Antykwariat
"Rara Avis" w Krakowie![]()
Aukcja odbyła się 20 lutego 2010
Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).
FOTOGRAFIA
272.BUŁHAK
Jan — Wilno. "Kościół św. Anny i Bernardynów". [1934?]. Fotografia form. 10,8x16
cm na podkładzie form. 32x24 cm (Widok na zabudowania kościelne w porze zimowej.
W prawym dolnym narożniku zdjęcia i podkładu wyciski: "Jan Bułhak Wilno".
Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka".
Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wilno", "J. Bułhak
Art. Fotograf Wilno. ul. Jagiellońska 8", "Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright
by J.Bułhak Wilno 1934?". Odwrocie podkładu nieco zakurzone, stan zdjęcia bardzo
dobry
J.Bułhak (1876-1950) - wybitny polski fotografik, nestor polskiej fotografii, filozof i teoretyk, założyciel Fotoklubu Wileńskiego w 1927, a także współtwórca ZPAF po II wojnie św. Pierwszą swoją pracownię założył z namowy Ferdynanda Ruszczyca. Przez pewien czas przebywał w drezdeńskiej pracowni Hugo Erfurta. Jego pierwsze prace wileńskie powstały w l. 1912-1919 i poświęcone były głównie pejzażowi oraz architekturze monumentalnej. Właśnie te tematy stały się wiodące w jego twórczości i to nimi głównie zajmował się do końca życia. Był twórcą fotografiki krajobrazowej. Jego kolekcja ok. 10.000 zdjęć "Polska w krajobrazach fotograficznych" i fototeka zdjęć polskich i zagranicznych spłonęły w Wilnie w 1944. Po wojnie, do 1946 wykonał ok. 1.000 zdjęć zniszczeń i odbudowy Warszawy i ok. 2.000 zdjęć z Ziem Zach. Wydał wiele albumów, tek, pocztówek z fotografiami, głównie kresowymi, a zwłaszcza dotyczącymi Wileńszczyzny. Był również autorem wielu podręczników estetyki i techniki fotografii, krajoznawstwa oraz inicjatorem badań hist. dotyczących fotografii) cena wywoławcza: 500
273.BUŁHAK
Jan — Wilno. "Kościół św. Anny". [l. 30. XX w.]. Fotografia form. 12,5x6,5 cm
(Widok na zabudowania kościelne w porze letniej. W prawym dolnym narożniku
zdjęcia wycisk: "J.Bułhak". Na odwrocie piecz.: "Prawa autorskie zastrzeżone J.
Bułhak" oraz napisy ołówkiem: "Wilno Kościół św. Anny", "N 10056". Stan dobry)
cena wywoławcza: 300
274.BUŁHAK
Jan — Wilno. "Ostra Brama od strony zewnętrznej". [l. 20. XX w.]. Fotografia
form. 9x13,6 cm (Widok na Ostrą Bramę. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk:
"J.Bułhak". Pod zdjęciem pasem papieru z maszynopisowym tekstem: "Ostra Brama od
strony zachodniej. Fot. Jan Bułhak ok. 1925 r.". Fotografię wykorzystano do
obiegu w korespondencji prywatnej syna artysty Janusza. Stan dobry) cena
wywoławcza: 300
275.BUŁHAK
Jan — Wilno. Kościół Wizytek. [l. 20. XX w.]. Fotografia form. 16,8x11,6 cm na
podkładzie form. 32x24 cm (Widok na Kościół Wizytek p.w. Serca Jezusowego. W
prawym dolnym narożniku zdjęcia wyciski: "Jan Bułhak Wilno". Fotografia należy
do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.:
"Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wilno Kościół Wizytek", "J. Bułhak Art.
Fotograf Wilno. ul. Jagiellońska 8", "Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright by #D
F) cena wywoławcza: 500
276.BUŁHAK
Jan — Wilno. Góra Trzykrzyska. [l. 20. XX w.]. Fotografia form. 11,1x16,8 cm na
podkładzie form. 32x24 cm (Widok na górę z zakola rzeki Wilejki z pomnikiem
trzech białych krzyży na drugim planie. W prawym dolnym narożniku zdjęcia i
podkładu wyciski: "Jan Bułhak Wilno". Fotografia należy do autorskiego cyklu
"Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach
fotogr. J. Bułhaka Wilno Góra Trzykrzyska", "J. Bułhak Art. Fotograf Wilno. ul.
Jagiellońska 8", "Wszelkie prawa zastrzeżone Copyright by J.Bułhak Wilno". Stan
bardzo dobry) cena wywoławcza: 500
277.BUŁHAK
Jan — Wołyń. Droga wokół wsi Pełcza. 1934. Fotografia form. 11,2x16,1 cm (Droga
z jadącym wozem zaprzężonym w dwa konie. W prawym dolnym narożniku zdjęcia
wycisk: "J.Bułhak Wilno". Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w
obrazach fotogr. J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J.
Bułhaka Wołyń No 9671 [wpisane kredką] p. Dubno Droga koło wsi Pełcza [wpisane
ołówkiem] J. Bułhak Art. Fotograf Wilno. ul. Orzeszkowej 3 6000 obrazów fot. z
całej Polski", "Copyright by Jan Bułhak Wilno 1934", "Wzór", "Zbiory Dr.
Mieczysława Orłowicza". Stan dobry) cena wywoławcza: 500
278.BUŁHAK
Jan — Wołyń. Dubno. Zamek. 1934. Fotografia form. 11,2x16,6 cm (Widok zamku od
strony mostu. Fotografia należy do autorskiego cyklu "Polska w obrazach fotogr.
J. Bułhaka". Na odwrocie piecz.: "Polska w obrazach fotogr. J. Bułhaka Wołyń No
8621 [wpisane ołówkiem] Dubno Zamek [wpisane ołówkiem] J. Bułhak Art. Fotograf
Wilno. ul. Orzeszkowej 3 6000 obrazów fot.z całej Polski", "Copyright by Jan
Bułhak Wilno 1934", "Wzór", "Zbiory Dr. Mieczysława Orłowicza". Stan dobry)
cena wywoławcza: 500
279.CZECHOWICZ
Józef — Wilno. [1873?]. Fotografia form. 13,7x23,8 cm (Przedstawia widok od
strony kościoła św. Rafała. Na odwrocie napis ołówkiem: "Wilno - widok od str.
kościoła św. Rafała. Na I planie kapliczka z Chrystusem dźwigającym krzyż ul.
Zygmuntowska (nad brzegiem). Góra Zamkowa - u jej stóp - koszary saperów, bliżej
Biblioteka Wróblewskich, Katedra ... Fot. J.Czechowicz, 1873 r (?)". Narożniki
lekko otarte, na odwrocie fragmenty taśmy, stan ogólny dobry.
J.Czechowicz (1817-1887) - pierwszy wileński fotograf - pejzażysta, nazwany przez Jana Bułhaka ojcem fotografii wileńskiej. Atelier portretowe artysty należało do najbardziej cenionych w Wilnie. Przyczyniło się do tego m.in. nonszalanckie traktowanie ludzi. W stosunku do klientów był nerwowy i kapryśny, wymagał od nich szczególnych warunków fizycznych. Odmawiał portretowania osób, które mu się nie podobały. Nie uznawał żadnych zmian, retuszy. Mimo tego, miał wystarczający dochód z portretowania. Największą jednak jego zasługą były fotografie plenerowe, których stworzył około dwustu. Wprowadzał nowatorskie ujęcia, zmieniał perspektywę, kompozycję. Czechowicz również jako pierwszy w Wilnie fotografował peryferyjne dzielnice miasta i sceny z życia codziennego mieszkańców. Jego zdjęcia przedstawiające Wilno i okolice były bardzo popularne. Pozostały po nim liczne negatywy, na których zostało utrwalone Wilno jakiego już nie ma. Po śmierci fotografa zakład wraz z wyposażeniem odziedziczyła jego żona Anna. Rok później wyszła za mąż za malarza Wincentego Slendzińskiego. Anna Sleńdzińska nie uzyskała zezwolenia na prowadzenie zakładu i utraciła prawo do używania nazwiska Czechowicza jako znaku firmowego. Nowe odbitki sygnowane były na odwrocie pieczęcią tuszową z jej nazwiskiem. Studio fotograficzne zamknięto ok. 1900) cena wywoławcza: 300
280.DORYS
[Benedykt Jerzy] — "Portret Tadeusza Kulisiewicza". [l. 40. XX w./1959].
Fotografia czarno-biała form. 39,8x26 cm (Portretowany ujęty w pół postaci.
