - rysunek tuszem na ark. kalki techn. form. 35,5x51,5 cm
 7. "Projekt szkicowy przeróbki drzwi sklepowych na posesji M. D. Piotrowskiej przy ul. Zgierskiej 44 w Łodzi [...]" - dwa rysunki ołówkiem na ark. kalki techn. form. ca 33,5x21,5 cm
8. "Projekt na budowę mur. 2 piętrowego domu na posesji Fryderyka Richtera i Alicji i Bartłomieja małż. Dzieża przy ul. Al. 1-go Maja N-o 112 w Łodzi" - rysunek tuszem powielony na ark. 33,5x105,5 cm, piecz. i podpis W. Lisowskiego
9. plan budynku położonego u zbiegu ul. Tuszyńskiej i Korzeniowskiego w Łodzi - kolorowana ręcznie odbitka powielaczowa na ark. 33x63 cm, piecz. i podpis W. Lisowskiego, oraz rysunek tuszem na ark. kalki techn. form. 35,4x84,7 cm
10. plan budynku przy ul. Waryńskiego w Łodzi - rysunek tuszem na ark. kalki techn. form. 35,5x83,5 cm
11. plany niezidentyfikowanego pięciopiętrowego budynku - sześć rysunków ołówkiem na ark. kalki techn. form. ca 36x26 cm.
Rysunki w stanie dobrym, niewielkie zaplamienia i naddarcia.
W. Lisowski (1884-1954) - architekt, projektant obiektów użyteczności publicznej, związany z Łodzią; ukończył Wydz. Architektury Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, pracował początkowo przy projektach osiedla Żoliborz, od 1919 mieszkał i pracował w Łodzi, gdzie był architektem miejskim i prowadził własne biuro projektów. Był twórcą blisko 90 obiektów (szkół, budynków mieszkalnych, szpitali, kościołów), zaprojektował m.in. I Miejski Zakład Kąpielowy w Łodzi przy ul. Wodnej.
800.–
Sprzedano za: 980.–
261.
MONTECASSINO. Cmentarz wojenny i pamiątki polskie na Montecassino. [Zestaw pocztówek]. Rzym [1946?]. Polski Dom Wydawniczy, 15 pocztówek luzem pod wspólną oryg. przepaską.
Papierowa przepaska naddarta i zakurzona, pocztówki w stanie dobrym. Tytuł na przepasce po polsku, włosku i angielsku, tytuły nadrukowane na odwrocie pocztówek w tych samych trzech językach. Na pocztówkach: widok cmentarza (8 szt.), ruiny klasztoru (3), niemiecka linia obrony (1), pomniki ku czci polskich oddziałów walczących o Monte Cassino (3).
120.–
Sprzedano za: 220.–
262.
[MUNDURY]. Zbiór różnych materiałów drukowanych i odręcznych dotyczących głównie umundurowania, z kolekcji Andrzeja Zaremby.
Zbiór zawiera:
1. 17 rysunków na kalce technicznej (15) i na papierze (2) przedstawiających elementy umundurowania z XVIII w. (tusz, gwasz, podpisy po polsku, format różny, poniżej A4)
2. 7 rysunków utrwalonych na przezroczystej folii, przedstawiających żołnierzy konnych z czasów Księstwa Warszawskiego (format różny, poniżej A4)
3. serię barwnych reprodukcji: "20 obrazów polskiego artysty malarza A. Szyka - ilustrujące najchlubniejsze dni braterstwa polsko-amerykańskiego" (wydane w Kanadzie przez P. Malak & Sons w połowie lat 70., format pocztówkowy, oryg. koperta z nadrukiem po angielsku i polsku i dodatkową informacją po angielsku "Only for students!")
4. potwierdzenie udziału A. Zaremby w dorocznym spotkaniu Company of Military Historians w Pennsylwanii w 1976
5. kilka numerów podniszczonych polskich czasopism
6. maszynopisowe wspomnienie pośmiertne A. Zaremby z krótkim listem W. Wantuły zawierającym nekrolog z "Życia Warszawy" z 1989
Stan dobry.
420.–
263.
[NUTY, Józef Stalin]. GRADSTEIN Alfred – Słowo o Stalinie. Kantata do słów Władysława Broniewskiego na chór męski, alt (lub baryton) solo oraz orkiestrę symfoniczną. Głosy chórowe. Kraków 1953. Polskie Wydawnictwo Muzyczne. 4, s. 32. brosz.
Stan dobry. Utwór został skomponowany dla Domu Wojska Polskiego. Apogeum kultu jednostki.
48.–
Sprzedano za: 100.–
264.
[NUTY, Ludomir Różycki]. "Casanova. Walzer. Catons-Lied für eine Sinstimme mit Klavierbegleitung. Canzonetta di Caton per canto e pianoforte". 1929.
Nuty form. 34x26 cm, s. 5, [1]. Pieśń Catona z opery komicznej Ludomira Różyckiego "Casanova" (skomponowanej w 1923). Na górnym marginesie karty tytułowej odręczna dedykacja kompozytora dla Stanisława Drabika ("świetnego wykonawcy partji Casanovy") "na pamiątkę wystawienia Casanovy w Poznaniu". Utwór dedykowany w druku Adelinie Czapskiej. Pod zapisem nutowym tekst niemiecki i włoski oraz - dopisany odręcznie - polski. Przednia okł. nieco zakurzona, rozprasowane załamania. Ochronna okł. brosz.
