Antykwariat
"Rara Avis" w Krakowie![]()
Aukcja odbyła się 20 lutego 2010
Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).
STARODRUKI
666.[BELCOUR
Thesby de] — Relation ou journal d'un officier françois au service de la
confédération de Pologne, pris par les Russes & relégué en Sibérie.
Amsterdam 1776. Aux dépens
de la Compagnie. 8, s. [8], 286, [1]. opr. skóra złoc. z epoki (E.12, 444;
Maliszewski 535. Niewielkie otarcia narożników okł., stan dobry. Podpis własn.
Dziennik oficera franc. w służbie konfederacji barskiej, pojmanego przez Rosjan
w okolicach Piotrkowa i zesłanego na Sybir. Pamiętnik dedykowany hr. Ogińskiemu
(Ogainski), hetmanowi wielkiemu litewskiemu) cena wywoławcza: 1.100
667.BRUZEN
de la MARTINIERE [Antoine-Augustin] — Introduction a l'histoire de l'Asie, de
l'Afrique et de l'Amerique pour servir de suite a l'introduction a l'histoire du
Baron de Pufendorff.
Seconde edition revue &
corrigiee. T.1-2. Amsterdam 1739. Z.Chatelain. 8, s. XXII [w tym frontispis w
miedziorycie], [2], 504, mapa 1; [2], 427, [1]. mapy 3. opr. skóra z epoki
(Grzbiety lekko nadpęknięte, opr. nieco otarta, poza tym stan bardzo dobry.
Piecz. i podpisy własn. W t.1 mapa Azji, w t.2 mapy: Afryki, Ameryki Południowej
i Ameryki Środkowej, gdzie Kalifornia jest jeszcze wyspą. Mapy opracowane przez
francuskiego kartografa N.Sansona d'Abbeville) cena wywoławcza: 1.200
668.BUFFIER [Claude] — Géographie universelle, exposée dans les diferentes métodes qui peuvent abréger l'étude & faciliter l'usage de cette Sience. Avec le secours des Vers artificiels. Sixiéme ed. A Paris 1739. Chez Pierre-François Giffart. 8, s. XXIV, 413, [3], map rozkł. 14. opr. skóra złoc. z epoki (Brak 4 map, ubytek narożnika jednej karty, podklejone naddarcia dwóch kart. Podpis własn. Podręcznik geografii powszechnej. Na s. 245-258 opis Polski i Litwy poprzedzony mapą "La Pologne Suivant les degrez de l'Academie des sciences de Paris 1714". Wśród zachowanych map m.in. świat, Europa, Azja, Afryka, Włochy, Hiszpania, Niemcy (spis wszystkich map na s. 360)) cena wywoławcza: 540
669.EUKLIDES
— Euclidis elementorum sex priores libri recogniti opera Christiani Melder.
Lugd. Batav. & Amst.
1673. Apud D., A. & A. a Gaesbeeck. 16, s. frontispis, [6], 306. opr. kart. z
epoki (Opr. otarta, wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Na przedniej wyklejce
stare zapiski. Pierwsze sześć ksiąg "Elementów" Euklidesa wydane z inicjatywy
profesora matematyki C.Meldera. Liczne drzeworyty w tekście o treści
geometrycznej. Wyd.I) cena wywoławcza: 600
670.GHELEN
G[iovanni] v[an] — Relazione compendiosa e veridica del famoso assedio
dell'Imperiale Citta di Vienna, attaccata da Turchi li 14. di Luglio, e liberata
li 12. Settembre 1683. Con la segnalata Vittoria ottenuta dall'Armi Christiane
contra l'Ottomane forze nella liberazione della medesima. Descritta da ... Che
fu presente in tutto l'Assedio, et approuata dallo stesso Eccell Sig.
Maresciallo di Stahremberg [...].
In Venezia
1684. Apresso Andrea Poletti. 8, s. [16], 139, [3], portret rozkł. 1, plan rozkł.
1. opr. kart. z
epoki (E.17, 128 (nie znał ani jednego egz. z autopsji). Miejscami zabrązowienia
kart. poza tym stan dobry. Opis odsieczy wiedeńskiej ozdobiony portretem
Stahremberga i dużym, rozkładanym planem fortyfikacji Wiednia.
