Antykwariat
"Rara Avis" w Krakowie![]()
Aukcja odbyła się 20 lutego 2010
Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).
WYDAWNICTWA XIX-XX W.

769.ALCYATO
Jan — Rzecz o rozumie stanu w Polsce. Strasburg 1849. Druk. G.Silbermanna. 16d,
s. [4], 218, [3]. opr. psk. z epoki. (Okł. nieco zabrudzone, poza tym stan
dobry. Ekslibris, wytarta piecz. własn. Wyd.I) cena wywoławcza: 240
770.ALF-TARCZYŃSKI Tadeusz — Wspomnienia oficera pierwszej brygady. Londyn 1979. Nakł. Pol. Fund. Kult. 16d, s. 208. brosz. (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 50
7
71.ALIGHIERI
Dante — Boska komedja w przekładzie E.Porębowicza. [T.] 1: Piekło. Warszawa
1899. Gebethner i Wolff. 16, s. [4], XXXV, [1], 318, tabl. 1. opr. oryg. psk. z
szyldzikami, obcięcie złoc. Bibl. miniaturowa Gebethnera i Wolffa (Niewielkie
zaplamienie grzbietu, stan dobry. Notatki ołówkiem na końcu) cena wywoławcza:
150
772.ALIGHIERI
Dante — Boska komedja w przekładzie E.Porębowicza. [T.] 2: Czyściec. Z
wizerunkiem autora. Warszawa 1899. Gebethner i Wolff. 16, s. [4], 332, tabl. 1.
opr. oryg. psk. z szyldzikami, obcięcie złoc. Bibl. miniaturowa Gebethnera i
Wolffa (Niewielkie zaplamienie grzbietu, stan dobry) cena wywoławcza: 150
773.ALMANACH
tatrzański. Pod kier. literackim Ewana [= Jana Grzegorzewskiego]. Rocznik
tatrzaństwa 1894/95, illustrowany (z planem terytoryum stacyi klimatycznej w
Zakopanem i 9-ciu widokami). Lwów 1894. Nakł. J.Gażka. 8, s. [6], XXV, [1], 38,
168, tabl. 9, plan rozkł. 1. brosz. (Otarcia i zaplamienia okł., grzbiet
oklejony papierem, papier pożółkły. Zaw. m.in.: spis domów w Zakopanem i ich
właścicieli, taryfę dla woźniców i przewodników tatrzańskich, spis przewodników,
omówienie działalności zakładów generałowej Zamoyskiej i J.Chramca, miejscowej
szkoły koronkarskiej, szkoły dla przemysłu drzewnego. W części literackiej:
J.Zacharyasiewicz "Przy Morskiem Oku", W.Florkiewicz "Zakopane jako stacya
klimatyczna na Podhalu tatrzańskiem", J.Grzegorzewski "Pierwsza wyprawa zimowa
przez Zawrat do Morskiego Oka". Rzadkie) cena wywoławcza: 240
774.ANDRZEJEWSKI
Jerzy — Złoty lis. Niby gaj. Kraków 1980. Wyd. Literackie. 16d, s. 94, [2].
brosz. (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora) cena wywoławcza:
120
775.ANTONIEWICZ Włodzimierz — Metalowe spinki góralskie. (Z 136 ryc. i 2 mapami w tekście). Kraków 1928. PAU. 8, s. [4], 82, [1]. brosz. Prace Kom. Etnograf., nr 8 (Stan dobry. Podpis własn. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 48
776.ARLAND
Marcel — Maternité.
Récit orné de
cinq gravures hors texte de Marc Chagall.
Paris 1926. Au Sans Pareil.
8, s. [2], 95, [2], tabl. 5. brosz., obw. (Obw. przebarwiona na krawędziach,
część kart (w tym 2 tablice) lekko załamana w pionie, poza tym stan bardzo
dobry. Wydano 960 egz., ten nr 631 (jeden z 765 egz. na papierze Lafuma de
Voiron). Na tablicach pięć akwafort Marca Chagalla (z użyciem suchej igły
i akwatinty) katalogowanych jako: La honte, La naissance, La rixe, Couple au
lit, La visite par la fenetre) cena wywoławcza: 6.000
777.ARNOLDOWA
F., WITWICKA M. — Elementarz. Wyd.IV. Lwów 1927. Wyd. Książek Szkolnych
Kuratorjum Okr. Szkolnego Lwowskiego. 8, s. 134, [2], tabl. 3. opr. oryg. ppł. (Pilarczyk
162. Otarcia okł., naddarcia dwóch kart, brak jednej tabl. Piecz.) cena
wywoławcza: 100
778.AUGUSTYNOWICZ
Adam F. — 1918 X 1928. Federacja Polskich Związków Obrońców Ojczyzny dla
upamiętnienia dziesięciolecia niepodległości. Red. ... Warszawa 1928. Zakł.
Graf. B.A.Bukaty. 8, s. 128. opr. oryg. pł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry.
Teksty okolicznościowe, wspomnienia legionowe. Ilustr. w tekście) cena
wywoławcza: 120
779.BACZEWSKI
Emilian — Sosna samotna. Lwów 1920. Druk. M.Schmitta i S-ki. 16d, s. IX,
[10]-42, [4]. opr. psk. złoc. z epoki (Niewielkie otarcia okł., niewielkie
zaplamienie karty tyt. , wyklejki pęknięte w grzbiecie. Prywatnie wydany
pośmiertny tom poezji dla rodziny i przyjaciół. Wydrukowano 100 egz.
numerowanych, ten nr 67. Odręczna dedykacja matki autora i zarazem redaktorki
tomu. BP podaje objętość 42 s., tu dodatkowo 4 s. nlb. z wierszem "Mój Tatko...
Kabaret". Zmarły przedwcześnie E.Baczewski - pochodzący ze znanej rodziny
producentów wódek i likierów - został pochowany w rodzinnej kaplicy na cmentarzu
łyczakowskim we Lwowie. Rzadkie) cena wywoławcza: 180
780.BAILLY Rosa — Au coeur de la Pologne. Petites villes, châteaux, campagnes. Paris 1936. Ed. de Amis de la Pologne. 16d, s. [4], III, [4]-206, tabl. 17. brosz. (Stan dobry. Na dodatkowej karcie odręczna dedykacja autorki dla Jalu Kurka
R.Bailly (1890-1976) - francuska pisarka, tłumaczka, propagatorka kultury i literatury polskiej we Francji, założycielka i sekretarz gen. stow. "Amis de la Pologne", autorka książek o Polsce, przekładała polską poezję na jęz. francuski) cena wywoławcza: 160
781.BALTUSZ
— Mitsou. Quarante images par ... Preface de R.M.Rilke. Zürich-Leipzig [1921].
Rotapfel-Verlag. 8,
s. 13, [2], tabl. 40. opr. oryg. kart., obw. (Wyklejki pęknięte w grzbiecie,
niewielkie zażółcenia przedniej wyklejki, poza tym stan bardzo dobry.
Czterdzieści czarno-białych ilustracji poświęconych ulubionemu kotu Balthusa
poprzedzonych wstępem R.M.Rilkego, przyjaciela matki artysty. "Mitsou" - wydany
za sprawą Rilkego - był pierwszą prezentacją prac młodego Balthusa szerokiej
publiczności.
Baltusz (Balthus, właśc. Balthasar Klossowski de Rola) (1908-2001) - francuski malarz polskiego pochodzenia, ilustrator, scenograf) cena wywoławcza: 6.000
782.BAŁUCKI
Michał — Poezye. Wyd.II powiększone. Kraków 1887. Księg. J.K.Żupańskiego i
K.J.Neumanna. 16, s. [4], 367. opr. oryg. psk. z szyldzikami, obcięcie złoc.
(Otarcia krawędzi okł., wyklejki pęknięte w grzbiecie. Edycja wzorowana na Bibl.
miniaturowej Gebethnera i Wolffa) cena wywoławcza: 160
783.BANACH Andrzej — O modzie XIX wieku. Warszawa 1957. PIW. 4, s. 404, [3], tabl. 16. opr. oryg. pł., obw. (Niewielkie naddarcia obw., stan dobry. Blisko 500 ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 100
784.BANACH Ela, BANACH Andrzej — Słownik mody. Warszawa 1962. Wiedza Pow. 8, s. 313, [2], tabl. 1. opr. oryg. pł., obw. (Grzbiet obw. nieco otarty, stan dobry. Obw. proj. R.Cieślewicza. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 80
785.BARAŃCZAK
Stanisław — Poezje wybrane. Wybór i wstęp Autora. Warszawa 1990. LSW. 16d, s.
143. brosz. Bibl. poetów (Niewielkie otarcia krawędzi okł., poza tym stan bardzo
dobry. Odręczna dedykacja autora) cena wywoławcza: 100
786.BARTOSZEWSKI
Witołd — Pojedynek, jego reguły i przykłady. Lwów 1899. Księg. F.H.Altenberga.
16d, s. [8], 186. opr. wsp. plast. (Miejscami niewielkie zabrudzenia, mimo to
stan dobry. Podpis własn. Bardzo szczegółowe omówienie zasad postępowania przy
różnych rodzajach pojedynków. Wyd.II) cena wywoławcza: 80
787.BĄKOWSKI
Klemens — Historya miasta Kazimierza pod Krakowem do XVI w. Kraków 1902. Nakł.
autora. 16d, s. 68, tabl. 2. opr. bibliot. ppł. (Ubytki grzbietu, okł. otarta,
blok nadpęknięty. Ekslibris, piecz.) cena wywoławcza: 100
788.BĄKOWSKI Klemens — Spisek mieszczan krakowskich przeciw Szwedom 1656-1657 r. Kraków 1906. Druk. "Czasu". 8, s. 28. brosz. Odb. z "Kalendarza J.Czecha" (Stan dobry) cena wywoławcza: 50
789.BĄKOWSKI
Stanisław — Śmierć Adama. Poemat z zarania ludzkości. Poznań 1929. Fiszer i
Majewski. 8, s. 61, [2]. opr. wsp. kart. z zach. okł. brosz. (Niewielkie otarcia
okł. brosz., ślad usuniętej piecz.? Wydano 500 egz., z czego 25 egz. na papierze
czerpanym, ten nr 13 z podpisem Jana Kuglina. Na karcie przedtyt.
kompozycja A.Hanytkiewicza) cena wywoławcza: 80

790.BEŁZA
Władysław — Antologia polska. Wybór najcelniejszych utworów ze stu poetów
polskich. Zestawił ... Wyd.IV pomnożone. Lwów 1906. H.Altenberg. 8, s. [14],
452. opr. oryg. pł. zdob., górne obcięcie złoc. (Okł. nieco otarte, stan dobry.
Piecz. Książkę zdobił Jan Bukowski) cena wywoławcza: 120
791.BEM
[Józef] — O powstaniu narodowem w Polsce. Przez Jenerała Bema. Cz.1-3.
Paryż-Lipsk 1846-1848. Druk. i Litogr. Maulde i Renou, Druk. F.A.Brockhausa. 8,
s. 14, [2]; 38, [2]; 34, [1]. razem opr. wsp. psk. (Pierwsza strona nieco
zakurzona, niewielkie zaplamienia, podklejenia kilku kart. Komplet broszur
składających się na komplet dzieła. Zaw. m.in.: O sztuce wojennej w
teraźniejszym położeniu kraju, O wodzach, O rozpoczęciu powstania narodowego, O
użyciu oficerów Sztabu Głównego, Ubranie, żywienie i utrzymywanie wojska, O
wkroczeniu do Kraju Emigracyi wojennej i obwarowaniu miejsc obronnych, O
oficerach i wojskach cudzoziemskich w wojnie narodowej) cena wywoławcza: 240
792.BERGMANN
Jean — Universal calculator. Niezbędna pomoc rachunkowa dla władz, handlu i
przemysłu, rzemiosła, wolnych zawodów i osób prywatnych. Rozwiązuje każde
zadanie rachunkowe przy płacach i wszelkiego rodzaju kalkulacji, przy obliczaniu
rabatu, skonta, dyskonta wekslowego, dewiz [...] bez obciążania umysłu,
mnożenie, dzielenie i - (łącznie z dołączonym Korrentatorem) - dodawanie jak
również odejmowanie zatem wszystkie cztery działania rachunkowe zupełnie
mechanicznie!
Wyd.XXII.
Berlin [cop. 1926]. Continentale Bureau-Reformm. folio, s. [16], k. 99, [4]. opr.
oryg. pł. (Okł.
nieco zakurzona, stan dobry. Na pierwszych kartach omówiono zasady korzystania z
"Kalkulatora" poparte przykładami działań arytmetycznych. Pozostałą część
książki wypełniają tabele liczbowe. Na wewnętrznej stronie tylnej okł.
umieszczono "Korrentator" - urządzenie do dodawania i odejmowania - wraz ze
sztyftem służącym do jego obsługi i wydrukowaną obok instrukcją) cena
wywoławcza: 320
793.[BIBLIA].
Apokalipsa. Tłum. z greckiego C.Miłosz. Ilustr.
Jan Lebenstein.
Paryż 1986. Éd. du Dialogue.
4, s. 93, tabl. 16. opr.
oryg. pł. zdob. (Stan bardzo dobry. Bibliofilska edycja tekstu Apokalipsy wydana
w 1.000 egz., ten nr 894. Na tabl. barwne reprod. prac Jana Lebensteina. Ryciny
artysty do dwóch ksiąg biblijnych (Apokalipsy i księgi Hioba) stanowią
najwybitniejsze dokonanie Lebensteina w dziedzinie ilustracji książkowej)
cena wywoławcza: 800
794.[BIBLIA].
Księga Hioba. Tłum. z hebr. Czesław Miłosz. Ilustr. Jan Lebenstein.
Paris
1981. Éd. du Dialogue. 4, s. 123, [2], tabl. 10. opr. oryg. pł. zdob.
(Stan bardzo dobry. Wydano
1.000 egz., ten nr 124) cena wywoławcza: 800
BIBLIOTEKA lwowska. Lwów. Tow. Miłośników Przeszłości Lwowa. 8
795.T.5-6: BALABAN Majer — Dzielnica żydowska, jej dzieje i zabytki. 1909. s. 99. opr. wsp. plast., okł. brosz. naklejona na oprawę (Niewielkie zaplamienia, stan dobry) cena wywoławcza: 100
796.T.8: KRAJEWSKI Adam — Lwowskie przedmieścia. Obrazki i szkice z przed pół wieku. Z 16 ryc. w tekście. 1909. s. 70, [1]. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 80
797.T.9-10: CZOŁOWSKI Aleksander — Wysoki Zamek. Z 19 ryc. w tekście. 1910. s. 126. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Okł. nieco otarte, blok poluźniony, niewielkie zaplamienia wewnątrz. Podpis własn.) cena wywoławcza: 60
798.T.15-17: ŁOZIŃSKI Władysław — Złotnictwo lwowskie. Wyd.II przejrz. i bardzo znacznie pomnożone. Z 30 ryc. w tekście. 1912. s. 175. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Uzupełniony niewielki ubytek narożnika okł. brosz., stan dobry. Piecz. Notatki ołówkiem na końcu. Ekslibris i piecz. T.Jakubowskiego. Na okł. data wyd. 1911-12) cena wywoławcza: 80
799.T.22-23: JANUSZ Bohdan — Z pradziejów Ziemi Lwowskiej. Z 10 ryc. w tekście. 1913. s. 92, [1]. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 64
800.T.29: BIAŁYNIA-CHOŁODECKI Józef — Lwów w czasie powstania listopadowego. Z 11 ilustr. w tekście. 1930. s. 110, [2]. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 70
801.T.30: OPAŁEK Mieczysław — Obrazki z przeszłości Lwowa. Z 16 ilustr. w tekście. 1931. s. 104. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 70
802.T.31-32: STUDJA lwowskie. Z rekonstrukcyjnym widokiem starego Lwowa, z 2 planami i 53 ilustr. w tekście. 1932. s. XVI, 407, [1], tabl. 3. brosz. (Stan dobry. Podpis własn. Liczne ilustr. w tekście. Zaw. m.in.: M.Bałaban "Z zagadnień ustrojowych żydostwa polskiego", J.Fritz "Kłopoty teatralne Lwowa w XVIII w.", Z.Krzemicka "Proces polityczny we Lwowie 30 I 1878", R.Mękicki "Mennica lwowska w l. 1656-1657", A.Semkowicz "Kult A.Mickiewicza we Lwowie") cena wywoławcza: 160
803.BISANZ
Stanislaus — Sigilla domus Szeptycki XVIII s. Ex documentis originalibus pinxit
... [Cz.] 1. Lwów
[1938]. Druk. i Litogr. Piller-Neumanna. 4, k. [1], tabl. 9. brosz. (Okł. nieco
nadkruszone, z niewielkimi ubytkami, załamania narożników kart, wewnątrz stan
dobry. Odręczna dedykacja autora. Przerysy piętnastu XVIII w. pieczęci członków
rodziny Szeptyckich. "Bibliografia polska XX w." nie odnotowuje tego tytułu)
cena wywoławcza: 100
804.BOBRZYŃSKI
Michał — Dzieje Polski w zarysie. Wyd.II znacznie zwiększone. T.1-2. Warszawa
1880-1881. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 8, s. 324, [4], mapa rozkł. 1; 397, [1],
mapa rozkł. 1. razem opr. psk. złoc. z epoki, obcięcie barwione (Otarcia
grzbietu, złocenia częściowo zatarte. Dwa szyldziki na grzbiecie. Egz. z
biblioteki Oskragiełłów z Krakowa (piecz.)) cena wywoławcza: 320

805.BOCHEŃSKI
Aleksander, ŁOŚ Stanisław, BĄCZKOWSKI Włodzimierz — Problem polsko-ukraiński w
Ziemi Czerwieńskiej. Warszawa 1938. Wyd. "Polityka". 8, s. 245. brosz. (Okł.
nieco otarte, tylna z niewielkim ubytkiem, poza tym stan dobry. Obca dedykacja.
Wydawnictwo skonfiskowane. Zaw.: A.Bocheński - Problem polityczny ziemi
czerwieńskiej, S.Łoś - Problem gospodarczy ziemi czerwieńskiej, W.Bączkowski -
Proteizm Polski. Rzadkie) cena wywoławcza: 280
806.BOESZOERMENY — Der Bau des Rathhauses zu Danzig. Zur Erinnerung an das fünfhundertjährige Bestehen desselben. Danzig 1879. Druck von A.W.Kafemann. 4, s. 13. opr. wsp. psk. (Papier nieco pożółkły, stan dobry) cena wywoławcza: 160
807.BORUCKI
Aleksander — Nasze góry. Malownicze opisanie Karpat i Tatr, oraz ich
mieszkańców. Cz.1-2. Cieszyn [1888]. E.Feitzinger. 16d, s. 76, [4]; [2], 96.
brosz. Bibl. tanich książeczek dla ludu i młodzieży, t.34-35 (Odbarwienia okł.
cz.2, stan dobry. Podpis własn. Cz.1: Karpaty, cz.2: Tatry. Nieczęste)
cena wywoławcza: 180
808.BORUSIEWICZ A. — Krainy geograficzne Wołynia. Równe 1939. Zarz. Wołyńskiego Okr. Zw. Naucz. Pol. 8, s. [2], 25. brosz. Odb. z "Roczn. Wołyńskiego" (Stan dobry. Podstawowe wiadomości o geografii Wołynia: pochodzenie nazwy "Wołyń", obszar i podział Ziemi Wołyńskiej) cena wywoławcza: 48
809.[BRACTWA kurkowe]. [Trzy druki okolicznościowe z 1925 i 1929] (Zbiór zaw.:
1. Palba zapaśnicza Powszechnego Zjazdu Bractw Strzeleckich, Kraków, 26-29 VI 1925. Książka legitymacyjna. 8, k. [16]. brosz.
2. Program Powszechnego Zjazdu Bractw Strzeleckich w Krakowie od dnia 26. do 29. czerwca 1925. 8, s. [24]. brosz.
3. Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej ma zaszczyt zaprosić na VIII. Zjazd Delegatów [...] połączony z 675-letnim Jubileuszem Bractwa Kurkowego Poznań [...]. Poznań 1929. 8, s. 12. brosz.
Stan dobry i bardzo dobry. Książka legitymacyjna wystawiona na nazwisko W.Romanowskiego ze Lwowa) cena wywoławcza: 140
810.BRENSZTEJN
Michał — Zarys dziejów ludwisarstwa na ziemiach b. Wielkiego Księstwa
Litewskiego. Wilno 1924. Księg. Stow. Naucz. Pol. 8, s. 226, [1], tabl. 3. opr.
pł. z epoki z zach. okł. brosz. Bibl. Księg. Stow. Naucz. Pol., [nr] 4 (Stan
bardzo dobry. Ekslibris i piecz. T.Jakubowskiego. Nieliczne zapiski ołówkiem.
Ilustr. w tekście, indeks. Okł. F.Ruszczyca) cena wywoławcza: 120
811.BRÜCKNER
Aleksander — Mitologja polska. Studjum porównawcze. Warszawa 1924. "Bibl. Pol.".
16d, s. 144, [1]. opr. oryg. pł. zdob. (Stan bardzo dobry. Zaw. m.in.:
Dzisiejsze wierzenia ludowe, Upiory i wilkołaki, Piast, Popiel i Wanda, Siła
nieczysta około domu, Siła nieczysta w przyrodzie) cena wywoławcza: 100
812.BRZEKOWSKI
Jan — Deplacement du paysage. Gravure de Michel Seuphor.
[Paris] 1973. Chambelland.
8, s. 74, [5], tabl. 1. brosz. (Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Wydano 30
egz., ten nr 12. Na tablicy oryg. grafika "Bocal", nr 12/30, z ołówkową
sygnaturą autora. Tom poezji. Rzadkie) cena wywoławcza: 3.800
813.BRZĘKOWSKI
Jan — Lettres en souffrance.
Orné par Sonia
Delaunay. Paris 1972.
Chambelland. 8, s. 47, [4],
tabl. luzem 1. brosz. (Stan bardzo dobry. Egz. w znacznej części nierozcięty.
Wydano 30 egz., ten nr 20. Odręczna dedykacja autora. Na tablicy
oryginalna, odręcznie sygnowana litografia Soni Delanuay (1885-1979) -
francuskiej artystki, współtwórczyni orfizmu, malarki, projektantki, scenografki,
pierwszej żyjącej artystki, która doczekała się wystawy retrospektywnej w
Luwrze) cena wywoławcza: 16.000

814.BUŁAKOWSKI
Władysław — XXV księga jubileuszowa Towarzystwa Przemysłowego Leśmierz. Leśmierz
1913. Tow. Przem. "Leśmierz". folio, s. 66, tabl. 46, plan 1. opr. oryg. skóra
zdob. (Otarcia okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Oprawa wykonana przez firmę
Puget & Grzywa (ślepy tłok na tylnej okł.). Bogato ilustrowana (ilustr. w
tekście, dwa barwne plany) monografia zakładów przem. w Leśmierzu koło Zgierza.
Na tablicach wykresy statyst. Zdobienia wykonał O.Sosnowski. Tytuł okł.: "XXV
Księga jubileuszowa [...]". Wydano 50 egz. Rzadkie) cena wywoławcza:
2.000
815.BUŁHAK
Jan — Bromografika czyli metoda wtórnika. Z ilustr. autora. Wilno 1934. Nakł.
L.Chomińskiego. 8, s. 85, [3], tabl. 8. brosz. (Stan dobry. Podpis własn. Karta
tyt. również po franc.) cena wywoławcza: 160
816.BUŁHAK
J[an] — Wilno I. Wilno-Warszawa 1924. Wyd. J.Mortkowicza, Nakł. Księg. Stow.
Nauczycielstwa Pol. i Tow. Wyd. 4, s. [2], tabl. 20. opr. oryg. pł., złoc. (Brak
okł. brosz., poza tym stan bardzo dobry. Ilustr. wykonane w światłodruku przez
L.Rakowskiego w tłoczni "LUX" w Wilnie) cena wywoławcza: 100
817.BUREAU
Noël — Marché aux puces. Poèmes en prose accompagnés de 6 aux-fortes originales
par Gromaire, Dubreuil, Georg, Ralli, Makowski, Per Krohg.
Paris 1930. M.Seheur. 8, s.
[4], 65, [2], tabl. 6. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Wydano 200 egz. num.,
ten bez numeru. Na tablicach sześć oryginalnych grafik, w tym jedna akwaforta
Tadeusza Makowskiego) cena wywoławcza: 4.500
818.BYSTROŃ
Jan St[anisław] — Dzieje obyczajów w dawnej Polsce. Wiek XVI-XVIII. T.1-2.
Warszawa [1933-1934]. Księg. Trzaski, Everta i Michalskiego. 8, s. [10], 469,
[1], tabl. 32; [8], 575, [1], tabl. 32. opr. oryg. pł. bogato zdob., górne
obcięcie barwione (Bardzo niewielkie zarysowania okł., mimo to stan bardzo
dobry. Bardzo liczne ilustr. w tekście. Oprawa wydawnicza wykonana zapewne przez
Introligatornię Artystyczną w Warszawie) cena wywoławcza: 800
819.CABANÈS
[Augustin] — Moeurs intimes du Passé. (Cinquième série). Les fléaux de
l'humanité. Peste,
lèpre, choléra, variole, grippe. Paris (ca 1930). A.Michel. 16d, s. 478, [2].
opr. psk. z epoki z zach. okł. brosz. (Okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry.
Niezwykła oprawa: wiśniowy psk. z wyklejkami i okleinami wykonanymi z
oryginalnych polskich banknotów 1-markowych emitowanych w 1919 r. Książka omawia
historię najgroźniejszych chorób nękających Europę na przestrzeni wieków: dżumę,
trąd, cholerę, ospę i grypę. Jest wnikliwym studium obyczajowości i zachowań
społecznych związanych z epidemiami tych chorób. Na uwagę zasługuje bogaty
materiał ilustracyjny - 80 reprodukcji starych sztychów i facsimili od
średniowiecza po wiek XIX) cena wywoławcza: 160
820.CHLEBOWSKI
Tadeusz — Katalog znaczków poczty obozowej oficerskiego obozu VII A
Murnau-Bawaria ułożony przez filatelistów tegoż obozu w roku 1945 pod red. ...
Przemyśl 1947. Wyd. "Nowe Horyzonty". 8, s. 24. brosz. (Stan dobry. Tytuł okł.:
"Katalog poczty obozowej Murnau. Katalog znaczków poczty jenieckiej - drugiej,
po oflagu w Woldenbergu, utworzonej w obozach jenieckich czasów II wojny św.)
cena wywoławcza: 60
821.CHŁĘDOWSKI Kazimierz — Historye neapolitańskie. Wiek XIV-XVIII. Z 34 ilustr. Warszawa [1917]. Gebethner i Wolff. 8, s. [4], 584, tabl. 33. opr. psk. z epoki (Niewielkie otarcia grzbietu, niewielkie zaplamienia karty przedtyt. Egz. z biblioteki Rudolfa Mękickiego (piecz. na karcie tyt.)) cena wywoławcza: 240
822.CHŁĘDOWSKI Kazimierz — Ostatni Walezyusze. Czasy Odrodzenia we Francyi. Warszawa [1920?]. Gebethner i Wolff. 8, s. [4], 442, [1], tabl. 28. opr. psk. z epoki (Niewielkie otarcia okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz. Ostatnia publikacja książkowa K.Chłędowskiego) cena wywoławcza: 240
823.CHŁĘDOWSKI Kazimierz — Rzym. Ludzie baroku. Lwów 1912. Księg. H.Altenberga. 8, s. [4], 640, [1], tabl. 43. opr. pperg. z epoki (Otarcia krawędzi okł., grzbiet nieco zabrudzony, załamania marginesów ostatnich kart. Egz. z biblioteki Rudolfa Mękickiego (piecz. na karcie tyt.)) cena wywoławcza: 240
824.CHMIEL Adam — Domy krakowskie. Ulica św. Jana. Z 37 ilustr. Kraków 1924. Druk. W.L.Anczyca i Sp. 8, s. [2], 312, tabl. 22. opr. bibliot. ppł. z epoki. Bibl. krak., nr 61-62 (Niewielkie zażółcenia papieru, stan dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 60
825.CHOCISZEWSKI
Józef — Malowniczy opis Polski czyli geografia ojczystego kraju. Z mapką i
licznemi ryc. Wyd.III popr. Inowrocław 1907. Nakł. "Dziennika Kujawskiego". 8,
s. [2], 410, [6], tabl. 14 [w tym 10 barwnych]. opr. oryg. pł. zdob. (Opr. nieco
zakurzona i otarta, poza tym stan dobry. Blisko 150 ryc. w tekście (drzeworyty i
cynkotypie). Ładna wydawnicza oprawa w biało-czerwone płótno ze złoc. herbem)
cena wywoławcza: 200
826.CHODYŃSKI
Stanisław — Szkoły OO. Pijarów w Radziejowie i w Włocławku. Z akt zebrał i
spisał ... Włocławek 1911. Druk. Dyecezalna. 8, s. 8, s. 54, tabl. 1. brosz.
(Stan bardzo dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 60
827.[CHODYŃSKI
Zenon, LIKOWSKI Ed.] — Decretales summorum pontificum pro Regno Poloniae et
constitutiones synodorum provincialium et dioecesanarum regni ejusdem ad summam
collectae cum annotationibus, declarationibus, admonitionibus et additionibus ex
historia, jure ecclesiastico universali, et jure civili regni.
Curantibus
plerisque sacerdotibus posnaniensibus editae. [T.1]. Posnaniae 1869. Typis
A.Schmaedicke. 4, s. [2], III, [1], 361, [16]. opr. wsp. ppł.
(Miejscami zażółcenia
papieru, ślady zawilgocenia w grzbiecie. W tym wyd. więcej nie wyszło; w l.
1882-1883 ukazał się t.2-3 oraz wznowiony 1. Zbiór dekretów i konstytucji
synodów generalnych i diecezjalnych Król. Pol.) cena wywoławcza: 220
828.CIECHANOWIECKA
Ludwika — W sercu Sahary. Algier, Mzab, Tidikelt, Hoggar. Warszawa 1933 [właśc.
1932]. Wyd. Księg. Szylinga. 8, s. [8], 523, [1], XXII, [5]. opr. pł. z epoki z
zach. okł. brosz. (Zaplamienia okł., niewielkie zabrudzenia wewnątrz. Piecz.
Liczne ilustr. w tekście. Barwny opis podróży po Afryce Pn.) cena wywoławcza:
100
829.CIECHANOWSKI Hieronim — "Taternicy" z przed lat 80. Z dziennika ... z r. 1854. Kraków 1932. Druk. "Czasu". 16d, s. [2], 39, tabl. 5. brosz. Odb. z "Czasu" (Stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 60
830.CIEŚLEWSKI
Tadeusz, syn — Staromiejskie teksty. Wspomnienia inicjacyj w księgę starej
Warszawy. Warszawa 1936. Nakł. autora. 8, s. 27, [2]. brosz. (Grońska 158.
Bardzo niewielkie nadpęknięcie grzbietu, niewielkie miejscowe zażółcenia
papieru, stan dobry. Ekslibris. Publikacja przygotowana i wydana przez autora z
okazji otwarcia wystawy "Sto książek o Warszawie". Tekst ozdobiono 14
drzeworytami i 2 linorytami T.Cieślewskiego syna. Wydano 50 egz., ten bez
numeru. Druk antykwą Półtawskiego w Doświadczalnej Pracowni Graficznej
Salezjańskiej Szkoły Rzem. w Warszawie. Nieczęste) cena wywoławcza:
600

831.CINCIAŁA
Andrzej — Przysłowia, przypowieści i ciekawsze zwroty językowe ludu polskiego na
Śląsku, w księstwie Cieszyńskiem. Zebrał ... Cieszyn 1885. Nakł. autora. 8, s.
47. opr. oryg. pł. zdob. (Stan bardzo dobry. Zaw. blisko 1000 powiedzeń ludu
cieszyńskiego. A.Cinciała (1825-1898) - cieszyński notariusz, jeden z przywódców
odrodzenia narodowego na Śląsku Ciesz., organizator teatrów, czytelni polskich
(patrz PSB)) cena wywoławcza: 160
CUDA Polski. Poznań. Wyd. Pol. R.Wegnera. 8
832.JANOWSKI Aleksander — Warszawa. [193-]. s. 189, [3]. opr. oryg. pł. zdob. (Opr. lekko zakurzona, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 100
833.OSSENDOWSKI F[erdynand] Antoni — Karpaty i Podkarpacie. [1939]. s. [2], 258, [2]. opr. oryg. pł. zdob. (Wyklejki nieco pożółkłe, poza tym stan bardzo dobry. Podpis własn. Przednia część obw. (proj. K.Sichulskiego) wklejona na początku książki) cena wywoławcza: 160
834.OSSENDOWSKI F[erdynand] Antoni — Huculszczyzna. Gorgany i Czarnohora. [1936]. s. 229, [2]. opr. oryg. pł. zdob. (Opr. lekko zakurzona, poza tym stan dobry. Obca dedykacja) cena wywoławcza: 160
835.PATKOWSKI Aleksander — Sandomierskie. Góry Świętokrzyskie. Przedm. napisał E.Kwiatkowski. [193-]. s. [4], 238, [2]. brosz., obw. (Niewielkie otarcia obw. Egz. z biblioteki Rudolfa Mękickiego (piecz. na karcie tyt.)) cena wywoławcza: 360
836.SMOLEŃSKI Jerzy — Morze i Pomorze. [193-]. s. [8], 172, [4]. opr. oryg. pł. zdob. (Opr. lekko zakurzona, poza tym stan dobry. Wyd.II) cena wywoławcza: 80
837.SMOLEŃSKI Jerzy — Wielkopolska. [193-]. s. 156, [1]. opr. oryg. pł. zdob. (Brak 1 karty (czystej?), opr. lekko zakurzona, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 80
838.WASYLEWSKI Stanisław — Lwów. [1931]. s. 172, [4]. opr. oryg. pł. zdob. (Opr. lekko zakurzona, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 120
839.CZAPSKI
Edward — Pamiętniki sybiraka. Z przedm. S.Vincenza. Rękopis oprac., zaopatrzyła
w przypisy i indeksy M.Czapska. Londyn 1964. B.Świderski. 8, s. 371, tabl. 5.
brosz., obw. (Skrzypek 246. Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 100
840.CZARTORYSCY. Trzydzieści sześć życiorysów. Kraków 1938. Druk. UJ. 16d, s. VI, [2], 251, tabl. 16, tabl. genealog. 1. brosz. Odb. z PSB (Okł. nieco nadkruszone, poza tym stan dobry. Podpis własn. D.Chłapowskiego) cena wywoławcza: 100
841.[CZARTORYSKA
Izabela] — Pielgrzym w Dobromilu, czyli nauki wiejskie z dodaniem powieści.
Wyd.III M.Orgelbranda podług pierwszej edycji warszawskiej. Wilno 1861. Nakł.
wydawcy. 16d, s. VIII, 428, [1], tabl. 10. opr. bibliot. ppł. z zach. okł.
brosz. (Banach 594. Otarcia okł., brak 6 rycin, poza tym stan dobry) cena
wywoławcza: 260
842.CZASKI
Józef — Miedzioryty Krakowa. Kraków [ca 1910]. Salon Malarzy Pol. 16d podł., k.
[1], tabl. 15. brosz. (Niewielkie zaplamienia przedniej okł., wewnątrz stan
dobry. Zaw. 15 pocztówek widokowych z Krakowa wydanych przez Salon Malarzy i
umieszczonych w papierowych passe-partou. Na pierwszej karcie tytuł i wykaz
widoków po pol. i franc.) cena wywoławcza: 220

843.CZECHOWICZ
Józef — Kamień. Lublin 1927. Druk. Sztuka. 4, s. 23. brosz. Bibl. Reflektora
(Przednia okł. po fachowej konserwacji, tylna okł. obca, podklejone niewielkie
ubytki ostatniej karty. Wydano 500 egz. Debiut książkowy Józefa Czechowicza.
Bardzo rzadkie) cena wywoławcza: 800


844.CZERMAŃSKI
Zdzisław — Marszałek Piłsudski w 13 karykaturach ... Wstęp J.Lechonia. Paryż
1931.
Libr. Franco-Polonaise et Étrangére. folio, s. 12, [3], tabl. 13. oryg. teka ppł.
(Teka pożółkła,
lekko zaplamiona, z podklejonym naddarciem krawędzi i podklejonymi skrzydełkami,
niewielkie zaplamienia karty tyt., ubytki i naddarcia bibułki dwóch plansz,
ślady załamania narożników dwóch podkładów. Wydano 500 egz., ten nr 54.
Barwne karykatury odbito w zakładach Jacometa w Paryżu, tekę wykonała
Introligatornia P.Grzywy w Krakowie. Po wstępie odręczna dedykacja Jana
Lechonia treści: "Kochanemu Korcipce, prawdziwemu artyście i byczemu
facetowi Jan Lechoń". Na pierwszej planszy, wewnątrz kompozycji, odręczna
dedykacja Zdzisława Czermańskiego: "Panu Zenonowi Charoszczy z serdecznym
uściskiem dłoni Autor". Ponadto na dolnych marginesach pozostałych tablic
odręczna sygnatura artysty. Teka zawiera 13 barwnych karykatur Marszałka
zamontowanych na oryginalnych kartonowych podkładach, z bibułkami ochronnymi.
Kompozycje form. 37x28,5 cm, podkłady 51,5x42 cm. Tytuły poszczególnych plansz
podano w spisie karykatur: Marszałek Piłsudski, Marszałek Piłsudski w ramach
konstytucji 17-go marca, Batory pod Pskowem, Marszałek Piłsudski w gronie swych
doradców, Stary i nowy rok w Polsce, Piłsudski-Girls, Szkoła pływania dla
ministrów, Strachy na Litwę, Wańka-wstańka czyli zabawy z Sejmem, Powrót taty,
"Słówka", Zmiana konstytucji, Jak prawica przedstawia rządy Marsz. Piłsudskiego.
Całość poprzedza ośmiostronicowy wstęp Jana Lechonia. Dołączono prospekt
wydawnictwa (4 s. form. 25x16,5 cm) - nieco otarty, ze śladem złożenia.
Nieczęste) cena wywoławcza: 6.000
845.CZOŁOWSKI Aleksander — Jan III i miasto Lwów. Wspomnienie w trzechsetną rocznicę urodzin króla. Lwów 1929. Nakł. Gminy [...]. 8, s. 32, tabl. 1. opr. kart. z epoki (Stan dobry. Egz. ze zbiorów i w oprawie znanego lwowskiego introligatora W.J.Romanowskiego (ekslibris, piecz.)) cena wywoławcza: 80
846.CZOŁOWSKI Aleksander — jw. brosz. (Okł. nieco otarte. Podpis własn.) cena wywoławcza: 40
847.CZUCHNOWSKI Marian — Cynk. Powieść. Kraków 1937. Nakł. autora. 16d, s. 223, [1]. brosz. (Okł. nieco zaplamiona, podklejone naddarcia i ubytki, blok nieco wygięty. Odręczna dedykacja autora dla K.A.Jaworskiego) cena wywoławcza: 80
848.[DAROWSKI-WERYHA
Aleksander] — Znaki pieczętne ruskie. Noty heraldyczne. (Z tablicą herbów). Paryż
1862. Druk. L.Martinet. 8, s. 31, tabl. rozkł. 1
[oraz] [tenże] — Pan Samuel Maszkiewicz. Cz.1. Bruxella 1863. Druk. J.H.Dehou. 16d, s. 23, tabl. 1
[oraz] [tenże ] — Do dziejów Ukrainy [tyt. nagłówkowy]. [brak danych wyd.]. 8, s. 8
[oraz] ARCISZEWSKI Krzysztof — Pieśń ... [Wyd. A.Weryha Darowski]. Lwów 1863. Druk. Ossolineum. 8, s. 8
[oraz] [GROMADZKI Józef Prosper] — Uwagi nad znaczeniem prowincyonalizmów w dziejach Polski. [wyimek z: "Pisma urywkowe ..., wyd. A.Syroczyński. Kijów 1858]. 8, s. [157]-214
[oraz] NOWICKI Stefan — Jędrzej Frycz Modrzewski. Szkic historyczny. Warszawa 1856. Druk. Gaz. Codziennej. 8, s. [4], 51
[oraz] SZULC Dominik — Stanowisko historyi polskiej. Warszawa 1862. 8, s. 32
[oraz] MĄCZYŃSKI Józef — Rady i zwady niewiast o wielożeństwo. (Ze zbioru wiadomości o Krakowie). Kraków 1858. Druk. "Czasu". 8, s. 62
[oraz] KUBALA L[udwik] — Stanisław Orzechowski i wpływ jego na Rzeczpospolitę wobec Reformacji XVI wieku. Rzecz historyczna. Lwów 1870. K.Wildt. 8, s. [4], 120. razem opr. pł. z epoki (Stan dobry. Podpis własn. Na grzbiecie złoc.: "Miscellanea. Vol.II" i skrócone tytuły wszystkich dziewięciu współoprawnych prac (z których wiele rzadkich: E.XIX nie notuje tego wydania "Pieśni" Arciszewskiego, przy pracy Szulca podaje objętość 20 s.)) cena wywoławcza: 600