L. Różycki (1883-1953) - kompozytor, przedstawiciel Młodej Polski w muzyce, mieszkał i pracował we Lwowie, Warszawie, Paryżu, Berlinie, Katowicach, zajmował się także publicystyką, edytorstwem i organizacją życia muzycznego w Polsce.
S. Drabik (1900-1971) - tenor, reżyser operowy, studiował w Warszawie, Krakowie i Mediolanie, przez wiele lat występował w Operze Królewskiej w Belgradzie; po wojnie został pierwszym polskim dyrektorem Opery Wrocławskiej.
200.–
Sprzedano za: 320.–
265.
[NUTY, Edward Śmigły-Rydz]. Marszałek Śmigły-Rydz. Marsz. Słowa i muzyka Adama Kowalskiego. Warszawa [cop. 1939]. F. Grąbczewski. 4, s. 3, [1].
Stan bardzo dobry. Na okładce zdjęcie marszałka. Dołączono nuty tego samego utworu "na chór męski a capella lub z tow. fortepianu" w mniejszym formacie. Stan dobry.
64.–
Sprzedano za: 64.–
266.
[PIELGRZYMKA do Ziemi Świętej]. Rękopiśmienny "Dyariusz pielgrzymki do Ziemi św." z 1911.
Rękopis ołówkiem na 125 stronach form. 34,5x21 cm; karty podzielone pionowo na pół, tekst zajmuje prawą ich stronę, na lewej umieszczono ewentualne poprawki i dopiski. Egz. bez oprawy, w papierowej okładce. Pielgrzymka licząca blisko stu uczestników wyruszyła ze Lwowa 6 III, powróciła 30 III 1911. Trasa wiodła przez Bukareszt, Konstancę, Konstantynopol do Hajfy. Pielgrzymi odwiedzili m.in. Jaffę, Jerozolimę, Jerycho, Betlejem, zatrzymali się nad Jeziorem Genezaret. Droga powrotna prowadziła przez Rosettę, Aleksandrię, Kair. Tu zwiedzili kompleks piramid. "Na wierzch [piramidy Cheopsa] nie wolno wychodzić bez przewodników, których za pewną taksę każdej chwili można dostać. Przewodników jest trzech, dwóch ciągną [!] za ręce, trzeci popycha z tyłu; z powrotem za dwóch trzymają [!] za ręce, a trzeci obwija turban pod pachy i trzyma z tyłu. Z naszego grona trzech zdecydowało się wyjść na piramidę". Następnie statek zawiózł pątników do Aten i Konstancy, skąd pociągiem dotarli do Lwowa. Ostatni akapit anonimowy autor relacji poświęcił na krótkie podsumowanie pielgrzymki: "Tak więc wśród najpomyślniejszych warunków bardzo szczęśliwie odbyliśmy podróż, a doznane wrażenia i wspomnienia [...] spłaciły sowicie niejakie trudy, niedogodności i irytacye, spowodowane niedostatecznem dotrzymaniem obietnic ze strony technicznego kierownictwa a pewną nieudolnością i lekceważeniem ze strony szumnie kierownictwem duchowem nazwanego konsorcyum". Karty w papierowej okładce. Załamania i zaplamienia okładki, poza tym stan dobry.
480.–
Sprzedano za: 650.–
267.
[PONIATOWSKI Józef]. Nominacja na stopień porucznika 2 klasy dla niewymienionego z imienia Klimratha, z odręcznym podpisem księcia Józefa Poniatowskiego, dat. 26 XII 1811 w Warszawie.
Odręcznie wypełniony blankiet z nagłówkiem: "Ministerium Woyny, Wydział 2-gi Działań Woiennych. Jozef Xiąże Poniatowski, Minister Woyny, Generał Dywizyi, Naczelny Dowodzca Woysk Polskich Xięstwa Warszawskiego [...]", form. 34,2x20,5 cm. Po tekście odręczny podpis Józefa Poniatowskiego ("Jozef Xiąże Poniatowski") i płk. Józefa Rautenstraucha oraz pieczęć Ministerstwa Wojny. Rozprasowane ślady złożenia, zabrązowienia części arkusza (także w miejscu podpisu Poniatowskiego).
J. Poniatowski (1763-1813) - książę h. Ciołek, generał wojsk polskich, Wódz Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji, zginął w nurtach Elstery podczas bitwy pod Lipskiem w 1813.
J. Rautenstrauch (1773-1842) - polski i rosyjski generał dywizji, po powstaniu listopadowym prezes Teatrów Rządowych w Królestwie Pol.; do 1819 przewodniczył komisji weryfikującej nadania orderu Virtuti Militari za kampanie napoleońskie.
2.800.–
268.
[SIENKIEWICZ Henryk]. Tkanart, nr 106: Henryk Sienkiewicz.
Portret na tkaninie wykonany w latach 20. (?) XX w. przez firmę "Tkanart". Format 21,5x13,5 cm, oryg. papierowa koszulka ochronna. Załamania i naddarcia koszulki, załamania bibułki ochronnej przesłaniającej portret. Numer na okładce poprawiony odręcznie (105 zmieniono na 106).
