Antykwariat "Rara Avis" w Krakowie

raraavis@raraavis.krakow.pl

ARCHIWUM

Katalog aukcyjny nr 88

Aukcja odbyła się 20 lutego 2010

 

Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).

 

 

FOTOGRAFIA

 

 

272.BUŁHAK Jan — Wilno. "Kościół św. Anny i Bernardynów". [1934?]. Fotografia form. 10,8x16 cm na podkładzie form. 32x24 cm (Widok na zabudowania kościelne w porze zimowej. W prawym dolnym narożniku zdjęcia i podkładu wyciski: "Jan Bułhak Wilno". Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wilno", "J. Bułhak Art. Fotograf Wilno. ul. Jagiellońska 8", "Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright by J.Bułhak Wilno 1934?". Odwrocie podkładu nieco zakurzone, stan zdjęcia bardzo dobry

J.Bułhak (1876-1950) - wybitny polski fotografik, nestor polskiej fotografii, filozof i teoretyk, założyciel Fotoklubu Wileńskiego w 1927, a także współtwórca ZPAF po II wojnie św. Pierwszą swoją pracownię założył z namowy Ferdynanda Ruszczyca. Przez pewien czas przebywał w drezdeńskiej pracowni Hugo Erfurta. Jego pierwsze prace wileńskie powstały w l. 1912-1919 i poświęcone były głównie pejzażowi oraz architekturze monumentalnej. Właśnie te tematy stały się wiodące w jego twórczości i to nimi głównie zajmował się do końca życia. Był twórcą fotografiki krajobrazowej. Jego kolekcja ok. 10.000 zdjęć "Polska w krajobrazach fotograficznych" i fototeka zdjęć polskich i zagranicznych spłonęły w Wilnie w 1944. Po wojnie, do 1946 wykonał ok. 1.000 zdjęć zniszczeń i odbudowy Warszawy i ok. 2.000 zdjęć z Ziem Zach. Wydał wiele albumów, tek, pocztówek z fotografiami, głównie kresowymi, a zwłaszcza dotyczącymi Wileńszczyzny. Był również autorem wielu podręczników estetyki i techniki fotografii, krajoznawstwa oraz inicjatorem badań hist. dotyczących fotografii) cena wywoławcza: 500

 

 

273.BUŁHAK Jan — Wilno. "Kościół św. Anny". [l. 30. XX w.]. Fotografia form. 12,5x6,5 cm (Widok na zabudowania kościelne w porze letniej. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "J.Bułhak". Na odwrocie piecz.: "Prawa autorskie zastrzeżone J. Bułhak" oraz napisy ołówkiem: "Wilno Kościół św. Anny", "N 10056". Stan dobry) cena wywoławcza: 300

 

 

274.BUŁHAK Jan — Wilno. "Ostra Brama od strony zewnętrznej". [l. 20. XX w.]. Fotografia form. 9x13,6 cm (Widok na Ostrą Bramę. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "J.Bułhak". Pod zdjęciem pasem papieru z maszynopisowym tekstem: "Ostra Brama od strony zachodniej. Fot. Jan Bułhak ok. 1925 r.". Fotografię wykorzystano do obiegu w korespondencji prywatnej syna artysty Janusza. Stan dobry) cena wywoławcza: 300

 

 

275.BUŁHAK Jan — Wilno. Kościół Wizytek. [l. 20. XX w.]. Fotografia form. 16,8x11,6 cm na podkładzie form. 32x24 cm (Widok na Kościół Wizytek p.w. Serca Jezusowego. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wyciski: "Jan Bułhak Wilno". Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wilno Kościół Wizytek", "J. Bułhak Art. Fotograf Wilno. ul. Jagiellońska 8", "Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright by #D F) cena wywoławcza: 500

 

 

276.BUŁHAK Jan — Wilno. Góra Trzykrzyska. [l. 20. XX w.]. Fotografia form. 11,1x16,8 cm na podkładzie form. 32x24 cm (Widok na górę z zakola rzeki Wilejki z pomnikiem trzech białych krzyży na drugim planie. W prawym dolnym narożniku zdjęcia i podkładu wyciski: "Jan Bułhak Wilno". Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wilno Góra Trzykrzyska", "J. Bułhak Art. Fotograf Wilno. ul. Jagiellońska 8", "Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright by J.Bułhak Wilno". Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 500

 

 

277.BUŁHAK Jan — Wołyń. Droga wokół wsi Pełcza. 1934. Fotografia form. 11,2x16,1 cm (Droga z jadącym wozem zaprzężonym w dwa konie. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "J.Bułhak Wilno". Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wołyń No 9671 [wpisane kredką] p. Dubno Droga koło wsi Pełcza [wpisane ołówkiem] J. Bułhak Art. Fotograf Wilno. ul. Orzeszkowej 3 6000 obrazów fot. z całej Polski", "Copyright by Jan Bułhak Wilno 1934", "Wzór", "Zbiory Dr. Mieczysława Orłowicza". Stan dobry) cena wywoławcza: 500

 

 

278.BUŁHAK Jan — Wołyń. Dubno. Zamek. 1934. Fotografia form. 11,2x16,6 cm (Widok zamku od strony mostu. Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wołyń No 8621 [wpisane ołówkiem] Dubno Zamek [wpisane ołówkiem] J. Bułhak Art. Fotograf Wilno. ul. Orzeszkowej 3 6000 obrazów fot.z całej Polski", "Copyright by Jan Bułhak Wilno 1934", "Wzór", "Zbiory Dr. Mieczysława Orłowicza". Stan dobry) cena wywoławcza: 500

 

 

279.CZECHOWICZ Józef — Wilno. [1873?]. Fotografia form. 13,7x23,8 cm (Przedstawia widok od strony kościoła św. Rafała. Na odwrocie napis ołówkiem: "Wilno - widok od str. kościoła św. Rafała. Na I planie kapliczka z Chrystusem dźwigającym krzyż ul. Zygmuntowska (nad brzegiem). Góra Zamkowa - u jej stóp - koszary saperów, bliżej Biblioteka Wróblewskich, Katedra ... Fot. J.Czechowicz, 1873 r (?)". Narożniki lekko otarte, na odwrocie fragmenty taśmy, stan ogólny dobry.

J.Czechowicz (1817-1887) - pierwszy wileński fotograf - pejzażysta, nazwany przez Jana Bułhaka ojcem fotografii wileńskiej. Atelier portretowe artysty należało do najbardziej cenionych w Wilnie. Przyczyniło się do tego m.in. nonszalanckie traktowanie ludzi. W stosunku do klientów był nerwowy i kapryśny, wymagał od nich szczególnych warunków fizycznych. Odmawiał portretowania osób, które mu się nie podobały. Nie uznawał żadnych zmian, retuszy. Mimo tego, miał wystarczający dochód z portretowania. Największą jednak jego zasługą były fotografie plenerowe, których stworzył około dwustu. Wprowadzał nowatorskie ujęcia, zmieniał perspektywę, kompozycję. Czechowicz również jako pierwszy w Wilnie fotografował peryferyjne dzielnice miasta i sceny z życia codziennego mieszkańców. Jego zdjęcia przedstawiające Wilno i okolice były bardzo popularne. Pozostały po nim liczne negatywy, na których zostało utrwalone Wilno jakiego już nie ma. Po śmierci fotografa zakład wraz z wyposażeniem odziedziczyła jego żona Anna. Rok później wyszła za mąż za malarza Wincentego Slendzińskiego. Anna Sleńdzińska nie uzyskała zezwolenia na prowadzenie zakładu i utraciła prawo do używania nazwiska Czechowicza jako znaku firmowego. Nowe odbitki sygnowane były na odwrocie pieczęcią tuszową z jej nazwiskiem. Studio fotograficzne zamknięto ok. 1900) cena wywoławcza: 300

 

 

280.DORYS [Benedykt Jerzy] — "Portret Tadeusza Kulisiewicza". [l. 40. XX w./1959]. Fotografia czarno-biała form. 39,8x26 cm (Portretowany ujęty w pół postaci. Patrzy na wprost, ręce splecione leżą na podołku. W prawym dolnym narożniku zdjęcia na negatywie: "Dorys". Na odwrocie piecz.: "B. J. Dorys Art. - Fotografik Warszawa, Nowy Świat 29 [...]". Narożniki lekko otarte, poza tym stan dobry.

