Antykwariat
"Rara Avis" w Krakowie![]()
Aukcja odbyła się 20 lutego 2010
Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).
SZTUKA, RZEMIOSŁO, KOLEKCJONERSTWO
1.ALBUM reprodukcji obrazów z wystawy "Sto lat malarstwa polskiego" z prywatnych zbiorów warszawskich w Pałacu Łazienkowskim. Warszawa 1919. Druk. J.Cotty. 8, s. IX, [1], 49, tabl. 36. opr. bibliot. ppł. z epoki (Otarcia okł., niewielkie naddarcie płótna na grzbiecie, niewielkie zaplamienia, wewnątrz stan dobry. Piecz. Biogramy artystów, opis 225 obiektów. Na tabl. 72 reprod.) cena wywoławcza: 90
2.ANDERS Henryk — Rytm. W poszukiwaniu stylu narodowego. Warszawa 1972. Arkady. 8, s. 244, [4], tabl. 5. opr. oryg. pł., obw. (Otarcia obw., poza tym stan bardzo dobry. Liczne ilustr. Monografia grupy artystycznej "Rytm" (m.in. Zak, Kuna, Kramsztyk, Skoczylas, Stryjeńska, Wittyg)) cena wywoławcza: 80
3.ART polonais moderne. Préface par C.Aronson. Paris 1929. Éd. Bonaparte. 4, s. 95, [1]. opr. pł. (Brak oryg. okł. brosz., poza tym stan bardzo dobry. Prezentacja dzieł polskiej sztuki współczesnej: na s. 22-89 reprod. prac m.in.: T.Czyżewskiego, X.Dunikowskiego, L.Gottlieba, M.Kislinga, T.Kulisiewicza, T.Makowskiego, Z.Menkesa, W.Skoczylasa, Z.Stryjeńskiej, E.Zaka) cena wywoławcza: 500
4.BLUM Helena — Jonasz Stern. Kraków 1978. Wyd. Lit. 16d podł., s. 70, [1], tabl. barwnych 6. opr. oryg. pł., obw. (Niewielkie naddarcie obw., stan bardzo dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 40
5.BOJKO Szymon — Polska sztuka plakatu. Początki i rozwój do 1939 r. Warszawa 1971. WAiF. 8 podł., s. 230, [1]. opr. oryg. kart. (Okł. zakurzone, grzbiet nieznacznie nadpęknięty, wewnątrz stan bardzo dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 80
6.CIEŚLEWSKI
Tadeusz syn — Grafiki małej formy. Wstęp T.Lesznera. Kraków 1962. Druk. UJ. 8,
s. VII, [1], tabl. 12. brosz. (Stan dobry. Wydano 100 egz., ten nr 74. Na tabl.
oryginalne odbitki grafik Cieślewskiego) cena wywoławcza: 140
7.DANIŁOWICZ-STRZELBICKI Kazimierz — Franciszek Żmurko. Warszawa 1902. J.Fiszer. 4, s. 63, [1], tabl. 1. opr. ppł. z epoki. Monografie artystów pol., [t.1] (Stan bardzo dobry. Podpis własn. Liczne ilustr. w tekście. Egz. we własnej oprawie J.W.Romanowskiego, introligatora lwowskiego (ekslibris, piecz.)) cena wywoławcza: 120
8.DUSSLER Luitpold — Die Incunabeln der deutschen Lithographie (1796-1821). Heidelberg 1955. R.Weissbach. 8, s. 315. opr. oryg. pł. (Stan bardzo dobry. Przedruk wydania z 1924. Alfabetyczny (wg nazwisk artystów) katalog najstarszych niemieckich litografii od wynalezienia tej techniki w 1796; obejmuje ok. 2.500 rycin) cena wywoławcza: 180
9.DUTKIEWICZ Józef Edward — Lucjan Adwentowicz, 1901-1937. Warszawa [1937?]. Wyd. grupy "Pryzmat". 16d, s. [2], 20, tabl. 21. brosz. (Okł. nieco zaplamiona, stan dobry. Autor uwidoczniony po tekście. Krótka monografia malarza działającego we Lwowie, Krakowie i Warszawie) cena wywoławcza: 50
10.GĄSIOROWSKI
Wilhelm — Cechy krakowskie. Ich dzieje, ordynacye, listy swobody, zwyczaje i t.p.
jako materyał do historii sztuk, rzemiosł, przemysłu dawnej Polski, a mianowicie
wzrostu, kwitnienia i upadku tychże w Krakowie. Z aktów cechowych i innych
rękopisów zebrał ... Kraków 1860. Druk. Ż.J.Wywiałkowskiego. 8, s. VIII, [2],
96, tabl. 2. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Niewielki ślad zawilgocenia,
poza tym stan dobry. Ekslibris M.Gumowskiego. Tytuł okł.: "Malarze krakowscy".
Słownik biograficzny artystów i rzemieślników krakowskich z wyszczególnieniem
ich dzieł, z dodaniem wypisów z aktów cechowych i innych rękopisów; na tablicach
faksymile autografów malarzy. Nieczęste) cena wywoławcza: 120
11.GERSON-DĄBROWSKA
Marja — Grottger. Warszawa 1918. Księg. Lud. 16d, s. [4], 83, [1], tabl. 16.
brosz. (Okł. nieco otarte, miejscami niewielkie zażółcenia papieru. Ekslibris,
zapiski inwentarzowe. Okł. S.Bobińskiego) cena wywoławcza: 60
GŁOS Plastyków. Czasopismo Związku Artystów Plastyków [późn. Organ Związku Polskich Artystów Plastyków, późn. Miesięcznik ilustrowany poświęcony sztuce plastycznej - i in.]. Kraków. 4. brosz. (Czas.BJ. 4, 6.)
12.R.3, nr 5-6: XII 1933. s. [49]-72 (Podklejenia grzbietu. Piecz.) cena wywoławcza: 40
13.R.3, nr 7-8: III 1934. s. [73]-108 (Podklejenia grzbietu. Zaw. m.in. J.Czapski "Z warszawskiej partyzantki", J.Jarema "Cricot") cena wywoławcza: 40
14.R.2, nr 3: III 1932. s. [31]-41, [1] (Stan dobry. Zaw. m.in. L.Chwistek "Sztuka nie jest rzemiosłem") cena wywoławcza: 40
15.R.2, nr 4: IV 1932. s. [43]-56, [2] (Niewielkie otarcia grzbietu) cena wywoławcza: 40
16.R.2, nr 7-8: [VII-VIII] 1932. s. [83]-104, [2] (Zaplamienia tylnej okł.) cena wywoławcza: 40
17.R.3, nr 1-2: V 1933. s. 23, [1] (Otarcia grzbietu. Zaw. m.in. J.Jarema "Rozmowa z J.Pankiewiczem", P.Smolik "Miejskie Muzeum Historji i Sztuki im. J. i K.Bartoszewiczów w Łodzi") cena wywoławcza: 40
18.R.6, półrocze 1: VI 1938. s. 135, [2], tabl. 3 (Stan dobry. Kilka artykułów o twórczości A.Gierymskiego) cena wywoławcza: 60
19.HASIOR
Władysław — Myśli o sztuce. W wyborze i oprac. Z.Zegadłówny. Nowy Sącz 1987.
Ofic. Wyd. Zw. Podhalan. 16m, s. 72. opr. oryg. pł. (Stan dobry. Odręczna
dedykacja autora. Wyd.II
W.Hasior (1928-1999) - artysta rzeźbiarz, scenograf, malarz, autor licznych pomników i rzeźb planerowych) cena wywoławcza: 80
20.HISTORJA
sztuki. T.1-2. Warszawa 1934. Wyd. M.Arcta. 8, s. [6], 619, tabl. 15; [4],
[627]-1249, [1], tabl. 15. opr. oryg. pł. złoc. (Otarcia górnej części grzbietu
t.2, grzbiety nieco spłowiałe, poza tym stan bardzo dobry. Podpis własn. Oprawa
w kolorze czerwonym. Na dzieło składają się dwie prace: R.Hamanna "Dzieje sztuki
od epoki starochrześcijańskiej do czasów obecnych" oraz M.Walickiego i
J.Starzyńskiego "Dzieje sztuki polskiej". Całość ozdobiona blisko 1.500 ilustr.
w tekście i na tablicach. Oprawa wydawnicza wykonana przez Zakłady
Introligatorskie B.Zjawiński w Warszawie) cena wywoławcza: 540
21.JASIEŃSKI Feliks, CYBULSKI Adam Łada — Sztuka polska. Malarstwo. Pod kier. ... Sześćdziesiąt pięć reprodukcyj dzieł najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa polskiego. Lwów [przedm. 1904]. H.Altenberg [i in.]. folio, s. [8], k. 65, tabl. 65. opr. oryg. pł. zdob. z zach. okł. brosz. (Otarcia okł., grzbiet nadpęknięty, kilka tablic z załamanymi marginesami. Okł. brosz. w litografii barwnej J.Mehoffera, (sygn. na kamieniu), utrzymana w stylistyce młodopolskiej, przedst. scenę baśniową w sadzie. Album zaw. barwne reprodukcje malarstwa polskiego przełomu XIX/XX w.) cena wywoławcza: 320
[KATALOGI].