120.–
269.
[STRONNICTWO Ludowe]. Legitymacja członkowska Stronnictwa Ludowego wystawiona wybitnemu działaczowi ruchu ludowego Zygmuntowi Lasockiemu, dat. 2 I 1937 w Krakowie.
Odręcznie wypełniony blankiet legitymacyjny form. 12,3x8,5 cm. Imię, nazwisko, lwowski adres Lasockiego, data i miejsce wystawienia wpisane odręcznie, pieczęć stronnictwa, faksymilowe podpisy prezesa (M. Rataja) i sekretarza nacz. (J. Grudzińskiego). Stan bardzo dobry.
Z. Lasocki (1867-1948) - prawnik, dyplomata, heraldyk, polityk ruchu ludowego; poseł do Reichsratu, starosta tarnobrzeski, członek NKN, członek Rady Naczelnej SL, świadek na procesie brzeskim, w czasie okupacji członek Rady Głównej Opiekuńczej, działacz zbrojnego podziemia.
100.–
Sprzedano za: 100.–
270.
TESTAMENT Wawrzyńca Domańskiego z Bibla (?), porucznika wojsk koronnych, dat. 7 III 1764.
Rękopis po polsku na 8 stronach form. 34x21 cm. W nagłówku inskrypcja: "Widymus z Xiąg [...] W. X. Litewskiego Spraw Wieczystych w Nowogródku Odprawowanego". Pod tekstem pieczęć opłatkowa i podpisy urzędowe. Otarcia skrajnych kart, niewielkie załamania krawędzi.
220.–
Sprzedano za: 220.–
271.
[WSPOMNIENIA  z Krakowa z ostatnich miesięcy 1917 i pierwszych roku następnego - rękopis].
Anonimowy rękopis na 118 s. notesu form. 15,4x10 cm, wiele dalszych kart czystych. Na początku autor umieścił trzy, zapewne własne, wiersze (bez większych wartości literackich). Do Krakowa przybył z rodzinnego Radomska, zamieszkał początkowo u p. Bobrowskiej, podjął naukę na kursach ogrodniczych prowadzonych przez prof. Brzezińskiego i pracę jako woźny w "departamęcie". Opisuje perypetie związane z kilkakrotną zmianą mieszkania, wspomina zamieszki uliczne w połowie I 1918 i próby I. Daszyńskiego uspokojenia nastrojów, wystąpienia antysemickie manifestującego tłumu. Pisze o podobnych zajściach na ulicach Krakowa w pierwszych dniach II 1918, o manifestacji patriotycznej na pogrzebie prezydenta J. Leo. Sporo miejsca poświęca sprawom sercowym i rodzącemu się uczuciu do Stasi. Zapiski obejmują okres od 16 IX 1917 do 3 VII 1918, ostatnia notatka jest niekompletna - widać ślad wyrwanej karty.
Przykładowy fragment zapisu z 12 II 1918: "[...] doszliśmy do rynku. Tutaj nas czekało przyjęcie ze strony policyi. Gdyśmy zerwali orła austryackiego z banku i do góry nogami powiesiliśmy na latarni, policya, która stała w pogotowiu, rzuciła się na nas tnąc szablami na wszystkie strony [...]. Lecz gdy aresztowano jakiegoś legionistę rzuciliśmy się na nich [policjantów] aby go odebrać. Posypały się kamienie ze wszystkich stron raniąc policjantów. Lecz ci znowu na czele konnych rzucili się na nas bijąc kolbami i szablami [...]. Kilku zraniono u nich ale i oni naszych pocięli". Stan dobry.
240.–
Sprzedano za: 240.–
272.
ZBIÓR dokumentów dotyczących Stanisława Wnuka, legionisty, z l. 1921-1944.
Zbiór zaw. m.in.: 
1. świadectwo moralności wydane S. Wnukowi przez Urząd Gminy Oleszno w II 1921
2. maszynopisową legitymację uprawniającą sierż. szt. S. Wnuka do noszenia odznaki honorowej za czas przebyty na froncie od XI 1918 do VIII 1920 z podpisem dowódcy Pułku Strzelców Kowieńskich Marcina Wysockiego
3. świadectwo ukończenia przez st. sierż. S. Wnuka II kursu doszkolenia podoficerów służby intendentury z III 1927
4. maszynopisowy dodatek do rozkazu dziennego PKU Modlin z IV 1929 z pozytywną opinią o jego dotychczasowej służbie
5. kartę łowiecką S. Wnuka na l. 1930/1932
6. poświadczenie służby wydane S. Wnukowi przez Archiwum Wojskowe w X 1938 ("wstąpił do Legionów Polskich dnia 26 maja 1915 r., służył w 4. p. p. Dnia 17 lipca 1917 r. z powodu niezłożenia przysięgi internowany w Szczypiornie [...]")
7. dyplom z XI 1938 potwierdzający nadanie st. sierż. S. Wnukowi srebrnego Medalu za Długoletnią Służbę, z podpisem gen. bryg. Jana Sawickiego
8. siedem fotografii przedstawiających wojskowych.
