Antykwariat
"Rara Avis" w Krakowie![]()
Aukcja odbyła się 10 października 2009
Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).
STARODRUKI
730.ALMANACH
des vrais royalistes françois. Pour l'année bissextile 1796, 2e année du
regne de Louis XVIII. A
Paris. Chez les Libraires du Roi. 16, s. 151. opr. nieco późn. kart.
(Niewielki ubytek narożników kilku kart, podklejenia dwóch kart, poza tym
stan bardzo dobry. Zaw. m.in. kalendarz na r. 1796, krótki opis kontynentów
oraz Francji, wykaz biskupów francuskich i członków dworu królewskiego, opis
ważniejszych państw Europy (w tym Polski)) cena: 600
731.BERYNDA Pamwo — Leksikon slavenorosskij i imen t'lkovanie. Prvoe
typom izobraznią. V Kinovii sv. čudotvornya Lavry Pečerskia Kievskia [...]
leta by[ty]a mira 7135, o[t] r[o]žd[estv]a že Ch[risto]va 1627 [...]. Kiev
1627. [Ławra Peczarska]. 4, s. [4], szp. 475, s. 476-477. opr. perg. z epoki
(E.12, 513. Otarcia okł., podklejenia marginesów kilku kart, ślady używania.
Egz. przoprawiony. Ekslibris A.Domaradzkiego i A.Jarmołowicza. Zapiski na
wyklejkach. Pierwsze wydanie słynnego "Leksykonu Beryndy" -
pierwszego drukowanego ukraińskiego słownika grupującego blisko 7.000 pojęć
i imion staro-cerkiewno-słowiańskich i podających ich przekłady na literacki
język ukraiński połowy XVII w. "Celem Beryndy było odnowienie
cerkiewno-słowiańskiej tradycji w mowie i przeciwstawienie się tym samym postępowi
polskiego katolicyzmu i polskiej kultury. Słownik ten odegrał wielką rolę w
rozwoju nie tylko ukraińskiej, ale także rosyjskiej, białoruskiej, polskiej i
rumuńskiej leksykografii" (Wikipedia)) cena: 2.400
732.[BÜSCHING
Anton Friedrich] — Das Herzogthum Schlesien nebst der Graffschaft Glatz. [Hamburg
1773. Bey Johann Carl Bohn]. 8, s. [1], 696-907, [101]. opr. skóra złoc z
epoki (Niewielkie otarcia grzbietu, stan dobry. Wyimek z pracy "Neue Erdbeschreibung,
Theil 4: welcher die vereinigten Niederlande, Helvetien, Schlesien und Glatz,
enthält . Vierte
Aufl.". Opis geograficzno-historyczny Śląska i Hrabstwa Kłodzkiego. Na
końcu indeks miejscowości do całego tomu) cena: 1.200
733.[DMOCHOWSKI Franciszek Ksawery] — Sztuka rymotworcza. Poema we czterech piesniach. W Warszawie 1788. W Drukarni J.K.Mci i Rzeczypospolitey u XX. Scholarum Piarum. 8, s. [8], 100, [4]. opr. późn. ppł. (E.15, 253. Otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Piecz. i ekslibris bibliot. Nieliczne podkreślenia w tekście. Wyd.I (jeden z dwóch wariantów). Dedykowane (wierszem) królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. "Poemat dydaktyczny [...] wykładający zasady twórczości poetyckiej i konfrontujący je z dawną, a szczególnie współczesną poezją polską [...] autor sformułował kanon założeń literackich klasycyzmu polskiego. Poemat [...] urósł do rangi symbolu klasycystycznego normatywizmu w oczach romantyków i stał się przedmiotem krytyki w ich walce z klasykami. Szczególnie ostra ocena Mickiewicza ('O krytykach i recenzentach warszawskich') zaważyła na utrwaleniu się tej opinii w historii literatury" (LPPE)) cena: 900
734.L'ÉTAT
de la
735.FAUST Bernard Krzysztof — Katechizm zdrowia dla użytku szkół
y domowey edukacyi przez [...] ze czterema obrazami. Z niemieckiego na polskie
wytłómaczony przez Krzysztofa celestyna Mrongoviusa. Warszawa 1795. Druk. i
Nakł. M.Grölla. 8, s. 104, [7]. opr. ppł. (E.16, 180. Okł. otarte, wewnątrz
stan dobry. Zapiska własn. na karcie tyt. Na odwrocie karty przedtyt. drzeworyt
przedstawiący dziecko jak powinno być ubrane od 3 do 8 roku życia, pozostałe
drzeworyty w tekście. Zaw. m.in.: O własnościach ciała ludzkiego, O
fizycznem wychowaniu dzieci, O ochędóstwie, kąpaniu się i myciu, O gorzałce,
O tabace, O spaniu, O chorobach, lekarzach i lekarstwach, O zaraźliwych
chorobach, O biegunce, O zachowaniu się po chorobie. Rzadkie) cena:
800
736.HOZJUSZ Stanisław — Opera D. Stanislai Hosii Cardinalis,
Episcopi Varmiensis in Concilio Tridentino praesidis, quae hactenvs pvblicvm
recepervnt omnia inprimis pia ac ervdita [...]. Parisiis 1562. Apud Gulieimum
Cauellat [...]. folio, s. [32], k. 264. opr. z epoki, skóra tłocz. (E.18, 288
(lokalizuje tylko jeden egz.). Otarcia okł., niewielkie ubytki skóry,
niewielki ślad wilgoci na marginesach kart, poza tym wewnątrz stan dobry.