22.Biuro Wystaw Artystycznych, Salon Sztuki Współczesnej. Ryszard Winiarski. Próby wizualnej prezentacji rozkładów statystycznych. Łódź, XII 1974. 4, s. [13], ilustr. 13. brosz. (Stan dobry) cena wywoławcza: 60
23.Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. I Ogólnopolska Wystawa Architektury Wnętrz i Sztuki Dekoracyjnej. Warszawa, V-VII 1952. 8, s. 76, tabl. 32. brosz. (Załamania i naddarcia krawędzi okł., poza tym stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 50
24.Centralne
Biuro Wystaw Artystycznych. Ogólnopolska Wystawa Młodej Plastyki pod hasłem
"Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi". Malarstwo, rzeźba, grafika. Warszawa,
VII-IX 1955. 8, s. 47, tabl. 24. brosz. (Okł. nieco otarte, niewielkie
zaplamienia. Katalog jednej z najważniejszych wystaw polskiej powojennej sztuki
współczesnej zorganizowanej w warszawskim Arsenale z okazji V Światowego
Festiwalu Młodzieży i Studentów. Wystawa była przełomowym wydarzeniem w historii
polskiej plastyki powojennej; właśnie tu dokonano pierwszej, na dodatek udanej
próby przełamania obowiązujących kanonów sztuki socrealistycznej. Debiutujący w
Arsenale artyści stali się z czasem najwybitniejszymi współczesnymi polskimi
malarzami) cena wywoławcza: 200
25.Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Wystawa rzeźb Henryka Kuny 1879-1945. Warszawa, IX-X 1956. 8, s. 29, [3], tabl. 17. brosz. (Okł. nieco otarte, niewielki ślad zawilgocenia. Tekst wstępny M.Wallisa) cena wywoławcza: 50
26.Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Wystawa prac malarskich Piotra Potworowskiego (Londyn). Warszawa, VI 1958. 8, s. [44]. brosz. (Stan dobry. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 60
27.Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Antoni Kenar 1906-1959. Warszawa, VI 1960. 8, s. [82]. brosz. (Stan dobry. Katalog pierwszej pośmiertnej wystawy twórczości A.Kenara) cena wywoławcza: 80
28.Centralne
Biuro Wystaw Artystycznych. Wystawa malarstwa Kazimierza Mikulskiego. Warszawa,
III 1963. 8, s. [24]. brosz. (Ślady zawilgocenia, rdzawe zaplamienia przy
zszywkach) cena wywoławcza: 48
29.Centralne
Biuro Wystaw Artystycznych. Tadeusz Kulisiewicz. Wystawa prac. Warszawa, III
1964. 16d podł., s. [36], ilustr. 32. brosz., obw. (Stan dobry. Odręczna
dedykacja artysty) cena wywoławcza: 120
30.Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Stanisław Teisseyre. Malarstwo. Warszawa, V 1964. 8, s. [31]. brosz. (Ślady zawilgocenia, rdzawe zaplamienia przy zszywkach) cena wywoławcza: 48
31.Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Wystawa prac Jerzego Beresia. Warszawa, II 1966. 8, s.[4], tabl. 4. brosz. (Stan bardzo dobry
J.Bereś (ur. 1930) - rzeźbiarz, uczeń Xawerego Dunikowskiego, autor akcji, "używający" swojego ciała jako jednego z podstawowych elementów tworzywa) cena wywoławcza: 50
32.Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Nikifor. Warszawa, VI 1967. 8, s. [103], tabl. barwnych 12. brosz. (Okł. nieco otarte, stan dobry. Wstęp J.Zanozińskiego, artykuł "Twórczość magiczna Nikifora" A.Banacha, pełne kalendarium dotychczasowych wystaw artysty, bibliografie wydawnictw książkowych, artykułów prasowych, notatek, wierszy i filmów o Nikiforze, opis 290 wystawionych prac. Artysta zmarł rok później) cena wywoławcza: 80
33.Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Jerzy Tchórzewski. Malarstwo. Warszawa, IV 1969. 8, s. [24]. brosz. (Stan dobry. Reprod. w tekście) cena wywoławcza: 50
34.Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Tadeusz Kulisiewicz. Moje spotkania. Warszawa, XI 1979. 8, s. [48]. brosz. (Niewielkie otarcia okł. Katalog wystawy grafik i rysunków (łącznie blisko 400 prac) prezentowanej w warszawskiej Zachęcie i w Muzeum Ziemi Kaliskiej. Dołączone zaproszenie na wernisaż) cena wywoławcza: 60
35.Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Tadeusz Kulisiewicz. Moje spotkania. Kalisz, VII-VIII 1984. 8, s. 26. brosz. (Niewielkie otarcia okł. Katalog wystawy grafik i rysunków (łącznie 223 prace) prezentowanej w Muz. Okr. Ziemi Kaliskiej i warszawskiej Kordegardzie) cena wywoławcza: 60
36.DESA Gallery. 19 Polish Painters. Warszawa 1973. 8, s. [7], tabl. 20. brosz. (Niewielkie otarcia okł. Wstęp J.Zanoziński. Na tabl. reprod. oraz informacje o artystach. Katalog w jęz. angielskim. Prezentowani artyści: M.Anto, Z.Dębowska-Tarasin, J.Duda-Gracz, W.Garboliński, A.Güntner, I.Houwalt, K.Jackowski, J.Karwot, A.Kołpanowicz, A.Lenica, W.Macedońska-Zalewska, K.Mikulski, W.Markowski, E.Rosenstein, Z.Struzik, B.Szajdzińska-Krawczyk, W.Szyszko, H.Waniek, H.Ziembicki-Fantazos) cena wywoławcza: 46
37.Galeria
Katowice PSP-ZPAP. Jerzy Nowosielski. Malarstwo. Katowice, 29.I-19.II. 1969. 4,
s. [3], tabl. 6. brosz. (Stan dobry. Wstęp M.Porębskiego) cena wywoławcza: 80


38.Galeria
"Pod pisuarem" im. Marcela Duchampa. [Katalog] 1: Leonard Jaszczuk. Chorzów, II
1988. [Wyd.] Atelier Eljot. 4, k. [8]. brosz. (Stan dobry. Wydawnictwo
towarzyszące wystawie L.Jaszczuka zawierające 2 oryginalne prace artysty.
Rzadkie) cena wywoławcza: 240

39.Galeria
"Pod pisuarem" im. Marcela Duchampa. [Katalog] 2: Eugeniusz Bednarek. Chorzów,
IV 1988. [Wyd.] Atelier Eljot. 4, s. 19. brosz. (Stan dobry. Wydawnictwo
towarzyszące wystawie E.Bednarka zawierające 2 oryginalne prace artysty.
Fragmenty tekstu ręcznie kolorowane pisakami. Egz. nr 4. Rzadkie) cena
wywoławcza: 240
40.Galerja Sztuki Polskiej. Katalog ... Warszawa 1932. MWRiOP, Dyr. Państw. Zbiorów Sztuki. 16d, s. 62. brosz. (Stan dobry. Zaw. opisy 417 obrazów artystów współczesnych) cena wywoławcza: 50
41.Główny Komitet "Dnia Lasu". Katalog wystawy Drzewo, drewno, drzeworyt. Warszawa 1938. Dyr. Nacz. Lasów Państw. 8, s. 28, [3] + k. [1] luzem. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, okł. nieco otarte. Katalog obszernej wystawy współczesnego drzeworytu polskiego zorganizowanej przez Nacz. Dyr. Lasów Państwowych. Swoje prace zaprezentowali najwybitniejsi graficy, m.in. E.Batłomiejczyk, S.Brzęczkowski, T.Cieślewski syn, S.O.Chrostowski, B.Krasnodębska-Gardowska, T.Kulisiewicz, S.Mrożewski, L.Tyrowicz, W.Wąsowicz. Wykaz prac obejmuje 125 poz., osiem reprod. w tekście, jedna na oprzedniej okł. Na osobnej karcie ceny wystawionych drzeworytów. Druk antykwą Półtawskiego w Doświadczalnej Pracowni Graficznej Salezjańskiej Szkoły Rzem. w Warszawie) cena wywoławcza: 50
42.Instytut Propagandy Sztuki. IV salon zimowy. Warszawa, I 1934. 16d, s. 40, [6], tabl. 12 + k. [1] luzem. brosz. (Przednia okł. nieco zaplamiona, wewnątrz stan dobry. Ekslibris, zapiski inwentarzowe. Na dodatkowej karcie (z pag. 35) dopisano prace A.Menkes, S.Wegnera i K.Kobro. Druk antykwą Półtawskiego w Doświadczalnej Pracowni Graficznej Salezjańskiej Szkoły Rzem. w Warszawie) cena wywoławcza: 60
43.Instytut Propagandy Sztuki. Retrospektywna wystawa sztuki ukraińskiej ze zbiorów Ukraińskiego Muzeum Narodowego we Lwowie. Warszawa, II 1934. 16d, s. 31, tabl. 5. brosz. (Okł. nieco pożółkła, poza tym stan bardzo dobry. Ekslibris. Na wystawie zaprezentowano m.in. ikony, hafty, rzeźby, kilimy, malarstwo współczesne, grafikę. Druk antykwą Półtawskiego w Doświadczalnej Pracowni Graficznej Salezjańskiej Szkoły Rzem. w Warszawie) cena wywoławcza: 60
44.Instytut Propagandy Sztuki. Katalog wystawy retrospektywnej "Życie polskie w malarstwie". Warszawa, VIII 1934. 16d, s. 25, tabl. 8. brosz. (Okł. nieco przebarwiona, wewnątrz stan bardzo dobry. Ekslibris i zapiski inwentarzowe. Wystawę przygotowano z okazji II Zjazdu Polaków z Zagranicy) cena wywoławcza: 60
45.Instytut
Propagandy Sztuki. Wystawa pośmiertna prac Władysława Skoczylasa. Wstęp, dane
biograficzne, mat. bibljograficzne, katalog oeuvre'u, reprodukcje. Warszawa, XII
1934-I 1935. 8, s. 131, [3], portret 1. brosz. (Załamania krawędzi okł., stan
dobry. Ekslibris, zapiski inwentarzowe. Oprac. T.Cieślewski syn, układ graf.