Patrzy na wprost, ręce splecione leżą na podołku. W prawym dolnym narożniku
zdjęcia na negatywie: "Dorys". Na odwrocie piecz.: "B. J. Dorys Art. -
Fotografik Warszawa, Nowy Świat 29 [...]". Narożniki lekko otarte, poza tym stan
dobry.
T.Kulisiewicz (1899-1988) - artysta grafik i rysownik
B.Dorys, właśc. Rotenberg (1901-1990) - wybitny polski fotograf. Prowadził najpopularniejsze atelier portretowe w Warszawie aż do drugiej poł. l. 80. XX w. Fotograf "wielkiego świata towarzyskiego", aktorów, znanych postaci świata nauki, kultury i polityki. Autor niezwykle cennych zdjęć Kazimierza nad Wisłą (powstałych w 1931 i 1932 roku), które stały się wydarzeniem w dziedzinie fotografii dokumentalnej i uchodzą za pierwszy polski reportaż fotograficzny. Współzałożyciel ZPAF) cena wywoławcza: 1.500
281.DORYS
[Benedykt Jerzy] — "Portret Ludwika Solskiego". [1948/1959]. Fotografia
czarno-biała form. 40x29,5 cm (Portretowany ujęty w popiersiu, wsparty prawą
ręką na oparciu krzesła. W lewym dolnym narożniku zdjęcia na negatywie: "Dorys".
Na odwrocie piecz.: "B. J. Dorys Art. - Fotografik Warszawa, Nowy Świat 29
[...]". Narożniki Marginesy nieco otarte, poza tym stan dobry.
L.Solski, właśc. Ludwik Napoleon Sosnowski (1855-1954) - aktor, reżyser) cena wywoławcza: 1.500
282.DORYS
[Benedykt Jerzy] — "Portret Stanisława Stanisławskiego". [1929/1959]. Fotografia
czarno-biała form. 40x29,5 cm (Portretowany ujęty w pół postaci. Patrzy na
wprost, ręce oparte na kolanach. W lewym dolnym narożniku zdjęcia sygn.
ołówkiem: "Dorys". Na odwrocie piecz.: "B. J. Dorys Art. - Fotografik Warszawa,
Nowy Świat 29 [...]". Stan dobry.
S.Stanisławski, właśc. Bratman (1870-1941) - aktor i reżyser. Jeden z najznakomitszych przedstawicieli stylu fredrowskiego) cena wywoławcza: 1.500
283.HERMANOWICZ
Henryk — [Portret Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego]. [l. 50. XX w.].
Fotografia form. 17,8x12,7 cm (Pisarz ujęty w popiersiu. Bez piecz. na odwrocie.
Stan bardzo dobry.
K.I.Gałczyński (1905-1953) - polski poeta
H.Hermanowicz (1912-1992) - wybitny polski fotograf. Jeden z najwybitniejszych uczniów Jana Bułhaka. Urodzony w Wilnie. Od 1937 pracował w Krzemieńcu w pracowni fotograficznej prowadzonej przez Stanisława Sheybala. Od 1945 osiadł na stałe w Krakowie, gdzie stworzył jeden z najpiękniejszych portretów fotograficznych tego miasta zatytułowany "Kraków - cztery pory roku". Autor zdjęć w wielu wydawnictwach książkowych) cena wywoławcza: 180
284.HERMANOWICZ
Henryk — [Irena Kwiatkowska w przedstawieniach kabaretu "7 Kotów"]. [1946/1947].
Zestaw 4 fotografii form. 12x18 cm, 13,8x8,9 cm, 12,8x8,8 cm (Na odwrocie
jednego ze zdjęć piecz.: "Zdjęcie Henryka Hermanowicza [...]". Na odwrotach 2
zdjęć napisy czerwoną kredką: "7 Kotów Kwiatkowska Irena". . Stan bardzo dobry
I.Kwiatkowska (ur. 1912) - aktorka teatralna i filmowa, najwybitniejsza aktorka powojennej estrady. Zagrała ponad sto ról teatralnych, dwadzieścia filmowych i telewizyjnych
Kabaret Siedem Kotów - jeden z pierwszych powojennych kabaretów polskich, powstał w XI 1946 założony przez K.I.Gałczyńskiego. Konferansjerem był J.Waldorff. Muzykę do większości piosenek pisała A.Kitscham. W kabarecie występowali m.in.: I.Kwiatkowska (niezapomniana rola Hermenegildy Kociubińskiej), T.Olsza, L.Sempoliński. Kabaret istniał zaledwie jeden sezon prezentując wiersze, piosenki, skecze obyczajowe, żarty polityczne) cena wywoławcza: 240
285.[KAUZIK
Stanisław]. [l. 30. i 40. XX w.]. Zestaw 12 fotografii form. ca 18x24 cm, 17x23
cm, 13x18 cm, 12x17 cm (Przedstawiają polityka jako uczestnika różnych
uroczystości, posiedzeń, wizytacji w kraju i za granicą. Na dwóch fotografiach
upamiętniona wizyta redaktora holenderskiego pisma katolickiego "De Maasbode" o.
Hiacynta Hermansa w XII 1933 w Polsce (szczegółowa lista osób uwidocznionych na
fotografii na: www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/123136:1/). Na innej fotografii
bankiet dla prezydenta Stefana Starzyńskiego 8 II 1938 (zdjęcie wykonane przez
Jana Rysia w Warszawie). Na odwrotach kilku zdjęć piecz.: "Józef Różewicz
fotograf pism ilustrowanych Warszawa [...]". Stan dobry
S.Kauzik, pseudonim Dołęga-Modrzewski (1891-1959) - polski polityk i prawnik, zaufany współpracownik W.Grabskiego. W czasie oblężenia Warszawy we IX 1939 szef Biura Prasowego S.Starzyńskiego - Komisarza Cywilnego przy dowództwie Obrony Warszawy. Od 1945 przebywał na emigracji w Anglii. Współzałożyciel Skarbu Narodowego w 1947 i minister oświaty rządu RP na uchodźstwie. Jego bratem był Jan Kauzik (1860-1930) - artysta malarz i pedagog) cena wywoławcza: 360
286.MUCHA
Stanisław — Krynica - hall w Nowych Łazienkach. [l. 50. XX w.]. Fotografia form.
17,2x23,3 cm (Na odwrocie piecz.: "Stanisław Mucha Artysta Fotografik Członek
Zw. Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Kraków, ul. Gen. Sikorskiego 10 [...]"
oraz napis ołówkiem identyfikujący zdjęcie. Stan bardzo dobry.
S.Mucha (1895-1976) - fotograf krakowski. W czasie I wojny św. fotografował działania Legionów Polskich. Od 1922 studiował w Krakowie prawo i został fotoreporterem IKC. W 1929 otworzył w Krakowie własne atelier ukierunkowane na fotografię pejzażową, a także dokumentującą architekturę i życie Krakowa. Od 1952 członek ZPAF) cena wywoławcza: 100
287.MUCHA
Stanisław — Krynica - widok z tarasu kolejki na Górze Parkowej. [l. 50. XX w.].
Fotografia form. 17,4x23,3 cm (Na odwrocie piecz.: "Stanisław Mucha Artysta
Fotografik Członek Zw. Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Kraków, ul. Gen.
Sikorskiego 10 [...]" oraz napis ołówkiem identyfikujący zdjęcie. Stan bardzo
dobry.) cena wywoławcza: 120
288.MUCHA
Stanisław — Żegiestów - widok na ośrodek "Wiktor" i rzekę Poprad. [l. 50. XX
w.]. Fotografia form. 17,4x23,3 cm (W prawym dolnym narożniku wycisk: "Fot.
St.Mucha". Na odwrocie piecz.: "Stanisław Mucha Artysta Fotografik Członek Zw.
Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) Kraków, ul. Gen. Sikorskiego 10 [...]",
napis ołówkiem identyfikujący zdjęcie. Stan dobry) cena wywoławcza: 120
289.NOWOSIELSKI
Antoni — "Erich Koch w drodze na proces". XI 1958. Fotografia form. 24x18,2 cm
(Przedstawia dwóch milicjantów niosących zbrodniarza na salę rozpraw. Na
odwrocie piecz.: "Antoni Nowosielski Fotografik Warszawa [...]", pasek papieru z
maszynopisowym tekstem: "3367. XI. 1958. Proces byłego gauleitera Prus
Wschodnich Ericha Kocha przed Sądem Wojewódzkim w Warszawie". Stan dobry
A.Nowosielski (1912-1975) - zajmował się fotografią zawodowo, pracując głównie jako fotoreporter. Od 1952 członek ZPAF) cena wywoławcza: 120
290.PUCHALSKI
W[łodzimierz] — "Orzesznica". [l. 50. XX w.]. Fotografia form. 17,8x12,4 cm
(Przedstawia zwierzątko wśród liści. Na odwrocie piecz.: "[...] Autor: W.
