Antykwariat "Rara Avis" w Krakowie

raraavis@raraavis.krakow.pl

ARCHIWUM

Katalog aukcyjny nr 88

Aukcja odbyła się 20 lutego 2010

 

Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).

 

 

NOWA LITERATURA, NOWA SZTUKA

 

 

157.[BERLEWI Henryk]. Odręczna dedykacja artysty na katalogu berlińskiej wystawy Hel Enri, dat. w Wigilię 1963 w Berlinie (Katalog form. 29,5x11 cm, s. [4]. Dedykacja H.Berlewiego zaw. życzenia noworoczne dla Janusza Roszkowskiego z rodziną. Poprzeczny ślad złożenia, stan dobry) cena wywoławcza: 240

 

 

158.[BERLEWI Henryk]. Situationen 60 Galerie. Mechano-Fakturen. Dokumentation b 1-63. Berlin 1963. 8, k. [1], tabl. rozkł. 3, oleat 1. oryg. teczka kart. (Otarcia teczki, wewnątrz stan bardzo dobry. Wydawnictwo towarzyszące wystawie Berlewiego w berlińskiej galerii. Na teczce i pojedynczej karcie umieszczono dane biograficzne, fotografie i głosy prasy, na rozkładanych tablicach wydrukowano czarno-białe geometryczne serigrafie Berlewiego, jedną z nich powtórzono na przezroczystej folii) cena wywoławcza: 980

 

 

159.[BERMAN Mieczysław]. NAOKOŁO Świata. Warszawa. 8. brosz.

Nr 114: X 1933. s. 83, [1], tabl. 2 (Okł. nieco otarte, bardzo niewielki ślad zawilgocenia. Okładka M.Bermana) cena wywoławcza: 100

 

 

160.BRONIEWSKI Władysław — Dymy nad miastem. Warszawa 1927. Księg. "Książka". 16d, s. 63, [1]. brosz. (Otarcia okł., niewielki ubytek tylnej okł. Brak jednej karty (s. 13-14) z wierszem "Do towarzyszy broni" (dotyczącym przewrotu majowego). - karta usunięta przez cenzurę (inf. za F.Lichodziejewska "Twórczość Władysława Broniewskiego", War. 1973, s. 110). Tytuł wiersza pozostawiono w spisie treści. Obca dedykacja. Okładka Mieczysława Szczuki z wykorzystaniem fotomontażu - czołowy przykład (obok okładki "Ziemi na lewo") kompozycji "poezoplastycznej" . Rzadkie) cena wywoławcza: 1.800

 

 

161.BRZASK epoki. W walce o nową sztukę. T.1: 1917-1919. Poznań 1920. Nakł. Zdroju. 8, s. 259, [5]. brosz. (Grońska 17. Niewielki ubytek grzbietu, papier pożółkły. Antologia grupy literackiej Bunt, zaw. wybór tekstów z pierwszych 9 tomów "Zdroju". Więcej nie wyszło. Zaw. artykuły m.in. J.Hulewicza, S.Przybyszewskiego, E.Zegadłowicza, P.Claudela, W.Kandinsky'ego, J.Tuwima, K.Wierzyńskiego. Ilustr. m.in. P.Picassa, O.Kokoschki, A.Archipenki, L.Chwistka i T.Czyżewskiego oraz oryg. drzeworyty J.Hulewicza, S.Szmaja, J.J.Wronieckiego, S.Kubickiego i W.Kandinsky'ego) cena wywoławcza: 360

 

 

162.BRZĘKOWSKI Jan — Les murs du silence. Illustrations de Fernand Léger. Paris 1956. Caractéres. 4, s. 38, [1], tabl. 3 [w tym 1 barwna]. brosz. (Okł. nieco otarte. Barwna okł. rys. F.Legéra. Odręczna dedykacja autora. Wydano 500 egz., ten nr 115 na papierze Chiffon) cena wywoławcza: 980

 

 

163.BRZĘKOWSKI Jan — Les murs du silence. Illustrations de Fernand Léger. Paris 1956. Caractéres. 4, s. 38, [1], tabl. 3 [w tym 1 barwna]. brosz. (Okł. otarte, niewielkie ubytki grzbietu. Barwna okł. rys. F.Legéra. Odręczna dedykacja autora. Wydano 500 egz., ten nr 17 na papierze Chiffon) cena wywoławcza: 600

 

 

164.BRZĘKOWSKI Jan — Na katodzie. Paryż 1928. Tow. Druk. i Wyd. 8, s. 30, [1]. brosz. (Rypson 58. Przednia okł. nieco zakurzona, stan dobry. Wydano 300 egz., ten nr 7 na papierze pur fil lafuma (jeden z 225). Okł. proj. F.Légera. Ukazało się w ekskluzywnej serii "Collection des d.i. de l'espirit nouveau") cena wywoławcza: 450

 

 

165.BRZĘKOWSKI Jan — Poezja integralna. Elementy i struktura. Budowa. Poezja stosowana a poezja proletarjacka. Warszawa 1933. Nakł. Bibl. "a.r.". Druk. P.Mitręgi, Cieszyn. 8, s. 60, [3]. brosz. Bibl. "a.r.", t.5 (SPKL 374. Stan bardzo dobry. Okładka i układ typograf. W.Strzemińskiego. Niezwykle ważna praca teoretyczna będąca "pierwszym w Polsce zarysem nowej poetyki wywiedzionej z praktyki poetyckiej wszystkich nowatorów" (J.Przyboś) i próbą kodyfikacji zasad poezji awangardowej. Rzadkie) cena wywoławcza: 2.800

 

 

166.BRZĘKOWSKI Jan — Tętno. Poezye. Kraków 1925. Nakł. "Zwrotnicy". 8, s. 21, [2]. brosz. (Rypson 23; SKPL 242. Podklejone niewielkie naddarcie grzbietu, stan dobry. Ekspresjonistyczna okładka rys. Rafała Malczewskiego. Debiut książkowy J.Brzękowskiego. Obszerna całostronicowa odręczna dedykacja autora) cena wywoławcza: 2.000

 

CERCLE et Carré. Organe du groupe international "Cercle et Carré". Paris. Red. M.Seuphor. 4. brosz. (Otarcia okł., w nr 1 podklejony grzbiet. Organ awangardowej grupy artystycznej założonej w 1929 w Paryżu. Programowo przeciwstawiała się ekspansji surrealizmu propagując estetykę abstrakcji konstruktywistycznej. W skład grupy weszli m.in. H.Arp, W.Kandinsky, P.Mondrian. L.Moholy-Nagy, E.Prampolini, K.Schwitters, H.Stażewski. W 1930 grupa wydała trzy numery swego pisma programowego (dwa z nich prezentujemy poniżej). Po rozpadzie "Cercle et Carré" w 1931 spadkobiercą ideowym grupy stało się ugrupowanie Abstraction-Création. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie numery pisma zostały wydrukowane w paryskiej drukarni Leona Mickuma "Ognisko")