S.O.Chrostowskiego. Druk antykwą Półtawskiego w Doświadczalnej Pracowni
Graficznej Salezjańskiej Szkoły Rzem. w Warszawie. Nieczęste) cena
wywoławcza: 140
46.Instytut Propagandy Sztuki. V salon zimowy. Warszawa, II 1935. 16d, s. 45, tabl. 6. brosz. (Stan dobry. Ekslibris i zapiski inwentarzowe. Druk w Doświadczalnej Pracowni Graficznej Salezjańskiej Szkoły Rzem. w Warszawie) cena wywoławcza: 60
47.Instytut Propagandy Sztuki. Wystawa ... Stanisława O.Chrostowskiego - Drzeworyty o Józefie Piłsudskim [i] Zdzisława Czermańskiego - Dwie serje rysunków: I. Józef Piłsudski na Syberji, II. Józef Piłsudski 1914-1935. Warszawa, IX 1935. 8, s. [22]. brosz. (Grońska —. Stan dobry. Ekslibris i zapiski inwentarzowe. Zaw. oryginalny drzeworyt S.O.Chrostowskiego) cena wywoławcza: 60
48.Instytut
Propagandy Sztuki. Wystawa Stowarzyszenia Pol. Art.-Grafików "Ryt". Warszawa,
XII 1935. 8, s. 20, [3]. brosz. (Grońska 42. Stan bardzo dobry. Ekslibris. Spis
120 prezentowanych prac, osiem oryginalnych odbitek drzeworytowych w tekście
(E.Bartłomiejczyk, S.O.Chrostowski, T.Cieślewski syn, M.Dunin, W.Goryńska,
W.Podoski, K.Srzednicki i L.Tyrowicz)) cena wywoławcza: 120
49.Instytut Propagandy Sztuki. Wystawa prac Tadeusza Makowskiego. Warszawa, X 1936. 16d, s. 15, [1], tabl. 7. brosz. (Okł. lekko zakurzona, poza tym stan bardzo dobry. Ekslibris, zapiski inwentarzowe. Artykuł biograficzny J.Sienkiewicza, wykaz 27 prac, reprodukcje 7 obrazów) cena wywoławcza: 80
50.Instytut Propagandy Sztuki. Wystawa drzeworytów i rysunków Tadeusza Kulisiewicza. Warszawa, XI-XII 1936. 8, s. 15, [1], tabl. 8. brosz. (Stan dobry. Ekslibris i zapiski inwentarzowe. Wstęp M.Wallisa, wykaz 99 prac. Druk w Doświadczalnej Pracowni Graficznej Salezjańskiej Szkoły Rzem. w Warszawie) cena wywoławcza: 80
51.Instytut Propagandy Sztuki. Pierwszy Ogólnopolski Salon Rzeźby. Warszawa, V 1937. 8, s. 38, tabl. 18. brosz. (Stan dobry. Ekslibris, zapiski inwentarzowe. Wstęp F.Strynkiewicza, wykaz 223 prac, reprodukcje 36 rzeźb. Druk w Doświadczalnej Pracowni Graficznej Salezjańskiej Szkoły Rzem. w Warszawie) cena wywoławcza: 100
52.Instytut Propagandy Sztuki. Wystawa prac Bogny Krasnodębskiej Gardowskiej. Warszawa, III-IV 1938. 8, s. 13, [1], tabl. 8. brosz. (Stan bardzo dobry. Ekslibris i zapiski inwentarzowe. Druk w Doświadczalnej Pracowni Graficznej Salezjańskiej Szkoły Rzem. w Warszawie) cena wywoławcza: 60
53.Instytut
Propagandy Sztuki. Katalog dwunastej wystawy rycin Stowarzyszenia Polskich
Artystów Grafików "Ryt". Warszawa, II-III 1939. 8, s. 33, [1]. brosz. (Grońska
47. Stan dobry. Ekslibris i zapiski własn. Cztery oryginalne drzeworyty w
tekście (T.Cieślewski syn, S.Wajwódowa, M.Jurgielewicz, E.Manteuffel).
Wydano 250 egz. Ukł. graf. T.Cieślewskiego syna. Druk antykwą Półtawskiego w
Doświadczalnej Pracowni Graficznej Salezjańskiej Szkoły Rzem. w Warszawie.
Nieczęste) cena wywoławcza: 120
54.Katalog wystawy obrazów: trzy generacje Kossaków: Juljusz, Wojciech, Jerzy. Stanisławów [1932]. St. Chowaniec, Drukarnia i Litografja. 16, s. 8. brosz. (Otarcia ostatniej karty. Piecz. K.Olszańskiego. Wykaz 158 prac wraz z ich cenami. Dochód przeznaczono na niesienie pomocy dzieciom bezrobotnych) cena wywoławcza: 50
55.Klub Międzynarodowej Prasy i Książki "Ruch". "Artes" 1929-1934. Wystawa przygotowana przez Muzeum Śląskie we Wrocławiu. Warszawa, X-XI 1969. 8, s. [23]. brosz. (Otarcia okł., niewielkie zaplamienia. Okł. R.Cieślewicza) cena wywoławcza: 80
56.Krajowa Agencja Wydawnicza, PP DESA. Józef Mroszczak. Wystawa plakatów [...]. Warszawa, VI 1976. KAW. 4, s. [24], tabl. 12. brosz. (Okł. nieco otarte. Biografia artysty, opis 111 plakatów, bibliografia przedmiotowa i podmiotowa, udział w wystawach, barwne reprodukcje 23 plakatów) cena wywoławcza: 80
57.Miejska Galeria Sztuki w Łodzi. Wystawa zbiorowa prac Wojciecha Kossaka. Łódź, IX 1928. 8, s. [16]. brosz. (Otarcia okł., niewielkie zaplamienia. Wstęp M.Dienstl-Dąbrowy, wykaz 76 prac (w tym 9 innego autorstwa), 11 reprod., reklamy) cena wywoławcza: 60
58.Museum Bochum, Muzeum Narodowe w Warszawie. Tadeusz Makowski (1882-1932). Bochum, VII 1990; Warszawa 1991. 8, s. 189. brosz. (Niewielkie otarcia okł., stan bardzo dobry. Obszerny, starannie wydany katalog pierwszej retrospektywnej prezentacji dzieł T.Makowskiego w Europie Zach. Na wystawie pokazano 182 prace malarskie i rysunkowe, obrazujące kolejne etapy twórczości artysty: od symbolizmu, przez kubizm i prymitywizujące malarstwo rodzajowe, do ostatniej, dojrzałej i najbardziej znanej twórczości przełomu lat 1920/1930. Katalog poprzedzony jest kilkoma opracowaniami na temat artysty oraz obszernym, szczegółowym kalendarium jego życia i pracy. Tekst po pol. i niem. Blisko 180 reprod. w tekście) cena wywoławcza: 120
59.Muzeum Historyczne miasta Krakowa, Miejskie Muzea Historyczne Norymbergi. Kraków i Norymberga. O topografii dwóch centrów kulturalnych Europy. Nürnberg, XII 1989-III 1990, Kraków, IV-VI 1990. 8 podł., s. 191. brosz. (Stan bardzo dobry. Katalog wystawy prezentującej dawne widoki i plany Krakowa (34 obiekty) i Norymbergi (36 obiektów). Ilustr. w tekście, biogramy twórców) cena wywoławcza: 100
60.Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego. Katalog dzieł Leona Wyczółkowskiego znajdujących się w zbiorach ... W setną rocznicę urodzin 1852-1952. Oprac. A.Borucka. Bydgoszcz 1952. 8, s. 111, [2], tabl. 27. brosz. (Niewielki ślad zalania, poza tym stan dobry. Piecz. Opis blisko 500 obiektów) cena wywoławcza: 60
61.Muzeum Narodowe w Krakowie, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jan Stanisławski i jego szkoła w pięćdziesięciolecie śmierci artysty. Kraków, III-IV 1957. 8, s. 42, ilustr. 22. brosz. (Okł. nieco zaplamiona, wewnątrz stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 60
62.Muzeum Narodowe w Krakowie. Stanisław Ignacy Witkiewicz. Twórczość plastyczna. Katalog wystawy. Kraków 1966. 8, s. 125, [6], tabl. 16. brosz. (Stan dobry. Opis 261 rysunków i obrazów. Indeks) cena wywoławcza: 80
63.Muzeum Narodowe w Krakowie. Grafika polska około roku 1900. Kraków 1968. 8, s. 71, [5], tabl. 14 [w tym 2 barwne]. brosz. (Stan dobry. Oprac. Z.Tobiaszowa i Z.Kucielska. Tytuł okł. "Grafika polska około 1900") cena wywoławcza: 60
64.Muzeum Narodowe w Krakowie. Stefano della Bella 1610-1664. Polonica. Katalog wystawy. [Oprac.] H.Kicianka. Kraków 1972. 16 podł. s. 28, [32]. brosz. (Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Katalog poloniców graficznych Stefano della Belli, wybitnego malarza i rytownika włoskiego epoki baroku. W bogatym dorobku artysty około 40 grafik odnosi się do tematów polskich. Są to sceny dokumentujące poselstwo Jerzego Ossolińskiego do Rzymu w 1633 oraz poselstwo Krzysztofa Opalińskiego do Paryża w 1645. Sztychy te, z których 35 pokazano na wystawie, są cennym źródłem ikonograficznym do badań nad szczegółami ubiorów, broni i wizerunków szlachty polskiej XVII w. 28 reprod. w tekście) cena wywoławcza: 48
65.Muzeum Narodowe w Krakowie. Ekspresjonizm w grafice polskiej. Kraków 1976. 8, s. 70, [2], tabl. 36. brosz. (Stan bardzo dobry. Katalog wystawy towarzyszącej VI Biennale Grafiki w Krakowie (72 ilustr. na tabl.). Pokazano prace graficzne m.in. S.Wyspiańskiego, W.Weissa, T.Niesiołowskiego, L.Markusa, W.Wojtkiewicza, K.Brandla, F.Siedleckiego, J.Hryńkowskiego, J.Hulewicza, B.Schulza, B.Linkego, T.Kulisiewicza, M.Jaremy) cena wywoławcza: 80
66.Muzeum Narodowe w Poznaniu. Andrzej Wróblewski 1927-1957. Katalog wystawy w 10 rocznicę śmierci. Poznań 1967. 8, s. 79, ilustr. 85. brosz., obw. (Stan dobry) cena wywoławcza: 50
67.Muzeum Narodowe w Poznaniu. Tadeusz Brzozowski. Obrazy i rysunki. Poznań, XII 1974-II 1975. 8, s. 69, [2], ilustr. 80 [w tym 6 barwnych]. brosz. (Brak obw., poza tym stan bardzo dobry. Opis blisko 300 prac) cena wywoławcza: 100
68.Muzeum
Narodowe w Warszawie. Grafika polska. Przewodnik po wystawie retrospektywnej.
