Antykwariat "Rara Avis" w Krakowie

raraavis@raraavis.krakow.pl

ARCHIWUM

Katalog aukcyjny nr 87

Aukcja odbyła się 10 października 2009

 

Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).

 

 

WYDAWNICTWA XIX-XX W.

 

950.ALBERTRANDY Jan — Panowanie Kazimierza, Jana Alberta i Alexandra Jagiellończyków krolów polskich i w. książąt litewskich wyjęte z rękopismów ... Wyd. Żegota Onacewicz. Z wizerunkami, kartami geograficznemi i tabl. genealog. T.1-2. Warszawa 1827. Nakł. A.Brzeziny. 8, s. [4], XXI, [1], 266; [4], 307, tabl. genealog. 2, mapy 2 na wspólnej planszy. opr. psk. z epoki (Okł. nieco otarte, z niewielkim śladem kornika, brak 3 tabl., poza tym stan dobry. Podpis własn. Ekslibris A.Gupieńca) cena: 500

951.ALBUM I Pułku I Brygady Legionów Polskich. Kraków 1915. Druk. Narod. 4, k. [28]. brosz. (Brak tylnej okł. z opisem zdjęć, przednia nadkruszona, reperowana. Album 40 fotografii z życia Legionów. Tytuł okł.) cena: 120

a87-0952.jpg (115479 bytes)952.ALBUM powstania styczniowego. 1863-1913. (W pięćdziesiątą rocznicę). Lwów 1913. Nakł. S.W.Niemojowskiego i Sp. 16d podł., s. [4], tabl. 30. opr. oryg. pł. (Niewielkie zaplamienia tylnej okł., niewielkie naddarcie tylnej okł., poza tym stan bardzo dobry. Na tabl. reprodukcje współczesnych rycin ukazujących przebieg powstania, portrety przywódców itp.) cena: 160

953.[ANCZYC Władysław Ludwik] — Pogadanka włościan o pogrzebie Kazimierza Wielkiego, wierszem napisana przez K. Goralczyka [pseud.]. Kraków 1869. Nakł. A.S., Druk. K.Budweisera. 16d, s. 15, [1]. brosz. (Stan bardzo dobry. Bardzo ciekawy druczek przeznaczony dla ludu, napisany w konwencji rozmowy dwóch wieśniaków spod Krakowa, a przybliżający postać "króla chłopków" Kazimierza Wielkiego. Rozmowa nawiązuje do niedawnego ponownego pogrzebu króla w Krakowie, po otwarciu grobu i zbadaniu jego szczątków. Druczek jest ciekawym dokumentem akcji edukacyjno-patriotycznej dla ludu, przy okazji podjętych w tym czasie badań grobu Kazimierza Wielkiego i ponownego, uroczystego pogrzebu króla na Wawelu 8 VII 1869. Na końcu portret króla w drzeworycie) cena: 60

954.ANDRZEJOWSKI Zygmunt — Wojenna pieśń polska. Zebrał i ułożył ... T.1-3. Warszawa 1939. Gł. Księg. Wojsk. 16d, s. XXX, [2], 238; XVII, [1], 181, [1]; XV, [1], 151, [2]. opr. wsp. psk. zdob. z zach. okł. brosz., futerały (Stan bardzo dobry. Oprawa Ryszarda Ziemby (nadruk na tylnych wyklejkach). Jedna z najobszerniejszych antologii pieśni wojskowych obejmująca utwory od "Bogurodzicy" aż po teksty XX-lecia międzywojennego. T.1: Pieśni rycerskie, żołnierskie i ludowo-żołnierskie z okresu Rzplitej dawnej (wiek XII-XVII), t.2: Pieśni żołnierskie i ludowo-żołnierskie Polski walczącej o wolność (wiek XVIII-XIX), t.3: Pieśni żołnierskie, ludowo-żołnierskie i ludowe śpiewane przez wojsko Rzeczypospolitej Odrodzonej (od wymarszu I Kadrowej do roku 1933)) cena: 1.800

ARCHIV für schlesische Kirchengeschichte. Breslau . Frankes Verlag. 8. opr. oryg. ppł. (Niewielkie zażółcenia papieru, stan dobry. Podpisy własn. Tomy serii wydawniczej pośw. dziejom Kościoła na Śląsku)

955.Bd.1. Hrsg. von H.Hoffmann. 1936. s. [8], 276, [4] cena: 80

956.Bd.4. Hrsg. von K.Engelbert. 1939. s. [4], 357, tabl. 5 cena: 80

957.Bd.5. Hrsg. von K.Engelbert. 1940. s. [4], 271 cena: 80

a87-0958.jpg (90594 bytes)958.ARCT-GOLCZEWSKA Marja — Rośliny europejskie. 72 tabl. barwne z 144 gatunkami roślin oraz liczne ryc. czarne w tekście. Według E.Schleyera oprac. ... Warszawa 1911. M.Arct. 16 podł., s. 104, tabl. 72. opr. późn. ppł. (Niewielkie zaplamienia, stan dobry. Ekslibris R.Ziemby, piecz. Na każdej tabl. zaprezentowano dwa gatunki roślin z podaniem nazwy pol. i łac.) cena: 480

959.ASKENAZY Szymon — Książę Józef Poniatowski 1763-1813. Wyd. jubileuszowe ozdobione 152 ryc. Poznań 1913. Nakł. K.Rzepeckiego. 8, s. [8], 295, [1], CIX, [2]. opr. oryg. pł. zdob., obcięcie barwione (Blok lekko wygięty, niewielkie załamanie przedniej wyklejki i takież zaplamienia okł., stan dobry) cena: 180

960.BACZYŃSKI Stanisław — Sztuka walcząca. Lwów-Poznań 1923. Wyd. Pol. 8, s. [8], 152. brosz. (Otarcia okł. Zaw. m.in. Antoni Potocki, Sumienie intelektu polskiego (S.Brzozowski), Pogromca absolutu (K.Irzykowski)) cena: 60

a87-0961.jpg (60976 bytes)961.BADECKI Karol — Polska fraszka mieszczańska, minucje sowiźrzalskie. Pierwsze wyd. zbiorowe z podobiznami 8 drzeworytów. Oprac. ... Kraków 1948. PAU. 8, s. XXXVIII, [2], 432

[oraz] toż. Utwory wyłączone z pierwszego wyd. zbiorowego. Kraków 1948. PAU. 8, s. 20, [433]-434, 5. razem zbrosz. (Niewielkie zaplamienie dodatku, stan dobry. Podpis własn. Osobne odbicie z "Bibl. pisarzów pol." w dwudziestu egz., z rzadkim dodatkiem zaw. głównie utwory obsceniczne. Dołączony pozbawiony karty tyt. druk zawierający słynną "Odę do Priapa", "Przypadek siostry starszej", "Na Elżbietę" oraz "Uwagi o tekstach" (8, s. 3-17, [1]. brosz.). Rzadkie) cena: 160

962.BALZER Oswald — Przygodne słowa 1886-1911. Słowem wstępnem poprzedził I.Chrzanowski. Z portretem autora. Lwów 1912. Księg. Pol. B.Połonieckiego. 8, s. XVI, 236, [4], tabl. 1. brosz. (Otarcia grzbietu, stan dobry. Podpis własn. Zaw. m.in.: O Uniwersytecie Lwowskim i uniwersytetach polskich, Jubileusz najstarszego towarzystwa akademickiego we Lwowie, Przed tablicą pamiątkową Szujskiego, Po wyroku o Morskie Oko, W rocznicę grunwaldzką) cena: 80

963.BARABASZ St[anisław] — Sztuka ludowa na Podhalu. Cz.1-2: Spisz i Orawa. Lwów-Warszawa 1928. Książnica-Atlas. 4, s. 17, tabl. 32. oryg. teka kart. (Zaplamienie, naddarcia i otarcia teki, wewnątrz stan dobry. Piecz. i podpis własn. Jedna z najobszerniejszych dokumentacji góralskiej architektury drewnianej oraz wyrobów z drewna na Spiszu i Orawie - plon wieloletnich badań S.Barabasza (1857-1949) - znakomitego architekta, malarza i pedagoga, wieloletniego kierownika Szkoły Przem. Drzewnego w Zakopanem. Na tabl. detale architektoniczne budownictwa drewnianego, zdobienia, sprzęty domowe i gospodarskie) cena: 220

a87-0964.jpg (119235 bytes)964.BARABASZ Stanisław — Wspomnienia narciarza. Zakopane 1914. Sekcja Narciarska Tow. Tatrz. 8, s. 27, [2], tabl. 10. brosz. Odb. z "Zakopanego" (Stan dobry) cena: 80

965.BARANOWSKI Ignacy — Przemysł polski w XVI wieku. Z pośmiertnego rękopisu wyd. K.Tymieniecki. Warszawa 1919. Wyd. M.Arcta. 8, s. [4], 192, [1]. opr. pł. z epoki (Liczne podkreślenia w tekście, poza tym stan dobry. Podpis i piecz. własn.) cena: 80

966.BARAŃCZAK Stanisław — Ja wiem, że to niesłuszne. Wiersze z lat 1975-1976. Paryż 1977. Inst. Literacki. 8, s. 63, [1]. brosz. Bibl. "Kultury", t.275, Bez cenzury (Niewielkie otarcia grzbietu i przedniej okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Wyd.I. Tom poezji wyróżniony nagrodą "Kultury" oraz Nagrodą im. D.Wandycza za najwybitniejszą książkę polskiego pisarza wydaną poza granicami kraju w 1977) cena: 120

a87-0967.jpg (61387 bytes)967.BARTOSZEWICZ Julian — Arcybiskupi gnieźnieńscy, prymasi Rzeczypospolitej i warszawscy i prymasi Królestwa Polskiego. Wizerunki z galeryi łowickiej, objaśnione tekstem historycznym przez ... Warszawa [1858-1865]. Litogr. Pecq et Comp., Dzwonkowski i Sp., druk J.Ungra. folio, k. [48], tabl. 48. opr. psk. zdob. z epoki, obcięcie złoc. (Banach 639. Otarcia grzbietu, miejscami wyraźne zabrązowienia papieru (na tablicach i na kartach tekstu), karta tyt. zastąpiona okładką zeszytową, do kompletu brak części tablic i tekstu. Estreicher (XIX 2, 107) podaje: k. [156], tabl. 88. Ten egz. zaw. pierwszych 48 portretów arcybiskupów gnieźnieńskich (tabl. 15 przestawiona). Każdemu portretowi towarzyszy biogram. Na przedniej okł. złoc. i barwiony herb Królestwa i Litwy) cena: 2.500

a87-0968.jpg (131068 bytes)968.BARTOSZEWICZ Kazimierz — Dzieje insurekcji kościuszkowskiej 1794. Berlin-Wiedeń [1910?]. Nakł. B.Harza. 4, s. [2], 368, tabl. 25. opr. oryg. pł. zdob. (Niewielki ubytek dolnej części grzbietu, wewnątrz stan bardzo dobry. Ukazało się w cyklu "Powstania polskie", [t.1]. Okł. proj. H.Uziembły) cena: 120

969.BARTOSZEWICZ Kazimierz — Księgi humoru polskiego. Zebrał, ułożył i objaśnił ... Wydanie ozdobione portretami i autografami humorystów i satyryków polskich. T.1-4 [w 2 wol.]. Petersburg 1897. Nakł. Księg. K.Grendyszyńskiego. 8, s. [4], 339; 336; 332; 335. opr. oryg. kart. (Okł. nieco otarte, grzbiety lekko nadpęknięte, wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Ilustr. w tekście) cena: 180

a87-0970.jpg (112401 bytes)970.BARTOSZEWSKI Witołd — Pojedynek, jego reguły i przykłady. Wyd.II. Lwów 1910. Księg. H.Altenberga. 16d, s. [8], 181. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Podklejone krawędzie okł. brosz., zaplamienie jednej strony, poza tym stan dobry. Na okł. brosz. data 1911. Bardzo szczegółowe omówienie zasad postępowania przy różnych rodzajach pojedynków. Wyd.I ukazało się w 1885) cena: 120

971.BECK Józef — Przemówienia, deklaracje, wywiady 1931-1939. Wyd. nowe uzup. Warszawa 1939. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 8, s. [2], 446, tabl. 1. brosz. (Okł. pożółkła i przebarwiona, wewnątrz stan dobry) cena: 160

a87-0972.jpg (86335 bytes)972.Die BELAGERUNG von Trembowla, historisches Gedicht nebst einem kurzen Auszuge aus der Geschichte des ehemaligen Herzogthums Trembowla. Mit 2 litographirten Bildern von P. von O. Lemberg 1847. Gedr. bei P.Piller. 16d, s. 27, tabl. 2. opr. ppł. z epoki (Wyraźne otarcia okł., miejscami zażółcenia papieru. Podpis własn. Wierszowany opis oblężenia Trembowli przez wojska tureckie w 1675. Na tablicach panorama Trembowli z ruinami zamku i scena z Anną Chrzanowską wśród obrońców miasta. Nieczęste) cena: 100

a87-0973.jpg (130683 bytes)973.[BEŁZA Władysław] — Antologia polska. Wybór najcelniejszych utworów poetów polskich zestawił W.B. [krypt.] Z 15 illustr. Andriollego, Brandta, Gersona, Jankowskiego, Kossaka, Lessera, Pillatego i Żmurki. Wyd.III pomnożone. Lwów-Lipsk-Warszawa 1887. Gebethner i Wolff [i in.]. 8, s. XVI, 488, tabl. 15. opr. oryg. pł. zdob., obcięcie złoc. (Niewielki ubytek płótna na przedniej okł., miejscami niewielkie zażółcenia papieru. Podpis własn. Zapiski ołówkiem na przedniej wyklejce) cena: 200

a87-0974.jpg (46170 bytes)974.[BEŁZA Władysław] — Kronika potoczna i anegdotyczna z życia Adama Mickiewicza. Z dwoma portretami. Wyd. skrócone. Lwów 1884. Seyfarth i Czajkowski. 16d, s. XV, [1], 238, [1], tabl. 2. opr. psk. z epoki (Otarcia grzbietu, grzbiet nadpęknięty, blok nieco wygięty, wyklejki pęknięte w grzbiecie. Autor podpisany po dedykacji kryptonimem W.B.) cena: 200

975.BEM de Cosban Włodzimierz — Polsko-węgierska wspólna granica. Zagadnienia dotyczące Słowaczyzny i Rusi Podkarpackiej. (Z mapą etnograficzną Czecho-Słowacji). Cieszyn 1936. Druk. "Dziedzictwa". 8, s. 63, [1], mapa rozkł. 1. brosz. (Niewielkie zaplamienia okł. i karty tyt.) cena: 48

a87-0976.jpg (124207 bytes)976.BEM [Józef] — O powstaniu narodowem w Polsce. Przez Jenerała Bema. Cz.1-3. Paryż-Lipsk 1846-1848. Druk. i Litogr. Maulde i Renou, Druk. F.A.Brockhausa. 8, s. 14, [2]; 38, [2]; 34, [1]. razem opr. wsp. psk. (Pierwsza strona nieco zakurzona, niewielkie zaplamienia, podklejenia kilku kart. Komplet broszur składających się na komplet dzieła. Zaw. m.in.: O sztuce wojennej w teraźniejszym położeniu kraju, O wodzach, O rozpoczęciu powstania narodowego, O użyciu oficerów Sztabu Głównego, Ubranie, żywienie i utrzymywanie wojska, O wkroczeniu do Kraju Emigracyi wojennej i obwarowaniu miejsc obronnych, O oficerach i wojskach cudzoziemskich w wojnie narodowej) cena: 240

a87-0977.jpg (57035 bytes)977.BIAŁOSZEWSKI Miron — Było i było. Warszawa 1965. PIW. 16d, s. 114, [2]. brosz. (Otarcia i niewielkie zaplamienia okł., załamanie narożnika przedniej okł. Wyd.I. Okł. proj. K.Dworak. Czwarty tom wierszy M.Białoszewskiego) cena: 60

a87-0978.jpg (47657 bytes)978.BIAŁOSZEWSKI Miron — Obroty rzeczy. Wiersze. Warszawa 1956. PIW. 16d, s. 138, [1]. brosz. (Stan dobry. Egz. nierozcięty. Wyboru dokonał A.Sandauer. Poetycki debiut książkowy) cena: 100

a87-0979.jpg (53446 bytes)979.BIAŁOSZEWSKI Miron — Rachunek zachciankowy. Warszawa 1959. PIW. 16d, s. 111, [1]. brosz. (Stan dobry. Nieliczne zapiski ołówkiem. Drugi tom wierszy w dorobku poety i twórcy "Teatru Osobnego". Wyd.I) cena: 100

a87-0980.jpg (70011 bytes)980.[BIBLIA]. Die Bibel oder die ganze Heilige Schrift des Alten und Neuen Testaments, nach der deutschen Übersetzung D. Martin Luthers. Im Auftrage der Deutschen evangelischen Kirchenkonferenz durchgesehne Ausgabe. 7 Abdruck. Halle a. S. 1898. Verlag v. Consteinschen Bibelanstalt. 8, s. XVIII, [2], 926, [2], 166, [2], 315, [1], 12, 24, 15, tabl. 2. opr. skóra zdob. z epoki, okucia, obcięcie złoc., futerał (Otarcia i przebarwienia futerału; otarcia okuć, poza tym stan bardzo dobry. Zapiski z epoki na dwóch pierwszych czystych kartach. Na przedniej okł. narożne okucia z symbolami ewangelistów, w centrum rozeta z krzyżem; na tylnej okł. cztery guzy w narożnikach; zapinka) cena: 800

a87-0981.jpg (51604 bytes)981.[BIBLIA]. Apokalipsa. Tłum. z greckiego C.Miłosz. Ilustr. Jan Lebenstein. Paryż 1986. Éd. du Dialogue. 4, s. 93, tabl. 16. opr. oryg. pł. zdob. (Niewielkie otarcia okł., mimo to stan bardzo dobry. Bibliofilska edycja tekstu Apokalipsy wydana w 1.000 egz., ten nr 934. Na tabl. barwne reprod. prac Jana Lebensteina. Ryciny artysty do dwóch ksiąg biblijnych (Apokalipsy i księgi Hioba) stanowią najwybitniejsze dokonanie Lebensteina w dziedzinie ilustracji książkowej) cena: 800

a87-0982.jpg (64400 bytes)982.[BIBLIA]. Księga Hioba. Tłum. z hebr. Czesław Miłosz. Ilustr. Jan Lebenstein. Paris 1981. Éd. du Dialogue. 4, s. 123, [2], tabl. 10. opr. oryg. pł. zdob. (Stan bardzo dobry. Wydano 1.000 egz., ten nr 971) cena: 800

983.BIRKENMAJER Wincenty — Szklana Góra. Dzieje zdobycia zachodniej ściany Łomnicy. Poprawiona i uzupełniona odbitka z "Taternika". Kraków 1931. Druk W.L.Anczyca i Spółki. 8, s. 16, mapy 2. brosz. (Okł. nieco zakurzona, poza tym stan dobry) cena: 40

a87-0984.jpg (43208 bytes)984.BŁOŃSKI Jan — Gałczyński 1945-1953. Warszawa 1955. PIW. 16d, s. 87, [1]. brosz. (Okł. nieco zakurzona, stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla Ludwika Flaszena. Debiut książkowy wybitnego krytyka i historyka literatury) cena: 60

985.BOGDALSKI Czesław — Błogosławiony Szymon z Lipnicy. Jego życie i cześć pośmiertna. (Z rycinami). Napisał ... Kraków 1909. Nakł. klasztoru OO.Bernardynów. 16d, s. [2], 134. brosz. (Okł. nieco nadkruszone, poza tym stan dobry. Ilustracje w tekście. Monografia pośw. XV w. błogosławionemu z podkrakowskiej Lipnicy Murowanej) cena: 40

986.BOGURODZICA, starożytna pieśń polska na chór mieszany z towarzyszeniem organów. Zharmonizował S.Bursa. Ozdobił Jan Bukowski. Kraków 1910. Kr. Zw. Okr. TSL. 4, s. [11]. brosz. (Kaczorowski 9. Podklejenia grzbietu, otarcia i niewielkie zaplamienia okł., niewielkie zabrudzenia marginesów kilku stron. Podpis własn. "Realizacje typograficzne Bukowskiego są świadomym nawiązaniem do kształtu typograficznego polskich książek renesansowych, zarówno jeżeli idzie o zdobnictwo, jak też spokojny, klasyczny układ kolumny, czego najdobitniejszym przykładem jest opracowane przez Bukowskiego monumentalne wydanie Bogurodzicy" (J.Sowiński "Sztuka typograficzna Młodej Polski", Wr. 1982, s. 130)) cena: 150

a87-0987.jpg (61573 bytes)987.BOHOMOLEC Fr[aniczek] — Życie J[erzego] Ossolińskiego, kanclerza wielkiego koronnego [...]. Wyd. nowe J.N.Bobrowicza. Z popiersiem [...]. Lipsk 1838. Breitkopf & Haertel. 16d, s. XII, 303, tabl. 1. opr. skóra z epoki. Życia sławnych Polaków, t.5 (Otarcia grzbietu, miejscami zażółcenia papieru, załamanie karty tyt., umieszczony na tablicy portret Ossolińskiego nieco obcięty z lewej strony) cena: 240

988.BOLEŚCIC-KOZŁOWSKI Stanisław Aleksander — Józef Książe Poniatowski i ród jego. Studjum historyczne. Poznań 1923. Wielkop. Księg. Nakł. K.Rzepeckiego. 4, s. 57, [1], tabl. 1. brosz. (Okł. odbarwione i lekko nadkruszone, wewnątrz stan dobry. Egz. częściowo nierozcięty) cena: 40

989.BOROWSKI Tadeusz — Czerwony maj. Opowiadania. Warszawa 1953. PIW. 8, s. 244, [3]. brosz. (Okł. nieco zakurzona, wewnątrz stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Tom opowiadań wydany po śmierci autora, z przedm. K.Koźniewskiego. Wyd.I. Zaw. m.in.: Lokomotywa, Międzynarodówka, Budowniczy stadionu, Do młodych agitatorów pokoju) cena: 50

a87-0990.jpg (88901 bytes)990.BOROWSKI Tadeusz — Pożegnanie z Marią. Opowiadania. Warszawa 1948. Wiedza. 8, s. 178, [2]. brosz. (Otarcia okł., naddarcia krawędzi, niewielkie ubytki. Okł. M.Hiszpańskiej-Neumann. Wyd.I. "Zbiór opowiadań [...] uznany za główne dzieło Borowskiego i za szczytowe osiągnięcie w tego rodzaju literaturze nie tylko w Polsce" (LPPE)) cena: 60

991.BOUSSET Hermann — Wandertage im Riesengebirge. Den begleitenden Text schrieb ... Berlin [1939]. L.Simon. 4, s. 51, [1]. brosz. (Otarcia grzbietu, brak obw. Zdjęcia atrakcji turystycznych Karkonoszy) cena: 80

a87-0992.jpg (51782 bytes)992.BOY-ŻELEŃSKI [Tadeusz] — Piekło kobiet. Warszawa [przedm. 1930]. Bibl. Boy'a. 16d, s. 136, [7]. brosz. (Otarcia okł., blok nieco wygięty. Na s. przedtyt. Odręczna dedykacja autora (z mylną datą 15 I 1929) dla Ludwika Szczepańskiego. Ekslibris tegoż. Zbiór felietonów z końca 1929) cena: 200

993.BREDETZKY Samuel — Reisebemerkungen über Ungern und Galizien. T.1-2. Wien 1809. Verlag bey A.Doll. 16d, s. [2], VIII, [9]-336, tabl. 2; [2], IV, [5]-285, [3], tabl. 2. brosz. (Egz. nieco zakurzony, papier miejscami lekko zażółcony. Zaw. dwa widoki w miedziorycie: Oedenburga i Lwowa. Niemieckojęzyczna relacja z podróży odbytej w 1805 z Wiednia do Krakowa

S.Bredetzky (1772-1812) - niemiecki teolog, pedagog i pisarz. Młodość spędził w Lubicy na Spiszu, następnie studiował w Jenie, a później m.in. pracował w Wiedniu jako nauczyciel. Od 1805 senior i kaznodzieja gmin ewangelickich Krakowa i Podgórza. W l. 1806-1812 superintendent ewangelicki Galicji i Bukowiny oraz pastor we Lwowie. Prowadził ożywioną działalność naukowo-literacką w tematach przyrody i ekonomii obszarów Węgier i Galicji, Tatr i Podtarza. Publikował prace w licznych czasopismach, np. w "Gazecie Lwowskiej" (szkic "Góry galicyjskie" w 1812). Znany jest też jako wydawca dzieła C.Generischa "Podróży w Karpaty" z 1807 - opisem geognostyczno-topograficznym Tatr, z którego korzystali wszyscy późniejsi badacze górscy, np. Staszic, Wahlenberg, Sydow) cena: 1.800

994.BRONIEWSKI Władysław — Wiatraki. Warszawa 1925. W.Czarski i S-ka. 16d, s. 41, [4]. brosz. (Przednia okł. otarta, tylna obca. Piecz. K.A.Jaworskiego. Debiut książkowy W.Broniewskiego) cena: 80

995.[BRONISŁAWA, bł.]. Błogosławiona Bronisława patronka Polski. Opowiadanie historyczne, skreślone na podstawie aktów beatyfikacyjnych, starych zapisków klasztoru zwierzynieckiego S.S.Norbertanek, dawnych i nowszych dziejo- i żywotopisów, podań ludowych i rozmyślań. Lwów 1926. Nakł. Tow. "Bibljoteka Religijna". 16d, s. 176, tabl. 5. brosz. (Egz. ze śladami wilgoci, stan ogólny dobry) cena: 40

996.BRÜCKNER Aleksander — Mitologja polska. Studjum porównawcze. Warszawa 1924. "Bibl. Pol.". 16d, s. 144, [1]. brosz. (Stan dobry) cena: 50

a87-0997.jpg (51384 bytes)a87-0997a.jpg (316982 bytes)997.BRZOZOWSKI Karol — Noc strzelców w Anatolii. Paryż 1856. Druk. L.Martinet. 16d, s. [6], 146. opr. psk. złoc. z epoki (Poza niewielkimi zażółceniami papieru stan bardzo dobry. Poemat romantyczny) cena: 160

998.BUJAK Franciszek — Limanowa, miasteczko powiatowe w zachodniej Galicyi. Stan społeczny i gospodarczy. Kraków 1902. G.Gebethner i Sp. 8, s. VII, [1], 221. opr. ppł. z epoki. Studya ekonom.-społ., z.1 (Niewielkie otarcia okł., brak przedniej wyklejki. Obszerna i ceniona monografia Limanowej, będąca wzorcowym przykładem nowatorskiej metody badania historii gospodarczej wprowadzonej przez prof. F.Bujaka. Poza zagadnieniami statystyki, struktury własności, przemysłu i handlu, praca zawiera także rozdziały poświęcone historii miasta, osadnictwu żydowskiemu, szkolnictwu i oświacie oraz perspektywom rozwoju Limanowej) cena: 200

999.BUKOWSKI Julian — Żywot św. Jana Kantego. W 500-letnią rocznicę Jego urodzin z francuskiego oryginału p. Benoit przeł. i uzup. ... Z 2 rycinami. Kraków 1890. Druk. "Czasu". 16d, s. XV, [1], 357, [2], tabl. 2. brosz. (Egz. nierozcięty. Okł. brosz. nieco nadkruszone, grzbiet z niewielkimi ubytkami, poza tym stan dobry. Egz. nierozcięty) cena: 50

a87-1000.jpg (66170 bytes)1000.[BUKOWSKI Kazimierz?] — Gwałty pruskie i polska obrona. Napisał B.E.K. [krypt.]. Kraków 1908. Tow. Zal. i Ochrony Własności Ziemskiej w Limanowy. 8, s. 22. brosz. (Stan bardzo dobry) cena: 40

1001.BUŁHAK J[an] — Album ostrobramskie. Podług zdjęć ... Tekst pióra M.Limanowskiego. Wilno 1927. Księg. Stow. Nauczycielstwa Pol. 16d podł., s. [6], tabl. 20. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Niewielkie zaplamienia, stan dobry. Obca dedykacja. Ekslibris R.Ziemby) cena: 180

1002.BUNIKIEWICZ Witold — Żywoty djabłów polskich. Poznań 1932. Druk. "Dziennika Pozn.". 16d, s. 137, [1]. brosz. Bibl. "Dziennika Pozn.", nr 5 (Otarcia i naddarcia okł., wewnątrz stan dobry) cena: 64

a87-1003.jpg (56996 bytes)a87-1003a.jpg (60863 bytes)1003.CE KA EM Szopa. Poznań 1932. Druk. Dziennika Pozn. 8, s. 45, [3], tabl. 2. brosz. (Narożnik przedniej okł. załamany i nadkruszony, poza tym stan dobry. Podpis własn. Wydano 130 egz., ten nr 10. Wojskowa szopka satyryczna Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Jarocinie. Druk pod red. W.Gniazdowskiego) cena: 80

a87-1004.jpg (104956 bytes)1004.CHATEUBRIAND [François René] — Przygody ostatniego Abenseraga. Powieść pana ... tłómaczona przez S.S. Warszawa 1828. Druk. Banku Pol. 16d, s. VII, [8]-91, [1]. brosz. (Niewielkie zaplamienie przedniej okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Egz. nieobcięty. Obie okł. z bordiurą w drzeworycie, na przedniej okł. drzeworytowy zdobnik z owcami i kozą, na tylnej - z galerą, na karcie tyt. niewielki drzeworyt z mieczem i wieńcem laurowym) cena: 240

a87-1005.jpg (89649 bytes)1005.CHĄDZYŃSKI Jan Nepomucen — Historyczno-statystyczne opisy miast starożytnych w Ziemi Sandomierskiej leżących. Z dodaniem powieści z rzeczywistych wydarzeń, pod tytułem: Pustelnik w iłżyckiej puszczy. T.1-3. Warszawa 1856. Nakł. F.Blumenthal. 16d, s. 226, [2], tabl. 1, mapa rozkł. 1; [4], 203, [3], tabl. 1, plan rozkł. 1; [4], 182, [2]. razem opr. pł. z epoki (Okł. nieco otarte, miejscami niewielkie zaplamienia wewnątrz, brak planu w t.3. Podpis własn. Wyd. tytułowe - poprzednie ukazało się z datą 1855. Zaw. opisy m.in.: Sandomierza, Zawichostu, Glinian, Opatowa, Włostowa, Klimontowa, Rakowa, Radomia, Solca, Kielc, Korczyna, Wiślicy, Iłży. Na tabl. litografie: Kościół XX. Dominikanów w Sandomierzu, Zamek Biskupów w Kielcach) cena: 400

1006.CHMIELOWSKI Piotr — Historya literatury polskiej od czasów najdawniejszych do końca wieku XIX. Wyd. nowe przygotował [...] Stanisław Kossowski. T.1: Od czasów najdawniejszych do wystąpienia Mickiewicza. Z 41 tabl. i 487 ryc. w tekście. Lwów-Warszawa [1915]. Nakł. Księg. H.Altenberga [i in.]. 8, s. XXVIII, [4], 670, tabl. 40. opr. wsp. psk. zdob. (Niewielkie zaplamienia, brak jednej tabl., stan dobry. Następne tomy nie ukazały się. Niezwykle bogata ikonografia do dziejów naszej literatury i kultury) cena: 600

1007.CHMIELOWSKI Piotr — Kobiety Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego. Zarys literacki. Wyd.IV popr. i powiększone. Z illustr. Kraków 1895. L.Zwoliński i Sp. 4, s. [6], III, [1], 275, [1], IV, tabl. 9. opr. oryg. pł. zdob. (Niewielkie otarcia krawędzi okł., pierwsze karty podklejone w grzbiecie) cena: 140

1008.CHODŹKO Leonard — La Pologne historique, littéraire, monumentale et pittoresque [...]. Redigée par une Société de Littérateurs Polonais. T.1-2. Paris 1835-1837. Au Bureau Central. 4, s. [4], 480, tabl. 52; frontispis; [4], 480, tabl. 59, frontispis. opr. psk. z epoki z zach. okł. brosz. (NK 7, 213. Podklejenia marginesów okł. brosz., podklejone naddarcie panoramy Krakowa w t.1, brak 8 tabl. w t.1 i 1 tabl. w t.2, poza tym stan bardzo dobry. Do kompletu brak t.3. Oprawa A.Lavené (naklejki na przednich wyklejkach). Wyklejki marmoryzowane. Na frontispisach tytuł: "Dédiée a la France. La Pologne [...]". Na tablicach liczne widoki miast, portrety, sceny historyczne, mapy, nuty) cena: 1.800

a87-1009.jpg (80847 bytes)1009.CHORĄŻUK Bogdan — Zegarmistrz światła. Olsztyn 1973. Pojezierze. 16d, s. 59. brosz. (Okł. nieco otarta, wewnątrz stan bardzo dobry. Tom poezji zaw. m.in. wiersz wykorzystany w popularnej piosence T.Woźniaka nagodzonej na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1972) cena: 50

a87-1010.jpg (87456 bytes)1010.CHRAPOWICKI Jan Antoni — Dyaryusz wojewody witepskiego ... jako przyczynek do dziejów z czasów Jana Kazimierza, Michała Wiszniowieckiego i Jana Sobieskiego, królów polskich, wydany z autentyku przez J.Rusieckiego z Trojanki. Warszawa 1845. J.Unger. 8, s. XLVIII, [4], 332, tabl. 1. opr. psk. z epoki (Maliszewski 318. Otarcia, nadpęknięcia i niewielkie ubytki grzbietu, brak karty przedtyt., miejscami zażółcenia papieru.

J.A.Chrapowicki (zm. ok. 1685) - pamiętnikarz, wojewoda witebski, sekretarz królewski. "Diariusz" (opublikowany jedynie we fragmentach) jest najdonioślejszym dziełem Chrapowickiego; "największą w nim wartość mają opisy sejmów [...]. Rozsiał [autor] po całym diariuszu liczne luźne szczegóły o osobach spółczesnych, obyczajach i osobistych sprawach" (PSB)) cena: 360

1011.CIOŁEK Gerard — Zarys historii kompozycji ogrodowej w Polsce. Łódź-Warszawa 1955. PWN; Inst. Urbanistyki i Architektury. 8, s. 204, [3], tabl. rozkł. 4. brosz. Materiały do projektowania, z.4; Skrypty dla szkół wyższych (Papier pożółkły; stan dobry. Blisko 200 ilustr. w tekście. Jedna z pierwszych prac prof. G.Ciołka, klasyczna już dzisiaj monografia dotycząca architektury ogrodowej i projektowania ogrodów od średniowiecza do I poł. XX w.) cena: 100

1012.CIOŁKOSZ Lidia, CIOŁKOSZ Adam — Zarys dziejów socjalizmu polskiego. T.1-2. Londyn 1966-1972. Gryf. Publ. 8, s. 520, tabl. 33; 656, tabl. 40. brosz. (Stan dobry. Praca wybitnych działaczy PPS, nagrodzona przez paryską "Kulturę") cena: 80

a87-1013.jpg (129682 bytes)1013.[COLSON D.?] — Influence des cabinets de l'Europe sur les affaires de la Pologne au Congres de Vienne de 1815. Traduit de l'Anglais. Varsovie 1831. Imprim. Stéréotype. 8, s. 14. brosz. wt. (Stan dobry. Autorstwo Colsona niepewne) cena: 160

1014.COMITÉ National pour la Défense du Spisz, de l'Orawa et du Podhale. Varsovie-Cracovie 1919. Imprim. A.Hurkiewicz. 4, s. 7, [1]. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Stan bardzo dobry. Ekslibris Z.Krupczyńskiego. Ilustr. w tekście) cena: 60

a87-1015.jpg (87224 bytes)1015.[COOLEY William Desborough] — Historja podróży i odkryć dokonanych na morzu i lądzie od początku XV wieku aż do dni naszych. Przeł. z francuzkiego przez W.Szymanowskiego. Warszawa 1842. Druk. Banku Polskiego. 4, s. 351, [1], mapa rozkł. 1. opr. ppł. złoc. z epoki (Grzbiet podklejony, miejscami zażółcenia papieru, stan dobry. Piecz. Ekslibris R.Ziemby. Wyd.I polskie) cena: 800

1016.CORNISH J.P. — Świat zwierząt. Wyd. pol. pod red. J.Sosnowskiego. T. [1]-2. Warszawa [1911-1913]. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 4, s. [4], VIII, 380, [1], tabl. 13; [4], 386, XVII, tabl. 12. opr. wsp. psk. (Stan dobry. Oprawa R.Ziemby z Rzeszowa. T.1: Zwierzęta ssące, t.2: Ptaki, gady, ryby itd.) cena: 600

1017.[CYFROWICZÓWNA Emilia] — Dzieje literatury ojczystej (w streszczeniu) dla młodzieży polskiej. Przez Maryana z nad Dniepru [pseud.]. Cz.1-2. Kraków 1895-1898. Nakł. autora. 16d, s. [2], 143, [2]; [4], 196. opr. oryg. pł. (Okł. lekko zakurzone, stan dobry. Na okł. cz.1 data 1896) cena: 100

a87-1018.jpg (119515 bytes)1018.CZAJKOWSKI Michał — Hetman Ukrainy. Powieść historyczna. T.1-2. Warszawa [1914]. Biesiada Lit. 16d, s. 207; 194, [1]. opr. oryg. pł. zdob. (Bloki obu tomów lekko wygięte, otarcia krawędzi okł. Podpis własn. Oprawa wykonana w Introligatorni J.F.Pugeta i S-ki) cena: 240

a87-1019.jpg (61369 bytes)1019.CZAPSKI Józef — Na nieludzkiej ziemi. Paryż 1949. Inst. Lit. 8, s. 320, [1]. brosz. (Skrzypek 5415; Polonica 2431. Stan dobry. Odręczna dedykacja autora. Wyd.I. Wspomnienia autora z pobytu w ZSRR od podpisania paktu Sikorski-Stalin w VII 1941 do wymarszu oddziałów Armii Polskiej do Iranu (VIII 1942). Głównym wątkiem jest poszukiwanie zaginionych jeńców wojennych z obozów w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie) cena: 240

1020.[CZARTORYSKA Izabela] — Pielgrzym w Dobromilu, czyli nauki wiejskie z dodaniem powieści. Ozdobione 16 ryc. rysunku W.Smokowskiego i J.Zienkiewicza. Wyd.III M.Orgelbranda podług pierwszej edycji warszawskiej. Wilno 1861. Nakł. wydawcy. 16d, s. VIII, 428, [2], tabl. 16. opr. psk. z epoki (Banach 594. Okł. nieco otarte, poza tym stan dobry) cena: 200

1021.CZERSKI Stanisław — Słownik łacińsko-polski przez kanonika ... napisany (z poruczenia Komitetu filolog. przy Cesars. Wileń. Uniwersytecie). T.1-2. Wilno 1822-1825. Nakł. F.Moritza. 8, s. VIII, 773, [1]; [4], [779]-1532, [18]. opr. późn. psk. (Grzegorczyk 982. Okł. nieco otarte, niewielkie ubytki kart tyt., ubytek karty tyt. t.1 podklejony, niewielki ubytek płótna okleinowego na przedniej okł. Piecz. "Rozpoczęty w 1815 r. [...], przerwany wskutek wyjazdu autora na 2 lata za granicę. Ukończony 1825. Daje etymologię często fantastyczną" (Grzegorczyk). Na pocz. t.2 wykaz bibliograficzny istniejących słowników łac.-pol. i pol.-łac., na końcu kalendarz rzymski i wykaz skrótów) cena: 1.000

1022.CZOŁOWSKI Aleksander — O położeniu starego Halicza. Z dwiema tabl. Lwów 1890. Druk. W.Łozińskiego. 8, s. [2], 23, mapy 2. brosz. Odb. z "Pam. II Zjazdu Historyków Pol." (Grzbiet oklejony papierem, okł. zakurzone, niewielki ubytek narożników kart. Odręczna dedykacja autora dla dr. Olpińskiego) cena: 80

1023.CZUBEK Jan — Z przeszłości Podhala: Początki i nazwa Zakopanego, Bitwa pod Nowym Targiem 1670 r. Kraków 1914. Nakł. autora. 8, s. [2], 41. brosz. (Zaplamienia okł., wewnątrz stan dobry) cena: 60

1024.DĄBROWSKI Jan — Przemysł lokomotywowy w Polsce. Warszawa 1928. Sp. Akc. Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce. 8, s. 112, [1], tabl. 10, tabl. rozkł. 4. brosz. (Miejscami zabrązowienia okł. i karty przedtyt., poza tym stan dobry. Na tabl. rozkł. m.in. plany fabryk w Chrzanowie, Poznaniu i Warszawie oraz zdjęcia produkowanych tam parowozów) cena: 160

1025.DĄBROWSKI Marjan — Różaniec życia i śmierci. Opowiadania z cyklu "Żołnierz I Brygady", zebrane na dziesięciolecie czynu legjonowego. Zamość 1924. Z.Pomarański u Spółka. 8, s. 150. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Zaw. m.in.: Ciche bohaterki, Z drogi do I Brygady, W boju i na biwaku, Ziszczony sen o szpadzie) cena: 64

1026.[DESCHAMPS Nicolas] — Historya towarzystw tajnych. Kraków 1886. Nakł. W.L.Anczyca i Sp. 16d, s. 446. opr. ppł. z epoki (Podklejenia karty tyt., papier pożółkły. Piecz., podpisy własn. Dotyczy gł. masonerii) cena: 180

1027.DLACZEGO nie wracamy. Głos pisarzy polskich w wolnym świecie. Londyn 1956. Księg. pol. Orbis-Polonia. 8, s. 32. brosz. (Okł. nieco pożółkłe, stan dobry. Teksty S.Balińskiego, M.Czuchnowskiego, J.Jasieńczyka, J.Kisielewskiego, J.Kowalewskiego, J.Mieroszewskiego, H.Naglerowej, Z.Nowakowskiego, T.Terleckiego, K.Wierzyńskiego, J.Wittlina) cena: 50

1028.DOBROWOLSKA Agnieszka, DOBROWOLSKI Tadeusz — Strój, haft i koronka w woj. śląskiem. (Z 65 ryc. w tekście, 38 tabl. jednobarwnemi i 1 mapką). Kraków 1936. Nakł. PAU. 4, s. [4], 144, [1], tabl. 38. opr. późn. Wyd. śląskie, Prace etnograf., nr 2 (Stan dobry. Nieliczne podkreślenia ołówkiem) cena: 120

a87-1029.jpg (120400 bytes)1029.DOBROWOLSKI Antoni Bolesław — Wyprawy polarne. Historja i zdobycze naukowe. Z 85 ryc. w tekście, 5 planszami i 2 mapami biegunów. Wyd.II. Warszawa 1925. Kasa im.Mianowskiego. 8, s. XXVIII, 359, tabl. 5, mapy 2. opr. oryg. pł. (Niewielkie zaplamienia okł., stan dobry. Wytarty podpis na karcie przedtyt.) cena: 140

1030.DOBROWOLSKI Tadeusz — Najstarsze drewniane kościoły śląskie jako znaki zamierzchłej przeszłości. Katowice 1946. Inst. Śląski. 16d, s. 20. brosz. Bibl. Zarania Śl., [nr] 4. Odb. z "Zarania Śl." (Stan dobry) cena: 40

1031.DOBRZYCKI H. — Rzut oka na naukowo-społeczną działalność profesora Tytusa Chałubińskiego. Warszawa 1890. Druk. M.Ziemkiewicz. 8, s. [2], 25. brosz. Odb. z "Medycyny" (Okł. otarte i zakurzone, wewnątrz stan dobry) cena: 48

1032.DOBRZYCKI Jerzy — Kościoły drewniane na Górnym Śląsku. Kraków 1926. Gebethner i Wolff. 4, s. 55, [1]. brosz. Odb. z "Architekta" (Stan dobry. 66 ilustr. w tekście) cena: 160

1033.DOBRZYCKI Jerzy — Stary Kraków. Kraków [1936]. Pol. Zw. Turyst. 4, s. XXII, [2], k. 48. opr. pł. z epoki z zach. okł. brosz. (Okł. otarte, wewnątrz stan dobry. Piecz. Na karcie przedtyt. nadruk "Książkę niniejszą [...] ofiaruje prezydent stoł.-król. m. Krakowa" i odręczny podpis prezydenta miasta Mieczysława Kaplickiego. Okł. proj. F.Seifert. Zaw. 48 zdjęć zabytków Krakowa (autorstwa m.in. J.Bułhaka, S.Kolowca, S.Muchy). Tytuł i tekst również po franc., ang. i niem.) cena: 180

