Antykwariat "Rara Avis" w Krakowie

raraavis@raraavis.krakow.pl

ARCHIWUM

Katalog aukcyjny nr 90

Aukcja odbyła się 15 maja 2010

 

Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).

 

 

SZTUKA, RZEMIOSŁO, KOLEKCJONERSTWO

 

1. BANACH Andrzej — Nikifor. Mistrz z Krynicy. Kraków 1957. Wyd. Lit. 16d, s. 123, [1], tabl. 16 opr. oryg. pł., obw. (Otarcia obw., wewnątrz stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 46.-

2. BLUM Helena — Maria Jarema. Życie i twórczość 1908-1958. Kraków 1965. Wyd. Lit. 16d, s. 101, [2], tabl. barwnych 5. opr. oryg. pł., obw. (Stan dobry) cena wywoławcza: 46.-

3. BOJKO Szymon — Polska sztuka plakatu. Początki i rozwój do 1939 r. Warszawa 1971. WAiF. 8 podł., s. 230, [1]. opr. oryg. kart. (Niewielkie uszkodzenie przedniej wyklejki, poza tym stan bardzo dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 80.-

4. BOLLAND A[rnold] — Towaroznawstwo w monografiach. Z.8: Srebro. Oprac. A.Hohenauer. Kraków 1925. Koło Przyjaciół Instyt. Towaroznawczego. 8, s. 30. brosz. (Stan dobry. Nieaktualne pieczęcie. W tekście m.in.: Historia kopalń olkuskich, Otrzymywanie srebra, Zastosowanie srebra, Badanie srebra, Obrót srebrem, Statystyka, Taryfa celna) cena wywoławcza: 48.-

5. FAŁAT Juljan — Pamiętniki. Warszawa 1935. Księg. F.Hoesicka. 16d, s. 209. brosz. (Skrzypek 362. Otarcia okł., niewielkie ubytki grzbietu. Odręczna dedykacja Kazimierza "Togo" Fałata, syna Juliana) cena wywoławcza: 100.-

6. FOURNIER-SARLOVOZE — Les peintres de Stanislas-Auguste II, roi de Pologne. Bacciarelli, Antoine Graff, Norblin de la Gourdaine, Grassi, Alexandre Kucharski, Per Krafft et Bernardo Bellotto, Louis Marteau, Vincent de Lesseur, Daniel Chodowiecki, Joseph Pitschmann. Paris 1907. Libraire de l'Art Ancien et Moderne. 4, s. [2], 170, [1], tabl. 19. opr. pł., okł. brosz. naklejona na oprawę (Otarcia okł., miejscami zażółcenia papieru. Praca dedykowana hr. Mycielskiemu, pośw. nadwornym malarzom Stanisława Augusta Poniatowskiego. Liczne reprod. w tekście) cena wywoławcza: 240.-

7. GROŃSKA Maria — Nowoczesny drzeworyt polski (do 1945 roku). Wrocław 1971. Ossolineum. 8, s. 510, [2], tabl. 6. opr. oryg. pł. (Brak obw., poza tym stan dobry. Obca dedykacja (nagroda za 35-letnią pracę w przemyśle węglowym). Najlepsze w naszym piśmiennictwie opracowanie tematu) cena wywoławcza: 200.-

8. GROŃSKA Maria — Władysław Skoczylas. Wrocław 1966. Ossolineum. 16d, s. 106, [1], tabl. 1. brosz., obw. (Stan dobry. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 44.-

9. GROŃSKA Maria, OCHOŃSKA Maria — Zbiory Pawlikowskich. Katalog. Oprac. ... Pod red. T.Solskiego. Wrocław 1960. Ossolineum. 8, s. 285, [2], portret 1, ilustr. 160. opr. oryg. pł. Katalogi rysunków w zbiorach Biblioteki Zakł. Narod. im. Ossolińskich, t.1 (Okł. nieco zakurzone, wewnątrz stan dobry. Katalog jednego z najbogatszych zbiorów rysunków polskich i obcych zgromadzonych przez Pawlikowskich w Medyce, pochodzących ze spuścizny po Ambrożym Grabowskim, ze zbiorów Lubomirskich, oraz częściowo z nabytków Ossolineum we Wrocławiu. Katalog obejmuje 1.627 pozycji, szczegółowo opracowanych, nierzadko z odniesieniami do literatury lub wcześniejszych miejsc publikacji. Zbiór zawiera rysunki o różnorodnej tematyce, wśród nich zaś szczególnie cenne wczesne prace pejzażowe, dokumentujące setki miejscowości i zabytków Rzeczypospolitej. Równie wartościowy jest zbiór portretów polskich z XVIII i XIX w. Nakład 700 egz.) cena wywoławcza: 120.-

10. HAVARD Henry — Dictionnaire de l'ameublement et de la decoration depuis le XIII siecle jusgu'a nos jours par ... Ouvrage honore des souscriptions [...]. T.1-4. Paris [1887-1890]. Maison Quantin. 4, s. [4], VII, [1], szp. 1150, [2], tabl. 64; [4], szp. 1250, [2], tabl. 64; [4], szp. 1222, [2], tabl. XX; [4], szp. 1638, [2], tabl. 65. opr. psk. z epoki (Opr. miejscami otarta, wewnątrz stan dobry. Ilustr. na tabl. m.in. w chromolitografii, liczne ilustr. w tekście w drzeworycie sztorcowym (t.1: 803 ilustr., t.2: 956 ilustr., t.3: 888 ilustr., t.4: 971 ilustr.). Monumentalne dzieło utrzymane w tradycji encyklopedystów francuskich opracowane w oparciu o badania naukowe, źródła historyczne i archiwa, stanowiące przewodnik po francuskiej sztuce użytkowej, meblarstwie, ceramice, sztuce zdobniczej. Zawiera olbrzymią ilość haseł i terminów w zakresie stylów, manufaktur, rzemieślników, itp. Pozycja nadal użyteczna dla kolekcjonerów ceramiki) cena wywoławcza: 2.000.-

11. [HOROWITZ R.]. Ryszard Horowitz - fotokompozytor. Oprac. graf. L.Majewski. Warszawa [2005?]. Auriga. folio, s. [160]. opr. oryg. kart. (Niewielkie zarysowanie tylnej okł., poza tym stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja artysty. Starannie wydany album ukazujący drogę twórczą jednego z najwybitniejszych twórców współczesnej fotografii reklamowej i artystycznej) cena wywoławcza: 120.-

HUTTEN-CZAPSKI Emeric — Catalogue de la collection des medailles et monnaies polonaises. Cracovie. 4. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Otarcia okł. brosz., wewnątrz stan dobry. Dwa ostatnie tomy jednego z najobszerniejszych katalogów numizmatyki pol.)

12. Vol.4. 1891. Imprim. de W.L.Anczyc & Comp. s. [4], III, [1], 381, [3], LXXI, [5], tabl. 28-40 cena wywoławcza: 240.-

13. Vol.5. 1916. Imprim. de "Czas". s. [4], 125, [3], CLXXII, tabl. 1 cena wywoławcza: 240.-

14. INDEKS artystów plastyków absolwentów i pedagogów wyższych uczelni plastycznych oraz członków ZPAP działających w latach 1939-1996. Wyd.II. Wrocław 1997. Kom. Leksykonu [...]. 4, s. [10], 150. brosz. (Stan dobry) cena wywoławcza: 120.-

15. INWENTARZ muzealny, archiwalny i biblioteczny Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu za rok 1909-1911. Przemyśl 1912. TPN. 8, s. 37, [3]. brosz. (Stan dobry. Piecz. Zaw. wykaz pozyskanych obiektów przez TPN w Przemyślu; układ tematyczny) cena wywoławcza: 48.-

16. IWANEK Witold — Słownik artystów na Śląsku Cieszyńskim. Bytom 1967. Muz. Górnośląskie. 8, s. 175. brosz. Rocznik Muz. Górnośl., Sztuka, z.2 (Stan dobry. Obejmuje 1442 biogramy; indeksy) cena wywoławcza: 120.-

[KATALOGI].

17. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Biuro Wystaw Artystycznych. Plakat do roku 1939 ze zbiorów Biblioteki Głównej ASP w Krakowie. Kraków, X 1972. 8, s. [142], tabl. barwnych 6. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, otarcia okł. Opis ponad 300 plakatów, liczne ilustracje, indeks) cena wywoławcza: 60.-

18. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Gabinet Rycin. Grafika barwna XVIII w. Katalog oprac. E.Budzińska i T.Armółowicz. Warszawa 1964. 8, s. 61, [2], tabl. 14. brosz. (Stan bardzo dobry. Karta tyt. również po franc. Szczegółowy opis 92 sztychów, indeks rytowników i malarzy) cena wywoławcza: 60.-

19. Biuro Wystaw Artystycznych w Krakowie. Maria Jarema. Katalog wystawy. Kraków, XI 1962. 8, s. 77, [2], tabl. 16. brosz., obw. (Stan dobry) cena wywoławcza: 64.-

20. Biuro Wystaw Artystycznych. Wystawa fotografiki "Człowiek i dzieło XX-lecia". Wrocław, V 1965. 16d, s. [32]. brosz. (Stan dobry. Wykaz 81 prac. Liczne ilustr.) cena wywoławcza: 60.-

21. Biuro Wystaw Artystycznych. Adam Marczyński. Malarstwo. Łódź, VI 1974. 4, s. [12], ilustr. 22. brosz. (Stan dobry) cena wywoławcza: 60.-

22. Biuro Wystaw Artystycznych. Kazimierz Mikulski. Malarstwo. Łódź, IV 1975. 4, s. [18], ilustr. 29. brosz. (Stan bardzo dobry. Wystawę prezentowano w Salonie Sztuki Wsp.) cena wywoławcza: 70.-

23. Biuro Wystaw Artystycznych. Andrzej Dudziński. Rysunek. Łódź, III 1976. 8, s. [15]. brosz. (Stan dobry. Wstęp R.M.Grońskiego, ilustracje. Wystawę prezentowano w Galerii Bałuckiej) cena wywoławcza: 40.-

24. Biuro Wystaw Artystycznych. Jan Berdyszak. Modele, malarstwo, rzeźba, grafika. Łódź, II 1976. 4, s. [20], ilustr. 13. brosz. (Stan bardzo dobry. Wystawę prezentowano w Ośr. Propagandy Sztuki) cena wywoławcza: 60.-

25. Biuro Wystaw Artystycznych. Łódź Kaliska. Performens und Teater. 10 lat Łodzi Kaliskiej. Wrocław, VII-VIII 1989. 4, s. 10, [1]. brosz. (Okł. nieco otarte, stan dobry. Zdjęcia z akcji Łodzi Kaliskiej, rysunki. Wystawę prezentowano w Galerii Awangarda) cena wywoławcza: 60.-

26. Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Ogólnopolska Wystawa Młodej Plastyki pod hasłem "Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi". Malarstwo, rzeźba, grafika. Warszawa, VII-IX 1955. 8, s. 47, tabl. 24. brosz. (Stan bardzo dobry. Katalog jednej z najważniejszych wystaw polskiej powojennej sztuki współczesnej zorganizowanej w warszawskim Arsenale z okazji V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Wystawa była przełomowym wydarzeniem w historii polskiej plastyki powojennej; właśnie tu dokonano pierwszej, na dodatek udanej próby przełamania obowiązujących kanonów sztuki socrealistycznej. Debiutujący w Arsenale artyści stali się z czasem najwybitniejszymi współczesnymi polskimi malarzami) cena wywoławcza: 200.-

27. Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Wystawa obrazów. Kraków XI-XII 1955. 8, leporello, s. [14]. brosz. (Otarcia, niewielkie zaplamienia. Katalog wystawy Grupy Krakowskiej. Zaprezentowano prace T.Brzozowskiego, M.Jaremy, T.Kantora, J.Maziarskiej, K.Mikulskiego, J.Nowosielskiego, E.Rosenstein, J.Skarżyńskiego i J.Sterna) cena wywoławcza: 60.-

28. Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Warszawa. Wystawa Spółdzielni Artystów Plastyków "Ład", XXX. Warszawa [1956]. 8, s. 41, [1], ilustr. 75. brosz. (Podklejenia taśmą, otarcia okł. Zapiski na przedniej okł. Piecz. Zaw. wstęp J.Grabowskiego, wybraną bibliografię, wykaz 353 eksponatów) cena wywoławcza: 80.-

29. Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Czesław Rzepiński. Wystawa malarstwa i rysunku. Warszawa, III 1960. 8, s. [22], tabl. 9. brosz., obw. (Niewielkie naddarcia krawędzi obw., stan dobry. Odręczna dedykacja artysty) cena wywoławcza: 60.-

30. Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Łódź. Wystawa malarstwa Wacława Taranczewskiego. Łódź, X 1960. 8, s. [15]. brosz. (Stan dobry. Wykaz prac prezentowanych w łódzkim Ośr. Propagandy Sztuki poprzedzony wstępem biograficznym) cena wywoławcza: 60.-

31. Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Katalog wystawy Czesława Rzepińskiego. Kraków 1961. 16d, s. 25, [5], tabl. 6. brosz., obw. (Obw. nieco pożółkła, wewnątrz stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 80.-

32. Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Jerzy Tchórzewski. Malarstwo. Warszawa, IV 1969. 8, s. [24]. brosz. (Stan dobry. Reprod. w tekście) cena wywoławcza: 48.-

33. Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Jonasz Stern. Wystawa monograficzna. Warszawa, IX 1983. 8, s. [24], tabl. 18. brosz., obw. (Stan dobry. Wystawę prezentowano następnie w Poznaniu i Wrocławiu) cena wywoławcza: 60.-

34. DESA, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Awangarda artystyczna z kręgu KPP. Wystawa Grupy Krakowskiej 1932-1937. Katalog, cz.1. Kraków, V-VI 1979. 8, s. 81, [1]. brosz. (Niewielkie zaplamienie tylnej okł., stan dobry. Zaw. wstęp historyczny, katalog wystawionych prac, kalendarium Grupy Krakowskiej. Zaprezentowano prace m.in. S.Blondera, M.Jaremy, L.Lewickiego, A.Marczyńskiego, J.Sterna. Cz.2 katalogu zawierała ilustracje) cena wywoławcza: 48.-

35. Galeria Krzysztofory. [Jerzy] Bereś. Nowa treść. New Contents. Wystawa. Exhibition. Kraków, XI-XII 1986. 8, s. 20, [1]. brosz. (Stan dobry. Zaw. autorski opis happeningu "Spór o wartości najwyższe", ilustr. autora) cena wywoławcza: 60.-

36. [Galerie de] Piotr Dmochowski. [Zdzisław] Beksinski. Paris, IX 1985. 4, s. [32]. brosz. (Okł. nieco zakurzona, poza tym stan bardzo dobry. Katalog paryskiej wystawy prac Z.Beksińskiego) cena wywoławcza: 80.-

37. Galerie Vytvarného Umeni v Ostrave, Centrum Sztuki w Bytomiu. Andrzej Urbanowicz. Obrazy. 8 podł., s. 23. brosz. (Stan bardzo dobry. Tekst po czesku i ang.) cena wywoławcza: 60.-

38. Stowarzyszenie Artystyczne "Grupa Krakowska". Galeria Krzysztofory. Julian Jończyk. Kraków, V-VI 1974. 8 podł., k. [5]. brosz. (Stan dobry. Na okł. odręczny podpis artysty i kolejny numer (40/200). Wewnątrz cztery prace artysty: trzy autoportrety i "Przemiana znaczeń" - wszystkie sygn. ołówkiem) cena wywoławcza: 120.-

