Antykwariat "Rara Avis" w Krakowie

raraavis@raraavis.krakow.pl

ARCHIWUM

Katalog aukcyjny nr 87

Aukcja odbyła się 10 października 2009

 

Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).

 

 

FOTOGRAFIE

 

a87-0337.jpg (99595 bytes)337.BRANDEL Konrad — Kościół Ś-tej Anny. Wyst[awa] Szt[uk] Pięk[nych] i Res[ursa] Oby[watelska]. [l. 1870-te]. Fotografia form. 17,2x27,3 cm na oryg. podkładzie form. ca 33x48 cm (Widok Krakowskiego Przedmieścia przy pl. Zamkowym. Na zdjęciu widoczny tramwaj konny kursujący na trasie łączącej Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej z dworcami praskimi od 1865. Fotografia należy do "Albumu widoków Warszawy Brandla". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z ozdobnym obramowaniem w litografii. W centrum górnej bordiury herb miasta, na marginesach bocznych po jednym małym zdjęciu (form. 2,2x4 cm) z przedstawieniami charakterystycznych typów mieszkańców miasta, pod fotografią naklejka z nadrukiem tytułowym w jęz. rosyjskim, polskim, francuskim i angielskim. Pod zdjęciem sucha pieczęć: "Brandel" oraz nadruk: "Naśladownictwo zastrzega się". Narożniki podkładu otarte, na dolnym marginesie podkładu niewielkie załamanie, podkład z zaplamieniami, stan zdjęcia dobry. Rzadkie

K.Brandel (1838-1920) - jeden z pionierów polskiej fotografii, artysta fotograf, konstruktor, wynalazca, kronikarz Warszawy. Współpracownik K.Beyera. W 1865 otworzył własny zakład na Nowym Świecie w Warszawie, z którego pochodzi m.in. wiele widoków miasta, portretów znanych i mniej znanych, a także reprodukcji dzieł sztuki. W 1884 skonstruował aparat do zdjęć migawkowych, tzw. fotorewolwer - jeden z pierwszych aparatów wykonujących zdjęcia reportażowe. Wykorzystanie wynalazku umożliwiło artyście fotografowanie życia codziennego stolicy i jej walorów architektonicznych. Wiele z tych fotografii publikowanych było w ówczesnej prasie (Brandel współpracował z "Tygodnikiem Ilustrowanym")) cena: 2.400

a87-0338.jpg (87797 bytes)338.BRANDEL Konrad — Kościół Ś-go Krzyża. [l. 1870-te]. Fotografia form. 17,2x27,1 cm na oryg. podkładzie form. ca 33x48 cm (Widok Krakowskiego Przedmieścia ku ul. Świętokrzyskiej z bryłą kościoła Św. Krzyża. Na ulicy dorożki i wozy konne. Fotografia należy do "Albumu widoków Warszawy Brandla". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z ozdobnym obramowaniem w litografii. W centrum górnej bordiury herb miasta, na marginesach bocznych po jednym małym zdjęciu (form. 2,2x4 cm) z przedstawieniami charakterystycznych typów mieszkańców miasta, pod fotografią naklejka z nadrukiem tytułowym w jęz. rosyjskim, polskim, francuskim i angielskim. Pod zdjęciem sucha pieczęć: "Brandel" oraz nadruk: "Naśladownictwo zastrzega się". Narożniki podkładu otarte, na górnym marginesie podkładu niewielkie załamanie, podkład z zaplamieniami, stan zdjęcia dobry. Rzadkie) cena: 2.400

a87-0339.jpg (104445 bytes)339.BRANDEL Konrad — Dolina Szwajcarska. [l. 1870-te]. Fotografia form. 17,2x27,1 cm na oryg. podkładzie form. ca 33x48 cm (Widok kawiarni z tarasu. Na pierwszym planie fragment tarasu ze schodkami i balustradą zbudowanymi w 1870. Fotografia należy do "Albumu widoków Warszawy Brandla". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z ozdobnym obramowaniem w litografii. W centrum górnej bordiury herb miasta, na marginesach bocznych po jednym małym zdjęciu (form. 2,2x4 cm) z przedstawieniami charakterystycznych typów mieszkańców miasta, pod fotografią naklejka z nadrukiem tytułowym w jęz. rosyjskim, polskim, francuskim i angielskim. Pod zdjęciem sucha pieczęć: "Brandel" oraz nadruk: "Naśladownictwo zastrzega się". Narożniki podkładu otarte, na dolnym marginesie podkładu niewielkie załamanie, podkład z zaplamieniami, stan zdjęcia dobry. Rzadkie) cena: 1.800

a87-0340.jpg (96372 bytes)340.BRANDEL Konrad — Pałac w Wilanowie. [l. 1880-te]. Fotografia form. 17,2x27,6 cm na oryg. podkładzie form. ca 33x48 cm (Widok na barokowy pałac od strony dziedzińca. Fotografia należy do "Albumu widoków Warszawy Brandla". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z ozdobnym obramowaniem w litografii. W centrum górnej bordiury herb miasta, na marginesach bocznych po jednym małym zdjęciu (form. 2,2x4 cm) z przedstawieniami charakterystycznych typów mieszkańców miasta, pod fotografią naklejka z nadrukiem tytułowym w jęz. rosyjskim, polskim, francuskim i angielskim. Pod zdjęciem sucha pieczęć: "Brandel" oraz nadruk: "Naśladownictwo zastrzega się". Narożniki podkładu otarte, na lewym marginesie podkładu niewielkie załamanie, podkład z zaplamieniami, stan zdjęcia dobry. Rzadkie) cena: 1.600

a87-0341.jpg (105616 bytes)341.BRANDEL Konrad — Wilanów. Brama wjazdowa. [l. 1880-te]. Fotografia form. 17,2x27,5 cm na oryg. podkładzie form. ca 33x48 cm (Widok bramy wjazdowej i dziedzińca pałacowego. Fotografia należy do "Albumu widoków Warszawy Brandla". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z ozdobnym obramowaniem w litografii. W centrum górnej bordiury herb miasta, na marginesach bocznych po jednym małym zdjęciu (form. 2,2x4 cm) z przedstawieniami charakterystycznych typów mieszkańców miasta, pod fotografią naklejka z nadrukiem tytułowym w jęz. rosyjskim, polskim, francuskim i angielskim. Pod zdjęciem sucha pieczęć: "Brandel" oraz nadruk: "Naśladownictwo zastrzega się". Narożniki podkładu otarte, podkład z zaplamieniami, stan zdjęcia dobry. Rzadkie) cena: 1.600

a87-0342.jpg (57117 bytes)342.BUŁHAK Jan — Wilno. "Kościół św. Anny i Bernardynów". [1934?]. Fotografia form. 10,8x16 cm na podkładzie form. 32x24 cm (Widok na zabudowania kościelne w porze zimowej. W prawym dolnym narożniku zdjęcia i podkładu wyciski: "Jan Bułhak Wilno". Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wilno", "J. Bułhak Art. Fotograf Wilno. ul. Jagiellońska 8", "Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright by J.Bułhak Wilno 1934?". Odwrocie podkładu nieco zakurzone, stan zdjęcia bardzo dobry

J.Bułhak (1876-1950) - wybitny polski fotografik, nestor polskiej fotografii, filozof i teoretyk, założyciel Fotoklubu Wileńskiego w 1927, a także współtwórca ZPAF po II wojnie światowej. Pierwszą swoją pracownię założył z namowy Ferdynanda Ruszczyca. Przez pewien czas przebywał w drezdeńskiej pracowni Hugo Erfurta. Jego pierwsze prace wileńskie powstały w l. 1912-1919 i poświęcone były głównie pejzażowi oraz architekturze monumentalnej. Właśnie te tematy stały się wiodące w jego twórczości i to nimi głównie zajmował się do końca życia. Był twórcą fotografiki krajobrazowej. Jego kolekcja ok. 10.000 zdjęć "Polska w krajobrazach fotograficznych" i fototeka zdjęć polskich i zagranicznych spłonęły w Wilnie w 1944. Po wojnie, do 1946 wykonał ok. 1.000 zdjęć zniszczeń i odbudowy Warszawy i ok. 2.000 zdjęć z Ziem Zach. Wydał wiele albumów, tek, pocztówek z fotografiami, głównie kresowymi, a zwłaszcza dotyczącymi Wileńszczyzny. Był również autorem wielu podręczników estetyki i techniki fotografii, krajoznawstwa oraz inicjatorem badań hist. dotyczących fotografii) cena: 500

a87-0343.jpg (54957 bytes)343.BUŁHAK Jan — Wilno. Góra Trzykrzyska. [l. 1920-te]. Fotografia form. 11,1x16,8 cm na podkładzie form. 32x24 cm (Widok na górę z zakola rzeki Wilejki z pomnikiem trzech białych krzyży na drugim planie. W prawym dolnym narożniku zdjęcia i podkładu wyciski: "Jan Bułhak Wilno". Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wilno Góra Trzykrzyska", "J. Bułhak Art. Fotograf Wilno. ul. Jagiellońska 8", "Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright by J.Bułhak Wilno". Stan bardzo dobry) cena: 500

a87-0344.jpg (51680 bytes)344.BUŁHAK Jan — Wołyń. Droga wokół wsi Pełcza. 1934. Fotografia form. 11,2x16,1 cm (Droga z jadącym wozem zaprzężonym w dwa konie. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "J.Bułhak Wilno". Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wołyń No 9671 [wpisane kredką] p. Dubno Droga koło wsi Pełcza [wpisane ołówkiem] J. Bułhak Art. Fotograf Wilno. ul. Orzeszkowej 3 6000 obrazów fot. z całej Polski", "Copyright by Jan Bułhak Wilno 1934", "Wzór", "Zbiory Dr. Mieczysława Orłowicza". Stan dobry) cena: 500

a87-0345.jpg (50215 bytes)345.BUŁHAK Jan — Wołyń. Dubno. Zamek. 1934. Fotografia form. 11,2x16,6 cm (Widok zamku od strony mostu. Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wołyń No 8621 [wpisane ołówkiem] Dubno Zamek [wpisane ołówkiem] J. Bułhak Art. Fotograf Wilno. ul. Orzeszkowej 3 6000 obrazów fot.z całej Polski", "Copyright by Jan Bułhak Wilno 1934", "Wzór", "Zbiory Dr. Mieczysława Orłowicza". Stan dobry) cena: 500

a87-0346.jpg (102228 bytes)346.BUŁHAK Jan i Syn — Gaj dębowy w Przełazach nad jeziorem Nieczulickim. 1948. Fotografia form. 30x39 cm (Fotografia sygnowana piórem w prawym dolnym narożniku kompozycji "JBułhak". Na odwrocie piecz.: "Copyright by J.Bułhak & Son Warsaw 1949", "J. Bułhak i Syn Fotograficy Warszawa - Krasińskiego 18 m. 1" oraz odręczne napisy ręką Jana Bułhaka: "N 9167", "Gaj Dębowy w Przełazach nad jez. Niesulickim (Ziemia Lubuska) Fot. JBułhak 1948". Stan dobry) cena: 1.200

a87-0347.jpg (99977 bytes)347.CZECHOWICZ Józef — Kuczkuryszki pod Wilnem. [nie przed 1888]. Fotografia form. 5,8x8,6 cm na oryg. podkładzie form. 6,5x9,8 cm (Widok na zabudowania od strony rzeki Wilejki. W prawym dolnym narożniku kompozycji wycisk w jęz. rosyjskim: "J. Čechovič". Zdjęcie naklejone na oryg. podkład. Na odwrocie piecz.: "Fotografija A.P. Slendzinskoj g. Vilna [...]" oraz napis długopisem: "Kuczkuryszki pod Wilnem w 1873 r.". Stan dobry

J.Czechowicz (1817-1887) - pierwszy wileński fotograf - pejzażysta, nazwany przez Jana Bułhaka ojcem fotografii wileńskiej. Atelier portretowe artysty należało do najbardziej cenionych w Wilnie. Przyczyniło się do tego m.in. nonszalanckie traktowanie ludzi. W stosunku do klientów był nerwowy i kapryśny, wymagał od nich szczególnych warunków fizycznych. Odmawiał portretowania osób, które mu się nie podobały. Nie uznawał żadnych zmian, retuszy. Mimo tego, miał wystarczający dochód z portretowania. Największą jednak jego zasługą były fotografie plenerowe, których stworzył około dwustu. Wprowadzał nowatorskie ujęcia, zmieniał perspektywę, kompozycję. Czechowicz również jako pierwszy w Wilnie fotografował peryferyjne dzielnice miasta i sceny z życia codziennego mieszkańców. Jego zdjęcia przedstawiające Wilno i okolice były bardzo popularne. Pozostały po nim liczne negatywy, na których zostało utrwalone Wilno jakiego już nie ma. Po śmierci fotografa zakład wraz z wyposażeniem odziedziczyła jego żona Anna. Rok później wyszła za mąż za malarza Wincentego Slendzińskiego. Anna Sleńdzińska nie uzyskała zezwolenia na prowadzenie zakładu i utraciła prawo do używania nazwiska Czechowicza jako znaku firmowego. Nowe odbitki sygnowane były na odwrocie pieczęcią tuszową z jej nazwiskiem. Studio fotograficzne zamknięto ok. 1900) cena: 160

a87-0348.jpg (91425 bytes)348.CZECHOWICZ Józef — Wilno. Katedra Wileńska. [nie przed 1888]. Fotografia form. 5,7x8,6 cm na oryg. podkładzie form. 6,6x9,8 cm (Widok na katedrę. W prawym dolnym narożniku kompozycji słabo odciśnięty wycisk w jęz. rosyjskim: "J. Čechovič". Zdjęcie naklejone na oryg. podkład. Na odwrocie piecz.: "Fotografija A.P. Slendzinskoj g. Vilna [...]" oraz napis długopisem: "Katedra Wileńska". Zdjęcie nadłamane w jednym miejscu i podklejony paskami papieru, niewielki ubytek lewego górnego narożnika podkładu, odwrocie ze śladami po kleju) cena: 120

a87-0349.jpg (48999 bytes)349.CZECHOWICZ Józef — Wilno. Kościół kalwiński. [nie przed 1888]. Fotografia form. 5,7x8,4 cm na oryg. podkładzie form. 6,5x9,8 cm (Widok na kościół ewangelicko-reformowany przy ul. Zawalnej. W prawym dolnym narożniku kompozycji wycisk w jęz. rosyjskim: "J. Čechovič". Zdjęcie naklejone na oryg. podkład. Na odwrocie piecz.: "Fotografija A.P. Slendzinskoj g. Vilna [...]" oraz napis długopisem: "ul. Zawalna Kościół Kalwiński. 1873 r.". Zdjęcie lekko nadłamane w prawym marginesie podkładu, poza tym stan dobry) cena: 160

a87-0350.jpg (93660 bytes)350.CZECHOWICZ Józef — Wilno. Kościół św. Anny i Bernardynów. [nie przed 1888]. Fotografia form. 8x5,7 cm na oryg. podkładzie form. 9,8x6,6 cm (Przedstawia widok na kościół. W prawym dolnym narożniku kompozycji wycisk w jęz. rosyjskim: "J. Čechovič". Zdjęcie naklejone na oryg. podkład. Na odwrocie piecz.: "Fotografija A.P. Slendzinskoj g. Vilna [...]" oraz napis długopisem: "Św. Anna i Bernardyni w 1873 r.". Zdjęcie nadłamane w dwóch miejscach, podkład zakurzony) cena: 120

a87-0351.jpg (50465 bytes)351.CZECHOWICZ Józef — Wilno. Przedmieście Tuskulanum widziane z lewego brzegu Wilii. [nie przed 1888]. Fotografia form. 5,6x8,6 cm na oryg. podkładzie form. 6,5x9,8 cm (Widok na neoklasycystyczny pałacyk. W prawym dolnym narożniku kompozycji wycisk w jęz. rosyjskim: "J. Čechovič". Zdjęcie naklejone na oryg. podkład. Na odwrocie piecz.: "Fotografija A.P. Slendzinskoj g. Vilna [...]" oraz napis długopisem: "Wilno Tuskulanum w 1873 r.". Stan dobry) cena: 160

a87-0352.jpg (68612 bytes)352.HARTWIG Edward — Portret Tamary Pasłowskiej. [l. 1930-te]. Fotografia form. 29,5x23,5 cm na kartonie form. 42,5x33,5 cm (Czarno-białe zdjęcie portretowe aktorki lubelskiej. Odbitka autorska sygnowana ołówkiem "EHartwig" w dolnej części kompozycji. Stan bardzo dobry