Oprac. S.M.Sawicka. Warszawa 1938. 8, s. 33, [3], tabl. 8. brosz. (Niewielkie
ubytki krawędzi okł., poza tym stan bardzo dobry. Omówienie wystawy
prezentującej dzieła polskiej grafiki od XVI w. do współczesności. Druk w
Doświadczalnej Pracowni Graficznej Salezjańskiej Szkoły Rzem. w Warszawie)
cena wywoławcza: 60
69.Muzeum Narodowe w Warszawie. Konstanty Brandel. Katalog wystawy grafiki i malarstwa. Warszawa, VI-VII 1958. 8, s. 23, tabl. 5. brosz. (Okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry. Wstęp biograficzny i opis 88 obiektów) cena wywoławcza: 50
70.Muzeum Narodowe w Warszawie. Henryk Grunwald 1904-1958. Rysunek, grafika, malarstwo, złotnictwo. Pamiętnik wystawy. Warszawa, III-IV 1960. 8, s. 113, [7], ilustr. 72. brosz., obw. (Otarcia i naddarcia obw., wewnątrz stan dobry) cena wywoławcza: 80
71.Muzeum Narodowe w Warszawie. Polska grafika współczesna 1900-1960. Katalog. Warszawa, IX-X 1960. 8, s. 69, [1], tabl. 16. brosz. (Stan dobry. Tytuł i tekst również po franc. Opis ponad 300 prac (również plakaty)) cena wywoławcza: 48
72.Muzeum Narodowe w Warszawie. Ferdynand Ruszczyc 1870-1936. Pamiętnik wystawy. Warszawa 1966. 8, s. 145, [2], tabl. 41. opr. oryg. pł. (Stan bardzo dobry. Praca zbiorowa zawierająca m.in.: S.Lorenz - Słowo wstępne; J.Ruszczycowa - Źródła twórczości artysty, Sprawozdanie z wystawy; K.Mytarewa - W Petersburgu, Z materiałów archiwalnych; P.Krakowski - O symboliźmie w pejzażach F.Ruszczyca; E.Szwankowski - Inscenizator i scenograf; I.Kołoszyńska - Wydział Sztuk Pięknych USB w Wilnie oraz obszerne wspomnienia o Ruszczycu. Praca zawiera cenny zbiór fotografii prac artysty i zdjęć archiwalnych związanych z historią jego życia i twórczości) cena wywoławcza: 100
73.Muzeum Narodowe w Warszawie. Eugeniusz Eibisch. Obrazy olejne, rysunki. Warszawa, V-VI 1967. 8 podł., s. 66, [1], tabl. barwnych 36, ilustr. 126. brosz., obw. (Obw. otarta, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 80
74.Muzeum Narodowe w Warszawie. Tadeusz Kulisiewicz. Wystawa prac. Katalog. Warszawa, IV-V 1971. 16d podł., s. [164], tabl. barwnych 6. brosz. (Stan bardzo dobry. Liczne ilustr. w tekście. Zaw. m.in. szczegółową biografię artysty, obszerną bibliografię (m.in. książki ilustrowane przez T.Kulisiewicza); katalog obejmuje grafikę i rysunki. Wystawa odbyła się przy wsparciu Min. Kultury i Sztuki) cena wywoławcza: 80
75.Muzeum Narodowe w Warszawie. Malarze z kręgu Tadeusza Pruszkowskiego. Bractwo św. Łukasza, Szkoła Warszawska, Loża Wolnomularska, Grupa Czwarta. Warszawa, IX-X 1978. 8, s. 67, [3], ilustr. 105. brosz. (Stan dobry. Biogramy artystów, liczne reprodukcje) cena wywoławcza: 50
76.Muzeum Narodowe w Warszawie. Wacław Szymanowski 1859-1930. Malarstwo, rzeźba. Katalog oprac. H.Kotkowska-Bareja. Warszawa, VI-VII 1981. 8, s. 79, [1], tabl. 41. brosz., obw. (Obw. otarta i zarysowana, wewnątrz stan dobry. Katalog dużej wystawy monograficznej wybitnego rzeźbiarza przełomu XIX/XX w.) cena wywoławcza: 100
77.Muzeum Narodowe w Warszawie. Władysław Ślewiński 1854-1918. Wystawa monograficzna. Warszawa 1983. 8, s. 122, [8], tabl. 12, ilustr. 306. brosz., obw. (Niewielkie naddarcia obw., poza tym stan bardzo dobry. Katalog (oprac. W.Jaworska) najobszerniejszej wystawy prac W.Ślewińskiego) cena wywoławcza: 120
78.Muzeum Okręgowe w Radomiu [i in.]. Apoloniusz Kędzierski 1861-1939. Wystawy monograficzne. Radom, III-V 1981. 8, s. 90, [2] + 1 k. luzem, ilustr. 125. brosz. (Otarcia okł., załamania przedniej okł. Biografia artysty, opis ponad 350 prezentowanych prac. Wystawę pokazywano w Radomiu i Warszawie) cena wywoławcza: 60
79.Muzeum Śląskie. Józef Gielniak. Grafika. Wrocław 1968. 8 podł., s. [61]. brosz. (Stan dobry. Pierwsza duża wystawa retrospektywna Gielniaka; opis 67 prac (oprac. S.Pasternak), ilustracje) cena wywoławcza: 100
80.Oesterreichs
Secession. XXXIX Ausstellung der Vereinigung Bildender Künstler ...
Wien, XI 1911-I 1912. 8, s.
[38], tabl. 26. brosz. (Stan dobry. Bardzo bogato reprezentowana twórczość
J.Malczewskiego i W.Szymanowskiego) cena wywoławcza: 120
81.Polski
Czerwony Krzyż, Oddz. Lwowski. Wystawa obrazów: Trzy generacje Kossaków.
Katalog. Czysty dochód przeznaczony na drużyny ratownicze Oddz. Lwowskiego
Polskiego Czerwonego Krzyża. Lwów [1934]. Druk. Pospieszna. 8, s. [8]. brosz.
(Blok załamany, poza tym stan dobry. Piecz. K.Olszańskiego. Katalog wystawy
sprzedażnej obrazów rodziny Kossaków: Juliusza, Wojciecha i Jerzego. Oferowano
181 prac olejnych, akwareli, rysunków (przy każdym obiekcie podano cenę))
cena wywoławcza: 60
82.Powszechna Wystawa Krajowa. Katalog działu sztuki. Poznań 1929. 8, s. XIV, [2], 246, [2], 174. brosz. (Wyraźne otarcia okł., podklejenie grzbietu, załamania narożników kart. Zalecana interwencja introligatora. Wystawiono blisko 2.700 prac. Liczne reprod., indeks nazwisk) cena wywoławcza: 180
83.Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Oddz. w Krakowie. Wystawa rysunków z lat 1943-1962. Świat samotnych wizji Edmunda Monsiela z Wożuczyna (1897-1962). Kraków, XI-XII 1963. 8, s. 27, [1]. brosz. (Okł. nieco pożółkła, wewnątrz stan bardzo dobry. Katalog wystawy artysty-samouka cierpiącego na schizofrenię. Wstęp J.Mitarskiego (psychiatry) i I.Trybowskiego (historyka sztuki), wykaz 533 prac) cena wywoławcza: 80
84.Towarzystwo
Przyjaciół Sztuk Pięknych. Juliusz Kossak. Katalog dzieł objętych wystawą
urządzoną staraniem ... w Krakowie. Kraków 1899. 8, leporello, s. 7, [1]. brosz.
(Niewielki ubytek pierwszj i ostatniej karty, podklejenie taśmą an zgięciu.
Piecz. K.Olszańskiego. Katalog obejmuje 247 prac (podano rok wykonania, tytuł i
nazwisko właściciela). Nieczęste) cena wywoławcza: 120
85.Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Wystawa portretów kobiecych z XVIII i XIX wieku, urządzona na cel Pol. Zw. Niewiast Katolickich [...] w gmachu ... Kraków 1910. 16d, s. 41, [1], 4. brosz. (Otarcia okł., zaplamienie karty tyt. Opis blisko 170 prac, nazwiska właścicieli, kilka reprod. w tekście) cena wywoławcza: 40
86.Towarzystwo
Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieczysław Treter — Fryderyk Pautsch.
Katalog zbiorowej wystawy ... Kraków, XII 1923. Czcionkami "Poradnika
Gospodarskiego" w Poznaniu. 8, s. 20, [6]. brosz. (Niewielkie zabrudzenia okł.,
stan dobry. Katalog zaw. tekst o artyście oraz spis wystawionych dzieł (bez
reprod.)) cena wywoławcza: 80
87.Towarzystwo
Przyjaciół Sztuk Pięknych. V. zbiorowa wystawa prac Tadeusza Cybulskiego.
Kraków, III-IV 1931. 16d, leporello, s. [6]. brosz. (Niewielkie zaplamienia
okł., stan dobry) cena wywoławcza: 80
88.[Towarzystwo Szerzenia Sztuki Polskiej wśród Obcych]. Polnische Kunst. Ausstellung veranstaltet unter dem Protektorat der Polnischen Regierung [...]. Berlin, 1935. Preuss. Akademie der Künste. 8, s. 107, tabl. 12. brosz. (Otarcia okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Podkreślenia i zapiski ołówkiem. Na okł. reprod. grafiki L.Wyczółkowskiego. Wstęp M.Tretera. Katalog wystawy polskiej sztuki współczesnej w Berlinie. Wystawiali m.in.: T.Axentowicz, O.Boznańska, T.Czyżewski, J.Fałat, W.Jarocki, S.Kamocki, J.Malczewski, J.Pankiewicz, T.Pruszkowski, Z.Stryjeńska) cena wywoławcza: 240
89.Tow[arzystwo] Zachęty Sztuk Pięknych. Józef Mehoffer. Warszawa, VI-VIII 1935. 8, s. 53, [1], tabl. 12. brosz. (Niewielki ubytek grzbietu, poza tym stan dobry. Katalog wystawy jubileuszowej. Wystawiono 587 obiektów) cena wywoławcza: 60
90.Towarzystwo
Zachęty Sztuk Pięknych. Salon jubileuszowy 1860-1935. Przewodnik 108. Warszawa,
XII 1935. 8, s. 124. brosz. (Tylna okł. nieco uszkodzona, niewielkie zaplamienia
przedniej, podklejony margines pierwszej karty. Wykaz blisko 300 prac, liczne
reprodukcje, bogaty dział ogłoszeniowy) cena wywoławcza: 80
91.Towarzystwo
Zachęty Sztuk Pięknych. Katalog pierwszej wystawy prac członków Zespołu Artystów
Grafików pod nazwą "Czerń i Biel". Warszawa, I 1936. 16d, s. 26, [4]. brosz. (Grońska
—. Stan bardzo dobry. Ekslibris i zapiski inwentarzowe. Wydano 200 egz.
