Antykwariat "Rara Avis" w Krakowie

raraavis@raraavis.krakow.pl

ARCHIWUM

Katalog aukcyjny nr 87

Aukcja odbyła się 10 października 2009

 

Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).

 

 

KSIĘGOZNAWSTWO, BIBLIOGRAFIE

 

1632.BADECKI Karol — Literatura mieszczańska w Polsce XVII wieku. Monografja bibljograficzna. Z słowem wstępnem A.Brücknera i 200 podobiznami w tekście. Lwów [i in.] 1925. Ossolineum. 8, s. XXXVIII, [2], 543, [1]. opr. psk. z epoki (Okł. nieco otarta, wyklejki nieco zabrudzone, mimo to stan dobry. Wydano 400 egz., ten nr 144. Jedna z najważniejszych prac K.Badeckiego dająca bardzo szczegółowy przegląd bibliograficzny literatury sowizdrzalskiej, odnotowująca warianty poszczególnych edycji, opisująca egzemplarze unikatowe, reprodukująca karty tytułowe) cena: 260

1633.BANACH Andrzej — O ilustracji. Kraków 1950. Tow. Miłośników Książki, Wyd. M.Kot. 8, s. 170, [5]. brosz. (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora. Bogato ilustrowane (103 reprod.), podstawowe opracowanie historii ilustracji książkowej, omawiające wszelkie rodzaje grafiki książkowej, przemiany w zakresie estetyki ilustracji i zdobnictwa książki oraz technik ich druku. Książka w ciekawym opracowaniu artystycznym, z bardzo szerokimi marginesami, na których umieszczono liczne ozdobniki oraz małe grafiki w kolorze czarnym i ceglastym. Na początku rozdziałów stylizowane inicjały, na końcu zaś ozdobne finaliki. Szata graficzna książki pozostaje w ścisłej harmonii z jej treścią) cena: 100

a87-1634.jpg (75773 bytes)1634.BERNACKI Ludwik — Pierwsza książka polska. Studyum bibliograficzne. Z 86 podobiznami. Lwów 1918. Ossolineum. 8, s. VIII, 510. opr. psk. zdob. z epoki (Stan bardzo dobry. Oprawa wykonana przez Drukarnię Bydgoską (piecz. na przedniej wyklejce: skóra barwiona na niebiesko, grzbiet wyokrąglony, 5-polowy, w drugim polu bordowy szyldzik ze złoc. nazwiskiem autora i tytułem, w pozostałych polach złoc. rozetki geometryczne) cena: 600

1635.CIEŚLAK Tadeusz — Prasa Pomorza Wschodniego w XIX i XX wieku. Warszawa 1966. PWN. 16d, s. 141, [2]. brosz. Materiały i studia do historii prasy i czasopiśmiennictwa pol., z.6 (Otarcia i załamania okł., wewnątrz stan dobry) cena: 48

a87-1636.jpg (53694 bytes)1636.DUNCAN Alistair, BARTHA Georges de — La Reliure en France . Art Nouveau - Art Déco. 1880-1940. Préface par P.Juvelis. Texte traduit de l'anglais par S.Schnall. Paris 1989. Les Éditions de L'Amateur. 4, s. 200. opr. oryg. pł., obw. (Niewielkie zaplamienie przedniej wyklejki, poza tym stan bardzo dobry. Zaw. 252 ilustr., w tym 202 barwne, z przykładowymi oprawami najlepszych introligatorów francuskich w omawianym okresie) cena: 600

EXLIBRIS. Pismo poświęcone bibljofilstwu polskiemu [późn. Czasopismo poświęcone książce]. 4 (Czas.BJ 3, 60)