1034.DÖRING Reinhold — Sechs preussische Lieder. Der volle Ertrag ist für die National-Invaliden-Stiftung bestimmt. Brieg [= Brzeg]. 1866. 16d, s. 14. brosz. (Stan dobry) cena: 50

a87-1035.jpg (56652 bytes)1035.DROHOJOWSKI Jan — Kronika Drohojowskich. Na podstawie badań archiwalnych oprac. ... Cz.1-2. Kraków 1904. Nakł. rodziny, Druk. W.L. Anczyca i Spółki. 4, s. V, [1], 270, tabl. rozkł. 1; [2], 200, 219, [1]. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. nieco zakurzone, podobnie ostatnia strona cz.2, brak mapy, poza tym stan dobry. Cz.2 z podtyt. "Sumaryusz aktów". Nieliczne notatki ołówkiem. Wydano 200 egz., ten nr 79. Bardzo rzadkie) cena: 800

a87-1036.jpg (106566 bytes)1036.DYAKOWSKI B[ohdan] — Zwierzęta lądowe i morskie w różnych częściach świata. Z 216 ryc. Warszawa 1907. Druk J.Sikorskiego. 8, s. [4], 425, [1], II. opr. kart. z epoki z zach. okł. brosz. (Niewielki ubytek grzbietu, stan dobry) cena: 140

a87-1037.jpg (118904 bytes)1037.DYGASIŃSKI Adolf — Gody życia. Opowieść. Wyd.II. Warszawa 1910. Wyd. M.Arcta. 8, s. 176, tabl. 12. opr. oryg. ppł. (Blok lekko poluźniony i nadpęknięty, poza tym stan dobry. Piecz. własn. Okł., inicjały, winiety i całostronicowe ilustr. A.Gawińskiego) cena: 160

a87-1038.jpg (60571 bytes)a87-1038a.jpg (336375 bytes)1038.[DZIERZKOWSKI Józef] — Szkoła świata. Szkic z życia społecznego. Przez J.D. [krypt.]. W trzech częściach. Lwów 1861. Druk. Ossolineum. 8, s. 224. opr. psk. złoc. z epoki (Bardzo niewielkie otarcia okł., miejscami niewielkie zażółcenia papieru, poza tym stan bardzo dobry. Powieść w trzech częściach: Gniazda rodzinne, W stolicy, Po latach) cena: 180

a87-1039.jpg (66511 bytes)1039.EJSMOND Juljan — Perły liryczne. Kraków 1939. Nakł. F.Czerskiego. 8, s. [2], 16. brosz. (Grońska 286. Stan dobry. Obca dedykacja. Ukł. graf. i zdob. S.Jakubowski: drzeworytowe bordiury na okł. i wewnątrz książki. Wydano 300 egz., ten nr 260) cena: 160

1040.ERENBURG Ilja — Niezwykłe przygody Julia Jurenity i jego uczniów [...] oraz rozliczne opinje mistrza o fajkach, śmierci, miłości, wolności, grze w szachy, plemieniu judzkiem, konstrukcji i o wielu innych rzeczach. Z upoważnienia autora przeł. T.Jakubowicz. Warszawa 1928. Tow. Wyd. "Rój". 16d, s. 364. opr. oryg. skóra, górne obcięcie złoc. Wyd. zbiorowe, t.1 (Blok lekko wygięty, niewielkie naddarcia dolnej części grzbietu, stan dobry. Podpis własn. Dwa szyldziki na grzbiecie, geometryczne złoc. tamże) cena: 120

1041.ESTAUNIE Edouard — L'Empreinte. Roman. Bois originaux de Brandel. Paris 1934. Le Livre Moderne Illustré. 8, s. [2], 202, [3]. opr. ppł. z epoki (Miejscami zażółcenia papieru, poza tym stan dobry. Powieść ilustrowana oryginalnymi drzeworytami Konstantego Brandla. Zaw. 10 drzeworytów oraz wiele mniejszych finalików i drzeworytowych inicjałów) cena: 200

a87-1042.jpg (80933 bytes)1042.FALKENSTEIN Karol — Tadeusz Kościuszko czyli dokładny rys jego życia. Z niemieckiego na język oyczysty przełożony. Z popiersiem bohatera podług oryginału trafionem. Wrocław 1827. W.B.Korn. 8, s. VIII, 232, tabl. 1. opr. psk. z epoki (Okł. mocno otarte, karta tyt. przedarta. Podpis własn.) cena: 240

a87-1043.jpg (102102 bytes)1043.FALSKI Marjan — Elementarz powiastkowy dla dzieci. Z obrazkami K.Mackiewicza i K.Sopoćki. Wyd.XII. Lwów-Warszawa 1933. Książnica-Atlas. 16d podł., s. 160. brosz. (Pilarczyk 773. Okł. zabrudzone, karta tyt. z ubytkami i uszkodzona, lekkie zaplamienia i zabrudzenia wewnątrz. Okł. proj. W.Skoczylasa) cena: 80

a87-1044.jpg (60991 bytes)1044.FENELON [François] — Oeuvres de ... Précédées d'une notice sur sa vie et sur ses écrits. T.1-12. Paris 1826. Dufour et C-ie. 8. opr. skóra zdob. z epoki, obcięcia złoc. (Niewielkie zarysowania okł. (większe tylko w t.1 i 10), grzbiety pięciu tomów lekko nadpęknięte, niewielki ubytek dolnej części grzbietu t.5, miejscami zażółcenia papieru, niewielki ślad zawilgocenia; mimo to stan dobry. Grzbiety złoc., szyldziki. Na grzbiecie pierwszego tomu złoc. sygnatura znanego paryskiego introligatora "Vogel" (wg leksykonu Thieme i Beckera pracował m.in. dla Napoleona i Marii Luizy). Każdy tom obj. 450-640 s., w t.1 portret autora. Na kartach tyt. lub przedtyt. odręczne zapiski własn.: "De la Bibliotheque de Calixt C[om]te Borkowski". Obszerna biblioteka Borkowskiego ("b. poważna (przeszło 10.000 t.) francusko-polska" - E.Chwalewik "Zbiory polskie"), wraz ze zbiorem rycin, obrazów i zabytkowych mebli przechowywana była we dworze w Klimaszówce na Podolu. Twórcą zbiorów był Kalikst Dunin-Borkowski h. Łabędź (zm. 1854), absolwent liceum krzemienieckiego, marszałek szlachty pow. płoskirowskiego. W latach I wojny "znaczną część zbiorów uratowano, wywożąc je do Krakowa. Reszta wraz z domem uległa zniszczeniu na miejscu w czasie rewolucji bolszewickiej" (S.Aftanazy "Dzieje rezydencji" - tu także sprostowanie informacji Chwalewika: biblioteka liczyła zapewne ok. 5.000 tomów)) cena: 980

1045.FERENS Bronisław — Ptaki Żywiecczyzny. Kraków 1950. PAU. 4, s. 96, tabl. 1. brosz. Materiały do fizjografii kraju, nr 25 (Okł. pożółkła, wewnątrz stan bardzo dobry) cena: 80

a87-1046.jpg (82959 bytes)1046.FERGUSSON R.C. — Sprawa Polski ujarzmionej na Parlament W.Brytanji przez ... posła Kircudbright po raz trzeci w d. 9 lipca 1833 r. wprowadzona. Paryż 1834. Nakł. Associacji Liter. Londyńskiej Przyjaciół Polski. 8, s. [2], VI, 78

[oraz] DWERNICKI Józef — Odpowiedź na pismo pod tytułem Uwagi Karola Różyckiego nad wyprawą jenerała Dwernickiego na Ruś. Londyn 1837. Druk. S.Milewskiego. 8, s. [2], 118, [1]

[oraz] OŚWIADCZENIE z powodu wyszłego pisma pułkownika K.Różyckiego krytykującego wyprawę jenerała Dwernickiego na Ruś. Londyn 1837. Druk. S.Milewskiego. 8, s. 3 [po tekście podp. F.Roszkiewicz, C.Roszkiewicz, L.Plagowski, K.Borowy]

[oraz] [Inc.] Gdy pismo moje Pamiętnik polski zmuszony jestem na czas pewny zawiesić [...]. Paryż 1838. Druk. Bourgogne et Martinet. 8, s. [2]

[oraz] DUNIN Anastazy — Odpowiedź na rozbiór siedmiu artykułów Pamiętnika Emigracii, ogłoszony przez Karola Różyckiego, pod tytułem Uwagi nad wyprawą j. Dwernickiego na Ruś. [Londyn?] 1838. b.w. 8, s. 48 [odręczna dedykacja autora dla ks. P.Brzezińskiego]

[oraz] MEETING of the Friends of Poland , Held the 15th June, 1839, at Freemasons' Hall. H.R.H. the Duke of Sussex in the Chair. London 1839. S.Milewski. 8, s. 70

[oraz] MITYNG przyjaciół sprawy polskiej, odbyty dnia 15 czerwca, 1339 [sic!] roku, w Freemasons' Hall, Lincolns' Inn Fields pod przewodnictwem J.K.M. X. Sussex. Londyn [1839]. Nakł. Tow. Lit. Przyjaciół Polski. 8, s. 74 [podpis P.Brzezińskiego]

[oraz] MIŁKOWSKI Ludwik — Odpowiedź na recenzje pisma O narodowości polskiej. Paryż [183-]. Druk. Bourgogne et Martinet. 8, s. 16. razem opr. psk. z epoki (Otarcia okł., zaplamienia wyklejek, poza tym stan dobry. Ślad po usuniętym jednym druku. Na przedniej wyklejce odręczny spis zawartości (niedokładny). Zbiór składa się z 8 rzadkich druków emigracji popowstaniowej

Poncjan Brzeziński (1795-1855) - ks., bernardyn, gwardian klasztoru w Józefowie n. Wisłą, uczestnik powstania listopadowego, po upadku powstania w 1834 aresztowany i przewieziony do Lublina, następnie, na polecenie Paskiewicza, do Warszawy; zbiegł z transportu, od 1836 przebywał na uchodźstwie w Londynie biorąc aktywny udział w życiu popowstaniowej emigracji) cena: 380

1047.FILIPAJTIS Eugeniusz — Lewica akademicka w Wilnie (1930-pocz.1935). Białystok 1965. Białostockie Tow. Nauk., Kom. Historii Najnowszej. 8, s. 71. brosz., obw. Prace BTN, nr 6 (Stan dobry. Monografia poświęcona ideologii, działalności i organizacji młodych, wileńskich, lewicowych literatów wchodzących w skład grupy "Żagary" i "Front") cena: 60

1048.FINKEL Ludwik — Elekcya Zygmunta I. Sprawy dynastyi jagiellońskiej i unii polsko-litewskiej. Kraków 1910. AU. 8, s. VIII, 296. opr. ppł. z epoki (Stan bardzo dobry. Podpis własn.) cena: 180

1049.FISCHER Adam — Lud polski. Podręcznik etnografji Polski. Z 3 mapami i 58 ilustr. w tekście. Lwów 1926. Ossolineum. 8, s. IV, 240. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Okł. i marginesy kilku kart podklejone papierem. Pierwszy podręcznik etnografii polskiej, zawierajacy na wstępie omówienia zakresu tematycznego nauki etnografii, dalej nakreślenie obszaru etnograficznego Polski oraz jego podziałów na grupy etniczne, potem zaś szczegółowe, choć syntetyczne omówienie podstawowych działów kultury materialnej, społecznej i duchowej) cena: 150

1050.FIS. Zakopane 11-19. II. 1939. Polska, Pologne, Poland, Polen. [Kraków] 1939. Druk. Narod. 4, s. [20]. brosz. (Okł. nieco otarte. Bogato ilustrowany informator o atrakcjach turystycznych Polski wydany z okazji zawodów FIS w Zakopanem. Na odwrocie przedniej okł. tytuł: "Polska. Przegląd Turystyczny Ligi Popierania Turystyki i Polskich Kolei Państwowych, zima 1938/39". Tekst po pol., franc., ang. i niem. Okł. proj. S.Osiecki) cena: 80

1051.FRATEIL Arnaldo — Polonia, frontiera d'Europa. Milano 1938. V.Bompiani. 8, s. [4], 359, [2], tabl. 16. opr. psk. z epoki. Libri Scelti, vol.47 (Miejscami zaplamienia, stan dobry. Na tabl. zdjęcia zabytków, krajobrazy, stroje lud.) cena: 100

a87-1052.jpg (84730 bytes)1052.FREDRO Aleksander — Trzy po trzy. Pamiętniki z epoki napoleońskiej. Z przedm. A.Grzymały-Siedleckiego. Wyd. [...] H.Mościcki. Z 52 ilustr. w tekście i 8 na osobnych kartach. Warszawa 1917. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 8, s. L, 228, [1]. opr. oryg. pł. (Maliszewski 1087. Niewielkie otarcia okł., egz. fachowo przeoprawiony, odcięty narożnik karty tyt. Tablice w ramach paginacji) cena: 240

1053.GALL Anonim — Kronika. Podobizna fotograficzna rękopisu Zamoyskich z wieku XIV. Wydał i wstępem opatrzył J.Krzyżanowski. Warszawa 1948. Tow. Nauk. Warsz. 4, s. 27, [2], tabl. 69. brosz. (Stan bardzo dobry. Karta tyt. i wstęp także po łac. (tytuł łac. "Chronicon")) cena: 120

1054.GARLIŃSKI Józef — Politycy i żołnierze. Wyd.II przejrz. i rozsz. Londyn 1971. Odnowa. 8, s. 311, tabl. 2. brosz. (Stan dobry. Zaw. m.in.: Podziemie w kraju, Pierwszy lot do Polski, Wojna niemiecko-sowiecka, Kursy "Cichociemnych", Odbicie więzienia w Pińsku, Okulicki w Polsce, Powstanie Warszawskie, Lista poległych spadochroniarzy, indeks nazwisk) cena: 48

[GASTRONOMIA].

1055.ALBINOWSKA Juliuszowa — Dom oszczędny. Drugie znacznie uzup. wyd. Lwów [1910]. Księg. Gubrynowicza i S. 16d, s. XXXIX, [1], 561. opr. wsp. pł. (Pierwsze karty nieco zabrudzone, naddarcia marginesu karty przedtyt. Oprawa amatorska. Zaw. m.in. Zapasy, Potrawy zwykłe, Potrawy kuracyjne, Potrawy jarskie. Na końcu dodatek "Matka i dziecię") cena: 80

1056.CZARNOTA Jan Kazimierz — Kuchnia jarska. Oprac. na podst. długoletniej praktyki ... z Kosowa. Nakł. III rozszerzony. Lwów 1912. Księg. Pol. B.Połonieckiego. 16d, s. VII, [1], 231, [2]. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. zaplamione i podklejone, poza tym stan dobry) cena: 80

1057.CZARNOTA Jan Kazimierz — Kuchnia jarska. Oprac. na podst. długoletniej praktyki ... z Kosowa. Nakł. IV niezmieniony. Lwów-Warszawa 1927. Księg. Pol. B.Połonieckiego. 16d, s. [2], 231. opr. oryg. ppł. (Okł. nieco zaplamione, wewnątrz stan dobry. Ostatnie strony (spis treści) oprawione po karcie tyt.) cena: 80

1058.DISSLOWA Marja — Jak gotować. Praktyczny podręcznik kucharstwa. Poradnik we wszelkich sprawach odżywiania, zestawiania menu, urządzania przyjęć, dekoracji stołu. Przejrzała i uzup. pani Elżbieta [Kiewnarska]. 261 ilustr. [...]. Poznań [1931]. Wyd. Pol. R.Wegnera. 8, s. XII, 870, [1]. opr. oryg. pł. zdob. (Okł. nieco otarte, poza tym stan dobry. Ilustr. na tabl. w ramach paginacji) cena: 180

1059.DISSLOWA Marja — Jak gotować. Praktyczny podręcznik kucharstwa. Poradnik we wszelkich sprawach odżywiania, zestawiania menu, urządzania przyjęć, dekoracji stołu. Przejrzała i uzup. pani Elżbieta [Kiewnarska]. 261 ilustr. [...]. Wyd.III. Poznań [1938]. Wyd. Pol. R.Wegnera. 8, s. XI, [1], 870, [1]. opr. wsp. pł. z zach. oryg. okł. i grzbietu (Oryg. okł. nieco otarta, bardzo niewielkie zaplamienia wewnątrz. Podpis własn. Ilustr. na tabl. w ramach paginacji. Na karcie przedtyt.: "Wyd.II popr. [...]") cena: 180

a87-1060.jpg (96855 bytes)1060.GAŁECKA M[aria], KULZOWA Halina — Kuchnia polska. Ilustr. H.Żerańska. Warszawa [1934]. M.Arct. 8, s. XXIV, 693, [2], tabl. 68. opr. oryg. pł. zdob. (Okł. nieco otarte i zaplamione, wewnątrz stan dobry. Wyd.IV. Opr. proj. Atelier Girs-Barcz) cena: 160

a87-1061.jpg (48806 bytes)1061.GROSSE Juliusz P. — O przyrządzaniu herbaty słów kilka. Kraków 1935. J.Grosse, Skład Wina i Herbaty. 16d, s. [12]. brosz. (Okł. nieco zakurzona. Wydawnictwo reklamowe podające podstawowe informacje o herbacie i sposobach jej przyrządzania) cena: 60

a87-1062.jpg (96886 bytes)1062.GRUSZECKA Maria — 366 obiadów. Praktyczna książka kucharska zawierająca wypróbowane przepisy do sporządzania smacznych i zdrowych potraw, ciast, legumin, kremów, konfitur, soków, likierów i t.p. dla oszczędnych gospodarstw. Kraków [193-]. Wyd. "Senzacja". 16d, s. XVI, 256. opr. bibliot. ppł. z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. otarta i mocno obcięta, miejscami zaplamienia) cena: 100

1063.GRUSZECKA Maria — 366 obiadów. Praktyczna książka kucharska zawierająca wypróbowane przepisy do sporządzania smacznych i zdrowych potraw, ciast, legumin, kremów, konfitur, soków, likierów i t.p. dla oszczędnych gospodarstw. Kraków [194-]. Wyd. "Biblos". 8, s. XVI, 256. opr. oryg. ppł. (Stan bardzo dobry. Podpis własn. Niezmieniony przedruk wydania przedwojennego) cena: 120

1064.HALSKA M. — Co dzisiaj jeść i jak gotować. Warszawa 1941. Gebethner i Wolff. 16d, s. 195, [1]. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Niewielkie zaplamienia, stan dobry) cena: 64

1065.MAKAREWICZOWA Róża — Praktyczna kuchnia. Dla młodych gospodyń ułożyła ... Wyd.III, znacznie powiększone z 5 kolorowemi tabl. i licznemi ryc. w tekście. Kuchnią dyetetyczną uzupełnił J.Łuczyński. Lwów, [przedm. 1910]. Księg. Pol. B.Połonieckiego. 16d, s. [4], III, [1], 778, [2]. opr. kart. z epoki (Otarcia okł., grzbiet nadpęknięty, karta tyt. pokreślona na odwrocie, miejscami zaplamienia, brak tablic) cena: 100

1066.MARCISZEWSKA M[aria] — Doskonała kuchnia. Szóste przerobione i uzup. wydanie "Kucharki szlacheckiej" zawierające ok. 3000 przepisów oraz 60 ilustr. Warszawa [1929]. Tow. Wyd. "Bluszcz". 16d, s. 968, [8]. opr. wsp. skóra (Brak karty przedtyt., poza tym stan dobry) cena: 120

a87-1067.jpg (77302 bytes)1067.MARCISZEWSKA M[aria] z K[rzywkowskich] — Kucharka szlachecka, zawierająca 3.000 przepisów kuchennych, spiżarnianych [...] łatwym sposobem opisanych [...]; dyspozycye obiadów na cały kwartał i na wielki post, wykwintnym, smacznym i postnym sposobem, ustawianie stołów na Wielkanoc, wigiliję Bożego Narodzenia, śniadania gorącego i zimnego, podawania herbaty po angielsku, pieczenie różnego rodzaju ciast, smażenie konfitur sposobem kijowskim i wiele innych, przez ... (Litwinkę zamieszkałą na Ukrainie). Dwa tomy w jednym, t.1 Kucharstwo, t.2-gi Spiżarnia. Wyd.V popr. i uzup. wielu dodatkami oraz proporcyami do każdej potrawy. Kijów 1901. Księg. L.Idzikowskiego. 8, s. [4], 659, [1], XXIV. opr. nieco późn. ppł. (Otarcia okł., miejscami zaplamienia wewnątrz. Na karcie tyt. nadtytuł "Podarek dla młodych gospodyń". Oprawa amatorska. Nieczęste) cena: 220

1068.NORKOWSKA Marta — Najnowsza kuchnia wytworna i gospodarska zawierająca 1249 przepisów gospodarskich, z uwzględnieniem kuchni jarskiej. Z illustr. Wyd. powiększone. Warszawa [przedm. 1904]. Gebethner i Wolff. 16d, s. [6], 496, tabl. 2. opr. wsp. ppł. (Pierwsze i ostatnie karty podklejone w grzbiecie, końcowe karty z podklejonymi marginesami, niewielkie zaplamienia wewnątrz) cena: 120

a87-1069.jpg (120833 bytes)1069.OCHOROWICZ-MONATOWA Marja — Uniwersalna książka kucharska z ilustr. i kolorowemi tabl. odznaczona na wystawach hygjenicznych w Warszawie w r. 1910 i 1926. Przeszło 2.200 skromnych i wytwornych przepisów gospodarskich i kuchennych [...]. Wyd. znacznie powiększone. Lwów-Warszawa [nie przed 1926]. Nakł. Księg. Pol. B.Połonieckiego. 8, s. 731, [4], tabl. 8

[oraz współwyd.] KULCZYCKA Kazimiera — Największy zbiór przepisów na konfitury, dżemy, galarety [...] i inne przetwory owocowe. s. XII, 148

[oraz współwyd.] WIŚNIEWSKA Marja — Torty i ciasta domowe. 503 przepisów z najlepszych źródeł [...]. s. XI, [1], 144. razem opr. wsp. pł., okł. oryg. naklejona na oprawę (Niewielkie zaplamienia, stan dobry) cena: 180

1070.PEDENKOWSKA Helena — Oszczędna kuchnia. Encyklopedia wiedzy kulinarnej, gospodarstwa domowego oraz higieny. 1000 sposobów gotowania, pieczenia legumin, ciast, mazurków, babek, tortów, smażenia konfitur, soków, marmolad, sporządzania kompotów, lodów, wódek, napoi chłodzących opartych na praktycznych a długoletnich doświadczeniach. Zebrane przez ... Wyd.III. Kraków 1948. Wyd. "Przełom". 8, s. 564, tabl. 80. opr. wsp. pł. z zach. okł. oryg. i grzbietu (Stan dobry) cena: 120

a87-1071.jpg (89576 bytes)1071.SCHMIDT Józef — Kuchnia polska, czyli dokładna i długą praktyką wypróbowana nauka sporządzania potraw mięsnych i postnych, jakoto: zup, pasztecików, sztuki mięsa, sosów, auszpików [...], smażenia soków i konfitur, tudzież przysposabiania rozmaitych zapasów spiżarni, pojedynczo, najtaniej i najzdrowiej. Szesnasty tys. Przemyśl 1900. Nakł. A.Juszyńskiego. 8, s. [2], XXXI, [1], 287. opr. oryg. pł. (Okł. nieco otarte, wewnątrz czysty egz.) cena: 220

a87-1072.jpg (63873 bytes)1072.SZYMAŃSKA Irena — Praktyczna kucharka warszawska. Podręcznik dla gospodyń, zawierający około 1400 przepisów do prowadzenia gospodarstwa [...]. Lwów-Warszawa-Poznań [192-?]. Wyd. "Kultura i Sztuka". 8, s. 224. opr. ppł. z epoki (Niewielkie naddarcie karty przedtyt., poza tym stan dobry) cena: 100

a87-1073.jpg (129027 bytes)1073.WYROBEK Emil — Nowoczesna kuchnia domowa. Najnowszy poradnik w sztuce kulinarnej, podający praktyczne i łatwe wskazówki, jak należy przyrządzać smaczne i zdrowe potrawy, zarówno proste jak i wykwintne, wraz z wzorami estetycznych zastaw stołowych tudzież z objaśnieniami naukowemi o witaminach, o wartości kalorycznej pokarmów i ich pożywności, o jarstwie, o poznawaniu środków spożywczych i ich przechowaniu. Pod red. ... Oprac. A.Piętkowa, J.Piętka. Katowice 1932. Pol. Inst. Wyd. 8, s. 643, [1], tabl. kol. 40, tabl. cz.-b. 31. opr. oryg. pł. zdob. (Otarcia okł., niewielkie naddarcia grzbietu, wyklejki pęknięte w grzbiecie) cena: 140

* * *

1074.GELLA Jan — Ruski miesiąc. 1/XI-22/XI 1918. Ilustrowany opis walk listopadowych we Lwowie. Z 2 mapami. Lwów [1919]. Kom. Obywateli m. Lwowa. 8, s. [8], 232, tabl. 17, plany 2. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Miejscami zaplamienia. Zaw. wiele materiałów źródłowych (dokumenty, wspomnienia, ilustracje)) cena: 100

a87-1075.jpg (74980 bytes)1075.[MENZEL Carl Adolph] Geschichte der Belagerung von Breslau , vom 6ten December bis zum 7ten Januar 1807. Ein Anhang zur topographischen Chronik von Breslau. Mit vier Kupfern. Breslau 1808. Gedruckt [...] in der Stadt- und Universitätsbuchdruckerey, bey Glatz und Barth. 8, s. 200, mapa rozkł. 1, tabl. 3. opr. psk. z epoki (Niewielki ślad zawilgocenia, stan dobry. Piecz. i wpis własn. Kronika oblężenia Wrocławia na przełomie 1807/1808 wydana w 26 poszytach) cena: 600

1076.GIEDROYĆ Fr[anciszek] — Polski słownik lekarski. T.1-2. Warszawa 1931-1933. Wyd. Kasy im. Mianowskiego. 4, s. XIII, [3], 654; [4], 718, [1]. brosz. (Stan dobry. Podpis własn.) cena: 240

1077.GOCZAŁKOWSKA Julja — Pisma wierszem i prozą. T.1-2. Bochnia 1845. Nakł. autorki. Druk. W.Pisza. 16d, s. 146, [2]; VII, [8]-188, [1]. razem opr. psk. złoc. z epoki (Stan bardzo dobry. Do kompletu brak t.3. Zaw.: t.1: Kwestarz, dramat w 3 aktach, Poezye, t.2: Dwie siostry. Powieść z obrazów miejscowych (cz.1) - tu m.in. bardzo interesujące rozdziały: Podróż do Szczawnic, Obwód Sandecki, Szczawnica, Żegluga po Dunajcu) cena: 240

1078.GODLEWSKI Józef — Na przełomie epok. Londyn 1978. Pol. Fund. Kult. 8, s. XV, [1], 463. brosz. (Stan dobry. Wspomnienia z l. 1895-1945. Zaw. m.in.: Ród, dom rodzinny, dziedzictwo, Studia rolnicze w Krakowie, Służba w wojsku rosyjskim, Lenin i przewrót bolszewicki, Powrót na Litwę do Kraju, Przygody na froncie ukraińskim, Wyzwolenie Wilna i koniec wojny, polowania, Żydzi, Wizyta Mela Wańkowicza, Zostaję senatorem, Inwazja sowiecka, Ostatnie dni polskiego Wilna, Czerwony terror, Czarne chmury nad Litwą, Przyjazd do Paryża) cena: 60

1079.GOETHE [Johann Wolfgang] — Zur Morphologie. Bd.1-2. Stuttgard-Tübingen 1817-1824. J.G.Cotta. 8, s. XXXII, 96, VIII, [9]-64, [97]-256, [65]-96, tabl. 1; [4], 64, 124, [65]-160, [125]-220, tabl. 6. opr. psk. z epoki z zach. okł. brosz. (Niewielkie otarcia okł., niewielkie ślady zawilgocenia wewnątrz, miejscami zażółcenia - zwłaszcza tablic; stan ogólny dobry. Piecz.: Graf York, Klein-Oels Majorats-Bibliothek". Ukazało się w 4 zeszytach - zachowane wszystkie okł. brosz. Tytuł okł.: "Zur Naturwissenschaft überhaupt, besonders zur Morphologie. Erfahrung, Betrachtung, Folgerung, durch Lebensreignisse verbunden" - czyli zaw. dwa tytuły; "Zur Morphologie" i "Zur Naturwissenschaft überhaupt" - tu ułożone naprzemiennie, tak jak publikowano je w kolejnych zeszytach. Zebrane przyrodnicze prace Goethego - o barwach, o geologii, roślinach) cena: 640

a87-1080.jpg (72456 bytes)1080.GÓRSKA Pia — Szary brat. Opowiadania na tle życia brata Alberta. Oprac. dla młodzieży ... Czterema drzeworytami zilustrował Tadeusz Cieślewski syn. Warszawa 1936. Verbum. 16d, s. 149, [2], tabl. 4. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Grońska 159. Miejscami zaplamienia, poza tym stan dobry. Prócz czterech całostronicowych ilustracji zaw. liczne drzeworytowe inicjały oraz zdobnik na okł. brosz. i karcie tyt. Tekst złożono antykwą Półtawskiego w Doświadczalnej Pracowni Graficznej Salezjańskiej) cena: 480

a87-1081.jpg (56388 bytes)1081.GRABOWSKI Ambroży — Ojczyste spominki w pismach do dziejów dawnej Polski. Diaryusze, relacye, pamiętniki i t.p. służyć mogące do objaśnienia dziejów krajowych; tudzież listy historyczne [...] z rękopismów zebrane przez ... T.2. Kraków 1845. Nakł. J.Cypcera. 8, s. 367, [1], tabl. 1. opr. oryg. ppł. (NK 7, 424. Okł. nieco otarte, miejscami wyraźne zażółcenia papieru, poza tym stan bardzo dobry. Zaw. m.in.: Listy historyczne znakomitych mężów, Listy historyczne różnych) cena: 240

1082.GRABOWSKI Michał — Stannica hulajpolska. Powieść narodowa przez Edwarda Tarszę [pseud.] (...), autora Koliszczyzny i stepów. T.1-5. Kraków 1900-1901. Druk. UJ. 16d, s. 147, [2]; 129, [1]; 122, [1]; 105, [1]; 184, [6]

[oraz] DZIERZKOWSKI Józef — Samuel Zborowski. Szkic historyczny. Kraków 1900. Druk. UJ. 16d, s. 51

[oraz] BERNATOWICZ Feliks — Powódź. Powieść ... (autora "Pojaty"). Kraków 1900. Druk. UJ. 16d, s. 56, [4]. razem opr. psk. z epoki (Okł. otarte, poza tym stan dobry. Piecz. własn. Tytuł 1 - powieść hist. z poł. XVIII w. z okolic Białej Cerkwi i Kaniowa) cena: 160

1083.GRĄBCZEWSKI Bronisław — Kaszgarja, kraj i ludzie. Podróż do Azji Środkowej. Z portretem autora, 65 ilustr. i mapą. Warszawa [1924]. Gebethner i Wolff. 8, s. XV, [1], 246, [1], mapa 1. opr. oryg. pł. z zach okł. brosz. Podróże gen. Grąbczewskiego, t.1 (Grzbiet spłowiały, przednia wyklejka pęknięta w grzbiecie. Skasowana piecz. bibliot. Data wydania za PSB (tam także obszerny biogram autora). Opis podróży do Turkiestanu odbytych w l. 1885, 1888 i 1889-1891. Całość cyklu składała się z 3 tomów) cena: 120

a87-1084.jpg (32312 bytes)1084.GROCHOWIAK Stanisław — Lamentnice. Posłowiem opatrzył S.Rembek. Warszawa 1958. PAX. 8, s. 174, [2]. brosz., obw. (Stan dobry. Odręczna dedykacja autora) cena: 120

a87-1085.jpg (96358 bytes)1085.GROCHOWIAK Stanisław — Menuet z pogrzebaczem. Kraków 1958. Wyd. Literackie. 16d, s. 57, [1]. brosz. (Grzbiet nieco pożółkły, poza tym stan bardzo dobry. Drugi tom wierszy w dorobku poety) cena: 100

a87-1086.jpg (115029 bytes)1086.GRUS Kazimierz — Vivat Academia. Tekst "Mikada" [= Zygmunt Ruppert]. Poznań 1933. Nakł. Z.Sadkowskiego, J.Szyszczyńskiego i J.Wyganowskiego. folio, tabl. 10. teka kart., okł. oryg. naklejona na tekę (Okł. oryg. nieco obcięta i otarta. podklejony margines jednej karty. Teka karykatur K.Grusa wymierzona przeciwko reformie szkolnictwa wyższego. Pod każdym rysunkiem (za wyjątkiem pierwszego) wierszowany podpis. Wydano 500 egz.) cena: 120

a87-1087.jpg (28289 bytes)1087.GRZĘDZIŃSKI January — Chochołowe lata. Wspomnienia z lat 1935-1937. Kraków [1972]. Wyd. Literackie. 8, s. 265. opr. pł. z epoki

[oraz] materiały redakcyjne z l. 1964-1972 (Stan bardzo dobry. Książka, która nigdy nie wyszła. Niemal gotowy nakład został zniszczony; ze względu na nieprawomyślne poglądy autora cenzura cofnęła zgodę na druk i rozpowszechnianie (podobny los spotkał dwie inne jego książki złożone w PIW-ie oraz "Książce i Wiedzy"). Prezentowany egzemplarz był własnością Kazimierza Olszańskiego, który przygotował książkę do druku i wykonał prace redakcyjne. S.129-176 to zapewne tzw. "odbitki szczotkowe", wydrukowane niezbyt czysto. Brak stopki wydawniczej. Książka po raz pierwszy przygotowywana była do druku w 1964, ponownie podjęto pracę nad nią w 1971-1972, gdy Służba Bezpieczeństwa straciła zainteresowanie autorem a prokuratura umorzyła prowadzone postępowanie. Mimo to wspomnienia ani wtedy, ani później nie zostały wydane. Unikat?

Materiały redakcyjne zgromadzono w kartonowej teczce biurowej. Zaw.:

1. maszynopis (zapewne autorski) wspomnień na 94 + 136 + 26 k. (nie licząc licznych kart z uzupełnieniami) - brak ostatniego rozdziału, tekst zakończony notatką "Koniec I tomu"; liczne odręczne notatki redakcyjne, poprawki, skreślenia; tekst podzielony na dwie części: "Marsz po buławę" i "Pożegnanie z bronią"

2. fragmenty korektorskich odbitek szczotkowych pierwszej i drugiej korekty z odręcznymi poprawkami oraz trzecia korekta karty tyt. (data 1964 zmieniona na 1972)

3. teczkę "Korespondencja" z maszynopisowymi i odręcznymi listami J.Grzędzińskiego i K.Olszańskiego z 1963 i 1964 dotyczącymi gł. ingerencji cenzury w tekst książki, a także odpowiedź autora na zarzuty niektórych recenzentów, krótką autobiografię, propozycję tytułów kolejnych rozdziałów oraz dwa listy K.Olszańskiego z 1971

4. teczkę "Recenzje" zaw. maszynopisowe teksty K.Olszańskiego (3 s.), Zatorskiego (10 s.), L.Chajna (11 s.), S.Arskiego (8 s.), K.Grzybowskiego (6 s.), J.Buszki (9 s.)

5. maszynopisowy "Wstęp" K.Grzybowskiego (maszynopis, 8 s.) - przeniesiony w planowanym w 1972 r. wydaniu na koniec książki jako "Posłowie"

Stan dobry i bardzo dobry

J.Grzędziński (1891-1975) - pisarz, jeden ze współtwórców polskiego lotnictwa; w czasie I wojny służył w Legionach, w latach międzywojennych pełnił funkcję adiutanta Nacz. Wodza, szefa sztabu brygady lotniczej; skonfliktowany z marsz. E.Śmigłym-Rydzem odszedł w 1938 na emeryturę; wydawał i redagował "Lot", "Lot Polski" i "Czarno na białem", był założycielem LOPP; po II wojnie pozostał w Casablance, do kraju powrócił w 1957, opublikował książki "Maroko, kraj kontrastów", "Pasterz z gór Atlasu" i "Algeria z daleka i z bliska", był jednym z pierwszych krajowych współpracowników paryskiej "Kultury", występował w obronie sygnatariuszy Listu 34, w 1965 został oskarżony o rzekomą zdradę, pozbawiony możliwości zarobkowania i przymusowo leczony psychiatrycznie. Obszerny artykuł dotyczący osoby J.Grzędzińskiego i jego prześladowania przez Służbę Bezpieczeństwa zamieszczono w pracy J.Siedleckiej "Obława" (War. 2005, s.284-327). Autorka kończy swój tekst słowami: "nic [po J.Grzędzińskim], z wyjątkiem kilku zdjęć i jedynego, ocalałego u kogoś notesu [nie przetrwało]; reszta przepadła w paszczy bezpieki albo też chowana przed rewizjami". Prezentowany tu zespół jest zatem niemal jedyną pamiątką po wybitnym, zasłużonym i niezwykle niepokornym wobec nowego ustroju Polaku) cena: 400

1088.GUŠALEVIČ Ivan, KOSTECKI Platon — Vosponinane posvjaščeno Ioannu III Sobeskomu korolju polskomu osvoboditelju Vednja ot Turkov [...]. Stich Ivana Gušaleviča. W dwusetną rocznicę odsieczy Wiednia. Wiersz Platona Kosteckiego. Lwów 1883. Nakł. Centr. Kom. Jubileuszowego. 8, s. 22. brosz. (Otarcia, zarysowanie karty tyt., niewielkie ubytki narożników) cena: 50

1089.HALLER Stanisław — Wypadki warszawskie od 12 do 15 maja 1926 r. Kraków 1926. Druk. "Głosu Narodu". 16d, s. 99. brosz. (Maliszewski 4054. Okł. mocno zabrudzone, ubytek grzbietu) cena: 40

1090.[HANDELSMAN Marceli]. Józef Krzemień [pseud.] — Między Wschodem i Zachodem. Warszawa 1939 [właśc. 1943]. Druk. D.I. [Lud. Inst. Oświaty i Kultury]. 16d, s. 63, [1]. brosz. (Chojnacki I 301. Bardzo niewielki ubytek narożnika przedniej okł., stan dobry. Konspiracyjne wydanie historyczno-politycznych rozważań wybitnego historyka polskiego, specjalisty w zakresie historii politycznej. Dokonuje w nim oceny miejsca i roli Polski istniejącej między dwiema potęgami europejskimi) cena: 60

1091.HARUSEWICZ Mieczysław — Za carskich czasów i po wyzwoleniu. Jan Harusewicz, wspomnienia i dokumenty. London 1975. Veritas. 8, s. [4], 467, tabl. 12. brosz. (Stan dobry. Dotyczy okresu popowstaniowego i lat I wojny) cena: 60

a87-1092a.jpg (92239 bytes)a87-1092.jpg (64012 bytes)1092.HECHELL Fr[yderyk] — O pijaństwie. O jego szkodliwych skutkach i o srodkach zapobieżenia onemu. Kraków 1844. Druk. S.Gieszkowskiego. 16d, s. 132. brosz. (Otarcia okł., niewielkie ubytki grzbietu, podklejone krawędzie przedniej okł., wewnątrz stan dobry. Na dodatkowej karcie na początku odręczna dedykacja autora dla prof. Jerzego Skobla. Na okł. dwa wiersze łac., pierwsze litery jednego układają się w słowo sobrietas (trzeźwość), drugiego w ebrietas (pijaństwo)) cena: 200

1093.HERNICZ Roman — O Polsko - Polsko ukąpana w krwi! Wiedeń 1916. Nakł. Starki Łodzia Lachowicza. 16d, s. 48. brosz. Nowa bibl. pol., t.2 (Otarcia okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz) cena: 50

a87-1094.jpg (60042 bytes)1094.HOËNÉ WROŃSKI [Józef Maria] — Secret politique de Napoléon, comme base de l'avenir moral du monde. Paris 1840. J.Didot l'Ainè. 8, s. 127, [1]

[oraz] tenże — Le faux napoléonisme; comme suite du secret politique de Napoléon, et comme interprete funeste des idées du prince Louis-Napoléon. Paris 1840. J.Didot l'Ainé. 8, s. [4], 64. razem opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Miejscami zażółcenia papieru, poza tym stan dobry. Ekslibris) cena: 120

1095.HOFFMANOWA Klementyna z Tańskich — Pamiętniki ... T.1-3. Berlin 1849. Nakł. Księg. B.Behra. 16d, s. VI, 249, [1]; [4], 261, [3]; [4], 251, [1]. razem opr. bibliot. ppł. Pisma pośmiertne, t.1-3 (Maliszewski 1136. Okł. otarte, papier miejscami zabrązowiony. Podpis własn., piecz.) cena: 180

1096.HOMER — Odysseja. Przeł. polskim heksametrem S.Mleczko. Z przedm. S.F.Michalskiego. Z 16 ilustr. według J.Flaxmana. Warszawa 1935. Wyd. Ultima Thule. 8, s. X, 308, [1], tabl. 16. opr. wsp. psk. złoc. z zach. okł. brosz. (Załamania ostatnich kart, poza tym stan dobry. Egz. częściowo nierozcięty) cena: 160

a87-1097a.jpg (34374 bytes)a87-1097.jpg (111281 bytes)1097.HOMER — Odyssée. Par Jan Styka. T.1-6. Paris 1922-1927. Soc. Générale d'Imprim. et Édition. 4, s. XXIX, [1], 512, [1], tabl. 83. brosz., obw. (Naddarcia obw. t.1-2, wewnątrz stan bardzo dobry. Wydano 500 egz., ten nr 136 z faksymile podpisu J.Styki. Paginacja ciągła, numeracja tomów tylko na obw. Poszczególne tomy z osobnymi tytułami: 1. Livre de Télémaque, 2. Livre des Phéaciens, 3. Aventures d'Ulysse, 4. Livre d'Eumaios (Ithaque du sud), 5. Livre d'Euryclée (Ithaque du nord), 6. Livre de la vengeance. Na tablicach barwne ilustracje Jana Styki. Cykl "Odyseja" należał do największych osiągnięć artysty. W 1923 wiosenny prestiżowy Salon Paryski przeznaczył osobną salę na prezentację 50 obrazów ilustrujących dzieło Homera, prezydent Poincare odznaczył artystę Legią Honorową. We wstępie do "Odysei" krytyk P.Harispe pisał: "obrazy Jana Styki są najpięknięszym komentarzem, jaki kiedykolwiek do Odysei Homera napisano. Odtąd, ktokolwiek chciałby czytać ze zrozumieniem, i poddać się urokowi, jaki rozsiewa dzieło boskiego Homera, musi je czytać oczyma zapatrzonymi w dzieło Styki" (cyt. za: C.Czapliński "Saga rodu Styków", New York 1988, s. 43). Ostatni tom ukazał się po śmierci J.Styki, wszystkie obrazy do "Odysei" pokazano na dużej wystawie Jana, Tadeusza i Adama Styków w 1930. Rzadkie) cena: 800

a87-1098.jpg (123629 bytes)1098.HORODYSKI Bogdan — Szopka Biblioteki Narodowej. Rok 1946. Warszawa 1947. Druk. Bibl. Narod. 16d, s. 21, [3]. opr. oryg. kart. (Stan dobry. Ekslibrisy. Wydano 60 egz., ten nr 17 przypisany J.Kuszajównie, z podpisem autora. Przy spisie osób występujących w szopce wpisano odręcznie ołówkiem nazwiska pracowników Bibl. Narod., których sportretowano w przedstawieniu (m.in. Osmólski, Wierczyński, Łodyński)) cena: 100

1099.INGLOT Stefan — Stan i rozmieszczenie uposażenia biskupstwa krakowskiego w połowie XV wieku. Próba odtworzenia zaginionej części Beneficiorum Długosza. Z mapą. Lwów 1925. 8, s. 130, mapa rozkł. 1. brosz. (Okł. nieco otarte i zaplamione, wewnątrz stan dobry. Praca poświęcona układowi terytorialnemu majatków biskupstwa krakowskiego w XV w., ze szczegółowym podziałem na klucze, opisem posiadłości wchodzacych w ich skład, zestawieniem statystycznym miast i wsi biskupich, analizą podatków - w tym zwłaszcza dziesięcin w poszczególnych dekanatach oraz charakterystyką urzędników i administracji w terenie. Mapa form. 61x58 cm) cena: 80

1100.[JABŁOŃSKI Adolf] — Dziesięć lat niewoli moskiewskiej. Napisał Jasieńczyk [pseud.]. Poprzedzone listem B.Bolesławity [= J.I.Kraszewskiego] do autora. Kraków 1901. Nowa Druk. Jag. 16d, s. 575. opr. ppł. z epoki (Maliszewski 2237. Grzbiet oklejony płótnem, okł. nieco otarte. Podkreślenia w tekście. Wspomnienia obejmują okres 1846-1856. Wyd.II) cena: 100

a87-1101.jpg (93161 bytes)1101.JANKOWSKI Czesław — Młoda Polska w pieśni. Wybór celniejszych poezyi ostatniej doby. Warszawa 1898. Gebethner i Wolff. 16d, s. [4], 496. opr. oryg. pł. zdob, złoc. (Okł. lekko otarte, poza tym stan bardzo dobry. Opr. wydawnicza K.Wójcika z Krakowa. Wyd.I) cena: 180

1102.JANKOWSKI Konstanty — Chaplinada. (Życie i twórczość Charlie Chaplina). Warszawa 1928. Pol. Bibl. Filmowa. 16d, s. 64. brosz. (Otarcia i zaplamienia okł. Prawdopodobnie pierwsza polska publikacja poświęcona Chaplinowi) cena: 48

1103.JANKOWSKI Mieczysław — Kwiaty w ogrodzie. Z 236 ilustr. Warszawa [1911]. Gebethner i Wolff. 8, s. [4], 315, [7]. opr. bibliot. ppł. z epoki (Otarcia okł. Podkreślenia ołówkiem w tekście) cena: 100

1104.JANOWSKI Aleksander — Pogadanki krajoznawcze. Podręcznik do początkowej nauki krajoznawstwa. Z 20 ryc. Kraków 1916. Gebethner i Ska. 8, s. VIII, 141, [3], tabl. 10. opr. oryg. ppł. (Otarcia i niewielki ubytek krawędzi okł., tylna wyklejka pęknięta w grzbiecie. Piecz.) cena: 50

1105.JAROSZEWICZ Floryan — Matka Świętych polska albo Żywoty Świętych, Błogosławionych, Wielebnych, Świątobliwych, pobożnych Polaków i Polek wszelkiego stanu i kondycyi, każdego wieku od zakrzewionej w Polsce Chrześcijańskiej Wiary osobliwą życia doskonałością słynących. Z różnych autorów i pism tak polskich jak i cudzoziemskich zebrane i spisane przez ... [...]. Cz.1-2. Poznań 1893. Nakł. Druk. Kuryera Poznańskiego. 16d, s. XXIV, 308; [4], 296. opr. późn. ppł. Wyd. Straży św. Wojciecha, s.II, r.4 (Okł. lekko otarte, poza tym stan dobry. Ekslibris: "Ex Libris Ferdinandi Machay". Do kompletu brak cz.3-4

F.Machay (1889-1967) - ksiądz katolicki, polityk II RP, działacz niepodległościowy, publicysta i wydawca, współpracownik "Gaz. Podhalańskiej", aktywny uczestnik akcji przyłączenia Spisza i Orawy do Polski) cena: 100

1106.JAROSZEWSKI Zygmunt, DĄBROWSKI Ludwik — Przegląd Wystawy Powszechnej Wiedeńskiej z 1873 r. w zakresie przedmiotów rolnictwa i przemysłu rolniczego. 200 drzeworytów w tekscie. Kraków 1874. Nakł. L.Dąbrowskiego, druk. L.Paszkowskiego. 4, s. [4], 244, 40. opr. oryg. pł. zdob. (Okł. nieco zakurzona i zaplamiona, niewielkie zaplamienia wewnątrz, mimo to stan dobry. Zaw. m.in. rozdziały: Okazy produkcyi rolniczej z Galicyi, Okazy produkcyi rolniczej arcyksięcia Albrechta z dóbr Żywiec, Owce, Konie, Machiny parowe stałe, Lokomotywy i lokomobile, Orka parowa, Młyny, Jedwabnictwo, Gospodarstwo wodne, Leśnictwo, Pszczelnictwo, Przemysł gorzelniczy, Piwowarstwo) cena: 600

1107.JEHLIC[Z]KA Franciszek — Problem słowacki. (Stosunki na południowej granicy Polski). Warszawa 1922. Druk. "Polaka-Katolika". 16d, s. 12. brosz. Odb. z "Przegl. Kat." (Stan dobry) cena: 36

1108.JEHLICZKA Franciszek — Quo vadis Słowaczyzno? Warszawa 1935. Druk. Mazowiecka. 8, s. 22. brosz. Odb. z "Naszej Przyszłości" (Niewielkie zaplamienie okł., stan dobry. Artykuł ks. Jehliczki, prezesa "Rady Słowackiej") cena: 40

1109.JEŁOWICKI Alexander — Mowa pogrzebowa na cześć Karola Skorkowskiego biskupa krakowskiego miana na uroczystym obchodzie żałobnym w Paryżu w kościele Matki Boskiej Wniebowziętej dnia 1 kwietnia 1851 roku. Paryż 1852. Xięg. Sagnier i Bray. 16d, s. 72. brosz. (Stan dobry) cena: 40

a87-1110.jpg (95010 bytes)1110.JOUVENEL Robert de — Dziennikarstwo w 20-tu lekcjach. Tłum. z franc. Jon [= J.Naumoff Ostrowski]. Warszawa 1927. Dom Książki Pol. 16d, s. 93, [2]. brosz. (Stan dobry) cena: 60

[JUDAIKA].