Rzadkie)
cena wywoławcza: 6.400
671.GILIBERT Joannis Emmanuel — Exercitia phytologica quibus omnes plantae Europeae, quas vivas invenit in variis herbationibus, seu in Lithuania, Gallia, Alpibus, analysi nova proponuntur, ex typo naturae describuntur, novisque observationibus aut figuris raris illustrantur: additis stationibus, tempore florendi, usibus medicis aut oeconomicis, propria auctoris experientia natis. Vol.1-2. Lugduni Gallorum [= Lyon] 1792. Ex Typis J.B.Delamolliere. 8, s. LXXX, 388; [389]-655, [1]. razem opr. wsp. skóra, obcięcie barwione (E.17, 141 (lokalizuje tylko jeden egz.). Wiele kart dublowanych i podklejonych bibułką, miejscami ślady wykwitów (mykologicznych?), ślady zawilgocenia. T.1: Plantae lithuanicae cum lugdunensibus comparatae, t.2: Caeterae plantae Lithuanicae cum lugdunensibus comparatae. Na kartach przedtyt.: Supplementum systematis plantarum Europae. Dzieło zaopatrzone było w atlas, którego tu brak. Rzadkie
J.E.Gilibert (1741-1814)- francuski przyrodnik, botanik i lekarz, profesor Uniw. Wileńskiego, twórca wileńskiej szkoły botanicznej, założyciel - na zlecenie króla Stanisława Augusta - ogrodu botanicznego w Grodnie; na Litwie przebywał 8 lat, jako pierwszy rozpoczął systematyczny opis roślin dziko rosnących na Litwie (w swoich pracach wymienił i scharakteryzował ok. 700 gatunków). Materiały zebrane przez Giliberta wykorzystał S.Jundziłl w swoje pionierskiej pracy poświęconej florze Litwy) cena wywoławcza: 1.600
672.HORST
Gregor — De humano corpore, Libri duo. Witebergae 1607. Sumptibus Clementis
Bergeri, Excudebat Jahan Gorman. 8, s. [40], 334, [16], 275, [5]
[oraz] tenże — Disputationum Medicarum viginti, Continentes Vniversae medicinae delineationem locis Hippocraticis & Galenicis utplurimum illustratam [...]. VVitebergae 1609. Excudebat Ioann. Schmidt, Sumptibus Clementtis Bergeri. 8, s. 565, [19]. razem opr. perg. z epoki (Stan dobry. Stare zapiski inwentarzowe. Dwa traktaty medyczne (oba w pierwszych wydaniach) wybitnego niemieckiego lekarza i anatoma, profesora medycyny w uniwersytecie w Giessen) cena wywoławcza: 1.200

673.KIRCHNER
Timotheus, SELNECCERUS Nicolaus, CHEMNITIUS Martinus — Gründliche Warhafftige
Historia: Von der Augspurgischen Confession, wie die Anno 1530. geschrieben,
Keyser Carolo ubergeben [...]. Item, Von der Concordia, so Anno 1536. zu
Wittenberg, von gedachtem Artickel auffgerichtet, Jetzund deducirt bis zum ende
dess 1561. Jhars: Wider [...] Ambrosii Wolffii gefelschete Historiam [...].
Gestellet durch etliche hiezu verordnete Theologen.
Gedruckt zu Leipzig 1584.
Durch Georg Desner. folio, s. [12], 519. opr. kart. z epoki (Otarcia okł.,
wewnątrz stan dobry. Barwny ekslibris herald. "Bibliothek Schloss Plathe Pommern".
Karta tyt. dwubarwna: czarna i czerwona) cena wywoławcza: 1.800
674.KLUK
Krzysztof — Roślin potrzebnych, pożytecznych, wygodnych, osobliwie kraiowych,
albo które w kraiu użyteczne być mogą, utrzymanie, rozmnożenie, i zażycie. T.2.
Z figurami. O drzewach, i ziołach dzikich, lasach &c. przez ... Warszawa 1788. W
Druk. Jego Królewskiey Mci i Rzeczyplitey XX.Schol. Piar. 16d, s. [10], 293,
tabl. 5 [na 3 kartach]. opr. psk. z epoki złoc., obcięcia barwione (E.19, 319.