1637.R.1, z.1. Lwów 1917. s. 56 + k. [2], tabl. 10. opr. wsp. psk. z zach. okł. brosz., futerał (Zaplamienia narożników okł. brosz., poza tym stan bardzo dobry. Wydano 200 egz., ten nr 67. Oprawa R.Ziemby (sygn. odręcznie na tylnej wyklejce), egz. ze zbiorów introligatora (ekslibris i superekslibris na tylnej okł.). Pierwszy numer pisma bibliofilskiego założonego przez F.Biesiadeckiego, zaw. m.in.: A.Chmiel "Z dawnych opraw introligatorskich", A.Fischer "Zaklęcia przeciw złodziejom książek", B.Janusz "Nowsze exlibrisy lwowskie". Na ostatnich kartach wykazy: "Polscy zbieracze exlibrisów" i "Poczet członków Twa Bibljofilów Polskich w Warszawie") cena: 2.000

1638.R.7, z.1. Kraków 1925. s. [8], 89, tabl. 29. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Numer pośw. R.Jahodzie. Zaw.: S.Komornicki "Zbytkowne oprawy średniowieczne (Zbiór Muzeum XX. Czartoryskich w Krakowie)", A.Birkenmajer "Oprawa rękopisu 2470 Bibl. Jagiellońskiej [...]", M.Świeżawska "Introligatorzy poznańscy w w. XVI") cena: 320

1639.HELSZTYŃSKI Stanisław — Bibliografia pism Stanisława Przybyszewskiego w 100 rocznicę urodzin 1868 - 7 V - 1968. Warszawa 1968. Tow. Przyjaciół Książki. 8, s. 43, [3]. brosz. (Stan dobry. Wydano 340 egz., ten nr 205. Zaw. opis 153 druków) cena: 36

1640.JĘDRZEJOWSKA Anna — Książka polska we Lwowie w XVI w. Lwów-Warszawa 1928. Książnica-Atlas. 4, s. X, [2], 112, [3], tabl. 1. brosz. (Okł. lekko zakurzone, poza tym stan bardzo dobry. Obca dedykacja na karcie tyt. Wydano 400 egz., ten nr 151. Bardzo starannie wydana i bogato ilustrowana monografia dedykowana III Zjazdowi Bibljofilów we Lwowie) cena: 120

1641.KARP Albert — Buchgestaltung. Ein Fachbuch für Graphiker, Schriftsetzer, Drucker, Buchbinder, Retuscheure [...], Photographen [...], Buchhändler, Bibliothekare, Autoren und alle dir Bücher lieben. Dresden [1963?]. Verlag der Kunst. 4, s. 354, tabl. 11. opr. oryg. pł., obw., futerał (Stan bardzo dobry. Ekslibris R.Ziemby. Bogato ilustrowana monografia pośw. książce; kolejne rozdziały omawiają historię książki, techniki ilustracyjne, introligatorstwo, edytorstwo, materiałoznawstwo księgarskie) cena: 360

1642.KATALOG drugiej aukcji exlibrisów i pieczątek bibljotecznych od XVI do XX wieku. Z 19 podobiznami. Kraków 1927. Koło Miłośników Exlibrisu przy Tow. Miłośników Książki. 16d, s. [10], tabl. 12. brosz. (Stan bardzo dobry. Wyd. 250 egz., z czego 100 egz. num., ten nr 23. Dołączono zwykły egz. katalogu bez ilustr.) cena: 40

1643.[KATALOGI wystaw BJ]. Kraków 1928-1939. Biblioteka Jagiellońska. Skład Główny w Księgarni Gebethnera i Wolffa. 8. razem opr. ppł. z zach. okł. brosz.

[1]. Katalog wystawy rękopisów i druków polsko-węgierskich. 1928; s. 38, [2], tabl. 19

[2]. Katalog wystawy rękopisów i druków przyrodniczo-lekarskich XIII-XVI wieku. 1928. s. 28, [4], tabl. 9

[3]. Katalog wystawy iluminowanych rękopisów włoskich. 1934. s. 56, [2], tabl. 8

[4]. Katalog wystawy stu pięćdziesięciu ilustrowanych druków XV-go wieku. 1935. s. 52, tabl. 10

[5]. Katalog wystawy druków krakowskich XV-go i XVI-go wieku. 1936; s. 58, [2], tabl. 10

[6]. Katalog wystawy autografów polskich i obcych. 1937. s. 75, [1], tabl. 9

[7]. Katalog wystawy czasopism polskich od w. XVI do r. 1830. 1938. s. 93, [3]

