Antykwariat
"Rara Avis" w Krakowie![]()
Aukcja odbyła się 10 października 2009
Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).
VARIA
648.[AUGUST III Sas]. Dokument w języku polskim z podpisem Augusta
III króla Polski, dat. 15 I 1763 w Warszawie (Rękopis na ark. 20x39 cm.
Zezwolenie na budowę mostu na rzece Aneży (?) w dobrach Antoniego Chrząstowskiego
na Żmudzi i pobieranie myta mostowego "od Ludzi Kupieckich, Żydow y
Furmanow" w określonej w dokumencie wysokości. Pod tekstem podpis króla
"Augustus Rex", podpis sekretarza Józefa Dulęby oraz pieczęć opłatkowa
z Pogonią litewską. Ślady złożenia, przetarcia na zgięciach, obcięte
marginesy - wymaga konserwacji) cena: 2.400
649.CHRONIK der Evangelischen Shule Alt-Obra Hauland [= Obra Dolna].
Kreis Bomst Regierungsbezirk Posen angefertigt im Jahre 1874. 4, s. [2], 80.
opr. psk. (Okł. otarte, niewielki ubytek grzbietu, wewnątrz stan dobry.
Nieliczne podkreślenia czerwoną kredką. Rękopiśmienna kronika szkoły
ewangelickiej w kolonii Obra Dolna w powiecie babimojskim w Wielkopolsce.
"Kronikę" otwiera wstęp historyczny omawiający dzieje kolonii od
1713, kolejne wpisy obejmują okres od 1894 do 1933. Na ostatnich kartach
wklejono dwa wycinki prasowe i niewielką fotografię ukazującą uczniów
podczas pokazów gimnastycznych) cena: 740
650.[CYANKIEWICZ Zdzisław 1]. Rysunek ołówkiem na papierze
"[Akt]". 28 III 1944 (Kompozycja na ark. form. 20x26,8 cm, sygn. w
prawym dolnym narożniku "Z. Cyank 28.III.44". Stan bardzo dobry.
Praca we wsp. ramie
Z.Cyankiewicz Cyan (1912-1981) - studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1935 został wykładowcą rysunku w ASP. W 1937 zaniepokojony sytuacją polityczną wyjechał do Paryża, gdzie nawiązał kontakty ze środowiskiem Ecole de Paris. W czasie II wojny światowej jako żołnierz armii francuskiej dostał się do obozu jenieckiego. Po wojnie powrócił na kilka lat do kręgu Ecole de Paris. W l. 1950-tych odniósł pierwsze sukcesy i dokonał ostatniej zmiany stylowej w swej twórczości. Tworzył wówczas obrazy-rzeźby, kolaże, ceramikę oraz malarstwo ścienne z wykorzystaniem programowania elektronicznego. Brał udział w wystawach: Galerie Charpentier, retrospektywna (1961), Grand Palais (1975), Salon d'Automne (1976), Bilan de l'Art Contemporain (1979)) cena: 400
651.[CYANKIEWICZ Zdzisław 2]. Rysunek piórkiem na papierze
"[Kobieta na plaży]". 31 VIII 1945 (Kompozycja na ark. form. ca 23x32
cm, sygn. w prawym dolnym narożniku "Paris 31.VIII.1945 Z. Cyank".
Stan bardzo dobry. Praca we wsp. ramie) cena: 400
652.[CYANKIEWICZ Zdzisław 3]. Zespół 4 rysunków tuszem na papierze
"[Dzieciobójczyni]". 1949 (Kompozycje na ark. form. 22,5x17,5 cm,
sygn. w prawych (2 szt.) i lewych (2 szt.) dolnych narożnikach "Cyan
49". Rysunki ponumerowane 1-4. Stan dobry) cena: 1.200
653.[CYRANKIEWICZ Józef]. Odręczny podpis J.Cyrankiewicza jako
prezesa Rady Ministrów pod dokumentem urzędowym, dat. 24 IV 1958 w Warszawie
(Dokument na papierze firmowym premiera form. 29,7x20,5 cm, tekst w
maszynopisie. Premier powołuje ministra przem. chemicznego A.Radlińskiego w skład
Komitetu Współpracy Gospodarczej i Naukowo-Technicznej z Zagranicą. Pod
tekstem odręczny podpis J.Cyrankiewicza i sucha pieczęć premiera. Ślad
poprzecznego załamania, stan dobry
J.Cyrankiewicz (1911-1989) - działacz polityczny, członek władz PPS i PZPR, pięciokrotny premier RP i PRL, w czasie wojny więzień obozów koncentracyjnych) cena: 150
654.CZECH Aleksandra — Dziennik ... 1856-58, 1863-67, 1869-73. (Fragmenty). 4, k. [1], 2, 2, 3, 72, 108, [3], 73-110. karty luzem (Stan bardzo dobry. Maszynopis. Tekst przepisany z rękopisu przechowywanego w Archiwum Państw. m. Krakowa. Na początku pismo K.Olszańskiego i J.Dużyka (maszynopis z odręcznymi podpisami) zawierające propozycję opublikowania "Dziennika" przez Wydawnictwo Literackie. Piszą: "Autorka [...] interesuje się życiem towarzyskim ówczesnego Krakowa, znanymi rodzinami, z którymi była spokrewniona, ich kręgiem plotkarskim, odtwarzając w ten sposób swoistą atmosferę miasta na długo przed pierwszą wojną światową [...] jest tu sporo ciekawych wiadomości o teatrze krakowskim [...], wystawach, literaturze, muzyce [...] i różnych wydarzeniach kulturalnych i politycznych (np. pierwsza projekcja filmu braci Lumiere w Krakowie, odsłonięcie pomnika A.Mickiewicza, pierwsze obchody 1 Maja [...])". Dołączono odpowiedź dyrektora Wydawnictwa informująca o wcześniejszym wpisaniu "Dziennika" do planów wydawniczych oficyny (dotychczas książka nie została wydana). Prezentowany tu maszynopis zawiera fragmenty autorskiego, rękopiśmiennego tekstu i miał służyć jako przykład możliwości twórczych autorki (bratanicy Józefa Czecha - wydawcy, krewnej Lucjana Rydla). Całość w kartonowej teczce biurowej. Dołączony drugi egzemplarz maszynopisu jednego z fragmentów "Dziennika") cena: 360
655.[DEDYKACJE i autografy]. Prywatny album z wklejonymi dedykacjami i
autografami ludzi nauki i kultury; Kraków, lata 1960-te i 1970-te (Album form.
34x21 cm, k. [104] - w tym 84 czyste, opr. oryg. pł. Album wykonał Stanisław
Wiśniewski - jak wynika z treści dedykacji miłośnik teatru i muzyki poważnej,
bibliofil. Wielu dedykacjom towarzyszą wycięte z prasy zdjęcia i biogramy.