Kilka dokumentów dotyczy Genowefy Wnuk i Janusza Wnuka. Zbiór zaw. łącznie 16 dokumentów i 7 zdjęć. Dokumenty w niezbyt dobrym stanie: ślady złożenia, przetarcia na zgięciach, zaplamienia.
320.–
Sprzedano za: 380.–

Noże do papieru

273.
NÓŻ w kształcie głowy orła.
Nóż wykonany z metalu w żółtym kolorze, rękojeść i część ostrza uformowana na kształt orlej głowy, dł. 32,5 cm. Miejscowe przebarwienia powierzchni.
120.–
Sprzedano za: 120.–
274.
NÓŻ z rękojeścią z masy perłowej (?).
Nóż wykonany z metalu w kolorze srebrnym, rękojeść prawdopodobnie z masy perłowej, dł. 16 cm. Nóż deserowy? Na ostrzu tłoki: "G. Felix, Solingen" i "Rein Nickel".
90.–
275.
NÓŻ w stylistyce art deco.
Nóż z masy plastycznej, uchwyt z ebonitowymi okładzinami, dł. 21,5 cm. Odłamany czubek ostrza.
80.–
276.
NÓŻ z rękojeścią w kształcie głowy słonia.
Nóż wykonany z metalu w kolorze żółtym, dł. 23,8 cm. Drobne zaplamienia powierzchni.
120.–
277.
NÓŻ z rękojeścią zdobioną motywami florystycznymi.
Nóż wykonany z metalu w kolorze żółtym, dł. 19,5 cm. Niewielkie załamanie końcówki ostrza.
80.–
278.
NÓŻ zwieńczony ażurową kompozycją z lisem i pawiem.
Nóż wykonany z metalu w srebrnym kolorze, dł. 2,4 cm. W górnej części kompozycja w otoczeniu ornamentu roślinnego. Na ostrzu punca "Krupp Berndorf".
80.–
Sprzedano za: 80.–
279.
NÓŻ zwieńczony głową diabła.
Nóż z metalu w żółtym kolorze, dł. 21 cm. Ostrze zdobione ornamentem roślinnym.
120.–
Sprzedano za: 120.–
280.
NÓŻ zwieńczony parą całujących się gołębi.
Nóż wykonany z metalu w srebrnym kolorze, dł. 21,5 cm. Na ostrzu punca "Murbin & Co".
120.–
Sprzedano za: 120.–
* * *

Tadeusz Kotarbiński. Z szuflady

T. Kotarbiński (1886-1981) - filozof, logik, twórca reizmu, propagator etyki niezależnej. Dwukrotnie żonaty, od 1912 do 1946 z Wandą Magdaleną Baum (1887-1946) i od 20 X 1947 z Janiną Kamińską (Diną Sztejnbarg (1901-1997) - filozofką i logikiem, związaną ze szkołą lwowsko-warszawską). W l. 1919-1961 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, 1945-1949 pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego, od 1946 członek PAU, od 1952 członek PAN i w l. 1957-1962 jej prezes. Nauczyciel akademicki (także w czasie wojny), organizator życia naukowego. Członek wielu akademii i doktor honoris causa wielu uniwersytetów. Wielokrotnie odznaczony i nagrodzony. Jeden z największych autorytetów w Polsce XX wieku. Napisał m.in.: "Elementy teorii poznania, logiki formalnej i metodologii nauk" (1929), "Traktat o dobrej robocie" (1955), "Sprawność i błąd" (1956), "Wykłady z dziejów logiki" (1957), "Medytacje o życiu godziwym" (1966) oraz kilkaset artykułów naukowych i popularno-naukowych, a także tomiki epigramów i wierszy, np.: "Wesołe smutki" (1956), "Rytmy i rymy" (1970), "Wiązanki" (1973).
281.
Bilety wizytowe państwa Kotarbińskich.
Wizytówka 1: z nadrukiem "Janina Kotarbińska". Format: 5x9,5 cm.
Wizytówka 2: z nadrukiem "Tadeusz Kotarbiński / Warszawa, ul. Karowa 14-16 m. 18 / tel. dom. 26 57 33". Format: 5,5x10 cm.
Stan bardzo dobry.
120.–
282.
KOTARBIŃSKI Tadeusz – Utylitaryzm w etyce Milla i Spencera. Kraków 1915. Nakł. AU. 8, s. [4], 152. opr. bibliot. ppł.
Opr. nieco otarta, blok lekko nadpęknięty, poza tym stan dobry. Na karcie tyt. nr inwentarzowy i piecz.: "Koło Filozoficzne St. U. W.". Druga z publikacji książkowych filozofa. Egzemplarz z biblioteki profesora.
160.–
283.
Rękopis artykułu pt. „Idea wolności", który ukazał się w czasopiśmie "Epoka", dat. 7 i 21 VI 1936.