[8]. Katalog wystawy współczesnej grafiki polskiej. 1939. s. 54, [2], tabl. 10 (Stan bardzo dobry. Komplet katalogów wystaw ze zbiorów BJ, zorganizowanych w l. 20-tych i 30-tych. Każdy katalog wydany w nakł. 500 egz. Ostatnia wystawa "Polska grafika współczesna" zaplanowana była na 1 IX 1939 i z oczywistych względów nie odbyła się. Przetrwała tylko część nakładu katalogu. Wystawę zaprezentowano w nieco zmienionym kształcie we IX 1946 (o czym informuje dołączona luźna karta)) cena: 240

1644.[KATALOG wystawy]. Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Wystawa książki i ilustracji. Polskie dzieło plastyczne w XV-lecie PRL. Warszawa, II-III 1962. 8 podł., s. [42], tabl. 42. brosz., obw. (Obw. nieco otarta, wewnątrz stan dobry. Biogramy twórców, liczne reprodukcje. Dołączono katalog Ogólnopolskiej Wystawy Ilustracji Książkowej z V 1964) cena: 60

1645.[KATALOG wystawy]. Miejskie Muzeum Przemysłu Artystycznego, Towarzystwo Miłośników Książki. Wystawa typograficzna Jana Bukowskiego urządzona staraniem ... Kraków, IV-V 1947. 16d, s. 16, tabl. 1. brosz. (Niewielkie zaplamienie narożnika okł., stan dobry. Zaw. przedruk tekstu P.Smolika z jego "Prac graficznych J.Bukowskiego" i przemówienie K.Homolacsa) cena: 48

1646.[KATALOG wystawy]. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy. Biblioteka Polska, bydgoska oficyna wydawnicza w latach 1920-1939. Bydgoszcz 1983. 8, s. 53, [3]. brosz., obw. (Stan dobry) cena: 40

1647.KORBUT Gabriel — Literatura polska od początków do wojny światowej. Książka podręczna informacyjna dla studjujących naukowo dzieje rozwoju piśmiennictwa polskiego. Wyd.II powiększone. T.1-4. Warszawa 1929-1931. Druk. J.Cotty. 8, s. XII, 621; [4], 439; [4], 607; [6], 378. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Niewielkie zabrudzenia, stan dobry. Dzieło życia wybitnego historyka literatury i bibliografa, będące słownikiem bio-bibliograficznym pisarzy i poetów polskich. "Objął w nim całość pol. dorobku piśmienniczego w dziedzinie szeroko pojętej kultury, porządkując materiał wg epok lit. i grup tematyczno-gatunkowych [...]. Koncepcja i układ dzieła okazały - mimo pewnych niekonsekwencji - trwałą użyteczność" (LPPE). Wyd.I (szczuplejsze od niniejszego) ukazało się w l. 1917-1921. Układ i dobór haseł znacznie odbiega od wydawanego od 1963 "Nowego Korbuta") cena: 480

1648.NENTWIG Heinrich — Literatur der Landes- und Volkskunde der Provinz Schlesien umfassend die Jahre 1900-1903. Zusammengestellt von ... Breslau 1904. G.P.Aderholz. 8, s. VIII, 152. opr. wsp. pł. (Karta tyt. i przedmowa w kopii kserograf., poza tym stan dobry. Ślad usuniętej piecz. Ukazywało się cyklicznie jako zesz. dodatkowy Jahresbericht der Schl. Gesellschaft für vaterländische Cultur. Zaw. bibliografię publikacji dot. Śląska w układzie tematycznym) cena: 80