Swoje dedykacje podarowali autorowi albumu:
* Jerzy Semkow (ur. 1928) - dyrygent,
* Krzysztof Penderecki (ur. 1933) - kompozytor,
* Henryk Górecki (ur. 1933) - kompozytor,
* Stanisław Lem (1921-2006) - pisarz,
* Władysław Klimczak - założyciel Muz. Hist. Fot. w Krakowie,
* Wojciech Ruszkowski (1897-1976) - aktor Teatru Starego,
* Andrzej Wajda (ur. 1926) - reżyser
* Robert Satanowski (1918-1997) - dyrygent, kopia listu,
* Jerzy Zawieyski (1902-1969) - pisarz,
* Tadeusz Nowak (1930-1991) - pisarz,
* Wiktor Zin (1925-2007) - architekt,
* Jerzy Harasymowicz (1933-1999) - poeta, karta tyt. "Cudnowa",
* Witold Chomicz (1910-1984) - malarz, grafik,
* Aleksander Krawczuk (ur. 1922) - historyk starożytności,
* Bronisław Dąbrowski (1903-1992) - aktor i reżyser teatr.
Dedykacja A.Wajdy na pocztówce z Markowych-Szczawin, R.Satanowskiego - kopia przez kalkę listu do S.Wiśniewskiego, dedykacje J.Harasymowicza i B.Dąbrowskiego na wyciętych z książek kartach tyt., dedykacje W.Chomicza i A.Krawczuka na wspólnej karcie. Album zaw. także odręczne podpisy (w większości wycięte z dokumentów urzędowych) następujących osób:
* Zygmunt Grodziński (1896-1982) - zoolog, rektor UJ,
* Jerzy Warchałowski (1874-1939) - teoretyk i krytyk sztuki,
* Józef [?] Mączyński (1871-1957) - artysta malarz,
* Stanisław Wróblewski (1868-1949) - gen. dyw. WP,
* Witold Taszycki (1898-1979) - językoznawca,
* Sylwiusz Mikucki (1898-1983) - historyk,
* Kazimierz Dobrowolski (1894-1987) - socjolog,
* Kazimierz Lepszy (1904-1964) - historyk, rektor UJ,
* Stefan Grzybowski (1902-2003) - prawnik, rektor UJ,
* Mira Zimińska-Sygietyńska (1901-1997) - aktorka,
* Władysław Szafer (1886-1970) - botanik, rektor UJ,
Na końcu dwa niezidentyfikowane autografy oraz karta z podpisami pięciu, jak można przypuszczać, uczestników V Konkursu Chopinowskiego w 1955 (m.in. D.Sacharowa). W osobnej kopercie dołączono m.in. dwa zdjęcia S.Wiśniewskiego w towarzystwie studentek podczas juwenaliów w 1970, zdjęcie portretowe "najmilszej studentki" z dedykacją tejże dla autora albumu, dwa inne zdjęcia, dwa prywatne listy, wycinki prasowe. Niewielkie zaplamienie przedniej okł. albumu, poza tym całość w stanie bardzo dobrym) cena: 600
656.DUDZIŃSKI Antoni — Byłem z marszałkiem. Warszawa 1977. 4, k. [108 - wiele pag.]. opr. pł. (Stan bardzo dobry. Maszynopis pracy poświęconej okolicznościom opuszczenia kraju przez marsz. E.Rydza-Śmigłego w 1939 oraz jego śmierci, a także dziejom munduru marszałka, podarowanego Paulinom Jasnogórskim w 1977. Zasadniczy tekst zajmuje pierwsze 43 karty, na pozostałych umieszczono załączniki (kserokopie i odpisy dokumentów, relacje świadków, kserokopie fotografii, kopie listów do autora opracowania, fragmenty wspomnień - wiele z nich opatrzono pieczątką i podpisem A.Dudzińskiego). Na karcie przedtyt. odręczna dedykacja autora dla Kazimierza Olszańskiego. Na początku opinia ppłk. E.Wojciechowskiego: "Bardzo wartościowa praca z historii Ojczyzny i Wojska Polskiego". Dołączono luźne kopie wykorzystanych materiałów. Praca A.Dudzińskiego ukazała się drukiem w 1998 nakładem Oficyny Wyd. Ajaks w serii "Biblioteka tek archiwalnych", w oprac. T.Krawczaka. Stan bardzo dobry) cena: 160
657.[FILM]. Zbiór 66 polskich programów filmowych z lat 1920-tych i 1930-tych (Programy różnych form., od 11x7,5 do 29,5x23,5 cm. Zbiór zaw. 23 programy do filmów prod. polskiej i 43 zagranicznych. Wśród filmów polskich m.in. "Ułani, ułani chłopcy malowani" (wyst. A.Dymsza, Z.Pogorzelska), "Zabawka" (E.Bodo, Z.Pogorzelska), "Bezimienni bohaterowie" (A.Brodzisz, S.Jaracz), "Na Sybir" (J.Smosarska, A.Brodzisz), "Jego ekscelencja subiekt" (E.Bodo, M.Ćwiklińska), "12 krzeseł" (A.Dymsza, Z.Pogorzelska), "Śluby ułańskie" (A.Żabczyński, T.Mankiewiczówna), "Czy Lucyna to dziewczyna" (M.Ćwiklińska, J.Smosarska, E.Bodo), "Księżna Łowicka" (J.Smosarska, S.Jaracz). Z filmów zagranicznych na wyróżnienie zasługują m.in.: "Kochaj mnie dziś" (M.Chevalier), "Zaczarowany dywan" (Pat i Patachon), "Pasażerowie na gapę" (Pat i Patachon), "Śpiew, całus, dziewczyna" (M.Eggerth), "W twoich ramionach" (C.Gable), "Żar miłości" (G.Garbo), "Zbieg z San Quentin" (H.Bogart), "Cygańskie dziewczę" (S.Laurel, O.Hardy), "X-27" (M.Dietrich), "Kinomaniak" (H.Lloyd), "Rozkosze niebezpieczeństwa" (H.Lloyd), "Skrzydła" (C.Gable), "Miasto cudów" (D.Fairbanks), "Królowa podziemi" (J.Crawford), "Znak Zorry" (D.Fairbanks), "Błękitna parada" (F.Astaire, G.Rogers), a także film węgierski "Ekstaza", mocno skandalizujący, w którym po raz pierwszy w historii kina pokazano nagą kobietę. Zestaw zaw. także folder reklamowy wydany z okazji jubileuszu amerykańskiej grupy aktorsko-producenckiej "Estefilm". Zaprezentowano w nim reklamy filmów z udziałem czołowych ówczesnych gwiazd: C.Chaplina ("Cyrk"), B.Keatona ("Generał") oraz filmów z D.Fairbanksem, M.Pickford, G.Swanson
Wiele programów naddartych i załamanych, wiele wymaga podklejenia i konserwacji. Na wielu występują oryginalne piecz. własn. przedwojennych kin warszawskich) cena: 360
658.[FLEMMING Jan Jerzy Detlov]. Dokument w języku polskim z podpisem
Jerzego Flemminga, podskarbiego w. lit., dat. 25 VI 1757 (Rękopis jednostronny
na ark. 35x20,5 cm, następne 3 strony czyste (na ostatniej jedynie urzędowa
notatka). Pismo kierowane do Macieja Kiełczewskiego, starosty czarnkowskiego z
informacją o mianowaniu Mikołaja Łopacińskiego starostą sądowym mścisławskim.
Pod tekstem podpis J.Flemminga (wymienionego w tekście jako Jerzy Dettloff hr.