Ekslibris A.Hoffmanna dat. w 1908. Nieliczne zapiski i podkreślenia. Razem
zebrane cztery dzieła Hozjusza: Confessio, Propugnatio vera christianae, De
expresso Dei i Dialogus. Na karcie tyt. drzeworytowy sygnet drukarza Gallina
(kogut w owalu)
S.Hozjusz (1504-1579) - kardynał, sekretarz królewski, poeta, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli kontrreformacji europejskiej) cena: 8.000
737.[KOJAŁOWICZ Kazimierz Wijuk] — Primae lacrymae in obitv
serenissimae Caeciliae Renatae serenissimi Vladislai IV. Polonorvm, Svecorvm,
Vandalorum, &c. &c. regis invictissimi conivgis ab Academia et
Vniversitate Vilnensi S.I. fusae, collectae [...]. Vilnae 1644. Typis Academicis
Societatis Iesv. folio, s. [32]. brosz. (E.19, 396. Podklejone ubytki wszystkich
kart, z niewielkim ubytkiem dla tekstu, ślad zawilgocenia na końcu. Piecz.)
cena: 600
738.[KOŹMIŃSKI Jerzy] — Dictionarium Latino-Polonicum ad usum
publicarum in Regno Poloniae Scholarum. Warszawa 1779. Typis S.R.M. 7
Reipublicae Scholarum Piarum. 8, s. [14], 476. opr. wsp. psk. (E.20, 195. Stan
dobry. Podpis własn., piecz. Wyd.I. Na końcu indeks. Słownik przeznaczony do
używania w szkołach narodowych) cena: 600

739.LIGUORI Alfons — Nawiedzenie Nayświętszego Sakramentu i Nayświętszey
Maryi Panny, Na każdy Dzien Miesiąca [...]. Na Polski Język przełożone
[...]. W Krakowie 1792. 8, s. [6], 295. opr. XIX w. skóra, futerał kart.
(E.21, 273. Stan bardzo dobry. Zachowane fragmenty oprawy z epoki. Podpis własn.
Na pierwszej i ostatniej dodatkowej karcie odręczne teksty modlitw z epoki)
cena: 600
740.MARCEL G. — Tablettes chronologiques contenant la suite des Papes, Empereurs & Roys qui ont regne depuis la naiss. de J. Chr. jusqu'a present. Pour servir de plan a Ceux qui lisent l'histoire profane. A Paris 1724. Chez E.Billiot. 16 podł., k. [5], 18, [1]. opr. skóra z epoki (Otarcia okł., blok poluźniony. Odręczne zapiski z epoki. Tablice chronologiczne do historii powszechnej, osobne rubryki pośw. historii Polski) cena: 360
741.MARCEL G. — Tablettes chronologiques contenant la suite des Papes, Empereurs & Roys qui ont regne depuis la naiss. de J. Chr. jusqu'a present. Pour servir de plan a Ceux qui lisent l'histoire profane. A Paris 1738. Chez Denys Thierry. 16 podł., k. [5], 17, [1]. opr. skóra z epoki (Otarcia okł., jedna składka luzem, prawdopodobnie brak jednej karty (nr 18). Tablice chronologiczne do historii powszechnej, osobne rubryki pośw. historii Polski) cena: 320

742.MISSALE
Romanum ex decreto sacrosancti Concilii Tridentini restitutum, S. Pii Quintini
jussu editum, Clementis VIII et Urbani VIII Papae auctoritate recognitum, et
novis missis ex indulto apostolico hucusque concessis auctum. Leodii [= St. Lüttich,
Belgia] 1781. Ex Officina Typographica Clementis Plomteux. folio, s. [52], 572,
C, [4]
[oraz] MISSAE propriae sanctorum Archidioecesis Coloniensis [...] editae et a sacra rituum congragatopne aprobatae. Mechliniae 1858. H.Dessain. folio, s. [10], 66. razem opr. XIX w. aksamit z okuciami, obcięcie złoc. (Nadpęknięcie grzbietu, mimo to stan dobry. Mszał rzymski ozdobiony 10 całostronicowymi miedziorytami i licznymi drzeworytowmi inicjałami. Na obu okł. srebrzona (?) waza z kwiatami i rozety (jedna z niewielkim ubytkiem), zachowane obie zapinki) cena: 3.800

743.OLMO Gio[vanni] Francesco — Relationi della Repvbica di Venetia,
del Regno di Polonia, et del Regno di Boemia. In Venetia 1628. Apresso Antonio
Pinelli Stampator Ducale. 4, s. [8], 55. opr. [razem z innymi drukami] skóra tłocz.