Starannie wydany katalog ozdobiony dwoma oryginalnymi drzeworytami
T.Cieślewskiego syna. Wstęp i układ graf. T.Cieślewskiego syna. Druk antykwą
Półtawskiego w Doświadczalnej Pracowni Graficznej Salezjańskiej Szkoły Rzem. w
Warszawie) cena wywoławcza: 80
92.Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Przewodnik nr 130: Bractwo św. Łukasza. Warszawa, II-III 1938. 8, s. 15, tabl. 13. brosz. (Okł. nieco pożółkła, stan dobry. Ekslibris. Katalog wystawy podsumowującej dziesięcioletnią działalność artystyczną grupy Łukaszowców) cena wywoławcza: 100
93.Wystawa rysunków i litografii Williama Groppera pod wysokim protektoratem Stefana Dybowskiego [...]. Warszawa, IX 1949. 8, s. [16]. brosz. (Stan bardzo dobry. Okł. i układ graf. proj. M.Berman. Dołączono spis rysunków wykonanych w Polsce. Wstęp I.Krajewska. Na karcie tyt. odręczna dedykacja artysty
W.Gropper (1897-1977) - amerykański malarz i grafik tworzący w duchu realnego socjalizmu. Uczestnik Światowego Kongresu Intelektualistów we Wrocławiu w 1948) cena wywoławcza: 120
94.Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Lublin. Wystawa plastyków amatorów i Nikifora. Lublin 1956. 16, s. 18, [13]. brosz. (Stan dobry. Dublet bibliot. (piecz.)) cena wywoławcza: 50
95.Związek Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenie Architektów R.P. Wystawa jubileuszowa (50 lat pracy artystycznej) Stanisława Czajkowskiego. Warszawa, IV 1949. 8, s. 19, tabl. 5. brosz. (Okł. nieco pożółkła, poza tym stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 40
* * *
96.[KATALOG firmowy]. Wydawnictwa Księgarni Salonu Malarzy Polskich Henryk Frist i Ska. Kraków [1935]. 4, s. 38, [2] + 6 [Cennik obrazów nr 15], tabl. barwne 2. brosz. (Grzbiet podklejony, okł. otarte, niewielkie zaplamienia. Podpis własn. K.Olszańskiego. Katalog reprodukcji artystycznych (m.in. prac A.Grottgera, W.Kossaka, P.Stachiewicza, J.Matejki), portretów historycznych, albumów) cena wywoławcza: 100
97.KOPERA Feliks — Dzieje malarstwa w Polsce. T.1-3. Warszawa-Kraków 1925-1929. Druk. Narod. 4, s. VII, [1], 250, [2], tabl. 24; [4], 345, tabl. 50; XII, 572, tabl. 100. opr.: t.1-2: oryg. pł., t.3: wsp. pł., oryg. okł. pł. naklejona na oprawę (Brak 2 tabl. w t.2 i 3 w t.3, poza tym stan dobry. Zatarte znaki własn. w t.1. T.1: Średniowieczne malarstwo w Polsce, t.2: Malarstwo w Polsce od XVI do XVIII w., t.3: Malarstwo w Polsce XIX i XX w. Jedna z najlepszych prac dotyczących historii malarstwa w Polsce) cena wywoławcza: 1.400
98.KOPERA
Feliks — Wit Stwosz w Krakowie. Kraków 1907. Druk. "Czasu". 4, s. [2], 125,
tabl. 7. opr. psk. z epoki, obcięcie barwione (Otarcia grzbietu, stan dobry.
Osobne wydanie (?) z "Roczn. Krakowskiego") cena wywoławcza: 220
99.KOWALSKA Bożena — Edmund Bartłomiejczyk. Warszawa 1963. Arkady. 4, s. 38, tabl. 24 [w tym 4 barwne]. opr. oryg. pł., obw. (Niewielkie naddarcie obw., stan dobry. Najpełniejsze omówienie twórczości graficznej E.Bartłomiejczyka) cena wywoławcza: 80
100.KOZAKIEWICZ Stefan — Warszawskie wystawy sztuk pięknych w latach 1819-1845. Oprac. ... Wrocław 1952. Ossolineum. 4, s. XXXVI, 420, tabl. 64. brosz. Źródła do dziejów sztuki polskiej, t.1 (Ubytki grzbietu, poza tym stan dobry. Najobszerniejsze opracowanie źródłowe warszawskiego życia artystycznego w l. 1819-1845, wzbogacone obszernymi materiałami przedruków katalogów oraz innych publikacji związanych z wystawami w 1819, 1821, 1823, 1825, 1828, 1836, 1838, 1841 i 1845. Fundamentalna praca do dziejów sztuki polskiej w 1 poł. XIX w.) cena wywoławcza: 140
101.KRET Wojciech — Katalog dawnych map Rzeczypospolitej Polskiej w kolekcji Emeryka Hutten Czapskiego i w innych zbiorach. T.1: Mapy XV-XVI w. Wrocław 1978. PAN. 8 [tekst] i folio [tabl.], s. 164, tabl. 37. oryg. teka ppł. (Stan dobry. Szczegółowy opis map z kolekcji uzupełniony opisami map pochodzących z innych źródeł) cena wywoławcza: 180
102.KRÓTKIE wzmianki o nieżyjących malarzach polskich na Wystawie Retrospektywnej otwartej w maju 1898 roku w Warszawie z dodaniem spisu chronologicznego artystów i katalogowego ich dzieł. Warszawa 1898. Druk. Policyjna. 16d, s. 93, [3], XXXI,[1]. brosz. (Okł. nieco otarte, niewielkie ubytki grzbietu. Podkreślenia ołówkiem. Słownik biograficzny malarzy polskich. Wykaz ich prac obejmuje 580 dzieł. Nieczęste) cena wywoławcza: 160
103.LASZCZKA Konstanty — Gawędy z uczniami. Warszawa 1927. "Księg. Pol." Tow. Pol. Macierzy Szkolnej. 16d, s. 39. brosz. (Okł. lekko zakurzona, wewnątrz stan dobry) cena wywoławcza: 60

104.ŁOZA
Stanisław — Słownik architektów i budowniczych Polaków oraz cudzoziemców w
Polsce pracujących. Warszawa 1917. Druk. P.Laskauera. 8, s. [12], 341, [2].
brosz.
[oraz] tenże - Suplement do Słownika architektów Polaków oraz cudzoziemców w Polsce pracujących. Warszawa 1918. W.Łazarski. 8, s. [8], 75, [4]. brosz. (Okł. nieco nadkruszone, niewielki ubytek dolnego narożnika okł. suplementu, wewnątrz stan dobry. Nieczęste) cena wywoławcza: 160
105.ŁUKASZEWICZ Piotr — Zrzeszenie artystów plastyków Artes 1929-1935. Wrocław 1975. Ossolineum. 8, s. 197, [2], ilustr. 205. opr. oryg. pł., obw. Studia z hist. sztuki, t.24 (Niewielkie otarcia okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Monografia nowatorskiej lwowskiej grupy artystycznej, której członkami był m.in. M.Włodarski, H.Lille, O.Hahn) cena wywoławcza: 100
106.MATZKE Stanisław — Tempera i jej użycie. Do użytku szkół i malarzy napisał ... Z trzema reprod. rzeczy malowanych przez autora. Lwów-Kraków 1911. Nakł. Fabryki Farb, dawniej J.Karmański i Sp., obecnie G.Gorski i Sp. 8, s. 32, tabl. 3. brosz. (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 80
107.MELBECHOWSKA-LUTY Aleksandra — Teofil Kwiatkowski 1809-1891. Wrocław 1966. Ossolineum. 8, s. 214, [4], ilustr. 88. brosz., obw. (Niewielkie naddarcia obw., stan dobry. Zaw. m.in. wykaz znanych dzieł malarza (obrazy olejne, rysunki, akwarele, ryciny)) cena wywoławcza: 100
108.MINICH Marian — Andrzej Grabowski 1833-1886. Jego życie i twórczość. Wrocław 1957. Ossolineum. 8, s. 208, ilustr. 151. opr. oryg. pł. Studia z hist. sztuki, t.6 (Okł. nieco zaplamiona, stan dobry. Monografia znakomitego portrecisty i kolorysty, ucznia W.K.Stattlera, W.Łuszczkiewicza i A.Płonczyńskiego w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych - jednego z nielicznych wówczas artystów o korzeniach chłopskich, urodzonego we wsi Zwierzyniec pod Krakowem. W dodanych "Aneksach" liczne dokumenty i przyczynki do biografii artysty) cena wywoławcza: 60
109.MOKŁOWSKI Kazimierz — Sztuka ludowa w Polsce. Cz.1: Dzieje mieszkań ludowych, cz.2: Zabytki sztuki ludowej. Lwów 1903. Nakł. Księg. H.Altenberga. 8, s. [10], 552. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Otarcia i załamania okł. brosz., poza tym stan dobry. Blisko 400 ilustr. w tekście. Dziwnie nieczęste) cena wywoławcza: 240
110.MOSSAKOWSKA Wanda — Dagerotypy w zbiorach polskich. Katalog. Wrocław 1989. Ossolineum. 16d podł. s. 338, [2], ilustr. 252. opr. oryg. ppł. (Stan bardzo dobry. Opis 442 obiektów, obszerny wstęp historyczny, indeks nazwisk) cena wywoławcza: 100
111.MOSSAKOWSKA
Wanda — Początki fotografii w Warszawie (1839-1863). T.1-2. Warszawa 1994. Inst.
Archeologii i Etnologii PAN. 8, s. 343; ilustr. 185. brosz. (Stan bardzo dobry)
cena wywoławcza: 90
112.[NIESIOŁOWSKI T.]. Tymon Niesiołowski. Malarstwo. Dwadzieścia reprodukcji wielobarwnych. Bydgoszcz 1966. Muz. Ziemi Bydgoskiej. 4, s. 14, [1], tabl. 20. oryg. teka kart. (Grzbiet teki oklejony papierem, niewielkie otarcia teki, stan dobry) cena wywoławcza: 80
113.NIEWIADOMSKI Eligjusz — Malarstwo polskie XIX i XX wieku. Warszawa 1926. Wyd. M.Arcta. 8, s. 332, [14], tabl. 16. opr. wsp. pł., fragment okł. oryg. naklejony na oprawę (Brak karty przedtyt., poza tym stan dobry. Liczne ilustr. w tekście i na tabl.) cena wywoławcza: 180
114.PIĄTKOWSKI Henryk — Album sztuki polskiej. (Wystawa Retrospektywna w Warszawie 1898). Warszawa 1901. Nakł. Druk. P.Laskauera [i in.]. folio, s. [4], 192, [2]. opr. wsp. pł. z zach. elementów oprawy oryg., obcięcie złoc. (Zaplamienia wewnątrz. Na nową oprawę naklejono lico i tył oryg. płótna (zaplamionego). Bogato ilustrowana praca poświęcona głośnej Wystawie Retrospektywnej malarstwa polskiego w 1898 r. w Warszawie) cena wywoławcza: 200
115.PLASTYKA. Czasopismo poświęcone sztuce polskiej. Warszawa. Red. K.Stryjeński. folio. brosz.