E.Hartwig (1909-2003) - artysta fotografik. Uważany za jednego z najbardziej znanych na świecie fotografików polskich. Autorytet w dziedzinie fotografii artystycznej. Uznawany za artystę wszechstronnego, łączącego w pracach fotografię i grafikę, zafascynowanego pejzażem, człowiekiem, fotografią teatralną, architekturą, szczegółem. Brał udział w licznych wystawach krajowych i zagranicznych, gdzie zdobył wiele dyplomów, nagród i wyróżnień (wziął udział w prestiżowej prezentacji "Dziesięciu Fotografików Świata")) cena: 1.800

a87-0353.jpg (28824 bytes)353.HARTWIG Edward — Portret Jerzego Semkowa. [przeł. l. 1950-tych i 1960-tych]. Fotografia form. 17,5x10,7 cm (Zdjęcie czarno-białe sygnowane "E.Hartwig" na negatywie w lewym dolnym narożniku. Na odwrocie piecz.: "Edward Hartwig Fotografik [...]". Stan bardzo dobry

J.Semkow (ur. 1928) - polski dyrygent. W l. 1958-1959 dyrektor artystyczny Opery Warszawskiej w l. 1958-1961 jej dyrygent. Dyrygent m.in. Teatru Wielkiego w Moskwie, Królewskiej Opery w Kopenhadze, Cleveland Symphony Orchestra, Saint Louis Symphony, Orkiestry Włoskiego radia i Telewizji RAI. Specjalizuje się w symfonice klasycznej i romantycznej) cena: 120

a87-0354.jpg (197173 bytes)354.HARTWIG Edward — Lublin - stare miasto. [l. 1930-te]. Fotografia form. 29,5x23,5 cm na kartonie form. 39,8x30 cm (Zdjęcie czarno-białe. Przedstawia procesję idącą uliczką miasta. Odbitka autorska sygnowana ołówkiem "EHartwig" w prawym dolnym narożniku. Stan bardzo dobry) cena: 1.500

355.HARTWIG Edward — Owce na hali. [l. 1960-te?]. Fotografia form. ca 27x37 cm w wsp. passe-partout i ramie, za szkłem (Zdjęcie czarno-białe. Przedstawia rząd pasących się owiec. Sygnowane "E.Hartwig" na negatywie w prawym dolnym narożniku. Stan bardzo dobry) cena: 180

a87-0356.jpg (67850 bytes)356.HARTWIG Edward — Warszawa - odbudowa Starego Miasta. 1950. Fotografia form. 17,1x11,4 cm (Przedstawia murarza w trakcie pracy. W tle dachy odbudowywanej stolicy. Na odwrocie piecz.: "Edward Hartwig Fotografik Warszawa Al. Jerozolimskie nr 31 m. 7 [...] 1950 r.", "'Kraj' Spółdzielczy Instytut Wydawniczy z odp. udz. Dział Fotograficzny, napis ołówkiem: "Warszawa - odbudowa Starego Miasta". Stan bardzo dobry) cena: 120

a87-0357.jpg (78212 bytes)357.HARTWIG Edward — Warszawa - M.D.M. 1950. Fotografia form. 12,1x16,6 cm (Przedstawia robotników przy budowie hotelu przy pl. Konstytucji 1. Na odwrocie piecz.: "Edward Hartwig Fotografik Warszawa Al. Jerozolimskie nr 31 m. 7 [...] 1950 r.", "'Kraj' Spółdzielczy Instytut Wydawniczy z odp. udz. Dział Fotograficzny", napis ołówkiem: "Warszawa - M.D.M.". Stan bardzo dobry) cena: 120

a87-0358.jpg (63346 bytes)358.HERMANOWICZ Henryk — [Nowa Huta]. [koniec l. 1950-tych]. Fotografia form. 13,2x18 cm (Fragment kombinatu ze snopkami zboża na pierwszym planie. Na odwrocie piecz.: "Henryk Hermanowicz Fotografik [...] Kraków - Chopina 12". Stan bardzo dobry

H.Hermanowicz (1912-1992) - wybitny polski fotograf. Jeden z najwybitniejszych uczniów Jana Bułhaka. Urodzony w Wilnie. Od 1937 pracował w Krzemieńcu w pracowni fotograficznej prowadzonej przez Stanisława Sheybala. Od 1945 osiadł na stałe w Krakowie, gdzie stworzył jeden z najpiękniejszych portretów fotograficznych tego miasta zatytułowany "Kraków - cztery pory roku". Autor zdjęć w wielu wydawnictwach książkowych) cena: 240

a87-0359.jpg (61429 bytes)359.HERMANOWICZ Henryk — [Portret Bolesława Drobnera]. [l. 1950-te]. Fotografia form. 12,3x17,3 cm (Portretowany ujęty wraz z grupą młodych działaczy podczas zebrania. Na odwrocie piecz.: "Henryk Hermanowicz Fotografik [...] Kraków - Chopina 12", "Prawa autorskie chronione [...]". Stan bardzo dobry

B.Drobner (1883-1968) - działacz socjalistyczny, członek przedwojennej PPS, zwolennik współpracy z komunistami. Zaprzyjaźniony z Piwnicą pod Baranami, pomagał w jej otwarciu i pierwszych latach działalności) cena: 120

a87-0360.jpg (48543 bytes)360.HERMANOWICZ Henryk — [Portret Jana Parandowskiego]. [l. 1950-te]. Fotografia form. 13,2x18 cm (Pisarz ujęty w półpostaci. Na odwrocie piecz.: "Henryk Hermanowicz Fotografik [...] Kraków - Chopina 12" oraz odręczny napis ołówkiem: "Jan Parandowski". Stan bardzo dobry

J.Parandowski (1895-1978) - pisarz, eseista, tłumacz, znany przede wszystkim ze swojej twórczości związanej z kulturą antyczną) cena: 240

a87-0361.jpg (79873 bytes)361.HERMANOWICZ Henryk — [Portret Jarosława Iwaszkiewicza]. [l. 1950-te]. Fotografia form. 17,8x12 cm (Poeta ujęty w popiersiu na tle murów. Na odwrocie piecz.: "Henryk Hermanowicz Fotografik [...] Kraków - Chopina 12" oraz odręczny napis ołówkiem: "Jarosław Iwaszkiewicz Sandomierz". Stan bardzo dobry

J.Iwaszkiewicz (1894-1980) - prozaik, poeta, eseista, tłumacz. Współtwórca "Skamandra", współpracownik "Wiadomości Literackich", wieloletni redaktor naczelny "Twórczości" i prezes ZLP) cena: 240

a87-0362.jpg (72271 bytes)362.HERMANOWICZ Henryk — [Portret Władysława Broniewskiego]. [l. 1950-te]. Fotografia form. 12,1x17,4 cm (Poeta ujęty w półpostaci na tle dachów kościoła. Na odwrocie piecz.: "Henryk Hermanowicz Fotografik [...] Kraków - Chopina 12" oraz odręczny napis ołówkiem: "Płock". Stan bardzo dobry

W.Broniewski (1897-1962) - poeta, przedstawiciel liryki rewolucyjnej, tłumacz) cena: 240

a87-0363b.jpg (71671 bytes)a87-0363c.jpg (71402 bytes)a87-0363a.jpg (74461 bytes)363.KNIAZIUK Mirosław — Akt. [1979]. Zestaw 3 fotografii form. ca 40,5x30 cm (Artystyczne akty tej samej modelki w pozach gimnastycznych na owalnej powierzchni. Na odwrotach piecz.: "FOTO: Mirosław Kniaziuk 65-517 Zielona Góra, ul. Wiśniowa nr 4", oraz naniesiona odręcznie numeracja 1-3 sugerująca kolejność zdjęć. Brzegi fotografii lekko otarte, na odwrotach zaplamienia, stan ogólny dobry. Dołączono katalog wystawy fotografii "Grupa 'Naddodrze'" w którym przy redprodukcji jednej z prezentowanych prac znajduje się podpis artysty oraz dołączono "Faktor. Grafika. Fotografika. Jednodniówka Klubu Dziennikarzy Studenckich SZSP w Zielonej Górze", w którym znajdują się informacje o grupie "Nadodrze" i o artyście

M.Kniaziuk - w l. 1976-1980 założył i prowadził Studencką Agencję Fotograficzną na WSP. W 1978 otrzymał jedną z głównych nagród w kategorii fotoreportaż w konkursie o "Laur Czerwonej Róży" jako dziennikarz studenckiego czasopisma "Faktor". W l. 1979-1982 uczestniczył w ponad dziesięciu wystawach Grupy Fotografii Artystycznej "Nadodrze", gdzie wielokrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia) cena: 600

a87-0364.jpg (85385 bytes)364.KOSSAKOWSKI Eustachy — Z cyklu: Teatr morski. 2000. Reprodukcja fotografii form. 24x30 cm (Przedstawia Tadeusza Kantora na drabince zwróconego ku morzu w pozie dyrygenckiej. Na piewrszym planie kompozycji widzowie na leżakach w strojach plażowych. Na dolnym marginesie reprodukcji nadruk: "Eustachy Kossakowski / Edouard Krasinski dans le 'Happening panoramique de la mer' de Tadeusz Kantor / Pologne 1967 Nouvelles Images S.A. et Eustachy Kossakowski 2000 / 45700 Lombreuil, France / offset printed in France / PL 51". Stan bardzo dobry

E.Kossakowski (1925-2001) - w 1956 ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. Na przełomie l. 1950-tych i 1960tych pracował jako fotoreporter w "Stolicy", "Zwierciadle", "Ty i Ja". W 1967 powstał słynny cykl "Koncert morski", dokumentujący życie Teatru Cricot 2. Na początku l. 1970-tych artysta wyjechał do Francji, gdzie zyskał uznanie i odniósł artystyczne sukcesy) cena: 60

a87-0365.jpg (80772 bytes)365.KOSTRZEWA Jerzy — Łazienki. II 1985. Fotografia form. 18x24 cm (Przedstawia krzewy różane pod śniegiem. Na odwrocie piecz.: "Fotografował Jerzy Kostrzewa tel. 841 75 36" oraz ołówkowe napisy ręką artysty z informacjami dotyczącymi wykonania zdjęcia. Stan dobry) cena: 120

a87-0366.jpg (108209 bytes)366.KOSTRZEWA Jerzy — Wilanów. 13 III 1993. Fotografia form. 18x24 cm (Pejzaż zimowy. Na odwrocie piecz.: "Fotografował Jerzy Kostrzewa tel. 841 75 36" oraz ołówkowe napisy ręką artysty z informacjami dotyczącymi wykonania zdjęcia. Stan dobry) cena: 180

a87-0367.jpg (40866 bytes)367.KUCZYŃSKI i GÜRTLER — Portret Bereniki Goldman. 1909. Fotografia form. 25x19,2 cm na oryg. podkładzie form. ca 39x26 cm w starej ramie, za szkłem (Zdjęcie portretowe dziewczyny z długimi włosami i w kapeluszu ozdobionym kwiatami. W prawym dolnym narożniku zdjęcia napis atramentem: "Berenika Goldman Kraków - 909". Zdjęcie naklejone na oryginalny kartonowy podkład. W prawym dolnym narożniku podkładu nadruk: "Kuczyński i Gürtler Kraków Pałac Spiski". Narożniki zdjęcia lekko otarte, poza tym stan bardzo dobry

Józef Kuczyński (1875-1952) - zawodowy fotograf. Członek Kapituły Seniorów Fotoklubu Polskiego. Uczeń J.Miena i J.Sebalda. W 1907 otworzył zakład fotografii artystycznej przy rynku w Krakowie w Pałacu Spiskim. Zakład cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców, zwłaszcza wśród artystów. W luksusowym wnętrzu zakładu zbierała się małopolska bohema (J.Malczewski, X.Dunikowski). Fotografie Kuczyńskiego są kompozycyjnie przemyślane, główną rolę odgrywają efekty światłocienia) cena: 480

a87-0368.jpg (52408 bytes)368.MASŁOWSKI Mieczysław — "Wawel o zmierzchu". [19-?]. Fotografia form. 17,5x12,7 cm (Na odwrocie piecz.: "Mieczysław Masłowski Kraków, Podwale 3. zastrzeżone" oraz napis ołówkiem: "Wawel artystyczne zdjęcie. Sylwetka W. Zegarowej, Srebrnych dzwonów, Zygmuntowskiej i Batorego". Prawy dolny narożnik lekko załamany, poza tym stan dobry) cena: 80

a87-0369.jpg (65057 bytes)369.MUCHA Stanisław — Krynica - deptak przy nowym Domu Zdrojowym. [l. 1950-te]. Fotografia form. 17,4x23,3 cm (W prawym dolnym narożniku wycisk: "Fot. St.Mucha". Na odwrocie piecz.: "Stanisław Mucha Artysta Fotografik Członek Zw. Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Kraków, ul. Gen. Sikorskiego 10 [...]" oraz napis ołówkiem identyfikujący zdjęcie. Stan bardzo dobry