 

167.Nr 1: 15 III 1930. s. [8] (Zaw. m.in. artykuł programowy "Pour la défense d'une architecture" M.Seuphora, wypowiedzi H.Arpa, J.Brzękowskiego, F.Légera, H.Stażewskiego) cena wywoławcza: 300

 

168.Nr 3: 30 VI 1930. s. [12] (Zaw. m.in.: M.Sephour "Poétique nouvelle", Le Corbusier "Architecture et urbanisme en tout", J.Brzękowski "Pour le film abstrait") cena wywoławcza: 300

 

a88-0168.jpg (41978 bytes)
167 168

 

169.CZYŻEWSKI Tytus — Noc-dzień. Mechaniczny instynkt elektryczny. Kraków 1922. Druk. "Czasu". 8, s. [2], 41. brosz. (SPKL 97. Niewielkie zaplamienia przedniej okł., stan dobry. Podpis własn. prof. H.Markiewicza. Układ. typograf. autora) cena wywoławcza: 300

 

 

170.CZYŻEWSKI Tytus — Osioł i słońce w metamorfozie. Włamywacz z lepszego towarzystwa. (1 akt 10 minut). Kraków 1922. Druk. "Czasu". 16d, s. [2], 40. brosz. (Stan bardzo dobry. Jedna z pierwszych polskich prób dramatu awangardowego (LPPE)) cena wywoławcza: 200

 

 

171.CZYŻEWSKI Tytus — Robespierre. Rapsod. Cinema. Od romantyzmu do cynizmu. Paryż-Warszawa 1927. Druk. L.Nowaka. 4, s. [2], 43. brosz. (Rypson 20. Brak karty przedtyt., okł. nieco otarta, niewielkie zaplamienia, wewnątrz stan dobry. Okł. proj. autora, wewnątrz całostronicowe reprodukcje pięciu rys. autora. Nieczęste) cena wywoławcza: 2.800

 

 

172.CZYŻEWSKI Tytus — Wąż, Orfeusz i Euridika. Wizja antyczna. Rys. graficzne w tekście przez T.Czyżewskiego. Wykonał grafik F.Benisz. Kraków 1922. Wyd. Inst. Wyd. "Niezależnych". 16d, s. [32]. brosz. (SPKL 99. Niewielkie zaplamienia przedniej okł. i naddarcia krawędzi, wewnątrz stan bardzo dobry. Druk zieloną farbą. Piętnaście całostronicowych kompozycji typograficznych) cena wywoławcza: 360

 

 

a88-0173.jpg (142038 bytes)173.DŹWIGARY. Miesięcznik poświęcony sprawie polskiej kultury proletarjackiej. Lublin. Red. K.Wójcik. 8. brosz.

R.1, nr 1-2: XI 1934-I 1935. s. 151, [1] (Czas.BJ 2, 226 (tylko jeden numer). Stan dobry. Komplet wydawniczy pisma programowego tzw. "drugiej awangardy" stojącej w opozycji zarówno do skamandrytów jak i awangardy krakowskiej. Zaw. teksty m.in. S.Piętaka, J.Czechowicza, C.Miłosza, J.Łobodowskiego, J.Putramenta, G.Timofiejewa, M.Czuchnowskiego, z obcych: A.Błoka, W.Majakowskiego, M.Lermontowa (w przekładach J.Łobodowskiego). Nieczęste) cena wywoławcza: 600

 

 

[FOTOMONTAŻE J.M.Brzeskiego w "Tajnym Detektywie"]. TAJNY Detektyw. Ilustrowany tygodnik kryminalno-sądowy. Kraków. Red. M.Dąbrowski. folio. opr. ppł. z epoki (Każdy numer obj. 16 s. Stroną graficzną pisma wydawanego przez koncern IKC w l.1931-1934 zajmował się Janusz Maria Brzeski, projektując m.in. rozbudowane jedno- i dwustronicowe fotomontaże)

 

174.R.1: 1931 (Otarcia okł., uszkodzone marginesy kilku numerów, pęknięcia w grzbiecie, naddarcia, podklejenia, ślady używania. Ukazało się 50 numerów) cena wywoławcza: 360

 

175.R.2: 1932 (Blok nadpęknięty, naddarcia kart - niektóre podklejone, niewielkie ubytki. Ukazały się 52 numery) cena wywoławcza: 360

 

176.[FOTOMONTAŻ]. LAN Alina — Kometa Halleya. Lwów 1934. Nakł. Filomaty. 16d, s. [2], 106, [1]. opr. oryg. ppł. (Otarcia okł., miejscami niewielkie zaplamienia. Piecz. Zaw. 15 całostronicowych fotomontaży (w tym jeden na przedniej okł.) autorstwa Jerzego Janischa i Aleksandra Krzywobłockiego) cena wywoławcza: 100

 

 

177.GRĘDZIŃSKI Stanisław — Parabole. Lublin 1926. Nakł. "Reflektora". 16d, s. 38. brosz. (Otarcia okł., podklejone naddarcie karty tyt. Piecz. K.A.Jaworskiego. Tom poezji. Druk dwubarwny, czarny i czerwony. Okł. K.Tomorowicza. Nieczęste) cena wywoławcza: 220

 

 

a88-0178.jpg (69011 bytes)178.[HILLER Karol]. LUDWIG Emil — Syn człowieczy. Powieść. Z upow. autora przeł. [...] P.Hulka-Laskowski. Warszawa [ca 1930]. Inst. Wyd. "Renaissance". 8, s. 240. brosz. (Okł. lekko otarte. Piecz. Na okładce reprodukowano grafikę K.Hillera "Pokój z wami" (Hiller II 16) wykorzystaną uprzednio w tomie "Sadze i złoto") cena wywoławcza: 60

 

 

a88-0179.jpg (65809 bytes)179.[HILLER Karol]. WALLACE Edgar — Gabinet nr. 13. (Room 13). Powieść. Warszawa [ca 1935]. Wyd. J.Kubickiego. 8, s. 236. brosz, (Hiller V.52. Otarcia okł., załamania narożników, blok wygięty. Piecz. Okładka K.Hillera) cena wywoławcza: 50

 

 

180.JASIEŃSKI Bruno — Palę Paryż. Warszawa 1929. Tow. Wyd. "Rój". 16d, s. 325, [3]. brosz. (Zachowany tylko przedni fragment obwoluty, wewnątrz stan dobry. Pierwsze krajowe wydanie głośnej powieści B.Jasieńskiego (ze wstępem J.Kadena-Bandrowskiego). Pierwodruk franc. ukazał się na łamach "L'Humanite" w 1928, po polsku (ze wstępem T.Dąbala) po raz pierwszy wyszło w Moskwie w 1929. Powieść jest odpowiedzią Jasieńskiego na opowiadanie Paula Moranda "Palę Moskwę". Przedstawia fantastyczną wizję zagłady Paryża jako symbolu kapitalistycznego świata. "Nawiązuje do wątków katastroficznej fantastyki naukowej, różniąc się jednak od nich optymistyczną wiarą w rewolucyjne przeobrażenie świata" (LPPE). Publikacja "Palę Paryż" spowodowała wydalenie Jasieńskiego z Francji, pisarz przeniósł się do Moskwy, przyjął obywatelstwo radzieckie, został członkiem WKP(b) i zarządu Zw. Pisarzy Radzieckich. Aresztowany podczas czystek stalinowskich w 1937 zmarł w moskiewskim więzieniu w 1938) cena wywoławcza: 120

