Antykwariat "Rara Avis" w Krakowie

raraavis@raraavis.krakow.pl

ARCHIWUM

Katalog aukcyjny nr 87

Aukcja odbyła się 10 października 2009

 

Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).

 

 

STARODRUKI

 

a87-0730.jpg (114123 bytes)730.ALMANACH des vrais royalistes françois. Pour l'année bissextile 1796, 2e année du regne de Louis XVIII. A Paris. Chez les Libraires du Roi. 16, s. 151. opr. nieco późn. kart. (Niewielki ubytek narożników kilku kart, podklejenia dwóch kart, poza tym stan bardzo dobry. Zaw. m.in. kalendarz na r. 1796, krótki opis kontynentów oraz Francji, wykaz biskupów francuskich i członków dworu królewskiego, opis ważniejszych państw Europy (w tym Polski)) cena: 600

a87-0731.jpg (79496 bytes)731.BERYNDA Pamwo — Leksikon slavenorosskij i imen t'lkovanie. Prvoe typom izobraznią. V Kinovii sv. čudotvornya Lavry Pečerskia Kievskia [...] leta by[ty]a mira 7135, o[t] r[o]žd[estv]a že Ch[risto]va 1627 [...]. Kiev 1627. [Ławra Peczarska]. 4, s. [4], szp. 475, s. 476-477. opr. perg. z epoki (E.12, 513. Otarcia okł., podklejenia marginesów kilku kart, ślady używania. Egz. przoprawiony. Ekslibris A.Domaradzkiego i A.Jarmołowicza. Zapiski na wyklejkach. Pierwsze wydanie słynnego "Leksykonu Beryndy" - pierwszego drukowanego ukraińskiego słownika grupującego blisko 7.000 pojęć i imion staro-cerkiewno-słowiańskich i podających ich przekłady na literacki język ukraiński połowy XVII w. "Celem Beryndy było odnowienie cerkiewno-słowiańskiej tradycji w mowie i przeciwstawienie się tym samym postępowi polskiego katolicyzmu i polskiej kultury. Słownik ten odegrał wielką rolę w rozwoju nie tylko ukraińskiej, ale także rosyjskiej, białoruskiej, polskiej i rumuńskiej leksykografii" (Wikipedia)) cena: 2.400

a87-0732.jpg (81988 bytes)732.[BÜSCHING Anton Friedrich] — Das Herzogthum Schlesien nebst der Graffschaft Glatz. [Hamburg 1773. Bey Johann Carl Bohn]. 8, s. [1], 696-907, [101]. opr. skóra złoc z epoki (Niewielkie otarcia grzbietu, stan dobry. Wyimek z pracy "Neue Erdbeschreibung, Theil 4: welcher die vereinigten Niederlande, Helvetien, Schlesien und Glatz, enthält . Vierte Aufl.". Opis geograficzno-historyczny Śląska i Hrabstwa Kłodzkiego. Na końcu indeks miejscowości do całego tomu) cena: 1.200

733.[DMOCHOWSKI Franciszek Ksawery] — Sztuka rymotworcza. Poema we czterech piesniach. W Warszawie 1788. W Drukarni J.K.Mci i Rzeczypospolitey u XX. Scholarum Piarum. 8, s. [8], 100, [4]. opr. późn. ppł. (E.15, 253. Otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Piecz. i ekslibris bibliot. Nieliczne podkreślenia w tekście. Wyd.I (jeden z dwóch wariantów). Dedykowane (wierszem) królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. "Poemat dydaktyczny [...] wykładający zasady twórczości poetyckiej i konfrontujący je z dawną, a szczególnie współczesną poezją polską [...] autor sformułował kanon założeń literackich klasycyzmu polskiego. Poemat [...] urósł do rangi symbolu klasycystycznego normatywizmu w oczach romantyków i stał się przedmiotem krytyki w ich walce z klasykami. Szczególnie ostra ocena Mickiewicza ('O krytykach i recenzentach warszawskich') zaważyła na utrwaleniu się tej opinii w historii literatury" (LPPE)) cena: 900