1111.ASZ Szalom — Miasteczko. Cz.1-2. Warszawa [1910]. Druk. E.Nicz i S-ka. 16d, s. 102, [10]; [4], [103]-216, [10]. opr. oryg. pł. z zach. okł. brosz. Bibl. Dzieł Wyborowych, nr 668-669 (Okł. lekko otarte, bloki nieco poluźnione, poza tym stan dobry) cena: 160

1112.ASZ Szalom — Potop. Trylogja: Petersburg, Warszawa, Moskwa. Warszawa 1931-1932. Tow. Wyd. "Rój". 16d, s. 344, [8]; 373, [1]; 406, [1]. opr. bibliot. ppł. (Okł. otarte, bloki lekko poluźnione i wygięte, poza tym stan dobry. Powieść w przekładzie z niem. M.Tarnowskiego i W.Rogowicza) cena: 240

1113.BAŁABAN Majer — Studja historyczne. Z 27 ryc. na 16 tabl. Warszawa 1927. Skł. gł. Księg. M.J.Freid i S-ka. 8, s. [4], 197, IV, [1], tabl. 16. opr. pł. z epoki (Okł. nieco otarte, brak karty przedtyt., podklejone naddarcia kilku kart na początku, niewielki ubytek jednej karty (załączona kopia kserograf. brakującego fragmentu). Zaw. m.in.: Karaici w Polsce, Bożnice obronne na wschodnich kresach Rzeczypospolitej, Ghetto lubelskie, Żydzi w Olkuszu i gminach parafjalnych) cena: 140

1114.CHCIUK Andrzej — Wizyta w Izraelu. Paryż 1972. Ins. Literacki. 8, s. 156, [3]. brosz. Bibl. "Kultury", t. 219 (Stan dobry. Tom reportaży

A.Chciuk (1920-1978) - pisarz, poeta, dziennikarz emigracyjny) cena: 50

1115.CHOŁONIEWSKI Antoni — W sprawie żydowskiej. Trzy listy polemiczne. Kraków 1914. Nakł. Organizacji Jedności Narodowej we Lwowie. 8, s. 91. brosz. Wyd. polityczne Org. Jedności Narodowej, nr 4 (Okł. lekko zakurzone, poza tym stan dobry) cena: 48

1116.DUBNOW Szymon — Historia Żydów. Wałbrzych 1948. Sp. Wyd. "Amikam". 8, s. 251, [4]. brosz. (Niewielkie zaplamienie i ubytki narożników przedniej okł., tylna lekko nadpęknięta, wewnątrz stan dobry) cena: 60

1117.GÓROWSKI Artur — Książka adresowa członków Związku Żyd. Stowarzyszeń Humanitarnych "B'nei B'rith" w Rzeczypospolitej Polskiej w Krakowie. Oprac. ... Kraków 1937. Nakł. Zw. Żyd. Stow. [...]. 16d, s. 144. brosz. (Stan dobry. Patrz też poz. 1238) cena: 60

a87-1118.jpg (70104 bytes)1118.IMBER S[amuel] J[akub] — Asy czystej rasy. Kraków 1934. Bibl. S.J.Imbera. 8, s. 220, [4]. brosz. (Egz. nierozcięty. Okł. lekko nadkruszone, poza tym stan dobry. Zaw. m.in. artykuł "Co nam po tobie, Tuwimie...?", gdzie broni poetę przed antysemickimi atakami; ponadto: Polacy wyznania hitlerowskiego, Nominalizm, skotyzm i inne sztuczki żydowskie, Islam - dywersyjną imprezą żydowską, Czwórka hultajska, czyli tajemnice żydowskiego sztabu generalnego) cena: 60

a87-1119.jpg (96467 bytes)1119.KONWERTYTA [pseud.] — Nawrócony żyd o żydach w Polsce. Warszawa 1938. Wyd. Ks. Jezuitów. 16d, s. 27. brosz. Odb. z "Przegl. Powsz." (Stan dobry) cena: 40

1120.KORSCH Rudolf — Żydowskie ugrupowania wywrotowe w Polsce. Warszawa 1925. Druk. PKO. 8, s. 215. opr. wsp. ppł. (Opr. amatorska (niezbyt staranna), niewielkie ślady wilgoci, liczne podkreślenia w tekście. Omówienie działalności i programów organizacji Bund, Kombund, Ferajnigte, Poale-Syjon i in. ze stanowiska antysemickiego) cena: 120

1121.KORWIN Ludwik [właśc. Piotrowski Ludwik] — Szlachta polska pochodzenia żydowskiego. Kraków 1933. Nakł. autora. 16d, s. 95, [5], tabl. barwnych 10. brosz. (Grzbiet oklejony taśmą, tylnej okł. obca, przednia nieco odbarwiona, wewnątrz stan dobry. Podpis i piecz. własn. Nieczęste) cena: 300

a87-1122.jpg (78745 bytes)1122.MARK B. — Powstanie w ghetcie warszawskiem. Moskwa 1944. Nakł. Zw. Patrjotów Pol. w ZSRR. 16d, s. 70, [2]. brosz. Bibl. Sojuza Polskich Patriotov v SSSR (Podklejone niewielkie przedarcie tylnej okł., ślady załamania narożników przedniej okł.) cena: 50

1123.MORTKOWICZ Hanna — W Palestynie. Obrazy i zagadnienia. Fot. E.Poznańskiego. Warszawa 1936. Tow. Wyd. 8, s. [4], 143, [4], tabl. 15. opr. ppł. z zach. okł. brosz. (Brak 1 tabl., poza tym stan dobry) cena: 80

1124.NIEMOJEWSKI Andrzej — Etyka Talmudu. Odczyt wygłoszony d. 3 i 10 października 1917 w Warszawie [...]. Warszawa 1917. Nakł. autora. 16d, s. 31. brosz. (Stan dobry. Publ. antysemicka) cena: 40

a87-1125.jpg (57457 bytes)1125.TOŁKACZEW Zynowij — Miasteczko. Warszawa-Łódź 1946. Wyd. "Das Naje Lebn". 8, s. [11], tabl. 37. brosz., obw. (Otarcia okł., niewielkie zaplamienia i naddarcia wewnątrz. Tytuł pol. na obw., pozostały tekst (tytuł, wstęp, posłowie) w idysz. Na tabl. reprod. obrazów i rys. przedstawiających gł. życie żydowskiej społeczności małomiasteczkowej (tytuły obrazów wielojęzyczne)) cena: 100

1126.TRZECIAK Stanisław — Ubój rytualny czy mechaniczny? Opinja rzeczoznawcy ... wypowiedziana na posiedzeniu Komisji Administracyjno-Gospodarczej Sejmu Polskiego w dniu 5 marca 1936 r. pod przewodnictwem Pana Posła Kazimierza Ducha. Warszawa 1936. Druk. Rolnicza. 16d, s. 42. brosz. (Rdzawe zaplamienia przy zszywkach, poza tym stan dobry. Wyd.II. Zaw. m.in. rozdziały: Rzut oka na ubój rytualny, Zakaz używania krwi, Czy ubój rytualny ma charakter religijny, Humanitarność uboju religijnego) cena: 50

a87-1127.jpg (98473 bytes)1127.TRZECIAK Stanisław — Ubój rytualny w świetle Biblji i Talmudu. Warszawa 1935. Salezjańska Szkoła Rzemiosł. 16d, s. 71, [1]. brosz. (Stan dobry. Zaw. m.in. rozdziały: Zakaz używania krwi, Ubój rytualny nie ma żadnego uzasadnienia w prawie Mojżeszowem, a tem samem nie należy do pizepisów religii żydowskiej, Przepisy i praktyki uboju rytualnego, "Koszerne" i "trefne" według Biblji a według Talmudu, Ubój rytualny a obrona państwa i względy gospodarcze) cena: 60

1128.ZIMMERMANN Bernard — Tirsa. Powieść z życia współczesnej Palestyny. Kraków-Warszawa. [193-?]. Wyd. "Panteon". 16d, s. 517, [1]. opr. oryg. pł. (Brak karty przedtyt., okł. lekko odbarwione, poza tym stan dobry. Piecz. własn.) cena: 80

* * *

1129.KACZKOWSKI Romuald — Pamiątka koronacyi obrazu N. Panny Maryi Piaskowej odbytej w dniu 8 września 1883 roku w Krakowie w kościele OO. Karmelitów an Piasku. Historya o kościele OO. Karmelitów i kaplicy na Piasku oraz wiadomość o obrazie ukoronowanym N. Maryi Panny cudami wsławionym, podał w skróceniu i wyjątkach ks. ... przeor OO. Karmelitów na Piasku w Krakowie. Kraków 1883. Nakł. autora, Druk. "Czasu". 16, s. 117, [3], tabl. 1. opr. ppł. z epoki (Miejscami niewielkie zaplamienia wewnątrz, oprawa amatorska. Piecz. i podpis S.Bernadzikiewicza, malarza dekoracyjnego w Jaworznie) cena: 50

1130.KALINOWSKI Franciszek — Lotnictwo polskie w Wielkiej Brytanii 1940-1945. Paryż 1969. Inst. Literacki. 8, s. 370. brosz. Bibl. "Kultury", t.182 (Stan dobry) cena: 100

1131.[KAMIENIEC Podolski]. Albom vidov goroda Kamenec-Podolska. [Kamieniec Podolski?] 1901. Izd. M.Grejma. 16m podł., k. [1], tabl. 24. brosz. (Otarcia i podklejenia okł., jedna tabl. załamana poprzecznie, niewielkie zaplamienia. Album ze zdjęciami Kamieńca, podpisy po ros. i franc. Tytuł okł.: "Vues de la ville de Kamieniec (en Podolie)") cena: 100

1132.KAMIŃSKI Bronisław — Obraz człowieka. Paryż 1947. Imp. Beresniak. 16d, s. 126, [1]. brosz. (Polonica 6355. Okł. nieco pożółkłe, stan dobry. Tom poezji. Autor znany także pod nazwiskiem Kamiński-Durocher) cena: 80

a87-1133.jpg (78039 bytes)1133.[KARŁOWICZ M.]. Program koncertu w trzydziestą rocznicę zgonu Mieczysława Karłowicza. Zakopane 1939. Druk. W.L.Anczyca i Sp., Kraków. 8, s. [16]. opr. wsp. imit. skóry (Niewielkie zaplamienie, poza tym stan bardzo dobry. Tekst po franc. i pol.) cena: 80

1134.KARWOWSKI Stanisław — Historya Wielkiego Księstwa Poznańskiego. T.2: 1852-1863. Poznań 1919. Druk. Uniw. 8, s. 527, [1]. opr. ppł. z epoki (Okł. nieco otarte, przednia wyklejka podklejona w grzbiecie. Jeden z trzech tomów rzadkiej, źródłowej monografi Księstwa Poznańskiego. Piecz. Gabinetu Partyjnego Centralnej Szkoły PPR) cena: 180

1135.KASPROWICZ Jan — Marchołt gruby a sprośny. Jego narodzin, życia i śmierci misterjum tragikomiczne w obrazach czterech zamknięte. Lwów 1920. Gubrynowicz i Syn. 8, s. [2], 287, [1]. opr. ppł. z epoki (Stan dobry. Podpis własn. Zdobienia W.Jarockiego) cena: 160

1136.KASPROWICZ Jan — Moja pieśń wieczorna. Poezye. Lwów 1902. Księg. Pol. B.Połonieckiego. 4, s. 131, tabl. 1. opr. późn. ppł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Piecz. i podpis własn. Wyd.I) cena: 160

1137.KASPROWY. Warszawa [1936?]. Druk. B.Wójcik. 8, s. 40, tabl. 3. brosz. (Stan dobry. Zaw. teksty m.in. W.Chodźki, J.Ginsberta, K.Makuszyńskiego, E.Norwerta. Dołączona kart. teczka (nieco zakurzona) z okolicznościowym nadrukiem: "Koleją linową na Kasprowy. Na uroczystość poświęcenia 22 XI 1936") cena: 60

1138.KASZYŃSKI Stanisław — Ze sztambucha J.Z.G. Anin [1978?]. 8, k. [3]. brosz. Biblioteka Anińska J.Z.G., nr 9 (Stan bardzo dobry. Bibliofilskie wydanie wiersza S.Kaszyńskiego dedykowanego J.Golskiemu. Tekst odbity trzykrotnie na arkuszach różnych gatunków papieru. Na każdym egzemplarzu odręczny podpis i dopisek autora) cena: 60

a87-1139.jpg (88791 bytes)1139.[KATALOG firmowy]. Stanislav Vronskyj u Lvovi, Teatralna 5. magazyn i robitnja futer. Rik založenja 1884. Lviv [1905?]. 16d, s. 36. brosz. (Stan dobry. Ilustrowany katalog wyrobów futrzarskich znanej lwowskiej firmy; płaszcze damskie i męskie, etole, kapelusze damskie, czapki męskie, mufki itp. Tekst w jęz. ukraińskim) cena: 120

1140.KĄDZIELSKI Stanisław — Przygody kijowsko-sybirskie od wiosny 1892 r., do jesieni 1900 roku i 24-dniowa krotochwila kijowskiego sądu wojennego z 39 więźniami stanu. Z 8 ryc. w tekście. Kraków 1910. Nakł. autora. Druk. UJ. 8, s. [4], 320, tabl. 6. opr. ppł. z epoki, obcięcie barwione (Maliszewski 3637. Stan dobry. Piecz. własn.

S.Kądzielski (1840-1911?) - galicyjski działacz polit., zesłaniec na Syberię, pamiętnikarz. Prezentowane tu "Przygody" (wyd.II) powstały celem "zdemaskowania rosyjskiego systemu sądowniczego i penitencjarnego, przekupstwa i samowoli wyższych urzędników", stanowią "jeden z najdokładniejszych opisów życia ostatnich partii zesłańców polskich na Syberii i całego systemu katorżnego" (PSB)) cena: 160

1141.KIENIEWICZ Stefan — Społeczeństwo polskie w powstaniu poznańskiem 1848 roku. Warszawa 1935. Tow. Nauk. Warsz. 8, s. 302, [1], mapa 1. brosz. Rozprawy hist. TNW, t.14, z.1 (Niewielkie zaplamienia okł., stan dobry. Rozprawa doktorska późniejszego wybitnego historyka, napisana pod kier. M.Handelsmana) cena: 60

1142.KIJEŃSKI Stanisław — Proces Eligjusza Niewiadomskiego o zamach na życie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabryela Narutowicza w dniu 16 grudnia 1922 r. [...]. Specjalne sprawozdanie stenograficzne [...]. Oprac. i wydał ... Wyd.II popr. [...]. Warszawa 1923. Skł. gł. Księg. Perzyński, Niklewicz i S-ka. 8, s. 112. opr. pł. z epoki (Stan dobry) cena: 80

1143.KIRKOR A[dam] H[onory] — Badania archeologiczne ... (1876 r.). Kraków 1877. Druk. Uniw. Jag. 8, s. 33, tabl. 2. opr. ppł. z epoki. Odb. ze "Sprawozdań Antropolog. AU" (Zaplamienia dolnej krawędzi okł., wewnątrz stan dobry. Zaw.: Sprawozdanie z wycieczki i wykaz zabytków, O grobach kamiennych na Podolu galicyjskiem, Zdanie sprawy z wycieczki do Mokrzyszowa) cena: 120

a87-1144.jpg (103826 bytes)a87-1144a.jpg (21891 bytes)1144.KISIELEWSKI Stefan — 100 razy głową w ściany. Paris 1972. Éd. du Dialogue. 8, s. 363. brosz. (Stan dobry. Autograf Andrzeja Wajdy na karcie przedtyt. Okł. R.Cieślewicza) cena: 150

a87-1145.jpg (64436 bytes)1145.[KLECZKOWSKI Antoni] — Święte pamiątki Krakowa. Ozdobione 102 drzeworytami tyntowemi. Kraków 1883. Nakł. A.Napierkowskiego. 16d, s. [8], 482, [20], tabl. rozkł. 1. opr. nieco późn. pł. (Banach 797. Otarcia okł., miejscami niewielkie zaplamienia. Nieliczne podkreślenia i zapiski w tekście. Piecz. Stan dobry, czysty egz. 101 całostronicowych drzeworytów (fasady, detale architektoniczne, wnętrza kościołów Krakowa i okolic, obrazy itp.) oraz rzadka rozkładana panorama miasta od strony Podgórza) cena: 280

a87-1146.jpg (47797 bytes)a87-1146a.jpg (79249 bytes)1146.KLESZCZYŃSKI Zdzisław — Żywot Colombiny. Poemat. Z 23 [jest mylnie 33] barwnymi obrazami Stefana Norblina. Warszawa-Łódź [1922]. E.Wende-L.Fiszer. 4, s. 77, tabl. barwnych 23. opr. oryg. pł. zdob. (SPKL 273. Bardzo niewielkie zabrudzenia okł., stan dobry. Podpis własn. Ilustracje S.Norblina na wklejkach zamontowanych na tablicach. Klasyka ilustracji art deco) cena: 320

1147.KLOCHOWICZ Kazimierz — Cztery niedotrzymane pakty. Londyn 1966. Gryf Publ. 8, s. 183. brosz. (Stan bardzo dobry. Dzieje paktów nieagresji zawartych przed II wojną z ZSRR i Niemcami oraz paktów współpracy z Francją i Anglią) cena: 60

1148.KŁOS Józef — Wyprawa na Bożą rolę. Wspomnienia i wrażenia z Pierwszej Narodowej Pielgrzymki Polskiej do Ziemi Świętej. Z licznemi Ilustr. T.1-2. Poznań 1932. Nakł. Księg. św. Wojciecha. 16d, s. [8], 336, [3], tabl. 15; [4], [337]-610, [2], tabl. 10. opr. pł. z epoki (Stan dobry) cena: 120

a87-1149.jpg (43696 bytes)1149.KOCHANOWSKI Jan — Monomachia Parisowa z Menelausem, przekładania ... Z rękopisu wyd. i wstępem opatrzył W.Budka. Kraków 1926. Tow. Miłośników Książki. 4, s. 43. opr. pperg.z epoki z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Wydano 350 egz., ten nr 163. Publikacja dedykowana II Zjazdowi Bibljofilów Pol. Oprawa R.Jahody (naklejka na tylnej wyklejce)) cena: 240

1150.KOCHANOWSKI J[an] K[arol] — Szkice i drobiazgi historyczne. Waraszwa 1904. Gebethner i Wolff. 16d, s. [6], 399, [2]. opr. bibliot. ppł. (Okł. otarte, wewnątrz stan dobry. Zaw. m.in.: U progów doby nowożytnej, Częstochowa w historyi - Firleje, Imć Pan Szymon Szczecina i król Władysław Jagiełło, Pierwotna giermanizacya Słowian Pomorskich w świetle historiografii niemieckiej, Karol Szajnocha, Traktat Kaliski) cena: 60

1151.KOCHOWSKI Wespazyan — Historya panowania Jana Kazimierza z Klimakterów ... przez współczesnego tłómacza w skróceniu na polski język przełożona, wydana z rękopisu w roku 1840 przez Edwarda Raczyńskiego. Teraz podług oryginału poprawiona i powtórnie wydrukowana, z dodaniem nazwisk w Klimakterach wzmiankowanych i spisu rzeczy. T.1-3. Poznań 1859. Nakł. N.Kamieńskiego i Spółki. 16d, s. [2], 369; [2], 314; [2],250, [1]. opr. bibliot. ppł. Bibl. Polska E.Raczyńskiego (Maliszewski 335. Brak karty tyt., tablicy i 6 stron (przedmowa) w t.1, papier mocno zabrązowiony. Tekst zasadniczy w całości) cena: 240

1152.KOLBERG Oskar — Pokucie. Obraz etnograficzny. Z ryc. podług rys. T.Rybkowskiego. T.1. Kraków 1882. Nakł. autora. 8, s. IX, [1], 360, tabl. 6. opr. pł. z epoki (Stan dobry. Obca dedykacja. Pierwsza część trzytomowej monografii etnograficznej Pokucia) cena: 140

a87-1153.jpg (87978 bytes)1153.KOMSKI Jan — Za drutami. Monachium 1946. Nakł. Agencji Inform. "P.B.I." 8, s. [4], tabl. 15. brosz. (Polonica 6897. Grzbiet oklejony papierem, okł. nieco otarte, niewielkie zaplamienia wewnątrz. Podpis własn. Na tabl. reprodukcje rysunków z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Autor był więźniem Oświęcimia, trafił tu z pierwszym transportem, wraz z 3 więźniami uciekł z obozu. Wstęp i podpisy pod rysunkami po pol., ang. i niem. Na okł. tytuł także po ang.: "Behind Barbed Wires") cena: 160

1154.KOMUNIKAT Komisji specjalnej do ustalenia i zbadania okoliczności rozstrzelania przez niemieckich najeźdźców faszystowskich w lesie katyńskim jeńców wojennych - oficerów polskich. Moskwa 1945. Wyd. Literatury w Językach Obcych. 16d, s. 55, [1]. brosz. (Okł. nieco zakurzona, stan dobry. Sowiecka broszura propagandowa. Zaw.: Las Katyński, Jeńcy wojenni - Polacy w okolicy Smoleńska, Obławy na jeńców wojennych - Polaków, Rozstrzelanie jeńców wojennych - Polaków, Jak powstała prowokacja niemiecka, Wezwanie do ludności, Obróbka mogił katyńskich, "Wycieczki" ma mogiły katyńskie, Usiłowania Niemców zmierzające do zatarcia śladów ich zbrodni, Akt ekspertyzy sądowo-lekarskiej, Orzeczenie, Dokumenty, znalezione przy zwłokach, Wnioski ogólne. Dołączono maszynopisowy list do PCK z prośbą o odszukanie brata, którego nazwisko figurowało na "liście katyńskiej" publikowanej w "Kurierze Warsz.". List dat. 8 I 1946 w Mulheim) cena: 80

1155.KONECZNY F[eliks] — Dzieje Polski. Kraków 1908. Red. "Prawdy". 16d, s. [4], 380. opr. oryg. pł. zdob. (Otarcia krawędzi okł., wewnątrz stan dobry. Podpis własn.) cena: 100

1156.KONOPCZYŃSKI Władysław — Liberum veto. Studyum porównawczo-historyczne. Kraków 1918. Krak. Druk. Nakł. 8, s. XVI, 468, [4]. opr. bibliot. ppł. z epoki (Otarcia okł., zaplamienia dwóch stron, blok lekko wygięty. Piecz. Podkreślenia ołówkiem) cena: 140

1157.KONOPCZYŃSKI Władysław — Mrok i świt. Studya historyczne. Warszawa 1911. Druk. F.Wyszyńskiego i S-ki. 8, s. VII, [1], 442, [2]. opr. wsp. pł. (Karta przedtyt. podklejona w grzbiecie, stan dobry. Piecz. i podpis własn. Zaw. m.in.: Sejm grodzieński 1752 r., Książę Udalryk Radziwiłł, Spór o wrota morza Bałtyckiego, Precedens wywłaszczeniowy w Wielkopolsce, System konstytucyjny Konarskiego. Jedna z wcześniejszych publikacji wybitnego historyka) cena: 100

1158.KONOPNICKA Marya — Pan Balcer w Brazylii. Piąty tysiąc. Warszawa 1910. Gebethner i Wolff. 8, s. [4], 396. opr. oryg. psk. zdob. z zach. okł. brosz. (Zaplamienia i otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Ekslibris) cena: 360

1159.[KORZON Tadeusz] — Kościuszko. Życiorys z dokumentów wysnuty przez K. [krypt.]. Kraków 1894. Nakł. Muz. Narod. w Rapperswylu. 8, s. [2], 691, [1], IV, [1], tabl. 19, opr. psk. z epoki (Brak tabl. genealog., otarcia okł. i niewielkie naddarcie grzbietu i 2 tabl., niewielkie ślady wilgoci, karta tyt. lekko naddarta. "Podstawowa do dziś monografia" (PSB)) cena: 180

a87-1160.jpg (80194 bytes)1160.[KOSEK Tomasz] — Krótki opis życia księdza Wojciecha Blaszynskiego, b. plebana w Sidzinie, urodzonego d. 14 Kwiet. 1806 r., zmarłego d. 11 Sierp. 1866. Dochód przeznaczony na ukończenie nowego kościoła w Chochołowie. Kraków 1870. Druk. Uniw. Jag. 16d, s. [2], 111, [1], portet 1. opr. wsp. psk. (Miejscami zaplamienia, egz. dość mocno obcięty. Życiorys księdza W.Blaszyńskiego, legendarnego proboszcza z Sidziny pod Babią Górą, budowniczego kościoła w Chochołowie, bohatera powieści Jana Dobraczyńskiego "Kościół w Chochołowie" (1953). Ksiądz Blaszyński w czasie swej 30 letniej posługi prowadził ascetyczny tryb życia, a w swą pracę duszpasterską angażował ludzi świeckich, skupionych w grupy nauczycieli religii. Szacunek i popularność wśród górali wzbudzały zawiść okolicznego duchowieństwa, które oskarżało go o sekciarstwo, który to zarzut został odrzucony przez władze kościelne. Dziełem życia ks. Blaszyńskiego jest duży murowany kościół w Chochołowie, który zbudował w większości własnym sumptem i przy budowie którego zginął, uderzony belką. Zmarł w aurze świętości i pozostaje jedną z najbardziej czczonych postaci na Podhalu. Monografia została napisana przez jego przyjaciela, wikarego z Sidziny, ks. Tomasza Koska. Rzadkie) cena: 200

1161.KOSSAK Wojciech — Wspomnienia. Z 92 illustr. w tekście oraz 8 kolorowemi na osobnych tabl. Warszawa 1913. Gebethner i Sp. 8, s. [14], 348, tabl. 11. opr. wsp. psk. z zach. okł. oryg. (Maliszewski 3653. Niewielkie otarcia grzbietu, otarcia okł. oryg., stan dobry. Obca dedykacja) cena: 240

a87-1162.jpg (87716 bytes)1162.KOSSAK-SZCZUCKA Zofja — Szaleńcy boży. Z 7 barwnemi ilustr. Leli Pawlikowskiej. Kraków 1929. Krak. Sp. Wyd. 8, s. [4], 182, [2], tabl. barwnych 7. brosz. (Załamania narożnika jednej tabl., poza tym stan dobry) cena: 140

a87-1163.jpg (97478 bytes)a87-1163a.jpg (343950 bytes)1163.[KOŚCIA Józef] — Filozof szwaycarski. Powieść prawdziwa. Tłómaczenie z angielskiego przez J.K. [krypt.]. Wilno 1840. Nakł. Rubena Raf. Księg. Wil., w druk. B.Neumana. 16d, s. [10], 158, [1]. opr. psk. złoc. z epo ki (Stan bardzo dobry) cena: 160

a87-1164.jpg (37038 bytes)1164.KOVÁTS Edgar — Sposób zakopiański. Manière de Zakopane. Die Art Zakopane. Wien-Lwów [1899]. Verlag von A.Schroll i Gubrynowicz & Schmidt. folio, s. [7], tabl. 24. opr. oryg. pł. zdob. (Niewielkie zaplamienia okł., miejscami zażółcenia papieru, stan dobry. Rzadko spotykana praca dyrektora zakopiańskiej Szkoły Przem. Drzewnego i twórcy "sposobu zakopiańskiego" przeciwstawiającego się istniejącemu "stylowi zakopiańskiemu" S.Witkiewicza. Publikacja wywołała ostrą polemikę w prasie galicyjskiej pocz. XX w) cena: 540

a87-1165.jpg (30596 bytes)1165.KOWALCZYK Stanisław — Osty kwitnące. Rys. i oprac. graficzne Andrzeja Willa. Pruszków 1943. W.W. [= Wydawnictwo własne]. 8, k. [3], 10, [1], tabl. 3. brosz., obw. (Chojnacki I 531. Niewielkie naddarcia obw., wewnątrz stan bardzo dobry. Konspiracyjnie wydany (zaledwie 26 egz.) tom poezji. Na okł. linoryt A.Willa. Autor wierszy zginął podczas powstania warszawskiego. Jedną z ilustracji reprodukuje J.Jaworska w swojej "Polskiej sztuce walczącej 1939-1945", War. 1976, ilustr. 25. Rzadkie) cena: 360

a87-1166.jpg (90058 bytes)1166.KRAJEWSKI Michał — Życie Stefana Czarnieckiego. Radom 1830. 16d, s. [2], 275. opr. psk. z epoki. Żywoty sławnych Polaków, t.4 (Grzbiet otarty, pęknięty, brak s. 276-282 (część "Not do części drugiey"). Nieczęste) cena: 240

1167.KRAJNA i Nakło. Studja i rozprawy wydane z okazji pięćdziesięciolecia gimnazjum imienia Bolesława Krzywoustego w Nakle. Nakło 1926. Wydz. Pow. w Wyrzysku, Druk. W.Malickiego. 8, s. XVI, 266, [2], tabl. 2. opr. pł. z epoki (Otarcia okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz. Na tablicach wklejono oryg. wspólne zdjęcie autorów książki (Z.Polakowski, I.Geppert, T.Bobowski, F.Marciniak) oraz grupową fotografię pracowników drukarni W.Malickiego w Nakle. Materiał historyczny zebrano w trzech rozdziałach: Dzieje Ziemi Nakielskiej, Co się działo w Nakle, Historja państwowego gimnazjum) cena: 120

1168.KRAMARZ Walerjan — Ludność Przemyśla w latach 1521-1921. Przemyśl 1930. Tow. Przyj. Nauk. 8, s. 127, [1]. brosz. (Niewielkie załamania narożników okł., stan dobry) cena: 60

1169.[KRASICKA Jadwiga]. Rogalita [pseud.] — Rozstajne drogi. Nieśwież 1924. Druk. Polskiej Spółki. 16d, s. 53, [3]. brosz. (Niewielkie zaplamienia okł., stan dobry. Odręczna dedykacja autorki. Tom wierszy patriotycznych zasłużonego pedagoga, historyka, działaczki konspiracyjnej (biogram w PSB)) cena: 50

1170.KRASICKI Ignace — Bayki ... tłómaczone z polskiego na ięzyk francuzki przez L.Gravin [...]. Fables d'... traduites du Polonais en français par L.Gravin. Kalisz 1830. Druk. Poleskiego i Sp. 16d, s. [16], 237. brosz. (Przednia okł. brosz. we wsp. barwnej kopii, rozprasowane załamania narożników, zaplamienia. Podpis własn. Tekst równoległy pol. i franc.) cena: 280

1171.KRASICKI [Ignacy] — Dzieła ... Dziesięć tomów w jednym. Z portretem autora. Paryż 1833. Didier. 8, s. [4], VIII, 906. opr. skóra złoc. z epoki (Otarcia okł., grzbiet nieznacznie nadpęknięty, przebarwienia wyklejek, brak portretu, podklejony ubytek dwóch kart (w tym tytułowej). Piecz. Na karcie przedtyt. nadruk "Wydanie M.Podczaszyńskiego". Edycja tytułowa wydania z 1830 u Barbezata) cena: 400

1172.KRASIŃSKI Zygmunt — Dzieła ... Wydał, objaśnił i wstępem krytycznym poprzedził Tadeusz Pini. T.1-2. Warszawa 1934-1935. Nakł. Sp. Wyd. "Parnas Polski". 8, s. XL, 464, tabl. 12; X, 412, tabl. 10. opr. oryg. psk. złoc. Biblioteka Poetów Polskich, t.4, 6 (Okł. lekko otarte, poza tym stan bardzo dobry. Piecz. własn. i obca dedykacja. Oprawa bordowa sygnowana: "Piotr Grzywa Introligator Kraków". T.1: Dzieła poetyckie, t.2: Listy wybrane) cena: 240

a87-1173.jpg (61276 bytes)1173.[KRASIŃSKI Zygmunt] — Irydion. Poznań 1851. Nakł. W.Stefańskiego. 8, s. [4], 284, [4]. opr. ppł. z epoki (NK 8, 139. Otarcia okł., miejscami zabrązowienia papieru, stan dobry. Wyd.II, pierwsze na ziemiach polskich (pierwodruk w Paryżu w 1836)) cena: 260

1174.KRASZEWSKI J[ózef] I[gnacy] — Kartki z podróży 1858-1864 r. Warszawa 1866. Nakł. G.Sennewalda. 4, s. [6], 487. opr. wsp. skóra zdob. (Banach 656. Ślady zawilgocenia, miejscami wyraźne zażółcenia papieru. Piecz. Zapiski na karcie tyt. 65 drzeworytów w tekście. Opis podróży z Krakowa przez Wiedeń, Triest, Wenecję, Padwę, Mediolan, Genuę, Pizę, Florencję do Rzymu. W 1874 ukazała się księga druga obejmująca relację z Włoch. Skóra tłocz., złoc. szyldzik na grzbiecie. Nieczęste) cena: 600

1175.KRASZEWSKI J[ózef] I[gnacy] — Polska w czasie trzech rozbiorów 1772-1799. Studya do historyi ducha i obyczaju [...]. T.1-3. Warszawa 1902-1903. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 8, s. [4], XVI, 424, [1], mapa 1; [4], 414, [1]; [4], 563, [1]. opr. wsp. psk. złoc., obcięcie barwione (Mapa w t.1 obcięta przez introligatora, poza tym stan bardzo dobry. Blisko 300 ilustr. w tekście) cena: 1.600

a87-1176.jpg (112377 bytes)1176.KRASZEWSKI J[ózef] I[gnacy] — Stara baśń. Powieść z dziewiątego wieku. Ilustr. E.M.Andriolli. Wyd. jubileuszowe z portretem autora. Warszawa 1879. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 4, s. [4], 432, tabl. 25. opr. oryg. pł. zdob., obcięcie złoc. (Banach 762. Blok lekko wygięty, ślad zawilgocenia w narożniku tylnej okł., grzbiet fachowo reperowany, miejscami zażółcenia papieru. Piecz. na tylnej wyklejce. Portret autora wycięty z oryg. karty i naklejony na czystą dodatkową kartę umieszczoną przed kartą tyt. Drzeworytowe tabl. wg rys. Andriollego ryt. E.Gorazdowski, J.Holewiński i in.) cena: 2.400

1177.KRASZEWSKI Józef Ignacy — System Trentowskiego treścią i rozbiorem analityki loicznej okazany przez ... Wyd. J.N.Bobrowicza. Lipsk 1847. Księg. Zagraniczna. 16d, s. [4], 252. opr. psk. z epoki (Otarcia okł., miejscami zażółcenia papieru, ślady kornika, zabrudzenia karty przedtyt. Piecz.) cena: 220

a87-1178.jpg (87480 bytes)1178.KRASZEWSKI J[ózef] I[gnacy] — Witolorauda. Wyd.II przerobione i powiększone. Z 50 drzeworytami oryg. W.Smokowskiego i muzyką do raud i piosenek S.Moniuszki. Wilno 1846. Nakł. J.Zawadzkiego. 8, s. VIII, 284. tabl. 8, nut k. 8, frontispis w drzeworycie. opr. psk. z epoki (NK 12, 41; Banach 381. Grzbiet uszkodzony, przednia wyklejka z ubytkiem, tylnej brak, miejscami zabrązowienia papieru, niewielkie ślady wilgoci, karty z nutami przestawione przez introligatora. Podpis własn. Drzeworyty w tekście. Na frontispisie: "J.I. Kraszewski - Witolorauda. Pieśń z podań Litwy. Z 50 drzeworytami W.Smokowskiego i muzyką St. Moniuszki. Wydana przez Adama Zawadzkiego 1846". Ukazało się jako "Anafielas. Pieśń pierwsza" (z trzech) - w tym wydaniu ukazała się tylko "Witolorauda". "Dzieło niezwykłe [...] zamieszczono w nim 50 ilustracji, inicjałów i winiet, narysowanych i własnoręcznie wyciętych na klocku przez malarza Wincentego Smokowskiego. Ilość tych ozdób była bezprecedensowa. Nie było też od czasów Chodowieckiego zwyczaju, by rysownik był jednocześnie świadomym tłumaczem własnej myśli artystycznej, transponowanej z jednego medium na drugie. Ilustracje Smokowskiego, zestrojone w sposób bezbłędny z tokiem tekstu, są dziś przedmiotem podziwu: budzi go niezwykła indywidualność artysty, nikogo nie naśladującego i z nikąd poza samym sobą nie czerpiącego inspiracji. Ornament, faktura, specyficzny system cięcia klocka, syntetyczne ujmowanie formy [...], absolutny mariaż z partiami druku, wszystko to uderza niezwykle silnie dzisiejszego widza" (Wiercińska, s. 118-120). "Znaczenie Smokowskiego dla polskiej książki jest ogromne. Był pierwszym polskim drzeworytnikiem [XIX] wieku, wprowadził nową technikę, nadał wartość rycinie, którą rysował i rytował sam artysta. Są w jego twórczości elementy nowej treści i formy sztuki polskiej, narodowej" (Banach s. 215-216)) cena: 360

1179.KRAUSHAR Alexander — Frank i frankiści polscy. 1726-1816. Monografia historyczna osnuta na źródłach archiwalnych i rękopiśmiennych. T.1. Kraków 1895. Druk. W.L.Anczyca i Sp. 16d, s. [6], 438, tabl. 1. opr. późn. ppł. (Stan dobry. Podpis własn. Do kompletu brak t.2) cena: 120

a87-1180.jpg (125805 bytes)a87-1180a.jpg (63695 bytes)1180.KROPIŃSKI Ludwik — Rozmaite pisma ..., byłego jenerała wojsk polskich i wielu towarzystw uczonych członka itd. Lwów, Stanisławów i Tarnów 1844. Nakł. J.Milikowskiego. 8, s. [8], 316, [3], tabl. 29, portret autora 1. opr. pł. tłocz. z epoki (Niewielkie otarcia okł., miejscami zażółcenia papieru, ostatnia strona zabrudzona. Piecz. bibliot., zapiski inwentarzowe. Tablice w stalorycie, miedziorycie, akwaforcie (K.W.Kielisiński), portret autora w litografii. Tekst w ozdobnej ramce. Zawiera utwory wierszem i dramat "Ludgarda") cena: 360

1181.KRÓLIKOWSKI Łucjan Zbigniew — Skradzione dzieciństwo. Londyn [1960]. Veritas Found. Press. 8, s. 383, [1], tabl. 16, mapy luzem 3. opr. skóra złoc. z epoki (Skrzypek 6290. Niewielki ubytek krawędzi grzbietu, zaplamienie jednej mapy, poza tym stan dobry. Ślad po ekslibrisie, piecz., ślepy tłok własn. Odręczna dedykacja autora. Wspomnienia od wybuchu II wojny do współczesności: Lwów, Kazachstan, Środkowy Wschód, Kenia, Uganda, Włochy, Niemcy, Kanada) cena: 120

a87-1182.jpg (150826 bytes)1182.KRUSZEWSKI Ignacy — Pamiętniki z roku 1830-1831 ś.p. generała ... (herbu Habdank), byłego dowódzcy 5-go pułku ułanów polskich, podczas emigracyi dowódzcy dywizyi lekkiej kawaleryi w wojsku Belgijskiem, wydane przez córkę Karolinę z Kruszewskich Grabiańską. (Z portretem autora i planami strategicznymi z r. 1830-1831) w Krakowie 1890. Wyd. drugie przez wnuka K.Skarbka-Kruszewskiego [...]. Warszawa 1930. Zakł. Graf. P.Szwede. 8, s. XVI, 205, tabl. 2, mapy 3. opr. oryg. ppł. (Maliszewski 1806 [wyd. z 1890]. Okł. nieco otarte, wewnątrz stan bardzo dobry. Podpis własn. Wspomnienia adiutanta gen. J.Chłopickiego, M.Radziwiłła i J.Skrzyneckiego, aktywnego uczestnika powstania listopadowego) cena: 120

1183.KRZYŻANOWSKI W., PIECHOWIAK A., WROŃSKI B. — Marynarka Wojenna. Dokumenty i opracowania. Komitet red.: ... Londyn 1968. Stow. Marynarki Wojennej. 8, s. 157, [1]. brosz. (Stan dobry. Zaw. teksty m.in. J.Hallera, J.Unruga, B.Wrońskiego) cena: 100

1184.KRZYŻA Jan Roman — Rozwój kolejnictwa w województwie śląskim i jego znaczenie dla Polski. Z 4 ryc. i 4 mapami. Katowice 1939. Inst. Ślaski. 8, s. 46, [2], tabl. 2, mapy 4. brosz. Śląsk, ziemia i ludzie, [nr] 7 (Stan bardzo dobry) cena: 60

[KSIĄŻKI dziecięce i młodzieżowe].

a87-1185.jpg (68374 bytes)1185.ANDERSEN J[an] Ch[ristian] — Baśnie. Ilustr. J.M.Szancer. Warszawa 1951. Książka i Wiedza. 4, s. XIV, [2], 141, [3], tabl. barwnych 16. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka II 86. Nieznaczne zaplamienie jednej strony, mimo to stan bardzo dobry. Tłum. S.Beylin. Wybór i wstęp A.Milskiej. Wyd.II) cena: 100

 

a87-1186.jpg (64762 bytes)1186.BAJECZKI i wierszyki dla małych dzieci, z licznemi obrazkami. Warszawa 1901. Nakł. M.Arcta. 16d, s. 80, IV. opr. oryg. ppł. (Grefkowicz — (późn. wyd.: 181). Brak przedniej wyklejki, mimo to stan bardzo dobry. Barwna okł., wewnątrz liczne drzeworyty sztorcowe. Zaw. m. in wiersze: Modlitwa dziecka, Sabinka, Myju! Myju!, Co robią zwierzątka?, Dobra Józia, Terenia, Adaś na koniku, Mały strzelec, Nie baw się chlebem, Kominiarczyk, Chory kotek, Kocia mama) cena: 240