Puchalski" oraz napis ołówkiem: "Orzesznica". Stan bardzo dobry) cena
wywoławcza: 80
291.PUCHALSKI
W[łodzimierz] — "Łosza". [l. 50. XX w.]. Fotografia form. 13,2x18,2 cm
(Przedstawia klępę dostojnie idącą przez mokradło. Na odwrocie piecz.: "Fot. Wł.
Puchalski Kraków 24 Sarnie Uroczysko 6 [...]". Stan bardzo dobry) cena
wywoławcza: 80
292.PUCHALSKI
W[łodzimierz] — "Kuna leśna". [l. 50. XX w.]. Fotografia form. 12,9x18,2 cm
(Przedstawia zwierzątko w trakcie penetracji ptasiego gniazda z jajkami. Na
odwrocie piecz.: "Fot. Wł. Puchalski Kraków 24 Sarnie Uroczysko 6 [...]". Stan
bardzo dobry) cena wywoławcza: 80
293.PUCHALSKI
W[łodzimierz] — "Czapla siwa". [l. 50. XX w.]. Fotografia form. 18x13,1 cm
(Przedstawia ptaka stojącego na gałęzi. Na odwrocie piecz.: "Fot. Wł. Puchalski
Kraków 24 Sarnie Uroczysko 6 [...]". Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 80
294.PUCHALSKI
W[łodzimierz] — Zestaw 4 fotografii z l. 70. XX w. form. 12,3x17,8 cm, 12,5x17,3
cm, 18,3x12 cm, 14,8x10,7 cm (Przedstawiają stado żubrów, rysia, bąka na
gnieździe, pisklęta w dziupli. Na odwrotach piecz.: "Copyright by W. Puchalski
Poland". Na odwrocie jednej z fotografii odręczna dedykacja fotografa,
inna z fotografii posłużyła W.Puchalskiemu jako karta korespondencyjna. Stan
bardzo dobry) cena wywoławcza: 180
295.RZEWUSKI
Walery — [Grupa gospodyń i gospodarzy]. [l. 70. XIX w.]. Fotografia form. 9x13,5
cm na oryg. podkładzie form. 11x16,5 cm (Przedstawia grupę kobiet i mężczyzn na
tle malowanej i naturalnej scenografii. Na pierwszym planie gospodyni częstująca
wódką. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z czerwonym obramowaniem. Na
prawym marginesie podkładu nadruk: "Walery Rzewuski Kraków Wesoła - Dom własny".
Na odwrocie reklamowa winieta firmy. Podkład lekko zakurzony, stan zdjęcia
bardzo dobry
W.Rzewuski (1837-1888) - fotograf krakowski, działacz społeczny, jeden z pionierów polskiej fotografii. Studiował chemię w Krakowie i Wiedniu. Od 1860 prowadził w Krakowie renomowany zakład fotograficzny. Wybitny obywatel i radny miasta Krakowa. Znany z fotografii etnograficznej, pejzaży Tatr, tworzył tzw. "żywe obrazy". Autor portretów, w tym powstańców z 1863 i pierwszych albumowych zdjęć aktorów) cena wywoławcza: 120
296.RZEWUSKI
Walery — "Tondo z wizerunkiem Stefana Batorego". [l. 70.? XIX w.]. Fotografia
form. 14x14 cm na oryg. podkładzie form. 30,5x23 cm (Fotografia plakiety z
postacią króla wykonanej z repusowanego metalu, postać wypukła, korona
nakładana. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Nad zdjęciem wycisk:
"Zakład Fotograficzny Walerego Rzewuskiego w Krakowie" oraz nadruk:
"Fotografował z natury Walery Rzewuski w Krakowie Wesoła ul. Podwale 27 B".
Podkład lekko zakurzony, stan zdjęcia bardzo dobry) cena wywoławcza: 80
297.RZEWUSKI
Walery — "Tondo z wizerunkiem Jana Kazimierza". [l. 70.? XIX w.]. Fotografia
form. 14x14 cm na oryg. podkładzie form. 30,5x23 cm (Fotografia plakiety z
postacią króla wykonanej z repusowanego metalu, postać wypukła, korona
nakładana. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Nad zdjęciem wycisk:
"Zakład Fotograficzny Walerego Rzewuskiego w Krakowie" oraz nadruk:
"Fotografował z natury Walery Rzewuski w Krakowie Wesoła ul. Podwale 27 B".
Podkład lekko zakurzony, stan zdjęcia bardzo dobry) cena wywoławcza: 80
298.SZUBERT
A[wit] — Między Krzesanice powyżej wielkiego źródła. [przeł. XIX i XX w.].
Fotografia form. 13,2x20,5 cm na oryg. podkładzie form. 24x32 cm (W lewym dolnym
narożniku zdjęcia wycisk: " A. Szubert Fotograf w Krakowie". Zdjęcie naklejone
na oryg. podkład. Pod kompozycją nadruk: "Widok z Tatr. Fotografował z natury A.
Szubert z Krakowa". Na dolnym marginesie nadruk: "Między Krzesanice powyżej
wielkiego źródła". W narożnikach ślady po szpilkach, podkład nieco zaplamiony,
stan zdjęcia dobry
A.Szubert (1837-1919) - artysta malarz, fotograf, studiował w krakowskiej ASP i w Rzymie, jeden z pierwszych tatrzańskich fotografów. Fotografował głównie Tatry i Pieniny. Otworzył zakłady w Krakowie i Szczawnicy, od lat 70. XIX w. fotografował również dzieła sztuki, głównie malarstwo) cena wywoławcza: 80
299.[AJDUKIEWICZ
Tadeusz - portret]. [l. 90. XIX w.]. Fotografia form. 13,7x9,6 cm na oryg.
podkładzie form. 16,5x11 cm autorstwa Józefa Sebalda w Krakowie (Przedstawia
artystę w mundurze. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Pod zdjęciem
wyzłocony nadruk: "J. Sebald Kraków". Na odwrocie reklamowa winieta zakładu oraz
napis atramentem: "Tadeusz Ajdukiewicz zmarł 9 stycznia 1916 w Krakowie". Stan
bardzo dobry
T.Ajdukiewicz (1852-1916) - malarz, autor portretów, scen batalistycznych i rodzajowych
J.Sebald (1853-1931) - fotograf krakowski. Od 1890 r. prowadził wspólnie z Juliuszem Mienem atelier mieszczące się kolejno przy ul.Sławkowskiej 31 i ul.Podwale 27B. Prowadził pracownie przy ul.Batorego 12 i ul.Krupniczej 7 w Krakowie. Współtwórca tradycji fotografii zakładowej) cena wywoławcza: 80
300.[BANDURSKI
Władysław, biskup]. [l. 20. XX w.]. Fotografia form. 12x16,7 cm na podkładzie
form. 23x26,3 cm autorstwa L.Wieleżyńskiego we Lwowie (Przedstawia
biskupa Bandurskiego i niezidentyfikowanego biskupa (prawdopodobnie jednego z
biskupów pomocniczych lwowskich) upozowanych do pamiątkowej fotografii. Na
odwrocie piecz.: "'ATA' Zakład fotograficzny L. Wieleżyński Lwów Piekarska 1c.
tel. 27-32". Podkład lekko zaplamiony, stan zdjęcia bardzo dobry
W.Bandurski (1865-1932) - biskup, kaznodzieja, działacz niepodległościowy. W 1887 otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1894 sekretarz i kapelan biskupa krakowskiego J. Puzyny. Od 1895 kanclerz kurii biskupiej w Krakowie. Od 1903 kanonik kapituły krakowskiej. W 1906 został biskupem i sufraganem w archidiecezji lwowskiej. Prowadził działalność społeczną i pedagogiczną. W l. 1911-1912 uczestnik akcji narodowej i religijnej obrony Chełmszczyzny. Kapelan powstałej w 1912 tajnej organizacji niepodległościowej "Konfederacja Polska" patronującej Drużynom Bartoszowym, Strzelcowi, Sokołowi. Podczas I wojny św. jako opiekun uchodźców i jeńców polskich w Wiedniu współpracował z Naczelnym Komitetem Narodowym. Honorowy kapelan I Brygady Legionów Polskich, wygłaszał kazania na pierwszej linii frontu. W 1919 powrócił do Lwowa, gdzie podjął działalność duszpasterską wśród żołnierzy. Od 1920 w Wilnie biskup polowy wojsk Litwy Środkowej. Wielokrotnie odznaczany wysokimi orderami i odznaczeniami państwowymi) cena wywoławcza: 100
301.[BANDURSKI
Władysław, biskup]. [l. 20. XX w.]. Fotografia form. 12x16,7 cm na podkładzie
form. 23x26,3 cm autorstwa L.Wieleżyńskiego we Lwowie (Przedstawia
biskupa Bandurskiego i innych dostojników w otoczeniu młodzieży szkolnej
upozowanych do pamiątkowej fotografii. Na odwrocie piecz.: "'ATA' Zakład
fotograficzny L. Wieleżyński Lwów Piekarska 1c. tel. 27-32". Podkład nieco
zaplamiony, stan zdjęcia bardzo dobry) cena wywoławcza: 100
302.[BUDOWA
linii kolejowej na Syberię - most na rzece Pyszna]. 1885. Fotografia form.