 

 

LINJA. Czasopismo awangardy literackiej. Kraków. Red. J.Kurek. Druk. "Głosu Narodu". 8. brosz. (Czas.BJ 5, 17. "Linja" to główny organ prasowy awangardy krakowskiej, powołany do życia po zamknięciu "Zwrotnicy". Ukazało się 5 numerów. Układ typograf. Kazimierza Podsadeckiego. (Więcej o "Linii" w: T.Kłak "Czasopisma awangardy 1919-1939", Wr. 1979). Prezentowane egzemplarze pochodzą z księgozbioru redaktora naczelnego - Jalu Kurka (bez znaków własn.))

 

   

 

181.Nr 1: V 1931. s. 47, [1] (Grzbiet pożółkły, poza tym stan bardzo dobry. Zaw. m.in. teksty: J.Kurek "Ostatni etap", J.Przyboś "Kataryniarze i strofkarze", J.Brzękowski "Kobieta i koła") cena wywoławcza: 400

 

182.Nr 2: X 1931. s. [49]-63, [1] (Grzbiet nieco nadpęknięty, poza tym stan bardzo dobry. Zaw. m.in. teksty: J.Brzękowski "Życie w czasie", J.Przyboś "Przeciw kronikarstwu", J.Przyboś "Rytm i rym", J.Kurek "Czy istnieje postęp w kinematografji?") cena wywoławcza: 400

 

183.[Nr 1-5]: Front ogólny. (1931-1933). 1933. Druk. "Głosu Narodu". s. 120, [1] (Niewielki ubytek grzbietu, stan dobry. Wydawniczo zebrany komplet numerów "Linji". Na okł. dodatkowo nadruk "Głos poezji idącej") cena wywoławcza: 500

 

184.NOWA Kultura. Tygodnik. Warszawa. Red. E.Staniecki. 8. brosz.

R.2, nr 6 (21): 8 II 1924. s. [121]-144 (Ostatnia strona nieco otarta. Układ typograficzny Mieczysława Szczuki (winieta tytułowa, przerywniki). Numer pisma wydawanego przez KPP) cena wywoławcza: 300

 

 

185.NOWA Sztuka. Czasopismo artystyczne. Warszawa. Wyd. K.Żukowski. 4. brosz.

R.2, nr 2: II 1922. s. 31, [3] (Niewielka pozostałość naklejki na przedniej okł., stan dobry. Drugi - i ostatni - numer pierwszego własnego pisma polskich futurystów, otwartego również na inne nurty awangardowej sztuki i literatury. Faktycznym redaktorem naczelnym pisma był Anatol Stern, w składzie komitetu redakcyjnego widnieją także nazwiska L.Chwistka, J.Iwaszkiewicza, T.Peipera. "Mimo efemeryczności tego pisma ma ono trwałe miejsce w historii ruchu nowatorskiego. Było właściwie jedynym polskim pismem futurystycznym, jednocześnie ono właśnie zapoczątkowało proces przechodzenia futuryzmu w nową fazę, nawiązywało bliską i bezpośrednią łączność z rodzącą się właśnie awangardą" (T.Kłak "Czasopisma awangardy" Wr. 1978-1979, cz.1)

Ten numer zaw. m.in. wiersze: "Anielski cham", "Wniebowstąpienie" i "Zmiana listów" A.Sterna, "Czerwiec czerwony" M.Brauna, artykuły: "Nowa poezja hiszpańska" T.Peipera, "Nowa poezja polska" L.Chwistka, omówienie wystawy M.Szczuki, recenzję "Szkiców estetycznych" S.I.Witkiewicza, informację o konfiskacie jednodniówki "Nóż w bżuhu") cena wywoławcza: 160

 

 

186.O SZTUCE nowoczesnej. Łódź 1934. Wyd. Tow. Bibljofilów. 8, s. [6], 93, [1]. brosz. (Strzemiński IV.A.35. Okł. nieznacznie zaplamiona, poza tym stan bardzo dobry. Okładka i tak samo skomponowana karta tytułowa autorstwa Władysława Strzemińskiego. Wydano 500 egz. w "Druk. Pol." Ludomira Mazurkiewicza. Książka zaw. cztery artykuły: J.Brzękowski "Nowa sztuka na Zachodzie", L.Chwistek "Tragedja naturalizmu", P.Smolik "Sztuka a rzeczywistość", W.Strzemiński "Sztuka nowoczesna w Polsce". Rzadkie) cena wywoławcza: 1.600

 

 

187.PEIPER Tadeusz — Nowe usta. Odczyt o poezji. Rysunkami ozdobił Fernand Léger. Lwów 1925. Nakł. Tow. Wyd. "Ateneum". 16d, s. 167, [4]. opr. oryg. pł. złoc z zach. okł. brosz. (Stan bardzo dobry. Trzy oryginalne kompozycje konstruktywistyczne F.Légera w tekście) cena wywoławcza: 2.500

 

 

188.PRAESENS. Kwartalnik modernistów. Warszawa. Red. S.Syrkus, A.Pronaszko, H.Syrkus. 4. brosz.

Nr 1: VI 1926. s. 64 (Czas.BJ 6, 337; Rypson 48. Okł. nieco zakurzone, otarcia i niewielkie ubytki grzbietu, wewnątrz stan dobry. Piecz. na przedniej okł. Okładka i układ graficzny Henryka Stażewskiego. Pierwszy (z dwóch) numerów warszawskiego pisma pośw. najnowszym kierunkom sztuki. Wśród autorów m.in. K.Malewicz i H.Stażewski. Nieczęste) cena wywoławcza: 3.000

 

 

189.[PROJEKTY scenograficzne 1]. KUREK Jalu — Projekty scenografii teatralnej do własnej sztuki "Gołębie Winicji Claudel", [1926] (Pięć rysunków form. 14,5x19,5 cm; trzy rysunki ołówkowe, dwa kolorowane akwarelą. Na rysunkach ołówkowych napisy "Akt I", "Akt III", "Akt V", na odwrocie akwareli: "Akt III" i "Akt V". Na odwrocie jednego rysunku odręcznie ołówkiem ręką J.Kurka: "Jalu Kurek, 'Gołębie Winicji Claudel', Scenografia i autor (1926)". Projekty nigdy nie zostały zrealizowane - młodzieńczy utwór dramatyczny J.Kurka (powstał w 1924 i został określony jako "dramat antysymboliczny, poemat filmowy") nie doczekał się swojej premiery teatralnej i nigdy nie ukazał się drukiem (maszynopis przechowywany jest w archiwum Teatru im. Słowackiego w Krakowie). Rysunki J.Kurka, niezwykle zgeometryzowane, oszczędne w detalach, nawiązują do awangardowych rozwiązań scenograficznych tamtego czasu. Rzadki przykład twórczości plastycznej jednego z głównych reprezentantów polskiej awangardy literackiej. Obiekt pochodzi ze zbiorów Jalu Kurka, bez znaków własn.) cena wywoławcza: 3.750