39. Stowarzyszenie Artystyczne "Grupa Krakowska". Galeria Krzysztofory. Janina Kraupe. Malarstwo rysunek 1981-1985. Kraków, V-VI 1985. 8, s. [12], tabl. 2. brosz. (Stan bardzo dobry. Nakł. 400 egz., ten nr 162. Na wewnętrznej stronie tylnej okł. wklejona oryginalna grafika (wym. ca 19x13 cm) autorki: "Transmutacje XIII", 44/100 1985, sygn. pod kompozycją) cena wywoławcza: 140.-

40. Hotel Bazar. Wojciech Kossak. Wystawa jubileuszowa dla uczczenia 60-lecia pracy malarskiej Wojciecha Kossaka. Poznań, II-III 1937. 8, s. 15, [1], tabl. 4. brosz. (Okł. nieco zakurzona i zaplamiona, mimo to stan dobry) cena wywoławcza: 60.-

41. [Lesser A.]. Katalog obrazów Alexandra Lessera. Warszawa [cenz. 1885]. Druk. K.Kowalewskiego. 16d, s. 8. brosz. wt. (Stan dobry. Spis 195 obrazów, częściowo oferowanych do sprzedaży, z podaniem cen) cena wywoławcza: 40.-

42. Mostra delle stampe polacche. La xilografia contemporanea in Polonia di Alessandro Koltonski. Edito per la ... raccolte da l'Eroica nelle sale del "Convegno". Milano, VI 1924. 16d, s. 14, [1]. brosz. (Stan dobry. Piecz. Katalog mediolańskiej wystawy współczesnego drzeworytu polskiego. Na okł. reprod. drzeworytu W.Skoczylasa "Łowy", wewnątrz oryginalna odbitka "Św. Sebastiana" tegoż artysty) cena wywoławcza: 440.-

43. Museum Bochum, Muzeum Narodowe w Warszawie. Tadeusz Makowski (1882-1932). Bochum, VII 1990; Warszawa 1991. 8, s. 189. brosz. (Stan bardzo dobry. Obszerny, starannie wydany katalog pierwszej retrospektywnej prezentacji dzieł T.Makowskiego w Europie Zach. Na wystawie pokazano 182 prace malarskie i rysunkowe, obrazujące kolejne etapy twórczości artysty: od symbolizmu, przez kubizm i prymitywizujące malarstwo rodzajowe, do ostatniej, dojrzałej i najbardziej znanej twórczości przełomu lat 1920/1930. Katalog poprzedzony jest kilkoma opracowaniami na temat artysty oraz obszernym, szczegółowym kalendarium jego życia i pracy. Tekst po pol. i niem. Blisko 180 reprod. w tekście) cena wywoławcza: 200.-

44. Muzeum Historyczne m. st. Warszawy, Saskie Krajowe Archiwum Główne w Dreźnie. Varsaviana w zbiorach drezdeńskich. Katalog planów i widoków Warszawy oraz rysunków architektonicznych budowli warszawskich okresu saskiego. Warszawa, IX-XII 1965. 8, s. 121, [7], ilustr. 32. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Piecz. Opis blisko 350 obiektów) cena wywoławcza: 60.-

45. Muzeum Historyczne w Warszawie. Warszawa w obrazach i rysunkach XIX wieku. Katalog zbiorów ... [Oprac.] I.Tessaro. Warszawa 1957. Centrala Wydawnicza Druków. 8, s. 86, [1], tabl. 16. brosz. (Niewielkie naddarcie przedniej okł. i karty tyt., stan dobry. Szczegółowy opis 121 widoków Warszawy wykonanych w XIX w. Obejmuje obrazy olejne, akwarele i rysunki opatrzone często obszernymi komentarzami na temat ich treści. Na końcu 33 biogramy najważniejszych malarzy - twórców widoków Warszawy) cena wywoławcza: 60.-

46. Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego. Katalog dzieł Leona Wyczółkowskiego znajdujących się w zbiorach ... W setną rocznicę urodzin 1852-1952. Oprac. A.Borucka. Bydgoszcz 1952. 8, s. 111, [2], tabl. 27. brosz. (Stan dobry. Piecz. Opis blisko 500 obiektów) cena wywoławcza: 60.-

47. Muzeum Miejskie w Bydgoszczy. Dzieła Leona Wyczółkowskiego. Wystawa zorganizowana pod protektoratem Pana Ministra Wyznań Religijnych [...] Wojciecha Świętosławskiego otwarta w 85 rocznicę urodzin artysty. Bydgoszcz 1937. 8, s. 15, tabl. 8. brosz. (Stan bardzo dobry. Pierwszy, tymczasowy katalog zbioru przekazanego muzeum przez wdowę po artyście) cena wywoławcza: 100.-

48. Muzeum Narodowe w Krakowie. Stanisław Ignacy Witkiewicz. Twórczość plastyczna. Katalog wystawy. Kraków 1966. 8, s. 125, [6], tabl. 16. brosz. (Narożniki okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry. Opis 261 rysunków i obrazów. Indeks) cena wywoławcza: 80.-

49. Muzeum Narodowe w Warszawie. Tadeusz Makowski (1882-1932). Malarstwo, rysunki, grafika. Warszawa 1960. Arkady. 8, s. 234, [1], tabl. 24. brosz., obw. (Obw. nieco otarta, grzbiet obw. podklejony, stan dobry. Katalog obejmuje ponad 1.100 obiektów w działach: Obrazy olejne (315), Akwarele i rysunki (696), Grafika (85), Varia (9). Dołączone zaproszenie na wernisaż wystawy) cena wywoławcza: 80.-

50. Muzeum Narodowe w Warszawie. Od Młodej Polski do naszych dni. Katalog wystawy plakatu. Warszawa 1966. 16d podł., s. 165, [1], tabl. 32. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Szczegółowy opis 468 plakatów) cena wywoławcza: 60.-

51. Muzeum Narodowe w Warszawie. Ferdynand Ruszczyc 1870-1936. Pamiętnik wystawy. Warszawa 1966. 8, s. 145, [2], tabl. 41. opr. oryg. pł. (Stan bardzo dobry. Praca zbiorowa zawierająca m.in.: S.Lorenz - Słowo wstępne; J.Ruszczycowa - Źródła twórczości artysty, Sprawozdanie z wystawy; K.Mytarewa - W Petersburgu, Z materiałów archiwalnych; P.Krakowski - O symbolizmie w pejzażach F.Ruszczyca; E.Szwankowski - Inscenizator i scenograf; I.Kołoszyńska - Wydział Sztuk Pięknych USB w Wilnie oraz obszerne wspomnienia o Ruszczycu. Praca zawiera cenny zbiór fotografii prac artysty i zdjęć archiwalnych związanych z historią jego życia i twórczości) cena wywoławcza: 80.-

52. Muzeum Narodowe w Warszawie. Eugeniusz Eibisch. Obrazy olejne, rysunki. Warszawa, V-VI 1967. 8 podł., s. 66, [1], tabl. barwnych 36, ilustr. 126. brosz., obw. (Obw. otarta, nieco naddarta, wewnątrz stan dobry. Nieliczne pokreślenia ołówkiem) cena wywoławcza: 80.-

53. Muzeum Narodowe w Warszawie. Muzeum im. Xawerego Dunikowskiego. Xawery Dunikowski. Rzeźby, obrazy, rysunki. Katalog. Oprac. A.Kodurowa. Warszawa 1975. 8, s. 201, [2], ilustr. 178 + 14. opr. oryg. pł., obw. (Stan dobry. Opis blisko 1.000 obiektów) cena wywoławcza: 120.-