16,7x23 cm na podkładzie form. 24,5x33,5 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia
końcowy etap budowy mostu z pociągiem towarowym wjeżdżającym na most. Zdjęcie
naklejone na kartonowy podkład. W lewym dolnym narożniku podkładu niezbyt
czytelny napis atramentem: "G. Grodzińskiemu. Most przez rz. Pyszną na CK.
Tiumeńskiej dr. żel. [...] zbudował w r. 1885 [...]". Stan dobry) cena
wywoławcza: 140
303.[BUDOWA
linii kolejowej na Syberię - most na rzece Iset]. 1885. Fotografia form. 18,8x26
cm na podkładzie form. 24,5x33,8 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia końcowy
etap budowy mostu z pociągiem stojącym na moście. Zdjęcie naklejone na kartonowy
podkład. W lewym dolnym narożniku podkładu niezbyt czytelny napis atramentem:
"A. Nalepińskiemu. Most przez rz. Iset w mieście Ekaterynburgu [...] na CK.
Tiumeńskiej drodze żel. 1885 r. zbudowany przez [...]". Stan dobry) cena
wywoławcza: 140
304.[CZĘSTOCHOWA
- panorama miasta]. [l. 90. XIX w.]. Fotografia form. 22x28,5 cm na podkładzie
form. 25,5x35,5 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na miasto z
klasztorem na drugim planie. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie
ołówkowy napis identyfikujący zdjęcie. Podkład zaplamiony i nieco nadkruszony,
zdjęcie lekko zaplamione) cena wywoławcza: 120
305.[CZĘSTOCHOWA
- widok na Jasną Górę]. [nie przed 1889, nie po 1900]. Fotografia form.
21,3x28,8 cm na podkładzie form. 25,2x36 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia
widok na klasztor z pomnikiem cara Aleksandra II na pierwszym planie. Zdjęcie
naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis identyfikujący
zdjęcie. Podkład zaplamiony i nieco nadkruszony, zdjęcie lekko zaplamione)
cena wywoławcza: 120
306.[GDAŃSK
- Długie Pobrzeże]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 10,4x14,2 cm na podkładzie
form. 16,5x25 cm nieznanego autorstwa (Widok na Motławę i Długie Pobrzeże za
Bramą Chlebnicką do Żurawia. Podkład lekko zaplamiony, stan zdjęcia dobry)
cena wywoławcza: 100
307.[GDAŃSK
- Dwór Artusa]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 25,5x18,8 cm na podkładzie
form. 33x25 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na dwór z fontanną
Neptuna na pierwszym planie. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie
ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Podkład lekko przykurzony, stan zdjęcia dobry)
cena wywoławcza: 120
308.[GDAŃSK
- Dwór Bractwa św. Jerzego]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 21,3x26 cm na
podkładzie form. 25x33 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na dwór i
Złotą Bramę od zachodu. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie
ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Podkład i zdjęcie lekko zaplamione, stan ogólny
dobry) cena wywoławcza: 120
309.[GDAŃSK
- fragment budynku]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 28x22,3 cm na podkładzie
form. 33x25 cm nieznanego autorstwa (Najprawdopodobniej przedstawia fasadę
boczną budynku gmachu Regencji, dawnego Sejmu Prus Zachodnich. Zdjęcie naklejone
na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Podkład nieco,
stan zdjęcia dobry) cena wywoławcza: 80
310.[GDAŃSK
- portal boczny]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 27,2x22,2 cm na podkładzie
form. 33x25 cm nieznanego autorstwa (Według ołówkowego napisu identyfikującego
na odwrocie przedstawia portal przy jednym z wejść do gmachu Regencji Sejmu Prus
Zachodnich. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowe napisy:
"Gdańsk 1884", "Boczny portal Regierungsgebaude". Podkład lekko zaplamiony, stan
zdjęcia dobry) cena wywoławcza: 80
311.[GDAŃSK
- Ratusz Staromiejski]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 24,3x18,7 cm na
podkładzie form. 33x25 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na ratusz od
strony ul. Korzennej. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie
ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Stan dobry) cena wywoławcza: 120
312.[GDAŃSK
- Wielka Sala Rady w Ratuszu Głównego Miasta]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form.
22x27,4 cm na podkładzie form. 25x33 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia
wystrój wnętrza najpiękniejszej sali ratusza, zachowanej do czasów obecnych,
zwanej Salą Czerwoną. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie
ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Stan dobry) cena wywoławcza: 120
313.[GDAŃSK
- Wielka Zbrojownia]. 1879. Fotografia form. 26,7x18,6cm na podkładzie form.
33x25 cm autorstwa R. Th. Kuhna (Przedstawia widok os strony wschodniej,
od ul. Piwnej. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na dolnym marginesie
negatywu nadruk: "Danzig. Das Zeug-Haus Ost-Front. photogr: R. Th. Kuhn. 18979".
Na odwrocie ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Podkład i zdjęcie przykurzone)
cena wywoławcza: 100
314.[GDAŃSK
- wnętrze biblioteki w kamienicy "Lwi Zamek"]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form.
19,3x25,6 cm na podkładzie form. 25x33 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia
wystrój wnętrza biblioteki (szafy biblioteczne, rzeźbiona empora) mieszczącej
się w kamienicy przy ul. Długiej 35. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na
odwrocie ołówkowe napisy: "Gdańsk 1884", "Löwenschloss". Stan dobry) cena
wywoławcza: 80
315.[GDAŃSK
- wnętrze kościoła św. Jana]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 21,8x28 cm na
podkładzie form. 25x33 cm nieznanego autorstwa (Widok na prezbiterium i ambonę w
lewej części kompozycji. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie
ołówkowe napisy: "Gdańsk 1884", "Johanneskirche". Podkład lekko zaplamiony, stan
zdjęcia dobry) cena wywoławcza: 80
316.[GDAŃSK
- Złota Brama]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 14,4x10,4 cm na podkładzie
form. 25,2x16,5 cm nieznanego autorstwa (Złota Brama - widok od strony ul.
Długiej. W głębi Wieża Więzienna. Ulica jeszcze bez torów tramwajowych, więc
zdjęcie pochodzi sprzed 12 VIII 1896, kiedy to uruchomiono w Gdańsku pierwszą
linię tramwaju elektrycznego, Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Stan
dobry) cena wywoławcza: 100

317.[GWALBERT
PAWLIKOWSKI Mieczysław z rodziną]. [l. 80. i 90. XIX w.]. Zestaw 4 fotografii
form. 15x10,3 cm, 14x10 cm na oryg. podkładach (Na 1 zdjęciu pisarz, na 2 jego
żona Helena, na pozostałych córki. Zdjęcie 1 i 2 wykonane w atelier Conrad w
Warszawie, pozostałe wykonane przez Józefa Sebalda w Krakowie.
Zdjęcia naklejone na oryg. podkłady. Pod zdjęciami firmowe nadruki, na odwrotach
reklamowe winiety. Stan dobry
M.Gwalbert-Pawlikowski (1834-1903) - pisarz, dziennikarz, działacz polityczny, taternik. Syn Józefa Gwalberta Pawlikowskiego kontynuujący działalność ojca w pracach nad tworzeniem ośrodka kultury polskiej w Medyce. Od 1874 członek Tow. Tatrzańskiego, a w l. 1880--1883 jego wiceprezes) cena wywoławcza: 300
318.[HODUCISZKI].
