Antykwariat "Rara Avis" w Krakowie

raraavis@raraavis.krakow.pl

ARCHIWUM

Katalog aukcyjny nr 87

Aukcja odbyła się 10 października 2009

 

Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).

 

 

CZASOPISMA

 

747.ARSENAŁ. Kwartalnik Koła Miłośników Dawnej Broni i Barwy przy Muzeum Narodowym w Krakowie. Kraków. 8. razem opr. oryg. pł. zdob.

R.1, nr 1-5. 1957-1958. s. [4], 140, tabl. 14 (Czas.BJ 1, 53. Stan dobry. Komplet wyd. Zaw. m.in.: Najstarszy zachowany polski mundur wojskowy, Statki powstańczych wypraw morskich w l. 1830/31 i 1863/64, Twierdza z r. 1632 w Dankowie koło Krzepic, Nieznany typ szabli polskiej z w. XVIII, Szable radziwiłłowskie, Pierwszy album wojsk polskich Księstwa Warszawskiego) cena: 220

748.CHOCHOŁ. Wesołe pisemko, wychodzi 10-go i 25-go każdego miesiąca. Kraków. Wyd. A.Zaremba. Red. A.Urbański. 4

Nr 1: 10 I 1902. s. 8 (Czas.BJ —; Czas.BUW —. Egz. podniszczony: karty luzem, naddarcia krawędzi, zaplamienia. Zaw. litografowane rys. satyryczne K.Frycza, A.S.Procajłowicza, L.Gottlieba, E.Raciborskiego, K.Sichulskiego. Ukazały się co najmniej 3 numery. Rzadkie) cena: 180

749.GAZETA Rolnicza. Warszawa. Red. A.Mieczyński. 4. opr. ppł. z epoki

T.5: 1835. (Z 80 drzeworytami w tekście). s. 4, 416 (Brak nr 20 (s. 153-160), otarcia okł., miejscami zażółcenia papieru. Tygodnik. Naklejka inwentarzowa na grzbiecie. Zaw. m.in.: Rodowody gromad zarodowych [owiec] w W. Ks. Poznańskiem, Nowe gatunki ptastwa domowego, Uwagi o myciu owiec, Rady pszczolorza, Przesadzanie drzew, Płot ozdobny, Las i jego wpływ na gospodarstwo krajowe, Ochrona lasów, O stajniach, Nowe podkowy) cena: 320

750.GAZETA Wieczorna. [Lwów]. Red. R.Battaglia. Nakł. "Sp. akcyjna wydawnicza". folio

Nadzwyczajny dodatek do nru 4399: 9 X 1918. s [1] (Czas.BJ 3, 153. Ślady złożenia, załamania. Druk w kolorze czerwonym. "Rada Regencyjna proklamuje niepodległą i zjednoczoną Polskę. Rozwiązanie Rady Stanu, Sejm będzie zwołany przed utworzeniem Gabinetu koalicyjnego, Kanclerz Rzeszy gratuluje, Nastrój w Warszawie i w Krakowie) cena: 40

751.JAHRBUCH der kaiserlich-königlichen Geologischen Reichsanstalt. Wien. Alfred Hölder. 4. opr. oryg. ppł.

Bd.37: 1887. 1888. s. VII, [1], 838, tabl. 15, mapy rozkł. 4 (Okł. lekko otarte, stan dobry. Zaw. m.in. obszerny artykuł E.Tietze'go "Die geognostischen Verhältnisse der Gegend von Krakau" (s.423-834) z 4 barwnymi mapami geolog. oraz rozprawę C.M.Paula "Zum Wieliczka-Frage" (s.106-116)) cena: 240

752.JAHRBUCH der Sektion Bielitz-Biala des Beskiden-Vereines. Bielitz-Biala [= Bielsko-Biała ]. Red. J.Langner, V.Wilke, M.Wopfner. 8. opr. ppł. z epoki

Vereinsjahr 16: 1908. 1909. s. 143 (Pierwsze karty podklejone w grzbiecie, niewielkie zaplamienia. Piecz. Zaw. m.in.: Die Liptauer Zentralkarpaten, Eine Tatratour, Der Wintersport in unseren Bergen 1908-9, wykaz członków towarzystwa) cena: 240

[JEDNODNIÓWKI].