R.1, nr 1: VI 1930. s. 47 (Czas.BJ —; Czas.BUW 6, 163. Otarcia grzbietu, wewnątrz stan dobry. Więcej nie wyszło. Zaw. m.in. R.Malczewski "Moje malarstwo", W.Podoski "Uwagi o współczesnym drzeworycie", T.Pruszkowski "O Bractwie św. Łukasza i Szkole Warszawskiej") cena wywoławcza: 120
116.POPLATEK Jan, PASZENDA Jerzy — Słownik jezuitów artystów. Kraków 1972. Wyd. Apostolstwa Modlitwy. 8, s. 298, [1], tabl. 1. opr. oryg. pł. (Brak obw., poza tym stan bardzo dobry. Słownik biograficzny jezuitów artystów działających na terenie prowincji polskiej od 1564 (sprowadzenie jezuitów do Polski) do 1773 (kasata zakonu jezuitów). Obejmuje ok. 360 nazwisk architektów, budowniczych, malarzy, rzeźbiarzy, sztukatorów, ślusarzy, ludwisarzy, konwisarzy, cieśli, stolarzy i dekoratorów. Swym zasięgiem, ograniczonym do prowincji polskiej jezuitów, pokrywa się zasadniczo z obszarem ówczesnej Rzeczypospolitej, czyli obejmuje Polskę, Litwę, Białą Ruś, Ukrainę, Prusy, Inflanty oraz - poza granicami Rzeczypospolitej - Siedmiogród, który przez pewien czas był częścią prowincji polskiej jezuitów) cena wywoławcza: 80
117.PORAJ-CHLEBOWSKI Wiktor — Turcja i Egipt. [Kraków?, nie przed 1925]. [Zakł. Reprod. "Akropol"?]. 16d podł., tabl. barwnych 20. brosz. (Otarcia okł., brak karty z wykazem ilustracji. Na tablicach naklejone barwne reprodukcje obrazów Chlebowskiego) cena wywoławcza: 100
118.POTOCKI Antoni — Grottger. Lwów 1907. Nakł. Księg. H.Altenberga. 8, s. VIII, 236, tabl. 205 [w tym 13 barwnych]. opr. oryg. psk. zdob., górne obcięcie złoc. (Otarcia grzbietu, blok lekko poluźniony. Podpis własn.) cena wywoławcza: 360
119.PTASIŃSKI Cecyljan — Rzemiosło w Polsce współczesnej. Lublin 1934. Nakł. autora. 8, s. [8], 236. opr. bibliot. ppł. z epoki (Stan dobry. Praca dyr. Izby Rzemieślniczej w Lublinie) cena wywoławcza: 100
120.PUCIATA-PAWŁOWSKA Jadwiga — Konstanty Laszczka. Życie i twórczość. Siedlce 1980. Muz. Okr. 8, s. 64, [7], ilustr. 199. brosz., obw. (Stan dobry. Monografia pośw. wybitnemu młodopolskiemu rzeźbiarzowi, malarzowi, rektorowi ASP w Krakowie) cena wywoławcza: 80
121.[REJCHER E.]. Katalog zbiorów Edwarda Rejchera. Wiedeń 1918. Druk w zakł. artyst. J.Gerstmayera. 4, s. 19, [1], tabl. 40. brosz. (Stan dobry. Ekslibris Michała Reichera. Katalog bogatej kolekcji polskiego malarstwa, rysunku i rzeźby z II poł. XIX w. i pocz. XX w. W zbiorze znalazły się prace m.in. T.Axentowicza, O.Boznańskiej, J.Chełmońskiego, J.Fałata, M.Gierymskiego, J.Kossaka, W.Kossaka, J.Malczewskiego, J.Matejki, J.Mehoffera, J.Pankiewicza, J.Stanisławskiego, L.Wyczółkowskiego, S.Wyspiańskiego, E.Zaka. Nieczęste) cena wywoławcza: 160
122.ROUARD-SNOWMAN Margo — Roman Cieslewicz. London [cop. 1993]. Thames & Hudson. 4, s. 160. brosz. Master of Graphic Design (Stan bardzo dobry. Bardzo liczne ilustr. w tekście (kolaże, plakaty, projekty okładek, fotografie)) cena wywoławcza: 140
123.[SCHULZ
B.]. Ekslibrisy Brunona Schulza. Łódź 1982. Graf. Pracownia Doświadczalna ZPAP.
8, s. [16]. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Wydano 300 egz., ten nr 126.
Artykuł wstępny Jerzego Ficowskiego, na wklejkach reprod. 3 prac Schulza oraz 4
ekslibrisów) cena wywoławcza: 80
124.SLÁNSKÝ Bohuslav — Technika malarstwa. T.1-2. Warszawa 1960-1965. Arkady. 8, s. 361, [2], ilustr. 88; 419, ilustr. 211. opr. oryg. pł. (Brak obw., okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry. T.1: Materiały do malarstwa i konserwacji, t.2: Badanie i konserwowanie obrazów) cena wywoławcza: 160
SŁOWNIK artystów polskich i obcych w Polsce działających. Malarze, rzeźbiarze, graficy. Wrocław [i in.]. Ossolineum [i in.]. 4. opr. oryg. pł.
125.T.1-6. 1971-1998. s. XXII, 417, [1]; VIII, [2], 531, [1]; VIII, 417, [1]; VIII, [2], 469, [1]; IX, [1], 683, [1]; IX, [1], 484 (Tomy w stanie dobrym i bardzo dobrym. W t.1-3 wkładki uzupełniające. Obejmuje litery A-Pc) cena wywoławcza: 1.400
126.T.3: H-Ki. Uzupełnienia i sprostowania do t.1 i 2. 1979. s. VIII, 417, [1] + 34 + 17 (Okł. nieco otarta, wewnątrz stan dobry) cena wywoławcza: 180
127.STRATY wojenne zbiorów polskich w dziedzinie rzemiosła artystycznego. Praca zbiorowa. [T.] 1-2. Warszawa 1953. Min. Kult. i Sztuki. 8, s. 98, tabl. 189; 160, tabl. 132. brosz. Prace i materiały Biura Rewindykacji i Odszkodowań, nr 12-13 (Niewielkie otarcie okł. t.1, stan dobry. Zaw. m.in.: Szkło i ceramika, Wyroby złotnicze, Meble zabytkowe, Żydowska sztuka kultowa, Militaria) cena wywoławcza: 120
128.SWIEYKOWSKI Emmanuel — Pamiętnik Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie 1854-1904. Pięćdziesiąt lat działalności dla ojczystej sztuki. Wyd.II. Kraków 1905. Nakł. Tow. Przyj. Sztuk Pięknych. 8, s. CII, [2], 344, [1], tabl. 2. opr. psk. z epoki (Opr. otarta, poza tym stan dobry. Ekslibris, piecz. własn. Zaw.: Historya Tow., Spis artystów polskich, których prace wystawiono, opatrzony wzmiankami biograficznemi, Uzupełnienia. Lektura obowiązkowa dla kolekcjonerów polskiego malarstwa XIX/XX w.) cena wywoławcza: 320
129.SWINARSKI
Marian, CHROŚCICKI Leon — Znaki porcelany europejskiej i polskiej ceramiki.
Poznań 1949. Pozn. Sp. Wyd. 8, s. 351, tabl. 2. brosz. (Stan bardzo dobry. Zaw.
ponad 2.000 wzorów znaków, w tym 451 manufaktur polskich) cena wywoławcza:
180
130.SYGIETYŃSKI A[ntoni] — Maksymilian Gierymski. Z 92 ilustr. Warszawa 1906. Tow. Naucz. Szkół Wyższych. 8, s. [2], 104, tabl. 21. opr. oryg. pł. Nauka i sztuka, t.4 (Okł. lekko otarte, poza tym stan dobry. Piecz. własn.) cena wywoławcza: 120
131.SZKICE.
Krakowski magazyn plastyczny. Red. B.Kwaśniewska, A.Wróblewski, A.Tarabuła [i
in.]. Kraków. Dom Plastyków. 4. brosz.
[R.1, nr 1]: II 1956. s. [32] (Czas.BJ 7, 412. Stan bardzo dobry. Jedyny numer pisma poświęconego najnowszym kierunkom sztuk plastycznych. Zaw. m.in. teksty i reprod. prac. F.Légera, artykuł "Sztuka przygotowuje się do życia publicznego" S.Giediona, artykuł o M.Markowskiej pióra A.Wróblewskiego) cena wywoławcza: 60
132.SZTUKA. Miesięcznik ilustrowany, poświęcony sztuce i kulturze. Lwów. Red. T.Rutowski. folio. razem opr. wsp. ppł. z zach. elementami opr. oryg.