[ok. 1916]. Fotografia form. 13x17,2 cm wykonana przez C.F.W. von Ohle Photo
(Przedstawia zabudowania plebanii w miejscowości Hoduciszki, powiat święciański
(jedna z najdalej na wschód położonych miejscowości Litwy, prawie całkowicie
zniszczona w 1944). Na odwrocie piecz.: "C.F.W. von Ohle Photo. Handlung
Hannover, Theaterplatz" oraz napisy w jęz. polskim i niemieckim. Stan dobry)
cena wywoławcza: 80
319.[HOLOUBEK
Gustaw]. [l. 60. XX w.]. Zestaw 2 fotografii form. 23,5x18 cm, 21,5x18 cm
autorstwa Franciszka Myszkowskiego z Warszawy (Na 1 zdjęciu scena z
przedstawienia "Diabeł i Pan Bóg" J.P. Sartre'a w reż. L.Rene wystawianego w
Teatrze Dramatycznym w Warszawie w 1960. Na odwrotach piecz. "Franciszek
Myszkowski Art. Fotografik czł. Z.P.A.F. [...]". Stan dobry
G.Holoubek (1923-2008) - aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor teatrów, pedagog) cena wywoławcza: 120
320.[HOLOUBEK
Gustaw i Magdalena Zawadzka]. [2003?]. Fotografia form. 17,8x12,6 cm nieznanego
autorstwa (Na zdjęciu aktorzy. Na odwrocie nadruk: "31.05.03 r. PAP/CAF-TV
Magdalena Zawadzka i Gustaw Holoubek. Razem zobaczymy ich w niedzielę 6.VI. w
spektaklu Teatru TV 'Osobowości' /'jedynka'/. Gustaw Holoubek, bez małżonki, gra
jedną z głównych ról w filmie 'Zygfryd' /środa 9 czerwca, 'jedynka'". Stan dobry
Zawadzka M. (ur. 1944) - aktorka. Niezapomniana Basia z "Pana Wołodyjowskiego") cena wywoławcza: 80
321.[JEZIORO
Głuche]. [ok. 1916]. Fotografia form. 13x17,2 cm wykonana przez C.F.W. von Ohle
Photo (Przedstawia zabudowania wiejskie przy brzegu jeziora Głuchego koło
miasteczka Miadzioł w powiecie postawskim (dawna Litwa, obecnie Białoruś). Na
odwrocie piecz.: "C.F.W. von Ohle Photo. Handlung Hannover, Theaterplatz" oraz
napisy w jęz. polskim i niemieckim. Stan dobry) cena wywoławcza: 80
322.[KARKONOSZE
- PANORAMY - Schlesiertal nad rzeką Bystrzycą]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia
form. 18x43,5 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na góry okalające rzekę
w dolinie. W lewym górnym narożniku na negatywie napis: "Blick ins Schlesiertal".
Boczne marginesy odbarwione, stan ogólny dobry
Schlesiertal - malownicza wieś leżąca niegdyś nad Bystrzycą, w miejscu gdzie jest obecnie Jezioro Bystrzyckie. Od poł. XIX w. stanowiła punkt w podróży dla wędrowców zmierzających na Zamek Grodno) cena wywoławcza: 120
323.[KARKONOSZE
- PANORAMY - Śnieżka]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 18x42,5 cm
nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na najwyższy szczyt Karkonoszy ze
schroniskiem Dom Śląski w centrum kompozycji. W lewym górnym narożniku na
negatywie napis: "Die Schneekopee im Riesengebirge". Lewy margines nieco otarty,
stan ogólny dobry) cena wywoławcza: 120
324.[KARKONOSZE
- PANORAMY - Szrenica]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 18x42,5 cm
nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na schronisko na Szrenicy, jednego z
najwyższych szczytów Karkonoszy. W prawym dolnym narożniku na negatywie napis: "Riesengebirge
Kammweg mit der Reifträgerbaude". Narożniki lekko otarte, stan ogólny dobry)
cena wywoławcza: 120
325.[KARKONOSZE
- PANORAMY - Jelenia Góra]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 18x43 cm
nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na zabudowania miejskie. W tle Śnieżka.
W lewym górnym narożniku na negatywie napis: "Riesengebirge Hirschberg und die
Schenekoppe". Lewy margines nieco otarty, stan ogólny dobry) cena wywoławcza:
120
326.[KARKONOSZE
- PANORAMY - Karpacz]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 18x44 cm nieznanego
autorstwa (Przedstawia widok na gminy: Krummhubel - Karpacz i Bruckenberg -
Bierutowice - Karpacz Górny, które wraz z trzecią osadą Płóczki (zwane
Zarzeczem) rozwinęły się w miejscowość wypoczynkowo-klimatyczną, najpierw
letnią, później zimową. W lewym górnym narożniku na negatywie napis: "Krummhübel-Brückenberg
im Riesengebirge". Lewy margines nieco otarty, stan ogólny dobry) cena
wywoławcza: 150
327.[KARKONOSZE
- PANORAMY - Kłodzko]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 17,8x44 cm
nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na zabudowania miejskie z twierdzą i
wieżą ratuszową w prawej części kompozycji. W lewym dolnym narożniku na
negatywie napis: "Glatz in Schlesien". Narożniki nieco otarte, stan ogólny
dobry) cena wywoławcza: 150
328.[KARKONOSZE
- PANORAMY - Lądek Zdrój]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 17,8x43 cm
nieznanego autorstwa (Przedstawia widok na zabudowania uzdrowiska na tle Gór
Złotych ze Śnieżnikiem w tle. W lewym górnym narożniku na negatywie napis: "Bad
Landeck in Schlesien mit dem Glatzer Schneeberg (1424 m)". Marginesy nieco
odbarwione, stan ogólny dobry) cena wywoławcza: 120
329.[KARKONOSZE
- Lądek Zdrój]. [l. 20./30. XX w.]. Fotografia form. 17,8x23 cm nieznanego
autorstwa (Przedstawia rynek miejski z zabytkowymi kamienicami i barokowym
pomnikiem. W lewym dolnym narożniku na negatywie napis: "Bad Landeck (Schlesien)
Marktplatz". Narożniki nieco otarte i lekko załamane, stan ogólny dobry) cena
wywoławcza: 120
330.[KARKONOSZE
- Cieplice Śląskie]. [ok. 1900]. Fotografia form. 10x14,5 cm na podkładzie form.
10,8x16,8 cm autorstwa Paula Kriegela w Warmbrunn (Przedstawia widok na
zabudowania miasteczka. Na prawym marginesie podkładu nadruk: "P. Kriegel,
Photograph Warmbrunn, Schles.". Stan dobry) cena wywoławcza: 80
331.[KARKONOSZE].
[ok. 1900]. Zestaw 12 fotografii stereoskopowych form. 7,7x7,3 cm razy 2 na
podkładzie form. 8,8x17,8 cm autorstwa Paula Kriegela w Warmbrunn
(Przedstawiają m.in.: zamek Chojnik, źródła Łaby (pod Śnieżką po stronie
czeskiej), schronisko pod Śnieżką, Wielki Staw w Karkonoszach, krajobrazy. Na
prawym i lewym marginesie podkładu nadruk: "P. Kriegel, Photograph Warmbrunn,
Schles.". Stan dobry) cena wywoławcza: 320
332.[KARKONOSZE].
[ok. 1900]. Zestaw 12 fotografii form. ca 6,5x9 cm nieznanego autorstwa (Na 7
fotografiach góry w pejzażu zimowym, na pozostałych karkonoskie schroniska. Na
odwrotach identyfikujące nadruki w jęz. niemieckim. Dołączono kartonowe etui,
najprawdopodobniej przynależne pierwszym 7 zdjęciom z danymi wydawniczymi: Gebr.
Metz Kunstverlagsanstalt u. Druckerei Tübingen. Stan dobry) cena wywoławcza:
120
333.[KARTUZY
- stalle w kościele klasztornym]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 22,2x27,3 cm
na podkładzie form. 25x33 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia bogato rzeźbione
wczesnobarokowe stalle przy północnej ścianie nawy. Zdjęcie naklejone na
kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowe napisy: "Gdańsk 1884", "Karthaus
Klosterkirche". Stan dobry) cena wywoławcza: 80
334.[KIELCE
- cmentarz żydowski]. [ok. 1940]. Fotografia form. 7x10 cm nieznanego autorstwa
(Przedstawia widok na dzielnicę Pakosz z cmentarzem żydowskim na pierwszym
planie. Stan dobry) cena wywoławcza: 60
335.[KOSSAK
Jerzy - przed "Kossakówką"]. [ok. 1935]. Fotografia form. 12,6x17 cm nieznanego
autorstwa (Przedstawia upozowanego do fotografii malarza na koniu. Na odwrocie
odręczny wierszowany tekst atramentem. Na odwrocie piecz. K.Olszańskiego.
Narożniki nieco nadłamane, prawy dolny z niewielkim ubytkiem, stan ogólny dobry)
cena wywoławcza: 240
336.[KRYNICA
- Hotel Warszawski]. [189-?]. Fotografia form. 9,2x13,3 na oryg. podkładzie
form. 11,2x16 cm autorstwa Szymona Balicera (Przedstawia okazały
drewniany budynek hotelu na tle masywu górskiego. Pod zdjęciem nadruk: "Hotel
Warszawski w Krynicy", na prawym marginesie podkładu nadruk: "Fotografował S.