54. Muzeum Narodowe w Warszawie. Tymon Niesiołowski 1882-1965. Katalog wystawy. Warszawa, X-XI 1982. 8, s. 87, [1], ilustr. 104. brosz. (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 70.-

55. Muzeum Narodowe w Warszawie. Marek Włodarski (Henryk Streng) 1903-1960. Wystawa monograficzna. Warszawa, XII 1981-I 1982. 8, s. 132, [4], tabl. 45. brosz. (Stan dobry) cena wywoławcza: 60.-

56. Muzeum Narodowe w Warszawie. Jacek Mierzejewski 1883-1925. Katalog wystawy monograficznej. Warszawa, V-VI 1989. 8, s. 112, tabl. 8. brosz. (Stan dobry. Opis blisko 300 obiektów, liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 60.-

57. Muzeum Narodowe w Warszawie. Tadeusz Brzozowski 1918-1987. Red. nauk. A.Żakiewicz. Warszawa 1997. 4, s. 312, [7]. brosz. (Stan dobry. Obszerny katalog dużej wystawy retrospektywnej artysty. Liczne reprod. w tekście, teksty krytyczne i wspomnieniowe, biografia, bibliografia, kalendaria. Wystawę prezentowano w Warszawie, Zakopanem, Wrocławiu i Krakowie) cena wywoławcza: 120.-

58. Muzeum Narodowe we Wrocławiu. [Józef] Gielniak. Wrocław 1975. 4, tabl. 5. oryg. teka kart. (Niewielkie otarcia teki, stan dobry. Zaw. krótki tekst M.Hermansdorfera, wykaz 48 prac, reprodukcje 5 linorytów na tablicach. Wystawę zorganizowano w ramach akcji "Dolny Śląsk w panoramie XXX-lecia PRL") cena wywoławcza: 60.-

59. Muzeum Śląskie we Wrocławiu. Władysław Ślewiński 1854-1918. Katalog wystawy. Wrocław 1958. 16d, s. 6, [1]. brosz. (Stan dobry. Opis 26 obrazów) cena wywoławcza: 40.-

60. Muzeum Świętokrzyskie w Kielcach. Józef Szermentowski 1833-1876. Katalog wystawy. Oprac. I.Jakimowicz. Warszawa 1969. WAiF. 8, s. 88, [2], ilustr. 40. brosz. (Okł. nieco zakurzona, stan dobry. Zapiski na przedniej okł. Obszerny wstęp, szczegółowe opisy 66 obrazów olejnych i 42 rysunków i akwareli) cena wywoławcza: 64.-

61. Muzeum Świętokrzyskie w Kielcach. Zbiory malarstwa polskiego. Katalog. Oprac. B.Modrzejewska i A.Oborny. Warszawa 1971. Arkady. 8, s. 90, ilustr. 121, tabl. barwnych 8, opr. oryg. pł., obw. (Otarcia i niewielkie załamania obw., stan dobry. Starannie wydany katalog zbiorów malarstwa polskiego od XVIII do XX w. z Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach. Zawiera szczegółowy opis 279 obrazów poprzedzony obszernymi biografiami malarzy) cena wywoławcza: 80.-

62. Muzeum Techniczno-Przemysłowe. Wystawa plakatów. Przewodnik dla zwiedzających, poparty uwagami o rozwoju sztuki plakatowej w poszczególnych krajach i charakterystyką wybitniejszych artystów plakatowych. Kraków 1898. Druk. A.Słomskiego. 8, s. 63. opr. wsp. pł. (Stan bardzo dobry. Katalog pierwszej w historii wystawy plakatu na ziemiach polskich. W dziale "Nasze plakaty" omówiono prace T.Axentowicza, J.Kossaka, A.Kotowicza, Kranikowskiego, P.Laskowskiego, K.Mańkowskiego, W.Pagacza, P.Stachiewicza i kilka anonimowych. Katalog jest "zaopatrzony w szczegółowe objaśnienia, życiorysy artystów oraz krótki zarys rozwoju sztuki plakatowej w każdym kraju" (S.Bojko "Polska sztuka plakatu", War. 1971, s. 15). Organizatorem wystawy i autorem katalogu był dyrektor Muzeum Techn.-Przem. Jan Wdowiszewski. Rzadkie) cena wywoławcza: 180.-

63. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Władysław Skoczylas. Katalog wystawy. Wieliczka, V-VI 1976. 8, s. 11, [1] + k. [1] luzem, ilustr. 13. brosz. (Stan dobry. Wstęp K.Paluch, wykaz 146 prac) cena wywoławcza: 40.-

64. Norrköpings Museum. Naiv konst fran Polen. Norrköping, IX-XI 1969. 4, s. 26. brosz. (Stan dobry. Katalog wystawy polskiej sztuki naiwnej prezentowanej w Szwecji w Norrköping, a następnie w Varberg i Södertälje. Ilustr. w tekście. Okł. W.Świerzego) cena wywoławcza: 70.-

65. Powszechna Wystawa Krajowa we Lwowie. Wystawa Sztuki Polskiej od roku 1764-1886. Katalog ... [Oprac.] Jan Bołoz Antoniewicz. Z 75 illustr. Lwów 1894. Dyr. Powsz. Wystawy Krajowej. 16d, s. VIII, 360, tabl. 28. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Podklejone nadpęknięcie grzbietu, niewielkie otarcia okł., miejscami zażółcenia okł. brosz. Podpisy własn., ślepy tłok herald. Katalog wielkiej wystawy malarstwa polskiego we Lwowie, zaw. opis 1.539 obiektów i biogramy artystów. Tytuł okł.: "Katalog illustrowany Wystawy Sztuki Polskiej od roku 1764-1886") cena wywoławcza: 280.-

66. Salon Czesława Garlińskiego. Przegląd Młodej Sztuki. Pamiętnik ... obejmujący działalność od kwietnia roku 1922 do maja roku 1925. Ozdobiony 24 ilustr. Warszawa 1925. 16d, s. 64. opr. pł. z epoki (Stan dobry. Wydano 500 egz., ten nr 76. Reprod. obrazów m.in.:T.Czyżewskiego, F.Jabłczyńskiego, J.Mierzejewskiego, T.Niesiołowskiego, Z.Stryjeńskiej) cena wywoławcza: 120.-

67. YIVO Institute for Jewish Research, New York, Żydowski Instytut Historyczny In-B w Warszawie. Plakat żydowski w II Rzeczypospolitej. Katalog wystawy. Warszawa, I 1999. 4, s. 23, [1]. brosz. (Stan dobry. Opis blisko 150 obiektów, ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 36.-

68. Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana. Katalog I. wystawy .... Kraków 1902. Muz. Narod. 8, s. 31, [2]. brosz. (Zażółcenia okł., załamania narożników kart. Egz. nierozcięty. Opis ponad 200 obiektów (wyroby z drewna, stroje, hafty, ceramika, pisanki, kilimy, skrzynie, detale architektoniczne, meble, biżuteria). Okładka zdobiona motywami ludowymi reprodukowana w: J.Sowiński "Sztuka typograficzna Młodej Polski", Wr. 1982, ilustr. 47) cena wywoławcza: 48.-

69. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Katalog wystawy Sto lat malarstwa polskiego 1800-1900 (dzieła artystów nieżyjących). Oprac. F.Klein. Z 40 ilustr. Kraków 1929. Nakł. Kom. Wystawy. 8, s. XI, [1], 74, [1] + s. [8 - rekl.], tabl. 20. brosz. (Niewielkie załamania narożników, stan dobry. Opis 318 prac wraz z krótkimi biografiami 108 artystów) cena wywoławcza: 80.-

70. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Teodor Axentowicz 1859-1938. Katalog wystawy pośmiertnej. Kraków, XII 1938-II 1939. 8, s. 20, tabl. 8. brosz. (Okł. pożółkła, niewielkie zabrudzenie karty tyt.) cena wywoławcza: 48.-

71. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Katalog wystawy Czesława Rzepińskiego. Kraków 1961. 8, s. 25, [3], tabl. 9. brosz. (Okł. nieco zakurzona. Odręczna dedykacja artysty) cena wywoławcza: 80.-

72. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Zbiorowa wystawa dzieł Leona Chwistka. Kraków, IX 1971. 16d podł., s. 56. brosz. (Okł. nieco pożółkła, stan dobry. Katalog oprac. Z.Sołtysowa. Wyd. 200 egz. Wystawiono 237 prac (w tym wiele o charakterze formistycznym). Liczne ilustr. Tytuł okł.: "Leon Chwistek 1884-1944") cena wywoławcza: 80.-

73. Towarzystwo Szerzenia Sztuki Polskiej wśród Obcych. Polish Art. Old Folk-Woodcuts, Modern Graphic Art, Woolen and Linen Textiles. With 16 illustr. By M.Treter. Warsaw 1936. Publ. by "TOSSPO". 8, s. 36, tabl. 8. brosz. Reprint from the official catalogue of Polish exhibition in Victoria and Albert Museum in London [...] (Załamania pierwszych kart, poza tym stan bardzo dobry. Artykuły dot. dawnego polskiego drzeworytu ludowego, wełnianych i lnianych tkanin, wykaz wystaw organizowanych przez Tow. Szerzenia Sztuki Pol. Na okł. reprod. drzeworytu W.Skoczylasa) cena wywoławcza: 100.-

74. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Salon doroczny 1921/2. Warszawa, XII 1921-I 1922. 16d, s. [28]. brosz. (Stan dobry. Odnotowuje 337 prac 176 artystów) cena wywoławcza: 40.-

75. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Przewodnik 65: Wojciech Gerson i jego uczniowie. Warszawa, lato 1931. 8, s. 35, [1], tabl. 1. brosz. (Stan dobry) cena wywoławcza: 60.-

76. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Henryk Siemiradzki 1843-1902. Warszawa, lato 1939. 8, s. 23, tabl. 13. brosz. (Okł. nieco zaplamione, wewnątrz stan bardzo dobry. Wstęp J.Puciatej-Pawłowskiej) cena wywoławcza: 50.-

77. Vereniging Nederland-Polen, Amsterdam. Catalogus tentoonstelling van werken van de Poolse Graficus Tadeusz Kulisiewicz onder bescherming van de in De Haag geaccrediteerde Poolse Gezant Zijne Excellentie Tadeusz Findzinski. Georganiseerd door de ... Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, X-XI 1952. 8, s. [47]. brosz. (Podklejone załamanie narożnika przedniej okł., wewnątrz stan dobry. Zaprezentowano 100 prac (drzeworytów i rysunków), wiele z nich reprodukowano) cena wywoławcza: 80.-

78. Wiener Kunsthalle. Ausstellung polnische Graphik. Wien, I 1949. 8, s. 31, [1]. brosz. (Stan bardzo dobry. Tekst wstępny O.Swobody, reprod. w tekście, wykaz 164 wystawionych prac) cena wywoławcza: 60.-

* * *

79. KOPERA Feliks — Malarstwo w Polsce XIX i XX wieku. Z 556 ryc. w tekście i 103 tabl. [...]. Kraków 1929. Nakł. Druk. Narod. 4, s. XII, 572, tabl. 103. opr. oryg. pł. Dzieje malarstwa w Polsce, cz.3 (Blok poluźniony, poza tym stan dobry. Jedno z najobszerniejszych opracowań tematu) cena wywoławcza: 480.-

80. KOSSAK W[ojciech], STYKA Jan — Bitwa pod Racławicami dnia 4 kwietnia 1794. Malowali ... Lwów 1894. Księg. Jakubowskiego i Zadurowicza. 16d podł., s. 16, tabl. 8. brosz. (Naddarcia tylnej okł., niewielkie zaplamienia przedniej. Tytuł okł.: "Racławice 1794-1894". Na tabl. reprodukcje panoramy racławickiej) cena wywoławcza: 100.-

81. KOZAKIEWICZ Stefan — Warszawskie wystawy sztuk pięknych w latach 1819-1845. Oprac. .... Wrocław 1952. Ossolineum. 8, s. XXXVI, 420, tabl. 64. brosz. Źródła do dziejów sztuki polskiej, t.1 (Niewielki ubytek grzbietu, stan dobry. Najobszerniejsze opracowanie źródłowe warszawskiego życia artystycznego w l. 1819-1845, wzbogacone obszernymi materiałami przedruków katalogów oraz innych publikacji związanych z wystawami w 1819, 1821, 1823, 1825, 1828, 1836, 1838, 1841 i 1845. Fundamentalna praca do dziejów sztuki polskiej w 1 poł. XIX w.) cena wywoławcza: 150.-

82. KOZIŃSKI Jerzy — Fotografia krakowska w latach 1840-1914. Zarys historii. Kraków 1978. Wyd. Literackie, Tow. Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. 16d, s. 206. brosz. Kraków dawniej i dziś, nr 20 (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora ("nieznanemu nabywcy"). Ponad 60 ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 60.-

83. LOREC Zygmunt — Batik. Cz.1. Warszawa 1922. Zakł. Graf. T-wa B.A.Bukaty. 8, s. [2], 152. opr. wsp. pł. (Papier pożółkły, podklejenia niektórych kart. Zapiski ołówkiem. Maszynopis powiel. Więcej nie wyszło. Podręcznik zdobienia tkanin techniką batiku, napisany przez malarza i grafika Z.Loreca (1891-1963), powielony na tanim papierze, w niewielkim nakładzie, jako skrypt do wykładów artysty w warszawskiej Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych. Rzadkie) cena wywoławcza: 120.-

84. ŁOSKI Józef — Ryciny Jeremiasza Falcka. Warszawa 1880 [właśc. 1881]. Nakł. wydawcy. folio, s. [48], tabl. 30. opr. pł. zdob. z epoki (Niewielkie miejscowe zażółcenia papieru, poza tym stan bardzo dobry. Piecz. Na początku karta tyt.: "Ryciny polskich i obcych rytowników XVI, XII i XVII wieku" (wg Estreichera (E.6, 476) ukazało się 13 zeszytów, z których każdy zawierał 4 k. i 6 ryc.). Na kolejnych kartach: wstęp J.Łoskiego, biogram Jeremiasza Falcka, wykaz "Ryciny historyczne polskie Jeremiasza Falcka", frontispis "Ryciny Jeremiasza Falcka", reprodukcje 41 portretów, kart tytułowych i innych rycin Falcka na 47 planszach, objaśnienia tablic (m.in. opis bram Gdańska, życiorysy osób portretowanych: M.Kopernika, Władysława IV, Marii Ludwiki Gonzagi, B.Radziwiłła, J.Lubomirskiego, M.Łubieńskiego, J.Tyszkiewicza, W.Leszczyńskiego, Ł.Opalińskiego, J.Ossolińskiego, J.Heweliusza i innych). Tablice wykonano w technice fotodruku ("Fotodruki w małej liczbie egzemplarzy" - Estreicher). Bardzo rzadkie) cena wywoławcza: 1.200.-

85. [MAKOWSKI T.]. Tadeusz Makowski 1882-1932. Warszawa 1957. Państw. Inst. Sztuki. 8, s. 85, [1], tabl. 16. brosz. Odb. ze "Sztuki i Krytyki" (Stan dobry. Zaw. fragmenty "Pamiętnika" T.Makowskiego oraz artykuły W.Jaworskiej i J.Starzyńskiego) cena wywoławcza: 60.-