T.Kulisiewicz (1899-1988) - artysta grafik i rysownik

B.Dorys, właśc. Rotenberg (1901-1990) - wybitny polski fotograf. Prowadził najpopularniejsze atelier portretowe w Warszawie aż do drugiej poł. l. 80. XX w. Fotograf "wielkiego świata towarzyskiego", aktorów, znanych postaci świata nauki, kultury i polityki. Autor niezwykle cennych zdjęć Kazimierza nad Wisłą (powstałych w 1931 i 1932 roku), które stały się wydarzeniem w dziedzinie fotografii dokumentalnej i uchodzą za pierwszy polski reportaż fotograficzny. Współzałożyciel ZPAF) cena wywoławcza: 1.500

 

 

281.DORYS [Benedykt Jerzy] — "Portret Ludwika Solskiego". [1948/1959]. Fotografia czarno-biała form. 40x29,5 cm (Portretowany ujęty w popiersiu, wsparty prawą ręką na oparciu krzesła. W lewym dolnym narożniku zdjęcia na negatywie: "Dorys". Na odwrocie piecz.: "B. J. Dorys Art. - Fotografik Warszawa, Nowy Świat 29 [...]". Narożniki Marginesy nieco otarte, poza tym stan dobry.

L.Solski, właśc. Ludwik Napoleon Sosnowski (1855-1954) - aktor, reżyser) cena wywoławcza: 1.500

 

 

282.DORYS [Benedykt Jerzy] — "Portret Stanisława Stanisławskiego". [1929/1959]. Fotografia czarno-biała form. 40x29,5 cm (Portretowany ujęty w pół postaci. Patrzy na wprost, ręce oparte na kolanach. W lewym dolnym narożniku zdjęcia sygn. ołówkiem: "Dorys". Na odwrocie piecz.: "B. J. Dorys Art. - Fotografik Warszawa, Nowy Świat 29 [...]". Stan dobry.

S.Stanisławski, właśc. Bratman (1870-1941) - aktor i reżyser. Jeden z najznakomitszych przedstawicieli stylu fredrowskiego) cena wywoławcza: 1.500

 

 

283.HERMANOWICZ Henryk — [Portret Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego]. [l. 50. XX w.]. Fotografia form. 17,8x12,7 cm (Pisarz ujęty w popiersiu. Bez piecz. na odwrocie. Stan bardzo dobry.

K.I.Gałczyński (1905-1953) - polski poeta

H.Hermanowicz (1912-1992) - wybitny polski fotograf. Jeden z najwybitniejszych uczniów Jana Bułhaka. Urodzony w Wilnie. Od 1937 pracował w Krzemieńcu w pracowni fotograficznej prowadzonej przez Stanisława Sheybala. Od 1945 osiadł na stałe w Krakowie, gdzie stworzył jeden z najpiękniejszych portretów fotograficznych tego miasta zatytułowany "Kraków - cztery pory roku". Autor zdjęć w wielu wydawnictwach książkowych) cena wywoławcza: 180

 

 

284.HERMANOWICZ Henryk — [Irena Kwiatkowska w przedstawieniach kabaretu "7 Kotów"]. [1946/1947]. Zestaw 4 fotografii form. 12x18 cm, 13,8x8,9 cm, 12,8x8,8 cm (Na odwrocie jednego ze zdjęć piecz.: "Zdjęcie Henryka Hermanowicza [...]". Na odwrotach 2 zdjęć napisy czerwoną kredką: "7 Kotów Kwiatkowska Irena". . Stan bardzo dobry

I.Kwiatkowska (ur. 1912) - aktorka teatralna i filmowa, najwybitniejsza aktorka powojennej estrady. Zagrała ponad sto ról teatralnych, dwadzieścia filmowych i telewizyjnych

Kabaret Siedem Kotów - jeden z pierwszych powojennych kabaretów polskich, powstał w XI 1946 założony przez K.I.Gałczyńskiego. Konferansjerem był J.Waldorff. Muzykę do większości piosenek pisała A.Kitscham. W kabarecie występowali m.in.: I.Kwiatkowska (niezapomniana rola Hermenegildy Kociubińskiej), T.Olsza, L.Sempoliński. Kabaret istniał zaledwie jeden sezon prezentując wiersze, piosenki, skecze obyczajowe, żarty polityczne) cena wywoławcza: 240

 

 

285.[KAUZIK Stanisław]. [l. 30. i 40. XX w.]. Zestaw 12 fotografii form. ca 18x24 cm, 17x23 cm, 13x18 cm, 12x17 cm (Przedstawiają polityka jako uczestnika różnych uroczystości, posiedzeń, wizytacji w kraju i za granicą. Na dwóch fotografiach upamiętniona wizyta redaktora holenderskiego pisma katolickiego "De Maasbode" o. Hiacynta Hermansa w XII 1933 w Polsce (szczegółowa lista osób uwidocznionych na fotografii na: www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/123136:1/). Na innej fotografii bankiet dla prezydenta Stefana Starzyńskiego 8 II 1938 (zdjęcie wykonane przez Jana Rysia w Warszawie). Na odwrotach kilku zdjęć piecz.: "Józef Różewicz fotograf pism ilustrowanych Warszawa [...]". Stan dobry

S.Kauzik, pseudonim Dołęga-Modrzewski (1891-1959) - polski polityk i prawnik, zaufany współpracownik W.Grabskiego. W czasie oblężenia Warszawy we IX 1939 szef Biura Prasowego S.Starzyńskiego - Komisarza Cywilnego przy dowództwie Obrony Warszawy. Od 1945 przebywał na emigracji w Anglii. Współzałożyciel Skarbu Narodowego w 1947 i minister oświaty rządu RP na uchodźstwie. Jego bratem był Jan Kauzik (1860-1930) - artysta malarz i pedagog) cena wywoławcza: 360

 

 

286.MUCHA Stanisław — Krynica - hall w Nowych Łazienkach. [l. 50. XX w.]. Fotografia form. 17,2x23,3 cm (Na odwrocie piecz.: "Stanisław Mucha Artysta Fotografik Członek Zw. Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Kraków, ul. Gen. Sikorskiego 10 [...]" oraz napis ołówkiem identyfikujący zdjęcie. Stan bardzo dobry.

S.Mucha (1895-1976) - fotograf krakowski. W czasie I wojny św. fotografował działania Legionów Polskich. Od 1922 studiował w Krakowie prawo i został fotoreporterem IKC. W 1929 otworzył w Krakowie własne atelier ukierunkowane na fotografię pejzażową, a także dokumentującą architekturę i życie Krakowa. Od 1952 członek ZPAF) cena wywoławcza: 100

 

 

287.MUCHA Stanisław — Krynica - widok z tarasu kolejki na Górze Parkowej. [l. 50. XX w.]. Fotografia form. 17,4x23,3 cm (Na odwrocie piecz.: "Stanisław Mucha Artysta Fotografik Członek Zw. Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Kraków, ul. Gen. Sikorskiego 10 [...]" oraz napis ołówkiem identyfikujący zdjęcie. Stan bardzo dobry.) cena wywoławcza: 120

 

 

288.MUCHA Stanisław — Żegiestów - widok na ośrodek "Wiktor" i rzekę Poprad. [l. 50. XX w.]. Fotografia form. 17,4x23,3 cm (W prawym dolnym narożniku wycisk: "Fot. St.Mucha". Na odwrocie piecz.: "Stanisław Mucha Artysta Fotografik Członek Zw. Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Kraków, ul. Gen. Sikorskiego 10 [...]", napis ołówkiem identyfikujący zdjęcie. Stan dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

289.NOWOSIELSKI Antoni — "Erich Koch w drodze na proces". XI 1958. Fotografia form. 24x18,2 cm (Przedstawia dwóch milicjantów niosących zbrodniarza na salę rozpraw. Na odwrocie piecz.: "Antoni Nowosielski Fotografik Warszawa [...]", pasek papieru z maszynopisowym tekstem: "3367. XI. 1958. Proces byłego gauleitera Prus Wschodnich Ericha Kocha przed Sądem Wojewódzkim w Warszawie". Stan dobry

A.Nowosielski (1912-1975) - zajmował się fotografią zawodowo, pracując głównie jako fotoreporter. Od 1952 członek ZPAF) cena wywoławcza: 120

 

 

290.PUCHALSKI W[łodzimierz] — "Orzesznica". [l. 50. XX w.]. Fotografia form. 17,8x12,4 cm (Przedstawia zwierzątko wśród liści. Na odwrocie piecz.: "[...] Autor: W. Puchalski" oraz napis ołówkiem: "Orzesznica". Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