849.DA
VINCI Leonardo — Bajki. Zebrał i przeł. L.Staff. Warszawa-Kraków 1928. Wyd.
J.Mortkowicza. 16d, s. [4], III, [3], 61, [4], tabl. 8. opr. pperg. złoc. z
epoki z zach. okł. brosz., koszulka ochronna, futerał kart. (Stan bardzo dobry.
Karta tyt. również po włosku ("Favole"). Na przedniej okł. niewielki złoc.
superekslibris z monogramem S.K. Oprawa anonimowa) cena wywoławcza: 400
850.DEMBOŁĘCKI Wojciech — Pamiętniki o lisowczykach, czyli przewagi elearów polskich. (r. 1619-1623). (Z wiadomością o życiu i pismach autora i z dodatkami). Kraków 1859. Wyd. J.K.Turowski. 16d, s. [2], 127, [1], 28. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. [Bibl. pol., z.56-57] (Maliszewski 156. Okł. brosz. przybrudzone, miejscami zażółcenia papieru i niewielkie ślady wilgoci. Piecz. własn. Historia pochodu lisowczyków nad Ren w 1622. "Jeden z najlepszych pamiętników naszych w. XVII" (PSB)) cena wywoławcza: 120
851.DERMÉE
Paul — Le volant d'Artimon. Poèmes. Paris 1922. J.Povolozky et C-ie. 8, s. [39].
brosz. Collection
"Z" (Przednia okł. luzem, karta tyt. również, blok poluźniony. Egz. w znacznej
części nierozcięty. Wydano 216 egz. oraz niewielką ilość egz. autorskich
(oznaczonych numerem 00) - ten egz. z puli autorskiej. Odręczna dedykacja
autora. Na przedniej okł. dwubarwny drzeworyt Louisa Marcoussisa (Ludwika
Markusa), wewnątrz dwa kubistyczne czarno-białe drzeworyty tego samego artysty.
L.Marcoussis (1878-1941) - malarz i grafik polski, wybitny przedstawiciel kubizmu, jeden z czołowych i najwcześniej osiadłych w Paryżu (od 1903) reprezentantów École de Paris, przyjaciel P.Picassa, J.Grisa, M.Jacoba, F.Légera) cena wywoławcza: 4.800
852.DĘBICKI Ludwik — Puławy (1762-1830). Monografia z życia towarzyskiego, politycznego i literackiego na podst. archiwum ks. Czartoryskich w Krakowie. T.1-4. Lwów 1888. Księg. Gubrynowicza i Schmidta. 8, s. XIII, [1], 410, [2], IV, tabl. 3; [6], 377, [1], III, tabl. 2; XIX, [1], 398, II; [6], 357, [1], II. opr. późn. pł. (Niektóre karty (zwłaszcza w t.1) podklejone w grzbiecie, miejscami (zwłaszcza w t.1) zaplamienia. Egz. z księgozbioru prof. Stanisława Lorentza (ekslibrisy). Skasowane piecz. bibliot. Najobszerniejsze, źródłowo opracowane dzieje Puław i rodu Czartoryskich od poł. XVIII w. do wybuchu powstania listopadowego. Nieczęste) cena wywoławcza: 800
853.DĘBICKI
Zdzisław — Ojcze nasz. Modlitwy wieczorne. Lwów 1907. Tow. Wyd. 8, s. 35, 5].
brosz. (Okł. lekko zakurzona, stan dobry. Młodopolskie ilustracje Stanisława
Dębickiego) cena wywoławcza: 120
854.[DIETL
Józef] — Projekt zaradzenia brakowi mieszkań w Krakowie skreślony przez
prezydenta miasta [...]. Kraków 1872. Druk. "Czasu". 8, s. [2], 55 [właśc. 54].
brosz. (Stan dobry. Na przedniej okł. odręczna notatka z epoki: "Odroczono na
posiedzenie komisyi uporz. miasta dnia 28/I 874 dopóki nie będą wyznaczone place
pod budynki miejskie". Projekt związany z szeroko zakrojonymi planami
unowocześnienia Krakowa. Dietl postulował m.in. wyburzanie ruder, rozpoczęcie
remontów pomieszczeń zaniedbanych, wprowadzenie ulg podatkowych na budownictwo,
udostępnienie budynków mieszkalnych przez zajmujące je instytucje i urzędy)
cena wywoławcza: 50
855.DROZDOWICZ-JURGIELEWICZOWA Irena — Warszawa, serce Polski. Warszawa 1948. Sp. "Światowid". 8, s. 208, [4]. opr. oryg. ppł., obw. (Niewielkie naddarcie obw. i załamanie narożnika kart, stan dobry. Piecz. i numery inwentarzowe. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 60
856.DUCHIŃSKI
F[ranciszek] H[enryk] — Zasady dziejów Polski i innych krajów słowiańskich i
Moskwy. Cz.1-2. Paryż [1858]-1859. Nakł. autora. 16d, s. XXXV, [1], 98; 68,
VIII, [5]-105
[oraz] tenże — Pomnik nowogrodzki. Peryodyczne wyjaśnienia projektu Rządu moskiewskiego, aby uroczyście obchodzić w następnym 1862 r., jakoby tysiąc-letnią rocznicę założenia dzisiejszego Państwa Moskiewskiego w Nowogrodzie miewane publicznie (obecnie w Paryżu). Paryż 1861. Druk. i Lit. PP. Renou i Maulde. 16d, s. 36. razem opr. pł. z epoki (Stan dobry. Brak cz.3 i "Dopełnienia" "Zasady dziejów". Piecz. Cz.2 "Zasad" z podtyt.: "Wyjaśnienie rzeczy co do Pomnika mającego być postawionym w Nowogrodzie [...]". Nieczęste
F.H.Duchiński (1816-1893) - emigrant, aktywny działacz polit., twórca błędnej teorii o niesłowiańskim pochodzeniu Rosjan wyłożonej w prezentowanej tu pracy) cena wywoławcza: 220
857.DZICZKANIEC
Józef — Samoobrona ziemi lidzkiej. Lida 1939. Nakł. Wyd. "Ziemi Lidzkiej". 16d,
s. 169, [6], tabl. 25. brosz. (Stan dobry. Podpis własn. Praca dotycząca
tworzenia się polskiej siły zbrojnej w powiecie lidzkim przez żołnierza i
przewodniczącego Sekcji Historyczno-Wydawnicznej Komitetu Uczczenia Samoobrony w
Lidzie. Nieczęste) cena wywoławcza: 120
858.EICHWALD
Eduard — Naturhistorische Skizze von Lithauen, Volhynien und Podolien in
geognostisch-mineralogischer, botanischer und zoologischer Hinsicht entworfen
von ... Mit drei lithographirten Tafeln. Wilna 1830. Gedr. bei J.Zawadzki. 4, s.
[3], 256, tabl. 3. opr. kart. z epoki (Okł. otarte, papier miejscami
zabrązowiony, stan ogólny dobry. Podpis własn., skasowana piecz. bibliot. Na
tabl. m.in. plan Puszczy Białowieskiej, którą autor odwiedził we IX 1829, będąc
kierownikiem katedry zoologii Uniwersytetu Wileńskiego. "Następnie powrócił do
Wilna, aby [w 1827] objąć katedrę zoologii i anatomii porównawczej po Bojanusie,
i stąd , w r. 1829 przedsięwziął szczególniej ważną dla nas podróż krajoznawczą
na Litwę. W towarzystwie Jakowickiego, Andrzejewskiego i Małeckiego badając kraj
pod względem przyrodniczym, zapuścił się aż do brzegów czarnomorskich. Owocem
tej podróży było dzieło wydane w języku niemieckim 'Naturhistorische Skizze
[...]'." (PSB)) cena wywoławcza: 600
859.EILE
Henryk — Rok 1830. Warszawa 1930. Nakł. Tow. Wyd. "Polska Zjednoczona". 8, s.
128, [3]. brosz. (Stan bardzo dobry. Na karcie przedtyt.: "Wojsko. Prasa. Sprawy
polityczne. Oświata. Nauka. Literatura. Sztuka. Muzyka. Teatr. Sprawy
ekonomiczne, komunikacyjne, społeczne. Wynalazki. Zabawy. Czasy i ludzie.
Powstanie") cena wywoławcza: 80
860.[EILE
Marian]. Bracia Rojek [pseud.] — Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika.
Ilustr. M.Eile. Warszawa 1959. Iskry. 8, s. 262, [2]. brosz. Bibl. Stańczyka
(Okł. nieco zakurzona, brak pocztówek w tylnej kieszonce. Odręczna dedykacja
autora ozdobiona akwarelowym portretem Fafika) cena wywoławcza: 120
861.ELCKERLIJC.
[W kolofonie:] volgens de tekstaanwijzingen van Prof. Dr. J. van Mierlo, S.J.
De houtgravures zijn van St. Mrozewsky. Utrecht 1951. De Root. 8, s. 61,
[2]. opr. oryg. pł. (Stan dobry (brak obw.?). Wydano 175 egz., ten nr 106. Tekst
holenderskiego moralitetu z XVI w. (znanego w przekładzie ang. jako "Everyman")
z 8 całostronicowymi drzeworytami Stefana Mrożewskiego oraz niewielkim
zdobnikiem na karcie tyt.) cena wywoławcza: 800
862.ELJASZ-RADZIKOWSKI
Stanisław — Styl zakopiański. Wyd.II znacznie powiększone z licznemi ilustr. w
tekście i na osobnych tablicach. Kraków 1910. Tow. Wyd., Lwów. 8, s. [4], 59,
tabl. 16. brosz. (Ubytki grzbietu, poza tym stan dobry. Nieczęste)
cena wywoławcza: 160
863.[ENCYKLOPEDIA]. Ilustrowana encyklopedja Trzaski, Everta i Michalskiego. Z wieloma mapami, tabl. i ilustr. w tekście. Oprac. pod red. S.Lama. T.1-5. Warszawa [1925-1928]. Nakł. Księg. TEiM. 8. opr. psk. z epoki (Otarcia okł., naddarcie górnej krawędzi grzbietów t.1-2, w t.5 jedna tablica luzem, z załamanymi marginesami. Ślad po ekslibrisie na przednich okł. Egz. z biblioteki Rudolfa Mękickiego (piecz. na kartach tyt.). Każdy tom obj. ca 1200 szpalt, barwne i czarno-białe tablice, mapy) cena wywoławcza: 680
864.ESSAI
sur l'Instruction des femmes par M-me la C-tesse le Groing la Maisonneove.
Troisième éd. dédiée a la mémoire de l'auteur. Par ses élèves et ses amis et
augumentée d'une notice biographique.
Tours 1844. R.Pornin. 16d,
s. XLI, [3], 143. opr. skóra złoc. z epoki (Stan bardzo dobry. Oprawa: zielona
skóra, grzbiet 5-polowy, wyokrąglony, w każdym polu prostokąt ograniczony
złoceniem liniowym, w drugim polu złoc. tytuł książki, pola oddzielone ślepym
tłocz. liniowym; obie okł. ze ślepo tłoczoną bordiurą liniową, wewnątrz złoc.
prostokątna ramka; krawędzie okł. ze złoceniami liniowymi; wyklejki z białego
papieru z morą, dublura ze złoc. ornamentem roślinnym; obcięcie złoc.) cena
wywoławcza: 400
865.FALSKI
Marian — Elementarz. Warszawa 1951. PZWS. 16d podł., s. 158. brosz. (Stan dobry.
Ilustr. T.Gronowskiego. Egz. z odręcznymi (autorskimi?) zmianami związanymi z
wprowadzeniem do nauki pisma drukowanego (na przedniej okł. odręczna notatka:
"Zmiany związane z wprowadzeniem druku"). Na karcie tyt. odręczny opis
wprowadzonych zmian, na niektórych następnych kartach wklejone paski papieru z
odręcznymi zmianami tekstu, zaznaczone zmiany paginacji oraz pisma pisanego na
drukowane. Egz. unikalny) cena wywoławcza: 200
866.FENELON
[François] — Oeuvres de ... Précédées d'une notice sur sa vie et sur ses écrits.
T.1-12. Paris 1826. Dufour et C-ie. 8. opr. skóra zdob. z epoki, obcięcia złoc.
(Niewielkie zarysowania okł. (większe tylko w t.1 i 10), grzbiety pięciu tomów
lekko nadpęknięte, niewielki ubytek dolnej części grzbietu t.5, miejscami
zażółcenia papieru, niewielki ślad zawilgocenia; mimo to stan dobry. Grzbiety
złocone, szyldziki. Na grzbiecie pierwszego tomu złoc. sygnatura znanego
paryskiego introligatora "Vogel". Każdy tom obj. 450-640 s., w t.1 portret
autora. Na kartach tyt. lub przedtyt. odręczne zapiski własn.: "De la
Bibliotheque de Calixt C[om]te Borkowski". Obszerna biblioteka Borkowskiego ("b.
poważna (przeszło 10.000 t.) francusko-polska" - E.Chwalewik "Zbiory polskie"),
wraz ze zbiorem rycin, obrazów i zabytkowych mebli przechowywana była we dworze
w Klimaszówce na Podolu. Twórcą zbiorów był Kalikst Dunin-Borkowski h. Łabędź
(zm. 1854), absolwent liceum krzemienieckiego, marszałek szlachty pow.
płoskirowskiego. W latach I wojny "znaczną część zbiorów uratowano, wywożąc je
do Krakowa. Reszta wraz z domem uległa zniszczeniu na miejscu w czasie rewolucji
bolszewickiej" (S.Aftanazy "Dzieje rezydencji" - tu także sprostowanie
informacji Chwalewika: biblioteka liczyła zapewne ok. 5.000 tomów)) cena
wywoławcza: 980
867.FIEDLER
Arkady — Zwierzęta z lasu dziewiczego. Warszawa 1936. Tow. Wyd. "Rój". 16d, s.
229, [2], tabl. 8. opr. oryg. pł. z zach. okł. brosz. (Otarcia okł., blok lekko
poluźniony. Podpis własn. Zaw.: Cz.1: Bichos moi brazylijscy przyjaciele, cz.2:
Z puszczy amazońskiej. Okł. proj. Mieczysława Bermana) cena wywoławcza: 60
868.FILIPOWICZ
Kornel — Krajobraz niewzruszony. Opowiadania. Warszawa 1947. Czytelnik. 209,
[2]. brosz. (Niewielkie zaplamienie okł. Odręczna dedykacja autora.
Książkowy debiut prozatorski K.Filipowicza (wcześniej opublikował tom wierszy
"Mijani" - dwa wyd. konspiracyjne w 1943 i 1944)) cena wywoławcza: 80
869.FRANKIEWICZ Czesław — Historja Pomorza w zarysie. Toruń 1927. Nakł. Pom. Druk. Roln. 8, s. XV, [1], 318. opr. pł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Podpisy własn. Obszerna bibliografia) cena wywoławcza: 160
870.GADON L[ubomir] — Książę Adam Czartoryski podczas powstania listopadowego. Przyczynek do charakterystyki, oparty na własnych jego pismach. Z trzema portretami księcia A.Czartoryskiego. Wyd. nowe. Kraków 1900. Nakł. autora. 8, s. [2], 167, tabl. 1. opr. ppł. z epoki (Brak 2 tabl. z pozostałymi portretami. Opr. otarta. Prezentowana praca zaw. m.in. korespondencję A.Czartoryskiego z rodziną i gen. Skrzyneckim) cena wywoławcza: 100
871.GALSTER Karol Lucjan — Księga pamiątkowa artylerii polskiej 1914-1939. Oprac. ... Londyn 1975. Nakł. Koła Oficerów Artylerii Pol. na Obczyźnie. 8, s. 448. opr. oryg. pł. (Stan bardzo dobry. Zaw. m.in. obszerny wstęp historyczny, rodowody poszczególnych oddziałów w l.1918-1920 i w wojnie obronnej 1939. Liczne ilustr. w tekście, wykazy nazwisk) cena wywoławcza: 120
872.GARLIŃSKI Józef — Między Londynem i Warszawą. Londyn 1966. Gryf. 16d, s. 160. brosz. (Stan dobry. Ilustr. w tekście. Książka "zawiera trzy rozdziały. W pierwszym przedstawiam szczegóły łączności radiowej Komendy Głównej A.K., w drugim dramatyczne lipcowe dni, gdy partyzanckie oddziały Armii Krajowej próbowały zdobyć Wilno, w trzecim losy brytyjskiej misji wojskowej, zrzuconej do Polski pod koniec grudnia 1944 roku" (ze wstępu)) cena wywoławcza: 50
[GASTRONOMIA].
873.GRUSZECKA
Maria — 366 obiadów. Praktyczna książka kucharska zawierająca wypróbowane
przepisy do sporządzania smacznych i zdrowych potraw, ciast, legumin, kremów,
konfitur, soków, likierów i t.p. dla oszczędnych gospodarstw. Kraków [194-].
Wyd. "Biblos". 8, s. XVI, 256. opr. oryg. ppł. (Stan bardzo dobry. Podpis własn.
Niezmieniony przedruk wydania przedwojennego) cena wywoławcza: 120
874.HALSKA M. — Co dzisiaj jeść i jak gotować. Warszawa 1941. Gebethner i Wolff. 16d, s. 195, [1]. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Niewielkie zaplamienia, stan dobry) cena wywoławcza: 64
875.JAK
gotować dobrze, smacznie i tanio. Warszawa 1935. Stow. "Dom Sierot". 8, s. 95,
[1]. brosz. Bibl. domowa, z.1 (Otarcia okł., niewielkie załamania narożników,
zaplamienia) cena wywoławcza: 44
876.MARCISZEWSKA M[aria] — Doskonała kuchnia. Szóste przerobione i uzup. wydanie "Kucharki szlacheckiej" zawierające ok. 3000 przepisów oraz 60 ilustr. Warszawa [1929]. Tow. Wyd. "Bluszcz". 16d, s. 968, [8]. opr. oryg. ppł. (Wyraźne otarcia okł., blok nadpęknięty, ubytek narożnika jednej karty) cena wywoławcza: 250
877.PEDENKOWSKA
Helena — Oszczędna kuchnia. Encyklopedia wiedzy kulinarnej, gospodarstwa
domowego oraz higieny. 1000 sposobów gotowania, pieczenia legumin, ciast,
mazurków, babek, tortów, smażenia konfitur, soków, marmolad, sporządzania
kompotów, lodów, wódek, napoi chłodzących opartych na praktycznych a
długoletnich doświadczeniach. Zebrane przez ... Wyd.III. Kraków 1948. Wyd.
"Przełom". 8, s. 564, tabl. 80. opr. wsp. pł. z zach. okł. oryg. i grzbietu
(Stan dobry) cena wywoławcza: 120
878.PLUCIŃSKA
Ida — Książka kucharska udoskonalona z dodatkiem "Soja i jej zastosowanie w
kuchni". Wyd.III przejrz. i dopełnione. Warszawa 1933. Zakł. Druk. F.Wyszyński i
S-ka. 16d, s. XVI, 271, [1]. brosz. (Otarcia i zaplamienia okł., miejscami
niewielkie zaplamienia wewnątrz) cena wywoławcza: 120
879.WIŚNIEWSKA Marja — Torty i ciasta domowe. 503 przepisów [!] z najlepszych źródeł [...]. Lwów-Warszawa [193-?]. Księg. Pol. B.Połoniecki. 8, s. s. XI, [1], 144. opr. oryg. ppł. (Zaplamienia narożnika okł., stan dobry. Podpis własn. (z datą 1933)) cena wywoławcza: 80
880.WOBARG Iks. — Wyrób win i miodów z owoców sposobem domowym i fabrycznym. Wyd.II przejrz. i powiększone. Przemyśl 1925. Wyd. Podręczników dla Przemysłu Drobnego. 16d, s. 110. Podręczniki dla przem. drobnego, l.1-2
[oraz] tenże — Wyrób wódek z owoców. (Destylacja wypalanek winnych). Wyd.III. Przemyśl [192-?]. Wyd. Podręczników dla Przemysłu Drobnego. 16d, s. 62. Podręcznik dla przem. drobnego, t.2. razem opr. bibliot. ppł. z epoki (Otarcia okł., zaplamienia pierwszego tytułu, drugi w stanie dobrym) cena wywoławcza: 50
* * *
881.GAWROŃSKI
Fr[anciszek] Rawita — Walka o wolność w roku 1863. Lwów 1913. Nakł. Kom.
1863-1913. 8, s. 145, [3]. opr. oryg. pł. zdob. (Okł. nieco otarte, wewnątrz
stan dobry. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 60
882.GERLOFF O. — Landsberg a. W. [= Gorzów Wielkopolski] in den Jahren 1914-1924. Hrsg. von Oberbürgermeister ... Landsberg a. W. [przedm. 1926]. Volksblatt-Druckerei. 8, s. 467, tabl. 32. opr. oryg. pł. (Niewielkie zaplamienia, stan dobry. Piecz. Dzieje Gorzowa Wlkp. w czasie I wojny św. i bezpośrednio po jej zakończeniu) cena wywoławcza: 140
883.GIERYCH Bolesław, ANTOS Mieczysław, SZYMAŃSKI Karol — Schody kamienne. Warszawa 1956. Biuro Studiów i Projektów Wzorcowych Budownictwa Miejskiego. 8, s. 214, [2]. brosz., obw. (Niewielkie naddarcia obw., stan dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 60
884.GIERYŃSKI Jan — Lwów nie znany. Lwów 1938. Nakł. Księg. A.Krawczyńskiego. 16d, s. 114, [5]. brosz. (Stan dobry. Piecz. "Chrześc.-Narod. Komitetu Obrony Interesów Lwowa, Komitet Wykonawczy". Zaw. m.in.: Lwów w 1937 r., Lwowianie szukają wody, Codzienna toaleta Lwowa, Lwów na 350.000 mieszkańców, Słowo o Dobrostańskiej, Maj w parkach, Żołądek Lwowa) cena wywoławcza: 80
885.GŁĘBOCKI Józef Teodor — Zakłady ku ulżeniu cierpieniom bliźnich obecnie w Krakowie istniejące, z krótką wzmianką o dawniejszych, a dziś już nie istniejących instytucyach tego rodzaju. Kraków 1852. Druk. "Czasu". 8, s. 365, [3]. brosz. wt. (Papier mocno zabrązowiony, egz. częściowo nierozcięty) cena wywoławcza: 140
886.GOETHE
[Johann Wolfgang] — Faust Goethego.
Tragedji część pierwsza [i
druga]. Przekład E.Zegadłowicza. Wadowice 1926-1927. Nakł. F.Foltina. 8, s. 238,
portret autora; 356, [2]. opr. luksusowa perg złoc. z zach. okł. brosz. części
I, futerał, obcięcie złoc. (Stan bardzo dobry. Wydano 1.050 egz., ten nr 101
z podpisem F.Foltina i E.Zegadłowicza. W każdym z tomów 7 tablic w ramach
paginacji z pomysłami scenograficznymi Zbigniewa Pronaszki. Okł. brosz. i
portret autora proj. F.Siedleckiego. Oprawa Roberta Jahody (naklejka na
tylnej wyklejce)) cena wywoławcza: 700
887.GOLICZEWSKI Władysław — Walecznych tysiąc. Pamiętniki sierżanta ... z wojny polsko-bolszewickiej. Do druku przyg. R.Umiastowski. Warszawa 1934. Gł. Księg. Wojsk. 16d, s. 240. opr. wsp. skóra zdob. z zach. okł. brosz. (Skrzypek 2943. Otarcia okł. brosz., wewnątrz stan bardzo dobry. Okł. brosz. proj. Atelier Girs-Barcz. Nieczęste) cena wywoławcza: 180
888.GOSTOMSKI
Walery — Historya literatury powszechnej w zarysie. T.1-2. Warszawa 1898. Nakł.
Gebethnera i Wolffa. 8, s. 393, [3] ; 727, IV. razem opr. psk. z epoki (Stan dobry.
Ekslibris. Na końcu indeks nazwisk) cena wywoławcza: 360
889.GÓRNICKI
Łukasz — Dworzanin polski. Wydanie K.J. Turowskiego. Kraków 1858. Nakł. Bibl.
Pol. 8, s. VII, [1], 303. brosz. Bibl. Pol., z. 127-130 (7-10) (Okł.
nadkruszone, czternaście ostatnich kart uszkodzonych mechanicznie z niezbyt
wielką szkodą dla tekstu, papier miejscami zabrązowiony. Egz. nieobcięty.
"Dworzanin" jest "ważnym źródłem do historii kultury Polski XVI w." (LPPE))
cena wywoławcza: 100
890.GÓRSKA
Pia — Szary brat. Opowiadania na tle życia brata Alberta. Oprac. dla młodzieży
... Czterema drzeworytami zilustrował Tadeusz Cieślewski syn. Warszawa
1936. Verbum. 16d, s. 149, [2], tabl. 4. opr. wsp. pł. (Grońska 159. Miejscami
zaplamienia, zaklejona skasowana piecz. na karcie tyt. Prócz czterech
całostronicowych ilustracji zaw. liczne drzeworytowe inicjały oraz zdobnik na
karcie tyt. Tekst złożono antykwą Półtawskiego w Doświadczalnej Pracowni
Graficznej Salezjańskiej) cena wywoławcza: 160
891.GRABOWSKI
Ambroży — Dawne zabytki miasta Krakowa. Przypomnienia przeszłości o niektórych
starożytnych zwyczajach miesczan krakowskich, o bramach, basztach i wszelakich
tej niegdyś stolicy kraju obronach, z dodatkiem różnych do dziedziny pamiątek
należących wiadomości. Z rękopismów zebrał i ogłosił ... Z ryciną. Kraków 1850.
Druk. "Czasu". 8, s. IV, IV, [5]-226, [2], tabl. 2, plan rozkł. 1. opr. ppł. z
epoki (Banach 415. Otarcia okł., papier miejscami zabrązowiony, poza tym stan
dobry. Piecz. Na tabl. portret Wita Stwosza w litografii oraz dwie bramy
krakowskie w akwafortach ryt. przez K.W.Kielisińskiego. Zaw. m.in.:
Ratusz miasta Krakowa, Bramy krakowskie, Mury, fossy i inne obrony Krakowa,
Wiadomości o zbrojowni miejskiej i inwentarze broni cechowej, Ludwisarnia
miejska i ludwisarze, Urządzenia, co do noszenia broni, Malarze nadworni królów
polskich, Skromne zwyczaje stołowe Jagiellończyków, Turnieje w rynku krak.,
Oświetlenie jakie było r. 1574, Zamiar przeniesienia obrazu n. Panny
Częstochowskiej do Krakowa, O piwie świdnickiem. Wg informacji na końcu książki
wydano 400 egz. Rzadkie egzemplarze z obiema ryc. i planem) cena
wywoławcza: 360
892.GRABOWSKI
Ambroży — Ojczyste spominki w pismach do dziejów dawnej Polski. Diaryusze,
relacye, pamiętniki i t.p. służyć mogące do objaśnienia dziejów krajowych;
tudzież listy historyczne [...] z rękopismów zebrane przez ... T.1-2. Kraków
1845. Nakł. J.Cypcera. 8, s. [8], 269, [3], tabl. 1; 367, [1]. razem opr. nieco
późn. ppł. (NK 7, 424. Otarcia okł., podklejenia przedniej wyklejki, miejscami
zażółcenia i niewielkie zaplamienia wewnątrz. Podpisy własn. Zaw. m.in.: Obrzęd
pogrzebu Zygmunta I, Wjazd do Krakowa Arcyxiężniczki Anny, Opisanie napadu przez
Piekarskiego na Króla Zygmunta III, Pisma do Historyi Lisowczyków, Potyczka z
Tatarami, O Bohdanie Chmielnickim i o Kozakach, Bitwa z Szwedami pod Klissowem,
Mamki królewskie, Liczba klasztorów w Polsce, Listy historyczne znakomitych
mężów) cena wywoławcza: 360
893.GRĄBCZEWSKI
Bronisław — Kaszgarja, kraj i ludzie. Podróż do Azji Środkowej. Z portretem
autora, 65 ilustr. i mapą. Warszawa [1924]. Gebethner i Wolff. 8, s. XV, [1],
246, [1], mapa 1. opr. oryg. pł. z zach okł. brosz. Podróże gen. Grąbczewskiego,
t.1 (Grzbiet spłowiały, przednia wyklejka pęknięta w grzbiecie. Skasowana piecz.
bibliot. Data wydania za PSB (tam także obszerny biogram autora). Opis podróży
do Turkiestanu odbytych w l. 1885, 1888 i 1889-1891. Całość cyklu składała się z
3 tomów) cena wywoławcza: 120
894.GREY
Owl - Szara Sowa — Pielgrzymi puszczy. Słowem wstępnym poprzedził A.Fiedler.
Wyd.III. Kraków-Warszawa 1946. Wyd. F.Pieczątkowski i Ska. 8, s. 310, [1], tabl.
15. opr. pł. zdob. z epoki z zach. okł. brosz. (Grzbiet spłowiały, niewielkie
zaplamienia okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Obca dedykacja. Oprawa z warsztatu
Roberta Jahody (ślepy tłok na tylnej wyklejce)) cena wywoławcza: 160
895.GROCHOWIAK Stanisław — Menuet z pogrzebaczem. Kraków 1958. Wyd. Literackie. 16d, s. 57, [1]. brosz. (Grzbiet nieco pożółkły, poza tym stan bardzo dobry. Drugi tom wierszy w dorobku poety) cena wywoławcza: 100
896.[GRONOWSKI
Tadeusz]. Tomaszowska Fabryka Sztucznego Jedwabiu. Warszawa 1936. Zakł. Graf.
Straszewiczów. 4, s. 58, [3]. opr. oryg. pł. (Stan bardzo dobry. Odręczna
dedykacja jednego z dyrektorów fabryki. Wydawnictwo jubileuszowe w 25-lecie
istnienia zakładów. Oprawa w sztuczny tomaszowski jedwab, na licu złoc. liczba
XXV i logo fabryki. Układ graficzny T.Gronowskiego: barwne ilustracje (7
całostronicowych), przerywniki, wykresy statystyczne. Nieczęste) cena
wywoławcza: 320
897.GUMOWSKI Jan — Kraków. Z.1. Kraków 1929. Litogr. Fr. Zielińskiego i Sp. folio, tabl. 6. teka kart. (Grońska 228. Teka nowa, na obu jej okładkach naklejono oryginalne litografowane okładki, niewielkie ubytki narożników oryg. okł., ślad przedarcia przedniej okł., niewielkie zaplamienia krawędzi tablic. Następne zeszyty nie wyszły. Teka kompletna. Ukazało się bez spisu treści. Barwne litografie: Brama Floriańska, Kościół Mariacki, Głowa Chrystusa Ukrzyżowanego z Kościoła Mariackiego, Sukiennice, Katedra, Wieże Wawelu) cena wywoławcza: 1.800
898.HAFFER
— Die Melioration der Tuchelschen Heide. Von deren Departements-Rath, dem
Regierungs-Rath ... (Mit einer hydrographischen Karte in Farbendruck). Berlin
1857. Bei F.Duncker. 8, s. 48, mapa rozkł.
1. opr. ppł. z epoki z
zach. okł. brosz. (Okł. nieco otarta, podklejone załamanie mapy, niewielkie
ślady zawilgocenia. Piecz. Rzadka praca dotycząca stosunków wodnych Borów
Tucholskich) cena wywoławcza: 180
899.HAMEL B[ermard] — La Pologne immortele. Paris 1928. Gebethner & Wolff. 8, s. 80. brosz. (Stan dobry. Egz w znacznej części nierozcięty. Odręczna dedykacja autora dla Jalu Kurka. Tom poezji wyd. w 225 egz., ten nr 211) cena wywoławcza: 160
900.HANDELSMAN Marceli — Adam Czartoryski. T.1-3. Warszawa 1948-1950. Nakł. Tow. Nauk. Warsz. 4, s. XX, 334, tabl. 10; [8], 382, tabl. 10; [8], 383, [4], [385]-756, tabl. 13. opr. w 4 wol. ppł. z epoki. Rozprawy hist., t.23-25 (Stan bardzo dobry. Podpis własn. Obca dedykacja. T.3 w 2 częściach. Wydanie pośmiertne. Najobszerniejsza biografia A.Czartoryskiego, opracowywana w czasie okupacji) cena wywoławcza: 360