753.JEDNODNIÓWKA wydana gwoli uciesze i rozweseleniu jubilata Józefa Filipowskiego z okazji czterdziestolecia zasiadania na stołku dyrektorskim 1897-1937. Kraków 1937. Red.: pracownicy Drukarni UJ. 4, s. 12. opr. wsp. kart. (Niewielkie otarcia pierwszej i ostatniej strony, poza tym stan dobry. Ilustr. w tekście, teksty gł. humorystyczne. Druk okolicznościowy ku uczczeniu pracy i zasług zarządcy oficyny Uniw. Jag., zankomitego drukarza, który współpracując ze S.Wyspiańskim umożliwił mu realizację projektów w dziedzinie grafiki książkowej. Nieczęste) cena: 80

754.KORPUS Ochrony Pogranicza. W pierwszą rocznicę objęcia służby na wschodniej granicy Rzeczypospolitej 1924-1925. Warszawa 1925. Druk. M.S.Wojsk. Red. S.Falkiewicz. 4, s. 56, [1], tabl. 1. brosz. (Otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Na okł. piecz. dowództwa 24 Pułku Ułanów. Liczne ilustr. w tekście) cena: 80

755.KORPUS Poleski. Brześć nad Bugiem, 11 XI 1928. Druk. D.O.K. IX. 4, s. 265, [2]. opr. wsp. psk. złoc. z szyldzikiem, futerał (Kilka kart podklejonych, miejscami zaplamienia. Oprawa Ryszarda Ziemby, egz. własny introligatora (ekslibris). Kom. red.: W.Wierzbicki, B.Skarzyński, J.Waszczuk. Jednodniówka, dochód ze sprzedaży której przeznaczono na sierociniec im. A.Piłsudskiej. Zaw. m.in.: listę poległych za Ojczyznę żołnierzy 22, 34, 35, 78, 79, 80, 82, 83, 84 pułku piech. i in., dzieje Korpusu Poleskiego, omówienie przysposobienia wojskowego młodzieży poleskiej, historię twierdzy i miasta Brześcia, opis zabytków, opis poszczególnych oddziałów stacjonujących na Polesiu, dzieje garnizonu w Nieświeżu, omówienie żeglugi w okolicach Pińska, wspomnienia z dziejów Pińszczyzny, historię klasztoru w Berezie Kartuskiej. Bardzo liczne zdjęcia w tekście) cena: 800

756.18 GRUDNIA. Trzecia jednodniówka narodowego Krakowa. Kraków, 20 XI 1938. Nakł. Stronnictwa Narodowego. Wyd. K.Charynek. folio, s. [4] (Stan bardzo dobry. Gazetka propagandowa przed wyborami do Rady Miasta. Liczne akcenty antysemickie) cena: 50

757.18 GRUDNIA. Czwarta jednodniówka narodowego Krakowa. Kraków, 27 XI 1938. Nakł. Stronnictwa Narodowego. Wyd. K.Charynek. folio, s. [4] (Stan bardzo dobry. Gazetka propagandowa przed wyborami do Rady Miasta. Liczne akcenty antysemickie) cena: 50

758.18 GRUDNIA. Siódma jednodniówka narodowego Krakowa. Kraków, 18 XII 1938. Nakł. Stronnictwa Narodowego. Wyd. K.Charynek. folio, s. [4] (Stan bardzo dobry. Gazetka propagandowa przed wyborami do Rady Miasta. Liczne akcenty antysemickie) cena: 50

* * *

759.KALENDARZ krakowski Józefa Czecha na rok 1917. [R.] 86. Kraków. Tow. Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. 8, s. [4], 208, 120, 32. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Ostatni rocznik niezwykle zasłużonego dla Krakowa kalendarza, ukazującego się od roku 1832, noszącego od roku 1888 tytuł: "Józefa Czecha Kalendarz Krakowski". Ten rocznik poza stałymi działami (m. in. kalendarz, schematyzm krakowski, wykaz domów i ich właścicieli itd.) zawiera pośmiertne wspomnienia zmarłych w roku 1916: H.Sienkiewicza i cesarza Franciszka Józefa I) cena: 120

760.KALENDARZ polski na rok 1938 wydany z dodatkiem dla Polaków w Rumunii. Warszawa-Czerniowce 1937. Pol. Zw. Szkolny w Czerniowcach. 8, s. [32], 39, [1], 33-540. opr. bibliot. ppł. (Otarcia okł., niektóre karty podklejone w grzbiecie, zaplamienia. Brak końcowych stron? (dział satyryczny). Zaw. m.in.: Szkolnictwo polskie w Rumunii, Jak powstały osiedla polskie w Rumunii?, Harcerstwo polskie w Rumunii, Sport polski na Bukowinie, Święci polscy, Dzieje Polski w poezji, Książka polska, Prasa polska w przeszłości i obecnie) cena: 120