291.PUCHALSKI W[łodzimierz] — "Łosza". [l. 50. XX w.]. Fotografia form. 13,2x18,2 cm (Przedstawia klępę dostojnie idącą przez mokradło. Na odwrocie piecz.: "Fot. Wł. Puchalski Kraków 24 Sarnie Uroczysko 6 [...]". Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

292.PUCHALSKI W[łodzimierz] — "Kuna leśna". [l. 50. XX w.]. Fotografia form. 12,9x18,2 cm (Przedstawia zwierzątko w trakcie penetracji ptasiego gniazda z jajkami. Na odwrocie piecz.: "Fot. Wł. Puchalski Kraków 24 Sarnie Uroczysko 6 [...]". Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

293.PUCHALSKI W[łodzimierz] — "Czapla siwa". [l. 50. XX w.]. Fotografia form. 18x13,1 cm (Przedstawia ptaka stojącego na gałęzi. Na odwrocie piecz.: "Fot. Wł. Puchalski Kraków 24 Sarnie Uroczysko 6 [...]". Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

294.PUCHALSKI W[łodzimierz] — Zestaw 4 fotografii z l. 70. XX w. form. 12,3x17,8 cm, 12,5x17,3 cm, 18,3x12 cm, 14,8x10,7 cm (Przedstawiają stado żubrów, rysia, bąka na gnieździe, pisklęta w dziupli. Na odwrotach piecz.: "Copyright by W. Puchalski Poland". Na odwrocie jednej z fotografii odręczna dedykacja fotografa, inna z fotografii posłużyła W.Puchalskiemu jako karta korespondencyjna. Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 180

 

 

295.RZEWUSKI Walery — [Grupa gospodyń i gospodarzy]. [l. 70. XIX w.]. Fotografia form. 9x13,5 cm na oryg. podkładzie form. 11x16,5 cm (Przedstawia grupę kobiet i mężczyzn na tle malowanej i naturalnej scenografii. Na pierwszym planie gospodyni częstująca wódką. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z czerwonym obramowaniem. Na prawym marginesie podkładu nadruk: "Walery Rzewuski Kraków Wesoła - Dom własny". Na odwrocie reklamowa winieta firmy. Podkład lekko zakurzony, stan zdjęcia bardzo dobry

W.Rzewuski (1837-1888) - fotograf krakowski, działacz społeczny, jeden z pionierów polskiej fotografii. Studiował chemię w Krakowie i Wiedniu. Od 1860 prowadził w Krakowie renomowany zakład fotograficzny. Wybitny obywatel i radny miasta Krakowa. Znany z fotografii etnograficznej, pejzaży Tatr, tworzył tzw. "żywe obrazy". Autor portretów, w tym powstańców z 1863 i pierwszych albumowych zdjęć aktorów) cena wywoławcza: 120

 

 

296.RZEWUSKI Walery — "Tondo z wizerunkiem Stefana Batorego". [l. 70.? XIX w.]. Fotografia form. 14x14 cm na oryg. podkładzie form. 30,5x23 cm (Fotografia plakiety z postacią króla wykonanej z repusowanego metalu, postać wypukła, korona nakładana. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Nad zdjęciem wycisk: "Zakład Fotograficzny Walerego Rzewuskiego w Krakowie" oraz nadruk: "Fotografował z natury Walery Rzewuski w Krakowie Wesoła ul. Podwale 27 B". Podkład lekko zakurzony, stan zdjęcia bardzo dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

297.RZEWUSKI Walery — "Tondo z wizerunkiem Jana Kazimierza". [l. 70.? XIX w.]. Fotografia form. 14x14 cm na oryg. podkładzie form. 30,5x23 cm (Fotografia plakiety z postacią króla wykonanej z repusowanego metalu, postać wypukła, korona nakładana. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Nad zdjęciem wycisk: "Zakład Fotograficzny Walerego Rzewuskiego w Krakowie" oraz nadruk: "Fotografował z natury Walery Rzewuski w Krakowie Wesoła ul. Podwale 27 B". Podkład lekko zakurzony, stan zdjęcia bardzo dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

298.SZUBERT A[wit] — Między Krzesanice powyżej wielkiego źródła. [przeł. XIX i XX w.]. Fotografia form. 13,2x20,5 cm na oryg. podkładzie form. 24x32 cm (W lewym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: " A. Szubert Fotograf w Krakowie". Zdjęcie naklejone na oryg. podkład. Pod kompozycją nadruk: "Widok z Tatr. Fotografował z natury A. Szubert z Krakowa". Na dolnym marginesie nadruk: "Między Krzesanice powyżej wielkiego źródła". W narożnikach ślady po szpilkach, podkład nieco zaplamiony, stan zdjęcia dobry

A.Szubert (1837-1919) - artysta malarz, fotograf, studiował w krakowskiej ASP i w Rzymie, jeden z pierwszych tatrzańskich fotografów. Fotografował głównie Tatry i Pieniny. Otworzył zakłady w Krakowie i Szczawnicy, od lat 70. XIX w. fotografował również dzieła sztuki, głównie malarstwo) cena wywoławcza: 80

 

 

299.[AJDUKIEWICZ Tadeusz - portret]. [l. 90. XIX w.]. Fotografia form. 13,7x9,6 cm na oryg. podkładzie form. 16,5x11 cm autorstwa Józefa Sebalda w Krakowie (Przedstawia artystę w mundurze. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Pod zdjęciem wyzłocony nadruk: "J. Sebald Kraków". Na odwrocie reklamowa winieta zakładu oraz napis atramentem: "Tadeusz Ajdukiewicz zmarł 9 stycznia 1916 w Krakowie". Stan bardzo dobry

T.Ajdukiewicz (1852-1916) - malarz, autor portretów, scen batalistycznych i rodzajowych

J.Sebald (1853-1931) - fotograf krakowski. Od 1890 r. prowadził wspólnie z Juliuszem Mienem atelier mieszczące się kolejno przy ul.Sławkowskiej 31 i ul.Podwale 27B. Prowadził pracownie przy ul.Batorego 12 i ul.Krupniczej 7 w Krakowie. Współtwórca tradycji fotografii zakładowej) cena wywoławcza: 80

 

 

300.[BANDURSKI Władysław, biskup]. [l. 20. XX w.]. Fotografia form. 12x16,7 cm na podkładzie form. 23x26,3 cm autorstwa L.Wieleżyńskiego we Lwowie (Przedstawia biskupa Bandurskiego i niezidentyfikowanego biskupa (prawdopodobnie jednego z biskupów pomocniczych lwowskich) upozowanych do pamiątkowej fotografii. Na odwrocie piecz.: "'ATA' Zakład fotograficzny L. Wieleżyński Lwów Piekarska 1c. tel. 27-32". Podkład lekko zaplamiony, stan zdjęcia bardzo dobry

W.Bandurski (1865-1932) - biskup, kaznodzieja, działacz niepodległościowy. W 1887 otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1894 sekretarz i kapelan biskupa krakowskiego J. Puzyny. Od 1895 kanclerz kurii biskupiej w Krakowie. Od 1903 kanonik kapituły krakowskiej. W 1906 został biskupem i sufraganem w archidiecezji lwowskiej. Prowadził działalność społeczną i pedagogiczną. W l. 1911-1912 uczestnik akcji narodowej i religijnej obrony Chełmszczyzny. Kapelan powstałej w 1912 tajnej organizacji niepodległościowej "Konfederacja Polska" patronującej Drużynom Bartoszowym, Strzelcowi, Sokołowi. Podczas I wojny św. jako opiekun uchodźców i jeńców polskich w Wiedniu współpracował z Naczelnym Komitetem Narodowym. Honorowy kapelan I Brygady Legionów Polskich, wygłaszał kazania na pierwszej linii frontu. W 1919 powrócił do Lwowa, gdzie podjął działalność duszpasterską wśród żołnierzy. Od 1920 w Wilnie biskup polowy wojsk Litwy Środkowej. Wielokrotnie odznaczany wysokimi orderami i odznaczeniami państwowymi) cena wywoławcza: 100

 

 

301.[BANDURSKI Władysław, biskup]. [l. 20. XX w.]. Fotografia form. 12x16,7 cm na podkładzie form. 23x26,3 cm autorstwa L.Wieleżyńskiego we Lwowie (Przedstawia biskupa Bandurskiego i innych dostojników w otoczeniu młodzieży szkolnej upozowanych do pamiątkowej fotografii. Na odwrocie piecz.: "'ATA' Zakład fotograficzny L. Wieleżyński Lwów Piekarska 1c. tel. 27-32". Podkład nieco zaplamiony, stan zdjęcia bardzo dobry) cena wywoławcza: 100

 