 

a88-0189a.jpg (48540 bytes) a88-0189b.jpg (48295 bytes)

 

 

190.[PROJEKTY scenograficzne 2]. PODSADECKI Kazimierz - Projekty scenografii teatralnej do sztuki Jalu Kurka "Pan z elektrowni", [nie przed 1924] (Pięć barwnych rysunków kredką form. 10,5x14,5cm. Na jednym z rysunków napis ołówkiem "Akt I". Na papierowej koszulce odręczny napis ręką J.Kurka "Pan z Elektrowni, Jalu Kurek, proj. scen. Kaz. Podsadecki". Młodzieńcza sztuka J.Kurka powstała w 1924, w zmienionej wersji (jako "Anno Sancto") została wystawiona przez krakowski teatr Cricot w 1934. W tym samym roku tekst ukazał się drukiem w "Nowym Wyrazie" jako "Dante przynosi śmierć". Na scenie - o ile nam wiadomo - nie zagościł. Obiekt pochodzi ze zbiorów Jalu Kurka, bez znaków własn. Unikat.) cena wywoławcza: 3.000

 

a88-0190a.jpg (73159 bytes) a88-0190b.jpg (69446 bytes)

 

 

191.PRZYBOŚ Juljan — Śruby. Kraków 1925. Wyd. "Zwrotnicy". 8, s. 29, [2]. brosz. (SPKL 382; Rypson 28. Grzbiet oklejony płótnem, niewielkie zaplamienia okł. Okł. proj. W.Strzemińskiego. Odręczna dedykacja autora) cena wywoławcza: 5.000

 

 

a88-0192.jpg (56397 bytes)192.PRZYBOŚ Juljan — W walce z "Walką o treść" K.Irzykowskiego. [Paryż] 1930. Nakł. "Sztuki Współczesnej". Druk. "Dziedzictwa", Cieszyn. 4, s. [4]. brosz. (Poprzeczny ślad złożenia, stan bardzo dobry. Osobne wydanie artykułu z 3 nr. periodyku "Sztuka Współczesna / L'Art Contemporain". Po tekście zasadniczym wydrukowano założenia programowe grupy "a.r.") cena wywoławcza: 100

 

 

REFLEKTOR. Czasopismo literackie. Warszawa-Lublin. Red. K.Bielski, C.Bobrowski. Wyd. W.Gralewski. 8. brosz. (Czas.BJ 7, 21. Ukazały się 4 numery pisma - tu prezentujemy je wszystkie. "Program Reflektora zbieżny był częściowo z futuryzmem i tendencjami reprezentowanymi przez grupę 'Almanachu Nowej Sztuki'" (LPPE). Więcej o "Reflektorze" w T.Kłak "Czasopisma awangardy", Wr. 1978-1979, cz.1, s.69. Rzadkie)

 

193.[Nr 0]: VI 1923. s. 39, [1] (Podklejone naddarcia krawędzi okł., podklejony ubytek tylnej okł. i ostatniej karty (ubytek tekstu), egz. podniszczony. Zaw. redakcyjny tekst programowy ("Zjawiamy się nagle, młodzi i inni niż Wy [...]. Wszystko w nas i przez nas - oto nasz ołtarz i religja [...]. Zjadaczy chleba bić w mordę, jeśli ich w aniołów przerobić nie można [...]. Cwałujemy, Bucefale przyszłości"), wiersz K.A.Jaworskiego "Księżyc i dziewczyny", tekst T.Bocheńskiego "Spontanizm. Myśli o duszy i sztuce". Na s. 4-28 opublikowano debiutancki utwór Józefa Czechowicza "Opowieść o papierowej koronie" (przez pomyłkę anonimowo). Okł. J.Wydry) cena wywoławcza: 200

 

194.Nr 1: XI 1924. s. 39, [1] (Niewielkie naddarcia krawędzi okł., stan dobry. Zaw. m.in.: K.Bielski "Polityka", J.Czechowicz "Zabawa", K.Szymanowski "F.Chopina mit o duszy polskiej", W.Husarski "Podstawowe zagadnienia malarstwa współczesnego", A.Stern "Uwagi o teatrze i kinie", W.Majakowski "Wojna i pokój") cena wywoławcza: 400

 

195.Nr 2: III 1925. s. [41]-75, [1] (Grzbiet podklejony, niewielkie naddarcia krawędzi okł., stan dobry. Zaw. m.in.: J.Czechowicz "Wyznanie", A.Ważyk "Aorta", W.Wandurski "Od północy do świtu", S.Gacki "Punkt wejścia nowej sztuki", M.Szczuka "Czego chce 'Blok'". Dołączona ulotka reklamowa tego numeru (s. 4)) cena wywoławcza: 400

 

196.Nr 3: V 1925. s. 77-107, [1], tabl. 2 (Otarcia okł., załamania narożników i krawędzi okł., wewnątrz stan dobry. Na tablicach drzeworyty T.Kulisiewicza. Zaw. m.in. pierwodruk poematu "Europa" Anatola Sterna oraz teksty S.Młodożeńca, J.Czechowicza, J.Przybosia, J.Brzękowskiego. Okł. proj. M.Ziółkowskiego) cena wywoławcza: 400

 

a88-0193.jpg (65989 bytes) a88-0195.jpg (42025 bytes)
193 194 195 196

 

197.SAMORZĄD m. Łodzi w latach 1928-1932. Sprawozdanie Zarządu Miejskiego. Łódź 1933. "Druk. Pol." L.Mazurkiewicza. 8, s. 348, [4], plan 1. brosz. (Bardzo niewielkie ubytki grzbietu, ślady zaplamień atramentowych na obcięciu, poza tym stan dobry. Na przedniej okładce i grzbiecie jeden z klasycznych przykładów łódzkiego druku funkcjonalnego; autorstwo projektu przypisywane Ludomirowi Mazurkiewiczowi - artyście, który wystawiał wspólnie ze Strzemińskim. Kompozycja nawiązuje wyraźnie do malarstwa P.Mondriana, widoczne wyraźne pokrewieństwo z projektami typograficznymi H.Stażewskiego. Tytuł prezentowany na wystawie "Druk funcjonalny" (Łódź, IX 1975)) cena wywoławcza: 200

 

 