761.[KALENDARZ]. Jubileuszowy wielki kalendarz "Samoobrony Narodu" na rok 1937. Poznań. Wyd. "Samoobrony Narodu". 4, s. 160. brosz. (Ubytki grzbietu, zaplamienia okł., zaplamienia wewnątrz, jedna karta z naddarciami. Bardzo liczne akcenty antysemickie. Zaw. m.in.: Wrzód ludzkości, Historja żydów w Polsce, Kahały, Żydzi w czasie walk o niepodległość Polski, Masonerja, komunizm, bezbożnictwo, Żydowski handel, Poseł Szwindelkranc ma głos!, Żydowskie organizacje w Polsce, porady gospodarskie, adresy firm chrześcijańskich. Na końcu reklama pocztówek antysemickich) cena: 150

a87-0762.jpg (103906 bytes)762.[KALENDARZ]. Noworocznik (kalendarz) illustrowany dla Polek na rok 1862. R.2. Warszawa 1862. Księg. Pol. A.Dzwonkowskiego i Sp. 16d, s. [26], XXVIII, 299, [1], VIII, [4], 31, tabl. 11, frontispis w litografii, tabl. rozkł. 1 [nuty]. opr. oryg. psk. (Niewielkie otarcia okł., takież zażółcenia papieru. Brak 4 tablic do artykułu o rodzinie A.Mickiewicza. Piecz. Umieszczoną na końcu tablicę z nutami F.Chopina do "Życzenia" S.Witwickiego dołączono jedynie do zbytkownej części nakładu "Noworocznika". Frontispis w litografi wg rysunku W.Gersona. W części kalendarzowej (interfoliowanej czystymi kartami) ozdobne winiety przedstawiające typowe dla kolejnych miesięcy zajęcia na wsi i w mieście. Na tablicach m.in. portret F.Chopina, Marii Leszczyńskiej, Anny Jagiellonki, widok Kościoła Mariackiego w Krakowie. Na końcu katalog książek na wyd. przez Zakł. Artyst.-Litogr. A.Dzwonkowskiego i Sp. Nieczęste) cena: 420

763.KÓŁKO Domowe. Pismo poświęcone polskim rodzinom. Warszawa. Red. J.Dobieszewska (Śmigielska). 4. opr. psk. z epoki

T.7: 1867. s. [4], 384 (Otarcia okł., zaplamienia wewnątrz, ubytek górnego marginesu jednej karty. Naklejka inwentarzowa na grzbiecie. Bardzo liczne drzeworyty w tekście. Zaw. m.in.: Anna z Sapiehów Jabłonowska, Piosnka dziewczyny podsłuchana w Karpatach, Tajemnicze źródła Nilu, Tyniec i Monte-Cassino, Jeden dzień pobytu w Kantonie, Wędrówki po Bessarabji) cena: 280

764.KURJER Warszawski. Warszawa. 4. opr. wsp. ppł., obcięcie barwione

[R.42]: 1862, nr 1-3, 16-17, 19-20, 25-72, 76-80, 83-89, 91-94, 99, 101-135, 137-157, 159-160, 162-173, 243 (Czas.BJ 4, 350. Podklejone niewielkie ubytki kilku numerów, stan dobry. Ostatni numer z datą 11 (23) X 1862. Ekslibris R.Ziemby) cena: 600

765.LITWA. Wilno. 4

Nr 1: 25 XII 1917. s. 10 (Czas.UJ 5, 25. Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Zaw. m.in.: Polskość Litwy w cyfrach, Wyciągi z niektórych adresów i memoryałów społeczeństwa polskiego na Litwie, Samorządna Litwa w świetle statystyki. Ukazały się co najmniej dwa numery pisma. Druk na prawach rękopisu) cena: 50

766.LOGEION. Pismo okresowe poświęcone propagandzie kultury teatralnej. Łuck. Red. i wyd. A.Rodziewicz. 4. brosz.

R.1, l.1: 1 IX 1936. s. 24, [4], 25-49, [1], tabl. 3 (Czas.BJ —; Czas.BUW —. Otarcia okł., niewielki ubytek narożnika przedniej okł. i grzbietu, podklejone naddarcie tylnej okł. Zaw. m.in.: O kulturę teatralną w Polsce, Gościna w Paryżu, Teatr i aktor w świetle obowązujących przepisów, program przedstawienia "Głupi Jakób" T.Rittnera w Teatrze Wołyńskim, Historia powszechna teatru, Teatr Wołyński. Rzadkie) cena: 100

767.PAMIĘTNIK Towarzystwa Tatrzańskiego. Kraków. Tow. Tatrz. 4. opr. ppł. z epoki

T.37: za lata 1919-1920, poświęcony sprawom Spisza, Orawy i Czadeckiego Okręgu. 1920. s. IV, [4], 205, [3], 63, mapa rozkł. 1 (Otarcia krawędzi okł., karta tyt. wyraźnie pożółkła, ślad zawilgocenia w narożniku pierwszych kart. Na przedniej wyklejce podpis własn. "Roman Umiastowki, Warszawa". Na końcu zbiór tekstów "Nie damy Spisza" o osobnej paginacji) cena: 120

768.PAMIĘTNIK Warszawski Umieiętności Czystych i Stosowanych. Warszawa. Druk. J.Gałęzowskiego i Komp. 8. razem opr. wsp. pperg. z zach. okł. brosz.