Karta tyt. w odbitce kserograficznej, karty z tabl. wymagają rozprasowania, opr.
otarta, wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Praca podzielona na 2 części: cz.1: O
drzewach i krzewach dzikich, lasach; cz.2: O ziołach dzikich, znaiomszych, i ich
zażyciu lekarskim, gospodarskim. Od s. 285 indeks) cena wywoławcza: 600

675.KORDECKI
Augustyn — Nova Gigantomachia, contra Sacram Imaginem Deiparae Virginis a Sancto
Luca depictam, et in Monte Claro Częstochouiensi apud Religiosos Patres Ordinis
[...] per Suecos & alios haereticos excitata [...].
Cracoviae
[1657]. In Officina Viduae et Haeredum Francisci Caesarij. 4, s. [12], 206 [jest
mylnie 126], [1]. opr. perg. z epoki (E.20, 87.
Pergamin pofałdowany, ślad
kornika w grzbiecie, brak frontispisu. Stare klasztorne zapiski prow., piecz.
Pierwsze wydanie opisu pięciotygodniowego oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów w
1655 autorstwa przeora klasztoru paulinów i jego obrońcy. "Z inspiracji królowej
Ludwiki Marii spisał dzieje obrony klasztoru [...]. Jest to do dziś główne
źródło poznania przebiegu wydarzeń, podające dość dokładne fakty" (LPPE). "'Nova
Gigantomachia' zapewniła trwałe miejsce w historii zarówno jej autorowi, jak i
opisywanym wydarzeniom, których echa w społeczeństwie szlacheckim wybitnie
wzrosły po ukazaniu się dzieła" (PSB). Dzieło stało się podstawą bardzo licznych
w naszej literaturze opisów oblężenia (m.in. Sienkiewicz, Kraszewski).
Estreicher omawia egzemplarze dedykowane papieżowi Aleksandrowi VII, dodając: "Jocher
[...] opisuje egzemplarze z dedykacyą Janowi Kazimierzowi". W prezentowanym tu
egzemplarzu umieszczono właśnie taką - dla króla Jana Kazimierza. Rzadki
wariant wydawniczy. Na odwrocie karty tyt. drzeworytowy herb Królestwa
Polskiego, na następnej karcie całostronicowy miedzioryt przedst. Matkę Boską
Częstochowską. Dwa mniejsze miedzioryty w tekście (na jednym z nich - widok
klasztoru jasnogórskiego)) cena wywoławcza: 28.000
676.OEKONOMISCHE Nachrichten der Patriotischen Gesellschaft in Schlesien. Breslau. In Commission bey Wilhelm Gottlieb Korn. Gedruckt mit Geassischen Schriften. 4. razem opr. kart. z epoki, obcięcie barwione
Bd.1 auf das Jahr 1773. s. [8], 416, [8], tabl. 2 (Otarcia grzbietu, niewielkie zaplamienia okł. Skasowane piecz. bibliot. Kompletny rocznik tygodnika wrocławskiego (52 numery od 9 I do 31 XII) wydawanego przez Towarzystwo Patriotyczne. Pismo poświęcone było głównie sprawom gospodarczym. Na początku zbiorczy spis treści, na końcu alfabetyczny indeks rzeczowy) cena wywoławcza: 1.200
677.PÖLLNITZ
[Karol Ludwik] — La Saxe Galante.
Nouvelle
edition, augmentée de l'histoire des enfans legitimés d'Auguste II.
A Amsterdam 1735. Aux
depens de la Compagnie. 8, s. [4], 428. opr. skóra złoc. z epoki (E.24, 420.
Grzbiet nadpęknięty, brak szyldzika, otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Dotyczy
panowania Stanisława Augusta II) cena wywoławcza: 400
678.PUFENDORF
Samuel — Einleitung zu der Historie der Vornehmsten Reiche und Staaten, so
itziger Zeit in Europa sich befinden.
Franckfurt am
Mayn 1682. In Verlegung Friedrich Knochens. Druckts Johannes Haass.
8, s. [24], 895, [15]. opr.
perg. z epoki (Niewielkie zaplamienia okł., ostatnia karta częściowo przyklejona
do tylnej okł., ślad zawilgocenia ostatnich kart. Zapiski z epoki na przednej
wyklejce. Wyd.I. Historyczny opis państw europejskich; na s. 658-710
informacje o Polsce. Nieczęste) cena wywoławcza: 2.000
679.[SEYLER
Jerzy Daniel] — Leben Stanislai I. Königs von Pohlen, mit einigen Anmerckungen
erläutert von S.....