901.HANEK
Vaceslav — Polyglotta Kralodvorskeho rukopisu. Text v povodnim i obnovenem
pravopisu; preklad: rusky, srbsky, illyrsky, polsky, hornoluzicky, vlasky,
anglicky, nemecky; ukazky: dolnoluzickeho, maloruskeho, krajnskeho,
francouzskeho i bolgarskeho. Vydani ... Praha 1852. Nakl. vydavatelovym. 16, s.
X, [2], 794, tabl. 1. opr. psk. z epoki (Otarcia grzbietu, wewnątrz stan dobry.
Podkreślenia ołówkiem. Kilkujęzyczne wydanie słynnego "Królodworskiego rękopisu"
- rzekomego zabytku poezji staroczeskiej, w rzeczywistości falsyfikatu. Wyd.
oryginalne (1819) wywarło decydujący wpływ na rozbudzenie ducha narodowego wśród
mas czeskich. "Jako falsyfikat, zajmuje bodaj pierwsze miejsce w tego rodzaju
literaturze światowej. Mickiewicz poświęca mu całą lekcję 11 z dn. 29 I 1841
swoich wykładów" (L.Gocel "Przypadki JKM książki", Wr. 1963). Na s. 387-462
tekst polski: "Królodworski rękopis. Zbiór staroczeskich bohatyrskich i
lirycznych śpiewów. Przeł. przez L.Siemieńskiego". Nieczęste) cena
wywoławcza: 280
902.HARASYMOWICZ
Jerzy — Budowanie lasu. Warszawa 1965. PIW. 16d, s. 50, [1]. brosz. (Niewielkie
zaplamienie okł., stan dobry. Odręczna dedykacja autora) cena
wywoławcza: 60
903.[HAWELSKI
Eustachy] — Wiadomość historyczna o starożytnym obrazie Boga-Rodzicy Maryi, na
Jasney Gorze przy Częstochowie, przez Władysława Książęcia Opolskiego, w roku
1383 złożonym. Z przyłączeniem krótkiego nabożenstwa do N. Maryi Panny w tymże
obrazie i wyjątkiem z księgi doznanych od Boga, za Jej wstawieniem łask i cudów.
Częstochowa 1856. Druk. Jasnej-Gory. 16d, s. 256, [3], tabl. rozkł. 3. opr. psk.
z epoki (Otarcia okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz, załamania tablic)
cena wywoławcza: 280
904.HELLER Michał — Maszyna i śrubki. Jak hartował się człowiek sowiecki. Paryż 1988. Inst. Literacki. 8, s. 286. brosz. Bibl. "Kultury", t.438 (Bardzo niewielkie zaplamienie przedniej okł., stan dobry. Zaw. m.in.: Homo sovieticus sum, Upaństwowienie, Ideologizacja, Praca, Korupcja, Wychowanie, Język) cena wywoławcza: 100
905.HEMAR Marian — Lata londyńskie. Londyn 1946. Nakł. Stow. Pisarzy Pol. 8, s. 43, [1]. brosz. (Stan bardzo dobry. Tomik poezji) cena wywoławcza: 60
906.HEMAR Marian — Rzeź Pragi. Wiersze mówione do kraju przez Radio Wolnej Europy, lipiec, sierpień, wrzesień 1968. Londyn 1968. Nakł. B.K.Press. 8, s. 62, [1]. brosz. (Stan dobry) cena wywoławcza: 48
907.HERBERT
Zbigniew — Studium przedmiotu. Warszawa 1961. Czytelnik. 16d, s. 83, [3].
brosz., obw. (Obw. nieco zakurzona, wewnątrz stan bardzo dobry. Trzeci tom
poetycki Z.Herberta. Obw. A.Heindricha) cena wywoławcza: 60
908.HERBICH
F[ranz] — Stripes rariores Bucovinae, oder die seltenen Pflanzen der Bucovina.
Stanislawow 1853. Gedr. bei J.P.Piller. 8, s. 65, [3]. opr. oryg. ppł.
(Okł. nieco zakurzone,
niewielki ślad zawilgocenia na górnych marginesach kart
F.Herbich (1791-1865) - austriacki lekarz, balneolog i botanik, od 1825 r. mieszkał w Galicji i Bukowinie (do 1845 r. jako lekarz wojskowy), od 1856 r. w Krakowie, odbył liczne botaniczne wycieczki po Karpatach Wsch. gromadząc - jako pierwszy - materiał botaniczny Czarnohory, jako pierwszy opisał rzadko występujący gatunek Senecio carpaticus Herbich i 22 inne. Wielokrotnie bywał w Tatrach i Pieninach) cena wywoławcza: 100
909.HIPLER
Franz — Nicolaus Kopernicus und Martin Luther.
Nach
ermländischen Archivalien von ... Subregens des Klerikalseminars zu Braunsberg.
Braunsberg [=
Braniewo] 1868. E.Peter. 8, s. [4], 75. opr. wsp. ppł. (Zaplamienie
ostatniej karty, poza tym stan dobry. Nieczęste) cena wywoławcza: 240
910.HISTORJA Śląska od najdawniejszych czasów do roku 1400. T.1. Kraków 1933. Nakł. PAU. 8, s. [2], VIII, 953, [1], tabl. 10. opr. ppł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Tom pod red. S.Kutrzeby. Zaw m.in.: W.Semkowicz - Hist.-geograf. podstawy Śląska; R.Grodecki - Dzieje polit. Śląska do r. 1290; J.Dąbrowski - Dzieje polit. Śląska w l. 1290-1402; Z.Wojciechowski - Ustrój polit. Śląska) cena wywoławcza: 150
911.HISTORJA Śląska od najdawniejszych czasów do roku 1400. T.3. Kraków 1936. Nakł. PAU. 8, s. XI, [1], 886, tabl. 163. opr. ppł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Tom pod red. W.Semkowicza. Zaw. m.in.: M.Gębarowicz - Architektura i rzeźba na Śląsku do schyłku XIV w.; T.Dobrowolski - Śląskie malarstwo ścienne i sztalugowe; M.Gumowski - Pieczęcie śląskie do końca XIV w.; S.Mikucki - Heraldyka Piastów śląskich do schyłku XIV w.; M.Gumowski - Moneta na Śląsku do końca XIV w. Indeks) cena wywoławcza: 280
912.HŁASKO
Jadwiga — Szlakiem niedoli. Powieść z przeżyć moskiewskich (1915-18). Warszawa
[1922]. Druk. Synów S.Niemiry. 16d, s. 204. opr. ppł. z epoki, fragment okł.
brosz. naklejony na oprawę (Opr. nieco otarta, poza tym stan dobry) cena
wywoławcza: 60
913.HOËNE-WRONSKI
[Victoire-Henriette] — Ode a la Pologne dédiée a S.A. le prince Adam Czartoryski
par ... Précédée d'une lettre autographe du vénérable prince á l'auteur et
suivie de deux nouvelles strophes et d'une notice. Paris 1863. Amyot. 8, s. 6,
[2]. opr. perg. złoc. z epoki (Otarcia i niewielkie zaplamienia okł., wewnątrz
stan bardzo dobry. Egzemplarz z biblioteki ks. Władysława Czartoryskiego
(1828-1894), syna Adama Jerzego: na przedniej okł. złocony superekslibris
heraldyczny (herb Pogoń) z dewizą "Bądź co bądź". Oprawa wykonana przez
paryskiego introligatora A.Binanta (naklejka na przedniej wyklejce): obie okł.
zamknięte złoc. bordiurą liniową, na przedniej superekslibris, na grzbiecie dwa
złoc. szyldziki; wyklejki z papieru marmoryzowanego. Zasadniczy tekst
poprzedzony jest listem Adama Czartoryskiego do autorki - żony wybitnego
polskiego matematyka i filozofa Józefa Hoëne-Wrońskiego. Nieczęste)
cena wywoławcza: 1.600
914.HOFMANOWA
Klementyna z Tańskich — Opis przejazdu przez Niemcy w listach Wacława do siostry
swoje Jadwigi. Lipsk 1844. Nakł. Breitkopfa i Härtela. 16, s. VIII, 228. opr.
późn. ppł. z zach. okł. brosz. (Niewielkie zaplamienia okł. brosz., miejscami
niewielkie zażółcenia papieru, poza tym stan dobry. Piecz. Zaw. m.in.: Droga z
Drezna do Altenburga, Rzut oka na Niemcy, Przejazd z Saksonii do Bawarii,
Norymberg [!] i pomniki jego, Historya Kaspra Hauzera z uwagami, Historya
Wirtembergu, Wielkie ksiąztwo Badeńskie) cena wywoławcza: 220
915.HUPERT Witold — Walki o Lwów. (Od 1 listopada 1918 do 1 maja 1919 roku). Z 9 szkicami. Warszawa 1933. Zakł. Graf. "Polska Zjednoczona". 8, s. 263, [5], tabl. 9. opr. ppł. z epoki (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 140
916.IŁŁAKOWICZ
J. K[azimiera] — Śmierć Feniksa. Warszawa 1922. Ignis. 16d, s. 83, [3]. brosz. (SPKL
125. Załamania krawędzi okł., wewnątrz stan dobry. Podpis i piecz.
K.A.Jaworskiego. Wydano 2.200 egz., ten nr 508 z odręcznym podpisem ochronnym
autorki. Okł. T.Gronowskiego) cena wywoławcza: 90
917.INSTRUKCYA
do nauki rysunków w Gimnazyach i Szkołach Obwodowych [oraz] Dodatek do
Instrukcyi do wykładu nauki rysunków. [Warszawa, ok. 1845]. 16d, s. 15; 5.
brosz. (Karta tyt. nieco zakurzona, załamania narożników ostatnich kart. Tytuł i
tekst po ros. i pol. Instrukcja władz szkolnych w Królestwie Polskim w sprawie
nauki rysunków w poszczególnych klasach, podająca m.in. tytuły dzieł, z których
należy korzystać, np.: J. Piwarskiego "Wzory i nauka rysunku" (War. 1840-45))
cena wywoławcza: 48
918.[IWANOWSKI Eustachy] — Pielgrzymka do Ziemi Świętej odbyta w roku 1863. Roku 1875 opisana z przydaniem różnych o Ziemi Świętej szczegółów, i o Synai. Przez Eu-go Helenijusza [pseud.]. Kraków 1876. Nakł. autora. 8, s. XIII, [1], [15]-563, [1], III. brosz. (Otarcia okł., niewielki ubytek grzbietu, wewnątrz stan dobry. Egz. nieobcięty) cena wywoławcza: 240
919.IWASZKIEWICZ
Jarosław — Dionizje. Warszawa 1922. Ignis. 16d, s. 94, [1]. brosz. (Niewielki
ubytek grzbietu, stan dobry. Wydano 2.200 egz., ten nr 471 z odręcznym
podpisem ochronnym autora) cena wywoławcza: 90
920.IWASZKIEWICZ
Jarosław — Kasydy zakończone siedmioma wierszami. Warszawa 1925. W.Czarski i
S-ka. 16d, s. 66, [2]. brosz. (Stan dobry. Piecz. K.A.Jaworskiego. Proza
poetycka i wiersze. Okł. T.Gronowskiego) cena wywoławcza: 50
921.JACKOWSKI
Maxymilian — Ułomności nasze narodowe i społeczne oraz środki ku sprostowaniu
tychże. Poznań 1870. Nakł. Księg. J.K.Żupańskiego. 8, s. [2], IV, 297, [1]. opr.
ppł. z epoki (Okł. lekko otarte, poza tym stan dobry. Podpis własn.) cena
wywoławcza: 100
922.JANKOWSKI Edmund — Dla ogrodników. Podręcznik dla ogrodniczków, praktykantów ogrodniczych i ogrodników wiejskich. Warszawa 1896. Druk. J.Sikorskiego. 8, s. [2], 251, [5]. opr. oryg. pł. (Okł. odbarwione, papier miejscami zabrązowiony. Podpis własn. Zaw. informacje dot.: języków, wiadomości o mierzeniu ciał, powietrzni i pogody, ziemi i jej uprawy, roślin, hodowli roślin w ogóle, warzyw, drzew owocowych, drzew i krzewów ozdobnych, kwiatów gruntowych, kwiatów w budynkach, gospodarki w ogrodzie i stosunków z ludźmi) cena wywoławcza: 120
923.JANKOWSKI Edmund — Dzieje ogrodnictwa w Polsce w zarysie. Warszawa 1923. Nakł. Banku dla Handlu i Przem. 8, s. VIII, 212. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Grzbiet uszkodzony, wymaga interwencji introligatora, opr. otarta, wewnątrz stan dobry. Piecz. bibliot. Dołączono indeks osób na 35 kartach w maszynopisie) cena wywoławcza: 120
924.JANKOWSKI Edmund — Kwiaty naszych ogrodów. Opis i hodowla kwiatów gruntowych wraz z zasadami tworzenia kobierców kwiatowych, wzorami kląbów [!], przykładami rysowania ich i obsadzania. Wyd.III, znacznie dopełnione, z 410 fig. Warszawa 1895. Nakł. G.Sennewalda. 4, s. [4], 530, IV. opr. psk. z epoki (Otarcia okł., miejscami zaplamienia wewnątrz, brak 2 kart na końcu (część ilustracyjna), spis treści przestawiony przez introligatora. Podkreślenia ołówkiem. Podpis własn.) cena wywoławcza: 160
925.JANOTA
Eug[eniusz] — Bardyjów. Historyczno-topograficzny opis miasta i okolicy. Z mapką
i planem zakładu przy zdrojowiskach bardyjowskich. Kraków 1862. Druk. c.k. Uniw.
Jag. 8, s. [2], 221, [1], mapy 2. Odb. z Roczn. Tow. Nauk. Krak.
tenże — Historisch-topographische Skizze des Bades Bartfeld und seiner Nächsten Umgebung. Wien 1861. Druck von M.Auer. 8, s. [2], 16. Odb. z Mitt. der K.K. Geogr. Ges., Jhrg.4, Heft 1
tenże — Zapiski o zaludnieniu dolin Dunajca i Popradu na Śpiżu. Przyczynek do monografii Tatr. Zebrał ... Kraków 1864. Druk. UJ. 8, s. 80. Odb. z Roczn. Tow. Nauk. Krak. razem opr. pł. z epoki (Stan dobry. Piecz. własn. Na tylnej wyklejce piecz. introligatora: "Karol Blecha introligator w Krakowie". Nieczęste
E.Janota (1823-1878) - ksiądz katolicki, germanista, przyrodnik, krajoznawca, taternik, profesor Uniw. Lwowskiego, aktywny członek wielu Towarzystw. Miasto Bardiów mianowało go swym członkiem honorowym jako autora pierwszej monografii miasta) cena wywoławcza: 400
926.JANOWSKI Ludwik — Historjografja Uniwersytetu Wileńskiego. Cz.1. Wilno 1921. Druk. "Lux". 8, s. 133. opr. bibliot. ppł. (Stan dobry. Skasowane piecz. bibliot.) cena wywoławcza: 60
927.JANUSZ B[ohdan] — Lwów dawny i dzisiejszy. Praca zbior. pod red. ... Z 8 tabl. i 28 ilustr. w tekście. Lwów 1928. Wyd. "MAR". 8, s. [8], 190, [1], tabl. 8. opr. ppł. z epoki (Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Zaw. m.in.: Zabytki architektury Lwowa, Wartość naukowa lwowskich zbiorów publicznych, Ogrody i plantacje miejskie, Cmentarze dawne i obecne, Kultura artystyczna, Lwów kolebką sportu polskiego, Fabryki i przedsiębiorstwa, Lwowskie zakłady graficzne) cena wywoławcza: 160
928.JASTRUN
Mieczysław — Strumień i milczenie. Warszawa-Kraków 1937. Wyd. J.Mortkowicza.
16d, s. [4], 71, [3]. brosz. (Okł. nieco otarte, niewielki ślad zawilgocenia
wewnątrz. Odręczna dedykacja autora dla K.A.Jaworskiego. Tom poezji)
cena wywoławcza: 60
929.JEŁOWICKI
Alexander — Mowa pogrzebowa na cześć Róży z Potockich Andrzejowej Zamoyskiej (16
czerwca 1803 + 27 października 1862) miana w Paryżu na uroczystem nabożeństwie
żałobnem w kościele Wniebowzięcia [...] dnia 5 listopada 1862. Paryż 1862. Xięg.
Pol. K.Królikowskiego. 16d, s. 21, [2]. brosz. (Stan bardzo dobry. Na końcu apel
o datki na budowę kościoła polskiego w Paryżu) cena wywoławcza: 60

930.JESIENIN
Sergjusz — Spowiedź chuligana i inne poezje. Z ros. spolszczył K.A.Jaworski.
Chełm Lub. 1935. Druk. "Kultura". 16d, s. 47, [1], tabl. 10. brosz. Bibl.
"Kameny", nr 3 (Grońska 582. Naddarcia krawędzi i otarcia okł., zaplamienie
kilku kart. Podpis własn. Wydano 250 egz. Na tabl. drzeworyty Zenona
Waśniewskiego. Rzadkie) cena wywoławcza: 600
[JUDAIKA].
931.CHCIUK Andrzej — Wizyta w Izraelu. Paryż 1972. Inst. Literacki. 8, s. 156, [3]. brosz. Bibl. "Kultury", t. 219 (Stan dobry. Tom reportaży
A.Chciuk (1920-1978) - pisarz, poeta, dziennikarz emigracyjny) cena wywoławcza: 50
932.DEEG
Peter — Hofjuden. Hrsg. J.Streicher. Nürnberg 1939. Verlag der Stürmer. 8, s.
[4], 547, tabl. genealog.
1, tabl. 37. opr. kart.
(Otarcia okł., niewielkie nadpęknięcie w grzbiecie, poza tym stan dobry.
Antysemicka
monografia rodziny Rotszyldów) cena wywoławcza: 120
933.KÖRBER Robert, PUGEL Theodor — Antisemitismus der Welt in Wort und Bild. Hrsg. von ... Dresden 1935. Verlag M.O.Groch. 4, s. [10], 326, [2], tabl. 27. opr. oryg. pł. (Okł. nieco otarte, poza tym stan dobry. Dzieje antysemityzmu od starożytności do współczesności. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 200
934.NISENBAUM
S.B. — Lekorot gaiegudim beljublin t. e. Istoriju evreev v g[orode] Ljubliniě.
Sostavil ... Ljublin 1899. V tip. A.Federa. 8, s. 175, [1], IV. opr. bibliot.
ppł. z epoki (Papier nieco pożółkły, stan dobry. Dzieje Żydów w Lublinie. Tekst
w całości w jidysz, jedynie na dole karty tyt. tekst ros. (tu przytoczony w
opisie tytułu książki). Nieczęste) cena wywoławcza: 200
935.SCHNEIDERMAN S.L. — Od Nalewek do wieży Eiffla. Z przedm. E.E.Kischa. Warszawa [nie przed 1935]. Księg. Popularna. 16d, s. 184, [3]. opr. ppł. z epoki (Stan dobry. Zbiór reportaży, m.in.: Smutna geografja Nalewek, Stary Lublin, Jeszybot mędrców Lublina, Szlakami Podlasia, Żydzi na Belleville'u) cena wywoławcza: 60
936.[SPRAWOZDANIE]. Kuratorjum Opieki nad Zabytkami Sztuki Żydowskiej przy Żydowskiej Gminie Wyznaniowej we Lwowie. Sprawozdanie ... Lwów 1928. 8, s. III, [1], 28. brosz. (Stan dobry. Ekslibris i piecz. lwowskiego introligatora W.J.Romanowskiego. Podpis własn. Tekst równoległy pol. i idysz. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 120
* * *
937.JURANDOT
Jerzy — Dzieje śmiechu. Warszawa 1959. Iskry. 16d, s. 188, [1]. brosz., obw.
Bibl. Stańczyka (Stan bardzo dobry. Ilustr. J.Zaruba. Na karcie przedtyt.
odręczna dedykacja autora) cena wywoławcza: 80

938.[KALINKA
Walery] — Historya pożaru miasta Krakowa. (Z rycinami). Kraków 1850. W.Z.W.D.K.,
druk. S.Gieszkowskiego. 16d, s. 104, tabl. 7, plan 1. opr. psk. złoc. z epoki
(Otarcia krawędzi okł., miejscami zażółcenia papieru, niewielkie zaplamienia.
Nieczęste) cena wywoławcza: 240

939.KALLAS
A[niela] — Dwie sztuki szukają dyrektora teatru. Warszawa 1934. Druk. "Dziennika
Pol.", Lwów. 8, s. 158. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Otarcia okł.,
miejscami zaplamienia wewnątrz. Odręczna dedykacja autorki dla Ludwika
Solskiego ("Genialnemu Artyście"). Piecz. Zaw. teksty dwóch utworów
scenicznych: "Poza dobrem i złem" oraz "Wolna akademja". Odręczne, autorskie
poprawki w tekście na wklejonych kartkach papieru, część tekstu zakreślona
atramentem. Interesująca okł. brosz. projektu A.Geszwinda) cena wywoławcza:
120
940.KARAFFA-KORBUTT
Kazimierz — Zarys higjeny dla studentów, lekarzy, inżynierów i urzędników
zdrowia publicznego. Wilno 1925. Nakł. J.Zawadzkiego. 8, s. XVI, 724. opr. oryg.
pł. (Stan bardzo dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 120
941.[KARKONOSZE].
Riesengebirge. B.m. [koniec XIX w.]. B.w. 16m, leporello, k. 25. opr. oryg. pł.
(Stan dobry. Podpisy pod ilustracjami w jęz. niemieckim i angielskim. Na ilustr.
m.in.: Jelenia Góra, Cieplice, Chojnik, Śnieżne Kotły. Na końcu panorama
Karkonoszy) cena wywoławcza: 120
942.KASPRZYCKI
Tadeusz — Kartki z dziennika oficera I Brygady. Ze szkicami, mapami i ilustr.
Warszawa 1934. Wojsk. Inst. Nauk.-Wyd. 8, s. XIV, 543, tablice, mapy. opr. oryg.
pł. (Skrzypek 678. Stan dobry. Piecz. własn. Wspomnienia dowódcy Kadrówki i
oficera w sztabie I Brygady, późniejszego gen. dyw. Ważne źródło do dziejów
Legionów Polskich. Nieczęste) cena wywoławcza: 220
943.KATALOG
wystawy Związku Miast Polskich na Międzynarodowym Targu w Poznaniu 1925. Poznań
1925. Druk. Robotników Chrześc. 8, s. 315, LXII, [20], tabl. 30. brosz. (Okł.
nieco otarte, poza tym stan dobry. Zaw. informacje o poszczególnych miastach
zrzeszonych w Związku (np. Poznań, Kraków, Łódź, Lwów, Katowice, Lublin,
Częstochowa, Stanisławów, Radom, Toruń, Rzeszów, Inowrocław, Łuck, Zamość).
Liczne ilustr. na tabl.) cena wywoławcza: 120
944.[KATALOG].
Ogólny spis płyt. Odeon. Warszawa [193-]. Nakł. Państw. Zakł. Fonograficznych.
16d, s. XII, 274. brosz. (Stan dobry. Katalog firmy fonograficznej zaw. spis
płyt według rodzajów muzyki (ork. symf., śpiew, muzyka taneczna itp.);
oddzielnie repertuar rosyjski i ukraiński oraz repertuar niemiecki; spis
alfabetyczny według tytułów utworów; spis numerowy płyt; spis kompozytorów
muzyki poważnej) cena wywoławcza: 120
945.Die KATHOLISCHE Kirche Schlesiens dargestellt von einem katholischen Geistlichen. Nebst einem Anhange, enthaltend einige Wünsche eines vieljährigen Seelforgers. Altenburg 1826. Hofbuchdruckerei. 8, s. [2], 405. brosz. (Okł. nieco otarta, stan dobry. Egz. lekko obcięty) cena wywoławcza: 320
946.KERN
Ludwik Jerzy — Powrót Ramony. Warszawa 1961. Iskry. 16d, s. 162, [1]. brosz.,
obw. Bibl. Stańczyka (Obw. lekko otarta, stan dobry. Odręczna dedykacja
autora dla Jerzego Skarżyńskiego (współbohatera jednego z wierszy: "Już
wszystko zmierza ku lepszemu, świat taki pełen jest otuchy - tylko że mnie i
Skarżyńskiemu róść zaczynają brzuchy"). Ilustr. J.Stanny) cena wywoławcza:
100
947.KLONOWICZ
Sebastyjan Fabijan — Flis to jest spuszczanie statków Wisłą i inszemi rzekami do
niej przypadającemi ... Wyd. S.Węclewskiego. Chełmno 1862. Nakł.
J.Gółkowskiego. 16d, s. XVI, 116, [3]. opr. ppł. z epoki (Okł. otarte, poza tym
stan dobry. Podpis własn. W obszernych przypisach liczne fachowe objaśnienia
dotyczące spływu rzecznego) cena wywoławcza: 160
948.KLUCZYCKI
Stanisław — Świat napowietrzny. Dwanaście pogadanek z notatek ... Kraków 1896.
Nakł. F.Kluczyckiego. 4, s. [8], 55. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, okł.
nieco otarte, wewnątrz stan dobry. Zasady i historia żeglugi powietrznej)
cena wywoławcza: 120
949.KNAPPE
Georg, SCHMITZ — Heimatkunde des Neisser Kreises.
Teil 1:
Erdkundlicher Teil. Breslau [przedm.
1926]. Priebatsch's
Verlagsbuchhandlung. 8, s. [4], 99, [1]. brosz. (Stan dobry. Krótka, ilustrowana
monografia okolic Nysy. Tytuł okł.: "Heimatkunde des Kreises Neisse") cena
wywoławcza: 120
950.KOBYLIŃSKI
Szymon — Proch o ścianę. Warszawa 1967. Iskry. 16d, s. 84, [3]. brosz., obw.
Bibl. Stańczyka (Załamania kilku kart, poza tym stan dobry. Odręczna
dedykacja autora. Zbiór rysunków satyrycznych) cena wywoławcza: 80
951.KOŁACZKOWSKI Klemens — Henryk Dąbrowski, twórca legionów Polskich we Włoszech 1755-1818. Wspomnienie historyczne. Z franc. rękopisu przeł. ***. Kraków 1901. Sp. Wyd. Pol. 8, s. 102, [1]. opr. oryg. pł. zdob. Nowa bibl. uniwersalna (Maliszewski 1199; Gruca 279. Stan bardzo dobry. Piecz. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 100
952.[KOŁŁĄTAJ
Hugo] — Uwagi nad teraźnieyszem położeniem tey części ziemi polskiey, którą od
pokoiu tylżyckiego, zaczęto zwać Xięstwem Warszawskim. Nil desperandum! Lipsk
[właśc. Warszawa] 1808. b.w. 16d, s. 222. opr. nieco późn. ppł. (NK 5, 131.
Otarcia i pęknięcie okł., zaplamienia wewnątrz. Piecz. własn. Tadeusza
Sieroszewskiego. Wariant wyd. z "Omyłką" po tekście. Dzieło wydane przez
Horodyskiego i J.K.Szaniawskiego i rozprowadzane podczas obrad I sejmu Ks.
Warsz. w III 1809. "Traktat jest w swej tendencji aż rozmijającą się z prawdą
apologią Napoleona, Grand Empire i Ks. Warsz. Ale jest to również jeden z
najciekawszych polskich traktatów politycznych, uzasadniający aktualną narodową
rację stanu w przymierzu z Francją" (PSB)) cena wywoławcza: 600
953.KONOPCZYŃSKI Władysław — Od Sobieskiego do Kościuszki. Szkice, drobiazgi, fraszki historyczne. Kraków 1921. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 8, s. [2], II, 353. opr. wsp. skóra zdob. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Zaw. m.in.: Jak żyliśmy w unji z Litwą?, O dawnej i niwej nietolerancji polskiej, Polska w dobie wojen śląskich, Lambert, szpieg pruski, Konsztu kochanja argumenty cztery, Konfederaci barscy w Krakowie) cena wywoławcza: 120
954.[KOPERNIK
Mikołaj] — Inedita Coppernicana. Aus den Handschriften zu Berlin, Frauenburg [=
Frombork], Upsala und Wien hrsg. M.Curtze. Leipzig 1878. C.A.Koch's
Verlagsbuchhandlung. 8, s. [8], 73, [1], tabl. 1. opr. wsp. kart. Mittheilungen
des Coppernicus-Vereins für Wissenschaft und Kunst zu Thorn [= Toruń], Heft 1 (Papier
pożółkły, stan dobry) cena wywoławcza: 180
955.KOPP Karl — Schönheit des Wohnens. Ein Bildwerk über deutsche Wohnmöbel. Hrsg. in Zusammenarbeit mit dem Reichsheimstättenamt der deutschen Arbeitsfront. Freiburg [194-?]. K.Kopp Verlag. 4 podł., s. [196]. opr. oryg. ppł. (Okł. otarte, nieco zakurzone i wygięte, wewnątrz stan dobry. Bogato ilustrowany album prezentujący najmodniejsze meble do salonu, kuchni, sypialni, gabinetu. Zdjęciom lub rysunkom towarzyszą zwymiarowane rysunki techniczne) cena wywoławcza: 160
956.KORZON
Tadeusz — Wewnętrzne dzieje Polski za Stanisława Augusta (1764-1794). Badania
historyczne ze stanowiska ekonomicznego i administracyjnego. T.1-6. Wyd.II.
Kraków-Warszawa 1897-1898. T.Zwoliński i T.Paprocki. 8, s. [4], 513, [2], tabl.
4, plany 2; [2], 428, [1], tabl. 18, plany 2; [4], 491, [1], tabl. 16; [4], 339,
[1], tabl. 6; [6], 298, tabl. 9; [4], 392, tabl. 4, planów i map 5. opr. oryg.
pł. zdob. (Brak mapy w t.1, brak jednej tabl. w t.2, tabela w t.3 przecięta
przez introligatora, niewielkie otarcia okł., miejscami niewielkie zażółcenia
papieru - poza tym stan dobry. Podpisy własn. "Dzieło pomnikowe, stanowiące
epokę [...] w historiografii nowożytnej polskiej" (S.Askenazy w "Portrety
uczonych polskich".
Kr. 1974))
cena wywoławcza: 1.200
957.KOSIŃSKI
Jerzy — Being There. New York [cop. 1970]. Harcourt Brace Jovanovich.
8, s. [10], 142. opr. oryg.
ppł., obw. (Obw. nieco otarta, wewnątrz stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja
autora. Wyd.I) cena wywoławcza: 240
958.KOSSAK
Juliusz — Album obrazów historycznych. Wiedeń [po tekście 1891]. Nakł. F.Bondy.
folio, s. [4], tabl. 12. opr. oryg. teka pł. złoc. (Narożniki i grzbiet otarte,
w lewym górnym narożniku ślad po naklejce, karta z tekstem i skrzydełka teki
podklejone taśmą i z charakterystycznym zabrązowieniem; stan ogólny dobry.
Piecz. K.Olszańskiego. Oprawa: teka wyk. przez wiedeńskiego introligatora
K. Scheibe, przy współpracy F. Gogla, wg projektu F. Blechingera, tłoki z płyty
C. Köystranda (patrz W. Łysiak - Empireum. Warszawa 2004, t.1, s. 81). Pod
tablicami zapiski ołówkiem ręką K.Olszańskiego. Tabl. w heliograwiurze, o tyt.:
Władysław Łokietek pod Płowcami, Andrzej Fredro uwalnia jeńców, Janusz
Tyszkiewicz prowadzi hufce przez Dźwinę, Stanisław Fredro pod Smoleńskiem,
Elekcya Jana Kazimierza, Jan Czarnecki przechodzi Wisłę [chodzi o Stefana
Czarnieckiego], Jan III Sobieski pod Wiedniem, Król Sobieski i wojewoda
Matczyński, Revera Potocki, Wjazd posła polskiego do Stambułu, Książe Józef
Poniatowski, Hasło i Odzew. Nieczęste) cena wywoławcza: 800
959.KOTARBIŃSKI
Janusz — Nowele tatrzańskie. Z 5 linoleorytami wykonanemi przez autora.
[Poznań] 1923. Nakł. autora. 8, s. [8], 154, tabl. 4. brosz. (Grońska 329.
Podklejony ubytek przedniej okł., naddarcia dolnej krawędzi tylnej okł., karta
przedtyt. przestawiona przez introligatora. Okł. zdobiona linorytem autora.
"Dywagacje na temat samotnej duszy artysty urozmaicił autor 'obrazkami' i
'scenkami' ze schroniska i z gór, wybornie prezentującymi schroniskową i
wycieczkowo-flirtową obyczajowość tych czasów" (Kolbuszewski 561)) cena
wywoławcza: 120
960.KRASICKI
Ignacy — Wybór pism. Z portretem autora. Wyboru tego dokonał F.Hoesick. Warszawa
1900. Gebethner i Wolff. 16, s. [4], 454, [1], tabl. 1. opr. oryg. psk. z
szyldzikami, obcięcie złoc. Bibl. miniaturowa Gebethnera i Wolffa (Grzbiet nieco
otarty, wewnątrz stan dobry) cena wywoławcza: 150
961.KRASSOWSKI Bogusław, MADEJ Jadwiga — Dzieje polskiej kartografii wojskowej i myśli strategicznej. Materiały z konferencji. Oprac. ... Warszawa 1982. Bibl. Narod. 8, s. 177, [1]. brosz. Studia i mat. z historii kartografii, [t.] 1 (Stan bardzo dobry. Wydano 350 egz. Maszynopis powiel.) cena wywoławcza: 60
962.KRASZEWSKI
J[ózef] I[gnacy] — Podróże i poselstwa polskie do Turcyi a mianowicie: Podróż
E.Otwinowskiego 1557, Jędrzeja Tarnowskiego [...] 1569 i Poselstwo Piotra
Zborowskiego 1568 przygotowane do druku z rękopismu przez ... Wyd.
K.J.Turowskiego. Kraków 1860. Wyd. Bibl. Pol. 8, s. 82. opr. nieco późn. ppł. [Bibl.
pol., z.9] (Miejscami zażółcenia papieru, stan dobry. Piecz., podpis własn.)
cena wywoławcza: 80
963.KRASZEWSKI
J[ózef] I[gnacy] — Polska w czasie trzech rozbiorów 1772-1799. Studya do
historyi ducha i obyczaju [...]. T.1-3. Warszawa 1902-1903. Nakł. Gebethnera i
Wolffa. 8, s. [4], XVI, 424, [1], mapa 1; [4], 414, [1]; [4], 563, [1]. opr. psk.
z epoki (Otarcia grzbietów, wewnątrz stan bardzo dobry. Blisko 300 ilustr. w
tekście. Tomy obejmują okresy: t.1: 1772-1787, t.2: 1788-1791, t.3: 1791-1799)
cena wywoławcza: 600
964.KRASZEWSKI J[ózef] I[gnacy] — Złote myśli z dzieł ... zebrał S.Wegner. Krytycznym przeglądem pism jubilata opatrzył S.Buszczyński. Z fotodrukiem rysunku W.Eliasza. Wyd. jubileuszowe na korzyść jubilata. Poznań 1879. Nakł. N.Kamieńskiego i Sp. 16d, s. [6], LXVII, [1], 169, [3], tabl. 1. opr. oryg. pł. zdob., obcięcie złoc. (Grzbiet oklejony płótnem, wyklejki nowe, okł. otarte, wewnątrz stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 120
965.[KRASZEWSKI
Józef Ignacy]. ENGESTRÖM Wawrzyniec — Pamiątka obchodu uroczystości imienin
J.I.Kraszewskiego w Dreznie w roku Jego jubileuszowym 1879. Z polecenia Komitetu
medalowego zebrał i wyd. ... Poznań 1879. Druk. J.I.Kraszewskiego. 4, s. 96,
tabl. 3. opr. oryg. pł. złoc. (Miejscami zażółcenia papieru, stan dobry. Piecz.
herald. "Księgozbiór Engeströma" (autora?). Ślad po ekslibrisie) cena
wywoławcza: 600
966.[KRASZEWSKI J.I.]. Książka jubileuszowa dla uczczenia pięćdziesięcioletniej działalności literackiej ... Warszawa 1880. Druk. J.Ungra. 4, s. 12, CLV, 527, [1], XVIII, [5], tabl. 28. opr. psk. z epoki (Opr. otarta, papier miejscami zabrązowiony, stan dobry. Ekslibris. Zaw. życiorys przez A.Pługa, od s. 505 "Kartka z niedawnej przeszłości" przez A.Kraushara oraz obraz działalności literackiej Kraszewskiego w l. 1830-1880 w dziedzinach powieściopisarstwa, poezji, filozofii, dziejopisarstwa, krytyki literackiej, podróżopisarstwa, dziennikarstwa, edytorstwa) cena wywoławcza: 600
[KSIĄŻKI dziecięce i młodzieżowe].
967.[ANCZYC
Wł[adysław] L[udwik] — Abecadlnik z historyi polskiej. Wyd.V poprawione i
znacznie powiększone przez Kazimierza Góralczyka [pseud.]. Lwów 1908. Nakł.
Księg. Gubrynowicza i Schmidta. 16d, s. [4], 89, [[2], tabl. 22. opr. psk. z
epoki (Grefkowicz 33, Pilarczyk 152. Brak 2 tablic (z literami H i J), wyklejki
podklejone w grzbiecie, opr. otarta, kilka kart nieco nadkruszonych i
zaplamionych) cena wywoławcza: 240
968.BARANOWICZ
Jan — Wróżka Mira. Ilustr. O.Siemaszko. Warszawa 1960. Czytelnik. 8, s. 233,
[2], tabl. barwnych 8. opr. oryg. ppł. (Stan bardzo dobry. Obca dedykacja)
cena wywoławcza: 48
969.BÜRGER
Gotfryd August — Przygody Münchhausena. Ilustr. Gustawa Doré. Przekład
H.Januszewskiej. Warszawa 1956. Nasza Księg. 4, s. 126, [2]. opr. oryg. pł. zdob.
(Łasiewicka II 213. Stan bardzo dobry. Wyd.I. Por. poz. 980) cena wywoławcza:
60
970.CHAMIEC
Jadwiga — Królewna zza gór. Ilustrowała Danuta Imielska-Gebethner. Warszawa
1963. Ruch. 4, s. 23, [1]. brosz. (Niewielkie zaplamienia okł., poza tym stan
bardzo dobry. Piecz. Wyd.I) cena wywoławcza: 60
971.COLLODI
C[arlo] — Pinokio. Przygody drewnianego pajaca. Tłum. z oryg. włoskiego
Z.Jachimecka. Ilustr. J.M.Szancer. Warszawa 1956. Nasza Księg. 8, s. 171, [1].
opr. oryg. kart. (Łasiewicka II 371. Niewielkie otarcia grzbietu, wewnątrz stan
bardzo dobry. Numer inwentarzowy na karcie tyt.) cena wywoławcza: 60
972.COOPER James Fenimore — Ostatni Mohikanin. Opowieść z roku 1757. Przeł. z ang. T.Evert. Ilustr. i okł. proj. M.Majewski. Warszawa 1955. Iskry. 8, s. 312, [4], tabl. 8. opr. oryg. ppł. Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka, [cz.] 2 (Niewielkie otarcia krawędzi okł., stan dobry) cena wywoławcza: 60
973.COOPER James Fenimore — Pionierowie. Przeł. z ang. T.Evert. Ilustr. i okł. proj. S.Rozwadowski. Warszawa 1956. Iskry. 8, s. 338, [2], tabl. 8. opr. oryg. ppł. Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka, [cz.] 4 (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 60
974.COOPER James Fenimore — Pogromca zwierząt czyli pierwsza ścieżka wojenna. Przeł. z ang. K.Piotrowski. Ilustr. i okł. proj. M.Majewski. Warszawa 1954. Iskry. 8, s. XIX, [1], 407, [4], tabl. 8. opr. oryg. ppł. Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka, [cz.] 1 (Niewielkie otarcia krawędzi okł., stan dobry. Omyłkowo powtórzona jedna składka (wraz z tablicą)) cena wywoławcza: 60
975.COOPER James Fenimore — Preria. Przeł. z angielskiego A.Szpakowska. Ilustrował i okł. proj. S.Töpfer. Warszawa 1956. Iskry. 8, s. 367, [1], tabl. 8. opr. oryg. ppł. Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka, [cz.] 5 (Niewielkie otarcia narożników okł., stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 60
976.COOPER James Fenimore — Tropiciel śladów. Przeł. z ang. B.Zieliński. Ilustr. i okł. proj. R.Owidzki. Warszawa 1955. Iskry. 8, s. 380, [3], tabl. 8. opr. oryg. ppł. Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka, [cz.] 3 (Niewielkie otarcia narożników okł., stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 60
977.CROMMELIN
May — Jaś Ptaś, przyjaciel ptaszków. Z angielskiego według ... przerobiła
J.Szeptycka. Z ilustr. A.E.Jacksona i winietą okładkową M.Jaroszyńskiej. Wyd.II.
Poznań [1922]. Księg. św. Wojciecha. 8, s. [4], 166. opr. oryg. ppł. (Krassowska
1260a. Blok poluźniony, otarcia i zabrudzenia okładek, niektóre ilustracje
pokolorowane kredką. Obca dedykacja) cena wywoławcza: 80
978.DEL
SOLDATO Kamila — Dzieje Różyczki. (Powieść dla dorastających dziewcząt). Autoryz.
przekład z włoskiego S.Olgierd [= S.Łazarska]. Łódź-Katowice 1930. Księg.
L.Fiszera. 8, s. 257, [1]. opr. oryg. ppł. (Krassowska 1484. Okł. nieco otarte.
Przekreślona piecz.) cena wywoławcza: 60
979.FONTENEAU
M., THEUREAU S. — Świat dziecka. Moja pierwsza encyklopedia. Zawiera objaśnienia
2500 łatwych słów, ponad 1500 kolorowych tablic i obrazów. Warszawa 1960. Wiedza
Powsz. 4 podł., s. 193. opr. oryg. ppł. (Otarcia krawędzi okł., stan dobry.
Przystosowane do polskich realiów tłumaczenie z francuskiego) cena
wywoławcza: 80
980.GAUTIER
Teofil (syn) — Przygody barona Münchhausena. Ilustr. Gustawa Doré. Przekład
J.Hartwig. Warszawa 1951. Książka i Wiedza. 4, s. 166, [2]. opr. oryg. pł. zdob.
(Łasiewicka II 214. Stan bardzo dobry. Polski przekład francuskiej adaptacji
utworu G.A.Bürgera. Por. poz. 969) cena wywoławcza: 60
981.GRABOWSKI
Jan — Opowiadania. Warszawa 1960. Nasza Księg. 8, s. 249, [2]. opr. oryg. ppł.
(Stan bardzo dobry. Obca dedykacja. Wyd.IV. Ilustr. K.Koźmiński, L.Maciąg,
K.Sopoćko. Zaw. m.in.: Metka, Gąska Małgosia, Reksio i Pucek, Puc, Bursztyn i
goście) cena wywoławcza: 60
982.GRAJNERT Józef — Przygody młodego wojaka. Powieść z dziejów ojczystych. Warszawa 1907. Red. "Przyjaciela Dzieci". 16, s. 89, [4]. opr. oryg. pł. zdob. (Grefkowicz 1496. Zaplamienia okł., zaplamienia wewnątrz) cena wywoławcza: 60
983.GRAJNERT Józef — Przygody w górach. Opowieść dla młodzieży; Figlarze. Komedyjka w jednym akcie. Warszawa 1904. Red. "Przyjaciela Dzieci". 16, s. [4], 107, [1], 48. opr. oryg. pł. zdob. Dodatek do "Przyjeciela Dzieci" (Grefkowicz 1497. Zaplamienia okł., zaplamienia wewnątrz, grzbiet przyklejony do bloku. Obca dedykacja) cena wywoławcza: 60
984.HERTZ
Benedykt — Bajki. [Kraków 1903]. Druk. Teodorczuka i Sp. 8, s. 56. brosz. (Grefkowicz
1632. Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Okł. i ilustr. (stylizowane na
wycinanki lud.) H.Uziembły (reprod. w: Wiercińska, ilustr. 143)) cena
wywoławcza: 60
985.JAMMES
Francis — Bóg w serduszkach dzieci. Powiastki na tle ośmiu błogosławieństw. Z
ilustr. pani Franc-Nohain. Poznań [1931]. Księg. św. Wojciecha. 8, s. 65, [4].
opr. oryg. ppł. (Krassowska 2783. Otarcia okł., podklejone przedarcie karty
tyt., blok poluźniony. Obca dedykacja) cena wywoławcza: 48
986.JANUSZEWSKA
Hanna — Jawor, jawor. Ilustr. J.M.Szancer, A.Biernacka. Warszawa 1947.
Czytelnik. 8, s. 80, [3]. opr. oryg. kart. (Łasiewicka I 732. Okł. nieco otarta,
wewnątrz stan dobry. Zaw. baśnie wydane pierwotnie (przed wojną) w tomach
"Jawor, jawor" i "Z góry na Mazury") cena wywoławcza: 50
987.KÄSTNER
Eryk — Emil i detektywi. Powieść dla dzieci. Kraków [ok. 1930]. Księg. Powsz.
16d, s. 270, [2]. opr. oryg. ppł. (Krassowska 3090. Blok wygięty, wyklejki
pęknięte w grzbiecie. Piecz. Przeł. i oprac. D.Lazer, ilustr. W.Trier. Wyd.I
polskie) cena wywoławcza: 100
988.KERN
Ludwik Jerzy — Karampuk. Ilustr. J.Stanny. Warszawa 1968. Nasza Księg. 4,
s. 135, [1]. opr. oryg. ppł. (Poza lekko otartymi narożnikami stan bardzo dobry.
Wyd.I) cena wywoławcza: 80
989.KONARSKI
Kazimierz — Przygody jednej książki. Z ilustr. Lwów 1937. Państw. Wyd. Książek
Szkolnych. 8, s. 117, [2]. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Krassowska
3287. Otarcia okł., przedostatnia karta naddarta i załamana. Podpis własn.,
piecz. Okł. W.Siemiątkowskiego, ilustr. W.Czarneckiego) cena wywoławcza: 50
990.LAGERLÖFF Selma — Cudowna podróż. Przekład J.Mortkowiczowej. Cz.1-3. Warszawa-Kraków 1938, 1922, b.r. Tow. Wyd. 8, s. 161, [2]; 157, [2]; [4], 135, [2]. razem opr. oryg. pł. (Krassowska 4238. Okł. nieco poluźnione, stan dobry) cena wywoławcza: 100
991.LASKOWSKI
Kazimierz (El) — Polskiej dziatwie. Ze zbiorów poezyj ... Warszawa [1913]. Nakł.
Zakł. Graf. A.Hurkiewicz i Sp. 4, s. [8], 56, tabl. kol. 4. opr. oryg. ppł. (Grefkowicz
2475. Okł. otarte, wewnątrz stan dobry. Na karcie przedtyt. portret
K.Laskowskiego. Ilustr. A.Hurkiewicz) cena wywoławcza: 180
992.MICHAELIS
Karin [właśc. Stangeland Katharina] — Bibi. Życiorys małej dziewczynki. Z
ośmioma barwnemi rys. J.Collin. Z upow. autorki przeł. A.Waldenbergowa. Warszawa
1933. Tow. Wyd. "Rój". 16d, s. [4], 267, [1], tabl. 8. opr. oryg. ppł. (Krassowska
4912. Otarcia krawędzi okł., poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 60
993.PORTER
[Eleonor] H[odgman] — Pollyanna.
Warszawa 1932. Retor. 16d,
s. 188, [8], tabl. 3. opr. oryg. ppł. (Krassowska 6137. Otarcia okł., blok nieco
wygięty, zaplamienia wewnątrz - stan niezbyt dobry. Podpis własn. Przekład
W.Juszkiewicza, ilustr. W.Horowicza. Na karcie przedtyt.: "Polly-Anna") cena
wywoławcza: 50
994.PRZYBYLSKI
Seweryn — Goniec królewski. Powieść historyczna. Lwów-Warszawa 1931.
Książnica-Atlas. 8, s. [4], 151, [1], tabl. barwne 3. opr. oryg. ppł. Bibl.
Iskier, [t.] 35 (Krassowska 6262. Niewielkie zaplamienie wewnątrz, stan dobry.
Obca dedykacja. Ilustr. J.Petry-Przybylskiej) cena wywoławcza: 60
995.REUTT
(Stabrowska) Marja — Baśka. Bezimienni bohaterowie. Katowice 1933. Księg. i
Druk. Katolicka. 16d, s. 157, tabl. 6. opr. oryg. ppł. (Krassowska 6401.
Niewielki ubytek narożnika karty przedtyt., stan dobry. Okł. i ilustr.
S.Norblina) cena wywoławcza: 48
996.ROTH
R[ichard] — Młody wygnaniec. Przygody wśród puszcz i stepów amerykańskich.
Oprac. wg R.Rotha. Z ośmiu rys. S.Wolskiego. Wyd.XIII. Warszawa 1948. Gebethner
i Wolff. 8, s. 336. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka II 209. Stan bardzo dobry. Obca
dedykacja. Autorka opracowania: M.J.Zaleska) cena wywoławcza: 54
997.SADOWSKA
Antonina — Obrazki dla dzieci od lat pięciu do siedmiu. Z 20 ryc. K.Górskiego.
Wyd.II. Warszawa 1911. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 8, s. [4], 80, [1]. opr. oryg.
ppł. (Grefkowicz 3986. Okł. otarte, wyklejki nowe, obrazki częściowo
pokolorowane kredkami. Obca dedykacja. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 80
998.SZELBURG-ZAREMBINA
Ewa — Dzieci miasta. Wyd.II. Warszawa 1945. Gebethner i Wolff. 8, s. 47, [1].
brosz. (Łasiewicka I 1042. Stan bardzo dobry. Okł. i ilustr. J.Krajewskiego)
cena wywoławcza: 40