Rękopis atramentem na 21 stronach form. 27,8x20,7 cm. Pismo staranne, czytelne z nielicznymi poprawkami. Pod tekstem podpis: "Prof. Tadeusz Kotarbiński". Artykuł omawia problemy wolności głównie w aspekcie społecznym ("Grzechy wolności - opaczne odczuwanie idei", "Negatywny charakter wolności", "Antynomie tolerancji", "Wdzięki wolności. Bez niej przykro żyć", "Twórcy dzielniejsi od automatów"). "Zagadnienie wolności rozpatrywane na gruncie etyki wiąże się najczęściej, choć nie jedynie, z problemami odpowiedzialności za czyny. Wolność zaś analizowana przez pryzmat teorii czynu to najczęściej zagadnienia sprawstwa, możności działania zgodnego z zamierzeniami, to także możność osiągania zamierzonego celu. W pojęciu Kotarbińskiego bowiem możność działania zgodnego z wolą jest już eo ipso wyrazem wolności. Zatem tam, gdzie może mieć miejsce czyn stanowiący rezultat własnej motywacji osoby, tam możemy mówić o istnieniu wolności. Tym samym wszelkie dążenia do poszerzenia sfery czynu są zarazem dążeniem do szeroko pojętej wolności. Aby czyn powstał — pisał Kotarbiński - potrzebny jest do tego układ warunków w postaci zewnętrznej i wewnętrznej możności działania.". (za artykułem "Problematyka wolności w filozofii Tadeusza Kotarbińskiego" Małgorzaty B. Jakubiak opublikowanym na: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9685#p285). Stan bardzo dobry.
500.–
Sprzedano za: 1.600.–
284.
Podanie do Wydziału Aprowizacji Zarządu miasta Łodzi, dat. 21 VI 1948.
Rękopis na arkuszu form. 21,2x14,7 cm. Pismo czytelne. Pod tekstem piecz. i podpis profesora jako rektora Uniwersytetu Łódzkiego oraz podpis Kierownika Sekretariatu stwierdzający własnoręczność podpisu profesora. W podaniu profesor prosi o ponowne przyznanie kartki na przydział obuwia i płótna wobec zaprzepaszczenia pierwotnej.
100.–
Sprzedano za: 260.–
285.
Odpis odręcznego listu T. Kotarbińskiego w sprawie obrony prof. Artura Żabickiego przed zwolnieniem, dat. 5 VIII 1948 w Dąbrównie.
Rękopis na 3 stronach form. 21,7x15 cm. Pismo czytelne. Pod tekstem odręczny podpis. List skierowany do profesora Andrzeja Grodka, rektora Szkoły Głównej Handlowej w l. 1947-1949 w sprawie planowanego zwolnienia prof. Artura Żabickiego, organizatora Wydziału Prawno-Ekonomicznego Uniwersytetu Łódzkiego i w l. 1945–1948 kierownika Katedry Prawa Handlowego.
80.–
Sprzedano za: 280.–
286.
KOTARBIŃSKI Tadeusz – Kurs logiki dla prawników. Wyd. II poprawione i rozszerzone. Łódź 1949. Wyd. Spółdz. Akademickiej. 4, s. [6], 140. opr. oryg. ppł. Biblioteka Skryptów, t. 1.
Grzbiet uszkodzony, poza tym stan dobry. Na karcie tyt. odręczna dedykacja autora dla żony: "Mojej kochanej Żonie, byłej mojej uczennicy, potem długoletniej towarzyszce pracy uniwersyteckiej, ostatnio wytrawnej doradczyni, z serdecznym uściśnieniem [podpis] 6.II.1949".
210.–
Sprzedano za: 440.–
287.
Zaświadczenie stwierdzające, że profesor Kotarbiński uzyskał stopień doktora filozofii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Lwowskiego w VI 1912, dat. 11 II 1949 w Poznaniu.
Maszynopis na arkuszu form. 29,5x21,1 cm. Pod zaświadczeniem odręczne podpisy prof. dr. Stefana Błachowskiego i prof. dr. Kazimierza Ajdukiewicza oraz piecz. sekretariatu Uniwersytetu Poznańskiego z podpisem Kierownika Sekretariatu stwierdzające własnoręczność podpisów.
120.–
288.
Brudnopis listu T. Kotarbińskiego do Sekretariatu Wydziału I Polskiej Akademii Nauk, na ręce Sekretarza Wydziału prof. dra Kazimierza Wyki w sprawie "Traktatu o dobrej robocie", dat. 16 VI 1953 w Warszawie.
Rękopis na 2 stronach form. 21x14,8 cm. Tekst również odbity przez kalkę. Filozof informuje, że przesyła w załączeniu egzemplarz "Traktatu o dobrej robocie", który był jego głównym zadaniem w roku akademickim 1952/1953. Wspomina również o pozostałych swoich aktywnościach naukowych. Ślady złożenia, stan bardzo dobry.
120.–
Sprzedano za: 420.–
289.
Maszynopis życiorysu Tadeusza Kotarbińskiego z jego odręcznym podpisem, dat. 28 II 1964 (brudnopis i czystopis).
Maszynopis "Życiorys własny" na 4 kartach form. 30x21,3 cm (brudnopis) i na 4 kartach form. 30x21 cm (czystopis). Brudnopis z odręcznymi dopiskami, podkreśleniami i skreśleniami czerwoną kredką. Na trzecich kartach życiorysów odręczne podpisy profesora opatrzone datą dzienną "28 II 64". Na czwartych kartach "Wykaz prac naukowych /pozycje książkowe/". Marginesy brudnopisu nieco załamane, stan czystopisu bardzo dobry.