[R.1]: 1911. s. [4], 259, [9], 7
[R.2]: 1912. s. [8], 232, 176 (Czas.BJ 7, 433. Niewielkie zaplamienia, brak (dwóch?) ostatnich stron ostatniego numeru i jednej ilustr. na tablicy, poza tym stan dobry. Na nową oprawę naklejono lico i grzbiet oryg. oprawy pł. Komplet wydawniczy (z brakiem ostatnich stron); w 1911 wyszło 6 zeszytów, w roku następnym 9. Każdy rocznik zaopatrzony z zbiorczą kartę tyt. i spis treści. W każdym tomie liczne tablice i ilustracje w tekście. Zaw. m.in. monograficzne artykuły: Muzeum Narodowe [we Lwowie] im. Króla Jana III i jego zadania, Grottgeriana, Fajanse fabryk warszawskich, Rapperswyl, Jan Stanisławski, Makaty B.Rychter-Janowskiej, Wojciech Brzega, W zaułku ormiańskim, Kazimierz Pochwalski, Polskie portrety w Szwecyi, Olga Boznańska, Sztuka polska w Paryżu, Z młodości Juljusza Kossaka, Podhorce, Jagiellonowie na rycinach A.Dürera, Krysowice, Feliks Wygrzywalski, Czerwonogród, Żywiec, Władysław Jarocki, Polskie miniatury na lwowskiej wystawie, Teodor Axentowicz, Miżyniec, Wincenty Wodzinowski) cena wywoławcza: 300
133.SZYDŁOWSKI Tadeusz — Stanisław Wyspiański. Z 32 reprod. Warszawa 1930. Gebethner i Wolff. 16d, s. 27, [5], tabl. 32. brosz., obw. Monografje artyst. (Bardzo niewielki ubytek obw., stan dobry) cena wywoławcza: 60
134.TRETER Mieczysław — Ksawery Dunikowski. Próba estetycznej charakterystyki jego rzeźb. Lwów 1924. Nakł. H.Altenberga. 4, s. 57, [2], tabl. 30. opr. oryg. pł. (Otarcia okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz. Obca dedykacja. Bardzo liczne ilustr. w tekście i na tablicach) cena wywoławcza: 160
135.VOLLMER Hans — Allgemeines Lexikon der bildenden Künstler des XX Jahrhunderts. Bd.1-6. Leipzig [1953-1962]. E.A.Seemann. 4. opr. oryg. psk. (Stan dobry. Skasowane piecz. własn. Każdy tom obj. ca 500-600 s. Komplet jednego z najwyżej cenionych słowników artystów współczesnych) cena wywoławcza: 1.200
136.WALICKI
M., STARZYŃSKI J. — Dzieje sztuki polskiej. Warszawa 1936. M.Arct. 8, s. 299,
[3], tabl. 27. opr. oryg. pł. zdob. (Nieznaczne nadpęknięcie grzbietu, wewnątrz
stan bardzo dobry. Oprawa wydawnicza B.Zjawińskiego (zielone płótno)) cena
wywoławcza: 240
137.WARCHAŁOWSKI Jerzy — Zofja Stryjeńska. Z 32 reprod. Warszawa 1929. Gebethner i Wolff. 16d, s. 31, [3], tabl. 32. brosz., obw. Monografje artyst. (Naddarcia i ubytki obw, wewnątrz stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 50
138.WERNER-GAGNEBIN Murielle — Czapski. La main et l'espace. Lausanne 1974. L'Age d'Homme. 4, s. 195. opr. oryg. pł., obw. (Stan bardzo dobry. Obszerna, bogato ilustrowana monografia twórczości plastycznej Józefa Czapskiego) cena wywoławcza: 360
139.WIERCIŃSKA Janina — Katalog prac wystawionych w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1860-1914. Wrocław 1969. Ossolineum. 8, s. X, 483, [2]. brosz., obw. Źródła do dziejów sztuki pol., t.14 (Obw. nieco otarta, wewnątrz stan bardzo dobry. Nakł. 520 egz. Katalog zaw. wykaz artystów polskich wystawiąjacych w TZSP w l. 1860-1914 (s. 1-437) oraz wykaz artystów obcych wystawiających w TZSP w tym okresie (s. 439-483). Przy każdym z nazwisk figuruje spis wystawianych dzieł) cena wywoławcza: 100
140.WIERCIŃSKA Janina — Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. Zarys działalności. Wrocław 1968. Ossolineum. 8, s. 6, 219, tabl. 31. brosz., obw. Studia z historii sztuki, t.12 (Bardzo niewielkie otarcia obw., wewnątrz stan bardzo dobry. Podstawowa, najobszerniejsza monografia TZSP - organizacji artystów i miłośników sztuki działającej w Warszawie od 1860 do 1939 (wznowionej w 1990). Omawia historię Towarzystwa, wystawy, działalność artystyczną i popularyzatorską, związanych z nią twórców i działaczy, zbiory, działalność handlową, a także najważniejsze warszawskie salony artystyczne. Indeks nazwisk) cena wywoławcza: 100
141.WISZ
Marjan — Batik. Pisanki na tkaninach. Wskazówki praktyczne oprac. przez ...
Kraków 1922. Nakł. Muz. Przem. 8, s. 43, [1], tabl. 3. brosz. (Okł. nieco
pożółkła i otarta) cena wywoławcza: 40
[VARIA].
142.GORSKI
Konstanty — [Świtezianka?]. Olej na tekturze 25x32,5 cm, ca 1905 (Kompozycja w
czerni i bieli przedstawiająca starszego mężczyznę na łódce obserwującego
nadpływającą łódź ze stojącą weń młodą dziewczyną w białej sukni i wianku. Praca
stanowi prawdopodobnie ilustrację do ballady Mickiewicza "Świtezianka". W prawym
dolnym narożniku sygn. "K Gorski". Na odwrocie odręczny tytuł "Na wsi". Stan
dobry) cena wywoławcza: 400
[GRAFIKA].
143.HISZPAŃSKA-NEUMANN
Maria — Sandomierz - ratusz. Drzeworyt ca 12x17,6 na ark. 14,5x22,3 cm (Rycina
sygn. i datowany (1951) ołówkiem pod kompozycją. Stan bardzo dobry) cena
wywoławcza: 500
144.TYROWICZ
Ludwik — Stara Warszawa. Miedzioryt kolorowany 10,2x13,2 na ark. 14,5x16,7 cm
(Rycina sygn. na płycie: "Kolumna Zygmunta w Warszawie" i "L.Tyr" oraz odręcznie
ołówkiem pod kompozycją: "Stara Warszawa" i "L.Tyrowicz". Stan dobry) cena
wywoławcza: 400
145.WAŚKOWSKI
Wacław — [Akt między drutami]. Drzeworyt 16,7x13 na ark. 20,8x16,5 cm
(Kompozycja z rozkładającymi się zwłokami i splątanym drutem kolczastym, sygn.
na klocku monogramem W.W. Odcięty dolny margines arkusza?) cena wywoławcza:
360
146.WĄSOWICZ
Wacław — [Scena z powozem]. Drzeworyt 9,8x13,2 na ark. 15,5x21,8 cm (Para w
strojach z pocz. XIX w., leżący obok parasol, w tle zarys powozu. Praca
niesygnowana. Stan dobry) cena wywoławcza: 500
147.WRONIECKI
Jan Jerzy — [Sień]. Autolitografia 33,9x29 cm (Sień domu ze schodami wiodącymi
na piętro. Pod kompozycją odręczne sygn. ołówkiem: "Autolitogr." i "J.J.Wroniecki
926". Rycina pozbawiona marginesów, naklejona na kart. podkład. Zaplamienia
podkładu, papier wyraźnie pożółkły) cena wywoławcza: 600
* * *
148.[KOSSAKOWIE]. Fragment archiwum K.Olszańskiego dot. twórczości głównie Juliusza Kossaka (W skład zestawu wchodzą:
1. 12 ilustracji [fotodruki E.Trzemeskiego] Juliusza Kossaka do "Ogniem i mieczem" H.Sienkiewicza wydanych w Warszawie w 1898 lub 1899 w form. ca 18x28 cm na planszach form. 33x47 cm
2. 1 fotografia i 1 reprodukcja obrazu Juliusza i Wojciecha Kossaków "Ks. Józef Poniatowski pod Raszynem". Fotografia z k. XIX w. form. 25x32 cm na podkładzie form. 37x50 cm nieznanego autorstwa. Zdjęcie naklejone na podkład
3. fotografia pracy Juliusza Kossaka "Ks. Józef Poniatowski skaczący do Elstery". Fotografia z k. XIX w. form. 22,3x31 cm na podkładzie form. 37x50 cm nieznanego autorstwa. Zdjęcie naklejone na podkład
4. fotografia pracy Juliusza Kossaka "Zakończenie polowania". Fotografia z k. XIX w. form. 26x39,8 cm na podkładzie form. 37x50 cm nieznanego autorstwa. Zdjęcie naklejone na podkład
5. fotografia akwareli Juliusza Kossaka "Atak C.K. Pułku Ułanów Hr. Trani w bitwie pod Custozzą r. 1866" autorstwa Awita Szuberta w Krakowie. Fotografia z k. XIX w. form. 21x39,5 cm na podkładzie form. 33x45,4 cm. Zdjęcie naklejone na oryg. podkład
6. fotografia pracy Juliusza Kossaka "Targ na konie pod Wawelem". Fotografia z k. XIX w. form. 23,2x34 cm na podkładzie form. 34x43,5 cm nieznanego autorstwa. Zdjęcie naklejone na podkład
7. reprodukcja pracy Juliusza Kossaka "Targ na konie pod Wawelem" z k. XIX w. form. 20,3x29 cm na planszy form. 29,5x38 cm
8. fotografia akwareli Juliusza Kossaka "Powozik babuni Arturowej Potockiej" autorstwa Walerego Rzewuskiego Krakowie. Fotografia z l. 70. XIX w. form. 19,3x26 cm na oryg. podkładzie form. 26,4x34,3 cm. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "W.Rzewuski", w centrum dolnego marginesu wycisk" "Zakład Fotograficzny Walerego Rzewuskiego w Krakowie". Zdjęcie naklejone na oryg. podkład
9. fotografia akwareli Juliusza Kossaka "Dwie amazonki konno" autorstwa Walerego Rzewuskiego Krakowie. Fotografia z l. 80. XIX w. form. 13x19,7 cm na oryg. podkładzie form. 22,6x31 cm. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "W.Rzewuski", w centrum dolnego marginesu wycisk" "Zakład Fotograficzny Walerego Rzewuskiego w Krakowie". Zdjęcie naklejone na oryg. podkład
10. fotografia pracy Juliusza Kossaka "Dwa wierzchowce ze stajennym". Fotografia z k. XIX w. form. 19,5x25,2 cm na podkładzie form. 22x27,3 cm nieznanego autorstwa. Zdjęcie naklejone na podkład
11. fotografia pracy Juliusza Kossaka "Piotr Dunin bierze w niewolę Wołodara księcia przemyskiego w r. 1122". Fotografia z k. XIX w. form. 12,5x15,8 cm na podkładzie form. 22,3x31,5 cm nieznanego autorstwa. Zdjęcie naklejone na podkład
12. 6 reprodukcji barwnych obrazów Juliusza Kossaka naklejonych na tektury
13. 5 reprodukcji obrazów wydanych w Wiedniu w "Światłodruk J. Löwy"
14. 12 ilustracji do "Grażyny" i "Konrada Wallenroda" Adama Mickiewicza
15. 4 kolorowe ilustracje z przedstawieniami umundurowania z czasów Wielkiego Księcia Konstantego
Na odwrotach piecz. własnościowe, na niektórych obiektach zapiski edytorskie K.Olszańskiego. Stan dobry
K.Olszański (1923-2002) - historyk sztuki, wybitny znawca życia i twórczości plastycznej rodu Kossaków, autor obszernych monografii Juliusza, Wojciecha i Jerzego, wydawca korespondencji Wojciecha) cena wywoławcza: 1.400
149.[KOSSAKOWIE]. Fragment archiwum K.Olszańskiego dot. twórczości głównie Wojciecha Kossaka (W skład zestawu wchodzą:
1. szkic ołówkiem. Karta form. 17x20 cm. Na odwrocie napis atramentem: "szkic do kompozycyi wykonanej później Kawalerya Narodowa defiluje przed Kościuszką w 1798 r. W. Kossak"
2. list do żony z 26 V 1927. List atramentem na odwrocie katalogu wystawy "Exhibition of Wquestrian Portraits by Wojciech Kossak" z 1927 z Nowego Jorku. Artysta pisze o dobrym przyjęciu jego twórczości w nowojorskim środowisku i dużym zastrzyku finansowym z tym związanym
3. 3 reprodukcje fotograficzne z tryptykiem "Bitwa pod Detiatynem" Jerzego Kossaka oraz 11 fotografii dotyczących wspomnianej bitwy (m.in.: kaplica mogilna w Dytiatynie, kościółek mogilny, pole bitwy, działon w kolumnie, zwłoki ś.p. kapt. Wacława Kalicińskiego)
4. 2 druki ulotne (apel Muzeum Przemyskiego o składkę na zakup obrazu "Bitwa pod Samosierrą" Wojciecha Kossaka i Michała Wywiórskiego; objaśnienia dotyczące "Bitwy Racławickiej" malowanej przez Wojciecha Kossaka i Jana Stykę)
5. 4 albumiki: Wojsko polskie, wyd. H. Francka; Bitwa pod Racławicami, nakł. Jakubowskiego i Zadurowicza; Album panoramy Racławic, zakł. reprod. "Akropol"; Pieśń Legionów (Jeszcze Polska nie zginęła), nakł. H.Altenberga
6. 4 książki: Holander-Holiński A. - Wojciech Kossak, Warszawa 1936; Husarski W. - Juliusz Kossak, Warszawa 1948; Przewodnik nr 35 po wystawie Tow. Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, katalog, VI-VIII 1928; Objaśnienie do obrazów wykonanych przez Juliusza Kossaka z przeszłości rodziny Fredrów, Kraków 1884
Całość w ppł. tece z napisem na licu "Kazimierz Olszański 'Sławny ród Kossaków'". Piecz. własnościowe oraz na niektórych obiektach zapiski edytorskie K.Olszańskiego. Stan dobry) cena wywoławcza: 1.800
150.[KOSSAK
Wojciech]. Barwna reprodukcja "Polonez z 'Pana Tadeusza'" z 1928 (Reprodukcja
form. 96x75 cm. Obraz (olej na płótnie) powstał w 1928 zapewne jako projekt
plakatu do pierwszej ekranizacji narodowej epopei w reż. R.Ordyńskiego. Premiera
filmu wpisała się w uroczystości obchodu dziesięciolecia Niepodległej, lecz
plakat Kossaka - w formie, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni - nigdy nie został
wydany. Ukazała się drukiem jedynie barwna reprodukcja obrazu, bez żadnych
dodatkowych napisów wskazujących na jego związek z filmem. W dostępnej
literaturze (np. w monografii K.Olszańskiego "Wojciech Kossak", wyd.IV, Wr.