T.3. 1829. s. 378, tabl. rozkł. 1 (Czas.BJ 6, 105. Stan dobry. Egz. nieobcięty. Oprawa Ryszarda Ziemby, egz. własny introligatora (ekslibris). Zaw. m.in.: O pisowni polskiey, Rzut oka na pierwiastkowe ludy w Europie, Obrazy zbioru Xięcia Konstantego Czartoryskiego w Międzyrzecu Podlaskim, Osobliwsze postrzeżenia nad kotami, O stanie chowu koni w Królestwie Pol., Plamy na słońcu uważane nowym sposobem, Nowe drogi żelazne, Świat podziemny. Na tablicy "Apparat parny prof. Sawiczewskiego") cena: 600

769.The POLISH Economist. A monthly review of trade, industry and economics in Poland . Warsaw-London-New York. 4. razem zbrosz. z zach. okł. oryg.

R.1, nr 1-6: VII-XII 1926. s. 232, mapy rozkł. 2 + reklamy (Czas.BJ 6, 178. Otarcia, niewielkie zaplamienia. Piecz. Pierwszy, kompletny rocznik ukazującego się do 1931 miesięcznika. Liczne ilustr. w tekście) cena: 240

a87-0770.jpg (85624 bytes)770.POŁUDNIE. Pismo poświęcone sztuce i krytyce artystycznej. Wilno. Wileńskie Tow. Artystów Plastyków. Red. S.Woźnicki. 8. brosz.

Z.3: III-VII 1922. s. 67, [4], tabl. 9 (Niewielkie naddarcia karty tyt., mimo to stan bardzo dobry. Zaw. m.in.: O technice malarstwa, O fabryce kryształów w Urzeczu Radzwiłłowskiem, Kilka uwag o kilimach, Wystawa polskiej sztuki drukarskiej w Warszawie) cena: 80

771.PROTEST. Pismo poświęcone idei czystej sztuki. Miesięcznik. Kraków. Red. A.Ambrożewicz. Wyd. Księg. J.Czerneckiego. 8. brosz.

Nr 4-5: II-III 1928. s. 16 (Czas.BJ 6, 378 (inne numery). Stan dobry. Liczne polemiki z tekstami zamieszczonymi w "Wiad. Literackich") cena: 60

772.REFLEKTOR. Pismo literacko-artystyczne. Lublin. Red. W.Gralewski. 8. brosz.

[Nr 0]: VI 1923. s. 39, [1] (Podklejone naddarcia krawędzi i ubytki narożników, papier pożółkły. Zaw. redakcyjny tekst programowy ("Zjawiamy się nagle, młodzi i inni niż Wy [...]. Wszystko w nas i przez nas - oto nasz ołtarz i religja [...]. Zjadaczy chleba bić w mordę, jeśli ich w aniołów przerobić nie można [...]. Cwałujemy, Bucefale przyszłości"), wiersz K.A.Jaworskiego "Księżyc i dziewczyny", tekst T.Bocheńskiego "Spontanizm. Myśli o duszy i sztuce". Na s. 4-28 opublikowano debiutancki utwór Józefa Czechowicza "Opowieść o papierowej koronie" (przez pomyłkę anonimowo). Okł. J.Wydry. W l. 1924-1925 ukazały się jeszcze 3 numery pisma) cena: 140

773.ROCZNIK Oficerski 1923. Warszawa 1923. Min. Spraw Wojsk., Sztab Gen. 8, s. XV, [1], 1852, [8]. opr. pł. z epoki (Otarcia okł., zaplamienia ostatnich kart. Niezastąpione źródło wiedzy do historii wojskowości polskiej okresu międzywojennego. Zaw. informacje dot. struktury militarnej kraju, składu osobowego poszczególnych formacji) cena: 240

774.ROCZNIK Polityczny i Gospodarczy. 1936. Warszawa. Pol. Agencja Telegraf. 16d, s. 1244, wkładki reklamowe. opr. oryg. pł. (Niewielkie otarcia okł., blok lekko poluźniony, stan dobry. Piecz. Zaw. m.in.: Rząd, Gabinety poprzednie, Siły Zbrojne RP, Miasta w Polsce, Archiwa, Muzea, Bibljoteki, Wyznania, Życie gospodarcze, Prasa, Sport, Mniejszości polskie i wychodźtwo, Skorowidz) cena: 360

775.TURYSTA w Polsce. Bezpłatny miesięcznik dla członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Polskiego Związku Narciarskiego i Polskiego Związku Kajakowego. Kraków. Red. S.Faecher. folio. opr. oryg. ppł.