Fleming), podpis sekretarza Pawła Bułharyna oraz pieczęć opłatkowa. Ślady
złożenia, stan dobry) cena: 600
659.[GEMBAL Aleksander]. Zespół dokumentów z frontu z l. 1940-1943 z archiwum gen. A.Gembala (Załamania marginesów kart, na większości kart otwory po dziurkaczu, stan ogólny dobry. Dokumenty zebrane w dwa ciągi opatrzone na większości liczbą porządkową odbitą w lewych górnych narożnikach. Większość dokumentów sporządzona na maszynie, pozostałe odręcznie. Zbiór zawiera m.in.:
1. wykaz imienny żołnierzy 4 W.P. Strz. P. z 11 VII 1940 przedstawionych do odznaczenia krzyżem "Virtuti Militari" z podpisem i odręcznymi wpisami ppłk. A.Gembala
2. wniosek o odznaczenia francuskim wojennym krzyżem "Croix de Guerre" 44 żołnierzy 4 W.P. Strz. P. z pocz. 1940 r. - odpis
3. wniosek o odznaczenie "Krzyżem Walecznych" żołnierzy oddziału ppanc. 4 W.P. Strz. P. z 29 I 1941 z podpisem ppłk. A.Gembala. Wniosek dwustronny wyszczególniający 43 żołnierzy z naniesionymi odręcznie m.in. datami urodzin
4. rozkaz dzienny nr 55/S - pożegnalny z 19 VI 1945 z podpisem ppłk. A.Gembala
5. ewidencja szeregowych pułku - uwagi
6. raport poranny z dnia 7 V 1940 - 4 Pułk Piechoty
7. raport poranny z dnia 8 VI 1940 - 4 Warszawski P. S.P.
8. dodatek do rozk. dz. nr 73/40 z 28 III [1944] 4 W. P.Strz. P. - elewi baonu szkolnego 4 P.P. - podział na kompanie po ukończeniu szkoły podoficerskiej. Maszynopis na 3 k. bez podpisu
9. wyciąg z rozkazów dziennych w sprawie przydz. szereg. ze szk. pdf. z rozk. sz. 84 z 10 IV 40 pkt. 3 b; wyciąg z rozk. dz. 22 z dn. 20 XII 39 pkt. 2 (prawdopodobnie dotyczy elewów szkoły podoficerskiej); wyciąg z rozk. dz. 9 z dn. 1 XII 39; wyciąg z rozk. dz. 9 z dn. 1 XII 39 pkt. 2- awanse (dotyczy prawdopodobnie strzelców po ukończeniu sz. pdf.). Na wyciągu odręczne notatki
10. wykaz zdegradowanych i napiętnowanych szereg. z 4 VII 40
11. imienny wykaz poległych i rannych 4 W.P.S.P.; wykaz cyfrowy zaginionych i wziętych do niewoli żołnierzy 4 W.P.S.P. w walkach we Francji. Wykazy wykonane odręcznie
12. rozkaz ogólny (wyciąg) z 7 II 1941 zaw. wykazy odznaczonych orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych francuskim krzyżem wojennym Croix de Guerre. Dokumenty odręcznymi notatkami i z podpisami ppłk. A.Gembala
13. rozkaz ogólny z 7 II 1941 zaw. wykazy odznaczonych orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych francuskim krzyżem wojennym Croix de Guerre. Dokumenty z odręcznymi notatkami i z piecz. gen. bryg. Prugara-Ketlinga
14. dodatek do rozkazu dziennego nr 17 z 7 XII 1942 w sprawie mianowań oficerskich. Na pierwszym miejscu wymienione mianowanie na płk. A.Gembala
15. dodatek do rozkazu dziennego nr 15 z 23 XI 1942 w sprawie mianowań podporuczników rezerwy
16. wykaz imienny żołnierzy poległych i zmarłych 3 Warsz. Pułku Strzelców Pieszych
17. alfabetyczny wykaz imienny strat 4 W.P.S.P.
18. alfabetyczny wykaz imienny 23 XI 39 - 20 VI 1940 - oficerowie pułku, obsada stanowisk na froncie z dn. 14 VI 1940
19. 4 niewielkie zeszyty w kratkę z wpisami ppłk. A.Gembala zatytułowane: "Książka Kasowa Funduszu Dyspozycyjnego Dowódcy Pułku", "Lista imienna oficerów obozu Weier. Udział w zbiorowych zajęciach", "Oficerowie 4 W.P.S.P - opinie, charakterystyki", "Obóz oficerski Ascona"
20. ogólny rozkaz operacyjny cz.1 z 17 VI 1940
21. rozkaz szczególny dla Dcy 4 p.p. cz.1 z 13 VI godz. 17.45 z podpisem gen. bryg. Prugara-Ketlinga
22. rozkaz obronny z 14 VI 1940 z podpisem ppłk. A.Gembala
23. rozkaz szczególny dla Dcy 4 p.p. z 15 VI godz. 3.25 z podpisem gen. bryg. Prugara-Ketlinga i piecz. 4 pułku
24. dziennik działań 4 Warsz. Pułku Strzelców Pieszych Kompania 3 Strzelecka - rękopis podpisany przez dowódcę baonu mjr A.Chudzikiewicza i dowódcę kompanii por. H.Szyjkowskiego
25. szczegółowe relacje z przebiegu działań bojowych w rękopisach i maszynopisach
26. telegramy, meldunki, załączniki do rozkazów - odręczne z wyszczególnieniem terenu walk, podpisami dowódców
Zespół dodatkowo zawiera maszynopisy tekstów gen. brygady w st. spoczynku A.Gembala zatytułowane "Zarys dziejów 2 Dywizji Strzelców Pieszych Polskich Sił Zbrojnych za Zachodzie w 1940-45 r.", "2 Dywizja Strzelców Pieszych na froncie francuskim w 1940 r.", "2 Dywizja Strzelców Pieszych na froncie francuskim w 1940 r. (Pogadanka dla młodzieży szkolnej)". Unikat
A.Gembal (ur. 1895) - pułkownik Wojska Polskiego, generał brygady Ludowego Wojska Polskiego. 20 IV 1940 został dowódcą 4 Warszawskiego Pułku Strzelców Pieszych. Na czele pułku, w składzie 2 Dywizji Strzelców Pieszych, walczył w kampanii francuskiej. Od 20 VI 1940 do zakończenia wojny internowany w Szwajcarii. Był podwładnym gen. dyw. B.Prugara-Ketlinga. Po powrocie do kraju został przyjęty do Wojska Polskiego i 18 XI 1946 wyznaczony na stanowisko dowódcy 18 Dywizji Piechoty w Białymstoku. W 1947 mianowany generałem brygady. 28 VIII 1947 objął stanowisko komendanta Oficerskiej Szkoły Piechoty nr 1 we Wrocławiu. W 1948 został przeniesiony do garnizonu Jelenia Góra z zadaniem zorganizowania Oficerskiej Szkoły Piechoty nr 2. Następnie został przeniesiony do Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie, gdzie objął kierownictwo II Korpusu. 3 XII 1952 został zwolniony ze służby czynnej. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militarni, trzykrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi
2 Dywizja Strzelców Pieszych - jednostka piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w l. 1939-1940 we Francji i w l. 1940-1945 w Szwajcarii
4 Warszawski Pułk Strzelców Pieszych - oddział piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w l. 1939-1940. Formowanie 4 Pułku piechoty rozpoczęto w XI 1939. Pułk wchodził w skład 2 Dywizji Strzelców Pieszych. Dowódcami pułku byli: ppłk A.Cieszkowski XI 1939-20 IV 1940 i ppłk A.Gembal 20 IV-20 VI 1940) cena: 16.000
660.[GETTO w Radomiu]. Zestaw 13 odpisów maszynowych tekstów obwieszczeń i plakatów dla getta żydowskiego w Radomiu z l. 1940-1942 (Karty maszynopisu form. 30x21 cm, 16,5x21 cm. Dotyczą m.in.: dowodów osobistych wydawanych dla Żydów na terenie miasta Radomia, zakazu przechodzenia ulicami dla Żydów, tworzenia żydowskich dzielnic mieszkaniowych, tworzenia listy rzemieślników żydowskich, obecności Polaków i Żydów na ulicach miasta Radomia po godzinie policyjnej, zakazu przechodzenia Żydów ulicami miasta. Większość odpisów opatrzona nazwiskiem Kujath - Pełnomocnik Szefa Dystryktu dla miasta Radomia. Odpisy pochodzą ze zbiorów Adama Rutkowskiego. Stan dobry) cena: 160
661.[GOMUŁKA Władysław]. Odręczny podpis W.Gomułki jako I
sekretarza PZPR pod dokumentem urzędowym, dat. 24 XIII 1960 w Warszawie
(Dokument na papierze firmowym I sekretarza KC PZPR form. 30x21 cm, tekst w
maszynopisie. Podziękowania dla pracowników przem. chemicznego złożone na ręce
ministra przem. chemicznego Antoniego Radlińskiego za "przedterminowe
wykonanie zadań produkcyjnych bieżącego roku" i życzenia "dalszych
sukcesów w roku 1961, pierwszym roku rozpoczynającej się nowej pięciolatki".