1990, ilustr. 278) pojawia się reprodukcja wykonana z oferowanej tu reprodukcji,
nie z oryginału - który przez kilkadziesiąt lat uchodził za zaginiony. Obraz
Kossaka - znajduje się w ambasadzie RP w Sztokholmie - odnalazł i opisał jego
historię Piotr Cegielski w książce "Spokojnie, to tylko sztuka!", Sztokholm
2008, s. 80-83. Rama drewniana. Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 4.000
151.[MALINA Marian]. Dziennik-szkicownik prowadzony przez artystę podczas podróży do Włoch od 4 III do 4 IV 1958 (Brulion form, 20,5x14,5 cm, s. [190] - w tym 37 czystych, opr. oryg. ppł. Na końcu dodatkowo 9 kart różnych form. luzem. Na naklejce tytułowej na przedniej okł. odręcznie: "Marian Malina. Podróż do Włoch". Zeszyt zawiera notatki o oglądanych zabytkach, obrazach, rzeźbach oraz szkicowe rysunki przedstawiające poszczególne dzieła sztuki, zabytki, detale architektoniczne a także krajobrazy. Mniejsze rysunki lub ich grupy pojawiają się na 52 stronach, ponadto artysta zamieścił w zeszycie 44 całostronicowe szkice krajobrazowe. Rysunki wykonano z reguły długopisem, kilka z nich podmalowano tuszem lub gwaszem. Na jednej z luźnych kart znajduje się rozliczenie finansowe eskapady. Otarcia okładek, poza tym stan dobry
Opisana i udokumentowana tutaj miesięczna podróż (odbyta dzięki stypendium Min. Kultury i Sztuki) rozpoczęła się 4 III w Katowicach. Trasa wiodła przez Wiedeń (tu m.in. wystawa prac van Gogha), Wenecję, Rzym, Neapol, Palermo, Florencję, Wenecję i Wiedeń.
M.Malina (1922-1985) - malarz i grafik, uczeń J.Fedkowicza i K.Srzednickiego w krakowskiej ASP, tworzył głównie w technice drzeworytu i monotypii, a także cellografii (matrycę stanowiła płytka celuloidowa)) cena wywoławcza: 1.400
152.[MIKULSKI Kazimierz]. Cykl pięciu kolorowych rysunków tuszem - "Bestiarium" z 1953 (Rysunki (tusz, akwarela) form. od ca 11x23 do ca 19x35,5 cm (wymiary w świetle passe-partout). Ryciny stanowią ilustracje do serii artykułów "Krótka historia zwierząt" drukowanych w "Przekroju" w 1953 (ukazały się w numerach 409-411 z 8-22 II 1953). Na poszczególnych planszach artysta przedstawił 8 wymarłych gatunków lądowych i wodnych. Jeden rysunek z niewielkim zaplamieniem, pozostałe w stanie bardzo dobrym. Ramy drewniane, passe-partout
K.Mikulski (1918-1998) - malarz, ilustrator, scenograf, najwybitniejszy przedstawiciel polskiego surrealizmu, aktor i reżyser teatru Cricot 2. Studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem m.in. K.Sichulskiego. W 1957 był współzałożycielem II Grupy Krakowskiej. Był m.in. autorem ilustracji książkowych, które weszły do kanonu kultury masowej, m.in. do "Ferdynanda Wspaniałego" L.J.Kerna (1966)) cena wywoławcza: 9.800


153.[MIKULSKI
Kazimierz]. Zestaw 3 rysunków ołówkiem i długopisem "[Obrazki do kolorowania]".
[2 poł. l. 50. XX w.] (Kompozycje na 2 kartkach z bloku rysunkowego form. 21x30
cm, 16,5x30 cm niesygnowane. Jeden rysunek (portret rodzinny) pokolorowany
kredkami. Rysunki powstały jako kolorowanki dla Zosi Zięby, córki Józefa Zięby -
rzeźbiarza i asystenta prof. X.Dunikowskiego, którzy mieszkali w jednej
kamienicy z artystą. Dołączono odręczne oświadczenie właścicielki, w którym
pisze: "będąc małą dziewczynką mieszkałam w Krakowie przy ul. Łobzowskiej 4/7. W
tej samej kamienicy piętro niżej mieszkała starsza Pani Mikulska, do której
często zostawałam 'podrzucana' przez mamę. Do tejże Pani przychodził Kazimierz
Mikulski, który chcąc mnie czymś zająć rysował mi rysunki do malowania, które
później kolorowałam. Załączone rysunki są kolorowane przeze mnie osobiście.
Zofia [...]". Jeden rysunek jest portretem trzyosobowej rodziny, drugi
przedstawia mężczyznę przed oknem, z którego wygląda babcia, na trzecim fauna i
flora leśna. Ślady złożenia na pół, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 600
154.[MRÓZ
Daniel]. Barwna ilustracja tuszem z 1955 (Rysunek (tusz, akwarela) form.
9,7x35,5 cm (w świetle passe-partout). Ilustracja do drukowanej w odcinkach w
"Przekroju" powieści A.C.Doyle'a "Świat zaginiony". Rycina przedstawia parowiec
na rzece, została opublikowana w numerze 545 z 18 IX 1955. Stan bardzo dobry.
Rama drewniana, passe-partout
D.Mróz (1917-1993) - grafik, scenograf, ilustrator, członek Grupy Krakowskiej, współtwórca charakterystycznej szaty graficznej krakowskiego "Przekroju") cena wywoławcza: 1.600

155.[RZEŹBA].
[Góralka z dzbanem]. Anonimowa rzeźba w drewnie, wys. 38,5 cm. [szkoła
zakopiańska?, Ład?, lata 30.? XX w.] (Postać młodej dziewczyny z dzbanem na
prawym ramieniu, z przepaską na włosach. Zgeometryzowane fałdy spódnicy,
kanciasty układ włosów, element florystyczny na cokole wyraźnie wskazują na
formistyczne stylizacje stosowane przez Zakopiańczyków i Ład. Na cokole, od
spodu częściowo zatarte zapiski czerwoną kredką: "1961 [?]" i "25 zł". Bardzo
niewielkie pęknięcia bloku, stan dobry) cena wywoławcza: 6.000
156.[WODZINOWSKI Wincenty]. Fragment archiwum dot. twórczości W.Wodzinowskiego i innych pamiątek związanych z artystą (Zbiór zaw.:
1. 27 reprodukcji fotograficznych prac legionowych z l. m.in. 1914-1916 (portrety, sceny z życia żołnierskiego). Dołączono ulotkę reklamującą: "Wystawa prac legjonowych Wincentego Wodzinowskiego w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, Pl. Małachowskiego 3, od 14 lutego do 1 marca r. b."
2. 136 reprodukcji fotograficznych prac malarskich (na niektórych modele pozujący do obrazów)
3. 9 fotografii z uroczystości kościelnych
4. 32 kolorowe reprodukcje z wydawnictw, m.in. dwie premie "Nowości Ilustrowanych"
5. 93 karty pocztowe z reprodukcjami prac malarskich
6. 86 fotografii i reprodukcji fotograficznych dot. głównie rodziny, przyjaciół i znajomych artysty. Jedna z fotografii przedstawia artystów monachijskich. Na jej odwrocie podpisy portretowanych, m.in. Max Slevogt, Stanisław Janowski
7. pokaźny zestaw wycinków prasowych z różnych czasopism informujących o życiu i twórczości artysty i osób z nim związanych. Większość wycinków opisana tytułem czasopisma, numerem i datą publikacji. Dołączono, m.in.: Katalog wystawy jubileuszowej TZSP w Krakowie, Salon wiosenny z 1916, Katalog wystawy obrazów z II-III 1926, artykuł Ludwika Stasiaka o artyście opublikowany w lwowskim miesięczniku Sztuka w 1911 lub 1912
Większość obiektów naklejona na kartonowe podkłady i na ogół w stanie dobrym) cena wywoławcza: 1.800
Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".
Nowa literatura, nowa sztuka (poz.
157-247)
Okupacja w Krakowie (poz. 552)
Książki rękopiśmienne (poz. 766-768)
Wydawnictwa XIX-XX w. (poz. 769-1328)
Księgoznawstwo, bibliografie (poz.
1329-1345)