a87-0734.jpg (86885 bytes)734.L'ÉTAT de la France . T.4. A Paris [1726?]. 8, s. [12], 696. opr. skóra złoc. z epoki (Podklejony ubytek narożnika karty tyt. (ubytek ze szkodą dla danych wydawniczych), poza tym stan dobry. Na obu okł. złoc. superekslibris Marii Leszczyńskiej jako królowej Francji (herb Burbonów i herb Rzeczypospolitej z Wieniawą pod koroną królewską). Oprawa w kolorze ciemnoczerwonym, grzbiet ze zwięzami, bogato złoc.) cena: 2.000

a87-0735.jpg (54161 bytes)735.FAUST Bernard Krzysztof — Katechizm zdrowia dla użytku szkół y domowey edukacyi przez [...] ze czterema obrazami. Z niemieckiego na polskie wytłómaczony przez Krzysztofa celestyna Mrongoviusa. Warszawa 1795. Druk. i Nakł. M.Grölla. 8, s. 104, [7]. opr. ppł. (E.16, 180. Okł. otarte, wewnątrz stan dobry. Zapiska własn. na karcie tyt. Na odwrocie karty przedtyt. drzeworyt przedstawiący dziecko jak powinno być ubrane od 3 do 8 roku życia, pozostałe drzeworyty w tekście. Zaw. m.in.: O własnościach ciała ludzkiego, O fizycznem wychowaniu dzieci, O ochędóstwie, kąpaniu się i myciu, O gorzałce, O tabace, O spaniu, O chorobach, lekarzach i lekarstwach, O zaraźliwych chorobach, O biegunce, O zachowaniu się po chorobie. Rzadkie) cena: 800

736.HOZJUSZ Stanisław — Opera D. Stanislai Hosii Cardinalis, Episcopi Varmiensis in Concilio Tridentino praesidis, quae hactenvs pvblicvm recepervnt omnia inprimis pia ac ervdita [...]. Parisiis 1562. Apud Gulieimum Cauellat [...]. folio, s. [32], k. 264. opr. z epoki, skóra tłocz. (E.18, 288 (lokalizuje tylko jeden egz.). Otarcia okł., niewielkie ubytki skóry, niewielki ślad wilgoci na marginesach kart, poza tym wewnątrz stan dobry. Ekslibris A.Hoffmanna dat. w 1908. Nieliczne zapiski i podkreślenia. Razem zebrane cztery dzieła Hozjusza: Confessio, Propugnatio vera christianae, De expresso Dei i Dialogus. Na karcie tyt. drzeworytowy sygnet drukarza Gallina (kogut w owalu)

S.Hozjusz (1504-1579) - kardynał, sekretarz królewski, poeta, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli kontrreformacji europejskiej) cena: 8.000

a87-0737.jpg (53621 bytes)737.[KOJAŁOWICZ Kazimierz Wijuk] — Primae lacrymae in obitv serenissimae Caeciliae Renatae serenissimi Vladislai IV. Polonorvm, Svecorvm, Vandalorum, &c. &c. regis invictissimi conivgis ab Academia et Vniversitate Vilnensi S.I. fusae, collectae [...]. Vilnae 1644. Typis Academicis Societatis Iesv. folio, s. [32]. brosz. (E.19, 396. Podklejone ubytki wszystkich kart, z niewielkim ubytkiem dla tekstu, ślad zawilgocenia na końcu. Piecz.) cena: 600

a87-0738.jpg (149128 bytes)738.[KOŹMIŃSKI Jerzy] — Dictionarium Latino-Polonicum ad usum publicarum in Regno Poloniae Scholarum. Warszawa 1779. Typis S.R.M. 7 Reipublicae Scholarum Piarum. 8, s. [14], 476. opr. wsp. psk. (E.20, 195. Stan dobry. Podpis własn., piecz. Wyd.I. Na końcu indeks. Słownik przeznaczony do używania w szkołach narodowych) cena: 600

a87-0739.jpg (132551 bytes)a87-0739a.jpg (94402 bytes)739.LIGUORI Alfons — Nawiedzenie Nayświętszego Sakramentu i Nayświętszey Maryi Panny, Na każdy Dzien Miesiąca [...]. Na Polski Język przełożone [...]. W Krakowie 1792. 8, s. [6], 295. opr. XIX w. skóra, futerał kart. (E.21, 273. Stan bardzo dobry. Zachowane fragmenty oprawy z epoki. Podpis własn. Na pierwszej i ostatniej dodatkowej karcie odręczne teksty modlitw z epoki) cena: 600