S.Mucha (1895-1976) - fotograf krakowski. W czasie I wojny światowej fotografował działania Legionów Polskich. Od 1922 studiował w Krakowie prawo i został fotoreporterem IKC. W 1929 otworzył w Krakowie własne atelier ukierunkowane na fotografię pejzażową, a także dokumentującą architekturę i życie Krakowa. Od 1952 członek ZPAF) cena: 120

a87-0370.jpg (84777 bytes)370.MUCHA Stanisław — Krynica - widok z dworca kolejki na Górze Parkowej. [l. 1950-te]. Fotografia form. 23,8x17,7 cm (W prawym dolnym narożniku wycisk: "Fot. St.Mucha". Na odwrocie piecz.: "Stanisław Mucha Artysta Fotografik Członek Zw. Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Kraków, ul. Gen. Sikorskiego 10 [...]", napis ołówkiem identyfikujący zdjęcie oraz napis "nie reprodukować na pocztówkach". Stan bardzo dobry) cena: 120

a87-0371.jpg (97276 bytes)371.MUCHA Stanisław — Krynica - widok z Huzarów na Tatry. [l. 1950-te]. Fotografia form. 17,4x24,2 cm (Na odwrocie piecz.: "Stanisław Mucha Artysta Fotografik Członek Zw. Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Kraków, ul. Gen. Sikorskiego 10 [...]" oraz napis ołówkiem identyfikujący zdjęcie. Stan bardzo dobry) cena: 120

a87-0372.jpg (54304 bytes)372.NOWOSIELSKI Antoni — Irena Joliot Curie na warszawskim lotnisku. X 1954. Fotografia form. ca 18,3x24 cm (Laureatka nagrody Nobla z naręczem kwiatów w jednej ręce i torbą podróżną w drugiej. Na odwrocie piecz.: "Antoni Nowosielski Fotografik Warszawa [...]", pasek papieru z maszynopisowym tekstemi: "X 1954. Irena Joliot Curie na warszawskim lotnisku". Odbarwienia po taśmie, którą został przyklejony pasek papieru, niewielkie zaplamienia odwrocia, poza tym stan dobry) cena: 120

a87-0373.jpg (75935 bytes)373.NOWOSIELSKI Antoni — [Bolesław Bierut w otoczeniu towarzyszy]. [przed 1956]. Fotografia form. 18x24 cm (Prezydent Bierut wchodzący po schodach w hallu Pałacu Kultury i Nauki(?). Na odwrocie piecz.: "Antoni Nowosielski Fotografik Warszawa [...]", brak paska papieru z maszynopisowym tekstem szczegółowo identyfikującym zdjęcie. Odbarwienia po taśmie, którą przyklejony był pasek papieru, niewielkie zaplamienia odwrocia, poza tym stan dobry) cena: 100

a87-0374.jpg (64901 bytes)374.NOWOSIELSKI Antoni — Przed gmachem KC PZPR. Ludność stolicy oddaje ostatni hołd zwłokom tow. Bieruta. 15 III 1956. Fotografia form. 24x18 cm (Długa kolejka przed gmachem KC PZPR. Na odwrocie piecz.: "Antoni Nowosielski Fotografik Warszawa [...]", pasek papieru z maszynopisowym tekstem jak w tytule oraz odręczny napis: "14 III 1956 Kolejka przed KC przed pogrzebem". Odbarwienia po taśmie, którą przyklejony został pasek papieru, niewielkie zaplamienia odwrocia, poza tym stan dobry

A.Nowosielski (1912-1975) - zajmował się fotografią zawodowo, pracując głównie jako fotoreporter. Od 1952 członek ZPAF) cena: 140

a87-0375.jpg (116723 bytes)375.NOWOSIELSKI Antoni — Wiec mieszkańców Warszawy przed PKiN. 24 X 1956. Zestaw 2 fotografii form. 18x24 cm (Na zdjęciach zgromadzony na pl. Defilad tłum. Na jednym widoczny fragment trybuny z przemawiającym Wiesławem Gomułką. Na odwrocie jednego ze zdjęć piecz.: "Antoni Nowosielski Fotografik Warszawa [...]" oraz odręczny napisy: "Wiec mieszkańców Warszawy 24 X 1956, Wiec przed PKiN". Niewielkie nadłamanie jednego zdjęcia, poza tym stan dobry) cena: 140

a87-0376.jpg (87026 bytes)376.NOWOSIELSKI Antoni — Transport górników-reemigrantów z Francji do Zabrza. 1945-1946. Zestaw 5 fotografii form. ca 18x24 cm (Na odwrocie piecz.: "Antoni Nowosielski Fotografik Warszawa [...]", paski papieru z maszynopisowymi tekstami: "Zabrze. 1945-46?. Trzeci transport górników-reeemigrantów z Francji. Mała mimo otrzymanych kwiatów - jeszcze markotna po podróży", "[---] Nie będzie źle. Pierwsze przyjazne kontakty ...", "[---] Witano ich chlebem i solą", "[---.] W jednym z tych transportów przyjechał Wincenty P[s]trowski - inicjator współzawodnictwa w górnictwie". Odbarwienia po taśmie, którą zostały przyklejone paski papieru, niewielkie zaplamienia odwroć, poza tym stan dobry) cena: 320

a87-0377.jpg (61419 bytes)377.NOWOSIELSKI Antoni — [Górnicy przy pracy i nie tylko]. [l. 1950-te i 1960-te]. Zestaw 5 fotografii form. ca 18x24 cm (Na odwrocie piecz.: "Antoni Nowosielski Fotografik Warszawa [...]", paski papieru z maszynopisowymi tekstami: "III 1953. Kopalnia Gottwald jako pierwsza w przemyśle węglowym już 19 marca wykonała swój plan kwartalny. Dobra organizacja pracy i masowy udział we współzawodnictwie sprawiają, że kopalnia ta zaliczana jest do przodujących. Brygada ścianowa Tad. Ostaszewskiego osiąga 160% normy. Na zdj. ładowacz Józef Jopek i sztygar-elektryk Alfons Tomanek omawiają możliwości usprawnienia pracy wręboładowarki", "VII 1965. R.O.W. Przed szychtą ...", "1 grudzień 1953. Katowice przed 'Barburką'. samochody, motocykle, rowery i inne atrakcyjne towary dla górników wyróżniających się w pracy". Odbarwienia po taśmie, którą zostały przyklejone paski papieru, niewielkie zaplamienia na odwrocie, poza tym stan dobry) cena: 280

a87-0378.jpg (51695 bytes)378.PRZYPKOWSKI Tadeusz — Widok zamku w Niedzicy. 1931. Fotografia wykonana techniką specjalną form. 12x17 cm we wsp. passe-partout i ramie drewnianej (Zamek w Niedzicy nad Dunajcem. Fotografia sygnowana ołówkiem monogramem wiązanym "TP" pod kompozycją. W prawym dolnym narożniku odręczna dedykacja autora: "Xiędzu Józefowi Świstkowi na pamiątkę odwiedzin w Niedzicy dr Tadeusz Przypkowski Styczeń 1932". Stan bardzo dobry. Rzadkie

T.Przypkowski (1905-1977) - wybitny bibliofil, kolekcjoner, fotografik i gnomonik (znawca i twórca zegarów słonecznych). Postać związana z Jędrzejowem, w l. 1929-1930 wraz z Tadeuszem Szydłowskim prowadził inwentaryzację fotograficzną zabytków Podhala, Spisza i Nowotarszczyzny. Fotografia artystyczna zajmowała poczesne miejsce wśród jego licznych zainteresowań i w tej dziedzinie osiągnął znakomite rezultaty. Uczestniczył w konkursach i wystawach, zdobywając nagrody i wyróżnienia, m.in. na wystawach w Los Angeles (1925), Montevideo (1931), Mediolanie (1932). Zdjęcia swoje tworzył szlachetną, trudną i rzadko stosowaną techniką "przetłoku bromolejowego", polegającego na pokrywaniu odbitki srebrowej farbą olejną i odbijaniu jej w prasie graficznej. Techniką tą, służącą do tworzenia artystycznych obrazów fotograficznych posługiwali się najwięksi mistrzowie przedwojennej fotografii, m.in. Jan Bułhak, Tadeusz Cyprian, Wojciech Buyko

ks. J.Świstek - jedna z niezwykłych postaci na Podhalu i Spiszu w okresie międzywojennym. Proboszcz w Kacwinie na Spiszu, na swej plebanii urządził bogate muzeum regionalnej sztuki ludowej, w którym zgromadził wiele przedmiotów dawnej kultury tych okolic. Działał społecznie, pisał, wydawał pocztówki. Był odwiedzany przez wiele wybitnych osób ze świata nauki i kultury, z którymi utrzymywał ożywioną korespondencję) cena: 1.500

a87-0379.jpg (58186 bytes)379.RZEWUSKI Walery — Fragment ołtarza Wita Stwosza. [l. 1860-te?]. Fotografia form. 14,5x9,2 cm na oryg. podkładzie form. 30,5x22,5 cm (Scena główna ołtarza znajdująca się w środkowej szafie z przedstawieniem Zaśnięcia Marii Panny w otoczeniu apostołów. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Nad zdjęciem wycisk: "Walery Rzewuski w Krakowie". Podkład lekko zakurzony, stan zdjęcia bardzo dobry

W.Rzewuski (1837-1888) - fotograf krakowski, działacz społeczny, jeden z pionierów polskiej fotografii. Studiował chemię w Krakowie i Wiedniu. Od 1860 prowadził w Krakowie renomowany zakład fotograficzny. Wybitny obywatel i radny miasta Krakowa. Znany z fotografii etnograficznej, pejzaży Tatr, tworzył tzw. "żywe obrazy". Autor portretów, w tym powstańców z 1863 i pierwszych albumowych zdjęć aktorów) cena: 100

a87-0380.jpg (65353 bytes)380.SIWIŃSKI Zbigniew — Festiwal sztuki cyrkowej. Wrocław 13 IX 1954. Zestaw 20 fotografii stereoskopowych form. 4,8x4,8 cm razy 2 na podkładzie form. 6x12,8 cm (Na fotografiach sceny z przedstawienia. Na odwrotach większości piecz.: "'Festiwal Sztuki Cyrkowej' Fot. Z. Siwiński [...]" oraz piecz. opisujące ujęcia, np.: "Hala Ludowa we Wrocławiu, w której odbywał się Festiwal Sztuki Cyrkowej", "Maszyny parowe ogrzewające halę podczas występu", "Artyści przed występem", "Tresura koni", "Jazda niedźwiadków na motocyklu", "Popis na wrotkach", "Popisy ekwilibryczne". Zdjęcia w oryginalnej okł. brosz.: "Foto-Plastyka. Seria nr 1 'Festiwal Sztuki Cyrkowej' Komplet nr 1. 20 oryginalnych fotografii stereoskopowych [...]". Dołączono wydawnictwo w maszynopisie powielanym dotyczące Festiwalu. Stan bardzo dobry) cena: 160

a87-0381.jpg (80957 bytes)381.SUCHOWIERZ Wincenty — Chłopiec w stylizowanym stroju krakowskim. [l. 1880-te?]. Fotografia form. 14,4x10,4 cm na oryg. podkładzie form. 16,5x10,7 cm (Portret chłopca w bogato haftowanej sukmance, na nogach wysokie buty, na głowie rogatywka z pawim piórkiem, obszyta barankiem. Chłopiec wspiera prawą rękę na brzozowym płotku. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Pod zdjęciem nadruk: "Wincenty Suchowierz w Zamościu" przedzielony monogramem wiązanym. Na odwrocie reklamowa winieta z nadrukiem: "Fotografja artystyczna Wincenty Suchowierz w Zamościu. Klisze przechowują się dla powtórnych obstalunków. Niepogoda nie robi różnicy w zdjęciach". Stan dobry) cena: 80

a87-0382a.jpg (49882 bytes)a87-0382.jpg (52496 bytes)382.WESOŁOWSKI Roman — Lwów. [l. 1920/1930]. Zestaw 53 fotografii form. 9x 12 cm, 8x11,5 cm, 9x6 cm (Na zdjęciach m.in.: widok z wieży kościoła Karmelitów, widok ogólny Lwowa, Kaplica Boimów z widokiem na ratusz, kwiaciarka przed Neptunem, kwiaciarki lwowskie przed ratuszem, studnie w rynku, przed kościołem Bernardynów, Wały Gubernatorskie, "Światowid" z posesji Zbierzchowskiego, cmentarz Orląt, Park Stryjski, widok na Cerkiew Wołoską, Zaułek Ormiański, kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej, kąpielisko kryte, widok sprzed Teatru Wielkiego na kino Atlantic, ul. Dominikańska, schody do św. Jura, widok z ulicy Wałowej, widok z zamku, okolice Lwowa. Większość zdjęć sygnowana podpisem "Fot. R.Wesołowski" i opisana przez fotografa. Stan dobry

R.Wesołowski (1907-2000) - artysta fotografik. W l. 1920-tych i 1930-tych związany przede wszystkim ze Lwowem, rodzinnym miastem. W l. 1952-1968 wykonywał liczne fotografie Nowej Huty. Od. 1957 należał do Okręgu Krakowskiego ZPAF, był także członkiem honorowym Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. W jego twórczości artystycznej dominowała tematyka lwowska, krakowska i nowohucka. Zdjęcia artysty zdobią wiele wydawnictw albumowych oraz były wydawane w formie kart pocztowych) cena: 500

a87-0383.jpg (91670 bytes)383.[ANDRUSZKIEWICZ Kamil Szymon z oficerami pułku]. [l. 1880-te?]. Fotografia form. 14x10 cm na oryg. podkładzie form. 16,5x10,8 cm wykonana w atelier Freres Czyz w Wilnie (Przedstawia upozowanych do pamiątkowej fotografii oficerów pułku w mundurach, z prawej Kamil Andruszkiewicz. Zdjęcie naklejone na oryg. podkład z czerwonym obramowaniem. Pod zdjęciem nadruk: "Frerez Czyż Vilna". Na odwrocie winieta reklamowa i napis długopisem: "Z prawej - Kamil Andruszkiewicz". Podkład lekko zaplamiony, stan zdjęcia dobry