 

a88-0302.jpg (40904 bytes)302.[BUDOWA linii kolejowej na Syberię - most na rzece Pyszna]. 1885. Fotografia form. 16,7x23 cm na podkładzie form. 24,5x33,5 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia końcowy etap budowy mostu z pociągiem towarowym wjeżdżającym na most. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. W lewym dolnym narożniku podkładu niezbyt czytelny napis atramentem: "G. Grodzińskiemu. Most przez rz. Pyszną na CK. Tiumeńskiej dr. żel. [...] zbudował w r. 1885 [...]". Stan dobry) cena wywoławcza: 140

 

 

a88-0303.jpg (42484 bytes)303.[BUDOWA linii kolejowej na Syberię - most na rzece Iset]. 1885. Fotografia form. 18,8x26 cm na podkładzie form. 24,5x33,8 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia końcowy etap budowy mostu z pociągiem stojącym na moście. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. W lewym dolnym narożniku podkładu niezbyt czytelny napis atramentem: "A. Nalepińskiemu. Most przez rz. Iset w mieście Ekaterynburgu [...] na CK. Tiumeńskiej drodze żel. 1885 r. zbudowany przez [...]". Stan dobry) cena wywoławcza: 140

 

 

a88-0304.jpg (45045 bytes)304.[CZĘSTOCHOWA - panorama miasta]. [l. 90. XIX w.]. Fotografia form. 22x28,5 cm na podkładzie form. 25,5x35,5 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na miasto z klasztorem na drugim planie. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis identyfikujący zdjęcie. Podkład zaplamiony i nieco nadkruszony, zdjęcie lekko zaplamione) cena wywoławcza: 120

 

 

a88-0305.jpg (49735 bytes)305.[CZĘSTOCHOWA - widok na Jasną Górę]. [nie przed 1889, nie po 1900]. Fotografia form. 21,3x28,8 cm na podkładzie form. 25,2x36 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na klasztor z pomnikiem cara Aleksandra II na pierwszym planie. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis identyfikujący zdjęcie. Podkład zaplamiony i nieco nadkruszony, zdjęcie lekko zaplamione) cena wywoławcza: 120

 

 

a88-0306.jpg (37936 bytes)306.[GDAŃSK - Długie Pobrzeże]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 10,4x14,2 cm na podkładzie form. 16,5x25 cm nieznanego autorstwa (Widok na Motławę i Długie Pobrzeże za Bramą Chlebnicką do Żurawia. Podkład lekko zaplamiony, stan zdjęcia dobry) cena wywoławcza: 100

 

 

a88-0307.jpg (74329 bytes)307.[GDAŃSK - Dwór Artusa]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 25,5x18,8 cm na podkładzie form. 33x25 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na dwór z fontanną Neptuna na pierwszym planie. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Podkład lekko przykurzony, stan zdjęcia dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

a88-0308.jpg (28052 bytes)308.[GDAŃSK - Dwór Bractwa św. Jerzego]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 21,3x26 cm na podkładzie form. 25x33 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na dwór i Złotą Bramę od zachodu. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Podkład i zdjęcie lekko zaplamione, stan ogólny dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

309.[GDAŃSK - fragment budynku]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 28x22,3 cm na podkładzie form. 33x25 cm nieznanego autorstwa (Najprawdopodobniej przedstawia fasadę boczną budynku gmachu Regencji, dawnego Sejmu Prus Zachodnich. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Podkład nieco, stan zdjęcia dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

310.[GDAŃSK - portal boczny]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 27,2x22,2 cm na podkładzie form. 33x25 cm nieznanego autorstwa (Według ołówkowego napisu identyfikującego na odwrocie przedstawia portal przy jednym z wejść do gmachu Regencji Sejmu Prus Zachodnich. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowe napisy: "Gdańsk 1884", "Boczny portal Regierungsgebaude". Podkład lekko zaplamiony, stan zdjęcia dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0311.jpg (49515 bytes)311.[GDAŃSK - Ratusz Staromiejski]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 24,3x18,7 cm na podkładzie form. 33x25 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na ratusz od strony ul. Korzennej. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Stan dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

312.[GDAŃSK - Wielka Sala Rady w Ratuszu Głównego Miasta]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 22x27,4 cm na podkładzie form. 25x33 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia wystrój wnętrza najpiękniejszej sali ratusza, zachowanej do czasów obecnych, zwanej Salą Czerwoną. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Stan dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

a88-0313.jpg (79031 bytes)313.[GDAŃSK - Wielka Zbrojownia]. 1879. Fotografia form. 26,7x18,6cm na podkładzie form. 33x25 cm autorstwa R. Th. Kuhna (Przedstawia widok os strony wschodniej, od ul. Piwnej. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na dolnym marginesie negatywu nadruk: "Danzig. Das Zeug-Haus Ost-Front. photogr: R. Th. Kuhn. 18979". Na odwrocie ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Podkład i zdjęcie przykurzone) cena wywoławcza: 100

 

 

a88-0314.jpg (126430 bytes)314.[GDAŃSK - wnętrze biblioteki w kamienicy "Lwi Zamek"]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 19,3x25,6 cm na podkładzie form. 25x33 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia wystrój wnętrza biblioteki (szafy biblioteczne, rzeźbiona empora) mieszczącej się w kamienicy przy ul. Długiej 35. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowe napisy: "Gdańsk 1884", "Löwenschloss". Stan dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

315.[GDAŃSK - wnętrze kościoła św. Jana]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 21,8x28 cm na podkładzie form. 25x33 cm nieznanego autorstwa (Widok na prezbiterium i ambonę w lewej części kompozycji. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowe napisy: "Gdańsk 1884", "Johanneskirche". Podkład lekko zaplamiony, stan zdjęcia dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0316.jpg (45004 bytes)316.[GDAŃSK - Złota Brama]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 14,4x10,4 cm na podkładzie form. 25,2x16,5 cm nieznanego autorstwa (Złota Brama - widok od strony ul. Długiej. W głębi Wieża Więzienna. Ulica jeszcze bez torów tramwajowych, więc zdjęcie pochodzi sprzed 12 VIII 1896, kiedy to uruchomiono w Gdańsku pierwszą linię tramwaju elektrycznego, Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Stan dobry) cena wywoławcza: 100

 

 

a88-0317a.jpg (42747 bytes)a88-0317b.jpg (34942 bytes)317.[GWALBERT PAWLIKOWSKI Mieczysław z rodziną]. [l. 80. i 90. XIX w.]. Zestaw 4 fotografii form. 15x10,3 cm, 14x10 cm na oryg. podkładach (Na 1 zdjęciu pisarz, na 2 jego żona Helena, na pozostałych córki. Zdjęcie 1 i 2 wykonane w atelier Conrad w Warszawie, pozostałe wykonane przez Józefa Sebalda w Krakowie. Zdjęcia naklejone na oryg. podkłady. Pod zdjęciami firmowe nadruki, na odwrotach reklamowe winiety. Stan dobry

M.Gwalbert-Pawlikowski (1834-1903) - pisarz, dziennikarz, działacz polityczny, taternik. Syn Józefa Gwalberta Pawlikowskiego kontynuujący działalność ojca w pracach nad tworzeniem ośrodka kultury polskiej w Medyce. Od 1874 członek Tow. Tatrzańskiego, a w l. 1880--1883 jego wiceprezes) cena wywoławcza: 300

 

 

a88-0318.jpg (58843 bytes)318.[HODUCISZKI]. [ok. 1916]. Fotografia form. 13x17,2 cm wykonana przez C.F.W. von Ohle Photo (Przedstawia zabudowania plebanii w miejscowości Hoduciszki, powiat święciański (jedna z najdalej na wschód położonych miejscowości Litwy, prawie całkowicie zniszczona w 1944). Na odwrocie piecz.: "C.F.W. von Ohle Photo. Handlung Hannover, Theaterplatz" oraz napisy w jęz. polskim i niemieckim. Stan dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0319.jpg (52779 bytes)319.[HOLOUBEK Gustaw]. [l. 60. XX w.]. Zestaw 2 fotografii form. 23,5x18 cm, 21,5x18 cm autorstwa Franciszka Myszkowskiego z Warszawy (Na 1 zdjęciu scena z przedstawienia "Diabeł i Pan Bóg" J.P. Sartre'a w reż. L.Rene wystawianego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w 1960. Na odwrotach piecz. "Franciszek Myszkowski Art. Fotografik czł. Z.P.A.F. [...]". Stan dobry

G.Holoubek (1923-2008) - aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor teatrów, pedagog) cena wywoławcza: 120