999.TETMAJER
Kazimierz Przerwa — Janosik, król Tatr. "Legenda Tatr" w opracowaniu dla
młodzieży. Warszawa [1925]. Inst. Wyd. "Zdrój". 8, s. 176, tabl. 1. opr. oryg.
pł. zdob. (Krassowska 7722. Okł. zaplamiona i nieco otarta, niewielkie
zaplamienia wewnątrz. Na okł. i na tabl. reprod. drzeworytów W.Skoczylasa)
cena wywoławcza: 80
1000.WACHALA
Mieczysław — Kochana książeczka. Poznań [właśc. Norymberga] [1946]. Wyd. Pol.
R.Wegnera. 4, s. [18]. brosz. (Polonica 17794. Stan bardzo dobry) cena
wywoławcza: 50
1001.ZAKRZEWSKA
Helena — Płomień na śniegu. Powieść. Warszawa [1929]. Bibl. Groszowa. 8, s. 156,
[1]. brosz. (Krassowska 8350. Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Okł.
W.Horowicza, ilustr. K.Mackiewicza) cena wywoławcza: 80

1002.ZBIÓR
6 nowych gier i zabaw dziecinnych i towarzyskich. Cieszyn [1889]. Nakł.
E.Feitzingera. 4 podł., tabl. 6. oryg. teka ppł. (Otarcia i zaplamienia teki,
ubytki troków, plansze lekko zaplamione, mimo to w stanie dobrym. Prawdopodobnie
brak kart z polskim tekstem objaśniającym. Tablice naklejone wydawniczo na
tekturowe podkłady. Każda z plansz zaw. kolejny numer, tytuł i objaśnienia po
niem., franc., ang. i hol. Zestaw zaw. następujące gry: Fuchs- und Gänse-Spiel
(Lis i gęś), Post- und Reise-Spiel (Poczta i podróże), Luftballon-Spiel (Podróż
balonem), Pferdebahn-Spiel (Tramwaj konny), Reise durch Europe (Podróż po
Europie), Regatta-Spiel (Regaty wioślarskie). Każda plansza z licznymi
ilustracjami wkomponowanymi w tor gry (np. kolejne stadia lotu balonem, wagony
tramwaju konnego, niewielkie widoki miast europejskich - z polskich tylko
Warszawa). Rzadkie) cena wywoławcza: 800
* * *
1003.KSIĘGA chwały piechoty. Warszawa 1937-1939. Wyd. Dep. Piechoty. M.S. Wojsk. 4, s. XI, [1], 462, [130], tabl. 23. opr. wsp. plast., złoc. (Stan niemal bardzo dobry, pomimo podklejenia 5 kart. Ekslibris. Oprac. graf. Atelier Girs-Barcz. Bogato ilustrowane dzieje piechoty polskiej. W końcowej części dzieje poszczególnych pułków piech. z podobiznami sztandarów i odznak pułkowych, oraz lista kawalerów Virtuti Militari. Oprac. kom. red. pod przew. B.Prugara-Ketlinga) cena wywoławcza: 600
[KSIĘGI adresowe, spisy miejscowości].
1004.MIKULSKI Stefan — Wielka księga adresowa stoł. król. miasta Krakowa, król. woln. miasta Podgórza. R.3: 1907. Kraków. Nakł. S.i M.Mikulskich. 4, s. LXXX, 238, 32, 50, 6, [2], 8, 42, 8, 68, 48, III, [1], plan rozkł. 1. opr. oryg. ppł. (Mocne otarcia okł., blok poluźniony, jedna karta (reklamy) zachowana w połowie, niewielki ubytek karty tyt., dwie karty z uszk. marginesem, miejscami niewielkie zaplamienia. Zaw. m.in.: kalendarium, wykazy mieszkańców, książkę telefoniczną, spisy firm, właścicieli domów, szematyzmy miejskie, spis zdrojowisk) cena wywoławcza: 320
1005.NOWOLECKI
A[leksander] — Nowy wykaz ulic, placów, kościołów i właścicieli domów miasta
Krakowa i jego przedmieść, na podstawie ksiąg urzędowych hipotecznych i
budownictwa miejskiego do dnia 1 stycznia 1884 r. doprowadzony. Kraków 1884.
Druk. W.Korneckiego. 16d, s. [5]-66, [2], 73-182, 10, [20]. opr. ppł. z epoki
(Grzbiet oklejony papierem, opr. otarta, wewnątrz stan dobry. Nieczęste)
cena wywoławcza: 200
1006.PRZEGLĄD nowego podziału i oliczbowania domów w [mieście] krajowem Krakowie. Kraków [1858]. 4, s. 94. opr. nieco późn. ppł. (Otarcia okł., karta tyt. i ostatnia karta zachowane we fragmentach (z ubytkami tekstu), ubytki podklejone, karta tyt. zaplamiona atramentem, jedna karta na początku przestawiona przez introligatora, brak przedostatniej karty (s. 91-92). Piecz. Tytuł i tekst po niem. i pol. Obwieszczenie c.k. Rządu Krajowego w sprawie nowych zasad numerowania domów krakowskich w związku z nowym podziałem terytorialnym miasta. Zaw. dwustronicowy tekst obwieszczenia (z ubytkami tekstu) podp. przez hr. Clam-Martinic i dat. 19 XII 1858, wykaz budynków przy poszczególnych ulicach z podaniem nowej i starej ich numeracji oraz nazwiskiem właściciela (z odręcznymi poprawkami), wskazówki dot. kolorów tabliczek numerowych w poszczególnych dzielnicach, tabelę "Dawne gminy i liczby domów w stosunku do nowych dzielnic miasta i liczb domów" (brak ostatniej karty wykazu). Rzadkie) cena wywoławcza: 280
1007.ROSPOND Stanisław — Słownik nazw geograficznych Polski Zachodniej i Północnej według uchwał Komisji Ustalania Nazw Miejscowych [...]. Cz.2: Niemiecko-polska, Uzupełnienia. Wrocław-Warszawa 1951. Pol. Tow. Geograf. 8, s. [2], 419-794. opr. psk. z zach. okł. brosz. (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 360
1008.SCHMIDT G., SCHNELLE K.W., WOLLMANN E. — Grossdeutschlands Heilbäder, Seebäder, Kurorte und Versandheilwasser nach dem Stande vom 1. 4. 1939. Amtliche Liste der grossdeutschen Heilbäder, Seebäder, Kurorte und Versandheilwasser. Bearb.: ... Zwölfte Aufl. Berlin [1939]. Reichsfremdenverkehrsverband. 8, s. 403. opr. oryg. ppł. (Niewielkie zaplamienia przedniej okł., stan dobry. Urzędowy wykaz miejscowości uzdrowiskowych Rzeszy Niem.) cena wywoławcza: 120
1009.SKOROWIDZ Rzeczypospolitej Polskiej i księga adresowa miasta Krakowa. 1926. Kraków. Wyd. Gmina stoł. król. miasta Krakowa, Tow. realności W. Krakowa. 4, s. [4], 5-288, [10], 156, [8], 316, 102, [6], 48, 317-319, [161]. opr. nieco późn. pł. (Brak planu miasta, pierwszych stron: [6], XLI, 1-4 i ostatnich [16] s. z reklamami; okł. nieco zakurzona, kilkanaście kart podklejonych. Zaw. m.in. Szematyzm władz państwowych i samorządowych, Podział administracyjny miasta Krakowa, Wykaz domów na obszarze miasta Krakowa, Rozkład jazdy krak. Kolei Elektrycznej, Wykaz mieszkańców miasta Krakowa, Wykaz zawodów, Wykaz abonentów państwowej sieci telefonicznej w Krakowie. Nieczęste) cena wywoławcza: 480
1010.URZĘDOWY spis: lekarzy, lekarzy-dentystów, farmaceutów, felczerów, pielęgniarek, położnych, uprawnionych i samodzielnych techników dentystycznych oraz wykazy: aptek, szpitali, ubezpieczalni społecz., ośrodków zdrowia, przychodni samodzielnych, oraz centrali i filii Państwowej Szkoły Higieny. Warszawa 1939. Min. Opieki Społ., nakł. Sam. Inst. Wyd. 8, s. XVII, [27], V, [1], 266, [12], 78, [2], 97, [3], 31, [3], 134, [2], 188, [4], 24, [12], VII, [1], 48, [6], 56, [20]. opr. oryg. pł. (Okł. nieco otarte, stan dobry. Nieczęste) cena wywoławcza: 360
1011.WYKAZ
ponumerowania domów i podziału król. głów. Miasta Krakowa. Kraków 1870. Druk.
"Czasu". 8, s. [4], 109, [2]. opr. pł. z epoki (Opr. zaplamiona i otarta,
wewnątrz stan dobry. Tekst urzędowego obwieszczenia władz miasta o nowym
podziale terytorialnym Krakowa i związanym z tym przenumerowaniem domów. Zaw.
spis wszystkich budynków z podaniem nazwisk właścicieli, dawnego i nowego
numeru) cena wywoławcza: 180
* * *
1012.KUBALA L[udwik] — Szkice historyczne. Serya 1-2. Wyd.IV. Warszawa 1901. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 16d, s. [4], 337, [2], tabl. 5; [4], 316, [1], tabl. 4. razem opr. psk. z epoki (Grzbiet otarty, poza tym stan dobry. Podpis własn. Zaw. s.1.: Królewicz Jan Kazimierz, Oblężenie Lwowa, Oblężenie Zbaraża, Poselstwo Puszkina w Polsce, Bitwa pod Beresteczkiem, Kostka-Napierski; s.2: Proces Radziejowskiego, Pierwsze :Liberum Veto", Krwawe swaty, Czarna śmierć, Wyprawa Żwaniecka, Mieszczanin polski w XVII w.) cena wywoławcza: 240
1013.KUCHARZEWSKI
Jan — Epoka paskiewiczowska. Losy oświaty. Warszawa-Kraków 1914. Druk.
W.L.Anczyca i Sp. 8, s. [2], 635, [2]. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Egz.
po interwencji introligatora. Piecz. bibliot. Jedna z ważniejszych prac
J.Kucharzewskiego: "wykorzystał w niej obfite materiały urzędowe z archiwów
warszawskich, dla większości historyków zamkniętych [...]. Praca do dzisiaj
zachowała swoją wartość, bowiem cytowane przez niego dokumenty uległy w
większości zniszczeniu w l. 1939-1945" (PSB)) cena wywoławcza: 120
1014.KUKIEL
Maryan — Dzieje oręża polskiego w epoce napoleońskiej. W setną rocznicę
1812-1912. Poznań 1912. Nakł. Z.Rzepeckiego i Ski. 4, s. [8], 399, [7], IX, [2],
tabl. 12. opr. oryg. pł. zdob. (Okł. lekko zakurzone, blok lekko poluźniony,
poza tym stan dobry. Podpis własn. Okł. proj. A.S.Procajłowicza. Liczne
ilustracje w tekście. Wyd.I) cena wywoławcza: 240
1015.KULCZYCKI Jerzy Sas — Polskie tytuły honorowe Stolicy Apostolskiej (XVI-XX w.). Wyd.III popr. i uzup. Przemyśl 2008. 8, s. LXVIII, [2]. brosz. Nadb. z "Kresy Południowo-Wschodnie" (Stan bardzo dobry. Wydano 65 egz., ten nr 64. Pierwsze opracowanie tematu w naszym piśmiennictwie) cena wywoławcza: 70
1016.KULESZA Witold — Ze świata roślinności tatrzańskiej. Szkice i opisy najciekawszych i najpiękniej zakwitających tatrzańskich roślin [...]. Zakopane 1927. Księg. L.Zwolińskiego. 16d, s. 128. brosz. (Stan bardzo dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 50
1017.KUREK
Jalu — Grypa szaleje w Naprawie. Powieść. Wyd.II. Warszawa 1935. Gebethner i
Wolff. 16d, s. 273, [2]. opr. wsp. ppł. (Brak karty przedtyt., miejscami
zaplamienia. Odręczna dedykacja autora dla K.A.Jaworskiego) cena
wywoławcza: 240
1018.KUREK
Jalu — Janosik. T.1-3. Warszawa 1958-1959. PAX. 16d, s. 546, [1]; 623, [1]; 342,
[1]. opr. bibliot. ppł. (Niewielkie zaplamienia. Wyd.I. W t.1 odręczna
dedykacja autora, w pozostałych dwóch jego autograf. T.1: Sława Głuchaczkom,
t.2: Śpiew ściętej głowy, t.3: Wpiekło zstąpienie) cena wywoławcza: 120
1019.LACHS Jan — Dawne aptekarstwo krakowskie. Warszawa 1933. Nakł. F.Heroda. 8, s. 150, [1]. opr. ppł. z epoki. Bibl. "Wiadomości Farmaceutycznych", t.19 (Niektóre karty podklejone w grzbiecie, niewielkie zaplamienia. Piecz., ekslibris) cena wywoławcza: 100
1020.LAFORGUE
Jules — Moralités légendaires. Frontispice gravé a l'eau-forte par Constantin
Brandel. Paris 1920.
G.Crès et C-ie. 16d, s. [6], 246, [5], tabl. 1. opr. wsp. pł. z zach. okł.
brosz. (Stan bardzo dobry. Wydano 2.000 egz., ten nr 511 na papierze welinowym.
Na frontispisie oryginalna akwaforta Konstantego Brandla przedstawiająca
Andromedę) cena wywoławcza: 280
1021.LANGE
A. — Poglądowa tablica zębów końskich dla praktycznego poznawania wieku konia od
2 1/2 do 30 lat po zmianach i kształtach powierzchni trącej zębów. Rysunki zębów
końskich są zdjęte z natury. Oprac. ... Warszawa 1919. Wyd. W.Oraczewskiego. 4
podł., 2 tabl. na wewnętrznych stronach oryg. okł. ppł. (Okł. lekko otarte, stan
dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 180
1022.LEDNICKI
Wacław — Pamiętniki. T.1-2. Londyn 1963-1967. B.Świderski. 8, s. 656, tabl. 16;
752, tabl. 20. opr. oryg. pł., obw. (Skrzypek 941. Niewielkie otarcia obw. t.2,
poza tym stan bardzo dobry. Wspomnienia obejmują okres od końca XIX w. do 1918.
Zaw. m.in. dzieje rodu Lednickich w Moskwie i na Smoleńszczyźnie, omówienie
działalności kolonii polskich w Moskwie i Petersburgu) cena wywoławcza: 240
1023.LEITGEBER Witold — W kwaterze prasowej. Dziennik z lat wojny 1939-1945. Od Coëtquidan do "Rubensa". London 1972. Veritas. 16d, s. 366, [2]. opr. oryg. pł., obw. Seria czerwona "Bibl. pol.", t.75 (Obw. nieco otarta, stan dobry. Książka "nie tylko stanowi wartościowy przyczynek historyczny i jedyny w swoim rodzaju dokument czasów, ale także jest ujęty ciekawie i wzbudza zainteresowanie Czytelnika" (ze skrzydełka obw.)) cena wywoławcza: 60
1024.LELEWEL
Joachim — Drzwi kościelne płockie i gnieźnieńskie z lat 1133 i 1155. Poznań
1857. Nakł. Księg. J.K.Żupańskiego. 8, s. [2], 65, tabl. 3. opr. psk. z epoki
(Otarcia grzbietu, przednia wyklejka zach. we fragmencie, poza tym stan dobry.
Podpis własn.) cena wywoławcza: 120
1025.LELEWEL Joachim — Polska, dzieje i rzeczy jej rozpatrywane przez ... T.1. Poznań 1858. Nakł. J.K.Żupańskiego. 8, s. [2], C, 586, [5], tabl. 9 [w tym 1 barwna], map 4 na wspólnym arkuszu. opr. psk. z epoki (NK 8, 241. Otarcia okł., mapa lekko przetarta na zgięciu. Podpis własn. Tom otwierający monumentalne dzieło J.Lelewela; zaw.: Dziejopisarstwo, Chronologja, Historja, Geografja, Polityka, Kultura, Abecadłowy rozkład znamienitych ludzi, Rozmajitości) cena wywoławcza: 240
1026.LENARTOWICZ
Teofil — Wybór poezyj. Z portretem autora. Petersburg 1895. K.Grendyszyński. 16,
s. [2], 354, tabl. 1. opr. oryg. psk. z szyldzikami, obcięcie złoc. (Tabl.
(portret autora) miejscami zażółcona, stan dobry) cena wywoławcza: 150
1027.LEPECKI Mieczysław B. — Józef Piłsudski na Syberji. Warszawa 1936. Gł. Księg. Wojsk. folio, s. XII, 227, tabl. 8 + tabl. 12 w osobnej tece. opr. oryg. pł. (Grońska 122, 181. Opr. z niewielkimi śladami wilgoci, lekkie zażółcenia papieru, poza tym stan dobry. Na tabl. całostronicowe drzeworyty S.Ostoi-Chrostowskiego (Chrostowski 149-211), układ graf., ozdobniki w tekście, okł. tegoż. Współwydana teka zaw. 12 litografii Z.Czermańskiego) cena wywoławcza: 600
1028.LEPECKI
Mieczysław B. — Sybir bez przekleństw. Podróż do miejsc zesłania marszałka
Piłsudskiego. Warszawa 1934. Tow. Wyd. Rój. 16d, s. 223, [8]. opr. wsp. ppł.
(Stan dobry. Piecz. bibliot.) cena wywoławcza: 60
1029.LESZCZYŃSKI
Edward — Poezye. Kraków 1901. G.Gebethner i Sp. 16d, s. 103. opr. wsp. skóra z
zach. okł. brosz. (Podklejone marginesy okł. brosz., poza tym stan bardzo dobry.
Na okł. brosz. litografowany rysunek Wojciecha Weissa) cena
wywoławcza: 160
1030.LEŚMIAN
Bolesław — Napój cienisty. Warszawa 1936. J.Mortkowicz. 16d, s. [4], 217, [7].
brosz. Pod znakiem poetów, s. nowa (Miejscami zażółcenia przedniej okł., stan
dobry. Podpis ochronny autora. Podpis własn. Wydano 1.200 egz., ten nr
165) cena wywoławcza: 480
1031.LIBELT
Karol — Estetyka czyli umnictwo piękne. Część ogólna. Poznań 1849. Nakł.
J.K.Żupańskiego. 8, s. [8], 493, [9]. opr. psk. złoc. z epoki. [Filozofia i
krytyka, t.2] (Brak karty przedtyt., opr. otarta, wewnątrz stan dobry. Podpis
własn. Zaw.: Stanowisko człowieka do sztuki, Stanowisko sztuki do natury,
Stanowisko sztuki do Boga) cena wywoławcza: 240
1032.LIBELT
Karol — Pisma pomniejsze. T.1-6. Poznań 1849-1851. Księg. N.Kamieńskiego i Sp.
8, s. 355, [1]; 364, [2]; [4], 351, [2]; [4], 384, [1]; [4], 354, [2]; [4], 299,
[4]. opr. w 3 wol. psk. z epoki (Otarcia grzbietów, miejscami zażółcenia
papieru. Podpis własn. T.1-2: Pisma polityczne, t.3: Rozprawy naukowe, t.4-6:
Pisma krytyczne i różne) cena wywoławcza: 480
1033.LICHOCKI Filip — Pamiętnik Filipa Lichockiego prezydenta miasta Krakowa z roku 1794. Wyd. drugie. Wyd.II. Kraków 1891. Nakł. Księg. Sp. Wyd. Pol. 8, s. 97, [2]. opr. oryg. pł. (Maliszewski 714; Gruca 11. Okł. nieco zaplamiona, nadpęknięcie przedniej wyklejki, poza tym stan dobry. Fragment naklejki inwentarzowej na okładce. Piecz., podpis własn. F.Lichocki (1749-1806) zaczął pisać pamiętnik w czasie insurekcji kościuszkowskiej i doprowadził go do ostatnich dni kwietnia 1794. Pamiętnik nie posiada wartości dla dziejów powstania, jednakże maluje fragmentaryczny obraz miasta i ludzi tej epoki. Był często uważany za sfałszowany, do czasu odkrycia jego rękopisu przez K.Bartoszewicza ok. 1908) cena wywoławcza: 80
1034.LIGOŃ Kazimierz — Górny Śląsk z Polską. Odpowiedź na oszczerczą i kłamliwą agitację pruską. Katowice [1919]. Nakł. A.W.Ligonia. 16d, s. 47, [1]. brosz. (Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Publikacja z czasów plebiscytu na Górnym Śląsku) cena wywoławcza: 50
1035.LIPIŃSKI
Eryk — Szczutek, Cyrulik Warszawski, Szpilki. 1919-1939. Wybór, przypisy, noty o
autorach oraz oprac. graf. ... Wstępem opatrzył W.Filler. Warszawa 1975. WAiF.
16d, s. 186, [1]. opr. oryg. kart. (Stan bardzo dobry. Na karcie przedtyt.
odręczna dedykacja autora) cena wywoławcza: 80
1036.LIPIŃSKI Jerzy — Spotkamy was o świcie. Powieść morska osnuta na tle służby na kontrtorpedowcu w czasie ostatniej wojny. Gdynia 1947. Sp. Wyd. "Żeglarz". 8, s. 218, [3]. brosz., obw. (Niewielkie ubytki obw., załamania narożników pierwszych kart. Autor "w barwnej formie przedstawia losy bohaterskiej załogi kontrtorpedowca O.R.P. 'Mazur' [...]. Akcja powieści toczy się na Oceanie Atlantyckim, Morzu Śródziemnym i w środowisku polskiej emigracji w Szkocji" (ze skrzydełka obw.)) cena wywoławcza: 60
1037.LUSTIG
J. — Geschichte der Stadt Myslowitz [= Mysłowice] in Ober-Schlesien.
Myslowitz 1867. In
Kommission bei S.Schäfer. 8, s. VIII, 442. opr. psk. z epoki (Wyraźne otarcia
okł., zapiski czerwoną kredką na odwrocie strony tyt., miejscami zaplamienia.
Piecz. i zapiski własn. Oparta na bogatym materiale źródłowym historia Mysłowic
i regionu. Rzadkie) cena wywoławcza: 600
1038.ŁABĘCKI
Hieronim — Słownik górniczy polsko-rossyjsko-francuzko-niemiecki i
rossyjsko-polski (z dodaniem wyrazów odnoszących się do mineralogii, geologii,
chemii [...]). Tudzież glossarz średniowiecznej łaciny górniczej w Polsce.
Zebrał i układał ... Warszawa 1868. Druk. K.Kowalewskiego. 8, s. XII, [2], 348,
[2], 83, [1], 36, [1]. opr. ppł. z epoki (Stan dobry. Piecz. J.S.Zubrzyckiego.
Pierwsza tego typu publikacja w naszym piśmiennictwie) cena wywoławcza: 240
1039.ŁEPKOWSKI
Józef — Przegląd krakowskich tradycyj, legend, nabożeństw, zwyczajów, przysłów i
właściwości. Podał ... Kraków 1866. Druk. "Czasu". 16d, s. 68. brosz. (Okł.
nieco nadkruszone, stan dobry. Nieczęste) cena wywoławcza: 100
1040.ŁEPKOWSKI
Józef — Przegląd zabytków przeszłości z okolic Krakowa. Warszawa 1863. Druk. c.k.
Uniw. Jag., Kraków. 8, s. XVIII, 222. brosz. Odb. z "Roczn. Tow. Nauk. Krak."
(Podklejony ubytek tylnej okł., okł. brosz. wzmocnione paskami papieru, poza tym
stan dobry. Egz. nieobcięty. Opis historii i zabytków architektury i sztuki
kilkudziesięciu miejscowości w okolicach Krakowa na podst. własnych wędrówek i
badań) cena wywoławcza: 280
1041.ŁEPKOWSKI W. — Epilog historyi 2-go P[ułku] U[łanów] L[egionów] P[olskich]. [Kraków?] 1918. 16, s. [2], 16. brosz. (Stan dobry. Drukowano na prawach rękopisu. Autor uwidoczniony po tekście) cena wywoławcza: 40
1042.ŁOBACZEWSKA
Stefania — Karol Szymanowski. Życie i twórczość (1882-1937). Kraków 1950. Pol.
Wyd. Muz. 8, s. [2], 667, [85], tabl. 20. opr. oryg. [?] psk. z zach. okł.
brosz. (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 100
[ŁOWIECTWO, LEŚNICTWO].
1043.BADENI Stefan — Szczęśliwe dni. Urywki z pamiętnika myśliwskiego. Z 72-ma zdjęciami z natury. Kraków 1930. Druk. W.L.Anczyca i Sp. 4, s. 158, [1]. brosz. (Grzbiet reperowany, stan dobry) cena wywoławcza: 240
1044.JANOTA Eug[eniusz], ANCZYC Wł[adysław] L. — Obrazki z życia zwierząt. Bóbr przez Dra Eug. Janotę [oraz] Żubr przez Wł. L. Anczyca. Kraków 1876. Księg. " Czytelni Lud.". 16d, s. XI [jest mylnie IX], [1], 106, tabl. 2. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, niewielkie ubytki okł.) cena wywoławcza: 80
1045.KOBYLAŃSKI
Józef Władysław — Humor i łacina myśliwska. Zbiór anegdot, humoresek, opowiadań,
dowcipów i żartów myśliwskich. Zebrał i ułożył "Braciom myśliwym ku pamięci" ...
Przemyśl 1929. Nakł. autora. 8, s. 80. brosz. (Okł. lekko zaplamione, niewielki
ubytek narożnika tylnej okł., stan dobry. Podpis własn. Na końcu wklejona
ulotka, w której autor prosi i pomoc w gromadzeniu wszelkich wydawnictw
dotyczących łowiectwa) cena wywoławcza: 100
1046.KRZYWOSZEWSKI Stefan — Z przeżyć i wrażeń myśliwskich. Z 24 rys. K.Mackiewicza. Warszawa 1927. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 4, s. 124, [3]. brosz. (Niewielki ubytek grzbietu, okł. lekko zaplamione, wewnątrz stan dobry. Zaw. m.in.: Wiosna na Pińszczyźnie, Na głuszcach w Białowieży, Wschód słońca na Cholczy, Latem na Śląsku Cieszyńskim) cena wywoławcza: 240
1047.ROMANOW Metodjusz — Duchowe skarby Puszczy Białowieskiej. Katowice 1925. Red. "Odrodzenia". Druk. H.Nowaka, Cieszyn. 8, s. 47. brosz. Książnica wiedzy duchowej, nr 23 (Otarcia okł., niewielki ślad zawilgocenia wewnątrz. Zaw. m.in.: Krótki zarys duchowego rozwoju człowieka, Rola lasu w duchowym rozwoju ludzkości, Puszcza Białowieska i jej duchowe wartości) cena wywoławcza: 48
1048.WODZICKI Kazimierz — Wspomnienia z życia łowieckiego. Wyd.III. Lwów [przedm. 1928]. Księg. Gubrynowicza i Syna. 8, s. 233, [2]. brosz. (Stan dobry. Podpis własn. Zaw.: Polowanie na niedźwiedzie w Karpatach, Wspomnienia z łowów na dziki, Wspomnienia o wilkach) cena wywoławcza: 80
1049.WYSŁOUCH
Franciszek — Na ścieżkach Polesia.
Londyn 1976.
Pol. Fund. Kult. 16d, s. 159, [1]. brosz.
(Niewielkie zaplamienie
przedniej okł, wewnątrz stan bardzo dobry. Podpis własn. Zaw. m.in.: Człowiek z
puszczy, Gończaki, Nasi Żydzi, W poszukiwaniu futer, Węże i żmije, Zabobony i
przesądy, Nasz dom) cena wywoławcza: 50
* * *
1050.ŁOZIŃSKI Władysław — Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku. Wyd.IV. T.1-2. Lwów 1931. Nakł. Księg. Gubrynowicza i Syna. 8, s. XII, 426; XI, [1], 507. opr. wsp. skóra zdob. z zach. okł. brosz. (Załamania i niewielkie otarcia okł. brosz., podklejone przedarcie okł. brosz. t.1, poza tym stan bardzo dobry. Piecz. T.1: Czasy i ludzie, t.2: Wojny prywatne. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 400
1051.ŁOZIŃSKI Władysław — Życie polskie w dawnych wiekach. (Wiek XVI-XVIII). Wyd.II. Lwów 1908. Księg. H.Altenberga. 8, s. [6], 246. opr. oryg. psk. z zach. okł. brosz. (Grzbiet nieco otarty, wewnątrz stan dobry. Wyd. nieilustrowane) cena wywoławcza: 320
1052.ŁOZIŃSKI
Władysław — Życie polskie w dawnych wiekach. Wyd.III illustr., przejrz. i uzup.
Lwów 1912. Nakł. Księg. H.Altenberga. 8, s. VIII, 259, tabl. 115. opr. oryg. pł.
zdob. z zach. okł. brosz., górne obcięcie złoc. (Niewielkie zaplamienie
przedniej okł., stan dobry. Piecz. Na odwrocie strony tyt. wklejona pocztówka)
cena wywoławcza: 240
1053.[ŁYSZKOWSKI
Maksymilian] — Krótkie wiadomości z dziejów piśmiennictwa polskiego zebrał Ł.
[krypt.]. Warszawa 1855. Nakł. H.Natansona. 8, s. 472, X, [1], tabl. 1. opr. psk.
z epoki (Brak karty przedtyt., grzbiet lekko otarty, poza tym stan bardzo dobry.
Podpis własn. Dostępna literatura podaje kryptonim M.Ł. na karcie tyt. - tu
tylko Ł.) cena wywoławcza: 200
1054.MACDONELL A.G. — Napoleon i jego marszałkowie. Z 28 portretami. Przeł. F.Rutkowski. Warszawa [193-]. Trzaska, Evert i Michalski. 8, s. [8], 282, [4], tabl. 7. opr. oryg. pł. Bibl. wiedzy, t. 43 (Niewielkie zaplamienia okł., brak obw., poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 100
1055.MACLEAN Meta — Rozśpiewany okręt. Odyseja ewakuowanych dzieci. Przeł. z ang. I.Hradyska. Londyn 1963. Veritas. 16d, s. 140, [1]. brosz. Bibl. "Gazety Niedz.", t.15 (Stan dobry. Podpis własn. Opowieść o przewiezieniu do Australii 480 dzieci brytyjskich z bombardowanej Anglii na pokładzie "Batorego") cena wywoławcza: 60
1056.MADLÉ Anton — Das Herzogthum Schlesien unser Heimatland. Mittheilungen aus der Heimatskunde gesammelt und bearb. von ... Mit einer Kupfer und einer Karte. Dritte Aufl. Troppau 1859. O.Schüller's Buchhandlung. 16d, s. VIII, 234, [2], mapa rozkł. 1. opr. ppł. z epoki (Otarcia okł., ślady zawilgocenia wewnątrz. Brak tablicy. Piecz.) cena wywoławcza: 360
1057.MAKAREWICZOWA
Juljuszowa — W emanatorjum. Lwów 1912. Nakł. autorki. 8, s. 43, [1]. brosz. Odb.
ze "Słowa Pol." (Okł. nieco zakurzona, niewielkie zaplamienia wewnątrz.
Wspomnienia z pobytu w Wiesbaden. Dochód przeznaczono na cele Tow. Upiększania
m. Lwowa) cena wywoławcza: 60
1058.MAKOWIECKI Stefan — Drzewa i krzewy ozdobne przydatne do hodowli w klimacie Polski. Lwów-Warszawa 1937. B.Połoniecki. 4, s. [12], 435, [1], tabl. 1. opr. ppł. z epoki, fragment okł. brosz. naklejony na oprawę (Okł. otarte, blok poluźniony. Liczne ilustr. w tekście. Indeksy nazw roślin w 6 językach) cena wywoławcza: 100
1059.MALCZEWSKI Antoni — Marja. Powieść ukraińska. Lwów 1881. Księg. Gubrynowicza i Schmidta. 16, s. 63. opr. kart. z epoki (Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Egz. ze zbiorów i w oprawie znanego lwowskiego introligatora W.J.Romanowskiego (ekslibris, piecz.)) cena wywoławcza: 80
1060.MAŁYSZKO Adolf (Kapitan M.Floda) — Listy z okopów. Wyd.III. Warszawa 1925. Druk. i Lit. p.f. "Jan Cotty". 16d, s. 473, [3]. opr. bibliot. ppł. (Maliszewski 4201. Niewielkie ubytki grzbietu, miejscami zażółcenia papieru. Wspomnienia z l. 1914-1918) cena wywoławcza: 80
1061.MANTEUFFEL
Gustaw — Cywilizacya, literatura i sztuka w dawnej kolonii zachodniej nad
Bałtykiem. Na podst. badań najnowszych. Wyd.II przyozdobione 23 oryg. rys.
Kraków 1897. Sp. Wyd. Pol. 8, s. 123, [1]. opr. ppł. z epoki (Gruca 159. Okł.
otarte, poza tym stan bardzo dobry. Kultura Inflant i sąsiadujących państw
bałtyckich od XII do XVIII w.) cena wywoławcza: 120
1062.MARCZYKIEWICZ
Franciszek — Hidrografia miasta Krakowa i jego okręgu. Skreślił w celu
otrzymania stopnia Doktora Medycyny w Uniw. Jag. ... Kraków 1847. Druk. Uniw. 8,
s. 103, [1]. opr. wsp. pł., z zach. okł. brosz. (Miejscami niewielkie zażółcenia
papieru, stan bardzo dobry. Ekslibris. Szczegółowy opis przebiegu rzek Krakowa i
jego okolic, omówienie występowania i właściwości leczniczych wód mineralnych)
cena wywoławcza: 160
1063.MARKOWA
Eugenia — Witraże. Kartki z kroniki śląskiej. Z drzeworytami Stefana
Mrożewskiego. Paryż [1946]. Księg. Pol. 8, s. 102, [1], tabl. 4. brosz.
(Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Cztery całostronicowe drzeworyty na
tablicach, piąty na przedniej okładce) cena wywoławcza: 120
1064.MARKOWSKI
Feliks — O stylu polskich siedzib wiejskich. Z licznemy ryc. Lwów 1937. Księg.
Gubrynowicza i Syna. 16d, s. 46. brosz. Odb. z "Księgi pamiątkowej na 75-lecie
'Gaz. Rolniczej'" (Stan bardzo dobry. Na zdjęciach m.in. przykłady dworów i
pałaców) cena wywoławcza: 60
1065.[MAROWSKI Jan]. K.Jamar [pseud.] — Śladami gąsienic Pierwszej Dywizji Pancernej. Hengelo, Nederland [cop. 1946]. Druk. H.L.Smit & Zn. 8, s. 344. brosz. (Polonica 9702. Brak obw., stan dobry. Historia dywizji gen. Maczka zilustrowana ponad 200 fot. i rys. M.Walentynowicza) cena wywoławcza: 100
1066.MATEJKO Jan — Ubiory w dawnej Polsce. Warszawa 1901. Zakł. Fotochemigraf. B.Wierzbickiego i Sp. 8 podł., k. [1], tabl. 88. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Trzecie wyd. (w mniejszym formacie niż poprzednie) albumu dawnych strojów polskich z l. 1200-1795. Na okł. brosz. (znacznie późniejszej?) nadruk: "Skład główny w księgarni T.Ulasiński, Warszawa, Złota 43") cena wywoławcza: 240
1067.MATLAKOWSKI
Władysław — Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu. Zarysy życia ludowego.
Wyd.II (z 65 tabl. i przeszło 150 ryc. w tekście). Warszawa 1915. Kasa im.
Mianowskiego. 4, s. [4], II, [2], 138, VIII, [1], tabl. 65. opr. późn. ppł.
(Kilka kart podklejonych w grzbiecie, stan dobry. Ekslibris - egz. Stanisława
Cywińskiego (1887-1941) - filozofa, historyka literatury, publicysty czasopism
wileńskich, zmarłego w sowieckim łagrze. Klasyczna monografia kultury
materialnej Podhala) cena wywoławcza: 400
1068.MATULA
Jan — Czy można zasypać Starą Wisłę. Sprawozdanie techniczne rozpoznające
możność uregulowania Starej Wisły, przez zasypanie jej koryta. Z wstępem
wydawcy. Z czterema tabl. Kraków 1877. Nakł. W.Rzewuskiego. 8, s. XXX, 26, [1],
tabl. rozkł. 4. brosz. wt. (Miejscami zażółcenia tablic, stan dobry) cena
wywoławcza: 100
1069.MĄCZYŃSKI Czesław — Oswobodzenie Lwowa. (1-24 listopada 1918 roku). T.1-2. Warszawa 1921. Nakł. Sp. Wyd. Rzeczpospolita. 8, s. [4], 338; 279. opr. wsp. plast., okł. brosz. naklejone na oprawę. Boje lwowskie, cz.1 (Maliszewski 4206. Okł. brosz. zaplamione, kilka kart załamanych, z podklejonymi naddarciami. Podpisy własn. Brak załączników) cena wywoławcza: 180
1070.MICIŃSKI
Tadeusz — Nietota. Księga tajemna Tatr. Warszawa [1910]. Nakł. Kasy Przezorności
i Pomocy Warsz. Pom. Księg. 8, s. [2], 487, [4]. opr. nieco późn. bibliot. ppł.
(NK 15, 63. Nardzo niewielkie zaplamienia karty przedtyt., poza tym czysty egz.
Podpis własn. Wyd.I. Karta tyt. proj. K.Stabrowskiego. "'Nietota' bywa
traktowana jako powieść z kluczem dzięki rozpoznawalności osób i wydarzeń
ówczesnego środowiska zakopiańskiego" (LPPE). Stanowisko "Nietoty" w
tatrzańskiej literaturze młodopolskiej przedstawił szczegółowo Kolbuszewski (s.
366-366)) cena wywoławcza: 160
1071.[MICKIEWICZ A.]. Książka zbiorowa ku uczczeniu pamięci Adama Mickiewicza w stuletnią rocznicę urodzin poety. Petersburg 1898. Księg. K.Grendyszyńskiego. 8, s. 218, [2]. opr. psk. z epoki (Grzbiet otarty, lekko nadpęknięty w górnej części, przednia okł. zaplamiona, brak przedniej wyklejki, miejscami zażółcenia papieru. Zaw. m.in.: A.Mickiewicz w Paryżu, Moje wspomnienia o Mickiewiczu, A.Mickiewicz w rusińskiej literaturze, Szczegóły niektóre o śmierci i eksportacyi zwłok Mickiewicza w Konstantynopolu, Ostatni dokument paryski, Przedśmiertny list A.Mickiewicza, Zaproszenie na pogrzeb. Po każdym artykule faksymile podpisu autora) cena wywoławcza: 180
1072.MICKIEWICZ Władysław — Pamiętniki. T.1-3. Warszawa 1926-1933. Gebethner i Wolff. 8, s. 454, tabl. 1; 440, [1]; 488. opr. pł. z epoki (Maliszewski 2433; Skrzypek 1166. Stan niemal bardzo dobry. Ekslibrisy. Obejmują okres 1838-1925 (t.1: 1838-61, t.2: 1862-70, t.3: 1870-1925). W t.3 dodatkowo wspomnienie pośmiertne o autorze i indeks do całości w oprac. S.P.Koczorowskiego) cena wywoławcza: 240
1073.MILEWSKI
Karol — Pamiątki historyczne krajowe. Warszawa 1848. Nakł. S.Orgelbranda. 8, s.
[8], 369, [2]. opr. ppł. z epoki (Otarcia okł., ślad kornika w grzbiecie,
miejscami zażółcenia papieru, podklejone naddarcie jednej karty. Zaw. m.in.:
Charakter i zwyczaje mieszkańców z okolic Krakowa, Górale, Hucuły, Historya
Władysława III, Brzeżany, Zamek Podhorce, Trębowla i jej okolice, K.Arciszewski
admirał floty holenderskiej, Puławy i ich okolice, O czarownicach w Polsce)
cena wywoławcza: 420
1074.MIŁOSZ
Czesław — Rodzinna Europa. Paryż 1983. Inst. Literacki. 8, s. 246, [1]. brosz.
Dzieła zbiorowe, t.6; Bibl. "Kultury", t.327 (Stan dobry. Na karcie przedtyt.
autograf autora dat. 10 X 1989 (podczas drugiej wizyty poety w ojczyźnie,
gdy nadano mu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego). Wyd.II
(druk w Belgii). Na przedniej okł. nadruk "1980, Nagroda Nobla") cena
wywoławcza: 280
1075.MIŁOSZ
Czesław — Wypisy z ksiąg użytecznych. Kraków 1994. Znak. 8, s. 341, [1]. brosz.
(Stan bardzo dobry. Autograf autora na karcie tyt. Na ostatniej stronie
dedykacja red. nacz. Znaku. Dołączono oryg. zdjęcie C.Miłosza (z red.
A.Stawiarskim na drugim planie) autorstwa J.Szota) cena wywoławcza: 120
1076.MITKIEWICZ Leon — W najwyższym sztabie zachodnich aliantów 1943-1945. (Combined Chiefs of Staff). London 1971. Veritas. 16d, s. 294, [1]. opr. oryg. pł., obw. Seria czerwona "Bibl. pol.", t.74 (Obw. nieco otarta, stan dobry) cena wywoławcza: 60
1077.MOCHNACKI
Maurycy — Powstanie narodu polskiego, w r. 1830 i 1831. T.1-2. Paryż 1834. Druk.
P.Baudouin. 16d, s. [10], 698, [1]; [12], 816. opr. psk. z epoki z szyldzikami
(Otarcia opraw, grzbiety nadpęknięte i podklejone, wewnątrz stan dobry. Podpisy
własn. Wyd.I. Obraz powstania doprowadzony do 25 I 1831. Jedno z
ważniejszych dzieł M.Mochnackiego. "Oddziałało ono potężnie na pierwsze
pokolenie czytelników na emigracji i w kraju, do dziś zaś liczy się w
historiografii [...]. [Autor] najmocniej oskarża Lubeckiego i Chłopickiego, nie
bez szacunku mówi o ks. A.Czartoryskim, znacznie krytyczniej o sejmie i partii
kaliskiej, dość ironicznie o Lelewelu" (PSB)) cena wywoławcza: 420
1078.MOLICKI Henryk — Piekarstwo polskie. Lwów-Warszawa 1938. Książnica-Atlas. 8, s. 94, [1]. brosz. (Okł. nieco otarte i zakurzone, wewnątrz stan dobry. Miejscami podkreślenia w tekście) cena wywoławcza: 60
1079.MONOGRAFIA ilustrowana kościołów rzymsko-katolickich w Królestwie Polskiem. Warszawa 1899. Księg. S.J.Zaleskiego [i] B.Brzozowski. folio, s. 96. brosz. wt. z zach. okł. zesz. (Naddarcia okł. zesz., niewielkie zaplamienia. Piecz. Komplet sześciu zeszytów zaw. krótkie monografie historyczne 38 zabytkowych świątyń. Liczne ilustr. w tekście. Nieczęste) cena wywoławcza: 240
1080.MORAWSKI Kajetan — Wczoraj. Pogadanki o niepodległym dwudziestoleciu. Londyn 1967. Pol. Fund. Kult. 16d, s. 238. brosz. (Niewielkie otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Okł. proj. T.Terlecki. Zaw. m.in.: Geneza polskich ruchów polit., Walka o granice wschodnie, Mniejszości narodowe, Układ międzynarodowy, Sojusze, Sylwetki przywódców polit., Przewrót majowy, Polityka zagraniczna Piłsudskiego, Polityka Becka, Ku nowej wojnie
K.Morawski (1892-1973) - dyplomata, w l. 1923-1924 Komisarz Gen. RP w Gdańsku, od 1925 stały delegat w Lidze Narodów, od 1936 wiceminister skarbu, w czasie II wojny w Anglii, gdzie piastował funkcję ambasadora RP w Wolnej Francji) cena wywoławcza: 60
1081.MORAWSKI
Teodor — Dzieje narodu polskiego w krótkości zebrane. Wyd. wtóre. T.1-6. Poznań
1875-1877. Nakł. J.K.Żupańskiego. 8, s. [8], 316; [4], 489; [4], 608; [4], 345;
[4], 492, tabl. 1; [8], 481, portret 1. opr. psk. z epoki (Niewielkie otarcia
okł., zaplamienia ostatniej karty t.4, stan dobry. Do kompletu brak t.7
(Wskazówka abecadłowa do Dziejów narodu polskiego). W t.1 piecz. ks. Franciszka
Navarry. Dzieło uwieńczone nagrodą przez Tow. Hist.-Lit. w Paryżu. T.1:
Piastowie, t.2: Jagiełłowie, t.3-4: Królowie obieralni, t.5: Stanisław August,
t.6: Polska pod obcem panowaniem) cena wywoławcza: 640
1082.MUCZKOWSKI
Józef — Rękopisma Marcina Radymińskiego opisał i wiadomość o historyografach
Szkoły Jagiellońskiej skreślił ... Z miedziorytem. Kraków 1840. Druk. J.Czecha.
8, s. [4], 156, tabl. rozkł. 1. opr. wsp. psk. (Niewielkie zaplamienia, stan
dobry. Pomyłka w paginacji. Tablica w akwaforcie K.W.Kielisińskiego
M.Radymiński (1602-1664) - jeden z najwybitniejszych profesorów Uniw. Krak. XVII w., istotne znaczenie miała jego historiograficzna twórczość w zakresie dziejów Uniwersytetu. Niezwykłym dowodem przywiązania Radymińskiego do tradycji uniwersyteckiej był fakt wmurowania w 1662 własnym kosztem przy wejściu do Kolegium Większego marmurowej tablicy z wykutym obszernym napisem w hołdzie dla założycieli uczelni i późniejszych królów zasłużonych dla jej rozwoju (podobiznę tablicy umieszczono na rycinie Kielisińskiego)) cena wywoławcza: 100
1083.MUSIAŁ Stanisław — W okupowanej Suwalszczyźnie. Zapiski spod dwóch okupacji. London [1970?]. Veritas Found. 8, s. 128. brosz. (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 60
1084.MUSIOŁ Ludwik — Materjały do dziejów Wielkich Katowic (1299-1799). Z 5 planami i 13 ryc. Zebrał i oprac. ... Katowice 1936. Wyd. Inst. Śląskiego. 8, s. 219, tabl. 6. opr. oryg. [?] pł. Pamiętnik Inst. Śl., [t.] 2 (Okł. nieco zakurzona, wewnątrz stan dobry. Piecz. ("Dar Magistratu Miasta Katowic")) cena wywoławcza: 100
1085.MYCIELSKI Jerzy — Portrety polskie XVI-XIX w. wydane przez Maryę z hr.Branickich ks. Jerzową Radziwiłłową. Pod red ... T.1, z.1-4. Lwów [ca 1911]. H.Altenberg. folio, s. [298], tabl. 40 [heliograwiury]. teki ppł. z zach. okł. brosz. (Kilka kart z miejscowymi zażółceniami papieru, niewielkie otarcia tek, stan dobry. Każdy zeszyt w osobnej tece. Komplet wydawniczy (następne zeszyty nie ukazały się). "Zakrojone na pomnikową skalę wydawnictwo przerwane z powodu wybuchu I wojny św. Portrety reprodukowane w świetnych heliograwiurach otrzymały objaśnienia oprac. przez Mycielskiego z punktu widzenia hist. sztuki, a uzupełnione uwagami biograficznymi pióra wybitnych uczonych" (PSB). Dzieło zaw. portrety: Zygmunta I Starego, Bony Sforzy, Zygmunta Augusta, Elżbiety Austriaczki, Katarzyny Austriaczki, Jerzego Ossolińskiego, Andrzeja Morstina, Izabelli Czartoryskiej, Józefa Poniatowskiego, Fryderyka Chopina, Katarzyny Potockiej, Anny Jagiellonki, Henryka Walezego, Stefana Batorego, Stanisława Oświęcima, Anny Oświęcimówny, Andrzeja Trzebickiego, Tadeusza Kościuszki, Tekli Jabłonowskiej, Adama Mickiewicza, Heleny Sanguszkówny, Zygmunta III, Anny Austriaczki, Konstancji Austriaczki, Władysława IV, Cecylii Renaty Austriaczki, Adama Jerzego Czartoryskiego, Joachima Chreptowicza, Zygmunta Krasińskiego, Elżbiety Krasińskiej, Jana Matejki, Jana Kazimierza, Ludwiki Marii Gonzagi, Michała Wiśniowieckiego, Eleonory Austriaczki, Piotra Tomickiego, Stanisława Małachowskiego, Stanisława Zamoyskiego, Stanisławowej Zamoyskiej, Adama Jerzego Czartoryskiego, Adama Potockiego. Teksty objaśniające wyszły spod pióra W.Kamienieckiego, W.Czermaka, S.Askenazego, Z.Jachimeckiego, S.Tarnowskiego, W.Konopczyńskiego, W.Tokarza, K.Morawskiego, W.Sobieskiego, B.Dembińskiego) cena wywoławcza: 1.000
1086.NACZELNA Komenda Wojsk Powstańczych Górnego Śląska. Rozkaz nr 1. Miejsce postoju, 18 V 1921. Druk. K.Miarki, Mikołów. 4, s. 8. brosz.
[oraz] Dodatek do Rozkazu nr 1. M.P., 19 V 1921. 4, s. [1] (Podklejone naddarcia marginesów, niewielkie załamania kart. Druk z czasów III powstania śląskiego. Pod tekstem nazwisko Nowina-Doliwa (pseud. M.Mielżyńskiego). Zaw. m.in.: Odznaczenia, Ewidencja oficerów, Stworzenie kolumny samochodowej, Oddanie kuchni, Sprawy kolejowe, Wykazy poległych, Zakaz rabunków i gwałtów, Legitymacje powstańców) cena wywoławcza: 80
1087.NAGÓRSKI Zygmunt [Julian], senior — Wojna w Londynie. Sześć ilustracji. Paryż 1966. Księg. Polska. 8, s. 357, tabl. 6. opr. pł. (Stan dobry. Wspomnienia z l. 1939-1945) cena wywoławcza: 60
1088.NAPOLEON
— Rękopisy ... w Polsce. 1793-1795. Wyd. S.Askenazy. Warszawa 1929. Nakł. Pol.
Antykwarjatu Naukowego H.Wildera. folio, s. 117, [1], k. faksymilowych [17].
opr. oryg. kart., obw., teka kart. (Otarcia i naddarcia teki, grzbiet książki
oklejony częściowo papierem, niewielki ślad zawilgocenia. Tekst równoległy franc.
i pol. Wydano 820 egz., ten nr 531. Cały nakład wydrukowano na specjalnie do
tego celu przygotowanym papierze van Gelder Zonen ze znakiem wodnym "N". Teka -
ze złoc. cyfrą cesarza na licu - wykonana w zakładzie introligatorskim R.Jahody
(naklejka wewnątrz)) cena wywoławcza: 800
1089.NARBUT-ŁUCZYŃSKI A.J. — U kresu wędrówki. Wspomnienia. Londyn 1966. Gryf Publ. 8, s. [8], 466, tabl. 8, mapy 3. opr. oryg. pł. (Stan dobry. Wspomnienia obejmują wydarzenia we Lwowie przed I wojną, działalność w PON i POW, walki Legionów w Karpatach, wojnę polsko-rosyjską, działalność autora w Polsce Odrodzonej, kampanię wrześniową, emigrację do Francji i Wielkiej Brytanii) cena wywoławcza: 100
1090.NIEMCEWICZ
Julian Ursyn — Podróż do Wielkopolski i Śląska w roku 1821 z niewydanych dotąd
rękopisów ... Poznań 1872. Nakł. L.Merzbacha. 16d, s. [2], 117. opr. późn. ppł.
(Niewielki ubytek karty tyt. bez szkody dla tekstu. Skasowane piecz. bibl.)
cena wywoławcza: 60
1091.NIEMCEWICZ
[Julian Ursyn] — Śpiewy historyczne ..., z uwagami Lelewela. Kraków 1835. Nakł.
J.Czecha. 8, s. [8], XIII, [3], 485, [3]. opr. pł. z epoki z szyldzikiem (Okł.
nieco zakurzone, miejscami niewielkie zażółcenia papieru i zaplamienia, ostatnie
karta zaplamiona, z podklejonymi naddarciami - mimo to stan ogólny dobry.
Czwarte, nieilustrowane wydanie "Śpiewów") cena wywoławcza: 380