 

a87-1187.jpg (88711 bytes)1187.BARRIE J[ames] M[atthew] — Piotruś Pan. Opowiadanie o Piotrusiu i Wendy. Przeł. M.Słomczyński. Ilustr. J.Srokowski. Warszawa 1958. Nasza Księg. 8, s. 173, [2], tabl. barwne 4. opr. oryg. kart. (Łasiewicka II 340. Niewielkie nadpęknięcie grzbietu, poza tym stan bardzo dobry. Wyd.I z tymi ilustracjami) cena: 60

 

a87-1188.jpg (106494 bytes)1188.BENEDYKTOWICZ J[anusz] — Nowa Huta. b.m. [1950-1952?]. leporello, 8 podł., s. 8. bez oprawy (Niewielkie uszkodzenie pierwszej strony, stan dobry. Osiem barwnych plansz poglądowych zaprojektowanych przez J.Benedyktowicza, ukazujących pracę przy budowie Nowej Huty. Przykład socrealistycznej propagandy skierowanej do dzieci. Nieczęste) cena: 80

 

a87-1189.jpg (79214 bytes)1189.BIANCA Maria [właść. Cammarano Bianca Maria] — Legendy o kwiatach. Przeł. z włoskiego Z.Rabska. Warszawa 1926. Wyd. M.Arcta. 8, s. 153, [3]. opr. oryg. ppł. (Krassowska 390. Otarcia okł., blok nieco poluźniony, stara kalkomania na przedniej wyklejce. Piecz. Obce dedykacja. Ilustr. (okł. i 25 tabl. w ramach paginacji) Marii de Matteis) cena: 40

 

a87-1190.jpg (83520 bytes)1190.BRZECHWA Jan — Depesza. Ilustr. J.M.Szancer. Łódź 1946. Łódzki Inst. Wyd. 4, s. 23. brosz. (Łasiewicka I 1129. Okł. otarte, środkowe karty luzem) cena: 60

 

a87-1191.jpg (38834 bytes)1191.BRZECHWA Jan — Magik. Ilustr. J.Stanny. Warszawa 1957. Czytelnik. 4, s. [40]. brosz. (Łasiewicka I 892. Niewielkie otarcia grzbietu, wewnątrz stan bardzo dobry. Wyd.I. Zaw. oprócz tytułowego wierszyki: Babulej i Babulejka, Dwa koguty, Pan Szczuka) cena: 80

 

a87-1192.jpg (148020 bytes)1192.CERVANTES Miguel Saavedra de — Don Kichot z Manczy. Oprac. i ilustr. J.M.Szancer. Łódź 1947. Łódzki Inst. Wyd. 8, s. [4], III, [1], 9-149, [1]. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka II 155. Otarcia narożników okł., przednia wyklejka pęknięta w grzbiecie. Skasowane piecz. bibliot., zapiski inwentarzowe) cena: 48

 

a87-1193.jpg (106320 bytes)1193.CHOTOMSKA Wanda — Opowieść o arce. Ilustr. J.M.Szancer. Warszawa 1962. Ruch. 4, s. 24. brosz. (Pierwsze ilustr. pokolorowane kredką, poza tym stan dobry. Dzieje wawelskich arrasów wierszem spisane. Wyd.I) cena: 60

 

1194.COOPER [James] F[enimore] — Wśród Indjan. Historja potomka wodza czerwonoskórych. Spolszczył M.Marczewski. Warszawa [1925]. Nowe Wyd. 16d, s. 159, [1], tabl. 1. opr. oryg. ppł. (Krassowska 1247. Okł. nieco otarte, niewielkie zaplamienia wewnątrz) cena: 100

 

a87-1195.jpg (86328 bytes)1195.DOMAŃSKA Antonina — Trzaska i Zbroja. Opowieść z czasów Kazimierza Wielkiego. Ilustr. K.Borkowska. Wyd. nowe. Kraków 1948. Krak. Tow. Wyd. 8, s. 102, [2]. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka I 344. Stan bardzo dobry) cena: 46

 

a87-1196.jpg (95120 bytes)1196.DUNINÓWNA H[elena] — Ulisia w Jaworzu. Warszawa [1930]. Skł. gł. Księg. T.Ulasińskiego. 4, s. 27. opr. wsp. psk. z zach. okł. brosz. (Krassowska 1665. Zaplamienia i podklejenia okł. brosz., miejscami zabrudzenia. Ilustr. Z.Szyszko-Bohuszówna (4 całostronicowe barwne ilustr., liczne ilustr. w tekście)) cena: 120

 

a87-1197.jpg (110697 bytes)1197.EZOP — Bajki z tematów Ezopa. Oprac. A.Świderkówna. Ilustr. J.Skarżyński. Warszawa 1953. Nasza Księg. 4, s. 45, [2], tabl. 8. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka II 148. Niewielkie otarcia okł., wewnątrz stan bardzo dobry) cena: 60

 

a87-1198.jpg (80992 bytes)1198.FIEDLER Arkady — Zwierzęta z lasu dziewiczego. Warszawa 1959. Nasza Księg. 8, s. 118, [2]. opr. oryg. ppł. (Stan dobry. Wyd.X. Odręczna dedykacja autora) cena: 100

 

a87-1199.jpg (123899 bytes)1199.GAUTIER Teofil (syn) — Przygody barona Münchhausena. Ilustr. Gustawa Doré. Przekład J.Hartwig. Warszawa 1951. Książka i Wiedza. 4, s. 166, [2]. opr. oryg. pł. zdob. (Łasiewicka II 214. Stan dobry. Polski przekład francuskiej adaptacji utworu G.A.Bürgera) cena: 60

 

a87-1200.jpg (90209 bytes)1200.HAUFF Wilhelm — Opowieść o kalifie bocianie i inne baśnie. Ilustr. O.Siemaszkowa. Warszawa 1958. Nasza Księg. 8, s. 109, [2], tabl. barwnych 8. opr. oryg. ppł. (Łąsiewicka II 220. Stan bardzo dobry. Tytuł okł. "Kalif-bocian i inne baśnie") cena: 60

 

a87-1201.jpg (68417 bytes)1201.HOFFMANN E.T.A. — Dziadek do orzechów. Warszawa 1954. Nasza Księg. 4, s. 82, [2], tabl. 8. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka II 221. Stan bardzo dobry. Ilustr. J.M.Szancera. Wyd.III) cena: 60

 

a87-1202.jpg (113600 bytes)1202.JANCZARSKI Czesław — O świerszczu co przepiłował skrzypce i inne wierszyki. Ilustr. B.Bocianowski. [Warszawa] 1948. PZWS. 4, s. 23. brosz. Biblioteczka dla dzieci (Łasiewicka I 1240. Grzbiet nieco nadpęknięty) cena: 50

 

a87-1203.jpg (75058 bytes)1203.JANUSZEWSKA Hanna — Kowal z pod Racławic. Ilustr. Z.Fijałkowska, J.M.Szancer. Łódź [1946]. Łódzki Inst. Wyd. 4, s. 23. brosz. (Łasiewicka I 947. Otarcia i niewielkie zaplamienia okł., wewnątrz stan dobry. Ilustracje czarno-białe) cena: 50

 

a87-1204.jpg (48931 bytes)1204.JERSZOW P[etr] P. — Konik Garbusek. Przeł. I.Sikirycki. Ilustr. J.M.Szancer. Warszawa 1952. Książka i Wiedza. 4, s. 102, [2]. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka II 645. Otarcia krawędzi okł., wewnątrz stan bardzo dobry) cena: 100

 

a87-1205.jpg (88727 bytes)1205.JOTEYKO-RUDNICKA Zofja — Na łonie przyrody czyli pamiętnik Adasia. Opowieść przyrodnicza dla młodego wieku. Warszawa 1912. Wyd. M.Arcta. 16d, s. [4], 203, [1]. opr. oryg. ppł. (Grefkowicz 1915. Niewielkie otarcia okł., miejscami niewielkie zaplamienia wewnątrz. Ilustracje w tekście) cena: 80

 

a87-1206.jpg (39236 bytes)1206.KERN Ludwik Jerzy — Kapitan Ali i jego pies. Ilustr. K.Mikulski. Kraków 1959. Wyd. Literackie. 4, s. 85, [1]. brosz. (Łasiewicka I 961. Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Odręczna dedykacja autora. Kontynuacja książki "Menażeria kapitana Ali") cena: 120

 

a87-1207.jpg (121907 bytes)1207.KERN Ludwik Jerzy — Proszę słonia. Ilustr. Z.Rychlicki. Warszawa 1964. Nasza Księg. 4, s. 149, [2]. opr. oryg. ppł. (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora. Wyd.I) cena: 80

 

a87-1208.jpg (80951 bytes)1208.KĘDZIORZYNA Maria — To i owo. Opowiadania dla dzieci. Kraków 1944. T.Gieszczykiewicz. 8, s. 79, [1]. opr. oryg. ppł. (Stan dobry. Obca dedykacja. Ilustr. S.Wiśniewska) cena: 48

 

a87-1209.jpg (82526 bytes)1209.KONOPNICKA Maria — O krasnoludkach i o sierotce Marysi. Ilustr. J.M.Szancer. Warszawa 1954. Nasza Księg. 4, s. 153, [3], tabl. 9. opr. oryg. kart. (Łasiewicka I 753. Stan bardzo dobry. Na karcie tyt. odręczny numer inwentarzowy. Wyd.II) cena: 120

 

a87-1210.jpg (122029 bytes)1210.KORCZAKOWSKA Jadwiga — Gwiazdka Piotrusia. Wesołe opowiadanie fantastyczne dla małych dzieci. Poznań [1947]. Księg. Z.Gustowskiego. 4, s. 20. brosz. (Łasiewicka I 1305. Otarcia okł., nadpęknięcie grzbietu. Zapiski na okł. Ilustr. A.Krakowskiego) cena: 60

 

1211.KOSSAK-SZCZUCKA Zofja — Wielcy i mali. Kraków 1927. Krak. Sp. Wyd. 16d, s. [2], 225, [1]. opr. oryg. pł. z zach. okł. brosz. (Krassowska 3876. Stan bardzo dobry) cena: 60

a87-1212.jpg (47867 bytes)1212.KOWNACKA Maria — Plastusiowy pamiętnik. Warszawa 1952. Nasza Księg. 8, s. 87, [1]. brosz. (Łasiewicka I 126. Okł. nieco otarte, tylna zaplamiona, wewnątrz stan dobry. Ilustr. S.Bobińskiego, okł. proj. B.Zieleniec. Wyd.VI) cena: 50

a87-1213.jpg (94295 bytes)a87-1213a.jpg (57985 bytes)a87-1213b.jpg (94314 bytes)1213.LALKA. Podarunek młodym panieneczkom z obrazkami. Rozmowy, powiastki, bajeczki dla dzieci. Wyd.II. Lwów [1850]. Seyfarth i Czajkowski. 16, s. 77, [3], tabl. 8. opr. oryg. pł. zdob. (Bardzo niewielkie zaplamienia okł., nieliczne zażółcenia papieru widoczne na obcięciu, stan niemal bardzo dobry. Anonimowe, czarno-białe biedermajerowskie ilustracje odbito w litografii u Pillera we Lwowie. Wyd.I ukazało się w 1844. "Charakterystyczną cechą tej edycji jest tak znamienne dla późniejszej książki obrazkowej ścisłe powiązanie treści z ilustracjami. Litografie ponumerowano zgodnie z kolejnością rozdziałów zwanych obrazkami. Ryciny wykonano bardzo starannie i nadano im dziecięcy charakter przez wyeksponowanie postaci tytułowej, czyli lalki i jej opiekunki, kilkuletniej Wandzi. Książeczkę znamionuje nie tylko znaczny postęp w sztuce litograficznej, ale również większa sprawność roboty literackiej [...]. Autor 'Lalki' stosował w niej chwyt znany już [...] - całość pisana jest przemiennie prozą i wierszem. Tematyka prosta, odnosi się do spraw bliskich małym dziewczynkom" (Dunin, s.53)) cena: 360

 

a87-1214.jpg (85532 bytes)1214.LEŚMIAN Bolesław — Klechdy sezamowe. Ilustr. J.Lenica. Warszawa 1959. Czytelnik. 8, s. 208, [3], tabl. barwnych 8. opr. oryg. pł. (Łasiewicka I 782. Stan bardzo dobry) cena: 80

 

a87-1215.jpg (123345 bytes)1215.MAJAKOWSKI Włodzimierz — Kim chciałbym zostać. Tłum. W.Broniewski. Ilustr. J.M.Szancer. Warszawa 1949. Książka i Wiedza. 4, s. 24. brosz. (Łasiewicka II 720. Otarcia okł., naddarcia grzbietu, ślad zawilgocenia. Miejscami podkreślenia w tekście. Wyd.I) cena: 48

 

a87-1216.jpg (64355 bytes)1216.MAJAKOWSKI W[łodzimierz] — Wiersze dla dzieci. Ilustrował A.Jurkiewicz. Warszawa 1956. Nasza Księg. 4, s. 60, [3]. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka II 674. Otarcia krawędzi okł., wewnątrz stan dobry. Piecz. i numer inwentarzowy. Tłum. W.Broniewskiego, A.Sterna, A.Sandauera) cena: 60

 

a87-1217.jpg (69767 bytes)1217.MICHAŁKOW Sergiusz — Dla dużych i dla małych. Tłum. z ros. I.Sikirycki. Ilustr. J.Skarżyński. Warszawa 1952. Książka i Wiedza. 4, s. 77, [2], tabl. barwnych 16. opr. oryg. kart. (Łasiewicka II 681. Niewielkie otarcia grzbietu, poza tym stan bardzo dobry) cena: 60

 

a87-1218.jpg (116761 bytes)1218.MICHAŁKOW Sergiusz — Telefon. Spolszczył J.Minkiewicz. Ilustr. B.Dutkowska. Warszawa 1952. Nasza Księg. 4, s. [23]. opr. miękka kart. (Łasiewicka II 734. Otarcia okł., niewielki ubytek narożnika przedniej okł., jedna karta naddarta) cena: 60

 

1219.MICKIEWICZ Adam — Ballady. Ilustr. J.M.Szancer. Warszawa 1955. Nasza Księg. 4, s. 60, [3], tabl. barwnych 8. opr. oryg. ppł. (Niewielkie otarcia okł., poza tym stan bardzo dobry. Wyd.I z tymi ilustracjami) cena: 80

 

a87-1220.jpg (106680 bytes)1220.ORKAN Władysław — Z krainy Gorców. (Dla młodzieży). Lwów 1934. Państw. Wyd. Książek Szkolnych. 8, s. 154, [2]. brosz. (Krassowska 6654. Otarcia okł., załamanie narożnika przedniej okł. Piecz. (harcerskie), niektóre częściowo wytarte. Skrócone i przygotowane przez autora dla młodzieży wydanie zbioru opowiadań o życiu górali w Gorcach. Ilustracje i okładkę wykonał C.Rzepiński) cena: 45

 

a87-1221.jpg (107659 bytes)1221.PORAZIŃSKA Janina — Za górami... za lasami... Polskie baśnie ludowe. Ilustr. M.Szancer. Warszawa 1952. Nasza Księg. 4, s. [2], 139, [6]. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka I 817. Okł. nieco otarte. Egz. z notatkami redakcyjnymi i korektorskimi przygotowującymi drugie rozszerzone wyd. książki w 1954 (nie doszło do realizacji tego zamierzenia)) cena: 60

 

1222.PUSZKIN Aleksander — Bajka o carze Sałtanie, o jego synu sławnym i potężnym bohaterze księciu Gwidonie Sałtanowiczu i o pięknej księżniczce Łabędzicy. Przeł. J.Brzechwa. Ilustr. E.Bartłomiejczyk. Warszawa 1951. Nasza Księg. 4, s. 61, [1]. brosz. (Łasiewicka II 658. Stan bardzo dobry. Według informacji na odwrocie strony tyt. ostatnia książka ilustrowana przez zmarłego w 1950 E.Bartłomiejczyka) cena: 100

 

1223.SIENKIEWICZ Henryk — W pustyni i w puszczy. Ilustr. J.Srokowski. Warszawa 1967. PIW. 4, s. 301, [1], tabl. barwnych 16. opr. oryg. pł., obw. (Łasiewicka I 482 (wyd.I z 1959). Stan bardzo dobry) cena: 100

 

a87-1224.jpg (84981 bytes)1224.STANNY Janusz — Koń i kot. Napisał i ilustr. ... Warszawa 1961. Ruch. 4, s. 23, [1]. brosz. (Stan dobry. Obca dedykacja) cena: 60

 

a87-1225.jpg (69935 bytes)1225.SZKLAR Mikołaj — Lepimy z plasteliny. Warszawa 1959. Wspólna Sprawa. 16d podł., s. [32]. brosz. (Okł. nieco zaplamione, poza tym stan dobry. Zaw. 121 projektów figurek z plasteliny do wykonania przez dzieci) cena: 40

 

a87-1226.jpg (94541 bytes)1226.TERESA Jadwiga [właśc. Papi Teresa Jadwiga] — Dworzanin królewicza Jakóba. Powieść dla młodzieży z czasów panowania Jana Sobieskiego. (Z ilustr. L.Ilnicza). Warszawa 1928. Druk. Społ. 8, s. 162. opr. oryg. ppł. (Krassowska 7705. Otarcia krawędzi okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Ilustr. w ramach paginacji) cena: 80

 

a87-1227.jpg (109738 bytes)1227.TOPOROWICZ Krzysztof — Miś psotnik. Ilustr. L.Górski. Kraków 1948. Wyd. Książek Popularnych. 8, s. [16]. brosz. (Łasiewicka I 1651. Otarcia okł., naddarcia w grzbiecie, egz. poniszczony) cena: 40

 

a87-1228.jpg (83952 bytes)1228.TUWIM Julian — Lokomotywa, Rzepka, Ptasie radio. Ilustr. Jan Lenica. Warszawa 1958. Wyd. "Polonia". 8 podł., s. 47. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka I 1074. Otarcia i zaplamienia okł., przednia wyklejka pęknięta w grzbiecie, zaplamienia dwóch pierwszych kart. Tytuł okł.: "Lokomotywa". Jedyne wyd. z tymi ilustracjami) cena: 40

 

a87-1229.jpg (63375 bytes)1229.TUWIM Julian — Słoń Trąbalski. Ilustr. I.Witz. Warszawa 1950. Książka i Wiedza. 8 podł., s. 45, [2]. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka I 1075. Stan bardzo dobry. Obca dedykacja (dla "przodownika klasy I-szej"). Wyd.III powojenne) cena: 120

 

a87-1230.jpg (90541 bytes)1230.UKLEJA Roman — Pan Kukiełka i Pani Pacynka. Warszawa 1963. Biuro Wyd. "Ruch". 8, s. [24]. brosz. Mały majsterek (Niewielki ubytek tylnej okł., poza tym stan dobry. Książka instruktażowa o przygotowaniu kukiełek do dziecięcego teatru lalkowego) cena: 48

 

a87-1231.jpg (75743 bytes)1231.UKLEJA Roman — Papierowe łódki i okręty. Warszawa 1963. Biuro Wyd. "Ruch". 8, s. [24]. brosz. Mały majsterek (Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Kilkanaście wzorów łódek papierowych do wykonania przez dzieci) cena: 48

 

a87-1232.jpg (109461 bytes)1232.VERNE Juliusz — Wokół Księżyca. Przekład L.Dunikowskiej. Ilustr. D.Mróz. Warszawa 1958. Nasza Księg. 8, s. 355, [5], tabl. 1. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka II 138. Stan bardzo dobry. Wyd.I (skrócone)) cena: 48

 

a87-1233.jpg (108547 bytes)1233.ZASADY obyczayności. Dla dzieci, zawieraiące powieści i nauki krótkie, łatwe do poięcia, zdolne wpoić w nie prawidła nayistotnieysze moralności, porządnego sposobu myślenia i wiadomości z historyi naturalney. Po francusku i po polsku obok. Ozdobione obrazkami kolorowemi. Wrocław 1806. W.B.Korn. 16d, s. IX, [10]-189, tabl. 10. opr. psk. z epoki (Otarcia okł., naddarcia i otarcia niektórych kart - widoczne ślady używania. Alegoryczne tablice w kolorowanych miedziorytach, m.in.: Miłość ku rodzicom, Posłuszeństwo, Litość, Łatwozgodność, Rozpusta, Niewstrzemięźliwość. Nieczęste) cena: 420

* * *

[KSIĘGI adresowe, spisy miejscowości].

1234.ADRESSBUCH/EINWOHNERBUCH für den Landkreis Hirschberg [= Jelenia Góra] mit den Städten Bad Warmbrunn [= Cieplice Śl.], Kupferberg [= Miedzianka], Schmiedeberg [= Kowary] und allen Gemeinden - 1937. Bearb. und hrsg. unter Mitarbeit der Behörden und Gemeinden. Breslau 1937. Breslauer Verlags- und Druckerei-G.m.b.H. 8, s. X, 266. opr. oryg. ppł. (Okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry. Tytuł okł.: "Das Riesengebirge. Einwohnerbuch [...]". Nieczęste) cena: 420

1235.CATALOGUS provinciae Poloniae Minoris Societatis Jesu. Ineunte anno MCMXXXVI. Cracoviae 1936. E typographia periodici "Przegląd Powsz.". 8, s. 105. brosz. (Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Spis duchowieństwa małopolskiej prowincji Towarzystwa Jezusowego) cena: 80

a87-1236.jpg (114715 bytes)1236.CHMURSKI Antoni — Księga pamiątkowa i adresowa wygnańców wojennych z Galicyi i Bukowiny 1914-1915. Cz.1: Lwów. Oprac. wg planu ... Wiedeń 1915. Druk. J.N.Vernay'a. 8, s. XVI, 252, [4], tabl. 8. opr. oryg. pł. (Stan dobry. Zapiski na wyklejkach. W części adresowej dane osobowe ok. 4.000 wychodźców. Do kompletu brak cz.2 poświęconej Krakowowi) cena: 280

1237.EINWOHNERBUCH der Stadt und des Kreises Neumarkt [= Środa Śl.] (Schlesien) mit allen Gemeinden - 1940. Bearb. und hrsg. unter Mitarbeit der Behörden und Gemeinden. Breslau 1939. Breslauer Verlags- und Druckerei-G.m.b.H. 8, s. VI, 174. opr. oryg. ppł. (Otarcia okł., grzbiet przyklejony do bloku, przednia wyklejka podklejona w grzbiecie. Księga adresowa mieszkańców Środy Śląskiej i okolicznych miast) cena: 360

1238.GÓROWSKI Artur — Książka adresowa członków Związku Żyd. Stowarzyszeń Humanitarnych "B'nei B'rith" w Rzeczypospolitej Polskiej w Krakowie. Oprac. ... Kraków 1937. Nakł. Zw. Żyd. Stow. [...]. 16d, s. 144. brosz. (Stan bardzo dobry. Patrz też poz. 1117) cena: 60

a87-1239.jpg (99726 bytes)1239.KRASNOSIELSKI Arkadyusz — Spis firm wileńskich ułożony podług branż. Wilno 1923-1924. Druk. "Motus". 8, s. [2], 28, 112, [12]. brosz. (Grzbiet reperowany, otarcia i naddarcia okł., niewielkie ubytki narożników pierwszych kart, miejscami niewielkie zaplamienia i notatki ołówkiem. Tytuł okł.: "Wilno. Handlowa księga adresowa. Red.-wyd. ... 2-gi rok wydania 1923-1924". Nieczęste) cena: 300

1240.ŁOZA Stanisław — Czy wiesz kto to jest? Pod ogólną red. ... Warszawa 1938. Gł. Księg. Wojsk. 8, s. [12], 858. opr. oryg. psk. (Stan dobry. Słownik biograficzny ważniejszych uczestników życia publicznego tego okresu) cena: 250

1241.PRAŻMOWSKI Józef — Szkolnictwo w województwie śląskiem. Przedszkola, szkoły wszelkiego typu, nauczycielstwo. Oprac. na podst. materjałów urzędowych i innych źródeł. Katowice 1936. Nakł. autora. 8, s. XXIV, 260, [6]. opr. oryg. [?] pł. (Brak przedniej wyklejki, stan dobry. Wykaz miejscowości Śląska z podaniem rodzajów i adresów prowadzonych tam szkół i przedszkoli) cena: 120

1242.REICHS-BÄDER-ADRESSBUCH nach amtlichen Quellen bearbeitet. Jllustrierter Führer durch alle deutschen Bäder, Kur- und Erholungsorte eingeteilt nach den Gebieten der Fremden-Verkehrsverbände sehenswerte deutsche Städte, deutsche Sanatorien und Heilanstalten. Anhang: Presse und Fremdenverkehr. Siebente Ausg. [...] 1000 Jllustrationen [...]. Berlin [przedm. 1932]. Reichs-Bäder-Adressbuch. 4, s. LXXX, [18 - mapy], [2], 920. opr. oryg. ppł. (Okł. nieco otarte, grzbiet lekko nadpęknięty, wewnątrz stan dobry. Szczegółowa księga adresowa uzdrowisk i miejscowości kuracyjnych Rzeszy Niem., obejmuje także tereny Pomorza, Wielkopolski, Śląska. Liczne ilustr. w tekście) cena: 360

1243.SCHLESISCHES Güter-Adressbuch. Verzeichnis sämtlicher Rittergüter und selbstständigen Gutsbezirke, sowie solcher grösseren Landgüter der Provinz Schlesien, welche innerhalb der Guts- und Gemeindebezirke mit einem Grundsteuer-Reinertrage von etwa 1500 Mark und mehr veranlagt sind. Zehnte Ausg. Breslau 1912. W.G.Korn. 8, s. IV, 676, 118. opr. oryg. pł. tłocz. (Okł. nieco otarte, grzbiet nowy, podklejone naddarcie tylnej wyklejki, blok nieco poluźniony. Piecz. Obszerny wykaz dóbr ziemskich Dolnego i Górnego Śląska z podaniem właścicieli) cena: 600

1244.SKOROWIDZ Rzeczypospolitej Polskiej i księga adresowa miasta Krakowa. 1926. Kraków. Wyd. Gmina stoł. król. miasta Krakowa, Tow. realności W. Krakowa. 4, s. [III]-XLI, [1], 288, [10], 156, [8], 316, 102, [6], 48, 317-319, [166]. opr. oryg. pł. (Brak karty tyt. i planu miasta, otarcia i zaplamienia. Zaw. m.in. Szematyzm władz państwowych i samorządowych, Podział administracyjny miasta Krakowa, Wykaz domów na obszarze miasta Krakowa, Rozkład jazdy krak. Kolei Elektrycznej, Wykaz mieszkańców miasta Krakowa, Wykaz zawodów, Wykaz abonentów państwowej sieci telefonicznej w Krakowie. Nieczęste) cena: 900

1245.SKOROWIDZ Rzeczypospolitej Polskiej i księga adresowa miasta Krakowa. 1926. Kraków. Wyd. Gmina stoł. król. miasta Krakowa, Tow. realności W. Krakowa. 4, s. [4], 5-288, [10], 156, [8], 316, 102, [6], 48, 317-319, [161]. opr. nieco późn. pł. (Brak planu miasta, pierwszych stron: [6], XLI, 1-4 i ostatnich [16] s. z reklamami; okł. nieco zakurzona, kilkanaście kart podklejonych. Zaw. m.in. Szematyzm władz państwowych i samorządowych, Podział administracyjny miasta Krakowa, Wykaz domów na obszarze miasta Krakowa, Rozkład jazdy krak. Kolei Elektrycznej, Wykaz mieszkańców miasta Krakowa, Wykaz zawodów, Wykaz abonentów państwowej sieci telefonicznej w Krakowie. Nieczęste) cena: 480

a87-1246.jpg (48253 bytes)1246.SKOROWIDZ wszystkich miejscowości położonych w Królestwie Galicyi i Lodomeryi wraz z Wielkiem Księstwem Krakowskiem. Lwów 1868. Ces. król. Druk. Rządowa. 4, s. [4], 271, [1]. opr. wsp. ppł. (Stan dobry. Zachowana oryg. okł. brosz. (mocno podniszczona). Piecz. Wykaz miejscowości z podaniem przynależności administracyjnej, urzędu poczt., parafii rzym.-kat. i gr.-kat., ludności, powierzchni gruntów rolnych i lasów, nazwiska właściciela) cena: 360

1247.SPIS abonentów sieci telefonicznych państwowych i koncesjonowanych w Polsce (z wyjątkiem m.st.Warszawy). 1934. Warszawa, I 1934. Min. Poczt i Telegrafów. 4, s. 780. brosz. (Okł. nieco pożółkłe, naddarcia ostatniej karty, poza tym stan dobry. Na końcu bogaty dział reklamowy) cena: 600

1248.SUST Theodor — Adress- und Geschäfts-Handbuch der Haupt- und Residenz-Stadt Breslau. Dritter Jahrgang: 1863. Red. und im Selbstverlage von ... Breslau 1863. Druck von Liepsch [...]. 8, s. [8], 85, [3], 446, [2], 182, [2], 56, tabl. rozkł. 1. opr. ppł. z epoki (Otarcia okł., podklejony niewielki ubytek karty tyt. Piecz. Zaw. w kolejności: dział reklamowy, alfabetyczny wykaz mieszkańców Wrocławia, spis kadry oficerskiej oddziałów stacjonujących we Wrocławiu i okolicach, adresy i skład osobowy urzędów, izb rzemieślniczych, wykaz fabryk, zakładów pracy, spis ulic i placów, krótki przewodnik po mieście) cena: 600

1249.VERZEICHNIS sämmtlicher Ortschaften der Provinz Schlesien mit Angabe des Kreises, des Amtsgerichtsbezirks und der Postanstalt, durch welche die Bestellung der Postsendungen ausgeführt wird. Berlin 1901. Reichsdruckerei. 8, s. XVI, 321. opr. bibliot. ppł. z epoki (Otarcia okł., podklejony ubytek narożnika karty tyt., zabrudzenia niektórych kart. Poprawki i notatki w tekście oraz na osobnej karcie. Wykaz miejscowości Śląska) cena: 320

1250.VOLGER Georg — Handbuch des Grundbesitzes im Deutschen Reiche. [Bd.] 1: Das Königreich Preussen. Lieferung 6: Provins Schlesien. Zweite verbesserte Aufl. Berlin 1892. Nicolaische Verlags-Buchhandlung. 8, s. [8], LIV, [2], 703. opr. oryg. pł. (Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Wykaz własności ziemskiej na Górnym i Dolnym Śląsku) cena: 480

* * *

1251.KUBISZ Jan — Pamiętnik starego nauczyciela. Garść wspomnień z życia śląskiego w okresie budzącego się ruchu narodowego w b. Księstwie Cieszyńskiem. Cieszyn 1928. Wyd. Tow. Ewangelickiego. 8, s. 313, [4]. opr. ppł. z epoki (Maliszewski 3693. Stan bardzo dobry. Ilustr. w tekście. Pamiętnik obejmuje okres od lat 1850-tych po r. 1925 i "ma do dzisiaj wartość jako źródło historyczne" (PSB). Patrz też poz. 872) cena: 100

1252.KULISY twórczości. Listy 14 pisarzy emigracyjnych do Juliusza Sakowskiego 1945-1977. Paris [1977]. Księg. Polska. 8, s. [2], 280. brosz. (Stan dobry. Piecz. W.Iwaniuka - poety, tłumacza i krytyka lit., osiadłego po wojnie w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Zaw. listy A.Chciuka, Z.Czermańskiego, J.Frylinga, W.Grubińskiego, M.Grydzewskiego, M.Hemara, M.Hłaski, J.Lechonia, P.Łyska, A.Pragiera, A.Słonimskiego, K.Wędziagolskiego, K.Wierzyńskiego, J.Wittlina) cena: 80

1253.KULTURA masowa. Przeł. i oprac. C.Miłosz. Paryż 1959. Inst. Literacki. 8, s. 145, [2]. brosz. Bibl. "Kultury", t.41, Dokumenty, [t.] 6 (Stan dobry. Zaw. teksty D.Macdonalda, C.Greenberga, M.Mcluhana, E. Van Den Haaga, L.Fiedler, M.Tumina oraz wstęp i zakończenie C.Miłosza) cena: 80

1254.KURCZYŃSKI Zygmunt — Relutońskie piosenki obozowe. Zebrał i okładkę rys. ... Lwów 1919. Druk. "Prasa". 16, s. 84, [4]. brosz. (Otarcia i naddarcia krawędzi okł. Zapiski. Zaw. nuty i teksty 68 pieśni patriotycznych) cena: 48

a87-1255.jpg (90588 bytes)1255.LAFORGUE Jules — Moralités légendaires. Frontispice gravé a l'eau-forte par Constantin Brandel. Paris 1920. G.Crès et C-ie. 16d, s. [6], 246, [5], tabl. 1. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Wydano 2.000 egz. Na fronispisie oryginalna akwaforta Konstantego Brandla przedstawiająca Andromedę) cena: 250

1256.LAM Stanisław — Najwybitniejsi poeci emigracji współczesnej. Antologia. Wyd. ... Paryż [1951]. Księg. Pol. 8, s. 207. brosz., obw. (Niewielkie zaplamienia obw., stan dobry. Zaw. wiersze S.Balińskiego, J.Lechonia, J.Łobodowskiego, K.Wierzyńskiego i J.Wittlina) cena: 60

a87-1257.jpg (75839 bytes)1257.LANGROD Adolf — Rzut oka na powstanie kolei żelaznych. Z 18 rys. Warszawa 1936. Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce. 8, s. 40. brosz. Szkice popularno naukowe z zakresu kolei żelaznych, nr 1 (Okł. nieco zaplamiona, wewnątrz stan dobry) cena: 80

1258.LASOCKI Zygmunt — Wspomnienia szefa administracji P[olskiej] K[omisji] L[ikwidacyjnej] i K[omisji] Rz[ądzącej]. Kraków 1931. Nakł. autora. 8, s. 154, [1]. brosz. (Skrzypek 930. Niewielkie załamania przedniej okł., wewnątrz stan dobry) cena: 60

a87-1259.jpg (60312 bytes)1259.LECHICKI Czesław — Kościół ormiański w Polsce. (Zarys historyczny). Z przedm. D.Kajetanowicza. 10 rycin i mapa. Lwów 1928. Druk. "Słowa Pol.". 8, s. X, 182, [3], tabl. 9, mapa 1. opr. ppł. z epoki z szyldzikiem (Brak 1 tabl. Stan dobry. Na końcu: bibliografia, tabl. chronologiczna, poczet biskupów i arcybiskupów ormiańskich lwowskich. Nieczęste) cena: 120

a87-1260.jpg (74953 bytes)1260.LECHOŃ Jan — Karmazynowy poemat. Warszawa 1922. Ignis. 16d, s. 55, [2]. opr. oryg. miękka pł. z zach. okł. brosz. (SPKL 371. Okł. nieco zakurzona, stan dobry. Wyd.II. Barwna okł. rys. Z.Stryjeńskiej. Wklejka ochronna z faksymilową parafką inicjałową autora. Tom poezji zawierający "siedem miniaturowych arcydzieł, które zdobyły mu [autorowi] z miejsca wysoką pozycję" (LPPE)) cena: 100

1261.LECHOŃ Jan — Rzeczpospolita babińska. Śpiewy historyczne. Warszawa [1920]. Tow. Wyd. "Ignis". 8, s. 73, [3]. brosz. (Zaplamienie i odbarwienia okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz. Podpis własn. K.A.Jaworskiego. Tom poezji. Wyd.I) cena: 80

a87-1262.jpg (41375 bytes)1262.LEC Stanisław Jerzy — Myśli nieuczesane. Kraków 1959. Wyd. Literackie. 16d, s. 154, [4]. opr. pł., obw. (Otarcia i podklejenia obw., wewnątrz stan dobry. Ekslibris. Odręczna dedykacja autora. Obw. i ilustr. D.Mroza) cena: 100

1263.LEDNICKI Wacław — Pamiętniki. T.1-2. Londyn 1963-1967. B.Świderski. 8, s. 656, tabl. 16; 752, tabl. 20. opr. oryg. pł., obw. (Skrzypek 941. Stan dobry. Wspomnienia obejmują okres od końca XIX w. do 1918. Zaw. m.in. dzieje rodu Lednickich w Moskwie i na Smoleńszczyźnie, omówienie działalności kolonii polskich w Moskwie i Petersburgu) cena: 120

1264.LELEWEL Prot — Wspomnienia moje o działaniach wojennych, korpusu pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego w 1813 roku. Warszawa 1878. Wyd. Red. "Bibl. Warsz.". Druk. J.Bergera. 8, s. [2], 27. brosz. (Maliszewski 1274. Okł. nieco zakurzona, ślady zawilgocenia. Wspomnienia oficera napoleońskiego (kampanię 1812 odbył jako adiutant gen. E.Żółtowskiego), posła na sejm Król. Pol. i ziemianina) cena: 100

a87-1265.jpg (96520 bytes)1265.LENARTOWICZ Teofil — Cztery obrazy. Kraków 1848. Nakł. F.Baumgardtena, Druk. Minka & Schmiedehausen, Tarnów. 8, s. 38. brosz. (Papier miejscami zabrązowiony, okł. lekko nadkruszone, poza tym stan dobry. Piecz. własn. Poezje. Zaw. m.in.: Niewiasta, Rodzic, Wrogi, Sybir) cena: 100

1266.LESZCZYCKI Stanisław — Znaczenie gospodarcze ruchu uzdrowiskowo-turystycznego na Śląsku. Z 13 mapkami. Katowice 1937. Inst. Śląski. 8, s. 81. brosz. Zagadnienia gospodarcze Śląska, [nr] 10. (Stan bardzo dobry. Mapki w tekście) cena: 40

a87-1267.jpg (70628 bytes)1267.LESZCZYŃSKI Edward — Radość samotna. Warszawa 1923. Inst. Wyd. "Bibl. Pol.". 16d, s. 144. brosz. (Stan dobry. Herald. piecz. własn. Z.Mierzejewskiego. Tom wierszy młodopolskiego poety związanego z kabaretem "Zielony Balonik", szwagra T.Boya-Żeleńskiego) cena: 60

1268.LESZCZYŃSKI Edward — Wiosenne niebo. Kraków 1910. Nakł. autora. 16d, s. [2], 123. brosz. (Załamanie narożnika przedniej okł., stan dobry. Podpis własn. "S.Żeleński". Tom wierszy ozdobiony litografowaną, secesyjną kompozycją na okładce) cena: 70

a87-1269.jpg (85443 bytes)1269.LIÈVRE Pierre — Supplément au Paradoxe sur le comédien de Diderot. Cuivres et bois originaux de C.Brandel. Paris 1929. Éd. du Trianon. 8, s. 118, [3], tabl. 4. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Wydano 1.260 egz., ten nr 92 - jeden z 75 egz. na papierze Hollande Pannekoek; egz. nieobcięty. Zaw. cztery całostronicowe grafiki wykonane przez Konstantego Brandla w technice suchej igły (portret Diderota i autora książki oraz dwie kompozycje fantastyczne) oraz 10 drzeworytów w tekście. Bibliofilsko wydany komentarz do "Paradoksu o aktorze" Diderota) cena: 1.200

a87-1270.jpg (46655 bytes)1270.LIÈVRE Pierre — Supplément au Paradoxe sur le comédien de Diderot. Cuivres et bois originaux de C.Brandel. Paris 1929. Éd. du Trianon. 16d, s. 118, [3], tabl. 4. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Wydano 1.260 egz., ten nr 1.039 na papierze de Rives. Zaw. cztery całostronicowe grafiki wykonane przez Konstantego Brandla w technice suchej igły (portret Diderota i autora książki oraz dwie kompozycje fantastyczne) oraz 10 drzeworytów w tekście) cena: 250

1271.LIGĘZA Mikołaj — Pisma ... kasztelana sandomierskiego, starosty bieckiego, ropczyckiego etc. Wyd. J.Turowskiego. Kraków 1859. Nakł. Wyd. Bibl. Pol., Druk. Czasu. 16d, s. 51, [1]. opr. bibliot. ppł. [Biblioteka polska, z.50] (Stan dobry. Piecz. bibliot.) cena: 100

1272.LIKOWSKI Edward — Unia brzeska (r. 1596) opowiedziana przez x. biskupa ... Poznań 1896. Nakł. autora. 8, s. XX, 424. opr. psk. z epoki, obcięcie złoc. (Otarcia okł., poza tym stan dobry. Na początku obszerna bibliografia tematu

E.Likowski (1836-1915) - arcybiskup gnieźnieńsko-poznański, historyk Kościoła) cena: 180

1273.LINDE Samuel Bogumił — Słownik języka polskiego. Wyd.III fotooffsetowe. T.1-6. Warszawa 1951. PIW. 4. opr. indywidualna psk. zdob. w 7 wol. (Stan bardzo dobry. Reprint drugiego, rozszerzonego wydania słownika z l. 1854-1860. Oprawa Ryszarda Ziemby z Rzeszowa. Egzemplarz własny introligatora: jego ekslibrisy i piecz. własn. Grzbiety 5-polowe, skóra brązowa, na grzbietach dwa szyldziki; na czerwonym złoc. autor i tytuł, na zielonym złoc. numer tomu i zakres literowy; w polu pomiędzy szyldzikami złoc. rozeta. Płótno okleinowe ciemnoczerwone ze złoc. zdobnikiem w narożniku przednich okł. Obcięcie barwione. Ostatni tom, znacznie grubszy od pozostałych, został podzielony na 2 wol.) cena: 3.600

a87-1274.jpg (71115 bytes)1274.LIPOWSKI Józef — Gospodarz wiejski i miejski czyli dziennik najpotrzebniejszym i najpożyteczniejszym wiadomościom poświęcony, a mianowicie: rolnictwu, ogrodnictwu, leśnictwu, budownictwu [...]; pszczolnictwu, rybołowstwu, łowiectwu; sztukom, rękodziełom, rzemiosłom; porządkowi domowemu, spiżarni, kuchni; rozmaitościom i t.d. wyd. w połączeniu prac i starań przyjaciół umiejętności przem.-roln. przez ... T.1, z.1-2. Strazburg [!] 1838. Druk. G.Silbermanna. 8, s. [4], III, [1], 6, 164, [4], tabl. rozkł. 2; 166-330, [2], tabl. rozkł. 1. opr. wsp. psk. z zach. okł. zesz. (Ślady zawilgocenia w z.1, podklejenia okł. zesz. Do kompletu brak t.2, z.3-4. Piecz., m.in. Szkoły Narod. Pol. w Batignolles. Zaw. m.in.: O początku i postępie fabrykacyi cukru krajowego, Sposób bielenia wełny, Nowa sikawka do gaszenia ognia wewnątrz budowli, Doskonały sposób robienia i wypalania dachówek, Mieszanina naśladująca złoto, Atrament suchy i płynny, Sposób pasienia wieprzów mięsem gotowanem, Maść na rany u owiec, Nowy sposób robienia piwa bez słodu, Pomada przeciw wypadaniu włosów, Maszyna do piłowania drzewa, Sposób robienia cydru czyli jabłecznika, Tuczenie ryb) cena: 360

1275.LORENTZ Stanisław — Jan Krzysztof Glaubitz, architekt wileński XVIII w. Materiały do biografii i twórczości. Z 29 ilustr. w tekście. Warszawa 1937. Tow. Nauk. Warsz. 4, s. [2], 44. brosz. Prace z historii sztuki, [t.] 3 (Ubytek narożników kilku pierwszych kart, poza tym stan bardzo dobry. Ilustrowana monografia życia i twórczości wileńskiego architekta specjalizującego się w projektowaniu kościołów, ich wnętrz, pałaców oraz domów mieszczańskich (m.in. w Wilnie, Słonimiu, Połocku, Stołowiczach)) cena: 50

a87-1276.jpg (64990 bytes)1276.LUBICZ-SZYDŁOWSKI, MIERZEJEWSKI — Zabawy i gry ruchowe dla wojska i stowarzyszeń P.W. Wyd.II. Warszawa 1931. Skł. gł.: Gł. Księg. Wojsk. 16d, s. [2], 54, [6]. brosz. (Stan bardzo dobry) cena: 50

1277.LUBOMIRSKI Eugeniusz — Kartki z mego życia. Londyn 1982. Pol. Fund. Kult. 8, s. 159. brosz. (Stan dobry. Ilustr. w tekście) cena: 48

1278.LUTOSŁAWSKI Jan — Księga pamiątkowa na 75-lecie "Gazety Rolniczej" 1861-1935. Księga wsi polskiej. Źródła, dzieje i kierunek jej kultury. Pod red. ... T.1-2. Warszawa 1938. Ossolineum. 4, s. XXXIV, 472; VII, [1], 473-1000. opr. oryg. ppł. (Otarcia okł., brak przednich wyklejek, brak karty przedtyt. w t.1. Zaw. m.in. "Obrazy stosunków rolniczych polskich ostatniego 25-lecia", szczegółowe informacje o organizacjach rolniczych, opisy przykładowych gospodarstw rolnych z Pomorza, Wielkopolski, Małopolski, Śląska, Wołynia, kresów. Liczne ilustr. w tekście) cena: 320

1279.LUTOSŁAWSKI Wincenty — Posłannictwo polskiego narodu. Warszawa 1939. Tow. Wyd. "Rój". 16d, s. XVI, 239, [1]. brosz., obw. (Obw. i fragment grzbietu naddarte, poza tym stan dobry) cena: 60

[ŁOWIECTWO, leśnictwo].

