Antykwariat "Rara Avis" w Krakowie

raraavis@raraavis.krakow.pl

ARCHIWUM

Katalog aukcyjny nr 90

Aukcja odbyła się 15 maja 2010

 

Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).

 

CZASOPISMA

 

530. ALMA Mater Vilnensis. Wilno. Wyd. Bratniej Pomocy Pol. Młodz. Akademickiej. 4. brosz.

[Z.1]: 1922. s. 102, XIV (Naddarcia i załamania krawędzi okł., poza tym stan dobry. Podtytuł: Jednodniówka "Dnia Akademika". Zaw. m.in.: A.Wrzosek "Wszechnica wileńska w przeszłości (1578-1842)", S.Pigoń "Przyjaźń z ławy uniwersyteckiej w genezie III cz. Dziadów", F.Ruszczyc "Wilno i jego warunki zewnętrzne". Okł. w barwnej litografii F.Ruszczyca) cena wywoławcza: 100.-

531. AUTO i Technika Samochodowa. Organ Automobilklubu Polski oraz klubów afiliowanych. Warszawa. Red. T.Grabowski. 4. opr. pł. z epoki z zach. okł. zesz.

[R.16]: 1937. s. [4], 684 (Czas.BJ 1, 57. Okł. nieco otarte. Liczne ilustracje w tekście. Poprzednie roczniki ukazały się jako "Auto. Ilustrowane czasopismo sportowo-techniczne") cena wywoławcza: 240.-

532. BIULETYN Instytutu Pamięci Narodowej. Warszawa. IPN. 8. brosz.

Nr 2-50: III 2001-III 2005 (Stan bardzo dobry. Każdy numer obj. 56-136 s. Dołączona kserokopia pierwszego numeru "Biuletynu". Pierwszych pięćdziesiąt zeszytów biuletynu zawierającego m.in. teksty dot. najnowszej historii Polski oprac. na podst. materiałów IPN. 7 numerów o podwójnej numeracji. Wiele zeszytów o charakterze monograficznym (np. próby kolektywizacji wsi, utworzenie PZPR, Polacy na emigracji, młodzieżowe organizacje antykomunistyczne, pierwsza "Solidarność", walka z Kościołem, Marzec 68, czas wolny i rozrywka w PRL, cenzura, mniejszości wyznaniowe, ks. Popiełuszko). "Biuletyn" rejestruje działalność IPN, publikuje także wspomnienia i inne teksty źródłowe) cena wywoławcza: 600.-

533. BRATEK. Literatura i sztuka piękna. Czerniowce. Wyd. A.Dębowski. Red. L. v. Efinowicz. 4

Nr 1: 15 III 1864. s. 8 (Czas.BJ —. Ślady zawilgocenia. Pierwszy numer pierwszego polskiego czasopisma na Bukowinie. Ukazywał się jako dwutygodnik, według niepotwierdzonych źródeł wydano zaledwie osiem numerów. "Dotychczas nie natrafiono na żaden szczątek egzemplarzy Bratka [...]. Pamięć o jego istnieniu zatarła się do tego stopnia, że w niektórych artykułach, a nawet w najobszerniejszym dotychczasowym opracowaniu bukowińskich dziejów polskich najzupełniej został przemilczany" (J.Bujak "Zaczyny dziennikarstwa polskiego na Bukowinie", Kr. 2006, s. 17). Unikat?) cena wywoławcza: 160.-

534. BULLETIN. London. Polish Press Bureau. 4. numery luzem

No. 2-8: 5-12 XII 1930 (Czas.BJ 1, 342. Ślady złożenia, niewielkie zabrudzenia. Każdy numer obj. 1-2 s. Ukazało się co najmniej 9 numerów. Wszystkie numery w nagłówku posiadają nadruk "'Manchester Guardian's' Campaign against Poland and Peace". Nieczęste) cena wywoławcza: 120.-

CZARNO na Białym [i] ZEBRA. Magazyn graficzno-literacki. Kraków. Red. T.Śliwiak. 4. numery luzem (Stan dobry i bardzo dobry. Numery krakowskiego pisma poświęconego młodej literaturze i plastyce. Pierwsze dwa numery ukazały się pt. "Czarno na białym", pozostałe jako "Zebra". Ukazało się 20 numerów)

535. [R.1], nr 2: 2 IV 1957. s. 16 (Teksty m.in. S.Mrożka, A.Bursy, J.Harasymowicza) cena wywoławcza: 50.-

536. [R.1], nr 3: 16 IV 1957. s. 15, [1] (Teskty m.in. L.Herdegena, K.I.Gałczyńskiego, J.Himilsbacha, ilustr. S.Wójtowicza, Nikifora, D.Leszczyńskiej-Kluzy) cena wywoławcza: 50.-