1092.NOLHAC
Pierre de — Louis XV et Marie Leczinska [= Leszczyńska]. Paris 1900. Goupil &
C-ie. 4, s. [4], 189, [3], 3, [1], tabl. 41. opr. oryg. psk. złoc. z zach. okł.
brosz., górne obcięcie złoc. (Okł. nieco otarte, wyklejki wzmocnione w grzbiecie
paskami płótna, stan dobry. Wydano 1.000 egz., ten nr 881. Druk na papierze
czerpanym z manufaktury w Rives. Na tablicach gł. portrety odbite w
heliograwiurze. Pierwsza tablica (portret Marii Leszczyńskiej) kolorowany
ręcznie akwarelą. Obszerna i niezwykle efektownie wydana biografia Ludwika XV i
jego żony Marii Leszczyńskiej (córki Stanisława Leszczyńskiego, króla Polski))
cena wywoławcza: 2.000
1093.NORWID
Cyprien — Le piano de Chopin. Trad. de J.Pérard. Avec le texte polonais et deux
pointes sèches de K.Brandel. Paris 1937.
Bibl. Polonaise. 8, s. 32,
[1], tabl. 2. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Grońska 94. Brak jednej
ryciny K.Brandla, poza tym stan bardzo dobry. Wydano 200 egz., ten nr 123. Na
jednej z tablic portret Norwida wykonany techniką suchej igły przez
Konstantego Brandla (brak portretu Chopina). Tekst równoległy pol. i franc.)
cena wywoławcza: 480

1094.NOWAKOWSKI
Zygmunt — W pogoni za formą. Wrażenia z pobytu w Moskwie. Lwów 1934. Nakł.
K.S.Jakubowskiego. 16d, s. 151. brosz. (Naddarcia krawędzi okł., dolna krawędź
podklejona taśmą, wewnątrz stan dobry. Odręczna dedykacja autora.
Interesująca, barwna okł. proj. C.Niesiołowskiej z podobizną mauzoleum Lenina,
wykonana w charakterystycznym dla lat 30-tych zgeometryzowanym stylu. Zbiór
impresji i obserwacji autora z jego pobytu w Moskwie) cena wywoławcza: 60
1095.NOWAK
Jan — Kronika miasta i powiatu Tarnowskie Góry. Najstarsze dzieje Śląska i ziemi
Bytomsko-Tarnogórskiej. Dzieje pierwszego górnictwa w Polsce. Tarnowskie Góry
1927. Nakł. Księg. Pol. J.Nowaka. 8, s. 304. opr. oryg. pł. zdob. (Stan dobry.
Ilustr. w tekście. Dołączony informator "Tarnowskie Góry" z rozkł. planem miasta
z 1959 oraz dwa artykuły ze wsp. prasy dotyczące historii regionu. Nieczęste)
cena wywoławcza: 180
1096.NOWAK-JEZIORAŃSKI
Jan — Kurier z Warszawy. Kraków 1993. Wyd. Znak. 8, s. 543, [1], tabl. 9. brosz.
(Stan bardzo dobry. Na karcie tyt. podpis autora) cena wywoławcza: 80
1097.NOWA
poezja rosyjska. [Cz.] 1. Warszawa 1923. Tow. Wyd. "Watra". 16d, s. 95, [1].
brosz. wt. Książki poetów (Brak okł. oryg., miejscami zaplamienia, niewielkie
ubytki narożników pierwszej karty. Podpis własn., piecz. inwentarzowa. Zaw.
wiersze m.in. K.Balmonta, A.Błoka, M.Cwietajewej, A.Achmatowej, S.Jesienina,
W.Majakowskiego. Tłumaczyli m.in. J.Iwaszkiewicz, A.Słonimskiego, J.Tuwima,
K.Wierzyńskiego. Na karcie przedtyt. portret A.Błoka wg drzeworytu S.Załszupina.
Na tylnej okł. naklejka pamiątkowa z aukcji bibliofilskiej ze zbiorów T.Sygi w
1986) cena wywoławcza: 300
1098.OBERTYŃSKA Beata — Grudki kadzidła. London 1987. Veritas. 8, s. 98. brosz. (Stan bardzo dobry. Przedmowa Z.E.Wałaszewski. Tomik poezji) cena wywoławcza: 40
[OFICYNA Tyszkiewiczów].

1099.MICKIEWICZ
Adam — Sonety krymskie. Florencja 1929 [w kolofonie 1930]. Odbito ręcznie we
florenckiej Oficynie Tyszkiewiczów. 4, s. [109], tabl. 11, faksymile 1, mapa
1. opr. oryg. perg. zdob., futerał (Stamperia 8. Grzbiet nieco zakurzony,
wewnątrz stan bardzo dobry. Wydano 144 egz., ten nr 25. Piąta publikacja
Oficyny Tyszkiewiczów wydana w 75. rocznicę śmierci Mickiewicza. Przednia okł.
ozdobiona tłocz. arabskim napisem "Al Krim". Na karcie tytułowej odbity czerwono
sygnet drukarza z inicjałami M.S.T. Zaw. wstęp Michała Sokolnickiego, portret
autora, 10 tablic, mapka Krymu i ręcznie kolorowane inicjały w akwafortach
Maryli Tyszkiewiczowej, faksymile karty tytułowej pierwszego wydania "na gładkim
papierze 'Nettunia' z Fabriano dostatecznie podobnym do oryginalnego". Na końcu
"Bibljografja Sonetów krymskich". Oprawę wykonano w oficynie Tyszkiewicza,
barwną, linorytową wyklejkę zaprojektowała i wykonała Maryla Tyszkiewiczowa,
wzorując się na tkaninach Tatarów krymskich. Podpis Samuela Tyszkiewicza
w kolofonie. Futerał kartonowy (otarty), z dwiema naklejkami - z tytułem książki
oraz z sygnetem drukarza. Jedna z najokazalszych publikacji Tyszkiewicza.
Rzadkie) cena wywoławcza: 4.800
1100.OTTOKAR
Nicola — Venezia. Cenni di cultura e di storia veneziane. In Firenze 1938.
Presso Tyszkiewicz. 16d, s. [4], 77, [2]. opr. oryg. kart. (Stamperia 24.
Stan dobry. Wydano 240 egz., ten nr 94. Druk dwubarwny, czarny i czerwony.
Papier czerpany z filigranowym sygnetem oficyny. Tekst w jęz. włoskim) cena
wywoławcza: 600