 

 

a88-0320.jpg (48268 bytes)320.[HOLOUBEK Gustaw i Magdalena Zawadzka]. [2003?]. Fotografia form. 17,8x12,6 cm nieznanego autorstwa (Na zdjęciu aktorzy. Na odwrocie nadruk: "31.05.03 r. PAP/CAF-TV Magdalena Zawadzka i Gustaw Holoubek. Razem zobaczymy ich w niedzielę 6.VI. w spektaklu Teatru TV 'Osobowości' /'jedynka'/. Gustaw Holoubek, bez małżonki, gra jedną z głównych ról w filmie 'Zygfryd' /środa 9 czerwca, 'jedynka'". Stan dobry

Zawadzka M. (ur. 1944) - aktorka. Niezapomniana Basia z "Pana Wołodyjowskiego") cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0321.jpg (51452 bytes)321.[JEZIORO Głuche]. [ok. 1916]. Fotografia form. 13x17,2 cm wykonana przez C.F.W. von Ohle Photo (Przedstawia zabudowania wiejskie przy brzegu jeziora Głuchego koło miasteczka Miadzioł w powiecie postawskim (dawna Litwa, obecnie Białoruś). Na odwrocie piecz.: "C.F.W. von Ohle Photo. Handlung Hannover, Theaterplatz" oraz napisy w jęz. polskim i niemieckim. Stan dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

322.[KARKONOSZE - PANORAMY - Schlesiertal nad rzeką Bystrzycą]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 18x43,5 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na góry okalające rzekę w dolinie. W lewym górnym narożniku na negatywie napis: "Blick ins Schlesiertal". Boczne marginesy odbarwione, stan ogólny dobry

Schlesiertal - malownicza wieś leżąca niegdyś nad Bystrzycą, w miejscu gdzie jest obecnie Jezioro Bystrzyckie. Od poł. XIX w. stanowiła punkt w podróży dla wędrowców zmierzających na Zamek Grodno) cena wywoławcza: 120

 

 

323.[KARKONOSZE - PANORAMY - Śnieżka]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 18x42,5 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na najwyższy szczyt Karkonoszy ze schroniskiem Dom Śląski w centrum kompozycji. W lewym górnym narożniku na negatywie napis: "Die Schneekopee im Riesengebirge". Lewy margines nieco otarty, stan ogólny dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

324.[KARKONOSZE - PANORAMY - Szrenica]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 18x42,5 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na schronisko na Szrenicy, jednego z najwyższych szczytów Karkonoszy. W prawym dolnym narożniku na negatywie napis: "Riesengebirge Kammweg mit der Reifträgerbaude". Narożniki lekko otarte, stan ogólny dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

325.[KARKONOSZE - PANORAMY - Jelenia Góra]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 18x43 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na zabudowania miejskie. W tle Śnieżka. W lewym górnym narożniku na negatywie napis: "Riesengebirge Hirschberg und die Schenekoppe". Lewy margines nieco otarty, stan ogólny dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

326.[KARKONOSZE - PANORAMY - Karpacz]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 18x44 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na gminy: Krummhubel - Karpacz i Bruckenberg - Bierutowice - Karpacz Górny, które wraz z trzecią osadą Płóczki (zwane Zarzeczem) rozwinęły się w miejscowość wypoczynkowo-klimatyczną, najpierw letnią, później zimową. W lewym górnym narożniku na negatywie napis: "Krummhübel-Brückenberg im Riesengebirge". Lewy margines nieco otarty, stan ogólny dobry) cena wywoławcza: 150

 

 

327.[KARKONOSZE - PANORAMY - Kłodzko]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 17,8x44 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na zabudowania miejskie z twierdzą i wieżą ratuszową w prawej części kompozycji. W lewym dolnym narożniku na negatywie napis: "Glatz in Schlesien". Narożniki nieco otarte, stan ogólny dobry) cena wywoławcza: 150

 

 

328.[KARKONOSZE - PANORAMY - Lądek Zdrój]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 17,8x43 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na zabudowania uzdrowiska na tle Gór Złotych ze Śnieżnikiem w tle. W lewym górnym narożniku na negatywie napis: "Bad Landeck in Schlesien mit dem Glatzer Schneeberg (1424 m)". Marginesy nieco odbarwione, stan ogólny dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

a88-0329.jpg (61360 bytes)329.[KARKONOSZE - Lądek Zdrój]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 17,8x23 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia rynek miejski z zabytkowymi kamienicami i barokowym pomnikiem. W lewym dolnym narożniku na negatywie napis: "Bad Landeck (Schlesien) Marktplatz". Narożniki nieco otarte i lekko załamane, stan ogólny dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

a88-0330.jpg (62404 bytes)330.[KARKONOSZE - Cieplice Śląskie]. [ok. 1900]. Fotografia form. 10x14,5 cm na podkładzie form. 10,8x16,8 cm autorstwa Paula Kriegela w Warmbrunn (Przedstawia widok na zabudowania miasteczka. Na prawym marginesie podkładu nadruk: "P. Kriegel, Photograph Warmbrunn, Schles.". Stan dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0331.jpg (68212 bytes)331.[KARKONOSZE]. [ok. 1900]. Zestaw 12 fotografii stereoskopowych form. 7,7x7,3 cm razy 2 na podkładzie form. 8,8x17,8 cm autorstwa Paula Kriegela w Warmbrunn (Przedstawiają m.in.: zamek Chojnik, źródła Łaby (pod Śnieżką po stronie czeskiej), schronisko pod Śnieżką, Wielki Staw w Karkonoszach, krajobrazy. Na prawym i lewym marginesie podkładu nadruk: "P. Kriegel, Photograph Warmbrunn, Schles.". Stan dobry) cena wywoławcza: 320

 

 

a88-0332.jpg (68294 bytes)332.[KARKONOSZE]. [ok. 1900]. Zestaw 12 fotografii form. ca 6,5x9 cm nieznanego autorstwa (Na 7 fotografiach góry w pejzażu zimowym, na pozostałych karkonoskie schroniska. Na odwrotach identyfikujące nadruki w jęz. niemieckim. Dołączono kartonowe etui, najprawdopodobniej przynależne pierwszym 7 zdjęciom z danymi wydawniczymi: Gebr. Metz Kunstverlagsanstalt u. Druckerei Tübingen. Stan dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

333.[KARTUZY - stalle w kościele klasztornym]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 22,2x27,3 cm na podkładzie form. 25x33 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia bogato rzeźbione wczesnobarokowe stalle przy północnej ścianie nawy. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowe napisy: "Gdańsk 1884", "Karthaus Klosterkirche". Stan dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0334.jpg (47899 bytes)334.[KIELCE - cmentarz żydowski]. [ok. 1940]. Fotografia form. 7x10 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na dzielnicę Pakosz z cmentarzem żydowskim na pierwszym planie. Stan dobry) cena wywoławcza: 60

 

 

a88-0335.jpg (37700 bytes)335.[KOSSAK Jerzy - przed "Kossakówką"]. [ok. 1935]. Fotografia form. 12,6x17 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia upozowanego do fotografii malarza na koniu. Na odwrocie odręczny wierszowany tekst atramentem. Na odwrocie piecz. K.Olszańskiego. Narożniki nieco nadłamane, prawy dolny z niewielkim ubytkiem, stan ogólny dobry) cena wywoławcza: 240

 

 

a88-0336.jpg (47246 bytes)336.[KRYNICA - Hotel Warszawski]. [189-?]. Fotografia form. 9,2x13,3 na oryg. podkładzie form. 11,2x16 cm autorstwa Szymona Balicera (Przedstawia okazały drewniany budynek hotelu na tle masywu górskiego. Pod zdjęciem nadruk: "Hotel Warszawski w Krynicy", na prawym marginesie podkładu nadruk: "Fotografował S. Balicer w Krakowie". Lekkie zaplamienia, poza tym stan dobry