740.MARCEL G. — Tablettes chronologiques contenant la suite des Papes, Empereurs & Roys qui ont regne depuis la naiss. de J. Chr. jusqu'a present. Pour servir de plan a Ceux qui lisent l'histoire profane. A Paris 1724. Chez E.Billiot. 16 podł., k. [5], 18, [1]. opr. skóra z epoki (Otarcia okł., blok poluźniony. Odręczne zapiski z epoki. Tablice chronologiczne do historii powszechnej, osobne rubryki pośw. historii Polski) cena: 360

741.MARCEL G. — Tablettes chronologiques contenant la suite des Papes, Empereurs & Roys qui ont regne depuis la naiss. de J. Chr. jusqu'a present. Pour servir de plan a Ceux qui lisent l'histoire profane. A Paris 1738. Chez Denys Thierry. 16 podł., k. [5], 17, [1]. opr. skóra z epoki (Otarcia okł., jedna składka luzem, prawdopodobnie brak jednej karty (nr 18). Tablice chronologiczne do historii powszechnej, osobne rubryki pośw. historii Polski) cena: 320

a87-0742a.jpg (76043 bytes)a87-0742.jpg (57904 bytes)742.MISSALE Romanum ex decreto sacrosancti Concilii Tridentini restitutum, S. Pii Quintini jussu editum, Clementis VIII et Urbani VIII Papae auctoritate recognitum, et novis missis ex indulto apostolico hucusque concessis auctum. Leodii [= St. Lüttich, Belgia] 1781. Ex Officina Typographica Clementis Plomteux. folio, s. [52], 572, C, [4]

[oraz] MISSAE propriae sanctorum Archidioecesis Coloniensis [...] editae et a sacra rituum congragatopne aprobatae. Mechliniae 1858. H.Dessain. folio, s. [10], 66. razem opr. XIX w. aksamit z okuciami, obcięcie złoc. (Nadpęknięcie grzbietu, mimo to stan dobry. Mszał rzymski ozdobiony 10 całostronicowymi miedziorytami i licznymi drzeworytowmi inicjałami. Na obu okł. srebrzona (?) waza z kwiatami i rozety (jedna z niewielkim ubytkiem), zachowane obie zapinki) cena: 3.800

a87-0743.jpg (72879 bytes)a87-0743a.jpg (72771 bytes)743.OLMO Gio[vanni] Francesco — Relationi della Repvbica di Venetia, del Regno di Polonia, et del Regno di Boemia. In Venetia 1628. Apresso Antonio Pinelli Stampator Ducale. 4, s. [8], 55. opr. [razem z innymi drukami] skóra tłocz. z epoki (E.23, 331. Grzbiet nieco nadpęknięty, niewielkie otarcia okł., stan dobry. Estreicher lokalizuje tylko jeden znany egz. (w Bibl. Czartoryskich). Rzadki druk zawierający m.in. opis Królestwa Polskiego, stanu szlacheckiego, wyznań, ubiorów, obyczajów, głównych miast

Druk współoprawny (jako ostatni) z trzema innymi:

ANDREA Alessandro — Della gverra di campagna di Roma, et del Regno di Napoli, nel pontificato di Paolo IIII l'anno M.D.LVI et LVII. In Venetia 1560. Per Gio. Andrea Valuassori. 4, s. [16], 140, [20]