198.[STOLARZEWICZ Ludwik] — Antologia 120 poetów. Wiersze na obchody i uroczystości. Zebrał Adam Galiński [pseud.]. Łódź [1938]. Księg. S.Seipelt. 8, s. 355. brosz. (Rypson 63. Otarcia i załamania krawędzi okł., ubytek górnej części grzbietu i narożnika przedniej okł., wewnątrz stan dobry. Przykład łódzkiego druku funkcjonalnego) cena wywoławcza: 180

 

 

199.WAŻYK Adam — Oczy i usta. Warszawa 1926. Nakł. "Zwrotnicy". 8, s. [51]. brosz. (Okł. nieco otarta i zaplamiona, grzbiet oklejony papierem. Piecz. K.A.Jaworskiego. Tom wierszy) cena wywoławcza: 360

 

 

200.WAŻYK Adam — Semafory. Warszawa 1924. Nakł. Almanachu Nowej Sztuki. 8, s. 32. brosz. Bibl. Nowej Sztuki, [t.] 5 (Niewielkie naddarcia krawędzi okł., okł. nieco pożółkłe, wewnątrz stan dobry. Podpis własn. K.A.Jaworskiego. Tom poezji. Na s. 19 niewielka kompozycja typograf.) cena wywoławcza: 240

 

 

201.[WEINTRAUB Aleksander]. Bolesław Dan [pseud.] — Pieśń nad pieśniami króla Salomona. Drzeworyty L[udwika] Lillego. Lwów 1922. Wyd. "Monsalwat". 8, s. 54, [1]. brosz. (Grońska 364. Otarcia i zaplamienia okł., papier pożółkły, niewielkie naddarcia dwóch kart. Trzy całostronicowe drzeworyty L.Lille'go. Wydano 1.500 egz., ten nr 288 z podpisem autora. Egz. recenzyjny, obca dedykacja z prośbą o recenzję. L.Lille (1897-1957) — polski grafik, współpracownik grupy Formistów. "Uproszczone w formie, sylwetkowo ujęte kompozycje drzew i jelonek dobrze zestrajają się z nastrojem utworu" (Grońska, s. 138). "Dynamiką, deformacją i silnymi kontrastami czerni i bieli odznaczają się ilustracje [Lille'go] do książek wydanych 1922 we Lwowie" (SAP)) cena wywoławcza: 360

 

 

202.WINKLER Konrad — Formiści polscy. Z 32 reprod. Warszawa 1927. Gebethner i Wolff. 16d, s. 19, [1], tabl. 32. brosz. Monografie artyst., t.14 (Zaplamienie tylnej okł., wewnątrz stan dobry. Krótka monografia artystyczna formistów krakowskich, warszawskich i lwowskich; ich ideologii, środków przekazu, nowatorstwa artystycznego i kierunków twórczych poszukiwań. Jedna z pierwszych prób całościowej oceny dorobku artystów tej formacji po jej rozpadzie w 1922) cena wywoławcza: 60

 

 

a88-0203.jpg (137551 bytes)203.WITKIEWICZ Stanisław Ignacy — Teatr. Wstęp do teorji Czystej Formy w teatrze. O twórczości reżysera i aktorów. Dokumenty do historji walki o czystą formę w teatrze. Dodatek: O naszym futuryźmie. Kraków 1923. Krak. Sp. Wyd. 16d, s. VIII, 278, [2]. brosz. (Stan bardzo dobry. Pierwsze wydanie szkiców przedstawiających system poglądów filozoficznych i estetycznych Witkacego. Pełny wykład zastosowania "Czystej Formy" w twórczości teatralnej. W umieszczonym na końcu "Dodatku" m.in.: O skutkach działania naszych futurystów, Dalszy ciąg polemiki z L.Chwistkiem) cena wywoławcza: 600

 

 

204.WIT Juliusz — Wam. Warszawa 1938. Gebethner i Wolff. 8, s. 45, [3]. brosz. (Okł. nieco otarte, wewnątrz czysty egz. Odręczna dedykacja autora dla K.A.Jaworskiego. Okł. proj. Ela R. Zaw. m.in. wiersze: Poeta przychodzi na świat, Fotomontaż 1914, Pieśń fabryk, Kometa. Nieczęste) cena wywoławcza: 400

 

 

205.[ZAPROSZENIE 1]. Pod protektoratem Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie urządza Jalu Kurek pokaz filmów awangardy angielskiej [...], [1931?] (Druk jednostronny na ark. 12x15 cm. Zaproszenie na zamknięty pokaz filmów w krakowskim kinie "Sztuka" przy ul. św. Jana 6. Przewidziano prezentację obrazów m.in. B.Wrighta, A.Cavalcanti'ego, L.Moholy-Nagy'a poprzedzoną wykładem J.Kurka. Miejsce na datę oraz nazwisko pozostały niewypełnione. Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 100

 

 

206.[ZAPROSZENIE 2]. Pod protektoratem konsula Republiki Czechosłowackiej [...] urządza grupa awangardy "Linja" w Krakowie [...]. [1934] (Druk jednostronny na ark. 16x22,3 cm. Zaproszenie na zamknięty pokaz filmów w krakowskim kinie "Sztuka" przy ul. św. Jana 6 dn. 1 III 1934. Przewidziano prezentację obrazów m.in. K.Plickiego, O.Vavry'ego. M.Fricy poprzedzoną wykładem J.Kurka i S.Jeżka. Miejsce na wpisanie nazwiska pozostało niewypełnione. Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 100

 

ZDRÓJ. Dwutygodnik poświęcony sztuce i kulturze umysłowej. Poznań. Red. J.Hulewicz. Nakł. Sp. "Ostoja". 4. brosz. (Czas.BJ 9, 283)

 

207.R.2, t.3, z.4: V 1918. s. [97]-128 (Miejscami niewielkie zażółcenia papieru, stan dobry. Drzeworyty J.Hulewicza, S.Kubickiego, J.Wronieckiego. Barwna okł. A.Zamoyskiego) cena wywoławcza: 200

 

208.R.2, t.3, z.5: V 1918. s. [129]-160 (Pionowe załamanie bloku, ślady zawilgocenia. Oryginalny drzeworyt J.Wronieckiego, ilustr. W.Skotarka i W.Hulewicza. Barwna okł. A.Zamoyskiego) cena wywoławcza: 200

 

209.R.2, t.4, z.2: VII 1918. s. [33]-64 (Okł. nieco otarte. Drzeworyt J.Hulewicza, ilustr. A.Zamoyskiego, T.Czyżewskiego, T.Niesiołowskiego, ekspresjonistyczna okł. W.Skotarka) cena wywoławcza: 200

 

210.R.2, t.4, z.3: VII 1918. s. [65]-96 (Zażółcenia papieru, załamania narożników ostatnich kart. Drzeworyty M.Kubickiej, J.Hulewicza, J.Wronieckiego, ilustr. i ekspresjonistyczna okł. W.Skotarka. Na okł. data VIII [1918]) cena wywoławcza: 200

a88-0208.jpg (60968 bytes) a88-0209.jpg (70758 bytes)
207 208 209 210

 

 

211.ZWROTNICA. Czasopismo. Kierunek: sztuka teraźniejszości. Kraków. Red. T.Peiper. 4. brosz. wt. z zach. przednią okł. oryg.