Balicer w Krakowie". Lekkie zaplamienia, poza tym stan dobry
S.Balicer (zm. 1895) - fotograf krakowski, którego zakład mieścił się przy ul. Grodzkiej 80-81 oraz Wesołej i Kolejowej. Zakład istniał od 1849 do ok. 1905, choć po śmierci właściciela w 1895 firmę prowadził krewny o takim samym imieniu i nazwisku. Rozpoczynał od używania rewersów firm Brunck F.Sohne z Norymbergi i Huth Gebruder z Drezna, aby potem pozostać wiernym firmom wiedeńskim: K.Krziwanek, Kühle & Miksche, E.Türkel, L.Türkel, B.Wachtl) cena wywoławcza: 80


337.[LEGIONY
Polskie - II Brygada Legionów]. [1914-1915]. Album zaw. 63 fotografie form. ca
8x11 cm, 5,5x8,5 cm nieznanego autorstwa (Album form. ca 18x25 cm, k. 24,
brosz., grzbiet przewiązany sznurkiem. Na zdjęciach przedstawiono m.in.:
generalicję wyższych oficerów brygady (Karol Trzaska-Durski, Zygmunt Zieliński),
wybrane uroczystości legionowe, kwatery, żołnierzy na kwaterach w Kozienicach,
ćwiczenia, przemarsze, okopy, msze polowe, mogiły żołnierskie, cerkwie. Ok. 90%
zdjęć dotyczy II Brygady Legionów, w tym 6 pułk piechoty. Wszystkie zdjęcia
naklejone na podkłady, niektóre opisane w jęz. polskim, np.: "Generał Durski
przed swą kwaterą [...] 1915", "Poświęcenie krzyża na smętarzu w Wołczesku przez
ks. Bis. Bandurskiego. Święta Boż. Nar. 1915", "Jenerał Linsingen ze sztabem
odwiedza Leg. Pol. 1916", "Puł. Zieliński - Kozienice 1916", "Zestrzelony Aerop.
koło Kukli za Jabłonką 1915". Oprawa lekko otarta, stan zdjęć dobry.
II Brygada Legionów - tzw. Karpacka lub Żelazna została utworzona 8 V 1915. Została złożona z oddziałów walczących w Karpatach. Wsławili się m.in. w bitwie pod Rokitną w VI 1915. Dowódcą był płk. F.Küttner, później dowodził nią Józef Haller) cena wywoławcza: 600
338.[LEGIONY
Polskie - Legionista]. [ok. 1915]. Fotografia portretowa form. 15,2x10,2 cm na
oryg. podkładzie form. 16,5x10,5 cm wykonana w Zakładzie Fotograficznym "Marya"
w Krakowie (Przedstawia szeregowego Legionów stojącego na tle malowanej
dekoracji. Legionista w mundurze, z karabinem, z bagnetem, ładownicą przy pasie,
na głowie "maciejówka", na nogach buty z ochraniaczami. Zdjęcie naklejone na
oryg. podkład. Pod zdjęciem w prawym dolnym narożniku nadruk: "Zakład Fotogr. 'Marya'
w Krakowie". Na odwrocie winieta reklamowa. Niewielki ubytek prawego górnego
narożnika fotografii, podkład lekko zaplamiony, stan ogólny dobry) cena
wywoławcza: 100
339.[LEGIONY
Polskie - "Beliniak"]. [ok. 1915]. Fotografia portretowa w owalu form. 10,7x8,3
cm na podkładzie form. 17,2x11,6 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia ułana
siedzącego bokiem na fotelu w umundurowaniu galowym, z szablą. Zdjęcie naklejone
na kartonowy podkład. Podkład nieco zaplamiony, stan ogólny dobry.
Ułani Beliny - Władysław Belina-Prażmowski w VIII 1914 stworzył pierwszy szwadron kawalerii. Był organizatorem i dowódcą 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich, tzw. "beliniaków", na czele którego przeszedł cały szlak bojowy Legionów. Ułani Beliny brali udział w walkach I wojny św., wsławiając się m.in. słynną szarżą na pułki rosyjskie pod Rokitną w VI 1915) cena wywoławcza: 80
340.[LWÓW
- Katedra Ormiańska]. [k. XIX w.]. Fotografia form. 17,5x23 cm na oryg.
podkładzie form. 25x33 cm autorstwa Edwarda Trzemeskiego we Lwowie
(Przedstawia widok na dziedziniec katedralny i kopułę. Zdjęcie naklejone na
kartonowy podkład. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "E. Trzemeski
Lwów". Podkład nieco zaplamiony i nadłamany, stan fotografii dobry) cena
wywoławcza: 140
341.[LWÓW
- Pasaż Mikolascha]. [pocz. XX w.]. Fotografia form. 18x24 cm nieznanego
autorstwa (Przedstawia fragment pasażu handlowego, z witrynami sklepów,
częściowo zniszczonego wskutek uderzenia bomby w 1941. Na pierwszym planie
odwiedzający przed Kinoteatrem (widoczne liczne reklamy, fotosy). Na odwrocie
napis atramentem: "Lwów z przed 1939 r. Pasaż Mikulasza". Zdjęcie lekko otarte,
poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 160
342.[MATEJKO
Jan]. [1880?]. Fotografia form. 8,5x5 cm na oryg. podkładzie form. 10,5x6,3 cm
wykonana w atelier Wezenberg & Co. w Petersburgu (Malarz ujęty w
popiersiu, z twarzą zwróconą lekko w prawo. Ubrany w surdut i kamizelkę. Włosy
zaczesane do tyłu, broda długa. Na nosie okulary w cienkich oprawkach. Zdjęcie
naklejone na oryg. kartonowy podkład z cienką, czerwoną ramką. Pod zdjęciem
nadruk cyrylicą: "Wezenberg & Co. St. Petersburg". Na odwrocie reklamowa
winietka atelier i pieczątka cyrylicą: "Matejko". Stan bardzo dobry) cena
wywoławcza: 60
343.[MĘŻCZYZNA
w stylizowanym stroju góralskim]. [189-?]. Fotografia form. 13,7x9,8 cm na oryg.
podkładzie form. 16,4x11 cm autorstwa Stanisława Bizańskiego w Zakopanem
(Przedstawia portretowanego siedzącego na pieńku na tle malowanej dekoracji.
Portretowany to najprawdopodobniej mgr farmacji Józef Wróblewski, właściciel
apteki przy rynku w Łańcucie. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład ze
złoconymi brzegami. Pod zdjęciem złoc. nadruk: St. Bizański Zakopane,
przedzielony liściem. Stan dobry
S.Bizański (1846-1890) - krakowski fotograf, właściciel zakładu, autor dwóch albumów fotografii tatrzańskiej) cena wywoławcza: 80
344.[MĘŻCZYZNA
w stylizowanym stroju bałkańskim]. [189-?]. Fotografia form. 18,5x9,7 cm na
oryg. podkładzie form. 20,4x10,2 cm autorstwa Bernarda Hennera w Jarosławiu
(Przedstawia portretowanego stojącego na tle malowanej dekoracji, wspartego
prawą ręką na postumencie. Pod zdjęciem nadruk: "B.Henner Jarosław". Zdjęcie
naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta z nadrukiem:
"Atelier B.Henner Jarosław". Podkład nieco zaplamiony i z małym otworem po
szpilce na dolnym marginesie, poza tym stan dobry
B.Henner (1866-1913?19?) - fotograf, właściciel atelier w Jarosławiu, Krakowie i Lwowie. Praktykę fotograficzną rozpoczął w zakładzie ojca, byłego ucznia francuskiego fotografa Ludwika Lumiere'a. Następnie odbył praktykę w Wiedniu u Putznera, a także w Budapeszcie, Pradze i Sarajewie. Wiele podróżował, wędrował po miastach i miasteczkach Galicji. Pozostawił po swojej działalności duży zbiór fotografii, głównie portretowych, ale także widoków, krajobrazów górskich i wedut. Po raz pierwszy zastosował procesy pozytywowe: fotograwiurę, gumę) cena wywoławcza: 80
345.[MĘŻCZYZNA
i kobieta w stroju krakowskim]. [pocz. XX w.] Fotografia form. 14,7x10 cm na
oryg. podkładzie form. 16x10,5 cm wykonana atelier Robert Schreinzer i Syn w
Żywcu (Przedstawia parę w stylizowanym stroju krakowskim pozująca do
pamiątkowej fotografii najprawdopodobniej w trakcie balu karnawałowego. W tle
emblematy patriotyczne i popiersie naczelnika Tadeusza Kościuszki. Zdjęcie
naklejone na oryg. podkład. Pod zdjęciem nadruk: "Robert Schreinzer i Syn w
Żywcu". Na odwrocie winieta reklamowa zakładu. Stan dobry) cena wywoławcza:
80
346.[MIĘDZYRZECZE
- kościół]. [przełom XIX i XX w.]. Fotografia form. 20,1x15,3 cm na podkładzie
form. 32,8x25 cm (Przedstawia kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w stylu
poźnogotyckim. Pod zdjęciem atramentowy napis ręką kolekcjonera: "Kościół w
Międzyrzeczu". W prawym dolnym narożniku piecz.: "Ze zbioru Jana Sas
Zubrzyckiego". Stan dobry) cena wywoławcza: 140
347.[NIKIFOR
na plaży]. [l. 60. XX w.]. Fotografia form. 16,8x13 cm nieznanego autorstwa
(Przedstawia artystę na plaży, rozmawiającego z bawiącą się dziewczynką. Na
odwrocie piecz.: "Nikifor - Malarz Krynica", "Mistrz z Krynicy Nikifor", "Muzeum
w Krośniewicach k/Kutna Jerzego Dunin-Borkowskiego". Stan dobry.
Nikifor Krynicki (1895-1968) - malarz prymitywista pochodzenia łemkowskiego) cena wywoławcza: 100
348.[OBORNIKI
Wielkopolskie]. [1940]. Zestaw 17 fotografii form. 6x8,5 cm nieznanego autorstwa
(Przedstawiają m.in. most drewniany na Warcie, most kolejowy wybudowany w 1940,
witryny sklepowe, wybudowane na początku wojny kąpielisko, domki "Arbeitsdienstu",
kościół św. Krzyża i ulicę Czarnkowską, szczątki cmentarza żydowskiego (cmentarz
o pow. 0,55 ha w l. 1939-1941 został doszczętnie zniszczony, nie pozostały żadne
macewy). Dołączono 1 zdjęcie wykonane we wczesnych latach powojennych, na którym
ujęto zapewne autora bądź właściciela kompletu. Na odwrociach większości zdjęć
identyfikujące atramentowe napisy w jęz. polskim. Stan dobry) cena
wywoławcza: 200

349.[PRUSY
Wschodnie i Rugia]. 1930-1932. Album zaw. 171 fotografii form. ca 9x6 cm (Album
form. ca 23x32 cm, k. 22, opr. kart., grzbiet przewiązany sznurkiem. Ok. 90 szt.
zdjęć dotyczy terenów Prus Wschodnich, m.in. Królewiec (7 szt.), Pilawa (2
szt.), Olsztyn (2 szt.), Grunwald (12 szt.), Ostróda (2 szt.), Gdańsk, w tym
port i Wisłoujście (38 szt.), Sopot (4 szt.), Malbork (13 szt.), Tczew (2 szt.).
Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 300
350.[PUŁTUSK
- rozbiórka synagogi przy ul.Kotlarskiej]. [XII 1959]. Anonimowa fotografia
form. 12,2x17,4 cm autorstwa Jana Lenarda (Przedstawiają synagogę
wybudowaną w 1875 i rozbieraną w końcu l. 50. XX w. Zdjęcie zostało wykonane dla
Urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie przez inż. Jana Lenarda w
XII 1959. Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 80
351.[ROZWADÓW].
[l. 40. XX w.]. Zestaw 8 fotografii form. 12,5x17 cm, 8,5x13,5 cm, 8,5x6 cm
nieznanego autorstwa (Przedstawiają urzędników miejskich (wśród nich dr K.
Krzehlik), urzędników i ludność miejscową na rynku przed ratuszem, rynek (palony
podczas II wojny św.). Na jednej z fotografii uwidoczniony pożar ratusza
miejskiego. Dołączono 2 pocztówki z 1943, na których widać rynek miasteczka,
będącego dziś dzielnicą Stalowej Woli. Stan dobry) cena wywoławcza: 140
352.[SARI
Ada na Wawelu]. [wczesne l. 50. XX w.]. Fotografia form. 7,1x10,1 cm nieznanego
autorstwa (Przedstawia śpiewaczkę w otoczeniu muzyków i śpiewaków. Na odwrocie
ołówkowe identyfikujące osoby na zdjęciu napisy: " Dyr. Lutosławski [Zygmunt],
Ada Sari, Kozak [Czesław], Bierdiajew [Walerian], Sztompka [Henryk]. Stan dobry
A.Sari (Jadwida Szayer) (1886-1968) - śpiewaczka operowa, aktorka, pedagog) cena wywoławcza: 80
353.[SOPOT
- panorama]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 18,8x26 cm na podkładzie form.
25x33 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia panoramę miasta z zabudową willową.
Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis: "Gdańsk
1884". Podkład nieco zaplamiony, stan zdjęcia dobry) cena wywoławcza: 180
354.[SOPOT
- molo]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 10,2,2x14 cm na podkładzie form.
16,5x25 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia drewniane molo, suszące się sieci
rybackie na plaży. Zdjęcie naklejone na kartonowy podkład. W prawym dolnym
narożniku nadruk na negatywie: "1889". Na odwrocie ołówkowy napis: "Zoppot".
Stan dobry) cena wywoławcza: 120
355.[SOPOT
- wnętrze Domu Zdrojowego]. [l. 80. XIX w.]. Fotografia form. 19,8x25,6 cm na
podkładzie form. 25x33 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia wnętrze jednej z sal
w zdrojowisku. Na ścianie w lewej części kompozycji tablica poświęcona dr
J.G.Häffnerowi (1775-1830) - lekarzowi wojsk napoleońskich, twórcy kąpieliska
morskiego, jednemu z "ojców założycieli" Sopotu. Zdjęcie naklejone na kartonowy
podkład. Na odwrocie ołówkowy napis: "Gdańsk 1884". Podkład nieco zaplamiony,
zdjęcie lekko pofałdowane) cena wywoławcza: 80

356.[RABKA
Zdrój - kościół parafialny św. Marii Magdaleny]. [pocz. XX w.]. Zestaw 2
fotografii form. 17x22,8 cm na podkładach form. ca 24x32 cm (Na pierwszym
zdjęciu budynek kościoła w porze letniej, na drugim w porze zimowej. Pod
zdjęciami atramentowe napisy ręką kolekcjonera: "Kościół w Rabce" oraz piecz.:
"Ze zbioru Jana Sas Zubrzyckiego". Na odwrocie zapiski identyfikacyjne ołówkiem.
Stan dobry) cena wywoławcza: 200
357.[SYROKOMLA
Władysław]. 1877. Fotografia portretowa w owalu form. 7x5 cm na oryg. podkładzie
form. 10,5x6,3 cm autorstwa W.Piechowskiego w Warszawie (Portretowany
ujęty w półpostaci z głową zwróconą w prawo. Zdjęcie naklejone na oryg.
kartonowy podkład. Pod zdjęciem odręczny nadruk: "Syrokomla 37". Na odwrocie
nadruk: "Wydawnictwo W. Piechowskiego Fotografa Towarzystwa Zachęty Szt.
Pięknych w Królestwie Polskiem 25 Chmielna 25 w Warszawie". Stan dobry.
