Antykwariat "Rara Avis" w Krakowie

raraavis@raraavis.krakow.pl

ARCHIWUM

Katalog aukcyjny nr 88

Aukcja odbyła się 20 lutego 2010

 

Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).

 

 

STARODRUKI

 

 

666.[BELCOUR Thesby de] — Relation ou journal d'un officier françois au service de la confédération de Pologne, pris par les Russes & relégué en Sibérie. Amsterdam 1776. Aux dépens de la Compagnie. 8, s. [8], 286, [1]. opr. skóra złoc. z epoki (E.12, 444; Maliszewski 535. Niewielkie otarcia narożników okł., stan dobry. Podpis własn. Dziennik oficera franc. w służbie konfederacji barskiej, pojmanego przez Rosjan w okolicach Piotrkowa i zesłanego na Sybir. Pamiętnik dedykowany hr. Ogińskiemu (Ogainski), hetmanowi wielkiemu litewskiemu) cena wywoławcza: 1.100

 

667.BRUZEN de la MARTINIERE [Antoine-Augustin] — Introduction a l'histoire de l'Asie, de l'Afrique et de l'Amerique pour servir de suite a l'introduction a l'histoire du Baron de Pufendorff. Seconde edition revue & corrigiee. T.1-2. Amsterdam 1739. Z.Chatelain. 8, s. XXII [w tym frontispis w miedziorycie], [2], 504, mapa 1; [2], 427, [1]. mapy 3. opr. skóra z epoki (Grzbiety lekko nadpęknięte, opr. nieco otarta, poza tym stan bardzo dobry. Piecz. i podpisy własn. W t.1 mapa Azji, w t.2 mapy: Afryki, Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, gdzie Kalifornia jest jeszcze wyspą. Mapy opracowane przez francuskiego kartografa N.Sansona d'Abbeville) cena wywoławcza: 1.200

 

668.BUFFIER [Claude] — Géographie universelle, exposée dans les diferentes métodes qui peuvent abréger l'étude & faciliter l'usage de cette Sience. Avec le secours des Vers artificiels. Sixiéme ed. A Paris 1739. Chez Pierre-François Giffart. 8, s. XXIV, 413, [3], map rozkł. 14. opr. skóra złoc. z epoki (Brak 4 map, ubytek narożnika jednej karty, podklejone naddarcia dwóch kart. Podpis własn. Podręcznik geografii powszechnej. Na s. 245-258 opis Polski i Litwy poprzedzony mapą "La Pologne Suivant les degrez de l'Academie des sciences de Paris 1714". Wśród zachowanych map m.in. świat, Europa, Azja, Afryka, Włochy, Hiszpania, Niemcy (spis wszystkich map na s. 360)) cena wywoławcza: 540

 

a88-0669.jpg (95156 bytes)669.EUKLIDES — Euclidis elementorum sex priores libri recogniti opera Christiani Melder. Lugd. Batav. & Amst. 1673. Apud D., A. & A. a Gaesbeeck. 16, s. frontispis, [6], 306. opr. kart. z epoki (Opr. otarta, wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Na przedniej wyklejce stare zapiski. Pierwsze sześć ksiąg "Elementów" Euklidesa wydane z inicjatywy profesora matematyki C.Meldera. Liczne drzeworyty w tekście o treści geometrycznej. Wyd.I) cena wywoławcza: 600

 

a88-0670.jpg (39347 bytes)670.GHELEN G[iovanni] v[an] — Relazione compendiosa e veridica del famoso assedio dell'Imperiale Citta di Vienna, attaccata da Turchi li 14. di Luglio, e liberata li 12. Settembre 1683. Con la segnalata Vittoria ottenuta dall'Armi Christiane contra l'Ottomane forze nella liberazione della medesima. Descritta da ... Che fu presente in tutto l'Assedio, et approuata dallo stesso Eccell Sig. Maresciallo di Stahremberg [...]. In Venezia 1684. Apresso Andrea Poletti. 8, s. [16], 139, [3], portret rozkł. 1, plan rozkł. 1. opr. kart. z epoki (E.17, 128 (nie znał ani jednego egz. z autopsji). Miejscami zabrązowienia kart. poza tym stan dobry. Opis odsieczy wiedeńskiej ozdobiony portretem Stahremberga i dużym, rozkładanym planem fortyfikacji Wiednia. Rzadkie) cena wywoławcza: 6.400

 