360.–
Sprzedano za: 900.–
290.
Korespondencja od Janiny Kamińskiej do matki Anny Kamińskiej z obozu, dat. 4 XI i 31 XII 1944 w Auschwitz.
Dwie karty pocztowe form. 10,5x14,8 cm z piecz. obozowymi, adresowane do Anny Kamińskiej w Opocznie. Kartki pisane ołówkiem po niemiecku. Na jednej zachowany znaczek pocztowy. Stan dobry.
240.–
Sprzedano za: 440.–
291.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od Prezydenta Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta, z podpisami Prezesa Rady Ministrów Edwarda Osóbki-Morawskiego i Ministra Oświaty Czesława Wycecha, dat. 16 IX 1945 w Warszawie.
List maszynopisowy - akt nominacji, form. 30,2x22,2 cm, z odręcznymi podpisami. Treść: "Obywatel dr Tadeusz Kotarbiński profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Na podstawie art. 4, pkt./1/ dekretu z dnia 24 maja 1945 r. o utworzeniu Uniwersytetu Łódzkiego (Dz.U. R.P.Nr 21/45, poz. 119), mianuję Obywatela Rektorem Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi.". Marginesy lekko nadkruszone, na lewym dwa otwory po dziurkaczu, poza tym stan dobry.
290.–
Sprzedano za: 550.–
292.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bolesława Bieruta, z podpisami Prezesa Rady Ministrów Józefa Cyrankiewicza i Ministra Oświaty Stanisława Skrzeszewskiego, dat. 30 IX 1947 w Warszawie.
List maszynopisowy - akt nominacji, form. 30x20,8 cm na oryg. papierze z pieczęcią i odręcznymi podpisami. Treść: "Obywatel dr Tadeusz Kotarbiński profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego Rektor Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi. Zatwierdzam uchwałę zebrania delegatów Rad Wydziałowych Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi z dnia 6 maja 1947 r., mocą której Obywatel Profesor wybrany został Rektorem tejże Uczelni na lata akademickie 1947/48 i 1948/49.". Ślady złożenia, stan bardzo dobry.
260.–
Sprzedano za: 420.–
293.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od Prezesa Rady Ministrów Józefa Cyrankiewicza, dat. 19 XII 1947 w Warszawie.
List maszynopisowy - podziękowanie za pracę, form. 30,2x21 cm, z odręcznym podpisem prezesa. Treść: "Do Jego Magnificencji Rektora prof. d-ra Kotarbińskiego Tadeusza w Łodzi ul. Uniwersytecka 3/7. W wykonaniu uchwały Rady Ministrów z dnia 27 października 1947 roku wyrażam podziękowanie za pracę w Radzie Szkół Wyższych nad organizacją i reformą studiów w szkolnictwie wyższym w Polsce.". Ślady złożenia. Stan dobry.
120.–
Sprzedano za: 140.–
294.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od prof. Władysława Tatarkiewicza z lat 1948-1975.
Zestaw składa się z 16 listów. Wszystkie, oprócz jednego maszynopisowego (z 5 IV 1961) pisane odręcznie atramentem. Większość na kartach zapisanych dwustronnie (2 czterostronne, 2 jednostronne). Wszystkie na końcach odręcznie podpisane. Formaty listów od ca 21x14 cm do 30x21 cm. Listy datowane kolejno: 21 VII 1948 w Krakowie, 27 VII 1948 w Krakowie, 28 VIII 1949 w Krakowie, 2 II 1950 w Krakowie, 27 IV 1950, 26 X 1950 w Krakowie, 12 XII 1951, 11 II 1952 w Krakowie, 24 III 1953 w Warszawie, 12 VII 1954 w Krakowie, 22 X 1955 w Krakowie, 5 IV 1961 w Warszawie, 18 IV 1961 w Warszawie, 23 II 1973 w Warszawie, 30 IX 1973 w Warszawie i 28 VII 1975 w Warszawie. Treść stanowią informacje zawodowe, m.in. perypetie wydawnicze, związane z wyjazdem do Ameryki na kongres naukowy, piastowanym stanowiskiem przewodniczącego Sekcji Estetyki Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Ślady złożenia, stan bardzo dobry.
460.–
Sprzedano za: 1.600.–
295.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od Leszka Kołakowskiego.
W skład zestawu wchodzą:
1. List odręczny dwustronny, form. 21x14,8 cm, dat. 4 I 1951. W treści informacja na temat recenzji z "Kursu Logiki", podziękowanie za możliwość skorzystania z zaproszenia do dyskusji oraz sprawy związane z korektą, a właściwie korektorem.
2. List odręczny jednostronny, form. 17,7x13,3 cm, dat. 22 X 1970 w Oxfordzie. W treści informacja o wzruszeniu spowodowanym odebraniem przesyłki z książką filozofa i przyjemności z jej przeczytania wspólnie z żoną.
3. List odręczny dwustronny, form. 22,7x17,3 cm, dat. 27 I 1973 w Oxfordzie. W treści informacja o zaniepokojeniu złym stanem zdrowia profesora, z powodu którego panowie nie widzieli się na zjeździe w Cambridge. Po czym następują rozważania filozoficzne spowodowane wrażeniami po przeczytaniu kolejnego tomiku poety.