a87-1280.jpg (105822 bytes)1280.BADENI Stefan — Szczęśliwe dni. Urywki z pamiętnika myśliwskiego. Z 72-ma zdjęciami z natury. Kraków 1930. Druk. W.L.Anczyca i Sp. 4, s. 158, [1]. opr. pł., zdob. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Ekslibris, piecz., obca dedykacja) cena: 300

a87-1281.jpg (58856 bytes)1281.JANOTA Eug[eniusz], ANCZYC Wł[adysław] L. — Obrazki z życia zwierząt. Bóbr przez Dra Eug. Janotę [oraz] Żubr przez Wł. L. Anczyca. Kraków 1876. Księg. " Czytelni Lud.". 16d, s. IX, [1], 106. opr. psk. z epoki (Wyraźne otarcia okł., miejscami zaplamienia wewnątrz. Piecz. i zapiski inwentarzowe) cena: 80

1282.KORABIEWICZ Wacław — Matto Grosso. Z notatek wypychacza ptaków. Kraków 1948. Wyd. "Horyzont". 8, s. 248, [3], tabl. 11. brosz. (Okł. nieco otarta, naddarcia pierwszej tabl.) cena: 50

1283.KORSAK Włodzimierz — Rok myśliwego. Rzecz dla myśliwych i miłośników przyrody. Z przedm. J.Weyssenhoffa. 250 rys. autora, z tych 12 na osobnych tabl. Poznań 1922. Nakł. Książnicy Narod. M.Niemierkiewicza i Sp. [i in.]. 4, s. 340, [2], IV, [1]. opr. oryg. pł. zdob. (Ilustracja okładkowa wklejona wewnątrz, stan dobry. Oprawa Introligarorni Drukarni Roln. w Poznaniu (tłok na tylnej okł.). Tablice w ramach paginacji) cena: 160

1284.MIZERSKI M. — Gospodarstwo karpiowe. Hodowla karpia i zakładanie stawów. Wyd.II przerobione i rozsz. z licznemi ryc., wykresami i tabl. Warszawa 1935. Tow. Oświaty Roln. 8, s. 336. opr. oryg. ppł., okł. brosz. naklejona na oprawę. Encyklopedja gosp. wiejskiego, nr 128-130 (Załamania przedniej wyklejki i karty przedtyt., stan dobry. Piecz.) cena: 80

1285.NUNBERG Marjan — Klucz do oznaczania ważniejszych szkodliwych owadów leśnych. Warszawa 1935. Inst. Badawczy Lasów Państw. 16d, s. 288, [3]. opr. oryg. pł. S.B: Wyd. pomocnicze i techniczno-gospodarcze, nr 1 (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora. Ilustr. w tekście) cena: 100

1286.RZEWUSKI Adam — Ze strzelbą na ramieniu. Opowiadania myśliwskie. Z przedm. J.Ejsmonda. Warszawa 1929. Dom Książki Pol. 16d, s. 246, [10]. brosz. (Brak portretu, otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Obca dedykacja na karcie tyt.) cena: 60

a87-1287.jpg (81589 bytes)1287.SAPIEHA Leon — Lasy Ituri. Wspomnienia z podróży. Kraków 1928. Druk. W.L.Anczyca i Sp. 4, s. 204, [3], mapy 2. opr. ppł. z zach. okł. brosz. (Okł. lekko zakurzone, poza tym stan bardzo dobry. Oprawa Roberta Jahody (sucha piecz. na tylnej wyklejce). Relacja z wyprawy myśliwskiej do Afryki Równikowej. Liczne ilustr. w tekście) cena: 360

1288.STARZEŃSKI Leopold — Z gawęd starego myśliwca. Warszawa 1900. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 16d, s. [4], 161, [2]. opr. psk. z epoki (Okł. nieco otarte, wewnątrz stan bardzo dobry. Podpis własn. Gawędy myśliwskie wierszem i prozą) cena: 120

1289.STRZELECKI Antoni, BRATYŃSKI Leon — Gospodarstwo rybne i urządzanie stawów. (Z 116-ma drzeworytami). Warszawa 1877. Druk. J.Sikorskiego. 16d, s. [8], 418, V. opr. wsp. psk. złoc. (Ślad zawilgocenia w narożniku ostatnich kart, miejscami niewielkie zaplamienia. Piecz.) cena: 240

1290.USTAWA łowiecka z 13/7 1909 Nr. 2 z r. 1910 d.u.k. dla Królestwa Galicyi i Lodomeryi z W. Księstwem Krakowskiem. Z rozporządzeniami późniejszemi, objaśnieniami i skorowidzem. Nakł.III. Lwów 1911. Wyd. "Gminy". 16d, s. 74, [6]. opr. ppł. z epoki (Papier nieco pożółkły. Podkreślenia w tekście) cena: 80

1291.WEYSSENHOFF Józef — Soból i panna. Cykl myśliwski ozdobiony 85 barwnymi i czarnymi rys. H. Weyssenhoffa. Warszawa 1913. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 4, s. [4], 228, [3], tabl. 15. opr. oryg. kart. (Podklejenia grzbietu, niewielkie otarcia okł., wewnątrz stan dobry) cena: 260

WODZICKI Kazimierz — Zapiski ornitologiczne. Kraków. Nakł. "Czasu". 16d

1292.T.1: Bocian. Wyd.II poprawne. 1877. s. XV, [1], 91. brosz. wt. (Niewielkie ślady zawilgocenia, naddarcia karty przedtyt.) cena: 80

1293.T.5: Wróbel. Wyd. nowe, znacznie pomnożone. 1880. s. 80. opr. ppł. z epoki (Otarcia okł., blok nieco poluźniony, miejscami zażółcenia papieru) cena: 80

a87-1294.jpg (48731 bytes)1294.T.6: Kukułka. Wyd. nowe, znacznie pomnożone. 1884. s. 236. opr. ppł. z epoki (Brak przedniej wyklejki) cena: 100

* * *

a87-1295.jpg (49766 bytes)1295.ŁOZIŃSKI Bronisław — Szkice z historyi Galicyi w XIX wieku. Z przedm. i pod kier. W. Tokarza. Wyd. W.Łoziński. Z podobizną autora i siedmioma częścią barwnemi ryc. Lwów 1913. Nakł. Księg. Gubrynowicza i Syna. 8, s. XXII, 436, tabl. 8. opr. ppł. z epoki (Stan dobry. Piecz. własn. Zaw. m.in.: Z historyi Stanów galicyjskich, Proces kryminalny K.Szajnochy, Z teki M.Kraińskiego, Galicya w roku 1846, Sprawa kryminalna A.Fredry o zdradę stanu) cena: 160

1296.ŁOZIŃSKI Władysław — Życie polskie w dawnych wiekach. Wyd.V, ilustr., przejrz. i uzup. 4, s. VIII, 251, tabl. 100. opr. oryg. pł. zdob. (Grzbiet nieco spłowiały, otarcia dolnej krawędzi grzbietu, podklejone pęknięcie tylnej wyklejki. Zaw. m.in.: Zamki i pałace, Dwory i dworki, Ubiory i splendory, Dom i świat) cena: 320

1297.ŁUSZCZKIEWICZ Władysław — Z wystawy starożytności z czasów Sobieskiego w Sukiennicach wrażenia i uwagi. Kraków 1883. Nakł. S.Cichockiego. 16d, s. [2], VIII, 73. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. podklejona, podklejenia marginesu karty tyt. Piecz. Rudolfa Mękickiego. Wrażenia wybitnego krakowskiego historyka sztuki w wystawy zorganizowanej z okazji dwusetnej rocznicy Wiktorii wiedeńskiej) cena: 60

1298.[MACHAY Ferdynand] — Co my za jedni? B.m. [1912?]. 16d, s. 23. brosz. (Grzbiet podklejony, ślady po taśmie na grzbiecie. Zaw. anonimowe teksty F.Machaya, E.Sterculi i A.Matonoga w gwarze orawskiej) cena: 60

1299.MACHAY Ferdynand — Co my za jedni? Wyd. pod kierow. ks. ... B.m. [1912?]. Koło Polaków Orawskich i Spiskich. 16d, s. 27. brosz. (Tylna okł. nieco zaplamiona, stan dobry. Zaw. anonimowe teksty F.Machaya, E.Sterculi i A.Matonoga w gwarze orawskiej) cena: 60

1300.MACHAY Ferdynand — Gazda Piotr Borowy. Życie i pisma. Drzeworyty wykonał S.Jakubowski. Wyd.II. Kraków 1938. Nakł. Zw. Górali Spisza i Orawy. 16d, s. 111, [1]. brosz. (Grońska 285. Stan bardzo dobry) cena: 60

1301.MACHAY Ferdynand — Moja droga do Polski. (Pamiętnik). Warszawa 1923. Gebethner i Wolff. 16d, s. 260. brosz. (Skrzypek 1064. Przedarcia tylnej okł. i ostatnich trzech kart, okł. nieco zaplamiona) cena: 60

1302.MACHAY Ferdynand — Moja droga do Polski. (Pamiętnik). Wyd.II. Kraków 1938. Druk. Przem. 16d, s. 262, [1]. brosz. (Skrzypek 1064. Krawędzie okł. nieco nadkruszone, wewnątrz stan bardzo dobry) cena: 50

1303.MACHAY Ferdynand — Nasi gazdowie w Paryżu. Wspomnienie z podróży. Kraków 1919. Nakł. Pol. Kom. Plebiscytowego dla Spisza i Orawy. 8, s. 79. brosz. Uzup. odb. z "Gaz. Podhalańskiej" (Maliszewski 4189. Stan dobry. Relacja z wyprawy górali Spisza i Orawy do Paryża, zorganizowanej przez Związek Górali w Zakopanem) cena: 60

a87-1304.jpg (63901 bytes)1304.MACHIAWELLI Mikołaj — Traktat o księciu (il principe). Przeł. na jęz. polski A.Sozański. Kraków 1868. Druk. Uniw. Jag. 16, s. 192, [3], tabl. 1. opr. ppł. z epoki (Okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry. Na tabl. fotograficzna reprodukcja portretu autora. Pierwsze polskie wydanie "Księcia") cena: 100

1305.MACZEK Stanisław — Od podwody do czołga. Wspomnienia wojenne 1918-1945. Edinburgh 1961. Tomar Publ. 8, s. 304, tabl. 13. opr. oryg. pł., obw. (Skrzypek 3683. Stan dobry. Dołączona karta przedtyt. z innego egz. z odręczną dedykacją autora dla J.Rostworowskiego. Wyd.I) cena: 120

1306.MADEYSKI Jerzy — Z przełomowych dni 1918 roku. Osobiste wspomnienia. Kraków-Warszawa 1920. Księg. J.Czerneckiego. 8, s. 24. opr. ppł. z epoki (Maliszewski 4194. Stan dobry. Piecz. Wspomnienia "obejmują krótki okres urzędowania autora jako [austriackiego] ministra wyznań i oświaty, ostatnie miesiące istnienia cesarskiej Austrii" (PSB)) cena: 50

a87-1307.jpg (26097 bytes)1307.MAJAKOWSKI [Włodzimierz] — Majakowski w przekładach Artura Sandauera. Warszawa 1977. Czytelnik. 16d, s. 279. opr. oryg. kart., obw. (Stan dobry. Odręczna dedykacja A.Sandauera. Oprac. graf. J.Czerniawskiego) cena: 64

1308.MAKUSZYŃSKI Kornel — Kartki z kalendarza. Warszawa 1939. Gebethner i Wolff. 16d, s. 276, [2]. brosz. (Otarcia okł., ubytek grzbietu, naddarcia krawędzi. Odręczna dedykacja autora. Wyd.I. Szkice i felietony literackie) cena: 180

a87-1309.jpg (56211 bytes)1309.MAKUSZYŃSKI Kornel — Słońce w herbie. Wyd.VII. Warszawa [1947]. Zakł. Wyd. B.Matuszewski. 16d, s. 376. opr. [oryg.?] pł. (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora) cena: 150

a87-1310.jpg (87571 bytes)1310.MALCZEWSKI Antoni — Marja. Powieść ukraińska. Z 10 autolitografjami T.Rożankowskiego. Lwów-Poznań 1922. Wyd. Polskie. 16, s. [6], 80, tabl. 10. opr. oryg. kart. (NK 8, 336; SPKL 330; Grońska 476. Grzbiet z niewielkim ubytkiem, okł. nieco zabrudzone, ślady wilgoci w dolnym marginesie. Tekst z rękopisu oprac. S.Lam) cena: 80

1311.MALECZYŃSKI Karol — Urzędnicy grodzcy i ziemscy lwowscy w latach 1352-1783. Lwów 1938. Nakł. Tow. Nauk. 8, s. [4], 239, [1]. brosz. Zabytki dziejowe, t.6, z.1 (Okł. lekko nadkruszona, z podklejonym naddarciem, wewnątrz stan bardzo dobry) cena: 120

a87-1312.jpg (66401 bytes)1312.MALINOWSKI Bronisław — Prawo, zwyczaj, zbrodnia w społeczności dzikich. Z przedm. C.Znamierowskiego. Warszawa-Poznań 1939. Pol. Inst. Socjologiczny. 4, s. X, 128. brosz. Bibl. socjolog., t.4 (Stan bardzo dobry (egz. nieco obcięty?). Pierwszy polski przekład dwóch prac: "Prawo i zwyczaj" oraz "Zwyczaj i zbrodnia") cena: 120

1313.MALINOWSKI Bronisław — Życie seksualne dzikich w północno-zachodniej Melanezji [...]. Słowem wstępnym poprzedził H.Ellis. 97 rycin i rysunków w tekście. Warszawa 1938. Wyd. J.Przeworskiego. 8, s. L, [2], 503, [1], tabl. 52. opr. ppł. z epoki (Stan dobry. Pierwsze polskie wydanie najgłośniejszej pracy B.Malinowskiego. Pierwodruk angielski ukazał się w 1929) cena: 240

1314.MAŁACHOWSKI Godzimir — Pamiętnik jubileuszowy Galicyjskiej Kasy Oszczędności we Lwowie 1844-1894. Lwów 1894. Nakł. Galic. Kasy Oszczędności. 4, s. 88, XXXV, [1], VII, [8], tabl. 1, liczne tabele. opr. oryg. ppł. (Zaplamienie górnej części przedniej okł., wyklejki pęknięte w grzbiecie, wewnątrz stan dobry) cena: 240

1315.MAŁECKI Mieczysław — Język polski na południe od Karpat (Spisz, Orawa, Czadeckie, wyspy językowe). Z 2 mapami. Kraków 1938. Gebether i Wolff. 16d, s. 107, [1], mapy 2. brosz. Bibl. Tow. Miłośn. Jęz. Pol., nr 12 (Stan bardzo dobry. Ekslibris) cena: 48

a87-1316a.jpg (52539 bytes)a87-1316b.jpg (45310 bytes)1316.MAŁGORZATA, królowa Navarry [d'AUGOULEME Marguerite] — Heptameron. Opowiadania królowej Nawarry. Według dokumentów zebranych przez Le Roux de Lincy i Montaiglon. Tłomaczył St.Moulin. Ilustr. Coeurdame. Lwów [1911]. Wyd. "Kultura i Sztuka". 8, s. XVII, [1], 483, tabl. 34. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Niewielkie zaplamienia okł. brosz., poza tym wewnątrz stan bardzo dobry. Książka mocno skrytykowana przez C.Lechickiego w jego słynnym "Przewodniku po literaturze": autorka "sympatyzowała całą duszą z pogańską radością życia, oczywiście zmysłową"; o "Heptameronie": "72 nowele erotyczne, opowiadane w jakimś klasztorze, większość pornograficznych i antyklerykalnych; zupełny amoralizm") cena: 240

a87-1317.jpg (54142 bytes)a87-1317a.jpg (81200 bytes)1317.[MANIEWSKI Konstanty] — Tatry. Przez Podtatrzanina [pseud.]. Z dwiema miedziorytami. Wiedeń 1866. Nakł. autora. Druk. O.O. Mechitarystów. 8, s. 123, [2], tabl. 3. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, otarcia okł., miejscami zażółcenia papieru. Na tabl. widok Morskiego Oka i Czorsztyna. "Zbiorek wierszy godny jest szczególnej uwagi choćby z tego względu, że był pierwszym tomikiem wierszy o Tatrach, jaki notują dzieje polskiej litaratury. Mający spore wykształcenie Maniewski podjął - także jako pierwszy z Polaków - próbę naukowego zbadania problemu reakcji człowieka na góry i sprawie tej poświęcił Wstęp, ujmujący zagadnienia także i pod kątem historycznym" (J.Kolbuszewski "Tatry w literaturze polskiej 1805-1939", Kr. 1982, s. 97). Nieczęste) cena: 320

1318.MAŃKA Antoni — Kronika Kochłowic i okolicy. Bytom GS 1925. Druk. "Katolik". 16d, s. 32. brosz. (Okł. nieco zakurzone, niewielkie zaplamienia. Krótka monografia historyczna śląskich Kochłowic) cena: 42

a87-1319.jpg (52180 bytes)a87-1319a.jpg (56474 bytes)1319.[MARCINKOWSKI Antoni] — Lud ukraiński, jego pieśni, bajki, podania, klechdy, zabobony, obrzędy, zwyczaje, przysłowia, zagadki, zamawiania, sekreta lekarskie, ubiory, tańce, gry i t.d. Zebrał i stosownemi uwagami objaśnił Antoni Nowosielski. [pseud.]. T.1-2. Wilno 1857. Nakł. T.Glücksberga. 8, s. XII, 380, portret 1; [4], 282, [3]. razem opr. wsp. psk. z zach. okł. brosz. (Zaplamienia narożnika pierwszych kart t.2, podklejone naddarcie okł. brosz. t.2, stan dobry. Oprawa stylizowana na oprawę z epoki, na nowy grzbiet naklejony grzbiet stary ze złoceniami, okleina z papieru marmoryzowanego. Praca dedykowana J.I.Kraszewskiemu. T.1 ukazał się bez rozbudowanego podtytułu. Autor (1823-1880) - publicysta, powieściopisarz i folklorysta "sporą część zebranych z [...] dziedziny [etnografii] materiałów ogłosił [...] w zbiorze 'Lud ukraiński', uznawanym dziś za jedną z najwybitniejszych publikacji w dorobku folklorystyki okresu romatyzmu" (PSB). Rzadkie) cena: 1.600

a87-1320.jpg (46039 bytes)1320.MARCZYKIEWICZ Franciszek — Hidrografia miasta Krakowa i jego okręgu. Skreślił w celu otrzymania stopnia Doktora Medycyny w Uniw. Jag. ... Kraków 1847. Druk. Uniw. 8, s. 103, [1]. opr. nieco późn. ppł. (Stan dobry. Piecz., zapiski inwentarzowe. Szczegółowy opis przebiegu rzek Krakowa i jego okolic, omówienie występowania i właściwości leczniczych wód mineralnych) cena: 160

a87-1321.jpg (104995 bytes)1321.MARKOWA Eugenia — Witraże. Kartki z kroniki śląskiej. Z drzeworytami Stefana Mrożewskiego. Paryż [1946]. Księg. Pol. 8, s. 102, [1], tabl. 4. brosz. (Niewielkie zaplamienie okł., miejscami zaplamienia kart. Cztery całostronicowe drzeworyty na tablicach, piąty na przedniej okładce) cena: 220

a87-1322.jpg (95699 bytes)1322.MARTYNOWSKI Stanisław — Droga do wolności. Wspomnienia z katorgi tobolskiej. Łódź 1928. Stow. Byłych Więźniów Polit. 8, s. [4], 97, [3]. brosz. (Skrzypek —; Dolindowska II 456. Otarcia okł. Nieczęste) cena: 60

a87-1323.jpg (64102 bytes)1323.MARUSARZ Stanisław — Skok, który uratował mi życie. Spisał Z.K.Rogowski. Warszawa 1974. Sport i Turystyka. 8, s. 31, [1]. brosz. (Otarcia okł. Autograf S.Marusarza. Wspomnienia wojenne znakomitego narciarza, czterokrotnego olimpijczyka) cena: 50

1324.MATERATZ [pseud.], STERNIT [pseud.] — Flora W.S.W. Studjum złośliwe, analityczno-psychologicznie wymęczone. Warszawa 1926. Nakł. Tow. Popierania i Eksploatacji Dróg Moczo-Płciowych. 4, s. 16. brosz. (Otarcia karty tyt., karty nieco załamane. Dane wydawnicze (zapewne poza miejscem i rokiem) fikcyjne. Wydawnictwo satyryczne przygotowane przez studentów Wyższej Szkoły Wojennej. Autorzy na karcie tyt. przestawiają się jako: prof. Materatz - kierownik Stacji Doświadczalno-Przyjemnościowej "Dupiewo", inż. Sternit - inżynier rolny, prewetdocent w każdej sytuacji; wymieniają także swoje dotychczasowe publikacje: Nawóz własny a wybujałość kształtów, Tarcia w odbytnicy i tarcia koleżeńskie, Dreny w głowie i nawadnianie własne (odznaczone przez Collegium w Tworkach), Dupa w lufciku - autobiografia. Wśród fantastycznych roślin występujących w murach WSW autorzy wymieniają: w rodzinie conioboiceae (srakotłuki): patatajdes doctoralis - grubek bezwłosy, w rodzinie chedoiebiaceae (kurwojebki): vrobella capitans - wróblik szybkojebek, stephanus variati - stiopka jebliwa, leopoldia minnetica - bogolubiec częstośpiący (z rodzaju pizdolizków), caper curvalis - kozłek przydupiec, w rodzinie pantoflaceae (potulniaszki domowe): materacetis viesialiana - szerokodupek krągławy (jeden z niewielu przedstawicieli przeddyluwialnej grupy dupiastych na ziemiach polskich). Rzadkie) cena: 160

MATERIAŁY do biografii, genealogii i heraldyki polskiej. 4. brosz. (Stan dobry i bardzo dobry)

1325.T.3. Buenos Aires-Paryż 1966. Impreso en la Argentina. s. 277, [2] (Grzbiet pożółkły, z niewielkim ubytkiem. Zaw. m.in.: Z.Wdowiszewski "Tytuły polskie nadawane cudzoziemcom", W.Wehr "Polskie pamiątki heraldyczne w Rzymie", M.Paszkiewicz "Polacy naturalizowani w Wielkiej Brytanii w XIX w.") cena: 160

1326.T.5. Buenos Aires-Paryż 1971. Impreso en la Argentina. s. 293 (Zaw. m.in.: "Regesty przywilejów indygenatu w Polsce (1519-1793)", B.Klec-Pilewski "Wykaz prac drukowanych w wydawnictwach Pol. Tow. Herald. (1908-1939)", A.Jabłrzykowski "Ostrzeszewiczowie", J.Sienkiewicz "Wyprawa do Odessy w 1837 r.") cena: 160

1327.T.6. Buenos Aires-Paryż 1974. Druk. "Dorrego" J.Olsiewicza. s. 370, tabl. 21 (Zaw. m.in.: A.Ciechanowiecki "Złotnicy czynni w Krakowie w l. 1600-1700", A.Jabłrzykowski "Rodzina Jabłrzykowskich h. Grabie", S.Kossakowski "Wspomnienia z przeszłości") cena: 160

1328.T.7-8. Rzym 1985. Druk. Abilgrof-Tipoffset. s. 593, tabl. 16 (Wydano 350 egz., ten nr 274. Zaw. m.in.: J.Bartkowski i in. "Spis Polaków zmarłych w emigracji od roku 1831", E.Borowski "Genealogie niektórych polskich rodzin utytułowanych, s[eria] 5") cena: 240

1329.MATUSZEWSKI Ignacy — Swoi i obcy. (Pokrewieństwa i różnice). Zarysy literacko-estetyczne. Wyd.II popr. Warszawa 1903. Gebethner i Wolff. 16d, s, [4], 432, [1]. opr. psk. złoc. z epoki z zach. okł. brosz., obcięcie barwione (Stan bardzo dobry) cena: 600

1330.MĄCZYŃSKI Fr[anciszek] — Po drodze. Ze szkicowników architektonicznych. Kraków 1931. Druk. Narod. 4, s. 41, [2], tabl. 51. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Zaplamienie karty przedtyt., otarcia i podklejenia okł. brosz., poza tym stan dobry. Zbiór rysunków ze szkicowników podróżnych z lat 1900-1930. Na tabl. rys. architektoniczne m.in. z Torunia, Modeny, Rzymu, Krakowa. Na końcu teksty z autorskiego pamiętnika i listy od S.Witkiewicza) cena: 240

1331.MĄCZYŃSKI Fr[anciszek] — Ze Starego Krakowa. Ulice, bramy, sienie. Kraków 1908. Druk. Uniw. Jag. 4, s. 16, tabl. 91, plan 1. opr. wsp. pł. (Stan dobry) cena: 120

a87-1332.jpg (63403 bytes)1332.MEISSNER Janusz — Tajfun z południo-wschodu. Warszawa 1955. Iskry. 16d, s. 243, [2]. brosz. (Niewielkie otarcia okł. Odręczna dedykacja autora) cena: 100

a87-1333.jpg (50807 bytes)1333.MEISSNER Janusz — Wraki. Warszawa 1953. Iskry. 8, s. 419, [3]. brosz. (Niewielkie otarcia okł., brak obw. Odręczna dedykacja autora. Ilustr. M.Walentynowicza) cena: 100

a87-1334.jpg (43120 bytes)1334.[MEISSNER Janusz]. Porucznik Herbert [pseud.] — "L" jak Lucy. Edinburgh 1945. Składnica Księgarska. 8, s. 136, [4], tabl. 14. opr. oryg. pł. (Polonica 9934. Niewielkie uszkodzenie narożnika oprawy, wewnątrz stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora. Wyd.I popularnej powieści lotniczej - dalsze losy bohaterów "Żądła Genowefy") cena: 120

1335.[MĘKARSKI Stefan]. Józef Rudnicki [pseud.] — Lwów. Karta z dziejów Polski. (24 ilustr. w tekście). Glasgow 1943. Książnica Pol. 8, s. 88, tabl. 12. opr. oryg. pł. (Polonica 10029. Okł. nieco zaplamione, wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Dzieje Lwowa od 1340 do wybuchu II wojny) cena: 50

a87-1336.jpg (124191 bytes)1336.MICHEJDA Karol — Dzieje Kościoła ewangelickiego w Księstwie Cieszyńskiem. Z 10 illustr. i z mapką. Cieszyn 1909. Nakł. Tow. Ewangel. 16d, s. [16], 295, mapa 1. opr. oryg. pł. zdob. (Stan bardzo dobry. Piecz. Patrz też poz. 890) cena: 160

1337.MICKIEWICZ Adam — Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie. Historya szlachecka z r. 1811 i 1812 we dwunastu księgach, wierszem. Wyd. nowe. Kraków 1901. Gebethner i Wolff. 16, s. [4], 431, tabl. 1. opr. oryg. psk., obcięcie złoc. [Bibl. miniaturowa Gebethnera i Wolffa] (Otarcia krawędzi okł., zaplamienie bocznej części grzbietu, wyklejki pęknięte w grzbiecie) cena: 240

a87-1338.jpg (49218 bytes)1338.MICKIEWICZ Adam — Poezye Adama Mickiewicza. T.1. Wilno 1822. Druk. J.Zawadzkiego. 16, s. XLII, 140, [2]. opr. późn. kart. (Podklejenia ubytków ostatniej karty (spis treści z brakami tekstu), brak ostatniej karty z erratą. Pierwsze wydanie debiutanckiego tomu poezji Adama Mickiewicza. Egz. jest jednym z 500 egz. opublikowanych w r. 1822, rok później dodrukowano kolejnych 1000 egz. z tą samą tytulaturą i z poprawionymi błędami (np. s.70: "w Belzebuba" zmieniono na "u Belzebuba", s.74: "nie znaczny" na "nieznany"). W tym egz. błędy nie zostały poprawione. Jedna z najważniejszych polskich książek: "wydanie pierwszego tomu 'Poezji' było [...] momentem przełomowym w dziejach naszej literatury [...]. Datę ich edycji przyjęto się wkrótce uważać za początek polskiego romantyzmu" ("Mickiewicz. Encyklopedia", War. 2001, s. 411). "Oba tomiki wydania wileńskiego uważa się powszechnie za niezwykłą rzadkość [...], a możność nabycia jego nie należy do częstych, i rzadko który z katalogów antykwarskich może pochlubić się jego wymienieniem [...]. Zgodzimy się [...] na określenie pierwotnego wydania tomiku pierwszego, drukowanego w zaledwie w 500 egzemplarzach, jako 'rzadkie'" - pisał Semkowicz w 1926 r. (Semkowicz, s. 13). Teofil Syga trzydzieści lat później dodawał: "Wileńskie wydanie 'Poezji' już przed rokiem 1939 trudne było do zdobycia. Dzisiaj - po zniszczeniach wojennych - jest wielką rzadkością" (Syga, s. 25). Zaw. kartę tyt. ozdobioną amorkiem grającym na lutni, zezwolenie cenzora J.Kłągiewicza, dedykację dla przyjaciół: J.Czeczotta, T.Zana, J.Jeżowskiego i F.Malewskiego, listę 124 prenumeratorów (m.in. A.Czartoryski, L.Chodźko, J.Lelewel, E.Odyniec, M.Ogiński, M.Puttkamerowa), obszerną autorską "Przemowę" o poezji romantycznej i wiersze: "Ballady i romanse" oraz "Wiersze różne". Na końcu umieszczono dwustronicowy spis treści (w tym egz. uszkodzony)

Proweniencja: na przedniej wyklejce atramentem: "Pierwsze wydanie Poezji Adama Mickiewicza (nadzwyczaj rzadkie). Kołaczkowski", na karcie tytułowej podpis "Julian Kołaczkowski 1873" (J.Kołaczkowski (1837-1889) - historyk sztuki i przemysłu, kolekcjoner, autor m.in. "Słownika rytowników pol.", "Wiadomości o dawnych fabrykach w Polsce", "Wiadomości tyczących się przemysłu i sztuki w dawnej Polsce"). Na przedniej wyklejce odręcznie ołówkiem: "Ten egz. był własnością p. Wład. Ogińskiego") cena: 28.000

1339.MICKIEWICZ Adam — [Poezje. T.7. Paryż 1835. Wyd. A.Jełowickiego]. 16d, s. [IX]-XVI, 202, [1]. opr. psk. z epoki (Brak pierwszych ośmiu kart, otarcia i zaplamienia okł., zaplamienia pierwszych i ostatnich kart. Zaw. "Giaura" w tłum. A.Mickiewicza i "Korsarza" w tłum. A.E.Odyńca. Całość "Poezji" składała się z 8 tomów wyd. w l. 1828-1836) cena: 480

1340.MICKIEWICZ Adam — Z powiastek i bajek ... Zilustrował w linoleum i oprac. graf. jako ćwiczenie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych Bolesław Penciak. Warszawa 1950. Druk. Państw. Gimnazjum Graf. 4, s. 15, [1]. brosz. (Stan dobry. Odręczna dedykacja ilustratora na karcie tyt. Dołączono 6 oryginalnych drzeworytów B.Penciaka sygn. ołówkiem i katalog wystawy jego prac z 1970) cena: 120

1341.MIEROSŁAWSKI [Ludwik] — Pamiętnik Mierosławskiego (1861-1863). Wyd. J.Frejlich. Warszawa 1924. Inst. Wyd. "Bibl. Pol." 8, s. [4], V, [1], 214, [1], tabl. 1. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. Czasy i ludzie (Maliszewski 3195. Stan dobry. Podpis własn.) cena: 60

1342.MIKULSKI A. — Ziemia Śląska. Oprac. ... Katowice 1937. Wyd. Agencji Publ.-Prasowej "Trzy Zagłębia". 4, s. 56. opr. oryg. pł. (Okł. nieco zakurzone i zaplamione, stan dobry. Podpis własn. Album fotograficzny poprzedzony krótkim wstępem. Zdjęcia m.in. H.Poddębskiego, J.Bułhaka i M.Steckela) cena: 160

a87-1343.jpg (47848 bytes)1343.MIKULSKI Kazimierz — W mgle rysunki z wierszami przy drodze błądziły. Kraków 1995. Galeria Artemis. 8, s. [55]. brosz. (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora dla Jerzego Panka, jednego z najwybitniejszych grafików polskich. Tom wierszy ilustrowany rysunkami autora) cena: 180

1344.MILEWSKI Edward — Kwitnące ciernie. Kraków 1906. Nakł. "Naprzodu". 16, s. 80. opr. pł. z epoki (Brak karty przedtyt, poza tym stan dobry. Okł. i zdobienia A.Gramatyki-Ostrowskiej. "Kwitnące ciernie" - zbiór wierszy socjalistycznych - był "największym osiągnięciem artystycznym Anny Gramatykówny na polu zdobnictwa książkowego [...]. Staroświecki krój czcionek, charakter ozdób rysunkowych, kolorowe inicjały, układ, papier - wszystko to razem składa się na całość skończenie stylową, a niezwykle bogatą, którą doskonale dopełnia oryginalna a pełna smaku artystycznego okładka [...]. Jest to istotnie prawdziwy klejnot polskiego zdobnictwa książkowego, do dziś urzekający subtelnością i inwencją artystyczną" (J.Kozłowski "Proletariacka Młoda Polska", War. 1986, s. 168-170)) cena: 70

1345.MIŁOSZ Czesław — Ocalenie. Warszawa 1945. Sp. Wyd. "Czytelnik". 8, s. 154, [4]. brosz. (Otarcia grzbietu, wewnątrz stan bardzo dobry. Pierwszy powojenny i czwarty w kolejności tom poetycki C.Miłosza. Zaw. wiersze powstałe w l. 1932-1939 (drukowane uprzednio w czasopismach i wcześniejszych tomikach) oraz utwory nowe, napisane w czasie wojny. "Tom uznany został za najcelniejszy poetycki zapis doświadczeń całego narodu w epoce wojennego kataklizmu [...]. 'Ocalenie' przyjęte zostało jako hołd złożony okupowanej i powstańczej Warszawie, tragicznym zmaganiom getta, heroizmowi walczących i poległych" (LPPE). Coraz rzadsze) cena: 220

1346.MIŁOSZ Czesław — Ziemia Ulro. Przedm. ks. J.Sadzika. Paryż 1977. Inst. Literacki. 8, s. 221. brosz. Bibl. "Kultury", t.280 (Stan dobry. Podpis własn. Wyd.I. "Eseje (bez tytułów) m.in. dot. W.Blake'a, F.Dostojewskiego, W.Gombrowicza, A.Mickiewicza, O.V.Miłosza, E.Swedenborga" (WPPiBL)) cena: 80

a87-1347.jpg (90954 bytes)1347.MITKIEWICZ Leon — Wspomnienia kowieńskie. Z przedm. M.K.Dziewanowskiego. London 1968. Veritas. 16d, s. 294, [2], VI, tabl. 2. opr. oryg. pł., obw. Bibl. polska, seria czerwona, t.71 (Stan bardzo dobry. Wspomnienia pierwszego polskiego allaché wojskowego na Litwie w l. 1938-1939) cena: 50

a87-1348.jpg (95186 bytes)1348.MITKIEWICZ Leon — W Wojsku Polskim 1917-1921. Przedm. K.Rudnicki. Wyd.II. London [cop. 1976]. Veritas. 16d, s. 270. brosz., obw. Bibl. polska, seria czerwona, t.80 (Stan bardzo dobry. Wspomnienia) cena: 50

1349.MOCHNACKI Maurycy — Powstanie narodu polskiego w r. 1830 i 1831. Wyd.III. T.1-3. Berlin-Poznań 1863. Księg. B.Behr'a. 16d, s. [2], 288; 396; 303. brosz. wt. Bibl. hist.-lit., t.1-3 (Miejscami zażółcenia papieru. Egz. nieobcięty) cena: 180

1350.MODELSKI Teofil Emil — Spory o południowe granice diecezji krakowskiej od strony Spisza (w. XIII-XVIII). Z mapą. Zakopane 1928. Muz. Tatrz. 8, s. 127, [1], mapa 1. brosz. Wyd. Muz. Tatrz., nr 5 (Grzbiet oklejony papierem, okł. nadkruszone, z niewielkimi ubytkami, wewnątrz stan dobry) cena: 60

a87-1351.jpg (54295 bytes)1351.MOLEVILLE Bertrand de — The Costumes of the Hereditary States of the House of Austria, Displayed in Fifty Coloured Engravings with Descriptions and an Introduction. Translated by R.C.Dallas. London 1804. Printed for W.Miller. 4, s. [4], XXVIII, [104], tabl. barwnych 50. opr. skóra z epoki, wsp. futerał złoc. (Otarcia krawędzi okł., oprawa reperowana: wyklejki nowe, oryginalny grzbiet naklejony na współczesny, reperowane narożniki, wewnątrz piękny, czysty egz. Oprawa: skóra w kolorze zielonym, ze złoceniami, obcięcie złocone. Karta tyt. i tekst równolegle w jęz. angielskim i francuskim. Ilustracje ręcznie kolorowane w akwatincie z akwafortą, rytował W.Ellis i W.Poole. Na tablicach ubiory mieszkańców Austrii, m.in.: A Peasant of Upper Austria, A Countrywoman of Upper Austria, A Tyrolinian Hunter, A Hungarian Peasant, A Peasant of Flipovan in the Bukowine, A Countrywoman of Filipovan in the Bukowine, A Countrywoman of the Lowlands of Moravia in Her Winter Dress. Na tabl. 31 i 32: A Polish Jew, A Polish Jewess) cena: 5.600

1352.MONOGRAFIA ilustrowana kościołów rzymsko-katolickich w Królestwie Polskiem. Warszawa 1899. Księg. S.J.Zaleskiego [i] B.Brzozowski. folio, s. 96. brosz. wt. z zach. okł. zesz. (Naddarcia okł. zesz., niewielkie zaplamienia. Piecz. Komplet sześciu zeszytów zaw. krótkie monografie historyczne 38 zabytkowych świątyń. Liczne ilustr. w tekście. Nieczęste) cena: 240

1353.MONOGRAFIA rzemiosła polskiego Małopolski Wschodniej, województwo lwowskie, stanisławowskie, tarnopolskie. Lwów 1938. Nakł. "Przeglądu Rzemieślniczego". 4, s. 88, [22]. opr. wsp. pł. zdob., futerał (Stan dobry. Ekslibris i oprawa R.Ziemby z Rzeszowa. Zaw. m.in.: Organizacja cechowa w staropolskim Lwowie, Izba Rzemieślnicza we Lwowie, Mieszczańskie Tow. Strzeleckie "Strzelnica", Szkice historii cechów lwowskich (tu m.in. dzieje introligatorstwa lwowskiego), Przemysł naftowy w Małopolsce. Bogaty dział ogłoszeniowy) cena: 420

1354.MONTALAMBERT Karol — Naród w żałobie. Rzecz napisaną przez ... przetłumaczył X. Prusinowski. Grodzisk 1861. Druk. A.Schmaedickiego. 8, s. 64. brosz. Odb. z "Tyg. Katolickiego" (Stan dobry. Miejscami zażółcenia papieru) cena: 60

a87-1355.jpg (81133 bytes)1355.MONTALAMBERT Karol — Powstanie polskie. Rzecz napisaną przez ... przetłumaczył X. Prusinowski. Grodzisk 1863. Druk. "Tyg. Katolickiego". 8, s. [2], 27. brosz. Odb. z "Tyg. Katolickiego" (Stan dobry) cena: 60

a87-1356.jpg (68051 bytes)1356.MORCINEK Gustáv — Dve koruny. Trnava 1950. Spolok sv. Vojtecha. 16d, s. 159. brosz. (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora, dołączono maszynopisowy list G.Morcinka dat. 29 VIII 1951 w Skoczowie) cena: 120

a87-1357.jpg (96389 bytes)1357.MORTKOWICZ Hanna — Na drogach Polski. Z 50 linorytami Tadeusza Cieślewskiego syna. Warszawa 1934. Tow. Wyd. [J.Mortkowicza]. 8, s. [4], 344, [8]. brosz. (Grońska 156; SPKL 72. Zaplamienie przedniej okł., niewielki ślad wilgoci na marginesach pierwszych kart, poza tym wewnątrz stan dobry. Piecz. A.Szczepki) cena: 320

1358.MOŚCICKI Henryk — Pod znakiem Orła i Pogoni. Szkice historyczne. Z 5 ilustr. Warszawa i in. 1915. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 8, s. [4], 315, [4], tabl. 5. opr. psk. z epoki z zach. okł. brosz. (Okł. nieco otarte, wewnątrz stan bardzo dobry. Zaw. m.in.: Żydzi polscy pod berłem Katarzyny II, Polacy w niewoli rosyjskiej w r. 1812, Ostatni pobyt Mickiewicza w Wilnie) cena: 180

1359.MÓJ pamiętnik festiwalowy. 31 7-14 8. Warszawa 1955. Wyd. Sztuka. 16 podł., s. [158], planów rozkł. 7 [w tym 3 luzem]. opr. oryg. kart. (Otarcia okł., grzbiet lekko nadpęknięty. Oficjalny "pamiętnik" wydany z okazji V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie. Zaw. program imprez, zdjęcia odbudowanej Warszawy, miejsca na notatki i autografy (częściowo zapisane). Dołączono 11 zdjęć grup młodzieży festiwalowej, legitymację uczestnika, bilety wstępu, regulamin festiwalowy. Patrz też poz. 504-505) cena: 60

1360.MUSIOŁ Ludwik — Zniemczone nazwy miejscowe na Śląsku. Katowice 1936. Inst. Śląski. 8, s. 43. brosz. Polski Śląsk, [nr] 17 (Ślad zawilgocenia przedniej okł. Przekreślona piecz. bibliot.) cena: 48

1361.MYCIELSKI Jerzy, WASYLEWSKI St[anisław] — Portrety polskie Elżbiety Vigée-Lebrun 1755-1842. 24 ryc. w heljograwjurze [...]. Lwów-Poznań 1927. Nakł. Wyd. Pol. 4, s. XIV, [2], 148, 15, tabl. 24. brosz. (Obw. lekko odbarwiona, poza tym stan dobry. Podpis własn. Obca dedykacja. Reprod. portretów wraz z krótkimi szkicami dotyczącymi osób sportretowanych (m.in. Teresy Józefowej Potockiej, Henryka Lubomirskiego, Adama Kazimierza Czartoryskiego, Karoliny Jabłonowskiej, Stanisława Augusta Poniatowskiego, Szczęsnego Jerzego Potockiego)) cena: 360

a87-1362.jpg (56862 bytes)1362.MYCIELSKI Jerzy, WASYLEWSKI St[anisław] — Portrety polskie Elżbiety Vigée-Lebrun 1755-1842. 24 ryc. w miedziodruku [...]. Lwów-Poznań 1928. Wyd. Pol. (R.Wegner). 8, s. XIX, [1], 287, [3]. tabl. 24. opr. skóra z epoki (Stan bardzo dobry. Oprawa: skóra w kolorze czerwonym, grzbiet 5-polowy, w 2 i 4 polu wyzłocone nazwiska autorów i tytuł, w pozostałych złocone rozety. Dedykacja Jana Kuglina dla Gustawa Morcinka ("Drogiemu autorowi 'Serca za tamą' z wdzięcznością ofiaruje J.Kuglin [...]"). J.Kuglin projektował i kierował drukiem oferowanyego tu wydania. Reprodukcje portretów wraz z krótkimi szkicami dotyczącymi osób sportretowanych (m.in. Teresy Józefowej Potockiej, Henryka Lubomirskiego, Adama Kazimierza Czartoryskiego, Karoliny Jabłonowskiej, Stanisława Augusta Poniatowskiego, Szczęsnego Jerzego Potockiego)) cena: 600

1363.NAMYSŁOWSKI Władysław — Milicya Wolnego Miasta Krakowa 1815-1846. Kraków 1914. Nakł. Miłośników Historyi i Zabytków Krakowa. 8, s. 119, [1], tabl. 3. opr. wsp. psk. Bibl. krakowska, [nr 48] (Papier nieco pożółkły, stan dobry. Piecz.) cena: 80

a87-1364.jpg (50774 bytes)1364.NARUSZEWICZ Adam — Tauryka, czyli wiadomości starożytne i poźnieysze o stanie i mieszkańcach Krymu do naszych czasów [oraz] Dyaryusz podróży Stanisława Augusta króla na Ukrainę, w roku 1787. Warszawa 1805. Edycya T.Mostowskiego. 8, s. [24], 540, [1]. opr. z epoki skóra z szyldzikami. Wybór pisarzów polskich, historya (Niewielkie otarcia okł., stan bardzo dobry. Tekst zaadniczy poprzedzony obszernym wykazem prenumeratorów. "Tauryka" powstała na zamówienie króla w związku z podróżą Katarzyny II na Krym, ukazał się drukiem po raz pierwszy w 1787. "Diariusz" zawiera opis podróży króla na sejm do Grodna - w wyprawie towarzyszył monarsze A.Naruszewicz cena: 300

1365.NECHAY Wiktor — Ślask jako regjon geograficzny. Katowice 1935. Inst. Śląski. 8, s. 51. brosz. Polski Śląsk, [nr 7] (Przednia okł. nieco nadkruszona. Podpis własn.) cena: 50