1649.NENTWIG Heinrich — Literatur der Landes- und Volkskunde der Provinz Schlesien umfassend die Jahre 1907-1912. Zusammengestellt von ... Breslau 1914. G.P.Aderholz. 8, s. VII, [1], 409. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Dwie pierwsze karty, s. 19-22 i karta ostatnia w kopiach kserograf., poza tym stan bardzo dobry. Ukazywało się jako zesz. dodatkowy Jahresbericht der Schl. Gesellschaft für vaterländische Cultur. Zaw. bibliografię publikacji dot. Śląska w układzie tematycznym) cena: 160

a87-1650.jpg (102175 bytes)1650.OPAŁEK Mieczysław — Drzeworyt w czasopismach polskich XIX stulecia. Wrocław 1949. Ossolineum. 4, s. 69, [3], tabl. 20. opr. kart. z zach. okł. brosz. (Ślad po taśmie na karcie przedtyt., poza tym stan bardzo dobry. Ekslibrisy. Zaw. m.in. Słowniczek drzeworytników polskich XIX w.) cena: 70

a87-1651.jpg (86632 bytes)1651.OPAŁEK Mieczysław — Stare księgi, stare wina. Kraków 1928. Nakł. Tow. Miłośników Książki. 16d, s. 62, [2], tabl. 4. brosz. (Stan bardzo dobry. Tyt. okł.: "Stare książki, stare wina". Dedykowane F.Biesiadeckiemu i III Zjazdowi Bibljofilów we Lwowie. Zaw.: Bukiniści, Imci Pan Karol Bogusław Pfaff, Kalendarze "podług lwowskiego horyzontu wyrachowane") cena: 100

1652.ORŁOWICZ Mieczysław — Literatura turystyczna Polski. Szkic bibljograficzny. Warszawa 1937. Min. Komunikacji i PBP Orbis. 8, s. 22, [1]. brosz. (Stan dobry. Wykaz przewodników będących aktualnie w handlu księgarskim) cena: 40

1653.PIEKARSKI Kazimierz — Bibliografja dzieł Jana Kochanowskiego, wiek XVI i XVII. Kraków 1930. PAU. 8, s. XII, 68, tabl. 18

[oraz] BAR Adam — Jan Kochanowski w obcych językach. (Próba bibliografii). Kraków 1930. Bibl. Jag. 8, s. 29, [1]. razem opr. pł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Podstawowa bibliografia wczesnych wydań dzieł Jana Kochanowskiego, uwzględniająca wszelkie cechy charakterystyczne edycji, ich odmiany, ilustracje, sygnety drukarskie, ozdobniki, czcionki i wymiary - opatrzona spisem znanych egzemplarzy poszczególnych wydań oraz ich stanów. Druga publikacja, wydana w nakł. 300 egz., jest próbą opracowania bibliograficznego wszystkich wydań dzieł Kochanowskiego oraz ważniejszych opracowań na temat tego poety w językach obcych) cena: 100

a87-1654a.jpg (73618 bytes)a87-1654.jpg (53565 bytes)1654.POLSKA Gazeta Introligatorska. Poznań. Red. S.Haremza. Wyd. I.Kozłowski. 8 i 4. opr. w 2 wol. wsp. psk. bogato zdob., futerał

R.1: 1928. 8, s. VI, [2], 99, [1], tabl. 6

R.2: 1929. 8, s. III, [1], 168, tabl. 26

R.3: 1930. 8, s. [4], 195, [1], tabl. 23

R.4: 1931. 4, s. IV, 176, tabl. 1

R.5: 1932. 4, s. IV, 184

R.6: 1933. 4, s. IV, 192, tabl. 2

R.7: 1934. 4, k. [2], s. 100 (Czas.BJ 6, 217. Stan bardzo dobry. Komplet wydawniczy jedynego polskiego fachowego periodyku introligatorskiego. W r.4-7 zach. okł. zesz., wcześniej tylko sporadycznie. W r.1 i 7 ukazało się po 6 numerów, w pozostałych rocznikach po 12 (niektóre numery łączone). Każdy rocznik poprzedza zbiorcza karta tyt. i spis treści; w r.7 spis treści w maszynopisie. Od r.4 podtyt. "Organ Centr. Związku Cechów Introligatorskich". Egz. Ryszarda Ziemby - introligatora z Rzeszowa, we własnej oprawie: skóra wołowa, szyldziki ze skóry cielęcej, okleina z brokatu chińskiego, obcięcie prószone. Futerał wyrównujący formaty obu woluminów. Ekslibrisy R.Ziemby. Na końcu wklejona naklejka firmowa I.Kozłowskiego (introligatora i wydawcy "Pol. Gaz. Introlig."), jego dwa prasowe nekrologi, telegram od córki zawiadamiający o śmierci ojca, dwa listy (jeden maszynopisowy, drugi odręczny) I.Kozłowskiego do R.Ziemby, dat. 23 IX 1969 i 26 II 1976 w Poznaniu oraz numer "Przeglądu Graficznego" (21/1937) z artykułem I.Kozłowskiego. Rzadkie. Egzemplarz unikatowy) cena: 8.000