671.GILIBERT Joannis Emmanuel — Exercitia phytologica quibus omnes plantae Europeae, quas vivas invenit in variis herbationibus, seu in Lithuania, Gallia, Alpibus, analysi nova proponuntur, ex typo naturae describuntur, novisque observationibus aut figuris raris illustrantur: additis stationibus, tempore florendi, usibus medicis aut oeconomicis, propria auctoris experientia natis. Vol.1-2. Lugduni Gallorum [= Lyon] 1792. Ex Typis J.B.Delamolliere. 8, s. LXXX, 388; [389]-655, [1]. razem opr. wsp. skóra, obcięcie barwione (E.17, 141 (lokalizuje tylko jeden egz.). Wiele kart dublowanych i podklejonych bibułką, miejscami ślady wykwitów (mykologicznych?), ślady zawilgocenia. T.1: Plantae lithuanicae cum lugdunensibus comparatae, t.2: Caeterae plantae Lithuanicae cum lugdunensibus comparatae. Na kartach przedtyt.: Supplementum systematis plantarum Europae. Dzieło zaopatrzone było w atlas, którego tu brak. Rzadkie

J.E.Gilibert (1741-1814)- francuski przyrodnik, botanik i lekarz, profesor Uniw. Wileńskiego, twórca wileńskiej szkoły botanicznej, założyciel - na zlecenie króla Stanisława Augusta - ogrodu botanicznego w Grodnie; na Litwie przebywał 8 lat, jako pierwszy rozpoczął systematyczny opis roślin dziko rosnących na Litwie (w swoich pracach wymienił i scharakteryzował ok. 700 gatunków). Materiały zebrane przez Giliberta wykorzystał S.Jundziłl w swoje pionierskiej pracy poświęconej florze Litwy) cena wywoławcza: 1.600

 

672.HORST Gregor — De humano corpore, Libri duo. Witebergae 1607. Sumptibus Clementis Bergeri, Excudebat Jahan Gorman. 8, s. [40], 334, [16], 275, [5]

[oraz] tenże — Disputationum Medicarum viginti, Continentes Vniversae medicinae delineationem locis Hippocraticis & Galenicis utplurimum illustratam [...]. VVitebergae 1609. Excudebat Ioann. Schmidt, Sumptibus Clementtis Bergeri. 8, s. 565, [19]. razem opr. perg. z epoki (Stan dobry. Stare zapiski inwentarzowe. Dwa traktaty medyczne (oba w pierwszych wydaniach) wybitnego niemieckiego lekarza i anatoma, profesora medycyny w uniwersytecie w Giessen) cena wywoławcza: 1.200

 

a88-0673.jpg (82710 bytes)a88-0673a.jpg (67602 bytes)673.KIRCHNER Timotheus, SELNECCERUS Nicolaus, CHEMNITIUS Martinus — Gründliche Warhafftige Historia: Von der Augspurgischen Confession, wie die Anno 1530. geschrieben, Keyser Carolo ubergeben [...]. Item, Von der Concordia, so Anno 1536. zu Wittenberg, von gedachtem Artickel auffgerichtet, Jetzund deducirt bis zum ende dess 1561. Jhars: Wider [...] Ambrosii Wolffii gefelschete Historiam [...]. Gestellet durch etliche hiezu verordnete Theologen. Gedruckt zu Leipzig 1584. Durch Georg Desner. folio, s. [12], 519. opr. kart. z epoki (Otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Barwny ekslibris herald. "Bibliothek Schloss Plathe Pommern". Karta tyt. dwubarwna: czarna i czerwona) cena wywoławcza: 1.800

 

a88-0674.jpg (165275 bytes)674.KLUK Krzysztof — Roślin potrzebnych, pożytecznych, wygodnych, osobliwie kraiowych, albo które w kraiu użyteczne być mogą, utrzymanie, rozmnożenie, i zażycie. T.2. Z figurami. O drzewach, i ziołach dzikich, lasach &c. przez ... Warszawa 1788. W Druk. Jego Królewskiey Mci i Rzeczyplitey XX.Schol. Piar. 16d, s. [10], 293, tabl. 5 [na 3 kartach]. opr. psk. z epoki złoc., obcięcia barwione (E.19, 319. Karta tyt. w odbitce kserograficznej, karty z tabl. wymagają rozprasowania, opr. otarta, wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Praca podzielona na 2 części: cz.1: O drzewach i krzewach dzikich, lasach; cz.2: O ziołach dzikich, znaiomszych, i ich zażyciu lekarskim, gospodarskim. Od s. 285 indeks) cena wywoławcza: 600