1366.NIEBEZPIECZEŃSTWO korytarza czesko-rosyjskiego. Konieczność granicy polsko-węgierskiej. Co mówi o tem prasa polska? Warszawa 1920. Druk. W.Piekarniaka. 16d, s. 178, [1], mapy rozkł. 2 [na wspólnym arkuszu]. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, egz. nieco obcięty, niewielkie naddarcia mapy. Podpis własn. Wybór artykułów z prasy polskiej (m.in. Wiadomości Polskie, Czas, Gazeta Polska, Reforma, Goniec Krakowski, Kurjer Lwowski, Tygodnik Illustrowany) dotyczących południowej granicy Polski) cena: 100

1367.NIEĆ Julian — Rzeszowskie za Sasów. Szkic historyczny. Rzeszów 1938. Tow. Reg. Ziemi Rzesz. 8, s. [6], 152, [3], tabl. 11, mapa 1. brosz. (Stan bardzo dobry. Podpis własn. Indeks) cena: 60

1368.NIEMCEWICZ Julian Ursyn — O wolnem mularstwie w Polszcze. Wyd. i oprac. J.Wagnerówna. Kraków 1930. Druk. W.L.Anczyca i Sp. 8, s. [4], 54, [1]. brosz. Prace hist.-lit., nr 36 (Stan dobry. Piecz. "Egz. uszkodzony, bezpłatny". Wydanie z rękopisu autorskiego z 1815) cena: 48

1369.NIEMCEWICZ J[ulian] U[rsyn] — Spiewy historyczne. Z muzyką i rycinami. Warszawa 1816. Druk. Nro 646 przy Nowolipiu. 8, s. 441, [5], tabl. 33, nut k. 34. opr. psk. z epoki (Banach 49. Okł. mocno otarte, podklejony ubytek narożnika karty tyt., podklejone marginesy kilku kart, miejscami zabrudzenia, ostatnia tabl. nieco uszkodzona, brak 2 kart listy prenumeratorów na końcu, wewnątrz stan dobry. Podpisy własn. Na tablicach sceny historyczne w miedziorytach. Wyd.I) cena: 300

1370.NIEMOJOWSKI Jan Nepomucen — Wspomnienia. Wyd., wstępem, objaśnieniami i skorowidzem opatrzył S.Pomarański. Warszawa 1925. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 16d, s. XIV, [2], 608. opr. bibliot. ppł. z epoki (Maliszewski 1367. Otarcia okł., blok lekko wygięty. Skasowane piecz. bibliot., numery inwentarzowe

J.N.Niemojowski (1803-1873) - ziemianin, powstaniec 1831, działacz społ. "Pamiętniki" stanowią "dość ciekawy dokument, charakteryzujący epokę i ludzi, zwłaszcza okresu przed powstaniem listopadowym i samego powstania" (PSB)) cena: 100

1371.NORWID Cyprian — Poezye ... Pierwsze wydanie zbiorowe. Lipsk 1863 [właśc. XI 1862]. F.A.Brockhaus. 16d, s. VI, 292. opr. pł. z epoki. Bibl. pisarzy pol., t.21 (NK 8, 457. Stan dobry) cena: 360

1372.NORWID Cyprisn Kamil — Krakus and the Dragon. An Early Polish Legend Paraphrased from the dramatic version of ... by Victorya Gorynska, Lwów. With three engravings by Marya Dunin, Malinówek. Frankfurt am Main 1929. Bauersche Giesserei. 4, s. 19. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Parafraza Norwidowego "Krakusa". Tekst złożono czcionką Bernhard Roman. Trzy litografie M.Dunin w tekście) cena: 280

1373.NOWACK Alfons — Schlesische Wallfahrtsorte älterer und neuerer Zeit im Erzbistum Breslau. Breslau 1937. Frankes Verlag. 8, s. 159, tabl. 8. opr. oryg. pł. Zur schlesischen Kirchengeschichte, Nr.25 (Miejscami zażółcenia papieru, poza tym stan dobry. Opis miejscowości pielgrzymkowych archidiecezji wrocławskiej) cena: 120

1374.NOWACZYŃSKI Adolf — Wielki Fryderyk. Powieść dramatyczna. Warszawa 1910. Gebethner i Wolff. 16d, s. VIII, 352. opr. psk. z epoki (Okł. nieco otarte, niewielkie ślady wilgoci wewnątrz, poza tym stan dobry. Piecz. własn.) cena: 80

1375.[NOWOLECKI Aleksander] — Pamiątka dla rodzin polskich. Krótkie wiadomości o straconych na rusztowaniach, rozstrzelanych, poległych i zmarłych na wygnaniu syberyjskiem i tułactwie ofiar z 1861-1866 roku; ze źródeł urzędowych [...] zebrał i ułożył Zygmunt Kolumna [pseud.]. Z wstępem skreślonym przez Bolesławitę [J.I.Kraszewskiego]. Cz.[1]-2 + Dodatek. Kraków 1867-1868. Red. "Kaliny". 8, s. [10], XII, [4], 196, [4], tabl. 2; [2], 312; [2], 96. razem opr. ppł. z epoki (Grzbiet oklejony płótnem, otarcia krawędzi okł., ślad zawilgocenia na pocz. cz.1. Zapiski i uzupełnienia w tekście i na tylnej wyklejce. Piecz. Zaw. biogramy setek poległych ofiar popowstaniowych represji. Na tabl. fotograficzne tableau skomponowane przez Walerego Eliasza: "Za wiarę i Ojczyznę. Rozstrzelani - powieszeni" i "Za wiarę i Ojczyznę. Polegli". Komplet wydawnictwa) cena: 420

1376.O JAWORZYNĘ. (Z mapą). Kraków 1922. Tow. Tatrz., Tow. Kresów Poł. i Tow. Krajozn. 8, s. 14, mapa 1. opr. wsp. ppł. (Miejscami zażółcenia papieru) cena: 40

1377.OLCOTT Henry — Zasady filozofii i moralności buddyjskiej według kanonu szkoły południowej zebrane przez ... prezesa Towarzystwa Teozoficznego. Praca zatwierdzona przez H.Sumangala arcykapłana Sripady (Szczyt Adama) i Galla [...]. Przeł. na jęz. polski W.Z. Warszawa 1888. Druk. Zawiszewskiego. 16d, s. 59. brosz. (Okł. nadkruszone, podklejone naddarcia przedniej okł. i dwóch kart.) cena: 48

a87-1378.jpg (99544 bytes)1378.OPPMAN Artur. Or-Ot — Nowe oczy. Wyd. pośmiertne przyg. do druku [...] A.Bogusławski. Trzema drzeworytami zilustr. Tadeusz Cieślewski syn. Warszawa 1937. Wyd. Zarz. Miejsk. w m. st. Warszawie. 8, s. 102, [4]. brosz. (Grońska 164; SPKL 73. Otarcia okł., ślady załamania obu okł. Trzy całostronicowe drzeworyty z motywami starej Warszawy, na przedniej okł. i na końcu drzeworytowa winieta "Księga-miasto") cena: 360

a87-1379.jpg (46508 bytes)1379.ORZECHOWSKI Stanisław — Dzieła w niektórych przedmiotach pisane. Tłumaczenie z łacińskiego na język oyczysty przez Z.A.Włyńskiego. T.1. Wrocław 1826. W.B.Korn. 16d, s. VIII, 278, tabl. 1. opr. wsp. ppł. (Miejscami zabrązowienia papieru. Egz. nieobcięty. Podpis własn., piecz. "Toporzysko". Zaw. w całości "Kroniki polskie od zgonu Zygmunta Pierwszego". Na tabl. litografowany portret tłumacza) cena: 220

1380.OSSENDOWSKI F[erdynand] Antoni — Polesie. Poznań [1934]. Wyd. Pol. (R.Wegner). 8, s. 206, [2]. opr. oryg. pł. zdob. Cuda Polski (Okł. nieco zaplamiona, niewielkie zażółcenia papieru, poza tym stan dobry) cena: 160

a87-1381.jpg (109106 bytes)1381.OSSENDOWSKI Ferdynand Antoni — Wśród Czarnych. Lwów-Warszawa-Kraków 1927. Ossolineum. 16d, s. [4], 252, [3], portret 1. brosz. (Okł. lekko zażółcone, wewnątrz stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Piecz. Ilustr. w tekście) cena: 120

1382.O CZEM winien pamiętać każdy właściciel konia. Warszawa 1928. Zarz. Gł. Stow. Rezerwistów i byłych Wojskowych RP. 16, s. 48. brosz. (Okł. nieco otarte, niewielki ubytek narożnika przedniej okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz) cena: 40

1383.O'NEILL Eugene — Księżyc nad Karybami. Przeł. H.Mysłakowska. Warszawa 1934. Druk. Artystyczna. 8, s. 30, [2]. brosz. Bibl. "Drogi", nr 7 (Załamania, nadkruszenia i przebarwienia krawędzi okł., wewnątrz stan dobry. Egz. recenzyjny (piecz.). Podpis i piecz. S.Helsztyńskiego, dedykacja jego ręką: "Ze zbiorów Mieczysława Grydzewskiego, redaktora 'Wiadomości Literackich' przekazuje recenzent przekładu H.Mysłakowskiej") cena: 50

1384.PAJEWSKI Janusz — Projekt przymierza polsko-tureckiego za Zygmunta Augusta. Warszawa 1935. Skł. gł. "Libraria Nova". 8, s. [2], 18. opr. wsp. ppł. (Stan bardzo dobry) cena: 48

1385.PAMIĄTKA dwóchsetnej rocznicy oswobodzenia Wiednia. Kraków [1883]. Koło Artyst.-Lit. 4 podł., k. [2], tabl. 20. oryg. teka pł. złoc. (Otarcia i zaplamienia teki, plansze w stanie dobrym i bardzo dobrym, brak jednej planszy ("Turek stary"). Teka zaw. materiały ilustracyjne dawne i nowe do odsieczy wiedeńskiej. Wśród artystów m.in.: T.Ajdukiewicz, L.Benedyktowicz, J.Brandt, J.Kossak, W.Kossak, T.Rybkowski, J.Styka) cena: 180

a87-1386a.jpg (59968 bytes)1386.PATELSKI [Józef] — Opowiadania kapitana ... Powtórzył J.L. [= Józef Louis]. Kraków 1880. Druk. "Czasu". 16d, s. 256, [3], tabl. 1. opr. bibliot. ppł. (Maliszewski 1406. Otarcia okł., zaplamienia wewnątrz. Podpis własn. Stanisława Kamockiego z 1894. Na tabl. sylwetki dwóch żołnierzy w litografii ręcznie kolorowanej. W 1914 ukazało się wyd.II w zmienionej red. pt. "Wspomnienia wojskowe z l. 1823-1831") cena: 160

a87-1387.jpg (66216 bytes)1387.PAULI Żegota — Pieśni ludu polskiego w Galicyi. Zebrał... Lwów 1838. Nakł. K.Jabłońskiego. 8, s. [6], 234, [4]. brosz. (Stan bardzo dobry. Egz. nieobcięty. Wyjątkowo cenny dla folklorystyki polskiej, jeden z pierwszych zbiorów pieśni ludowych, stworzony przez wybitnego historyka i wydawcę źródeł Żegotę Paulego (1814-1895), niestrudzonego badacza "starożytności krajowych", którym poświęcił całe życie i liczne publikacje. Zbiór zawiera blisko 1.000 tekstów z ciekawymi i wartościowymi informacjami etnograficznymi na początku rozdziałów i w przypisach. Rzadkie w tak dobrym stanie) cena: 300

1388.PAWIŃSKI Adolf — Młode lata Zygmunta Starego. Warszawa 1893. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 16d, s. [4], 291, V. opr. psk. z epoki (Okł. nieco otarte. Piecz. i podpis własn.) cena: 200

1389.PAWLIKOWSKA Marja z Kossaków — Niebieskie migdały. Kraków 1922. Krak. Sp. Wyd. 16d, s. [4], 96. brosz. (Otarcia i zaplamienia okł., brak ilustr. na przedniej okł. Obca dedykacja. Tom poezji) cena: 100

1390.PAWLIKOWSKA Marja z Kossaków — Różowa magja. Poezje. Lwów 1924. Księg. H.Altenberga. 8, s. 46. brosz., obw. (Zaplamienia tylnej obw., obw. podklejona w grzbiecie, niewielkie zaplamienia wewnątrz. Obca dedykacja. Tom wierszy ilustrowany barwnymi rysunkami autorki) cena: 120

a87-1391.jpg (78172 bytes)1391.PAWLIKOWSKI Jan Gwalbert — Bajda o Niemrawcu. Z drzeworytami Wł.Skoczylasa. Medyka 1928. Nakł. "Bibl. Medyckiej". 8, s. 149. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. Bibl. Medycka, opus 5 (Grońska 504; Cieślewski 116-123. Otarcia okł., miejscami zażółcenia papieru, poza tym stan dobry. Okładka, 5 całostronicowych ilustr. i 2 zdobniki w drzeworycie W.Skoczylasa) cena: 360

1392.PAŹDZIERNIK 1956. Londyn 1963. Inst. Badań Zagadnień Krajowych. 16d, s. 90. brosz. (Stan dobry. Zapis dyskusji nad artykułem J.Jedlickiego "Chamy i Żydy" opublikowanym w paryskiej "Kulturze" w XII 1962 (głosy J.Nowaka-Jeziorańskiego, K.Jeleńskiego, T.Zawadzki i autora artykułu)) cena: 60

1393.[PĄCZEK Antoni] — Co robili socjaliści w Sejmie. Napisał WAP [pseud.]. Warszawa 1922. Księg. Robotnicza. Druk. "Robotnika". 16d, s. 119. brosz. (Dolindowska II 607. Niewielkie uszkodzenia grzbietu, poza tym stan bardzo dobry) cena: 60

1394.[PERETZ Adolf]. Ignotus [pseud.] — Finansjera warszawska (1870-1925). (Z osobistych wspomnień). Warszawa 1926. Druk. P.Pyz i S-ka. 8, s. 128 + errata. brosz. (Maliszewski 3498 (mylnie pod nazwiskiem A.Brownsforda). Stan dobry. Egz. częściowo nierozcięty) cena: 60

1395.PERLS Henryk — Wąż w wierzeniach ludu polskiego. Lwów 1937. Nakł. Drukarni Naukowej. 8, s. 117. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora dla prof. Juliusza Kleinera ("nauczycielowi mojemu"). Ciekawa praca etnograficzna odnotowująca wierzenia ludowe na temat węża zebrane wśród różnych ludów Europy i świata, ze szczególnym uwzględnieniem Słowiańszczyzny i Polski. Autor poszerza informacje o dane historyczne i archeologiczne, a także z zakresu historii sztuki. Jedyna monografia tego tematu w jezyku polskim) cena: 120

1396.PETYON Eustachy — Wyjątek z pamiętnika... w odpowiedzi na wstęp do dziejów 1863 roku p. Agatona Gillera. Paryż 1868. Księg. Luxemburska. 8, s. 40. brosz. wt. Odb. z "Głosu Wolnego" (Maliszewski 3256. Miejscami zażółcenia papieru, stan dobry. "Opis kampanji jen. Mierosławskiego na Kujawach" (Maliszewski)) cena: 60

1397.PIERADZKA Krystyna — Na szlakach Łemkowszczyzny. Kraków 1939. Nakł. Kom. d/s Szlachty Zagrodowej na Wschodzie Polski. 8, s. XII, 232, mapy 2. brosz. (Okł. lekko otarte, poza tym stan dobry. Liczne ilustracje w tekście, indeks. Jedno z pierwszych tak obszernych opracowań tematu) cena: 120

1398.PILAR Władysław Pilars de — Tragedja. Warszawa [nie po 1927]. Nakł. autora. 4, s. 259, [5], tabl. 1. opr. oryg. pł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Obszerny wierszowany utwór sceniczny, będący "epopeą okresu Napoleona I, ujętą w formę jednowieczorowej sztuki scenicznej, posiadającej jednolity nerw akcji i konflikt, obejmujący interesy ludzkości całej". Ilustr. Z.Grabowskiego. Dołączone dwie opinie dot. m.in. konieczności wydania przekładu francuskiego "Tragedii"; jeden z recenzentów stawia sztukę Pilara na równi z dokonaniami Shelley'a i Wyspiańskiego. Curiosum!) cena: 160

1399.PILNIAK Borys — Tajemnica śmierci komandarma. W przekł. B.J.Frühlinga. Warszawa 1927. Warsz. Sp. Wyd. 8, s. 32. brosz. wt. z zach. okł. oryg. (Okł. oryg. pożółkła, podklejona w grzbiecie. Na przedniej okł. dodatkowo nadruk "Sensacyjna nowela skonfiskowana przez rząd sowiecki". Opowiadanie (w oryg. "Pogašennaja luna") nawiązujące do niewyjaśnionej śmierci M.Frunzego, komisarza spraw wojsk. Utwór został uznany za oskarżenie Stalina o próbę usunięcia Frunzego, nakład gazety "Nowy Świat" z tekstem opowiadania skonfiskowano, pisarz popadł w niełaskę; zmuszony do złożenia samokrytyki nie uniknął w późniejszym czasie aresztowania i tragicznej śmierci) cena: 120

a87-1400.jpg (50620 bytes)1400.PIOTROWSKI Jan — Dziennik wyprawy Stefana Batorego pod Psków. Wyd. A.Czuczyński. Kraków 1894. Sp. Wyd. Pol. 8, s. XVI, [4], 240. opr. ppł. z epoki (Maliszewski 130; Gruca 67. Stan dobry. Podpis własn.) cena: 120

1401.PISZCZKOWSKI Tadeusz — Między Lizboną a Londynem. Z sekretów dyplomacji polskiej w czasie drugiej wojny światowej. Z przedm. ambasadora E.Raczyńskiego. Londyn 1979. Inst. Pol. i Muz. im. gen. Sikorskiego. 8, s. 218. brosz. (Stan bardzo dobry) cena: 48

1402.PIWARSKI Kazimierz — Pomysły odzyskania Śląska za Jana III Sobieskiego. Katowice 1938. Inst. Śląski. 8, s. 30, [2]. brosz. Polski Śląsk, [nr] 37 (Stan bardzo dobry) cena: 40

a87-1403.jpg (129364 bytes)1403.POETAE latini minores. Gratii et Nemesiani Cynegetica, T. Calpurnii Siculi Eclogae, Q. Ennii, Severi Sancti, Bedae, Septimi Sereni, Ausonii, Cassii Parmensis, Optatiani Porphyrii, et aliorum carmina, quae notis veteribus ac novis illustravit N,E.Lemaire. Vol.1-7 + Index. Parisiis 1824-1826. N.E.Lemaire. 8, s. XII, 722; [8], 554; [8], 662; [8], 592; [8], 643; [6], 666; VIII, 562, [1]; [8], 441, [2]. opr. psk. złoc. z epoki. Bibliotheca classica latina sive collectio auctorum classicorum latinorum cum notis et indicibus (Załamania narożników kilkunastu kart w t.1 i kilku w t.4, niewielkie uszkodzenie przedniej okł. t.1, poza tym stan bardzo dobry. Egz. z biblioteki Potockich w Łańcucie. Na wewnętrznych stronach przednich okł. ekslibrisy "Biblioteka łańcucka", na kartach tytułowych owalna pieczęć z Pilawą "Łańcut". Zapiski inwentarzowe. Elegancka, jednolita półskórkowa oprawa z dwubarwnymi złoconymi szyldzikami) cena: 6.240

a87-1404.jpg (84836 bytes)1404.POLAK Tadeusz — 63 dni powstania warszawskiego. Dziennik przeżyć cywila. B.m. 1946. Inst. Wyd. "IW". 8, s. 136. brosz. (Skrzypek 6950. Stan dobry) cena: 60

1405.La POLOGNE Contemporaine. Poland of Today. Das heutige Polen. Wien 1927. Wiener Allgemeine Zeitung. folio, s. IV, 384, V-VII. opr. oryg. ppł. (Otarcia okł., podklejenia wyklejek w grzbiecie, ślad wilgoci na końcu, ślady wytartej piecz. na przedniej okł. i na karcie tyt. Tekst równoległy w trzech jęz.: franc., ang. i niem. Na okł. tytuł również po polsku: "Polska dzisiejsza". Liczne ilustracje w tekście) cena: 300

1406.POLSKA, jej dzieje i kultura od czasów najdawniejszych do chwili obecnej. T.1-3. Warszawa [1928-1932]. Nakł. Księg. Trzaski, Everta i Michalskiego. 4, s. XIV, [2], 590; XI, [1], 598; XVI, 977. opr. oryg. psk. złoc. (Niewielkie otarcia i zaplamienia okł., załamanie przedniej wyklejki t.2, mimo to stan bardzo dobry. Podpisy własn. Oprawa wydawnicza projektowana przez F.J.Radziszewskiego, sygn. monogramem, wykonana przez Introligatornię Artystyczną w Warszawie. Na wszystkich okł. stylizowany Orzeł w koronie w otoczeniu 16 herbów miast wojewódzkich. Liczne tablice, mapy i ilustr. w tekście. Wśród autorów: S.Arnold, A.Brückner, B.Gembarzewski, M.Gumowski, O.Halecki, F.Kopera. T.1: Od pradziejów do roku 1572, t.2: Od roku 1872-1795, t.3: Od roku 1796-1930) cena: 3.600

a87-1407.jpg (144997 bytes)a87-1407a.jpg (165084 bytes)a87-1407b.jpg (118399 bytes)1407.POL Wincenty — Pachole hetmańskie. T.1-2. Warszawa 1862. Księg. C.Lewickiego. 16d, s. 199; 212. razem opr. psk. złoc. z epoki z zach. okł. brosz. (Okł. nieco otarte, wewnątrz stan bardzo dobry) cena: 320

a87-1408.jpg (110795 bytes)a87-1408a.jpg (75663 bytes)1408.POL Wincenty — Pieśni Janusza. T.1-3. Lwów 1863. Nakł. autora. 16d, s. VIII, 150; [6], 88; VI, 104. razem opr. pł. zdob. (NK 9, 43. Zaplamienia i otarcia krawędzi okł., papier miejscami zabrązowiony. Na karcie przedtyt. odręczna dedykacja: "Kochanemu Grabcowi w dowód przyjaźni wydawca [podpis nieczytelny]". Wyd.I) cena: 120

a87-1409.jpg (121267 bytes)a87-1409a.jpg (66298 bytes)1409.POL Wincenty — Pieśń o ziemi naszej. Z ilustr. J.Kossaka. Wyd.VII (ilustrowane III). Kraków 1888. J.K.Żupański & K.J.Heumann. 8, s. [2], 64, tabl. 7. opr. oryg. pł. zdob., obcięcie złoc. (Otarcia okł., przetarcia płótna na krawędziach okł., miejscami zażółcenia papieru, brak ostatniej tabl. Oprawa wydawnicza M.Żenczykowskiego z Krakowa) cena: 180

a87-1410.jpg (97419 bytes)1410.POL Wincenty — Senatorska zgoda. Tradycya szlachecka Jegomość Pana Benedykta Winnickiego opowiedział ... Petersburg 1854. Nakł. B.M.Wolffa. 16d, s. [8], 132. opr. oryg. kart., zdob. Pamiętniki J.P. B.Winnickiego, Gawędy W.Pola, t.2 (Brak portretu autora, okł. lekko otarte, papier miejscami zabrązowiony, poza tym stan dobry) cena: 150

1411.POMARAŃSKI Stefan — W awangardzie. Ze wspomnień piłsudczyka. Wyd.II. Warszawa 1934. Wojsk. Inst. Nauk.-Wyd. 16d, s. 115, [1]. brosz. (Skrzypek 1514. Stan dobry. Piecz. Bibl. TSL pow. zborowskiego z jesieni 1939) cena: 40

a87-1412.jpg (45866 bytes)a87-1412a.jpg (115071 bytes)1412.POMIAN-POŻERSKA Alicja — Najlonowe skrzydła. Poezje ilustrowane drzeworytami Stefana Mrożewskiego. Słowo wstępne napisał L.D.Ossetyński. Londyn 1965. Oficyna Poetów i Malarzy. 8, s. 233, [6], tabl. 8, portret 1. opr. oryg. pł. (Stan bardzo dobry) cena: 200

1413.POPIEL Paweł — Rodzina Popielów herbu Sulima z przydomkiem Chrościak. Rys historyczny. Kraków 1936. Nakł. rodziny. 8, s. 132, tabl. genealog. 6. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, naddarcia krawędzi okł., niewielkie ubytki, okł. nieco zakurzone. Odręczna dedykacja autora dla Jerzego Popiela, podpis własn. tegoż. Nieczęste) cena: 150

1414.POPIEL Wincenty Chościak — Pamiętniki ks. ... arcybiskupa warszawskiego. Wyd. przez J.Urbana. T.1-2. Kraków 1915. Sp. Wyd. Pol. 8, s. VIII, 371, tabl. 2; 257. brosz. (Maliszewski 2577; Gruca 556. Okł. zakurzone, nieco otarte i lekko zaplamione, wewnątrz stan dobry. Obejmuje okres po upadku powstania styczniowego do r. 1875) cena: 320

1415.The PORT of Gdynia. [Warszawa] 1933. Min. of Industry and Commerce. 8, s. 120, mapy rozkł. 2. brosz. (Niewielkie zaplamienia, stan dobry. Ilustr. w tekście) cena: 100

a87-1416.jpg (58064 bytes)a87-1416a.jpg (73550 bytes)1416.[POTOCKI Leon] — Pamiętniki pana Kamertona, przez L.P. [krypt.]. Cz.1-3. Poznań 1869. Nakł. Księg. J.K.Żupańskiego. 8, s. XII, 326, [1]; VII, [1], 300, [2]; 246, [1]. opr. pł. z epoki (Maliszewski 1439. Stan dobry. Piecz. własn. "Obyczaje i zwyczaje Litwy z szerokim uwzględnieniem przeszłości kraju" (PSB). Zaw. m.in.: A.Mickiewicz professorem w Kownie, Sejmiki, Wilno, Troki, O wodach mineralnych gubernii kowieńskiej, Rzut oka na literaturę litewsko-żmujdzką) cena: 320

1417.PRADT [Dominik Dufour] — Histoire de l'ambassade dans le Grand Duché de Varsovie en 1812. Cinquieme éd. Paris 1815. Chez Pillet. 8, s. [4], X, XXII, 239. opr. wsp. skóra (Egz. z wyraźnymi śladami wilgoci. Piecz. własn. Antoniego Zygmunta Helcla (1808-1870) - prawnika, polityka i historyka) cena: 180

[PRAWO].

1418.ADELSTEIN Jerzy — Ustawa o zgromadzeniach z dnia 11 marca 1932 r. z komentarzami i z przepisami wykonawczymi. Warszawa 1932. Druk. Policyjna. 8, s. 96. opr. oryg. pł. (Niewielkie zaplamienie okł., wewnątrz stan dobry. Podpis własn.) cena: 60

a87-1419.jpg (92955 bytes)1419.BALASITS August — Ustawa z dnia 1. sierpnia 1895 o wykonywaniu sądownictwa i właściwości Sądów zwyczajnych w sprawach cywilnych (Norma jurysdykcyjna) razem z Ustawą, zaprowadzającą ustawę o wykonywaniu sądownictwa [...]. Na język polski przeł. i dodatkowemi objaśnieniami opatrzył ... Lwów 1895. Jakubowski & Zadurowicz. 16d, s. XIX, [1], 125, [2]. Wydawnictwo ustaw austryackich w polskim przekładzie, t.1, cz.1: Norma jurysdykcyjna

tenże — Ustawa z dnia 1. sierpnia 1895 o postępowaniu sądowem w cywilnych sprawach spornych (Procedura cywilna) razem z Ustawą zaprowadzającą [...]. Na język polski przeł. i dodatkowemi objaśnieniami opatrzył ... Lwów 1895. Jakubowski & Zadurowicz. 16d, s. XXVIII, 526. Wydawnictwo ustaw austryackich w polskim przekładzie, t.2: Procedura cywilna. razem opr. ppł. z epoki (Miejscami zaplamienia i zażółcenia papieru) cena: 160

1420.BIEŃCZEWSKI Alfons Mora — Ustawa o postępowaniu egzekucyjnem i ubezpieczającem (Ordynacya egzekucyjna) z dnia 27 maja 1896, z objaśnieniami według motywów rządowych i komisyjnych. W przekładzie polskim wyd. ... Przemyśl 1896. Nakł. J.Styfiego. 16d, s. XXIII, [1], 538, [6]. opr. pł. z epoki (Miejscami zażółcenia papieru, niewielkie zaplamienia, naddarcie marginesu jednej karty. Piecz.) cena: 100

a87-1421.jpg (43944 bytes)1421.BURZYŃSKI Piotr — O stosunkach majątkowych między osobami różno-krajowemi zawierającemi związek małżeński bez intercyzy z szczególną w tym względzie uwagą na Krainę W.M.Krakowa z trzema ościennemi państwami. Kraków 1844. Drukiem maszynowym S.Gieszkowskiego. 8, s. 52 [jest mylnie 25], [1]. opr. oryg. kart. (Grzbiet oklejony papierem, otarcia krawędzi okł., miejscami zażółcenia papieru. Odręczna dedykacja autora dla senatora Wiktora Kopffa) cena: 140

1422.GOŁĄB Stanisław, WUSATOWSKI Zygmunt — Kodeks postępowania cywilnego oraz przepisy wprowadzające [...] (z dnia 29 listopada 1930) [...] z przepisami pozostającemi w związku [...]. Oprac. ... Kraków [nie przed 1931]. Księg. Powsz. 16d, s. XXI, [3], 912. opr. oryg. pł. (Okł. nieco zakurzona, wyklejki pęknięte w grzbiecie, blok lekko poluźniony) cena: 100

a87-1423.jpg (96742 bytes)1423.HIBL Józef Aleksander, WROŃSKI Ludwik — Nowa instrukcya sądowa czyli porządek czynności dla sądów pierwszej i drugiey instancyi, tudzież czternaście rozporządzeń uzupełniających do tejże instrucyi, procedury cywilnej i ordynacyi egzekucyjnej. Przetłumaczyli i uporządkowali ... Złoczów 1898. Księg. W.Zukerkandla. 16d, s. VIII, 568. opr. oryg. pł. (Przednia okł. nieco poluźniona, poza tym stan dobry) cena: 140

1424.JAWORSKI Władysław Leopold — Ustawy o księgach publicznych. T.1-2. Kraków 1897. Księg. L.Frommera. 16d, s. 20, XVI, 501; XIII, [1], 398. opr. oryg. pł. z zach. okł. brosz. (Okł. nieco otarte, miejscami zażółcenia papieru, wyklejki pęknięte w grzbiecie, blok t.1 nieco poluźniony. T.1: Powszechna ustawa o księgach gruntowych i instrukcya hipoteczna, t.2: Ustawy o zakładaniu i urządzeniu ksiąg gruntowych, o ewidencyi katastru, o księgach górniczych, naftowych i kolejowych) cena: 140

1425.KACZMARCZYK Zdzisław — Immunitet sądowy i jurysdykcja poimmunitetowa w dobrach Kościoła w Polsce do końca XIV wieku. Poznań 1936. Pozn. Tow. Przyj. Nauk. 8, s. [2], 402, mapa 1. brosz. Prace Kom. Hist., t.9, z.2 (Okł. nieco otarte, ślad zawilgocenia pierwszych kart, tylna okł. nadkruszona) cena: 120

1426.KODEKS karny wojskowy z komentarzem w oprac. M.Buszyńskiego, B.Matznera, K.Müllera, poprzedzony przedm. T.Marescha. Warszawa 1933. Sekcja Prawnicza Tow. Wiedzy Wojsk., Gł. Druk. Wojsk. 16d, s. 16d, s. [8], 346. opr. oryg. pł. (Okł. nieco zaplamiona. Podpis własn. Podkreślenia w tekście) cena: 60

1427.KRZYMUSKI Edmund — Wykład procesu karnego austryackiego. Kraków 1891. Księg. Sp. Wyd. Pol. 8, s. [4], 511, [1], IX. opr. ppł. z epoki (Pierwsze karty podklejone, pożółkłe, nieco zaplamione. Podkreślenie i zapiski ołówkiem) cena: 120

a87-1428.jpg (116936 bytes)1428.KUMANIECKI [Kazimierz Wł.], LANGROD [Jerzy], WACHHOLZ [Szczęsny] — Zarys ustroju, postępowania i prawa administracyjnego w Polsce. Kraków-Warszawa 1939. Księg. Powsz. 8, s. X, 1001, [1], 22. opr. oryg. pł. złoc. (Stan bardzo dobry) cena: 180

1429.MAKAREWICZ Juljusz — Kodeks karny z komentarzem. Wyd.III. Lwów 1932. Ossolineum. 8, s. 470. opr. ppł. z epoki (Okł. nieco otarta, stan dobry. Podpis własn.) cena: 100

1430.PEIPER Leon — Komentarz do Kodeksu postępowania karnego i przepisów wprowadzających tenże kodeks z dodatkowemi ustawami, rozporządzeniami i umowami międzynarodowemi [...]. Wyd.III zupełnie przerobione. Kraków 1933. L.Frommer. 16d, s. XV, [1], 1284, [4]. opr. oryg. pł. (Okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry. Podpis własn.) cena: 180

1431.PRAGMATYKA służbowa wraz z wszystkiemi odnoszącemi się do niej rozporządzeniami jakoteż nowymi przepisami o stosunku służby oficyantów i pomocników kancelaryjnych, o płacach sług i o wynagrodzeniach dziennych sług pomocniczych oraz szematycznem zestawieniem poborów i należytości, wynikających ze stosunku służbowego [...]. Zebrano i przetłumaczono staraniem Wydz. Towarzystwa galicyjskich konceptowych urzędników skarbowych. Lwów 1914. Tow. galicyjskich konceptowych urzędników [...]. 16d, s. IV, 400. opr. pł. z epoki (Stan dobry) cena: 120

a87-1432.jpg (93690 bytes)1432.PROWINCYONALNY zbiór praw Królestwa Galicyi i Lodomeryi za rok 1828. Wydany za naywyższym rozkazem pod dozorem c.k. galicyiskiego kraiowego Gubernium. Dziesiąty rok wydawania. Lwów [1828]. Druk. P.Pillera. 8, s. XLVIII, 557, [90], tabl. 10. opr. oryg. kart. (Brak grzbietu, okł. otarte, wewnątrz stan dobry. Karta tyt. i tekst równoległy w jęz. niemieckim. Na końcu alfabetyczny spis rozporządzeń zawartych w zbiorze ustaw) cena: 300

1433.REFORMA Sądowa. Miesięcznik poświęcony nowym ustawom procesowym. Lwów. Red. R.A.Lewandowski. 4. razem opr. ppł.

R.4, nr 1/2-9/12: 1900. s. IX, [1], 204

R.5, nr 1/4-11/12: 1901. s. VII, [1], 200

R.6, nr 1/2-9/12: 1902. s. XIV, [2], 140

R.7, nr 1-7/12: 1903. s. VIII, 124

R.8, nr 1/5-11/12: 1904. s. V, [1], 187, [1]

R.9, nr 1/2-11/12: 1905. s. XXIX, [3], 196

R.10, nr 1-12: 1906. s. [2], IV, 130

R.11, nr 1-12: 1907. s. IV, 128, [1] (Grzbiet jednostronnie nadpęknięty, niewielkie zaplamienia wewnątrz, brak zbiorczej karty tyt. do r.10. Od r.11 organ Krajowego Zw. Sędziów. Osiem kolejnych kompletnych roczników miesięcznika prawniczego) cena: 640

1434.VETULANI Adam — Artykuły sądowe. Studjum z historji źródeł prawa polskiego XV wieku. Lwów 1927. Nakł. red. 8, s. 61, [1]. brosz. Pam. historyczno-prawny, t.4, z.6 (Okł. nieco pożółkłe, wewnątrz stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty) cena: 60

1435.WUSATOWSKI Zygmunt — Kodeks karny, prawo o wykroczeniach oraz przepisy wprowadzające kodeks karny i prawo o wykroczeniach [...] z objaśnieniami oraz materjałami Komisji Kodyfikacyjnej Rz. P. Oprac. ... Kraków [nie przed 1932]. Nakł. W.Jarosza, Druk. Ludowa. 16d, s. [8], 335. opr. oryg. pł. (Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Podpis własn. Podkreślenia w tekście) cena: 80

1436.WUSATOWSKI Zygmunt — Kodeks wykroczeń. Systematyczny zbiór przepisów ustawodawstwa polskiego z lat 1919-1932 w sprawach należących do władz orzecznictwa władz administracyjnych wraz z przepisami o postępowaniu karno-administracyjnem. Kraków 1938. Nakł. W.Jarosza, Druk. Ludowa. 16d, s. XIV, [2], 224. opr. oryg. pł. (Okł. lekko zaplamione, stan dobry. Miejscami podkreślenia w tekście) cena: 50

* * *

1437.PROCES krakowski. Niepokólczycki, Mierzwa i inni przed sądem Rzeczypospolitej. Warszawa 1948. PIW. 8, s. 389, [2]. brosz. (Papier pożółkły, niewielkie uszkodzenia narożników ostatnich kart, poza tym stan dobry. Pokazowy proces siatki szpiegowskiej "Izba kontroli" pracującej dla rządu polskiego w Londynie) cena: 80

a87-1438.jpg (82263 bytes)1438.PROGRAMMA popisów publicznych uczniów Liceum Krakowskiego S. Anny z roku szkolnego 1840/41 w Amfiteatrze Nowodworskim od dnia 19 do 31 lipca 1841 roku, z rana od godziny 8 do 12, a po południu od godziny 3 do 7mej odbywać się mających, na które Protektor i Zgromadzenie Professorów zapraszają. Kraków 1841. Druk. Uniw. 8, s. X, 43, tabl. 1. brosz. (Stan dobry. Na wstępie całostr. litografia portretowa "Bartholomaeus Nowodworski" odbita w Litografii Inst. Technicznego. Zaw. spisy nauczycieli i przedmiotów wykładowych, program popisów, wykaz darów na uposażenie muzeum i biblioteki oraz dwie rozprawy matematyczne "O systematach liczenia a mianowicie o systemacie dwunastnym" i "O działaniach w systemacie dwunastnym". Na końcu artykuł "Wiadomość o życiu i fundacyach Nowodworskiego") cena: 200

1439.PROGRAMMA popisów rocznych w Instytucie Technicznym, tak klass wydziałowych jako też kursów technicznych w gmachu tegoż Instytutu w dniach 20, 21, 23, 24, 26 i 29 Lipca odbywać się mających, na które Prześwietną Publiczność Dyrektor wraz z zgromadzeniem Professorów zaprasza. Kraków 1838. Druk. S.Gieszkowskiego. 8, s. XII, 26, [1], tabl. 1. brosz. (Okł. nieco zaplamiona, stan dobry. Na wstępie całostr. litografia "Płaskorzezba znajdująca się na froncie bursy niegdyś Juris peritorum zwanej" (reprod. w Banach "Polska książka ilustr.", s. 107). Zaw. wykazy profesorów Instytutu Technicznego i spis nauczanych przedmiotów, artykuł "Krótki opis stanu Instytutu Technicznego w roku 1837/38", a po nim obszerniejszą pracę "Wiadomość o nowych miarach w Wolnem Mieście Krakowie i jego okręgu". Tytuł okł.: "Programma popisu uczniów Instytutu Technicznego Krakowskiego. Rok czwarty". Nieczęste) cena: 200

[PRZEWODNIKI].