86. MALARSTWO polskie w kartkach pocztowych. Katalog 1. Kraków [1909]. Wyd. Księgarni J.Czerneckiego. 16d, s. 56. brosz. (Niewielkie ubytki grzbietu, wewnątrz stan bardzo dobry. Spis 100 pocztówek i ich czarno-białe reprodukcje. Jeden z dwóch katalogów pocztówkowych J.Czerneckiego (drugi ukazał się w 1910)) cena wywoławcza: 120.-

87. [MALINA Marian]. Grafika (sucha igła) "Lenin". [lata 50. XX w.?] (Odbitka form. 27x24,5 na ark. 31,2x28,1 cm. Portret wodza rewolucji, z prawej tekst: "Lenin żyje wszędzie gdzie istnieją rewolucjoniści". Pod kompozycją sygn. ołówkiem: "Suchoryt 'Lenin'" i "M.Malina". Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 180.-

88. [MALINA Marian]. Rysunek propagandowy "Liberalizm". [lata 50. XX w.] (Niesygnowany rysunek tuszem, podmalowany gwaszem, na ark. 35,5x25,3 cm. Elegancki kapitalista, w kapeluszu, z cygarem w ustach, na tle amerykańskich wieżowców. Wokół rozrzucone ciała biedoty, także czarnoskórej. Stan dobry) cena wywoławcza: 100.-

89. [MALINA Marian]. Szkicownik-notatnik artysty z końca lat 50. i pocz. 60. XX w. (Brulion form, 20,5x14,5 cm, k. [79], w tym 15 czystych, opr. oryg. ppł. Na końcu dodatkowo 3 karty luzem. Na przedniej wyklejce odręcznie ołówkiem "Notatki. Marian Malina". Zeszyt zawiera m.in. notatki o oglądanych wystawach i uwagi dotyczące planowanych prac. Najwięcej miejsca zajmują większe i mniejsze szkice wykonane ołówkiem, piórkiem, pędzlem (tusz) - w sumie 219 rysunków, w tym 15 całostronicowych. Wiele z nich stanowi szkice do zrealizowanych dzieł (np. "Postać w ruchu", "Leżąca", "Arlekin"). Przy niektórych rysunkach uwagi: "tło cięte cienkim dłutem, reszta grubym, niektóre miejsca białe", "portret rodzinny malowany srebrno, może kremowo, gdzieś akcent różowy, cynobrowy". Niektóre prace wycięte i naklejone na karty brulionu. Otarcia okładek, poza tym stan dobry

M.Malina (1922-1985) - malarz i grafik, uczeń J.Fedkowicza i K.Srzednickiego w krakowskiej ASP, tworzył głównie w technice drzeworytu i monotypii, a także cellografii) cena wywoławcza: 700.-

90. MICIŃSKA Anna — Władysław Hasior. Warszawa 1983. Arkady. 8, s. 118, [2]. opr. oryg. pł., obw. (Stan bardzo dobry. Na karcie tyt. odręczna dedykacja artysty.-

W.Hasior (1928-1999) - artysta rzeźbiarz, scenograf, malarz, autor licznych pomników i rzeźb plenerowych) cena wywoławcza: 100.-

91. MUSZANKA Danuta — Litografia Leona Wyczółkowskiego. Wrocław-Kraków 1958. Ossolineum. 8, s. 108, tabl. 24. opr. oryg. pł., obw. (Obw. nieco zakurzona, z ubytkiem, wewnątrz stan bardzo dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 120.-

92. MUZEA gminy miasta Lwowa. Lwów 1929. Nakł. Gminy. 4, s. 107, tabl. luzem 100. oryg. teczka kart. (Otarcia i odbarwienia teki, niewielkie zaplamienia karty tyt., poza tym wewnątrz stan dobry. Część tekstowa nierozcięta. Ślepy tłok "Inż. arch. J. Dietz d'Arma" (1902-1972 - śląski architekt okresu modernizmu). Wydano 1.000 egz., ten nr 975. Dokumentacja fotograficzna najcenniejszych obiektów zgromadzonych w lwowskich muzeach. Oprac. A.Czołowski, K.Badecki, R.Mękicki i in.) cena wywoławcza: 300.-

93. OPAŁEK Mieczysław — Litografia lwowska 1822-1860. Wrocław-Kraków 1958. Ossolineum. 8, s. 107, [1]. brosz. (Stan bardzo dobry. Zaw. m.in. wykaz litografów wraz z omówieniem ich twórczości, indeksy) cena wywoławcza: 60.-

94. OPAŁEK Mieczysław — Pamiątkowe odznaki i medale polskie z r. 1914/15. Z rys. autora. Kraków, 1 XII 1915. Nakł. Centr. Biura Wyd. NKN. 16d, s. 24. brosz.

[oraz] tenże — Pamiątki polskie 1914-1915. Z.2: Odznaki, medale, plakiety, pierścionki. Kraków, 1 III 1916. Druk. W.L.Anczyca i Sp. 16d, s. 27. brosz.

[oraz] tenże — Pamiątki polskie 1914-1915. Z.3: Odznaki, medale, plakiety. Kraków, 1 VIII 1916. Nakł. Centr. Biura Wyd. NKN. 16d, s. 79, tabl. 3. brosz. (NKN 20. Brak okł. z.2, otarcia i zaplamienie okł. z. 1 i 3. Podkreślenia w z.3. Ilustr. w tekście. Do kompletu brak z.4 pośw. odznakom obrońców Lwowa) cena wywoławcza: 360.-

95. PODLACHA Władysław — Historya malarstwa polskiego. T.1: Od średniowiecza do wieku XVIII-go. Z.1-3. Lwów [1917?]. Nakł. własnym. 4, s. [2], 120, tabl. 19. brosz. (Stan dobry. Kontynuacja dziewięciotomowej "Historyi malarstwa" H.MacFalla. Z planowanego tomu ukazały się jedynie trzy pierwsze zeszyty zawierające część pierwszego rozdziału "Malarstwo średniowieczne" autorstwa W.Podlachy) cena wywoławcza: 220.-

96. POPLATEK Jan, PASZENDA Jerzy — Słownik jezuitów artystów. Kraków 1972. Wyd. Apostolstwa Modlitwy. 8, s. 298, [1], tabl. 1. opr. oryg. pł. (Brak obw., poza tym stan bardzo dobry. Słownik biograficzny jezuitów artystów działających na terenie prowincji polskiej od 1564 (sprowadzenie jezuitów do Polski) do 1773 (kasata zakonu jezuitów). Obejmuje ok. 360 nazwisk architektów, budowniczych, malarzy, rzeźbiarzy, sztukatorów, ślusarzy, ludwisarzy, konwisarzy, cieśli, stolarzy i dekoratorów. Swym zasięgiem, ograniczonym do prowincji polskiej jezuitów, pokrywa się zasadniczo z obszarem ówczesnej Rzeczypospolitej, czyli obejmuje Polskę, Litwę, Białą Ruś, Ukrainę, Prusy, Inflanty oraz - poza granicami Rzeczypospolitej - Siedmiogród, który przez pewien czas był częścią prowincji polskiej jezuitów) cena wywoławcza: 80.-

PREMIE Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. (Pod lub obok tytułu nadruk "Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie Członkom swoim za rok [...]" (lub podobny))

97. [1863]. Leonard Straszyński "Zosia". Akwaforta 36,9x28,6 na ark. 71,8x55,7 cm (Płytę rytował H.Droehmer. Pod kompozycją stosowny fragment "Pana Tadeusza" A.Mickiewicza. Marginesy nieco zakurzone, miejscami zażółcenia papieru) cena wywoławcza: 220.-

98. [1870]. Juliusz Kossak "Mohort przedstawia stadninę xięciu Józefowi Poniatowskiemu". Akwaforta 32x54,3 na ark. 51x62,8 cm (Płytę rytował H.Redlich, rycinę odbito w firmie F.Kargla w Wiedniu. Na dolnym marginesie sucha pieczęć dyrekcji TPSP. Obraz pochodził z kolekcji Eugenii z Larischów (Larissów) Januszkiewiczowej. Niewielkie zaplamienie prawego marginesu, załamanie górnego narożnika, stan dobry) cena wywoławcza: 320.-

99. [1879/1880]. Alexander Kotsis "Wycieczka w Tatry". Chromolitografia 44,7x75,1 na ark. 45,7x76,1 cm, oryg. podkład kart. 64,8x97,5 cm (Rycina odbita w zakładach G.Seitza w Wandsbeck. Podklejone przedarcie narożnika, podkład nieco zakurzony. Nieczęste) cena wywoławcza: 480.-

100. [1880/1881]. Juliusz Kossak "Chrzestna matka". Chromolitografia 45,4x75 na ark. 446,3x76 cm, oryg. podkład kart. 68,6x97,4 cm (Rycina odbita w zakładach G.Seitza w Wandsbeck. Podkład nieco zakurzony) cena wywoławcza: 360.-

101. [1884]. Hipolit Lipiński "Wyjście procesyi z koscioła S-w Barbary w Krakowie". Heliograwiura 40,1x74,2 na ark. 73,4x103 cm (Rycina wykonana przez firmę Goupil i Sp. w Paryżu. Miejscami zażółcenia marginesów, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 360.-

102. [1885?]. Józef Brandt "Spotkanie". Chromolitografia 44x74,9 na ark. 45,7x76,2 cm (Rycina odbita prawdopodobnie w zakładach G.Seitza w Wandsbeck. Obraz znany jest także jako "Spotkanie na moście", powstał w 1884. Brak podkładu, podklejone przedarcie lewej krawędzi) cena wywoławcza: 220.-

103. [1889]. Wojciech Kossak "Bitwa pod Grochowem. Zdobycie Olszynki (dnia 25 Lutego 1831 r.)". Chromolitografia 49x67,8 na ark. 55x70,8 cm (Ślad załamania lewego dolnego narożnika, górny margines nieco pożółkły) cena wywoławcza: 220.-

104. [1897]. Józef Chełmoński "Burza". Druk barwny 44,5x69,5 na ark. 54x75,2 cm (Reprodukcję wykonał J.Löwy ("nadw. fotograf w Wiedniu"). Oryginał jest własnością Muz. Narod. w Krakowie. Podklejone przedarcie lewej krawędzi arkusza) cena wywoławcza: 160.-

105. [1899]. Jan Matejko "Bitwa pod Grunwaldem (10 Lipca 1410 r.)". Heliograwiura 45,2x91 (kompozycja 34,8x81,5) na ark. 75x109,5 cm (Rycina wykonana przez R.Paulussena w Wiedniu. Marginesy częściowo nieco zakurzone, niewielkie załamania dolnej krawędzi) cena wywoławcza: 220.-

106. [1913]. Wojciech Kossak "Książe Józef na grobli Raszyńskiej w dniu 19. kwietnia 1809 r.". Światłodruk barwny 33,2x66,8 na ark. 53,8x82,2 cm (Reprodukcja wykonana przez J.Löwy'ego w Wiedniu. Stan dobry) cena wywoławcza: 200.-

107. [1929]. Juljan Fałat "Kościółek [w Bystrej] (akwarela)". Druk barwny 57,2x40,2 na ark. 79,2x59,3 cm (Niewielkie załamania górnej krawędzi) cena wywoławcza: 120.-

108. [1930]. Stanisław Wyspiański "Kraków: Widok z krużganku Sukiennic na wieże marjackie". Druk barwny 57,2x42,2 na ark. 76x58,2 cm (Plansza odbita w Druk. Narodowej w Krakowie. Marginesy częściowo nieco zakurzone) cena wywoławcza: 120.-

109. [1932]. Wojciech Weiss "Jesień. (Ol[ej])". Druk barwny 38,4x57,6 na ark. 53,5x72,2 cm (Planszę wykonała Druk. Narodowa w Krakowie. Niewielkie załamania arkusza) cena wywoławcza: 60.-

110. PROŃ Stanisław — Musaeum Poloniae pharmaceuticum, seu artis pharmaceuticae experimentalis spectrum. Rzecz o muzealnictwie historycznym aptekarstwa w Polsce. Warszawa 1967. Państw. Zakł. Wyd. Lek. 8, s. 599. opr. oryg. pł. (Okł. lekko otarte, wewnątrz stan bardzo dobry. Zaw. m.in.: Zbiory prywatne, Zabytkowe urządzenia aptek historycznych czynnych jeszcze obecnie, Symbole alchemiczne i farmaceutyczne, Słownictwo strony opisowej opracowania technicznego materiałów zabytkowych, Zagadnienie restauracji i konserwacji zabytków, Naczynia w aptekarstwie, Wyroby laboratoriów aptecznych, Opakowania, Lekospisy oficjalne, Talizmany, Homeopatia, Dane geograficzno-historyczne o aptekach w Polsce w okresie od XIII do XIX wieku. Ponad 200 ilustr. w tekście, indeks nazwisk, obszerna bibliografia) cena wywoławcza: 160.-

111. PRO Arte. Polish Art in the Western World. Sztuka polska w świecie. New York. Wyd. E. i W.Fibak. Red. Z.M.Legutko. 4. brosz.

[Nr 1-5]: lato 1987-lato 1988. s. 195 [pag. ciągła], oryg. futerał dla pierwszych 4 numerów (Stan dobry i bardzo dobry. Komplet wydawniczy - więcej nie wyszło. Ukazywało się w nakł. 400 egz. num. Liczne tabl. i ilustr. Zaw. artykuły dot. E.Zaka, Z.Menkesa, G.Gwozdeckiego, B.Biegasa, T.Łempickiej, S.Szukalskiego, S.Eleszkiewicza. Grafiki oryg. T.Burasiewicza, A.Czeczota, C.Czaplińskiego (fotogram), B.Korczowskiego, T.Łapińskiego) cena wywoławcza: 300.-

112. PUCIATA-PAWŁOWSKA Jadwiga — Konstanty Laszczka. Życie i twórczość. Siedlce 1980. Muz. Okr. 8, s. 64, [7], ilustr. 199. brosz., obw. (Stan dobry. Monografia pośw. wybitnemu młodopolskiemu rzeźbiarzowi, malarzowi, rektorowi ASP w Krakowie) cena wywoławcza: 80.-

113. REMEROWA Zofja Krystyna — O grafice Stanisława Dębickiego. Lwów 1929. 15, [2], tabl. 2. brosz. wt. z zach. okł. oryg. Odb. z "Pam. III Zjazdu Bibljofilów Pol. we Lwowie" (Podklejone niewielkie naddarcia okł. oryg., podklejenia kilku kart w grzbiecie, załamania kart. Wydano 200 egz.) cena wywoławcza: 50.-

114. ROCZNIK Szkoły Przemysłu Graficznego im. marsz. J.Piłsudskiego. Warszawa. 4. brosz.

R. 1933-1934. s. 28, tabl. 44

R. 1934-1933. s. 22, tabl. 2 (Okł. i grzbiet nieco otarte, wewnątrz stan bardzo dobry. W pierwszym roczniku na tablicach projekty graficzne i typograficzne uczniów (m.in. "Kompozycje orła [godła] z materjału drukarskiego i rysunkowe"). Rocznik drugi wydano w nakł. 100 egz. Rzadkie) cena wywoławcza: 480.-

115. RUTOWSKI Tadeusz — Rok 1863 w malarstwie polskiem. 63 reprodukcyi. Zebrał i wydał ... Lwów-Warszawa [1917]. H.Altenberg [i in.], Gebethner i Wolff. 4, s. VII, [1], tabl. 62. opr. nieco późn. pł. (Miejscami zaplamienia i niewielkie ślady zawilgocenia. Brak jednej ilustr., którą umieszczono na oryg. okł. Album dzieł malarskich odnoszących się do powstania styczniowego) cena wywoławcza: 300.-

116. SOUBISE-BISIER Gustaw — O fabrykach ceramiki w Polsce. Warszawa 1913. Nakł. Tow. Opieki nad Zabytkami Przeszłości. 8, s. [2], 32. brosz. (Okł. nieco zakurzone. Podkreślenia ołówkiem, zapiski na tylnej okł.) cena wywoławcza: 60.-

117. SWINARSKI Marian, CHROŚCICKI Leon — Znaki porcelany europejskiej i polskiej ceramiki. Poznań 1949. Pozn. Sp. Wyd. 8, s. 351, tabl. 2. brosz. (Stan bardzo dobry. Zaw. ponad 2.000 wzorów znaków, w tym 451 manufaktur polskich) cena wywoławcza: 180.-

118. SZARANIEC Lech — Paweł Steller. Katowice 1980. Katowickie Tow. Społ.-Kult. 16d, s. 35, [43]. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 70.-

SZTUKI Piękne. Miesięcznik pośw. architekturze, rzeźbie, malarstwu, grafice i zdobnictwu. Kraków i Warszawa. Wyd. Pol. Inst. Sztuk Pięknych. Red. nacz. W.Jarocki. 4. opr. oryg. pł. (Czas.BJ 7, 435. Opr. nieco otarte, bloki lekko poluźnione, stan dobry. Komplet stanowiło 10 roczników. Najbardziej interesujące czasopismo polskie poświęcone sztuce dawnej i współczesnej dwudziestolecia międzywojennego. Zaw. artykuły poświęcone dorobkowi poszczególnych twórców, muzealnictwu, obszerne omówienia wystaw, kronikę artystyczną. Liczne ilustracje w tekście i na tablicach. Na początku każdego tomu karta tyt. i spis treści do całości oraz wykaz reprodukcji)

119. R.2: X 1925-IX 1926. s. VII, [1], 511, tabl. 20 (Zaw. dwa oryginalne drzeworyty: W.Skoczylasa "Św. Krzysztof" i W.Weissa "Wenus") cena wywoławcza: 320.-

120. R.5: 1929. s. VI, [2], 503, [1], tabl. 13 (Grzbiet mocno spłowiały. Zaw. oryginalny drzeworyt T.Cieślewskiego syna "Baptysterium we Florencji") cena wywoławcza: 320.-

121. R.6: 1930. s. VI, [2], 463, [1], tabl. 9 cena wywoławcza: 320.-

122. R.7: 1931. s. VI, [2], 481, [1], tabl. 12 (Zaw. m.in. oryginalny drzeworyt W.Skoczylasa "Motyw ze starej Warszawy") cena wywoławcza: 320.-

123. R.9: 1933. s. VI, [2], IV, 463, [1], tabl. 4 (Pomyłka pag. po s. 232. Zaw. dwa oryginalne drzeworyty T.Cieślewskiego syna: "Drzeworyt tytułowy" i "Księgi-sobowtóry") cena wywoławcza: 320.-

124. R.10: 1934. s. VI, [2], 487, [2], tabl. 4 cena wywoławcza: 320.-

125. TOMOV Evtim — Vladislav Skočilas. Život i tvorčestvo. 1883-1934. Sofija 1957. Izd. Blgarski Chudožnik. 8, s. 34, [1], tabl. 55. opr. oryg. pł., obw., futerał kart. (Futerał nieco uszkodzony, poza tym stan dobry. Bułgarska monografia poświęcona W.Skoczylasowi) cena wywoławcza: 100.-

126. TRETER Mieczyslaw — Samtida konst i Polen. Ett urval bilder med inledane text av .... Utgivare J.Kroon. Malmö 1930. Malmö Ljustrycksanstalt. 8, s.192, [7]. opr. oryg. kart. (Niewielki ubytek grzbietu, poza tym stan bardzo dobry. Obszerna prezentacja polskiej sztuki współczesnej; na s. 33-192 liczne reprod. obrazów i rzeźb. Indeks artystów) cena wywoławcza: 160.-

127. WALDMAN Mojżesz — Maurycy Gottlieb 1856-1879. Biografja artystyczna. Kraków 1932. Wyd. Komitetu Wystawy Pamiątkowej [...]. 4, s. 86, tabl. 2. brosz. (Otarcia i podklejenia okł., grzbiet oklejony papierem, podklejone niewielkie ubytki ostatnich kart) cena wywoławcza: 140.-

128. WARCHAŁOWSKI Jerzy — Jan Wałach d'Istebna, village de la Silésie de Cieszyn. Dessins, Peintures, gravures choisis dans la période 1903-1934. Varsovie-Cracovie 1936. Tow. Wyd. 4, s. 26, [4], tabl. 37. opr. wsp. bibliot. ppł. (Miejscami niewielkie zaplamienia. Piecz. Monografia twórcy z Istebnej na Śląsku Cieszyńskim) cena wywoławcza: 160.-

129. WARCHAŁOWSKI Jerzy — Zofja Stryjeńska. Z 32 reprod. Warszawa 1929. Gebethner i Wolff. 16d, s. 31, [3], tabl. 32. brosz., obw. Monografje artyst. (Załamania obw., poza tym stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 60.-

130. WIDACKA Hanna — Jan III Sobieski w grafice XVII i XVIII wieku. Warszawa 1987. PWN. 8, s. 176, [2], ilustr. 166. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Piecz. Zaw. szczegółowe opisy blisko 200 portretów, indeks nazwisk) cena wywoławcza: 50.-

131. WOJCIECHOWSKI Aleksander — Polskie życie artystyczne w latach 1915-1939. Praca zbiorowa pod red. ... Wrocław 1974. Ossolineum. 4, s. 742, [1], tabl. 72. opr. oryg. ppł., obw. (Otarcia okł., okł. nieco poluźnione, niewielkie zaplamienia. Skasowane piecz. Zaw. chronologiczny przegląd wydarzeń artystycznych, artykuły monograficzne pośw. szkolnictwu artystycznemu, instytucjom opieki nad sztuką, poszczególnym grupom twórczym, salonom wystawienniczym, czasopismom artystycznym) cena wywoławcza: 200.-

ZAPISKI Muzealne. Wyd. Towarzystwa Muzealnego. Poznań. 4. brosz. (W każdym numerze na końcu dział reklamowy)

132. Z.1: 1917. s. 44, VIII, 20, tabl. 1 (Ubytki grzbietu oraz krawędzi okł., ostatnie karty zabrązowione. Zaw. m.in.: "Wilkom" cechu szewskiego miasta Poznania z r. 1651, Z dziejów starych ksiąg, Z działu polskiego galeryi Muzeum im. Mielżyńskich, Z badań nad przeszłością przeddziejową Wielkopolski w ostatnich trzech latach) cena wywoławcza: 100.-

133. Z.2/3: 1918. s. 56, [2], 16, tabl. 2 (Otarcia okł., grzbiet oklejony papierem, rozprasowane załamania narożników. Zeszyt zaw. m.in.: Dwie wielkopolskie bibljoteki kościelne (liczne podobizny dawnych opraw), Początki mennictwa polskiego, Dawne dwory w Poznaniu, Doniosłość naukowa i praktyczna zbiorów fauny krajowej) cena wywoławcza: 200.-

 

Nowa literatura, nowa sztuka (poz. 134-176)

Ekslibrisy (poz. 177-194)

Fotografie (poz. 195-352)

Plakaty (poz. 353-417)

Druki ulotne (poz. 418-450)

  Rysunki Janiny Pawluk-Nowakowej (poz. 451-463)

Varia (poz. 464-503)

Kartografia (poz. 504-529)

Czasopisma (poz. 530-606)

Wydawnictwa XVIII-XX w. (poz. 607-1175)

Księgoznawstwo (poz. 1176-1197)

 

Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".