4. List odręczny dwustronny, form. 20,9x13,5 cm, dat. 17 III 1973 w Oxfordzie. W treści informacja o podziękowaniach za otrzymane książki, później o książkach i ich pisaniu. Następnie informacje o żonie i córce.
Wszystkie obiekty z odręcznymi podpisami filozofa. Ślady złożenia, stan bardzo dobry.
280.–
Sprzedano za: 1.500.–
296.
Korespondencja do prof. dr. Janiny Kotarbińskiej od Przewodniczącego Rady Państwa Aleksandra Zawadzkiego, dat. 30 IV 1962 w Warszawie.
List maszynopisowy - akt nominacji, form. 30x20,8 cm na oryg. papierze z pieczęcią i odręcznym podpisem przewodniczącego. Treść: "Obywatelka Prof. dr Janina Kotarbińska w Warszawie. Na podstawie art. 92 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych /Dz.U.Nr 68, poz. 336/ Rada Państwa uchwałą z dnia 27 kwietnia 1962 r. powołała Obywatelkę na stanowisko profesora zwyczajnego w Uniwersytecie Warszawskim.". Zachowane oryg. płócienne etui. Stan dobry.
140.–
Sprzedano za: 200.–
297.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od Henryka Jabłońskiego, dat. 21 I 1963 w Warszawie.
List maszynopisowy, form. 30x21 cm, na papeterii imiennej, z odręcznym podpisem przyszłego przewodniczącego Rady Państwa. W treści podziękowania za pamięć o imieninach oraz prośba o otoczenie opieką naukową kuzyna żony mgr. inż. Kazimierza Laski, który zapragnął pisać pracę doktorską u profesora. Ślady złożenia. Stan bardzo dobry.
120.–
298.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od Henryka Jabłońskiego, dat. 28 IV 1970 w Warszawie.
List maszynopisowy, form. 30,5x21,5 cm, na papeterii imiennej, z odręcznym podpisem przyszłego przewodniczącego Rady Państwa. W treści informacja o dołożeniu starań w celu znalezienia odpowiedniej pracy na rynku wydawniczym dla p. Krońskiej. Ślady złożenia. Stan dobry.
90.–
299.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od Henryka Jabłońskiego, dat. 30 III 1976 w Warszawie.
List maszynopisowy - życzenia z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin, form. 29,8x21,2 cm, na papeterii imiennej, z odręcznym podpisem przewodniczącego Rady Państwa. Treść: "Wielce Czcigodny i Drogi Panie Profesorze! Trudno mi bez wzruszenia pisać ten list i znaleźć słowa, które by oddały moje uczucia. Dziewięćdziesiąta rocznica Pana urodzin przypomina o wielkim uczonym, o głębokim myślicielu, znakomitym wychowawcy. Ja jednak widzę w Panu przede wszystkim mego nauczyciela w ciągu długich lat, od studenckich czasów poczynając, gdy zasłuchany byłem w Pana mądre, a zarazem w wielce przystępnej formie podane wykłady, gdy studiowałem skrypty przed egzaminem z logiki aż po te niezapomniane lata, gdy miałem szczęście pracować pod Pana kierunkiem w Polskiej Akademii Nauk i codziennie uczyłem się od Pana jak oceniać ludzkie sprawy, jak działać, by zasłużyć na swój własny szacunek. Dla  milionów jest Pan wzorem prawdziwego humanisty, prawdziwego Człowieka. I razem z nimi składam Panu, Drogi Mój Mistrzu, najgorętsze życzenia długich lat zdrowia.". Ślady wilgoci w górnym fragmencie na odwrocie, poza tym stan dobry.
120.–
300.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od Przewodniczącego Rady Państwa Aleksandra Zawadzkiego, dat. [XII] 1963 w Warszawie.
Blankiet form. 15x11 cm z nadrukowanym tekstem życzeń o treści: "Przesyłam Najlepsze Życzenia Noworoczne. Aleksander Zawadzki Warszawa". W drukowany tekst wpisane odręcznie atramentem życzenia opatrzone odręcznym podpisem i datą.
90.–
Sprzedano za: 100.–
301.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od Jana Sztaudyngera, dat. III-VIII 1970 w Krakowie.
W skład zestawu wchodzą:
1. Karta pocztowa form. 10,2x14,5 cm, dat. 29 III 1970 w Krakowie, pisana odręcznie. W treści informacja o złym stanie zdrowia, zapowiedź rychłego przysłania dwóch tomów "Wyboru fraszek" oraz życzenia z okazji świąt Wielkiej Nocy.
2. Karta pocztowa form. 10,2x14,5 cm, dat. 18 V 1970 w Krakowie, pisana odręcznie. W treści informacja o przebytej operacji kręgosłupa i ukazaniu się wyboru wierszy "Rymy".
3. Karta pocztowa form. 10,2x14,5 cm, dat. VII 1970 w Krakowie, pisana odręcznie. W treści fraszka: "Dla człowieka z samych pięt / i kiszek skręt / to jeszcze happy-end".