1440.DOLINA Popradu i jej uzdrowiska. Rytro, Piwniczna, Łomnica, Żegiestów, Muszyna, Krynica i inne. Żegiestów 1935/36. Nakł. Tow. Przyjaciół Doliny Popradu. 16d, s. 62, mapa 1. brosz. (Stan dobry. Ilustr. w tekście) cena: 60

1441.ELJASZ[-RADZIKOWSKI] Walery — Illustrowany przewodnik do Tatr i Pienin. Z 23 illustr., 2 planami i mapą Tatr. Wyd.III. Kraków 1886. Druk. "Czasu". 16d, s. VI, 360, tabl. 9. opr. oryg. pł. (Otarcia i zaplamienia okł., brak ostatniej karty spisu treści, brak planów i mapy głównej, podklejenia karty tyt. i jednej karty wewnątrz, przednie wyklejki podklejone w grzbiecie. Klasyka literatury tatrzańskiej) cena: 240

1442.GALEWSKI Kaz[imierz] — Przewodnik po W.M.Gdańsku i okolicy. Pod red. ... Gdańsk 1921. Der Osten. 16, s. [4], 72, [48], plan 1. brosz. (Podklejona krawędź przedniej okł., niewielkie naddarcia i zaplamienia. Ilustr. w tekście, bogaty dział ogłoszeniowy) cena: 80

1443.GĄSIOROWSKI Henryk — Przewodnik po Beskidach Wschodnich. T.2: Pasmo Czarnohorskie. Z 4 mapami i 3 panoramami. Lwów-Warszawa [nie przed 1933]. Książnica-Atlas. 16d, s. VII, [1], 560, tabl. 3 [panoramy]. opr. pł. (Brak 4 map luzem. Otarcia okł., poza tym stan dobry. Podpis własn., piecz.: "Jan Zieniewicz Introligator Stanisławów") cena: 120

1444.ILUSTROWANY przewodnik po Lwowie wraz z kolejowym rozkładem jazdy ważnym od dnia 22 maja 1937 roku. Lwów [1937]. Druk. "Dziennika Pol.". 16d, s. 72. brosz. (Okł. nieco pożółkłe, stan dobry) cena: 80

a87-1445.jpg (93623 bytes)1445.KILARSKI Jan — Na południowych rubieżach Polski. Wycieczka młodzieży poznańskiej od Łucka do Katowic. Z 16 ilustr. Poznań [1923]. Księg. św. Wojciecha. 16d, s. VIII, 250, tabl. 16. brosz. (Niewielkie otarcia okł., odcięty górny margines karty tyt., poza tym wewnątrz stan dobry. Piecz.) cena: 60

1446.KILARSKI Jan — Przewodnik po Wielkopolsce. Podręcznik dla turysty-krajoznawcy z 91 ilustr., 6 planami i 3 mapami. Poznań 1938. Księg. św. Wojciecha, Zw. Popierania Turystyki, 16d, s. LXI, [3], 338, mapy 3. opr. późn. ppł. z zach. okł. brosz. (Przednia okł. lekko zaplamiona, poza tym stan bardzo dobry) cena: 100

1447.LENARTOWICZ Stanisław — Przewodnik po Polsce w 4 tomach. T.2: Polska południowo-wschodnia. Warszawa 1937. Zw. Pol. Tow. Turyst. 16d, s. LXI, [1], 540, map i planów 25, mapa luzem 1. opr. oryg. pł. (Stan dobry. Wyd.I. Ukazały się jedynie dwa tomy. Oprac. kom. red. w składzie: S.Osiecki, J.Jaroszyński, J.Kołodziejczyk) cena: 120

1448.LEWICKI Stanisław A., ORŁOWICZ Mieczysław, PRASCHIL Tadeusz — Przewodnik po zdrojowiskach i miejscowościach klimatycznych Galicyi, obejmujący: zdrojowiska, uzdrowiska [...], latowiska [...] oraz miejscowości posiadające źródła mineralne, wreszcie stacye turystyczne i sportów zimowych. Z mapą Galicyi, rozkładem jazdy i 200 ilustr. w tekście. Lwów 1912. Kraj. Zw. Zdrojowisk i Uzdrowisk. 8, s. 303, [1], 50, mapa 1, tabl. rozkł. luzem 1. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. dublowana, ze śladami po taśmie, podklejone naddarcia tablicy z rozkładem jazdy) cena: 240

a87-1449.jpg (77635 bytes)1449.MIDOWICZ Wł., MERTA St. — Zwardoń i okolica. Przewodnik narciarski z dodatkiem letniskowym. Żywiec-Biała 1931. Nakł. Koła Narciarzy w Żywcu i Sekcji Narciarskiej w Białej. 16, s. 44, [4], tabl. 1, mapa 1. brosz. (Okł. nieco zakurzona, stan dobry) cena: 60

a87-1450.jpg (64554 bytes)1450.[MIKULSKI Franciszek] — Opis Krakowa i jego okolic. Kraków 1862. Nakł. J.Czecha. 16d, s. [2], 146, [5], tabl. 5. opr. ppł. złoc. z epoki (Banach 619. Otarcia okł., papier miejscami zażółcony, niewielki ślad zawilgocenia. Tablice w drzeworytach, jedna, rozkładana w miedziorycie (wnętrze kopalni wielickiej). "Po krótkim omowieniu dziejów miasta następuje opis kościołów: autor wymienie 34 rzymskokatolickie, 1 unicki i 1 ewangelicki [...]. Osobno opisane są zakłady naukowe, dobroczynne oraz znakomitsze budowle [...]. Wiele miejsca, bo aż 17 stron, poświęca [autor] modnym wówczas 'przechadzkom i ogrodom' [...]. W przewodniku znalazł się także opis obchodów i uroczystości miejscowych, a więc Rękawki, konika zwierzynieckiego, Emausu [...]. Końcowy rozdział dziełka to 'przewodnik dla zwiedzających miasto', a raczej materiał statystyczny z zakresu spraw bytowych" (J.Duda "Przewodniki po Krakowie (do 1914 roku) [...]" w: "Rocznik Krak.", t.62, 1996, s. 68-69). Nieczęste) cena: 180

1451.NAJNOWSZY plan Krakowa z przewodnikiem. Two Days at Cracow. Deux jours a Cracovie. Kraków [ca 1946]. Zakł. Graf. "Styl". 16d, s. 20, plan rozkł. 1. brosz. (Okł. pożółkłe i zakurzone, wewnątrz stan dobry. Plan: "Kraków" (form. 48,1x67,7 cm). Nazewnictwo ulic przedwojenne. Tekst po pol., ang. i franc.) cena: 100

1452.PRZEWODNIK z najnowszym planem Krakowa. Two Days at Cracow. Deux jours a Cracovie. Kraków [nie przed 1947]. Wyd. A.Ordyński. Zakł. Graf. "Styl". 16d, s. 24, plan rozkł. 1. brosz. (Okł. pożółkłe i zaplamione, załamania narożnika przedniej okł. Plan oprac. M.Kubiczek: "Plan turystyczny wielkiego Krakowa, stan z 1947 r." (form. 48x68 cm). Na odwrocie strony tyt. i na odwrocie planu "Przemianowanie ulic" (ul. Beliny Prażmowskiego zastąpiła ul. J.Marchlewskiego, Gertrudy - L.Waryńskiego, Piłsudskiego - Manifestu Lipcowego itd.). Na odwrocie planu plan Śródmieścia z wrysowanymi sylwetkami zabytkowych gmachów. Tekst po pol., ang. i franc.) cena: 80

1453.OPPENHEIM Józef — Szlaki narciarskie Tatr Polskich i główne przejścia na południową stronę. Rys. W.Gentil-Tippenhauer. Kraków 1936. Pol. Zw. Narciarski. 16d, s. 99, [13]. brosz. Przewodnik narciarski po Karpatach i Tatrach, t.6 (Niewielkie otarcia okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Podpis własn.) cena: 60

1454.OTTO [A.] — Die Hohe Tatra nebst den wichtigsten Touren in den Westkarpathen. Fünfte, neu bearb. Aufl. Mit fünf Karten. Berlin 1903. A.Goldschmidt. 16d, s. VIII, 245, [3], 4, map 5. opr. oryg. kart. Grienebs Reiseführer, Bd.47 (Wyraźne otarcia okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz. Piecz. Zapiski ołówkiem) cena: 120

1455.PALUSZKIEWICZ Marian — Katedra poznańska i jej zabytki. Poznań 1938. Pol. Agencja Reklamy F.Krajna. 16d, s. 76, [3], tabl. 7. brosz. (Stan dobry) cena: 60

1456.PAMIĄTKA z Częstochowy. Opis klasztoru i cudownego obrazu Matki Boskiej na Jasnogórze. Częstochowa 1875. Nakł. J.Słocińskiego i M.Jarosińskiego. 16, s. 236, [4], tabl. 2. opr. oryg. ppł. (Wyraźne otarcia okł., grzbiet oklejony papierem, naddarcia marginesów kilku kart. Podpis własn. Zaw.: Część historyczna, Przewodnik na Jasnogórę, Pielgrzymki, odpusty i nabożeństwo) cena: 120

1457.POLSKI almanach uzdrowisk. Kraków 1934. Nakł. Pol. Tow. Balneolog. 8, s. XI, [3], 506, mapy 4, wkładki reklamowe. opr. oryg. pł. (Zaplamienie przedniej okł., tylna wyklejka pęknięta w grzbiecie. Zaw. opis poszczególnych uzdrowisk, bogaty dział reklamowy. Ilustr. w tekście) cena: 100

1458.PRAKTISCHER Führer nach und in Constantinopel (nebst Ausflügen nach Kleinasien). Neu bearb. zweite Aufl. Mit deri Karten. Berlin 1902. A.Goldschmidt. 16d, s. IV, 168, mapy 3. opr. oryg. pł. Griebens Reisebücher, Bd.59 (Niewielkie otarcia okł., stan dobry) cena: 80

a87-1459.jpg (103703 bytes)1459.PRUSZCZ Piotr Hiacynt — Klejnoty stołecznego miasta Krakowa albo kościoły i co w nich jest widzenia godnego i znacznego, przez ... krótko opisane. Wyd. K.J.Turowskiego. Kraków 1861. Nakł. "Czasu". 16d, s. IV, 232, [3], plan rozkł. 1. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. Bibl. Pol., z.42-44 (Podklejone niewielkie ubytki okł. brosz., podklejony narożnik planu miasta, miejscami niewielkie zaplamienia. Piecz. J.Jeljaszewicza. Przedruk pierwszego przewodnika po zabytkach Krakowa (po raz pierwszy wydanego w 1647)) cena: 160

a87-1460.jpg (105255 bytes)1460.SAYSSE-TOBICZYK Kazimierz — Przewodnik po uzdrowiskach polskich. T.1: Polska południowo-zachodnia. (61 uzdrowisk Małopolski Zach. i Środk. oraz Śląska). Z artykułem wstępnym W.Przywieczerskiego. Lwów-Warszawa 1931. Książnica-Atlas. 16d, s. XXXII, 104, mapy 4. brosz. (Wyraźne otarcia okł., ślady zawilgocenia. Ilustr. w tekście) cena: 120

a87-1461.jpg (92039 bytes)1461.SŁOWIK Jan — Wieliczka. Nowy ilustrowany opis salin wielickich ze szczególnem uwzględnieniem części turystycznej kopalni. Przedm. napisał A.Jackiewicz. Wieliczka 1927. Nakł. autora. 8, s. 79, [3]. brosz. (Otarcia okł., niewielki ubytek narożnika przedniej okł., wewnątrz stan dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena: 60

a87-1462.jpg (91967 bytes)1462.SOSNOWSKI Kazimierz — Przewodnik po Beskidach Zachodnich od Krynicy po granicę Moraw łącznie z Pieninami i terenami narciarskiemi. Wyd.II znacznie rozsz. i uzup. Z kilkudziesięciu ilustr. Kraków 1926. Nakł. Księg. Geograf. "Orbis". 16d, s. 442 [jest mylnie 142], [6], tabl. 1. opr. oryg. miękka pł. (Stan dobry. Tytuł okł.: "Przewodnik po Beskidach Zachodnich i Pieninach z terenami narciarsk.") cena: 100

a87-1463.jpg (97689 bytes)1463.WICZKOWSKI Józef — Lwów, jego rozwój i stan kulturalny oraz przewodnik po mieście. Lwów 1907. Nakł. Wydz. Gosp. X Zjazdu Lekarzy [...]. 16d, s. VIII, 623, [1], VII, tabl. 2. opr. oryg. ppł. (Okł. nieco otarte, tylna wyklejka podklejona w grzbiecie, brak planu miasta (dołączona jego zmniejszona kopia), poza tym stan dobry. Najobszerniejszy przewodnik po dawnym Lwowie) cena: 320

1464.ZWOLIŃSKI Tadeusz — Zakopane, całoroczne uzdrowisko wysokogórskie i stacja turystyczno-sportowa w Tatrach. Zakopane 1931. Wyd. Zarz. Uzdrowiska [...]. 8, s. 62. brosz. (Okł. nieco otarte, poza tym stan dobry. Piecz. Ilustr. w tekście) cena: 48

* * *

a87-1465.jpg (96319 bytes)1465.PRZYJACIEL dzieci czyli książka do czytania, zastosowana dla szkół polskich w Ameryce. Chicago [1884?]. Polish American Publishing Comp. 8, s. 221. opr. oryg. ppł. (Stan dobry) cena: 100

a87-1466.jpg (80933 bytes)1466.PUTEK Józef — O zbójnickich zamkach, heretyckich zborach i oświęcimskiej Jerozolimie. Szkice z dziejów pogranicza śląsko-opolskiego. Z 74 ilustr. Kraków 1938. Druk. Przem. 8, s. VIII, 263, tabl. 64. brosz. (Załamania narożników ostatnich kart, stan dobry) cena: 100

a87-1467.jpg (83400 bytes)a87-1467a.jpg (288822 bytes)1467.[RADECKI Jan Kanty] — Karykatury i wzory obyczajów przez Ja...Ka...Ra... [krypt.]. Poznań 1843. Wyd. W.Stefańskiego. 16d, s. [2], 199, [1]. opr. psk. złoc. z epo ki (Papier miejscami zabrązowiony, poza tym stan bardzo dobry. Zaw. Pochód serca (karykatury), Nieboszczka Barbara (wzory)) cena: 160

1468.RASZEWSKI Kazimierz — Wspomnienia z własnych przeżyć do końca 1920 r. Poznań [1938]. Księg. Wysyłkowa i Wyd. J.Liczbińskiego. 8, s. 365, [2], tabl. 1, szkiców sytuacyjnych 36, mapa rozkł. 1, oleaty. brosz. (Skrzypek 1604. Stan dobry. K.Raszewski (1864-1941) - gen. broni WP, uczestnik walk na frontach I wojny (w wojsku pruskim), Powstania Wlkp., wojny 1919-1920, szef wojskowego zabezpieczenia Plebiscytu na Górnym Śląsku, prezes Zarz. Gł. Zw. Powstańców Wielkopolskich. Pod koniec życia publicznie wyrażał swoje proniemieckie przekonania. "Wypowiedzi te, podobnie jak i ogłoszone Wspomnienia, wywołały ostry atak prasy kombatanckiej, a w konsekwencji doprowadziły do usunięcia go z szeregów Zw. Powst. Wlkp." (PSB)) cena: 120

a87-1469.jpg (99994 bytes)1469.REGULAMIN kawalerji. Warszawa 1922. Gł. Księg. Wojsk. 16d, s. 417, [1], XXII, [6], tabl. rozkł. 1. opr. bibliot. ppł., okł. brosz. naklejona na oprawę (Tabl. podklejona taśmą, stan dobry. Piecz. i podpis własn. Ilustr. w tekście. Instrukcja Min. Spraw Wojsk. nr J.I./1922. Dołączono maszynopis: "Odpis. W uzupełnieniu instrukcji dot. szkolenia kawalerji podanej w rozkazie tajnym nr 10 roku 1922" wystosowany przez Dowództwo Okr. Korp. VII Oddział III sztabu w Poznaniu 17 II 1922 (3 karty z podpisem ppor. Dunin-Borkowskiego)) cena: 200

1470.RETINGER [Józef] — Spór o Morskie Oko. Odpowiedź "Pester Lloydowi" przez adwokata ... Kraków 1893. Nakł. autora. Druk. "Czasu". 16d, s. 69. brosz. wt. (Okł. nieco zakurzona, papier pożółkły. Piecz. Tow. Tatrz. w Krakowie) cena: 60

1471.RIEFENSTAHL Leni — Schönheit im Olympischen Kampf. Mit zahlreichen Aufnahmen von den Olympischen Spielen 1936. Berlin 1937. Deutscher Verlag. 4, s. 280, [1]. opr. wsp. pł. (Niewielkie zaplamienia. Album zawierajacy blisko 300 fotografii sportowych autorstwa słynnej niemieckiej reżyserki filmowej i fotografki Leni Riefenstahl (1902-2003), twórczyni nowej estetyki fotograficznej, w okresie Niemiec hitlerowskich autorki filmów i fotografii propagandowych gloryfikujących III Rzeszę. Zdjęcia zostały wykonane podczas Olimpiady w Berlinie w 1936 i wiele z nich przeszło do historii fotografii. Album rozpoczynają zdjęcia fragmentów ruin greckich, dalej zaś artystka zamieszcza cykl aktów męskich i damskich inspirowanych starożytnymi rzeźbami z Grecji. Zasadniczą część albumu zajmują znakomite fotografie sportowców różnych dyscyplin, z różnych krajów i narodów. Kilka ostatnich zdjęć ukazuje autorkę przy pracy) cena: 240

1472.ROMEYKO Marian — Wspomnienia o Wieniawie i o rzymskich czasach. Londyn 1969. B.Świderski. 8, s. 324, tabl. 8. opr. oryg. kart., obw. (Obw. nieco zakurzona, stan dobry. Na jednej tabl. zapiski edytorskie) cena: 80

1473.ROSZKOWSKI A. — Hodyszewo. Opis historyczny parafji, kościoła i cudownego obrazu Najśw. M[arii] P[anny]. Wyd.II uzup. Łomża 1928. Nakł. autora. 8, s. 52, [2]. brosz. (Zaplamienia okł., obcięte pionowe marginesy okł. Rys historyczny Hodyszewa na Podlasiu oraz kościoła i cudownego obrazu w tej miejscowości. Praca ilustrowana 16 fotografiami archiwalnymi, będącymi dokumentacją XX-wiecznej historii tej miejscowości) cena: 60

a87-1474.jpg (49716 bytes)1474.RÓŻEWICZ Tadeusz — Czas, który idzie. Warszawa 1951. Czytelnik. 16d, s. 33, [2]. brosz. (Karta tyt. z niewielkim naddarciem w grzbiecie, niewielkie otarcie grzbietu, stan dobry. Odręczna dedykacja autora z 2008) cena: 100

1475.RUCIŃSKI Henryk — Prowincja saska na Spiszu do 1412 roku. (Na tle przemian społecznych i ustrojowych w komitacie spiskim i na obszarach przyległych). Białystok 1983. Dział Wyd. Filii UW w Białymstoku. 8, s. 474, mapy 3. brosz. Rozprawy UW, [nr] 247 (Stan dobry. Maszynopis powiel. Wydano 280 egz.) cena: 60

1476.RUDNICKI Adolf — Le Marchand de Lodz. Trad. du polonais par G.Crépy. Paris 1969. Gallimard. 8, s. 321, [6]. brosz. (Stan bardzo dobry. Francuski przekład zbioru opowiadań A.Rudnickiego "Kupiec łódzki. Niebieskie kartki" z 1963. Wydano 26 egz. specjalnych na papierze welinowym Lafuma-Navarre, ten nr 22. Dołączony maszynopisowy list od wydawcy do tłumaczki) cena: 80

1477.RUSSELL Bertrand — Drogi do wolności. Socjalizm, anarchizm i syndykalizm. Warszawa 1935. Tow. Wyd. "Rój". 16d, s. 239, [1]. opr. pł. z epoki (Stan bardzo dobry. Pierwsze polskie wydanie głośnej pracy wybitnego matematyka, filozofa i myśliciela, laureata literackiej Nagrody Nobla za rok 1950) cena: 80

1478.[RZĄŻEWSKI Adam]. Aër [pseud.] — Złudzenia. Opowieść z czasów księcia Józefa Poniatowskiego. Warszawa 1899. Gebethner i Wolff. 16d, s. [4], 362. opr. psk. złoc. z epoki (Okł. nieco otarte, poza tym stan dobry) cena: 80

1479.RZEPECKA Helena — Ojczyzna w piśmie i pomnikach. Ilustrowane dzieje piśmiennictwa polskiego. Oprac. ... Szósty tysiąc. T.1-2. Poznań [1911?]. Nakł. Wielkopol. Księgarni Nakł. Z.Rzepeckiego i S-ki. 4, s. [6], 447, tabl. 5; [6], 506, [6], tabl. 5. opr. oryg. pł. zdob. (Odbarwienia przedniej okł. t.2, egz. przeoprawione (wyklejki nowe), niewielkie zaplamienia wewnątrz. Obca dedykacja. Liczne ilustr. w tekście) cena: 390

a87-1480.jpg (96798 bytes)1480.RZEPECKI Tadeusz, RZEPECKI Witold — Sejm i Senat 1922-1927. Podręcznik dla wyborców, zawierający wyniki wyborów w powiatach, okręgach, województwach, podobizny senatorów i posłów sejmowych oraz mapy poglądowe. Poznań 1923. Wielk. Księg. Nakł. K.Rzepeckiego. 8, s. 552, tabl. luzem 2, mapy luzem 3. brosz. (Stan dobry. Piecz. własn. Ilustr. w tekście) cena: 200

a87-1481.jpg (70482 bytes)1481.[RZEWUSKI Henryk] — Les récits d'un vieux gentilhomme polonais. Trad., préface et notes de Ladislas Mickiewicz. Avec eaux fortes et illustr. de B.Zaleski et E.Andriolli. Paris [1866]. Librairie du Luxembourg. 8, s. XI, [1], 451, tabl. 2. opr. wsp. psk. z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. nieco zaplamione, tylna z podklejonym marginesem, poza tym stan dobry. Francuski przekład "Pamiątek Soplicy". Pierwsza i ostatnia publikacja w Bibliothèque Franco-Polonaise, która zawierać miała przekłady najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Ilustr. w tekście) cena: 160

1482.[RZEWUSKI Henryk] — Pamiątki pana Seweryna Soplicy, cześnika parnawskiego. Wyd. nowe, pomnożone. Lipsk 1868. F.A.Brockhaus. 16d, s. XXXVII, [3], 269, [1]. opr. oryg. pł., złoc. Bibl. pisarzy pol., t.53 (NK 9, 109; Maliszewski 830. Grzbiet nieco otarty, niewielkie ślady wilgoci, papier zabrązowiony) cena: 60

a87-1483.jpg (63034 bytes)1483.RZEWUSKI Leon — Kronika podhorecka. 1706-1779. Ułożył ... Kraków 1860. Druk. K.Budweisera. 16d, s. [10], 258, [1], tabl. 1. opr. psk. z epoki (Maliszewski 526. Otarcia okł., niewielki ubytek wierzchniej części skóry na grzbiecie. Piecz. i podpis własn. Zaw. pracę dot. hetmana Wacława Rzewuskiego, relację o zerwanym sejmie 1761 i pamiętnik Anny z Lubomirskich Rzewuskiej z l. 1758-1762. Na tabl. "Szyk bojowy wojsk Królewskich i Szwedzkich pod Kaliszem d. 29 Października 1706") cena: 200

1484.SALVANDY [Narcyz] de — Histoire de la Pologne, avant et sous le roi Jean Sobieski. T.1-2. Bruxelles 1841. N.-J.Gregoir. 8, s. 332, tabl. 1; 314, tabl. 1. razem opr. pł. z epoki (Stan bardzo dobry. Podpis własn.) cena: 400

a87-1485.jpg (76776 bytes)1485.SAMOZWANIEC Magdalena — Dodatek nadzwyczajny. Kartki z pamiętnika młodej mężatki. Warszawa [1926]. E.Wende i Ska. 16d, s. 44, [1]. brosz. (Stan dobry. Wyd.I) cena: 50

1486.[SANGUSZKO R.]. Roman Sanguszko, zesłaniec na Sybir z r. 1831 w świetle pamiętnika matki ks. Klementyny z Czartoryskich Sanguszkowej oraz korespondencji współczesnej. Warszawa 1927. Gebethner i Wolff. 4, s. XIII, [3], 209, [2], tabl. 15, mapy 2. opr. wsp. plast. (Stan dobry. Egz. z biblioteki Rudolfa Mękickiego (piecz. na karcie tyt.)) cena: 160

1487.SAPIEHA Lew — Wojna z wysokości siodła. Londyn 1965. Pol. Fund. Kult. 16d, s. 159, [1]. brosz. (Stan bardzo dobry. Wspomnienia żołnierza 9 Pułku Ułanów z walk we IX 1939) cena: 50

a87-1488.jpg (68566 bytes)1488.SCHLECHTA O. — Proverbes Ottomans. Recueillis par le baron ... Traduits par H[einrich] A[lfred] Barb. [Wiedeń] 1885. 8, s. [5], 73. opr. oryg. pł. bogato złoc. (Niewielkie otarcia krawędzi okł., poza tym stan bardzo dobry. Przysłowia tureckie w oryginale i przekładzie na francuski, polski, serbski, włoski i nowogrecki. Estreicher nie notuje. Rzadkie) cena: 1.200

a87-1489.jpg (59098 bytes)1489.SCHMITT Henryk — Dzieje panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. T.1-2. Lwów 1868-1869. Nakł. autora. Druk. Narod. M.Manieckiego. 8, s. XIV, [15]-393 [jest mylnie 293], [4]; 439, [1]. razem opr. ppł. (Okł. nieco otarte, miejscami zażółcenia papieru, poza tym stan dobry. Podpis własn. oraz sucha piecz. introligatorni we Lwowie. Panowanie ostatniego monarchy do 1768. Estreicher nie odnotowuje tego tytułu, wymienia natomiast (E.4, 205) "Panowanie Stanisława Augusta..." z 1869-1870 w czterech tomach, podając jedynie objętość dwóch pierwszych, identyczną z egz. tu prezentowanym (łącznie z pomyłką paginacji). Wg PSB ukazały się trzy tomy (tu brak ostatniego z 1870)) cena: 240

1490.SCHNÜR-PEPŁOWSKI Stanisław — "Jeszcze Polska nie zginęła!". Dzieje Legionów polskich. Opowieść dziejowa z lat 1796-1806. Kraków 1897. Sp. Wyd. Pol. 8, s. 228, tabl. 1. opr. bibliot. ppł. [Nowa bibl. uniw.] (Gruca 172. Okł. otarte, wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Ilustr. w tekście) cena: 120

1491.SCHOELL Franck L. — L'Enfant terrible de la Pologne: Boy. Paris 1931. Gebethner i Wolff. 16d, s. 28. brosz. Odb. z "La Pologne" (Stan dobry. Pierwsza prezentacja sylwetki T.Żeleńskiego we Francji) cena: 60

1492.SCHRÖTTER Adam — Opis salin wielickich. Przekład F.Piestraka. Wieliczka 1902. Nakł. autora. 8, s. 32. opr. kart. z epoki (Grzbiet z ubytkami, wewnątrz stan dobry. Na karcie tyt. także tytuł łac.: "Salinarum vieliciensium descriptio". Szesnastowieczny opis kopalni wielickiej wierszem) cena: 60

a87-1493a.jpg (67085 bytes)a87-1493.jpg (74171 bytes)1493.SCHUBERT G[otthilf] H[einrich] v. — Naturgeschichte der Vögel. Mit 195 kolorierten Abb. auf 30 Tafeln nebst erläuterndem Texte [...]. Neunte Aufl. Eklingen bei Stuttgart [przedm. 1886]. J.F.Schreiber. 4, s. [8], 22, tabl. 30 [chromolitografie]. opr. oryg. ppł. Naturgeschichte des Tier-, Pflanzen- und Mineralreichs, Tl.1. (Ostatnia tabl. nieznacznie naddarta przy dolnym marginesie, poza tym stan bardzo dobry. Drzeworyty w tekście objaśniającym) cena: 480

a87-1494.jpg (84486 bytes)1494.SCHUMMER Eugenjusz M. — Nowa Litwa. Warszawa 1930. Księg. F.Hoesicka. 159, [1]. brosz. (Naddarcie tylnej okł., zaplamienia okł., uszkodzone narożniki kilku ostatnich kart, miejscami zażółcenia papieru. Liczne ilustr. w tekście. Okł. proj. P.M.Lubiński) cena: 100

1495.SCHWEIZER Ludwik — Wojna bez legendy. Kirkcaldy, Scotland, V 1943. Nakł. autora. 8, s. [8], 151, [1], mapa 1. opr. ppł. z epoki (Polonica 14677; Skrzypek 7269. Blok nieco poluźniony, niewielkie zaplamienia, brak szkicu poza tekstem. Pamiętnik żołnierza 26 pułku ułanów wielkopolskich z czasów bezpośrednio poprzedzających wybuch wojny i kampanii wrześniowej) cena: 60

1496.SEMKOWICZOWA Jadwiga — Geografia widziana oczami historyka. W 25-lecie śmierci prof. U.J. Władysława Semkowicza. Kraków 1974. 4, k. [1], 137, [26]. brosz. (Stan dobry. Grzbiet oklejony płótnem. Maszynopis) cena: 120

1497.SEMKOWICZOWA Jadwiga — Materiały zebrane przez ... do pracy o "Życiu i działalności Władysława Semkowicza, prof. U.J.". [Cz.] 4: Kresy południowe, Słowacja i Słowacy. [Kraków 197-?]. 4, k. [1], IV, 98. brosz. (Stan dobry. Grzbiet oklejony płótnem. Maszynopis. Zaw. 59 drobnych tekstów W.Semkowicza (przemówienia, artykuły, głosy w ankietach) z l. 1919-1948) cena: 100

1498.SEMKOWICZ Władysław — Oswald Balzer jako obrońca Morskiego Oka. Kraków 1933. Druk W.L.Anczyca i Spółki. 8, s. 22. brosz. Odb. z "Wierchów", r.11 (Stan dobry) cena: 40

1499.SEMKOWICZ Władysław — Słowacja i Słowacy. Praca zbiorowa pod red. ... T.1-2. Kraków 1937-1938. Nakł. Sekcji Słowackiej Tow. Słowiańskiego. 8, s. 268, [2], mapa 1; 404, [4], mapy 2. razem opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. Bibl. Słowacka, nr 1-2 (Górny margines t.1 nieco pożółkły, poza tym stan dobry. Okł. brosz. z niewielkimi ubytkami, podklejone płótnem. T.1: Kraj i lud; t.2: Dzieje i literatura. Liczne ilustr. w tekście) cena: 180

1500.SEMKOWICZ Władysław — Słowacja i Słowacy. Praca zbiorowa pod red. ... T.1-2. Kraków 1937-1938. Nakł. Sekcji Słowackiej Tow. Słowiańskiego. 8, s. 268, [2], mapa 1; 404, [4], mapy 2. razem opr. wsp. pł. Bibl. Słowacka, nr 1-2 (Stan dobry) cena: 160

a87-1501.jpg (120177 bytes)1501.SIEMIEŃSKI Lucyan — Portrety literackie. [T.1]. Poznań 1865. Księg. J.K.Żupańskiego. 16d, s. VIII, 538, [1]. opr. oryg. pł. zdob. (Miejscami zażółcenia papieru, stan dobry. Sylwetki m.in. J.Dantyszka, M.Reja, M.Kromera, A.Mickiewicza, B.Zaleskiego, S.Goszczyńskiego. W kilkuletnich odstępach do 1875 ukazały się jeszcze trzy tomy "Portretów") cena: 160

1502.SINGER Bernard — Od Witosa do Sławka. Paryż 1962. Inst. Literacki. 8, s. 397. brosz. Bibl. "Kultury", t.78 (Stan dobry. Przedruk artykułów publikowanych w "Naszym Przeglądzie" w l. 1926-1939 przez członka klubu sprawozdawców parlamentarnych. Przedm. J.Stempowskiego (pod pseud. P.Hostowiec)) cena: 70

1503.SKARBEK Fryderyk — Dzieje Księstwa Warszawskiego. Z przedm. P.Chmielowskiego. T.1-3. Warszawa [1897]. Druk. Artyst. S.Sikorskiego. 16d, s. 158, II; 173, [1], II; 148, II. razem opr. psk. z epoki. [Bibl. dzieł wyb.] (Otarcia okł., poza tym stan dobry) cena: 160

1504.SKOCZEK Józef — Studja nad patrycjatem lwowskim wieków średnich. Lwów 1929. Nakł. red. 8, s. 73, [1]. brosz. Pam. hist.-prawny, t.7, z.5 (Okł. nieco zakurzona, poza tym stan dobry. Egz. nierozcięty. Zaw. krótkie źródłowe monografie 18 rodów lwowskich) cena: 60

1505.SKRUDLIK Mieczysław — Cudowny obraz Matki Boskiej Świętogórskiej. Wydanie Kongregacji Oratorjum Św. Filipa Nerjusza Gostyń. Warszawa [imprim. 1936]. Księg. Prabuckiego i Płochy. 8, s. 55, tabl. 6. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, papier zażółcony, brak karty przedtyt. Piecz.) cena: 60

1506.SŁONIMSKI Antoni — Moje walki nad Bzdurą. Warszawa 1932. Tow. Wyd. "Rój". 16d, s. 319, [1]. opr. wsp. ppł. (Podklejenia karty przedtyt., poza tym stan dobry. Nazwisko autora poprzedzone skrótem "gen." (od "geniusz", nie "generał"). Zbiór felietonów drukowanych w "Wiadomościach Literackich") cena: 60

1507.SŁONIMSKI Antoni — Teatr w więzieniu. Powieść. Warszawa 1922. Tow. Wyd. "Ignis". 16d, s. 190. brosz. (Grzbiet pożółkły, ilustracja na przedniej okł. nieco pofałdowana. Naklejka z podpisem ochronnym autora. Podpis własn. K.A.Jaworskiego) cena: 100

1508.SŁOWAK [pseud.] — Rola Słowaczyzny w militarnym sojuszu Czechów z bolszewicką Rosją. (Tragedja narodu słowackiego). Warszawa 1936. Druk. Polska. 8, s. 41, [1]. brosz. Odb. z "Naszej Przyszłości" (Niewielkie otarcia grzbietu) cena: 48

a87-1509.jpg (101833 bytes)1509.SŁOWNICZEK wyrazów obcych zawierający wyrazy i wyrażenia a także zwroty i przysłowia cudzoziemskie, używane w mowie potocznej i w prasie peryodycznej polskiej. Wyd. M.Arcta w Lublinie. Warszawa 1885. Nakł. wydawcy. 16, s. 338. opr. oryg. pł. złoc. (Okł. nieco otarte i przebarwione, wyklejki pęknięte w grzbiecie. Zapiski na tylnej wyklejce. Jedna z wcześniejszych publikacji wydawnictwa M.Arcta) cena: 80

1510.SMOGORZEWSKI Kazimierz — Sprawa Śląska na konferencji pokojowej 1919 roku. Katowice 1935. Inst. Śląski. 8, s. 40. brosz. Polski Śląsk, [nr 11] (Stan dobry. Przekreślona piecz. bibliot.) cena: 40

1511.SMOLARSKI Mieczysław — Dawna Polska w opisach podróżników. Lwów-Warszawa 1936. Książnica-Atlas. 8, s. 175, [1]. opr. bibliot. ppł. z epoki (Przebarwienia wyklejek, niewielkie zabrudzenia wewnątrz. Piecz.) cena: 48

1512.SMOLEŃSKI Władysław — Konfederacya targowicka. Kraków 1903. Nakł. autora. 8, s. [6], 463. opr. pł. z epoki (Okł. nieco otarte, podklejone naddarcie karty przedtyt., wyklejki podklejone w grzbiecie. Kontynuacja "Ostatniego roku Sejmu Wielkiego" tegoż autora, obejmująca okres do poł. III 1793) cena: 120

1513.SOBIESKI Wacław — Dzieje Polski. Wyd.II pośmiertne. T.1-3. Warszawa 1938. Wyd. Zorza. 8, s. 262, IV, [3], mapy 2; 204, [1], mapa 1; 308, III, [1], III, [3], mapa 1. opr. oryg. ppł. (Okł. nieco odbarwione, poza tym stan dobry. Piecz. własn. T.1: Do roku 1696. Przejrz. i uzup. K.Tymieniecki, t.2: 1696-1864. Przejrz. i uzup. K.M. Morawski, W.Konopczyński, J.Iwaszkiewicz, t.3: 1864-1938. Przejrz. i uzup. S.Kozicki) cena: 100

1514.SOKOLNICKI Michał — Dziennik ankarski 1939-1943. Londyn 1965. Gryf Publ. 8, s. 576, tabl. 2. brosz. (Otarcia okł., stan dobry

M.Sokolnicki (1880-1967) - historyk, autor wspomnień, członek PPS, współpracownik J.Piłsudskiego, w okresie międzywojennym w służbie dyplomatycznej) cena: 80

1515.SOKOLNICKI Michał — Ankarski dziennik 1943-1946. Z przedm. E.Raczyńskiego. Londyn 1974. Veritas Found. 8, s. 387, [1], tabl. 4. brosz. (Otarcia okł., blok nieco wygięty. Wyd. po egidą Inst. J.Piłsudskiego) cena: 48

a87-1516.jpg (133055 bytes)1516.SOKOŁOWSKI August — Dzieje powstania listopadowego 1830-1831. Wiedeń [przedm. 1907]. Nakł. F.Bondego. Druk. J.Philippa. 4, s. [2], IV, 315, [3], tabl. 26. opr. oryg. pł. zdob. (Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Ukazało się w cyklu "Powstania polskie" [t.2]. Okł. proj. H.Uziembły) cena: 160

a87-1517.jpg (133758 bytes)1517.SOKOŁOWSKI August — Dzieje powstania styczniowego 1863-1864. Berlin-Wiedeń [nie przed 1910]. Nakł. B.Harza. 4, s. [2], 344, tabl. 23. opr. oryg. pł. zdob. (Stan bardzo dobry. Ukazało się w cyklu "Powstania polskie", [t.3]. Okł. proj. H.Uziembły) cena: 160

a87-1518.jpg (97116 bytes)1518.SOSABOWSKI Stanisław — Droga wiodła ugorem. Londyn 1967. Veritas. 16d, s. 272, tabl. 8. opr. oryg. pł., obw. Bibl. polska, seria czerwona, t.70 (Stan bardzo dobry. Wspomnienia obejmujące okres od lat dziecięcych w Stanisławowie do lat 1960-tych w Szkocji) cena: 60

1519.SOSABOWSKI Stanisław — Najkrótszą drogą. Londyn 1957. Kom. Wyd. Polskich Spadochroniarzy. 8, s. XXXI, [1], 286, tabl. 9. opr. oryg. pł., obw. (Skrzypek 7402. Niewielkie otarcia obw., wewnątrz stan bardzo dobry. Wyd.I wspomnień generała WP, twórcy pierwszej polskiej jednostki spadochronowej i uczestnika desantu pod Arnhem) cena: 80

a87-1520.jpg (73808 bytes)1520.SOWIŃSKI Albert [Wojciech] — Les musiciens polonais et slaves anciens et modernes. Dictionnaire biographique des compositeurs, chanteurs, instrumentistes, luthiers, constructeurs d'orgues, poetes sacrés et lyriques, littérateurs et amateurs de l'art musical. Précédé d'un résumé de l'histoire de la musique en Pologne et de la description d'anciens instruments slaves notices sur la bibliographie musicale polonaise. Fragments de Compositions des Grands-Maitres Polonais et détails sur les Pèlerinages célèbres en Pologne. Paris 1857. Libr. Adrien le Clere et C-ie. 8, s. XI, [1], 599, [1]. opr. nieco późn. pł. (Niewielkie otarcia krawędzi okł., przetarcie płótna na grzbiecie, ubytek narożnika przedniej wyklejki, podklejony niewielki ubytek karty tyt., podklejenia ostatniej karty, miejscami zażółcenia papieru. Podpis własn. Bardzo rzadki pierwszy słownik muzyków polskich, opracowany przez W.Sowińskiego (1805-1880) - pianistę, kompozytora i pisarza muzycznego, tworzącego od 1828 w Paryżu. Dzieło zawiera kilka tysięcy not biograficznych polskich muzyków i ludzi związanych z muzyką, opisanych stylem swobodnym, czasem wręcz gawędziarskim. Autor stosuje w nich subiektywne oceny oraz nierówne proporcje objętościowe poszczególnych biogramów, często niewspółmierne do rzeczywistego znaczenia poszczególnych osób. Praca spotkała się z krytyką współczesnych, m.in. K.Estreichera, lecz także z życzliwymi recenzjami. Pomimo wielu wad i niedoskonałości jest dziełem pionierskim, mającym doniosłe znaczenie naukowe. Zawarte w nim znane i wybitne nazwiska doczekały się z czasem lepszych i dokładniejszych opracowań. Jednakże poza wielkimi nazwiskami zawiera on także setki biogramów muzyków mniej znanych lub zupełnie zapomnianych, o których na próżno szukać informacji w późniejszych publikacjach. W odniesieniu do nich leksykon stanowi nadal bezcenne źródło wiedzy, niedostępnej w żadnych innych opracowaniach. Do książki dołączono kartę z rękopiśmienną biografią Sowińskiego, napisaną po francusku w epoce) cena: 240

1521.Le SPISZ, l'Orawa et le district de Czaca. II-e édition. (1 carte). Cracovie 1920. Comité National pour la Défense du Spisz, de l'Orawa et du Podhale. 8, s. 19, mapa rozkł. 1. brosz. wt. z zach. okł. oryg. (Niewielkie naddarcia narożników kilku kart) cena: 48

1522.SPISZ, Orawa i Okrąg Czadecki. Oprac. Komisya Kartograficzna. Z mapą. Kraków 1919. Nakł. Komitetu Narodowego Obrony Spisza, Orawy, Czadeckiego i Podhala. 8, s. 23, [1], mapa rozkł. 1. brosz. (Stan dobry. Praca poświęcona postulowanemu przyłączeniu do Polski Spisza i Orawy) cena: 60

1523.SPISZ, Orawa i Ziemia Czadecka w świetle stosunków etnicznych i przeszłości dziejowej. Z mapą. Kraków 1938. Gł. Kom. Pomocy dla Spisza, Orawy i Czadeckiego. 8, s. 42, [1], mapa 1. brosz. (Stan bardzo dobry. Praca poświęcona postulowanemu przyłączeniu do Polski Spisza i Orawy. Na okł. data 1939) cena: 80

1524.SROKOWSKI Konstanty — Sprawa narodowościowa na kresach wschodnich. Kraków 1924. Druk. "Czasu". 8, s. 56. brosz. (Stan bardzo dobry) cena: 48

1525.STABLEWSKI Erazm — Mowy sejmowe ... byłego posła z W. Ks. Poznańskiego do Izb Pruskich. Berlin 1854. Druk. E.Haenela. 8, s. [4], 51, [1]. brosz. (Papier miejscami zabrązowiony, poza tym stan dobry) cena: 80

1526.STACHNIUK Jan — Heroiczna wspólnota narodu. (Kapitalizm epoki imperjalizmu a Polska). Poznań 1935. Druk. J.Kawalera, Szamotuły. 8, s. 300. opr. ppł. z epoki (Brak karty przedtyt., karta tyt. nieco zakurzona, poza tym stan dobry. Podkreślenia i notatki w tekście (anonimowe) autorstwa Antoniego Wacyka, przyjaciela autora książki, członka i ideologa grupy twórczej Zadruga) cena: 120

1527.STACHNIUK Jan — Kolektywizm a naród. Poznań 1933. Zw. Pol. Młodzieży Demokrat. 8, s. XII, [2], 101, [3]. brosz. (Stan dobry. Podpis własn. Zaw. m.in.: Ewolucje myśli socjalistycznej, Planowa gospodarka, Zasady psychiczne kolektywizmu, Klasa proletarjacka a kolektywizm, Naród a kolektywizm) cena: 80

a87-1528.jpg (31514 bytes)1528.STADNICKI Aleksander — O wsiach tak zwanych wołoskich na północnym stoku Karpat. Lwów 1848. Druk. Ossolineum. 4, s. 92. brosz. (Stan dobry. Egz. nieobcięty. Podpis J.Popiela. Nieliczne zapiski ołówkiem. Zaw. m.in. wybór dokumentów źródłowych do dziejów: Swiniacza, Rowienia, Boberki, Terenowej, Dwernika, Berehów, Krosna, Ustrzyk, Dołżycy) cena: 360

a87-1529.jpg (78304 bytes)1529.STAROWOLSKI Szymon — Dwór cesarza tureckiego i rezydencya jego w Konstantynopolu. Wyd. K.J.Turowskiego. Kraków 1858. Wyd. Bibl. Pol. 16d, s. 82. opr. ppł. z epoki (Miejscami zabrązowienia papieru i niewielkie ślady wilgoci) cena: 50

1530.STATUT Ogniska Podoficerów Zawodowych 3 p.s.p. Bielsko [1937-1938]. Druk S.Kuśnierz, Biała. 16, s. 82. brosz. (Otarcia okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz. Nieliczne zapiski w tekście) cena: 50

a87-1531.jpg (76289 bytes)1531.STATUT Towarzystwa Polskiej Macierzy Szkolnej na Podolu. Winnica 1917. Wyd. Pol. Macierzy Szk. na Podolu, Druk. Pol. 8, s. 8. brosz. (Stan dobry. Zapiski kredką) cena: 100

1532.STENDHAL — Le rouge et le noir. Chronique du XIX-e siècle. Orné de vignettes de Quint. Paris 1922. G.Crès et C-ie. 4, s. 578, [1]. opr. skóra zdob. z epoki z zach. okł. brosz. Collection des grands livres, t.2 (Bardzo niewielkie otarcia okł., stan bardzo dobry. Wydano 400 egz. Bibliofilskie wydanie powieści Stendhala bogato ilustrowane drzeworytami Armanda Thanrona wg rysunków Paula Quinta) cena: 600

1533.STĘCZYŃSKI Bogusz Zygmunt — Śląsk. Podróż malownicza w 21 pieśniach. Wyd.II. Wrocław 1949. Ossolineum. 16d, s. XXXVII, [1], 150, ilustr. 31. brosz. (Stan bardzo dobry. Wierszowany opis podróży po Dolnym Śląsku odbytej w 1845) cena: 60

a87-1534.jpg (56427 bytes)1534.STRONNICTWO krakowskie o styczniowem powstaniu 1863 r. Rozprawa w Kole literackim we Lwowie o książce p. Stanisława Koźmiana p.t. "Rzecz o 1863 r.". Lwów 1895. Druk. Lud. 8, s. [8], 265. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Podklejone marginesy okł. brosz., poza tym stan bardzo dobry. Zaw. głosy m.in. T.Romanowicza, A.Skotnickiego, W.Dzieduszyckiego, J.Starkla) cena: 120

1535.STUPNICKI Hipolit — Herbarz polski i imionospis zasłużonych w Polsce ludzi wszystkich stanów i czasów: ułożony porządkiem alfabetycznym na podstawie herbarza Niesieckiego i manuskryptów. T.1-3. Lwów 1855, 1859, 1862. Druk. K.Pillera. 8, s. [4], 246; [2], 280; [2], 232. razem opr. późn. kart. (Grzbiet oklejony płótnem,, początkowe karty podklejone w grzbiecie, ze śladami po taśmie, kilka kart w t.2 miejscami zażółconych, jedna karta z podklejonym narożnikiem. Ostatnie strony 233-238 uzupełnione maszynopisem w 1974. Pomyłka w paginacji: opuszczono s. 121-126. Liczne drzeworytowe herby w tekście. Nieczęste) cena: 1.600

1536.SUWARA Franciszek — Przyczyny i skutki klęski cecorskiej 1620 r. Kraków 1930. Krak. Oddz. Pol. Tow. Hist. 8, s. [4], 141, [2], mapa 1. brosz. Prace Krak. Oddz. PTH, nr 7 (Stan dobry) cena: 60

1537.SYROKOMLA Władysław — Królewscy lutniści. Obrazek z przeszłości. (Z ryciną W.Gersona). Wilno 1857. Księg. p.f. R.Rafałowicza. 8, s. 35, tabl. 1. opr. psk. z epoki (Otarcia okł., niewielkie ubytki grzbietu, brak karty przedtyt., miejscami zażółcenia papieru, ślady używania. Podpis własn., piecz. Zapiski na wyklejkach. Naklejka na przedniej okł.) cena: 80

1538.SZABDEJ Ignacy — Poezije ... [Lwów 1833. Milikowski]. 16d, s. XVIII, [19]-118, [1]. opr. psk. złoc. z epo ki (Brak karty tyt., poza tym stan bardzo dobry. Zaw. poezje drobne oraz od s. 45 "Medyceusze. Trajedija w pięciu aktach") cena: 160

1539.SZELĄGOWSKI Adam — Najstarsze drogi z Polski na Wschód w okresie bizantyńsko-arabskim. Z mapą. Kraków 1909. AU. 8, s. IX, [1], 145, [2], mapa 1. brosz. (Egz. nieco obcięty, zaplamienia okł., ubytek grzbietu. Monografia poświęcona najstarszym traktom - głównie kupieckim - łączącym ziemie Polski z krajami położonymi na wschodzie i południowym-wschodzie. Praca oparta o zapisy w średniowiecznych źródłach kronikarskich oraz innych archiwaliach, szczególnie arabskich i staroruskich) cena: 100

1540.SZELĄGOWSKI Adam — Walka o Bałtyk. Wyd.II przej. i uzup. Lwów-Poznań 1921. Nakł. Tow. Pol. 16d, s. [8], 324, tabl. 4. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Okł. nieco otarte, stan dobry. Skasowane piecz. bibliot.) cena: 60

1541.SZLAKAMI Sobieskiego przez Podole. Tarnopol [1933]. Woj. Kom. Obchodu Roku Sobieskiego. 16d, s. 29. brosz. (Okł. nieco pożółkła, stan dobry) cena: 60

1542.[SZRAMEK Emil] — W obronie polskości Górnego Śląska. Referaty i szkice Ludomira [pseud.] i innych autorów górnośląskich. Cz.1. Opole 1918. Tow. Oświaty na Śląsku im. św. Jacka. 16d, s. 81, [2]. brosz. (Papier nieco pożółkły, miejscami niewielkie zaplamienia. Zaw. m.in.: Obrońcy Górnego Śląska polskiego za czasów pańszczyzny, Józef Lompa, pierwszy szerzyciel oświaty polskiej na Górnym Śląsku, Zabiegi Karola Kosickiego o równouprawnienie językowe na Górnym Śląsku, Ks. Bernard Bogedain, obrońca szkoły polskiej) cena: 60

1543.[SZWAJCER Jerzy] — Monopol spirytusowy w karykaturze Jotesa [pseud.]. Warszawa 1931. Lit. Art. W.Główczewski. 16d podł., s. [32]. brosz. (Okł. nieco otarte, poza tym stan dobry) cena: 100

1544.SZWANKOWSKI Eugeniusz — Warszawa. Rozwój urbanistyczny i architektoniczny. Warszawa 1952. Państw. Wyd. Techn. 8, s. 341, [3]. brosz. (Stan dobry. Ponad 450 ilustr. w tekście. Praca przygotowana w Inst. Urbanistyki i Architektury) cena: 60

1545.SZYDLOW-SZYDLOWSKI Stefan, PASTINSZKY Nikolaus R.v. — Verzeichnis der polnischen und litauischen Familien, die den erblichen Titel eines Fürsten, Markgrafen, Grafen und Freiherren tragen, mit kurzen genealogischen Angaben über diese Familien. Kurzes Verzeichnis der von der königl. ungarischen Regierung bestätigen Magnaten- und Adelsfamilien, die aus polnischen Uradel Stammen. Budapest 1944. Officina-Druckerei. 8, s. 123. brosz. (Stan dobry. Egz. z szeroką banderolą pocztową wydawcy. Tytuł okł.: "Der polnische und litauische Hochadel". Wykaz polskich i litewskich rodzin arystokratycznych) cena: 100

1546.SZYDŁOWSKI Tadeusz — Pomniki architektury epoki piastowskiej we woj. krakowskiem i kieleckiem. Z 186 ilustr. i mapką orjentacyjną. Kraków 1928. Druk. W.L.Anczyca i Sp. 4, s. 192, [1]. brosz. (Okł. zakurzone, niewielkie zabrudzenia wewnątrz) cena: 100

a87-1547.jpg (29329 bytes)1547.SZYMBORSKA Wisława — Wszelki wypadek. Warszawa 1972. Czytelnik. 16d, s. 45, [2]. brosz., obw. (Stan dobry. Odręczna dedykacja autorki (z wykorzystaniem wyciętej z prasy sylwetki). Wyd.I. Oprac. graf. A.Heidrich) cena: 150

1548.ŚCIBOROWSKI Władysław — Krzeszowice jako zakład lekarsko-zdrojowy wód siarczanych. Kraków 1878. Druk. "Czasu". 8, s. 151. brosz. (Stan bardzo dobry) cena: 60

1549.ŚLĄSK. Przeszłość i teraźniejszość. Katowice 1931. Okr. Śląski Związku Obrony Krasów Zach. 8, s. 72. brosz. (Okł. zaplamione. Na okł. pod tytułem nadruk "Materjał dla organizujących obchody, akademje, odczyty, pogadanki szkolne i t.p. w czasie 'Miesiąca Propagandy Śląska' od 1.XI-30.XI.1931 r.". Praca zbiorowa; wśród autorów A.Benisz, K.Hartleb, M.Lityński, S.Warcholik) cena: 50

1550.ŚLIPEK Michał — Matka Boska Charłupska. Na uroczystą koronację cudownego obrazu Najśw. Maryi Panny w Charłupi Małej. Kalisz 1937. Druk. Polska. 16d, s. 86, [7]. brosz. (Niewielkie otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Dzieje cudownego obrazu w Charłupi małej w pobliżu Sieradza. Ilustr. w tekście) cena: 48

1551.ŚLIWIŃSKI Artur — Joachim Lelewel. Zarys biograficzny. Lata 1786-1831. Warszawa 1918. Wyd. M.Arcta. 8, s. [4], 455, tabl. 1. opr. ppł. z epoki (Stan dobry. Podpis własn.) cena: 60

a87-1552.jpg (118109 bytes)a87-1552a.jpg (45720 bytes)1552.ŚLIWIŃSKI Artur — Powstania kościuszkowskie. Wyd.II. Warszawa 1920. Wyd. M.Arcta. 16d, s. [6], 192, [1], tabl. 8. opr. oryg. pł. złoc.

