Antykwariat
"Rara Avis" w Krakowie![]()
Aukcja odbyła się 15 maja 2010
Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).
WYDAWNICTWA XVIII-XX W.
607. AFTANAZY Roman — Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. Wyd.II przejrz. i uzup. T.1-11. Wrocław [i in.] 1991-1997. Ossolineum. 4. opr. oryg. pł. (Stan bardzo dobry. Szczegółowy opis historii i zasobów dawnych dworów na kresach. Liczne ilustr. w tekście. T.1: Woj. mińskie, mścisławskie, połockie, witebskie, t.2: Woj. brzesko-litewskie, nowogródzkie, t.3: Woj. trockie, Księstwo Żmudzkie, Inflanty Polskie, Księstwo Kurlandzkie, t.4: Woj. wileńskie, t.5: Woj. wołyńskie, t.6: Woj. bełskie, Ziemia Chełmska woj. ruskiego, t.7: Woj. ruskie, Ziemia Halicka i Lwowska, t.8: Woj. ruskie, Ziemia Przemyska i Sanocka, t.9: Woj. podolskie, t.10: Woj. bracławskie, t.11: Woj. kijowskie oraz uzupełnienia) cena wywoławcza: 1.600.-
608. ALBUM pamiątek polskich w Rzymie. Rzym 1925. Szkoła Typograf. Piusa X. 16d podł., k. [23], tabl. 24. brosz. (Otarcia i zaplamienia okł., brak ilustr. na przedniej okł. Po przedmowie podpisany autor ukryty pod pseud. "Miłośnik pamiątek polskich w Rzymie") cena wywoławcza: 100.-
609. ALBUM parlamentu polskiego. Warszawa 1930. Wyd. E.Strumiłło. 16
podł., s. 64. brosz. (Okł. nieco otarta, wewnątrz stan dobry. Zaw. m.in.
reprod. rycin dotyczących dziejów polskiego sejmu, zdjęcia osobistości,
fotografie nowego gmachu parlamentu i jego wnętrz) cena wywoławcza: 100.-
610. ALBUM Tatr. Heljotypje według zdjęć z natury. Kraków [190-?]. Salon Malarzy Pol. 16 podł., s. [1], tabl. 16. brosz. (Niewielkie zaplamienia okł. Tytuł okł.: "Tatry") cena wywoławcza: 120.-
611. ALBUM Tatr. 16 widoków grawiurowych. Skawina [193-?]. H.Francka
Synowie. 16d podł., s. [1], tabl. 17. brosz. (Stan dobry. Album z
reprodukcjami 16 zdjęć tatrzańskich. Na ostatniej planszy reklama skawińskiej
wytwórni kawy H.Francka Synów. Tytuł okł.: "Poznaj piękno Twego kraju! Tatry")
cena wywoławcza: 120.-
612. ALBUM "Ziemi". [Cz.] 1: Z naszych krajobrazów. Warszawa [1912]. Pol. Tow. Krajozn. 8 podł., s. [36]. brosz. (Okł. nieco otarta, niewielkie załamania narożników. Piecz. Pierwszy z czterech albumów serii; zaw. reprodukcje 34 zdjęć z Pomorza Kaszubskiego, Litwy, Polesia Wołyńskiego, Ukrainy, Wołynia, Pienin, Tatr) cena wywoławcza: 80.-
613. ANDACHT in sechs Sonntagen zu Ehren des heiligen Aloysius
Gonzaga der Gesellschaft Jesu. Glatz [= Kłodzko] 1794. F.Pompejus. 16, s. 83.
opr. kart. (Brak grzbietu i papieru okleinowego, blok poluźniony. Kłodzki druk
religijny) cena wywoławcza: 300.-


614. D'AUREVILLY Barbey — What Never Dies. A romance. Translated
from the French by Sebastian Malmoth (Oscar Wilde). U.S.A. 1928. Privately
Printed. 8, s. XV, [1], 438, tabl. kol. 8. opr. psk. z epoki (Oprawa otarta,
wewnątrz stan bardzo dobry. Ilustracje Donalda Dentona. Na karcie przed kartą
tyt. odręczna zapiska z epoki: "Illustrated Edition De Luxe Limited to 150
Copies, No 6") cena wywoławcza: 400.-
615. BABIŃSKI Witold — Przyczynki historyczne do okresu 1939-1945. Londyn 1967. B.Świderski. 8, s. 712, tabl. 1. opr. oryg. pł., obw. (Zabrudzenia obw., poza tym stan dobry. Zaw. m.in.: Katyń, Z dziejów Wojska Pol. w Rosji, Katastrofa w Gibraltarze, Ofensywa sowiecka na ziemiach pol., Upadek powstania w Warszawie, Utworzenie rządu lubelskiego, Jałta) cena wywoławcza: 100.-
616. BACZYŃSKI Krzysztof Kamil — Śpiew z pożogi. Warszawa 1947. Sp. Wyd. "Wiedza". 8, s. 254, tabl. 1. brosz. (Okł. nieco otarta, wewnątrz stan bardzo dobry. Pośmiertnie zebrane wiersze K.K.Baczyńskiego poprzedzone "Listem do Jana Bugaja" K.Wyki) cena wywoławcza: 100.-
617. BADECKI Karol — Średniowieczne ludwisarstwo lwowskie. Lwów 1921. Druk. W.Łozińskiego. 16d, s. 59. uzup. odb. z "Gaz. Lwowskiej"
[oraz] tenże — Ludwisarstwo lwowskie za Zygmunta I. Lwów 1921. Wyd. Ossolineum, Druk. W.Łozińskiego. 16d, s. 106. odb. z "Gaz. Lw.". razem opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Karta przedtyt. t.1 przyklejona do okł. brosz., stan dobry. Piecz. Kilka ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 80.-
618. BAGIŃSKI Henryk — U podstaw organizacji Wojska Polskiego
1908-1914. Warszawa 1935. Nakł. Sekcji Hist. Stow. Uczestników Ruchu
Niepodległościowego "Zarzewie". 4, s. 831, [1], mapa rozkł. 1. opr. skóra z
epoki. Materjały do historji ruchu niepodległościowego [...], t.1 (Niewielkie
ubytki marginesu mapy, stan dobry. Bogato ilustrowana źródłowa monografia
będąca do dziś jednym z najlepszych opracowań tematu) cena wywoławcza:
240.-
619. BALAWELDER Romuald — Tajemnice Mahrebu. (Wrażenia z podróży do Algierji). Warszawa 1928. Druk. M.S.Wojsk. 16d, s. [4], 47. Odb. z "Jednoty"
[oraz] tenże — Ku Saharze. Wrażenia z podróży do Północnej Afryki. Warszawa 1929. Druk. M.S.Wojsk. 16d, s. 79. Odb. z "Jednoty"
[oraz] tenże — Piec świata. Wrażenia z podróży do Północnej Afryki. Warszawa 1931. Gł. Druk. Wojsk. 16d, s. 53. Odb. z "Jednoty". razem opr. ppł. z epoki (Stan dobry) cena wywoławcza: 100.-
620. BALZAK H[onoriusz] — Macocha. Dramat obyczajowy w 5 aktach podług ... Do sceny polskiej przerobił K.Ostrowski. Kraków 1861. Księg. D.E.Friedleina. 8, s. [4], 132. brosz. (Otarcia okł., grzbiet oklejony papierem. Ekslibris T.Kwiatkowskiego) cena wywoławcza: 100.-
621. BANK krajowy Królestwa Galicyi i Lodomeryi z W. Księstwem Krakowskiem 1883-1908. Pamiętnik za pierwsze 25 lat istnienia. Lwów 1909. Druk. Pillera, Neumanna i Sp. 4, s. 208, [2], tabl. 13. opr. bibliot. ppł. (Karta tyt. nieco zabrudzona, podklejenia kilku kart w grzbiecie, skasowana piecz. Kilka ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 180.-
622. BAROWICZ Antoni — Marcin "Lelewel" Borelowski, rękodzielnik-pułkownik. Rzeszów 1913. Pol. Zw. Stow. Przemysłowych. 8, s. [2], 105, mapa rozkł. 1. brosz. (Podklejony ubytek przedniej okł. i górnej części karty tyt. (bez szkody dla tekstu), grzbiet oklejony papierem) cena wywoławcza: 48.-
623. BATKO Stanisław — Reklama w przemyśle i handlu. Kraków 1916. Miejskie Muz. Techn. Przem. 16d, s. [6], 96. opr. bibliot. ppł. (Niewielkie zaplamienia atramentowe marginesów kilku kart, podklejenia kilku kart w grzbiecie. Piecz., naklejka bibliot. Nieliczne podkreślenia ołówkiem) cena wywoławcza: 80.-
624. BAUMFELD Gustaw — Artyleryi legionów pułk pierwszy. Kraków
1917. K.Wojnar. 8, s. 99, [1], tabl. 12. opr. oryg. ppł. (Stan dobry) cena
wywoławcza: 100.-
625. BĄKOWSKI Klemens — Dzieje Krakowa. (Z 12 planami i 150
rycinami). Kraków 1911. Sp. Wyd. Pol. 4, s. XV, [1], 491, plan rozkł. 1. opr.
oryg. pł. zdob. (Gruca 521. Niewielkie zaplamienie tylnej okł., niewielkie
zabrudzenia wewnątrz. Okł. ciemnoniebieska, ze złoc. herbem miasta na
przedniej okł.) cena wywoławcza: 240.-
626. BĄKOWSKI Klemens — Historya miasta Kazimierza pod Krakowem do XVI w. Kraków 1902. Nakł. autora. 16d, s. 68, tabl. 2. opr. ppł. z epoki (Plan przecięty na zgięciu przez introligatora, poza tym stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 80.-
627. BĄKOWSKI Klemens — Podania i legendy krakowskie. Zebrał ... Kraków 1899. Druk. "Czasu". 16d, s. [4], 96. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. Odb. z Kalendarza J.Czecha (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 60.-
628. BEŁDOWSKI Władysław — Wspomnienie o brygadjerze. (Rok 1914 w Jabłonkowie). Wyd.II. Kraków 1932. Nakł. autora. 16d, s. 16. brosz. (Stan dobry. Odręczna dedykacja autora) cena wywoławcza: 40.-
629. [BEŁZA Władysław] — Album pamiątkowe Adama Mickiewicza. Wydał Władysław Piast [pseud.] Lwów 1889. Nakł. wydawcy. 4, s. XIX, [3], tabl. 39. opr. oryg. kart. (Podklejone nadpęknięcie fragmentu grzbietu, okł. nieco wygięte, niewielkie zaplamienia wewnątrz. Zaw. 57 ilustracji związanych z Mickiewiczem i jego twórczością. Ryciny w drzeworycie i cynkografii) cena wywoławcza: 300.-

630. BĘBENEK Fr. — Flirt na odległość. Rewelacyjny sposób
porozumienia się na odległość bez zwrócenia uwagi otoczenia. Epokowa nowość
dla pań i panów. Z ilustr. Kraków 1935. Nakł. Pralni Bębenka. 16d, s. [16].
brosz. wt. z zach. okł. oryg. (Zaplamienia. Ilustracje pokolorowane kredką.