a87-1655a.jpg (36046 bytes)1655.RECEPTA bibofilska. Kraków, 4 III 1934. [Tow. Miłośników Książki]. 4, s. [4]. brosz. (Stan dobry. Druk bibliofilski TMK. Żartobliwy, anonimowy wiersz "bibofilski", całostronicowy portret Mikołaja Kopernika (sygnatura ołówkowa nieczytelna) na wklejonej karcie. Na tylnej okł. myszka z godła TMK zgrabnie wskakuje do kielicha) cena: 60

a87-1656.jpg (73492 bytes)1656.ROLLE Józef — Drukarnia i sztycharnia w Berdyczowie. Kraków 1872. Druk. UJ. 8, s. 15. brosz. Odb. z Rocznika dla Archeologów z r. 1871 (Papier mocno zabrązowiony, okł. nieco zakurzone, poza tym stan dobry. Nieczęste) cena: 80

1657.SEMKOWICZ Aleksander — Introligatorstwo z krótkim zarysem historii zdobnictwa opraw i 89 ryc. w tekście. Kraków 1948. Wiedza, Zawód, Kultura. 8, s. 190, [1]. opr. pł. z epoki z zach. okł. brosz. (Stan bardzo dobry. Znakomity podręcznik znakomitego introligatora lwowskiego. Coraz rzadsze) cena: 120

1658.SMOLIK Przecław [właśc. Czesław Wrocki] — Jana Bukowskiego prace graficzne. Zebrał i oprac. ... Łódź 1930. Nakł. Tow. Bibljofilów. 4, s. 47, [1], tabl. 44. brosz. (Otarcia okł., ubytki grzbietu, ślady zawilgocenia. Wydano 650 egz., ten nr 175. Obca dedykacja. Najpełniejsze opracowanie twórczości artysty. Na tabl. i w tekście bardzo liczne przykłady jego projektów. "Do ozdobienia [autor] użył inicjałów, winiet i przerywników [...], a na osobnych wklejkach umieścił - przekazane niejednokrotnie przez drukarnie - wydrukowane okładki i obwoluty [...] lub odbijane z oryginalnych klisz" (J.Sowiński "Typografia wytworna w Polsce 1919-1939". Wr. 1995, s. 78)) cena: 320

1659.SMOLIK Przecław [właśc. Czesław Wrocki] — Książka Stanisława Wyspiańskiego. Kraków 1932. Nakł. Tow. Miłośników Książki. 4, s. 7, [3]. brosz. (Otarcia i przebarwienia okł., podklejone naddarcia marginesów kart. Ilustr. w tekście) cena: 40

1660.SOBIESCIANA. Bibliografia jubileuszowego obchodu dwóchsetnej rocznicy Potrzeby Wiedeńskiej z r. 1683, z ryciną Apoteozy króla Jana III dłuta P[iusa] Welońskiego. Wyd. Red. "Przewodnika Bibliogr.". Lwów 1884. Centr. Komitet Jubileuszowy. 4, s. IV, 107, [1], tabl. 1. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Bibliografia odnotowująca 1.472 książki, artykuły, utwory teatralne, wiersze, mowy, odezwy, programy, druki ulotne, nuty i utwory muzyczne, ryciny, litografie, fotografie oraz medale okolicznościowe wydane z okazji dwustulecia odsieczy wiedeńskiej. Przed kartą tytuł. podobizna płaskorzeźby P.Welońskiego "Apoteoza króla Jana III" znajdującej się na murze kościoła Mariackiego w Krakowie, przerysowana przez Walerego Eljasza Radzikowskiego) cena: 80

