Antykwariat
"Rara Avis" w Krakowie![]()
Aukcja odbyła się 10 października 2009
Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).
ŚLĄSK CIESZYŃSKI
816.AMBROS Michał — Bibliografia Śląska. Jej stan obecny i zadania na przyszłość. Katowice 1946. Inst. Śląski. 16d, s. 30. brosz. Bibl. Zarania Śl., [nr.] 3. Odb. z "Zarania Śląskiego" (Stan bardzo dobry) cena: 40
817.BADER Karol — Stosunki polsko-czeskie. Warszawa 1938. Wyd. Klubu Społ.-polit. 8, s. 37, [1]. brosz. Wyd. Klubu Społ.-polit., [t.] 3 (Stan dobry. Podkreślenia ołówkiem) cena: 40
818.BARANOWSKA Maria, RIESSOWA Maria Janina — Śląsk Cieszyński w
obrazach. Publikację zestawiły i oprac. [...] ... Cieszyn, VIII 1937. Tow.
Przem. Lud. 4, s. 72. brosz. (Okł. nieco zakurzone, stan dobry. Wstęp F.Popiołka.
Blisko 200 fot. zabytków, typów lud., zdobnictwa na Śląsku Ciesz. Na okł.
brosz. wydawca: "Towarzystwo Przemysłu Ludowego i Domowego") cena:
160
819.BĄK Stanisław — Pamiętnik żołnierza-legjonisty. Przyczynek do znajomości gwary Polaków w Morawskiej Ostrawie. Katowice 1930. Muz. Śląskie. 8, s. 47, [1], mapa rozkł. 1. brosz. Wyd. Muz. Śląskiego, dz.2, nr 1 (Zaplamienia przedniej okł., niewielkie zaplamienia dolnego marginesu kilku kart) cena: 60
820.BEŁZA Stanisław — Śląsk polski. Warszawa-Poznań [1920]. Bibl. Dzieł Wyb. 8, s. 32. brosz. Co to jest Polska? Wyd. zeszytowe, [nr] 11 (Załamania narożników, niewielkie zaplamienia) cena: 40
821.BERGER Józef — W górę serca. Ku upamiętnieniu uroczystości poświęcenia kościoła ewang. w Cz. Cieszynie w r. 1932. Oprac. ks. ... Cz. Cieszyn 1933. Nakł. własnym. Druk. Kutzera i Sp. 8, s. 40. brosz. (Stan dobry. Ilustr. w tekście) cena: 60
822.BERGER Karol — Nawrócony. Śląska sztuka ludowa z muzyką, śpiewami i tańcami śląskiemi w 3 aktach. Muzykę i śpiewy na podstawie motywów ludowych oprac. Jan Kiszka. Frysztat 1926. Nakł. Księg. T.Firuta. Druk. J.Kittla nast., Mor. Ostrawa. 16d, s. 48. opr. bibliot. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Otarcia okł., miejscami zaplamienia kart., brak 4 k. z nutami. Podkreślenia i zapiski w tekście) cena: 60
823.BIENIASZ Józef — Śląsk Cieszyński. Zarys historyczny, 18 lat pod panowaniem czeskim, Powrót do Macierzy. Z mapką Śląska Cieszyńskiego z lat 1918-1920. Lwów 1938. Księg. TSL. 8, s. 16. brosz. (Okł. nieco zaplamione, rdzawe zaplamienia przy zszywkach) cena: 40
824.BROŻEK Ludwik — Franciszek Popiołek. Z okazji 70-lecia urodzin i 35-lecia pracy naukowej. Cieszyn 1938. Druk. "Dziedzictwa". 16d, s. 62. brosz. (Stan bardzo dobry. Życiorys nauczyciela i historyka związanego ze Śląskiem Cieszyńskim uzupełniony bibliografią jego prac (blisko 300 książek i artykułów). Wydano 210 egz., ten bez numeru) cena: 40
825.BRYŃSKI Kazimierz — Śląsk nad Olzą. Lwów 1939. Druk. Zw. Zakł. Graf. 8, s. 36, tabl. rozkł. 1. brosz. Odb. z "Przegl. Krajozn." (Okł. nieco otarte, niewielki ubytek narożnika jednej karty) cena: 48
826.CHLEBOWCZYK Józef — Gospodarka Komory Cieszyńskiej na przełomie XVII-XVIII oraz w pierwszej połowie XVIII w. Wrocław 1966. Ossolineum. 8, s. 320, [3]. brosz. (Stan dobry) cena: 60
827.CHMELAR Józef — Polska mniejszość narodowa w Czechosłowacji. Przy współpracy J.Auerhana, A.Boháča [i in.] oprac. ... Praha 1935. Czechosł. Tow. dla Studjum Zagadnień Narodowościowych. 8, s. 122, [3]. brosz. (Otarcia okł., załamania tylnej okł., stan dobry. Zaw. m.in.: Ślask Cieszyński w historji, Narodowościowy rozwój Śląska Cieszyńskiego, Spór o Śląsk Cieszyński, Ilu jest Polaków w Czechosłowacji, Szkolnictwo polskie, Stosunki kościelne) cena: 100
828.CINCIAŁA Andrzej — Pamiętnik dra ... notarjusza w Cieszynie (1825-1898). Wyd. i wstępem zaopatrzył J.S.Bystroń. Katowice 1931. Nakł. Muz. Śl. 8, s. XI, [1], 199, portret 1. brosz. Wyd. Muz. Śl., dz.2, nr 3 (Niewielkie zaplamienia okł., ubytek narożnika karty przedtyt., niewielki ślad zawilgocenia na górnym marginesie ostatnich kart. A.Cinciała (1825-1898) - jeden z przywódców krzewienia polskości na Śląsku Ciesz., organizator teatrów, czytelni polskich. "Pamiętnik" stanowi "cenne źródło do dziejów odrodzenia narodowego na Śląsku Ciesz." (PSB). Pierwsze pełne wydanie) cena: 80
829.CZEMU nie chcemy do Polski. Cz.1: Memoryal [!] i program naszego
stronnictwa. B.m. [1920?]. Śląska Partya Ludowa. 8, s. 16. brosz. (Stan dobry.
Po tekście inicjały J.K. Czechosłowacka broszura propagandowa przed
plebiscytem na Śląsku Cieszyńskim) cena: 60
830.CZESKIE gwałty na Spiszu i Orawie. B.m. 1919. 16, s. 47, [1].
brosz. (Stan dobry. Broszura propagandowa z czasu plebiscytu na Śląsku)
cena: 50
831.DĄBROWSKI Włodzimierz — Kwestja cieszyńska. Zbiór dokumentów z okresu walk o Śląsk Cieszyński 1918-1920. Zestawił ... Katowice, VII 1923. Druk. Wojew. 8, s. 96, [6]. opr. ppł. z epoki (Papier nieco pożółkły, stan bardzo dobry) cena: 60
832.DĄBROWSKI Włodzimierz — Poradnik prawniczy wyjaśniający stan prawny na obszarze województwa śląskiego. Oprac. ... Wyd.II. Katowice 1939. Z polecenia Marszałka Sejmu Śl. 8, s. [14], 384. opr. oryg. pł. (Stan bardzo obry. Zaw.: Górnośląska i cieszyńska część woj. śląskiego, Śląsk Zaolziański) cena: 150
833.DĄBROWSKI Włodzimierz — Rok walki o rządy na Śląsku Cieszyńskim.