S.Balicer (zm. 1895) - fotograf krakowski, którego zakład mieścił się przy ul. Grodzkiej 80-81 oraz Wesołej i Kolejowej. Zakład istniał od 1849 do ok. 1905, choć po śmierci właściciela w 1895 firmę prowadził krewny o takim samym imieniu i nazwisku. Rozpoczynał od używania rewersów firm Brunck F.Sohne z Norymbergi i Huth Gebruder z Drezna, aby potem pozostać wiernym firmom wiedeńskim: K.Krziwanek, Kühle & Miksche, E.Türkel, L.Türkel, B.Wachtl) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0337a.jpg (39930 bytes)a88-0337b.jpg (38992 bytes)a88-0337c.jpg (31716 bytes)337.[LEGIONY Polskie - II Brygada Legionów]. [1914-1915]. Album zaw. 63 fotografie form. ca 8x11 cm, 5,5x8,5 cm nieznanego autorstwa (Album form. ca 18x25 cm, k. 24, brosz., grzbiet przewiązany sznurkiem. Na zdjęciach przedstawiono m.in.: generalicję wyższych oficerów brygady (Karol Trzaska-Durski, Zygmunt Zieliński), wybrane uroczystości legionowe, kwatery, żołnierzy na kwaterach w Kozienicach, ćwiczenia, przemarsze, okopy, msze polowe, mogiły żołnierskie, cerkwie. Ok. 90% zdjęć dotyczy II Brygady Legionów, w tym 6 pułk piechoty. Wszystkie zdjęcia naklejone na podkłady, niektóre opisane w jęz. polskim, np.: "Generał Durski przed swą kwaterą [...] 1915", "Poświęcenie krzyża na smętarzu w Wołczesku przez ks. Bis. Bandurskiego. Święta Boż. Nar. 1915", "Jenerał Linsingen ze sztabem odwiedza Leg. Pol. 1916", "Puł. Zieliński - Kozienice 1916", "Zestrzelony Aerop. koło Kukli za Jabłonką 1915". Oprawa lekko otarta, stan zdjęć dobry.

II Brygada Legionów - tzw. Karpacka lub Żelazna została utworzona 8 V 1915. Została złożona z oddziałów walczących w Karpatach. Wsławili się m.in. w bitwie pod Rokitną w VI 1915. Dowódcą był płk. F.Küttner, później dowodził nią Józef Haller) cena wywoławcza: 600

 

 

a88-0338.jpg (34472 bytes)338.[LEGIONY Polskie - Legionista]. [ok. 1915]. Fotografia portretowa form. 15,2x10,2 cm na oryg. podkładzie form. 16,5x10,5 cm wykonana w Zakładzie Fotograficznym "Marya" w Krakowie (Przedstawia szeregowego Legionów stojącego na tle malowanej dekoracji. Legionista w mundurze, z karabinem, z bagnetem, ładownicą przy pasie, na głowie "maciejówka", na nogach buty z ochraniaczami. Zdjęcie naklejone na oryg. podkład. Pod zdjęciem w prawym dolnym narożniku nadruk: "Zakład Fotogr. 'Marya' w Krakowie". Na odwrocie winieta reklamowa. Niewielki ubytek prawego górnego narożnika fotografii, podkład lekko zaplamiony, stan ogólny dobry) cena wywoławcza: 100

 

 

a88-0339.jpg (25599 bytes)339.[LEGIONY Polskie - "Beliniak"]. [ok. 1915]. Fotografia portretowa w owalu form. 10,7x8,3 cm na podkładzie form. 17,2x11,6 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia ułana siedzącego bokiem na fotelu w umundurowaniu galowym, z szablą. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Podkład nieco zaplamiony, stan ogólny dobry.

Ułani Beliny - Władysław Belina-Prażmowski w VIII 1914 stworzył pierwszy szwadron kawalerii. Był organizatorem i dowódcą 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich, tzw. "beliniaków", na czele którego przeszedł cały szlak bojowy Legionów. Ułani Beliny brali udział w walkach I wojny św., wsławiając się m.in. słynną szarżą na pułki rosyjskie pod Rokitną w VI 1915) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0340.jpg (53167 bytes)340.[LWÓW - Katedra Ormiańska]. [k. XIX w.]. Fotografia form. 17,5x23 cm na oryg. podkładzie form. 25x33 cm autorstwa Edwarda Trzemeskiego we Lwowie (Przedstawia widok na dziedziniec katedralny i kopułę. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "E. Trzemeski Lwów". Podkład nieco zaplamiony i nadłamany, stan fotografii dobry) cena wywoławcza: 140

 

 

a88-0341.jpg (47677 bytes)341.[LWÓW - Pasaż Mikolascha]. [pocz. XX w.]. Fotografia form. 18x24 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia fragment pasażu handlowego, z witrynami sklepów, częściowo zniszczonego wskutek uderzenia bomby w 1941. Na pierwszym planie odwiedzający przed Kinoteatrem (widoczne liczne reklamy, fotosy). Na odwrocie napis atramentem: "Lwów z przed 1939 r. Pasaż Mikulasza". Zdjęcie lekko otarte, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 160

 

 

a88-0342.jpg (28247 bytes)342.[MATEJKO Jan]. [1880?]. Fotografia form. 8,5x5 cm na oryg. podkładzie form. 10,5x6,3 cm wykonana w atelier Wezenberg & Co. w Petersburgu (Malarz ujęty w popiersiu, z twarzą zwróconą lekko w prawo. Ubrany w surdut i kamizelkę. Włosy zaczesane do tyłu, broda długa. Na nosie okulary w cienkich oprawkach. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z cienką, czerwoną ramką. Pod zdjęciem nadruk cyrylicą: "Wezenberg & Co. St. Petersburg". Na odwrocie reklamowa winietka atelier i pieczątka cyrylicą: "Matejko". Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 60

 

 

a88-0343.jpg (62259 bytes)343.[MĘŻCZYZNA w stylizowanym stroju góralskim]. [189-?]. Fotografia form. 13,7x9,8 cm na oryg. podkładzie form. 16,4x11 cm autorstwa Stanisława Bizańskiego w Zakopanem (Przedstawia portretowanego siedzącego na pieńku na tle malowanej dekoracji. Portretowany to najprawdopodobniej mgr farmacji Józef Wróblewski, właściciel apteki przy rynku w Łańcucie. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład ze złoconymi brzegami. Pod zdjęciem złoc. nadruk: St. Bizański Zakopane, przedzielony liściem. Stan dobry

S.Bizański (1846-1890) - krakowski fotograf, właściciel zakładu, autor dwóch albumów fotografii tatrzańskiej) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0344.jpg (70224 bytes)344.[MĘŻCZYZNA w stylizowanym stroju bałkańskim]. [189-?]. Fotografia form. 18,5x9,7 cm na oryg. podkładzie form. 20,4x10,2 cm autorstwa Bernarda Hennera w Jarosławiu (Przedstawia portretowanego stojącego na tle malowanej dekoracji, wspartego prawą ręką na postumencie. Pod zdjęciem nadruk: "B.Henner Jarosław". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta z nadrukiem: "Atelier B.Henner Jarosław". Podkład nieco zaplamiony i z małym otworem po szpilce na dolnym marginesie, poza tym stan dobry

B.Henner (1866-1913?19?) - fotograf, właściciel atelier w Jarosławiu, Krakowie i Lwowie. Praktykę fotograficzną rozpoczął w zakładzie ojca, byłego ucznia francuskiego fotografa Ludwika Lumiere'a. Następnie odbył praktykę w Wiedniu u Putznera, a także w Budapeszcie, Pradze i Sarajewie. Wiele podróżował, wędrował po miastach i miasteczkach Galicji. Pozostawił po swojej działalności duży zbiór fotografii, głównie portretowych, ale także widoków, krajobrazów górskich i wedut. Po raz pierwszy zastosował procesy pozytywowe: fotograwiurę, gumę) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0345.jpg (59397 bytes)345.[MĘŻCZYZNA i kobieta w stroju krakowskim]. [pocz. XX w.] Fotografia form. 14,7x10 cm na oryg. podkładzie form. 16x10,5 cm wykonana atelier Robert Schreinzer i Syn w Żywcu (Przedstawia parę w stylizowanym stroju krakowskim pozująca do pamiątkowej fotografii najprawdopodobniej w trakcie balu karnawałowego. W tle emblematy patriotyczne i popiersie naczelnika Tadeusza Kościuszki. Zdjęcie naklejone na oryg. podkład. Pod zdjęciem nadruk: "Robert Schreinzer i Syn w Żywcu". Na odwrocie winieta reklamowa zakładu. Stan dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0346.jpg (42874 bytes)346.[MIĘDZYRZECZE - kościół]. [przełom XIX i XX w.]. Fotografia form. 20,1x15,3 cm na podkładzie form. 32,8x25 cm (Przedstawia kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w stylu poźnogotyckim. Pod zdjęciem atramentowy napis ręką kolekcjonera: "Kościół w Międzyrzeczu". W prawym dolnym narożniku piecz.: "Ze zbioru Jana Sas Zubrzyckiego". Stan dobry) cena wywoławcza: 140

 

 

a88-0347.jpg (35702 bytes)347.[NIKIFOR na plaży]. [l. 60. XX w.]. Fotografia form. 16,8x13 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia artystę na plaży, rozmawiającego z bawiącą się dziewczynką. Na odwrocie piecz.: "Nikifor - Malarz Krynica", "Mistrz z Krynicy Nikifor", "Muzeum w Krośniewicach k/Kutna Jerzego Dunin-Borkowskiego". Stan dobry.