Pod tekstem odręczny podpis W.Gomułki. Ślad poprzecznego załamania, stan
dobry
W.Gomułka (1905-1982) - polityk, działacz komunistyczny, członek władz PPR i PZPR, poseł na Sejm PRL, odpowiedzialny na sfałszowanie wyników referendum 1946, główna postać Października 1956, inicjator kampanii antysemickiej w 1968, odpowiedzialny za krwawe stłumienie manifestacji na Wybrzeżu w 1970) cena: 150
662.[KOCIOŁEK Stanisław]. Odręczne notatki, rękopisy i maszynopisy dotyczące spraw politycznych z 1983 (Zbiór zaw.:
1. uwagi S.Kociołka o fragmentach nieustalonej publikacji dotyczących jego osoby a traktujących o wydarzeniach na Wybrzeżu w 1970: tekst kierowany do H.Kubiaka, przewodniczącego Komisji KC PZPR dla wyjaśnienia przyczyn i przebiegu konfliktów społ. w dziejach Polski Ludowej, dat. 30 V 1983 w Warszawie. Rękopis na 6 s., ten sam tekst w maszynopisie na 3 s.
2. robocze notatki zatytułowane "Dysk[usja] na pl[enum] KC [PZPR] - raport kryzysowy" z 30 V 1983 (odnotowuje wystąpienia Jaruzelskiego, Pawłowskiej, Borowskiego, Skalskiego i in.). Rękopis na 6 s.
3. notatki i tekst zawierający uwagi dotyczące "Dokumentu o kryzysach", z którym S.Kociołek zapoznał się 30 V 1983. Notatki na 11 s., rękopis uwag na 20 s., maszynopis uwag na 11 s.
Wszystkie obiekty w stanie dobrym i bardzo dobrym
S.Kociołek (ur. 1933) - polityk czasów PRL, członek władz PZPR, I sekretarz Kom. Warszawskiego i Kom. Gdańskiego, wicepremier rządu PRL, poseł na Sejm PRL, współodpowiedzialny za tragiczne wydarzenia w XII 1970 w Trójmieście) cena: 300
663.[KOLEJNICTWO]. Ozdobny dyplom przyznany przez Związek Zawodowy
Maszynistów Kolejowych w Polsce Augustowi Antoszowi w dniu przejścia na
emeryturę, dat. 22 II 1936 w Krakowie (Dyplom form. 60x40 cm. Szeroka bordiura
skomponowana z parowozów pędzących po krzyżujących się wiaduktach, w
centrum kaligrafowany tekst. W dolnej części kompozycji sygn. artysty
"Hans Liska". Dyplom odbito w zakładach Leopolda Nowaka w Królewskiej
Hucie (Chorzowie). Rozprasowane ślady złożenia. Zapiski na odwrocie) cena:
100

664.[KOSSAKOWIE]. Maska pośmiertna Wojciecha Kossaka wykonana przez
Jadwigę Horodyską w 1942 (Maska gipsowa form. ca 23x17x17 cm, z tyłu oryg.
druciana zawieszka. Informacja o autorce maski pochodzi od wnuczki Wojciecha -
Marii Woźniakowskiej. J.Horodyska (Sulikowska-Horodyska) (1906-1973) - wybitna
rzeźbiarka pracująca do wybuchu wojny we Lwowie, później w Krakowie. Maska
pochodzi ze zbiorów Kazimierza Olszańskiego. Stan bardzo dobry. Unikat?)
cena: 3.400
665.[KOSSAKOWIE]. Wspomnienia Anieli z Kurnatowskich Gałczyńskiej. Maszynopis na 20 s. form. 29,7x21 cm (Według odręcznej notatki dołączonej do maszynopisu tekst wspomnień przepisano z (autorskiego?) rękopisu. Autorką jest matka żony (teściowa) Juliusza Kossaka. Tekst dedykowany jest wnukowi ks. Wojciechowi Helbichowi, pod dedykacją widnieje data 12 I 1898. Wspomnienia obejmują okres od lat dziecięcych autorki (l. 1810-te) do r. 1900. Na ostatnich dwóch stronach wykazy: Daty urodzin córek, wnuków i prawnuków moich, Daty ślubów moich wnuków
Juliusz Kossak w 1855 poślubił córkę Anieli Gałczyńskiej - Zofię, z którą miał pięcioro dzieci, m.in. Wojciecha - malarza ("Zosia tak mi się wydawała kolossalna że od pierwszego spojrzenia przepowiedziałam jej bliźnięta, co się też sprawdziło 31 grudnia 1856 kiedy to po ciężkich cierpieniach urodziła dwóch ogromnych i ślicznych chłopaków Wojtka i Tadeusza"). Maszynopis pochodzi ze zbiorów Kazimierza Olszańskiego (bez znaków własn.). Stan dobry) cena: 220
666.[KOSSAKOWIE]. Zbiór 199 drukowanych i fotograficznych reprodukcji obrazów Wojciecha Kossaka oraz 27 pocztówek z reprodukcjami prac tegoż, z archiwum Kazimierza Olszańskiego (Reprodukcje różnych formatów, od pocztówkowego do A3, naklejone - poza kilkoma wyjątkami - na kartonowe podkłady. Reprodukcje fotograficzne czarno-białe, reprodukcje drukowane (wycięte z czasopism i innych wydawnictw) - z reguły wielobarwne. Niemal wszystkie reprodukcje opisane odręcznie na odwrocie (zwykle z podaniem tytułu, daty powstania, wymiarów, niekiedy z podaniem nazwiska i adresu właściciela. Na pocztówkach, wydanych gł. w latach międzywojennych, zamieszczono reprodukcje fragmentów "Panoramy Racławickiej" namalowanej przez W.Kossaka wraz z J.Styką. Większość obiektów opatrzono piecz. K.Olszańskiego (na odwrocie). Stan dobry i bardzo dobry. Zbiór unikalny
K.Olszański (1923-2002) - historyk sztuki, wybitny znawca życia i twórczości plastycznej rodu Kossaków, autor obszernych monografii Juliusza, Wojciecha i Jerzego, wydawca korespondencji Wojciecha) cena: 1.200
667.KOWAL Jerzy — Ilustracje ... do książki Jana Potockiego pt.
"Rękopis znaleziony w Saragossie". Kraków 2005. Format 28x24 cm, k.
[18] + [16 czystych]. opr. oryg. kart. (Stan bardzo dobry. Autorsko wykonany
album z 16 odręcznymi rysunkami tuszem i pisakiem oraz jednym szkicem ołówkowym.
Wszystkie rysunki opatrzone tytułami, np. Alfons van Worden - dzień pierwszy,
Moskito, mulnik kpt van Wordena, Dolina Los Hermanos, Historia opętanego
Paszeka - dzień drugi, Inkwizytor - dzień czwarty, Historia powabnego dziewczęcia
z zamku Sombre Roche - dzień dziesiąty. Unikat
J.Kowal (ur. 1956) - grafik i malarz, ukończył krakowską ASP w 1981, dyplom u prof. S.Wejmana) cena: 980
668.[LEGIA Cudzoziemska]. Zbiór kart pocztowych wysłanych w l. 1930-tych przez Stanisława Makowskiego, żołnierza Legii Cudzoziemskiej, oraz życiorys tegoż oprac. przez J.Pietruszę w 1949 (Zbiór zaw. dwie fotografie form. pocztówkowego z portretami S.Makowskiego, 50 pocztówek widokowych (m.in. Fez, Meknes, Tonkin, Cannes, Rabat, Paryż, jedna pocztówka z Gdyni), 5 k. form. A4 z maszynopisowym życiorysem S.Makowskiego, odręczny list W.Makowskiego - pilota i dyrektora PLL Lot z 13 VIII 1934. Zdjęcia i pocztówki zamontowane na 27 kartonowych podkładach, całość, wraz z życiorysem we wsp. segregatorze
Życiorys, jak się zdaje, opracowano głównie na podst. informacji zawartych w korespondencji "legionera" do siostry. Urodził się w 1907 w Częstochowie, w młodości podróżował po Europie prowadząc raczej awanturniczy tryb życia, do Legii Cudzoziemskiej wstąpił w 1930, do 1934 służył w Afryce Pn. W tym właśnie roku spotkał go tam znany pilot W.Makowski i przesłał siostrze list od siebie (dołączony do zbioru) i od brata (niezachowany). W 1935 przedłużył służbę w Legii, został oddelegowany do Tonkinu w Indochinach, gdzie prawdopodobnie zmarł. Stan wszystkich obiektów dobry i bardzo dobry) cena: 480
669.[LWÓW]. Odręczny spis sióstr benedyktynek z klasztoru Wszystkich Świętych we Lwowie sporządzony w pocz. XX w. (Katalog kartkowy: kartki form. 8,5x10,5 cm, na każdej piecz. "Rok i dzień Prof[esji], Konsekr[acji], Smier[ci]", na pierwszej kartce odręczna adnotacja: "Brakuje kartka w kronice między literą M-O, więc spis [nie obejmuje] zakonnic, których imię zaczynało się na N. Spis zakonnic jest imienny a nie według nazwiska". Katalog obejmuje 295 nazwisk (każde na osobnej kartce) ułożonych chronologicznie według dat złożenia ślubów zakonnych, od 1594 (rok fundacji kościoła i klasztoru) do 1882. Najnowsza informacja pochodzi z 1900 (data wyjazdu jednej z sióstr). W wielu przypadkach, prócz podstawowych dat, adnotacje zawierają dane biograficzne dotyczące życia zakonnego. Dołączona karta z odręcznymi podpisami kilkudziesięciu zakonnic? Stan bardzo dobry) cena: 440
670.[LWÓW]. Ozdobny blok zamówieniowy firmy J.Nowak, Lwów, Plac
Maryacki L. 6, Magazyn Płócien i Bielizny (Kompletny blok z pocz. XX w. zaw.
20 k. form. 15x7,2 cm z tabelą wyszczególniającą produkty firmy: koszule męskie,
koszule damskie, koszule nocne, kalesony, majtki damskie, półkoszulki, pokrywy
na kołdry, krawatki i inne. Ozdobna, secesyjna okładka kart. Całość w
stanie bardzo dobrym) cena: 160
671.[MROŻEWSKI Stefan]. Zbiór 31 drzeworytów oraz 6 rysunków ołówkiem
do książki Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve "La Belle et la Bêtez"
z 1949 (Stan bardzo dobry, brak 2 drzeworytów (książka zawierała ich 33).
Plansze form. 29x22,5 cm. Osobno odbite ryciny ilustrujące pierwotną wersję
"Pięknej i bestii" wydaną w bibliofilskiej formie w Paryżu w 1949 w
nakładzie 190 egz. Zbiór zaw. 6 drzeworytów całostronicowych, 18 półstronicowych
i 7 mniejszych winietek i finalików oraz 6 odręcznych rysunków będących
szkicami do ilustracji. Rysunki sygnowane ołówkiem, większe drzeworyty
monogramem na klocku. Rzadkie) cena: 3.600

672.[ORŁOWICZ Mieczysław]. Zbiór 50 kart pocztowych pisanych przez
M.Orłowicza do Eweliny Hermanowiczówny w Brzeżanach i Rymanowie-Zdroju z l.
1900-1903 (Korespondencja kierowana głównie z Wiednia, gdzie Orłowicz
studiował prawo w l. 1902-1903 oraz z Paryża, gdzie przebywał przez kilka
miesięcy w 1903. Kilka pocztówek wysłano ze Lwowa i Krakowa, dwie z Krynicy i
Baden, jedną z Węgier, ze Szczawnicy, Rapperswilu. Nadawca pisze o swoich
planach, dziękuje za życzenia, cytuje wiersze L.Rydla, K.Tetmajera,
H.Zbierzchowskiego, M.Konopnickiej, H.Heinego. Wspomina o weselu rzeźbiarza
Popiela z chłopką z Bronowic, siostrą znanej z "Wesela" żony Rydla
(Marii z d. Mikołajczyk). Wspomina wizytę w Warszawie: "Warszawa nie
bardzo mi się podobała, ma tylko od Wiednia większy ruch dorożek, ładniejsze
cukiernie i restauracye i lepszy balet; zachwalanego warszawskiego szyku nie mogłem
się dopatrzeć" (7 XI 1902). Z Wiednia pisze: "Ja sam uczyłem się
malować przez 4 lata, ale mój profesor jakoś sceptycznie zapatrywał się na
mój talent w tym kierunku i prorokował mi na tem polu przyszłość jedynie
gdybym się chciał poświęcić smarowaniu podłóg lub bieleniu ścian. Tak
mnie to oburzyło, że od tego czasu maluję jedynie obrazy secesyjne, nad których
treścią sam się zastanawiam". Niektóre pocztówki uszkodzone, ze śladami
wilgoci
M.Orłowicz (1881-1959) - geograf, krajoznawca, propagator turystyki, współzałożyciel Pol. Tow. Krajozn., autor wielu znakomitych przewodników turystycznych) cena: 980
673.[PODSADECKI Kazimierz]. Odręczny list K.Podsadeckiego do p. Gołębiowskiego w Warszawie, dat. 7 VII 1953 w Krakowie (List na połowie ark. 15x16,5 cm. Nadawca przeprasza za zwłokę w odpowiedzi, prosi o sprzedawanie teczek teraz lub we wrześniu. Zachowana oryg. koperta. Stan bardzo dobry
K.Podsadecki (1904-1970) - malarz i grafik, twórca fotomontaży i filmów eksperymentalnych, związany z formistami, "Zwrotnicą", grupą a.r.) cena: 120
674.[POEZJE]. Rękopiśmienny wybór wierszy polskich końca XIX i
pocz. XX w. (Notatnik form. 20,5x14 cm, k. [72], opr. pł. złoc. Na licu złoc.
"Poezye Jadwigi Turetschek". Na pierwszej karcie wpis "W dniu
urodzin 24 VI 1902". Na następnych 46 kartach ręcznie przepisane wiersze
m.in. L.Rydla, M.Gawalewicza, K.Ujejskego, A.Asnyka, M.Bałuckiego,
M.Konopnickiej, B.Zaleskiego, Z.Krasińskiego, K.Tetmajera. Ostatnich 25 kart
niezapisanych. Stan bardzo dobry) cena: 240
675.[Portret - JAN III Sobieski]. Jan III Sobieski, Król Polski, ur.
w Olesku r 1629 17/6 + 1696 10/7 w Willanowie [...]. Litografia ca 22,3x16,5 cm
(Portr.BN 1757. Popiersie w wieńcu laurowym i zbroi litografowane przez
L.Horwarta wg portretu M.Bacciarellego, odbite w Litografii Józefa Kośmińskiego
w 1829 (sygn. na dole arkusza). Dolną połowę arkusza zajmuje biografia króla.
Dawna rama drewniana, nowe passe-partout. Ślad zawilgocenia w prawym górnym
narożniku, niewielkie zażółcenia papieru) cena: 200
676.[Portret - KOSICKI Ludwik]. Ludwik Kosicki. NN: W.W: i Fil. Doktor
- Dyrektor Inst: Tech: Krak: byłego Dozoru Głównego Szkół poczatkowych Wol:
Miasta Krakowa i J.O., tudzież Towa: Nauk: Krak: Członek. Wzakład niepożytej
wdzięczności za trzydziestoletnie prace Uczniowie Inst: Tech: Krak: w roku
1845. swemu najukochańszemu i najzacniejszemu Naczelnikowi ten upominek poświęcają.
Litografia ca 30x19 na ark. 52x35,5 cm (Portret z prawego półprofilu, sygn.:
"JN Bizański rys. z natury" i "Litogr. P.Wroński w
Krakowie". Portret wydany został z okazji przejścia Kosickiego na
emeryturę pod koniec 1844 - jako dar i wyraz wdzięczności jego uczniów i współpracowników.
Rycina po fachowej konserwacji, stan dobry. Nieczęste
Jan Nepomucen Bizański (1804-1878) - malarz i grafik, profesor rysunków w Instytucie Technicznych w Krakowie
Piotr Wroński (zm. 1850) - kierownik Litografii w tymże Instytucie
L.Kosicki (1793-1846) - historyk i pedagog, wieloletni wykładowca w krakowskim Liceum św. Anny i w Uniw. Jagiell., a od chwili powstania Instytutu Technicznego w 1834 - dyrektor) cena: 200
677.[Portret - LUBOMIRSKI Jerzy Sebastian]. Jerzy X. Lubomirski,
Marsz. W. K. Het. Pol. K. Miedzioryt 19,5x14,2 cm (Portr.BN 3009. Portret w 3/4
postaci, z regimentem w dłoni, w zbroi, w tle draperia i pejzaż. Wizerunek wg
rys. Ksawerego Preka, ryt. Antoni Tepplar w Nozdrzcu (sygn. pod kompozycją).
Plansza pochodzi z teki "Wizerunki znakomitych ludzi w Polszcze", z.1,
Kraków 1829. Dawna rama drewniana, nowe passe-partout. Papier pożółkły
J.S.Lubomirski (1616-1667) - starosta krakowski, marszałek wielki koronny, hetman polny koronny) cena: 240
678.[Portret
- MORSZTYN Jan Andrzej]. Jean André comte de Morstin et de Radzimin &
staroste de Tuckol senateur et Grand Thresorier du Royaume de Pologne. Miedzioryt
34x25,4 cm (Portr.BN —. Portret w wieńcu laurowym, w dolnej części w
kartuszu tytuł i herb Leliwa. Sztych wykonanay przez Jeana Edelincka (sygn.
wewnątrz kartusza, na dole) przed 1680. Rycina wielokrotnie i chętnie
reprodukowana (np. w "Polska, jej dzieje i kultura", t.2, s. 148).
Dawna rama drewniana, nowe passe-partout. Stan dobry
J.A.Morsztyn (1621-1693) - polityk, poeta, podskarbi wielki koronny, czołowy przedstawiciel polskiego baroku) cena: 600
679.[Portret - OSTROWSKI Władysław]. Ladisas [!] Ostrowski.
Litografia ca 30x23 cm (Portr.BN 3829. Portret nieco w lewo, z laską marszałkowską
w dłoni, poniżej faksymile podpisu. Litografia wg rys. Achille Deveria odbita
przez Francoisa Le Villaina w Paryżu w l. 1832-1837 (sygnatury pod kompozycją).
Plansza z albumu J.Straszewicza "Die
Polen und die Polinnen der Revolution vom 29 November 1830". Rama
drewniana, passe-partout. Zaplamienie arkusza
W.Ostrowski (1790-1869) - oficer artylerzysta, marszałek sejmu powstaniowego 1830-1831) cena: 200
680.[Portret
- OSTROWSKI Władysław]. Ladislaus Graf Ostrowski, Marschall des unabhängingen
Polnischen Reichstages, in der Jahren 1830 u. 1831. Staloryt
(miedzioryt?) 25,4x20 cm (Portr.BN —. Portret zwrócony w prawo, z laską
marszałkowską w dłoni, w tle draperia i kolumna, na niej herb Polski. Rycina
ryt. przez F.Bahmanna w poł. XIX w. (sygn. pod kompozycją). Dawna rama
drewniana, nowe passe-partout. Papier pożółkły) cena: 260
681.[Portret - POTOCKI Stanisław Rewera]. Stanisław Rewera Potocki,
woie. krak. het. w. k. Miedzioryt 13x10,5 cm (Portr.BN 4205. Portret w 3/4
postaci, z buławą w lewej dłoni, prawa ręka za pasem. Wizerunek wg rys.
Ksawerego Preka, ryt. Antoni Tepplar w Nozdrzcu (sygn. pod kompozycją). Plansza
pochodzi z teki "Wizerunki znakomitych ludzi w Polszcze", z.1, Kraków
1829. Dawna rama drewniana, nowe passe-partout. Papier pożółkły, miejscami
zażółcenia
S.R.Potocki (ca 1589-1667) - wojewoda krakowski, hetman wielki koronny) cena: 200
682.[Portret - RADZIWIŁŁ Antoni Henryk]. Fürst Anton Heinrich
Radziwill. geb. 13-ten Juni 1773, gest. 7-ten April 1833. Litografia ca
17,5x15,2 cm (Portr.BN —. Portret w półpostaci, zwrócony nieco w prawo,
wydany zapewne ok. połowy XIX w. Dawna ramka drewniana. Papier nieco pożółkły
A.H.Radziwiłł (1775-1833) - polityk, namiestnik Wielkiego Ks. Poznańskiego, ordynat nieświeski) cena: 180
683.[Portret - SOŁTYK Kajetan]. Cajetanus
Sołtyk, Episcopus Cracoviensis, Dux severiae. Miedzioryt 59,2x42,5 cm (Portr.BN 4972.
Biskup siedzący przy stoliku, z dokumentem w dłoni, w tle draperia, kolumny, półki
z książkami. Podpis pod kompozycją, przedzielony herbem własnym Sołtyków.
Sztych wg obrazu M.Bacciarellego, płytę rytowali Domenico Cunego i Giuseppe
Sforza Perini w 1767 (sygnatury twórców pod kompozycją). Stara rama
drewniana. Rycina wymaga konserwacji: niewielki ubytek górnego narożnika (poza
kompozycją), ślad złożenia, niewielkie zaplamienie, podklejone naddarcia
K.Sołtyk (1715-1788) - biskup kijowski i krakowski) cena: 1.000
684.[Portret
- SOŁTYK Roman]. Roman Soltyk. Litografia ca 27x21 cm (Portr.BN 4979. Portret na wprost, w
mundurze, poniżej faksymile podpisu. Litografia wg rys. Charlesa Bazina, odbita
przez Francoisa Le Villaina w Paryżu w 1832 (sygnatury pod kompozycją). Plansza
z albumu J.Straszewicza "Die Polen und die Polinnen der Revolution vom 29
November 1830". Rama
drewniana, passe-partout. Niewielkie zaplamienie
R.Sołtyk (1791-1843) - oficer, poseł na Sejm Król. Pol., konspirator, uczestnik powstania listopadowego, po jego upadku pozostał na emigracji we Francji) cena: 200
685.[RUZAMSKI Marian]. Odręczny list M.Ruzamskiego do Tadeusza Wilczyńskiego we Lwowie, dat. 5 VII 1929 w Tarnobrzegu (List na 3 stronach form. 15x14,5 cm. Autor pisze o awanturach związanych z wystawą prac S.Szukalskiego w Zachęcie i o swoich zajęciach w Tarnobrzegu. Do listu dołączył 3 wycinki prasowe z tekstami dotyczącymi wspomnianej wystawy. Na osobnej karcie brudnopisowy szkic odpowiedzi T.Wilczyńskiego. Zachowana oryg. koperta. Załamania i naddarcia koperty, poza tym stan dobry
M.Ruzamski (1889-1945) - artysta malarz z Tarnobrzega, przyjaciel E.Zegadłowicza, rekomendował swego przyjaciela, S.Żechowskiego na ilustratora "Motorów", których wydanie wsparł finansowo, i które autor mu zadedykował, studiował w krakowskiej ASP razem ze S.Szukalskim) cena: 120
686.[RYCHTER-JANOWSKA Bronisława]. Zbiór prywatnych archiwaliów związanych z osobą artystki malarki B.Rychter-Janowskiej (Zbiór zaw.:
* 45 fotograficznych reprodukcji prac artystki (gł. obrazy i makatki), form. od 3,3x4,4 do 12x17,2 cm; większość zdjęć podpisana odręcznie i datowana
* 2 zdjęcia lalek (Tarnowski, Wyczółkowski, Solski, Jasieński, Paderewski) z szopki Zielonego Balonika projektowanych przez artystkę, form. 15x12 i 12x13,5 cm; zdjęcia naddarte, wyblakłe
* 4 zdjęcia rodzinne
* 12 pocztówek z reprodukcjami obrazów artystki, w większości wysłanych przez B.Rychter-Janowską do p. Traczewskich w Krakowie przed i po II wojnie
* 5 listy Edmunda Cieczkiewicza z Rytra do artystki z 1931 i późnych lat 1940-tych
* 11 dokumentów urzędowych (m.in. dwa rachunki sprzedaży obrazów przez TPSP w 1915 i 1917, pismo z Tow. Dziennikarzy Pol. z 1926, spis obrazów artystki wysłanych do Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi z 1925, zaproszenie z TPSP we Lwowie do udziału w Salonie Wiosennym z 1930, zgłoszenie obrazów na doroczną wystawę w TPSP we Lwowie w 1914)
* 6 listów od matki z l. 1917-1923 i 1 list od ojca z 1945
* 15 listów od różnych nadawców (m.in. F.Wiśniowskiego, Marii Wodzickiej, Bronisława Pruskiego)
* rękopis "Raport" na 8 s. form. 23x14,5 cm relacjonujący wyprawę do Włoch w 1919 w towarzystwie Marii Wielhorskiej oraz notatki z podróży na luźnych kartach
* rękopis "Romancy o złotowłosym paziu" i innych wierszy na 12 s. form. 21x17 cm oraz rękopis wiersza "Z teki Grottgera" na 4 s. form. 34x21 cm
* 5 wycinków z przedwojennej prasy
* 21 drobnych druków, rachunków, zapisków - łącznie 21 kart
Niektóre obiekty zaplamione, zakurzone, naddarte
B.Rychter-Janowska (1868-1953) - malarka i publicystka, autorka dramatów i pamiętników, działała głównie w Krakowie prowadząc jeden z najznamienitszych salonów artystycznych w mieście, wiele podróżowała) cena: 540
687.[SOŁA]. Rękopiśmienne "Zestawienie stanów wody najwyższych, średnich i najniższych na wodowskazach rzeki Soły" z ok. 1914 (Poszyt form. 34x21 cm, k. 14 (3 ostatnie czyste), brosz. Odręcznie wypełnione tabele podające stany wody maksymalne i średnie w poszczególnych miesiącach. W nagłówkach wpisane nazwy miejscowości: Milówka (dane z l. 1900-1914), Cięcina (1900-1905), Żywiec (1887-1905), Czernichów (1900-1905), Kobiernice (1867-1905), Kęty (1900-1905), Oświęcim (1867-1905), Świnna (1903-1905). Na przedniej okł. piecz. "C.k. Kierownictwo regulacyi Soły w Żywcu". Dołączona karta z brudnopisowymi zapiskami ołówkiem. Stan dobry) cena: 240

688.[STANISŁAWSKI Jan]. Numer "Życia" (r.3, nr 6) z 15 III
1899 z dwiema całostronicowymi litografiami J.Stanisławskiego
"Sad" i "Chata" (Okł. otarte, kilka kart z niewielkimi
ubytkami narożników, załamania karty z "Chatą". Na przedniej okł.
litografowana winieta tytułowa proj. J.Mehoffera. Red. do spraw literackich:
S.Przybyszewski, red. artystyczny: S.Wyspiański. Objętość numeru:
s.[101]-120 (plansze z litografiami w obrębie paginacji), brosz. wt. z zach. okł.
oryg.) cena: 1.200
689.[STRYJEŃSKA Zofia]. Poleszuk. Plansza form. 50x39 cm (Stan bardzo
dobry. Plansza nr 29 z albumu "Polish Peasants Costumes.
With introduction and notes by Thade Seweryn", Nicea 1939, wyd. C.Szwedzicki.
Album składał się z 40 tablic i zawierał opisy i plansze przedstawiające
polskie stroje ludowe, m.in. krakowskie, wileńskie, łowickie, lwowskie.
Reprodukcje rysunków Z.Stryjeńskiej ręcznie kolorowano szablonem
(technika pochoir). Na uwagę zasługuje zwłaszcza 20 rycin ukazujących
pojedyncze stroje, niezwykle dekoracyjnych, pełnych dynamizmu i koloru,
wykonanych w charakterystycznej dla artystki manierze) cena: 1.000
690.[STRZELEC]. Legitymacja uprawniająca mjr. Mieczysława Szumańskiego
do noszenia odznaki Związku Strzeleckiego, wystawiona w 1935 w Sienkiewiczach
(Odręcznie wypełniony blankiet form. 11,5x15,5 cm z pieczęcią Komendy
Powiatowej Związku Strzeleckiego, z nr porządkowym 6862/IX. Ślady złożenia,
stan dobry
M.Szumański - podpułkownik dyplomowany, ceniony kartograf i wydawca. Przed II wojną światową oficer Wojskowego Instytutu Geograficznego. Od 1942 szef służby kartograficznej Komendy Głównej AK, pseudonim "Bury") cena: 120
691.[SZUKALSKI Stanisław]. Odręczny list S.Szukalskiego w Kaliforni
do Antoniego Bryndzy, dat. 5 VI 1935 (Rękopis brązowym atramentem na 6 s.
form. 43x21,5 cm. Papier w kolorze żółtym. Pismo ozdobne, "wykreowane
celowo przez Szukalskiego do celów epistolarnych" (Lameński 126).
Szukalski zwraca się do adresata "Drogi Trudku", nawiązując do
szczepowego imienia Bryndzy - Ziemitrud. Autor rozpoczyna swój list od uwag
dotyczących propozycji objęcia stanowiska korespondenta prasowego, jaką
otrzymał od Połczyńskiego z Poznania. W dalszej części listu pisze m.in. o
sprawie finansowania Twórcowni: "Moje finansowe warunki są bardzo złe, a
zatem nie będę wam mógł budować swoim dostatkiem tej instytucyi ni lepszych
warunków". Pisze również, rozżalony, o sytuacji wśród członków
szczepu: "Z listów ostatnich [...] widzę, że zbrakło wam ducha, że
rozsypali się najsłabsi a wy swą chudość duchową winicie. Myślicie tylko
o swej nędzy lecz ani na chwilę o mojej i mojej strasznej udręce [...]. Jeżelibym
już w Kraju był to byśmy zorganizowali Twórcownię, jakoś prowizorycznie -
lecz z tąd, z za oceanu samemu to wszystko robić, listownie [...] jest ponad
ludzkiem zadaniem [...] teraz wy coś dla mnie czyńcie, abym mógł rzeźbić
pomnik jakiś, czy [...] Piłsudskiemu [...]. Bądźcie żywotni, czyńcie, działajcie,
organizujcie, bo staniecie się takimi zaspańcami jak i reszta Krakowa". W
dalszej treści listu znajdują się informacje o aktualnych zajęciach
Szukalskiego (skończył projekt pomnika Piłsudskiego, zaczął odbijać serię
zdjęć swoich rzeźb, planuje podróż do Polski), wzmianki o akcji sypania
kopca Piłsudskiego w Krakowie. List cytowany we fragmentach w pracy L.Lameńskiego
"Stach z Warty Szukalski", Lub. 2007. Ślady kilkukrotnego złożenia,
niewielkie naddarcie ostatniej karty, poza tym stan dobry) cena: 2.000
692.[WOJTYŁA Karol]. Odręczny podpis pod okolicznościowym
obrazkiem, dat. 8 XII 1962 (Obrazek form. 13,5x9 cm, drukowany na pergaminie, z
portretem papieża Jana XXIII w owalu. Pod tekstem "[...] Na pamiątkę II
Soboru Watykańskiego, 8 - 12 - 1962" odręczny podpis piórem "Karol,
bp". Tekst obwiedziony barwną bordiurą, z prawej stylizowana postać
Maryi Panny. Ślady załamania, poza tym stan dobry) cena: 400
693.ZARYS historii walk 11 pułku piechoty w kampanii jesiennej 1939 roku. Komitet Redakcyjny: Józef Ćwiąkalski, Franciszek Ciepiela, Bolesław Drabek, Franciszek Duda, Józef Derlatko, Antoni Gibliński. Katowice 1974. 4, k. [1], 97, 25, tabl. 1, planów luzem 8. opr. pł. (Stan bardzo dobry. Maszynopis. Na karcie przedtyt. odręczna notatka Kazimierza Olszańskiego: "Otrzymałem w dn. 1 VI 1975 r. od kpt. Antoniego Dudzińskiego, adiutanta 11 p. piechoty". Zaw. opis walk pułku w kolejnych dniach po wybuchu wojny (skonfrontowane relacje różnych osób) do złożenia broni 20 IX, odpisy dokumentów, zdjęcia sztandaru pułkowego, stan osobowy pułku we IX 1939 oraz wykaz poległych i rannych, charakterystyki niektórych żołnierzy, bibliografię) cena: 240
694.[ŻYMIERSKI Michał (Rola)]. Odręczny podpis M.Żymierskiego jako wiceprezesa NBP pod dokumentem urzędowym, dat. 18 IV 1966 w Warszawie (Dokument na papierze firmowym wiceprezesa NBP form. 29,8x21 cm, tekst w maszynopisie. Pismo kierowane do prezesa NBP, autor informuje, że ze względu na zły stan zdrowia zrezygnował z pracy w Radzie Banku Handlowego. W lewym dolnym narożniku wklejone prasowe zdjęcie M.Żymierskiego, nieczytelne adnotacje urzędowe. Otwory dziurkaczem, niewielki ubytek przy jednym z otworów, poprzeczny ślad złożenia) cena: 100
Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo
(poz. 1-163)
Nowa literatura, nowa sztuka (poz.
164-305)
Śląsk
Cieszyński (poz. 816-949)
Wydawnictwa XIX-XX w. (poz.
950-1631)
Księgoznawstwo, bibliografie (poz.
1632-1665)
Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".