1101.TYSZKIEWICZ
S[amuel] F[ryderyk] — Fiorenza. Florencja 1928. Oficyna Tyszkiewiczów. folio, s.
[6], 51, [3], tabl. 12 [drzeworyty]. opr. oryg. perg. zdob., futerał (Stamperia
4. Grzbiet nieco zakurzony, złocenie na przedniej okł. nieco zatarte, wewnątrz
stan bardzo dobry. Wydano 125 egz., ten nr 107 z podpisem Samuela
Tyszkiewicza w kolofonie. Na przedniej okł. czerwono tłoczona lilia z herbu
Florencji i złoc. bordiura liniowa. Linorytowe wyklejki z dyskretnym sygnetem
oficyny Tyszkiewiczów z inicjałami M.S.T. wzorowana na średniowiecznych
mozaikach florenckiego baptysterium. Na tablicach drzeworyty T.Cieślewskiego
syna (druga karta tyt.: T.Cieślewski syn - Dawne miasta. Warszawa 1928).
Jeden z najpiękniejszych druków Tyszkiewicza. Książka powstała, jak wspominał
jej autor "przy kaszcie, bez żadnego manuskryptu, od razu w ołowiu składana".
Tekst pisany jedenastozgłoskowcem. Tyszkiewicz "wzorem słynnych drukarzy
renesansu każdą linię wypełnił równomiernie i nie przeniósł ani jednego wyrazu
do następnego wiersza". Na obu kartach tytułowych czerwono odbite sygnety
grafika i typografia w drzeworytach Maryli Tyszkiewiczowej. Futerał kartonowy
(otarty), z dwiema naklejkami - z nazwiskami autorów i z tytułem książki)
cena wywoławcza: 6.000
1102.[WĘGRZYŃSKA-KOŚCIAŁKOWSKA
Janina]. J.M.Wadwicz [pseud.] — Poemat z dyliżansem. Nicea 1946. U
Tyszkiewiczów. 16d, s. 47, [9]. opr. oryg. kart. (Stamperia 59; Polonica
17802. Niewielkie otarcia okł., miejscami zażółcenia papieru, stan dobry. 40.
publikacja Oficyny Tyszkiewiczów. Wydano 125 egz., ten nr 6. Tomik wierszy
powstałych w 1943 w Szwajcarii. Na końcu katalog wydawnictw filii nicejskiej)
cena wywoławcza: 480
1103.ZYNDRAM-KOŚCIAŁKOWSKI
Wacław — Tydzień w Muri. Nicea 1946. U Tyszkiewiczów. 16d, s. [38]. opr.
oryg. kart. (Stamperia 60. Polonica 19472. Grzbiet otarty, z nieco zatartym
napisem tytułowym, brak bibułki ochronnej, Wydano 90 egz. (30 imiennych, num.
I-XXV, A-Z), ten nr I. Tom wierszy napisanych po ucieczce autora z obozu
koncentracyjnego. Druk dwubarwny, czarny i czerwony, bardzo staranny układ
typograf. 41. publikacja Oficyny Tyszkiewiczów na papierze czerpanym z
filigranowym sygnetem oficyny) cena wywoławcza: 480
* * *
1104.OLCHA Antoni — Przed świtem. Poezje. Naprawa 1935. Nakł. Zw. Literatów Lud. w Polsce, Druk. Podhalańska, Nowy Sącz. 8, s. 31, [1]. brosz. Bibl. "Nowej Wsi", nr 1 (Okł. nieco pożółkłe i otarte, poza tym stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla K.A.Jaworskiego. Po konfiskacie nakład drugi. Zaw. m.in.: Z twardych dłoni, Szorstka miłość - pionierom, Bunt dzieci, Manifest, O Skawie) cena wywoławcza: 50
1105.OPAŁEK
Mieczysław — Pamiątkowe odznaki i medale polskie z r. 1914/15. Z rys. autora.
Kraków, 1 XII 1915. Druk. W.L.Anczyca i Sp.16d, s. 24
[oraz] tenże — Pamiątki polskie 1914-1915. Z.2: Odznaki, medale, plakiety, pierścionki. Z rys. autora. Kraków, 1 III 1916. Druk. W.L.Anczyca i Sp. 16d, s. 27
[oraz] tenże — Pamiątki polskie 1914-1915. Z.3: Odznaki, medale, plakiety. Kraków, 1 VIII 1916. Nakł. Centr. Biura Wyd. NKN. 16d, s. 79, tabl. 3. razem opr. ppł. z epoki, okł. brosz. naklejona na oprawę (NKN 20. Stan bardzo dobry. Ilustr. w tekście. Do kompletu brak z.4 pośw. odznakom obrońców Lwowa) cena wywoławcza: 300
1106.ORGANIZACYA
i ustawy Towarzystwa Dobroczynności Wolnego Miasta Krakowa. Kraków 1817. Druk.
J.Maja. 16d, s. [2], 77, [1], tabl. 1. opr. wsp. pł. (Miejscami zaplamienia,
rozprasowane załamania narożników, ślad zawilgocenia na dolnych marginesach.
Ustawy organizacji dobroczynnej sięgającej swymi początkami 1244. Nieczęste)
cena wywoławcza: 120
1107.OSIECKA
Agnieszka — Salon gier. Warszawa 1990. Iskry. 16d, s. 126, [1]. brosz.
(Niewielkie załamania okł., poza tym stan dobry. Odręczna dedykacja autorki.
Powieść "dla dorastających panienek, które bardzo się spieszą do 'dorosłego'
życia" (z informacji na tylnej okł.)) cena wywoławcza: 60
1108.PAGACZEWSKI
Stanisław — Zabytkowe budowle Podhala. Warszawa 1953. "Sport i Turystyka". 8, s.
62, [2]. opr. pł. złoc. (Otarcia narożników okł., niewielkie zarysowanie tylnej
okł., stan dobry. Egzemplarz autorski (ekslibris) w pięknej oprawie wykonanej
czcionkami i tłokami z zasobów introligatorskich Roberta Jahody: ciemnozielone
płótno ze złoc. napisami na licu oprawy, rozdzielonymi dekoracyjnym tłokiem z
lat 30-tych, z motywami wygiętych wiatrem drzew na tle gór. Na wyklejce ładny,
odbity w drzeworycie ekslibris Stanisława Pagaczewskiego z motywami górskimi
S.Pagaczewski (1916-1984) - prozaik i publicysta, wybitny działacz PTK i PTTK, autor wielu przewodników i artykułów górskich) cena wywoławcza: 400
1109.PAPÉE Fryderyk — Historja miasta Lwowa w zarysie. Z 30 ilustr. Wyd.II popr. i uzup. Lwów-Warszawa 1924. Książnica Polska. 16d, s. 286. opr. wsp. plast., okł. brosz. naklejona na oprawę (Okł. nieco wygięte, otarcia okł. brosz., wewnątrz stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 80
1110.PAWLIKOWSKI
Jan Gwalbert — Bajda o Niemrawcu. Z drzeworytami Wł.Skoczylasa. Medyka
1928. Nakł. "Bibl. Medyckiej". 8, s. 149. opr. ppł. z epoki. Bibl. Medycka, opus
5 (Grońska 504; Cieślewski 116-123. Stan dobry. Podpis własn. 5
całostronicowych ilustr. i 2 zdobniki w drzeworycie W.Skoczylasa. Na
odwrocie strony przedtyt. drzeworyt tego samego autora z okładki broszurowej
książki) cena wywoławcza: 360
1111.PAWLIKOWSKI Józef — Lotnicze przyrządy pokładowe. Warszawa 1936. Inst. Techniczny Lotnictwa. 8, s. VIII, 317, [1]. brosz. Bibl. podręczników technicznych (Stan dobry. Podpis własn. Liczne ilustr. w tekście. Omówienie budowy i zasady działania m.in. obrotomierzy, manometrów, termometrów, wysokościomierzy, busoli, przyrządów pilotażowych, sekstansów, gaśnic pokładowych, inhalatorów, pilotów automatycznych) cena wywoławcza: 140
1112.PELADAN Józefin — Ostatni wykład Leonarda da Vinci w jego Akademii Medyolańskiej (1499). Z myśli i twierdzeń rozproszonych w jego rękopisach ułożył i związał ... Przetłómaczył Miriam [= Z.Przesmycki]. Warszawa 1907. Nakł. red. "Chimery". 8, s. [6], 37, [3]. opr. oryg. pł. Odb. z "Chimery" (Stan dobry. Zdobniki na początku i na końcu tekstu wykonał J.Stanisławski. Wydano 500 egz., ten bez numeru) cena wywoławcza: 120
1113.PIASECKI Eugenjusz — Dzieje wychowania fizycznego. Z licznemi ilustr. Lwów-Warszawa-Kraków 1925. Ossolineum. 8, s. XII, 250, [2]. brosz. Bibl. wychowania fizycznego i sportu, t.1 (Okł. nieco otarte, naddarcia krawędzi. Piecz.: "Grono Nauczycielskie Sokoła IV we Lwowie") cena wywoławcza: 120
1114.PIĄTKOWSKI Romuald — Pamiętnik wzniesienia i odsłonięcia pomników Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego, tudzież połączonego z tą uroczystością Pierwszego Kongresu Narodowego Polskiego w Waszyngtonie, D.C. [...] w maju 1910 roku poprzedzony krótkim zarysem historycznym emigracyi i rozwoju Polonii amerykańskiej i ozdobiony illustracyami. Oprac. ... Chicago, Ill. 1911. Nakł. Związku Narodowego Polskiego. 4, s. 650, tabl. 21, mapa 1. opr. oryg. skóra, złoc. (Paczyńska 3621. Oprawa lekko otarta, poza tym stan dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 720
1115.[PIŁSUDSKI
J.]. Pamiątka po Marszałku Józefie Piłsudskim. Warszawa 1936. Gł. Księg. Wojsk.
16 podł., k. [360]. opr. oryg. skóra zdob., obcięcie złoc., oryg. futerał kart.
(Niewielki ubytek futerału, stan dobry. Luksusowa wersja albumu wydanego
po śmierci Józefa Piłsudskiego. Na przedniej wyklejce piecz.: "Dochód przeznacza
się na Sierociniec im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Tow. Opieki nad sierotami
po poległych wojskowych i dziećmi inwalidów". Na poszczególnych kartach zdjęcia
Marszałka ze stosownymi cytatami z jego pism i mów) cena wywoławcza: 360
1116.PŁOCHOCKI M. — Lata pracy nielegalnej w Polsce. Moskwa 1934. Młoda Gwardja. 16d, s. 190, [2]. opr. oryg. kart. (Skrzypek 1492. Otarcia grzbietu i okł., wewnątrz stan dobry. Wspomnienia znanego działacza socjalistycznego w Polsce i Rosji, "starego rewolucjonisty, członka Stowarzyszenia Starych Bolszewików", straconego w 1937 w czasie czystek stalinowskich. Obejmują okres pracy partyjnej i zsyłki na Sybir (do 1905). Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 50
1117.POBÓG-MALINOWSKI
Wł[adysław] — Józef Piłsudski. [T.1]: 1867-1901. W podziemiach konspiracji.
Warszawa 1935. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 8, s. 373, tabl. 15. opr. psk. z epoki
(?) (Stan bardzo dobry. Na karcie tyt. obszerna dedykacja autora dla
S.Odrowąża-Wysockiego, tłumacza pracy na jęz. niemiecki. Pierwszy tom dwutomowej
biografii Marszałka, doprowadzonej do 1908 r.) cena wywoławcza: 300
1118.POGONOWSKI Jerzy — Bój o Lwów. (Z walk armji ochotniczej z 1920 roku). Słowem wstępnem zaopatrzył C.Mączyński. Gdańsk 1921. Wyd. "Lotos". 8, s. XII, 99, [1], tabl. 16. opr. pł. z epoki (Maliszewski 4272. Niewielkie zaplamienia. Piecz.) cena wywoławcza: 120
1119.POLLAK
Roman — Wyprawa skautów śląskich przez Orawę i Tatry na Spisz. Ze słowem
wstępnem E.Romera. Lwów 1919. Książnica Pol. 16d, s. VII, [1], 160, mapa rozkł.
1. brosz. (Błażejewski 1213. Egz. Otarcia okł., naddarcia krawędzi, niewielki
ubytek narożnika przedniej okł., ubytek marginesu, marginesy pierwszych kart z
niewielkimi ubytkami, karta tyt. wyraźnie zakurzona. Bardzo interesująca relacja
z wielodniowej wyprawy harcerzy drużyny im. Tadeusza Rejtana w Orłowej na Śląsku
Cieszyńskim, odbytej w 1914 r. przez Beskid Żywiecki, Orawę, Podhale, Pieniny,
na Spisz i przez Tatry do Zakopanego. Tekst zawiera bogactwo ważnych obserwacji
i opisów o charakterze krajoznawczo-etnograficznym, tym ciekawszych, że
spontanicznych i nieskrępowanych profesjonalnym przygotowaniem. Książka dobrze
oddaje ducha skautingu polskiego tamtych czasów, głęboko przenikniętego
patriotyzmem i ideą poznawania własnego kraju. Nieczęste) cena
wywoławcza: 150
1120.POLSKI Śląsk. [T.] 21-30. Katowice 1936-1937. Inst. Śląski. 8. brosz., oryg. futerał pł. (Dwa tytuły z niewielkimi otworami (blok przebity gwoździem?), poza tym stan bardzo dobry. Podpis własn. Na wewnętrznej okł. futerału naklejony wykaz tytułów. Zestaw zaw. 10 tytułów:
21. H.Barycz — J.S.Bandtkie a Śląsk. s. 54
22. W.Dzięgiel — Król polski Zygmunt I na Śląsku. s. 21, [1]
23. K.Piotrowicz — Plany rewindykacji Śląska przez Polskę pod koniec średniowiecza. s. 59
24. B.Olszewicz — Najdawniejsze opisy geograficzne Śląska. s. 65
25. J.Czekanowski — Struktura rasowa Śląska w świetle badań polskich i niemieckich. s. 34
26. K.Tymieniecki — Kolonizacja a germanizacja Śląska w wiekach średnich. s. 41
27. J.Skoczek — Stosunki kulturalne Śląska ze Lwowem w wiekach średnich. s. 40
28. K.Stojanowski — Z badań nad antropologią Śląska. Skłąd rasowy katowickiej młodzieży poborowej. s. 28, [2]
29. K.Buczek — Ślązacy w kartografii polskiej XVI w. s. 42, mapy 2
30. K.Popiołek — Śląsk i Polska w okresie wojen husyckich. s. 49, [1]) cena wywoławcza: 360
1121.POL
Wincenty — Czarna krówka. Legenda z naszych czasów. Bochnia 1854. Druk. W.Pisza.
16d, s. 54. opr. wsp. ppł. (Papier mocno zabrązowiony. Liczne piecz. bibliot. i
własn. Wyd.I) cena wywoławcza: 160
1122.[POL
Wincenty] — Die Kirche bei St.Katharina in der Vorstadt Kazimierz in Krakau.
[Kraków] 1855.
Buchdruckerei "Czas". 8, s. VI [jest mylnie IV], 34, tabl. 1. brosz. (Stan
bardzo dobry. Niem. przekład "Wiadomości o kościele św.Katarzyny") cena
wywoławcza: 120
1123.POL
Wincenty — Wybór poezyi. Z portretem autora. Wyd.II popr. Petersburg 1898.
K.Grendyszyński. 16, s. 285, tabl. 1. opr. oryg. psk. z szyldzikami, obcięcie
złoc. (Tabl. (portret autora) zażółcona, stan dobry) cena wywoławcza: 150
1124.POMNIKI
literatury ojczystej. T.2, z.3: Krasiński. Londyn 1942. Wyd. Urzędy Oświaty i
Spraw Szkolnych. 8, s. [189]-268, tabl. 1. brosz. Bibl. pol. na emigracji
(Otarcia okł., miejscami zaplamienia wewnątrz. Egzemplarz z biblioteki
pokładowej ORP Piorun (piecz., zapiski inwentarzowe). Niszczyciel ORP Piorun
został przekazany przez Brytyjczyków Polskiej Marynarce Wojennej w XI 1940 w
zamian za zatopiony pod Narwikiem ORP Grom. Wsławił się odnalezieniem
niemieckiego pancernika Bismarck, brał udział w konwojach atlantyckich, działał
na Morzu Śródziemnym, uczestniczył w desancie wojsk alianckich w Normandii.
Okręt został zwrócony Wielkiej Brytanii w IX 1946) cena wywoławcza: 160
1125.POPIOŁEK
Franciszek — Historia osadnictwa w Beskidzie Śląskim. Z 112 ryc. Katowice 1939.
Wyd. Inst. Śląskiego. 8, s. 285, [9]. opr. oryg. pł. Pamiętnik Inst. Śl., [t.]
13 (Okł. nieco otarte, dwie kart lekko naderwane, poza tym stan dobry. Podpis
własn.) cena wywoławcza: 160
1126.PORÓWNANIE wyznania rzymsko-katolickiego z ewangielicko-reformowanem. Wyd.III niezmienione. Wilno 1928. Kolegjum Wileńskie Ewang.-Reform. 8, s. 62. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, niewielkie zaplamienia okł. Na końcu dodano maszynopisowy spis treści) cena wywoławcza: 44
1127.POTOCKI
Wacław — Wojna chocimska. Poemat epiczny w 10 częściach w skróceniu z wstępem i
objaśnieniami. Przez Edmunda Bączalskiego. Z 3 ryc. i 2 mapkami teatru wojny.
Lwów 1898. Nakł. Tow. Pedagog. 8, s. XX, 282, [1], mapki 2. brosz. (Okł. lekko
nadkruszone, poza tym stan dobry. Ryc. w ramach paginacji) cena wywoławcza:
100
1128.POWSZECHNA Wystawa Krajowa 1894 r. i siły produkcyjne kraju. Wstęp geograficzno-statystyczny. Historys i organizacya Wystawy. Lwów 1897. Nakł. Wydz. Krajowego. 4, s. [2], II, 314, plany rozkł. 2. opr. nieco późn. psk. (Otarcia krawędzi okł., karta tyt. zakurzona, podklejone marginesy jednej karty, kilka kart podklejonych w grzbiecie. Egz. lwowskiego introligatora W.J.Romanowskiego (ekslibris, piecz.). Zakreślona piecz. W.Bartoszewskiego. Zakreślone fragmenty tekstu, nieliczne dopiski. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 420
[PRAWO].
1129.BANDTKIE
STĘŻYŃSKI Jan Wincenty — Prawo prywatne polskie. Napisane i wykładane przed
rokiem 1830 w b. Warszawskim Aleksandryjskim Uniwersytecie przez ... Dzieło
pogrobowe. Warszawa 1851. Druk. Banku Pol. 8, s. [4], X, 480, XIV, [1]. opr. psk.
z epoki (Opr. mocno otarta, papier miejscami zabrązowiony, wycięty niewielki
fragment karty tyt., podklejony paskiem papieru. Piecz.) cena wywoławcza: 600
1130.DUTKIEWICZ
Walenty — Prawo hipoteczne w Królestwie Polskiem, objaśnione przez ... Warszawa
1850. Druk. S.Strąbskiego. 8, s. [4], IX, [1], XXXIII, [1], 585, [2]. opr. ppł.
z epoki (Niewielki ubytek grzbietu, otarcia krawędzi okł., wewnątrz stan dobry)
cena wywoławcza: 260
1131.GLASER Stefan — Polskie prawo karne w zarysie. Kraków 1933. Księg. Powsz. 8, s. XIX, [1], 463. opr. oryg. pł. (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 180
1132.GLASS Jakób — Zarys prawa hipotecznego w b. Królestwie Polskiem. Oprac. ... Warszawa-Kraków [1922]. Nakł. J.Czerneckiego. 8, s. XVI, 261. brosz. Instytucja ksiąg gruntowych na ziemiach pol., cz.1 (Naddarcia krawędzi okł., przednia okł. odbarwiona. Egz. nierozcięty) cena wywoławcza: 80
1133.HUBERT Stanisław — Rozbiory i odrodzenie Rzeczypospolitej. Zagadnienie prawa międzynarodowego. Lwów 1937. Zakł. Prawa Polit. i Prawa Narodów UJK. 8, s. XVIII, [2], 284. brosz. Bibl. prawa polit. i prawa narodów, t.10 (Otarcia okł., podklejone naddarcia przedniej okł.) cena wywoławcza: 80
1134.HUBE
Karol — O instytucyi hypotecznej w Królestwie Polskiem. Warszawa 1869. Druk,
Gazety Pol. 8, s. [4], X, V, [3], 362. opr. psk. z epoki (Grzbiet lekko otarty,
poza tym stan dobry. Ekslibris. Część 1 - więcej nie wyszło) cena wywoławcza:
480
1135.JAWORSKI
Władysław Leopold — Konstytucja z dnia 17 marca 1921. Prawo polityczne od 2
października 1919 do 4 lipca 1921. Wydał i objaśnił ... Kraków 1921. Krak. Sp.
Wyd. 8, s. XV, [1], 873. opr. psk. z epoki, obcięcie barwione. Prawa Państwa
Polskiego, zeszyt II A (Opr. nieco otarta, poza tym stan bardzo dobry. Podpis
własn. Oprawa Roberta Jahody (naklejka Zakładu Introligatorskiego na tylnej
wyklejce)) cena wywoławcza: 640
1136.KSIĘGA
ustaw cywilnych wszystkim niemiecko-dziedzicznym kraiom Monarchyi Austryackiey
powszechna. Cz.1-3 + Regestr. Wiedeń 1811. Z c.k. Nadworney i Kraiowey Drukarni.
8, s. [28], 121; [2], 448; [2], 65; CXXXVIII. razem opr. kart. z epoki (Stan
dobry. Podpis własn. Na karcie tyt. cz.1 odręcznie: "Przekład Stojowskiego".
Regestr z kartą tyt.: "Regestr alfabetyczny treści trzech części Powszechnego
prawa cywilnego (obywatelskiego) na wszystkie niemieckie kraie dziedziczne
Monarchyi Austryackiey") cena wywoławcza: 360
1137.ŁABĘCKI
Antoni — Przypisy i inwentarz do kodexu postępowania sądowego cywilnego, z
przyłączeniem niektórych Uwag, oraz z obiaśnieniami rozmaitych Artykułów Kodexu,
iako też poprawą Omyłek w ostatniey Edycyi Kodexu Postępowania znayduiących się,
z zlecenia JW. Ministra Sprawiedliwości [...]. Warszawa 1811. 16d, s. 179.
brosz. wt. (Niewielkie zaplamienia) cena wywoławcza: 160
1138.MECHERZYŃSKI
Karol — O magistratach miast polskich, a w szczególności miasta Krakowa. Z
ryciną. Kraków 1845. Nakł. D.E.Friedleina. 8, s. [12], IV, 288, tabl. 1. opr.
ppł. złoc. z epoki (Miejscami niewielkie zażółcenia papieru, poza tym stan
bardzo dobry. Piecz. Zaw. m.in.: Historya magistratu m. Krakowa, Władza
pierwotna wójtów, Senat miejski, Poczet rajców, Księgi radzieckie, Sądy
assessorskie, O juryzdykcyi miejskiej starostw, Mieszczanie i pospólstwo,
Bractwa, cechy rzemieślnicze, Pisarze miejscy, Prokuratorowie, Prowizorowie. Na
tabl. "Izba sądowa w ratuszu krakowskim zburzonym r. 1820". Nieczęste)
cena wywoławcza: 400
1139.MĘDRZECKI
J[ędrzej] — O prawie rzeczowem polskiem opartem na jawności xiąg ziemskich lub
grodzkich a w skutku tego o ważności zapisu i przeniesienia ad forum proprium
recognoscentis. Wyjątek z ustaw dawnych polskich. Warszawa 1828. Druk.
A.Gałęzowskiego i Komp. 16d, s. [4], 86. brosz. (Podklejone naddarcie przedniej
okł., miejscami niewielkie zażółcenia papieru, stan dobry) cena wywoławcza:
240
* * *
1140.PRĄDZYŃSKI
Edward — O prawach kobiety. Wyd.II uzup. Warszawa 1875. Księg. C.Lewickiego i
Sp. 8, s. [8], 472. brosz. (Okł. nieco zakurzone, tylna załamana, wewnątrz stan
dobry. Egz. nierozcięty. Podpis własn.) cena wywoławcza: 180
1141.PRIVAT-MITTHEILUNGEN in Betreff der zu Tomaszow Mazowiecki in Königreich Polen begonnen grossen Ansiedlungen. Der industriellen Welt gewidment und zugleich als Beantwortung auf verschiedene in dieser Beziehung geschehene Anfragen. Mit einer Reise-Karte. B.m. [1830?]. 8, s. 23, mapa rozkł. 1. brosz. (Stan dobry. Druk z okresu gwałtownego rozwoju miasta po złożeniu w nim przez Antoniego Ostrowskiego zakładów włókienniczych) cena wywoławcza: 160
1142.PRZEPISY
obrotów liniowych dla piechoty zatwierdzone przez Nayjaśnieyszego Cesarza JMci i
Króla pod dniem 19 Lutego 1820 roku. Warszawa 1820. Druk. Woyskowa. 16d, s. 142,
[5], tabl. 21. opr. wsp. pł. (Niewielkie zaplamienia, naddarcie jednej tablicy.
Nieliczne zapiski w tekście. Zaw. m.in.: O formowaniu linii, O nabiianiu i
palbie, O marszu w schody batalionami, O kontra-marszu, O rozwiianiu ściśniętych
kolumn, O odmianach frontu, O czworo-bokach, O oddawaniu honorów
Kommenderuiącemu, O defilowaniu. Dołączona obca tablica dat. w 1827 z
ćwiczeniami walki na bagnety) cena wywoławcza: 480
[PRZEWODNIKI].
1143.BAEDEKER Karl — Das Generalgouvernement. Reisehandbuch von ... Mit 3 Karten und 6 Stadtplänen. Leipzig 1943. K.Baedeker. 16d, s. LXIV, 264, map 6. opr. oryg. pł. (Okł. otarte, wewnątrz stan bardzo dobry. Piecz. Mapa główna z VI 1943) cena wywoławcza: 160
1144.[DĄBROWSKI
Mieczysław] — Przewodnik krakowski wydany staraniem techników krakowskich z
najnowszym planem miasta oraz 12 ryc. Kraków 1900. Nakł. Kom. IV Zjazdu
Techników Pol. 16d, s. 88, [2], XXXV, [2]. opr. oetg. miękka pł. zdob. (Brak
planu, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 100
1145.ELJASZ[-RADZIKOWSKI]
Walery — Illustrowany przewodnik do Tatr, Pienin i Szczawnic. Pisał i ilustr.
... Poznań 1870. Nakł. J.K.Żupańskiego. 16d, s. IV, 264, mapa rozkł. luzem 1.
opr. późn. pł. (Banach 689. Niewielkie zaplamienie karty tyt., stan dobry.
Podpis własn. Liczne drzeworyty w tekście. Mapa Tatr z widokiem panoramicznym na
góry w litografii M.Salba w Krakowie. Pierwsze wydanie znakomitego
przewodnika po Tatrach i Pieninach (do 1900 miał pięć dalszych wydań).
"Przewodnik ten [...] był przez blisko pół wieku bardzo popularny, odgrywając
doniosłą rolę w budzeniu zamiłowania do wycieczek w Tatry i na Podtatrze, i
przyczyniając się wydatnie do spopularyzowania Zakopanego i góralszczyzny w
społeczeństwie polskim" (Paryscy "Wielka encyklopedia tatrz.", Poronin 2004, s.
253)) cena wywoławcza: 400
1146.ELJASZ[-RADZIKOWSKI]
Walery — Illustrowany przewodnik do Tatr i Pienin. Z 23 illustr., 2 planami i
mapą Tatr. Wyd.III. Kraków 1886. Druk. "Czasu". 16d, s. VII, [1], 360, tabl. 10,
mapy 2. opr. oryg. pł. (Brak mapy głównej, oprawa reperowana, wewnątrz stan
dobry. Nieliczne podkreślenia ołówkiem w tekście. Klasyka literatury
tatrzańskiej) cena wywoławcza: 160
1147.ELJASZ[-RADZIKOWSKI]
Walery — Illustrowany przewodnik do Tatr, Pienin i Szczawnic. Z 68-ma illustr.,
planem Zakopanego i mapą Tatr. Wyd.VI znacznie zmienione i powiększ. Kraków
1900. Nakł. autora. 16d, s. XII, [2], 395, [1], XXXVIII, panoram 6, plan 1, mapa
1, mapa luzem 1. opr. oryg. pł. złoc. (Grzbiet lekko pofałdowany, ślad załamania
narożnika przedniej okł. Egz. kompletny. Podpis własn. Odręczne poprawki w
tekście na dwóch stronach) cena wywoławcza: 320

1148.ESTREICHER
Karol — Kraków. Przewodnik dla zwiedzających miasto i jego okolice. Wyd.III
rozsz. Z 73 ilustr. i planem miasta. Kraków 1938. Nakł. Tow. Miłośników Hist. i
Zabytków Krakowa. 16d, s. XXIII, [1], 363, tabl. 18, plan 1. opr. bibliot. ppł.
(Otarcia okł. Uszkodzony ekslibris. Naklejka "Własność Józefa Zamoyskiego".
Wydano 50 egz. na papierze specjalnym, ten nr 23 z podpisem autora. Praca
uważana powszechnie za najlepszy dotychczas przewodnik po Krakowie. Plan
rozcięty wydawniczo na 3 części) cena wywoławcza: 240
1149.GRABOWSKI
Ambr[oży] — Historyczny opis miasta Krakowa i iego okolic. (Z rycinami). Kraków
1822. Nakł. J.Mateckiego. 16d, s. 327, [4], tabl. 4. opr. psk. z epoki (Banach
98, NK 7, 423. Otarcia okł., niewielki ubytek karty tyt., zaplamienia kart, brak
wielu tablic i planu miasta. Piecz., podpis własn. Pierwsze wydanie
wielokrotnie wznawianego w XIX w. przewodnika po Krakowie. Zaw. szczegółowy,
historyczny opis zabytków Krakowa i okolic. Następne edycje nosiły tytuł:
"Kraków i jego okolice") cena wywoławcza: 360
1150.HEIMBERGER
J.A. — Najnowszy przewodnik po Krakowie i jego okolicach wraz z dokładnym
kolorowanym planem m. Krakowa, układu ... Kraków 1881. Druk. "Czasu". 16d, s.
VIII, 120, plan rozkł. 1. brosz. (Brak tylnej okł., podklejenia planu. Defekt
drukarski: s. 66-67, 70-71, 74-75 i 78-79 pozostały niezadrukowane. Rzadkie)
cena wywoławcza: 150
1151.ILUSTROWANY
przewodnik po Krakowie z informatorem, z wykazem ulic i planem orientac. miasta.
Egzemplarz bezpłatny wydany z okazji imprez 1937. Kraków 1937. Wyd. Ogólnego Zw.
Podoficerów Rez. RP, Koło Krak. 16d, s. 112, plan rozkł. luzem 1. brosz. (Stan
dobry. Oprac. L.H. z okazji planowanych uroczystości związanych z sypaniem Kopca
Piłsudskiego. Ilustr. w tekście, bogaty dział ogłoszeniowy) cena wywoławcza:
80
1152.ILUSTROWANY
przewodnik po Krakowie z planem miasta, oraz skorowidzem władz, urzędów,
instytucyj, towarzystw, wolnych zawodów i firm chrześcijańskich. Kraków 1931.
Wyd. Chrześc. Frontu Gosp. 16d, s. 261, [1], X, plan rokł. 1. brosz. (Okł. nieco
otarte, poza tym stan dobry. Piecz. Zapiski ołówkiem) cena wywoławcza: 120
1153.JEZIERSKI Józef — Ilustrowany przewodnik po Krakowie i okolicy. Z planem miasta. R.5: 1906-1907. Kraków. Druk. Lit. 8, s. 108, tabl. 4. opr. ppł. z epoki (Brak planu miasta, miejscami zaplamienia, załamania tylnej okł. Podkreślenia ołówkiem. Egz. z biblioteki Antoniego Gołubiewa (podpis własn., ekslibris autorstwa Gracjana Achrem-Achremowicza)) cena wywoławcza: 100
1154.JEZIERSKI
Józef — Ilustrowany przewodnik po Krakowie i okolicy. Z planem miasta. R.13:
1914-1915. Kraków. Druk. Lit. 8, s. [18], 85, [11], plan rozkł. 1, tabl. 1.
brosz. (Stan dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 150
1155.[KLECZKOWSKI
Antoni] — Najnowszy illustrowany przewodnik po Krakowie i okolicach
A.Napierkowskiego z dodaniem wszelkich wiadomości i objaśnień niezbędnych dla
podróżnych, oraz spisu znaczniejszych zakładów kąpielowych Galicyi. Ozdobione 50
rycinami, oraz ogólnym widokiem Krakowa. Kraków [1883]. Nakł. A.Napierkowskiego.
16d, s. [4], VIII, LXXX, 164, 48, [1], tabl. rozkł. 1. opr. oryg. pł. zdob.
(Otarcia, zabrudzenia i odbarwienia okł., pierwsze karty reperowane, tablica
rozkł. podklejona na zgięciu i na marginesie - kilka kart nadkruszonych.
Estreicher (E.XIX 16, 175) nie wspomina o pierwszych VIII s. 50
drzeworytów w tekście (fasady, detale architektoniczne, wnętrza kościołów
Krakowa i okolic, obrazy itp.). Na rozkładanej tablicy panorama miasta: "Ogólny
widok Krakowa od strony Podgórza". Tytuł okł. "Illustrowany przewodnik po
Krakowie i okolicach". Przewodnik podzielony na trzy części: Część informacyjna
A (Cenniki jazdy w powozach publicznych, dla dorożek jedno i dwukonnych, Tramwaj
krakowski, Ruch pociągów w kolejach żelaznych, Cennik jazdy na kolei Karola
Ludwika, Objaśnienia i przepisy pocztowe0, Część informacyjna B (książka
adresowa "Przemysł, handel i rękodzieła w porządku alfabetycznym"), Część
informacyjna C (Przewodnik: część opisowa, Kościoły w obrębie plantacyj,
Kościoły przedmiejskie, Muzea, Towarzystwa i Zbiory, Obchody oraz Okolice
Krakowa, m.in. Łobzów, Bielany, Balice, Tyniec, Lanckorona, Zamek Tenczyński,
Alwernia, Czerna, Mników, Mogiła, Wieliczka, Ojców, Zdrojowiska galicyjskie).
Rzadkie) cena wywoławcza: 680
1156.KRAKÓW.
Krótki przewodnik z planem miasta wydany staraniem Towarzystwa Miłośników
Historyi i Zabytków Krakowa. Kraków 1906. Druk. "Czasu". 16, s. 36, plan rozkł.
1. brosz. (Okł. nieco otarte. Barwny ekslibris Lucjana Rydla autorstwa
Jana Bukowskiego) cena wywoławcza: 120
1157.KUNZEK Tomasz — Przewodnik po Województwie Tarnopolskiem. Monografja krajoznawcza z 82 ilustr. i 2 mapkami. Tarnopol [1938?]. Podolskie Tow. Turyst.-Krajozn. 16d, s. 303. brosz. (Brak map, okł. nieco otarte i zaplamione, wewnątrz stan dobry. Nieczęste) cena wywoławcza: 100
1158.KURTZ Heinrich — Führer durch die Stadt Krakau. Mit zahlreichen Abb. [...] und Stadtplan mit neuen deutschen Strassenbezeichnungen. Zweite erweiterte Aufl. Krakau 1942. Buchverlag Deutscher Osten. 16d, s. 103, [25], plan rozkł. 1. brosz. (Stan dobry. Okupacyjny przewodnik po Krakowie) cena wywoławcza: 60
1159.LENARTOWICZ Stanisław — Przewodnik po Polsce w 4 tomach. T.1: Polska północno-wschodnia. Warszawa 1935. Zw. Pol. Tow. Turyst. 16d, s. LII, 276, map i planów 18, mapa 1 luzem. opr. oryg. pł. (Przednia wyklejka podklejona w grzbiecie, stan dobry. Ekslibris. Ukazały się jedynie dwa tomy. Oprac. kom. red. w składzie: S.Osiecki, J.Jaroszyński, J.Kołodziejczyk) cena wywoławcza: 100
1160.LEWICKI Stanisław A., ORŁOWICZ Mieczysław, PRASCHIL Tadeusz — Przewodnik po zdrojowiskach i miejscowościach klimatycznych Galicyi, obejmujący: zdrojowiska, uzdrowiska [...], latowiska [...] oraz miejscowości posiadające źródła mineralne, wreszcie stacye turystyczne i sportów zimowych. Z mapą Galicyi, rozkładem jazdy i 200 ilustr. w tekście. Lwów 1912. Kraj. Zw. Zdrojowisk i Uzdrowisk. 8, s. 303, [1], 50, mapa 1, tabl. rozkł. 1. brosz. (Wyraźne otarcia okł., podklejenia grzbietu, zabrudzenia okł. i karty przedtyt., załamania narożników. Piecz. Na tabl. rozkład jazdy pociągów) cena wywoławcza: 180
1161.MAHLER
Ozjasz — Przewodnik po żydowskich zabytkach Krakowa. Kraków [nie przed 1932, nie
po 1935]. Nakł. własny. 16d, s. [4], 58, [2], tabl. 10. brosz. (Otarcia okł.,
niewielkie naddarcia wewnątrz. Nieczęste) cena wywoławcza: 120
1162.NAJNOWSZY plan Krakowa z przewodnikiem. Two Days at Cracow. Deux jours a Cracovie. Kraków [ca 1946]. Zakł. Graf. "Styl". 16d, s. 20, plan rozkł. 1. brosz. (Okł. pożółkłe i zakurzone, wewnątrz stan dobry. Plan: "Kraków" (form. 48,1x67,7 cm). Nazewnictwo ulic przedwojenne. Tekst po pol., ang. i franc.) cena wywoławcza: 100
1163.ORŁOWICZ M[ieczysław] — Ilustrowany przewodnik kolejowy. [Cz.1.]. Warszawa 1926. Nakł. Min. Kolei i Min. Komunikacji. 8, s. [16], 157, [27], mapa 1. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. nieco nadkruszone, narożniki górnych kart nieco załamane, poza tym stan dobry. Piecz. Liczne ilustr. w tekście. Do kompletu brak cz.2: Polska pd.-zach. z 1930. Następne części nie ukazały się) cena wywoławcza: 120
1164.ORŁOWICZ
Mieczysław — Ilustrowany przewodnik po Galicyi, Bukowinie, Spiszu, Orawie i
Śląsku Cieszyńskim. Z mapą Galicyi i Tatr, planem Lwowa, Krakowa i 262 ilustr.
Lwów 1919. Wyd. K.Kwieciński. 16d, s. 510, [32], plany 2, mapa 1. brosz.
(Grzbiet oklejony płótnem, tylna okł. obca, przednia otarta, brak ostatniej
karty (reklamy) i mapy głównej. Podpis i piecz. własn. Wyd.II) cena
wywoławcza: 200
1165.ORŁOWICZ
Mieczysław — Ilustrowany przewodnik po Wschodnich Karpatach Galicyi, Bukowiny i
Węgier. Z 50 ilustr. i obrazem kolorowym w tekście. Lwów 1914. Oddz. Lwowski
Kraj. Zw. Turyst. 16d, s. 79, [1], tabl. 1. opr. wsp. pł. Odb. z "Ilustr.
przewodnika po Galicyi" (Egz. po interwencji introligatora: podklejony ubytek
narożnika tablicy i karty tyt. Nieczęste) cena wywoławcza: 100
1166.ORŁOWICZ
Mieczysław, KORDYS Roman — Illustrierter Führer durch Galizien.
Mit einem
Anhang: Ost-Schlesien [...]. Mit 11 Vollbildern, 103 Text-Illustr., 3 Karten und
2 Plänen. Wien-Leipzig 1914. A.Hartleben's Verlag. 16d, s. XVI, 388, tabl. 10,
plany 2, mapa barwna 1. opr. oryg. pł.
A.Hartleben's illustrierter
Führer, Nr 66 (Okł. nieco otarte, brak mapy głównej, poza tym stan dobry.
Nieliczne zapiski w tekście. Liczne ilustr. w tekście (inne niż w polskim
wydaniu przewodnika Orłowicza). Oprawa wzorowana na bedekerach) cena
wywoławcza: 240
1167.POJEZIERZE Augustowsko-Suwalskie. Przewodnik krajoznawczy i turystyczno-letniskowy. W oprac. kom. red. "Naszego Głosu". Augustów 1937. Nakł. Kom. Obyw. Pojez. Augustowsko-Suwalskiego. 16d, s. 326, [2], XXII, [16]. brosz. Bibl. regionalna "Naszego Głosu", nr 3 (Stan dobry. Ekslibris. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 160
1168.PRZEWODNIK
po Krakowie i okolicy. (36 ilustr., 2 mapki szematyczne i 1 plan m. Krakowa).
Kraków 1928. Pol. Zw. Turyst. 16d, s. 120, tabl. 6, plan rozkł. 1. opr. oryg.
pł. zdob. (Okł. nieco otarte, naddarcie planu, poza tym stan dobry) cena
wywoławcza: 160
1169.PRZEWODNIK
z najnowszym planem Krakowa.
Two Days at
Cracow. Deux jours a Cracovie.
Kraków [nie przed 1947].
Wyd. A.Ordyński. Zakł. Graf. "Styl". 16d, s. 24, plan rozkł. 1. brosz. (Okł.
nieco zaplamione. Plan oprac. M.Kubiczek: "Plan turystyczny wielkiego Krakowa,
stan z 1947 r." (form. 48x68 cm). Na odwrocie planu plan Śródmieścia z
wrysowanymi sylwetkami zabytkowych gmachów. Tekst po pol., ang. i franc. Stan
sprzed zmiany nazw ulic (ul. Beliny Prażmowskiego nie nazywa się jeszcze ul.
J.Marchlewskiego, ul. Gertrudy nie przechrzczono na L.Waryńskiego, ul.
Piłsudskiego to jeszcze nie ul. Manifestu Lipcowego itd.)) cena wywoławcza:
80
1170.STASIAK Ludwik — Ilustrowany przewodnik po Krakowie, po jego kościołach, pałacach, muzeach, bibliotekach, murach miejskich i starożytnych domach. Kraków [1919?]. Księg. J.Czerneckiego. 16d, s. 134, [2], plan rozkł. 1. opr. ppł. z epoki (Brak 8 tablic, poza tym stan dobry. Plan przełożony z wyd.III?) cena wywoławcza: 120
1171.STASIAK Ludwik — Ilustrowany przewodnik po Krakowie, po jego kościołach, pałacach, muzeach, bibljotekach, murach miejskich i starożytnych domach. Wyd.III. Kraków [ok. 1928]. Księg. J.Czerneckiego. 16d, s. 68, plan rozkł. 1. brosz. (Naddarcia i niewielkie ubytki okł., blok poluźniony, niewielkie naddarcie planu. Egz. nieobcięty. Piecz.) cena wywoławcza: 80
1172.TREPKA
J. N[ekanda] — Najnowszy zwięzły przewodnik po Krakowie, z planem miasta i
wieloma ilustr. Kraków 1928. Księg. Salonu. Malarzy Pol. 16d, s. 84, [4], tabl.
20, plan rozkł. 1. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, okł. nieco otarte, stan
dobry. Tytuł okł.: "Najnowszy ilustrowany przewodnik po Krakowie") cena
wywoławcza: 120
1173.WICZKOWSKI
Józef — Lwów, jego rozwój i stan kulturalny oraz przewodnik po mieście. Lwów
1907. Nakł. Wydz. Gosp. X Zjazdu Lekarzy [...]. 16d, s. VIII, 623, [1], VII,
tabl. 2. opr. oryg. ppł. (Okł. nieco otarte, tylna wyklejka podklejona w
grzbiecie, brak planu miasta (dołączona jego zmniejszona kopia), poza tym stan
dobry. Najobszerniejszy przewodnik po dawnym Lwowie) cena wywoławcza: 280
1174.ZWOLIŃSKI
Tadeusz, ZWOLIŃSKI Stefan — Przewodnik po Zakopanem i Tatrach. Z mapką
przeglądową Tatr [...], planem Zakopanego i ilustr. Zakopane [przedm. 1925].
Nakł. Księg. L.Zwolińskiego. 16d, s. 272, mapa luzem 1, plan luzem 1. brosz.
(Niewielki ubytek narożnika przedniej okł., brak grzbietu, poza tym stan dobry.
Podpis własn. Przed tekstem przedmowa do wyd.II. Na karcie tyt. i na tylnej okł.
piecz.: "Wydanie 5'te. Cena mapy 4,50 zł") cena wywoławcza: 80
* * *
1175.PRZEZDZIECKI
Alexander — O włóczni zwanej ś. Maurycego, przechowanej w skarbcu katedry
krakowskiej. Studium historyczne. Warszawa 1861. Druk. Gazety Codziennej. 8, s.
[4], 43, tabl. 1. brosz. wt. z zach. okł. oryg. (Okł. oryg. nieco zaplamiona,
stan dobry) cena wywoławcza: 80
1176.PRZYBYSZEWSKI Stanisław — Dla szczęścia. Lwów 1902. Księg. Pol. B.Połonieckiego. 16d, s. 64. opr. kart. z epoki (Pierwsza karta podklejona w grzbiecie, ostatnia nieco zaplamiona. Wyd.I. Egz. ze zbiorów i w oprawie znanego lwowskiego introligatora W.J.Romanowskiego (ekslibris, piecz., podpis)) cena wywoławcza: 120
1177.PRZYŁĘCKI
Stanisław — Pamiętniki o Koniecpolskich. Przyczynek do dziejów polskich XVII
wieku, wyd. ... Lwów 1842 [właśc. 1841]. Nakł. L.Rzewuskiego. Druk. P. Pillera.
8, s. IX, [4], 14-452, portrety 2, tabl. rozkł. 1 [faksymile rękopisów]. opr.
późn. ppł. (Maliszewski 228. Miejscami wyraźne zażółcenia i zabrązowienia
papieru, poza tym stan dobry. Zaw. ponad 150 dokumentów dotyczących historii
rodu. Nieczęste) cena wywoławcza: 600
1178.PTAŚNIK
Jan — Miasta i mieszczaństwo w dawnej Polsce. Kraków 1934. Nakł. PAU. 8, s. [2],
VIII, 511. opr. psk. z epoki (Opr. nieco otarta, poza tym stan bardzo dobry)
cena wywoławcza: 160
1179.PUŁASKI
Fr. — Pierwsza Międzynarodowa Wystawa Strojów w Petersburgu. Katalog Polskiego
Oddziału Historycznego. Ułożył ... [Warszawa] 1902. Druk Tow. Akc. S.Orgelbranda
Synów. 4, s. [10], 135, tabl. 3. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Stan
dobry. Ślad wytartej piecz. Ekslibris i piecz. T.Jakubowskiego. Tytuł i tekst
równoległy ros. i pol. Opis ponad 400 eksponatów zgromadzonych w działach:
Zbroja, Strój narodowy, polskie umundurowanie i ubiory francuskiej mody do poł.
XIX w., Oznaki dostojeństwa i godności - wyroby złotnicze, Tkaniny, hafty, pasy
lite, Kartony i rysunki (ubiorów, zbroi). Nieczęste) cena wywoławcza:
240
1180.[PUZYNA
Józef] — Xięga pamiątkowa w 50-letnią rocznicę powstania roku 1830 zawierająca
spis imienny dowódzców i sztabs-oficerów tudzież oficerów, podoficerów i
żołnierzy armii polskiej w tymż roku krzyżem wojskowym "Virtuti Militari"
ozdobionych. Lwów 1881. [Wyd. S.Tarnowski]. Nakł. Druk. Lud. 4, s. [4], VII,
[3], 224. opr. wsp. psk. (Ostatnie dwie karty w kopiach kserograf., poza tym
stan bardzo dobry. Spisy dowodzących i listy odznaczonych sporządzone przez
J.Puzynę, dowódcę artylerii w bitwie pod Stoczkiem, na podstawie dokumentów
otrzymanych w Paryżu od gen. Macieja Rybińskiego, ostatniego naczelnego wodza
armii powstańczej) cena wywoławcza: 1.400
1181.RACHWAŁ
Stanisław — Kościółek św. Zofji we Lwowie. (Niedoceniony zabytek przeszłości
Lwowa). Lwów 1917. Nakł. XX. Misyonarzy. 16d, s. 24. opr. ppł. z epoki (Stan
dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 60
1182.RACZYŃSKI Stanisław — Sport w grafice. 7 oryginalnych drzeworytów. [Kraków? 1954?]. 4, tabl. 7. brosz. (Opr. nieznacznie otarta, stan grafik bardzo dobry. Naklejka własn. Wszystkie drzeworyty w oryg. passe-partout i sygn. ołówkiem "St. Raczyński". Drzeworyty bez tytułów, przedstawiają dyscypliny: boks, bieg przez płotki, koszykówka, kolarstwo, motocross, hokej, piłka nożna; na okł. rzut dyskiem.
S.Raczyński (1903-1982) - malarz, grafik. scenograf. Studiował u Pieńkowskiego, Axentowicza, Weissa, Wojnarskiego. Z technik graficznych stosował najczęściej drzeworyt, pozostając pod dużym wpływem Skoczylasa) cena wywoławcza: 950
1183.[RADLIŃSKA Helena] — W pięćsetną rocznicę. O naszych pierwszych książkach, dawnych szkołach i uniwersytecie krakowskim. Przez H.Orszę [pseud.]. Warszawa 1901. Druk. J.Jeżyńskiego. 16d, s. 134, II. brosz. (Otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 80
1184.RAMA-CZARAKA Jogi — Drogi dojścia jogów indyjskich. Przeł. A.Lange. Warszawa 1923. Trzaska, Evert i Michalski. 8, s. [8], 281, [3]. opr. bibliot. pł. z epoki z zach. okł. brosz. (Wyraźne otarcia okł., wytarta piecz. na okł. brosz., poza tym wewnątrz stan dobry. Egz. z księgozbioru M.Jehanne-Wielopolskiej (piecz.) (1882-1940) - polskiej pisarki i publicystki, działaczki niepodległościowej) cena wywoławcza: 100
1185.RAŠIN
Jaromir — Dusza kobiety. Z czeskiego przeł. M.Szyjkowski. Kraków 1928.
Akademickie Koło Przyjaciół Czechosłowacji. 8, s. 64, [1]. brosz. (Okł. lekko
zakurzona, pionowe załamanie bloku, poza tym wewnątrz stan bardzo dobry. Wydano
565 egz., ten nr 76 (jeden z 210 egz. przeznaczonych do sprzedaży w
Czechosłowacji). Zdobniki i winiety wg projektów T.Grotta, stronę graficzną
oprac. K.Witkiewicz. Przekład czeskiej parafrazy trzech epizodów poezji
staroindyjskiej) cena wywoławcza: 200
1186.RAWITA-GAWROŃSKI Fr[anciszek] — Historya ruchów hajdamackich (w. XVIII). T.1: Ruina. Brody 1913. Nakł. Księg. F.Westa. 8, s. [4], XVI, 230, tabl. 23. opr. późn. pł. z szyldzikiem (Stan dobry. Egz. z biblioteki Rudolfa Mękickiego (piecz. na karcie tyt.). Ekslibris T.Solskiego i J.Mękickiej. Do kompletu brak t.2. Nieczęste) cena wywoławcza: 120
1187.RETINGER
Józef — Spór o Morskie Oko. Odpowiedź "Pester Lloydowi" przez adwokata ...
Kraków 1893. Nakł. autora. Druk. "Czasu". 16d, s. 69. brosz. wt. z zach. okł.
oryg. (Okł. oryg. nieco zakurzona, stan dobry. Piecz. Tow. Tatrzańskiego w
Krakowie) cena wywoławcza: 80
1188.ROSSMAN Jan — Szare Szeregi. Związek Harcerstwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Główna Kwatera Harcerzy "Pasieka". Ocalałe dokumenty. Londyn 1982. Polonia Book Fund. 8, s. 275. brosz. (Okł. nieco otarte, poza tym stan dobry. Na karcie przedtyt. nadruk: "Dokumenty ze zbiorów archiwalnych w Warszawie i w Londynie skomentowane przez Jana Rossmana, pseud. "Wacek", byłego członka Pasieki Szarych Szeregów") cena wywoławcza: 100
1189.ROSTAFIŃSKI
Józef — Jechać, czy nie jechać w Tatry? Kraków 1883. Nakł. autora. Druk.
"Czasu". 16d, s. 32. opr. wsp. psk. Odb. z "Czasu" (Stan bardzo dobry. Autor
uwidoczniony po tekście) cena wywoławcza: 60
1190.ROSTWOROWSKI Jan Nałęcz — Wspomnienia z roku 1863 i 1864. Kraków 1900. Sp. Wyd. Pol. 8, s. 105, [2]. opr. oryg. pł. zdob. Nowa bibl. uniwersalna (Maliszewski 3306; Gruca 262. Stan bardzo dobry. Piecz. Oprawa wydawnicza A.Olszeniaka (ślepy tłok na tylnej okł.)) cena wywoławcza: 120
1191.RÓŻEWICZ
Tadeusz — Równina. Kraków 1954. Wyd. Lit. 16d, s. 46, [2]. brosz. (Stan bardzo
dobry. Okł. i ilustr. A.Marczyńskiego) cena wywoławcza: 60
1192.RÓŻEWICZ Tadeusz — Srebrny kłos. Warszawa 1955. Czytelnik. 16d, s. 63. brosz. (Stan bardzo dobry. Wyd.I) cena wywoławcza: 60
1193.RULETA
oraz trente et quarante w promieniach Röntgena czyli zima na Rivierze na koszt
banku Monte Carlo. Zupełnie nowa metoda gry i progresyi, oparta na 17-letniem
doświadczeniu, rachunku i obserwacyi. 12 wypróbowanych sposobów grania z
szansami pojedyńczemi i wielokrotnemi, które przeprowadzić można małym
kapitałem, i przy możliwie najmniejszem ryzyku. Lwów [191-?]. Nakł.
K.Staniewskiego. 16d, s. 66, tabl. 5. brosz. (Otarcia grzbietu i okł.,
zaplamienia okł., niewielkie zabrudzenia wewnątrz) cena wywoławcza: 60
1194.RYDEL Lucyan — Awanturnik XVIII wieku, książę "Denassów". Szkic historyczno-obyczajowy. Kraków 1903. Sp. Wyd. Pol. 16d, s. 140. opr. oryg. pł. zdob. Nowa bibl. uniwersalna (Gruca 339. Stan bardzo dobry. Piecz. Oprawa wydawnicza Karola Wójcika (ślepy tłok na tylnej okł.). Dotyczy wspomnianego w "Panu Tadeuszu" księcia Nassau) cena wywoławcza: 20
1195.RZEPECKA Helena — Ojczyzna w piśmie i pomnikach. Ilustrowane dzieje piśmiennictwa polskiego. Oprac. ... T.1-2. Poznań 1911. Nakł. Pol.-Kat. Księgarni Nakł. Z.Rzepeckiego i S-ki. 4, s. [6], 447, tabl. 10; [6], 506, [6], tabl. 10. opr. oryg. pł. zdob. (Okł. nieco otarte, bloki nieco poluźnione, grzbiety lekko nadpęknięte, stan ogólny dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 480