Kuriozalne wydawnictwo właściciela krakowskiej pralni bielizny opisujące
równie kuriozalny wynalazek: aby przekazać dyskretnie informację należy
dotykać piórem, pomadką do ust lub innym podłużnym przedmiotem określonych
części twarzy - każde dotknięcie oznacza inną literę. Ze względu na możliwość
łatwego uszkodzenia oka lub posądzenia o poważne zaburzenia psychiczne nie
polecamy tej metody komunikowania się) cena wywoławcza: 60.-
631. BIAŁOSZEWSKI Miron — Obroty rzeczy. Wiersze. Warszawa 1956. PIW. 16d, s. 138, [1]. brosz. (Stan dobry. Egz. nierozcięty. Wyboru dokonał A.Sandauer. Poetycki debiut książkowy) cena wywoławcza: 100.-
632. [BIARD] Leonia — Podróż do Spitzberga, przez Panią Leonję D'Aunet. Wilno 1857. Nakł. J.Zawadzkiego. 16d, s. [4], 287. opr. wsp. ppł. Bibl. podróży i malowniczo-historycznych opisów różnych krajów, s.2 (Karta przedtyt. nieco zakurzona, stan dobry. Opis wyprawy wiodącej z Niemiec przez Danię, Szwecję, Norwegię na Spitzbergen i z powrotem przez Finlandię i Szwecję do Niemiec. Nieczęste) cena wywoławcza: 360.-
BIBLIOTEKA dramatyczna Drogi. Warszawa. 8. brosz.
633. Nr 4: KAŻDY. (Everyman). Średniowieczny moralitet angielski. Przeł. S.Helsztyński. 1933. s. 45, [2] (Stan dobry) cena wywoławcza: 120.-
634. Nr 5: GIDE André — Edyp. Tragedja w trzech aktach. Przeł. R.Kołoniecki. 1933. s. 51, [1] (Niewielki ubytek przedniej okł., niewielkie ubytki narożników pierwszych dwóch kart) cena wywoławcza: 120.-
635. Nr 6: NORWID Cypryan — Miłość-czysta u kąpieli morskich. Komedya. Z autografu wyd. Z.Przesmycki. 1934. s. 34, [1] (Stan dobry. Podpis własn. K.Czachowskiego) cena wywoławcza: 120.-
636. Nr 7: O'NEILL Eugene — Księżyc nad Karybami. Przeł. H.Mysłakowska. 1934. s. 30, [2] (Niewielkie przebarwienia okł., stan dobry) cena wywoławcza: 120.-
637. Nr 8: DIALOG o grzeszniku i łasce bożej. 1935. s. 32 (Stan dobry) cena wywoławcza: 120.-
638. BIBLJOTEKA Pisarzów Polskich. Kraków 1891. Wyd. AU. 16d. razem
opr. pł. złoc. z epoki
[nr 13]: Historya prawdziwa która się stała w Landzie mieście niemieckiem 1568. Wyd. Z.Celichowski. s. XIII, [3], 50
[nr 14]: Henryka Kornelisza Agryppy O ślachetności a zacności płci niewieściej. Przekład Macieja Wirzbięty 1575. Wyd. S.Tomkowicz. s. [2], 58
[nr 15]: Teodora Zawackiego Memoriale oeconomicum 1616. Wyd. J. Rostafiński. s. XVI, 172
[nr 16]: Hermana Schottena O cnocie abo żywocie człowiekowi przystojnym. Wyd. S.Ptaszycki. 1891. s. VII, [3], 95, [1]
[nr 17]: Stanisława Słupskiego z Rogowa Zabawy orackie 1618 i Władysława Stanisława Jeżowskiego Oekonomia 1638. Wyd. J.Rostafiński. s. [2], 87
[nr 18]: Potrójny z Plauta Piotra Cieklińskiego 1597. Wyd. J.Czubek. s. [2], 151 (Stan dobry. Ekslibris) cena wywoławcza: 180.-
639. BIERDIAJEW Mikołaj — Problem komunizmu. Warszawa 1937. Tow.
Wyd. "Rój". 16d, s. 201, [6]. brosz., obw. (Niewielkie naddarcia okł., poza
tym stan bardzo dobry. Przeł. M.Reutt. "Kto chce poznać Sowiety bez maski,
musi uważnie przemyśleć i przestudiować ciekawą pracę Bierdiajewa" (ze
skrzydełka obw.)) cena wywoławcza: 80.-
640. BIERNACKI Tadeusz, BRATRO Jan — Major Albin Fleszar "Satyr". Warszawa 1937. Nakł. Komendy Koła VI baonu. 8, s. 89. opr. bibliot. ppł. z epoki, okł. brosz. naklejona na oprawę (Okł. lekko otarte, stan dobry. Zaw.: Lata dziecięce i młodzieńcze, Pionier wojskowości i uczony geolog, Dowódca VI baonu, Obrońca Reduty Piłsudskiego, Śmierć) cena wywoławcza: 80.-
641. BŁOK Aleksander — Ogród słowiczy. Z ros. spolszczył
K.A.Jaworski. Chełm Lub. 1934. Druk. "Kultura". 16d, s. 24, tabl. 4. brosz.
Bibl. "Kameny", nr 2 (Grońska 580. Okł. nieco odbarwiona, wewnątrz stan bardzo
dobry. Wydano 150 egz. Na tabl. drzeworyty Zenona Waśniewskiego.
Rzadkie) cena wywoławcza: 300.-
642. BŁOK Aleksander — Wiersze włoskie. Z ros. spolszczyli
K.A.Jaworski i J.Łobodowski. Chełm Lub. 1935. Druk. "Kultura". 8, s. 32, tabl.
5. brosz. Bibl. "Kameny", nr 4 (Grońska 581. Okł. lekko otarte, stan dobry.
Wydano 200 egz. Na tabl. linoryty Zenona Waśniewskiego. Nieczęste)
cena wywoławcza: 160.-
643. BŁOŃSKI Jan — Romans z tekstem. Kraków 1981. Wyd. Literackie.
16d, s. 319, [2]. brosz. (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora)
cena wywoławcza: 80.-
644. BOJARSKI Bolesław — Koszykarstwo ozdobne. W tekście 76 ilustr. oraz 3 tabl. zbiorowe. Warszawa 1937. Kasa im. Mianowskiego. 8, s. X, 133. brosz. (Stan dobry. Egz. nierozcięty. Skasowana piecz. bibliot.) cena wywoławcza: 150.-
645. BOLSZEWIZM. Praca zbiorowa. Lublin 1938. Tow. Wiedzy Chrześc. 8, s. VIII, 325, tabl. 1. brosz. Uniw. wykłady dla duchowieństwa, t.3 (Okł. nieco pożółkła, tylna - przebarwiona. Egz. nierozcięty) cena wywoławcza: 80.-
646. [BONCZYK N.]. Ks. Norbert Bonczyk. Życiorys w 25-letnią rocznicę zgonu jego. Opole 1918. Tow. Oświaty na Śląsku im. św. Jacka. 16d, s. 48. opr. wsp. plast. z zach. okł. brosz. (Zaplamienia okł. brosz., nieliczne zaplamienia wewnątrz. Podkreślenia ołówkiem
N.Bonczyk (ksiądz katolicki, poeta, działacz na rzecz polskości Śląska, autor licznych artykułów w "Zwiastunie Górnośląskim") cena wywoławcza: 80.-
647. BOROWSKI Tadeusz — Imiona nurtu. Monachium 1945. Oficyna
Warszawska. 8, s. 36, [1]. opr. oryg. kart. (Niewielkie otarcia dolnej
krawędzi okł., poza tym stan bardzo dobry. Tomik poetycki z przedm.
W.Mackiewicza. Oprac. typograf. A.Girsa. Pierwsza publikacja Oficyny
Warszawskiej w Monachium) cena wywoławcza: 180.-
648. BOROWSKI Tadeusz — Pożegnanie z Marią. Opowiadania. Warszawa 1948. Wiedza. 8, s. 178, [2]. brosz. (Otarcia okł., niewielki ubytek grzbietu. Okł. M.Hiszpańskiej-Neumann. Wyd.I. "Zbiór opowiadań [...] uznany za główne dzieło Borowskiego i za szczytowe osiągnięcie w tego rodzaju literaturze nie tylko w Polsce" (LPPE)) cena wywoławcza: 60.-
649. BOVET Marie Anne de — Cracovie. Ouvrage orné de 118 gravures.
Paris 1910. Libr. Renouard, H.Laurens. 4, s. [4], 139, [1]. opr. oryg. pł.
zdob. Les villes d'art célPbres
(Otarcia narożników okł., poza tym stan bardzo dobry. Tom serii wydawniczej
poświęconej europejskim centrom kultury) cena wywoławcza: 120.-
650. BOY-[ŻELEŃSKI Tadeusz], [NOSKOWSKI Witold] — Szopka krakowska
"Zielonego Balonika". Napisał Boy & Taper [pseud.]. Kraków [1911]. Nakł.
autorów. 8, s. [2], 76. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, stan dobry. Zapiski
na tylnej okł.) cena wywoławcza: 100.-
651. BRACTWA miłosierdzia w Krakowie u S. Barbary zaczętego roku Pańskiego 1584 [...] ordynacye ma część Panu Bogu i rozmnożenie miłosiernych uczynków. Kraków 1819. Druk. Akademicka. 8, s. [174], tabl. 1, k. 10 [tabele]. opr. wsp. psk. (Stan bardzo dobry. Egz. z biblioteki Józefa Wawel-Louisa (1832-1898) - prawnika i historyka krakowskiego (piecz. na karcie tyt.). Na tabl. portret P.Skargi w miedziorycie Sebastiana Langera (1772-1841) wg rys. Michała Stachowicza, odbitym w Wiedniu) cena wywoławcza: 160.-
652. BREGMAN Aleksander — Zakamarki historii. Wybór rozpraw pod red. A.Ciołkosza. Londyn 1968. Pol. Fund. Kult. 16d, s. 238, [1]. brosz. (Stan dobry. Zaw. m.in.: Pierwsza wojna światowa, Polityka Józefa Becka, Dziejopisarstwo S.Mackiewicza, Sowieckie ciągoty do Niemiec, Czy Zachód musiał przegrać walkę o Polskę?) cena wywoławcza: 50.-
653. BRONIEWSKI Władysław — Anka. Warszawa 1959. PIW. 16d, s. 47, [5]. brosz. (Stan dobry. Wyd.II. Okł. proj. E.Frysztak-Lubelska. Ilustr. O.Siemaszkowa) cena wywoławcza: 48.-
654. BRÜCKNER Aleksander — Dzieje kultury polskiej. T.1-4. Warszawa
1939 i Kraków 1946. J.Przeworski i F.Pieczątkowski i Ska. 8, s. IX, [3], 661;
[4], 660; [4], 456; XVI, [2], 639. opr.: t.1-3: oryg. ppł. zdob., t.4: oryg.
pł. zdob., obw. (Szyldziki na grzbietach t.1-3 nieco otarte, podklejenia
obwoluty t.4, stan ogólny dobry. T.1-3 - wyd.II, t.4 - wyd.I. Obejmuje okres
od czasów prehistorycznych po rok 1914) cena wywoławcza: 420.-
655. BRZECHWA Jan — Piołun i obłok. Warszawa-Kraków 1935. Wyd. J.Mortkowicza. 16d, s. [4], 60, [4]. brosz. (Stan dobry. Tom poezji zaw. cykle: Imię wielkości, Modlitwa o powrót miłości i Pieśni Białoksiężnika) cena wywoławcza: 80.-

656. BRZĘKOWSKI Jan — Odyseje. Poezje. Paryż 1948. Imprim. S.P.I. 8,
s. [32]. brosz. (Polonica 1700. Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja
autora. Tom wierszy powstałych w l. 1938-1945) cena wywoławcza: 140.-
657. BRZĘKOWSKI Jan — Poezje wybrane. Londyn 1960. Ofic. Poetów i
Malarzy. 8, s. 161, [3], tabl. 4. opr. oryg. kart. (Stan dobry. Odręczna
dedykacja autora dla K.A.Jaworskiego. Na tablicach m.in. reprod. okładek
tomów "Na katodzie" i "W drugiej osobie") cena wywoławcza: 120.-
658. BRZĘKOWSKI Jan — Science fiction. Londyn 1964. Oficyna Poetów i Malarzy. 8, s. 71, [3]. opr. oryg. pł. (Niewielkie odbarwienia okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Zbiór krótkich form prozatorskich i poetyckich) cena wywoławcza: 120.-
659. BUJAK Franciszek — Studja geograficzno-historyczne. Warszawa 1925. Gebethner i Wolff. 8, s. XI, [1], 299. brosz. (Okł. nieco zakurzone, niewielkie zaplamienia wewnątrz. Podkreślenia ołówkiem. Zaw. m.in.: Geografja kronikarzy polskich, Początki kartografji w Polsce, Najstarszy opis Ziemi Świętej polskiego pochodzenia, O średniowiecznych mapach żeglarskich, W sprawie kartografji historycznej, Stolice Polski (Gniezno, Kraków, Warszawa)) cena wywoławcza: 300.-
660. BUŁHAKOW M[ichaił] — Fatalne jaja. Powieść. Przekład E.Jezierskiego. Warszawa [1928]. Wyd. S.Cukrowski. 16d, s. 187. brosz., obw. (Obw. podklejona, z ubytkami, poza tym stan dobry. Druga publikacja książkowa Bułhakowa (po "Białej gwardii") w Polsce. Okł. T.Gronowskiego (sygn. T.G.)) cena wywoławcza: 48.-
661. BURDECKI Feliks — Opanowanie materii czyli książka o zdobyczach
polskiej nauki w dziedzinie chemii i fizyki, astronomii i geofizyki, o
polskich wynalazcach i inżynierach oraz o polskich pionierach lotnictwa.
Warszawa 1937. Wyd. M.Arcta. 8, s. 187, [4]. opr. oryg. pł. zdob. (Stan dobry.
Oprac. graf. Atelier Girs-Barcz. Tytuł okł.: "Polska w pracy". Na tylnej okł.
ślepo tłocz napis: "Wydanie na stulecie firmy") cena wywoławcza: 180.-
662. BUTRYM Adam — Wypadki samochodowe w Krakowie w ciągu dziesięciolecia 1924 do 1934. Warszawa 1935. Druk. "Siła". 8, s. 43. brosz. Odb. z "Czasopisma Sądowo-Lek." (Grzbiet oklejony papierem, niewielkie ślady zawilgocenia. Pierwsze syntetyczne opracowanie na temat wypadków samochodowych w Krakowie. Statystyka 1140 wypadków (z 86 ofiarami śmiertelnymi) na ulicach Krakowa w latach 1924-34, na podstawie danych Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego. 6 planów w tekście) cena wywoławcza: 60.-
663. BYSTROŃ Jan St[anisław] — Komizm. Lwów-Warszawa 1939. Książnica-Atlas. 4, s. 540. opr. oryg. pł. złoc. (Otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Liczne ilustr. w tekście. Owoc wieloletnich badań autora nad istotą komizmu. Zaw. m.in.: Odchylenie od normy, Impossibilia, Nieudolność, Pomieszanie socjalne, Typy towarzyskie, Typy regionalne i narodowe, Zabawki literowe, Zmiany znaczeniowe, Nazwy własne) cena wywoławcza: 320.-
664. CHAŁUBIŃSKI Tytus — Sześć dni w Tatrach. Wycieczka bez programu. Kraków 1921. Nakł. Red. "Orlego Lotu". 16d, s. 72. brosz. Bibl. "Orlego Lotu", nr 2 (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 40.-
665. CHARŁAMPOWICZ S. — Jezioro Kocioł. (Gostynin, woj. Warszawskie). Gostynin 1933. Druk. W.Kożuchowskiego. 8, s. [2], 18. brosz. (Niewielkie zaplamienie okł., stan dobry. Nieczęste) cena wywoławcza: 60.-
666. CHŁĘDOWSKI Kazimierz — Dwór w Ferrarze. Wyd.II [sic!]. Lwów
1930. Ossolineum. 8, s. XIII, [1], 544, [1], tabl. 41. opr. psk. z zach. okł.
brosz (Przebarwienie przedniej okł., niewielkie zaplamienia wewnątrz, poza tym
stan dobry. Okł. brosz. proj. J.Bukowskiego) cena wywoławcza: 180.-
667. CHŁĘDOWSKI Kazimierz — Dwór w Ferrarze. Wyd.II. Lwów 1909.
Księg. H.Altenberga. 8, s. XIII, [1], 544, [1], tabl. 40. opr. oryg. pł. złoc.
(Stan bardzo dobry. Bogato zdobiona oprawa wydawnicza) cena
wywoławcza: 180.-
668. CHOCIANOWICZ Wacław — W 50-lecie powstania Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. Zebrał i oprac. ... Londyn 1969. Nakł. oficerów dypl. na Obczyźnie. 8, s. 532, tabl. 24. opr. oryg. pł. (Stan bardzo dobry. Szczegółowe dzieje szkoły, listy osobowe) cena wywoławcza: 80.-
669. CHOJECKA Janina Marja — Opętańcy. Czasy wojny światowej i przewrotów na Ukrainie. Wyd.II. Łomża 1936. Druk. Diec. 16d, s. 188. opr. pł. z epoki. Bibl. dobrych książek, t.3, r.1 (Otarcia okł., miejscami niewielkie zażółcenia papieru) cena wywoławcza: 80.-
670. CIESIELCZUK Stanisław — Głazy i struny. Warszawa 1931. Nakł. "Kwadrygi". 8, s. 27. brosz. (Okł. nieco otarta. Podpis K.A.Jaworskiego. Tom poezji) cena wywoławcza: 40.-
671. CINCIAŁA Andrzej — Pamiętnik dra ... notarjusza w Cieszynie (1825-1898). Wyd. i wstępem zaopatrzył J.S.Bystroń. Katowice 1931. Nakł. Muz. Śl. 8, s. XI, [1], 199, portret 1. brosz. Wyd. Muz. Śl., dz.2, nr 3 (Skrzypek 219. Niewielkie otarcia okł., wewnątrz stan dobry. A.Cinciała (1825-1898) - jeden z przywódców krzewienia polskości na Śląsku Ciesz., organizator teatrów, czytelni polskich. "Pamiętnik" stanowi "cenne źródło do dziejów odrodzenia narodowego na Śląsku Ciesz." (PSB). Pierwsze pełne wydanie) cena wywoławcza: 120.-
672. CINCIAŁA Andrzej — Przysłowia, przypowieści i ciekawsze zwroty
językowe ludu polskiego na Śląsku, w księstwie Cieszyńskiem. Zebrał ...
Cieszyn 1885. Nakł. autora. 8, s. 47. opr. oryg. pł. zdob. (Stan bardzo dobry.
Zaw. blisko 1000 powiedzeń ludu cieszyńskiego. A.Cinciała (1825-1898) -
cieszyński notariusz, jeden z przywódców odrodzenia narodowego na Śląsku
Ciesz., organizator teatrów, czytelni polskich (patrz PSB)) cena
wywoławcza: 160.-
673. [CIUNDZIEWICKA Anna] — Gospodyni litewska czyli nauka
utrzymywania porządnie domu i zaopatrzenia go we wszystkie przyprawy i zapasy
kuchenne, apteczkowe i gospodarskie; tudzież hodowania i utrzymywania bydła,
ptastwa i innych żywiołów, według sposobów wyprobowańszych i
najdoświadczeńszych, a razem najtańszych i najprostszych. Wilno 1848. Druk.
J.Zawadzkiego. 8, s. VI, 449. opr. wsp. ppł. (Brak ostatnich dwóch stron (spis
treci?), miejscami wyraźne zaplamienia, ślad zawilgocenia na ostatnich
kartach. Wyd.I. Zaw. m.in.: Dziennik i tygodnik gospodarski, O utrzymywaniu
krów i wołów, Prezerwatywy dla bydła, O owcach, ich hodowaniu, utrzymaniu, i z
nich korzystaniu, O hodowaniu i utrzymywaniu ptastwa, O przechowywaniu,
wędzeniu i soleniu rozmaitych gatunków mięs i ryb, Rozmaite apteczkowe sekreta
i wiadomoście, O smażeniu konfitur i galaret cukrowych i miodowych tudzież o
pieczeniu pierników, O pędzeniu spirytusów, zaprawianiu wódek i likierów,
takoż o urządzeniu win rozmaitych, O urządzaniu mleczywa, biciu masła i
robieniu serów, Kosmetyki i kadzidła, Farbowanie i bielenie włóczek.
Rzadkie) cena wywoławcza: 420.-
674. CLAUDEL Paul — Zakładnik. (L'Otage). Dramat w trzech aktach. Spolszczył J.Iwaszkiewicz. Poznań 1920. Nakł. Zdroju. 8, s. [4], 107. brosz. (Okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry) cena wywoławcza: 60.-
675. COQUELIN C[onstant] — Sztuka aktora. Tłum. J.Mikulski. Warszawa 1913. Nakł. Stow. Artystów i Pracowników Warsz. Teatrów Rządowych. 16d, s. 86. brosz. (Stan dobry. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na budowę "budynku schronienia dla weteranów artystów teatrów") cena wywoławcza: 60.-
676. CUDEM ocaleni. Wspomnienia z kacetów. Praca zbiorowa. London 1981. Veritas. 8, s. 327, [1], tabl. 8. opr. oryg. pł., obw. (Obw. nieco otarta, poza tym stan bardzo dobry. Relacje księży, m.in. E.Chowańca, T.Gaika, M.Majewskiego, F.Kaińskiego, F.Herra, J.Przybysza, E.Sroki) z obozów koncentracyjnych) cena wywoławcza: 64.-
677. CZECHOWICZ Józef — Nuta człowiecza. Warszawa 1939. Księg.
F.Hoesicka. 8, s. 46, [1]. brosz. wt. (Brak oryg. okł., podklejenia karty
przedtyt., ostatnia strona nieco zakurzona. Ostatni oryginalny tom wierszy
lubelskiego poety. Nieczęste) cena wywoławcza: 120.-
678. CZEMPIŃSKI Jan — Teatry polskie w Warszawie. Rocznik teatralny od 1/VIII 1915-1/I 1917 r. Oprac. ... Warszawa 1917. Nakł. autora. 8, s. 278, [2], XVI [jest mylnie XV]. brosz. (Otarcia i załamania krawędzi okł., poza tym stan dobry. Ważne, bogato ilustrowane źródło do dziejów teatru w Polsce) cena wywoławcza: 100.-
679. CZEREŚNIEWSKI Wawrzyniec — Xenofoncie na codzień. "Motywów greckich" zeszyt czwarty. Southend-On-Sea 1965. Oficyna Stanisława Gliwy. 8, s. 26, [5]. opr. oryg. kart. (Okł. lekko zakurzona, wewnątrz stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora dla K.A.Jaworskiego. Wydano ok. [!] 250 egz., ten nr 158. Jedenasta publikacja oficyny ozdobiona linorytami S.Gliwy. Wiersze. Dołączony krótki maszynopisowy list autora) cena wywoławcza: 120.-
680. CZUCHNOWSKI Kazimierz — Powódź i śmierć. Kraków 1936. 8, s. 46,
[1]. brosz. Bibl. "Nowej Wsi", nr 2 (Okł. nieco pożółkłe i otarte, wewnątrz
stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla K.A.Jaworskiego) cena
wywoławcza: 100.-
681. CZYŻOWSKI Kazimierz Andrzej — Pan Marszałek. Rzecz o Józefie
Piłsudskim. Warszawa [1926]. Zw. Strzelecki. 16d, s. 27. brosz. (Niewielkie
zaplamienia okł., stan dobry. Zapiski na okł. Poemat pośw. Marszałkowi)
cena wywoławcza: 60.-
682. DASZKIEWICZ-CZAJKOWSKA Stanisława — O wielki cel harcerstwa. Referat wygłoszony na II Walnym Zjeździe Oddziału Warszawskiego Z.H.P. [...]. Warszawa 1922. Zarz. Oddz. Warsz. ZHP. 16d, s. 23, []. brosz. wt. (Błażejewski 803. Papier pożółkły. Piecz. IX Męskiej Drużyny Harc. Chorągwi Krak.) cena wywoławcza: 40.-
683. DĄBKOWSKI Przemysław — Bartnictwo w dawnej Polsce. Szkice gospodarczo-prawne. Lwów 1923. Nakł. autora. 8, s. 41, [2]. opr. bibliot. ppł. z zach. okł. brosz. (Miejscami zażółcenia papieru. Skasowana piecz. bibliot., podpis własn.) cena wywoławcza: 100.-
684. DOBROWOLSKI Tadeusz — Sztuka Krakowa. Kraków 1950. Wyd. M.Kot.
8, s. 477, [1], tabl. 5. opr. psk. zdob. z zach. okł. brosz., futerał kart.
(Zaplamienia futerału, niewielkie zażółcenia wyklejek, poza tym stan bardzo
dobry. Oprawa anonimowa. Szyldziki na grzbiecie) cena wywoławcza: 320.-
685. DOBRZYCKI Jerzy — Stary Kraków. Kraków [1936]. Pol. Zw. Turyst. 4, s. XXII, [2], k. 48. brosz. (Niewielki ubytek grzbietu, niewielkie zaplamienie przedniej okł., wewnątrz stan dobry. Na karcie przedtyt. nadruk "Książkę niniejszą [...] ofiaruje prezydent stoł.-król. m. Krakowa" i odręczny podpis prezydenta miasta Stanisława Klimeckiego z 1939. Okł. proj. F.Seifert. Zaw. 48 zdjęć zabytków Krakowa (autorstwa m.in. J.Bułhaka, S.Kolowca, S.Muchy). Tytuł i tekst również po franc., ang. i niem.) cena wywoławcza: 180.-
686. DOBSCHÜTZ F. von — Geschichte der Evangelischen Kirchengemeinde Oppeln [= Opole]. Festschrift zur Hundertjahrfeier der Kirche. Unter Mitwirkung von A.Steinert und Rektor M.Kunze hrsg. von Oppeln 1911. H.Muschner. 8, s. 83, [1]. brosz. (Okł. nieco zakurzona, wewnątrz stan dobry. Dzieje opolskiej parafii ewangelickiej w stulecie jej ustanowienia) cena wywoławcza: 80.-
687. DOROSZEWICZ W. — Sachalin. Tłóm. Z.Pietkiewicz. Cz. [1]-2. Warszawa 1898. Druk. K.Kowalewskiego. 16d, s. 235, tabl. 8; [2], 256, tabl. 10. razem opr. ppł. z epoki (Niewielkie otarcia okł., blok lekko wygięty, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 100.-
[DRUKI łużyckie].
688. BOGUSŁAWSKI Wilhelm, HÓRNIK Michał — Historija serbskeho naroda. Spisaštaj ... Budyšin 1884. M.Hórnik. 8, s. XV, [1], 144, mapa rozkł. 1. opr. ppł. z epoki (Papier miejscami wyraźnie pożółkły) cena wywoławcza: 80.-
689. ESTAUNIE Edouard — L'Empreinte. Roman. Bois originaux de Brandel. Paris 1925. Le Livre Moderne Illustré. 8, s. [2], 202, [3]. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. nieco otarta, miejscami niewielkie zażółcenia papieru. Powieść ilustrowana oryginalnymi drzeworytami Konstantego Brandla. Zaw. 10 drzeworytów oraz wiele mniejszych finalików i drzeworytowych inicjałów) cena wywoławcza: 120.-
690. HŁOSY za kěrluše Pobožnoho Wosadnika. Budyšin 1896. Ćišć Smolerjec knihićišćernje. 16d, s. [4], 111, [1], 8. opr. ppł. z epoki (Stan dobry. Piecz. Śpiewnik kościelny) cena wywoławcza: 80.-
691. KATHOLSKY katechismus z krótkimi cyrkwinskimi stawiznami za wjetše dźěći serbskich šulow budyšskeje diöcesy. Budyšin 1904. Z nakładom tachantstwa. 16d, s. [2], 240, XXIV. opr. psk. z epoki (Miejscami niewielkie zabrudzenia. Podpis własn.) cena wywoławcza: 80.-
692. KSCHIŽAN Jan — Se Sserbow sańdźenoscźe. Sa sserbski lud spissał ... faraf w Kotezach. Budyschin 1911. S nakł. sserbskeho lutherskeho knihowneho tovaŕistwa. 8, s. 163, [1]. opr. ppł. z epoki (Wyklejki zażółcone, poza tym stan dobry. Zapiski ołówkiem) cena wywoławcza: 80.-
693. WJELA Jan Radyserb — Přisłowa a přisłowne hrónčka a wusłowa Hornjołužiskich Serbow. Zběrał a zhromadźił .... Dorjadował a wudał E.Muka. Budyšin 1902. E.Muka. 16d, s. XIV, 314. opr. psk. z epoki (Wyklejki nieco zakurzone, papier nieco pożółkły) cena wywoławcza: 80.-
* * *
694. DURCZYKIEWICZ L. — Dwory polskie w Wielkiem Księstwie
Poznańskiem. Poznań 1912. Nakł. L.Durczykiewicza w Czempniu. folio, s. 42,
tabl. 61. opr. oryg. pł. złoc., brzegi kart złoc. (Otarcia krawędzi okł., stan
dobry. Zaw. krótki opis ponad 200 dworów, na tabl. fotografie. Rzadkie)
cena wywoławcza: 360.-


695. EDWARDS Sutherland — The Polish Captivity: an Account of the
Present Position of the Poles in the Kingdom of Poland, and in the Polish
Provicnes of Austria, Prussia, and Russia. In two volumes. Vol. 1-2. London
1863. W.H.Allen & Co. 8, s. [1], VII, [2], 353, [1], tabl. 9; VII, [1], 372,
tabl. 9. opr. oryg. skóra złoc. z epoki, obcięcie barwione (Niewielkie
zarysowanie okł., niewielkie miejscowe zażółcenia papieru, poza tym stan
bardzo dobry. Grzbiet złoc., z szyldzikami, na obu okł. złoc. ozdobne ramki,
wyklejki marmoryzowane. Ekslibris. Obca dedykacja. Opis sytuacji polit. i
ekonom. ziem polskich w poszczególnych rozbiorach. Część książki opublikowano
uprzednio w "The Times" w formie listów z Polski. Tablice przeważnie w
barwnych litografiach, przedst. m.in. Plac Zamkowy w Warszawie, krajobraz z
Karpat, zabytki Krakowa (Bibl. Jag., groby królewskie w katedrze, Wawel, Bramę
Floriańską od strony Plant, ul. Floriańską, Kościół Mariacki, Sukiennice,
klasztor Norbertanek na Salwatorze), górali, mieszkańców Mazowsza, Podola,
okolic Krakowa i Wilna, portret J.Lelewela, scenę uchwalenia Konstytucji 3
Maja) cena wywoławcza: 2.000.-
696. EICHENDORFF Joseph von — Die Wiederherstellung des Schlosses der deutschen Ordensritter zu Marienburg [= Malbork]. Danzig 1922. Danziger Verlags-Gesellschaft. 8, s. 169, [3], tabl. 2, plan rozkł. 1. opr. oryg. ppł. (Wyraźne otarcia okł., zaplamienia. Skasowane piecz. bibliot., naklejki i zapiski inwentarzowe, uszk. ekslibris) cena wywoławcza: 120.-
697. [EIGER]. Um die Eiger-Nordwand. 2. Aufl. München [cop. 1938]. Zentralverlag der NSDAP, Franz Eher Nachf. 8, s. [2], 159, tabl. luzem 1. opr. oryg. pł. (Otarcia i zaplamienia okł., grzbiet nadpęknięty. Piecz. i zapiski bibliot. Naklejka księgarni w Chorzowie (Königshütte). Autorzy: Anderl Heckmair, Ludwig Vörg, Fritz Kasparek, Heinrich Harrer. Książka poświęcona pierwszemu przejściu słynnej północnej ściany Eigeru (3.970 m) w Alpach Berneńskich w VII 1938 r., napisana przez czterech jej zdobywców. Zdobycie tej najwyższej ściany w Europie poprzedzone było wieloma próbami i licznymi ofiarami, a sukces niemiecko-austriackiej czwórki zdobywców stanowił ogromny przełom w alpinizmie. Książka jest znakomitą dokumentacją wspinaczki z bogatym materiałem fotograficznym, obejmujacym również uroczystości i oficjalne przyjęcia na cześć alpinistów, m.in. przez Adolfa Hitlera. Klasyka światowej literatury alpinistycznej) cena wywoławcza: 180.-
698. EILE Henryk — Teatr warszawski w dobie powstań. Warszawa 1937. Zarz. Miejski. 8, s. 196, [3]. brosz. (Okł. nieco otarta, grzbiet pożółkły, wewnątrz stan dobry) cena wywoławcza: 100.-
699. EJSMOND Juljan — Moje przygody łowieckie. Z ilustr.
K.Mackiewicza. Poznań [1939]. Księg. św. Wojciecha. 8, s. [4], 315, tabl. 6.
opr. oryg. pł. złoc. z zach. okł. brosz. (Okł. nieco otarte i poluźnione,
niewielkie zaplamienia wewnątrz) cena wywoławcza: 400.-
700. [ENCYKLOPEDIA]. Wielka encyklopedya powszechna ilustrowana. T.1-38, [49-52]. Warszawa 1890-1905. S.Sikorski, Druk. Bibl. Dzieł. Wyb. [i in.]. 4. opr. w 21 wol. oryg. psk. (Otarcia krawędzi okł., jeden wol. (t.33-34) w nowej oprawie, miejscami niewielkie zaplamienia wewnątrz, w kilku tomach okł. nieco poluźnione. Do kompletu brak t.39-48 i 53-55. Oferowane tu tomy zaw. hasła A-Kororofa i N-Oko. Ostatnie dwa woluminy ukazały się jako t.1-4 serii II. "Królowa wszystkich rodzimych encyklopedii XIX i XX wieku [...], setki zawartych w niej haseł to wielostronicowe monografie naukowe dużej rangi [...], mnóstwo ilustracji międzytekstowych, tablic czarno-białych, plus tablice chromolitograficzne" (W.Łysiak "Empireum", War. 2004, s. 554)) cena wywoławcza: 2.400.-
701. [FOTOGRAFIA]. [Zbiór ośmiu poradników z cyklu "Samouczek techniczny" z lat 20. XX w.]. Cieszyn. Księg. B.Kotuli. 16d. brosz. (Zbiór zaw.:
Nr 18: Kibiński M. — Ciemnia fotograficzna. Wyd.II przerobione. s. 20, [12]
Nr 69: Olszewski Jan — Samodzielne przygotowanie płynów i papierów do kopjowania używanych we fotografji. s. 28, [4]
Nr 107: Popliński Jan — Fotometry. s. 21, [3]
Nr 111: Petryk Leon — Retusz negatywów portretowych, jako też sposób wrysowywania tła i sporządzania szkiców, sylwetek angielskich i t.p. [Cz.1]. 1927. s. 32
Nr 112: Petryk Leon — Retusz negatywów portretowych, jako też sposób wrysowywania tła i sporządzania szkiców, sylwetek angielskich i t.p. [Cz.2]. 1927. s. 32
Nr 113: Kutz Tadeusz — Wyrób przeźroczy (diapozytywów). 1927. s. 32
Nr 118: Rueger S. — Aparaty fotograficzne bez objektywu. s. 32
Nr 127: Banaś Adolf — Wyrób płyt fotograficznych w amatorskiej pracowni fotograficznej. s. 29, [3].
Stan dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 120.-
702. FRANCE Anatole — Clio. Illustrations de [Alphonse] Mucha.
[Paris] 1900. C.Lévy. 8, s. [6], 188, [1]. opr. luksusowa psk. złoc. z zach.
okł. brosz. (Stan bardzo dobry. Ekslibris. Pierwsze wydanie powieści Anatola
France'a z barwnymi ilustracjami Alfonsa Muchy, czołowego przedstawiciela
europejskiej secesji. Artysta wykonał kompozycję na okładce broszurowej, 7
całostronicowych rycin oraz 5 mniejszych ilustracji w tekście. Znakomicie
zachowana piękna książka w pięknej oprawie z epoki) cena wywoławcza:
2.400.-
703. FRANKIEWICZ Czesław — Działania wojenne w Wielkopolsce w roku 1848. Cz.1-2. Poznań 1926. Wielkop. Księg. Nakł. K.Rzepeckiego. 8, s. [8], 103; [4], 84. razem opr. pł. Boje polskie, t.10-11 (Stan bardzo dobry. Cz.1: Wzięcie Książa, cz.2: Miłosław-Sokołowo) cena wywoławcza: 120.-
704. FREDRO Jędrzej Maksymilian — Dzieje narodu polskiego pod
Henrykiem Walezyuszem, królem polskim a potem francuzkim. Przeł. z łac.,
życiorysem i objaśnieniami uzup. W.Syrokomla. Petersburg-Mohylew 1855. Nakł.
B.M.Wolffa. 8, s. [2], XI, [1], 155
[oraz] GORECKI Leonard — Opisanie wojny Iwona, hospodara wołoskiego z Selimem II, cesarzem tureckim, toczonej w roku 1574. Przeł. z łac., życiorysem i objaśnieniami uzup. W.Syrokomla. Petresburg-Mohylew 1855. Nakł. B.M.Wolffa. 8, s. [4], VI, 44
[oraz] ŁASICKI Jan — Historya wtargnienia Polaków na Wołoszczyznę z Bogdanem wojewodą, (po którym nastąpił Iwon), i porażce Turków pod dowództwem Mikołaja Mieleckiego i Mikołaja Sieniawskiego, roku 1573. Przeł. z łac., życiorysem i objaśnieniami uzup. W.Syrokomla. Petersburg-Mohylew 1855. Nakł. B.M.Wolffa. 8, s. X, [11]-25. razem zbrosz. (Niewielkie zabrudzenia okł., stan dobry. Na okł. nadtyt.: "Dziejopisowie krajowi". Nieczęste) cena wywoławcza: 240.-
705. FRIEDMANN Stefan, KOFTA Jonasz — Dialogi na cztery nogi [i]
Fachowcy. Warszawa 1978. Wyd. Radia i Telewizji. 16d, s. 141, 143. brosz.,
obw. (Obw. lekko otarta, poza tym stan dobry. Oprac. graf. J.Duda-Gracz. Do
książki dołączana była kaseta, której tu brak. Na karcie przedtyt. odręczna
dedykacja Jonasza Kofty) cena wywoławcza: 60.-
706. FULLERTON Georginia — Helena Middleton. Powieść napisana przez
lady ..., przetłumaczyła Paulina z L. Wilkońska. T.1-2. Warszawa 1857. Nakł.
H.Natansona. 16d, s. [4], 242; 245. razem opr. psk. złoc. z epoki (Blok lekko
wygięty, otarcia krawędzi okł., niewielki zaplamienia wewnątrz - stan ogólny
dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 100.-
707. FUSEK Witold — Biecz i dawna ziemia biecka na tle swych legend, bajek, przesądów i zwyczajów. Biecz 1939. Nakł. autora. 8, s. 143. brosz. (Ubytki grzbietu, ubytek dwóch narożników obu okł., okł. nadkruszone, wewnątrz stan dobry. Egz. z biblioteki prof. R.Reinfussa (podpis własn.)) cena wywoławcza: 150.-
708. FÜLÖP MILLER Rene — Święty demon. Rasputin i kobiety. Autoryz. przekł. W.Bernarda. Z 94 ryc. artystycznemi. Katowice 1932. Pol. Inst. Wyd. 4, s. 379, tabl. 64. opr. oryg. pł., złoc., górne obcięcie barwione (Grzbiet przyklejony do bloku, poza tym stan dobry. Na przedniej wyklejce naklejka: "Księgarnia Bydgoska N. Gieryn Bydgoszcz". Interpretacja losów mnicha i roli jaką odegrał w ostatnich latach panowania dynastii Romanowów. Oprócz opisów sylwetki Rasputina pozycja zaw. opisy dworu upadającej Rosji carskiej) cena wywoławcza: 220.-
709. GAJEWSKI Franciszek — Pamiętniki Franciszka z Błociszewa Gajewskiego, pułkownika wojsk polskich (1802-1831). Do druku przysposobione przez S.Karwowskiego. T.1-2. Poznań [1915]. Z.Rzepecki i S-ka. 8, s. [8], 407, tabl. 4; [4], 206, tabl. 4. razem opr. psk. z epoki (Maliszewski 1090. Okł. nieco otarte, kilka kart z naddartymi marginesami, miejscami zażółcenia papieru, niewielki ślad zawilgocenia. Zaw. m.in.: Generał Sokolnicki, Wojsko Polskie w Poznaniu, Zajączek, Służalcy despotyzmu, Warszawa 1815 r., Książę Galicyn, Pobyt w Kolnie, Staś Potocki, Stosunki w Królestwie Polskiem, Nowosilcow, Stosunki w W. Księstwie Poznańskiem, Żydzi, Fabrykanci w Polsce, Okolica Gosławic, Spiski, Aresztowania, Wybuch powstania, Generał Mycielski, Utworzenie jazdy kaliskiej, Sejm i Rząd Narodowy, Skrzynecki, Łubieńscy, Dwernicki, Bitwa pod Ostrołęką, Mordy w Warszawie, Korpus Różyckiego, Koniec powstania) cena wywoławcza: 140.-
710. GAŁCZYŃSKI Bronisław — Drzewa liściaste leśne i alejowe. Ilustr. A.Knauff. Piaseczno 1928. Nakł. autora. 8, s. 192. opr. pł. z epoki z zach. okł. brosz. (Papier pożółkły, podklejone niewielkie ubytki okł. brosz., niektóre karty podklejone w grzbiecie, stan niezbyt dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 100.-
711. GAŁCZYŃSKI K[onstanty] I[ldefons] — Utwory poetyckie. [Warszawa
1937]. Prosto z Mostu. 16d, s. 214, [1]. opr. ppł. z epoki. okł. brosz.
naklejona na kartę przedtyt. (Grzbiet nieco spłowiały, wewnątrz stan dobry.
Pierwsze zbiorowe wydanie wierszy K.I.Gałczyńskiego) cena wywoławcza: 100.-
712. GAŁCZYŃSKI Konstanty Ildefons — Wiersze liryczne. Warszawa
1952. Czytelnik. 8, s. 61, [2]. brosz. (Okł. otarte, wewnątrz stan dobry.
Podpis autora na karcie tyt. Ilustr. J.Lenicy) cena wywoławcza: 80.-
713. GARLIŃSKI Józef — Oświęcim walczący. Londyn 1974. Odnowa. 8, s. 318, [2], tabl. 8. brosz. (Stan dobry. Wyd.I. Na końcu wykaz nazwisk i pseudonimów, a także obszerny wykaz źródeł. Książka, która przyniosła autorowi największy rozgłos i doczekała się siedemnastu wydań (8 wydań pol. oraz po ang., franc. i niem.)) cena wywoławcza: 80.-
714. GAWRYŚ Franciszek — Fryzjer. Podręcznik niezbędny przy
składaniu egzaminów i wykonywaniu czynności zawodowych. Kraków [1947?]. Cech
Fryzjerów. 8, s. 100. brosz. (Okł. nieco zakurzona, poza tym stan bardzo
dobry. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 60.-
715. GĄSIOROWSKI Wacław (Wiesław Sclavus) — 1915-1916. Historia Armii Polskiej we Francji. Praca dokonana staraniem Stow. Weteranów Armii Pol. w Ameryce. Bydgoszcz 1939. Nakł. Stow. Weteranów [...], Placówka w Bydgoszczy. 8, s. 247. brosz. (Zaplamienia tylnej okł. i ostatnich kart, poza tym wewnątrz stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Karta tyt. również po franc. W 1930 ukazała się podobna publikacja W.Gąsiorowskiego dotycząca okresu 1910-1915) cena wywoławcza: 100.-
716. GDYNIA-PORT. Grudziądz [1928?]. Nakł. Izby Przem.-Handlowej. 8,
s. 78, [10], plan 1. opr. oryg. ppł. (Stan dobry. Skasowana piecz. bibliot.)
cena wywoławcza: 80.-

717. GIDE Andrzej — Prometeusz źle spętany. Przekład Miriama [Z.Przesmyckiego].
Lwów [1904]. Księg. H.Altenberga. 16, s. 108, [1]. opr. oryg. skóra zdob.
(Stan dobry. Piecz. Karta tyt. i zdobienia S.Dębickiego) cena wywoławcza:
100.-
718. [GIERTYCH Jędrzej]. Adam Wierny [pseud.] — Na szlakach dziejowych Romana Dmowskiego. Piotrków Tryb. 1939. Nakł. autora. 8, s. 134, [2]. brosz. (Blok nieco wygięty, otarcia okł., naddarcia dolnych marginesów pierwszych kart. Naklejka inwentarzowa na grzbiecie) cena wywoławcza: 100.-
719. GIEYSZTOR Władysław — Budowa portu w Gdyni. Referat na I Narodowy Kongres Żeglugi. Warszawa 1932. Księg. Techniczna "Przegl. Technicznego". 8, s. 36, tabl. 6, plan rozkł. 1. brosz. Wyd. Stow. Członków Kongresów Gospodarki Wodnej, S.A: Żegluga morska, z.3 (Stan dobry) cena wywoławcza: 48.-
720. GLATMAN Ludwik — Szkice historyczne. Kraków 1906. Sp. Wyd. Pol. 8, s. 303, [2]. opr. pł. z epoki (Gruca 418. Stan dobry. Zaw. m.in.: Gabor Batory, pretendent do korony polskiej, Pojedynek Tarły, Z dziejów Zamościa, Jak żydzi zrywali sejmy, Doktorka medycyny i okulistka polska w XVIII w., Pra-baby wielkich rodów) cena wywoławcza: 120.-
721. GLOGER Zygmunt — Zabawy, gry, zagadki, żarty i przypowieści. Z ust ludu i ze starych książek zebrał ... Wyd. nowe. Warszawa 1900. Druk. J.Jeżyńskiego. 16d, s. 77. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. zaplamiona, z podklejonymi ubytkami, papier pożółkły, miejscami zabrudzenia. Podpis własn.) cena wywoławcza: 120.-
722. GŁĄBIŃSKI Stanisław — Wspomnienia polityczne. Cz.1: Pod zaborem austriackim. Pelplin 1939. Nakł. Druk. i Księg. 8, s. 559. opr. późn. ppł. z zach. okł. brosz. (Skrzypek 434. S. 481-488 zastąpione starannym maszynopisem, dwie karty z podklejonymi ubytkami marginesów. S.Głąbiński (1862-1943) - ekonomista i polityk, jeden z czołowych działaczy Narodowej Demokracji, członek NKN, poseł na sejm, senator, minister w rządach J.Świeżyńskiego i W.Witosa. Wspomnienia obejmują okres 1880-1918. Następne części nie ukazały się) cena wywoławcza: 160.-
723. GŁĘBOCKI Józef Teodor — Napad Karola Gustawa Szwedzkiego na
Polskę za Jana Kazimierza w latach 1655-1656-1657. Napisał ..., oficer
artyleryi polskiej. Kraków 1861. Wytłoczono u Ż.J.Wywiałkowskiego. 8, s. 76,
[1]. opr. wsp. pł. (Niewielki ślad zawilgocenia, stan dobry) cena
wywoławcza: 80.-
724. GÓRSKI Artur — Klechdy. Warszawa 1925. Wyd. M.Arcta. 8, s. 205,
[1]. opr. skóra złoc. z epoki, złoc. dublura, obcięcie złoc. (Stan bardzo
dobry. Oprawa Roberta Jahody (naklejka introligatora na tylnej
wyklejce). Zachowana okł. brosz.) cena wywoławcza: 480.-
725. GRABOWSKI Ambroży — Skarbniczka naszej archeologii obejmująca
średniowiekowe pomniki wojennego budownictwa Polaków, wiadomości do dziejów
sztuk pięknych w Polsce, oraz wspomnienia z naszej przeszłości i t.p. Z 39
wizerunkami baszt i bram krakowskich. Lipsk 1854. Wyd. J.N.Bobrowicza. Nakł.
Księg. Zagranicznej. 8, s. VIII, [2], 205, [1], tabl. 12. okł. pł. z epoki
(Brak karty przedtyt., ślady zawilgocenia, miejscami zażółcenia papieru. Jedna
z ważniejszych prac Grabowskiego (obok "Dawnych zabytków Krakowa" i "Starożytniczych
wiadomości o Krakowie"). Zaw. m.in.: Bramy, Miasto Kazimierz, Złotnictwo,
Wjazdy królów do Krakowa, Kurek, Astrolog miejski, Piwo świdnickie. Ryciny
przedstawiają baszty krakowskie) cena wywoławcza: 300.-
726. GRECHUTA Marek — Krajobraz pełen nadziei. Kraków 1990. Wyd.
Miniatura. 16, s. 55, 3]. opr. oryg. pł. (Stan bardzo dobry. Podpis autora
na karcie tyt., obca dedykacja. Dwujęzyczny (pol. i ang.) tomik wierszy (tytuł
ang. "A Lanscape of Hope")) cena wywoławcza: 60.-
727. GRESEBACH August — Danzig. Mit Zeichnungen von P.Renner. Leipzig [przedm. 1908]. Klinkhardt und Biermann. 16d, s. VII, [1], 89, [3], tabl. 20. opr. oryg. pł., obw. Städten der Kultur, Bd.6 (Otarcia, zaplamienia obw., blok lekko wygięty. Podpis własn. Rysunki w tekście, na tablicach zdjęcia i reprod. dawnych rycin. Na obw. podtyt. "Die deutsche Warte im Osten") cena wywoławcza: 100.-
728. GROCHOWIAK Stanisław — Karabiny. Warszawa 1965. MON. 16d, s.
168, [4]. brosz. (Grzbiet nieznacznie uszkodzony, poza tym stan dobry. Wyd.I.
Na karcie przedtyt. odręczna dedykacja autora) cena wywoławcza:
100.-
729. GROTTGER Artur — Cykle: Warszawa, Polonia, Lituania, Wojna.
Lwów [1911?]. H.Altenberg. folio, s. [8], tabl. 34. opr. oryg. pł. zdob. (Stan
dobry. Cztery cykle graficzne A.Grottgera, każdy poprzedzony kartą tyt. i
słowem wstępnym A.Potockiego; tytuł całości umieszczony na przedniej okł.
Poszczególne reprodukcje naklejone na kartonowe podkłady) cena wywoławcza:
800.-
730. GROTTGER Artur — Wojna. (W dolinie łez). Warszawa 1898. Red. "Wędrowca". folio, s. [4], tabl. 11. oryg. teka pł. zdob.
[oraz] tenże — Album polskie. Warszawa 1899. Red. "Wędrowca". folio, s. [1], tabl. 4
[oraz] tenże — Lituania. Kraków [1899]. A.Kaczurba. folio, s. [4], tabl. 6 (Teka zaplamiona, podklejenia kart z tekstem. Dołączono 6 obcych tablic z reprodukcjami prac A.Grottgera) cena wywoławcza: 800.-
731. HAUSDORF Georg P[aul] A[loysius] — Die Piasten Schlesiens. Breslau 1933. Frankes Verlag und Druckerei. 8, s. 302, mapa luzem 1. opr. oryg. pł. (Karty lekko pofałdowane pod wpływem wilgoci, załamania czterech ostatnich kart) cena wywoławcza: 120.-
732. HAUSNER Artur Walenty — Emigracya polska w Ameryce w czasie obecnej wojny. Kraków 1916. Centr. Biuro Wyd. NKN. 8, s. 86, [1]. opr. bibliot. ppł. (Stan dobry. Skasowana piecz. bibliot., zapiski inwentarzowe) cena wywoławcza: 100.-
733. [HERMES Johann Timotheus] — Sophiens Reise von Memel nach Sachsen. Zweite, stark vermehrte Ausg. [...]. Mit Kupfern. Theil 1. Leipzig 1776. J.F.Junius. 8, s. [6], III-XX, 650, tabl. 2. opr. skóra z epoki
[oraz] [tenże] — Sophiens Reise von Memel nach Sachsen. Theil 2-6. Leipzig 1774-1776. J.F.Junius. 8, s. [18], 506, tabl. 2; XII, 612, tabl. 2; XIV, 591, tabl. 2; XII, 676, tabl. 2; XII, 578, [2], tabl. 2. opr. skóra z epoki (Otarcia okł., zatarte złoc. na grzbietach, miejscami niewielkie zażółcenia papieru. Piecz., podpisy własn. Opis podróży z Kłajpedy do Saksonii w formie listów do przyjaciół. Cz.1 w wyd.II) cena wywoławcza: 800.-
734. HERTEL Ernst — Riesengebirge. 40 Ansichten in echtem Kupfer-Tiefdruck nach Aufnahmen von ... Magdeburg [191-?]. Verlag Papierwaren-Gesellschaft. 8 podł., s. [2], tabl. 20. brosz. (Stan dobry. 40 fotografii z Karkonoszy) cena wywoławcza: 80.-
735. HOFFMANN M[ax] — Wspomnienia. ("Wojna wśród niewyzyskanych sposobności"). Z niem. tłum. T.Bałaban. Warszawa 1925. Wojsk. Inst. Nauk.-Wyd. 8, s. [4], 194, [1], map 5. brosz. Bibl. pamiętników i materjałów do hist. wojny św., t.1 (Maliszewski 4068. Okł. nieco pożółkła i otarta, wewnątrz stan dobry. Wspomnienia szefa sztabu nacz. wodza na Wschodzie dotyczące walk na Mazurach i na pd. Królestwa Pol.) cena wywoławcza: 100.-
736. HOŁOWIŃSKI [Ignacy] — Teka rozmaitości. Wyd. X. ... Wilno 1844. Nakł. T.Glücksberga. 8, s. [4], 411, [2], tabl. 1. opr. ppł. z epoki (Otarcia okł., miejscami wyraźne zażółcenia papieru. Piecz. Na tabl. portret D.Hołowińskiej, matki wydawcy. Zaw.: Życie mojej Matki, Opuszczony klasztor i xiądz kapucyn, Wieczór na wsi, O metodzie filozofii, ŚŚ. Perpetua i Felicyta, O św. Teresie i jej dziełach) cena wywoławcza: 120.-
737. HOSZOWSKI Konstanty — Obraz życia i zasług opatów mogilskich. Z
ryciną. Kraków 1867. Druk. c.k. Uniw. Jag. 4, s. [2], IV, 197, tabl. 1. opr.
wsp. psk. z zach. okł. brosz. (Miejscami niewielkie zażółcenia papieru, stan
dobry. Na wewnętrznej stronie przedniej okł. odręczna dedykacja autora
dla księdza Walentego Baranowskiego (1805-1879), biskupa lubelskiego
K.Hoszowski (1805-1884) - senator Rzplitej Krakowskiej, członek Krakowskiego Tow. Naukowego, autora licznych prac na temat historii Krakowa (np. "O znakomitych zasługach w kraju rodziny Korycińskich")) cena wywoławcza: 220.-

738. HULEWICZ Witold — Miasto pod chmurami. Wilno 1931 [właśc.
1930]. Nakł. L.Chomińskiego. 8, s. 59, [4]. brosz. (Okł. nieco otarte.
Odręczna dedykacja autora dla Jana Wiktora dat. w Wigilię 1930. Tom
poezji wydany w 725 egz., ozdobiony wklejanymi reprodukcjami 14 grafik
M.Dziewulskiej, J.Hoppena, R.Jakimowicza, Z.Kaliszczaka, Z.Stankiewiczówny.
Okł. M.Rouby. Nieczęste) cena wywoławcza: 180.-
739. INGARDEN R[oman] — Drogi wodne. Regulacya i kanalizacya Wisły i Sanu a kanał "Wisła-Dniestr". 1 fototypia, 4 plany. Kraków 1916. Inst. Ekonomiczny NKN i Krak. Tow. Techn. 8, s. 115, [4], tabl. 4. opr. bibliot. ppł. (Stan dobry. Skasowane piecz. bibliot.) cena wywoławcza: 140.-
740. INGARDEN Roman — Przeżycie, dzieło, wartość. Kraków 1966. Wyd.
Literackie. 16d, s. 222. brosz., obw. (Otarcia i niewielkie ubytki obw., poza
tym stan dobry. Odręczna dedykacja autora) cena wywoławcza: 100.-
741. IWASZKIEWICZ Jarosław — Hilary, syn buchaltera. Powieść.
Warszawa 1923. Tow. Wyd. "Ignis". 16d, s. 177, [1]. brosz. (Stan dobry. Okł.
T.Gronowskiego) cena wywoławcza: 120.-
742. IWASZKIEWICZ Jarosław — Kasydy zakończone siedmioma wierszami.
Warszawa 1925. W.Czarski i S-ka. 16d, s. 66, [2]. brosz. (Okł. nieco
zakurzona, wewnątrz stan bardzo dobry. Proza poetycka i wiersze. Okł.
T.Gronowskiego) cena wywoławcza: 100.-
743. IWASZKIEWICZ Jarosław — Kochankowie z Werony. Tragedja romantyczna w trzech aktach. Warszawa 1929. Nakł. kwartalnika "Skamander". 8, s. [4], 47, [1]. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, okł. nieco zakurzone. Wyd.I samoistne) cena wywoławcza: 80.-
744. IWASZKIEWICZ Jarosław — Lato 1932. Warszawa 1933. J.Mortkowicz. 16d, s. [4], 51. brosz. Pod znakiem poetów, serja nowa (Stan dobry. Tom wierszy) cena wywoławcza: 60.-
745. IWASZKIEWICZ Jarosław — Maskarada. Melodramat w czterech
aktach. Warszawa 1939. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 8, s. 96, [3]. brosz.
(Niewielkie ubytki okł. Podpis własn. T.Kwiatkowskiego. Odręczna dedykacja
autora dla Tadeusza Kwiatkowskiego "z podziękowaniem za gościnę podczas
przedstawienia 'Maskarady' w Krakowie", dat. w III 1949. Dramat dedykowany
J.Tuwimowi (który dokonał przekładów wykorzystanych w sztuce fragmentów
wierszy Puszkina)) cena wywoławcza: 100.-
746. IWASZKIEWICZ Jarosław — Oktostychy. Warszawa 1919. Nakł. red.
"Pro Arte". 8, s. 77. brosz. (SPKL 347. Narożniki okł. nieco załamane, okł.
pożółkła, wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Wyd. 400 egz., ten nr 297.
Debiut książkowy J.Iwaszkiewicza. Okł. rys. A.Słonimskiego. Tu "po raz
pierwszy w poezji polskiej wprowadzone zostały - na szerszą skalę - nowoczesne
asonanse" (LPPE). Nieczęste) cena wywoławcza: 280.-
747. IWASZKIEWICZ Jarosław — Spotkania z Szymanowskim. Kraków 1947.
Pol. Wyd. Muz. 8, s. 148, [3], tabl. 7. brosz. Materiały do biografii
K.Szymanowskiego, t.1 (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora dla
Tadeusza Kwiatkowskiego. Na okł. piecz. "Egzemplarz autorski") cena
wywoławcza: 120.-

748. IWASZKIEWICZ Jarosław — Ucieczka do Bagdadu. Warszawa 1923.
Tow. Wyd. "Ignis". 16d, s. 95, [4]. brosz. Książki Ignisa, t.10 (Stan bardzo
dobry. Egz. nierozcięty. Obszerna odręczna dedykacja autora dla Tadeusza
Kwiatkowskiego z małżonką, z podziękowaniem za gościnę, dat, w I 1946 w
Krakowie) cena wywoławcza: 220.-
749. JABŁOWSKI Kazimierz — Jak zdobywać pracę i stanowisko. Lwów-Warszawa [193-?]. Książnica-Atlas. 8, s. 127, [1]. brosz. (Otarcia i niewielkie zaplamienia okł., miejscami zażółcenia papieru. Zaw. m.in.: Wybór zawodu, Czynniki pożądane, Przygotowanie akcji, Biura pośrednictwa, Rozmowa ustna, Ogłoszenie własne) cena wywoławcza: 80.-
750. JACKOWSKI Al. — Księga gospodarcza Polski. Informator przemysłowo-handlowy. 1939. Praca zbior. pod red. ... Warszawa. Nakł. Koła Rodziny Urzędniczej przy Min. Przemysłu i Handlu. 4, s. 356, [2], XXVI, mapa 1. brosz. (Okł. nieco otarte, stan dobry. Obraz przemysłu i handlu w Polsce w przeddzień wybuchu wojny. Na końcu dział ogłoszeniowy) cena wywoławcza: 220.-
751. JANICKI Stanisław — Śląsk w krzywem zwierciadle. Rys. wykonał
Mieczysław Rolecki. Mikołów [1932?]. Zakł. Graf. K.Miarka. 8 podł., s. [72].
brosz. (Otarcia okł., podklejone ubytki okł. i grzbietu. Zbiór karykatur
osobistości polskiego Śląska z wierszowanymi podpisami) cena wywoławcza:
240.-
752. JAREMCZE, Mikuliczyn, Worochta. 20 zdjęć z natury. Kraków [193-?]. Wyd. Pol. Tow. Księgarni Kolejowych "Ruch", Zakł. Reprod. "Akropol". 16 podł., k. [1], tabl. 20. brosz. (Stan dobry. Na końcu naklejka zawodów Gordon-Bennetta z 1934. Album z fotograficznymi widokami Huculszczyzny. Zaw. m.in.: Stary młyn w Jaremczu, Hucułki w Jaremczu, Eksploatacja lasów, Mikuliczyn - tunel, Mikuliczyn - tartak parowy, Worochta - dworzec, Worochta - wiadukt, Kamieniołomy w Diłoku, Scena z jarmarku w Delatynie, Tatarów) cena wywoławcza: 200.-
753. [JAROCHOWSKI Kazimierz] — Opowiadania historyczne. Poznań 1860. Księg. J.K.Żupańskiego. 8, s. [4], 368. opr. ppł. z epoki (Niewielkie zaplamienia, stan dobry. Podpis własn. Zaw. m.in.: Kronika Helmolda, Wzięcie Poznania przez konfrederatów tarnogrodzkich, Powstanie Kościuszki w Kurlandyi, Wspomnienie z czasów Pruss południowych) cena wywoławcza: 200.-
754. JARZYŃSKI Edmund Adam — Trzydzieści lat Spółdzielni Kółek Rolniczych. Wspomnienia, cyfry, wydarzenia. Rzeszów 1947. Nakł. własny. 8, s. 279, tabl. 8. brosz. (Stan bardzo dobry. Monografia Sp. Kółek Roln.) cena wywoławcza: 60.-
755. JASIŃSKI Zbigniew — Rejs do Rygi. Poznań 1931. Roln. Druk. i Księg. Nakł. 8, s. 43, [5]. brosz. (Załamania narożnika i krawędzi okł., jedna strona lekko zaplamiona, poza tym stan dobry. Tom wierszy, Wyd.II tomu 15. Bibl. studwudziestu w 100 egz., ten nr 55. Podpis własn. W.Żukrowskiego. Piecz.: "Józef Winnicki, pierwsza księgarnia w Gdyni, Plac Kaszubski") cena wywoławcza: 80.-
756. JASNORZEWSKA (PAWLIKOWSKA) Marja — Krystalizacje. Warszawa
1937. J.Mortkowicz. 16d, s. 75, [5]. brosz. Pod znakiem poetów, serja nowa
(Okł. nieco otarte, tylna okł. z niewielkim ubytkiem narożnika, wewnątrz stan
dobry. Tom poezji) cena wywoławcza: 100.-
757. JAWORSKI Kazimierz Andrzej — Więcierze. (Wieniec sonetów).
Warszawa 1932. Druk M.J.Bromfelda, Chełm. 16d, s. [24]. brosz. (Stan bardzo
dobry. Egz. nierozcięty. Okł. Zenona Waśniewskiego) cena wywoławcza: 100.-
758. JAZDA polska od wybuchu I. wojny światowej. Red. Z.Godyń. Londyn 1953. Gryf Print. 8, s. [2], 106, [1]. brosz. (Polonica 5984. Stan dobry. Nieczęste) cena wywoławcza: 80.-

759. JESIENIN Sergjusz — Spowiedź chuligana i inne poezje. Z ros.
spolszczył K.A.Jaworski. Chełm Lub. 1935. Druk. "Kultura". 16d, s. 47, [1],
tabl. 10. brosz. Bibl. "Kameny", nr 3 (Grońska 582. Okł., nieco otarta, stan
dobry. Wydano 250 egz. Na tabl. drzeworyty Zenona Waśniewskiego.
Rzadkie) cena wywoławcza: 400.-
760. JESIENIN Sergjusz — Wybór poezyj. (Serja pierwsza). Z ros.
przeł. K.A.Jaworski. Chełm [Lub.] 1931. Druk. M.J.Bronfelda. 8, s. 32. brosz.
Bibl. "Kameny", nr 1 (Grzbiet oklejony papierem, okł. pożółkłe i nadkruszone,
wewnątrz stan dobry. Okł. proj. Z.Waśniewskiego. Nieczęste) cena
wywoławcza: 180.-
761. JEŻOWA Kazimiera — Der Grundbesitz in Weichselpommern zur Zeit der Teilungen Polens und vor dem Weltkriege. Danzig 1934. Tow. Przyj. Nauki i Sztuki. 8, s. 214, [1], tabl. 3. brosz. (Niewielkie otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Skasowana piecz. bibliot. Liczne wykazy właścicieli dóbr ziemskich z pogranicza Prus i Pomorza. Nieczęste) cena wywoławcza: 200.-
[JUDAIKA]
762. BAŁABAN Majer — Przewodnik po żydowskich zabytkach Krakowa. Z 13 ryc. w tekście [...], z 2 planami. Kraków 1935. Nakł. Stow. "Solidarność - B'nei B'rith". 16d, s. VIII, 125, [8], tabl. 24. brosz. (Załamania dolnej krawędzi okł., poza tym stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 120.-
763. BUCHWAJC Menachem — Mandat Ligi Narodów nad Palestyną. Kraków 1939. Druk. "Renaisance". 8, s. [10], 170. opr. bibliot. ppł. (Stan dobry. Skasowana piecz. bibliot.) cena wywoławcza: 140.-
764. DIDIER Stanisław — Rola neofitów w dziejach Polski. Warszawa 1935. Nakł. "Myśli Narod.". 8, s. 130, [2]. opr. pł. z epoki (Brak karty przedtyt., miejscami zażółcenia papieru. Praca omawia rolę neofitów żydowskich w historii Polski, od XVII w. i Sabbataja Ćwi, poprzez Jakóba Franka, Frankistów, neofitów z okresu insurekcji kościuszkowskiej, powstań polskich 1831 i 1863, aż do okresu emigracji po powstaniu styczniowym i pozytywizmu. Indeks nazwisk, bibliografia) cena wywoławcza: 160.-
765. HAGADA. Opowiadania o wyjściu z Egiptu na dwa pierwsze wieczory
święta Pesach. Łódź 1933. Księg. i Wyd. M.Munk. 16d, s. 63, [1]. opr. oryg.
kart. zdob. (Otarcia okł., papier pożółkły. Tekst równoległy hebr. i pol.)
cena wywoławcza: 50.-
766. PROKOP U. — W sprawie żydowskiej. Paryż 1914. Druk. Pol. A.Reiffa. 16d, s. 44. brosz. (Stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 120.-
767. SCHNEIDERMAN S.L. — Od Nalewek do wieży Eiffla. Z przedm. E.E.Kischa. Warszawa [nie przed 1935]. Księg. Popularna. 16d, s. 184, [3]. opr. pł. z epoki (Stan dobry. Zbiór reportaży, m.in.: Smutna geografja Nalewek, Stary Lublin, Jeszybot mędrców Lublina, Szlakami Podlasia, Żydzi na Belleville'u) cena wywoławcza: 60.-
768. SZCZEPAŃSKI Władysław — Na Synaju. Na podstawie podróży z r. 1906 opisał ... Treść objaśnia 60 rycin i 2 mapki. Kraków 1908. Nakł. Przegl. Powsz. 8, s. XV, [1], 375, [1]. opr. wsp. pł. (Stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 100.-
* * *
769. KADEN-BANDROWSKI Juliusz — Bitwa pod Konarami. Kraków 1915.
Nakł. Centr. Biura Wyd. NKN. 8, s. 80, [1], tabl. 8, mapa 1. brosz. (Maliszewski
4100; NKN 25. Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 60.-
770. [KANTOR Tadeusz]. Teatr Cricot2. Umarła klasa. Seans
dramatyczny T.Kantora. [Kraków] 1981. Druk. Narod. 4, s. [8]. brosz. (Stan
dobry. Program najgłośniejszego spektaklu Teatru Cricot2 (premiera w XI 1975).
Autorskie omówienie treści przedstawienia i występujących postaci) cena
wywoławcza: 70.-

771. KAPUŚCIŃSKI Ryszard — Notes. Warszawa 1986. Czytelnik. 16d, s.
44, [4]. brosz., obw. (Stan dobry. Wyd.I. Tomik poezji. Obw. proj. A.Heidrich.
Na karcie przedtyt. odręczna dedykacja autora) cena wywoławcza:
100.-
772. [KARŁOWICZ M.]. Mieczysław Karłowicz w Tatrach. Pisma taternickie i zdjęcia fotograficzne [...]. Kraków 1910. Nakł. Sekcyi Turyst. Tow. Tatrz. 4, s. XI, [1], 82, [2], tabl. 21. opr. oryg. kart. (Grzbiet oklejony papierem, otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Egz. nr 31) cena wywoławcza: 180.-
773. KARPIŃSKI Franciszek — Pamiętniki ... Z rękopismu wyd.
J.Moraczewski. Wyd.II. Poznań 1849. Druk. Ossolineum. 16, s. 354. opr. pł. z
epoki (Maliszewski 642. Stan bardzo dobry. Piecz. i podpis własn. Pamiętniki
najwybitniejszego przedstawiciela polskiej poezji sentymentalnej i publicysty
obejmujące okres 1741-1822) cena wywoławcza: 140.-
774. KARWASIŃSKA Jadwiga — Archiwa Skarbowe Koronne i Obojga Narodów. Warszawa 1929. Tow. Nauk. Warsz. 8, s. [4], 38, [2]. brosz. Roczn. Kom. Hist., t.1, z.2 (Stan dobry. Skasowane piecz. bibliot., zapiski inwentarzowe) cena wywoławcza: 100.-
775. KASPROWICZ Jan — Dzieła. Pod red. S.Kołaczkowskiego. T.1-22.
Kraków 1930. Wyd. W.Meisels. 16d. opr. w 17 wol. oryg. pł. zdob. (Stan bardzo
dobry) cena wywoławcza: 480.-
776. KASPROWICZ-JAROCKA Anna — Córki mówią... Warszawa 1966. PIW. 16d, s. 369, [3], tabl. 10. brosz., obw. (Obw. nieco otarta, poza tym stan dobry. Wspomnienia córki o ojcu Janie Kasprowiczu. Wklejona przed kartą tyt. obszerna dedykacja autorki.. Dołączono list autorki z 4 IV 1975) cena wywoławcza: 60.-
777. KATOLICKI katechizm dla Dyecezyi Wrocławskiej. Wyd. urzędowe
Książęco-Biskupiego Ordynaryatu. Wrocław [ca 1860]. Czcionkami
R.Nischkowskiego. 16d, s. XXIV, 128, 32. opr. ppł. z epoki (Stan dobry.
Piecz.) cena wywoławcza: 80.-
778. KEPHALIDES August Wilhelm — Reise durch Italien und Sicilien. Theil 1-2. Leipzig 1818. B.Fleischet d. Jüng. 8, s. XII, [2], 334, [1], tabl. rozkł. 3; VIII, 396, [1], tabl. rozkł. 3. opr. kart. z epoki, obcięcie barwione (Otarcia krawędzi okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Dawna piecz. wrocławskiego gimnazjum. Opis podróży profesora geografii Uniw. Wrocławskiego w towarzystwie przyjaciela A.W.Förstera, prawnika, przez Triest, Wenecję, Padwę, Vicenzę, Weronę, Mantuę, Bolonię, Rzym na Sycylię) cena wywoławcza: 800.-
779. KIEWNARSKA Elżbieta (Pani Elżbieta) — 200 obiadów. Kompletne
menu z przepisami poszczególnych dań, przekąsek i legumin smacznych, zdrowych
i łatwych do wykonania. 65 ilustr. wielobarwnych [...]. Poznań [192-?]. Wyd.
Pol. R.Wegnera. 8, s. 143, [1]. opr. oryg. pł. zdob. (Niewielkie zabrudzenia,
mimo to stan dobry) cena wywoławcza: 120.-

780. [KIJÓW]. Vidy Kieva. Kiev [ca 1900]. Svjatopečat S.V.Kulženko.
16d podł., tabl. 20. oryg. teka pł. zdob. (Teka zakurzona i nieco zaplamiona,
tablice w stanie dobrym. Na tablicach zdjęcia zabytków, pomników, ważniejszych
ulic Kijowa. Na wszystkich tablicach nadrukowane podpisy objaśniające. Tytuł
na okładce) cena wywoławcza: 200.-
781. KISIELEWSKI Stefan — Polityka i sztuka. Warszawa-Kraków 1949.
Wyd. E.Kuthana. 8, s. 284, [2]. brosz. (Stan dobry. Odręczna dedykacja
autora dla Tadeusza Kwiatkowskiego ("z demokratycznym pozdrowieniem").
Wybór prac publicystycznych Kisiela) cena wywoławcza: 100.-
782. KLARNER Janusz — W śniegach Himalajów. Warszawa 1948. Czytelnik. 8, s. 63, [1]. opr. wsp. pł. z zach. okł. oryg. Bibl. romansów i powieści, nr 20 (Okł. brosz. pożółkła, stan dobry. Książka poświęcona polskiej wyprawie na Nanda Devi East (7.430 m) w Himalajach w 1939 r. Jest to pierwszy całościowy opis tej wyprawy, jako że wcześniejsza relacja w "Taterniku" (nr 4-5 z 1938/39 r.) zachowała się tylko fragmentarycznie w jedynym, niekompletnym, ocalałym z pożogi wojennej egzemplarzu tego numeru (w zbiorach W.H. Paryskiego)) cena wywoławcza: 60.-
783. KLEIN Franciszek — Klejnoty Krakowa. Z.2, zawiera tekst i 20 plansz wykonanych rotograwjurą. Kraków 1923. Druk. Narod. folio, s. 7, tabl. 20. obca teka kart. (Niewielkie otarcia krawędzi plansz, stan dobry. Dwadzieścia całostronicowych zdjęć dawnego Krakowa wykonanych przez F.Kleina) cena wywoławcza: 450.-
784. KNOSAŁA Józef — Parafja radzionkowska. Jej dawniejsze i dzisiejsze stosunki. Zebrał i spisał ... Katowice 1926. Księg. i Druk. Katolicka. 8, s. 340, tabl. 19. opr. oryg. ppł. (Otarcia okł., niewielki ubytek papieru okleinowego, ślad zawilgocenia tylnej okł., naddarcia krawędzi jednej tabl., kilka stron pokreślonych ołówkiem. Obszerna monografia parafii radzionkowskiej i Radzionkowa k. Tarnowskich Gór na Górnym Śląsku źródłowo spisana przez jej proboszcza) cena wywoławcza: 250.-
785. KOCHANOWSKI Jan — Album karykatur P.P. Profesorów i Asystentów Wydziału lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Z okazji X-cio lecia Koła 1916-1926 r. Rys. wykonał .... w roku akad. 1923/24. Warszawa 1927. Koło Medyków S.U.W. 8, s. [2], tabl. 50. brosz. (Otarcia okł., załamania krawędzi okł., grzbiet oklejony papierem) cena wywoławcza: 160.-
786. KOCHANOWSKI Jan — Rymy wszytkie w jedno zebrane Procz tych Które wolnieyszemi żartami uczciwych Czytelnikow odrażały. W Warszawie 1767. W Drukarni J.K.Mci i Rzeczypospolitey Kollegium Warszawskiego. 4, s. [14], 634. opr. pperg. z epoki (E.19, 364. Grzbiet nadpęknięty, ubytek papieru okleinowego na tylnej okł., otarcia okł., miejscami zaplamienia. Dawne zapiski własn. na karcie tyt. Niemal pełne wydanie dzieł poetyckich J.Kochanowskiego z pominięciem tekstów zbyt frywolnych i "Carmen macaronicum". Tekst oprac. i życiorysem autora poprzedził F.Bohomolec) cena wywoławcza: 6.000.-
787. KOLBERG Oskar — Pokucie. Obraz etnograficzny. T.4. Kraków 1889. Druk. Uniw. Jag. 8, s. VII, [1], 328. opr. późn. pł. (Stan bardzo dobry. Zaw.: Kazki cudowne, Kazki o złych duchach, siłaczach i strachach, Legendy, kazki moralne itp., Kazki przygodne i dykteryjki, Bajki, Kazki huculskie) cena wywoławcza: 220.-
788. KOŁONIECKI Roman — Kosodrzewina. Poemat. Warszawa 1930. Nasza
Bibl. 16d, s. 37, [3]. brosz. (Stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla
Tadeusza Kwiatkowskiego. Tom poezji. Interesujący układ graf. okładki.
Patrz też poz. 1087) cena wywoławcza: 80.-
789. KOPCZYŃSKI Edmund — Podręcznik dla sołtysów na obszarze byłego zaboru rosyjskiego. Warszawa 1931. Nakł. Zw. Prac. Samorządu Powiat. RP. 8, s. 296. brosz. (Okł. zakurzona i zabrudzona, ślady załamania narożników wewnątrz, niewielki ślad zawilgocenia dolnego marginesu ostatnich kart) cena wywoławcza: 80.-
790. KOPERNICKI Franciszek — Pamiętnik z powstania styczniowego. Notatki z powstania w województwie kaliskim 1863 i 1864 r. Przyg. do druku E.Halicz i L.Ratajczyk. Warszawa 1959. Wojsk. Akad. Polit. im. F.Dzierżyńskiego. 16d, s. XVIII, 109, [2], mapa luzem 1. brosz. (Skrzypek 745. