Antykwariat
"Rara Avis" w Krakowie![]()
Aukcja odbyła się 10 października 2009
Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).
FOTOGRAFIE
337.BRANDEL Konrad — Kościół Ś-tej Anny. Wyst[awa] Szt[uk] Pięk[nych]
i Res[ursa] Oby[watelska]. [l. 1870-te]. Fotografia form. 17,2x27,3 cm na oryg.
podkładzie form. ca 33x48 cm (Widok Krakowskiego Przedmieścia przy pl.
Zamkowym. Na zdjęciu widoczny tramwaj konny kursujący na trasie łączącej
Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej z dworcami praskimi od 1865. Fotografia
należy do "Albumu widoków Warszawy Brandla". Zdjęcie naklejone na
oryg. kartonowy podkład z ozdobnym obramowaniem w litografii. W centrum górnej
bordiury herb miasta, na marginesach bocznych po jednym małym zdjęciu (form.
2,2x4 cm) z przedstawieniami charakterystycznych typów mieszkańców miasta,
pod fotografią naklejka z nadrukiem tytułowym w jęz. rosyjskim, polskim,
francuskim i angielskim. Pod zdjęciem sucha pieczęć: "Brandel" oraz
nadruk: "Naśladownictwo zastrzega się". Narożniki podkładu otarte,
na dolnym marginesie podkładu niewielkie załamanie, podkład z zaplamieniami,
stan zdjęcia dobry. Rzadkie
K.Brandel (1838-1920) - jeden z pionierów polskiej fotografii, artysta fotograf, konstruktor, wynalazca, kronikarz Warszawy. Współpracownik K.Beyera. W 1865 otworzył własny zakład na Nowym Świecie w Warszawie, z którego pochodzi m.in. wiele widoków miasta, portretów znanych i mniej znanych, a także reprodukcji dzieł sztuki. W 1884 skonstruował aparat do zdjęć migawkowych, tzw. fotorewolwer - jeden z pierwszych aparatów wykonujących zdjęcia reportażowe. Wykorzystanie wynalazku umożliwiło artyście fotografowanie życia codziennego stolicy i jej walorów architektonicznych. Wiele z tych fotografii publikowanych było w ówczesnej prasie (Brandel współpracował z "Tygodnikiem Ilustrowanym")) cena: 2.400
338.BRANDEL Konrad — Kościół Ś-go Krzyża. [l. 1870-te].
Fotografia form. 17,2x27,1 cm na oryg. podkładzie form. ca 33x48 cm (Widok
Krakowskiego Przedmieścia ku ul. Świętokrzyskiej z bryłą kościoła Św.
Krzyża. Na ulicy dorożki i wozy konne. Fotografia należy do "Albumu
widoków Warszawy Brandla". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład
z ozdobnym obramowaniem w litografii. W centrum górnej bordiury herb miasta, na
marginesach bocznych po jednym małym zdjęciu (form. 2,2x4 cm) z
przedstawieniami charakterystycznych typów mieszkańców miasta, pod fotografią
naklejka z nadrukiem tytułowym w jęz. rosyjskim, polskim, francuskim i
angielskim. Pod zdjęciem sucha pieczęć: "Brandel" oraz nadruk:
"Naśladownictwo zastrzega się". Narożniki podkładu otarte, na górnym
marginesie podkładu niewielkie załamanie, podkład z zaplamieniami, stan zdjęcia
dobry. Rzadkie) cena: 2.400
339.BRANDEL Konrad — Dolina Szwajcarska. [l. 1870-te]. Fotografia
form. 17,2x27,1 cm na oryg. podkładzie form. ca 33x48 cm (Widok kawiarni z
tarasu. Na pierwszym planie fragment tarasu ze schodkami i balustradą
zbudowanymi w 1870. Fotografia należy do "Albumu widoków Warszawy Brandla".
Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z ozdobnym obramowaniem w
litografii. W centrum górnej bordiury herb miasta, na marginesach bocznych po
jednym małym zdjęciu (form. 2,2x4 cm) z przedstawieniami charakterystycznych
typów mieszkańców miasta, pod fotografią naklejka z nadrukiem tytułowym w jęz.
rosyjskim, polskim, francuskim i angielskim. Pod zdjęciem sucha pieczęć:
"Brandel" oraz nadruk: "Naśladownictwo zastrzega się".
Narożniki podkładu otarte, na dolnym marginesie podkładu niewielkie załamanie,
podkład z zaplamieniami, stan zdjęcia dobry. Rzadkie) cena: 1.800
340.BRANDEL Konrad — Pałac w Wilanowie. [l. 1880-te]. Fotografia
form. 17,2x27,6 cm na oryg. podkładzie form. ca 33x48 cm (Widok na barokowy pałac
od strony dziedzińca. Fotografia należy do "Albumu widoków Warszawy
Brandla". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z ozdobnym
obramowaniem w litografii. W centrum górnej bordiury herb miasta, na
marginesach bocznych po jednym małym zdjęciu (form. 2,2x4 cm) z
przedstawieniami charakterystycznych typów mieszkańców miasta, pod fotografią
naklejka z nadrukiem tytułowym w jęz. rosyjskim, polskim, francuskim i
angielskim. Pod zdjęciem sucha pieczęć: "Brandel" oraz nadruk:
"Naśladownictwo zastrzega się". Narożniki podkładu otarte, na
lewym marginesie podkładu niewielkie załamanie, podkład z zaplamieniami, stan
zdjęcia dobry. Rzadkie) cena: 1.600
341.BRANDEL Konrad — Wilanów. Brama wjazdowa. [l. 1880-te].
Fotografia form. 17,2x27,5 cm na oryg. podkładzie form. ca 33x48 cm (Widok
bramy wjazdowej i dziedzińca pałacowego. Fotografia należy do "Albumu
widoków Warszawy Brandla". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład
z ozdobnym obramowaniem w litografii. W centrum górnej bordiury herb miasta, na
marginesach bocznych po jednym małym zdjęciu (form. 2,2x4 cm) z
przedstawieniami charakterystycznych typów mieszkańców miasta, pod fotografią
naklejka z nadrukiem tytułowym w jęz. rosyjskim, polskim, francuskim i
angielskim. Pod zdjęciem sucha pieczęć: "Brandel" oraz nadruk:
"Naśladownictwo zastrzega się". Narożniki podkładu otarte, podkład
z zaplamieniami, stan zdjęcia dobry. Rzadkie) cena: 1.600
342.BUŁHAK Jan — Wilno. "Kościół św. Anny i Bernardynów".
[1934?]. Fotografia form. 10,8x16 cm na podkładzie form. 32x24 cm (Widok na
zabudowania kościelne w porze zimowej. W prawym dolnym narożniku zdjęcia i
podkładu wyciski: "Jan Bułhak Wilno". Fotografia należy do
autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie
piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wilno", "J. Bułhak
Art. Fotograf Wilno. ul. Jagiellońska 8", "Wszelkie prawa zastrzeżone
Copyright by J.Bułhak Wilno 1934?". Odwrocie podkładu nieco zakurzone,
stan zdjęcia bardzo dobry
J.Bułhak (1876-1950) - wybitny polski fotografik, nestor polskiej fotografii, filozof i teoretyk, założyciel Fotoklubu Wileńskiego w 1927, a także współtwórca ZPAF po II wojnie światowej. Pierwszą swoją pracownię założył z namowy Ferdynanda Ruszczyca. Przez pewien czas przebywał w drezdeńskiej pracowni Hugo Erfurta. Jego pierwsze prace wileńskie powstały w l. 1912-1919 i poświęcone były głównie pejzażowi oraz architekturze monumentalnej. Właśnie te tematy stały się wiodące w jego twórczości i to nimi głównie zajmował się do końca życia. Był twórcą fotografiki krajobrazowej. Jego kolekcja ok. 10.000 zdjęć "Polska w krajobrazach fotograficznych" i fototeka zdjęć polskich i zagranicznych spłonęły w Wilnie w 1944. Po wojnie, do 1946 wykonał ok. 1.000 zdjęć zniszczeń i odbudowy Warszawy i ok. 2.000 zdjęć z Ziem Zach. Wydał wiele albumów, tek, pocztówek z fotografiami, głównie kresowymi, a zwłaszcza dotyczącymi Wileńszczyzny. Był również autorem wielu podręczników estetyki i techniki fotografii, krajoznawstwa oraz inicjatorem badań hist. dotyczących fotografii) cena: 500
343.BUŁHAK Jan — Wilno. Góra Trzykrzyska. [l. 1920-te]. Fotografia
form. 11,1x16,8 cm na podkładzie form. 32x24 cm (Widok na górę z zakola rzeki
Wilejki z pomnikiem trzech białych krzyży na drugim planie. W prawym dolnym
narożniku zdjęcia i podkładu wyciski: "Jan Bułhak Wilno".
Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka".
Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wilno Góra
Trzykrzyska", "J. Bułhak Art. Fotograf Wilno. ul. Jagiellońska
8", "Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright by J.Bułhak Wilno".
Stan bardzo dobry) cena: 500
344.BUŁHAK Jan — Wołyń. Droga wokół wsi Pełcza. 1934.
Fotografia form. 11,2x16,1 cm (Droga z jadącym wozem zaprzężonym w dwa konie.
W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "J.Bułhak Wilno".
Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka".
Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wołyń No 9671
[wpisane kredką] p. Dubno Droga koło wsi Pełcza [wpisane ołówkiem] J. Bułhak
Art. Fotograf Wilno. ul. Orzeszkowej 3 6000 obrazów fot. z całej Polski",
"Copyright by Jan Bułhak Wilno 1934", "Wzór", "Zbiory
Dr. Mieczysława Orłowicza". Stan dobry) cena: 500
345.BUŁHAK Jan — Wołyń. Dubno. Zamek. 1934. Fotografia form.
11,2x16,6 cm (Widok zamku od strony mostu. Fotografia należy do autorskiego
cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.:
"Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wołyń No 8621 [wpisane ołówkiem]
Dubno Zamek [wpisane ołówkiem] J. Bułhak Art. Fotograf Wilno. ul. Orzeszkowej
3 6000 obrazów fot.z całej Polski", "Copyright by Jan Bułhak Wilno
1934", "Wzór", "Zbiory Dr. Mieczysława Orłowicza".
Stan dobry) cena: 500
346.BUŁHAK Jan i Syn — Gaj dębowy w Przełazach nad jeziorem
Nieczulickim. 1948. Fotografia form. 30x39 cm (Fotografia sygnowana piórem w
prawym dolnym narożniku kompozycji "JBułhak". Na odwrocie piecz.:
"Copyright by J.Bułhak & Son Warsaw 1949", "J. Bułhak i Syn
Fotograficy Warszawa - Krasińskiego 18 m. 1" oraz odręczne napisy ręką
Jana Bułhaka: "N 9167", "Gaj Dębowy w Przełazach nad jez.
Niesulickim (Ziemia Lubuska) Fot. JBułhak 1948". Stan dobry)
cena: 1.200
347.CZECHOWICZ Józef — Kuczkuryszki pod Wilnem. [nie przed 1888].
Fotografia form. 5,8x8,6 cm na oryg. podkładzie form. 6,5x9,8 cm (Widok na
zabudowania od strony rzeki Wilejki. W prawym dolnym narożniku kompozycji
wycisk w jęz. rosyjskim: "J. Čechovič". Zdjęcie naklejone na oryg.
podkład. Na odwrocie piecz.: "Fotografija A.P. Slendzinskoj g. Vilna
[...]" oraz napis długopisem: "Kuczkuryszki pod Wilnem w 1873
r.". Stan dobry
J.Czechowicz (1817-1887) - pierwszy wileński fotograf - pejzażysta, nazwany przez Jana Bułhaka ojcem fotografii wileńskiej. Atelier portretowe artysty należało do najbardziej cenionych w Wilnie. Przyczyniło się do tego m.in. nonszalanckie traktowanie ludzi. W stosunku do klientów był nerwowy i kapryśny, wymagał od nich szczególnych warunków fizycznych. Odmawiał portretowania osób, które mu się nie podobały. Nie uznawał żadnych zmian, retuszy. Mimo tego, miał wystarczający dochód z portretowania. Największą jednak jego zasługą były fotografie plenerowe, których stworzył około dwustu. Wprowadzał nowatorskie ujęcia, zmieniał perspektywę, kompozycję. Czechowicz również jako pierwszy w Wilnie fotografował peryferyjne dzielnice miasta i sceny z życia codziennego mieszkańców. Jego zdjęcia przedstawiające Wilno i okolice były bardzo popularne. Pozostały po nim liczne negatywy, na których zostało utrwalone Wilno jakiego już nie ma. Po śmierci fotografa zakład wraz z wyposażeniem odziedziczyła jego żona Anna. Rok później wyszła za mąż za malarza Wincentego Slendzińskiego. Anna Sleńdzińska nie uzyskała zezwolenia na prowadzenie zakładu i utraciła prawo do używania nazwiska Czechowicza jako znaku firmowego. Nowe odbitki sygnowane były na odwrocie pieczęcią tuszową z jej nazwiskiem. Studio fotograficzne zamknięto ok. 1900) cena: 160
348.CZECHOWICZ Józef — Wilno. Katedra Wileńska. [nie przed 1888].
Fotografia form. 5,7x8,6 cm na oryg. podkładzie form. 6,6x9,8 cm (Widok na
katedrę. W prawym dolnym narożniku kompozycji słabo odciśnięty wycisk w jęz.
rosyjskim: "J. Čechovič". Zdjęcie naklejone na oryg. podkład. Na
odwrocie piecz.: "Fotografija A.P. Slendzinskoj g. Vilna [...]" oraz
napis długopisem: "Katedra Wileńska". Zdjęcie nadłamane w jednym
miejscu i podklejony paskami papieru, niewielki ubytek lewego górnego narożnika
podkładu, odwrocie ze śladami po kleju) cena: 120
349.CZECHOWICZ Józef — Wilno. Kościół kalwiński. [nie przed
1888]. Fotografia form. 5,7x8,4 cm na oryg. podkładzie form. 6,5x9,8 cm (Widok
na kościół ewangelicko-reformowany przy ul. Zawalnej. W prawym dolnym narożniku
kompozycji wycisk w jęz. rosyjskim: "J. Čechovič". Zdjęcie
naklejone na oryg. podkład. Na odwrocie piecz.: "Fotografija A.P.
Slendzinskoj g. Vilna [...]" oraz napis długopisem: "ul. Zawalna Kościół
Kalwiński. 1873 r.". Zdjęcie lekko nadłamane w prawym marginesie podkładu,
poza tym stan dobry) cena: 160
350.CZECHOWICZ Józef — Wilno. Kościół św. Anny i Bernardynów.
[nie przed 1888]. Fotografia form. 8x5,7 cm na oryg. podkładzie form. 9,8x6,6
cm (Przedstawia widok na kościół. W prawym dolnym narożniku kompozycji
wycisk w jęz. rosyjskim: "J. Čechovič". Zdjęcie naklejone na oryg.
podkład. Na odwrocie piecz.: "Fotografija A.P. Slendzinskoj g. Vilna
[...]" oraz napis długopisem: "Św. Anna i Bernardyni w 1873
r.". Zdjęcie nadłamane w dwóch miejscach, podkład zakurzony) cena:
120
351.CZECHOWICZ Józef — Wilno. Przedmieście Tuskulanum widziane z
lewego brzegu Wilii. [nie przed 1888]. Fotografia form. 5,6x8,6 cm na oryg. podkładzie
form. 6,5x9,8 cm (Widok na neoklasycystyczny pałacyk. W prawym dolnym narożniku
kompozycji wycisk w jęz. rosyjskim: "J. Čechovič". Zdjęcie
naklejone na oryg. podkład. Na odwrocie piecz.: "Fotografija A.P.
Slendzinskoj g. Vilna [...]" oraz napis długopisem: "Wilno Tuskulanum
w 1873 r.". Stan dobry) cena: 160
352.HARTWIG Edward — Portret Tamary Pasłowskiej. [l. 1930-te].
Fotografia form. 29,5x23,5 cm na kartonie form. 42,5x33,5 cm (Czarno-białe zdjęcie
portretowe aktorki lubelskiej. Odbitka autorska sygnowana ołówkiem
"EHartwig" w dolnej części kompozycji. Stan bardzo dobry
E.Hartwig (1909-2003) - artysta fotografik. Uważany za jednego z najbardziej znanych na świecie fotografików polskich. Autorytet w dziedzinie fotografii artystycznej. Uznawany za artystę wszechstronnego, łączącego w pracach fotografię i grafikę, zafascynowanego pejzażem, człowiekiem, fotografią teatralną, architekturą, szczegółem. Brał udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych, gdzie zdobył wiele dyplomów, nagród i wyróżnień (wziął udział w prestiżowej prezentacji "Dziesięciu Fotografików Świata")) cena: 1.800
353.HARTWIG Edward — Portret Jerzego Semkowa. [przeł. l. 1950-tych
i 1960-tych]. Fotografia form. 17,5x10,7 cm (Zdjęcie czarno-białe sygnowane
"E.Hartwig" na negatywie w lewym dolnym narożniku. Na odwrocie
piecz.: "Edward Hartwig Fotografik [...]". Stan bardzo dobry
J.Semkow (ur. 1928) - polski dyrygent. W l. 1958-1959 dyrektor artystyczny Opery Warszawskiej w l. 1958-1961 jej dyrygent. Dyrygent m.in. Teatru Wielkiego w Moskwie, Królewskiej Opery w Kopenhadze, Cleveland Symphony Orchestra, Saint Louis Symphony, Orkiestry Włoskiego radia i Telewizji RAI. Specjalizuje się w symfonice klasycznej i romantycznej) cena: 120
354.HARTWIG Edward — Lublin - stare miasto. [l. 1930-te]. Fotografia
form. 29,5x23,5 cm na kartonie form. 39,8x30 cm (Zdjęcie czarno-białe.
Przedstawia procesję idącą uliczką miasta. Odbitka autorska sygnowana
ołówkiem "EHartwig" w prawym dolnym narożniku. Stan bardzo dobry)
cena: 1.500
355.HARTWIG Edward — Owce na hali. [l. 1960-te?]. Fotografia form.
ca 27x37 cm w wsp. passe-partout i ramie, za szkłem (Zdjęcie czarno-białe.
Przedstawia rząd pasących się owiec. Sygnowane "E.Hartwig" na
negatywie w prawym dolnym narożniku. Stan bardzo dobry) cena: 180
356.HARTWIG Edward — Warszawa - odbudowa Starego Miasta. 1950.
Fotografia form. 17,1x11,4 cm (Przedstawia murarza w trakcie pracy. W tle dachy
odbudowywanej stolicy. Na odwrocie piecz.: "Edward Hartwig Fotografik
Warszawa Al. Jerozolimskie nr 31 m. 7 [...] 1950 r.", "'Kraj' Spółdzielczy
Instytut Wydawniczy z odp. udz. Dział Fotograficzny, napis ołówkiem:
"Warszawa - odbudowa Starego Miasta". Stan bardzo dobry) cena: 120
357.HARTWIG Edward — Warszawa - M.D.M. 1950. Fotografia form.
12,1x16,6 cm (Przedstawia robotników przy budowie hotelu przy pl. Konstytucji
1. Na odwrocie piecz.: "Edward Hartwig Fotografik Warszawa Al.
Jerozolimskie nr 31 m. 7 [...] 1950 r.", "'Kraj' Spółdzielczy
Instytut Wydawniczy z odp. udz. Dział Fotograficzny", napis ołówkiem:
"Warszawa - M.D.M.". Stan bardzo dobry) cena: 120
358.HERMANOWICZ Henryk — [Nowa Huta]. [koniec l. 1950-tych].
Fotografia form. 13,2x18 cm (Fragment kombinatu ze snopkami zboża na pierwszym
planie. Na odwrocie piecz.: "Henryk Hermanowicz Fotografik [...] Kraków -
Chopina 12". Stan bardzo dobry
H.Hermanowicz (1912-1992) - wybitny polski fotograf. Jeden z najwybitniejszych uczniów Jana Bułhaka. Urodzony w Wilnie. Od 1937 pracował w Krzemieńcu w pracowni fotograficznej prowadzonej przez Stanisława Sheybala. Od 1945 osiadł na stałe w Krakowie, gdzie stworzył jeden z najpiękniejszych portretów fotograficznych tego miasta zatytułowany "Kraków - cztery pory roku". Autor zdjęć w wielu wydawnictwach książkowych) cena: 240
359.HERMANOWICZ Henryk — [Portret Bolesława Drobnera]. [l.
1950-te]. Fotografia form. 12,3x17,3 cm (Portretowany ujęty wraz z grupą młodych
działaczy podczas zebrania. Na odwrocie piecz.: "Henryk Hermanowicz
Fotografik [...] Kraków - Chopina 12", "Prawa autorskie chronione
[...]". Stan bardzo dobry
B.Drobner (1883-1968) - działacz socjalistyczny, członek przedwojennej PPS, zwolennik współpracy z komunistami. Zaprzyjaźniony z Piwnicą pod Baranami, pomagał w jej otwarciu i pierwszych latach działalności) cena: 120
360.HERMANOWICZ Henryk — [Portret Jana Parandowskiego]. [l.
1950-te]. Fotografia form. 13,2x18 cm (Pisarz ujęty w półpostaci. Na odwrocie
piecz.: "Henryk Hermanowicz Fotografik [...] Kraków - Chopina 12"
oraz odręczny napis ołówkiem: "Jan Parandowski". Stan bardzo dobry
J.Parandowski (1895-1978) - pisarz, eseista, tłumacz, znany przede wszystkim ze swojej twórczości związanej z kulturą antyczną) cena: 240
361.HERMANOWICZ Henryk — [Portret Jarosława Iwaszkiewicza]. [l.
1950-te]. Fotografia form. 17,8x12 cm (Poeta ujęty w popiersiu na tle murów.
Na odwrocie piecz.: "Henryk Hermanowicz Fotografik [...] Kraków - Chopina
12" oraz odręczny napis ołówkiem: "Jarosław Iwaszkiewicz
Sandomierz". Stan bardzo dobry
J.Iwaszkiewicz (1894-1980) - prozaik, poeta, eseista, tłumacz. Współtwórca "Skamandra", współpracownik "Wiadomości Literackich", wieloletni redaktor naczelny "Twórczości" i prezes ZLP) cena: 240
362.HERMANOWICZ Henryk — [Portret Władysława Broniewskiego]. [l.
1950-te]. Fotografia form. 12,1x17,4 cm (Poeta ujęty w półpostaci na tle dachów
kościoła. Na odwrocie piecz.: "Henryk Hermanowicz Fotografik [...] Kraków
- Chopina 12" oraz odręczny napis ołówkiem: "Płock". Stan
bardzo dobry
W.Broniewski (1897-1962) - poeta, przedstawiciel liryki rewolucyjnej, tłumacz) cena: 240


363.KNIAZIUK Mirosław — Akt. [1979]. Zestaw 3 fotografii form. ca
40,5x30 cm (Artystyczne akty tej samej modelki w pozach gimnastycznych na
owalnej powierzchni. Na odwrotach piecz.: "FOTO: Mirosław Kniaziuk 65-517
Zielona Góra, ul. Wiśniowa nr 4", oraz naniesiona odręcznie numeracja
1-3 sugerująca kolejność zdjęć. Brzegi fotografii lekko otarte, na
odwrotach zaplamienia, stan ogólny dobry. Dołączono katalog wystawy
fotografii "Grupa 'Naddodrze'" w którym przy redprodukcji jednej z
prezentowanych prac znajduje się podpis artysty oraz dołączono
"Faktor. Grafika. Fotografika. Jednodniówka Klubu Dziennikarzy Studenckich
SZSP w Zielonej Górze", w którym znajdują się informacje o grupie
"Nadodrze" i o artyście
M.Kniaziuk - w l. 1976-1980 założył i prowadził Studencką Agencję Fotograficzną na WSP. W 1978 otrzymał jedną z głównych nagród w kategorii fotoreportaż w konkursie o "Laur Czerwonej Róży" jako dziennikarz studenckiego czasopisma "Faktor". W l. 1979-1982 uczestniczył w ponad dziesięciu wystawach Grupy Fotografii Artystycznej "Nadodrze", gdzie wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia) cena: 600
364.KOSSAKOWSKI Eustachy — Z cyklu: Teatr morski. 2000. Reprodukcja
fotografii form. 24x30 cm (Przedstawia Tadeusza Kantora na
drabince zwróconego ku morzu w pozie dyrygenckiej. Na piewrszym planie
kompozycji widzowie na leżakach w strojach plażowych. Na dolnym marginesie
reprodukcji nadruk: "Eustachy Kossakowski / Edouard Krasinski dans le
'Happening panoramique de la mer' de Tadeusz Kantor / Pologne 1967 Nouvelles
Images S.A. et Eustachy Kossakowski 2000 / 45700 Lombreuil, France / offset
printed in France / PL 51". Stan bardzo dobry
E.Kossakowski (1925-2001) - w 1956 ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Na przełomie l. 1950-tych i 1960tych pracował jako fotoreporter w "Stolicy", "Zwierciadle", "Ty i Ja". W 1967 powstał słynny cykl "Koncert morski", dokumentujący życie Teatru Cricot 2. Na początku l. 1970-tych artysta wyjechał do Francji, gdzie zyskał uznanie i odniósł artystyczne sukcesy) cena: 60
365.KOSTRZEWA Jerzy — Łazienki. II 1985. Fotografia form. 18x24 cm
(Przedstawia krzewy różane pod śniegiem. Na odwrocie piecz.:
"Fotografował Jerzy Kostrzewa tel. 841 75 36" oraz ołówkowe napisy
ręką artysty z informacjami dotyczącymi wykonania zdjęcia. Stan dobry)
cena: 120
366.KOSTRZEWA Jerzy — Wilanów. 13 III 1993. Fotografia form. 18x24
cm (Pejzaż zimowy. Na odwrocie piecz.: "Fotografował Jerzy Kostrzewa tel.
841 75 36" oraz ołówkowe napisy ręką artysty z informacjami dotyczącymi
wykonania zdjęcia. Stan dobry) cena: 180
367.KUCZYŃSKI i GÜRTLER — Portret Bereniki Goldman. 1909.
Fotografia form. 25x19,2 cm na oryg. podkładzie form. ca 39x26 cm w starej
ramie, za szkłem (Zdjęcie portretowe dziewczyny z długimi włosami i w
kapeluszu ozdobionym kwiatami. W prawym dolnym narożniku zdjęcia napis
atramentem: "Berenika Goldman Kraków - 909". Zdjęcie naklejone na
oryginalny kartonowy podkład. W prawym dolnym narożniku podkładu nadruk:
"Kuczyński i Gürtler Kraków Pałac Spiski". Narożniki zdjęcia
lekko otarte, poza tym stan bardzo dobry
Józef Kuczyński (1875-1952) - zawodowy fotograf. Członek Kapituły Seniorów Fotoklubu Polskiego. Uczeń J.Miena i J.Sebalda. W 1907 otworzył zakład fotografii artystycznej przy rynku w Krakowie w Pałacu Spiskim. Zakład cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców, zwłaszcza wśród artystów. W luksusowym wnętrzu zakładu zbierała się małopolska bohema (J.Malczewski, X.Dunikowski). Fotografie Kuczyńskiego są kompozycyjnie przemyślane, główną rolę odgrywają efekty światłocienia) cena: 480
368.MASŁOWSKI Mieczysław — "Wawel o zmierzchu". [19-?].
Fotografia form. 17,5x12,7 cm (Na odwrocie piecz.: "Mieczysław Masłowski
Kraków, Podwale 3. zastrzeżone" oraz napis ołówkiem: "Wawel
artystyczne zdjęcie. Sylwetka W. Zegarowej, Srebrnych dzwonów, Zygmuntowskiej
i Batorego". Prawy dolny narożnik lekko załamany, poza tym stan dobry)
cena: 80
369.MUCHA Stanisław — Krynica - deptak przy nowym Domu Zdrojowym.
[l. 1950-te]. Fotografia form. 17,4x23,3 cm (W prawym dolnym narożniku wycisk:
"Fot. St.Mucha". Na odwrocie piecz.: "Stanisław Mucha Artysta
Fotografik Członek Zw. Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Kraków, ul.
Gen. Sikorskiego 10 [...]" oraz napis ołówkiem identyfikujący zdjęcie.
Stan bardzo dobry
S.Mucha (1895-1976) - fotograf krakowski. W czasie I wojny światowej fotografował działania Legionów Polskich. Od 1922 studiował w Krakowie prawo i został fotoreporterem IKC. W 1929 otworzył w Krakowie własne atelier ukierunkowane na fotografię pejzażową, a także dokumentującą architekturę i życie Krakowa. Od 1952 członek ZPAF) cena: 120
370.MUCHA Stanisław — Krynica - widok z dworca kolejki na Górze
Parkowej. [l. 1950-te]. Fotografia form. 23,8x17,7 cm (W prawym dolnym narożniku
wycisk: "Fot. St.Mucha". Na odwrocie piecz.: "Stanisław Mucha
Artysta Fotografik Członek Zw. Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Kraków,
ul. Gen. Sikorskiego 10 [...]", napis ołówkiem identyfikujący zdjęcie
oraz napis "nie reprodukować na pocztówkach". Stan bardzo dobry)
cena: 120
371.MUCHA Stanisław — Krynica - widok z Huzarów na Tatry. [l.
1950-te]. Fotografia form. 17,4x24,2 cm (Na odwrocie piecz.: "Stanisław
Mucha Artysta Fotografik Członek Zw. Polskich Artystów Fotografików (ZPAF)
Kraków, ul. Gen. Sikorskiego 10 [...]" oraz napis ołówkiem identyfikujący
zdjęcie. Stan bardzo dobry) cena: 120
372.NOWOSIELSKI Antoni — Irena Joliot Curie na warszawskim lotnisku.
X 1954. Fotografia form. ca 18,3x24 cm (Laureatka nagrody Nobla z naręczem
kwiatów w jednej ręce i torbą podróżną w drugiej. Na odwrocie piecz.:
"Antoni Nowosielski Fotografik Warszawa [...]", pasek papieru z
maszynopisowym tekstemi: "X 1954. Irena Joliot Curie na warszawskim
lotnisku". Odbarwienia po taśmie, którą został przyklejony pasek
papieru, niewielkie zaplamienia odwrocia, poza tym stan dobry) cena: 120
373.NOWOSIELSKI Antoni — [Bolesław Bierut w otoczeniu towarzyszy].
[przed 1956]. Fotografia form. 18x24 cm (Prezydent Bierut wchodzący po schodach
w hallu Pałacu Kultury i Nauki(?). Na odwrocie piecz.: "Antoni Nowosielski
Fotografik Warszawa [...]", brak paska papieru z maszynopisowym tekstem
szczegółowo identyfikującym zdjęcie. Odbarwienia po taśmie, którą
przyklejony był pasek papieru, niewielkie zaplamienia odwrocia, poza tym stan
dobry) cena: 100
374.NOWOSIELSKI Antoni — Przed gmachem KC PZPR. Ludność stolicy
oddaje ostatni hołd zwłokom tow. Bieruta. 15 III 1956. Fotografia form. 24x18
cm (Długa kolejka przed gmachem KC PZPR. Na odwrocie piecz.: "Antoni
Nowosielski Fotografik Warszawa [...]", pasek papieru z maszynopisowym
tekstem jak w tytule oraz odręczny napis: "14 III 1956 Kolejka przed KC
przed pogrzebem". Odbarwienia po taśmie, którą przyklejony został pasek
papieru, niewielkie zaplamienia odwrocia, poza tym stan dobry
A.Nowosielski (1912-1975) - zajmował się fotografią zawodowo, pracując głównie jako fotoreporter. Od 1952 członek ZPAF) cena: 140
375.NOWOSIELSKI Antoni — Wiec mieszkańców Warszawy przed PKiN. 24
X 1956. Zestaw 2 fotografii form. 18x24 cm (Na zdjęciach zgromadzony na pl.
Defilad tłum. Na jednym widoczny fragment trybuny z przemawiającym Wiesławem
Gomułką. Na odwrocie jednego ze zdjęć piecz.: "Antoni Nowosielski
Fotografik Warszawa [...]" oraz odręczny napisy: "Wiec mieszkańców
Warszawy 24 X 1956, Wiec przed PKiN". Niewielkie nadłamanie jednego zdjęcia,
poza tym stan dobry) cena: 140
376.NOWOSIELSKI Antoni — Transport górników-reemigrantów z
Francji do Zabrza. 1945-1946. Zestaw 5 fotografii form. ca 18x24 cm (Na odwrocie
piecz.: "Antoni Nowosielski Fotografik Warszawa [...]", paski papieru
z maszynopisowymi tekstami: "Zabrze. 1945-46?. Trzeci transport górników-reeemigrantów
z Francji. Mała mimo otrzymanych kwiatów - jeszcze markotna po podróży",
"[---] Nie będzie źle. Pierwsze przyjazne kontakty ...", "[---]
Witano ich chlebem i solą", "[---.] W jednym z tych transportów
przyjechał Wincenty P[s]trowski - inicjator współzawodnictwa w górnictwie".
Odbarwienia po taśmie, którą zostały przyklejone paski papieru, niewielkie
zaplamienia odwroć, poza tym stan dobry) cena: 320
377.NOWOSIELSKI Antoni — [Górnicy przy pracy i nie tylko]. [l.
1950-te i 1960-te]. Zestaw 5 fotografii form. ca 18x24 cm (Na odwrocie piecz.:
"Antoni Nowosielski Fotografik Warszawa [...]", paski papieru z
maszynopisowymi tekstami: "III 1953. Kopalnia Gottwald jako pierwsza w
przemyśle węglowym już 19 marca wykonała swój plan kwartalny. Dobra
organizacja pracy i masowy udział we współzawodnictwie sprawiają, że
kopalnia ta zaliczana jest do przodujących. Brygada ścianowa Tad.
Ostaszewskiego osiąga 160% normy. Na zdj. ładowacz Józef Jopek i
sztygar-elektryk Alfons Tomanek omawiają możliwości usprawnienia pracy wręboładowarki",
"VII 1965. R.O.W. Przed szychtą ...", "1 grudzień 1953.
Katowice przed 'Barburką'. samochody, motocykle, rowery i inne atrakcyjne
towary dla górników wyróżniających się w pracy". Odbarwienia po taśmie,
którą zostały przyklejone paski papieru, niewielkie zaplamienia na odwrocie,
poza tym stan dobry) cena: 280
378.PRZYPKOWSKI Tadeusz — Widok zamku w Niedzicy. 1931. Fotografia
wykonana techniką specjalną form. 12x17 cm we wsp. passe-partout i ramie
drewnianej (Zamek w Niedzicy nad Dunajcem. Fotografia sygnowana ołówkiem
monogramem wiązanym "TP" pod kompozycją. W prawym dolnym narożniku
odręczna dedykacja autora: "Xiędzu Józefowi Świstkowi na pamiątkę
odwiedzin w Niedzicy dr Tadeusz Przypkowski Styczeń 1932". Stan bardzo
dobry. Rzadkie
T.Przypkowski (1905-1977) - wybitny bibliofil, kolekcjoner, fotografik i gnomonik (znawca i twórca zegarów słonecznych). Postać związana z Jędrzejowem, w l. 1929-1930 wraz z Tadeuszem Szydłowskim prowadził inwentaryzację fotograficzną zabytków Podhala, Spisza i Nowotarszczyzny. Fotografia artystyczna zajmowała poczesne miejsce wśród jego licznych zainteresowań i w tej dziedzinie osiągnął znakomite rezultaty. Uczestniczył w konkursach i wystawach, zdobywając nagrody i wyróżnienia, m.in. na wystawach w Los Angeles (1925), Montevideo (1931), Mediolanie (1932). Zdjęcia swoje tworzył szlachetną, trudną i rzadko stosowaną techniką "przetłoku bromolejowego", polegającego na pokrywaniu odbitki srebrowej farbą olejną i odbijaniu jej w prasie graficznej. Techniką tą, służącą do tworzenia artystycznych obrazów fotograficznych posługiwali się najwięksi mistrzowie przedwojennej fotografii, m.in. Jan Bułhak, Tadeusz Cyprian, Wojciech Buyko
ks. J.Świstek - jedna z niezwykłych postaci na Podhalu i Spiszu w okresie międzywojennym. Proboszcz w Kacwinie na Spiszu, na swej plebanii urządził bogate muzeum regionalnej sztuki ludowej, w którym zgromadził wiele przedmiotów dawnej kultury tych okolic. Działał społecznie, pisał, wydawał pocztówki. Był odwiedzany przez wiele wybitnych osób ze świata nauki i kultury, z którymi utrzymywał ożywioną korespondencję) cena: 1.500
379.RZEWUSKI Walery — Fragment ołtarza Wita Stwosza. [l. 1860-te?].
Fotografia form. 14,5x9,2 cm na oryg. podkładzie form. 30,5x22,5 cm (Scena główna
ołtarza znajdująca się w środkowej szafie z przedstawieniem Zaśnięcia
Marii Panny w otoczeniu apostołów. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład.
Nad zdjęciem wycisk: "Walery Rzewuski w Krakowie". Podkład lekko
zakurzony, stan zdjęcia bardzo dobry
W.Rzewuski (1837-1888) - fotograf krakowski, działacz społeczny, jeden z pionierów polskiej fotografii. Studiował chemię w Krakowie i Wiedniu. Od 1860 prowadził w Krakowie renomowany zakład fotograficzny. Wybitny obywatel i radny miasta Krakowa. Znany z fotografii etnograficznej, pejzaży Tatr, tworzył tzw. "żywe obrazy". Autor portretów, w tym powstańców z 1863 i pierwszych albumowych zdjęć aktorów) cena: 100
380.SIWIŃSKI Zbigniew — Festiwal sztuki cyrkowej. Wrocław 13 IX
1954. Zestaw 20 fotografii stereoskopowych form. 4,8x4,8 cm razy 2 na podkładzie
form. 6x12,8 cm (Na fotografiach sceny z przedstawienia. Na odwrotach większości
piecz.: "'Festiwal Sztuki Cyrkowej' Fot. Z. Siwiński [...]" oraz
piecz. opisujące ujęcia, np.: "Hala Ludowa we Wrocławiu, w której
odbywał się Festiwal Sztuki Cyrkowej", "Maszyny parowe ogrzewające
halę podczas występu", "Artyści przed występem",
"Tresura koni", "Jazda niedźwiadków na motocyklu",
"Popis na wrotkach", "Popisy ekwilibryczne". Zdjęcia w
oryginalnej okł. brosz.: "Foto-Plastyka. Seria nr 1 'Festiwal Sztuki
Cyrkowej' Komplet nr 1. 20 oryginalnych fotografii stereoskopowych [...]".
Dołączono wydawnictwo w maszynopisie powielanym dotyczące Festiwalu. Stan
bardzo dobry) cena: 160
381.SUCHOWIERZ Wincenty — Chłopiec w stylizowanym stroju
krakowskim. [l. 1880-te?]. Fotografia form. 14,4x10,4 cm na oryg. podkładzie
form. 16,5x10,7 cm (Portret chłopca w bogato haftowanej sukmance, na nogach
wysokie buty, na głowie rogatywka z pawim piórkiem, obszyta barankiem. Chłopiec
wspiera prawą rękę na brzozowym płotku. Zdjęcie naklejone na oryg.
kartonowy podkład. Pod zdjęciem nadruk: "Wincenty Suchowierz w Zamościu"
przedzielony monogramem wiązanym. Na odwrocie reklamowa winieta z nadrukiem:
"Fotografja artystyczna Wincenty Suchowierz w Zamościu. Klisze przechowują
się dla powtórnych obstalunków. Niepogoda nie robi różnicy w zdjęciach".
Stan dobry) cena: 80

382.WESOŁOWSKI Roman — Lwów. [l. 1920/1930]. Zestaw 53 fotografii
form. 9x 12 cm, 8x11,5 cm, 9x6 cm (Na zdjęciach m.in.: widok z wieży kościoła
Karmelitów, widok ogólny Lwowa, Kaplica Boimów z widokiem na ratusz,
kwiaciarka przed Neptunem, kwiaciarki lwowskie przed ratuszem, studnie w rynku,
przed kościołem Bernardynów, Wały Gubernatorskie, "Światowid" z
posesji Zbierzchowskiego, cmentarz Orląt, Park Stryjski, widok na Cerkiew Wołoską,
Zaułek Ormiański, kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej, kąpielisko kryte,
widok sprzed Teatru Wielkiego na kino Atlantic, ul. Dominikańska, schody do św.
Jura, widok z ulicy Wałowej, widok z zamku, okolice Lwowa. Większość zdjęć
sygnowana podpisem "Fot. R.Wesołowski" i opisana przez fotografa.
Stan dobry
R.Wesołowski (1907-2000) - artysta fotografik. W l. 1920-tych i 1930-tych związany przede wszystkim ze Lwowem, rodzinnym miastem. W l. 1952-1968 wykonywał liczne fotografie Nowej Huty. Od. 1957 należał do Okręgu Krakowskiego ZPAF, był także członkiem honorowym Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. W jego twórczości artystycznej dominowała tematyka lwowska, krakowska i nowohucka. Zdjęcia artysty zdobią wiele wydawnictw albumowych oraz były wydawane w formie kart pocztowych) cena: 500
383.[ANDRUSZKIEWICZ Kamil Szymon z oficerami pułku]. [l. 1880-te?].
Fotografia form. 14x10 cm na oryg. podkładzie form. 16,5x10,8 cm wykonana w
atelier Freres Czyz w Wilnie (Przedstawia upozowanych do pamiątkowej
fotografii oficerów pułku w mundurach, z prawej Kamil Andruszkiewicz. Zdjęcie
naklejone na oryg. podkład z czerwonym obramowaniem. Pod zdjęciem nadruk:
"Frerez Czyż Vilna". Na odwrocie winieta reklamowa i napis długopisem:
"Z prawej - Kamil Andruszkiewicz". Podkład lekko zaplamiony, stan zdjęcia
dobry
K.S.Andruszkiewicz (1855-1914) - jako ośmiolatek wzięty na zrusyfikowanie. Wychowanek trzeciego petersburskiego korpusu kadetów i absolwent junkierskiej szkoły piechoty w Czernihowie (miasto na Rusi kijowsko-zadnieprskiej nad rzeką Desną). Dowodził batalionem piechoty, następnie 106 ufimskim pułkiem piechoty, a następnie 172 pułkiem piechoty. Przed zamierzonym odejściem ze służby carskiej został skierowany do wojskowej szkoły prawniczej w Petersburgu. Po jej ukończeniu w stopniu pułkownika pełnił funkcję sędziego w gmachu sądu w Wilnie. Ożenił się z Polką - Emilią Paszkiewicz) cena: 80
384.[BODZENTYN - przyrzeczenie harcerskie]. 22 III 1928. Fotografia
form. 8,8x14 cm nieznanego autorstwa (Harcerze upozowani do pamiątkowej
fotografii w dniu złożenia przyrzeczenia harcerskiego przez II Drużynę Męską.
Na odwrocie ołówkowy napis: "W dniu przyrzeczenia harcerskiego II drużyny
męskiej 24 III 28". Stan dobry) cena: 60
385.[BORSZCZÓW - Polski Monopol Tytoniowy - magazyn fermentacyjny]. 4
VIII 1928. Fotografia form. 12,6x17,5 cm nieznanego autorstwa (Robotnicy w
trakcie budowy magazynu fermentacyjnego. Na odwrocie piecz.: "Budowa
Magazynu Fermentacyjnego w Borszczowie dla Pols. Monopolu Tytoniowego wykonawca:
Inżynierowie Jurasz i Zachariasiewicz we Lwowie", "Kierownik Budowy
Magazynów Tytoniowych w Borszczowie i Jagielnicy" oraz odręczny napis
atramentem: "Borszczów 4 sierpnia 28". Niewielki ubytek lewego górnego
marginesu, 2 niewielkie naddarcia górnego marginesu) cena: 60