Cieszyn, XII 1919. Nakł. autora. Druk. H.Nowaka. 8, s. 95, [1]. brosz. (Okł.
pożółkłe, tylna nadkruszona, niewielki brak narożnika przedniej okł.)
cena: 80
834.DEUTSCHE
Wissenschaftliche Zeitschrift für Polen. Hrsg. von H.Rauschning, bzw.
A.Lattermann. Posen. Verlag der Historischen Gesellschaft für Posen. 8. opr. ppł.
Jg.1926, Heft 7-8. 1926. s. [4], 128, mapy 4; [4], 142, ilustr. 39 (Okł. nieco otarte, zaplamione, niewielkie zaplamienia wewnątrz. Piecz. Zaw. m.in. obszerny artykuł "Die Holzkirchen in der Umgebung von Bielitz-Biala. (Mit 39 Abb.)") cena: 180
835.DOBROWOLSKA Agnieszka — Żywotek cieszyński. Ze studjów nad strojem i haftem ludowym. Katowice 1930. Muz. Śląskie. 4, s. 38, [1], tabl. 42, mapa 1. brosz. Wyd. Muz. Śląskiego, dz.1, t.2 (Stan dobry. Piecz.) cena: 120
836.DOSTALÓWNA Aurelia — Perły. Mała tragedia z Zaolzia osnuta na tle prawdziwego zdarzenia. (W narzeczu śląskim). Frysztat [nie po 1939]. Lud. Druk. Sembol i Ska. 16d, s. 22. brosz. (Otarcia grzbietu, ubytek narożnika przedniej okł., załamania narożników kart. Na karcie tyt. odręcznie ołówkiem: "Z likw. księg. Nyrkowskiego") cena: 48
837.FIERLA Józef — Pamiętnik ewangelickiego Zboru a.w. w Orłowej, wydany ku uczczeniu 75-letniej rocznicy założenia kościoła. Kochanemu Zborowi swojemu oprac. ku pamięci ks. ..., pastor. Orłowa [przedm. 1936]. Nakł. ewng. Zboru w Orłowej. 8, s. 90, [1]. brosz. (Otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Odręczna dedykacja autora) cena: 100
838.FRANCUS F. — Wesele na wsi. Obrazek ludowy, sceniczny w 3 aktach. Wyd.III. Č. Těšin 1935. Dr. Kutzera i sp. 16d, s. 87. brosz. (Stan bardzo dobry. "Rzecz dzieje się przed wojną światową we wsi odległej pod Czantorją". Wesele mieszkańców Śląska Ciesz.) cena: 50
839.GLASS Jakób — Ewangelicy Polacy w świetle dokumentów urzędowych. Zebrał i zestawił ... Łódź 1919. Druk. Firmy "Hessen i Manitius". 8, s. 102, [2]. brosz. (Okł. nieco odbarwiona, mimo to stan dobry. Dotyczy także Śląska Ciesz. Nieczęste) cena: 150
840.GŁADYSZ Mieczysław — Góralskie zdobnictwo drzewne na Śląsku. (Z 125 ryc. w tekście, 108 tabl. i mapką). Kraków 1935. Nakł. PAU. 4, s. VII, [1], 151, [1], tabl. 108. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. Wyd. śląskie, Prace etnograf., nr 1 (Niewielkie ubytki krawędzi okł. brosz., podklejone bibułką przez introligatora, poza tym stan bardzo dobry. Obca dedykacja. Ilustracje na 108 tabl. oraz ponad 120 ilustr. w tekście. Dotyczy głównie Śląska Cieszyńskiego) cena: 140
841.GOTKIEWICZ Marian — Polskie osadnictwo Czadeckiego i Orawy. Z 17 ryc. i 4 mapami. Katowice 1939. Inst. Śląski. 8, s. 62, [4], mapy 2. brosz. Wyd. Inst. Śl., Polski Śląsk, [t.] 45 (Stan bardzo dobry) cena: 80
842.GÓRY wołają. Wędrówka z obiektywem od Olzy po Czeremosz. Kraków 1939. Wyd. Tatrz. Tow. Narciarzy. 4, s. XXXIV, [2], 191, tabl. barwne 4. opr. oryg. pł. (Niewielkie zaplamienia przedniej okł., brak obw. i karty przedtyt., karta tyt. pożółkła, poza tym stan dobry. Wstęp R.Malczewskiego. Oprac. red. A.K.Zielińskiego) cena: 320
843.GRAPPIN Henri — La question de la Silésie de Teschen. Paris 1919. Imprim. M.Flinikowski. 8, s. 67, [2], mapa 1. brosz. (Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Nadtyt.: "Polonais et Tcheques") cena: 80
844.[GRIM Emanuel] — Rzut oka na pięćdziesięciolecie polsko-katolickiej organizacji politycznej Ziemi Cieszyńskiej: "Związku Śląskich Katolików". Napisał Ślązak [pseud.]. Cieszyn 1933. Zw. Śląskich Katolików. 16d, s. 79. brosz. (Zaplamienia okł. Na końcu wklejony "Skład osobowy Zarz. Gł., Rady Nacz. i zarządów oddziałów miejscowych Związku Śląskich Katolików" (s.22). Zapiski, podkreślenia) cena: 48
845.GRIM Emanuel — Z nad brzegów Olzy. Cieszyn 1913. Nakł. "Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra". 16d, s. 184. opr. wsp. pł. (Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Podpis własn. Zbiór wierszy pośw. Ziemi Cieszyńskiej) cena: 60
846.GRIM Em[anuel], SKRYBA Jan [= Prus Konstanty] — Paweł Stalmach. Karol Miarka. Katowice-Cieszyn 1924. Nakł. Kom. Obchodu 100 Roczn. Urodzin P.Stalmacha i K.Miarki. 16d, s. 115, [1]. brosz. (Okł. pożółkła, podklejone naddarcie przedniej okł., wewnątrz stan dobry. Współwydane biografie P.Stalmacha pióra E.Grima i K.Miarki napisanej przez K.Prusa) cena: 48
847.HULKA-LASKOWSKI Paweł — Śląsk za Olzą. Z 274 ilustr. i 2 mapami. Katowice 1938. Wyd. Inst. Śląskiego. 8, s. 493, [3], mapy 2. opr. oryg. pł., obw. Pamiętnik Inst. Śl., [t.] 6 (Otarcia obw., podklejony dolny margines karty przedtyt. Układ graf. i okł. C.Rzepińskiego) cena: 220
848.IGNASZEWSKI Janusz — Śląsk Zaolzański w życiu gospodarczym Polski. Katowice 1938. Druk. Narod., Chorzów. 8, s. 24, [1]. brosz. (Okł. nieco zakurzona, wewnątrz stan dobry. Odręczna dedykacja autora. Podpis własn., piecz. Uzupełniona odbitka z "Hutnika") cena: 48
849.JAROSZ Mieczysław — Śląsk Cieszyński. Kraków [przedm. 1909]. Sp. Nakł. "Książka". 8, s. [4], 172, [2]. opr. pł. z epoki z zach. okł. brosz. (Niewielkie zaplamienie tylnej okł., wycięte zapiski własn. na okł. brosz., stan dobry. Częściowo usunięty ekslibris. Piecz. i zapiski własn.) cena: 80
850.JAROSZ Mieczysław — Województwo śląskie. Z jedną mapą. Cieszyn 1919. 8, s. 38, [2], mapa rozkł. 1. opr. wsp. bibliot. ppł. (Kilka kart podklejonych taśmą w grzbiecie) cena: 48
851.JASKÓLSKI Józef — Granica Polski. Z mapą, trzema tablicami statystycznemi i polsko-niemieckim słowniczkiem geograf. Lwów [przedm. 1919]. H.Altenberg, G.Seyfarth, E.Wende i Ska. 8, s. 41, [1], tabl. 2. opr. bibliot. ppł. (Otarcia okł., ślady zawilgocenia. Zaw. m.in. rozdział "Granica południowa. Czacza, Orawa i Spiż". Współoprawny anonimowy artykuł dot. zagadnień oszczędności) cena: 40
852.KALENDARZ rodzinny na rok 1920. Red. W.Jeziorski. Cieszyn. Pol. Księg. B.Kotuli. 8, s. 128, tabl. 4, mapa 1. brosz. (Okł. nieco otarte, papier pożółkły. Zaw. m.in.: Rada Narodowa Śląska Cieszyńskiego, Jak Cieszyn przeszedł w ręce polskie w roku 1918, Spisz i Orawa, Milicya śląska, Walki w obronie Śląska Cieszyńskiego (1919)) cena: 80
853.[KALENDARZ]. Przyjaciel Spisza i Orawy. Kalendarz na rok 1947. Kraków. Zw. Spiszaków i Orawiaków. 4, s. 100. brosz. (Otarcia i zaplamienia okł., niewielkie zaplamienie pierwszych kart. Składki luzem. Zaw. m.in.: Orawki krasy [wierszem], Na Danielkach, Zapiski o wsiach spiskich i orawskich, "Goralenvolk", Jak to się drzewiej żyło pod Babią Górą, Wspomnienia z Chyżnego, Mularsko dziedzina (Z legend orawskich), Oblicze wsi orawskiej, O śp. ks. Ferdynandzie Machay'u (młodszym)) cena: 80
854.[KIRKOR Stanisław] — Sprawa Zaolzia. Evanston, Illinois [przedm. 1943]. Future Press Bureau. 8, s. 36. brosz. (Polonica 20988. Stan dobry. Autor podpisany kryptonimem S.K. po przedmowie) cena: 48
855.KLIZA
Jan — Cieszyn
856.KOMAR Stanisław — Czesi i Niemcy na ziemiach odzyskanych Śląska Cieszyńskiego. Katowice 1939. Inst. Śląski. 8, s. 19, [5]. brosz. Polski Śląsk, [nr] 46 (Stan bardzo dobry) cena: 48
857.[KOMUNIKATY Instytutu Śląskiego w Katowicach]. Katowice 1936-1948. Inst. Śląski. 8. numery luzem
S.2, nr 8, 10, 13, 23, 25, 36, 41, 44
S.3, nr 1, 3, 7, 20, 37, 38, 40, 46, 50
S.4, nr 7
S.5, nr 1, 2, 6, 7, 8, 13, 14
S.7, nr 21 (Stan dobry i bardzo dobry. Każdy numer obj. s.4-20. Razem 26 numerów. Artykuły dotyczące gł. Śląska Cieszyńskiego, m.in.: Dynamika rozwojowa ludności polskiej w Czechosłowacji w świetle czeskich statystyk szkolnych, Problemy Śląska Cieszyńskiego w oświetleniu niemieckiem, Państwowa Szkoła Przemysłowa w Bielsku, Zagadnienia planu regulacyjnego i zabudowy Beskidu Śląskiego, Cieszyńskie zbiory muzealne, Cieszyńskie Obserwatorium Meteorologiczne, Nowa publikacja o Polakach na Śląsku za Olzą, Piotr Bezrucz, Obraz szkolnictwa na Śląsku Zaolziańskim, Poglądy niemieckie na przyłączenie Śląska Zaolziańskiego do Polski, Czeskie i polskie prawa do Kłodzka, "Wiosna Ludów" na Śląsku Cieszyńskim) cena: 120
858.KONECZNY Feliks — Czeskie a polskie prawa historyczne do Cieszyńskiego. Warszawa 1919. Druk. Art. K.Kopytkowski i Sp. 8, s. 38, [1]. opr. wsp. bibliot. ppł. (Ślady zawilgocenia w grzbiecie, rdzawe ślady w miejscu usuniętych metalowych zszywek) cena: 48
859.KONECZNY Feliks — Oświęcimskie niemieckie czy też Cieszyńskie polskie? Kraków 1917. Kom. Pięciu Miast b. Księstw Oświęcimskiego i Zatorskiego. 8, s. V, [3], 100. brosz. (Tylna okł. obca. Zaw. m.in.: Historyczność naszych praw do Cieszyńskiego, Niemczyzna cieszyńska i bialska, Dokumenty Kazimierza Wielkiego, Słówko o statystyce) cena: 80
860.KONFEDERACJA polsko-czeska. (Przedruk z "Pobudki" Lipiec 1942 r.). [Warszawa 1942]. T[ajne] W[ojskowe] Z[akłady] W[ydawnicze]. 16d, s. 27, [1]. brosz. (Chojnacki I 506. Stan dobry. Druk konspiracyjny) cena: 50
861.KONFESSYA Augsburgska czyli wyznanie wiary przedstawione cesarzowi Karolowi V na sejmie w Augsburgu roku 1530. Cieszyn 1889. Nakł. "Ewang. tow. oświaty lud.". Druk. G.Axtmanna, Frysztat. 8, s. 39. brosz. wt. z zach. okł. oryg. (Ubytek narożnika przedniej okł. oryg., niewielkie zaplamienia karty tyt.) cena: 60
862.KONIECZNY Paweł — Śląsk Cieszyński pod władzą czeską. Poznań 1924. Skł. gł. Gebethner i Wolff. 8, s. 69, [1]. brosz. (Okł. nieco otarte i nadkruszone, papier pożółkły. Piecz.) cena: 40
863.KOSSAK-SZCZUCKA Zofia — Skarb sląski [!]. Glasgow 1942. Książnica Pol. 16d, s. 82. brosz. (Polonica 7251. Okł. nieco otarte) cena: 48
864.KOSSAK-SZCZUCKA Zofia — Skarb śląski. Celle 1947. Wyd. "Strażnica". 16d, s. 82. brosz. (Polonica 7252. Stan bardzo dobry) cena: 54
865.KOTULA Karol — Jan Śliwka, pionier polskiego szkolnictwa na Śląsku Cieszyńskim. Warszawa 1933. Druk. "Głosu Ewang.". 8, s. 155. brosz. Odb. z "Głosu Ewang." (Okł. pożółkła, stan dobry) cena: 60
866.KOZICKI Stanisław — Sprawa granic Polski na konferencji pokojowej w Paryżu 1919 r. Z 2-ma mapami. Warszawa 1921. Nakł. Księg. Perzyński, Niklewicz i S-ka. 16d, s. 176, [1], mapy 2 [na wspólnej planszy]. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, ślad zawilgocenia na przedniej okł., wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Zaw. m.in. rozdział "Śląsk Cieszyński, Spisz i Orawa") cena: 50
867.KOŹLIK Józef — Śląsk Zaolzański - Ziemią Polską. Co każdy Polak wiedzieć powinien o ziemiach polskich pod zaborem czeskim. Wewnątrz 2 mapy: Śląska Zaolzańskiego oraz Spisza i Orawy. Warszawa 1938. Druk. Literacka. 16d, s. 31. brosz. Bibl. społ.-polit. ABC (Przednia okł. zaplamiona, załamania narożników, poza tym wewnątrz stan dobry. Broszura propagandowa przed zajęciem Zaolzia przez wojska polskie w X 1938. Dwie mapy w tekście) cena: 48
868.KOŻUSZNIK B[ogusław] — The Problem of Cieszyn Silesia.
869.KRONIKA Śląska Cieszyńskigo i powiatów: Biała, Żywiec.
Cieszyn 1932. Kom. Wyd. Kroniki [...]. 4, s. 319, [1]. opr. oryg. pł. zdob.
(Otarcia krawędzi okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz, brak dwóch kart na
początku (spis treści?), niewielkie ubytki dwóch pierwszych kart (wycięte
podpisy?). Obca dedykacja z 1959. Strony 76-79 przestawione - błąd drukarski.
Zaw. m.in.: Kronika ogólna - miasto Cieszyn i powiat cieszyński, Polskość
kultury śląskiej, Turystyka w Beskidach Zach., Czeskie słupy graniczne w żywem
sercu Polski, Ustroń nad Wisłą (szkic historyczny), Przemysł i handel
powiatu cieszyńskiego, Miasto Bielsko i powiat bielski, Przemysł i handel
powiatu bielskiego (dział ogłoszeniowy), Miasto Biała i powiat bialski,
Przemysł i handel powiatu bialskiego (dział ogłoszeniowy), Miasto Żywiec i
powiat żywiecki. Nieczęste) cena: 320
870.KRZĄSZCZ Walenty — Mamidło cygańskie. Powieść z pod Beskidu Cieszyńskiego. Mikołów [nie przed 1922]. Sp. Wyd. K.Miarki. 16d, s. 107. brosz. (Grzbiet nieco pożółkły, wewnątrz stan dobry) cena: 60
871.KRZĄSZCZ Walenty — Powieści śląskie. Półrocznik powieściowy [...]. R.1, nr 1. Międzyrzecze Górne 1932. Nakł. autora. 8, s. 96. brosz. (Otacia okł. Na okł. dodatkowo nadruk: "Treść: Ludek z pod Witalusza") cena: 60
872.KUBISZ Jan — Pamiętnik starego nauczyciela. Garść wspomnień z życia śląskiego w okresie budzącego się ruchu narodowego w b. Księstwie Cieszyńskiem. Cieszyn 1928. Wyd. Tow. Ewangelickiego. 8, s. 313, [4]. opr. pł. z epoki (Maliszewski 3693. Stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla Romana Dyboskiego. Ilustr. w tekście. Pamiętnik obejmuje okres od lat 1850-tych po r. 1925 i "ma do dzisiaj wartość jako źródło historyczne" (PSB). Patrz też poz. 1251) cena: 150
873.KULISIEWICZ Franciszek — Polacy w Czechosłowacji. Zarys informacyjny. Przeszło 100 ilustr. w tekście. 1 mapka. Frysztat 1929. Macierz Szkolna w Czechosłowacji. Ludowa Drukarnia. 4, s. 108, [20]. brosz. (Otarcia okł., niewielki ubytek przedniej okł. Na końcu, pod tekstem "Do Czytelnika" inicjały F.K. "Zarys jest próbką szematyzmu polskich organizacyj na Śląsku Czeskim i w Morawach" (z tekstu "Do Czytelnika"). Nieczęste) cena: 220
874.KUTRZEBA Stanisław — Traktat t. zw. likwidacyjny Polski z Czechosłowacją. Kraków 1925. Druk. "Czasu". 8, s. 39. brosz. Odb. z "Przegl. Wsp." (Okł. pożółkła, grzbiet podklejony, wewnątrz stan bardzo dobry) cena: 48
875.LATINIK Franciszek Ksawery — Walka o Śląsk Cieszyński w r. 1919. Cieszyn 1934. Nakł. P.Mitręgi. 4, s. 150, [2]. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, tylna okł. obca, przednia nadkruszona, z ubytkami, na odwrocie okł. rysunek ręką dziecka. Na karcie tyt. ręką autora poniżej tytułu: "[...] stała się pięknym listkiem laurowym w dziejach Polski, gdyż żołnierz wszystkich dzielnic bronił chlubnie i zwycięsko Piastowskiej ziemi w zgodnym wysiłku [itd. aż do końca strony]") cena: 120
876.Le SPISZ, l'Orawa et le district de Czaca. Varsovie 1919. Commission Polonaise des Travaux Préparatoires au Congrès de la Paix. 4, s. 10. brosz. (Okł. lekko zakurzona, wewnątrz stan dobry) cena: 40
877.LONDZIN Józef — Bibliografia druków polskich w Księstwie
Cieszyńskiem od roku 1716 do roku 1904. Cieszyn 1904. Nakł. autora. 8, s. 38.
brosz. (Grzbiet oklejony płótnem, okł. nieco zakurzona. Dublet Bibl. Raczyńskich
(piecz.)) cena: 100
878.LONDZIN Józef — Jaki wpływ wywarła reformacja na ukształtowanie się stosunków polskich na Ślasku Cieszyńskim? Cieszyn 1934. Nakł. "Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra". 16d, s. 30, II. brosz. (Stan dobry. Podpis własn.) cena: 40
879.ŁAKOMY Ludwik — Inż. Józef Kiedroń. Ideał współczesnego Polaka. Katowice 1933. Druk. "St. Święcicki". 8, s. 110, [1]. brosz. (Okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry. Biografia J.Kiedronia (1879-1932) - polityka, ministra przem. i handlu w gabinecie W.Grabskiego, polskiego działacza narodowego na Śląsku Cieszyńskim) cena: 60
880.ŁYSEK Paweł — Jano i jego zbójniccy kamraci. Londyn 1977. Pol. Fund. Kult. 16d, s. 204. brosz. (Stan dobry) cena: 50
881.ŁYSEK Paweł — Marynka, cera Gajdosza. (Powieść obyczajowa znad obu brzegów Olzy). Londyn 1973. Pol. Fund. Kult. 16d, s. 256. brosz. (Stan bardzo dobry) cena: 50
882.ŁYSEK Paweł — Przy granicy. Londyn 1966. Veritas. 16d, s. 203, [1]. opr. oryg. pł., obw. Bibl. polska, seria czerwona, t.67 (Stan bardzo dobry. Powieść, której akcja toczy się w trzech wsiach Beskidu: Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie) cena: 50
883.ŁYSEK Paweł — Twarde żywobycie Jury Odcesty. Londyn 1970. Pol. Fund. Kult. 16d, s. 160. brosz. (Blok lekko wygięty) cena: 50
884.ŁYSEK Paweł — Z Istebnej w świat. Wpomnienia. Londyn 1960. B.Świderski. 16d, s. 203, [2], tabl. 3. brosz., obw. Londyńska bibl. literacka, [t.] 9 (Skrzypek 3669. Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Odręczna dedykacja autora. Wspomnienia wojenne: m.in.: Przez Słowację, W więzieniu madziarskim, W drodze do Budapesztu, W Jugosławii, Na ziemi francuskiej, Francja upada, W Szkocji) cena: 60
885.MACHAY Ferdynand — Gazda Piotr Borowy. Życie i pisma. Drzeworyty
wykonał S.Jakubowski. Wyd.II. Kraków 1938. Nakł. Zw. Górali Spisza i
Orawy. 16d, s. 111, [1]. brosz. (Grońska 285. Bardzo niewielki ubytek narożnika
przedniej okł., poza tym stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora z
1958) cena: 80
886.MARYNČÁK Richard — Gehenna Żywocic a współcześni
odwetowcy. Cz. Cieszyn 1959. Wydz. Agitacji i Propagandy KP KPC. 8, s. 27, tabl.
8. brosz. (Niewielkie zaplamienia okł. Przekład H.Jasiczka i J.Rusnoka. Dzieje
wsi w pow. cieszyńskim, której mieszkańcy zostali przewiezieni do obozów
koncentracyjnych lub rozstrzelani na miejscu przez wojska hitlerowskie w VIII
1944) cena: 40
887.MATUSIAK Klemens — Walka o Ziemię Cieszyńską w latach 1914-1920. Pamiętniki. Cieszyn 1930. Nakł. własnym. 8, s. 264, [3]. brosz. (Skrzypek 1138. Otarcia okł., ubytek grzbietu i tylnej okł., blok nieco wygięty) cena: 120
888.MICHEJDA Franciszek — Jakie są powody religijna dla których Górnoślązak ewangelicki głosować musi za Polską? Kluczbork 1920. Nakł. "Kreuzburger Zeitung". 16d, s. 13. brosz. (Grzbiet podklejony, stan dobry. Broszura propagandowa z okresu plebiscytu na Śląsku, napisana przez seniora Kościoła ewangelickiego w Księstwie Cieszyńskim) cena: 50
889.[MICHEJDA F.]. Ks. Franciszek Michejda. Cieszyn 1921. Nakł. Tow. Ewangelickiego. 8, s. 79. brosz. (Otarcia okł., niewielkie naddarcia krawędzi kilku kart. Wydawnictwo pamiątkowe po śmierci ks. Michejdy (1848-1921) - pastora ewang., polskiego działacza narodowego na Śląsku Cieszyńskim) cena: 70
890.MICHEJDA Karol — Dzieje Kościoła ewangelickiego w Księstwie
Cieszyńskiem. Z 10 illustr. i z mapką. Cieszyn 1909. Nakł. Tow. Ewangel. 16d,
s. [16], 295, mapa 1. brosz. (Stan dobry. Patrz też poz. 1336) cena: 140
891.NIEBROJ (Orłowski) Rudolf — O Ziemio Zaolziańska. Poezje w
prostym słowie. Katowice-Orłowa 1939. Druk. "Stella". 8, s. 56.
brosz. (Odbarwienia i niewielkie zaplamienia okł., niewielki ubytek narożnika
przedniej okł., wewnątrz stan dobry. Przedm. G.Morcinka) cena: 60
892.NOWAK C.M. — Czechoslovak-Polish Relations 1918-1939. A Selected and Annotated Bibliography. Stanford 1976. Hoover Institution Press. 4, s. XII, 219, [1]. opr. oryg. pł. (Stan bardzo dobry. Bibliografia druków dotyczących stosunków czechosłowacko-polskich w okresie międzywojennym. Obejmuje 869 publikacji) cena: 160
893.OGÓLNA księga adresowa i przewodnik miasta Cieszyna. Według
autentycznych danych [...]. Cieszyn [1932?]. Nakł. Druk. H.Nowaka. Nast. 8, s.
209 + [15 - rekl.], plan rozkł. 1. opr. oryg. ppł. (Otarcia krawędzi okł.,
okł. lekko poluźnione, plan z podklejonym przedarciem (charakterystyczny ślad
od taśmy). Podpis własn. Ilustr. w tekście. Nieczęste) cena: 320
894.OLSZEWICZ Wacław — O polsko-słowackiej współpracy na terenie Śląska Cieszyńskiego. Warszawa 1938. Tow. Przyjaciół Słowaków im. L.Sztura. 16d, s. 29. brosz. (Stan dobry. Podpis własn. na przedniej okł. Uzupełniona odbitka z "Zarania Śląskiego") cena: 40
895.OSTOJA-SAMBORSKA Anna z Gryczów — Fragmenty z minionych lat.
Dla zachowania pamięci o moim nieodżałowanym Mężu, świetej pamięci
Erazmie, napisała te wspomnienia. Wisła-Zabrze, IX 1951 [1954]. 8, s. [2],
498, [14], 15, [2], portret 1. opr. pł. z epoki (Stan dobry. Maszynopis. Po tekście
zasadniczym "Los wdowy. Migawki z 1954 roku" oraz rękopiśmienny
jednostronicowy "Epilog". Niepublikowane wspomnienia, których
pierwsza część rozgrywa się na Śląsku nad Olzą przed pierwszą wojną światową.
Unikat?) cena: 360
896.PAMIĘTNIK jubileuszu Państwowego Liceum Pedagogicznego w Cieszynie. Cieszyn 1948. Państw. Bielskie Zakł. Graf. 4, s. 30, [2]. brosz. (Stan bardzo dobry. Ilustr. w tekście. Artykuły historyczne i wspomnieniowe) cena: 60
897.PIĄTKOWSKI Kazimierz — Stosunki narodowościowe w Księstwie Cieszyńskiem. Cieszyn 1918. Nakł. Macierzy Szk. Ks. Ciesz. 8, s. [4], 292, [2]. opr. wsp. kart., okł. brosz. naklejona na oprawę (Okł. nieco otarte, stan dobry. Piecz.) cena: 160
898.PIERWSZY Zjazd Legjonistów Polskich Okręgu Ślaskiego w
Cieszynie dnia 20 października 1929 roku. Katowice 1929. Nakł. Zw. Legjonistów
Pol. Okr. Śląskiego. 4, s. 32. brosz. (Otarcia okł., niewielke zaplamienia
wewnątrz. Tytuł okł.: "15 lat". Zaw. m.in.: Rok 1914 w Cieszynie,
Pamięci Jana Łyska, Co hufiec cieszyński dał legjonom?, Ślązacy z Cieszyńskiego
w legjonach) cena: 64
899.PINDÓR Jan — Krótka historya kościoła chrześciańskiego z dodatkiem dla użytku młodzieży, wydana przez "Ewangelickie towarzystwo oświaty ludowej w Cieszynie". Według "historyi kalwskiej" oprac. ... Cieszyn 1883. Nakł. "Ewangelickiego Tow. oświaty lud.". 16d, s. [4], 168. opr. ppł. z epoki (Otarcia okł., papier pożółkły. Piecz. Ilustr. w tekście. Praca pastora cieszyńskiego) cena: 100
900.PLEBISCYT na Śląsku Cieszyńskim. Odpowiedź Wszechpolakowi drowi. F.Konecznemu w Krakowie. Dr. Feliks Koneczny napisał dzieło: "Czeskie i polskie prawo historyczne do Śląska Cieszyńskiego", które agenci polscy rozszerzają między ludem na Śląsku. B.m. [1920?]. 8, s. 12. brosz. (Stan dobry. Czechosłowacka broszura propagandowa przed plebiscytem na Śląsku Cieszyńskim) cena: 60
901.POLACY mają święte prawo do Śląska. Zatem Śląsk musi należeć do Polski. B.m. [1921]. b.w. 16d, s. 15. brosz. (Niewielkie zaplamienia. Druk z czasów plebiscytu na Górnym Śląsku i Śląsku Cieszyńskim) cena: 50
902.POPIOŁEK Franciszek — Dzieje Cieszyna. Z illustr. Cieszyn 1916. Pol. Tow. Pedagog. 8, s. [4], 270. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, okł. nieco nadkruszone, załamania przedniej okł., wewnątrz stan dobry) cena: 160
903.POPIOŁEK Franciszek — Orłowa i Ostrawa Polska. Zarys ich dziejów. Cieszyn 1915. Pol. Tow. Pedagog. 16d, s. 68. brosz. (Grzbiet pożółkły, wewnątrz stan bardzo dobry) cena: 54
904.POPIOŁEK Franciszek — Wędrynia, jedna ze wsi beskidzkich w pow. cieszyńskim, jej dzieje i źródła historyczne z archiwum zamkowego w Cieszynie. (Ze szkicem sytuacyjnym i 6 ilustr.) Wyd. i wstępem opatrzył ... Katowice 1938. Tow. Przyj. Nauk na Śląsku. 8, s. 85, tabl. 4, mapa 1. brosz. Fontes, [nr] 5 (Grzbiet oklejony papierem, podklejone przedarcie przedniej okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Piecz.) cena: 120
905.PRĄTKA. Jednodniówka. Bystra Śl. Dom Zdrowia
Nr 1. Wychodzi w miarę zapotrzebowania u czytelników i napływu genjuszu u autorów. 19 IV 1931. Red.: K.Gwoźdź, Z.Pierściński, W.Batorski. 4, k. [13], tabl. 11. brosz.
Nr 2. Wydanie jesienne. Wychodzi w miarę napływu genjuszu u autorów i zapotrzebowania u czytelników. 1931. Red. W.Batorski. Druk. Związkowa, Kamienica. 8, s. 28. brosz.
[Nr 3]. Wydanie jubileuszowe. Wiosna 1932. Kom. red.: M.Jakimowiczówna, W.Batorski, D.Becker, M.Guzik. 8, s. III, [1], 24. brosz.
Nr 5-6. Rewjo-Prątka. Wydanie wiosenno-letnie. VIII 1934. Red. E.Kostecka, M.Kiełbówna, J.Nikitin, M.Dobrowolski. 4, s. 14. brosz.
Nr 7. Wydanie jubileuszowe 1925-1935. 4, s. [27], tabl. 7. brosz. (Okł. nieco otarte, nadkruszone i z niewielkimi ubytkami, niektóre podklejone. Piecz. własn. Jednodniówki wydane w śląskim sanatorium gruźliczym. Zaw. m.in. teksty: Wśród Beskidów, Tatry, Dobrodziejstwa sanatorjum w Bystrej. Święto Morza w Domu Zdrowia w roku 1934. Nr 1 ukazał się w 70 egz. i był ilustrowany przez Ignacego Pinkasa. Nr 3 ukazał się w 120 egz. i był ilustrowany przez Antoniego Ślusarka. Nr 7 ilustrował Kazimierz Fałat) cena: 240
906.PROBOSZ Jerzy — Wesele górali istebniańskich. Widowisko regionalne w czterech odsłonach. Cieszyn 1939. Nakł. red. "Zarania Śl." 8, s. 39. brosz. Uzup. odb. z "Zarania Śl." (Bardzo niewielki ubytek przedniej okł., stan dobry) cena: 80
907.[PROGRAM zawodów]. Klub Motocyklowy, Cieszyn. III Międzynarodowy Okrężny Wyścig Górski Motocyklowy oraz Mistrzostwa Górskie Polski 1933 o Wielką Nagrodę JWP. Prezydenta Rzeczyposp. Polskiej "Polish Tourist-Trophy", 6 VIII 1933. Program. Wisła 1933. 8, s. 24, tabl. 1. brosz. (Podklejenia grzbietu, otarcia okł., niewielkie ubytki narożników okł. Na tablicy spis kierowców startujących w poszczególnych kategoriach. Zapiski ołówkiem) cena: 60
908.PRYZIŃSKI Jan — Walki o Śląsk Cieszyński na podstawie dokumentów, raportów i materjałów sztabu D.O.W. Śląskiego. Warszawa 1921. Gł. Księg. Wojsk. 8, s. 25. brosz. wt. Polski wysiłek zbrojny, t.6 (Okł. brosz. nieco otarte, stan dobry) cena: 40
909.[REGER T.]. Tadeusz Reger. Jednodniówka jubileuszowa. Wspomnienia lat czterdziestu. Cieszyn 1932. Nakł. O.K.R. P.P.S. 8, s. 32. brosz. (Otarcia okł. Jednodniówka ku uczczeniu posła T.Rygiera, działacza socjalistycznego na Śląsku Cieszyńskim. Na przedniej okł. piecz.: "Konferencja Powiatowa Polskiej Partii Socjalistycznej w Cieszynie, 30 września 1945") cena: 50
910.ROZMOWA Galicjanina ze Ślązakiem w Cieszynie. B.m. [1920?]. 8, s. 8. brosz. (Stan dobry. Czechosłowacka broszura propagandowa przed plebiscytem na Śląsku Cieszyńskim) cena: 60
911.SCHALL J. — Śląsk Zaolzański. Lwów 1938. Księg. Centr. 16d,
s. 29, [2]. brosz.
[oraz] SZARSKI J. — Śląsk Zaolzański. Lwów 1938. Księg. Centr. 16d, s. 29, [2]. brosz. (Otarcia i zaplamienia okł. pracy "Schalla", niewielkie otarcia okł., i zaplamienia w pracy "Szarskiego". Dwa wydania tego samego tekstu - pierwszy pod pseudonimem. Zaw.: Krajobraz i osadnictwo, Bogactwo naturalne i przemysł, Komunikacja, Lud, Dzieje, Powrót do Macierzy) cena: 80
912.Die
SCHLÖSSER Teschen und Friedek in Österr.-Schliesien. Eine historische Skizze.
Teschen 1898. Verlag der erzherzogl. Cameral-Direction. K.u.k. Hofbuchdruckerei
K.Prochaska. 16d, s. 22. brosz. (Pionowe załamanie bloku. Ekslibris M.Gumowskiego) cena: 50
913.SPÓR polsko-czechosłowacki w zwierciadle trzech deklaracyj prasowych i rzeczywistości. Praga, III 1934. Praski Komitet Pol.-czechosłowackiego Porozumienia Prasowego. 16d, s. 26, [1]. brosz. (Stan dobry. Piecz.) cena: 40
914.SPRAWOZDANIE Towarzystwa Domu Narodowego w Cieszynie na rok 1889. Cieszyn. Nakł. "Tow. Domu Narod.". 8, s. 11. brosz. (Niewielkie zaplamienia. Rozliczenie budżetu i spis członków) cena: 36
915.SPRAWOZDANIE z czynności Wydziału Czytelni ludowej w Cieszynie [...]. Cieszyn. Nakł. "Czytelni lud.". 8. brosz.
[...] na rok 1889. s. 15
[...] na rok 1890. s. 15
[...] na rok 1892. s. 16
[...] na rok 1896. s. 16
[...] na rok 1899. s. 16 (Ostatnie trzy roczniki zaplamione. Razem 6 roczników. Każdy rocznik zaw. rozliczenie budżetu i spis członków) cena: 150
916.SPRAWOZDANIE Związku Spółdzielni Polskich (dawniej Związek Spółek Zarobkowych i Gospodarczych na Śląsku Czechosłowackim) w Čes. Tešine za rok 1932. Čes. Tešin 1933. Nakł. Zw. Spółdz. Pol. 16d, s. 35, tabl. rozkł. 1. brosz. (Stan dobry) cena: 40
917.STALMACH Paweł — Cieszymir. Śpiewogra ludowa w trzech odsłonach, z nutami do śpiewek i jednym obrazkiem [oraz] Bój na Dobropolu. Opiew wojny Książąt ślązkich z Tatarami. Dwa utwory wierszem przez ... Cieszyn 1890. Druk. K.Prochaski. 16d, s. VII, [1], 71. brosz. (Grzbiet z ubytkami, okł. zabrudzone, zaplamienia wewnątrz. Ilustracja w tekście (drzeworytowa panorama dawnego Cieszyna)) cena: 80
918.[STALMACH P.]. Polemika o Pawła Stalmacha czyli "Prawda o początkach ruchu narodowego na Śląsku Cieszyńskim". Cieszyn 1925. Red. "Gwiazdki Cieszyńskiej". 16d, s. 32. brosz. (Stan dobry. Ślad po naklejce inwentarzowej na przedniej wyklejce. Piecz.) cena: 40
919.STARODWORSKI Antoni — Sowiety nad Cisą. Warszawa 1936. Inst. Naukowego Badania Komunizmu. 8, s. 45, [3]. brosz. (Ślady zawilgocenia. Dot. stosunków polsko-czeskich i wpływów bolszewickich w Czechach) cena: 48
920.STECKI Konstanty — Krajobrazy roślinne Polski. Pod red. Z.Wóycickiego. Z.20: Roślinność Śląska Cieszyńskiego. Warszawa 1939. Kasa im. Mianowskiego. 4, s. 38, tabl. 10. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, okł. nadkruszone, wewnątrz stan dobry) cena: 100
921.STUDNICKI Władysław — Kwestja Czechosłowacji a racja stanu Polski. Wyd.II popr. Warszawa 1938. Druk. S.Michalski i C.Ociepko. 8, s. 98, [2]. brosz. (Okł. nieco otarta, wewnątrz stan bardzo dobry. Podpis własn.) cena: 70
922.SWORAKOWSKI Witold — Polacy na Śląsku za Olzą. Warszawa 1937. Inst. Badań Spraw Narodowościowych. 8, s. 289, [3], tabl. 6. opr. pł. z epoki. Polacy za granicą, t.1 (Grzbiet nieco spłowiały, niewielkie zaplamienia tylnej wyklejki, stan dobry. Piecz. Nieczęste) cena: 180
923.SZCZOTKA Stanisław — Stosunki Żywiecczyzny ze Śląskiem od XVI wieku do upadku Rzeczypospolitej. Katowice 1938. Inst. Śląski. 8, s. 78, [2]. brosz. Polski Śląsk, Odczyty i Rozprawy, [nr] 39 (Stan bardzo dobry. Piecz.) cena: 60
SZCZUREK Jerzy — Z wielkich dni Śląska Cieszyńskiego. Cieszyn. 8. brosz.
924.[T.] 4: Pułk piechoty Ziemi Cieszyńskiej. 1930. Nakł. autora. Druk. "Dziedzictwa". 8, s. 122, [3] (Grzbiet oklejony papierem, niewielkie zaplamienia okł., wewnątrz stan dobry. Ilustr. w tekście) cena: 70
925.[T.] 5: O milicjach ludowych w latach 1918-1920. 1933. Grupa Zw. Powstańców Śl. s. 145, [2] (Otarcia i zaplamienia okł., zabrązowienia dolnego marginesu ostatnich kart. Piecz. Ilustr. w tekście) cena: 70
926.SZYMICZEK Franciszek — Walka o Śląsk Cieszyński w latach 1914-1920. Z 3 mapami. Katowice 1938. Inst. Śląski. 8, s. 212, [2], mapy 3. opr. oryg. [?] pł. Pamiętnik Inst. Śl., [t.] 9 (Niewielkie zaplamienia przedniej okł., poza tym stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla Kazimierza Popiołka) cena: 160
927.ŚCISKAŁA Dominik — Ostatni mnich w Orłowej. Cieszyn 1924. Nakł. "Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra dla Ludu Polskiego na Śląsku". 16, s. 89. brosz. (Otarcia krawędzi przedniej okł., podklejone naddarcie tylnej okł., wewnątrz stan dobry) cena: 50
928.ŚLĄSK Cieszyński. Z życia gospodarczego. Cieszyn [przedm. 1937]. Cieszyński Komitet Opieki nad Uchodźcami z Czechosłowacji. 4, s. 68. brosz. (Okł. otarte, nadkruszone, z ubytkami, wewnątrz naddarcia i niewielkie zaplamienia. Zaw.: Przemysł i handel, Nasze uzdrowiska, Monografia przedsiębiorstw, Felieton. Liczne ilustr. w tekście) cena: 240
929.ŚWIDA B.K. — Odrodzenie Szląska. Sylwetka pracy naukowej na Szląsku Cieszyńskim oraz programu na przyszłość, ze szczególnem uwzględnieniem "Macierzy szkolnej dla ks. Cieszyńskiego". Cieszyn 1894. C. i k. nadworna drukarnia K.Prochaski. 16, s. 78, [1]. opr. wsp. ppł. (Stan dobry) cena: 60
930.TARGO Alojzy — Księga o Śląsku wydana z okazji jubileuszu 35-letn. istnienia "Znicza". Pod red. ... Cieszyn 1929. Nakł. "Znicza". 8, s. 288, [1]. opr. ppł. z epoki (Stan dobry. Podpis własn. Zaw. m.in.: Wspomnienia cieszyńskie, Śląsk Cieszyński na przełomie, Pierwsi Niemcy na Śląsku, Dawne nazwy miejscowości ziemi pszczyńskiej, Turystyka polska w Beskidzie Śląskim) cena: 140
931.TOMANEK Rudolf — Dorobek półwiekowej działalności oświatowej. Krótki zarys dziejów i prac "Dziedzictwa błog. Jana Sarkandra dla Ludu Polskiego na Śląsku" 1873-1923. Wydany z okazji 50-letniego jubileuszu. Cieszyn 1924. Nakł. "Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra". 16d, s. 120. brosz. (Okł. nieco zakurzona, stan dobry) cena: 50
932.[TOMANEK Rudolf]. Paweł Prawdzic [pseud.] — Protestantyzm na Śląsku
Cieszyńskim w świetle prawdy czyli "Wiązanka z prasy protestanckiej na
Śląsku". (Przedruk z "Gwiazdki Cieszyńskiej"). Cieszyn 1928.
Nakł. własnym. 16d, s. 247, [1]. brosz. (Grzbiet lekko pożółkły, wewnątrz
stan bardzo dobry) cena: 80
933.TRZYMAJ co masz. Jednodniówka Związku Polskiej Młodzieży Ewangelickiej wydana z okazji Drugiego Zjazdu Powojennego w dniach 3, 4 i 5 lipca 1948 w Wiśle-Ustroniu pod hasłem: Młodzież w służbie kościoła. Cieszyn 1948. Red. J.Broda. Nakł. Zw. Pol. Młodzieży Ewang. na Śląsku. 8, s. 45, [3]. brosz. (Stan dobry. Odręczna dedykacja prezesa zarz. Zw. Pol. Młodzieży Ewang.) cena: 40
934.TRZYMAJ co masz. Jednodniówka Związku Polskiej Młodzieży Ewangelickiej wydana z okazji Pierwszego Zjazdu Powojennego w dniach 5, 6 i 7 lipca 1947 w Cieszynie. Cieszyn 1947. Red. J.Broda. Nakł. Zw. Pol. Młodzieży Ewang. na Śląsku. 8, s. 40. brosz. (Niewielkie zażółcenia okł., stan bardzo dobry) cena: 40
935.[ULOTKA 1]. "Teschen im Zeiten des Kampfes". Der k.k. Religionsprofessor und Reichsratsabgeordnete P. Londzin hat "blutige" Rache geschworen und die sonst friedliebende und durch jahrelange Niederhaltung an Demonstrationen nicht gewöhnte deutsche Bevölkerung von Teschen soll und morgen [...] anlässlich eines harmlosen deutschen Sommerfestes in der ausgiebigsten und rücksichtlosesten Weise bestraft werden [...]. "Heil und Sieg". Teschen, 3 VII 1908. [Podp.] Der Deutsche Verein in Teschen. K.u.k. Hofbuchdruckerei Karl Prochaska in Teschen (Druk jednostronny na ark. 30,1x22,8 cm. Ślady złożenia, ubytek dolnego narożnika, podklejenia od spodu) cena: 50
936.[ULOTKA 2]. Odezwa. Z pośród ziem kresowych Polski, Spisz i Orawa należą do tych, gdzie praca narodowa wymaga jeszcze wysiłku i natężenia [...] zwraca się Towarzystwo do społeczeństwa z gorącą prośbą o poparcie jego celów przez wstępowanie w poczet członków [...]. Kraków [nie przed 1920]. [W nagłówku] Towarzystwa Kresów Południowych w Krakowie. [Podp.] Z Zarząd T.K.P. Dr. Kazimierz Dobrowolski, zast. sekretarza, Prof. Władysław Semkowicz, przewodniczący (Druk jednostronny na ark. 29,7x23,5 cm. Niewielkie zaplamienie, niewielkie naddarcia krewędzi, zapiski na odwrocie) cena: 48
937.[WAŁACH J.]. Wystawa prac Jana Wałacha. Rysunki, malowidła,
drzeworyty, rzeźby i plakiety z okresu 1903-1934. Warszawa, V-VI 1934. 16d, s.
34, [2], tabl. 5. brosz. (Okł. nieco otarte, podklejenia w grzbiecie. Katalog
wystawy prac artysty-górala z Istebnej na Śląsku Ciesz. urządzonej w
Kamienicy Baryczków w Warszawie) cena: 60
938.WANTUŁA Andrzej — Ks. Jerzy Trzanowski. Życie i twórczość. Cieszyn 1938. Nakł. Tow. Ewangelickiego. 8, s. VIII, 186, [1], tabl. 3. brosz. (Zaplamienia okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz. Praca wydana z okazji 300 roczn. opublikowania kancjonału Trzanowskiego i śmierci jego autora) cena: 60
939.WANTUŁA Andrzej — Porządek kościelny Wacława Adama. Początki organizacji Kościoła ewangelickiego na Śląsku Cieszyńskim. Warszawa 1937. 8, s. [6], 199. brosz. Odb. z "Rocznika Teolog." (Zaplamienia okł., wewnątrz stan dobry. Podpis własn.) cena: 80
940.WANTUŁA Andrzej — Z przeszłości ewangelickiej szkoły w Wiśle. Wisła 1934. Druk. A.Wałacha, Ustroń. 16d, s. 31. brosz. (Okł. nieco zakurzone, wewnątrz stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora) cena: 48
941.WAŃKOWICZ Melchior — Sztafeta. Książka o polskim pochodzie gospodarczym. Warszawa 1939. Wyd. Bibl. Pol. 8, s. XVI, 527, [4], tabl. 4. opr. bibliot. ppł. z epoki z zach. przedniej części obw. (Otarcia okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz. Liczne fotomontaże M.Bermana) cena: 120
942.WARCHOLIK Stanisław — Śląsk Cieszyński i jego odrodzenie narodowe. Z ryc. Lwów 1909. Nakł. Macierzy Pol. 16d, s. 70, mapka rozkł. 1. opr. bibliot. ppł. z epoki. Bibl. Macierzy Pol., nr 50 (Podklejone naddarcia mapy i karty tyt. Piecz. i naklejki inwentarzowe) cena: 48
943.WARCHOLIK Stanisław, BRZEZIŃSKI M. — Śląsk Cieszyński i jego odrodzenie. Z mapą i licznemi rys. Warszawa 1909. Wyd. im. Staszyca. 8, s. 62, [2]. opr. ppł. z epoki, okł. brosz. naklejona na oprawę (Zaplamienia okł. Piecz., naklejka inwentarzowa) cena: 40
944.WITT Kurt — Die Teschener Frage. Berlin 1935. Volk und Reich Verlag. 8, s. 291. opr. oryg. pł. Volk und Reich Bücherei, Bd.7 (Stan dobry. Mapy w tekście, indeks nazwisk) cena: 160
945.WOJEWÓDZKI Zakład Leczniczo-Wychowawczy im. Józefa Piłsudskiego w Istebnej (Śląsk Cieszyński). Katowice [nie przed 1936, nie po 1939]. Druk. Śląska. 16d podł., s. 23. brosz. (Stan dobry. Liczne zdjęcia szpitala dziecięcego w Istebnej) cena: 60
946.WOJNAR Wiesław — Dowody polskości Śląska Cieszyńskiego. Czeski Cieszyn 1930. Nakł. "Prawa Ludu". 8, s. 143. brosz. (Wyraźne otarcia okł., niewielki ubytek grzbietu, karta tyt. naddarta i zabrudzona. Podpis własn.) cena: 100
947.WOJNAR Wiesław — Prawda o Cierlicku gdzie Żwirko i Wigura
startowali do wieczności. Czeski Cieszyn 1934. Nakł. Stronnictwa Lud. w
Czechosłowacji. 8, s. 85. brosz. (Naddarcie karty tyt. Praca pośw.
dyskryminacji ludności polskiej na Śląsku Cieszyńskim. Zaw. m.in.: Stosunki
językowe, Język kościelny i szkolny w parafji cierlickiej, Cierlicko na tle
stosunków polsko-czeskich) cena: 60
948.WOLTER Władysław — Sprawa Jana Delonga. Warszawa 1936. Druk. Wsp. 8, s. 23. brosz. Odb. z "Polityki Narodów" (Stan dobry. Dot. aresztowania polskiego harcerza J.Delonga w Czeskim Cieszynie 5 VIII 1935) cena: 40
949.ZABAWSKI Władysław — Droga do Ziemi Obiecanej. Ruch narodowy na Śląsku Cieszyńskim i udział w nim ewangelików (1848-1920). Cieszyn 1934. Nakł. Księg. "Nowe Kresy". 8, s. 328. brosz. (Stan dobry. Ilustr. w tekście) cena: 140
Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo
(poz. 1-163)
Nowa literatura, nowa sztuka (poz.
164-305)
Wydawnictwa XIX-XX w. (poz.
950-1631)
Księgoznawstwo, bibliografie (poz.
1632-1665)
Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".