K.S.Andruszkiewicz (1855-1914) - jako ośmiolatek wzięty na zrusyfikowanie. Wychowanek trzeciego petersburskiego korpusu kadetów i absolwent junkierskiej szkoły piechoty w Czernihowie (miasto na Rusi kijowsko-zadnieprskiej nad rzeką Desną). Dowodził batalionem piechoty, następnie 106 ufimskim pułkiem piechoty, a następnie 172 pułkiem piechoty. Przed zamierzonym odejściem ze służby carskiej został skierowany do wojskowej szkoły prawniczej w Petersburgu. Po jej ukończeniu w stopniu pułkownika pełnił funkcję sędziego w gmachu sądu w Wilnie. Ożenił się z Polką - Emilią Paszkiewicz) cena: 80

a87-0384.jpg (83753 bytes)384.[BODZENTYN - przyrzeczenie harcerskie]. 22 III 1928. Fotografia form. 8,8x14 cm nieznanego autorstwa (Harcerze upozowani do pamiątkowej fotografii w dniu złożenia przyrzeczenia harcerskiego przez II Drużynę Męską. Na odwrocie ołówkowy napis: "W dniu przyrzeczenia harcerskiego II drużyny męskiej 24 III 28". Stan dobry) cena: 60

a87-0385.jpg (79143 bytes)385.[BORSZCZÓW - Polski Monopol Tytoniowy - magazyn fermentacyjny]. 4 VIII 1928. Fotografia form. 12,6x17,5 cm nieznanego autorstwa (Robotnicy w trakcie budowy magazynu fermentacyjnego. Na odwrocie piecz.: "Budowa Magazynu Fermentacyjnego w Borszczowie dla Pols. Monopolu Tytoniowego wykonawca: Inżynierowie Jurasz i Zachariasiewicz we Lwowie", "Kierownik Budowy Magazynów Tytoniowych w Borszczowie i Jagielnicy" oraz odręczny napis atramentem: "Borszczów 4 sierpnia 28". Niewielki ubytek lewego górnego marginesu, 2 niewielkie naddarcia górnego marginesu) cena: 60

a87-0386.jpg (103608 bytes)a87-0386a.jpg (81215 bytes)386.[BUDOWA dróg w Polsce]. 1928-1948. Zestaw 40 fotografii form. ca 23x17, 21x30, 13x18, 9x14 luzem i w niewielkim albumie (Na zdjęciach m.in.: Wydz. Drogowo-Wodny P.S.T. w Wilnie r. szk. 1928/1929, 1930, 1931 (na odwrotach odręczne zapiski identyfikujące osoby na fotografiach), "Dwujezdniowy odcinek drogi państw. nr 1 Sopot-Gdynia w Orłowie", poszczególne odcinki budowy drogi państwowej nr 1 (wymiana nawierzchni, przebudowa profilu, roboty ziemne, wykonanie nawierzchni z kostki, smołowanie, poszerzanie) w miejscowościach, m.in. w Łęgowie, Nowym Dworze, Rusocinie, Lęborku, "Zjazd kierowników PZD wojew. gdańskiego w Elblągu 17 IV 1946". Na odwrotach większości zdjęć odręczne napisy identyfikujące. Stan dobry) cena: 300

a87-0387.jpg (89420 bytes)387.[CZARNOHORA]. [l. 1920-te]. Zbiór 12 fotografii form. ca 8x11 cm autorstwa Tadeusza Wiśniewskiego (Wszystkie zdjęcia opatrzone na odwrocie piecz. "Fotografował Tad. Wiśniewski, Warszawa", większość odręcznie opisana i datowana (1924-1927). Na odwrocie odręczne napisy atramentem: "Czarnohora", "Czeremosz pod Czywczynem", "Szpyci", "Prut powyżej placówki Howerla", "Howerla itd. widziane ze Szpyci", "Czeremosz powyżej Burkutu", "Wodospad Prutu pod Howerlą", "Prut i Howerla widziane z Zawojeli", "Prut powyżej placówki Howerla", "Prut powyżej Foreszczenki". Stan dobry) cena: 80

a87-0388.jpg (83151 bytes)a87-0388a.jpg (74225 bytes)388.[DĘBNO - dwór]. [1921?]. Zestaw 22 fotografii na 17 kartonikach i 8 fotografii luzem form. 11,5x17 cm, 11x8 cm, 10x6.5 cm autorstwa Włodzimierza Demetrykiewicza, Adama Bochnaka, Zbigniewa Bocheńskiego (Zdjęcia na kartonikach opisane atramentem, ręką J.Sas-Zubrzyckiego: "Dwór w Dębnie od północnego wschodu. Na pierwszym planie fosa, wypełniona wodą. Fotografia prof. Demetrykiewicza, wykonana w r. 1898", "Południowo-wschodni narożnik dworu - wykusz południowy i północny, Fot. A.Bochnak", "Wykusz północny, Fot. prof. Demetrykiewicz w r. 1898", "Podworzec. Portale gotyckie na parterze i piętrze prowadzą do skrzydła wschodniego. Na prawo w narożniku portal okrągło-łukowy prowadzi do piwnic pod skrzydłem południowem obok zaś portal barokowy, rustykowany wiedzie do klatki schodowej. Fot. Z.Bocheński", "Wspornik rzeźbiony w wykuszu północnym", "Baszty. Południowo-zachodni narożnik dworu. Pólnocno-zachodni narożnik", "Alkierz w południowo-zachodniej baszcie. Fot. A.Bochnak", "Widok na skrzydło południowe. Fot. Z.Bocheński", "Podworzec. Fot. prof. Demetrykiewicz w r. 1898", "We wnętrzu wykusza południowego widać kawał bloku z hjerogramem greckim oraz kawałek nadproża portala gotyckiego. Fot. prof. Demetrykiewicz w r. 1898", "Widok z fosy nad południowo-zachodnią basztą. (maj 1921 r.). Fot. A.Bochnak", "Kościół w Dębnie. Portal we wieży. Portal w kruchcie. Fot. A.Bochnak", "Portal renesansowy wiodący z podworca do skrzydła zachodniego. Fot. A.Bochnak", "Południowa fasada skrzydła wschodniego. Na obramieniach okien widać sgrafitta. Fot. prof. Demetrykiewicz w r. 1898", "Główna fasada skrzydła zachodniego. Na obramieniach okien widać resztki sgrafittów. Fot. prof. Demetrykiewicz w r. 1898", "Portal 'uszaty' wiodący z ganku do pokoji skrzydła południowego. Portal główny wiodący do dworu z r. 1722. Fot. A.Bochnak", "Figura ś. Jana Nepomucena niedaleko dworu. Herby wykute na impoście figury ś. Jana Nepomucena. Fot. A.Bochnak i Z.Bocheński. Dołączono 2 szkice piórkiem z przedstawieniami dworu oraz nr 44 z 29 X 1921 Tygodnika Illustrowanego z 29 X 1921 zaw. obszerny artykuł Z.Bocheńskiego pt. "Zamek w Dębnie". Stan dobry

A.Bochnak (1899-1974) - prof. UJ, historyk sztuki, muzeolog; w l. 1953-57 kier. Zakł. Historii Sztuki, w l. 1960-69 dyr. Inst. Historii Sztuki, w l. 1956-59 prorektor UJ, w l. 1957-63 dyr. Muzeum Narod. w Krakowie, członek PAU, wybitny znawca gotyku, autor licznych prac naukowych z zakresu historii sztuki i rzemiosła artystycznego w Polsce

W.Demetrykiewicz (1859-1937) - wybity archeolog, profesor UJ, członek PAU, dyrektor Muzeum Archeolog. PAU, organizator nauczania archeologii, prac konserwatorskich i muzealnych w Polsce) cena: 600

a87-0389.jpg (69323 bytes)a87-0389a.jpg (64249 bytes)389.[DOROSZEWSKI Witold]. l. 1925-1930. Zestaw 4 fotografii form. 13,5x8,5 cm, 6,3x8,8 cm nieznanego autorstwa (Portretowany ujęty w trakcie czytania książki, z rodziną. Na odwrotach odręcznie naniesione daty: "18 IV 1925", "25.5.30", "29.5.30", "3.8.30". Stan dobry

W.Doroszewski (1899-1976) - językoznawca, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek PAN, redaktor Słownika Języka Polskiego) cena: 60

a87-0390.jpg (69878 bytes)390.[FOTOGRAFIA stereoskopowa]. [II poł. XIX w.]. Zestaw składający się ze stereoskopu oraz 14 zdjęć form. ca 6,5x6,5 cm razy dwa na podkładzie form. ca 8,5x17,5 cm (Stereoskop składany, w obudowie drewnianej produkcji firmy Brevete S.G.D.G. Na zdjęciach dominują szkielety ludzkie, często w wymiarze diabolicznym, w rozmaitym anturażu (np. w trakcie przedstawienia teatralnego, w kuchni, w buduarze, w komnacie czarnoksiężnika, na balkonie, na rowerach). W trakcie patrzenia przez stereoskop szczegóły na fotografiach stają się kolorowe (np. oczy diabłów zawsze mają kolor czerwony). Wszystkie zdjęcia zamontowane na podkładach z wytłaczanymi obramowaniami. Na górnych i dolnych marginesach 7 zdjęć wyciski: "Propriete B K Paris", "B.K. Photographie Paris". Sześć ze zdjęć nieco uszkodzonych, pozostałe w stanie dobrym

Fotografia stereoskopowa - składa się z dwóch zdjęć tego samego obiektu wykonanych z dwóch nieco od siebie odległych obiektywów. Patrząc przez stereoskop (przyrząd optyczny służący do oglądania fotografii stereoskopowych) uzyskuje się wrażenie przestrzenności i trójwymiarowości oglądanego ujęcia. Fotografia stereoskopowa triumfowała w II poł. XIX w. Fotografowie wyposażeni w aparaty stereoskopowe wyruszali do dalekich miejsc uwieczniając wydarzenia historyczne, katastrofy, zdarzenia przyrodnicze, krajobrazy, znane osobistości. Niebagatelną część produkcji stanowiły scenki rodzajowe, frywolne obrazki, itp. W czasie I wojny światowej ogromnym zainteresowaniem cieszyły się realistyczne zdjęcia wojenne. Po wojnie nadszedł zmierzch fotografii stereoskopowej, którą zastąpiło kino, radio i w końcu telewizja. Współcześnie odnotowuje się ponowne zainteresowanie tą techniką) cena: 4.200

a87-0391.jpg (33183 bytes)391.[FOTOGRAFIA portretowa - portret małżeństwa]. 1859. Anonimowa fotografia w owalu form. ca 9,5x7 cm w owalnym ozdobnym passe-partout form. ca 25x21 cm i w owalnej ramie z epoki, za szkłem (Prezentowane zdjęcie jest przykładem stosunkowo wczesnej polskiej ziemiańskiej fotografii portretowej. Zdjęcie lekko podkolorowane. Na odwrocie naklejka: "Zauschnera Zakład Fotograficzny, Panotypiczny jako też malowania portretów. Poznań, ulica Wilhelmowska 25. (Obok Hotelu Bawarskiego)" oraz odręczny napis atramentem: "Fotograf od 10 Listopada 1859. Lula kończyła rok 25, Kotuś miał rok 32 a nasza Siemka 2 1/2 roku. Lula ur. się 8 grudnia 1834 roku. Kotuś ur. się 19 marca 1824 roku. Ślub nasz był 30 stycznia 1856 roku". Stan bardzo dobry) cena: 360

a87-0392.jpg (30370 bytes)392.[FOTOGRAFIA portretowa - portret kobiety]. 1861. Anonimowa fotografia w owalu form. ca 8x5,5 cm w owalnym ozdobnym passe-partout form. ca 12x10 cm i w owalnej ramie z epoki, za szkłem (Prezentowane zdjęcie jest przykładem stosunkowo wczesnej polskiej ziemiańskiej fotografii portretowej. Na odwrocie odręczny napis atramentem: "Fotograf ten robiony 1861 r. w Sierpniu. Matuchna miała właśnie 46 lat i miesiąc jeden, a Zochna 4 lata i miesięcy 4. Matuchna ur. się 5 lipca 1815 r. a poszła za mąż 8 października 1833 r. Zochna ur. się w Waliszewicach (w Królestwie Polskiem) dn. 24 marca 1857 r.". Stan bardzo dobry) cena: 300

a87-0393.jpg (44557 bytes)393.[HARCERSTWO - zlot harcerski na rynku w Olkuszu]. [l. 1920-te]. Fotografia form. 17x23 cm (Przedstawia harcerzy, rozbity namiot oraz fotografa w trakcie wykonywania zdjęcia. Na odwrocie napis ołówkiem: "Olkusz, Rynek, zlot harcerski 192- przy aparacie - aptekarz Kugler(?)". Stan bardzo dobry) cena: 200

a87-0394.jpg (59837 bytes)394.[HARCERSTWO - harcerze pod namiotem w lesie koło Olkusza]. [l. 1920-te]. Fotografia form. 17x22,4 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia harcerzy na obozie w trakcie przygotowania do zajęć. Na odwrocie napis ołówkiem: "las k/Olkusza zlot harcerski. pod namiotem m.i. [...], B.Fijałkowski". Stan bardzo dobry) cena: 200

a87-0395.jpg (50518 bytes)395.[JAN PAWEŁ II 1]. [wczesne l. 1970-te?]. Fotografia form. 18x13 cm autorstwa Leona Majsiuka w Rybniku (Przedstawia biskupa Karola Wojtyłę przed mikrofonem w trakcie kazania. Na odwrocie piecz.: "Dyplomowany mistrz fotograf Leon Majsiuk 44-200 Rybnik, ul. Gliwicka nr 7" oraz odręczny napis atramentem: "Karol Wojtyła - Jan Paweł II ur. 18.05.1920. w Wadowicach 28.09.1958. Biskup w Krakowie 16.10.1978. Papież w Rzymie". Stan dobry) cena: 240

a87-0396.jpg (43895 bytes)396.[JAN PAWEŁ II 2]. 13 V 1981. Fotografia form. 12x17,7 cm nieznanego autorstwa (Jan Paweł II na placu św. Piotra w Rzymie, w papa mobile, tuż po zamachu Ali Agcy. Na odwrocie odręczny napis długopisem: "Zamach 13 V 1981". Stan dobry) cena: 120

397.[JAWORZYŃSKA Ludwika - śpiewaczka operowa - tableau]. 1938. Tableau składające się z 6 fotografii form. ca 12,5x8 cm, 8x10,5 cm, 8x5,5 cm wykonanych w Zakładzie Artystyczno-Fotograficznym Kuczyńskiego w Krakowie. Tableau form. ca 24x62 cm wykonane przez brata artystki Stanisława Filipka (W skład tableau wchodzi 5 wizerunków artystki w strojach i pozach z przedstawień operowych oraz 1 zdjęcie portretowe. W dolnych narożnikach fotografii wyciski zakładu fotograficznego. Na odwrocie odręczny napis atramentem: "Ukochanej Siostrze sporządził z amatorstwa Stach 1938" oraz napis długopisem: "Ludwika Jaworzyńska ur. 1886-1976 śpiewaczka operowa". Tableau za szybą, odwrocie nieco zakurzone, stan zdjęć dobry