 

a88-0675a.jpg (91953 bytes)a88-0675.jpg (47305 bytes)675.KORDECKI Augustyn — Nova Gigantomachia, contra Sacram Imaginem Deiparae Virginis a Sancto Luca depictam, et in Monte Claro Częstochouiensi apud Religiosos Patres Ordinis [...] per Suecos & alios haereticos excitata [...]. Cracoviae [1657]. In Officina Viduae et Haeredum Francisci Caesarij. 4, s. [12], 206 [jest mylnie 126], [1]. opr. perg. z epoki (E.20, 87. Pergamin pofałdowany, ślad kornika w grzbiecie, brak frontispisu. Stare klasztorne zapiski prow., piecz. Pierwsze wydanie opisu pięciotygodniowego oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów w 1655 autorstwa przeora klasztoru paulinów i jego obrońcy. "Z inspiracji królowej Ludwiki Marii spisał dzieje obrony klasztoru [...]. Jest to do dziś główne źródło poznania przebiegu wydarzeń, podające dość dokładne fakty" (LPPE). "'Nova Gigantomachia' zapewniła trwałe miejsce w historii zarówno jej autorowi, jak i opisywanym wydarzeniom, których echa w społeczeństwie szlacheckim wybitnie wzrosły po ukazaniu się dzieła" (PSB). Dzieło stało się podstawą bardzo licznych w naszej literaturze opisów oblężenia (m.in. Sienkiewicz, Kraszewski). Estreicher omawia egzemplarze dedykowane papieżowi Aleksandrowi VII, dodając: "Jocher [...] opisuje egzemplarze z dedykacyą Janowi Kazimierzowi". W prezentowanym tu egzemplarzu umieszczono właśnie taką - dla króla Jana Kazimierza. Rzadki wariant wydawniczy. Na odwrocie karty tyt. drzeworytowy herb Królestwa Polskiego, na następnej karcie całostronicowy miedzioryt przedst. Matkę Boską Częstochowską. Dwa mniejsze miedzioryty w tekście (na jednym z nich - widok klasztoru jasnogórskiego)) cena wywoławcza: 28.000

 

676.OEKONOMISCHE Nachrichten der Patriotischen Gesellschaft in Schlesien. Breslau. In Commission bey Wilhelm Gottlieb Korn. Gedruckt mit Geassischen Schriften. 4. razem opr. kart. z epoki, obcięcie barwione

Bd.1 auf das Jahr 1773. s. [8], 416, [8], tabl. 2 (Otarcia grzbietu, niewielkie zaplamienia okł. Skasowane piecz. bibliot. Kompletny rocznik tygodnika wrocławskiego (52 numery od 9 I do 31 XII) wydawanego przez Towarzystwo Patriotyczne. Pismo poświęcone było głównie sprawom gospodarczym. Na początku zbiorczy spis treści, na końcu alfabetyczny indeks rzeczowy) cena wywoławcza: 1.200

 

a88-0677.jpg (87360 bytes)677.PÖLLNITZ [Karol Ludwik] — La Saxe Galante. Nouvelle edition, augmentée de l'histoire des enfans legitimés d'Auguste II. A Amsterdam 1735. Aux depens de la Compagnie. 8, s. [4], 428. opr. skóra złoc. z epoki (E.24, 420. Grzbiet nadpęknięty, brak szyldzika, otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Dotyczy panowania Stanisława Augusta II) cena wywoławcza: 400

 

a88-0678.jpg (99190 bytes)678.PUFENDORF Samuel — Einleitung zu der Historie der Vornehmsten Reiche und Staaten, so itziger Zeit in Europa sich befinden. Franckfurt am Mayn 1682. In Verlegung Friedrich Knochens. Druckts Johannes Haass. 8, s. [24], 895, [15]. opr. perg. z epoki (Niewielkie zaplamienia okł., ostatnia karta częściowo przyklejona do tylnej okł., ślad zawilgocenia ostatnich kart. Zapiski z epoki na przednej wyklejce. Wyd.I. Historyczny opis państw europejskich; na s. 658-710 informacje o Polsce. Nieczęste) cena wywoławcza: 2.000