Nikifor Krynicki (1895-1968) - malarz prymitywista pochodzenia łemkowskiego) cena wywoławcza: 100

 

 

a88-0348.jpg (62287 bytes)348.[OBORNIKI Wielkopolskie]. [1940]. Zestaw 17 fotografii form. 6x8,5 cm nieznanego autorstwa (Przedstawiają m.in. most drewniany na Warcie, most kolejowy wybudowany w 1940, witryny sklepowe, wybudowane na początku wojny kąpielisko, domki "Arbeitsdienstu", kościół św. Krzyża i ulicę Czarnkowską, szczątki cmentarza żydowskiego (cmentarz o pow. 0,55 ha w l. 1939-1941 został doszczętnie zniszczony, nie pozostały żadne macewy). Dołączono 1 zdjęcie wykonane we wczesnych latach powojennych, na którym ujęto zapewne autora bądź właściciela kompletu. Na odwrociach większości zdjęć identyfikujące atramentowe napisy w jęz. polskim. Stan dobry) cena wywoławcza: 200

 

 

a88-0349a.jpg (45190 bytes)a88-0349b.jpg (49022 bytes)349.[PRUSY Wschodnie i Rugia]. 1930-1932. Album zaw. 171 fotografii form. ca 9x6 cm (Album form. ca 23x32 cm, k. 22, opr. kart., grzbiet przewiązany sznurkiem. Ok. 90 szt. zdjęć dotyczy terenów Prus Wschodnich, m.in. Królewiec (7 szt.), Pilawa (2 szt.), Olsztyn (2 szt.), Grunwald (12 szt.), Ostróda (2 szt.), Gdańsk, w tym port i Wisłoujście (38 szt.), Sopot (4 szt.), Malbork (13 szt.), Tczew (2 szt.). Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 300

 

 

a88-0350.jpg (40508 bytes)350.[PUŁTUSK - rozbiórka synagogi przy ul.Kotlarskiej]. [XII 1959]. Anonimowa fotografia form. 12,2x17,4 cm autorstwa Jana Lenarda (Przedstawiają synagogę wybudowaną w 1875 i rozbieraną w końcu l. 50. XX w. Zdjęcie zostało wykonane dla Urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie przez inż. Jana Lenarda w XII 1959. Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0351.jpg (56918 bytes)351.[ROZWADÓW]. [l. 40. XX w.]. Zestaw 8 fotografii form. 12,5x17 cm, 8,5x13,5 cm, 8,5x6 cm nieznanego autorstwa (Przedstawiają urzędników miejskich (wśród nich dr K. Krzehlik), urzędników i ludność miejscową na rynku przed ratuszem, rynek (palony podczas II wojny św.). Na jednej z fotografii uwidoczniony pożar ratusza miejskiego. Dołączono 2 pocztówki z 1943, na których widać rynek miasteczka, będącego dziś dzielnicą Stalowej Woli. Stan dobry) cena wywoławcza: 140

 

 

a88-0352.jpg (51159 bytes)352.[SARI Ada na Wawelu]. [wczesne l. 50. XX w.]. Fotografia form. 7,1x10,1 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia śpiewaczkę w otoczeniu muzyków i śpiewaków. Na odwrocie ołówkowe identyfikujące osoby na zdjęciu napisy: " Dyr. Lutosławski [Zygmunt], Ada Sari, Kozak [Czesław], Bierdiajew [Walerian], Sztompka [Henryk]. Stan dobry

A.Sari (Jadwida Szayer) (1886-1968) - śpiewaczka operowa, aktorka, pedagog) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0353.jpg (53178 bytes)353.[SOPOT - panorama]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 18,8x26 cm na podkładzie form. 25x33 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia panoramę miasta z zabudową willową. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Podkład nieco zaplamiony, stan zdjęcia dobry) cena wywoławcza: 180

 

 

a88-0354.jpg (30960 bytes)354.[SOPOT - molo]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 10,2,2x14 cm na podkładzie form. 16,5x25 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia drewniane molo, suszące się sieci rybackie na plaży. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. W prawym dolnym narożniku nadruk na negatywie: "1889". Na odwrocie ołówkowy napis: "Zoppot". Stan dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

a88-0355.jpg (53428 bytes)355.[SOPOT - wnętrze Domu Zdrojowego]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 19,8x25,6 cm na podkładzie form. 25x33 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia wnętrze jednej z sal w zdrojowisku. Na ścianie w lewej części kompozycji tablica poświęcona dr J.G.Häffnerowi (1775-1830) - lekarzowi wojsk napoleońskich, twórcy kąpieliska morskiego, jednemu z "ojców założycieli" Sopotu. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Podkład nieco zaplamiony, zdjęcie lekko pofałdowane) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0356a.jpg (36979 bytes)a88-0356b.jpg (46102 bytes)356.[RABKA Zdrój - kościół parafialny św. Marii Magdaleny]. [pocz. XX w.]. Zestaw 2 fotografii form. 17x22,8 cm na podkładach form. ca 24x32 cm (Na pierwszym zdjęciu budynek kościoła w porze letniej, na drugim w porze zimowej. Pod zdjęciami atramentowe napisy ręką kolekcjonera: "Kościół w Rabce" oraz piecz.: "Ze zbioru Jana Sas Zubrzyckiego". Na odwrocie zapiski identyfikacyjne ołówkiem. Stan dobry) cena wywoławcza: 200

 

 

a88-0357.jpg (27945 bytes)357.[SYROKOMLA Władysław]. 1877. Fotografia portretowa w owalu form. 7x5 cm na oryg. podkładzie form. 10,5x6,3 cm autorstwa W.Piechowskiego w Warszawie (Portretowany ujęty w półpostaci z głową zwróconą w prawo. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Pod zdjęciem odręczny nadruk: "Syrokomla 37". Na odwrocie nadruk: "Wydawnictwo W. Piechowskiego Fotografa Towarzystwa Zachęty Szt. Pięknych w Królestwie Polskiem 25 Chmielna 25 w Warszawie". Stan dobry.

W.Syrokomla, wł. Ludwik Franciszek Władysław Kondratowicz herbu Syrokomla (1823-1862) - polski poeta i tłumacz epoki romantyzmu. Autor ironicznych wierszy stylizowanych na XVIII sielankę) cena wywoławcza: 50

 

 

a88-0358.jpg (48390 bytes)358.[SZKOŁA Podoficerska Intendentury w Warszawie]. 9 II 1927. Fotografia form. 11,8x16,7 cm autorstwa Witolda Pikiela (Przedstawia uczniów 1 Oddziału Służy Intendentury podczas wykładu. Na odwrocie piecz.: "[...] W. Pikiel Fotograf-Ilustrator Wojskowego Instytutu Naukowo-Oświatowego Warszawa, ul. Nowy Świat 23/25 [...]". Stan dobry) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0359a.jpg (48214 bytes)a88-0359b.jpg (46055 bytes)359.[RYDZ-ŚMIGŁY Edward - marszałek w Szkole Podchorążych Lotnictwa]. [15 X 1937]. Zestaw 3 fotografii form. 13x18 cm autorstwa Witolda Pikiela (Przedstawiają marszałka i biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Gawlina podczas uroczystości wręczania sztandaru i promocji oficerskiej w Szkole Podchorążych Lotnictwa. Na odwrocie piecz.: "[...] W. Pikiel Fotograf-Ilustrator Wojskowego Instytutu Naukowo-Oświatowego Warszawa, ul. Nowy Świat 23/25 [...]". Odwrocia nieco zaplamione, narożniki lekko otarte, poza tym stan dobry

E.Śmigły-Rydz (1866-1941) - marszałek Polski, Naczelny Wódz w wojnie obronnej 1939 r. Polityk, ukończył studia filozoficzne w UJ i malarskie w ASP w Krakowie. 10 XI 1936 mianowany generałem broni i marszałkiem Polski