L.Jaworzyńska (1884-1976) - śpiewaczka operowa. W l. 1906-1910 występowała w Teatrze Miejskim w Krakowie. Od 1912 związana z Krakowskim Towarzystwem Operowym. Miała temperament sceniczny, wykonywała sopranowe partie liryczne, dramatyczne i komiczne. Koncertowała z Towarzystwem Śpiewaczym "Echo" i Chórem Akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracowała z krakowską rozgłośnią Polskiego Radia. Występowała również na różnych koncertach okolicznościowych. Należała do śpiewaczek wysoko cenionych w artystycznym środowisku Krakowa) cena: 180

a87-0398.jpg (65593 bytes)398.[JĘDRZEJÓW - Stanisław Pakaszewski w mundurze straży pożarnej]. [l. 1920-te]. Zestaw 2 fotografii: pierwsza form. 12,2x8 cm na oryg. podkładzie form. 27x20 cm wykonana przez A. Badziana w Kielcach, druga (wycięty fragment zdjęcia) form. 11x5,5 cm nieznanego autorstwa z oryg. podpisem portretowanego na licu fotografii (W prawym dolnym narożniku pierwszej fotografii wyzłocony wycisk: "Fot. A. Badzian Kielce". Stan dobry

S.Pakaszewski - burmistrz miasta Jędrzejowa, założyciel straży pożarnej w mieście) cena: 160

a87-0399.jpg (48834 bytes)399.[JĘDRZEJÓW - straż pożarna - zdjęcie grupowe]. [przełom l. 1920-tych i 1930-tych]. Fotografia form. 15,2x18 cm na podkładzie form. 21x25 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia I Drużynę Straży Pożarnej wraz z oficjelami miasta upozowaną do fotografii na stopniach kościoła św. Trójcy. W pierwszym rzędzie burmistrz Stanisław Pakaszewski. Podkład nieco zaplamiony, zdjęcie w stanie dobrym) cena: 200

a87-0400.jpg (77504 bytes)400.[JĘDRZEJÓW - piłsudczycy stacjonujący u Przypkowskich]. [1915]. Fotografia form. 8,2x12 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia żołnierzy na rynku podczas apelu. Stan dobry) cena: 60

a87-0401.jpg (92091 bytes)401.[JUDAIKA - GETTO w Łodzi 1 - zestaw 2 fotografii przeznaczonych do publikacji w wydawnictwie niemieckim]. [ok. 1941]. Fotografie form. 13,2x17,6 cm nieznanego autorstwa (Na zdjęciach magazyny zagrabionych rzeczy w getcie. Dołączono kopertę z napisem ołówkiem ("photo du Ghetto de Lodz Litzmannstadt") ręką Adama Rutkowskiego. Stan dobry

Getto w Łodzi - getto Litzmannstadt zostało zorganizowane w Łodzi przez niemieckich nazistów w lutym 1940 roku dla ludności pochodzenia żydowskiego, głównie z tzw. Kraju Warty, ale też z Czech i Słowacji. Ostatecznie zostało zlikwidowane 29 sierpnia 1944 roku, a pozostałych przy życiu mieszkańców wywieziono do obozów zagłady w Chełmnie nad Nerem i Oświęcimiu. Przewinęło się przez nie ponad 100 tysięcy ludzi. Uważane było za wzorcowe getto, na jego czele stali Chaim Rumkowski jako prezes rady starszych i Hans Biebow jako nadzorca niemiecki. Getto uważane było za wzorowy ośrodek niewolniczego wykorzystania Żydów, gdyż przynosiło wielkie profity Trzeciej Rzeszy. Spośród ponad 200 tysięcy zgromadzonych w getcie Żydów przeżyło nie więcej niż 7 tysięcy. Mimo zamknięcia i trudnych warunków Żydzi w getcie zorganizowali własną administrację, szkolnictwo, pocztę, opiekę zdrowotną i socjalną. Działał dom kultury, gdzie odbywały się przedstawienia teatralne i występy muzyczne, m.in. słynnego chóru Hazomir. Getto emitowało własne pieniądze, znaczki pocztowe i kartki żywnościowe) cena: 140

a87-0402.jpg (69996 bytes)402.[JUDAIKA - GETTO w Łodzi 2 - Hans Biebow podczas sortowania pieniędzy]. [ok. 1941]. Fotografia form. 13,2x17,6 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia sortowanie pieniędzy zrabowanych w getcie. Na odwrocie napis ołówkiem ("Łódź, Biebow) ręką Adama Rutkowskiego. Stan dobry

H.Biebow (1902-1947) - zbrodniarz hitlerowski. W l. 1940-1944 niemiecki zwierzchnik getta łódzkiego (Leiter der Ghettoverwaltung) - szef niemieckiej administracji w getcie. Odpowiedzialny za zbrodnie na ludności żydowskiej. Po wojnie skazany przez sąd polski na karę śmierci za zbrodnie ludobójstwa) cena: 80

a87-0403.jpg (73914 bytes)403.[JUDAIKA - ŻYDOWSKI ruch oporu 1]. [l. 1940-te]. Zestaw 7 fotografii form. 9x6,5 cm, 8x6,2 cm, 7,7x5 cm nieznanego autorstwa (Na zdjęciach m.in.: Hersz Smolar (1905-1993 - organizator żydowskiego ruchu partyzanckiego na Białorusi, po wojnie przewodniczący CKŻP, fotografia wykonana w Mińsku w VI 1944), Mojżesz Gildemann (fotografia wykonana 15 IX 1943, od 1943 oficer Armii Czerwonej, po wojnie przewodniczący Wojewódzkiej Żydowskiej Komisji Historycznej), Rabinowicz (partyzant), Stefan Sendrak (ur. 15 XII 1899 w Zamościu, fotografia wykonana w okresie okupacji niemieckiej). Na odwrotach odręczne napisy atramentem. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Adama Rutkowskiego. Stan dobry) cena: 120

a87-0404.jpg (55202 bytes)a87-0404a.jpg (62749 bytes)404.[JUDAIKA - ŻYDOWSKI ruch oporu 2]. [l. 1950-te, 1970-te]. Zestaw 73 kopii fotograficznych form. 18,5x12 cm, 14,5x10,5 cm, 13,5x8 cm, 9x6 cm nieznanego autorstwa (Kopie oryginalnych zdjęć i reprodukcji z książek oraz czasopism z okresu od 1951 do około 1970 przygotowane jako materiał ilustracyjny do publikacji lub jako dokumentacja archiwalna. Na niektórych odwrotach piecz.: " Copyright by Centre de Documentation Juive Contemporaine", "Copryright by Żydowski Insytut Historyczny Warszawa, al. Świerczewskiego 79 Poland", "Reprodukowano w W.A.F.". Każda z fotografii opisana odręcznie przez Adama Rutkowskiego, właściciela zbioru. Podpisy posiadają unikalny walor identyfikujący osoby, jak np.: "Grupa partyzancka im. Woroszyłowa na Wołyniu i Polesiu", "Aleksander Peczorski (Sobibór)", "Lola Leiman najmłodsza uczestniczka powstania w getcie Białostockim", "dr Leon Fajner ('Mikołaj') przywódca 'Bundu' w getcie w-skim", "inż. Jerzy Neuding przedstawiciel lewego skrzydła PPS w getcie warszawskim", "Lichtenberg Icchok, partyzant, organizator ruchu oporu w Łochowie", "Abraham Gepner (1872-1943), przemysłowiec - filantrop. Działacz społ. w getcie w-skim. Dawał pieniądze na ruch oporu, na zakup broni. Zamordowany 3 V 43 narogu Gęsiej i Zamenhofa", "Lejbl Rotblat", "Regina Fuden", "Dawid Nowodworski", "Adam Meretik", "Szmul Zygielbojm", "Fudim Lili", "Łaja Koziebrodzka", "Chawa Etkin", "Marek Kerszman (1930-1943) 13-letni więzień KL Majdanek. Odmówił bicia współwięźniów, esesmani zakatowali go za to na śmierć". Stan bardzo dobry) cena: 120

a87-0405.jpg (60074 bytes)405.[KOWNO - Świątynia Perkuna]. [przełom XIX i XX w.]. Fotografia form. 14x10,3 cm na podkładzie form. 18,5x15 cm autorstwa W. Zatorskiego (Fronton gotyckiej budowli powstałej na przełomie XV i XVI w. W XIX w. został odbudowany i mieściła się w nim szkoła dla szlachty oraz teatr, do którego uczęszczał mieszkający w pobliżu Adam Mickiewicz. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie napis atramentem: "Fronton gotyckiej budowli w Kownie zwanej 'Świątynią Perkuna'" oraz ołówkowy: "Fot. W. Zatorski - zakład fotogr. w Kownie". Podkład lekko zaplamiony, stan zdjęcia dobry) cena: 60

406.[KRESY Wschodnie - prawdopodobnie okolice Kowla]. [l. 1920-te]. Zestaw 15 klisz szklanych form. ca 10x15 cm nieznanego autorstwa (Na kliszach m.in.: dworek szlachecki i jego mieszkańcy, sceny myśliwskie, portrety, pogrzeb, ołtarz w kościele. Stan dobry) cena: 300

a87-0407.jpg (61741 bytes)407.[LEGIONY Polskie - Zambrów - szkoła podoficerska]. III 1917. Zestaw 3 fotografii pocztówkowych form. 9x14 cm nieznanego autorstwa (Na dwóch zdjęciach widok Zambrowa, na jednym kompania szkolna na szkoleniach. Na odwrocie odręczne napisy atramentem: "własność St. Zaleski", "Marzec 1917", "Ogólny widok Zambrowa, Zambrów", "Komp. Szkolna na ćwiczeniach - branie przeszkód: Hr. Mycielski z synem, por. Lawicz-Liszka, w głębi ppłk. Żymierski, przy barjerze: st. S. Zaleski, st. żoł. Karśnicki, plut. Boczek, plut. Adamus". Stan bardzo dobry) cena: 80

a87-0408.jpg (92288 bytes)408.[LEGIONY Polskie - Ostrów - szkoła podoficerska]. VIII-IX 1918. Zestaw 3 fotografii pocztówkowych form. 9x14 cm nieznanego autorstwa (Na zdjęciach koszary, żołnierze podczas ćwiczeń. Na odwrocie odręczne napisy atramentem: "Zaleski ppr", "Zmiana warty kl. I Szk. pchor. oddaje 1 Komp. Szk. Podof. 'I zmiana - marsz!' of. insp. garn. por. Januszajtis", "Komp. 1. Sz. podof. Odpoczynek w czasie marszu por. Niemiec i pchor. Godziszewski", "Komp. 3. szk. podof. z por. Kolabińskim na czele. Odmarsz od kościoła". Stan dobry) cena: 120

a87-0409.jpg (60824 bytes)409.[LIDA - internat]. [l. 1920-te]. Fotografia form. 12,2x17 cm na oryg. podkładzie form. 23x29,5 cm autorstwa A. Glaubermana w Lidzie (Budynek internatu szkolnego. Pod zdjęciem napis atramentem: "Internat". Na odwrocie piecz.: "Fotogr. A. Glauberman Lida, Suwalska 39". Podkład zakurzony, stan zdjęcia dobry

Lida - miasto na terenach dzisiejszej Białorusi, przed wojną w granicach Rzeczypospolitej. Do 1940 w Lidzie mieściła się jedna z największych w Europie żydowskich szkół rabinicznych. W Lidzie urodzili się m.in.: skrzypek i kompozytor Konstanty Górski, pianista Jerzy Derfel, aktorka Pola Raksa) cena: 140

a87-0410.jpg (72191 bytes)410.[LIDA - szkoła powszechna]. [l. 1920-te]. Fotografia form. 12x17 cm na oryg. podkładzie form. 23x29,5 cm autorstwa A. Glaubermana w Lidzie (Budynek z szyldem: "4-ro klasowa Szkoła Powszechna Księży Pijarów w Lidzie". Pod zdjęciem napis atramentem: "Szkoła Powszechna". Na odwrocie piecz.: "Fotogr. A. Glauberman Lida, Suwalska 39". Podkład zakurzony, stan zdjęcia dobry) cena: 140

a87-0411.jpg (55064 bytes)411.[LIDA - zabudowania gospodarcze]. [l. 1920-te]. Fotografia form. 12,5x17 cm na oryg. podkładzie form. 23x29,5 cm autorstwa A. Glaubermana w Lidzie (Przedstawia budynek. Na odwrocie piecz.: "Fotogr. A. Glauberman Lida, Suwalska 39". Podkład zakurzony, stan zdjęcia dobry) cena: 120

a87-0412.jpg (67551 bytes)412.[LWÓW, IV GIMNAZJUM - oddz. D - abiturienci]. 1914-1924. Album zaw. 29 fotografii form. ca 14,5x10,5 cm, 12x8 cm, 8,5x5,5 cm wykonany w zakładzie K.Skórskiego i L.Wieleżyńskiego we Lwowie (Album form. ca 25,5x22 cm, k. 9, brosz., grzbiet przewiązany sznurkiem. Na okł. nadruk: "1914-1924. Abituryenci IV gimnazyum oddz. D we Lwowie" oraz naklejka z nadrukiem: "Zakład Art. Fotograficzny K. Skórski & L. Wieleżyński Lwów ul. Sykstuka 9. - Karola Ludwika 5". Album pamiątkowy przedstawiający profesorów i ich uczniów. Do kompletu dołączono zdjęcie z przedstawieniem klasy w trakcie wykładu. Okł. albumu nadkruszone, grzbiet z ubytkami, stan zdjęć dobry) cena: 120

a87-0413.jpg (56210 bytes)413.[MASZYŃSKI Piotr - dyrygent]. [l. 1910-te]. Fotografia portretowa form. 15,7x10,7 cm na podkładzie form. 16,5x10,7 cm wykonane przez Jana Raczyńskiego w Warszawie (Popiersie w stroju wizytowym. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie m.in. piecz.: "Jan Raczyński Warszawa [...]"oraz napisy ołówkiem. Zdjęcie lekko zaplamione, stan ogólny dobry

P.Maszyński (1855-1934) - dyrygent, kompozytor i pedagog. W 1886 założył Warszawskie Towarzystwo Śpiewcze "Lutnia" - chór męski, później również chór żeński, którym kierował i dyrygował do końca życia. Wykładał w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Od 1913 przez wiele lat dyrygował orkiestrą i chórami w Teatrze Polskim. Uczestniczył w pracach Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Był członkiem honorowym 32 stowarzyszeń i instytucji muzycznych. Był autorem podręczników do nauki śpiewu) cena: 80

a87-0414.jpg (55109 bytes)414.[MOŚCICKI Ignacy - prezydent podczas przeglądu broni]. V 1936. Fotografia form. 5,3x7 cm nieznanego autorstwa (Prezydent oglądający nowe karabiny Mauser 7,92 mm produkcji polskiej. Na odwrocie napis ołówkiem: "Maj 1936 Pan Prezydent R.P. J. Mościcki przegląda RKM i [---]". Stan bardzo dobry