R.2: 1936 (Czas.BJ 8, 69. Okł. lekko otarte, wewnątrz stan dobry. Piecz. Drugi (z czterech, które wyszły) kompletny rocznik pisma krajoznawczego) cena: 160

776.TYGODNIK Illustrowany. Literatura, sztuka, życie. Warszawa. Red. Z.Dębicki. Wyd. Gebethner i Wolff. folio. opr. wsp. ppł. w 2 wol. z zach. okł. zesz.

R.67: 1926. s. IV, 479, [1]; III, [1], [481]-924, [4] (Miejscami niewielkie zaplamienia, ślady zawilgocenia w ostatnim numerze, podklejenia kilku kart, poza tym stan dobry. Oprawa R.Ziemby, egz. własny introligatora (ekslibrisy). Zaw. m.in. echa przewrotu majowego) cena: 480

777.WICI. Pismo Legjonistów Polskich. Piotrków. Wyd. Komisarjatu. Druk. Narodowa. folio

Nr 1: 18 X 1914. s. 8 (Czas.BJ 9, 13. Stan bardzo dobry. Ukazały się co najmniej 2 numery. Artykuł wstępny Z.Kisielewskiego. Wśród autorów: G.Daniłowski, J.Kaden[-Bandrowski], S.Lenartowicz, J.Żuławski. "Z prywatnego a wiarogodnego źródła dowiadujemy się w ostatniej chwili, że Warszawa już jest wolna od Moskali". Bardzo rzadkie!) cena: 60

778.WIERCHY. Rocznik poświęcony górom i góralszczyźnie. Lwów. Oddz. Lwowski Pol. Tow. Tatrz., Księgarnia Wyd. H.Altenberga. 8. opr. ppł. z epoki

R.1: 1923. s. XIV, [2], 294, [6], tabl. 5 (Stan dobry. Piecz.) cena: 180

a87-0779.jpg (58756 bytes)779.ZAPIS. Poezja, proza, eseje, felietony. London. 8. brosz.

[Nr] 1: I 1977. s. 208 (Okł. nieco otarte, stan dobry. Pierwszy numer zasłużonego dla literatury periodyku przygotowany przez J.Andrzejewskiego, S.Barańczaka, J.Bocheńskiego, K.Brandysa, T.Burka, M.Nowakowskiego, B.Toruńczyk i W.Woroszylskiego. Prócz wymienionych swe teksty opublikowali: R.Krynicki, J.Ficowski, B.Sadowska, J.Karpiński, J.Komolka, K.Orłoś, J.Narbutt, A.Drawicz, A.Słonimski. Pismo ukazywało się równolegle w kraju (poza cenzurą) i zagranicą) cena: 60

ZIEMIANIN. Tygodnik przemysłowo-rolniczy. Organ Centralnego Towarzystwa Gospodarczego w Wielkiem Księstwie Poznańskiem. Poznań. Red. K.Koszutski. 4. opr. psk. z epoki (Otarcia okł., papier pożółkły, miejscami niewielkie zaplamienia, egz. zakurzone)

780.R.28: 1878. s. IX, [1], 428

[oraz] R.29: 1879. s. X, 448, tabl. 3 (Załamania pierwszych kart, nr 41/1878 w dublecie) cena: 240

781.R.30: 1880. s. VII, [1], 444

[oraz] R.31: 1881. s. XI, [1], 440, tabl. 2 cena: 240

 

  Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz. 1-163)

Nowa literatura, nowa sztuka (poz. 164-305)

Ekslibrisy (poz. 306-336)

Fotografie (poz. 337-460)

Plakaty (poz. 461-610)

Druki ulotne (poz. 611-647)

Varia (poz. 648-694)

Kartografia (poz. 695-729)

Starodruki (poz. 730-746)

Poeci poecie (poz. 782-815)

Śląsk Cieszyński (poz. 816-949)

Wydawnictwa XIX-XX w. (poz. 950-1631)

Księgoznawstwo, bibliografie (poz. 1632-1665)

Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".