Nr 2: VII 1922. s. [17]-48 (Czas.BJ 9, 377. Tylna okł. obca, grzbiet oklejony papierem, podklejenia ostatniej karty, na niektórych kartach ślad po taśmie w grzbiecie. Ukazało się 12 numerów w l. 1922-1927. Programowe pismo polskich futurystów i formistów redagowane i wydawane przez T.Peipera. "Zwrotnica uważnie śledziła przejawy sztuki awangardowej w kraju i za granicą. W swoim stanowisku zbliżała się do konstruktywizmu [...]. Redakcja przywiązywała dużą wagę do oryginalnych rozwiązań i eksperymentów typograficznych" (LPPE). Ten nr zaw.: barwną reprod. kompozycji Jeannereta, teksty B.Jasieńskiego, T.Czyżewskiego, T.Peipera ("Miasto, masa, maszyna"), L.Chwistka) cena wywoławcza: 600

 

 

[FUTURYZM WŁOSKI].

 

212.BENEDETTA [właśc. Benedetta Marinetti Cappa] — La forze umane. Romanzo astratto con sintesi grafiche. Foligno 1924. F.Compitelli. 8, s. 156, [4]. brosz. (Okł. nieco otarte, niewielki fragment taśmy klejącej na przedniej okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Debiut książkowy włoskiej pisarki (1897-1977) i artystki, jednej z czołowych przedstawicielek ruchu futurystycznego, w życiu prywatnym żony twórcy futuryzmu F.T.Marinettiego. Liczne autorskie ilustracje. Egz. z biblioteki Jalu Kurka, bez znaków własn. w tekście) cena wywoławcza: 600

 

213.BOCCIONI Umberto — Manifeste technique de la sculpture futuriste. Milan, 11 IV 1912 [druk w IX 1912]. Direction du Mouvement Futuriste. [Druk] A.Taveggia. 4, s. [4]. bez oprawy (Stan bardzo dobry. Pierwsze wyd. francuskie. Próba przeniesienia idei futuryzmu do rzeźby - dziedziny, zdaniem autora, znacznie bardziej konserwatywnej niż malarstwo) cena wywoławcza: 400

 

214.BRAGA Dominique — Il Futurismo giudicato da una grande rivista francese. Milan, [IV 1920]. Direction du Mouvement Futuriste. Tip. A.Taveggia. 4, s. [2]. bez oprawy (Niewielkie załamania marginesu, stan dobry. Tekst franc. z tytułem włoskim. Przedruk artykułu z "Le Crapouillot" z 15 IV 1920) cena wywoławcza: 160

 

215.CARRA C[arlo] D. — La peinture des sons, bruits et odeurs. Manifeste futuriste. Milan, 11 VIII 1913. Direction du Mouvement Futuriste. Cart. Tip. A.Taveggia. 4, s. [4]. bez oprawy (Stan bardzo dobry. Manifest C.Carry dotyczący problemów realizacji założeń ruchu futurystycznego bez sięgania do technik malarstwa konwencjonalnego. Na ostatniej stronie wykaz 15 kolejno publikowanych manifestów - od "Manifeste du futurisme" Marinettiego do tu prezentowanego) cena wywoławcza: 360

 

216.JOLY Auguste — Le Futurisme et la Philosophie. Il Futurismo e la Filosofia. (Dalla rivista "La Belgique artistique et littéraire", Luglio 1912. Milan [VII 1912]. Direction du Mouvement Futuriste. Cart. Tip. A.Taveggia. 4, s. [4]. bez oprawy (Stan dobry. Tekst równoległy franc. i włoski. Pierwodruk ukazał się w "La Belgique artistique et littéraire" pt. "Sur le Futurisme") cena wywoławcza: 360

 

217.MANIFESTE des peintres futuristes. Milan, 11 IV 1910. Direction du Mouvement Futuriste. [Druk] A.Taveggia. 4, s. [4]. bez oprawy (Stan bardzo dobry. Manifest malarstwa futurystycznego. Po tekście podpisani: Umberto Boccioni, Carlo D. Carra, Luigi Russolo, Giacomo Balla, Gino Severini) cena wywoławcza: 420

 

a88-0213.jpg (63755 bytes) a88-0214.jpg (63391 bytes) a88-0215.jpg (64482 bytes) a88-0216.jpg (63224 bytes) a88-0217.jpg (50870 bytes)
213 214 215 216 217

 

218.MARINETTI F[ilippo] T[ommaso] — Mafarka le futuriste. Roman africain. Paris 1909 [na okł. 1910]. E.Sansot & C-ie. 16d, s. XI, [1], 310. brosz. (Okł. nieco otarte, stan dobry. Czwarte wydanie (nadruk na okł.: "Quatrème édition") sztandarowej powieści Marinettiego ukazującej narodziny człowieka futurystycznego. Egz. z biblioteki Jalu Kurka (bez znaków własn.)) cena wywoławcza: 120

 

219.MARINETTI F[ilippo] T[ommaso] — Fondazione e manifesto del futurismo. (Pubblicato dal "Figaro" di Parigi il 20 Febbraio 1909). Milano [przełom 1911/1912]. Direzione del Movimento Futurista. Tip. A.Taveggia. 4, s. [4]. bez opr. (Papier lekko pożółkły, rozprasowane ślady złożenia, stan dobry. Osobne włoskie wydanie - w formie ulotki - "Manifestu futuryzmu" opublikowanego uprzednio na łamach dziennika "Le Figaro". Jeden z najważniejszych tekstów programowych literatury europejskiej XX w. dający początek futuryzmowi i innym prądom literackim z niego wyrosłym. Rzadkie) cena wywoławcza: 980

 

220.MARINETTI F[ilippo] T[ommaso] — Manifeste du futurisme. (Pubblié par le "Figaro" le 20 Février 1909). Milano [przełom 1911/1912]. Direction du Mouvement Futuriste. [Druk] A.Taveggia. 4, s. [4]. bez opr. (Papier lekko pożółkły, niewielkie załamania krawędzi, stan dobry. Osobne francuskie wydanie - w formie ulotki - "Manifestu futuryzmu" opublikowanego uprzednio na łamach dziennika "Le Figaro". Jeden z najważniejszych tekstów programowych literatury europejskiej XX w. dający początek futuryzmowi i innym prądom literackim z niego wyrosłym. Rzadkie) cena wywoławcza: 980

 