I.Mościcki (1867-1946) - polityk, prezydent RP w l. 1926-1939, budowniczy przemysłu chemicznego w Polsce) cena: 60

a87-0415.jpg (65724 bytes)415.[MOŚCICKI Ignacy - prezydent i król Rumunii Karol II Hohenzollern]. 26 VI 1937. Fotografia form. 13x18 cm autorstwa Witolda Pikiela (Prezydent podczas powitania króla Rumunii na Dworcu Głównym w Warszawie. Z tyłu idą następca tronu książę Michał, premier Józef Beck, generałowie WP. Na odwrocie piecz.: "[...] W. Pikiel Fotograf - Ilustrator Wojskowego Instytutu Naukowo-Oświatowego Warszawa, ul. Nowy Świat 23/25 [...]". Odwrocie nieco zaplamione, narożniki lekko otarte, poza tym stan dobry

W.Pikiel (1895-1943) - fotograf i fotoreporter. Pierwszy prezes Syndykatu Fotoreporterów Polskich założonego w l. 1930-tych. Najpopularniejszy od 1919 fotoreporter wojskowy i rządowy. Jego zdjęcia i reportaże ukazywały się niemal we wszystkich gazetach polskich i w wielu zagranicznych. Podczas II wojny światowej przebywał w Paryżu, a następnie w Wielkiej Brytanii jako korespondent i fotoreporter wojskowy. Zmarł w 1943 w Londynie pozostawiając olbrzymie archiwum negatywów obrazujące dzieje Wojska Polskiego na Zachodzie) cena: 80

a87-0416.jpg (51969 bytes)416.[NORBLIN Jan Paweł - Targ na Pradze]. [l. 1880-te?]. Fotograficzna reprodukcja akwareli form. 11,5x19 cm na podkładzie form. 19,8x26 cm autorstwa Józefa Sebalda w Krakowie (Zdjęcie naklejone na oryg. podkład. W prawym dolnym narożniku pod zdjęciem wycisk: "J. Sebald". Na dolnym marginesie pod zdjęciem napis atramentem: "Jan Paweł Norblin de la Gourdaine (1745-1830). Targ na Pradze 1784", na górnym marginesie: "Własność Fr. Paszkowskiego w Krakowie". Na odwrocie piecz.: "Zakład Art. Fotograficzny Józefa Sebalda (dawniej W. Rzewuskiego) w Krakowie", "Kolekcja Prof. [---] Mycielskiego" oraz napis ołówkiem: "J.P.Norblin: Targ na Pradze. Akwarela. Własn. Franciszka Paszkowskiego w Krakowie". Stan dobry) cena: 180

a87-0417.jpg (127285 bytes)417.[OJCÓW - turyści]. 1907. Fotografia pocztówkowa form. 14x8,7 cm autorstwa B. Wolniewicza w Ojcowie (Przedstawia grupę trzech młodych mężczyzn podczas wycieczki. Na odwrocie piecz.: "Fotogr. B. Wolniewicza w Ojcowie" oraz napis atramentem: "Zyg. Lorec[?] Ojców 1907". Prawy dolny narożnik lekko załamany, poza tym stan dobry) cena: 80

a87-0418.jpg (106194 bytes)418.[OTWOCK - sanatorium]. 1929. Fotografia form. 11,8x17 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia budynek nowo otworzonego drugiego budynku domu sanatoryjnego "Brijus" ["Zdrowie"], później sanatorium im. Dzierżyńskiego, a obecnie szpitala przeciwgruźliczego. Na odwrocie ołówkowy napis: "Otwock - sanatorium 1929 r.". Stan dobry) cena: 80

a87-0419.jpg (67311 bytes)419.[PIŁSUDSKI Józef - budowa kopca Piłsudskiego w Krakowie 1]. [VIII 1935]. Zestaw 4 fotografii form. 9x6 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia obywateli podczas prac przy sypaniu kopca. Stan dobry) cena: 80

a87-0420.jpg (74792 bytes)420.[PIŁSUDSKI Józef - budowa kopca Piłsudskiego w Krakowie 2]. [VIII 1935]. Fotografia form. 8,7x13,7 cm (Przedstawia grupę gimnazjalistów z księdzem Z.Głowackim przed kopcem. Na odwrocie napis atramentem: "Ks. Zygmunt Głowacki [---] oraz piecz.: "Budowa kopca i. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na Sowińcu k. Krakowa w r.", "'Foto-Sowiniec' Władysław Miłosławski Kraków Jagiellońska 8 m. 4". Zdjęcie nieco załamane, stan ogólny dobry) cena: 40

a87-0421.jpg (116481 bytes)421.[PIŁSUDSKI Józef - Serce Marszałka i Prochy Jego Matki]. 12 V 1936. Zestaw 3 fotografii pocztówkowych form. 8,3x13,5 cm dot. złożenia serca Marszałka oraz prochów jego matki w Mauzoleum na Rossie w Wilnie 12 V 1936 autorstwa Edmunda i Bolesławy Zdanowskich w Wilnie (2 szt.) oraz nieznanego autorstwa (1 szt.) (Na fotografiach uroczystości pogrzebowe. Na odwrotach 2 z nich piecz.: "Wilno - Rossa Serce Marszałka J.Piłsudskiego i Prochy Jego Matki", "Fot. E. i B. Zdanowscy, Wilno". Stan dobry) cena: 100

a87-0422.jpg (60436 bytes)a87-0422a.jpg (52878 bytes)422.[PLENERY malarskie]. Zespół 13 fotografii z życia artystyczno-towarzyskiego krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w l. 1887-1937. Zdjęcia nieco otarte, podkłady lekko zakurzone. O ile nie zaznaczono inaczej stan dobry. (Zdjęcie nr 1: Władysław Pochwalski. 1887. Fot. 25x20 cm. Malarz stoi w ogrodzie wśród kwitnących drzew w niedbałej pozie, z rękami w kieszeniach spodni. Przy kamizelce zegarek z dewizką, na głowie zawadiacko przekrzywiony kapelusz. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. W lewym dolnym narożniku pod zdjęciem napis ołówkiem: 1887 23/IV. Na odwrocie napis długopisem: Władysław Pochwalski ur. wr 1860 artysta malarz (fot. 23.4.1887)

Zdjęcie nr 2: Władysław Pochwalski. [1900?]. Fot. 17,8x12,2 cm. Artysta w plenerze, siedzi na składanym krzesełku przed sztalugami ocienionymi parasolem na bambusowej tyczce. W lewej ręce trzyma paletę i pędzle, prawą maluje. U stóp otwarta kaseta z farbami. Fotografia wykonana w lekko górzystym terenie. Pod zdjęciem napis pisakiem; Władysław Pochwalski w plenerze, w lewym dolnym narożniku napis długopisem: nr 13. Na odwrocie zdjęcia napis długopisem: Władysław Pochwalski (1860-1924) artysta malarz s. Józefa artysty malarza brat Kazimierza, artysty malarza, ojciec Stanisława, Kacpra i Piotra Pochwalskich. Na odwrocie podkładu wykresy nie mające nic wspólnego z prezentowaną tematyką. Fotografia mocno zzałamana

Zdjęcie nr 3: Władysław Pochwalski. [1900?]. Fot. 11x7,8 cm. Pochwalski przed drzwiami mieszkania, naciska klamkę. W lewej ręce trzyma laskę. Ubrany w kapelusz i długi płaszcz z kapturem na plecach. Na ścianie po prawej stronie zawieszona japońska parasolka. Na odwrocie napis długopisem: 1860-1924 artysta malarz Władysław Pochwalski

Zdjęcie nr 4: Władysław Pochwalski z synami. [1920?]. Fot. 16,2x22,2 cm. Pochwalski pośrodku, po bokach synowie. W tle kotara. Na odwrocie napis ołówkiem: Pochwalski

Zdjęcie nr 5: Plener w Tyńcu. [1900?]. Fot. 7,5x10,8 cm. Trzej artyści - S.Kamocki, A.Procajłowicz i T.Noskowski stoją na tle szerokiego pejzażu z ruinami opactwa tynieckiego na horyzoncie. Malarze niosący sztalugi, opatuleni pledami i chustami. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład o złoc. brzegach. Na odwrocie napis atramentem: Wycieczka na pejzaż jesienny z prof. ś.p. Janem Stanisławskim do Tyńca. W drodze do tematu S.Kamocki, Ant. Procajłowicz, Tad. Noskowski oraz napis ołówkiem: Kamocki, Procajłowicz, T. Noskowski

Zdjęcie nr 6: Plener w Tyńcu. [1900?]. Fot. 10,4x7,7 cm. Wśród podkrakowskich skałek T.Noskowski(?) przed sztalugą, nieco dalej prof. Jan Stanisławski oparty na lasce. Na sztaludze pejzaż. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład o złoc. brzegach. Na odwrocie napis atramentem: Wycieczka na pejzaż jesienny z prof. ś.p. Janem Stanisławskim do Tyńca. Ś.p. Profesor Jan Stanisławski na korekcie oraz napis ołówkiem: Ś.p. Profesor Jan Stanisławski na korekcie

Zdjęcie nr 7: Wycieczka uczniów ASP do Skały Kmity. 1894. Fot. 8,3x11,2 cm. Grupa artystów pozujących do fotografii pamiątkowej z wycieczki za miasto. W tle rozwieszony na dwóch szablach trzymanych przez uczestników ekskursji transparent z datami 1894-1900. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład o złoc. brzegach. Na odwrocie napis atramentem: Wycieczka uczniów ASP do Skały Kmity, data 27/5 1894 oraz napisy ołówkiem: Jaxa Małachowski, Launer, Zygmunt Badowski(?), S.Kamocki, S.Saski, Szańkowski(?), na tle parasola W.Weiss oraz napis długopisem: Nr 23.

Zdjęcie nr 8: Wycieczka uczniów ASP do Skały Kmity. 1894. Fot. 8,2x11,1 cm. Grupa "artystowskiej" młodzieży dookoła stołu i ław ustawionych wśród drzew podczas libacji alkoholowej. Niektórzy w stanie zamroczenia nie mogą podnieść szklaneczki, inni przyjęli pozycję horyzontalną. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład o złoc. brzegach. Na odwrocie napis atramentem: Wycieczka do Skały Kmity 27/5 1894. Launer, Saski, K.Bąkowski, St. Jarocki, Pochwalski, Jaxa Małachowski, Budzyński i napis ołówkiem: S.Kamocki, W.Weiss. Reszta nazwisk nieczytelna

Zdjęcie nr 9: W pracowni. [189-?]. Fot. 8,8x11,1 cm. We wnętrzu pracowni grupa upozowanych artystów, z których dwóch trzyma palety i pędzle. W tle pejzaż. Na odwrocie napis ołówkiem: Szkoła prof. L.Wyczółkowskiego. H.Kutew, Gawlikowski(?), Wachtel, siedzi S.Kamocki. Zdjęcie niewyraźne

Zdjęcie nr 10: Grupa artystów przy ul. Radziwiłłowskiej w Krakowie. [1900?]. Fot. 11x9 cm. Na podwórzu kamienicy trzej mężczyźni w kapeluszach pozujący do fotografii. Na odwrocie napis atramentem: Zdjęcie robione na podwórzu przy ul. Radziwiłłowskiej w Krakowie. S.Kamocki, ś.p. Gustaw Flaszczyk(?), ś.p. Kaźm. Jachimowicz

Zdjęcie nr 11: Studenci na podwórzu ASP w Krakowie. [1900?]. Fot. 7,7x9,5 cm. Grupa studentów na niezagospodarowanym dziedzińcu Akademii. Na odwrocie napis atramentem: Fotografia z czasów studenckich Akademji Sz.P. w Krakowie na podwórku Akademji od lewej Kamocki, Ignacy Protasewicz, Andrzej Zarzycki, Bronisław Bukowski. Jedno nazwisko nieczytelne. Dwa ślady po szpilkach na marginesach

Zdjęcie nr 12: S.Kamocki i W.Jarocki na placu Matejki w Krakowie. 1936. Fot. 7,5x6 cm. Profesorowie stoją obok siebie przed budynkiem Akademii Sztuk Pięknych. W tle wieże kościoła św. Floriana i Pomnik Grunwaldzki. Amatorska fotografia wykonana być może przez jednego z ówczesnych studentów. Na odwrocie napis atramentem: Kraków 9 styczeń 1936 prof. W.Jarocki prof. S.Kamocki Plac Matejki

Zdjęcie nr 13: S.Kamocki w Krzęcinie. 1937. Fot. 17x23 cm. Malarz siedzi na składanym krzesełku przed sztalugą ocienioną parasolem na statywie. Kamocki w kraciastej koszuli, w lewej ręce trzyma paletę, w prawej pędzel. Za nim szeroki pejzaż z szachownicą pól. Na odwrocie w lewym górnym narożniku napis atramentem: S.Kamocki Krzęcin 1937) cena: 540

a87-0423.jpg (90774 bytes)423.[POLSKIE Siły Zbrojne na Zachodzie - Szkoła Młodszych Ochotniczek]. [l. 1940-te]. Zestaw 3 fotografii form. 11,2x17,2 cm, 8,7x12,6 cm, 12,1x8,4 cm (Na zdjęciach kobiety w mundurach w trakcie ćwiczeń i pozujące do fotografii. Na odwrotach odręczne napisy: "Ćwiczenia gimnastyczne w Szkole Młodszych Ochotniczek. fot. inż W.Ostrowski", "Szkoła Mł. Ochotniczek Musztra" i piecz.: "Copyright by The Orient Press Photo Co. (Photo Z. Kluger) Tel-Aviv, Dizengof Str. 97", "Wojskowa Sekcja Fotograficzna Polish Army Film [...] Foto Service". Stan bardzo dobry

Szkoła Młodszych Ochotniczek - w 1942 zaczęły przybywać ze Związku Sowieckiego do Palestyny junaczki. Zgrupowano je w obozie Rehovoth. Z obozu rozsyłano je do szkół w Palestynie i Egipcie. Palestyna stała się ośrodkiem szkół średnich pod opieką Wojska Polskiego) cena: 140

a87-0424.jpg (64493 bytes)424.[ŚMIGŁY-RYDZ Edward - w trakcie uroczystości]. [1939]. Fotografia form. 6,5x8,5 cm nieznanego autorstwa (Marszałek w mundurze, bez nakrycia głowy, stoi przed ozdobnym, wyściełanym fotelem, w tle zgromadzona publiczność. Na odwrocie napis ołówkiem: "Marsz. Rydz-Śmigły 1939 r.". Stan dobry

E.Śmigły-Rydz (1866-1941) - marszałek Polski, Naczelny Wódz w wojnie obronnej 1939. Polityk, ukończył studia filozoficzne w UJ i malarskie w ASP w Krakowie. 10 XI 1936 mianowany generałem broni i marszałkiem Polski) cena: 60

a87-0425.jpg (100718 bytes)425.[ŚWIĘTO Kawalerii]. [6 X 1936]. Zestaw 5 fotografii form. 11,8x16,7 cm autorstwa Witolda Pikiela (Zdjęcia wykonane podczas obchodów Święta Kawalerii Polskiej odbywających się w Krakowie, na Błoniach w dniu 6 X 1936. Przedstawiają paradujące formacje wojskowe. Na odwrotach piecz.: :"[...] W. Pikiel Fotograf - Ilustrator Wojskowego Instytutu Naukowo-Oświatowego Warszawa, ul. Nowy Świat 23/25 [...]" oraz odręczne napisy ołówkiem: "6-X-36 r. Święto Kawalerji na Błoniach". Jedno zdjęcie uszkodzone, odwrocia nieco zaplamione, poza tym stan dobry) cena: 320

426.[TATRY Wysokie - turyści]. 1909. Anonimowa fotografia form. ca 15x19,5 cm w passe-partout form. ca 28x33 cm w starej ramie, za szkłem (Grupa ośmiu młodych mężczyzn upozowanych do pamiątkowej fotografii po odbytej wyprawie w Tatry. Turyści siedzą i stoją na tle malowanej leśnej dekoracji. Na pierwszym planie sprzęt niezbędny do wspinaczki oraz tablica z napisem: "Vyprava na Vys. Tatry ve dnech od 31 VII do 7 VIII 1908". Na odwrocie okrągła naklejka: "Rudolf Houzva Zavod Sklenersky w Prerove Zerotinovo Namesti". Rama z ubytkami w 4 miejscach, stan zdjęcia bardzo dobry) cena: 300

a87-0427.jpg (63817 bytes)427.[TEATR na Tarczyńskiej]. [l. 1950-te]. Zestaw 2 fotografii form. 17x23 cm, 22x17 cm autorstwa Marka E. Piaseckiego (Na pierwszym zdjęciu ujęcie z przedstawienia "Sfinksówny", na drugim ze "Szminki". Na odwrocie niewyraźna piecz. oraz odręczne napisy: "Program II", "Teatr z Tarczyńskiej 'Sfinksówna' - L.E.Stefański Fot. Marek E. Piasecki - 57 Prawa autorskie zastrzeżone: M.E.P., Kraków 2, Siemiradzkiego 25/16", "'Sfinksówny' która jest na zdjęciu przekazuje wyrazy sympatii Bogusiowi Sł.Pacewicz 20.10.2002, "wł. Sł.Pacewicza"; "Program I", "Szminka L.E. Stefański", "współorganizator Teatru na Tarczyńskiej", "Mężczyzna: ... i zostałem z asem kier. Żeby chociaż z damą. Rudą, purpurowłosą. Naprzykład ... (rysuje) Prawie jak Tycjan: zamiast talentu - serce pomadkowe, zamiast natchnienia - uaaa ... (ziewa)", "Foto ze zbiorów Sławomira Pacewicza - członka Teatru na Tarczyńskiej (zmarł 10 VI 2006)". Stan dobry

Teatr na Tarczyńskiej - prywatny awangardowy i eksperymentalny teatr, zjawisko wyjątkowe w tamtych czasach. Przedsięwzięcie zrealizowane w 1955 przez poetów Mirona Białoszewskiego i Bogusława Choińskiego oraz Lecha Emfazego Stefańskiego, właściciela mieszkania, w którym mieścił się teatr. Inscenizowano w nim teksty poetów. W przedstawieniach brali udział osobiście. Z teatrem związani byli również m.in., poeta Ludwik Hering oraz aktorka i malarka Ludmiła Murawska. W 1958 teatr zakończył działalność, wkrótce potem Białoszewski z w/w dwójką założył "Teatr Osobny") cena: 320

a87-0428.jpg (70362 bytes)428.[WARSZAWA - Aleje Ujazdowskie?]. [późne l. 1930-te]. Fotografia prasowa form. 13x18 cm autorstwa Witolda Pikiela (Defilada wojskowa w stolicy. Aleją jadą czołgi (m.in. polski dwuwieżowy czołg lekki 7TP, czołg Vickers E), wokół zgromadzeni żołnierze. Na odwrocie piecz.: "[...] W. Pikiel Fotograf-Ilustrator Wojskowego Instytutu Naukowo-Oświatowego Warszawa, ul. Nowy Świat 23/25 [...]". Stan dobry) cena: 80

a87-0429.jpg (75453 bytes)429.[WARSZAWA - zniszczenia wojenne - ulica Wierzbowa]. 30 IX 1939. Fotografia form. 13x18 cm autorstwa Jana Rysia w Warszawie (Widok zbombardowanych kamienic. Na odwrocie piecz.: "Copyright Jan Ryś Warszawa [...]". Narożniki lekko otarte, naddarte na długości ok. 1 cm na lewej części zdjęcia) cena: 60

a87-0430.jpg (74185 bytes)430.[WARSZAWA - zniszczenia wojenne - fragment ulicy Kamienne Schodki?]. [1945]. Fotografia prasowa form. 18x13 cm wykonana w Wytwórni Filmowej W.P. (Fragment ruin na zniszczonej podczas działań wojennych ulicy. Na odwrocie piecz.: "Wytwórnia Filmowa W.P.". Stan dobry) cena: 60

a87-0431.jpg (60601 bytes)431.[WARSZAWA - zniszczenia wojenne - fragment ogrodów między Zamkiem Królewskim, a Wisłą]. [1945]. Fotografia prasowa form. 13x18 cm wykonana w Wytwórni Filmowej W.P. (Fragment ruin. Na odwrocie piecz.: "Wytwórnia Filmowa W.P.". Stan dobry) cena: 60

a87-0432.jpg (64998 bytes)432.[WARSZAWA - zniszczenia wojenne - składnica]. [1945]. Fotografia prasowa form. 13x18 cm wykonana w Wytwórni Filmowej W.P. (Fragment pomieszczenia do składowania uszkodzonych rzeźb, tablic itp. Na odwrocie piecz.: "Wytwórnia Filmowa W.P.". Stan dobry) cena: 40

a87-0433.jpg (63840 bytes)433.[WARSZAWA - zniszczenia wojenne - cmentarz żydowski]. [1945-1946?]. Fotografia prasowa form. 11,8x17,8 cm wykonana w Wytwórni Filmowej W.P. (Przedstawia przeniesienie zwłok z getta na cmentarz. Na odwrocie piecz.: "Wytwórnia Filmowa W.P.". Stan dobry) cena: 80

a87-0434.jpg (64487 bytes)434.[WILNO - most Zwierzyniecki 1]. [pocz. XX .]. Fotografia form. 12,5x17,3 cm na podkładzie form. 20,3x25,5 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok z lewego brzegu Wilii na drewniany most. Na drugim planie cerkiew Matki Bożej (Znamieńska) wzniesiona w 1903. Zdjęcie naklejone na podkład. Na dolnym marginesie podkładu naklejony pasek papieru z maszynopisowym tekstem: "Most jeszcze drewniany przed wzniesieniem kamiennego. Widok lewego brzegu Wilii w stronę cerkwi Znamieńskiej przy ul. Tomasza Zana na Zwierzyńcu. Fot. pocz. XX w.". Na odwrocie ołówkowy napis identyfikujący zdjęcie. Poza niewielkim zaplamieniem podkładu stan dobry) cena: 120

a87-0435.jpg (109797 bytes)435.[WILNO - most Zwierzyniecki 2]. [1915?]. Zestaw 2 fotografii form. ca 12,6x17,3 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na most w trakcie jego przebudowy z drewnianego na kamienny. Na odwrotach ołówkowe napisy: "Wilno - budowa mostu zwierzynieckiego, cerkiew Znamieńska na Zwierzyńcu", "Wilno - budowa mostu zwierzynieckiego, widok od str. Zwierzyńca na ul. Mickiewicza. W dali kościół św. Jakuba przy pl. Łukiskim". Na odwrotach ślady po odklejaniu z podkładów, fragmenty taśmy, poza tym stan dobry) cena: 120

a87-0436.jpg (67167 bytes)436.[WILNO - tramwaj]. 1907. Fotografia form. 12,5x17,3 cm na podkładzie form. 24x29,8 cm wykonana w Fot. Roblin (Przedstawia tramwaj z pasażerami na przystanku przed katedrą. Na tramwaju napisy: "Plac Katedralny - Antokol - Pospieszka". Zdjęcie naklejone na podkład. Na odwrocie piecz.: "Reprezentacja na ziemię Wileńską W. Malinowski inżynier [...]" oraz ołówkowy napis identyfikujący zdjęcie. Podkład lekko zakurzony, stan zdjęcia dobry) cena: 200

a87-0437.jpg (54711 bytes)437.[WILNO - oddział IKC]. [1928]. Zestaw 2 fotografii pocztówkowych form. 8,5x13,5 cm wykonanych przez Wacława Żylińskiego w Wilnie (Na jednej wnętrze sali głównej oddziału IKC, na drugiej witryna w oświetleniu wieczornym. Na odwrotach piecz.: "Wacław Żyliński Technik Fotograf Wilno [...], "Ilustrowany Kurjer Codzienny Oddział we Wilnie ul. Wileńska 26" oraz atramentowe napisy identyfikujące zdjęcia. Stan bardzo dobry) cena: 80

a87-0438.jpg (74311 bytes)438.[WILNO - Katedra Wileńska]. [ok. 1935]. Fotografia form. 12,1x16,8 cm autorstwa Józefa Dańdy w Wilnie (Przedstawia widok na katedrę z furmanką na pierwszym planie. Na odwrocie ołówkowy napis: "Katedra Wileńska Fot. Dańda ok. 1935". Stan dobry

J.Dańda (1895-1974) - fotografik, którego mistrzem był Jan Bułhak. Od 1919 zaczął wykonywać zdjęcia artystyczne. Od 1945 zajmował się dokumentowaniem zniszczeń wojennych. Wykładał w szkołach, publikował artykuły, organizował koła fotograficzne) cena: 80

a87-0439.jpg (56081 bytes)439.[WILNO - uliczka wileńska]. [ok. 1935]. Fotografia form. 18x13 cm autorstwa Józefa Dańdy w Wilnie (Przedstawia uliczkę z dziećmi ciągnącymi wózek. Na odwrocie piecz.: "Foto Józef Dańda [...]". Stan dobry) cena: 80

a87-0440.jpg (70505 bytes)440.[WILNO - ul. Juliana Klaczki]. [ok. 1935]. Fotografia pocztówkowa form. 13,5x8,5 cm autorstwa Edmunda i Bolesławy Zdanowskich w Wilnie (Uliczka żydowskiego getta. Zdjęcie częściowo naklejone na kartonik. Na dolnym marginesie kartoniku naklejony pasek papieru z maszynopisowym tekstem: "ul. Juliana Klaczki. Fot. E.i B.Zdanowscy ok. 1935 r.". Na odwrocie ołówkowy napis identyfikujący zdjęcie. Stan dobry

B.Zdanowska (1908-1982) - w końcu l. 1920-tych podjęła pracę w zakładzie fotograficznym Jana Bułhaka w Wilnie. W l. 1930-tych prowadziła wraz z mężem wspólnie zakład. Od 1948 członek ZPAF

E.Zdanowski (1905-1984) - w 1923 podjął pracę w zakładzie fotograficznym Jana Bułhaka w Wilnie. W l. 1930-tych prowadził wraz z żoną własny zakład. Od 1949 członek ZPAF) cena: 50

a87-0441.jpg (51151 bytes)441.[WILNO - ul. Wielka Pohulanka z widokiem na cerkiew św. Konstantyna i Michała]. [ok. 1935]. Fotografia form. 12,2x16,8 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia ulicę i jej zabudowania. Na pierwszym planie dwójka dzieci przechodzących przez jezdnię. Na drugim planie cerkiew Romanowska. Na dolnym marginesie podkładu naklejony pasek papieru z maszynopisowym tekstem: "Fragment ul. Wielkiej Pohulanki z cerkwią Romanowską. Fot. ok. 1935 r.". Na odwrocie ołówkowy napis identyfikujący zdjęcie. Poza niewielkim zaplamieniem podkładu stan dobry) cena: 120

a87-0442.jpg (71908 bytes)a87-0442a.jpg (79711 bytes)442.[WITRYNY księgarń, gabloty, gazetki ścienne drukarniane]. [l. 1950-te]. Zestaw 17 fotografii form. ca 11,5x18 cm (Na fotografiach m.in.: "Rozdzielnia kolportownia w Dzierżoniowie - wystawa Spółdzielni Wydawniczej Wiedza", "Wypożyczalnia Książek w Jeleniej Górze", "Redakcja Wrocławskiego Kuriera Ilustrowanego w Wałbrzychu", "Księgarnia wydawnictwa 'Wiedza'" oraz gazetki ścienne i witryny prezentujące działalność wydawniczą gł. Wrocławskiego Kuriera Ilustrowanego. Na odwrotach większości fotografii piecz.: "Komórka Foto-Reporterska Wrocł. Kuriera Ilustrowanego 'Foto-Service' Wrocław, ul. M. Nowotki 12". Stan dobry) cena: 120

a87-0443.jpg (98234 bytes)443.[I WOJNA światowa - działania wojenne w Galicji]. [1915-1918]. Zestaw 24 fotografii form. 9x11,5 cm, 8,5x10,5 cm, 5,5x7,5 cm nieznanego autorstwa (Zdjęcia przedstawiają działania wojenne m.in. na Podkarpaciu (Polichty, Warchoły) i w Karpatach Wschodnich. Część zdjęć opisana odręcznie po niemiecku z podaniem numeru pułku (Feldkanonenregiment Nr. 32 = 32 Pułk Artylerii; utworzony w 1908, od 1914 stacjonował we Lwowie, znaczna część kadry oficerskiej i większość żołnierzy pochodziła z Galicji). Stan dobry) cena: 200

a87-0444.jpg (74220 bytes)444.[I WOJNA światowa - Stara Mysz w pow. nowogródzkim]. 1916. Album zaw. 21 fotografii form. ca 8,5x11,5 cm nieznanego autorstwa (Album zatytułowany "General-Kommando Landwehrkorps Weihnachten 1916 Stara Mysch", form. ca 17,5x28 cm, k. 12 (w tym 1 pusta), opr. brosz., grzbiet przewiązany sznurkiem. Na zdjęciach przedstawiono oficerów niemieckiego korpusu Landwehry (jednostka administracyjna obrony terytorialnej) w kwaterze głównej w miejscowości Stara Mysz na Litwie (obecnie Białoruś). Dołączono 4 fotografie, m.in z 1917. Wszystkie zdjęcia naklejone na podkłady. Oprawa lekko otarta, stan zdjęć bardzo dobry) cena: 160

a87-0445.jpg (78370 bytes)445.[I WOJNA światowa - Intromisja Rady Regencyjnej na Zamku Królewskim w Warszawie]. 27 X 1917. Zestaw 2 fotografii pocztówkowych form. 8,8x14 cm nieznanego autorstwa (Zdjęcia przedstawiają wjazd na dziedziniec zamkowy arcybiskupa warszawskiego Aleksandra Kukowskiego w otoczeniu ificjeli oraz salutujących żołnierzy. Na odwrotach nadruk: "Intromisja Rady Regencyjnej na Zamku Królewskim w Warszawie. 27 października 1917 r.", odręczne napisy atramentem: "Stanisław Sarjusz Zaleski". Lico jednego ze zdjęć zarysowane, poza tym stan dobry) cena: 60

a87-0446.jpg (74407 bytes)446.[po I WOJNIE Światowej - karty z albumu oficera niemieckiego - Mazury - Gołdap, Mrągowo]. 1924-1929. Zestaw zaw. 35 anonimowych fotografii form. ca 7x9 cm, 9x11,5 cm, 9,5x14,5 cm zamontowanych na 7 kartach z albumu (Na zdjęciach życie koszarowe (jednostka piechoty w koszarach w Mrągowie), prywatne, kilka ujęć topograficznych. Na 2 zdjęciach wizyta prezydenta Hindenburga w Tannenbergu w 1927. Wszystkie zdjęcia naklejone na karty albumu i w większości opatrzone odręcznymi podpisami w jęz. niemieckim. Stan dobry) cena: 120

a87-0447.jpg (81307 bytes)447.[przed II WOJNĄ Światową - karty z albumu oficera niemieckiego - Wałbrzych i okolice]. [1929-1935]. Zestaw zaw. 48 fotografii form. ca 8,5x6 cm, 6x9 cm, 11x8 cm, 11,5x16 cm zamontowanych na 8 kartach z albumu, nieznanego autorstwa (Na zdjęciach ukazane życie koszarowe (ujęcia z poligonu wojskowego w Świętoszowie [= Neuhammer]) i prywatne (ujęcia urlopowe z pobytu Karkonoszach i Dolinie Kłodzkiej), kilka ujęć topograficznych oraz kilka rzadkich ujęć dokumentujących ruch hitlerowski w Wałbrzychu w 1933. Wszystkie zdjęcia naklejone na karty albumu i w większości opatrzone odręcznymi podpisami w jęz. niemieckim. Stan bardzo dobry) cena: 200

a87-0448.jpg (73192 bytes)448.[II WOJNA światowa - album internowanego żołnierza 2 Dywizji Piechoty w Szwajcarii]. [1940-1943]. Album zaw. 28 fotografii form. ca 9x6 cm, 7x6 cm (Album form. ca 14,5x25 cm, k. 17 (w tym 6 pustych), opr. oryg. ppł., okładziny drewniane (na licu płaskorzeźba przedstawiająca górala z fajką oraz wyryty napis: "Pamiątka z pobytu żołnierzy polskich w Szwajcarii 1940"), grzbiet przewiązany sznurkiem. Na zdjęciach przedstawiono żołnierzy w grupach i pojedynczo. Zdjęcia naklejone na karty albumu. Dołączono 4 zdjęcia luzem, list i kartę z życzeniami noworocznymi. Stan dobry

2 Dywizja Strzelców Pieszych - jednostka piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w l. 1939-1940 we Francji i w l. 1940-1945 w Szwajcarii) cena: 160

a87-0449.jpg (77624 bytes)a87-0449a.jpg (81537 bytes)449.[II WOJNA światowa - album żołnierza niemieckiego obejmujący służbę w obozie pracy RAD]. 20 V-28 IX 1940. Album zaw. 89 fotografii form. ca 10,5x14,5 cm, 6x9 cm, 5x6,5 cm (Album form. ca 23,5x33,5 cm, k. 15 (w tym 1 pusta), opr. oryg. pł., grzbiet przewiązany sznurkiem. Na zdjęciach przedstawiono pobyt w obozie pracy w Oberellguth [= Ligota Górna, pow. kluczborski] (21 szt.), fotografie z wycieczek do Elbląga, Gdańska, Krynicy Morskiej, marsz do wsi Kadyny. Wszystkie zdjęcia naklejone na karty albumu. Album wykonany z dużą starannością, wszystkie zdjęcia szczegółowo opisane w jęz. niemieckim. Na karcie tytułowej przyklejono rzadką oryginalną naszywkę grupy pracy 121-1. Stan dobry

RAD - masowa organizacja młodzieży, istniejąca w l. 1933-1945, przygotowująca młodzież niemiecką do zadań obywatelskich i służby wojskowej. Przed 1940 każdy młody Niemiec odbywał 6-miesięczną praktykę w jednym z licznych obozów pracy. W czasie II wojny RAD wykonywała funkcje pomocnicze wobec Wehrmachtu, zajmując się głównie budową umocnień) cena: 600

a87-0450.jpg (75230 bytes)450.[II WOJNA światowa - Warszawa - Okęcie - album żołnierza niemieckiego wojsk lotniczych]. 1940-1941. Album zaw. 55 fotografii form. ca 13,5x8,5 cm, 8,5x11 cm, 5,5x8,5 cm (Album zatytułowany "Aus meiner Dienstzeit", form. ca 23x32 cm, k. 22 (w tym 6 pustych), opr. pł., na licu plakieta z hitlerowskim orłem i swastyką, grzbiet przewiązany sznurkiem. Na zdjęciach przedstawiono ujęcia lotniska wojskowego na Okęciu, życie codzienne żołnierzy, portrety przełożonych i żołnierzy. Na kilku ujęciach szpital wojskowy w Poznaniu. Na początku albumu 7 zdjęć z 1939 z Drawska Pomorskiego [= Dramburg]. Na końcu albumu 1 zdjęcie przedstawijące nowoczesną zabudowę na osiedlu Żoliborz w Warszawie. Wszystkie zdjęcia naklejone na podkłady i opisane w jęz. niemieckim. Oprawa lekko otarta, stan zdjęć bardzo dobry) cena: 400

a87-0451.jpg (66361 bytes)451.[II WOJNA światowa - Warszawa - album żołnierza niemieckiego]. 1941. Album zaw. 44 fotografie form. ca 6,5x6 cm (Album zatytułowany "Kriegserinnerungen", form. ca 20x28 cm, k. 16 (w tym 9 pustych), opr. pł., grzbiet przewiązany sznurkiem. Na licu opr. brak plakiety z hitlerowskim orłem i swastyką. Na zdjęciach przedstawiono ciekawe zakątki miasta, m.in. dworzec główny, nieistniejącą dziś zabudowę al. Krakowskiej, kościół św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, Teatr Wielki, budynek Sztabu Głównego, most Kierbedzia, zniszczenia wojenne, okolice Okęcia - dojazd do miasta od strony Radomia. Na końcu fotografie z Poznania. Wszystkie zdjęcia naklejone na podkłady i opisane w jęz. niemieckim. Oprawa lekko otarta, stan zdjęć bardzo dobry) cena: 600

a87-0452.jpg (70032 bytes)452.[II WOJNA światowa - wysiedlenie Żydów z Żychlina w woj. łódzkim]. 1942. Zestaw 3 fotografii form. 9x12,5 cm, 8,8x11,7 cm, 5,7x8,8 cm nieznanego autorstwa (Przedstawiają Żydów podczas wysiedlenia, na jednym ze zdjęć grupa osób stojąca przy budynku istniejącej do dziś fabryki Rohn-Zieliński (cukrownia "Walentynów). Na odwrotach opisy ręką Adama Rutkowskiego: "Żychlin, wysiedlenie", "Foto-Atelier i SS-und PolicerFührer Lublin". Stan bardzo dobry) cena: 140

a87-0453a.jpg (38867 bytes)a87-0453.jpg (43616 bytes)453.[II WOJNA światowa - egzekucja w Krakowie 1]. 26 VI 1942. Zestaw 2 fotografii form. 6,2x9,1 cm, 6,5x9,5 cm nieznanego autorstwa (Wroński 1283. Przedstawiają powieszonych przez niemieckie władze okupacyjne siedmiu Polaków. Egzekucja miała miejsce 26 VI 1942 przy ul. Wodnej w Płaszowie, koło dworca kolejowego. Stan dobry) cena: 120

a87-0454a.jpg (53118 bytes)a87-0454.jpg (51684 bytes)454.[II WOJNA światowa - egzekucja w Krakowie 2]. 1 VII 1942. Zestaw 3 fotografii form. 14x9 cm nieznanego autorstwa (Wroński 1302. Przedstawiają powieszonych przez niemieckie władze okupacyjne jedenastu Polaków w odwecie za zabicie policjanta w Prokocimiu. Egzekucja miała miejsce 11 VII 1942 przy ul. Wielickiej 157. Stan dobry) cena: 200

a87-0455.jpg (96865 bytes)455.[II WOJNA Światowa - karty z albumu żołnierza niemieckiego - Brześć nad Bugiem]. [1944?]. Zestaw zaw. 16 fotografii form. ca 6,5x9,5 cm, 6x6 cm zamontowanych na 2 kartach z albumu, nieznanego autorstwa (Na zdjęciach widok miasta, okoliczne wsie, grupy żołnierzy niemieckich. Cztery zdjęcia to fotografie "urlopowe" z pobytu w Wiedniu, klasztorze na Jasnej Górze. Wszystkie zdjęcia naklejone na karty albumu i w większości opatrzone odręcznymi podpisami w jęz. niemieckim. Stan bardzo dobry) cena: 160

456.[po II WOJNIE Światowej - 1 Korpus Pancerny LWP - gen. Józef Kimbar]. [1945]. Zestaw 2 klisz szklanych form. ca 10x15 cm nieznanego autorstwa (Na kliszach generał z żoną, 3 oficerów radzieckich w polskich mundurach. Stan bardzo dobry

J.Kimbar (1905-1974) - generał brygady LWP, generał-lejtnant Armii Czerwonej. W 1943 dowódca dywizji pancernej, w l. 1943-1944 komendant szkoły oficerskiej wojsk pancernych Armii Czerwonej w Saratowie. W 1944 oddelegowany do Ludowego Wojska Polskiego na stanowisko dowódcy 1 Korpusu Pancernego. W l. 1945-1946 dowódca wojsk pancernych LWP. Na własną prośbę wrócił do Armii Radzieckiej, gdzie pełnił stanowiska sztabowe) cena: 80

a87-0457.jpg (101873 bytes)457.[WOJSKO Polskie II RP - 58 Pułk Piechoty - dowództwo]. [l. 1930-te]. Fotografia form. 9x14 cm nieznanego autorstwa (Na zdjęciu upozowane do pamiątkowej fotografii dowództwo pułku przed gmachem sztabu. Stan bardzo dobry) cena: 60

a87-0458.jpg (67656 bytes)a87-0458a.jpg (80294 bytes)458.[WYPRAWA automobilowo-motocyklowa z Krakowa do Algierii przez Włochy]. [l. 1920-te]. Zestaw anonimowych fotografii w albumie (30 szt. form. 17x23 cm, 11x16,5 cm, 8,5x11,5 cm) oraz naklejonych na 16 luźnych kart z albumu (44 szt. form. 17x23 cm, 11x16,5 cm, 8,5x11,5 cm) oraz luzem (67 szt. różnych formatów) (Album w skórze brązowej z geometryczną mozaiką z różnych kolorów skóry na licu, form. 25x36 cm, k. 30 [w tym 17 pustych], grzbiet przewiązany sznurkiem. Zestaw stanowi zapewne fragment kroniki wyprawy zorganizowanej w l. 1920-tych. Wyprawa ruszyła najprawdopodobniej z Krakowa i dotarła do Algierii, przejeżdżając m.in. przez Wisłę (ujęcia z Zameczkiem Prezydenckim), Słowację, Pragę, Chartres, Carcasonne, Wenecję, Rzym, Neapol, Pompeje. Na szczególną uwagę zasługują ujęcia z Algierii. Na zdjęciach uczestnicy wyprawy na poszczególnych jej etapach, mijane miejscowości, przeprawy drogą lotniczą i morską. Zestaw zaw. także zdjęcia z Poznania. Stan dobry. Ciekawe) cena: 640

a87-0459b.jpg (80189 bytes)a87-0459c.jpg (90368 bytes)a87-0459a.jpg (92981 bytes)459.[WYŚCIG Pokoju - Józef Cyrankiewicz na trybunie]. [l. 1950-te?]. Zestaw 3 fotografii form. ca 40x30 cm autorstwa Eugeniusza Warmińskiego z Warszawy (Na jednej z fotografii premier gratulujący jednemu z kolarzy, na dwu pozostałych zawodnicy w zmaganiach na szosie. Na odwrociach piecz.: "Eugeniusz Warmiński Fotoreporter Tygodnika 'Sportowiec' Warszawa [...]". Krawędzie zdjęć nieco załamane, poza tym stan dobry) cena: 120

a87-0460.jpg (54143 bytes)a87-0460a.jpg (63662 bytes)460.[ZAWODY Balonowe o Puchar Przechodni im. płk. Aleksandra Wańkowicza]. 27 X 1931. Zestaw 2 fotografii form. 12,2x16,7 cm, 9,2x15,9 cm nieznanego autorstwa (Na jednym ze zdjęć start balonu, na drugim moment napełniania balonów. Na odwrotach piecz.: "Aeroklub Krakowski Rynek Gł. nr. 6 [...]", "Kompanja Szkolna 2 Baonu Balonowego Sekcja Foto" oraz odręczne napisy atramentem: "27.IX.31 Zawody bal. roku o puhar im. płk. Wańkowicza. Start balonu Jabłonna obsada por. Kasprzycki por. Mogulski", "27.IX.31 Napełnianie balonów". Na odwrotach ślady po odklejeniu z albumu, narożniki zdjęć otarte

Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar Przechodni im płk. A.Wańkowicza po raz pierwszy odbyły się 25 X 1925 i były kontynuowane aż do 1939. Odegrały ważną rolę w rozwoju sportu balonowego w Polsce. Na starcie 27 X 1931 stanęło 8 balonów. Balony wyruszyły z Warszawy i wylądowały w Jastrzębicy pokonując trasę 325 km w czasie 6 godz. i 23 min. Załogę zwycięską stanowili por. Władysław Pomaski i por. Adam Stencel. Do pocz. l. 1930-tych zawody balonowe uprawiane były wyłącznie przez wojskowych pilotów balonowych z oddziałów balonowych, które jako jedyne w kraju dysponowały odpowiednim sprzętem) cena: 80

 

  Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz. 1-163)

Nowa literatura, nowa sztuka (poz. 164-305)

Ekslibrisy (poz. 306-336)

Plakaty (poz. 461-610)

Druki ulotne (poz. 611-647)

Varia (poz. 648-694)

Kartografia (poz. 695-729)

Starodruki (poz. 730-746)

Czasopisma (poz. 747-781)

Poeci poecie (poz. 782-815)

Śląsk Cieszyński (poz. 816-949)

Wydawnictwa XIX-XX w. (poz. 950-1631)

Księgoznawstwo, bibliografie (poz. 1632-1665)

Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".