 

a88-0679.jpg (78653 bytes)679.[SEYLER Jerzy Daniel] — Leben Stanislai I. Königs von Pohlen, mit einigen Anmerckungen erläutert von S..... [krypt.]. Dem noch beygefüget das Leben des Cardinals Michael Radziejowski, Ertz-Bischoffs zu Gnesen, und Primatis Regni. Zweyte Aufl. Magdeburg und Leipzig 1737. 8, s. 62, [6], 282. bez oprawy (E.27, 415. Brak portretu Stanisława Leszczyńskiego, kilka kart luzem. Biografia króla Stanisława Leszczyńskiego i kard. M.Radziejowskiego) cena wywoławcza: 600

 

680.SKRZETUSKI Wincenty — Mowa przy dorocznym otwarciu szkoł woiewodzkich u XX. Piarow w Warszawie miana przez X. ... Nauczyciela Klassy VII. dnia 25. Września R. 1780. Warszawa 1780. 4, s. [12]. brosz. wt. (E.28, 207. Niewielkie zaplamienia) cena wywoławcza: 420

 

a88-0681.jpg (50737 bytes)681.STAROWOLSKI Szymon — Diva Claromontana. sev Oratio de Laudibus Beatae Mariae Virginis, Cuius Imaginem D. Lucae penicillo depicta, apud Czenstochouiam in Claro Monte Poloni circumq; vicine gentes pie religioseq; venerantur. Cracoviae 1640. In Officina Christophori Schedelij, S.R.M. Typogr. folio, s. [20], 40. opr. późn. bibliot. ppł. (E.29, 190. Otarcia krawędzi okł., miejscami zaplamienia wewnątrz. Dublet Bibl. Czartoryskich (piecz.). Opis dziejów obrazu jasnogórskiego dedykowane Kazimierzowi Leonowi Sapiesze. Autor "podaje historję obrazu. Uderza ostro na heretyków. Na k. E3 o ślubie uczynionym w 1537 przez Prokopa Sieniawskiego i o różnych cudach" (E.)) cena wywoławcza: 600

 

682.TRISMEGISTOS Hermes — Tractatus vere aureus, de lapidis philosophici secreto, in capitula septem divisus: nunc vero a quodam Anonymo, scholijs tam excuisite & acute illustratus, ut qui ex hoc libro non sapiat, ex alio vix sapere poterit, similis enim huic vix hodie reperitur Tandem opera & studio Dominici Gnosij Belgae [...]. Lipsiae 1610. Sumptibus Thomae Schureri. 8, s. [16], 276, [2]. opr. perg. z epoki (Papier pożółkły, stan dobry. Zapiski na przedniej wyklejce. Piecz. Traktat o kamieniu filozoficznym najsłynniejszego - i mitycznego - alchemika, w siedmiu rozdziałach, z których każdy poświęcono tajemnicy jednej z pieczęci. Klasyka literatury hermetycznej) cena wywoławcza: 2.000

 

a88-0683.jpg (49313 bytes)683.ZAŁUSKI Józef Andrzej — Specimen historiae Polonae criticae. Warsaviae 1735. 4, s. [24], 197, [3]. brosz. wt. (E.34, 207. Stan dobry. Druga karta tyt. z tytułem: "Specimen [...] constans Animadversionibus in Hist. Ludovici Polon. & Hung. Regis ab Augustino Kołudzki, descriptam [...]". Pierwsza karta tyt. dwubarwna, z widokiem piramidy na tle krajobrazu. "Książka jest jedną z pierwszych prób w Polsce krytyki źródłowej naszych legend, w danym wypadku bajki o rokoszu gliniańskim z r. 1381 [...]. Punktem wyjścia dla Załuskiego jest dzieło Kołudzkiego 'Tron ojczysty albo pałac wieczności'" (Estreicher). Dedykacja: "Serenissimo ac potentissimo principi ac Domino Domino Stanislao I. Regi Poloniarum Augustissimo [...]"; Estreicher notuje: "Miało być dedykowane Stan. Leszczyńskiemu, ale egzemplarza z taką dedykacją nie znam") cena wywoławcza: 1.200

 

 

Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".

 

Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz. 1-156)

Nowa literatura, nowa sztuka (poz. 157-247)

Ekslibrisy (poz. 248-271)

Fotografie (poz. 272-370)

Plakaty (poz. 371-519)

Druki ulotne (poz. 520-551)

  Okupacja w Krakowie (poz. 552)

Varia (poz. 553-587)

Kartografia (poz. 588-665)

Czasopisma (poz. 684-765)

Książki rękopiśmienne (poz. 766-768)

Wydawnictwa XIX-XX w. (poz. 769-1328)

Księgoznawstwo, bibliografie (poz. 1329-1345)