z epoki (E.23, 331. Grzbiet nieco nadpęknięty, niewielkie otarcia okł., stan
dobry. Estreicher lokalizuje tylko jeden znany egz. (w Bibl. Czartoryskich). Rzadki
druk zawierający m.in. opis Królestwa Polskiego, stanu szlacheckiego,
wyznań, ubiorów, obyczajów, głównych miast
Druk współoprawny (jako ostatni) z trzema innymi:
ANDREA Alessandro — Della gverra di
campagna di Roma, et del Regno di Napoli, nel pontificato di Paolo IIII l'anno
M.D.LVI et LVII. In
RUSCELLI
Girolamo — Sopplimento di ... nell'Istorie di monsignor Paolo Giovio [...]. Di
nuouo ristampato, & con somma diligenza corretto. In Vinegia 1572. Presso
Altobello Salicato. 4, s. [8], 100, [4]
RUSCELLI Girolamo — Precetti della militia moderna, tanto per mare, qvanto per terra, trattati da diversi nobilissimi ingegni, & raccolti con molta diligenza [...]. In Venetia 1595. Apresso gli Heredi di Marchio Sessa. 4, k. [4], 59
Ostatnia z wymienionych tu prac ("Uwagi o nowej sztuce wojennej, tako na morzu, jako i na lądzie") z licznymi drzeworytami w tekście. Na końcu woluminu ślad po usunięciu jednego, niewielkiego objętościowo druku) cena: 7.400
744.PACIORKOWSKI
Marcin — Regula Processus Granicialis Campestris Regni Poloniae Secundum
Praxim Moderni Saeculi Ad Dislimitanda Bona Regalia Spiritualia & Terrestria.
Częstochowa
1749. Typis Clari-Montis. 4, s. [12], 171, [5], tabl. 1. opr. psk. z epoki
(E.24, 11. Otarcia okł., niewielki ubytek krawędzi okł. i dolnej części
grzbietu, wewnątrz stan dobry. Dawne zapiski na wyklejkach. Rzecz o wytyczaniu,
utrzymywaniu i zabezpieczeniu granic poszczególnych ziem i dóbr. Plagiat z
pracy S.Łochowskiego "Processus judiciarius granicialis" (1641). Od
s. 123 tekst gł. po polsku. Na końcu słowniczek ustalający polską
terminologię graniczną) cena: 980
745.PETRARCA Francesco — Il Petrarcha con l'espositione d'Alessandro
Vellvtello. Di novo ristampato con piv cose vtili in
uarij aggiunte. In
Venetia 1550. Al Segno della Speranza. 8, k. [8], 316, [3]. opr. późn. psk.
(Niewielkie otarcia i nadpęknięcie grzbietu. Podpis własn. Drzeworytowa
winieta tytułowa na karcie tyt. Poezje Petrarki z obszernymi, klasycznymi
komentarzami A.Vellutella) cena: 3.600
746.[SIENIAWSKI Adam Hieronim] — Lvna Sieniaviana crescens orbi
Polono, ad auspicatum honoris ingressum illvstris ac magnifici domini D. Adami
Hieronymi de Granow Sieniawski, comitis in Skłow & Mysza, metropoleos
roxolanae capitanei presentata [...]. Leopoli 1649. Typis Collegij Societatis
Iesv, Apud Sebastianum Nowogorski. folio, s. [50]. brosz. (E.28, 30. Otarcia
ostatniej karty, niewielkie zaplamienia. Piecz. Na odwrocie karty tyt.
drzeworytowy herb Sieniawskich Leliwa. "Na k. D panegiryk prozą sławiący
Sieniawskich, Potockich, Chodkiewiczów. Poczem osobne pochwały dla Mikołaja
Sieniawskiego, i jego synów (prozą i wierszem) i dla Alex., Prokopa, Hier.,
Rafała, Mikołaja, J. Adama Sieniawskich" (E.). Estreicher zlokalizował
tylko jeden egz. (w zbiorach lwowskiego Ossolineum) pozbawiony ostatnich kart,
stąd informacja o objętości 22 k. nlb. Rzadkie) cena: 800
Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo
(poz. 1-163)
Nowa literatura, nowa sztuka (poz.
164-305)
Śląsk
Cieszyński (poz. 816-949)
Wydawnictwa XIX-XX w. (poz.
950-1631)
Księgoznawstwo, bibliografie (poz.
1632-1665)
Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".