221.MARINETTI F[ilippo] T[ommaso] — Manifeste technique de la littérature futuriste. Milan, 11 V 1912 [druk w VII 1912]. Direction du Mouvement Futuriste. [Druk] A.Taveggia. 4, s. [4]. bez oprawy (Niewielkie naddarcia krawędzi, stan dobry. Pierwsze osobne francuskie wydanie - pierwodruk ukazał się na łamach "L'Intrasigeant" i "Le Figaro". "Manifest techniczny literatury futurystycznej" wykładający ideę "wolnego słowa") cena wywoławcza: 400

 

222.MARINETTI F[ilippo] T[ommaso] — La nuova religione-morale della velocita. Manifesto Futurista pubblicato nel 1-o numero del giornale "L'Italia Futurista". Milano, 11 V 1916. Direzione del Movimento Futurista. Tip. A.Taveggia. 4, s. [4]. bez oprawy (Stan dobry. Pierwsze wydanie samoistne - ukazała się tylko wersja włoska) cena wywoławcza: 360

 

223.MARINETTI F[ilippo] T[ommaso] — Supplément au Manifeste technique de la Littérature futuriste. Milan, 11 VIII 1912 [druk po 20 VIII 1912]. Direction du Mouvement Futuriste. Cart. Tip. A.Taveggia. 4, s. [4]. bez oprawy (Stan bardzo dobry. Pierwsze osobne wydanie, wersja francuska. Po raz pierwszy tekst ukazał się na łamach "L'Intransigeant' i "Paris-Journal" 20 VIII 1912. Odpowiedź Marinettiego na krytykę "Manifestu technicznego [...]". Zawiera m.in. poemat "Bataille, Poids + Odeur") cena wywoławcza: 360

 

a88-0219.jpg (52483 bytes) a88-0220.jpg (56411 bytes) a88-0221.jpg (58415 bytes) a88-0222.jpg (64437 bytes) a88-0223.jpg (51792 bytes)
219 220 221 222 223

 

224.MARINETTI F[ilippo] T[ommaso] — Il Tattilismo. Manifesto futurista. Letto al Théâtre de l'Oeuvre (Parigi), all'Esposizione mondiale d'Arte Moderna (Ginevra), e pubblicato da "Comoedia" in Gennaio 1921. Milano, 11 I 1921 [druk nie przed 1 III 1921]. Direzione del Movimento Futurista. Tip. A.Taveggia. 4, s. [4]. bez oprawy (Niewielkie naddarcia krawędzi, poza tym stan dobry. Pierwsze włoskie wydanie samoistne. Manifest Marinettiego obwieszczający narodziny nowej sztuki. Tekst po raz pierwszy ukazał się po franc. na łamach "Comoedia" 16 I 1921, po włosku - w "L'Uomo Nuovo Rivista di Critica Letteraria e d'Arte" 1 III 1921. Ostateczna redakcja tekstu została ustalona w wydaniach ulotnych włoskim (tu prezentowanym) i franc.) cena wywoławcza: 400

 

225.MARINETTI F[ilippo] T[ommaso] — Le Tactilisme. Manifeste futuriste. Lu au Théâtre de l'Oeuvre (Parigi), à l'Exposition mondiale d'Art Moderne (Genève), et publié par "Comoedia" en Janvier 1921. Milan, 11 I 1921 [druk nie przed 1 III 1921?]. Direction du Mouvement Futuriste. Tip. A.Taveggia. 4, s. [4]. bez oprawy (Niewielkie naddarcia krawędzi i takież zaplamienie ostatniej strony, poza tym stan dobry. Pierwsze francuskie wydanie samoistne. Patrz komentarz pow.) cena wywoławcza: 400

 

226.MARINETTI F[ilippo] T[ommaso], NEVINSON R[ichard] W. — Contre l'art anglais. Manifeste futuriste lu à la Doré Galerie (Exposition des peintres futuristes Boccioni, Carra, Russolo, Balla, Severini, Soffici) et à l'Université de Cambridge. - Juin 1914. Londres, 11 VI 1914 [druk w VI 1914]. Stab. Tip. Taveggia, Milano. 4, s. [2]. bez oprawy (Niewielkie zaplamienia, stan dobry. Manifest towarzyszący londyńskiej wystawie włoskich malarzy futurystów. Pierwodruk ukazał się na łamach "The Observer" pt. "Vital English Art" oraz jako druk ulotny. Prezentowana tu edycja jest pierwszym francuskim wydaniem tekstu (z niewielkimi zmianami w stosunku do oryginału)) cena wywoławcza: 400

 

227.PRATELLA Balilla — Manifeste des musiciens futuristes. Milan, 29 III 1911 [druk na przełomie 1911/1912]. Direction du Mouvement Futuriste. [Druk] A.Taveggia. 4, s. [4]. bez oprawy (Stan bardzo dobry. Pierwsze wydanie drugiej i ostatecznej redakcji manifestu muzyki futurystycznej - jednego z najważniejszych tekstów programowych muzyki awangardowej) cena wywoławcza: 380

 

228.RUSSOLO Luigi — L'Art des bruits. Manifeste futuriste. Milan, 11 III 1913. Direction du Mouvement Futuriste. [Druk] A.Taveggia. 4, s. [4]. bez oprawy (Stan bardzo dobry. Manifest w formie listu do Balilla Pratellego, wyjaśniający propagowaną przez autora "sztukę hałasów") cena wywoławcza: 360

 

a88-0224.jpg (58984 bytes) a88-0225.jpg (60839 bytes) a88-0226.jpg (53517 bytes) a88-0227.jpg (60802 bytes) a88-0228.jpg (66318 bytes)
224 225 226 227 228

 

Le FUTURISME. Revue synthétique illustrée. Milan. Dir. F.T.Marinetti. Direction du Mouvement Futuriste. Tip. A.Taveggia. 4. numery luzem (Stan dobry i bardzo dobry. Francuska wersja programowego pisma włoskich futurystów. Każdy numer obj. 4 s.)

 

a88-0229.jpg (61978 bytes)229.Nr 2: 11 I 1922 (Zaw. m.in. F.T.Marinetti, F.Cangiullo "Le theatre de la surprise. Manifeste") cena wywoławcza: 180

 

230.Nr 4: 1 X 1922 (Zaw. w całości: F.T.Marinetti "La nouvelle religion-morale de la Vitesse. Manifeste futuriste") cena wywoławcza: 180

 

231.Nr 7: 1 VII 1923 (Zaw.: F.T.Marinetti "L'Artt mécanique. Manifeste futuriste" i F.Cangiullo "La poésie pentagrammée") cena wywoławcza: 180

 

Il FUTURISMO. Rivista sintetica illustrata. Milano. Dir. F.T.Marinetti. Direzione del Movimento Futurista. Tip. A.Taveggia. 4. numery luzem (Stan dobry i bardzo dobry. Włoska wersja programowego pisma włoskich futurystów. Każdy numer obj. 4 s.)