537. [R.1], nr 4: 2 V 1957. s. 15, [1] (Teksty m.in. A.Bursy, J.Panka (również ilustracje)) cena wywoławcza: 50.-

538. [R.1], nr 5: 16 V 1957. s. 15, [1] (Teksty m.in. W.Szymborskiej, J.Przybosia, C.Miłosza, M.Eilego (jako Psa Fafika), A.Osieckiej) cena wywoławcza: 50.-

539. [R.1], nr 6: 2 VI 1957. s. 15, [1] (Zaw. m.in. artykuł o kubizmie, o polskim plakacie filmowym, wiersze J.Himilsbacha, kolumnę "Piwnica" oddaną do dyspozycji artystom zgromadzonym wokół "Piwnicy Pod Baranami") cena wywoławcza: 50.-

540. [R.1], nr 7: 16 VI 1957. s. 15, [1] (Teksty m.in. A.Bursy, B.Loebla, rysunki K.Wiśniaka) cena wywoławcza: 50.-

541. [R.1], nr 8: 1 VII 1957. s. 15, [1] (Teksty m.in. L.Herdegena, R.Cieślewicza) cena wywoławcza: 50.-

542. [R.1], nr 10: 8 VIII 1957. s. 15, [1] (Teksty m.in. K.K.Baczyńskiego, L.Herdegena, A.Kamińskiego) cena wywoławcza: 50.-

543. [R.1], nr 11: 1 IX 1957. s. 15, [1] (Teksty m.in. J.Harasymowicza, R.Cieślewicza, rysunki K.Wiśniaka) cena wywoławcza: 50.-

544. [R.1], nr 13: 7 X 1957. s. 16 (Teksty m.in. W.Gombrowicza, T.Bujnickiego, W.Szymborskiej, J.P.Sartre'a) cena wywoławcza: 50.-

545. [R.1], nr 14: 1 XI 1957. s. 15, [1] (Teksty m.in. T.Bujnickiego, rysunki K.Wiśniaka) cena wywoławcza: 50.-

546. [R.1], nr 15: XII 1957. s. 24 (Teksty m.in. A.Bursy, S.Mrożka, rys. K.Wiśniaka) cena wywoławcza: 50.-

         
535   536   537   538   539   540
                     
         
541   542   543   544   545   546

CZUWAMY. Pismo młodych narodowców. Poznań. Red. E.Dziarnowski. Wyd. J.Szyszczyński (Czas.BJ 2, 55 (inne numery). Otwory dziurkaczem w grzbiecie, poza tym stan dobry)

547. R.1, nr 12a: 12 III 1933. 4, s. 4 (Ślady ingerencji cenzury) cena wywoławcza: 50.-

548. R.2, nr 43: 4 XI 1934. folio, s. 4 cena wywoławcza: 50.-

549. EKRAN. Polskie czasopismo kinematograficzne. Warszawa-Kraków. Red. F.Mirandola. Wyd. T.Bukowiecki. 4. brosz.

R.1, z.1: 1 IV 1919. s. 16, [36] (Czas.BJ —; Czas.BUW 5, 166 (inne numery). Okł. nieco zakurzona, wewnątrz stan dobry. Pierwszy numer jednego z najstarszych polskich czasopism filmowych. Zaw. liczne reklamy firm branży kinematograficznej, artykuły: Film a społeczeństwo, Plany zamachu na teatr świetlny, Cenzura filmów, Nowa lampa projekcyjna, Gwiazdy filmowe - Fern Andra) cena wywoławcza: 60.-

a90-0550.jpg (54925 bytes)FRONT Polski. [Żywiec. Tajna Org. Wojsk.]. 16 podł. numery luzem (Dobroszycki 1095. Zaplamienia, otarcia, załamania. Cztery numery rzadkiego pisma konspiracyjnego. Każdy numer obj. 4 s.)

550. Nr 19: 25 XI 1941 cena wywoławcza: 100.-

551. Nr 20: 20 XII 1941 cena wywoławcza: 100.-

552. Nr 21: 1 I 1942 cena wywoławcza: 100.-

553. Nr 22: 17 I 1942 cena wywoławcza: 100.-

554. Nr 24: 15 II 1942 cena wywoławcza: 100.-

GŁOS Pracy Polskiej. Tygodnik narodowy. Warszawa. Red. J.Matłachowski, D.Czwójdak. Wyd. J.Bąkowski. folio (Czas.BJ 3, 252. Otwory dziurkaczem w grzbiecie. Ukazywało się do wybuchu II wojny)

555. R.1, nr 1: 13 II 1938. s. 8 (Naddarcia dolnego marginesu) cena wywoławcza: 50.-

556. R.1, nr 21: 20 XI 1938. s. 8 (Naddarcia w grzbiecie) cena wywoławcza: 50.-

557. GWIAZDKA czyli kolenda na rok 1864. Książka zbiorowa illustrowana. R.2. Warszawa 1864. Nakł. Księg. Pol. A.Dzwonkowskiego i Sp. 16d, s. [2], III, [1], [3]-202, [2], tabl. 14, frontispis. opr. bibliot. ppł. z epoki (Banach 976. Wyraźne otarcia okł., blok poluźniony, miejscami zaplamienia. Na tablicach portrety królów, sceny historyczne i obyczajowe, widok Krakowa. Nieczęste) cena wywoławcza: 420.-

558. JEDNODNIÓWKA "Sokola" [...] na pamiątkę uroczystości jubileuszowych pięćdziesięciolecia gniazda krakowskiego połączonych ze zlotem dzielnicy krakowskiej [...]. Kraków, 27 VI 1935. Wyd. Kom. T.G. "Sokół" I w Krakowie. 8, s. 19, [1]. brosz. (Okł. zakurzone. Tytuł okł.: "Jubileuszowy Zlot 'Sokoli' w Krakowie ku uczczeniu pięćdziesięciolecia Tow. Gimn. 'Sokół' I") cena wywoławcza: 50.-

559. JUTRO. Poznań. Red. R.Chłopecki. Wyd. K.Krynke. folio

R.1, nr 2a: 15-31 X 1934. s. 4 (Czas.BJ 4, 192. Otwory dziurkaczem w grzbiecie, niewielkie zaplamienia, poza tym stan bardzo dobry. Piecz. Po konfiskacie nakład drugi. Ślady ingerencji cenzury. Pismo narodowe. Ukazały się co najmniej 4 numery) cena wywoławcza: 50.-

560. KALENDARZ pamiątkowy z czasów oblężenia Przemyśla w r. 1914 na rok Pański 1915. Przemyśl 1914. Nakł. J.Łazora. 8, s. [52]. opr. oryg. miękka ppł. (Otarcia okł., podklejony ubytek narożnika ostatniej karty. Zaw. m.in. Historya Przemyśla, Opowiadanie legionisty (epizod z walk na Węgrzech), Oblężenie Przemyśla, Kronika pierwszego oblężenia Przemyśla przez Moskali w roku 1914, Cieniom poległych legionistów) cena wywoławcza: 48.-

561. KALENDARZ Wojskowy na rok 1931 (rocznik piąty). Warszawa 1930. Oprac. [...] pod red. J.Jastrzębskiego. Nakł. własnym. 16d, s. 96, XI, [1], 563, [1], XCVI, mapa rozkł. 1. opr. oryg. pł. (Stan dobry. Zaw. m.in.: szematyzm państwowy, wykaz władz wojskowych, obowiązki i prawa wojskowe, kodeks karny i honorowy, spis orderów i odznaczeń, informacje o koniach wojskowych) cena wywoławcza: 120.-

562. [KALENDARZ]. Haliczanin. Kalendarz powszechny zastosowany do potrzeb wszystkich mieszkańców Galicyi [...]. Lwów. Druk. i lit. Pillera i Sp. 4. brosz.

R.43: [...] na rok Pański 1897. s. rok Pański 1878. Lwów. s. [216] (Okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry. Prócz kalendarium zaw. kolejowy rozkład jazdy, taryfę pocztową i dorożkarską, wykaz urzędów i zakładów we Lwowie, spis lekarzy, dodatek satyryczny, bogaty dział reklamowy) cena wywoławcza: 120.-

563. [KALENDARZ]. Przewodnik Młodzieży Powstańczej. Kalendarz Oddziałów Młodzieży Powstańczej na rok 1935. Katowice. Red. W.Sala, nakł. Zarz. Gł. Oddz. Młodzieży Powst. 4, s. 268, [2]. brosz. (Wyraźne otarcia okł., zaplamienia wewnątrz. Liczne teksty dot. powstań Śląskich, działalności Młodzieży Powstańczej, a także artykuły: Obrzędy ludowe na Śląsku, Historja powstania Organizacji Powstańczej, Krótki zarys historji Związku Powstańców Śląskich, Zwyczaje górnośląskie w czasie świąt Bożego Narodzenia, Pamięci Orlętom!) cena wywoławcza: 120.-

564. [KALENDARZ]. Rocznik Gebethnera i Wolffa. Kalendarz encyklopedyczno-praktyczny [na rok 1911]. Oprac. pod kierunkiem red. "Tyg. Illustr." Ozdobiony 200 ilustr., 14 tabl. porównawczemi i 6 mapami. Warszawa. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 16d, s. XLVIII, [4], 380, [40], [16], 10, [2], 32, [2], XVI, tabl. 1. opr. oryg. ppł. (Brak fragmentu prawego dolnego narożnika przedniej okł., otarcia opr., wewnątrz stan bardzo dobry. Prócz kalendarium zaw. olbrzymią ilość informacji i porad potrzebnych w życiu codziennym, a także plan Warszawy i przewodnik po mieście) cena wywoławcza: 100.-