1196.RZEWNICKI
Jan — Moje przygody w Tatrach. Uśmiechy i dreszcze. Kartki z pamiętnika.
Warszawa 1938. Księg. F.Hoesicka. 8, s. 303, [1], tabl. 11. opr. wsp. pł. z
zach. okł. brosz. (Załamania okł. brosz., podklejenia krawędzi, niewielkie
zaplamienia. Dołączona karta pocztowa od autora książki do Janusza
Kotarbińskiego w Zakopanem (prosi o przyjęcie egzemplarza i podziękowań za
wykonanie portretu autora zreporodukowanego w książce). Na przedniej okł. brosz.
zapis ręką autora: "W.P. Janusz Kotarbiński". Zaw. m.in.: Czerwony Młynek,
Krótszą drogą na przełęcz, Chrzest na Lodowym, Taniec na krawędziach
J.Kotarbiński (1890-1940) - zakopiański malarz (po studia w SSP w Warszawie), badacz jaskiń tatrzańskich, kolekcjoner sztuki góralskiej, autor "Nowel tatrzańskich" z własnymi linorytami) cena wywoławcza: 240

1197.R...
Marya — Nowy horoskop ułożony z dzieł poetów polskich na każdy dzień roku.
Warszawa [cenz. 1896]. Nakł. M.Arcta. 16, s. [6], [366 - wiele pag.]. opr. oryg.
pł. zdob. (Stan dobry. Obca dedykacja, kilka wpisów na kartach książki) cena
wywoławcza: 120
1198.SAMODZIELNA
Brygada Strzelców Karpackich. W dziesięciolecie jej powstania. Zbiorowa praca
historyczna i literacka żołnierzy SBSK. Londyn 1951. Nakł. Zw. B. Żołnierzy SBSK.
8, s. 278, [2], tabl. LV. brosz., obw. (Polonica 14401 (tu pełny wykaz
zawartości); Skrzypek 7252. Otarcia obw., wewnątrz stan dobry. Bardzo ważne
źródło do dziejów PSZ na Zachodzie) cena wywoławcza: 120
1199.SAMOZWANIEC
Magdalena — Czy pani mieszka sama? Powieść satyryczna o Warszawie. Ilustr.
G.Miklaszewski. Katowice 1960. Wyd. "Śląsk". 8, s. 246, [1]. brosz. (Okł. nieco
otarte. Piecz. Autograf autorki) cena wywoławcza: 100
1200.SAWICKI Ludomir — Atlas jezior tatrzańskich. Mapy. Kraków 1929. PAU. 4 podł., map 7. oryg. teka kart. (Podklejone naddarcia skrzydełek teki, mapa nr 2 nieco uszkodzona. Pionierska praca L.Sawickiego (wybitnego geografa, podróżnika, współzałożyciela Pol. Tow. Geograf., inicjatora badań limnologicznych w Polsce) zawierająca plany 15 jezior tatrzańskich) cena wywoławcza: 160
1201.SCHMITT
Henryk — Dzieje Polski XVIII i XIX wieku osnowane przeważnie na niewydanych
dotąd źródłach. T.1-3. Kraków 1866-1867. Wyd. Dzieł Tanich i Pożytecznych. Druk.
"Czasu". 8, s. 8 [prospekt], VIII, [9]-338, V, IV; [4], VI, 501, [1]; [4], III,
[1], 213
[oraz] toż. T.4: Dzieje porozbiorowe (1795-1832). Lwów 1868. Nakł. autora. 8, s. VIII, 572. opr. w 2 wol. psk. z epoki (Miejscami zażółcenia papieru, stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 540
1202.SCHMITT
Henryk — Szkic historyczny dziejów 30-letniego panowania Stanisława Augusta,
ostatniego króla polskiego. Popularnie napisał ... Z 8 ryc. rysunku J.Kosaka
[!], W.Eljasza. Kraków 1872. Wyd. "Czytelni Lud.". Druk. Uniw. Jag. 16d, s. [8],
152, tabl. 7, frontispis w drzeworycie. opr. bibliot. ppł. z epoki (Miejscami
zażółcenia papieru, poza tym stan dobry. Na karcie frontispisie tytuł "Rozbiór
Polski", na karcie przedtyt.: "W stuletnią rocznicę pierwszego podziału Polski")
cena wywoławcza: 120
1203.SCHNÜR-PEPŁOWSKI Stanisław — Obrazy z przeszłości Galicyi i Krakowa (1772-1858). T.1-2. Lwów 1896. Nakł. Księg. Gubrynowicza i Schmidta. 8, s. [4], 175, [1], IV; [6], [179]-400. opr. ppł. z epoki (Opr. lekko otarte, wewnątrz stan bardzo dobry. Zaw. m.in.: Lwów i Lwowianie, Nasze zdrojowiska, Cracoviana) cena wywoławcza: 240
1204.SCHREIBER
Mieczysław — Przewodnik stolarski obejmujący potrzebne wiadomości tak z
dziedziny zwyczajnego i zbytkownego materyału i technologii mechanicznej,
jakoteż ostatecznych robót około wykończania wyrobów drzewnych, barwienia,
zdobnictwa i imitacyi. Tarnów 1915. Księg. i Druk. Z.Jelenia. 8, s. 180. opr.
wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. w całości podklejona papierem, ślady
po taśmie na okł. brosz. i pierwszych kartach. Ilustr. w tekście) cena
wywoławcza: 120
1205.SCHULTZ Alwin — Beschreibung der Breslauer Bilderhandschrift des Froissart. Verfasst im Namen des Vereins für Geschichte der Bildenden Künste zu Breslau als Festgeschenk für dessen Mitglieder von ... Mit einer Photographie und sechs autographirten Taf. Breslau 1869. J.Max & Comp. 4, s. 19, tabl. 7. brosz. (Stan dobry. Praca dotyczy średniowiecznego wrocławskiego rękopisu) cena wywoławcza: 90
1206.SCHWEINICHEN Hans — Pamiętnik ... do dziejów Szlązka i Polski 1552-1602. Przekład skrócony H.Feldmanowskiego. Drezno 1870. Nakł. J.I.Kraszewskiego. 16d, s. VIII, 239. opr. psk. z epoki. [Bibl. pamiętników i podróży po dawnej Polsce, t.2] (Maliszewski 103. Grzbiet nieco uszkodzony, okł. otarte, wewnątrz stan dobry. Ekslibris) cena wywoławcza: 180
1207.SCHWETER
Joseph — Wartha [= Bardo]. Geschichte dieses Wallfahrsortes und der Wallfahrten
dahin. Ein Beitrag zur Religions- und Kulturgeschichte Schlesiens und der
angrenzenden Länder. Urkundlich und pragmatisch dargestellt von ... Mit 4
Illustr. Schweidnitz [= Świdnica] 1922. Verlag der Bergland-Gesellschaft für
Volksbildung. 8, s.
XVI, 639, tabl. 2. opr. oryg. ppł. (Wyklejki pęknięte w grzbiecie, brak 2 tabl.
Źródłowa monografia dolnośląskiego Barda) cena wywoławcza: 200
1208.SCOTT
Walter — Pan dwóchset wysep. Romans poetyczny Waltera-Skotta. Przekład
W.Maleckiey. Warszawa 1826. Druk. A.Brzeziny. 16d, s. [12], 195, [11]. opr. psk.
z epoki (Okł. otarte, pierwsze karty podklejone w grzbiecie, miejscami
zabrązowienia papieru. Piecz. herald. "Kuńkowce", nieczytelny podpis własn. Dwór
w Kuńkowcach (pow. przemyski) był własnością Władysława Łozińskiego. "Zbiory
dzieł sztuki [a zapewne i bilioteka], częściowo zrabowane w czasie wojny,
podczas drugiego oblężenia Przemyśla, gdy dwór staropolski rozebrano w celu
zrobienia miejsca miejsca pod szańce, a zbiory złożono tymczasowo w szopie" (E.Chwalewik
"Zbiory polskie", War.-Kr. 1926, t.1, s.274). Estreicher (E.4, 269) podaje nieco
inny tytuł) cena wywoławcza: 240
1209.SEDLACZEK
St[anisław] — Drogowskaz harcerski. Oprac. ... przy udziale J.Mateckiego i
innych. Warszawa 1934. Druk. "Dźwignia". 16, s. 216. brosz. (Błażejewski 31.
Okł. nieco zaplamiona, stan dobry. Próba prezentacji ogółu zasad harcerskich)
cena wywoławcza: 80
1210.SEMPOŁOWSKA
St[efania] — Warszawa wczoraj i dziś. Praca zbior. pod red. ... Z licznymi
ilustr. T.1. Warszawa 1938. Nasza Księg. 8, s. VII, [3], 287, [1], tabl. 25,
plan rozkł. 1. brosz.. (Okł. lekko nadkruszone, poza tym stan dobry. Więcej nie
wyszło. Zaw. m.in.: Położenie Warszawy, Dawna warszawska sieć wodna, Lasy w
okolicach Warszawy, Z przeszłości Zamku Warszawskiego, Spisek warszawski 1794
r., Warszawa w listopadzie 1918 r., Warszawa walczy (kalendarium wydarzeń
1788-1918), Tablice ku czci osób i wydarzeń (wykaz i lokalizacja), Ludność
Warszawy) cena wywoławcza: 140
1211.SEWERYN Tadeusz — O Chrystusie Frasobliwym. Figurki, legendy, świątkarze. Kraków 1926. Księg. Geograf. "Orbis". 16d, s. 40. brosz. Bibl. "Orlego Lotu", nr 8 (Okł. nieco otarte, stan dobry. Opis jednego z charakterystycznych motywów rzeźby ludowej w Polsce autorstwa wybitnego etnografa, wieloletniego dyrektora Muz. Etnograf. w Krakowie, a zarazem utalentowanego artysty, absolwenta UJ oraz krakowskiej ASP. Książka ozdobiona jest rysunkami autora, dokumentującymi najciekawsze zabytki rzeźb "Chrystusa Frasobliwego") cena wywoławcza: 40
1212.SĘCZYK
Karol, JUROFF Józef — Ratownictwo górnicze. Katowice 1931. Nakł. Wyższego Urzędu
Górniczego. 8, s. [2], XIV, 319, tabl. 5. opr. skóra z epoki (Grzbiet lekko
nadpęknięty i podklejony, narożniki otarte. Podpis własn. Pierwsza książka
poświęcona ratownictwu górniczemu. Jej celem było podniesienie bezpieczeństwa
pracy w kopalniach. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 150
1213.SHAKESPEARE
William — Dzieła dramatyczne ... (Szekspira). Wydanie illustrowane ozdobione 545
drzeworytami rysunku H.C.Selousa. Przekład S.Koźmiana, J.Paszkowskiego i
L.Ulricha. Z dodaniem życiorysu poety i objaśnień pod red. J.I.Kraszewskiego.
T.1-3. Warszawa 1875-1877. Nakł. Sp. Wyd. Księgarzy. 4, s. [4], XXX, 573, [2];
[4], 834, [1]; [4], 763, [5]. opr. psk. z epoki (Banach 737; NK 12, 82. Opr.
otarte, wewnątrz stan dobry. Ekslibris, piecz. własn. T.1: Dramata, t.2:
Tragedye, t.3: Komedye) cena wywoławcza: 1.600
1214.SIEMIEŃSKI
Lucyan — Przegląd Wystawy starożytności i zabytków sztuki, urządzonej w Krakowie
przez Komisyą delegowaną z oddziału archeologii i sztuk pięknych w c. k. Tow.
Nauk. krakowskiem. Kraków 1858. Druk. "Czasu". 16d, s. [2], 67. opr. psk. z
epoki. Odb. z "Czasu" (Grzbiet lekko nadpęknięty, niewielkie zaplamienia
wewnątrz. Na grzbiecie złoc. tytuł książki. Na wystawie zaprezentowano m.in.
liczne obiekty ze zbiorów księcia Jerzego Lubomirskiego z Przeworska, posąg
Światowita ze Zbrucza, odlewy kamieni z Mikorzyna w Wielkopolsce, wyroby
złotnicze i jubilerskie, pamiątki narodowe (buława hetmańska Jana Tarnowskiego),
gobeliny) cena wywoławcza: 80
1215.SIENKIEWICZ
Henryk — Quo vadis. Roman Néronien.
Traduction
nouvelle et complète par E.Halpérine-Kaminsky. Édition illustrée par J.Styka.
Gravure de C.Lemoine. T.1-3.
Paris [1901-1904].
E.Flammarion, Imprim. Lehure. 4, s. [4], 291, tabl. 18; [4], 235, tabl. 15; [4],
326, [1], tabl. 20. opr. psk. złoc. z epoki z zach. okł. brosz. (Niewielkie
zażółcenia papieru, poza tym stan bardzo dobry. Luksusowe, francuskie wydanie
tłumaczenia "Quo vadis", ozdobione 53 rycinami na podstawie rysunków Jana Styki
oraz 123 drzeworytami w tekście, rytowanymi przez G.Lemoine'a. Jak się wydaje,
edycja powstała bez aprobaty H.Sienkiewicza, a nawet wbrew jego protestom (por.
J.Krzyżanowski "H.Sienkiewicz. Kalendarz życia i twórczości", War. 1956, s.
238)) cena wywoławcza: 1.800
1216.SKARBEK
Fryderyk — Dzieje Xięstwa Warszawskiego. T.1-2. Poznań 1861. Nakł.
J.K.Żupańskiego. 8, s. X, [2], 234, [1]; [4], 290, [1]. razem opr. psk. złoc. z
epoki (Stan dobry. Podpis własn. Mariana Sokołowskiego, krakowskiego historyka
sztuki, profesora UJ. Na grzbiecie złoc. jego inicjały. Wyd.I. "Rzecz napisana z
talentem literackim, ze szczerym sentymentem, rozkładała umiejętnie akcenty
między 'nieszczęścia i niedostatki' doby napoleońskiej, a nierozłącznie z nią
związane 'chlubne wspomnienia'. Właśnie dzięki temu darowi wielostronnego
oceniania zjawisk dzieło Skarbka na okres lat stu narzuciło potomnym pogląd na
Ks. Warsz., zwłaszcza gdy idzie o jego dzieje wewnętrzne" (PSB)) cena
wywoławcza: 360
1217.SKŁODOWSKA-CURIE Maria — Promieniotwórczość. Przeł. L.Wertenstein. Warszawa 1939. Nakł. Kom. Wyd. Podręczników Akademickich. 4, s. XVI, 580, tabl. 31. opr. wsp. pł. (Stan dobry. Praca opatrzona skorowidzami nazwisk i przedmiotów) cena wywoławcza: 180
1218.SKOCZEK Józef — Studja nad patrycjatem lwowskim wieków średnich. Lwów 1929. Nakł. red. 8, s. 73, [1]. brosz. Pam. hist.-prawny, t.7, z.5 (Okł. nieco zakurzona, poza tym stan dobry. Egz. nierozcięty. Zaw. krótkie źródłowe monografie 18 rodów lwowskich) cena wywoławcza: 60
1219.SŁONIMSKI Antoni — Heretyk na ambonie. Warszawa 1934. Wyd. J.Przeworskiego. 16d, s. 345, [1]. opr. oryg. pł. (Stan dobry. Podpis własn. Wybór z "Kronik tygodniowych" drukowanych w "Wiadomościach Literackich" w l. 1932-1933) cena wywoławcza: 60

1220.SŁONIMSKI
Antoni — Okno bez krat. Poezje. Warszawa 1935. Tow. Wyd. "Rój". 16d, s. 68, [4].
opr. pł. z epoki z zach. okł. brosz. (Miejscami zaplamienia kart, podklejone
marginesy okł. brosz. Odręczna dedykacja autora dla Witolda Mogilnickiego,
podpis własn. tegoż. Na okł. brosz. drzeworyt Janiny Konarskiej) cena
wywoławcza: 280
1221.SŁONIMSKI Antoni — Parada. Poezje. Warszawa 1920. Nakł. miesięcznika "Skamander". 8, s. 90, [3]. brosz. (SPKL 350. Grzbiet oklejony papierem, otarcia okł., podklejone naddarcia krawędzi dwóch kart, niewielkie zaplamienia, papier pożółkły. Piecz. i podpis K.A.Jaworskiego. W wierszu "Czarna wiosna" wpisane ręcznie wykropkowane wersy. Okł. rys. autora) cena wywoławcza: 160
1222.SŁONIMSKI
Antoni — Wspomnienia warszawskie. Warszawa 1957. Czytelnik. 16d, s. 114, [1].
brosz., obw. (Stan dobry. Odręczna dedykacja autora. Oprac. graf.
A.Heidricha) cena wywoławcza: 100
1223.SMOLEŃSKI Władysław — Dzieje narodu polskiego. Wyd.VII. Warszawa 1921. Gebethner i Wolff. 8, s. 603. opr. wsp. skóra zdob. (Podklejenia pierwszych i ostatnich kart, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 180
1224.SOKOŁOWSKI
August — Dzieje Polski illustrowane. Napisał ... z współudziałem A.Inlendera. Z
illustr. [...] artystów polskich. Wyd.II. T.1-4. Wiedeń 1903-1905. Nakł.
M.Perlesa. 8, s. [6], 310, tabl. 3; IV, 339, tabl. 1; [6], 414, [2]; VII, 805.
opr. oryg. pł. zdob. (Niewielkie otarcia okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz.
Podpis własn. Oprawa w kolorze brązowym. T.4 z osobną kartą tyt.: "Dzieje Polski
porozbiorowe") cena wywoławcza: 600
1225.Les
SONNETS du Toubib. Bois originaux de Stéphane Mrozewski.
Paris 1946. La Tournelle.
16d, s. 43, [2]. brosz., obw., koszulka ochronna. Collection des Anonymes, t.4
(Stan bardzo dobry. Bibliofilskie wydanie sonetów ozdobione 37 niewielkimi
drzeworytami Stefana Mrożewskiego) cena wywoławcza: 320
1226.SPRAWOZDANIE z przebiegu rokowań zastępców Gminy król. wol. miasta Podgórza z stoł. król. miastem Krakowem o zasilenie wodą Podgórza z miejskiego wodociągu w Krakowie oraz uwagi o broszurze pod tytułem: "Sprawozdanie Komisyi wodociągowej miasta Podgórza o wstępnych pertraktacyach z miastem Krakowem, celem zaopatrzenia Podgórza w wodę z wodociągu krakowskiego. Podgórze w lipcu 1908 r. Drukarnia W. Hillenbranda w Bochni". [Kraków] 1908. Nakł. gminy miasta Krakowa. 8, s. 33. brosz. (Stan dobry) cena wywoławcza: 100
1227.SROKOWSKI Konstanty — N.K.N. Zarys historji Naczelnego Komitetu Narodowego. Kraków 1923. Krak. Sp. Wyd. 8, s. VII, [1], 380. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. podklejona, nieco zaplamiona, wewnątrz stan dobry) cena wywoławcza: 120
1228.SROKOWSKI
Stanisław — Jak lud polski wchodził w Polskę. Garść wspomnień o pracy oświatowej
na zachodnim Podolu w latach 1903-1914. Tarnopol 1928. Koło Tow. "Szkoły Lud.".
8, s. 71. opr. oryg. kart. (Maliszewski —; Skrzypek —. Okł. nieco otarte,
niewielkie zaplamienia wewnątrz, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 60
1229.STACHIEWICZ P[iotr] — Wieliczka. Wieliczka [ca 1900]. Nakł. J.Czarneckiego. 16m podł., leporello, k. [13]. opr. oryg. pł. (Niewielkie otarcia narożników okł., stan dobry. Albumik z barwnymi reprodukcjami cyklu obrazów ukazujących pracę górników wielickich) cena wywoławcza: 120
1230.STANISŁAWSKI J[an] — Słownik angielsko-polski i polsko-angielski. New York [ok. 1943]. Roy Publ. 16d, s. [6], 463, [5], 416. opr. pł. z epoki. (Polonica 15873. Egz. przeoprawiony, stan dobry. Na licu opr. wytłoczony w jęz. polskim i angielskim napis: " Dar Rady Polonii Amerykańskiej". Piecz.: "War Prisoners Aid World Comittee YMCA Geneva, Switzerland", "U.S. Censorship Examined By 563", "Oflag VI/B Geprüft 1a" [Oflag w Dössel], Egz. podpisany przez por. Stanisława Zienkowicza, był jego własnością. Otrzymał go od gen. Leona Berbeckiego (po przedniej wyklejce wklejony maszynopisowy list z podpisem generała: "Doessel, 18/5.1944 Pan por. Zieńkowicz Stanisław Bar. X/3 Zawiadamiam, iż w myśl woli ofiarodawcy 'Polonii Amerykańskiej' przydzielam Panu na własność słownik ang-pol. Stanisławskiego z tym, że do czasu nadejścia większej ilości tychże słowników, korzystać z niego będzie grono kolegów z najbliższego otoczenia. Starszy Polski Obozu [podpis atramentem] Inż. dypl. Leon Berbecki Generał Broni"
L.Berbecki (1875-1962) - inżynier, generał. Działał w skautingu i Zw. Walki Czynnej. W czasie I wojny św. walczył w Legionach Polskich. Po odzyskaniu niepodległości jesienią 1918 wstąpił do WP, był. m.in. w l. 1919-1921 dowódcą 3. Dyw. Piechoty Legionów, dowódcą Okr. Korpusu w Grodnie i w Wilnie (1924-1928). W latach 1928-1938 był inspektorem armii. Od VI 1933 był przewodniczącym Zarządu Głównego Ligi Obrony Powietrznej Państwa. W III 1939 przeszedł w stan spoczynku. W czasie kampanii wrześniowej przekroczył granicę polsko-rumuńską, od 1941 był internowany w Rumunii, później przebywał w oflagach III Rzeszy. Do kraju powrócił w II 1946) cena wywoławcza: 100
[STAŃCZYCY].
1231.BOBRZYŃSKI M[ichał] — Z chwili "rozstroju". Kraków 1889. Nakł. Red. "Czasu". 16d, s. 24. brosz. wt. Odb. z "Przegl. Pol." (Miejscami niewielkie zażółcenia papieru) cena wywoławcza: 40
1232.MADEYSKI St[anisław] — Nasza opozycya. Kraków 1889. Nakł. Red. "Czasu". 16d, s. 29. brosz. wt. Odb. z "Przegl. Pol." (Stan dobry. Autor uwidoczniony po tekście) cena wywoławcza: 40
1233.TARNOWSKI St[anisław] — Próby rozstroju. Kraków 1889. Nakł. Red. "Czasu". 16d, s. 67. brosz. wt. Odb. z "Przegl. Pol." (Stan dobry. Autor uwidoczniony po tekście) cena wywoławcza: 40
1234.TARNOWSKI
St[anisław] — Skutki rozstroju. Rozruchy. Kraków 1898. Nakł. autora. 8, s. 102.
brosz. (Załamania górnych krawędzi okł., poza tym stan bardzo dobry. Egz.
nierozcięty) cena wywoławcza: 40
1235.TEKA
Stańczyka. Kraków 1870. Nakł. Red. 8, s. [4], 156. opr. ppł. z epoki. Odb. z "Przegl.
Pol." (Niewielkie nadpęknięcie grzbietu, załamania tylnej wyklejki, poza tym
wewnątrz stan dobry. Osobne wydanie podstawowego dokumentu programowego obozu
stańczyków, drukowanego uprzednio cyklicznie w "Przegl. Pol.". Zbiorowe dzieło
J.Szujskiego, S.Tarnowskiego, L.Wodzickiego i S.Koźmiana. Forma operującego
fikcją literacką pamfletu pozwoliła konserwatywnym autorom oskarżyć organizujący
manifestacje patriotyczne obóz demokratyczny o utrzymywanie stanu
"nieprzerywalności powstania" i przygotowywanie rewolucji społ. oraz opartej na
terrorze dyktatury. "Teka" stała się utworem o dużym rezonansie społecznym.
Doczekała się licznych replik, jak "Teka Nieczui" Z.Kaczkowskiego. Reprezentanci
obozu konserwatywnego od jej tytułu przyjęli nazwę "stańczyków") cena
wywoławcza: 120
* * *
1236.STAROŚWIECKI
sklep. Warszawa 1938. Tow. Wyd. "Rój". 16d, s. 227, [3]. brosz. (Grońska 45.
Brak obw., poza tym stan dobry. Praca zbiorowa wydana z okazji jubileuszu firmy
E.Wedel w Warszawie. 10 oryginalnych drzeworytów m.in. J.Konarskiej,
E.Bartłomiejczyka, S.O.Chrostowskiego, S.Mrożewskiego, B.Krasnodębskiej,
T.Cieślewskiego syna. Przedmowa J.Tuwima) cena wywoławcza: 240
1237.STARZEŃSKI Paweł — Ostatni polscy rycerze. Londyn 1968. Pol. Fund. Kult. 16d, s. 235, [5]. brosz. (Stan bardzo dobry. Wspomnienia żołnierza I Dyw. Panc. gen. Maczka) cena wywoławcza: 60
1238.STASZIC
Stanisław — Dziennik podróży ... 1789-1805. Z rękopisów wyd. C.Leśniewski.
Kraków 1931. Nakł. PAU. 8, s. LXVI, 515. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz.
Archiwum do dziejów lit. pol., s.2, t.2 (Stan dobry. Skasowane piecz. bibl.
Dokumentacja podróży po Małopolsce (tu również Tatry), Czechach, Austrii,
Włoszech, Polsce centralnej, Francji) cena wywoławcza: 100
1239.[STECZKOWSKA
Maria] — Obrazki z podróży do Tatrów i Pienin. Kraków 1858. Czcionkami
K.Budweisera. 8, s. 192. opr. pł. z epoki (Otarcia okł., niewielki ubytek
grzbietu, niewielkie zaplamienia wewnątrz. Podpisy własn., piecz., obca
dedykacja. Klasyka dziewiętnastowiecznej literatury tatrzańskiej.
"'Obrazki' Steczkowskiej należą do tej samej rodziny zjawisk co 'Dziennik'
Goszczyńskiego. Jest to zatem podróż, w której mieszają się ze sobą opisy
krajobrazów, obserwacje przyrodnicze, dane naukowe, zapisy etnograficzne i pewne
elementy fabuły, powiązane z subiektywnymi doznaniami autorki [...]. Autorka
wycieczkowała w towarzystwie doborowych przewodników, wiedli ją w Tatry Maciej
Roj i słynny Jędrzej Wala, który też oprowadził autorkę [...] po Dolinie
Kościeliskiej, przedstawionej w książce ze szczególnym pietyzmem. Steczkowska
zdołała zrealizować to, czemu nie podołał ani Goszczyński, ani Stęczyński: dała
syntetyczny obraz całości Doliny, subtelny pod względem artystycznym, logiczny
pod względem topograficznym, rzeczowy w informacjach, a przy tym doskonale
skonkretyzowany i wierny w stosunku do przedmiotu" (Kolbuszewski 91). "Nie jest
to przewodnik (jak sama autorka zaznacza), ale pewne cechy takiej literatury
posiada i dla zwiedzających Tatry pełniła rolę przewodnika, zwł. przed
rozpowszechnieniem się przewodnika Walerego Eljasza [...]. Obie te prace
["Obrazki" i "Wycieczka na Babią Górę" tej samej autorki] [...] są nieocenionym
źródłem różnorodnych wiadomości o zwiedzanych przez nią okolicach" (Paryscy
"Wielka encyklopedia tatrz.", Poronin 2004, s. 1149). Nieczęste) cena
wywoławcza: 800
1240.STERN
Anatol — Rozmowa z Apollinem. Warszawa 1938. Wyd. F.Hoesicka. 8, s. 55, [2].
brosz. (Niewielkie ubytki przedniej okł., papier pożółkły. Piecz. Odręczna,
dwustronicowa dedykacja autora ("Posłanie" wierszem oraz właściwa
dedykacja)) cena wywoławcza: 300
1241.STRASZEWICZ
Joseph — Les Polonais et les Polonaises da la révolution du 29 novembre 1830.
Biographie des personnes qui ont figuré dans la derniére guerre de
l'indépendance polonaise, avec les fac-simile de leur signature, ornée de trente
portraits lithographiés sur dessins originaux par les artistes les plus
distingués: MM. Grévedon, Maurin, Belliard, Devéria, Bazin, Desmadryl, Lecler,
Desmaisons, Kurowski, officier polonais, etc., etc. Paris 1839. Chez L'Éditeur,
rue du Colombier, No 12. 4, s. [732 - wiele pag.], tabl.
30 [litografie]. opr. oryg.
psk. złoc. (Banach 279. Miejscami niewielkie zażółcenia papieru, nieznaczne
uszkodzenia marginesów kilku kart, poza tym stan bardzo dobry. Zmniejszona i
uboższa w ryciny wersja albumu wydanego w 1832 i zawierającego wizerunki Polek i
Polaków biorących czynny udział w powstaniu listopadowym. Całość poprzedza
obszerny tekst "La nuit du 29 novembre 1830 a Varsovie", po czym następują
biografie powstańców (osoby sportretowane oznaczono *): J.Bem, P.Bieliński,
A.P.Biernacki (*), A.Blendowski, A.Zawisza i K.Borzewski, A.Brzezański (*),
D.Chłapowski, J.Chłopicki, M.Czacki, A.J.Czartoryski, J.Czerski i F.K.Woliński,
H.Dembiński, J.Dwernicki, W.Gadon, J.Giedroyć (*), E.Grothus, J.Gruzewski,
J.Sowiński, K.Herubowicz (*), K.Hoffmanowa, A.Janowicz (*), Jełowiccy,
J.P.Jerzmanowski, H.Kamiński, J.Kaszyc (*), L.Kicki, biografia zbiorowa (A.Rypiński,
A.Pągowski i in.), K.Kniaziewicz, B.Kołyszko, M.Kuszel, J.F.Langermann,
J.Ledóchowski (*), I.Ledóchowski, G.Małachowski, A.Loga (*), W.Łukasiński,
K.Małachowski (*), J.Małachowski (*), W.Matuszewicz, I.Mielżyński, Teodor
Morawski, Teofil Morawski (*), L.Mycielski (*), M.Mycielski (*), J.U.Niemcewicz,
B.Niemojowski, W.Niemojowski, K.Ogińska, G.Ogiński, N.Olizar, J.Orlikowski,
A.Ostrowski (*), W.Ostrowski (*), L.M.Pac, K.Parczewski, E.Plater, C.Plater,
L.Plater, C.Potocka (*), J., H. i W.Potoccy, M.Raszanowicz, K.Różycki, S.Różycki,
J.Sierawski, J.Skrzynecki, I. i A.Sobańscy (*), R.Sołtyk (*), J.Szymanowski,
L.Stecki, L.Stempowski i T.Romanowski (*), E.Sczaniecka, F.Szemioth (*),
K.Szlegel, F.Sznayde, J.Szretter (*), K.Szyrma, A.Tomaszewska (*), T.Tyszkiewicz
(*), J.N.Umiński, M.Wołłowicz i L.Przecławski, P.Wysocki, F.Wołowski, T.Zan,
K.Załuski, J.Zaliwski (*), J.Zienkowicz (*), W.Zwierkowski. Ponadto egz. zaw.
portety M.Rybińskiego, J.Soroki, E.Staniewicza, W.Tyszkiewicza i S.Wołowskiego -
nie zawiera natomiast ich biogramów. Biogram J.Lelewela zachowany tylko we
fragmencie) cena wywoławcza: 1.200
1242.STROFY
o Stalinie. Wiersze poetów polskich. Warszawa 1949. ZLP. 48, [4], tabl. 1.
brosz. (Okł. nieco zakurzona, stan dobry. Ukazało się w 70. rocznicę narodzin
Wielkiego Językoznawcy. Swoje teksty zamieścili: W.Broniewski, J.Putrament,
L.Lewin, T.Urgacz, S.Wygodzki, S.R.Dobrowolski, K.Gruszczyński, L.Pasternak,
K.I.Gałczyński, A.Braun, J.Wirski, W.Wirpsza, T.Kubiak, J.Lau) cena
wywoławcza: 60
1243.STRUVE Henryk — Życie i prace Józefa Kremera. Jako wstęp do jego dzieł. Warszawa 1881. Nakł. S.Lewentala. 8, s. [4], 175. opr. psk. z epoki (Niewielkie zaplamienia. Piecz. Obszerny życiorys J.Kremera (1806-1875) - wybitnego filozofa, historyka sztuki, profesora i rektora UJ oraz wykładowcy w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie; autora m.in. 6-tomowej "Podróży do Włoch" (1859-64) oraz "Listów z Krakowa" (1843). Niniejsza praca stanowi rzadki tom wstępny do wydanych w latach 1877-1880 w 12 tomach "Dzieł" J. Kremera) cena wywoławcza: 240
1244.STRYJEŃSKA Zofja — Magie Slave. Planches, texte et ornaments. [Warszawa 1934]. Publ. par J.Mortkowicz. folio. k. [10], tabl. 8. opr. oryg. teka kart. (Grzbiet oklejony płótnem, trzy karty tekstu z niewielkimi załamaniami marginesów, stan tablic bardzo dobry. Francuskie wydanie teki graficznej "Gusła Słowian". Zaw. plansze (wym. ca 34x33 cm sygnowane u dołu "Z. STRYJEŃSKA"): Tourogne (Turoń), Le chene de Sviatovide (Dąb Światowida), Les feux de Koupala (Sobótka), La fete de la gerbe (Dożynki), La noyade (Topienie chochoła), La fete des guirlandes (Wianki), La coiffe de la mariee (Oczepiny), Smigust (Śmigust). Całość efektowna i rzadka) cena wywoławcza: 14.000
1245.STRYJEŃSKA
Zofja — Tatry i górale. 9 ilustracyj z dzieła: Mierczyński - Muzyka Podhala
[...]. Lwów-Warszawa [cop. 1933]. Książnica-Atlas. form. ca 8,5x20 cm, tabl.
luzem 9. oryg. koperta papierowa (Koperta lekko otarta, poza tym stan bardzo
dobry. Osobno wydane barwne ilustracje do "Muzyki Podhala". Jedna z wersji
wydawniczych (na aukcji 59. prezentowaliśmy egzemplarz z ilustracjami
naklejonymi wydawniczo na kartonowe podkłady)) cena wywoławcza: 120
1246.[SWOSZOWICE.
Zbiór 8 drobnych druków dotyczących uzdrowska w Swoszowicach z l. 1858-1931]
(Zbiór zaw.:
1. Dietl [Józef] — Źrzódła lekarskie w Swoszowicach. Kr. 1858. Druk. C.k. Uniw. 8, s. 24. brosz.
2. Torosiewicz Teodor — O zdroju siarkowym w Swoszowicach. War. 1859. Druk. S.Orgelbranda. 8, s. 11. brosz. Odb. z "Pam. Tow. Lek. Warsz."
3. Swoszowice pod Krakowem, zakład kąpielowo-leczniczy ze zdrojów siarczanych. Kr. 1887. Nakł. Zakł. kąpielowego. 16d, s. 16. brosz.
4. Trochanowski Karol — Sprawozdanie z chemicznego rozbioru wody swoszowickiej ze zdroju głównego [...]. Kr. 1887. Nakł. Zakładu. 16d, s. 4. brosz. (2 egz.)
5. Swoszowice pod Krakowem, zakład kąpielowo-leczniczy ze zdrojów siarczanych. Kr. 1894. Nakł. Zakł. zdrojowego. 16d, s. 16. brosz.
6. Zanietowski Józef — Swoszowice, zdrojowisko pod Krakowem, wody siarczane. Kraków [ca 1900]. Druk. Narod. 16d, s. 7, [1]. brosz.
7. Swoszowice jako zdrojowisko wód siarczanych. Kraków [1922?]. Druk. "Krakowska". 8, s. 12. brosz.
8. Korczyński L. — Swoszowice. B.m. 1931. brosz. Odb. z "Przegl. Zdrojowo-Kąpielowego") cena wywoławcza: 220
1247.SZAJNOCHA
Karol — Bolesław Chrobry i Odrodzenie się Polski za Władysława Łokietka. Dwa
opowiadania hist. Wyd.II popr. Lwów 1859. Nakł. K.Wilda. 8, s. [8], 482, [2].
opr. psk. z epoki (Okł. lekko otarte, papier miejscami zażółcony. Ślad po
ekslibrisie na karcie tyt.) cena wywoławcza: 320
1248.SZAJNOCHA Karol — Dzieła ... T.1-10. Warszawa 1876-1878. Nakł. J.Ungra. 8. opr. psk. z epoki. (Grzbiety nieco otarte, miejscami zażółcenia papieru. Podpisy własn. Poszczególne tomy obj. 300-400 s. Oprawa S.Podlaskiego z Gostynia (naklejki na przednich okł. dwóch pierwszych tomów). W t.1 drzeworytowy portret autora. Zaw.: T.1-3: Szkice historyczne, t.4: Szkice historyczne (dok.), Lechicki początek Polski, Jadwiga i Jagiełło, t.5-7: Jadwiga i Jagiełło, t.8: Jadwiga i Jagiełło (dok.), Dwa lata dziejów naszych, t.9: Dwa lata dziejów naszych, t.10: Dwa lata dziejów naszych (dok.), Żywot K.Szajnochy) cena wywoławcza: 1.200
1249.SZLĄSK (pruski) słowem i ołówkiem na podstawie najnowszych źródeł przedstawiony. Warszawa 1889. Wyd. "Przegl. Tyg.". 8, s. [6], 152, IV. opr. oryg. ppł. (Grzbiet lekko naddarty, narożniki opr. otarte, nadpęknięcie w grzbiecie, poza tym stan dobry. Piecz. i podpis własn. Liczne drzeworyty w tekście. Na końcu krótki słowniczek nazw geograf. po pol. i niem.) cena wywoławcza: 80
1250.SZTAUDYNGER
Jan — Wiórki. Katowice 1966. Wyd "Śląsk". 16d podł., s. 140, [4]. brosz. (Stan
dobry. Odręczna dedykacja autora. Ilustr. A.Uniechowskiego, okł.
A.Czeczota) cena wywoławcza: 80