[krypt.]. Dem
noch beygefüget das Leben des Cardinals Michael Radziejowski, Ertz-Bischoffs zu
Gnesen, und Primatis Regni.
Zweyte Aufl. Magdeburg und
Leipzig 1737. 8, s. 62, [6], 282. bez oprawy (E.27, 415. Brak portretu
Stanisława Leszczyńskiego, kilka kart luzem. Biografia króla Stanisława
Leszczyńskiego i kard. M.Radziejowskiego) cena wywoławcza: 600
680.SKRZETUSKI Wincenty — Mowa przy dorocznym otwarciu szkoł woiewodzkich u XX. Piarow w Warszawie miana przez X. ... Nauczyciela Klassy VII. dnia 25. Września R. 1780. Warszawa 1780. 4, s. [12]. brosz. wt. (E.28, 207. Niewielkie zaplamienia) cena wywoławcza: 420
681.STAROWOLSKI
Szymon — Diva Claromontana. sev Oratio de Laudibus Beatae Mariae Virginis, Cuius
Imaginem D. Lucae penicillo depicta, apud Czenstochouiam in Claro Monte Poloni
circumq; vicine gentes pie religioseq; venerantur. Cracoviae 1640. In Officina
Christophori Schedelij, S.R.M. Typogr. folio, s. [20], 40. opr. późn. bibliot.
ppł. (E.29, 190.
Otarcia krawędzi okł., miejscami zaplamienia wewnątrz. Dublet Bibl.
Czartoryskich (piecz.). Opis dziejów obrazu jasnogórskiego dedykowane
Kazimierzowi Leonowi Sapiesze. Autor "podaje historję obrazu. Uderza ostro na
heretyków. Na k. E3 o ślubie uczynionym w 1537 przez Prokopa Sieniawskiego i o
różnych cudach" (E.)) cena wywoławcza: 600
682.TRISMEGISTOS Hermes — Tractatus vere aureus, de lapidis philosophici secreto, in capitula septem divisus: nunc vero a quodam Anonymo, scholijs tam excuisite & acute illustratus, ut qui ex hoc libro non sapiat, ex alio vix sapere poterit, similis enim huic vix hodie reperitur Tandem opera & studio Dominici Gnosij Belgae [...]. Lipsiae 1610. Sumptibus Thomae Schureri. 8, s. [16], 276, [2]. opr. perg. z epoki (Papier pożółkły, stan dobry. Zapiski na przedniej wyklejce. Piecz. Traktat o kamieniu filozoficznym najsłynniejszego - i mitycznego - alchemika, w siedmiu rozdziałach, z których każdy poświęcono tajemnicy jednej z pieczęci. Klasyka literatury hermetycznej) cena wywoławcza: 2.000
683.ZAŁUSKI
Józef Andrzej — Specimen historiae Polonae criticae. Warsaviae 1735. 4, s. [24],
197, [3]. brosz. wt. (E.34, 207. Stan dobry. Druga karta tyt. z tytułem: "Specimen
[...] constans Animadversionibus in Hist. Ludovici Polon. & Hung. Regis ab
Augustino Kołudzki, descriptam [...]". Pierwsza karta tyt. dwubarwna, z widokiem
piramidy na tle krajobrazu. "Książka jest jedną z pierwszych prób w Polsce
krytyki źródłowej naszych legend, w danym wypadku bajki o rokoszu gliniańskim z
r. 1381 [...]. Punktem wyjścia dla Załuskiego jest dzieło Kołudzkiego 'Tron
ojczysty albo pałac wieczności'" (Estreicher). Dedykacja: "Serenissimo ac
potentissimo principi ac Domino Domino Stanislao I. Regi Poloniarum Augustissimo
[...]"; Estreicher notuje: "Miało być dedykowane Stan. Leszczyńskiemu, ale
egzemplarza z taką dedykacją nie znam") cena wywoławcza: 1.200
Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".
Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz.
1-156)
Nowa literatura, nowa sztuka (poz.
157-247)
Okupacja w Krakowie (poz. 552)
Książki rękopiśmienne (poz. 766-768)
Wydawnictwa XIX-XX w. (poz. 769-1328)
Księgoznawstwo, bibliografie (poz.
1329-1345)