565. [KALENDARZ]. Wielki kalendarz uniwersalny czyli powszechny, dla wszystkich stanów narodu polskiego na rok Pański 1911. T.1-2. Winterberg [1911]. Nakł. i druk. J.Steinbrenera. 8, s. [2], 128, 33-112, 33-112, VIII, IV, [18], tabl. 11 [w tym 3 kol.]; [2], 128, 33-96, 49-144, VIII, IV, [18], tabl. 9 [w tym 3 kol.]. opr. oryg. ppł. (Chojnaccy 1 593. Brak 2 tabl. w t.1 i 4 w t.2, opr. nieco otarte, 2 karty w t.1 nieco uszkodzone, bez szkody dla tekstu, poza tym stan dobry. Tekst złożony różną czcionką z paginacją nieciągłą. Liczne ilustr. w tekście kolorowe - czarno-białe. Rocznik kalendarza dla polonii amerykańskiej wydany w Wimperku (= Winterberg, Czechy) przez zakład J.Steinbrenera, który zajmował się wydawaniem, oprócz kalendarzy ukazujących się od 1898, książek do nabożeństwa w jęz. obcych, m.in. po polsku, angielsku, niemiecku, francusku, włosku, rosyjsku. Prezentowany egzemplarz oprócz kalendarium zaw. opowiadania historyczne, krajoznawcze i religijne, artykuły, wspomnienia. Na tabl. m.in.: "Ordery i odznaczenia u rozmaitych narodów", "Jakie tańce wykonują w rozmaitych częściach świata") cena wywoławcza: 250.-

KAMENA. Miesięcznik [późn. Miesięcznik literacki, późn. Kwartalnik literacki]. Chełm, Chełm-Lublin, Lublin. Red. K.A.Jaworski, 8. numery luzem (Pismo ukazujące się od 1933 "szybko stało się pismem ogólnopolskim, przyciągającym pisarzy awangardy i lewicy. Wiele miejsca zajmowały przekłady, zwłaszcza z literatur słowiańskich, wśród których dominowała poezja rosyjska" (LPPE). Działalność pisma została zawieszona w 1993)

566. R.1, nr 1: IX 1933. s. 16, tabl. 1 (Okł. nieco pożółkła, wewnątrz stan bardzo dobry. Pierwszy numer pisma. Na tablicy linoryt Zenona Waśniewskiego, okł. proj. tegoż. Wśród autorów; J.Czechowicz, K.A.Jaworski, J.Łobodowski) cena wywoławcza: 120.-

567. R.1, nr 4: XII 1933. s. 53-72, tabl. 1 (Niewielkie naddarcia krawędzi okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Na tablicy linoryt Zenona Waśniewskiego, okł. proj. tegoż. Wśród autorów; J.Czechowicz, K.A.Jaworski, G.Timofiejew, J.Brzękowski) cena wywoławcza: 60.-

568. R.2: 15 IX 1934-VI 1935. s. VIII, 200, tabl. 10 (Okł. nieco otarte, narożnik jednego numeru zaplamiony (okł. i karty, wkładki graficzne). Pełny rocznik składający się z 10 numerów (w tym jeden podwójny), poprzedzony zbiorczą kartą tyt. i spisem treści całego rocznika. W każdym numerze wkładka linorytowa Zenona Waśniewskiego. Wśród autorów: J.Brzękowski, P.Hertz, K.A.Jaworski, J.Łobodowski, G.Timofiejew, B.Schulz, O.Mandelsztam, J.Przyboś, B.Jasieński, J.Czechowicz) cena wywoławcza: 300.-

569. R.3, nr 6 (26): II 1936. s. [101]-170, tabl. 1 (Okł. nieco pożółkłe, wewnątrz stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Na tabl. linoryt Zenona Waśniewskiego Wśród autorów: J.Brzękowski, J.Łobodowski, G.Timofiejew, K.A.Jaworski) cena wywoławcza: 50.-

570. R.3, nr 8-9 (28-29): IV-V 1936. s. 141-192, tabl. 1 (Okł. nieco pożółkłe, wewnątrz stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Na tabl. linoryt Zenona Waśniewskiego. Wśród autorów: J.Łobodowski, A.Świrszczyńska, J.Wit, K.A.Jaworski) cena wywoławcza: 60.-

571. R.3, nr 10 (30): VI 1936. s. 193-216, VIII, tabl. 2 (Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Na tabl. linoryty Zenona Waśniewskiego. Numer specjalny pośw. tematyce morskiej. Na końcu zbiorcza karta tyt. i spis treści do całego rocznika) cena wywoławcza: 50.-

572. R.4, nr 7 (37): III 1937. s. 141-160, tabl. 1 (Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Na tabl. linoryt Zenona Waśniewskiego. Numer pośw. A.Puszkinowi) cena wywoławcza: 50.-

573. R.5, nr 9-10 (49-50): V-VI 1938. s. 161-192, VIII, tabl. 1 (Załamanie bloku, okł. nieco otarte, tylna zaplamiona. Na tabl. linoryt: bułgarski motyw ludowy. Numer pośw. współczesnej literaturze bułgarskiej. Na końcu zbiorcza karta tyt. i spis treści do całego rocznika) cena wywoławcza: 50.-

574. R.6, nr 3-4 ((53-54): XI-XII 1938. s. 33-72, tabl. 2 (Otarcia okł., ubytki grzbietu. Na tabl. widoki Lublina w dwubarwnym linorycie Zenona Waśniewskiego. Numer pośw. literaturze lubelskiej. Wśród autorów: J.Czechowicz, J.Łobodowski, K.A.Jaworski, M.Cwietajewa) cena wywoławcza: 60.-

575. R.6, nr 8-10 (58-60): IV-VI 1939. s. 129-196, VIII, tabl. 2 (Stan dobry. Na tabl. linoryty Zenona Waśniewskiego. Numer pośw. górom. Wśród autorów: K.Wierzyński, W.Broniewski, J.Brzostowska, J.Kurek, K.A.Jaworski, K.Makuszyński, M.Szczuka. Na końcu zbiorcza karta tyt. i spis treści do całego rocznika. Ostatni numer przedwojenny) cena wywoławcza: 120.-

576. R.7, nr 1 (61): XI 1945. s. 32 (Okł. nieco zaplamiona, stan dobry. Pierwszy numer powojenny. Wśród autorów: K.Wyka, P.Hertz, K.A.Jaworski, S.Baliński. Kilka tekstów pośw. zmarłemu we IX 1939 J.Czechowiczowi) cena wywoławcza: 50.-

577. R.7, nr 4-5 (64-65): II-III 1946. s. 73-112 (Stan dobry. Wśród autorów: G.Timofiejew, P.Hertz, K.A.Jaworski) cena wywoławcza: 50.-

578. R.7, nr 6-7 (66-67): IV-V 1946. s. 113-155 (Stan dobry. Egz. nierozcięty. Wśród autorów: W.Natanson, W.Zechenter, J.Brzostowska, K.A.Jaworski, T.Gajcy) cena wywoławcza: 50.-

579. R.7, nr 8-10 (68-70): VI-VIII 1946. S. [157]-252 (Stan dobry. numer pośw. twórczości A.Błoka) cena wywoławcza: 80.-

580. R.8: IX/XI 1946-IX-X 1949. s. 72 (Stan dobry. Kompletny rocznik składający się z dwóch numerów (1/3 (71/73)-4 (74)). Wśród autorów: K.A.Jaworski, A.Braun, J.Parandowski, S.Czernik, T.Kubiak) cena wywoławcza: 80.-

581. R.9, nr 1-3 (75-77): II-IV 1948. s. 40 (Załamania narożników okł., wewnątrz stan dobry. Egz. nierozcięty. Numer pośw. współczesnej literaturze czeskiej) cena wywoławcza: 50.-

582. R.9, nr 5-6 (78-80): X-XII 1948. s. [41]-88 (Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Wśród autorów: J.Czechowicz, K.A.Jaworski, M.A.Jaworski, T.Bocheński) cena wywoławcza: 50.-

583. R.10, nr 3-4 (83-84): VII-XII 1949. s. [77]-117, [1] (Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Numer pośw. Józefowi Czechowiczowi) cena wywoławcza: 60.-

           
                         
566   574   577   579   581   582   583

584. MIECZ i Pług. [Warszawa. Miecz i Pług]. 8

R.4, nr 25: 22 VI 1943. s. 4 (Dobroszycki 415. Papier pożółkły, niewielkie zaplamienia, podklejone poprzeczne przedarcie na zgięciu. Czasopismo konspiracyjne) cena wywoławcza: 40.-

585. NARÓD w Walce. Tygodnik. Warszawa. Red. W.Jachimowicz. Wyd. K.Kowalski. folio

R.1, nr 24, Numer specjalny: 15 XII 1938. s. 6 (Czas.BJ —. Marginesy zakurzone, naddarte, otwory dziurkaczem w grzbiecie. Numer tygodnika narodowego wydany z okazji wyborów do Rady Miejskiej Stolicy i nawołujący do głosowania na listę Obozu Narodowego. Ilustr. K.Grusa) cena wywoławcza: 50.-

586. NOWE Widnokręgi. Miesięcznik literacko-społeczny. Organ Związku Pisarzy Radzieckich ZSRR. Moskwa. Państw. Wyd. Literackie. 8. brosz.

Nr 3: III 1941. s. 194, [2], tabl. 1 (Czas.BJ 5, 302. Otarcia okł., ślad załamania narożników, zaplamienia ostatniej strony, niewielkie zabrudzenia. Polskie czasopismo literackie wydawane początkowo w okupowanym Lwowie, później w Kujbyszewie i Moskwie. Ukazywało się do I 1946. Pierwszą red. nacz. została Helena Usijewicz - córka Feliksa Kona. Oprócz jej, w stopce red. figurują nazwiska Wandy Wasilewskiej, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Janiny Broniewskiej, Zofii Dzierżyńskiej i Juliana Przybosia. Numer zaw. teksty m.in. M.Jastruna, L.Pasternaka, T.Boya-Żeleńskiego, S.Wasylewskiego) cena wywoławcza: 100.-

587. POMOST. Kwartalnik społeczno-polityczny. Chicago. Red. K.Rac-Manswet, M.K.Sromek, W.J.Włodarczyk. 8. brosz.

Nr 1: I-III 1979. s. [35] (Okł. nieco zakurzona. Maszynopis powiel. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na pomoc krajowym ruchom demokratycznym. Pierwszy numer pisma największej niepodległościowej organizacji Polonii amerykańskiej) cena wywoławcza: 40.-

588. PRZEGLĄD Warszawski. Miesięcznik poświęcony literaturze, sztuce i nauce. Warszawa. Inst. Wyd. "Bibl. Pol.". 8. opr. w 9 wol. ppł. z epoki

R.1-5: 1921-1925 (Czas.BJ 6, 544. Stan bardzo dobry. Tytuł i numery tomów złoc. na grzbietach. Pag. ciągła w obrębie kwartałów (ca 450 s.). Komplet wydawniczy (51 numerów) jednego z czołowych miesięczników kulturalnych. Pismo ukazywało się kolejno pod red. W.Borowego, S.Kołaczkowskiego i M.Tretera. Zaw. obszerne rozprawy monograficzne z różnych dziedzin humanistyki i szczegółową kronikę rejestrującą życie kulturalne kraju. Wśród autorów: W.Abraham, J.S.Bystroń, I.Chrzanowski, M.Handelsman, R.Ingarden, W.Konopczyński, T.Kotarbiński, W.Skoczylas, W.Tatarkiewicz) cena wywoławcza: 1.200.-

589. PRZEŁOM. Narodowo-radykalny miesięcznik programowy. Warszawa. Red. W.Kwasieborski. Wyd. T.Lipkowski. folio

R.1, nr 4-5: IX-X 1938. s. 15, [1] (Czas.BJ 6, 563. Otwory dziurkaczem w grzbiecie, dolny margines kart nieco nadkruszony. Ukazało się co najmniej 6 numerów) cena wywoławcza: 80.-

590. REDUTA. Organ młodej myśli narodowej. Warszawa. Red. i wyd. A.Malatyński. folio

R.1, nr 1: 12 VIII 1934. s. 4 (Czas.BJ —. Otwory dziurkaczem w grzbiecie, poza tym stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 60.-

591. ROCZNIK Polityczny i Gospodarczy. 1936. Warszawa. Pol. Agencja Telegraf. 16d, s. 1244, wkładki reklamowe. opr. oryg. pł. (Niewielkie otarcia okł., blok lekko poluźniony, stan dobry. Piecz. Zaw. m.in.: Rząd, Gabinety poprzednie, Siły Zbrojne RP, Miasta w Polsce, Archiwa, Muzea, Bibljoteki, Wyznania, Życie gospodarcze, Prasa, Sport, Mniejszości polskie i wychodźtwo, Skorowidz) cena wywoławcza: 240.-

592. RÓZGI. Biją co tydzień. Łódź. Red. S.Sojecki, S.Stefański, H.Tomaszewski. folio

R.1, nr 4: 1 IX 1946. s. 8 (Czas.BJ 7, 201. Pierwsza strona nieco zakurzona. Numer powojennego czasopisma satyrycznego (ukazało się co najmiej 20 numerów). Teksty m.in. H.Safrina, W.Słobodnika, E.Zoszczenki. Rysunki T.Tomaszewskiego, K.Grusa, J.Lenicy) cena wywoławcza: 40.-

593. SCHLESISCHES Jahrbuch für deutsche Kulturarbeit im gesamtschlesischen Raume. Breslau. Hrsg. vom Ausschutz der Schlesischen Kulturwochen. 4. opr. oryg. pł. złoc.

Jg 1: 1928. s. 159, [1], tabl. 10 (Brak przedniej wyklejki, poza tym stan dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 250.-

594. SZCZECIN. Tygodnik miasta morskiego. Szczecin. Wyd. Pol. Pismo i Książka. 4. razem opr. ppł. z epoki

R.1: 1946. s. 212 (Stan dobry. Nr 9-10 i 11-12 oprawione w odwrotnej kolejności. Kompletny pierwszy rocznik pisma Zw. Zrzeszeń Kupieckich Woj. Szczecińskiego (zaw. nr 1-26 - wszystkie numery podwójne). Kronika budowania życia gospodarczego i kulturalnego Pomorza Zach.) cena wywoławcza: 300.-

595. SZCZERBIEC. Warszawa. Red. S.Maksyś. folio

R.9, nr 4-5: 1-15 IV 1935. s. 4 (Czas.BJ 7, 410. Otwory dziurkaczem w grzbiecie, niewielkie naddarcie, poza tym stan bardzo dobry. Po konfiskacie nakład drugi. Ślady ingerencji cenzury) cena wywoławcza: 40.-

596. SZTAFETA. Codzienne pismo narodowo-radykalne. Warszawa. Red. R.Oracz. Wyd. J.Mosdorf. folio

R.1, nr 52: 10 VI 1934. s. 4 (Czas.BJ 7, 428. Marginesy zakurzone, otwory dziurkaczem w grzbiecie. Nakład drugi po konfiskacie. Ślady ingerencji cenzury. Ukazało się co najmniej 59 numerów) cena wywoławcza: 50.-

597. TYGODNIK Illustrowany. Warszawa. Tow. Wyd. "Droga". Red. C.Straszewicz. 4. brosz.

R.80, nr 36: 3 IX 1939. s. [689]-707, [1] (Okł. miejscami zażółcona, wewnątrz stan dobry. Ostatni numer "Tygodnika" ukazującego się nieprzerwanie od 1859. W tekście nawiązania do sytuacji militarnej w kraju (Na granicy Rzplitej czuwa niezłomna straż!, Płucami Śląska Gdynia i Gdańsk, puklerzem okręty wojenne Rzeczypospolitej). W zbiorach bibliotecznych często brakuje tego numeru) cena wywoławcza: 80.-

598. TYGODNIK Polityczny Warszawskiego Dziennika Narodowego. Warszawa. Red. J.Holender. Wyd. S.Jasiukowicz. folio

[R.2], nr 47, Wyd. akademickie: 29 XI 1936. s. 6 (Czas.BJ 8, 96. Otwory dziurkaczem w grzbiecie, przedarcia w grzbiecie) cena wywoławcza: 48.-

599. WIADOMOŚCI Codzienne Zjednoczonych Organizacyj K.O.P., O.W., Z.P.N., Miecz i Pług. [Warszawa. Miecz i Pług]. 8

R.3, nr 143: 6 VII 1943. s. [2] (Dobroszycki 940 (nie lokalizuje ani jednego egz.). Papier nieco pożółkły, stan dobry. Czasopismo konspiracyjne. Zaw. m.in. informacje o śmierci gen. Sikorskiego) cena wywoławcza: 40.-

WIADOMOŚCI Literackie. Warszawa. Red. M.Grydzewski. folio. numery luzem (Niepełne roczniki jednego z najważniejszych pism kulturalno-społecznych II Rzeczypospolitej. Ukazywało się nieprzerwanie od 1924 do wybuchu II wojny pod red. M.Grydzewskiego. Głównymi współpracownikami tygodnika byli członkowie grupy "Skamander". Pismo "inicjowało dyskusje krytyczne i publicystyczne, organizowało konkursy literackie i plebiscyty czytelnicze, ogłaszało ankiety, wywiady i materiały z życia prywatnego pisarzy [...], stosowało formy nowoczesnej reklamy" (LPPE))

600. R.7: 1930, nr 1-4, 9-10, 14-27, 29-43, 45-51/52 (Do pełnego rocznika brak dziewięciu numerów (5-8, 11-13, 28, 44). Nr 1, 3, 46 i 51/52 naddarte. Numery obj. 4-10 s. Nr 23 pośw. Janowi Kochanowskiemu. Rocznik zaw. m.in.: pierwodruki wierszy A.Słonimskiego, M.Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, J.Tuwima, artykuł F.A.Ossendowskiego o własnej książce "Lenin", L.Podhorskiego-Okołowa o "Panu Tadeuszu", K.Nienaskiego o samobójstwie W.Majakowskiego, L.Piwińskiego o "Nienasyceniu" Witkacego, Z.Toneckiego o teatrze i filmie awangardowym oraz filmie sowieckim, J.Czapskiego o malarstwie T.Czyżewskiego, S.Napierskiego o debiucie poetyckim K.I.Gałczyńskiego, teksty S.Wasylewskiego, K.Irzykowskiego, T.Boya-Żeleńskiego, "Kronikę tygodniową" A.Słonimskiego, karykatury Z.Czermańskiego) cena wywoławcza: 320.-

601. R.9: 1932, nr 2-19, 21-25, 27-33, 35-39, 41-46, 49-50, 52-54 (Do pełnego rocznika brak siedmiu numerów (1, 20, 26, 40, 47-48, 51; nr 34 został skonfiskowany). Nieliczne zaplamienia, naddarcia kilku numerów, ubytki marginesów, nr 13 i 50 naddarty, załamany, załamania marginesów nr 49. Numery obj. 4-12 s., za wyjątkiem nr 54, który liczy 16 s. Rocznik zaw. m.in.: pierwodruki wierszy J.Tuwima, A.Słonimskiego, K.Wierzyńskiego, M.Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, W.Broniewskiego, liczne artykuły T.Boya-Żeleńskiego, tekst J.Stempowskiego o "Ulissesie" Joyce'a, artykuł Z.Toneckiego o teatrze Meyerholda, T.Łopacińskiego o pochodzeniu matki A.Mickiewicza, M.Choromańskiego o malarstwie R.Malczewskiego, relacje z podróży po ZSRR A.Słonimskiego i A.Janty-Połczyńskiego, reportaże (P.Hulka-Laskowski, M.Choromański, L.Szereszewski), "Kronikę tygodniową" A.Słonimskiego, fotomontaże M.Choynowskiego) cena wywoławcza: 320.-

602. R.15: 1938, nr 1-2, 4-11, 13-17, 19-27, 29-42, 44-51 (Do pełnego rocznika brak sześciu numerów (3, 12, 18, 28, 43, 52/53). Wiele numerów naddartych, wiele wymaga konserwacji, nr. 1, 17 mocno uszkodzone, nr. 2-3, 14, 30, 44 (tu brak niewielkiego artykułu) z niewielkimi ubytkami. Każdy numer obj. 6-24 s. Rocznik zaw. m.in. pierwodruki wierszy J.Tuwima, K.Wierzyńskiego, W.Broniewskiego, A.Słonimskiego, M.Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, cykl A.Gide'a "Powrót z ZSRR uzupełniony", teksty (przekłady, artykuły) J.Tuwima, S.Wasylewskiego, A.Brücknera, S.Kota, Z.Nałkowskiej, J.Parandowskiego, E.Zegadłowicza, cykl "Pisarze o kwestii żydowskiej", "O pamięć Stanisława Augusta", "Kronikę tygodniową" A.Słonimskiego, recenzję "Sanatorium pod klepsydrą", "Kometę" B.Schulza, ilustracje F.Topolskiego. Nr 10 pośw. pamięci Andrzeja Struga) cena wywoławcza: 280.-

603. WINNICA. Miesięcznik ilustrowany poświęcony kobiecie w życiu, sztuce i anegdocie. Warszawa. Nakł. Tow. Wyd. "Ateneum". Red. B.Jasieński. 8. brosz.

R.1, z.2. [1924]. s. 78, [2], tabl. 8 (Czas.BJ. 9, 42 (tylko nr 1), Czas.BUW —. Stan dobry. Ukazały się co najmniej 4 numery. Teksty m.in. S.Wasylewskiego, J.Parandowskiego, A.Zamoyskiego, M.Hemara, B.Jasieńskiego. Rzadkie) cena wywoławcza: 140.-

WSZECHPOLAK. Narodowe pismo akademickie. Warszawa. Red. i wyd. A.Rodziewicz. folio (Czas.BJ —. Otwory dziurkaczem w grzbiecie, przetarcia grzbietu, naddarcia marginesów)

604. R.2, nr 8: 20 II 1938. s. 8 cena wywoławcza: 50.-

605. R.2, nr 9: 27 II 1938. s. 8 cena wywoławcza: 50.-

606. R.3, nr 11 (76): 12 III 1939. s. 8 cena wywoławcza: 50.-

 

Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz. 1-133)

Nowa literatura, nowa sztuka (poz. 134-176)

Ekslibrisy (poz. 177-194)

Fotografie (poz. 195-352)

Plakaty (poz. 353-417)

Druki ulotne (poz. 418-450)

  Rysunki Janiny Pawluk-Nowakowej (poz. 451-463)

Varia (poz. 464-503)

Kartografia (poz. 504-529)

Wydawnictwa XVIII-XX w. (poz. 607-1175)

Księgoznawstwo (poz. 1176-1197)

 

Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".