RUSCELLI Girolamo — Sopplimento di ... nell'Istorie di monsignor Paolo Giovio [...]. Di nuouo ristampato, & con somma diligenza corretto. In Vinegia 1572. Presso Altobello Salicato. 4, s. [8], 100, [4]

RUSCELLI Girolamo — Precetti della militia moderna, tanto per mare, qvanto per terra, trattati da diversi nobilissimi ingegni, & raccolti con molta diligenza [...]. In Venetia 1595. Apresso gli Heredi di Marchio Sessa. 4, k. [4], 59

Ostatnia z wymienionych tu prac ("Uwagi o nowej sztuce wojennej, tako na morzu, jako i na lądzie") z licznymi drzeworytami w tekście. Na końcu woluminu ślad po usunięciu jednego, niewielkiego objętościowo druku) cena: 7.400

a87-0744.jpg (71075 bytes)744.PACIORKOWSKI Marcin — Regula Processus Granicialis Campestris Regni Poloniae Secundum Praxim Moderni Saeculi Ad Dislimitanda Bona Regalia Spiritualia & Terrestria. Częstochowa 1749. Typis Clari-Montis. 4, s. [12], 171, [5], tabl. 1. opr. psk. z epoki (E.24, 11. Otarcia okł., niewielki ubytek krawędzi okł. i dolnej części grzbietu, wewnątrz stan dobry. Dawne zapiski na wyklejkach. Rzecz o wytyczaniu, utrzymywaniu i zabezpieczeniu granic poszczególnych ziem i dóbr. Plagiat z pracy S.Łochowskiego "Processus judiciarius granicialis" (1641). Od s. 123 tekst gł. po polsku. Na końcu słowniczek ustalający polską terminologię graniczną) cena: 980

a87-0745.jpg (126171 bytes)745.PETRARCA Francesco — Il Petrarcha con l'espositione d'Alessandro Vellvtello. Di novo ristampato con piv cose vtili in uarij aggiunte. In Venetia 1550. Al Segno della Speranza. 8, k. [8], 316, [3]. opr. późn. psk. (Niewielkie otarcia i nadpęknięcie grzbietu. Podpis własn. Drzeworytowa winieta tytułowa na karcie tyt. Poezje Petrarki z obszernymi, klasycznymi komentarzami A.Vellutella) cena: 3.600

a87-0746.jpg (51860 bytes)746.[SIENIAWSKI Adam Hieronim] — Lvna Sieniaviana crescens orbi Polono, ad auspicatum honoris ingressum illvstris ac magnifici domini D. Adami Hieronymi de Granow Sieniawski, comitis in Skłow & Mysza, metropoleos roxolanae capitanei presentata [...]. Leopoli 1649. Typis Collegij Societatis Iesv, Apud Sebastianum Nowogorski. folio, s. [50]. brosz. (E.28, 30. Otarcia ostatniej karty, niewielkie zaplamienia. Piecz. Na odwrocie karty tyt. drzeworytowy herb Sieniawskich Leliwa. "Na k. D panegiryk prozą sławiący Sieniawskich, Potockich, Chodkiewiczów. Poczem osobne pochwały dla Mikołaja Sieniawskiego, i jego synów (prozą i wierszem) i dla Alex., Prokopa, Hier., Rafała, Mikołaja, J. Adama Sieniawskich" (E.). Estreicher zlokalizował tylko jeden egz. (w zbiorach lwowskiego Ossolineum) pozbawiony ostatnich kart, stąd informacja o objętości 22 k. nlb. Rzadkie) cena: 800

 

  Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz. 1-163)

Nowa literatura, nowa sztuka (poz. 164-305)

Ekslibrisy (poz. 306-336)

Fotografie (poz. 337-460)

Plakaty (poz. 461-610)

Druki ulotne (poz. 611-647)

Varia (poz. 648-694)

Kartografia (poz. 695-729)

Czasopisma (poz. 747-781)

Poeci poecie (poz. 782-815)

Śląsk Cieszyński (poz. 816-949)

Wydawnictwa XIX-XX w. (poz. 950-1631)

Księgoznawstwo, bibliografie (poz. 1632-1665)

Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".