W.Pikiel (1895-1943) - fotograf i fotoreporter. Pierwszy prezes Syndykatu Fotoreporterów Polskich założonego w l. 30. XX w. Najpopularniejszy od 1919 fotoreporter wojskowy i rządowy. Jego zdjęcia i reportaże ukazywały się niemal we wszystkich gazetach polskich i w wielu zagranicznych. Podczas II wojny św. przebywał w Paryżu, a następnie w Wielkiej Brytanii jako korespondent i fotoreporter wojskowy. Zmarł w 1943 w Londynie pozostawiając olbrzymie archiwum negatywów obrazujące dzieje Wojska Polskiego na Zachodzie) cena wywoławcza: 120

 

 

a88-0360.jpg (57712 bytes)360.[WARSZAWA - Uniwersytet]. [pocz. XX w.]. Fotografia stereoskopowa form. 6,8x6,8 cm razy 2 na podkładzie form. 8,6x17,8 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia fragment budynku. Pod zdjęciem nadruk: "41. Varsovie: L'universit imperiale". Na odwrocie stare zapiski atramentem. Stan dobry) cena wywoławcza: 60

 

 

a88-0361.jpg (34415 bytes)361.[WARSZAWA - galary na Wiśle]. [pocz. XX w.]. Zestaw 2 fotografii stereoskopowych form. 7,2x6,8 cm razy 2 na podkładzie form. 8,8x17,8 cm nieznanego autorstwa (Pod zdjęciem nadruk: "96. 97. VARSOVIE: Sur le bord de la Vistule.". Na odwrocie stare zapiski atramentem. Jedno zdjęcie uszkodzone, drugie w stanie dobrym) cena wywoławcza: 80

 

 

a88-0362.jpg (61916 bytes)362.[WARSZAWA - gmach Sądu Głównego]. [po 1915]. Fotografia form. 17,2x23 cm na podkładzie form. 25,5x34 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia wejście do budynku z trzema mężczyznami stojącymi na schodach. Na budynku tablica z rosyjską numeracją domów. Nad wejściem tymczasowa tablica z napisem: "Sąd Główny". Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 140

 

 

a88-0363b.jpg (55225 bytes)a88-0363a.jpg (59428 bytes)363.[WARSZAWA - fragment getta]. VI 1941. Zestaw 2 fotografii form. 9,5x6 cm, 6x9 cm nieznanego autorstwa (Przedstawiają fragment getta - Tłomackie nr 6-10. Na zdjęciach bawiące się dzieci przed kamienicami na Placu Tłomackie. Przed II wojną św. była to reprezentacyjna część dzielnicy żydowskiej. Na jednej z fotografii istniejąca do dziś studnia zwana "Gruba Kaśka". Na miejscu widocznych na fotografii kamienic dziś stoi pawilon handlowy (m.in. Pizza Hut), a na lewo gmach Arsenału. Po drugiej stronie ulicy, skąd wykonywano fotografie obecnie stoi błękitny wieżowiec przy pl. Bankowym. Na odwrociach identyfikujące ołówkowe napisy w jęz. niemieckim. Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

a88-0364.jpg (58467 bytes)364.[WARSZAWA - zniszczenia wojenne - Stare Miasto]. 1944. Zestaw 4 fotografii form. 9x11,7 cm nieznanego autorstwa (Przedstawiają zburzone kamienice na Starym Mieście, kobiety opuszczające stolicę. Na odwrociach ołówkowe napisy: "Zniszczenia Warszawy w czasie powstania 1944 r. Zdjęcie wyk. przez Niemca". Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

a88-0365.jpg (55781 bytes)365.[WARSZAWA - zniszczenia wojenne - ruiny]. [1945]. Fotografia prasowa form. 18x13 cm wykonana w Wytwórni Filmowej W.P. (Przedstawia zniszczoną rzeźbę św. Anny nauczającej Maryję z kościoła p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie. Na rzeźbie napis: "Matka Boska św. Anna". Na odwrocie piecz.: "Wytwórnia Filmowa W.P.". Stan dobry) cena wywoławcza: 60

 

 

a88-0366a.jpg (41626 bytes)a88-0366b.jpg (46979 bytes)366.[I WOJNA światowa - Zakliczyn i okolice]. 1914. Zestaw 7 fotografii form. 6x6 cm nieznanego autorstwa (Przedstawiają m.in. jeńców rosyjskich wziętych do niewoli w Zakliczynie przez wojska austriackie, ćwiczenia wojskowe armii austriackiej 18 I 1914, eksplozję wagonu amunicyjnego w okolicach Nowego Sącza. Pięć zdjęć zamontowanych na drukach "Feldpostkorrespondenzkarte" z obszernymi, atramentowymi identyfikującymi, napisami w jęz. niemieckim. Stan dobry) cena wywoławcza: 180

 

 

a88-0367.jpg (52970 bytes)367.[I WOJNA światowa - Bukowina]. [1916-1917]. Zestaw 13 fotografii form. 8,7x12 cm, 6,5x11,2 cm wykonanych prawdopodobnie przez żołnierza niemieckiego (Przedstawiają cerkwie (2 szt.), budownictwo ludowe (5 szt.), typy ludowe z Bukowiny (6 szt.). Na odwrociach większości zdjęć identyfikujące ołówkowe napisy w jęz. niemieckim. Stan dobry) cena wywoławcza: 160

 

 

a88-0368a.jpg (31918 bytes)a88-0368b.jpg (31830 bytes)368.[II WOJNA światowa - album żołnierza niemieckiego z jednostki saperów]. [1939]. Album zaw. 53 fotografie form. ca 8,5x13,5 cm, 7x10 cm, 5,5x8,5 cm (Album form. ca 23x33 cm, k. 25 (w tym 17 pustych), opr. kart., grzbiet przewiązany sznurkiem. Na zdjęciach przedstawiono zniszczenia wojenne w miejscowościach Lubosz (Lubosch, pow. międzychodzki), Szamotuły (Samter), Obrzycko (Obersitzko, pow. szamotulski), odbudowę mostów w pow. Szamotuły jesienią 1939, poświęcenie odbudowanego mostu przez namiestnika tzw. Kraju Warty Artura Greisera. Wszystkie zdjęcia naklejone na podkłady i opisane w jęz. niemieckim. Oprawa lekko otarta, stan zdjęć bardzo dobry

A.Greiser (1897-1946) - nazistowski polityk. W 1934 prezydent Wolnego miasta Gdańska, w l. 1939-1945 namiestnik Rzeszy w Kraju Warty odpowiedzialny za zbrodnie na ludności polskiej w Wielkopolsce i eksterminację żydów, m.in. w getcie łódzkim) cena wywoławcza: 400

 

 

a88-0369.jpg (88702 bytes)369.[II WOJNA światowa - Pomorze - pierwsze dni wojny]. [1939]. Zestaw 10 fotografii form. 6,5x9,3 cm, 6x6,3 cm nieznanego autorstwa (Przedstawiają m.in. Bajtkowo na Mazurach (stacja kolejowa obsługująca niemieckie poligony wojskowe), Laskowice Pomorskie (tabory niemieckie), Plewno (zniszczone niemieckie czołgi w wyniku bitwy pod Bukowcem stoczonej 3 IX przez 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich z 3 Dywizją Wehrmachtu), żołnierzy niemieckich, zniszczony dworzec kolejowy. Na odwrociach zdjęć identyfikujące ołówkowe napisy w jęz. niemieckim. Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 200

 

 

370.[II WOJNA światowa - egzekucja w Warszawie]. [1943?]. Zestaw 2 fotografii form. 6,5x9 cm, 6x8,5 cm nieznanego autorstwa (Przedstawiają egzekucję publiczną w dawnej dzielnicy Młynów, na jednym z cmentarzy znajdującym się w zespole, w skład którego wchodziły m.in.: cmentarz Powązkowski, dwa cmentarze ewangelickie, cmentarz żydowski. Na odwrocie jednego ze zdjęć napis: "Egzekucja na Młynowie, 1943? fotogr. przekazał p. Brodowski". Fotografie pochodzą ze zbiorów Adama Rutkowskiego. Stan dobry) cena wywoławcza: 120

 

 

 

Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".

 

Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz. 1-156)

Nowa literatura, nowa sztuka (poz. 157-247)

Ekslibrisy (poz. 248-271)

Plakaty (poz. 371-519)

Druki ulotne (poz. 520-551)

  Okupacja w Krakowie (poz. 552)

Varia (poz. 553-587)

Kartografia (poz. 588-665)

Starodruki (poz. 666-683)

Czasopisma (poz. 684-765)

Książki rękopiśmienne (poz. 766-768)

Wydawnictwa XIX-XX w. (poz. 769-1328)

Księgoznawstwo, bibliografie (poz. 1329-1345)