W.Syrokomla, wł. Ludwik Franciszek Władysław Kondratowicz herbu Syrokomla (1823-1862) - polski poeta i tłumacz epoki romantyzmu. Autor ironicznych wierszy stylizowanych na XVIII sielankę) cena wywoławcza: 50
358.[SZKOŁA
Podoficerska Intendentury w Warszawie]. 9 II 1927. Fotografia form. 11,8x16,7 cm
autorstwa Witolda Pikiela (Przedstawia uczniów 1 Oddziału Służy
Intendentury podczas wykładu. Na odwrocie piecz.: "[...] W. Pikiel
Fotograf-Ilustrator Wojskowego Instytutu Naukowo-Oświatowego Warszawa, ul. Nowy
Świat 23/25 [...]". Stan dobry) cena wywoławcza: 80

359.[RYDZ-ŚMIGŁY
Edward - marszałek w Szkole Podchorążych Lotnictwa]. [15 X 1937]. Zestaw 3
fotografii form. 13x18 cm autorstwa Witolda Pikiela (Przedstawiają
marszałka i biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Gawlina podczas
uroczystości wręczania sztandaru i promocji oficerskiej w Szkole Podchorążych
Lotnictwa. Na odwrocie piecz.: "[...] W. Pikiel Fotograf-Ilustrator Wojskowego
Instytutu Naukowo-Oświatowego Warszawa, ul. Nowy Świat 23/25 [...]". Odwrocia
nieco zaplamione, narożniki lekko otarte, poza tym stan dobry
E.Śmigły-Rydz (1866-1941) - marszałek Polski, Naczelny Wódz w wojnie obronnej 1939 r. Polityk, ukończył studia filozoficzne w UJ i malarskie w ASP w Krakowie. 10 XI 1936 mianowany generałem broni i marszałkiem Polski
W.Pikiel (1895-1943) - fotograf i fotoreporter. Pierwszy prezes Syndykatu Fotoreporterów Polskich założonego w l. 30. XX w. Najpopularniejszy od 1919 fotoreporter wojskowy i rządowy. Jego zdjęcia i reportaże ukazywały się niemal we wszystkich gazetach polskich i w wielu zagranicznych. Podczas II wojny św. przebywał w Paryżu, a następnie w Wielkiej Brytanii jako korespondent i fotoreporter wojskowy. Zmarł w 1943 w Londynie pozostawiając olbrzymie archiwum negatywów obrazujące dzieje Wojska Polskiego na Zachodzie) cena wywoławcza: 120
360.[WARSZAWA
- Uniwersytet]. [pocz. XX w.]. Fotografia stereoskopowa form. 6,8x6,8 cm razy 2
na podkładzie form. 8,6x17,8 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia fragment
budynku. Pod zdjęciem nadruk: "41. Varsovie: L'universit imperiale". Na odwrocie
stare zapiski atramentem. Stan dobry) cena wywoławcza: 60
361.[WARSZAWA
- galary na Wiśle]. [pocz. XX w.]. Zestaw 2 fotografii stereoskopowych form.
7,2x6,8 cm razy 2 na podkładzie form. 8,8x17,8 cm nieznanego autorstwa (Pod
zdjęciem nadruk: "96. 97. VARSOVIE: Sur le bord de la Vistule.". Na odwrocie
stare zapiski atramentem. Jedno zdjęcie uszkodzone, drugie w stanie dobrym)
cena wywoławcza: 80
362.[WARSZAWA
- gmach Sądu Głównego]. [po 1915]. Fotografia form. 17,2x23 cm na podkładzie
form. 25,5x34 cm nieznanego autorstwa (Przedstawia wejście do budynku z trzema
mężczyznami stojącymi na schodach. Na budynku tablica z rosyjską numeracją
domów. Nad wejściem tymczasowa tablica z napisem: "Sąd Główny". Stan bardzo
dobry) cena wywoławcza: 140

363.[WARSZAWA
- fragment getta]. VI 1941. Zestaw 2 fotografii form. 9,5x6 cm, 6x9 cm
nieznanego autorstwa (Przedstawiają fragment getta - Tłomackie nr 6-10. Na
zdjęciach bawiące się dzieci przed kamienicami na Placu Tłomackie. Przed II
wojną św. była to reprezentacyjna część dzielnicy żydowskiej. Na jednej z
fotografii istniejąca do dziś studnia zwana "Gruba Kaśka". Na miejscu widocznych
na fotografii kamienic dziś stoi pawilon handlowy (m.in. Pizza Hut), a na lewo
gmach Arsenału. Po drugiej stronie ulicy, skąd wykonywano fotografie obecnie
stoi błękitny wieżowiec przy pl. Bankowym. Na odwrociach identyfikujące ołówkowe
napisy w jęz. niemieckim. Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 120
364.[WARSZAWA
- zniszczenia wojenne - Stare Miasto]. 1944. Zestaw 4 fotografii form. 9x11,7 cm
nieznanego autorstwa (Przedstawiają zburzone kamienice na Starym Mieście,
kobiety opuszczające stolicę. Na odwrociach ołówkowe napisy: "Zniszczenia
Warszawy w czasie powstania 1944 r. Zdjęcie wyk. przez Niemca". Stan bardzo
dobry) cena wywoławcza: 120
365.[WARSZAWA
- zniszczenia wojenne - ruiny]. [1945]. Fotografia prasowa form. 18x13 cm
wykonana w Wytwórni Filmowej W.P. (Przedstawia zniszczoną rzeźbę św. Anny
nauczającej Maryję z kościoła p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w
Warszawie. Na rzeźbie napis: "Matka Boska św. Anna". Na odwrocie piecz.:
"Wytwórnia Filmowa W.P.". Stan dobry) cena wywoławcza: 60

366.[I
WOJNA światowa - Zakliczyn i okolice]. 1914. Zestaw 7 fotografii form. 6x6 cm
nieznanego autorstwa (Przedstawiają m.in. jeńców rosyjskich wziętych do niewoli
w Zakliczynie przez wojska austriackie, ćwiczenia wojskowe armii austriackiej 18
I 1914, eksplozję wagonu amunicyjnego w okolicach Nowego Sącza. Pięć zdjęć
zamontowanych na drukach "Feldpostkorrespondenzkarte" z obszernymi,
atramentowymi identyfikującymi, napisami w jęz. niemieckim. Stan dobry) cena
wywoławcza: 180
367.[I
WOJNA światowa - Bukowina]. [1916-1917]. Zestaw 13 fotografii form. 8,7x12 cm,
6,5x11,2 cm wykonanych prawdopodobnie przez żołnierza niemieckiego
(Przedstawiają cerkwie (2 szt.), budownictwo ludowe (5 szt.), typy ludowe z
Bukowiny (6 szt.). Na odwrociach większości zdjęć identyfikujące ołówkowe napisy
w jęz. niemieckim. Stan dobry) cena wywoławcza: 160

368.[II
WOJNA światowa - album żołnierza niemieckiego z jednostki saperów]. [1939].
Album zaw. 53 fotografie form. ca 8,5x13,5 cm, 7x10 cm, 5,5x8,5 cm (Album form.
ca 23x33 cm, k. 25 (w tym 17 pustych), opr. kart., grzbiet przewiązany
sznurkiem. Na zdjęciach przedstawiono zniszczenia wojenne w miejscowościach
Lubosz (Lubosch, pow. międzychodzki), Szamotuły (Samter), Obrzycko (Obersitzko,
pow. szamotulski), odbudowę mostów w pow. Szamotuły jesienią 1939, poświęcenie
odbudowanego mostu przez namiestnika tzw. Kraju Warty Artura Greisera. Wszystkie
zdjęcia naklejone na podkłady i opisane w jęz. niemieckim. Oprawa lekko otarta,
stan zdjęć bardzo dobry
A.Greiser (1897-1946) - nazistowski polityk. W 1934 prezydent Wolnego miasta Gdańska, w l. 1939-1945 namiestnik Rzeszy w Kraju Warty odpowiedzialny za zbrodnie na ludności polskiej w Wielkopolsce i eksterminację żydów, m.in. w getcie łódzkim) cena wywoławcza: 400
369.[II
WOJNA światowa - Pomorze - pierwsze dni wojny]. [1939]. Zestaw 10 fotografii
form. 6,5x9,3 cm, 6x6,3 cm nieznanego autorstwa (Przedstawiają m.in. Bajtkowo na
Mazurach (stacja kolejowa obsługująca niemieckie poligony wojskowe), Laskowice
Pomorskie (tabory niemieckie), Plewno (zniszczone niemieckie czołgi w wyniku
bitwy pod Bukowcem stoczonej 3 IX przez 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich z 3
Dywizją Wehrmachtu), żołnierzy niemieckich, zniszczony dworzec kolejowy. Na
odwrociach zdjęć identyfikujące ołówkowe napisy w jęz. niemieckim. Stan bardzo
dobry) cena wywoławcza: 200
370.[II WOJNA światowa - egzekucja w Warszawie]. [1943?]. Zestaw 2 fotografii form. 6,5x9 cm, 6x8,5 cm nieznanego autorstwa (Przedstawiają egzekucję publiczną w dawnej dzielnicy Młynów, na jednym z cmentarzy znajdującym się w zespole, w skład którego wchodziły m.in.: cmentarz Powązkowski, dwa cmentarze ewangelickie, cmentarz żydowski. Na odwrocie jednego ze zdjęć napis: "Egzekucja na Młynowie, 1943? fotogr. przekazał p. Brodowski". Fotografie pochodzą ze zbiorów Adama Rutkowskiego. Stan dobry) cena wywoławcza: 120
Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".
Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz.
1-156)
Nowa literatura, nowa sztuka (poz.
157-247)
Okupacja w Krakowie (poz. 552)
Książki rękopiśmienne (poz. 766-768)
Wydawnictwa XIX-XX w. (poz. 769-1328)
Księgoznawstwo, bibliografie (poz.
1329-1345)