 

a88-0232.jpg (67602 bytes)232.Nr 1: 11 I 1922 (Zaw. m.in. F.T.Marinetti "Il teatro della sorpresa. Manifesto") cena wywoławcza: 180

 

233.Nr 2: 1 VI 1922 (Zaw. m.in.: "D'Annunzio e le parole in liberta", E.Settimelli "I futuristi indipendenti. Lettera-manifesto") cena wywoławcza: 180

 

234.Nr 5: 1 III 1923 (Zaw. w całości: F.T.Marinetti "I dritti artistici propugnati dai futuristi italiani. Manifesto al governo fascista") cena wywoławcza: 180

 

235.Nr 6: 1 V 1923 (Zaw.: F.T.Marinetti, M.Carli, E.Settimelli "L'Impero Italiano. A Benito Mussolini - Capo della Nuova Italia", F.T.Marinetti "L'Inegualismo". Oba teksty w pierwodrukach) cena wywoławcza: 180

 

236.Nr 8: 1 X 1923 (Zaw.: E.Prampolini, I.Pannaggi, V.Paladini "L'Arte meccanica. Manifesto futurista", A.Sant'Elia "L'Architettura futurista. Manifesto". Przedruki z wcześniejszych publikacji prasowych) cena wywoławcza: 180

 

237.Nr 10: 11 XII 1924 (Zaw. m.in.: F.Casavola "La musica futurista. Manifesto futurista") cena wywoławcza: 180

 

238.Nr 11: 11 II 1925 (Numer pośw. Pierwszemu Kongresowi Futurystów) cena wywoławcza: 180

 

[LITERATURA].

 

239.[KATALOG]. Biuro Wystaw Artystycznych. Henryk Berlewi. [Lublin?, nie przed 1965]. 8, s. [24]. brosz. (Stan dobry. Zaw.: wstęp A.Wojciechowskiego, fragment manifestu o mechano-fakturze, głosy krytyki o H.Berlewim (N.Kandinsky, Ch.Estienne, W.George, C.Riviere, Re Soupault-Niemeyer), wykaz 27 prac, kilka reprodukcji. Na tylnej okł. znaki firmowe m.in. ZPAP, BWA, LTN) cena wywoławcza: 60

 

240.[KATALOG]. Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Związek Polskich Artystów Plastyków. Satyra-plakat Mieczysława Bermana. Warszawa, I 1961. 8, s. 30, [1], tabl. 18. brosz., obw. (Niewielkie otarcia obw, wewnątrz stan dobry. Okł. i układ graf. - M.Berman. Zaprezentowano 162 prace (wyłącznie fotomontaże). Na odwrocie karty tyt. odręczna dedykacja M.Bermana) cena wywoławcza: 180

 

241.[KATALOG]. Deutsche Gesellschaft für Bildende Kunst, Akademie der Künste. Avantgarde Osteuropa 1910-1930. Ausstellung der ... Berlin, X-XI 1967. 8, s. 167, [1]. brosz. (Stan dobry. Katalog obszernej wystawy wschodnioeuropejskiej awangardy zaw. artykuły historyczne, wykaz 285 prac, biogramy artystów (także Polacy: H.Berlewi, S.Kubicki i H.Stażewski), reprodukcje, chronologię wydarzeń) cena wywoławcza: 160

 

a88-0242.jpg (43738 bytes)242.[KATALOG]. Galeria "Krzywe Koło". Stażewski. Warszawa 1961. 8, s. 28, [2], tabl. 8. oryg. teka kart. (Przebarwienia, otarcia i podklejenia teki, zaplamienie jednej strony tekstu, odbarwienia kilku tablic. Brak wkładki graficznej. Zaw. teksty W.Borowskiego, A.Ptaszkowskiej, M.Tchorka, wykaz 26 prezentowanych obrazów, czarno-białe reprodukcje 14 prac (gł. reliefów). Wydano 500 egz. Rzadkie) cena wywoławcza: 240

 

243.[KATALOG]. Galleria Schwarz. Ryszard Winiarski. Milano, XI-XII 1974 [oraz] Henryk Stazewski. Milano, XII 1974-I 1975. 4, s. [40]. brosz. (Stan dobry. Wspólny katalog wystaw dwóch wybitnych przedstawicieli polskiego malarstwa w prestiżowej galerii w Mediolanie. Liczne reprod. w tekście) cena wywoławcza: 200

 

244.[KATALOG]. Haus der Kunst. Avantgarden in Mitteleuropa 1910-1930. Transformation und Austausch. München, VII-X 2002. 8, s. 159, [1]. opr. oryg. kart. (Stan bardzo dobry. Bogato ilustrowany katalog dużej wystawy prezentującej sztukę awangardową Europy Środkowej l. 1910-1930. Osobne rozdziały poświęcono artystom Poznania, Warszawy, Łodzi i Krakowa. Wystawę prezentowano później w Berlinie, w Martin-Gropius-Bau) cena wywoławcza: 160

 

245.[KATALOG]. Muzeum Narodowe w Warszawie. Formiści. Pod red. I.Jakimowicz. Warszawa 1989. Muz. Narod., Arkady. 4, s. 82, [4], tabl. barwnych 8, ilustr. 347. opr. oryg. pł., obw. (Niewielkie naddarcia obw., stan dobry. Katalog najobszerniejszej prezentacji dorobku formistów) cena wywoławcza: 160

 

246.[KATALOG]. Muzeum Sztuki w Łodzi, Łódzkie Towarzystwo Przyjaciół Książki. Druk funkcjonalny. Łódź, IX 1975. 4, s. 67, [3]. brosz. (Stan dobry. Tekst wstępny J.Zagrodzkiego, cytaty z pism Strzemińskiego, wykaz 226 prac, liczne ilustracje, indeks nazwisk) cena wywoławcza: 160

 

247.KUNSTPUBLIKATIE. A Magazine by Artist. Year 1, no. 1: Ryszard Winiarski about Polish Avant-Garde in the 20-th Century. Gorincheim [Holandia] 1978. Kunstcentrum Badhuis. 16d, s. [44]. brosz. (Stan bardzo dobry. Krótkie dzieje polskiej awangardy plastycznej w oczach R.Winiarskiego. Tekst po ang. i pol. Zaw. m.in. reprod. prac m.in. L.Chwistka, M.Szczuki, H.Berlewiego, H.Stażewskiego, M.Jaremy, T.Kantora, T.Brzozowskiego) cena wywoławcza: 100

 

 

Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".

 

Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz. 1-156)

Ekslibrisy (poz. 248-271)

Fotografie (poz. 272-370)

Plakaty (poz. 371-519)

Druki ulotne (poz. 520-551)

  Okupacja w Krakowie (poz. 552)

Varia (poz. 553-587)

Kartografia (poz. 588-665)

Starodruki (poz. 666-683)

Czasopisma (poz. 684-765)

Książki rękopiśmienne (poz. 766-768)

Wydawnictwa XIX-XX w. (poz. 769-1328)

Księgoznawstwo, bibliografie (poz. 1329-1345)