4. List maszynopisowy form. 15x21 cm, dat. 25 VIII 1970 w Krakowie, pisany podczas pobytu w Klinice Hematologicznej. W treści podziękowania za opinie o wierszach i obawa jak zostaną one przyjęte przez "nową krytykę o nowoczesnych gustach".
Wszystkie obiekty z odręcznymi podpisami poety. Stan bardzo dobry.
190.–
Sprzedano za: 220.–
302.
Korespondencja od profesora Kotarbińskiego do Eugenii Chmielnickiej, dat. 20 X 1970 w Warszawie.
List odręczny jednostronny, form. 29,5x20,3 cm, na papierze listowym z nadrukiem na górnym marginesie. Pismo czytelne. W treści informacje wspomnieniowe o swoim dawnym uczniu Aleksandrze Debolskim, bracie adresatki. Ślady złożenia, stan dobry.
70.–
303.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od I Sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka, dat. we IX 1971 w Warszawie.
List maszynopisowy na papierze firmowym, form. 30x21 cm, z odręcznym podpisem sekretarza. W treści E. Gierek zwraca się do profesora z prośbą o wypowiedzenie się w dyskusji przed VI Zjazdem PZPR. Ślady złożenia. Stan dobry.
120.–
Sprzedano za: 120.–
304.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od I Sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka, dat. w XII 1974.
Blankiet form. 14x13,5 cm z nadrukowanym tekstem życzeń o treści: "I Sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przesyłam Najlepsze Życzenia z okazji Nowego Roku 1975". Pod tekstem odręczny podpis. Niewielkie załamanie, stan dobry.
120.–
Sprzedano za: 160.–
305.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od I Sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka, dat. 31 III 1976 w Warszawie.
List maszynopisowy - życzenia z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin, form. 29,6x21 cm, z odręcznym podpisem sekretarza. Z treści: "Panu zawdzięczamy sformułowanie zasad 'dobrej roboty' i 'życia godziwego' oraz koncepcję etyki niezależnej, wywodzącej wartości moralne i normy postępowania z przesłanek racjonalnych i humanistycznych". Ślady wilgoci w górnym fragmencie na odwrocie, poza tym stan dobry.
120.–
Sprzedano za: 160.–
306.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od I Sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka, dat. 31 XII 1980.
Bilet wizytowy form. 6,1x10,8 cm z nadrukiem: "Edward Gierek I Sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej". Na odwrocie odręczne życzenia imieninowe o treści: "Tą drogą przesyłam panu wyrazy mego szacunku i poważania. Gierek. Warszawa 31.III.1980.". Stan bardzo dobry.
80.–
Sprzedano za: 420.–
307.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od P.E.N. Clubu, z odręcznymi podpisami Janusza Odrowąża Pieniążka, Władysława Bartoszewskiego, Jana Parandowskiego, dat. 11 IV 1973 w Warszawie.
List maszynopisowy form. 30x20,8 cm na papierze firmowym P.E.N. Clubu. Dyrektor Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, Sekretarz Generalny PEN Clubu i jego prezes proszą profesora o uzupełnienie materiałów nadesłanych w związku z otwarciem we wrześniu wystawy pod hasłem "Inspiracja twórcza". Stan bardzo dobry.
140.–
Sprzedano za: 400.–
308.
Korespondencja do profesora Kotarbińskiego od Gustawa Holoubka.
Blankiet form: 10,1x14,2 cm z treścią: "Czcigodnemu Jubilatowi i Wielkiemu człowiekowi serdeczne gratulacje i wyrazy czci przesyła Gustaw Holoubek".
80.–
Sprzedano za: 220.–
309.
Korespondencja do prof. dr. Janiny Kotarbińskiej od Prezesa Rady Ministrów Ministra Obrony Narodowej gen. Wojciecha Jaruzelskiego, dat. 3 X 1981 w Warszawie.
List maszynopisowy form. 30x20,8 cm na oryg. papierze, z odręcznym podpisem generała. Treść: "Pani prof. dr. Janina Kotarbińska. Proszę przyjąć wyrazy najgłębszego współczucia z powodu zgonu Małżonka Pani - prof. Tadeusza Kotarbińskiego - Wielkiego Patrioty i Humanisty - którego znakomity dorobek naukowy i pedagogiczny był i jest chlubą polskiej nauki. Autorytet moralny Profesora, jego światłe wskazania pozostaną na trwale w skarbnicy narodowej mądrości i doświadczeń. W tych trudnych chwilach dzielę z Panią wielki żal i smutek.". Zachowane oryg. etui i koperta. Stan bardzo dobry.
140.–
Sprzedano za: 200.–
310.
Korespondencja do prof. dr. Janiny Kotarbińskiej od prezesa Polskiej Akademii Nauk Aleksandra Gieysztora, dat. 2 III 1982 w Warszawie.
List maszynopisowy form. 15x21 cm na papierze firmowym PAN, z odręcznym podpisem profesora mediewisty. Treść: "Szanowna Pani Profesor, w załączeniu przesyłam fotokopię listu Światowej Federacji Żydów z Polski, w którym wyraża ubolewanie z powodu śmierci wybitnego uczonego Profesora Kotarbińskiego." Brak wspomnianej fotokopii. Stan bardzo dobry.
80.–
Sprzedano za: 170.–
* * *