Antykwariat
"Rara Avis" w Krakowie![]()
Aukcja odbyła się 10 października 2009
Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).
NOWA SZTUKA, NOWA LITERATURA
164.ALBUM młodej architektury. Warszawa. Nakł. Zw. Słuchaczów Architektury Politechniki Warsz. 4. brosz.
[R.] 1935. s. [128]. brosz. (Niewielkie załamania krawędzi okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Zaw. m.in. studenckie projekty architektoniczne, projekty plakatów i reklam, fotogramy) cena: 240
165.APOLLINAIRE.
Paris [1924]. Éd. de l'Espirit Nouveau.
8, s. [96], tabl. 1. opr. psk. z epoki z zach. okł. brosz.
(Niewielkie zaplamienie okł., stan dobry. Księga pamiątkowa ku czci
G.Apollinaire'a - zaw. teksty m.in. R.Grey'a, A.Salmona, F.Picabii,
G.Kostrowitzky'ego, T.Tzary. Na tabl. oryginalna, kubizująca litografia
Louisa Marcoussisa (portret Apollinaire'a, sygn. na kamieniu)) cena:
1.500

166.AWANGARDA. Dwutygodnik ilustrowany lewicy literackiej. Warszawa.
Red. Bruno Jasieński, Anatol Stern. Druk. Lwowska, Lwów. folio
R.1, nr 1: 16 II 1924. s. [2] (Czas.BJ —; Czas.BUW —. Zaplamienia w środku arkusza. Zawiera manifest "Awangarda - swym przyjaciołom", artykuł przeciwko K.Irzykowskiemu "Likwidacja Likwidatora!" (podp. St. G.), artykuł "Tuwim w spodniach Majakowskiego" (o przekładzie "Obłoku w spodniach"), rubrykę "Nowe książki" (podp. W.B. - Broniewski?), artykuł "Charlie Chaplin" A.Wata, reklamę "Ziemi na lewo" oraz dwie kompozycje typograficzne: dwubarwną Teresy Żarnowerówny i czarno-białą Mieczysława Szczuki. Bardzo rzadkie! Więcej nie wyszło?) cena: 480
167.[BERLEWI Henryk]. Situation 60 Galerie. Mechano-Fakturen. Dokumentation b 1-63. Berlin 1963. 8, k. [1], tabl. rozkł. 2, oleat 1. oryg. teczka kart. (Stan dobry. Wydawnictwo towarzyszące wystawie Berlewiego w berlińskiej galerii. Na teczce i pojedynczej karcie umieszczono dane biograficzne, fotografie i głosy prasy, na rozkładanych tablicach wydrukowano czarno-białe geometryczne serigrafie Berlewiego, jedną z nich powtórzono na przezroczystej folii) cena: 600
168.BRZĘKOWSKI Jan — Odyseje. Poezje. Paryż 1948. b.w. 8, s. [32].
brosz. (Niewielkie nadpęknięcie w grzbiecie, okł. lekko zaplamione, poza tym
stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla Z.Legutko. Wiersze) cena:
120
169.BRZĘKOWSKI Jan — Spectacle metallique.
Paris [1937].
Editions Sagesse, Librairie Tschann. 8, s. [8]. brosz. Les Feuillets de "Sagesse",
Collection Anthologique, nr 37 (Stan dobry.
Zaw. 8 wierszy
franc. zamieszczonych w pełnej, ilustrowanej wersji "Spectacle metallique" (z
rys. M.Ernsta). Układ typograf. odmienny od wersji ilustrowanej) cena: 140

170.BUCCAFUSCA Emilio — Una lirica bocciata al Concorso di Poesia del
Littoriali della Cultura e dell'Arte a Firenze - anno XII. Milano [1934].
Artisti Italiani di Avanguardia. 8, s. [19]. brosz. (Okł. nieco pożółkła, poza
tym stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora dla J.Kurka. Dwubarwna
okł. proj. autora, na końcu autokarykatura autora odbita w drzeworycie) cena:
1.200
171.CHWISTEK Leon — Wielość rzeczywistości. Kraków 1921. Zakł. Graf.
"Wisłoka", Jasło. 8, s. 96. opr. ppł. z epoki (Papier nieco pożółkły.
Odręczna dedykacja autora dla Karola Homolacsa z X 1930. Zaprezentowana w
pracy "teoria była oryginalna, głęboka, konsekwentna, choć jak wszystko, co
Chwistek robił, niesystematyczna. Przed Chwistkiem nikt nie odważył się u nas
tak samodzielnie pisać o sztuce, rozstrzygać trudnych problemów poznania,
ujmować wizji tak indywidualnie [...]. Chwistek w swych studiach o wielu
rzeczywistościach pogodził dwa, zdawałoby się nie do pogodzenia, stanowiska:
racjonalizmu poznania z indywidualizmem i swobodą twórczą [...]. Najostrzej
skrytykował 'Wielość rzeczywistości' Witkacy. W 'Szkicach estetycznych' (1922)
wypowiedział Chwistkowi prawdziwą kampanię, nie mogąc mu darować jego realizmu,
jego lekceważenia intuicjonizmu i popierania racjonalizmu estetycznego" (K.Estrecher
"L.Chwistek. Biografia artysty", Kr. 1971, s. 146-147)) cena: 600

172.COLLEYE
Hubert — Henryk Berlewi. Poolsch Schilder. Antwerpen 1937. De Sikkel. 8, s. 55,
tabl. 8.
brosz. (Stan dobry. Odręczna dedykacja artysty na stronie przedtyt. 8
reprod. na tablicach, 8 reprod. w tekście. Krótka monografia twórczości
wybitnego polskiego malarza od 1928 mieszkającego w Paryżu, członka ugrupowania
Blok) cena: 300
173.CZUCHNOWSKI Marjan — Tak. Poezje. Kraków 1933. Druk. J.Gablankowskiego. 8, s. 77, [1]. brosz. (SPKL 302. Otarcia okł., grzbiet reperowany, wewnątrz stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla K.A.Jaworskiego. Ukazało się w nakładzie 150 egz. Okładka i układ typograf. K.Podsadeckiego. Zaw.: Ku nam - liryka eksperymentalna, Kamienny dom - poemat, Tak - biuletyn poetycki. Nieczęste) cena: 480
174.CZYŻEWSKI Tytus — Noc-dzień. Mechaniczny instynkt elektryczny.
Kraków 1922. Druk. "Czasu". 8, s. [2], 41. brosz. (Rypson 18; SPKL 97.
Niewielkie załamania okł., poza tym stan dobry. Układ typograficzny autora)
cena: 300
175.CZYŻEWSKI Tytus — Osioł i słońce w metamorfozie. Włamywacz z
lepszego towarzystwa. (1 akt 10 minut). Kraków 1922. Druk. "Czasu". 16d, s. [2],
40. brosz. (Stan dobry. Odręczna dedykacja autora. Jedna z pierwszych
polskich prób dramatu awangardowego (LPPE)) cena: 320
176.CZYŻEWSKI Tytus — Osioł i słońce w metamorfozie. Włamywacz z
lepszego towarzystwa. (1 akt 10 minut). Kraków 1922. Druk. "Czasu". 16d, s. [2],
40. brosz. (Stan bardzo dobry. Jedna z pierwszych polskich prób dramatu
awangardowego (LPPE)) cena: 200


177.CZYŻEWSKI Tytus — Wąż, Orfeusz i Euridika. Wizja antyczna. Rys.
graficzne w tekście przez T.Czyżewskiego. Wykonał grafik F.Benisz. Kraków 1922.
Wyd. Inst. Wyd. "Niezależnych". 16d, s. [32]. brosz. (SPKL 99. Stan dobry. Druk
zieloną farbą. Piętnaście całostronicowych kompozycji typograficznych) cena:
160
178.CZYŻEWSKI Tytus — Zielone oko. Poezje formistyczne, elektryczne wizje. Kraków 1920. Gebethner i Sp. 8, s. 71. brosz. (Rypson 7-8; SPKL 100. Podklejenia okł., uzupełnione niewielkie ubytki, kilka kart podklejonych w grzbiecie. Podpis własn. K.A.Jaworskiego. Przedmowa L.Chwistka i J.Hulewicza. Okł. i rys. w tekście autora. Nieczęste) cena: 600
179.DODA Wiktor — Na rozdrożach polskiego formizmu. Szkic. Tarnów
1925. Druk. Z.Jelenia. 8, s. 39, [1]. brosz. (Stan bardzo dobry. Z tekstu: "W
podstawowej części swego programu opiera się formizm na zasadniczej,
bezwzględnej, nihilistycznej krytyce dotychczasowego stosunku formy do treści w
dziele sztuki, tego tak bardzo podstawowego dla wszelkiej sztuki: 'stosunku
wyrazu do rzeczy wyrażonej'. Fundamentalnym więc zrębem i kośćcem estetycznego
systemu formizmu jest założenie, że 'istotą wszelkiej sztuki', 'jedyną treścią
istotną dzieła sztuki' jest 'forma i tylko forma'. Stąd też nazwa -
formizmu". Liczne odniesienia do twórczości plastycznej i literackiej Tytusa
Czyżewskiego) cena: 80
180.FORMIŚCI. Kraków. Red. T.Czyżewski, K.Winkler. 8. brosz.
R.2, z.4: IV 1921. s. 16 (Okł. nieco otarte, tylna z niewielkim ubytkiem narożnika, okł. podklejone w grzbiecie od wewnątrz, poprzeczny ślad załamania bloku, niewielkie zaplamienia wewnątrz. Zaw. m.in. artykuł K.Winklera "Bez programu", wiersz S.Młodożeńca "Taniec", T.Czyżewskiego "Zapadnia" i "Mechaniczny ogród", B.Jasieńskiego "Wiosenno", artykuł S.I.Witkiewicza "Z powodu krytyki IV-tej wystawy Formistów") cena: 360
[FOTOMONTAŻE J.M.Brzeskiego w "Tajnym Detektywie"]. TAJNY Detektyw. Ilustrowany tygodnik kryminalno-sądowy. Kraków. Red. M.Dąbrowski. folio (Stan bardzo dobry. Każdy numer obj. 16 s. Stroną graficzną pisma wydawanego przez koncern IKC w l.1931-1934 zajmował się Janusz Maria Brzeski, projektując m.in. rozbudowane jedno- i dwustronicowe fotomontaże)
181.R.1, nr 27: 19 VII 1931 cena: 50
182.R.1, nr 30: 9 VIII 1931 cena: 50
183.R.1, nr 32: 23 VIII 1931 cena: 50
184.R.1, nr 48: 13 XII 1931 cena: 50
185.R.2, nr 37: 11 IX 1932 cena: 50
186.R.4, nr 25: 17 VI 1934 cena: 50
187.GAZETA Artystów. Tygodnik artystyczno-społeczny. Kraków. Wyd. komenda Krak. Legjonu Młodych. Red. W.J.Dobrowolski, J.A.Frasik. folio
R.2, nr 16 (17): 1 I 1935. s. 7, [1] (Ślady złożenia, zabrudzenie pierwszej strony. Zaw. m.in.: S.Świszczowski "O polską piatiletkę", J.Brzękowski "Talmudystom Peipera", S.I.Witkiewicz (Straszliwy wychowawca" (z ilustr. autora), reprod. prac Moholy-Nagy, Malewicza, Strzemińskiego) cena: 120
188.GRENKAMP-KORNFELD S., BRZEKOWSKI Jan — Pri l'moderna arto.
Verkis
S.Grenkamp-Kornfeld en kunlaboro kun Dr. Jan Brzekowski red. de L'Art
Contemporain.
Budapest 1933.
Literatura Mondo. 8, s. 64, [3]. opr. oryg. ppł. (Okł. nieco pożółkła, stan
dobry. Praca Grenkampa-Kornfelda i Brzękowskiego wydana na Węgrzech w jęz.
esperanto. Na końcu reprodukcje obrazów m.in. P.Cezanne'a, P.Picassa, G.Braque'a,
L.Marcoussisa, K.Malewicza, P.Mondriana, W.Strzemińskiego, H.Stażewskiego,
M.Kislinga, Z.Menkesa. Anonimowa dwubarwna funkcjonalna okładka) cena: 500
189.GROPIUS
Walter — Internationale Architektur. München 1925. A.Langen Verlag. 8, s. 106,
[1]. brosz., obw.
Bauhausbücher,
Bd.1 (Otarcia obw., podklejone niewielkie ubytki krawędzi obw., załamanie
narożnika tylnej okł., niewielki ubytek grzbietu. Piecz. Układ typograf.:
L.Moholy-Nagy, okł.: F.Molnár. Pierwszy tom biblioteki Bauhausu poświęcony
nowoczesnej architekturze. Na licznych zdjęciach projekty i realizacje Le
Corbusiera, F.L.Wrighta, W.Gropiusa, T. van Doesburga, P.Behrensa i wielu in.)
cena: 480
190.[JANKOWSKI Jerzy]. Yeży Yankowski — Tram wpopszek ulicy. Skruty
prozy i poemy. Warszawa 1920. Wyd. "Futuryzm Polski". 8, s. [64]. brosz. (Rypson
14; SPKL 183. Okł. po fachowej konserwacji, wytarta cena na tylnej okł.,
miejscami niewielkie zaplamienia, bardzo niewielkie ubytki narożników pierwszych
kart. Druk na papierze pakowym. Jeden ze sztandarowych tomików poetyckich
polskiego futuryzmu. Nieczęste) cena: 900
191.JASIEŃSKI Bruno — Palę Paryż. Warszawa 1931. Tow. Wyd. "Rój". 16d, s. 325, [3]. brosz., obw. (Okł. brosz. nowe, obw. we wsp. barwnej kopii, otarcia pierwszej i ostatniej strony. Drugie krajowe wydanie głośnej powieści B.Jasieńskiego (ze wstępem J.Kadena-Bandrowskiego). Pierwodruk franc. ukazał się na łamach "L'Humanite" w 1928, po polsku (ze wstępem T.Dąbala) po raz pierwszy wyszło w Moskwie w 1929 i w tym samym roku w Warszawie. Powieść jest odpowiedzią Jasieńskiego na opowiadanie Paula Moranda "Palę Moskwę". Przedstawia fantastyczną wizję zagłady Paryża jako symbolu kapitalistycznego świata. "Nawiązuje do wątków katastroficznej fantastyki naukowej, różniąc się jednak od nich optymistyczną wiarą w rewolucyjne przeobrażenie świata" (LPPE). Publikacja "Palę Paryż" spowodowała wydalenie Jasieńskiego z Francji, pisarz przeniósł się do Moskwy, przyjął obywatelstwo radzieckie, został członkiem WKP(b) i zarządu Zw. Pisarzy Radzieckich. Aresztowany podczas czystek stalinowskich w 1937 zmarł w moskiewskim więzieniu w 1938) cena: 480
192.[JASIEŃSKI Bruno]. Bruno Jaśeński — Pieśń o głodźe. Krakuw [!]
1922. Wyd. Instytut Wydawńiczy "Ńezależnych". 8, s. 51, [5]. brosz. (Rypson 15;
SPKL 185. Okł. po fachowej konserwacji, widoczne uzupełnienia i ślady po taśmie.
Egz. nr 838 z podpisem ochronnym autora. Okł. proj. autora. "Można tu
dostrzec wpływ rosyjskiej plastyki konstruktywistycznej, zwłaszcza prac
Lissitzky'ego, z którym poeta mógł się zetknąć podczas pobytu w Rosji. Można
również wskazać na podobne układy typograficzne Johna Heartfielda, wykonywane
dla pisma 'Neue Jugend'. Nowością tomiku Jasieńskiego było zastosowanie w
tekstach radykalnie zmodernizowanej ortografii" (Rypson). "Pieśń o głodzie" była
"niezwykle ostrym wyrazem protestu społecznego i buntu w stosunku do tradycyjnej
poezji" (J.Sawicka "Na skrzyżowaniu dwóch epok" w: "Poeci dwudziestolecia
międzywojennego", t.1-2, War. 1982, t.1, s. 379)) cena: 1.000
193.[KATALOG]. Prima Mostra Nazionale di Plastica Murale per
l'edilizia fascista sotto gli auspici di S.E. Mussolini. Genova, XI-XII 1934.
Stile Futurista, Torino. 8 podł., s. 68. brosz. (Niewielkie otarcia i
zaplamienia okł., wewnątrz stan dobry. Katalog pierwszej wystawy włoskiej sztuki
nowoczesnej zorganizowanej przez F.T.Marinettiego w Palazzo Ducale w Genui.
Dwubarwna (czerwona i czarna) okładka, liczne ilustr. wewnątrz, staranny i
nowatorski układ typograf. Na reprodukcjach prace m.in. E.Prampoliniego,
F.Depero, A.Gaudenziego, Benedetty. Egz. ze zbiorów J.Kurka (bez znaków
własn.). Rzadkie!) cena: 3.000
194.[KATALOG].
2-a Mostra Nazionale di Plastica Murale per l'edilizia fascista in Italia e in
Africa. Organizzata dal Movimento Futurista. Roma, X-XI 1936. Edizioni Futuriste
di "Poesia".
8, 17, [15], tabl. 8. brosz. (Stan dobry. Odręczna dedykacja
F.T.Marinettiego dla J.Kurka. Katalog drugiej wystawy włoskiej sztuki
nowoczesnej pod dyr. F.T.Marinettiego - autora umieszczonego na wstępie
manifestu "La plastica murale futurista". Na tabl. reprodukcje prac m.in.
E.Prampoliniego, Benedetty, Carmassiego) cena: 2.000
195.KUREK Jalu — Śpiewy o Rzeczypospolitej. Poezje. Warszawa [1929].
Skł. gł. Dom Książki Pol. 8, s. 31. brosz. (Rypson 47. Otarcia i naddarcia
krawędzi okł., niewielkie zaplamienia, papier nieco pożółkły. Okł. i układ
typograf. K.Podsadeckiego. Okładka skomponowana z czarnych i czerwonych
elementów typograficznych różnej wielkości; widoczny wpływ idei Strzemińskiego)
cena: 480
196.KUREK Jalu — Usta na pomoc. Warszawa 1933. Księg. F.Hoesicka. 8,
s. [4], 35, [3]. brosz. (Niewielki ubytek narożnika przedniej okł., papier
pożółkły. Odręczna dedykacja autora dla K.A.Jaworskiego. Tom poezji)
cena: 280
197.KUREK Jalu — Usta na pomoc. Warszawa 1933. Księg. F.Hoesicka. 8,
s. [4], 35, [3]. opr. ppł. z zach. okł. brosz. (Papier pożółkły, nadkruszony,
ubytek narożnika ostatniej karty. Tom poezji) cena: 120

LINJA. Czasopismo awangardy literackiej.
Kraków. Red. J.Kurek. Druk. "Głosu Narodu". 8. brosz. (Czas.BJ 5, 17. Stan
bardzo dobry. Główny organ awangardy krakowskiej. Zaw. teksty m.in. J.Przybosia,
T.Peipera, J.Brzękowskiego, M.Czuchnowskiego, J.Kurka, A.Ważyka, C.Miłosza.
(Więcej o "Linii" w: T.Kłak "Czasopisma awangardy 1919-1939", Wr. 1979))
198.Nr 1: V 1931. s. 48 (Zaw. m.in. teksty: J.Kurek "Ostatni etap", J.Przyboś "Kataryniarze i strofkarze", J.Brzękowski "Kobieta i koła") cena: 600
199.Nr 2: X 1931. s. [49]-63, [1] (Zaw. m.in. teksty: J.Brzękowski "Życie w czasie", J.Przyboś "Przeciw kronikarstwu", J.Przyboś "Rytm i rym", J.Kurek "Czy istnieje postęp w kinematografji?") cena: 600
200.MARINETTI
F[ilippo] T[ommaso] — 8 anime in una bomba. Romanzo esplosivo. Milano 1919.
Edizioni Futuriste di "Poesia".
8, s. 135, [9]. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, okł. nieco
zaplamione, wewnątrz stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla J.Kurka.
Jedna z najgłośniejszych powieści futurystycznych Marinettiego. Interesujący
układ typograficzny
F.T.Marinetti (1876-1944) - włoski poeta, ideolog, wydawca, współtwórca i jeden z głównych teoretyków futuryzmu, autor "Manifestu futuryzmu") cena: 3.000
201.MIŁOSZ Czesław, FOLEJEWSKI Zbigniew — Antologja poezji społecznej
1924-1933. Za Komitet Wyd.: ... Wilno 1933. Wyd. Koła Polonistów Słuchaczy USB.
8, s. 53, [2]. brosz. (Okł. pożółkłe, otarte, z niewielkim śladem wilgoci.
Anonimowa okładka funkcjonalna. Wstęp M.Kridla, wiersze m.in. J.Przybosia,
J.Czechowicza, J.Kurka, S.Flukowskiego, M.Czuchnowskiego, C.Miłosza,
T.Bujnickiego. Nieczęste) cena: 400
202.MŁODOŻENIEC Stanisław — Futuro-gamy i futuro-pejzaże. Warszawa
1934. Nakł. wyd. "Wąkopy". 8, s. 125, [3]. brosz. (SPKL 257. Okł. zakurzone,
wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Okł. proj. autor. Tom poezji) cena: 300
203.MŁODOŻENIEC Stanisław — Kreski i futureski. Warszawa 1921. Nakł.
Klubu Futurystów "Katarynka". 8, s. [16]. brosz. (Rypson 16; SPKL 258. Okł.
podklejone w grzbiecie, papier pożółkły. Okł. i układ typograf. autora.
Pierwszy zbiór poetycki współtwórcy pol. futuryzmu. Rzadkie) cena:
300
204.MŁODOŻENIEC Stanisław — Kwadraty. Zamość 1925. Nakł. Zam. Koła Mił.
Książki. 8, s. 30, [2]. brosz. (Okł. po fachowej konserwacji, stan dobry. Drugi
- po "Kreskach i futureskach" - tom poezji S.Młodożeńca. Nieczęste)
cena: 380
205.MŁODOŻENIEC Stanisław — Niedziela. Poezje. Warszawa 1930. Wyd.
"Europa". 8, s. 32. brosz. (Rypson 53; SPKL 379 (mylnie przypisane
W.Strzemińskiemu). Okł. nieco otarte, papier pożółkły. Egz. częściowo
nierozcięty. Okł. proj. H.Stażewski. Funkcjonalny układ typograf. Nieczęste
cena: 360
206.PEIPER Tadeusz — A. Rysunkami ozdobił [Mojżesz] Kisling. Kraków
1924. Wyd. "Zwrotnicy". 8, s. 30, [2]. brosz. (SPKL 195. Okł. nieco pożółkła,
załamania krawędzi, wewnątrz stan dobry. Wydano 400 egz., ten bez numeru. Cztery
całostronicowe rys. M.Kislinga, układ typograficzny K.Podsadeckiego.
Rzadkie) cena: 2.000
207.PEIPER Tadeusz — Szósta! szósta! Utwór teatralny w 2 częściach.
Pisany we wrześniu i październiku 1925 [...]. Kraków 1926. Nakł. "Zwrotnicy". 8,
s. 45, [2]. brosz. (Rypson 44; SPKL 381. Całość po konserwacji: niewielkie
uzupełnienia ubytków okł., i kart tekstu, papier wyraźnie zabrązowiony.
Odręczna dedykacja autora dla J.N.Millera, piecz. własn. tegoż. Okł. proj.
W.Strzemińskiego. "Projekt stanowi doskonały przykład czysto typograficznego
rozwiązania płaszczyzny druku, na której czcionki o różnej wielkości, w kolorze
czarnym i oranżowym, pozornie rozrzucone tworzą układ o równoważących się
walorach plastycznych" (Rypson). Rzadkie) cena: 1.800
208.PEIPER Tadeusz — Żywe linje. Rysunkami ozdobił J.Gris.
Kraków 1924. Wyd. "Zwrotnicy". 8, s. 23. opr. oryg. ppł. (SPKL 306. Otarcia
krawędzi okł., wewnątrz stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla J.N.Millera.
Trzy całostronicowe rys. J.Grisa, układ typograficzny K.Podsadeckiego.
Rzadkie) cena: 2.000
209.[PLAKAT]. L'Angoisse des machines.
Synthèse
tragique en 3 temps Ruggero Vasari.
[Paryż, nie przed 1927]. [Teatr] Art et Action (Plakat
czarno-biały, form. 55x37,2 cm. Włoski, oryginalny tekst sztuki ("L'angoscia
delle macchine") po raz pierwszy opublikowano w 1925, prapremiera (po francusku)
odbyła się w paryskim eksperymentalnym teatrze "Art et Action" dwa lata później.
Prezentowany tu plakat zaprasza na przedstawienia 27, 29, 30 i 31 kwietnia.
Egz. ze zbiorów J.Kurka (bez znaków własn.)) cena: 1.200
210.PRZYBOŚ Juljan — Oburącz. Poezje. Kraków 1926. Zwrotnica. 8, s.
[16]. brosz. (Rypson 45; SPKL 380. Okł. miejscami pożółkłe, otarcia, załamania
narożników. Skromna odręczna dedykacja autora dla K.A.Jaworskiego.
Odręcznie (przez autora) poprawiony błąd na s. [6]. Układ graficzny
W.Strzemińskiego. "Projekt stanowi doskonały przykład czysto typograficznego
rozwiązania płaszczyzny druku, na której czcionki o różnej wielkości, w kolorze
czarnym i oranżowym, pozornie rozrzucone tworzą układ o równoważących się
walorach plastycznych [...]. Czarne i żółte czcionki na szarym tle budują układ
jednorodny, precyzyjny i zrównoważony, a jednak nie pozbawiony walorów
dynamicznych" (Rypson). Rzadkie) cena: 1.200
211.PRZYBOŚ Juljan — Wgłąb las. Poezje. Cieszyn 1932. Druk. P.Mitręgi.
8, s. 48. brosz. Bibl. "a.r.", t.3 (Rypson 57; SPKL 383. Okł. lekko zakurzona,
nieco zaplamiona, wewnątrz stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla
K.A.Jaworskiego, kilka autorskich poprawek w tekście. Okł. i układ graf.
W.Strzemińskiego. Nieczęste) cena: 2.400
212.RUSINEK Michał — Bunt w Krainie Maszyn. Kraków [1927]. Bibl.
Premjowa. 16d, s. 113, [3]. brosz. Bibl. Premjowa, [nr] 1 (Grońska —. Otarcia
grzbietu, zalamanie narożnika przedniej okł., wewnątrz stan dobry. Na okładce
oryg. drzeworyt ekspresjonistyczny Józefa Kluski-Stawowskiego (1902-1975) z
najlepszego okresu jego twórczości, w którym artysta wypracował indywidualny
styl, sprowadzając przedmioty na wzór kubizmu do brył geometrycznych i
rytmizowanych powierzchni. Książka M.Rusinka (1904-2001) jest powieścią
futurystyczną malującą apokaliptyczną wizję przeludnionego świata) cena: 120
213.STERN Anatol — Anielski cham. Warszawa 1924. Nakł. Almanachu
Młodej Sztuki. 8, s. 32. brosz. Bibl. Nowej Sztuki, [nr] 1. (Naddarcia i
niewielkie ubytki krawędzi okładek, miejscami zażółcenia okładek. Tom poezji.
Podpis własn. K.A.Jaworskiego. Okładka funkcjonalna, czarno-czerwona - układ
typograficzny autorstwa prawdopodobnie Mieczysława Szczuki (wg katalogu "Druk
funkcjonalny", Łódź, IX 1975, poz. 18). Rzadkie) cena: 800
214.STERN Anatol — Bieg do bieguna. Warszawa 1927. F.Hoesick. 16d, s.
106, [2]. brosz. (Niewielkie ubytki grzbietu, niewielkie naddarcia krawędzi okł.
Odręczna dedykacja autora dla J.N.Millera. Podkreślenia ołówkiem. Tom
wierszy. Zaw. m.in. pierwsze książkowe wydanie poematu "Europa", który ukazał
się samoistnie dwa lata później w oprac. graf. M.Szczuki) cena: 320
215.STERN Anatol — Europa. Een gedicht van ... Vormgeving M.Szczuka.
Maastricht 1982. AAP. 4, s. [2]. brosz. (Stan dobry. Wydano 100 egz., ten nr 77.
Holenderskie tłumaczenie "Europy" z ilustr. i w ukł. typograficznym M.Szczuki.
Na końcu posłowie P.Westernenga) cena: 480
216.STRZEMIŃSKI Władysław — Teoria widzenia. Kraków 1958. Wyd. Lit. 8, s. 274, [5], tabl. 1. brosz., obw. (Krawędzie obw. nieco pożółkłe, poza tym stan bardzo dobry. Egz. niemal w całości nierozcięty. Obw. i rys. w tekście W.Strzemińskiego) cena: 150
217.TIMOFIEJEW Grzegorz — Inny horyzont. Poezje. Łódź 1935. Druk.
Nakładowa. 8, s. 61, [3]. brosz., obw. (Bardzo niewielki ubytek narożnika
przedniej obw., wewnątrz stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora.
Piecz. własn. Obw. Karola Hillera. Rzadkie) cena: 480
218.TIMOFIEJEW Grzegorz — Niema mnie w domu. Warszawa 1930. Nakł. Bibl.
"Meteora". 8, s. 39, [1]. brosz. Bibl. "Meteora", t.2 (Niewielki ubytek
grzbietu, naddarcia krawędzi okł., wewnątrz stan dobry. Odręczna dedykacja
autora. Piecz. własn. Tom poezji. Interesujący układ typograf. okładki)
cena: 480
219.[ULOTKA]. W sobotę dnia 28-go marca 1925 r. w sali "Morskie Oko"
odbędzie się inauguracyjne przedstawienie Towarzystwa Teatralnego, na którem
odegrane zostaną dwie sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza (we wspólnej
reżyserji całego zespołu wraz z autorem) Warjat i pielęgniarka [...], Nowe
wyzwolenie [...]. Zakopane, III 1925. Drukarnia J.Trybuły (Druk jednostronny na
ark. 34,1x10,6 cm. Ulotka zapraszająca na spektakl inaugurujący działalność
zakopiańskiego Towarzystwa Teatralnego. W górnej części arkusza znak firmowy
Towarzystwa (form. 4,5x4,6 cm) projekty Stanisłwa Ignacego Witkiewicza.
Poprzeczny ślad złożenia, niewielkie naddarcia.
Rzadkie)
cena: 200
220.VASARI
Ruggero — Flugmalerei - moderne Kunst und Reaktion. Mit 11 Abb. Leipzig [1934].
M.Möhring. 8, s. 30, tabl. 1. brosz. Italien in Vergangenheit und Gegenwart,
Heft 3 (Okł. nieco otarte i zaplamione, mimo to stan dobry.
Odręczna dedykacja
autora dla J.Kurka.
Zaw. m.in. reprod. prac włoskich artystów awangardowych: E.Thayahta, Benedetty,
A.Bruschettiego, P.Orianiego, E.Prampoliniego
R.Vasari (1898-1968) - włoski poeta związany z ruchem futurystycznym) cena: 480
221.WINKLER Konrad — Formiści polscy. Z 32 reprod. Warszawa 1927. Gebethner i Wolff. 16d, s. 19, [1], tabl. 32. brosz. Monografie artyst., t.14 (Stan bardzo dobry. Krótka monografia artystyczna formistów krakowskich, warszawskich i lwowskich; ich ideologii, środków przekazu, nowatorstwa artystycznego i kierunków twórczych poszukiwań. Jedna z pierwszych prób całościowej oceny dorobku artystów tej formacji po jej rozpadzie w 1922) cena: 40
222.WINKLER Konrad — Formizm na tle współczesnych kierunków w sztuce.
Kraków 1921. Księg. D.E.Friedleina. 8, s. 100, [1], tabl. 16. opr. bibliot. ppł.
z epoki, okł. brosz. naklejona na oprawę (Otarcia okł., wewnątrz stan dobry.
Piecz. Na przedniej okł. reprod. rys. T.Czyżewskiego. Na tabl. reprodukcje prac
T.Niesiołowskiego, J.Hrynkowskiego, J.Mierzejewskiego, Z.Pronaszki, H.Matisse'a,
P.Cezanne'a i in.) cena: 300
223.WITKIEWICZ Stanisław Ignacy — Nikotyna, alkohol, kokaina, peyotl,
morfina, eter + appendix. Warszawa 1932. Druk. Tow. Pol. Macierzy Szk. 16d, s.
187, [2]. opr. bibliot. ppł. z epoki (Niewielkie otarcia okł., stan dobry)
cena: 280
224.WITKIEWICZ Stanisław Ignacy — Nowe formy w malarstwie i wynikające
stąd nieporozumienia. Jedna tabl. kolorowa, cztery jednobarwne i dwie figury w
tekście. Warszawa 1919. Zakł. Graf. "ARS". 8, s. 187, [4], tabl. 5. brosz.
(Ślady po taśmie na grzbiecie oraz na karcie tyt. Na okł. kompozycja
A.Zamoyskiego. Jedna z najważniejszych publikacji teoretycznych Witkacego -
najpełniejszy wykład jego doktryny znajduje się w zamieszczonej tu rozprawie "O
zaniku uczuć metafizycznych w związku z rozwojem społecznym ") cena: 360
225.WITKIEWICZ Stanisław Ignacy — Teatr. Wstęp do teorji Czystej Formy
w teatrze. O twórczości reżysera i aktorów. Dokumenty do historji walki o czystą
formę w teatrze. Dodatek: O naszym futuryźmie. Kraków 1923. Krak. Sp. Wyd. 16d,
s. VIII, 278, [2]. brosz., obw. (Podklejone ubytki i naddarcia obw., zachowane
jedynie tylne skrzydełko obw., blok książki w stanie dobrym. Całostronicowa
dedykacja autora na stronie przedtyt., dat. w II 1935, treści: "'Nigdy już -
i Ty Boże racz - w-konie, Chryste Panie!' Miciński. Trudno, Mieciowie nic wam
nie odpowie w tym pustym grobie w o sobie. Wasz do zagwazdzanej śmierci
Vitcatius". Wymienieni w dedykacji "Mieciowie" to zapewne Mieczysław i Helena
Rytardowie, autorzy opublikowanych wspólnie kilku powieści o tematyce
tatrzańskiej. Prezentowany tu "Teatr" to pierwsze wydanie szkiców
przedstawiających system poglądów filozoficznych i estetycznych Witkacego. Pełny
wykład zastosowania "Czystej Formy" w twórczości teatralnej. W umieszczonym na
końcu "Dodatku" m.in.: O skutkach działania naszych futurystów, Dalszy ciąg
polemiki z L.Chwistkiem) cena: 3.600
226.WITKIEWICZ Stanisław Ignacy — Teatr. Wstęp do teorji Czystej Formy
w teatrze. O twórczości reżysera i aktorów. Dokumenty do historji walki o czystą
formę w teatrze. Dodatek: O naszym futuryźmie. Kraków 1923. Krak. Sp. Wyd. 16d,
s. VIII, 278, [2]. opr. pł. z epoki (Stan bardzo dobry) cena: 360
W kręgu "Zdroju" i "Buntu"
227.BROD
Max — Tycho de Brahe.
Powieść. [...] za
zezw. autora tłom. Olwid [= W.Hulewicz]. Poznań 1921. Nakł. Zdroju. 8, s. 283,
[9]. brosz. Bibl. przekładów, t.3 (Grońska —. Niewielkie otarcia okł., załamanie
narożnika przedniej okł., stan dobry. Egz. nieobcięty. Na okładce litografia
barwna Władysława Skotarka) cena: 240
228.BRZASK epoki. W walce o nową sztukę. T.1: 1917-1919. Poznań 1920.
Nakł. Zdroju. 8, s. 259, [5]. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Grońska 17.
Otarcia okł. brosz., ubytek ilustracji na przedniej okł. brosz., brak karty
przedtyt., dwie karty (s.79-82) w kopii kserograf., niektóre karty z
podklejonymi marginesami, jedna ilustr. J.Hrynkowskiego (na s. 61) z obciętą
prawą ramką. Papier pożółkły. Antologia grupy literackiej Bunt, zaw. wybór
tekstów z pierwszych 9 tomów "Zdroju". Więcej nie wyszło. Zaw. artykuły m.in.
J.Hulewicza, S.Przybyszewskiego, E.Zegadłowicza, P.Claudela, W.Kandinsky'ego,
J.Tuwima, K.Wierzyńskiego. Ilustr. m.in. P.Picassa, O.Kokoschki, A.Archipenki,
L.Chwistka i T.Czyżewskiego oraz oryg. drzeworyty J.Hulewicza, S.Szmaja,
J.J.Wronieckiego, S.Kubickiego i W.Kandinsky'ego) cena: 480
229.CLAUDEL Paul — Zakładnik. (L'Otage). Dramat w trzech aktach.
Spolszczył J.Iwaszkiewicz. Poznań 1920. Nakł. Zdroju. 8, s. [4], 107. brosz.
(Okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry) cena: 40
230.CLAUDEL Paul — Zwiastowanie. (L'Annonce faite a Marie). Misterjum w czterech aktach z prologiem. Tłom. z franc. J.Iwaszkiewicz. Poznań 1921. Nakł. Zdroju. 8, s. 162. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. Bibl. przekładów, t.2 (Niektóre karty podklejone bibułką w grzbiecie, papier pozółkły. Podpis własn. Na tylnej okł. znak firmowy "Zdroju") cena: 60
231.CZARTAK. Zbór poetów w Beskidzie. Poezje J.Brzostowskiej,
E.Kozikowskiego, T.Szantrocha, E.Zegadłowicza. Warszawa 1925. Nakł. Czartaka.
Druk. "Krajowa". 4, s. 110, [1]. brosz. (Grońska 24. Stan dobry. Zaw. m.in.
grafiki J.Hrynkowskiego, L.Misky'ego, E.Porządkowskiego, J.Hulewicza) cena:
360
232.HULEWICZ Jerzy — Aruna. Dramatu zjawy trzy. Poznań 1921, [cop.
1922]. Nakł. Zdroju. 8, s. [1], 80, [3]. brosz. (Grońska —. Załamanie krawędzi
okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Okładka w dwubarwnej
litografii Władysława Skotarka) cena: 160
233.HULEWICZ Jerzy — Ego Eimi [gr.]. O Ewangeljey Jezu Chrysta według
spisania Janowego. Rzecz w duchu uyźrzana. Kościanki 1921. Nakł. własny
[autora]. 8, s. 129. brosz. (Okł. nieco zabrudzona, niewielkie zaplamienia
wewnątrz. Na karcie przedtyt. nadruk: "Książka niesprzedażna". Wykład poglądów
teozoficznych Hulewicza; książka wielokrotnie atakowana, nawet wyszydzana przez
krytykę. Nieczęste) cena: 240
234.HULEWICZ Jerzy — Ego Eimi [gr.]. O Ewangeljey Jezu Chrysta według
spisania Janowego. Rzecz w duchu uyźrzana. Wyd.II. Poznań [cop. 1922]. Nakł.
Zdroju. 8, s. 129. brosz. (Okł. zaplamiona, wewnątrz stan dobry. Ekslibris i
podpis własn. S.Helsztyńskiego. Nakład - w odróżnieniu od wyd.I - przeznaczony
do sprzedaży księgarskiej) cena: 120
235.HULEWICZ Jerzy — Joachim Achim. Dramat w trzech zjawach. Kościanki
1922. Druk. F.Foltina, Wadowice. 8, s. 95. brosz. (Grońska 257 (reprod. okł. na
s.71). Okł. nieco otarta, przebarwiona, wewnątrz stan dobry. Egz. - poza
pierwszą składką - nierozcięty. Okładka i ekslibris w drzeworycie Jerzego
Hulewicza) cena: 160
236.HULEWICZ Jerzy — Kain. Dramat ... Wyd.II. Poznań 1922. Nakł.
Zdroju. 8, s. 98, [1]. opr. oryg. kart. (Grońska 254 (wyd.I z 1920). Stan dobry.
Winieta tytułowa i trzy całostronicowe ekspresjonistyczne drzeworyty Jerzego
Hulewicza) cena: 320
237.HULEWICZ Jerzy — Przybłęda boży. Beethoven: czyn i człowiek. Poznań 1927. Księg. św. Wojciecha. 16d, s. [8], 385, [2], tabl. 1. brosz. (Otarcia okł., grzbiet oklejony papierem. Odręczna dedykacja Witolda Hulewicza dla Zbigniewa Pronaszki) cena: 60
238.HULEWICZ Witold — Lament królewski. Warszawa 1929. Nakł. Księg. F.Hoesicka. 16d, s. 59, s. [4]. brosz. (Niewielkie zabrudzenia i ubytki okł., wewnątrz stan dobry. Tom poezji) cena: 50
239.HULEWICZ Witold — Sonety instrumentalne. Warszawa 1928. Księg.
F.Hoesicka. 16d, s. 76, [8]. brosz. (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja
autora dla J.A.Gałuszki) cena: 50
240.JAGO-JAGO [pseud.] — O bogobojnem siedzeniu ascetycznego fakira.
Lwów 1922. Bibl. Utworów Wesołych. 16d, s. 61, [1]. brosz. (Otarcia i
zaplamienia okł., egz. podniszczony. Okładka Artura Swinarskiego)
cena: 40
241.KASPROWICZ Jan — Sita. Indyjski hymn miłości w trzech odsłonach.
Poznań 1917. Nakł. Ostoji, Sp. Wyd. 8, s. 113, tabl. 3. opr. oryg. ppł. z zach.
okł. brosz. (Stan dobry. Obca dedykacja. Na okładce oraz na trzech tablicach
ilustracje Jerzego Hulewicza. Na początku dodany 4-stronicowy tekst o wyd.
"Ostoja", na końcu reklamówki "Szlakiem duszy pol." Przybyszewskiego,
"Pułaskiego w Ameryce" Nowaczyńskiego i "Facecji z dawnej polski" Tyca) cena:
320

242.KOSIDOWSKI Zenon — Szalony łowca. Poznań 1921. Nakł. Zdroju. 4, s.
40, [3]. brosz. (Okł. wyraźnie pożółkła, miejscami zabrązowienia papieru
wewnątrz, krawędzie kart ze śladami zawilgocenia. Egz. w znacznej części
nierozcięty. Wydano 300 egz., z czego 130 na wytwornym papierze holenderskim,
ten egz. nr 53 z podpisem autora. Tom poezji. Na przedniej okł.
kompozycja Władysława Skotarka, na tylnej godło Zdroju) cena: 240
243.MIŁOSZ Oskar — Wybór poezji. Z upow. autora przeł. B.Ostrowska.
Poznań 1919. Sp. Wyd. "Ostoja". 8, s. 65, [3]. brosz. (Otarcia okł., wewnątrz
stan dobry. Okł. i ilustr. Jerzego Wronieckiego. Tytuł okł.: "Wybór
poezyi". O.Miłosz (1877-1939) - poeta i dyplomata litewski, krewny Czesława
Miłosza) cena: 100
244.[MONDSCHEIN Józef]. Czarny John [pseud.] — "Stawanie na głowie u
podnóża Parnasu...". Parodye współczesnych poetów oraz przeraźliwie wielkich "tfurcuf".
Wilno 1921 [właśc. 1922]. Druk. "Żaibas". folio, k. [1], 15. brosz. (Okł. i
karta tyt. po konserwacji, stan dobry. Zbiór wierszy będących udanymi parodiami
nowoczesnej poezji, zarówno w treści, jak i w formie typograficznej. Na okł.
anonimowa kompozycja utrzymana w duchu poznańskiego Buntu i ekspresjonistycznych
okładek "Zdroju". Tytuły niektórych wierszy: "Tram fpopszek głupoty" (dedykowany
J.Jankowskiemu), "Goście" (dedykowany J.Tuwimowi), "Las" (dedykowany red.
"Zdroju"), "Hymn futurysty", "Futurosnobnia w kawiarniobni" (dedykowany
S.Młodożeńcowi), "Mój czyn sprośny w Dahomeju. (Arcydzieło)" (dedykowany
A.Sternowi), "Marsz" (dedykowany B.Jasieńskiemu). Na ostatniej karcie "Dodatek:
Futuryści warszawscy". Druk na papierze pakowym. Na okł. data 1922. Rzadkie!
J.Mondschein (1883-1961) - literat, tłumacz, publicysta, działał w Warszawie, Częstochowie, Krakowie, Żywcu, Wilnie, po II wojnie przebywał na emigracji we Francji) cena: 2.400
245.PRZYBYSZEWSKI St[anisław] — Ekspresjonizm, Słowacki i Genezis z ducha. Poznań 1918. Nakł. Zdroju. 16d, s. 147. brosz. Bibl. Zdroju, t.1 (Otarcia okł., grzbiet oklejony papierem, brak karty przedtyt. Na okł. winieta "Zdroju" proj. Jerzego Hulewicza. Jeden z tekstów mających stać się zapleczem teoretycznym polskich ekspresjonistów. Przybyszewski wskazuje na wyraźne idee ekspresjonistyczne zawarte w "Genezis z ducha" J.Słowackiego) cena: 40
246.RILKE Rajner M[aria] — Miłość Magdaleny. Sermona francuska przez o. Józefa Bonnet z rękopisu Q 1/4 Biblioteki Królewskiej w Petersburgu wyjęta. Przeł. ... Spolszczył i rys. zaopatrzył Ludwik Lille. Lwów 1922. Sp. Nakł. "Odrodzenie". 4, s. 28, tabl. 3. opr. oryg. kart. (Grzbiet oklejony papierem, Otarcia i zaplamienia okł., papier pożółkły. Wydano 1.000 egz., ten nr 137) cena: 200
247.SCHROEDER Artur — W latarni. Powieść. Kraków 1933. Wyd. Lit.-Nauk.
16d, s. 312, [3]. brosz. (Okł. nieco otarta, podklejone przedarcie. Okł.
proj. Jana Hrynkowskiego) cena: 50
248.SŁOWACKI Juliusz — Genezis z ducha. Wydał i oryginalnemi
drzeworytami przyozdobił Jerzy Hulewicz. Poznań 1918 [właśc. 1919]. Sp. Wyd.
"Ostoja". 4, s. 53, [3]. brosz. (Grońska 253. Otarcia i zabrudzenia okł.,
niewielkie ubytki krawędzi okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Wydano 1.000 egz.,
ten bez numeru, z podpisem Jerzego Hulewicza. W tekście 22 oryginalne
drzeworyty. Wydane z inspiracji S.Przybyszewskiego. "Tekst Słowackiego
ukazał się jako jedna z najpiękniejszych edycji 'Ostoi', tym wartościowsza, że
prezentująca typografię wyzwoloną z maniery secesyjnej, zbliżoną do kanonów
typografii funkcjonalnej" (Sowiński II 150)) cena: 500
249.STUR Jan — Triumfy. Przełomu część IV. Poznań 1920. Nakł. Zdroju.
8, s. 159. brosz. (Otarcia okł., ślady zawilgocenia. Tom wierszy. Na okładce i
na karcie tyt. winieta Zdroju proj. Jerzego Hulewicza) cena: 40
250.SWINARSKI Artur Marja — Błękitna godzina. Poznań 1921. Księg.
J.Dippla. 8. s. 63. brosz. (Brak obw., okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry.
Zakreślony podpis własn. (B.Swinarski?). Wyd.II. Wydano 1.000 egz. "na papierze
puszystym esparto". Całostronicowa ilustr. autora. Tom poezji dedykowany
"przyjaciołom na Zaolziu") cena: 50
251.SWINARSKI Artur Marja — Dęby w Rogalinie. Poznań 1933 [właśc. 1932]. Nakł. J.Dippla. 8, s. 71. brosz. (Okł. pożółkła w grzbiecie, poza tym stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Tom wierszy dedykowany I.Solskiej. Na pierwszej stronie kilkanaście podpisów, w tym podpis Jana Kuglina; podpisy w większości nieczytelne) cena: 60
252.SWINARSKI Artur Marya — Legenda o mądrym mężu. Trzy akty prozą. Kraków 1948. Czytelnik. 8, s. 70, [9]. brosz. Bibl. dramatyczna Nowy Teatr, nr 4 (Stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla A.Marianowicza. Ilustr. A.Uniechowskiego) cena: 40
253.SWINARSKI Artur Maria — Satyry. Huragan. Kraków 1950. Czytelnik. 16d, s. 287, [1]. brosz. (Niewielkie załamania okł., stan dobry. Nieliczne notatki ołówkiem. Odręczna dedykacja autora dla A.Marianowicza) cena: 40

254.[SWINARSKI Artur Maria]. Knock-out [pseud.] — Wielkie pranie.
Karykatur poznańskich serja druga. Poznań 1930. Księg. J.Dippla. 16d, s. 35,
[4]. brosz. (Naddarcia krawędzi i otarcia okł., ubytek narożnika tylnej okł.
Okładka Jana Jerzego Wronieckiego. Szopka poznańska) cena: 60
255.SZANTROCH Tadeusz — Cyklady. Poezje 1907-1924. Kraków [1924].
Skład gł. Księg. S.A.Krzyżanowski. 16, s. 86, [5]. brosz. (Grońska 252. Bardzo
niewielki ubytek przedniej okł. Na okładkach drzeworyty Jana Hrynkowskiego)
cena: 40
256.TAGORE Rabindranath — Poczta. Odtworzył Jan Stur. Lwów 1922. Wyd. "Monsalwat". 4, s. 48. brosz. (Okł. nadkruszone i otarte, wewnątrz stan dobry. Obca dedykacja) cena: 40
257.[TELEGRAM. Blankiet telegramowy zaprojektowany przez Jerzego
Hulewicza]. 1918 (Jednostronnie zadrukowany barwny blankiet form. 22,5x28 cm. W
górnej części czytająca książkę pasterka wśród stada owiec, obok pilnujący
zwierząt pies. Pod kompozycją napis "Towarzystwo Czytelni Ludowych w Poznaniu".
Odręcznie wpisany tekst depeszy, ślady złożenia) cena: 30
258.TYC Teodor — Facecje z dawnej Polski. Z dawnych kronik zebrał,
oprac. i tłum. ... Poznań 1917. Sp. Wyd. "Ostoja". 4, s. 79, [7]. opr. ppł. z
zach. okł. brosz. (Stan bardzo dobry. Zapiski na ostatniej karcie. Ekslibris
R.Ziemby. Okładka proj. Jerzego Hulewicza. Tekst w czerwonej ramce
geometrycznej) cena: 240
259.[WEINTRAUB Aleksander]. Bolesław Dan [pseud.] — Pieśń nad
pieśniami króla Salomona. Drzeworyty L[udwika] Lillego. Lwów 1922. Wyd. "Monsalwat".
8, s. 54, [1]. brosz. (Grońska 364. Otarcia okł., tylna okł. częściowo pożółkła,
papier pożółkły, karta tyt. nadpęknięta. Trzy całostronicowe drzeworyty
L.Lille'go. Wydano 1.500 egz., ten nr 734. L.Lille (1897-1957) — polski
grafik, współpracownik grupy Formistów. "Uproszczone w formie, sylwetkowo ujęte
kompozycje drzew i jelonek dobrze zestrajają się z nastrojem utworu" (Grońska,
s. 138). "Dynamiką, deformacją i silnymi kontrastami czerni i bieli odznaczają
się ilustracje [Lille'go] do książek wydanych 1922 we Lwowie" (SAP)) cena:
200
260.WITTLIN J[ózef] — Gilgamesz. Powieść starobabilońska. Podług
transkrypcji G.E.Burckhardta w jęz. polskim oddana przez ... Rys. Ludwika
Lillego. Lwów 1922. Wyd. "Monsalwat". 4, s. 67, tabl. 3. brosz. (Okł. mocno
otarte, z podklejonymi naddarciami i niewielkimi ubytkami, wewnątrz stan dobry.
Na uwagę zasługują nowatorskie ilustracje Ludwika Lille'go) cena: 240
261.WITTLIN Józef — Hymny. Poznań 1920. Nakł. Zdroju. 8, s. 97, [2]. brosz. (Egz. ze śladami używania. Piecz. Na karcie tyt. winieta Zdroju proj. Jerzego Hulewicza) cena: 40
ZDRÓJ. Dwutygodnik poświęcony sztuce i kulturze umysłowej. Poznań. Red. J.Hulewicz. Nakł. Sp. "Ostoja". 4. brosz. (Czas.BJ 9, 283)
262.R.1, z.4: XI 1917. s. [97]-128 (Zaplamienia okł. i pierwszych kart, niezbyt czysty egz. Okł. J.Hulewicza, ilustr. J.Hulewicza, J.Wronieckiego) cena: 80
263.R.2, z.3: II 1918. s. [65]-96 (Okł. nieco otarte. Okł. W.Jarockiego, ilustr. J.Hulewicza, W.Skotarka, linoryty S.Szmaja, S.Kubickiego) cena: 180
264.R.2, t.3, z.2: IV 1918. s. [33]-64 (Zaplamienia przedniej okł., tylna zachowana we fragmencie. Barwna okł. A.Zamoyskiego, drzeworyty S.Szmaja, J.Hulewicza, W.Skotarka i M.Kubickiej) cena: 180
265.R.2, t.3, z.6: VI 1918. s. [161]-190 (Miejscami zażółcenia okł. i kart wewnątrz numeru. Barwna okł. A.Zamoyskiego, ilustr. J.Hrynkowskiego, L.Chwistka, T.Niesiołowskiego, drzeworyty J.Wronieckiego i S.Szmaja) cena: 180
266.R.2, t.4, z.4: VIII 1918. s. [97]-128 (Niewielkie zaplamienia tylnej okł., poza tym stan dobry. Okł. W.Skotarka, ilustr. S.Kubickiego, drzeworyty J.Hulewicza) cena: 180
267.R.2, t.4, z.6: IX 1918. s. [161]-192 (Otarcia okł., załamane narożniki. Okł. W.Skotarka, ilustr. J.Hulewicza, S.Dąbrowskiego, J.Hrynkowskiego, drzeworyty A.Swinarskiego, J.Hulewicza) cena: 180
268.ZEGADŁOWICZ Emil — Czarny dzień. Gorzeń Górny 1935. Roln. Druk. i
Księg Nakł., Poznań. 8, s. [9]. broz., obw. (Niewielkie zaplamienia, stan dobry.
Wydano 13 egz. Druga edycja poematu E.Zegadłowicza wydana jako druk
prywatny, niesprzedażny. Odręczna dedykacja autora dla Marii
Koszyc-Szołajskiej - bliskiej przyjaciółki Zegadłowicza, adresatce tomu
erotyków "Wrzosy". Egzemplarz "Czarnego dnia" pisarz sprezentował M.Koszyc w XI
1937, na samym początku ich znajomości - wówczas jedynie korespondencyjnej
(spotkali się osobiście dopiero na początku 1938, a w 1939 wzięli potajemnie
ślub mariawicki, co w świetle prawa było ze strony pisarza bigamią). Bardzo
rzadkie) cena: 500
269.ZEGADŁOWICZ Emil — Dziewanny. Gorzeń Górny-Warszawa 1919-1920.
Druk. F.Foltina, Wadowice. 16d, s. 48, [3]. opr. oryg. kart. (SPKL 113. Okł.
nieco otarte, przednia lekko zaplamiona, niewielkie zaplamienia wewnątrz. Wydano
100 egz. ("na sinym papierze z fabryki kamienieckiej"), ten nr 14 z podpisem
autora. Odręczna dedykacja autora dla Juliusza Kleinera. Tytuł okł.
"Ballady") cena: 300

270.ZEGADŁOWICZ Emil — Krąg. Fragment poematu. Paryż-Kraków 1926. Pol.
Tow. Przyjaciół Książki, Tow. Miłośników Książki. 8, s. 42, [3]. brosz. (Okł.
lekko odbarwiona, wewnątrz stan bardzo dobry. Wydano 475 egz., ten nr 90 z
podpisem m.in. Kazimierza Witkiewicza. Całostronicowy dwubarwny drzeworyt
Tadeusza Cieślewskiego syna. Publikacja dedykowana II Zjazdowi Bibliofilów
Pol.) cena: 480

271.ZEGADŁOWICZ Emil — Lampka oliwna. Tragedja w trzech aktach.
Wadowice 1924. Druk. F.Foltina. 4, s. 91, [4]. brosz. (Grońska 260. Otarcia,
załamania, zażółcenia okł., wewnątrz stan dobry. Odręczna dedykacja autora
dla Rajmunda Bergela. Okł. i winieta końcowa w drzeworycie J.Hulewicza)
cena: 240
272.ZEGADŁOWICZ Emil — Nawiedzeni. Misterjum balladowe w trzech
aktach. Wadowice 1925 [właśc. 1924]. Druk. F.Foltina. 8, s. 115, [2]. opr. oryg.
pł. z zach. okł. brosz. (Grońska 377; SKPL 254. Stan dobry. Okł. w
drzeworycie L.Misky'ego) cena: 160
273.ZEGADŁOWICZ Emil — Siedem pieśni zgrzebnych o Janie Kasprowiczu.
Kraków 1927. Nakł. Tow. Mił. Książki. 4, s. [53]. brosz. (SPKL 320. Stan dobry.
Dwubarwne ilustr. Z.Pronaszki. Wydano 500 egz., ten nr 41) cena: 200
* * *
[LITERATURA].
274.[ADLER J.]. Jankel Adler. Introduction by S.W.Hayter. London 1948. Nicholson & Watson. 4, s. IX, ilustr. 38. opr. oryg. pł. (Załamanie narożnika przedniej okł., stan dobry. Album zaw. reprodukcje obrazów J.Adlera
J.Adler (1895-1949) - malarz, grafik i poeta polskiego pochodzenia, członek grupy Jung Idysz, od 1936 przebywał i tworzył poza krajem) cena: 120
275.CHWISTEK Leon — Wielość rzeczywistości w sztuce i inne szkice literackie ilustrowane rysunkami i akwarelami autora. Wybrał i przedmową poprzedził K.Estreicher. Warszawa 1960. Czytelnik. 8, s. 258, [4], tabl. 6. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Zaw. m.in. 7 artykułów poświęconych formizmowi) cena: 40
276.HULEWICZ-FEILOWA Agnieszka — Rodem z Kościanek. Kraków 1988. Wyd. Literackie. 16d, s. 215, [2], ilustr. 34. brosz. (Stan dobry. Wspomnienia córki Witolda i bratanicy Jerzego Hulewicza) cena: 24
277.HULEWICZ Bohdan — Wielkie wczoraj w małym kręgu. Warszawa 1973. PAX. 16d, s. 285, [2], tabl. 4. brosz., obw. (Stan dobry. Wspomnienia brata Jerzego i Witolda Hulewiczów) cena: 24
278.JEŻEWSKA Zofia — Leon Chwistek. (Krótki zarys życia i twórczości). Warszawa 1980. Epoka. 16d, s. 127. brosz. (Stan bardzo dobry) cena: 30
279.KARAŚ Agnieszka — Miał zbudować wieżę. Życie Witolda Hulewicza. Warszawa 2003. Pod Wiatr. 8, s. 339, [4]. brosz. (Stan dobry. Odręczna dedykacja autorki) cena: 30
280.KASZTELOWICZ Stanisław — Tragicy doby bez kształtu. O współczesnej twórczości literackiej. Ekspresjonizm. Warszawa 1933. Nakł. autora. Druk. P.Mitręgi, Cieszyn. 8, s. 152, [1]. brosz. Bibl. Gazety Lit., t.3 (Okł. otarte i nadkruszone. Podkreślenia ołówkiem) cena: 40
[KATALOGI].
281.Biuro Wystaw Artystycznych w Krakowie. Maria Jarema. Katalog
wystawy. Kraków, XI 1962. 8, s. 77, [2], tabl. 16. brosz., obw. (Niewielkie
zaplamienia. Zaw. m.in. wykaz wszystkich znanych prac artystki, obszerną
bibliografię (421 poz.), reprodukcje) cena: 80
282.Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Związek Polskich Artystów
Plastyków. Katarzyna Kobro, Władysław Strzemiński. Łódź, XII 1956-I 1957. 8, s.
67, tabl. 10. brosz. (Stan dobry. Zaw. m.in. tekst wstępny J.Przybosia,
wspomnienie biograficzne S.Wegnera, fragmenty prac teoretycznych obojga
artystów, spis wystawionych prac, bibliografie) cena: 120
283.Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Maria Jarema. Wystawa
malarstwa i rzeźby. Warszawa 1958. 8, s. [16], tabl. 10. brosz. (Stan bardzo
dobry. Katalog wystawy M.Jaremy w Kordegardzie, po powrocie artystki z pobytu we
Włoszech i Francji) cena: 80
284.Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. M[aria] Ewa Łunkiewicz-Rogoyska. Wystawa malarstwa. Warszawa, I 1969. 8, s. [45]. brosz. (Stan bardzo dobry. Katalog dużej wystawy retrospektywnej polskiej malarki awangardowej, przyjaciółki H.Stażewskiego. Liczne reprod., katalog prac malarskich) cena: 80
285.Centro Atlántico de Arte Moderno. Henryk Stazewski, pioniero Polaco del arte concreto. Las Palmas de Gran Canaria, IV-V 1990. 4, s. 220. brosz. (Niewielkie otarcia okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Bogato ilustrowany katalog wystawy H.Stażewskiego; zaprezentowano także kilka prac H.Berlewiego, K.Hillera, K.Kobro, W.Strzemińskiego i M.Szczuki) cena: 300
286.Galeria Sztuki Współczesnej Zachęta [i in.]. Jan Hrynkowski. Warszawa 2000. 4, s. 31, [1]. brosz. (Stan bardzo dobry. Ilustr. w tekście) cena: 40
287.Kunstmuseum Bonn. Władysław Strzemiński 1893-1952. Bonn, V-VIII 1994. 4, s. 180, [3]. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Katalog wielkiej wystawy dorobku Strzemińskiego zorganizowanej w stulecie jego urodzin. Wystawę prezentowano w 1993 w Muz. Sztuki w Łodzi następnie w Bonn. Liczne ilustr. w tekście) cena: 120
288.Museum Folkwang, Essen. Rijksmuseum Kröller-Müller, Otterlo. Constructivism in Poland 1923-1936. Blok, Praesens, a.r. Essen, V-VI 1973; Otterlo, VII-IX 1973. 4, s. 208, [1]. brosz. (Stan dobry. Bogato ilustrowany katalog dużej wystawy polskiego konstruktywizmu) cena: 200
289.Muzeum Narodowe w Krakowie. Ekspresjonizm w grafice polskiej. Kraków 1976. 8, s. 70, [2], tabl. 36. brosz. (Stan bardzo dobry. Katalog wystawy towarzyszącej VI Biennale Grafiki w Krakowie (72 ilustr. na tabl.). Pokazano prace graficzne m.in. S.Wyspiańskiego, W.Weissa, T.Niesiołowskiego, L.Markusa, W.Wojtkiewicza, K.Brandla, F.Siedleckiego, J.Hryńkowskiego, J.Hulewicza, B.Schulza, B.Linkego, T.Kulisiewicza, M.Jaremy. Patrz też poz. 68) cena: 60
290.Muzeum Narodowe w Warszawie, Galeria Sztuki Współczesnej. Od Młodej Polski do naszych dni. Rysunki i studia malarskie. Katalog wystawy oprac. I.Jakimowicz. Warszawa, II-IV 1959. 8, s. 63, [1], ilustr. 58. brosz., obw. (Niewielkie podklejenia krawędzi obwoluty, poza tym stan bardzo dobry. Katalog prezentuje wybrane prace polskich artystów plastyków z kręgu tzw. sztuki nowoczesnej (czysta forma, kubizm, ekspresjonizm, futuryzm; grupy Blok, Praesens). W części opisowej biogramy twórców oraz wykaz ich prac prezentowanych na wystawie) cena: 80
291.Muzeum Narodowe w Warszawie. Formiści. Pod red. I.Jakimowicz. Warszawa 1989. Muz. Narod., Arkady. 4, s. 82, [4], tabl. barwnych 8, ilustr. 347. opr. oryg. pł., obw. (Niewielkie naddarcia obw., stan dobry. Katalog najobszerniejszej prezentacji dorobku formistów) cena: 100
292.Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Ekspresjonizm w sztuce polskiej. Katalog wystawy. Oprac. Piotr Łukaszewicz, Jerzy Malinowski. Wrocław 1980. 8, s. 100, tabl. 54. brosz. (Stan dobry. Podpis własn. Opis blisko 650 obiektów) cena: 60
293.Muzeum Narodowe w Poznaniu. Tytus Czyżewski. Katalog wystawy. Poznań 1974. 16d podł., s. [58], ilustr. 62, tabl. barwne 3. brosz., obw. (Otarcia obw., wewnątrz stan dobry. Opis blisko 150 prac artysty) cena: 40
294.René Denise, Galerie. Stazewski. Paris, VII 1982. 4, s. [18]. brosz. (Stan bardzo dobry. Ilustr. w tekście, wstęp A.Ptaszkowskiej. Prezentowano prace głównie z l. 1970-tych i 1980-tych) cena: 200
295.Związek Polskich Artystów Plastyków, Klub Międzynarodowej Prasy i
Książki "Ruch". Fotomontaże 1924-1934. Warszawa, V 1970. 8, s. [51]. brosz.
(Stan dobry. Tekst wstępny J.Boguckiego, biogramy twórców (m.in. M.Szczuki,
T.Żarnowerówny, M.Włodarskiego, K.Podsadeckiego, M.Bermana, S.Themersona),
reprodukcje 18 prac) cena: 60
* * *
296.KUŹMA Erazm — Z problemów świadomości literackiej i artystycznej ekspresjonizmu w Polsce. Wrocław 1976. Ossolineum. 8, s. 177, [2]. brosz. Z dziejów form artystycznych w literaturze polskiej, t.44 (Stan dobry) cena: 30
297.MALINOWSKI Jerzy — Sztuka i nowa wspólnota. Zrzeszenie Artystów Bunt, 1917-1922. Wrocław 1991. Wiedza o Kulturze. 8, s. 161, [1], ilustr. 226. brosz. (Okł. nieco otarte. Wydano 1.000 egz. Na tabl. reprod. prac A.Zamoyskiego. J.Wronieckiego, J.Hulewicza, A.Swinarskiego, S.Kubickiego, S.Szmaja, W.Skotarka i in.) cena: 80
298.ORTHWEIN Kazimierz — Blok Zawodowych Artystów Plastyków. (Historia jednego stowarzyszenia artystycznego działającego w Warszawie w latach 1934-1939). Wrocław [1958]. Ossolineum. 8, s. 67. brosz. Odb. z "Przegl. Nauk Hist. i Społ." (Stan dobry. Odręczna dedykacja autora. Zaw.: Sytuacja plastyki polskiej w przededniu powstania Bloku Zawodowych Artystów Plastyków, Treść ideologiczna, postawa społeczna i skład Bloku, Blok jako wydawca własnego organu - czasopismo "Plastyka", Działalność organizacyjna Bloku - wystawy, wyjazdy zagraniczne i inne, Rola Bloku na tle ówczesnej sytuacji społeczno-kulturalnej kraju) cena: 80
299.RATAJCZAK Józef — Krzyk i ekstaza. Antologia polskiego ekspresjonizmu. Wybór tekstów i wstęp ... Poznań 1987. Wyd. Pozn. 8, s. 367, [1]. brosz., obw. (Stab dobry. Liczne ilustr. w tekście. Pierwszy po "Brzasku epoki" z 1920 wybór tekstów programowych polskiego ekspresjonizmu) cena: 30
300.RATAJCZAK Józef — Zgasły "brzask epoki". Szkice z dziejów czasopisma "Zdrój" 1917-1922. Poznań 1980. Wyd. Pozn. 8, s. 342, [2]. opr. oryg. pł., obw. (Obw. nieco otarta, wewnątrz stan bardzo dobry. Książka "rysuje dzieje czasopisma i obu powstałych przy nim grup artystycznych [Bunt i Zdrój], wyjaśnia przyczyny wielu zmian, jakim podlegało czasopismo, a także powody całkowitej klęski i tak rychłego, choć jakże niesłusznego, zapomnienia. Wśród sylwetek z kręgu 'Zdroju' znaleźli się tacy artyści, jak Stanisław Przybyszewski, Jerzy i Witold Hulewiczowie, Adam Bederski, Stanisław Kubicki i Jan Stur" (Od autora). Ilustr. w tekście) cena: 50

301.RYPSON Piotr — Książki, strony. Polska książka awangardowa i
artystyczna 1919-1992. Warszawa 1992. Centrum Sztuki Współczesnej. 4, s. 120.
brosz. (Stan bardzo dobry. Katalog wystawy prezentowanej w CSW w XI-XII 1992.
Liczne ilustr. w tekście. (Nie mylić z książką o podobnym tytule wydaną w 2000))
cena: 100
302.STAŻEWSKI
Henryk — With Compliments - Lufthansa.
1984 (Serigrafia (kompozycja abstrakcyjna) bez tytułu na ark.
15,1x14 cm, nr 46/51, odręczna sygnatura artysty. Plansza zamontowana w
oryg. okładkach kart., za wewnętrznej stronie przedniej okł. życiorys
Stażewskiego po niem. i ang. Grafika H.Stażewskiego wydana w serii "Künstler der
Welt / Artists of the world" nakładem niemieckich linii lotniczych Lufthansa.
Stan bardzo dobry) cena: 500
303.SZCZEPIŃSKA Joanna — O polskim formizmie. [Warszawa] 1970. CBWA. 8, s. 29. brosz. (Stan dobry. Maszynopis powiel. Wydano 617 egz.) cena: 30
304.TUROWSKI Andrzej — Konstruktywizm polski. Próba rekonstrukcji nurtu (1921-1934). Wrocław 1981. Ossolineum. 8, s. 361, [1], ilustr. 373. opr. oryg. pł., obw. Studia z hist. sztuki, t.32 (Obw. nieco otarta, wewnątrz stan bardzo dobry. Piecz. i podpis własn. Najpełniejsza monografia kierunku. Obw. proj. H.Stażewskiego) cena: 120
305.ZAGRODZKI Janusz — Katarzyna Kobro i kompozycja przestrzeni. Warszawa 1984. PWN. 8, s. 167, [1], ilustr. 80. brosz. (Stan dobry) cena: 40
Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo
(poz. 1-163)
Śląsk
Cieszyński (poz. 816-949)
Wydawnictwa XIX-XX w. (poz.
950-1631)
Księgoznawstwo, bibliografie (poz.
1632-1665)
Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".