1251.SZULC
Dominik — O źrudle [!] wiedzy tegoczesnej. Warszawa 1851. Nakł. R.Friedleine. 8,
s. [8], 85, [2]. opr. psk. z epoki (Stan dobry. Podpis własn. (nieco wytarty).
Rozprawa filozoficzna napisana zgodnie z wnioskami "Deputacji o ortografii" -
"ó" zastąpiono wszędzie przez "u") cena wywoławcza: 200
1252.SZUL Bogusław — Piosenki leguna tułacza. Warszawa-Kraków [po 1918]. Skład gł. Księg. J.Czerneckiego. 16d, s. [4], 186, [1]. opr. późn. pł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Naklejka inwentarzowa. Śpiewnik patriotyczny dedykowany J.Hallerowi zaw. 217 tekstów piosenek i nuty) cena wywoławcza: 100
1253.SZUMOWSKI Władysław — O eunuchach i kastracji w różnych krajach i czasach oraz kilka drobnych artykułów. Z ilustr. Kraków 1946. Gebethner i Wolff. 8, s. 158, [2]. brosz. (Grzbiet oklejony taśmą, okł. nadkruszone, ślad zawilgocenia, niewielkie zaplamienia) cena wywoławcza: 60
1254.SZYMBORSKA
Wisława — Sól. Warszawa 1962. PIW. 16d, s. 57, [3]. brosz. (Niewielki ubytek
narożnika jednej karty, stan dobry. Podpis własn. Okł. E.Frysztak-Witowskiej.
Tom wierszy wyróżniony Nagrodą Min. Kultury II stopnia w 1963) cena
wywoławcza: 80
1255.ŚLIWIŃSKI Artur — Maurycy Mochnacki. Żywot i dzieła. Z wizerunkiem Mochnackiego [...]. Lwów 1910. Księg. Pol. B.Połonieckiego. 16d, s. [2], 400, tabl. 1. opr. wsp. skóra zdob. (Stan dobry) cena wywoławcza: 240
1256.ŚPIĄCY Biały Orzeł czyli Proroctwo starego pustelnika z gór Karpackich. Dodane inne ważne proroctwa o naszej kochanej Ojczyznie [!] Polsce, a mianowicie trzy przepowiednie Ojca ś. Poznań 1881. Księg. J.Chociszewskiego. 16d, s. 52. brosz. wt. (Niewielkie zaplamienia. Piecz.) cena wywoławcza: 60
1257.ŚWIĘCKI
Tomasz — Historyczne pamiątki znamienitych rodzin i osób dawnej Polski.
Przejrzał w rękopiśmie, objaśnił i uzup. przypisami J.Bartoszewicz. T.1-2.
Warszawa 1858-1859. Nakł. S.H.Merzbacha. 8, s. X, 417, frontispis; [4], 580,
frontispis. opr. ppł. z epoki (Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Zaw. liczne
biogramy zasłużonych osobistości i opisy herbów szlacheckich. Frontispisy w
drzeworycie sztorcowym) cena wywoławcza: 600
1258.ŚWIĘCKI Tomasz — Opis starożytnej Polski. T.1-2. Wyd. K.J.Turowskiego. Kraków 1861. Druk. "Czasu". 16d, s. V, [6]-274; 214, 16. razem opr. nieco późn. ppł. (Miejscami zażółcenia papieru, stan dobry. Piecz. własn. Na końcu skorowidz) cena wywoławcza: 200
1259.TARNIEWSKI Marek — Płonie komitet. (Grudzień 1970 - czerwiec 1976). Paryż 1982. Inst. Literacki. 8, s. 198. brosz. Bibl. "Kultury", t.359 (Stan bardzo dobry. Niewielkie zapiski na ostatniej stronie) cena wywoławcza: 60
1260.TARNOWSKI J. — Tarnowscy na Węgrzech. Kartka archiwalna 1638-1752. Lwów 1897. Nakł. autora. 4, s. 15. brosz. wt. z zach. okł. oryg. (Okł. oryg. i karta tyt. nieco zakurzone. Piecz. herald. biblioteki rodzinnej Ciszewskich) cena wywoławcza: 46
1261.TATARKIEWICZ
Władysław — Historja filozofji. T.2. Filozofja nowożytna. Lwów 1931. Zakł. Nar.
im. Ossolińskich. 8, s. [4], 315, tabl. 28. opr. ppł. złoc. z epoki (Stan dobry.
Ekslibris. Na karcie przedtyt. odręczny podpis autora. Do kompletu brak
t.1 edycji przedwojennej. Wyd.I. Trzeci tom, którego rękopis spłonął podczas
Powstania Warszawskiego, został odtworzony po wojnie i opublikowany w 1950)
cena wywoławcza: 80
1262.TATRY.
Bochnia [190-?]. "Stella" Wydawnictwo Dzieł Sztuki.
Imprim.
Réunies de Nancy. 16d, k. [17]. brosz.
(Otarcia okł., wewnątrz
stan dobry. Piecz. Album zdjęć tatrzańskich. Pod zdjęciami podpisy, m.in.:
Schronisko nad Morskiem Okiem, Państwo młodzi, Chochołów, miejsca zboru
chochołowskiego powstania, Wirchy nad Szczerbskiem jeziorem, Zbójnicki zamek na
Orawie, Junacy (niektóre podpisy po pol. i franc.)) cena wywoławcza: 240
1263.TEICHGRAEBER Hermann — Greiffenberger Leinenkaufleute in vier Jahrhunderten. Bearb. im Auftrage der Herausgebers ... von E.Zimmermann unter Mitwirkung von A.Kunze. Görlitz-Biesnitz 1938. H.Kretschmer. 4, s. [8], 104, tabl. 87, herbów barwnych 6, faksymile dokumentów 2, mapa rozkł. 1. opr. oryg. pł. (Bardzo niewielkie zaplamienia okł., stan dobry. Źródłowa, bogato ilustrowana obszerna praca pośw. rodzinom kupieckim branży tekstylnej z Gryfowa Śl.) cena wywoławcza: 320

1264.TESLAR
Józef Andrzej — Mocniejsza niźli śmierć 1914-1919. Raptularz żołnierza-poety. Z
przedm. W.Sieroszewskiego. Warszawa 1928. Dom Książki Pol. 16, s. 269, [3], XV,
tabl. 1. brosz. (Okł. nieco pożółkła, stan dobry. Odręczna dedykacja autora.
Poezje legionowe) cena wywoławcza: 80
1265.TETMAJER
Kazimierz — Jak baba djabła wyonacyła. Obrazki Zofji Stryjeńskiej. Kraków
[1921]. "Fala" Sp. Wyd. 8, s. 45, [2]. brosz. (SPKL 373. Okł. lekko zakurzona,
wewnątrz stan bardzo dobry. Stan dobry. Podpis własn. Wydano 1.100 egz., ten nr
643? Zaw. 7 barwnych całostronicowych rycin w ramach paginacji, ilustr. w
tekście. "Tekst upoważniał artystkę do stosowania tutaj mocnych środków, toteż z
całą ochotą i werwą dała upust swemu temperamentowi. Nie wiadomo, co w tych
ilustracjach wysuwa się na plan pierwszy: radosna barwność [...], znakomite
uchwycenie sytuacji i ruchu, czy dowcip i humor zabarwiony góralską
rubasznością. Zręczne winiety również celnie zdobią tę jedyną w swoim rodzaju
książeczkę starannie wykonaną na japońskim papierze" (M.Grońska "Zofia
Stryjeńska", Wr. 1991, s. 16)) cena wywoławcza: 800
1266.TĘCZAROWSKA Danuta — Deportacja w nieznane. Wspomnienia 1939-1942. London [cop. 1981]. Skł. gł.: Veritas Found. Publ. Centre. 8, s. 195. brosz. (Niewielkie zaplamienie dolnej krawędzi ostatniej karty, stan dobry. Opis wojennej tułaczki lwowskiej lekarki w Kazachstanie) cena wywoławcza: 80
[THEMERSONOWIE].
1267.AESOP
— The Eagle & the Fox, The Fox & the Eagle. Two semantically symmetrical
versions followed by a revised application. Drawings by Franciszka Themerson.
London, IV 1949. Gabrebocchus Press. 4, s. 33, [2]. brosz., obw.
(Obw. miejscami zażółcona,
karta przedtyt. również, stan dobry. Druga publikacja oficyny Themersonów.
Wydano 400 egz., ten nr 50 z podpisem F.Themerson i niewielkim odręcznym
rysunkiem. Bardzo staranna szata typograficzna. Rzadkie) cena
wywoławcza: 1.260
1268.GABERBOCCHUS
Black Series. The First Dozen. London 1958. Gaberbocchus Press. 16. opr. oryg.
pł., obw. (Stan
dobry. Wydawniczo zebrane tomiki artystycznej serii wydawnictwa Gaberbocchus
założonego w 1948 i prowadzonego przez 31 lat przez F. i S.Themersonów. Zaw.: 1.
J.C.Russell - Abandon Spa Hot Springs, 2: R.Queneau - The Trojan Horse, 3:
F.Themerson - The Way It Walks, 4: H.Heine - Versions and Perversions, 5-6:
Pol-Dives - The Song of Bright Misery, 7: P.Fetherston - Day Off, 8-9:
S.Themerson - Factor T; 10: J.H.Sainmont - Camille Renault, 11: A.Stern -
Metaphysical Reverie, 12: B.J.Huddleston - A Line in Time) cena wywoławcza:
480
1269.[KATALOG].
Nordjyllands Kunstmuseum. The Drawings of Franciszka Themerson.
Aalborg, IX-XI 1991.
Gaberbocchus Press, Amsterdam. 4, s. 104. brosz. (Stan bardzo dobry.
Bogato
ilustrowany katalog wystawy rysunków F.Themerson) cena wywoławcza: 160
1270.QUENEAU Raymond — The Trojan Horse & At the Edges of the Forest. Drawings by Franciszka Themerson. London 1954. Gaberbocchus Press. 16d. s. 64, [4]. brosz. Gaberbocchus Black Series, [nr] 2 (Stan dobry. Dwa opowiadania z ilustracjami Franciszki Themerson) cena wywoławcza: 100
1271.THEMERSON
Franciszka — The Way It Walks. A book of cartoons accompanied by unnecessary
supplement in which a number of quotations has been especially compiled for
those who like captions with their pictures. London 1954. Gaberbocchus Press.
16d. s. [6], 25, [5]. brosz. Gaberbocchus Black Series, [nr] 3 (Stan dobry.
Zaw. 25
całostronicowych ilustracji F.Themerson oraz ilustrację tytułową) cena
wywoławcza: 100
1272.THEMERSON
Stefan — Bayamus. Drawings by Franciszka Themerson. London 1949.
Editions Poetry London. 8,
s. 92, [1]. opr. oryg. kart., obw. (Obw. lekko otarta, wewnątrz stan bardzo
dobry)
cena wywoławcza: 360
1273.THEMERSON Stefan — Factor T. Drawings by Franciszka Themerson. London 1956. Gaberbocchus Press. 16d. s. 64, [4]. brosz. Gaberbocchus Black Series, [nr] 8-9 (Niewielki ubytek przedniej okł., poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 100
1274.THEMERSON
Stefan — Tom Harris. London [cop. 1967].
Gaberbocchus. 16d, s. 349.
opr. oryg. kart., obw. (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora)
cena wywoławcza: 180
* * *
1275.[TISCHNER
Józef]. Zawierzyć człowiekowi. Księdzu ... na sześćdziesiąte urodziny. Kraków
1991. Znak. 8, s. 536. brosz., obw. (Stan dobry. Odręczna dedykacja ks.
J.Tischnera
J.Tischner (1931-2000) - ksiądz kat., filozof, jeden z najwyższych autorytetów moralnych w Polsce powojennej, uznany za kapelana Solidarności) cena wywoławcza: 100

1276.TISSOT
[Wiktor] — Prusacy w Niemczech. Tłóm. z francuzkiego. Warszawa 1876. Nakł.
J.Ungra. 16d, s. 537, [2]. opr. psk. z epoki (Okł. otarte, wewnątrz stan dobry.
Piecz. Bibliot. Zaw.: cz.1: "Z Paryża do Monachium", cz.2: "Monachium i
Monachijczycy", cz.3: "Hamburg. Bremen. Wilhelmshaven. Essen") cena
wywoławcza: 160
1277.TOMKOWICZ Stanisław — Domy i mieszkania w Krakowie w pierwszej połowie XVII wieku. Z 14 tabl. Lwów 1922. Nakł. Tow. Nauk. 4, s. [2], 95, tabl. 14. brosz. Arch. Tow. Nauk., dz.1, t.1, z.5 (Narożniki nieco załamane i zabrudzone, okł. nadkruszone, poza tym stan dobry. Egz. nierozcięty i nieobcięty) cena wywoławcza: 50
1278.TOMKOWICZ Stanisław — Przyczynki do historyi kultury Krakowa w pierwszej połowie XVII wieku. Z 31 tabl. Lwów 1912. Tow. dla popierania nauki polskiej. 8, s. [4], 315, [1], tabl. 31. brosz. (Niewielkie zaplamienie przedniej okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty) cena wywoławcza: 100
1279.TRYLSKI Jerzy, RUSIECKI Stanisław, WICZKOWSKI Tadeusz — Błękitni chłopcy. Gimnazjum i Liceum Lotnicze Heliopolis, Egipt 1943-1946. Praca zbior. Kom. red.: ... Londyn 1988. Pol. Studio Wyd. "Unicorn". 8, s. 316, [2]. opr. oryg. pł., obw. (Stan bardzo dobry. Dzieje polskiej szkoły lotniczej w Kairze - mało znany epizod II wojny św. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 100
1280.TUROWICZ
Jerzy — Chrześcijanin w dzisiejszym świecie. Kraków 1963. Znak. 8, s. 354, [3],
opr. oryg. pł., obw. (Obw. nieco zakurzona, stan dobry. Odręczna dedykacja
autora dla Antoniego Gołubiewa (niewymienionego z nazwiska, nazwanego tu
Tolkiem). Pierwsze wydanie głośnego zbioru esejów poruszających zagadnienie
postaw współczesnego chrześcijanina wobec wyzwań i problemów dzisiejszych
czasów. Słowo wstępne biskupa Karola Wojtyły) cena wywoławcza: 120
1281.TURYSTYCZNY album Wilna. Widoki Wilna. Cykl artyst. pocztówek i widoków pamiątkowych z opisem historycznym. Kraków 1936. Wyd. Salonu Malarzy Pol., Wyk. Zakł. Graf. "Akropol". 16 podł. k. 10. brosz. (Stan dobry. Na pocztówkach: Ogólny widok, Ostra Brama, Ulica Mickiewicza, Katedra św. Stanisława, Uniwersytet, Wzgórze Trzech Krzyży, Gmach reprezentacyjny, Klasztor OO. Bazylianów, Teatr Polski na Pohulance, Góra Zamkowa) cena wywoławcza: 120
1282.TUWIM
Juljan — A to pan zna? [Warszawa 1925]. [Druk. "Rola"]. 16d, s. [4], 115, [1].
opr. wsp. ppł. (Spory ubytek karty tyt. podklejony papierem przez introligatora.
Zbiór dowcipów) cena wywoławcza: 60
1283.TUWIM
Juljan — Polski słownik pijacki i antologja bachiczna. Warszawa 1935. Tow. Wyd.
"Rój". 8, s. 303, tabl. 6. opr. oryg. pł. (Otarcia okł., miejscami zażółcenia
papieru. Podpis własn. Ilustr. w tekście i na tabl. F.Topolskiego) cena
wywoławcza: 220
1284.TWARDOWSKI
Jan — Niebieskie okulary. Kraków 1980. Znak. 16d, s. 166, [1]. brosz. (Bardzo
bobry. Odręczna dedykacja autora. Wyd.I) cena wywoławcza: 100
1285.TYSSOT
[Szymon Andrzej] — Onanizm czyli roztrząśnienie chorob pochodzących z
samo-gwałtu. Warszawa 1806. Druk. W.Dąbrowskiego. 16d, s. [4], 230, [2]. opr.
psk. złoc. z epoki (Niewielkie otarcia okł., takież zażółcenia papieru, poza tym
stan dobry. Rzadkie) cena wywoławcza: 1.500
1286.T'SERSTEVENS
A. — Intimité de l'ile Saint-Louis.
Bois originaux
de François Prochaska.
Paris 1954. M. i
F.Prochaskowie. 4, s. 60, [1]. brosz., obcy futerał pł. (Brak oryginalnego
futerału i introligatorskiej okładki, poza tym stan bardzo dobry. Wydano 195
egz., ten nr 86. Egz. w arkuszach luzem, nierozcięty. Ekslibris. W tekście i na
okł. 26 drzeworytów (ilustracje, inicjały i finaliki). Jedna z zaledwie 7
książek wydanych przez oficynę Prochasków. "Być może właśnie polskie tradycje
wyspy św. Ludwika zdecydowały, że Prochaska podjął się wydania urzekającej
opowieści o dziejach i mieszkańcach tego maleńkiego skrawka paryskiej ziemi
[...] francuskiego pisarza i podróżnika belgijskiego pochodzenia [...]. Książka
[...] zachwyca szatą graficzną [...]. 'Intimité de l'ile Saint Louis' Prochaska
złożył oraz odbił nieskazitelnie czysto oraz starannie bardzo dużymi [...]
czcionkami kroju Montaigne. Jak zwykle nie żałował papieru. Marginesy i
interlinie są więc duże, tworząc piękne tło dla tekstu i ilustracji. Tych
ostatnich jest sporo - 27 czarno-białych drzeworytów (22 drzeworyty w tekście, 1
drzeworyt na okładce oraz 4 ozdobne inicjały) prezentujących głównie
architekturę oraz sceny z życia na wyspie św. Ludwika. Drzeworyty te są ozdobą
książki, ślicznie komponują się z tekstem, ale także tworzą z nim nierozerwalną
całość. Oddają to, co słowem wyrazić byłoby znacznie trudniej. Fragment
poświęcony Bibliotece Polskiej uzupełniają [...] dwie ilustracje: gmach
Biblioteki i najbliższe jego otoczenie oraz kompozycja przedstawiająca otwartą
księgę i polskiego orła" (A.Kłossowski "Franciszek Prochaska - bibliofil i
artysta-drukarz we Francji" w: "Roczniki Biblioteczne", r.27: 1983, z.1-2,
s.333-334)) cena wywoławcza: 800
1287.ULATOWSKI
R.S. — Klejnoty Poznania. 15 barwnych plansz wedł. art. fot. ... Kraków [1929?].
Wyd. Salonu Malarzy Pol. 16 podł., k. [1], tabl. 15. brosz. (Stan bardzo dobry.
Album widoków Poznania: Plac Wolności, Uniwersytet, Rynek, Teatr Wielki, Ratusz,
Zamek, Ul. św. Marcina, Most Chrobrego, Katedra, Biblioteka Raczyńskich, Główne
wejście na P.W.K., Most Chwaliszewski, Ogród zoologiczny, Dworzec kolejowy, Port
na Warcie. Podpisy pod zdjęciami, po pol. i franc.) cena wywoławcza: 160
1288.UNSZLICHT Juljan — O pogromy ludu polskiego. (Rola socyal-litwactwa w niedawnej rewolucyi). Kraków 1912. Nakł. autora. 8, s. 374. opr. bibliot. ppł. z zach. okł. brosz. (Papier nieco pożółkły. Ślad po ekslibrisie na przedniej okł. Piecz. S.Moraczewskiego, na tylnej okł. ekslibris Julii Mękickiej) cena wywoławcza: 200
1289.URBAŃSKI Antoni — Pro memoria. 4-ta serja Rozgromionych dworów kresowych. 165 ilustr. w tekście. Warszawa 1929. Nakł. autora. 8, s. VIII, 151, [4]. brosz. (Okł. nieco zażółcona, stan dobry. Czwarty i ostatni tom niezwykle cennej pracy poświęconej utraconym zbiorom sztuki i zniszczonym pomnikom architektury polskiej na kresach wschodnich) cena wywoławcza: 180
1290.VAUBAN Marja, KURCEWICZ Michał — Zasady i nakazy dobrego wychowania. Według zwyczajów współczesnych oprac. ... Zwyczaje życia codziennego, etykieta [...], wizyty, przyjęcia i zabawy [...], obyczaje wielkoświatowe i dyplomatyczne, strój obowiązujący, sprawy honorowe, korespondencja. Wyd.III. 16d, s. 144, [2]. brosz. (Okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry) cena wywoławcza: 60
1291.VEGA Józef de la — Tryumf orła i zaćmienia księżyca. Przeł. z oryg. J.A.Święcicki. Wyd. M.Bersohn w dwóchsetną rocznicę odsieczy Wiednia przez króla polskiego Jana III-go. Warszawa 1883. Druk. J.Bergera. 4, s. [4], IV, 197, [2]. brosz. (Niewielkie ubytki okł., dwie strony nieco zakurzone, poza tym stan dobry. Odręczna dedykacja Mathiasa Bersohna (tłumacza) dla niewymienionego z imienia prof. Mariana Sokołowskiego, krakowskiego historyka sztuki, profesora UJ. Tekst równoległy hiszp. i pol.) cena wywoławcza: 250
1292.WAJDA Kazimierz, VOGELFÄNGER Henryk — Szczepko i Tońko. Djalogi radjowe z "Wesołej Lwowskiej Fali". Z przedm. J.S.Petry'ego. Lwów 1934. Nakł. Druk. Urzędniczej. 16d, s. [4], 134, [1], tabl. 1. opr. ppł. z epoki (Blok lekko nadpęknięty, poza tym stan dobry
Szczepko i Tońko - właśc. Kazimierz Jan Wajda (1905-1955) i Henryk Vogelfänger-Barker (1902-1990) - niezapomniany duet lwowskich gawędziarzy radiowych i aktorów filmowych) cena wywoławcza: 80
1293.WAŃKOWICZ
Melchior — Ziele na kraterze. Warszawa 1960. Pax. 16d, s. 561, [1], tabl. 1.
opr. oryg. pł. (Stan dobry. Autograf autora pod zdjęciem na początku
książki. Piecz.) cena wywoławcza: 80
1294.[WARSZAWA - zestaw 5 albumików]. Warszawa 1951. Spółdzielczy Inst. Wyd. "Kraj". 16m, leporello. brosz. (Stan dobry. Obce dedykacje na okł. Zestaw zaw.: Krakowskie Przedmieście, Wskrzeszone zabytki, Trasa W-Z, Parki i ogrody, Osiedla mieszkaniowe. Każdy albumik objętości 9 kart. Ilustracje z fotografii m.in. J.Pirotte, T.Jankowskiego. L.Jabrzemskiego, Z.Siemaszko, J.Bułhaka) cena wywoławcza: 180
1295.WASCHKO Stanisław, OLSZEWICZ Bolesław — Podręczna encyklopedja handlowa. Wydawnictwo zbiorowe pod red. ... T.1-3. Poznań 1931[-1932]. Nakł. Pozn. Sp. Wyd., Izba Przem.-Handl. 8, s. [8], 546; [4], [549]-1108; [8], 1109-1566. opr. oryg. pł. (Niewielkie otarcia okł., stan dobry) cena wywoławcza: 200
1296.WASYLEWSKI Stanisław — Przypadki Króla Jegomości. Opowieści ludzi współczesnych. Zebrał i przedm. napisał ... Lwów 1920. Wyd. Pol. 16d, s. IX, [3], 252. opr. ppł. z zach. okł. brosz. Gawędy o dawnym obyczaju, t.1 (Stan dobry. Piecz. własn.) cena wywoławcza: 60
1297.WAŻYK
Adam — Poemat dla dorosłych i inne wiersze. Warszawa 1956. PIW. 16d, s. 39, [1].
brosz. (Ubytek narożnika karty przedtyt., poza tym stan dobry. Pierwsze
książkowe wydanie "Poematu dla dorosłych". Pierwodruk ukazał się na łamach
"Nowej Kultury" (nr z 21 VIII 1955), co spowodowało odwołanie P.Hoffmana ze
stanowiska redaktora naczelnego. Publikacja tekstu, zarówno prasowa jak i
książkowa, wywołała niezwykle ostre ataki i żywą polemikę. Pisano m.in.:
"demaskatorska histeria" (R.Czeszko), "heroiczna histeria" (J.Strzelecki),
"poemat ma wymowę antypartyjną" (S.Żółkiewski), "Ważyk jakby miał lat 18 i
zapadł na pierwsze swoje wszechświatowe zwątpienie" (J.Putrament) (cyt. za M.Fik
"Kultura polska po Jałcie", Londyn 1989). Autor po latach wspominał: "Próbowano
zwalczać 'Poemat dla dorosłych' [...]. Organizowano zebrania aktywistów,
posyłano lektorów do instytucji kulturalnych. Działy się dziwne rzeczy. Ludzie
potępiający mój poemat, po tygodniu czy po dwóch zmieniali się w gorliwych
obrońców [...]. Mały zbiorek przygotowany w PIW-ie [...] otrzymał nakład tylko
pięciotysięczny, który rozszedł się w kilka godzin. Przedtem gotowy tomik
przetrzymywano przez kilka tygodni nie wiadomo gdzie [...]. Dwa lata przedtem
[czyli w 1954] dokonała się zmiana polityki kulturalnej [...] i 'Poemat dla
dorosłych' został formalnie skonfiskowany. Nie wolno było cytować tekstu nawet w
pracach IBL na temat wersyfikacji. Nie wolno było wymieniać tytułu w prasie"
("Polityka", nr 1/1981). "Kariera, jaką zrobił ów poemat w opinii bez mała
światowej, nie ma analogii w naszej liryce minionego dwudziestolecia" (R.Matuszewski,
"Rocznik Lit." 1956). Jeden z najważniejszych tomów polskiej poezji
powojennej) cena wywoławcza: 160
1298.WDOWISZEWSKI
Wincenty — Przepisy budownicze, ogniowe i porządkowe dla miasta Krakowa.
Podręcznik dla właścicieli domów, urzędników miejskich, państwowych, adwokatów,
przedsiębiorców, fabrykantów, inżynierów, budowniczych itd. w Krakowie
zamieszkałych. Kraków 1891. Nakł. wydawcy, druk. A.Słomskiego. 16d, s. XXIII,
[1], 216. opr. oryg. pł., zdob. (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 360
1299.WEGNER
Leon — Sejm grodzieński ostatni. Ustęp od 26 sierpnia do 23 września 1793
zestawił ... Poznań 1866. Nakł. Tow. Przyjaciół Nauk. 8, s. 352, [1]. opr. wsp.
imit. skóry (Papier z charakterystycznymi brązowymi plamkami, stan dobry.
Ekslibris, ślepy tłok, podpis własn. Od s. 221 dodatki, a w nich m.in.:
Pamiętnik Hertzberga o przymierzu pomiędzy Prusami i Polską w roku 1790 zawartem,
Traktat rosyjski rozbiorowy z 17 sierpnia 1793, Pamiętnik Sieversa z 17 stycznia
1794) cena wywoławcza: 240
1300.WĘŻYK
Władysław — Podróże po starożytnym świecie. W dwóch częściach. Cz.1-2. Warszawa
1842. Druk. Banku Pol. 8, s. [8], 230; [4], 203, [2]. brosz. (Bloki obu części
wygięte, brak tylnej okł. cz.1, okł. z ubytkami, zaplamienia okł. i pierwszych
kart cz.1, miejscami zażółcenia papieru. Opis podróży do Egiptu. Nieczęste)
cena wywoławcza: 180
1301.[WIECHECKI
Stefan]. Wiech [pseud.] — Cafe pod Minogą. Warszawa 1958. Iskry. 8, s. 198, [1].
brosz. (Stan dobry. Okł. i ilustr. J.Zaruba. Na karcie przedtyt. odręczna
dedykacja autora) cena wywoławcza: 120
1302.WILDE Oskar — De profundis. Szkice i listy z domu karnego w Reading. Przekład M.Markowskiej. Warszawa 1906. Nakł. Księg. Naukowej. 8, s. 123. brosz. wt. (Niewielkie zabrudzenia. Pierwsze polskie wydanie autobiografii Wilde'a napisanej podczas jego dwuletniego pobytu w więzieniu w Reading) cena wywoławcza: 100
1303.WILKOMM
Maurycy — Atlas państwa roślinnego zawierający 124 tablice kolorowane z 700
rysunkami roślin oraz 165 drzeworytów wśród tekstu szczegółowego oprac. przez
Wł.M.Kozłowskiego. Warszawa 1900. Nakł. M.Arcta. 4, s. [4], II, 185, [1], tabl.
62 [druk dwustronny]. opr. oryg. pł. bogato zdob. (Niewielkie załamania górnej
części grzbietu, stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 360


1304.WISZNIEWSKI
Michał — Historya literatury polskiej. T.1-7. Kraków 1840-1845. Nakł. autora. 8.
opr. jednolita psk. złoc. z epoki (Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Znaki
własnościowe: ekslibrisy herald. "Ex Libris Com. Branicki, Sucha", piecz.: "Z
książek Adama Rogalskiego", zapiski inwentarzowe. Do kompletu brak t.8-10.
"Pierwsza synteza rozwoju historycznego literatury polskiej" (LPPE) doprowadzona
do poł. XVII w. Najważniejsze dzieło M.Wiszniewskiego.
Biblioteka Branickich w Suchej została założona przez Aleksandra Branickiego i jego małżonkę Annę z Hołyńskich ok. 1860, z czasem (1922) dobra suskie wraz z księgozbiorem i zbiorem pamiątek historycznych przeszły w ręce Tarnowskich; w czasie II wojny biblioteka uległa częściowemu rozproszeniu i zniszczeniu; jej fragmenty znajdują się w Bibl. Jag. i Bibl. Narod.) cena wywoławcza: 4.800
1305.[WITTE Karol]. Walenty Spektator [pseud.] — Wielka i mała polityka Galicyi. Kraków 1870. Druk. Uniw. Jag. 8, s. [2], 41. brosz. wt. (Zaplamienia okł. Podkreślenia ołówkiem. Uwagi o aktualnościach polityki galicyjskiej autorstwa K.Witte (1814-1878) - literata, wydawcy i pedagoga, red. "Pamiętnika Lit.", rektora gimnazjum kieleckiego a później członka nadzw. Komisji Bibliogr. i Archeolog. oraz Językowej AU w Krakowie) cena wywoławcza: 60
1306.WOLAŃSKI Adam (Tadeusz Soplica) — Wojna polsko-rosyjska 1792 r. T.1-2. Poznań 1922-1924. Wielkop. Księg. Nakł. K.Rzepeckiego. 8, s. 383, tabl. 8; 402, [1], tabl. 14, mapa luzem 1. opr. oryg. ppł. (Brak mapy w t.1. Otarcia i zaplamienia opr., nadpęknięcia w grzbiecie, poza tym stan dobry. T.1: Kampanja koronna, t.2: Kampanja litewska. Indeksy w obu tomach) cena wywoławcza: 180
1307.WORCELL
Henryk — Inne rewiry. Kraków 1979. Wyd. Literackie. 8, s. 175, [2]. brosz., obw.
(Stan dobry. Na karcie przedtyt. odręczna dedykacja autora) cena
wywoławcza: 60
1308.WÓJCIK
Karol — Blaski i nędze piatiletki. Z przedm. A.Krzyżanowskiego. Kraków 1933.
Druk. Czasu. 16d, s. 176. brosz. Wyd. Tow. Ekonomicznego, t.60 (Niewielkie
ubytki tylnej okł., podklejone niewielkie naddarcie karty tyt.) cena
wywoławcza: 60
1309.WYBICKI
Józef — Pamiętniki ... senatora wojewody Królestwa Polskiego. Przemyśl 1883.
Wyd. A.Kaczurba. 8, s. 276. [Bibl. Uniw. Arcydzieł Polskich i Obcych]
[oraz] BRONIKOWSKI Ksawery — Pamiętniki polskie zebrane przez ... T.1-2. Przemyśl 1883-1884. Wyd. A.Kaczurba. 8, s. X, 384; 256. [Bibl. Uniw. Arcydzieł Polskich i Obcych]. razem opr. psk. z epoki (Maliszewski 898 (inne wyd.); Maliszewski 20 (tu szczegółowy wykaz zawartości tytułu drugiego). Opr. otarta, papier nieco pożółkły, wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Praca druga w wyd.II) cena wywoławcza: 320
1310.[WYSOCKI S.O.]. Profesor inżynier Stanisław Odrowąż Wysocki. Warszawa 1932. Nakł. Kom. Uczczenia Zasług ś.p. ... 8, s. 116, [3]. brosz. (Stan dobry. Wydano 1.000 egz., ten nr 748. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 100
1311.WYSPIAŃSKI Stanisław — Achilleis. Sceny dramatyczne. Kraków 1903. Nakł. autora. 8, s. 174, [2]. opr. pł. z epoki (Brak karty przedtyt., okł. nieco otarte, miejscami zaplamienia wewnątrz. Piecz. Podpis własn. Wyd.I) cena wywoławcza: 140
1312.WYSPIAŃSKI
Stan[isław] — Daniel. Kraków 1908. Nakł. rodziny. 8, s. 46, [2]. opr. oryg. pł.
zdob. z zach. okł. brosz. Pisma pośmiertne, [t.] 1 (Stan bardzo dobry. Oprawa z
wykorzystaniem barwnej krajki. Wyd.I samoistne) cena wywoławcza: 220
1313.WYSPIAŃSKI
Stanisław — Wesele. Dramat w 3 aktach. Kraków 1901. Nakł. autora. 8, s. 229.
opr. oryg [?] pł. z zach. okł. brosz. (Niewielkie otarcia krawędzi okł., stan
dobry. Podpis własn. (częściowo zatarty). Wyd.II jednego z najbardziej
znaczących utworów w naszym piśmiennictwie, "należącego do najważniejszych w
procesie kształtowania się zarówno literatury i teatru w Polsce, jak w
ogólniejszym znaczeniu - polskiej świadomości narodowej w XX w." (LPPE). Na
końcu obsada przedstawienia krakowskiego i lwowskiego) cena wywoławcza: 280
1314.WYSZYŃSKI A[ndrej] — Przemówienia sądowe. Warszawa 1953. Książka i Wiedza. 8, s. 662, [2]. opr. oryg. ppł. (Załamania narożnika przedniej okł., wewnątrz stan dobry. Wybór mów sądowych prokuratora generalnego ZSRR - najkrwawszego prokuratora w dziejach Związku Radzieckiego, oskarżyciela w najgłośniejszych procesach politycznych, inicjatora i zwolennika stosowania tortur podczas przesłuchań. Zaw. m.in. mowy z procesu leningradzkich pracowników sądownictwa, procesu o dostawy niekompletnych kombajnów, procesu b. kierownika stacji polarnej na wyspie Wrangla, procesu trockistowsko-zinowjewowskiej centrum terrorystycznego. Ponura postać, ponura lektura) cena wywoławcza: 60