386.[BUDOWA dróg w Polsce]. 1928-1948. Zestaw 40 fotografii form. ca
23x17, 21x30, 13x18, 9x14 luzem i w niewielkim albumie (Na zdjęciach m.in.:
Wydz. Drogowo-Wodny P.S.T. w Wilnie r. szk. 1928/1929, 1930, 1931 (na odwrotach
odręczne zapiski identyfikujące osoby na fotografiach), "Dwujezdniowy
odcinek drogi państw. nr 1 Sopot-Gdynia w Orłowie", poszczególne odcinki
budowy drogi państwowej nr 1 (wymiana nawierzchni, przebudowa profilu, roboty
ziemne, wykonanie nawierzchni z kostki, smołowanie, poszerzanie) w miejscowościach,
m.in. w Łęgowie, Nowym Dworze, Rusocinie, Lęborku, "Zjazd kierowników
PZD wojew. gdańskiego w Elblągu 17 IV 1946". Na odwrotach większości
zdjęć odręczne napisy identyfikujące. Stan dobry) cena: 300
387.[CZARNOHORA]. [l. 1920-te]. Zbiór 12 fotografii form. ca 8x11 cm
autorstwa Tadeusza Wiśniewskiego (Wszystkie zdjęcia opatrzone na
odwrocie piecz. "Fotografował Tad. Wiśniewski, Warszawa", większość
odręcznie opisana i datowana (1924-1927). Na odwrocie odręczne napisy
atramentem: "Czarnohora", "Czeremosz pod Czywczynem", "Szpyci",
"Prut powyżej placówki Howerla", "Howerla itd. widziane ze
Szpyci", "Czeremosz powyżej Burkutu", "Wodospad Prutu pod
Howerlą", "Prut i Howerla widziane z Zawojeli", "Prut powyżej
placówki Howerla", "Prut powyżej Foreszczenki". Stan dobry)
cena: 80

388.[DĘBNO - dwór]. [1921?]. Zestaw 22 fotografii na 17 kartonikach
i 8 fotografii luzem form. 11,5x17 cm, 11x8 cm, 10x6.5 cm autorstwa Włodzimierza
Demetrykiewicza, Adama Bochnaka, Zbigniewa Bocheńskiego (Zdjęcia na
kartonikach opisane atramentem, ręką J.Sas-Zubrzyckiego: "Dwór w Dębnie
od północnego wschodu. Na pierwszym planie fosa, wypełniona wodą. Fotografia
prof. Demetrykiewicza, wykonana w r. 1898", "Południowo-wschodni narożnik
dworu - wykusz południowy i północny, Fot. A.Bochnak", "Wykusz północny,
Fot. prof. Demetrykiewicz w r. 1898", "Podworzec. Portale gotyckie na
parterze i piętrze prowadzą do skrzydła wschodniego. Na prawo w narożniku
portal okrągło-łukowy prowadzi do piwnic pod skrzydłem południowem obok zaś
portal barokowy, rustykowany wiedzie do klatki schodowej. Fot. Z.Bocheński",
"Wspornik rzeźbiony w wykuszu północnym", "Baszty. Południowo-zachodni
narożnik dworu. Pólnocno-zachodni narożnik", "Alkierz w południowo-zachodniej
baszcie. Fot. A.Bochnak", "Widok na skrzydło południowe. Fot.
Z.Bocheński", "Podworzec. Fot. prof. Demetrykiewicz w r. 1898",
"We wnętrzu wykusza południowego widać kawał bloku z hjerogramem
greckim oraz kawałek nadproża portala gotyckiego. Fot. prof. Demetrykiewicz w
r. 1898", "Widok z fosy nad południowo-zachodnią basztą. (maj 1921
r.). Fot. A.Bochnak", "Kościół w Dębnie. Portal we wieży. Portal
w kruchcie. Fot. A.Bochnak", "Portal renesansowy wiodący z podworca
do skrzydła zachodniego. Fot. A.Bochnak", "Południowa fasada skrzydła
wschodniego. Na obramieniach okien widać sgrafitta. Fot. prof. Demetrykiewicz w
r. 1898", "Główna fasada skrzydła zachodniego. Na obramieniach
okien widać resztki sgrafittów. Fot. prof. Demetrykiewicz w r. 1898",
"Portal 'uszaty' wiodący z ganku do pokoji skrzydła południowego. Portal
główny wiodący do dworu z r. 1722. Fot. A.Bochnak", "Figura ś.
Jana Nepomucena niedaleko dworu. Herby wykute na impoście figury ś. Jana
Nepomucena. Fot. A.Bochnak i Z.Bocheński. Dołączono 2 szkice piórkiem z
przedstawieniami dworu oraz nr 44 z 29 X 1921 Tygodnika Illustrowanego z 29 X
1921 zaw. obszerny artykuł Z.Bocheńskiego pt. "Zamek w Dębnie".
Stan dobry
A.Bochnak (1899-1974) - prof. UJ, historyk sztuki, muzeolog; w l. 1953-57 kier. Zakł. Historii Sztuki, w l. 1960-69 dyr. Inst. Historii Sztuki, w l. 1956-59 prorektor UJ, w l. 1957-63 dyr. Muzeum Narod. w Krakowie, członek PAU, wybitny znawca gotyku, autor licznych prac naukowych z zakresu historii sztuki i rzemiosła artystycznego w Polsce
W.Demetrykiewicz (1859-1937) - wybity archeolog, profesor UJ, członek PAU, dyrektor Muzeum Archeolog. PAU, organizator nauczania archeologii, prac konserwatorskich i muzealnych w Polsce) cena: 600

389.[DOROSZEWSKI Witold]. l. 1925-1930. Zestaw 4 fotografii form.
13,5x8,5 cm, 6,3x8,8 cm nieznanego autorstwa (Portretowany ujęty w trakcie
czytania książki, z rodziną. Na odwrotach odręcznie naniesione daty:
"18 IV 1925", "25.5.30", "29.5.30",
"3.8.30". Stan dobry
W.Doroszewski (1899-1976) - językoznawca, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek PAN, redaktor Słownika Języka Polskiego) cena: 60

390.[FOTOGRAFIA stereoskopowa]. [II poł. XIX w.]. Zestaw składający
się ze stereoskopu oraz 14 zdjęć form. ca 6,5x6,5 cm razy dwa na podkładzie
form. ca 8,5x17,5 cm (Stereoskop składany, w obudowie drewnianej produkcji
firmy Brevete S.G.D.G. Na zdjęciach dominują szkielety ludzkie, często w
wymiarze diabolicznym, w rozmaitym anturażu (np. w trakcie przedstawienia
teatralnego, w kuchni, w buduarze, w komnacie czarnoksiężnika, na balkonie, na
rowerach). W trakcie patrzenia przez stereoskop szczegóły na fotografiach stają
się kolorowe (np. oczy diabłów zawsze mają kolor czerwony). Wszystkie zdjęcia
zamontowane na podkładach z wytłaczanymi obramowaniami. Na górnych i dolnych
marginesach 7 zdjęć wyciski: "Propriete B K Paris", "B.K.
Photographie Paris". Sześć ze zdjęć nieco uszkodzonych, pozostałe w
stanie dobrym
Fotografia stereoskopowa - składa się z dwóch zdjęć tego samego obiektu wykonanych z dwóch nieco od siebie odległych obiektywów. Patrząc przez stereoskop (przyrząd optyczny służący do oglądania fotografii stereoskopowych) uzyskuje się wrażenie przestrzenności i trójwymiarowości oglądanego ujęcia. Fotografia stereoskopowa triumfowała w II poł. XIX w. Fotografowie wyposażeni w aparaty stereoskopowe wyruszali do dalekich miejsc uwieczniając wydarzenia historyczne, katastrofy, zdarzenia przyrodnicze, krajobrazy, znane osobistości. Niebagatelną część produkcji stanowiły scenki rodzajowe, frywolne obrazki, itp. W czasie I wojny światowej ogromnym zainteresowaniem cieszyły się realistyczne zdjęcia wojenne. Po wojnie nadszedł zmierzch fotografii stereoskopowej, którą zastąpiło kino, radio i w końcu telewizja. Współcześnie odnotowuje się ponowne zainteresowanie tą techniką) cena: 4.200
391.[FOTOGRAFIA portretowa - portret małżeństwa]. 1859. Anonimowa
fotografia w owalu form. ca 9,5x7 cm w owalnym ozdobnym passe-partout form. ca
25x21 cm i w owalnej ramie z epoki, za szkłem (Prezentowane zdjęcie jest przykładem
stosunkowo wczesnej polskiej ziemiańskiej fotografii portretowej. Zdjęcie
lekko podkolorowane. Na odwrocie naklejka: "Zauschnera Zakład
Fotograficzny, Panotypiczny jako też malowania portretów. Poznań, ulica
Wilhelmowska 25. (Obok Hotelu Bawarskiego)" oraz odręczny napis
atramentem: "Fotograf od 10 Listopada 1859. Lula kończyła rok 25, Kotuś
miał rok 32 a nasza Siemka 2 1/2 roku. Lula ur. się 8 grudnia 1834 roku. Kotuś
ur. się 19 marca 1824 roku. Ślub nasz był 30 stycznia 1856 roku". Stan
bardzo dobry) cena: 360
392.[FOTOGRAFIA portretowa - portret kobiety]. 1861. Anonimowa
fotografia w owalu form. ca 8x5,5 cm w owalnym ozdobnym passe-partout form. ca
12x10 cm i w owalnej ramie z epoki, za szkłem (Prezentowane zdjęcie jest przykładem
stosunkowo wczesnej polskiej ziemiańskiej fotografii portretowej. Na odwrocie
odręczny napis atramentem: "Fotograf ten robiony 1861 r. w Sierpniu.
Matuchna miała właśnie 46 lat i miesiąc jeden, a Zochna 4 lata i miesięcy
4. Matuchna ur. się 5 lipca 1815 r. a poszła za mąż 8 października 1833 r.
Zochna ur. się w Waliszewicach (w Królestwie Polskiem) dn. 24 marca 1857
r.". Stan bardzo dobry) cena: 300
393.[HARCERSTWO - zlot harcerski na rynku w Olkuszu]. [l. 1920-te].
Fotografia form. 17x23 cm (Przedstawia harcerzy, rozbity namiot oraz fotografa w
trakcie wykonywania zdjęcia. Na odwrocie napis ołówkiem: "Olkusz, Rynek,
zlot harcerski 192- przy aparacie - aptekarz Kugler(?)". Stan bardzo dobry)
cena: 200
394.[HARCERSTWO - harcerze pod namiotem w lesie koło Olkusza]. [l.
1920-te]. Fotografia form. 17x22,4 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia harcerzy
na obozie w trakcie przygotowania do zajęć. Na odwrocie napis ołówkiem:
"las k/Olkusza zlot harcerski. pod namiotem m.i. [...], B.Fijałkowski".
Stan bardzo dobry) cena: 200
395.[JAN PAWEŁ II 1]. [wczesne l. 1970-te?]. Fotografia form. 18x13
cm autorstwa Leona Majsiuka w Rybniku (Przedstawia biskupa Karola Wojtyłę
przed mikrofonem w trakcie kazania. Na odwrocie piecz.: "Dyplomowany mistrz
fotograf Leon Majsiuk 44-200 Rybnik, ul. Gliwicka nr 7" oraz odręczny
napis atramentem: "Karol Wojtyła - Jan Paweł II ur. 18.05.1920. w
Wadowicach 28.09.1958. Biskup w Krakowie 16.10.1978. Papież w Rzymie".
Stan dobry) cena: 240
396.[JAN PAWEŁ II 2]. 13 V 1981. Fotografia form. 12x17,7 cm
nieznanego autorstwa (Jan Paweł II na placu św. Piotra w Rzymie, w papa
mobile, tuż po zamachu Ali Agcy. Na odwrocie odręczny napis długopisem:
"Zamach 13 V 1981". Stan dobry) cena: 120
397.[JAWORZYŃSKA Ludwika - śpiewaczka operowa - tableau]. 1938.
Tableau składające się z 6 fotografii form. ca 12,5x8 cm, 8x10,5 cm, 8x5,5 cm
wykonanych w Zakładzie Artystyczno-Fotograficznym Kuczyńskiego w Krakowie.
Tableau form. ca 24x62 cm wykonane przez brata artystki Stanisława Filipka (W
skład tableau wchodzi 5 wizerunków artystki w strojach i pozach z przedstawień
operowych oraz 1 zdjęcie portretowe. W dolnych narożnikach fotografii wyciski
zakładu fotograficznego. Na odwrocie odręczny napis atramentem:
"Ukochanej Siostrze sporządził z amatorstwa Stach 1938" oraz napis długopisem:
"Ludwika Jaworzyńska ur. 1886-1976 śpiewaczka operowa". Tableau za
szybą, odwrocie nieco zakurzone, stan zdjęć dobry
L.Jaworzyńska (1884-1976) - śpiewaczka operowa. W l. 1906-1910 występowała w Teatrze Miejskim w Krakowie. Od 1912 związana z Krakowskim Towarzystwem Operowym. Miała temperament sceniczny, wykonywała sopranowe partie liryczne, dramatyczne i komiczne. Koncertowała z Towarzystwem Śpiewaczym "Echo" i Chórem Akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracowała z krakowską rozgłośnią Polskiego Radia. Występowała również na różnych koncertach okolicznościowych. Należała do śpiewaczek wysoko cenionych w artystycznym środowisku Krakowa) cena: 180
398.[JĘDRZEJÓW - Stanisław Pakaszewski w mundurze straży pożarnej].
[l. 1920-te]. Zestaw 2 fotografii: pierwsza form. 12,2x8 cm na oryg. podkładzie
form. 27x20 cm wykonana przez A. Badziana w Kielcach, druga (wycięty
fragment zdjęcia) form. 11x5,5 cm nieznanego autorstwa z oryg. podpisem
portretowanego na licu fotografii (W prawym dolnym narożniku pierwszej
fotografii wyzłocony wycisk: "Fot. A. Badzian Kielce". Stan dobry
S.Pakaszewski - burmistrz miasta Jędrzejowa, założyciel straży pożarnej w mieście) cena: 160
399.[JĘDRZEJÓW - straż pożarna - zdjęcie grupowe]. [przełom l.
1920-tych i 1930-tych]. Fotografia form. 15,2x18 cm na podkładzie form. 21x25
cm nieznanego autorstwa (Przedstawia I Drużynę Straży Pożarnej wraz z
oficjelami miasta upozowaną do fotografii na stopniach kościoła św. Trójcy.
W pierwszym rzędzie burmistrz Stanisław Pakaszewski. Podkład nieco
zaplamiony, zdjęcie w stanie dobrym) cena: 200
400.[JĘDRZEJÓW - piłsudczycy stacjonujący u Przypkowskich]. [1915].
Fotografia form. 8,2x12 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia żołnierzy na
rynku podczas apelu. Stan dobry) cena: 60
401.[JUDAIKA - GETTO w Łodzi 1 - zestaw 2 fotografii przeznaczonych
do publikacji w wydawnictwie niemieckim]. [ok. 1941]. Fotografie form. 13,2x17,6
cm nieznanego autorstwa (Na zdjęciach magazyny zagrabionych rzeczy w getcie. Dołączono
kopertę z napisem ołówkiem ("photo du Ghetto de Lodz Litzmannstadt")
ręką Adama Rutkowskiego. Stan dobry
Getto w Łodzi - getto Litzmannstadt zostało zorganizowane w Łodzi przez niemieckich nazistów w lutym 1940 roku dla ludności pochodzenia żydowskiego, głównie z tzw. Kraju Warty, ale też z Czech i Słowacji. Ostatecznie zostało zlikwidowane 29 sierpnia 1944 roku, a pozostałych przy życiu mieszkańców wywieziono do obozów zagłady w Chełmnie nad Nerem i Oświęcimiu. Przewinęło się przez nie ponad 100 tysięcy ludzi. Uważane było za wzorcowe getto, na jego czele stali Chaim Rumkowski jako prezes rady starszych i Hans Biebow jako nadzorca niemiecki. Getto uważane było za wzorowy ośrodek niewolniczego wykorzystania Żydów, gdyż przynosiło wielkie profity Trzeciej Rzeszy. Spośród ponad 200 tysięcy zgromadzonych w getcie Żydów przeżyło nie więcej niż 7 tysięcy. Mimo zamknięcia i trudnych warunków Żydzi w getcie zorganizowali własną administrację, szkolnictwo, pocztę, opiekę zdrowotną i socjalną. Działał dom kultury, gdzie odbywały się przedstawienia teatralne i występy muzyczne, m.in. słynnego chóru Hazomir. Getto emitowało własne pieniądze, znaczki pocztowe i kartki żywnościowe) cena: 140
402.[JUDAIKA - GETTO w Łodzi 2 - Hans Biebow podczas sortowania pieniędzy].
[ok. 1941]. Fotografia form. 13,2x17,6 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia
sortowanie pieniędzy zrabowanych w getcie. Na odwrocie napis ołówkiem ("Łódź,
Biebow) ręką Adama Rutkowskiego. Stan dobry
H.Biebow (1902-1947) - zbrodniarz hitlerowski. W l. 1940-1944 niemiecki zwierzchnik getta łódzkiego (Leiter der Ghettoverwaltung) - szef niemieckiej administracji w getcie. Odpowiedzialny za zbrodnie na ludności żydowskiej. Po wojnie skazany przez sąd polski na karę śmierci za zbrodnie ludobójstwa) cena: 80
403.[JUDAIKA - ŻYDOWSKI ruch oporu 1]. [l. 1940-te]. Zestaw 7
fotografii form. 9x6,5 cm, 8x6,2 cm, 7,7x5 cm nieznanego autorstwa (Na zdjęciach
m.in.: Hersz Smolar (1905-1993 - organizator żydowskiego ruchu partyzanckiego
na Białorusi, po wojnie przewodniczący CKŻP, fotografia wykonana w Mińsku w
VI 1944), Mojżesz Gildemann (fotografia wykonana 15 IX 1943, od 1943 oficer
Armii Czerwonej, po wojnie przewodniczący Wojewódzkiej Żydowskiej Komisji
Historycznej), Rabinowicz (partyzant), Stefan Sendrak (ur. 15 XII 1899 w Zamościu,
fotografia wykonana w okresie okupacji niemieckiej). Na odwrotach odręczne
napisy atramentem. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Adama Rutkowskiego. Stan
dobry) cena: 120

404.[JUDAIKA - ŻYDOWSKI ruch oporu 2]. [l. 1950-te, 1970-te]. Zestaw
73 kopii fotograficznych form. 18,5x12 cm, 14,5x10,5 cm, 13,5x8 cm, 9x6 cm
nieznanego autorstwa (Kopie oryginalnych zdjęć i reprodukcji z książek oraz
czasopism z okresu od 1951 do około 1970 przygotowane jako materiał
ilustracyjny do publikacji lub jako dokumentacja archiwalna. Na niektórych
odwrotach piecz.: " Copyright by Centre de Documentation Juive
Contemporaine", "Copryright by Żydowski Insytut Historyczny Warszawa,
al. Świerczewskiego 79 Poland", "Reprodukowano w W.A.F.". Każda
z fotografii opisana odręcznie przez Adama Rutkowskiego, właściciela zbioru.
Podpisy posiadają unikalny walor identyfikujący osoby, jak np.: "Grupa
partyzancka im. Woroszyłowa na Wołyniu i Polesiu", "Aleksander
Peczorski (Sobibór)", "Lola Leiman najmłodsza uczestniczka powstania
w getcie Białostockim", "dr Leon Fajner ('Mikołaj') przywódca 'Bundu'
w getcie w-skim", "inż. Jerzy Neuding przedstawiciel lewego skrzydła
PPS w getcie warszawskim", "Lichtenberg Icchok, partyzant, organizator
ruchu oporu w Łochowie", "Abraham Gepner (1872-1943), przemysłowiec
- filantrop. Działacz społ. w getcie w-skim. Dawał pieniądze na ruch oporu,
na zakup broni. Zamordowany 3 V 43 narogu Gęsiej i Zamenhofa", "Lejbl
Rotblat", "Regina Fuden", "Dawid Nowodworski",
"Adam Meretik", "Szmul Zygielbojm", "Fudim Lili",
"Łaja Koziebrodzka", "Chawa Etkin", "Marek Kerszman
(1930-1943) 13-letni więzień KL Majdanek. Odmówił bicia współwięźniów,
esesmani zakatowali go za to na śmierć". Stan bardzo dobry) cena: 120
405.[KOWNO - Świątynia Perkuna]. [przełom XIX i XX w.]. Fotografia
form. 14x10,3 cm na podkładzie form. 18,5x15 cm autorstwa W. Zatorskiego
(Fronton gotyckiej budowli powstałej na przełomie XV i XVI w. W XIX w. został
odbudowany i mieściła się w nim szkoła dla szlachty oraz teatr, do którego
uczęszczał mieszkający w pobliżu Adam Mickiewicz. Zdjęcie naklejone
na kartonowy podkład. Na odwrocie napis atramentem: "Fronton gotyckiej
budowli w Kownie zwanej 'Świątynią Perkuna'" oraz ołówkowy: "Fot.
W. Zatorski - zakład fotogr. w Kownie". Podkład lekko zaplamiony, stan
zdjęcia dobry) cena: 60
406.[KRESY Wschodnie - prawdopodobnie okolice Kowla]. [l. 1920-te].
Zestaw 15 klisz szklanych form. ca 10x15 cm nieznanego autorstwa (Na kliszach
m.in.: dworek szlachecki i jego mieszkańcy, sceny myśliwskie, portrety,
pogrzeb, ołtarz w kościele. Stan dobry) cena: 300
407.[LEGIONY Polskie - Zambrów - szkoła podoficerska]. III 1917.
Zestaw 3 fotografii pocztówkowych form. 9x14 cm nieznanego autorstwa (Na dwóch
zdjęciach widok Zambrowa, na jednym kompania szkolna na szkoleniach. Na
odwrocie odręczne napisy atramentem: "własność St. Zaleski",
"Marzec 1917", "Ogólny widok Zambrowa, Zambrów",
"Komp. Szkolna na ćwiczeniach - branie przeszkód: Hr. Mycielski z synem,
por. Lawicz-Liszka, w głębi ppłk. Żymierski, przy barjerze: st. S. Zaleski,
st. żoł. Karśnicki, plut. Boczek, plut. Adamus". Stan bardzo dobry)
cena: 80
408.[LEGIONY Polskie - Ostrów - szkoła podoficerska]. VIII-IX 1918.
Zestaw 3 fotografii pocztówkowych form. 9x14 cm nieznanego autorstwa (Na zdjęciach
koszary, żołnierze podczas ćwiczeń. Na odwrocie odręczne napisy atramentem:
"Zaleski ppr", "Zmiana warty kl. I Szk. pchor. oddaje 1 Komp.
Szk. Podof. 'I zmiana - marsz!' of. insp. garn. por. Januszajtis",
"Komp. 1. Sz. podof. Odpoczynek w czasie marszu por. Niemiec i pchor.
Godziszewski", "Komp. 3. szk. podof. z por. Kolabińskim na czele.
Odmarsz od kościoła". Stan dobry) cena: 120
409.[LIDA - internat]. [l. 1920-te]. Fotografia form. 12,2x17 cm na
oryg. podkładzie form. 23x29,5 cm autorstwa A. Glaubermana w Lidzie
(Budynek internatu szkolnego. Pod zdjęciem napis atramentem:
"Internat". Na odwrocie piecz.: "Fotogr. A. Glauberman Lida,
Suwalska 39". Podkład zakurzony, stan zdjęcia dobry
Lida - miasto na terenach dzisiejszej Białorusi, przed wojną w granicach Rzeczypospolitej. Do 1940 w Lidzie mieściła się jedna z największych w Europie żydowskich szkół rabinicznych. W Lidzie urodzili się m.in.: skrzypek i kompozytor Konstanty Górski, pianista Jerzy Derfel, aktorka Pola Raksa) cena: 140
410.[LIDA - szkoła powszechna]. [l. 1920-te]. Fotografia form. 12x17
cm na oryg. podkładzie form. 23x29,5 cm autorstwa A. Glaubermana w Lidzie
(Budynek z szyldem: "4-ro klasowa Szkoła Powszechna Księży Pijarów w
Lidzie". Pod zdjęciem napis atramentem: "Szkoła Powszechna". Na
odwrocie piecz.: "Fotogr. A. Glauberman Lida, Suwalska 39". Podkład
zakurzony, stan zdjęcia dobry) cena: 140
411.[LIDA - zabudowania gospodarcze]. [l. 1920-te]. Fotografia form.
12,5x17 cm na oryg. podkładzie form. 23x29,5 cm autorstwa A. Glaubermana w
Lidzie (Przedstawia budynek. Na odwrocie piecz.: "Fotogr. A. Glauberman
Lida, Suwalska 39". Podkład zakurzony, stan zdjęcia dobry) cena: 120
412.[LWÓW, IV GIMNAZJUM - oddz. D - abiturienci]. 1914-1924. Album
zaw. 29 fotografii form. ca 14,5x10,5 cm, 12x8 cm, 8,5x5,5 cm wykonany w zakładzie
K.Skórskiego i L.Wieleżyńskiego we Lwowie (Album form. ca 25,5x22 cm,
k. 9, brosz., grzbiet przewiązany sznurkiem. Na okł. nadruk: "1914-1924.
Abituryenci IV gimnazyum oddz. D we Lwowie" oraz naklejka z nadrukiem:
"Zakład Art. Fotograficzny K. Skórski & L. Wieleżyński Lwów ul.
Sykstuka 9. - Karola Ludwika 5". Album pamiątkowy przedstawiający
profesorów i ich uczniów. Do kompletu dołączono zdjęcie z przedstawieniem
klasy w trakcie wykładu. Okł. albumu nadkruszone, grzbiet z ubytkami, stan zdjęć
dobry) cena: 120
413.[MASZYŃSKI Piotr - dyrygent]. [l. 1910-te]. Fotografia portretowa
form. 15,7x10,7 cm na podkładzie form. 16,5x10,7 cm wykonane przez Jana
Raczyńskiego w Warszawie (Popiersie w stroju wizytowym. Zdjęcie naklejone
na kartonowy podkład. Na odwrocie m.in. piecz.: "Jan Raczyński Warszawa
[...]"oraz napisy ołówkiem. Zdjęcie lekko zaplamione, stan ogólny dobry
P.Maszyński (1855-1934) - dyrygent, kompozytor i pedagog. W 1886 założył Warszawskie Towarzystwo Śpiewcze "Lutnia" - chór męski, później również chór żeński, którym kierował i dyrygował do końca życia. Wykładał w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Od 1913 przez wiele lat dyrygował orkiestrą i chórami w Teatrze Polskim. Uczestniczył w pracach Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Był członkiem honorowym 32 stowarzyszeń i instytucji muzycznych. Był autorem podręczników do nauki śpiewu) cena: 80
414.[MOŚCICKI Ignacy - prezydent podczas przeglądu broni]. V 1936.
Fotografia form. 5,3x7 cm nieznanego autorstwa (Prezydent oglądający nowe
karabiny Mauser 7,92 mm produkcji polskiej. Na odwrocie napis ołówkiem:
"Maj 1936 Pan Prezydent R.P. J. Mościcki przegląda RKM i [---]".
Stan bardzo dobry
I.Mościcki (1867-1946) - polityk, prezydent RP w l. 1926-1939, budowniczy przemysłu chemicznego w Polsce) cena: 60
415.[MOŚCICKI Ignacy - prezydent i król Rumunii Karol II
Hohenzollern]. 26 VI 1937. Fotografia form. 13x18 cm autorstwa Witolda
Pikiela (Prezydent podczas powitania króla Rumunii na Dworcu Głównym w
Warszawie. Z tyłu idą następca tronu książę Michał, premier Józef Beck,
generałowie WP. Na odwrocie piecz.: "[...] W. Pikiel Fotograf - Ilustrator
Wojskowego Instytutu Naukowo-Oświatowego Warszawa, ul. Nowy Świat 23/25
[...]". Odwrocie nieco zaplamione, narożniki lekko otarte, poza tym stan
dobry
W.Pikiel (1895-1943) - fotograf i fotoreporter. Pierwszy prezes Syndykatu Fotoreporterów Polskich założonego w l. 1930-tych. Najpopularniejszy od 1919 fotoreporter wojskowy i rządowy. Jego zdjęcia i reportaże ukazywały się niemal we wszystkich gazetach polskich i w wielu zagranicznych. Podczas II wojny światowej przebywał w Paryżu, a następnie w Wielkiej Brytanii jako korespondent i fotoreporter wojskowy. Zmarł w 1943 w Londynie pozostawiając olbrzymie archiwum negatywów obrazujące dzieje Wojska Polskiego na Zachodzie) cena: 80
416.[NORBLIN Jan Paweł - Targ na Pradze]. [l. 1880-te?].
Fotograficzna reprodukcja akwareli form. 11,5x19 cm na podkładzie form. 19,8x26
cm autorstwa Józefa Sebalda w Krakowie (Zdjęcie naklejone na
oryg. podkład. W prawym dolnym narożniku pod zdjęciem wycisk: "J. Sebald".
Na dolnym marginesie pod zdjęciem napis atramentem: "Jan Paweł Norblin de
la Gourdaine (1745-1830). Targ na Pradze 1784", na górnym marginesie:
"Własność Fr. Paszkowskiego w Krakowie". Na odwrocie piecz.:
"Zakład Art. Fotograficzny Józefa Sebalda (dawniej W. Rzewuskiego) w
Krakowie", "Kolekcja Prof. [---] Mycielskiego" oraz napis ołówkiem:
"J.P.Norblin: Targ na Pradze. Akwarela. Własn. Franciszka Paszkowskiego w
Krakowie". Stan dobry) cena: 180
417.[OJCÓW - turyści]. 1907. Fotografia pocztówkowa form. 14x8,7 cm
autorstwa B. Wolniewicza w Ojcowie (Przedstawia grupę trzech młodych mężczyzn
podczas wycieczki. Na odwrocie piecz.: "Fotogr. B. Wolniewicza w
Ojcowie" oraz napis atramentem: "Zyg. Lorec[?] Ojców 1907".
Prawy dolny narożnik lekko załamany, poza tym stan dobry) cena: 80
418.[OTWOCK - sanatorium]. 1929. Fotografia form. 11,8x17 cm
nieznanego autorstwa (Przedstawia budynek nowo otworzonego drugiego budynku domu
sanatoryjnego "Brijus" ["Zdrowie"], później sanatorium im.
Dzierżyńskiego, a obecnie szpitala przeciwgruźliczego. Na odwrocie ołówkowy
napis: "Otwock - sanatorium 1929 r.". Stan dobry) cena: 80
419.[PIŁSUDSKI Józef - budowa kopca Piłsudskiego w Krakowie 1].
[VIII 1935]. Zestaw 4 fotografii form. 9x6 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia
obywateli podczas prac przy sypaniu kopca. Stan dobry) cena: 80
420.[PIŁSUDSKI Józef - budowa kopca Piłsudskiego w Krakowie 2].
[VIII 1935]. Fotografia form. 8,7x13,7 cm (Przedstawia grupę gimnazjalistów z
księdzem Z.Głowackim przed kopcem. Na odwrocie napis atramentem: "Ks.
Zygmunt Głowacki [---] oraz piecz.: "Budowa kopca i. Marszałka Polski Józefa
Piłsudskiego na Sowińcu k. Krakowa w r.", "'Foto-Sowiniec' Władysław
Miłosławski Kraków Jagiellońska 8 m. 4". Zdjęcie nieco załamane, stan
ogólny dobry) cena: 40
421.[PIŁSUDSKI Józef - Serce Marszałka i Prochy Jego Matki]. 12 V
1936. Zestaw 3 fotografii pocztówkowych form. 8,3x13,5 cm dot. złożenia serca
Marszałka oraz prochów jego matki w Mauzoleum na Rossie w Wilnie 12 V 1936
autorstwa Edmunda i Bolesławy Zdanowskich w Wilnie (2 szt.) oraz
nieznanego autorstwa (1 szt.) (Na fotografiach uroczystości pogrzebowe. Na
odwrotach 2 z nich piecz.: "Wilno - Rossa Serce Marszałka J.Piłsudskiego
i Prochy Jego Matki", "Fot. E. i B. Zdanowscy, Wilno". Stan
dobry) cena: 100

422.[PLENERY malarskie]. Zespół 13 fotografii z życia
artystyczno-towarzyskiego krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w l. 1887-1937.
Zdjęcia nieco otarte, podkłady lekko zakurzone. O ile nie zaznaczono inaczej
stan dobry. (Zdjęcie nr 1: Władysław Pochwalski. 1887. Fot. 25x20 cm.
Malarz stoi w ogrodzie wśród kwitnących drzew w niedbałej pozie, z rękami w
kieszeniach spodni. Przy kamizelce zegarek z dewizką, na głowie zawadiacko
przekrzywiony kapelusz. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. W lewym
dolnym narożniku pod zdjęciem napis ołówkiem: 1887 23/IV. Na odwrocie napis
długopisem: Władysław Pochwalski ur. wr 1860 artysta malarz (fot. 23.4.1887)
Zdjęcie nr 2: Władysław Pochwalski. [1900?]. Fot. 17,8x12,2 cm. Artysta w plenerze, siedzi na składanym krzesełku przed sztalugami ocienionymi parasolem na bambusowej tyczce. W lewej ręce trzyma paletę i pędzle, prawą maluje. U stóp otwarta kaseta z farbami. Fotografia wykonana w lekko górzystym terenie. Pod zdjęciem napis pisakiem; Władysław Pochwalski w plenerze, w lewym dolnym narożniku napis długopisem: nr 13. Na odwrocie zdjęcia napis długopisem: Władysław Pochwalski (1860-1924) artysta malarz s. Józefa artysty malarza brat Kazimierza, artysty malarza, ojciec Stanisława, Kacpra i Piotra Pochwalskich. Na odwrocie podkładu wykresy nie mające nic wspólnego z prezentowaną tematyką. Fotografia mocno zzałamana
Zdjęcie nr 3: Władysław Pochwalski. [1900?]. Fot. 11x7,8 cm. Pochwalski przed drzwiami mieszkania, naciska klamkę. W lewej ręce trzyma laskę. Ubrany w kapelusz i długi płaszcz z kapturem na plecach. Na ścianie po prawej stronie zawieszona japońska parasolka. Na odwrocie napis długopisem: 1860-1924 artysta malarz Władysław Pochwalski
Zdjęcie nr 4: Władysław Pochwalski z synami. [1920?]. Fot. 16,2x22,2 cm. Pochwalski pośrodku, po bokach synowie. W tle kotara. Na odwrocie napis ołówkiem: Pochwalski
Zdjęcie nr 5: Plener w Tyńcu. [1900?]. Fot. 7,5x10,8 cm. Trzej artyści - S.Kamocki, A.Procajłowicz i T.Noskowski stoją na tle szerokiego pejzażu z ruinami opactwa tynieckiego na horyzoncie. Malarze niosący sztalugi, opatuleni pledami i chustami. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład o złoc. brzegach. Na odwrocie napis atramentem: Wycieczka na pejzaż jesienny z prof. ś.p. Janem Stanisławskim do Tyńca. W drodze do tematu S.Kamocki, Ant. Procajłowicz, Tad. Noskowski oraz napis ołówkiem: Kamocki, Procajłowicz, T. Noskowski
Zdjęcie nr 6: Plener w Tyńcu. [1900?]. Fot. 10,4x7,7 cm. Wśród podkrakowskich skałek T.Noskowski(?) przed sztalugą, nieco dalej prof. Jan Stanisławski oparty na lasce. Na sztaludze pejzaż. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład o złoc. brzegach. Na odwrocie napis atramentem: Wycieczka na pejzaż jesienny z prof. ś.p. Janem Stanisławskim do Tyńca. Ś.p. Profesor Jan Stanisławski na korekcie oraz napis ołówkiem: Ś.p. Profesor Jan Stanisławski na korekcie
Zdjęcie nr 7: Wycieczka uczniów ASP do Skały Kmity. 1894. Fot. 8,3x11,2 cm. Grupa artystów pozujących do fotografii pamiątkowej z wycieczki za miasto. W tle rozwieszony na dwóch szablach trzymanych przez uczestników ekskursji transparent z datami 1894-1900. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład o złoc. brzegach. Na odwrocie napis atramentem: Wycieczka uczniów ASP do Skały Kmity, data 27/5 1894 oraz napisy ołówkiem: Jaxa Małachowski, Launer, Zygmunt Badowski(?), S.Kamocki, S.Saski, Szańkowski(?), na tle parasola W.Weiss oraz napis długopisem: Nr 23.
Zdjęcie nr 8: Wycieczka uczniów ASP do Skały Kmity. 1894. Fot. 8,2x11,1 cm. Grupa "artystowskiej" młodzieży dookoła stołu i ław ustawionych wśród drzew podczas libacji alkoholowej. Niektórzy w stanie zamroczenia nie mogą podnieść szklaneczki, inni przyjęli pozycję horyzontalną. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład o złoc. brzegach. Na odwrocie napis atramentem: Wycieczka do Skały Kmity 27/5 1894. Launer, Saski, K.Bąkowski, St. Jarocki, Pochwalski, Jaxa Małachowski, Budzyński i napis ołówkiem: S.Kamocki, W.Weiss. Reszta nazwisk nieczytelna
Zdjęcie nr 9: W pracowni. [189-?]. Fot. 8,8x11,1 cm. We wnętrzu pracowni grupa upozowanych artystów, z których dwóch trzyma palety i pędzle. W tle pejzaż. Na odwrocie napis ołówkiem: Szkoła prof. L.Wyczółkowskiego. H.Kutew, Gawlikowski(?), Wachtel, siedzi S.Kamocki. Zdjęcie niewyraźne
Zdjęcie nr 10: Grupa artystów przy ul. Radziwiłłowskiej w Krakowie. [1900?]. Fot. 11x9 cm. Na podwórzu kamienicy trzej mężczyźni w kapeluszach pozujący do fotografii. Na odwrocie napis atramentem: Zdjęcie robione na podwórzu przy ul. Radziwiłłowskiej w Krakowie. S.Kamocki, ś.p. Gustaw Flaszczyk(?), ś.p. Kaźm. Jachimowicz
Zdjęcie nr 11: Studenci na podwórzu ASP w Krakowie. [1900?]. Fot. 7,7x9,5 cm. Grupa studentów na niezagospodarowanym dziedzińcu Akademii. Na odwrocie napis atramentem: Fotografia z czasów studenckich Akademji Sz.P. w Krakowie na podwórku Akademji od lewej Kamocki, Ignacy Protasewicz, Andrzej Zarzycki, Bronisław Bukowski. Jedno nazwisko nieczytelne. Dwa ślady po szpilkach na marginesach
Zdjęcie nr 12: S.Kamocki i W.Jarocki na placu Matejki w Krakowie. 1936. Fot. 7,5x6 cm. Profesorowie stoją obok siebie przed budynkiem Akademii Sztuk Pięknych. W tle wieże kościoła św. Floriana i Pomnik Grunwaldzki. Amatorska fotografia wykonana być może przez jednego z ówczesnych studentów. Na odwrocie napis atramentem: Kraków 9 styczeń 1936 prof. W.Jarocki prof. S.Kamocki Plac Matejki
Zdjęcie nr 13: S.Kamocki w Krzęcinie. 1937. Fot. 17x23 cm. Malarz siedzi na składanym krzesełku przed sztalugą ocienioną parasolem na statywie. Kamocki w kraciastej koszuli, w lewej ręce trzyma paletę, w prawej pędzel. Za nim szeroki pejzaż z szachownicą pól. Na odwrocie w lewym górnym narożniku napis atramentem: S.Kamocki Krzęcin 1937) cena: 540
423.[POLSKIE Siły Zbrojne na Zachodzie - Szkoła Młodszych
Ochotniczek]. [l. 1940-te]. Zestaw 3 fotografii form. 11,2x17,2 cm, 8,7x12,6 cm,
12,1x8,4 cm (Na zdjęciach kobiety w mundurach w trakcie ćwiczeń i pozujące
do fotografii. Na odwrotach odręczne napisy: "Ćwiczenia gimnastyczne w
Szkole Młodszych Ochotniczek. fot. inż W.Ostrowski", "Szkoła Mł.
Ochotniczek Musztra" i piecz.: "Copyright by The Orient Press Photo
Co. (Photo Z. Kluger) Tel-Aviv, Dizengof Str. 97", "Wojskowa Sekcja
Fotograficzna Polish Army Film [...] Foto Service". Stan bardzo dobry
Szkoła Młodszych Ochotniczek - w 1942 zaczęły przybywać ze Związku Sowieckiego do Palestyny junaczki. Zgrupowano je w obozie Rehovoth. Z obozu rozsyłano je do szkół w Palestynie i Egipcie. Palestyna stała się ośrodkiem szkół średnich pod opieką Wojska Polskiego) cena: 140
424.[ŚMIGŁY-RYDZ Edward - w trakcie uroczystości]. [1939].
Fotografia form. 6,5x8,5 cm nieznanego autorstwa (Marszałek w mundurze, bez
nakrycia głowy, stoi przed ozdobnym, wyściełanym fotelem, w tle zgromadzona
publiczność. Na odwrocie napis ołówkiem: "Marsz. Rydz-Śmigły 1939
r.". Stan dobry
E.Śmigły-Rydz (1866-1941) - marszałek Polski, Naczelny Wódz w wojnie obronnej 1939. Polityk, ukończył studia filozoficzne w UJ i malarskie w ASP w Krakowie. 10 XI 1936 mianowany generałem broni i marszałkiem Polski) cena: 60
425.[ŚWIĘTO Kawalerii]. [6 X 1936]. Zestaw 5 fotografii form.
11,8x16,7 cm autorstwa Witolda Pikiela (Zdjęcia wykonane podczas obchodów
Święta Kawalerii Polskiej odbywających się w Krakowie, na Błoniach w dniu 6
X 1936. Przedstawiają paradujące formacje wojskowe. Na odwrotach piecz.:
:"[...] W. Pikiel Fotograf - Ilustrator Wojskowego Instytutu Naukowo-Oświatowego
Warszawa, ul. Nowy Świat 23/25 [...]" oraz odręczne napisy ołówkiem:
"6-X-36 r. Święto Kawalerji na Błoniach". Jedno zdjęcie
uszkodzone, odwrocia nieco zaplamione, poza tym stan dobry) cena: 320
426.[TATRY Wysokie - turyści]. 1909. Anonimowa fotografia form. ca
15x19,5 cm w passe-partout form. ca 28x33 cm w starej ramie, za szkłem (Grupa ośmiu
młodych mężczyzn upozowanych do pamiątkowej fotografii po odbytej wyprawie w
Tatry. Turyści siedzą i stoją na tle malowanej leśnej dekoracji. Na
pierwszym planie sprzęt niezbędny do wspinaczki oraz tablica z napisem: "Vyprava
na Vys. Tatry ve dnech od 31 VII do 7 VIII 1908". Na odwrocie okrągła
naklejka: "Rudolf Houzva Zavod Sklenersky w Prerove Zerotinovo Namesti".
Rama z ubytkami w 4 miejscach, stan zdjęcia bardzo dobry) cena: 300
427.[TEATR na Tarczyńskiej]. [l. 1950-te]. Zestaw 2 fotografii form.
17x23 cm, 22x17 cm autorstwa Marka E. Piaseckiego (Na pierwszym zdjęciu
ujęcie z przedstawienia "Sfinksówny", na drugim ze
"Szminki". Na odwrocie niewyraźna piecz. oraz odręczne napisy:
"Program II", "Teatr z Tarczyńskiej 'Sfinksówna' -
L.E.Stefański Fot. Marek E. Piasecki - 57 Prawa autorskie zastrzeżone: M.E.P.,
Kraków 2, Siemiradzkiego 25/16", "'Sfinksówny' która jest na zdjęciu
przekazuje wyrazy sympatii Bogusiowi Sł.Pacewicz 20.10.2002, "wł. Sł.Pacewicza";
"Program I", "Szminka L.E. Stefański", "współorganizator
Teatru na Tarczyńskiej", "Mężczyzna: ... i zostałem z asem kier.
Żeby chociaż z damą. Rudą, purpurowłosą. Naprzykład ... (rysuje) Prawie
jak Tycjan: zamiast talentu - serce pomadkowe, zamiast natchnienia - uaaa ...
(ziewa)", "Foto ze zbiorów Sławomira Pacewicza - członka Teatru na
Tarczyńskiej (zmarł 10 VI 2006)". Stan dobry
Teatr na Tarczyńskiej - prywatny awangardowy i eksperymentalny teatr, zjawisko wyjątkowe w tamtych czasach. Przedsięwzięcie zrealizowane w 1955 przez poetów Mirona Białoszewskiego i Bogusława Choińskiego oraz Lecha Emfazego Stefańskiego, właściciela mieszkania, w którym mieścił się teatr. Inscenizowano w nim teksty poetów. W przedstawieniach brali udział osobiście. Z teatrem związani byli również m.in., poeta Ludwik Hering oraz aktorka i malarka Ludmiła Murawska. W 1958 teatr zakończył działalność, wkrótce potem Białoszewski z w/w dwójką założył "Teatr Osobny") cena: 320
428.[WARSZAWA - Aleje Ujazdowskie?]. [późne l. 1930-te]. Fotografia
prasowa form. 13x18 cm autorstwa Witolda Pikiela (Defilada wojskowa w
stolicy. Aleją jadą czołgi (m.in. polski dwuwieżowy czołg lekki 7TP, czołg
Vickers E), wokół zgromadzeni żołnierze. Na odwrocie piecz.: "[...] W.
Pikiel Fotograf-Ilustrator Wojskowego Instytutu Naukowo-Oświatowego Warszawa,
ul. Nowy Świat 23/25 [...]". Stan dobry) cena: 80
429.[WARSZAWA - zniszczenia wojenne - ulica Wierzbowa]. 30 IX 1939.
Fotografia form. 13x18 cm autorstwa Jana Rysia w Warszawie (Widok
zbombardowanych kamienic. Na odwrocie piecz.: "Copyright Jan Ryś Warszawa
[...]". Narożniki lekko otarte, naddarte na długości ok. 1 cm na lewej
części zdjęcia) cena: 60
430.[WARSZAWA - zniszczenia wojenne - fragment ulicy Kamienne
Schodki?]. [1945]. Fotografia prasowa form. 18x13 cm wykonana w Wytwórni
Filmowej W.P. (Fragment ruin na zniszczonej podczas działań wojennych ulicy.
Na odwrocie piecz.: "Wytwórnia Filmowa W.P.". Stan dobry) cena: 60
431.[WARSZAWA - zniszczenia wojenne - fragment ogrodów między
Zamkiem Królewskim, a Wisłą]. [1945]. Fotografia prasowa form. 13x18 cm
wykonana w Wytwórni Filmowej W.P. (Fragment ruin. Na odwrocie piecz.:
"Wytwórnia Filmowa W.P.". Stan dobry) cena: 60
432.[WARSZAWA - zniszczenia wojenne - składnica]. [1945]. Fotografia
prasowa form. 13x18 cm wykonana w Wytwórni Filmowej W.P. (Fragment
pomieszczenia do składowania uszkodzonych rzeźb, tablic itp. Na odwrocie
piecz.: "Wytwórnia Filmowa W.P.". Stan dobry) cena: 40
433.[WARSZAWA - zniszczenia wojenne - cmentarz żydowski].
[1945-1946?]. Fotografia prasowa form. 11,8x17,8 cm wykonana w Wytwórni
Filmowej W.P. (Przedstawia przeniesienie zwłok z getta na cmentarz. Na odwrocie
piecz.: "Wytwórnia Filmowa W.P.". Stan dobry) cena: 80
434.[WILNO - most Zwierzyniecki 1]. [pocz. XX .]. Fotografia form.
12,5x17,3 cm na podkładzie form. 20,3x25,5 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia
widok z lewego brzegu Wilii na drewniany most. Na drugim planie cerkiew Matki Bożej
(Znamieńska) wzniesiona w 1903. Zdjęcie naklejone na podkład. Na dolnym
marginesie podkładu naklejony pasek papieru z maszynopisowym tekstem:
"Most jeszcze drewniany przed wzniesieniem kamiennego. Widok lewego brzegu
Wilii w stronę cerkwi Znamieńskiej przy ul. Tomasza Zana na Zwierzyńcu. Fot.
pocz. XX w.". Na odwrocie ołówkowy napis identyfikujący zdjęcie. Poza
niewielkim zaplamieniem podkładu stan dobry) cena: 120
435.[WILNO - most Zwierzyniecki 2]. [1915?]. Zestaw 2 fotografii form.
ca 12,6x17,3 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na most w trakcie jego
przebudowy z drewnianego na kamienny. Na odwrotach ołówkowe napisy:
"Wilno - budowa mostu zwierzynieckiego, cerkiew Znamieńska na Zwierzyńcu",
"Wilno - budowa mostu zwierzynieckiego, widok od str. Zwierzyńca na ul.
Mickiewicza. W dali kościół św. Jakuba przy pl. Łukiskim". Na
odwrotach ślady po odklejaniu z podkładów, fragmenty taśmy, poza tym stan
dobry) cena: 120
436.[WILNO - tramwaj]. 1907. Fotografia form. 12,5x17,3 cm na podkładzie
form. 24x29,8 cm wykonana w Fot. Roblin (Przedstawia tramwaj z pasażerami
na przystanku przed katedrą. Na tramwaju napisy: "Plac Katedralny -
Antokol - Pospieszka". Zdjęcie naklejone na podkład. Na odwrocie piecz.:
"Reprezentacja na ziemię Wileńską W. Malinowski inżynier [...]"
oraz ołówkowy napis identyfikujący zdjęcie. Podkład lekko zakurzony, stan
zdjęcia dobry) cena: 200
437.[WILNO - oddział IKC]. [1928]. Zestaw 2 fotografii pocztówkowych
form. 8,5x13,5 cm wykonanych przez Wacława Żylińskiego w Wilnie (Na
jednej wnętrze sali głównej oddziału IKC, na drugiej witryna w oświetleniu
wieczornym. Na odwrotach piecz.: "Wacław Żyliński Technik Fotograf Wilno
[...], "Ilustrowany Kurjer Codzienny Oddział we Wilnie ul. Wileńska
26" oraz atramentowe napisy identyfikujące zdjęcia. Stan bardzo dobry)
cena: 80
438.[WILNO - Katedra Wileńska]. [ok. 1935]. Fotografia form.
12,1x16,8 cm autorstwa Józefa Dańdy w Wilnie (Przedstawia widok na
katedrę z furmanką na pierwszym planie. Na odwrocie ołówkowy napis:
"Katedra Wileńska Fot. Dańda ok. 1935". Stan dobry
J.Dańda (1895-1974) - fotografik, którego mistrzem był Jan Bułhak. Od 1919 zaczął wykonywać zdjęcia artystyczne. Od 1945 zajmował się dokumentowaniem zniszczeń wojennych. Wykładał w szkołach, publikował artykuły, organizował koła fotograficzne) cena: 80
439.[WILNO - uliczka wileńska]. [ok. 1935]. Fotografia form. 18x13 cm
autorstwa Józefa Dańdy w Wilnie (Przedstawia uliczkę z dziećmi ciągnącymi
wózek. Na odwrocie piecz.: "Foto Józef Dańda [...]". Stan dobry)
cena: 80
440.[WILNO - ul. Juliana Klaczki]. [ok. 1935]. Fotografia pocztówkowa
form. 13,5x8,5 cm autorstwa Edmunda i Bolesławy Zdanowskich w Wilnie
(Uliczka żydowskiego getta. Zdjęcie częściowo naklejone na kartonik. Na
dolnym marginesie kartoniku naklejony pasek papieru z maszynopisowym tekstem:
"ul. Juliana Klaczki. Fot. E.i B.Zdanowscy ok. 1935 r.". Na odwrocie ołówkowy
napis identyfikujący zdjęcie. Stan dobry
B.Zdanowska (1908-1982) - w końcu l. 1920-tych podjęła pracę w zakładzie fotograficznym Jana Bułhaka w Wilnie. W l. 1930-tych prowadziła wraz z mężem wspólnie zakład. Od 1948 członek ZPAF
E.Zdanowski (1905-1984) - w 1923 podjął pracę w zakładzie fotograficznym Jana Bułhaka w Wilnie. W l. 1930-tych prowadził wraz z żoną własny zakład. Od 1949 członek ZPAF) cena: 50
441.[WILNO - ul. Wielka Pohulanka z widokiem na cerkiew św.
Konstantyna i Michała]. [ok. 1935]. Fotografia form. 12,2x16,8 cm nieznanego
autorstwa (Przedstawia ulicę i jej zabudowania. Na pierwszym planie dwójka
dzieci przechodzących przez jezdnię. Na drugim planie cerkiew Romanowska. Na
dolnym marginesie podkładu naklejony pasek papieru z maszynopisowym tekstem:
"Fragment ul. Wielkiej Pohulanki z cerkwią Romanowską. Fot. ok. 1935
r.". Na odwrocie ołówkowy napis identyfikujący zdjęcie. Poza niewielkim
zaplamieniem podkładu stan dobry) cena: 120

442.[WITRYNY księgarń, gabloty, gazetki ścienne drukarniane]. [l.
1950-te]. Zestaw 17 fotografii form. ca 11,5x18 cm (Na fotografiach m.in.:
"Rozdzielnia kolportownia w Dzierżoniowie - wystawa Spółdzielni Wydawniczej Wiedza", "Wypożyczalnia Książek w Jeleniej Górze",
"Redakcja Wrocławskiego Kuriera Ilustrowanego w Wałbrzychu",
"Księgarnia wydawnictwa 'Wiedza'" oraz gazetki ścienne i witryny
prezentujące działalność wydawniczą gł. Wrocławskiego Kuriera
Ilustrowanego. Na odwrotach większości fotografii piecz.: "Komórka
Foto-Reporterska Wrocł. Kuriera Ilustrowanego 'Foto-Service' Wrocław, ul. M.
Nowotki 12". Stan dobry) cena: 120
443.[I WOJNA światowa - działania wojenne w Galicji]. [1915-1918].
Zestaw 24 fotografii form. 9x11,5 cm, 8,5x10,5 cm, 5,5x7,5 cm nieznanego
autorstwa (Zdjęcia przedstawiają działania wojenne m.in. na Podkarpaciu (Polichty,
Warchoły) i w Karpatach Wschodnich. Część zdjęć opisana odręcznie po
niemiecku z podaniem numeru pułku (Feldkanonenregiment Nr. 32 = 32 Pułk
Artylerii; utworzony w 1908, od 1914 stacjonował we Lwowie, znaczna część
kadry oficerskiej i większość żołnierzy pochodziła z Galicji). Stan dobry)
cena: 200
444.[I WOJNA światowa - Stara Mysz w pow. nowogródzkim]. 1916. Album
zaw. 21 fotografii form. ca 8,5x11,5 cm nieznanego autorstwa (Album zatytułowany
"General-Kommando Landwehrkorps Weihnachten 1916 Stara Mysch", form.
ca 17,5x28 cm, k. 12 (w tym 1 pusta), opr. brosz., grzbiet przewiązany
sznurkiem. Na zdjęciach przedstawiono oficerów niemieckiego korpusu Landwehry
(jednostka administracyjna obrony terytorialnej) w kwaterze głównej w
miejscowości Stara Mysz na Litwie (obecnie Białoruś). Dołączono 4
fotografie, m.in z 1917. Wszystkie zdjęcia naklejone na podkłady. Oprawa lekko
otarta, stan zdjęć bardzo dobry) cena: 160
445.[I WOJNA światowa - Intromisja Rady Regencyjnej na Zamku Królewskim
w Warszawie]. 27 X 1917. Zestaw 2 fotografii pocztówkowych form. 8,8x14 cm
nieznanego autorstwa (Zdjęcia przedstawiają wjazd na dziedziniec zamkowy
arcybiskupa warszawskiego Aleksandra Kukowskiego w otoczeniu ificjeli oraz
salutujących żołnierzy. Na odwrotach nadruk: "Intromisja Rady
Regencyjnej na Zamku Królewskim w Warszawie. 27 października 1917 r.",
odręczne napisy atramentem: "Stanisław Sarjusz Zaleski". Lico
jednego ze zdjęć zarysowane, poza tym stan dobry) cena: 60
446.[po I WOJNIE Światowej - karty z albumu oficera niemieckiego -
Mazury - Gołdap, Mrągowo]. 1924-1929. Zestaw zaw. 35 anonimowych fotografii
form. ca 7x9 cm, 9x11,5 cm, 9,5x14,5 cm zamontowanych na 7 kartach z albumu (Na
zdjęciach życie koszarowe (jednostka piechoty w koszarach w Mrągowie),
prywatne, kilka ujęć topograficznych. Na 2 zdjęciach wizyta prezydenta
Hindenburga w Tannenbergu w 1927. Wszystkie zdjęcia naklejone na karty albumu i
w większości opatrzone odręcznymi podpisami w jęz. niemieckim. Stan dobry)
cena: 120
447.[przed II WOJNĄ Światową - karty z albumu oficera niemieckiego
- Wałbrzych i okolice]. [1929-1935]. Zestaw zaw. 48 fotografii form. ca 8,5x6
cm, 6x9 cm, 11x8 cm, 11,5x16 cm zamontowanych na 8 kartach z albumu, nieznanego
autorstwa (Na zdjęciach ukazane życie koszarowe (ujęcia z poligonu wojskowego
w Świętoszowie [= Neuhammer]) i prywatne (ujęcia urlopowe z pobytu
Karkonoszach i Dolinie Kłodzkiej), kilka ujęć topograficznych oraz kilka
rzadkich ujęć dokumentujących ruch hitlerowski w Wałbrzychu w 1933.
Wszystkie zdjęcia naklejone na karty albumu i w większości opatrzone odręcznymi
podpisami w jęz. niemieckim. Stan bardzo dobry) cena: 200
448.[II WOJNA światowa - album internowanego żołnierza 2 Dywizji
Piechoty w Szwajcarii]. [1940-1943]. Album zaw. 28 fotografii form. ca 9x6 cm,
7x6 cm (Album form. ca 14,5x25 cm, k. 17 (w tym 6 pustych), opr. oryg. ppł., okładziny
drewniane (na licu płaskorzeźba przedstawiająca górala z fajką oraz wyryty
napis: "Pamiątka z pobytu żołnierzy polskich w Szwajcarii 1940"),
grzbiet przewiązany sznurkiem. Na zdjęciach przedstawiono żołnierzy w
grupach i pojedynczo. Zdjęcia naklejone na karty albumu. Dołączono 4 zdjęcia
luzem, list i kartę z życzeniami noworocznymi. Stan dobry
2 Dywizja Strzelców Pieszych - jednostka piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w l. 1939-1940 we Francji i w l. 1940-1945 w Szwajcarii) cena: 160

449.[II WOJNA światowa - album żołnierza niemieckiego obejmujący służbę
w obozie pracy RAD]. 20 V-28 IX 1940. Album zaw. 89 fotografii form. ca
10,5x14,5 cm, 6x9 cm, 5x6,5 cm (Album form. ca 23,5x33,5 cm, k. 15 (w tym 1
pusta), opr. oryg. pł., grzbiet przewiązany sznurkiem. Na zdjęciach
przedstawiono pobyt w obozie pracy w Oberellguth [= Ligota Górna, pow.
kluczborski] (21 szt.), fotografie z wycieczek do Elbląga, Gdańska, Krynicy
Morskiej, marsz do wsi Kadyny. Wszystkie zdjęcia naklejone na karty albumu.
Album wykonany z dużą starannością, wszystkie zdjęcia szczegółowo opisane
w jęz. niemieckim. Na karcie tytułowej przyklejono rzadką oryginalną
naszywkę grupy pracy 121-1. Stan dobry
RAD - masowa organizacja młodzieży, istniejąca w l. 1933-1945, przygotowująca młodzież niemiecką do zadań obywatelskich i służby wojskowej. Przed 1940 każdy młody Niemiec odbywał 6-miesięczną praktykę w jednym z licznych obozów pracy. W czasie II wojny RAD wykonywała funkcje pomocnicze wobec Wehrmachtu, zajmując się głównie budową umocnień) cena: 600
450.[II WOJNA światowa - Warszawa - Okęcie - album żołnierza
niemieckiego wojsk lotniczych]. 1940-1941. Album zaw. 55 fotografii form. ca
13,5x8,5 cm, 8,5x11 cm, 5,5x8,5 cm (Album zatytułowany "Aus meiner
Dienstzeit", form. ca 23x32 cm, k. 22 (w tym 6 pustych), opr. pł., na licu
plakieta z hitlerowskim orłem i swastyką, grzbiet przewiązany sznurkiem. Na
zdjęciach przedstawiono ujęcia lotniska wojskowego na Okęciu, życie
codzienne żołnierzy, portrety przełożonych i żołnierzy. Na kilku ujęciach
szpital wojskowy w Poznaniu. Na początku albumu 7 zdjęć z 1939 z Drawska
Pomorskiego [= Dramburg]. Na końcu albumu 1 zdjęcie przedstawijące nowoczesną
zabudowę na osiedlu Żoliborz w Warszawie. Wszystkie zdjęcia naklejone na podkłady
i opisane w jęz. niemieckim. Oprawa lekko otarta, stan zdjęć bardzo dobry)
cena: 400
451.[II WOJNA światowa - Warszawa - album żołnierza niemieckiego].
1941. Album zaw. 44 fotografie form. ca 6,5x6 cm (Album zatytułowany "Kriegserinnerungen",
form. ca 20x28 cm, k. 16 (w tym 9 pustych), opr. pł., grzbiet przewiązany
sznurkiem. Na licu opr. brak plakiety z hitlerowskim orłem i swastyką. Na zdjęciach
przedstawiono ciekawe zakątki miasta, m.in. dworzec główny, nieistniejącą
dziś zabudowę al. Krakowskiej, kościół św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży,
Teatr Wielki, budynek Sztabu Głównego, most Kierbedzia, zniszczenia wojenne,
okolice Okęcia - dojazd do miasta od strony Radomia. Na końcu fotografie z
Poznania. Wszystkie zdjęcia naklejone na podkłady i opisane w jęz.
niemieckim. Oprawa lekko otarta, stan zdjęć bardzo dobry) cena: 600
452.[II WOJNA światowa - wysiedlenie Żydów z Żychlina w woj. łódzkim].
1942. Zestaw 3 fotografii form. 9x12,5 cm, 8,8x11,7 cm, 5,7x8,8 cm nieznanego
autorstwa (Przedstawiają Żydów podczas wysiedlenia, na jednym ze zdjęć
grupa osób stojąca przy budynku istniejącej do dziś fabryki Rohn-Zieliński
(cukrownia "Walentynów). Na odwrotach opisy ręką Adama Rutkowskiego:
"Żychlin, wysiedlenie", "Foto-Atelier i SS-und PolicerFührer
Lublin". Stan bardzo dobry) cena: 140

453.[II WOJNA światowa - egzekucja w Krakowie 1]. 26 VI 1942. Zestaw
2 fotografii form. 6,2x9,1 cm, 6,5x9,5 cm nieznanego autorstwa (Wroński 1283.
Przedstawiają powieszonych przez niemieckie władze okupacyjne siedmiu Polaków.
Egzekucja miała miejsce 26 VI 1942 przy ul. Wodnej w Płaszowie, koło dworca
kolejowego. Stan dobry) cena: 120

454.[II WOJNA światowa - egzekucja w Krakowie 2]. 1 VII 1942. Zestaw
3 fotografii form. 14x9 cm nieznanego autorstwa (Wroński 1302. Przedstawiają
powieszonych przez niemieckie władze okupacyjne jedenastu Polaków w odwecie za
zabicie policjanta w Prokocimiu. Egzekucja miała miejsce 11 VII 1942 przy ul.
Wielickiej 157. Stan dobry) cena: 200
455.[II WOJNA Światowa - karty z albumu żołnierza niemieckiego -
Brześć nad Bugiem]. [1944?]. Zestaw zaw. 16 fotografii form. ca 6,5x9,5 cm,
6x6 cm zamontowanych na 2 kartach z albumu, nieznanego autorstwa (Na zdjęciach
widok miasta, okoliczne wsie, grupy żołnierzy niemieckich. Cztery zdjęcia to
fotografie "urlopowe" z pobytu w Wiedniu, klasztorze na Jasnej Górze.
Wszystkie zdjęcia naklejone na karty albumu i w większości opatrzone odręcznymi
podpisami w jęz. niemieckim. Stan bardzo dobry) cena: 160
456.[po II WOJNIE Światowej - 1 Korpus Pancerny LWP - gen. Józef
Kimbar]. [1945]. Zestaw 2 klisz szklanych form. ca 10x15 cm nieznanego autorstwa
(Na kliszach generał z żoną, 3 oficerów radzieckich w polskich mundurach.
Stan bardzo dobry
J.Kimbar (1905-1974) - generał brygady LWP, generał-lejtnant Armii Czerwonej. W 1943 dowódca dywizji pancernej, w l. 1943-1944 komendant szkoły oficerskiej wojsk pancernych Armii Czerwonej w Saratowie. W 1944 oddelegowany do Ludowego Wojska Polskiego na stanowisko dowódcy 1 Korpusu Pancernego. W l. 1945-1946 dowódca wojsk pancernych LWP. Na własną prośbę wrócił do Armii Radzieckiej, gdzie pełnił stanowiska sztabowe) cena: 80
457.[WOJSKO Polskie II RP - 58 Pułk Piechoty - dowództwo]. [l.
1930-te]. Fotografia form. 9x14 cm nieznanego autorstwa (Na zdjęciu upozowane
do pamiątkowej fotografii dowództwo pułku przed gmachem sztabu. Stan bardzo
dobry) cena: 60

458.[WYPRAWA automobilowo-motocyklowa z Krakowa do Algierii przez Włochy].
[l. 1920-te]. Zestaw anonimowych fotografii w albumie (30 szt. form. 17x23 cm,
11x16,5 cm, 8,5x11,5 cm) oraz naklejonych na 16 luźnych kart z albumu (44 szt.
form. 17x23 cm, 11x16,5 cm, 8,5x11,5 cm) oraz luzem (67 szt. różnych formatów)
(Album w skórze brązowej z geometryczną mozaiką z różnych kolorów skóry
na licu, form. 25x36 cm, k. 30 [w tym 17 pustych], grzbiet przewiązany
sznurkiem. Zestaw stanowi zapewne fragment kroniki wyprawy zorganizowanej w l.
1920-tych. Wyprawa ruszyła najprawdopodobniej z Krakowa i dotarła do Algierii,
przejeżdżając m.in. przez Wisłę (ujęcia z Zameczkiem Prezydenckim), Słowację,
Pragę, Chartres, Carcasonne, Wenecję, Rzym, Neapol, Pompeje. Na szczególną
uwagę zasługują ujęcia z Algierii. Na zdjęciach uczestnicy wyprawy na
poszczególnych jej etapach, mijane miejscowości, przeprawy drogą lotniczą i
morską. Zestaw zaw. także zdjęcia z Poznania. Stan dobry. Ciekawe)
cena: 640


459.[WYŚCIG Pokoju - Józef Cyrankiewicz na trybunie]. [l. 1950-te?].
Zestaw 3 fotografii form. ca 40x30 cm autorstwa Eugeniusza Warmińskiego
z Warszawy (Na jednej z fotografii premier gratulujący jednemu z kolarzy,
na dwu pozostałych zawodnicy w zmaganiach na szosie. Na odwrociach piecz.:
"Eugeniusz Warmiński Fotoreporter Tygodnika 'Sportowiec' Warszawa
[...]". Krawędzie zdjęć nieco załamane, poza tym stan dobry) cena:
120

460.[ZAWODY Balonowe o Puchar Przechodni im. płk. Aleksandra Wańkowicza].
27 X 1931. Zestaw 2 fotografii form. 12,2x16,7 cm, 9,2x15,9 cm nieznanego
autorstwa (Na jednym ze zdjęć start balonu, na drugim moment napełniania
balonów. Na odwrotach piecz.: "Aeroklub Krakowski Rynek Gł. nr. 6
[...]", "Kompanja Szkolna 2 Baonu Balonowego Sekcja Foto" oraz
odręczne napisy atramentem: "27.IX.31 Zawody bal. roku o puhar im. płk.
Wańkowicza. Start balonu Jabłonna obsada por. Kasprzycki por. Mogulski",
"27.IX.31 Napełnianie balonów". Na odwrotach ślady po odklejeniu z
albumu, narożniki zdjęć otarte
Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar Przechodni im płk. A.Wańkowicza po raz pierwszy odbyły się 25 X 1925 i były kontynuowane aż do 1939. Odegrały ważną rolę w rozwoju sportu balonowego w Polsce. Na starcie 27 X 1931 stanęło 8 balonów. Balony wyruszyły z Warszawy i wylądowały w Jastrzębicy pokonując trasę 325 km w czasie 6 godz. i 23 min. Załogę zwycięską stanowili por. Władysław Pomaski i por. Adam Stencel. Do pocz. l. 1930-tych zawody balonowe uprawiane były wyłącznie przez wojskowych pilotów balonowych z oddziałów balonowych, które jako jedyne w kraju dysponowały odpowiednim sprzętem) cena: 80
Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo
(poz. 1-163)
Nowa literatura, nowa sztuka (poz.
164-305)
Śląsk
Cieszyński (poz. 816-949)
Wydawnictwa XIX-XX w. (poz.
950-1631)
Księgoznawstwo, bibliografie (poz.
1632-1665)
Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".