1661.STATUT Towarzystwa Miłośników Exlibrisów w Warszawie. Kraków 1931. Nakł. Tow. Miłośników Exlibrisów w Warszawie. 16d, s. 11. opr. oryg. kart. (Stan bardzo dobry. Dołączono niewypełniony blankiet deklaracji przystąpienia do Towarzystwa) cena: 40

1662.WIERCZYŃSKI Stefan — Bibljoteki wielkopolskie i pomorskie. Praca zbior. pod red. ... Poznań 1929. Kom. Org. IV Zjazdu Bibljofilów i II Zjazdu Bibljotekarzy Pol. 8, s. [8], 328, [4], XX, [3], tabl. 28. opr. wsp. psk. z zach. okł. brosz., futerał, obcięcie barwione (Pierwsze trzy karty w kopiach kserograf., niewielkie otarcia okł. brosz., poza tym stan dobry. Ekslibris i oprawa R.Ziemby. Wydano 600 egz.) cena: 480

1663.WISŁOCKI Władysław Tadeusz — Tajne druki Zakładu Ossolińskich. W stulecie procesu o zdradę stanu. Lwów 1935. Nakł. Tow. Przyjaciół Ossolineum. 8, s. 80. brosz. Odb. z "Pam. Lit." (Zaplamienia okł., wewnątrz stan dobry. Szczegółowe omówienie poszczególnych pozycji (książki, ryciny, nuty) wydanych potajemnie w Ossolineum. Ilustr. w tekście) cena: 80

1664.WITZ Ignacy — Grafika w książkach Naszej Księgarni. Autor tekstów ... Obw. i oprac. graf. Z.Rychlicki. Warszawa 1964. Nasza Księg. 4, s. XV, [1], 87, [1]. opr. oryg. ppł. (Stan bardzo dobry. Bogato ilustrowany album prezentujący dorobek ilustracyjny m.in. B.Butenki, Z.Fijałkowskiej, J.Grabiańskiego, A.Kiliana, K.Mikulskiego, A.Marczyńskiego, D.Mroza, M.Piotrowskiego, Z.Rychlickiego, J.M.Szancera, O.Siemaszko, J.Srokowskiego, H.Tomaszewskiego, J.Wilkonia) cena: 80

1665.WOJCIECHOWSKA Marja — Z dziejów książki w Poznaniu w XVI wieku. Poznań 1927. Fiszer i Majewski. 8, s. XLIII, [1], 358, [1], tabl. 18. opr. miękka skóra zdob., futerał (Wyklejki i przylegające karty nieco zabrązowione, stan dobry. Oprawa Ignacego Kozłowskiego, egz. własny introligatora (piecz. i dedykacja). Ekslibris R.Ziemby. Oprawa: skóra brązowa, lakierowana, ślepo tłoczona; na przedniej okł. tłocz. i obwiedziony złoceniem herb Poznania; poprzecznie przeplecione trzy paski jasnego pergaminu ze złoc. nazwiskiem autorki i tytułem książki, końcówki pasków tworzą zapięcie na pionowym obcięciu bloku, krawędzie oprawy obwiedzione przeplecionym cienkim paskiem jasnego pergaminu. Zaw. m.in. bibliografię druków poznańskich XVI w. (258 poz.)) cena: 2.200 

 

 

Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz. 1-163)

Nowa literatura, nowa sztuka (poz. 164-305)

Ekslibrisy (poz. 306-336)

Fotografie (poz. 337-460)

Plakaty (poz. 461-610)

Druki ulotne (poz. 611-647)

Varia (poz. 648-694)

Kartografia (poz. 695-729)

Starodruki (poz. 730-746)

Czasopisma (poz. 747-781)

Poeci poecie (poz. 782-815)

Śląsk Cieszyński (poz. 816-949)

Wydawnictwa XIX-XX w. (poz. 950-1631)

 

Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".