[oraz] tenże — Powstanie styczniowe. Wyd.II, z 12-ma portretami. Warszawa 1921. Wyd. M.Arcta. 16d, s. 245, [2], tabl. 12. opr. oryg. pł. złoc.

[oraz] tenże — Maurycy Mochnacki. Żywot i dzieła. Wyd.II, poprawione. Warszawa 1921. Wyd. M.Arcta. 16d, s. 440, tabl. 1. opr. oryg. pł. złoc.

[oraz] tenże — Stefan Batory. Warszawa 1922. Wyd. M.Arcta. 16d, s. 271, tabl. 6. opr. oryg. pł. złoc.

[oraz] tenże — Jan Karol Chodkiewicz. Hetman Wielki Litewski. Z ilustr., mapą i planem Bitwy pod Kircholmem. Warszawa 1922. Wyd. M.Arcta. 16d, s. 170, [1], tabl. 6, mapa 1, plan 1. opr. oryg. pł. złoc.

[oraz] tenże — Król Władysław IV. Warszawa [nie przed 1923]. Wyd. M.Arcta. 16d, s. 222, [1], tabl. 9, plan 1. opr. oryg. pł. złoc.

[oraz] tenże — Jan Sobieski. Warszawa 1924. Wyd. M.Arcta. 16d, s. 339, tabl. 16. opr. oryg. pł. złoc. (Okł. lekko otarte, poza tym stan bardzo dobry. Podpisy własn. Razem siedem tytułów. Jednolita oprawa wydawnicza na wszystkich tytułach w kolorze ciemnoniebieskim ze złoceniami na grzbietach i licach) cena: 400

a87-1553.jpg (71477 bytes)1553.ŚPIEWNIK Bogorodzki. Moskwa, w Roku Wielkiej Wojny 1916. Przedrukowano w Radomiu 1917 roku. Radom 1917. Druk. "Jan Kanty Trzebiński". 16d, s. 36. brosz. (Stan dobry. Radomski przedruk patriotycznego śpiewnika Polaków-wygnańców, wydanego w Moskwie na rzecz szkoły polskiej w Bogorodzku. Zawiera 31 tekstów pieśni z przedmową Franciszka Xawerego Pusłowskiego "Do dzieci polskich wygnańców") cena: 48

1554.ŚWIĘCICKI Marek — Ostatni rok wojny. Wrażenia korespondenta wojennego. (20 ilustr. w tekście). Glasgow 1946. Książnica Pol. 16d, s. 139, [1], tabl. 6. opr. oryg. pł. (Polonica 16806. Stan dobry. Zaw. m.in.: Wojska powietrzna pod Arnhem, Drugi Korpus, Wrażenia włoskie, Stuttgart, Monachium, Murnau, Warszawianki w Oberlengen, Wśród Polaków - od Oslo do Tromsö) cena: 48

a87-1555.jpg (66145 bytes)1555.TAJEMNICA promieni "Z" a wiedza jogów indyjskich. Przemyśl-Lwów 1936. Druk. "Jedność". 8, s. 16. brosz. (Stan bardzo dobry. Promienie Z "są wytwarzane przez działanie chemiczne wewnętrzne [..], są promieniami o znacznej twardości. Potrafią przenikać przez mury nawet metrowej grubości [...]. Dzięki wielkiej przenikliwości promieni 'Z' docierają one do najgłębszych części ciała, natrafiając na organa osłabłe, pobudzając je do pracy [...] i w ten sposób możliwem jest utrzymanie życia ludzkiego do 150 a nawet do 180 lat. Przypuszczamy, że w roku 2000-nym rozpocznie się nowe lecznictwo promieniami organicznemi 'Z'") cena: 48

1556.THUGUTT Stanisław — Wybór pism i autobiografia. Glasgow 1943. Książnica Pol. 8, s. [4], 218, tabl. 2. opr. oryg. pł. (Polonica 17101. Niewielkie zaplamienia okł., brak obw. Zaw. m.in.: Krajobraz polski, Bór Łysogórski, Dlaczego jestem ludowcem i demokratą?, Źle pojęta miłość Ojczyzny, Wieś polska, Bibliografia prac S.Thugutta) cena: 80

1557.TOKARZ Wacław — Warszawa przed wybuchem powstania 17 kwietnia 1794 roku. Kraków 1911. AU. 8, s. VII, [1], 328. opr. ppł. z epoki (Stan dobry) cena: 60

1558.TREPIŃSKI Antoni — Dziennikarz na prowincji. Warszawa 1938. F.Hoesick. 8, s. 47. brosz. (Stan bardzo dobry. Podręcznik dziennikarstwa) cena: 60

1559.TROCKI Lew — Moje życie. Próba autobiografji. Autoryz. przekład J.Barskiego i S.Łukomskiego. Warszawa 1930. Sp. Wyd. "Bibljon". 8, s. [4], 662, [2], tabl. 8. opr. ppł. z epoki (Stan dobry. Piecz. własn.) cena: 80

1560.[TROJAŃSKI Józef Kajetan] — Słownik polsko-łaciński do szkolnego użycia; w którym oprócz szczególnych wyrazów, trudnieysze zdania i zwroty częściey używane mowy polskiey na język łaciński są wyłożone; nowo ułożony i wydany. Wrocław 1819. Druk. W.B.Korna. 16d, s. [2], VI, 560. opr. psk. z epoki z szyldzikiem (Otarcia okł., grzbiet nadpęknięty. Karta tyt. również po łacinie. Podpis własn. Ignacego Kaczkowskiego, ekslibris A.Gupieńca) cena: 360

1561.TURCZYŃSKI Juliusz — Nowelle huculskie. Kraków 1890. Księg. J.K.Żupańskiego. 16d, s. 184, [2]. opr. oryg. pł., zdob. Nowa Bibl. Rodzinna, t.3 (Okł. nieco otarte, niewielkie nadpęknięcie w grzbiecie, poza tym stan dobry. Zaw.: Trofym Ołenyn. (Z życia ludu huculskiego po nad Czeremoszem), Taras z Worochty. (Nowella z życia ludu huculskigo)) cena: 100

1562.TUWIM Juljan — Wierszy tom 4. Warszawa 1923. Tow. Wyd. "Ignis". 16d, s. 59, [3]. brosz. (Okł. nieco otarte, podklejone niewielkie naddarcie karty tyt., poza tym stan dobry. Obca dedykacja (dla K.A.Jaworskiego). Wyd.I. Okł. T.Gronowskiego. Tytuł okł. "Poezyj tom 4") cena: 60

a87-1563.jpg (29785 bytes)1563.TWARDOWSKI Jan — Poezje wybrane. Wyboru dokonał i wstępem opatrzył autor. Warszawa 1979. LSW. 16d, s. 146, [3]. brosz. Biblioteka poetów (Stan dobry. Odręczna dedykacja autora (po franc.) na karcie tyt.) cena: 100

a87-1564.jpg (25777 bytes)1564.TWARDOWSKI Jan — Znaki ufności. Kraków 1970. Znak. 16d, s. 110, [1]. brosz. (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora (po franc.) na karcie tyt. Tom poezji. Wyd.I) cena: 100

1565.UMIASTOWSKI Roman — Bitwa polska. (Battle of Poland). Przygotowanie i przebieg początku wojny polsko-niemieckiej w roku 1939. Londyn 1942-1943. Druk Surrey Press, Southern Press. 16d, s. XIII, [1], 455, [4]. opr. pł. z epoki z zach. okł. zesz. (Polonica 17430. Podklejenia jednej karty, fragment tekstu uzupełniony odręczie, stan dobry. Ekslibris. Ukazało się w 5 zeszytach. Ilustr. i mapy w tekście) cena: 80

1566.VASSE A. — Souvenir de Beloeil, dédié a son altesse sérénissime la princesse de Ligne, née princesse Lubomirska. Bruxelles 1853. Deltombe. folio podł., s. [6], 17, tabl. 12. brosz., wsp. teka kart. (Niewielki ślad wilgoci w narożniku pierwszych kart, niewielkie zaplamienia plansz, plansze w stanie niemal bardzo dobrym. Album ukazujący piękno okazałego zamku w Beloeil (Flandria) - siedziby księcia Eugeniusza de Ligne i jego żony Jadwigi z Lubomirskich. Plansze w litografii tonowanej przedstawiają m.in. kościół w Beloeil, bryłę zamku od strony podjazdu i od strony parku, najciekawsze zakątki parkowe, stawy, rzeźby, oranżerię, świątynię. Rzadkie) cena: 2.400

1567.W SPRAWIE wychowania społeczno-narodowego. Uwagi i wskazówki na pozytek nauczycieli szkół początkowych polskich na wychodźtwie. Piotrogród 1917. Centr. Kom. Obyw. Królestwa Pol. 16, s. 21. brosz. (Stan dobry) cena: 40

1568.WASILEWSKI Leon — Zarys dziejów Polskiej Partji Socjalistycznej w związku z historją socjalizmu polskiego w trzech zaborach i na emigracji. Warszawa [1925]. Sp. Wyd.-Księg. "Nowe Życie". 16d, s. 218, [6]. opr. ppł. z epoki. Książnica Nowego Życia, s.1, t.4 (Dolindowska II 686. Stan dobry. Podkreślenia i zapiski w tekście) cena: 60

a87-1569.jpg (119031 bytes)1569.WASYLEWSKI Stanisław — Klasztor i kobieta. Studjum z dziejów kultury polskiej w średniowieczu. 10 drzeworytów, 8 inicjałów W.Skoczylasa. Lwów-Poznań 1923. Nakł. Wyd. Pol. 4, s. [16], 138, [3], tabl. 8. opr. pł. z epoki (Grońska 501; SPKL 342. Zaplamienie przedniej okł., niewielkie zaplamienia kart wewnątrz. Na tablicach 8 oryginalnych, całostronicowych drzeworytów (pozostałe 2 odbito na okł. brosz. tu nie zachowanej). Pierwsza książka ilustrowana grafikami W.Skoczylasa) cena: 400

1570.WASYLEWSKI Stanisław — Lwów. Jerozolima 1944. Ministerstwo Wyznań Rel. i Oświecenia Publ. 16d, s. 171, [2], plan luzem 1 [obcy?]. brosz. Szkolna Biblioteczka na Wschodzie, t.46 (Papier miejscami zabrązowiony, okł. lekko otarte, poza tym stan dobry. Piecz. Liczne ilustr. w tekście. Przedruk tekstu, który ukazał się uprzednio w serii "Cuda Polski") cena: 60

a87-1571.jpg (43044 bytes)1571.WAŻYK Adam — Poemat dla dorosłych i inne wiersze. Warszawa 1956. PIW. 16d, s. 39, [1]. brosz. (Stan bardzo dobry. Pierwsze książkowe wydanie "Poematu dla dorosłych". Pierwodruk ukazał się na łamach "Nowej Kultury" (nr z 21 VIII 1955), co spowodowało odwołanie P.Hoffmana ze stanowiska redaktora naczelnego. Publikacja tekstu, zarówno prasowa jak i książkowa, wywołała niezwykle ostre ataki i żywą polemikę. Pisano m.in.: "demaskatorska histeria" (R.Czeszko), "heroiczna histeria" (J.Strzelecki), "poemat ma wymowę antypartyjną" (S.Żółkiewski), "Ważyk jakby miał lat 18 i zapadł na pierwsze swoje wszechświatowe zwątpienie" (J.Putrament) (cyt. za M.Fik "Kultura polska po Jałcie", Londyn 1989). Autor po latach wspominał: "Próbowano zwalczać 'Poemat dla dorosłych' [...]. Organizowano zebrania aktywistów, posyłano lektorów do instytucji kulturalnych. Działy się dziwne rzeczy. Ludzie potępiający mój poemat, po tygodniu czy po dwóch zmieniali się w gorliwych obrońców [...]. Mały zbiorek przygotowany w PIW-ie [...] otrzymał nakład tylko pięciotysięczny, który rozszedł się w kilka godzin. Przedtem gotowy tomik przetrzymywano przez kilka tygodni nie wiadomo gdzie [...]. Dwa lata przedtem [czyli w 1954] dokonała się zmiana polityki kulturalnej [...] i 'Poemat dla dorosłych' został formalnie skonfiskowany. Nie wolno było cytować tekstu nawet w pracach IBL na temat wersyfikacji. Nie wolno było wymieniać tytułu w prasie" ("Polityka", nr 1/1981). "Kariera, jaką zrobił ów poemat w opinii bez mała światowej, nie ma analogii w naszej liryce minionego dwudziestolecia" (R.Matuszewski, "Rocznik Lit." 1956). Jeden z najważniejszych tomów polskiej poezji powojennej) cena: 160

a87-1572.jpg (89894 bytes)1572.WESTWOOD J.O. — The Butterflies of Great Britain with Their Transformations Delineated and Described by ... London-Edinburgh 1860. W. and R. Chambers. 8, s. XL, 140, tabl. 21 [w tym 19 barwnych], frontispis. opr. oryg. pł. (Otarcia narożników okł., grzbiet reperowany i otarty, wyklejki nowe, niewielkie zaplamienia. Atlas motyli Wysp Brytyjskich) cena: 240

a87-1573.jpg (95019 bytes)1573.WICHERT-KAJRUKSZTISOWA Julia — Antologia poezji litewskiej. Wyboru celniejszych utworów dokonała, przełożyła, oraz słowem o rozwoju literatury litewskiej opatrzyła z dodaniem przypisów biograficznych ... Z przedm. A.Górskiego. Warszawa 1939. Wyd. Zw. Przyjaciół Litwy. 8, s. XXXVI, 279, [1]. brosz. (Niewielkie uszkodzenie pierwszej karty, stan dobry) cena: 150

1574.WIELHORSKI Władysław — Polska a Litwa. Stosunki wzajemne w biegu dziejów. London 1947. Polish Research Centre. 8, s. [2], IV, [3]-376. brosz. (Polonica 18372. Stan bardzo dobry) cena: 50

a87-1575.jpg (97580 bytes)a87-1575a.jpg (73978 bytes)1575.WIELICZKO M. — O chłopku dorobku. Ilustr. J.Banasiewicz. Warszawa 1923. Wyd. Zw. Jeńców, Zakładników i Repartjantów "Współpraca". 16 podł., s. 14, [1]. brosz. (Okł. nieco otarte, jedna karta wprawiona odwrotnie, poprzeczne załamanie bloku. Satyra polityczna wierszem) cena: 120

a87-1576.jpg (83289 bytes)1576.WIELOGŁOWSKI Walery — Podróż do Rzymu i Paryża odbyta w roku 1861 przez Feliksa Borunia, włoscianina wsi Kaszowa pod Krakowem, spisana za opowiadaniem pielgrzyma przez... Kraków 1862. Wyd. dzieł katolickich, naukowych i rolniczych. 8, s. 79, tabl. 1. [portret w litografii]. opr. wsp. pł., okł. brosz. naklejona na oprawę (Stan dobry. Historia niezwykłej samotnej pielgrzymki do Rzymu, którą odbył w l. 1860-61 F.Boruń - ubogi włościanin z podkrakowskiego Kaszowa. Ciekawy opis mozolnej drogi pielgrzyma, jego licznych przygód, spostrzeżeń i spotkań z ludźmi, w tym z wieloma znanymi Polakami, z pobytu w Rzymie i audiencji u papieża Piusa IX. Jedyna w swoim rodzaju relacja z podróży widzianej oczami prostego chłopa, stanowiąca ewenement w polskiej literaturze podróżniczej XIX w. Na wstępie litografia z postacią Borunia na tle pejzażu podkrakowskiego. Rzadkie) cena: 200

1577.WIERZYŃSKI Kazimierz — Gorzki urodzaj. Warszawa 1933. J.Mortkowicz. 16d, s. 120. brosz. Pod znakiem poetów, serja nowa (Okł. lekko otarte, poza tym stan dobry. Tom poezji) cena: 50

a87-1578.jpg (114026 bytes)1578.WIERZYŃSKI Kazimierz — Kurhany. Warszawa 1938. J.Mortkowicz. 16d, s. 49, [2]. opr. oryg. pł. Pod znakiem poetów, serja nowa (Stan dobry. Tom poezji) cena: 60

1579.WIERZYŃSKI Kazimierz — Laur olimpijski. Warszawa 1927. J.Mortkowicz. 16d, s. [4], 24, [7]. brosz. Pod znakiem poetów, serja nowa (Załamanie narożnika okł., niewielkie zaplamienia pierwszych kart w grzbiecie. Piecz. K.A.Jaworskiego. Pierwsze wydanie tomu wierszy, za który autor zdobył złoty medal w dziedzinie poezji na igrzyskach olimpijskich w Amsterdamie w 1928) cena: 80

a87-1580.jpg (51797 bytes)1580.WIERZYŃSKI Kazimierz — Laur olimpijski. Wyd.VI. Warszawa 1937. J.Mortkowicz. 16d, s. [4], 25, [3]. brosz. Pod znakiem poetów, serja nowa (Stan dobry. Odręczna dedykacja autora) cena: 300

1581.WIERZYŃSKI Kazimierz — Pamiętnik miłości. [Warszawa 1925]. Tow. Wyd. "Ignis". 4, s. 56, [1]. brosz. (SPKL 33. Grzbiet oklejony papierem, wewnątrz stan dobry. Piecz. K.A.Jaworskiego. Okł. rys. E.Bartłomiejczyka) cena: 60

1582.WIERZYŃSKI Kazimierz — Pieśni fantastyczne. Warszawa 1929. J.Mortkowicz. 16d, s. [4], 37, [13]. brosz. Pod znakiem poetów, serja nowa (Stan dobry. Tom poezji) cena: 50

1583.WIERZYŃSKI Kazimierz — Rozmowa z puszczą. Warszawa 1929. J.Mortkowicz. 16d, s. [4], 43, [13]. brosz. Pod znakiem poetów, serja nowa (Stan dobry. Tom poezji) cena: 50

1584.WIERZYŃSKI Kazimierz — Wiosna i wino. Wyd.II. Warszawa 1920. J.Mortkowicz. 16d, s. 92. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, okł. nieco otarte. Odręczna dedykacja autora dla Juliusza Kleinera) cena: 300

a87-1585.jpg (21543 bytes)1585.WIERZYŃSKI Kazimierz — Wolność tragiczna. Warszawa 1936. Książnica Atlas. 8, s. 60, [3]. brosz. (Niewielkie zaplamienia okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora dla Juliana Wołoszynowicza) cena: 220

1586.WILKONSKA Pauline von — Rechtschaffene Herzen. Eine Erzählung. Frei aus dem Polnischen übersetzt von H.A.v.Arndt. Stuttgart 1868. Selbstverlag. 16d, s. [2], 165. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Piecz. bibliot.) cena: 80

1587.WIRSKI Radwan Adolf — Mieszanki ziół leczniczych na niektóre choroby. Dukla 1933. Nakł. OO. Bernardynów. 16d, s. 30, [1]. brosz. (Okł. nieco otarte. Zapiski. Zestawienie 21 receptur ziołowych na różne dolegliwości, przeplatanych 8 fotografiami okolic pustelni św. Jana koło Dukli. Na k. tyt. pamiątkowe pieczęcie: "Pamiątka Św. Jana w Dukli") cena: 40

a87-1588.jpg (41652 bytes)a87-1588a.jpg (52493 bytes)1588.WITKIEWICZ Stanisław — Na przełęczy. Wrażenia i obrazy z Tatr. Ozdobione 135 drzeworytami w tekście. Warszawa 1891. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 4, s. [4], 254, tabl. 1. opr. oryg. pł., złoc. z zach. okł. brosz. (Banach 844. Okł lekko otarte, poza tym stan bardzo dobry. Obca dedykacja. Wyd.I. Jedna z najpiękniejszych książek o tematyce tatrzańskiej ilustrowana znakomitymi rysunkami autora) cena: 360

a87-1589.jpg (62911 bytes)1589.WITKIEWICZ Stanisław Ignacy — 622 upadki Bunga czyli Demoniczna kobieta. Wstępem poprz. i oprac. A.Micińska. Warszawa 1972. PIW. 16d, s. 545, [2]. opr. oryg. pł., obw. (Niewielkie otarcia obw., stan dobry. Wyd.I z rękopisu przechowywanego w Ossolineum we Wrocławiu. Pierwsza powieść Witkacego. Okł., obw. i karty tyt. projektowała Alicja Wahl. Na karcie przedtyt. kompozycja z formami fallicznymi. Ze względów cenzuralnych niemal cały nakład książki został pozbawiony tej karty - wydarto ją z gotowych, wydrukowanych i oprawionych egzemplarzy. Oferowany egzemplarz należy do nielicznej grupy z zachowaną kartą przedtytułową. Rzadkie) cena: 240

1590.[WITWICKI Janusz] — Panorama plastyczna dawnego Lwowa. Lwów 1936. Wyd. Tow. Budowy Panoramy [...]. 8, s. 32. brosz. (Stan bardzo dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena: 60

1591.WITWICKI Władysław — O pewnej psychologji sukcesu. W związku z artykułem Boya o wystawie Styków. Warszawa 1930. nakł. autora. 8, s. 15, [1]. brosz. (Stan dobry. Polemika z artykułem T.Boya-Żeleńskiego "Psychologia sukcesu" (dołączonego tu w postaci wycinka prasowego)) cena: 50

1592.WODZICKI Stanisław — Z ułanami cesarza Maksymiljana w Meksyku. Wspomnienia oficera. Kraków 1931. Księg. D.E.Friedleina. 16d, s. 163, [3], tabl. 1. brosz. (Skrzypek 2197. Niewielkie zaplamienia okł., blok lekko wygięty, miejscami nieliczne zażółcenia papieru wewnątrz. Podpisy własn.) cena: 60

1593.WOJCIECHOWSKI Zygmunt — Polska nad Wisłą i Odrą w X wieku. Studium nad genezą państwa Piastów i jego cywilizacji. Z 19 tabl. i 1 mapką. Katowice 1939. Inst. Śląski. 8, s. 206, [2], tabl. 19, mapa 1. opr. oryg. pł., obw. Pamiętnik Inst. Śl., t.10 (Obw. nadkruszona i zabrudzona, poza tym stan bardzo dobry) cena: 100

1594.WOLTYŃSKI Franciszek — Średniowieczny kościół w Przytkowicach. Kraków 1929. Nakł. autora. 8, s. 22. brosz. (Stan dobry. Ilustr. w tekście. Przytkowice - wieś pod Kalwarią Zebrzydowską) cena: 40

1595.WOŹNIEWSKI-PREVOZ Zbigniew — Symbolika astralna Słowackiego. (W tekście 8 rycin). Bydgoszcz 1935. Nakł. Polskiego Tow. Astrologicznego. 8, s. 32. brosz. (Okł. nieco otarte, ślady załamania narożników kart, poza tym stan dobry. Interesujące rozważania m.in. nad astrologicznym znaczeniem herbu Słowackich Leliwa, a także nad wieloma fragmentami poezji wieszcza, w których znajdują się odniesienia do symboliki astralnej) cena: 48

1596.WYBICKI Józef — Pamiętniki ... senatora, wojewody Król. Pol. Przemyśl 1883. Wyd. A.Kaczurba. 8, s. 276. opr. ppł. z epoki. [Bibl. Uniw. Arcydzieł Polskich i Obcych] (Maliszewski 898. Ubytki grzbietu, papier nieco pożółkły. Piecz., podpis własn. Podkreślenia ołówkiem) cena: 60

1597.WYKAZ poległych i zmarłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Obczyźnie w latach 1939-1946. Londyn 1952. Wyd. Inst. Hist. im. gen.Sikorskiego. 8, s. XII, [4], 370, mapy 3. brosz. (Okł. lekko zaplamione, poza tym stan dobry) cena: 140

1598.WYROSTEK Ludwik — Ród Dragów-Sasów na Węgrzech i Rusi Halickiej. Z mapą i rycinami w tekście. Kraków 1932. Nakł. Pol. Tow. Herald. 4, s. [4], 191, [1], mapa 1. brosz (Grzbiet oklejony papierem, naddarcia krawędzi okł., okł. nieco zaplamione, wewnątrz stan bardzo dobry. Ukazało się jako t.11 "Rocznika Pol. Tow. Herald.") cena: 120

1599.WYRWA Tadeusz — Prasa konspiracyjna w imieniu Polski Walczącej 1940-1945. Londyn 1984. Oficyna Poetów i Malarzy. 8, s. 137. brosz. (Załamanie narożnika przedniej okł., poza tym stan bardzo dobry. Na końcu indeks tytułów czaspism) cena: 60

1600.WYSPIAŃSKI Stanisław — Achilleis. Sceny dramatyczne. Kraków 1903. Nakł. autora. 8, s. 174, [2]. brosz. (Okł. nieco otarte, załamania i naddarcia krawędzi, wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Wyd.I) cena: 120

a87-1601.jpg (38101 bytes)1601.WYSPIAŃSKI Stanisław — Bolesław Śmiały. Dramat w trzech aktach. Kraków 1903. Nakł. autora. 8, s. 104, [6]. opr. wsp. skóra, futerał (Stan dobry. Oprawa: skóra w kolorze białym z czerwonym motywem kwiatowym wg proj. S.Wyspiańskiego wytłoczonym na licu, naklejka introligatora na tylnej wyklejce: "A.Dylewski introligator w Katowicach". Ekslibris. Wyd.I) cena: 240

1602.WYSPIAŃSKI Stanisław — Kazimierz Wielki. Kraków 1908. Nakł. Rodziny. 8, s. 43, [1]. opr. wsp. skóra, futerał (Stan dobry. Oprawa: skóra w kolorze białym z czerwonym motywem kwiatowym wg proj. S.Wyspiańskiego wytłoczonym na licu, naklejka introligatora na tylnej wyklejce: "A.Dylewski introligator w Katowicach". Ekslibris. Wyd.III) cena: 200

1603.WYSPIAŃSKI Stanisław — Warszawianka. Pieśń z roku 1831. Kraków 1901. Nakł. autora. 8, s. 52, tabl. 1 [nuty]. opr. wsp. skóra, futerał (Stan dobry. Oprawa: skóra w kolorze białym z czerwonym motywem kwiatowym wg proj. S.Wyspiańskiego wytłoczonym na licu, naklejka introligatora na tylnej wyklejce: "A.Dylewski introligator w Katowicach". Ekslibris. Wyd.II (pierwodruk ukazał się w zaledwie 200 egz. w 1898). Na końcu obsada aktorska przedstawień w Krakowie i Lwowie) cena: 240

1604.WYSPIAŃSKI Stanisław — Wyzwolenie. Dramat w trzech aktach. Kraków 1903. Nakł. autora. 8, s. 194, [3]. opr. pł. z epoki (Grzbiet oklejony płótnem, stan dobry. Piecz. Wyd.I) cena: 160

1605.WYSPIAŃSKI Stanisław — Wyzwolenie. Dramat w trzech aktach. Kraków 1903. Nakł. autora. 8, s. 194, [3]. opr. wsp. skóra z zach. okł. brosz., futerał (Stan dobry. Oprawa: skóra w kolorze białym z czerwonym motywem kwiatowym wg proj. S.Wyspiańskiego wytłoczonym na licu, naklejka introligatora na tylnej wyklejce: "A.Dylewski introligator w Katowicach". Ekslibris. Wyd.I) cena: 240

1606.[WYSPIAŃSKI Stanisław]. SHAKESPEARE William — The Tragicall Historie of Hamlet, Prince of Denmark. Według tekstu polskiego J.Paszkowskiego, świeżo przeczytana i przemyślana przez St.Wyspiańskiego. Kraków 1905. Druk. UJ. 8, s. 184. opr. wsp. skóra, futerał (Stan dobry. Oprawa: skóra w kolorze białym z czerwonym motywem kwiatowym wg proj. S.Wyspiańskiego wytłoczonym na licu, naklejka introligatora na tylnej wyklejce: "A.Dylewski introligator w Katowicach". Ekslibris. Wyd.I) cena: 240

1607.Z OTCHŁANI. Poezje. Warszawa 1944. Wyd. Ż.K.N. [= Żydowski Komitet Narodowy]. 16, s. 23. brosz. (Chojnacki I 1606. Rdzawe zaplamienia przy zszywce, poza tym stan dobry. Konspiracyjna antologia poetycka pod red. T.Sarneckiego (pod pseud. Jan Wajdelota) zaw. wiersze M.Jastruna, M.Borwicz-Boruchowicza, C.Miłosza, J.Kotta i T.Sarneckiego, m.in. Pieśń chłopca żydowskiego, Wysiedlenie, Noc w baraku, Campo di Fiori, Obrońcom ghetta) cena: 60

1608.ZABYTKI sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny. [T.] 3: Powiat żywiecki, woj. krak. Oprac. J.Szablowski. Warszawa 1948. Wyd. Państw. Inst. Hist. Sztuki. 4, s. 309, 6, mapa 1. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. dublowane papierem pakunkowym, poza tym stan dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena: 100

a87-1609.jpg (101041 bytes)1609.ZAJĄC Jóżef — Dwie wojny. Mój udział w wojnie o niepodległość i w obronie powietrznej Polski. London 1964. Veritas. 16d, s. 477, [1]. opr. oryg. pł., obw. Bibl. polska, seria czerwona, t.63 (Skrzypek 7917. Naddarcie obw., poza tym stan dobry. "Głównie wspomnienia autora jako dowódcy lotnictwa w II wojnie światowej") cena: 100

1610.ZAŁUSKI Stefan — Wędrówki górskie. Warszawa 1939. Zakł. Graf. J.Dziewulskiego. 16d, s. VII, [1], 219, [3].

[oraz] OGRÓD roślin tatrzańskich. Alpinarium naukowo-dydaktyczne Zakładu Ochrony Przyrody PAN przy Muzeum im. T.Chałubińskiego w Zakopanem. Fotografie 1-5 wykonała Z.Zwolińska. Kraków [195-?]. Nakł. Zakładu Ochrony Przyrody PAN. 16, s. 11, [1]. razem opr. wsp. pł., okł. brosz. "Wędrówek" naklejona na oprawę (Błażejewski 1199. Stan dobry. Poradnik dla harcerzy) cena: 50

1611.[ZAMOYSKI Władysław?] — List poufny drukowany jako rękopism, nieprzeznaczony do handlu księgarskiego. [Zakopane, ca 1892]. 8, s. 24, tabl. 1. brosz. (Stan dobry. Dotyczy sporu granicznego z Węgrami o ziemie leżące w okolicy Morskiego Oka. Na tablicy litografowana mapa spornych terenów) cena: 80

1612.ZAPKE Alfred — Die Gnadenkirche zum Kreuze Christi in Hirschberg-Schlesien [= Jelenia Góra]. Festschrift zur Feier ihres 200jährigen Bestehens. Hirschberg 1909. Verlag des Gemeindenkirchenrates. 8, s. [2], 76. brosz. (Otarcia okł., niewielkie załamania kart. Okolicznościowa monografia historyczna kościoła w Jeleniej Górze. Ilustr. w tekście) cena: 100

1613.ZAREMBA Zygmunt — Wojna i konspiracja. Londyn 1957. B.Świderski. 8, s. 347, portret autora. brosz. (Skrzypek 7932. Otarcia i zaplamienia okł., niewielki ślad zawilgocenia na pierwszych kartach, blok lekko wygięty. Wspomnienia. Autor (1895-1967) - działacz PPS, poseł na Sejm, w czasie wojny organizator ugrupowania "Wolność, Równość i Niepodległość". Indeks nazwisk) cena: 80

1614.ZAWIEJSKI [Jan] — "De omnibus et quibisdam aliis magistratualibus." Kraków 1910. Druk. Literacka. 4, s. 15. brosz. wt. (Ślad zawilgocenia, otarcia karty tyt., poprzeczny ślad złożenia, miejscami zaplamienia. Drukowano na prawach rękopisu. Tekst uroczystej, wierszowanej mowy wygłoszonej 8 XII 1910 podczas przyjęcia na cześć wiceprezydenta Krakowa Józefa Sarego z okazji mianowania go c.k. radcą dworu. Nazwisko autora uwidocznione po tekście, na karcie tyt. występuje pod pseud. Architectus transruranus. Autorem mowy jest J.Zawiejski (właśc. J.B.Feintuch) (1854-1922) - architekt polski pochodzenia żydowskiego, od 1910 architekt miejski Krakowa, twórca m.in. budynku Teatru im. J.Słowackiego i Szkoły Handlowej oraz Starego Domu Zdrojowego w Krynicy. Rzadkie) cena: 240

1615.ZAWILIŃSKI Roman — Z kresów polszczyzny. Wrażenia podróżnika. Kraków 1912. S.A.Krzyżanowski. 16d, s. [8], 172, [1]. opr. wsp. kart., okł. brosz. naklejona na oprawę (Zaplamienia przedniej okł., wewnątrz stan dobry. Ilustr. w tekście. Zaw. m.in.: Z Mazowsza pruskiego, Na mazurskim pojezierzu, W przejeździe przez Warmią, Około Babiej Góry, Na Spiżu polskim, Jeszcze o Spiżu) cena: 60

a87-1616.jpg (94568 bytes)1616.ZBRODNIA katyńska w świetle dokumentów. Z przedm. W.Andersa. Wyd.II. Londyn 1950. Gryf. 8, s. XV, [1], 455, [1]. brosz. (Polonica 19189. Okł. nieco otarte. Ilustr. w tekście. Wyd. uzupełnione, zaopatrzone w indeks nazwisk. Nieczęste) cena: 60

1617.ZDZIARSKI Stanisław — Dżingis-Chan zmartwychwstały. Studja z psychopatologji rosyjskiej. T.1-2. Poznań 1919. Księg. św. Wojciecha. 8, s. X, 220, [3]; [4], 244, [3]. opr. bibliot. ppł. z epoki (Wyraźne otarcia okł., miejscami zaplamienia wewnątrz. Podpis własn.) cena: 120

1618.ZDZIECHOWSKI Marjan — Węgry i Polska na przełomie historji. Wilno 1937. Druk. Grafika. 8, s. 39. brosz. (Okł. nieco otarte. Odręczna dedykacja autora dla T.Csorby. Ekslibris) cena: 60

a87-1619.jpg (83526 bytes)1619.ZIENKOWICZ Léon — Les costumes du peuple polonais suivis d'une description exacte de ses moeurs, de ses usages et ses habitudes. Ouvrage pittoresque. Paris 1841. A la Librairie Polonaise. 4, s. [8], 125, [1], tabl. 39, nut k. 2, mapa 1 [obca]. opr. psk. z epoki (Banach 308. Otarcia krawędzi okł., oprawa reperowana: wyklejki nowe, oryginalny grzbiet naklejony na współczesny, reperowane narożniki, wewnątrz niewielki ślad wilgoci i miejscami zabrązowienia papieru. Stan ogólny dobry. Na karcie tyt. i ostatniej karcie ślady usuwanych piecz. Prezentowany egz. zaw. komplet tablic (czarno-białe litografie wg rys. J.Lewickiego): Krakowiacy, Szkalmierzacy, Proszowiacy, Krakowiacy, Kijacy z Podgórza, Skawiniacy, Górale Tatrańscy, Górale karpaccy na pasterstwie w Przedgórzach, Mazury, Kujawiacy, Kurpie, Wielkopolanie, Okrężne w Sandomierskiem, Lublinianie w dzień weselny, Sitarze od Zamościa, Podlasianie - Rusini, Podlasianie-Mazury, Pińczuki, Mieszkańcy Puszczy Białowiezkiej, Litwini, Wieczór dziewic w okolicach Mińska, Wieśniacy z okolic Grodna, Zmudzini, Wołynianki, Żebrak z okolic Kijowa, Podolanie, Ukraincy, Czumak w drodze, Mieszczanie ode Lwowa, Wiesniaczki od Jarosławia, Bojki, Hucuły, Szlachta polska w dawnych ubiorach, Wojsko polskie - Sztab, Wojsko polskie - Ułany i strzelcy koronne, Wojsko polskie - Piechota, Wojsko polskie - Artylerya, Wojsko polskie, Powstańcy polscy z 1831 roku. Na końcu mapa w miedziorycie kolorowanym, form. 47x45,5 cm: "Carte dla la Pologne [...] par Ch.Picquet, 1831". Rzadkie) cena: 5.600

1620.ZUBRZYCKI Jan Sas — Pierwotność założenia dworu staropolskiego. (Z rys.). Lwów 1934. b.w. 8, s. 23, [1]. brosz. Odb. z "Czasop. Techn." (Stan bardzo dobry) cena: 48

1621.ZUBRZYCKI Jan Sas — Skarb architektury w Polsce. T.3: 100 tablic od l. 201 do l. 300. Kraków 1910-1911. Druk. "Czasu". folio, [4], VII, [1]. karty luzem (Stan dobry. Całość składała się z 4 tomów. Monumentalne dzieło pośw. zabytkom naszej architektury. Na tablicach fotografie i reprod. grafik i rysunków przedstawiających zabytki, detale architektoniczne, plany itp.) cena: 360

1622.ZUBRZYCKI Jan Sas — Sklepienia polskie z doby średniowiecza i odrodzenia. Miejsce Piastowe 1926. Druk. Zakł. Wych. 8, s. 197, [2]. brosz. (Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. 124 rys. w tekście) cena: 100

1623.ZUBRZYCKI Jan Sas — Styl polski, styl narodowy. Podtrzymanie ducha wiekowego to obrona piękna rodzimego! Lwów 1922. Tłocznia W.A.Szyjkowskiego. 8, s. 64. brosz. (Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty) cena: 80

1624.ZUBRZYCKI Jan Sas — Wzory kowalstwa polskiego. (XII tabl. i 24 rys. z objaśnieniami). Lwów 1925. Druk. W.A.Szyjkowskiego. folio, s. [2], szp. 28, tabl. 12. brosz. (Stan bardzo dobry. Egz. odręcznie numerowany (nr 131) i podpisany przez autora. Nieczęste) cena: 240

a87-1625.jpg (85994 bytes)1625.ZUBRZYCKI Jan Sas — Zabytki miasta Lwowa. (Z 77 rysunkami). W rocznicę dziesięciolecia Polski. Lwów 1928. Nakł. autora. 8, s. 147. brosz. Odb. z "Czasopisma Technicznego" (Grzbiet oklejony papierem, wewnątrz stan bardzo dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena: 120

1626.ZUCHOWATA Grupa. [Warszawa 1919]. Druk. L.Bruś. 4, s. 10, [2]. brosz. (Stan dobry. Publikacja grupy "Bełz" gen. Leona Berbeckiego. Zaw. rozkazy dzienne nr 2-4 gen. Berbeckiego z 12-24.II i inne dokumenty urzędowe Grupy z 22.II-25.IV 1919) cena: 80

1627.ŹWIERCIADŁO polskie. Pismo zbiorowe. Warszawa-Lwów [1915]. E.Wende i Sp. 8, s. [2], 102, [2], tabl. 2. brosz. (Stan dobry. Podpis własn. Zaw. m.in. wspomnienia legionowe, materiały dot. obrony Lwowa w 1914, pamiętniki dyrektora gimazjum w Radomiu (Maliszewski 3865), dzieje prasy polskiej na Litwie. Na tabl. barwne karykatury K.Mackiewicza. Okł. K.Purzyckiego, winieta tyt. F.Ruszczyca. Liczne ilustr. na wklejkach) cena: 60

1628.ŻEBROWSKI Oscar — Essai sur les principes fondamentaux de la Cosmologie par ... Avec figures dans le texte. Paris-Toulouse 1866. Leiber, Woynicz. 8, s. [2], XXVI-176, [1]. opr. wsp. psk. (Stan dobry. Piecz. bibliot.) cena: 140

a87-1629.jpg (55519 bytes)1629.ŻEROMSKI Stefan — Duma o hetmanie. Warszawa 1908. Kasa Przezorności i Pomocy Warsz. Pracowników Księgarskich. 8, s. 217. opr. pł. z epoki (Grzbiet otarty i nadpęknięty, podklejenia i zaplamienia wewnątrz - egz. niezbyt świeży. Przekreślone liczne piecz. Na odwrocie karty tyt. wklejona marka ochronna proj. E.Okunia z odręcznym numerem (1700) i inicjałem S.Ż. ręką S.Żeromskiego. Wyd.I) cena: 200

1630.[ŻEROMSKI Stefan]. Maurycy Zych [pseud.] — Echa leśne. Kraków 1905. Tow. Uniw. Lud. 16d, s. 39, tabl. 1. brosz. (Grońska 102. Grzbiet oklejony papierem, niewielkie naddarcie tylnej okł., brak tablicy z reprod. obrazu J.Malczewskiego, poza tym stan dobry. Ekslibris. Tekst w ozdobnej secesyjnej bordiurze roślinnej w kilku odmianach (proj. J.Bukowski), okł. J.Bukowskiego) cena: 160

1631.ŻÓŁKIEWSKI Stanisław — Rękopism ... (Początek i progres woyny Moskiewskiey za panowania K.I.M. Zygmunta III-o, Za Regimentu I.M.P. Stanisława Żółkiewskiego, Woiewody Kijowskiego, Hetmana Polnego Koronnego). Wyd. przez Pawła Muchanowa. Moskwa 1835. V Univ. Tipografii. 4, s. [4], X, [2], 334, tabl. 2. brosz. (Maliszewski 262. Egz. niekompletny: brak końca (s. 335-344 i 3 nlb z ostatnim rozdziałem "O autentyczności pamietnika Żółkiewskiego [...]") i widoku Smoleńska; podklejone ubytki pierwszych kart, ślad zawilgocenia, zażółcenia ostatnich kart, kilka kart zaplamionych. Egz. nieobcięty. Podpis własn. Tekst równoległy pol. i ros. Nieczęste - pozycja wycofana z aukcji) cena: 360

 

  Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz. 1-163)

Nowa literatura, nowa sztuka (poz. 164-305)

Ekslibrisy (poz. 306-336)

Fotografie (poz. 337-460)

Plakaty (poz. 461-610)

Druki ulotne (poz. 611-647)

Varia (poz. 648-694)

Kartografia (poz. 695-729)

Starodruki (poz. 730-746)

Czasopisma (poz. 747-781)

Poeci poecie (poz. 782-815)

Śląsk Cieszyński (poz. 816-949)

Księgoznawstwo, bibliografie (poz. 1632-1665)

Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".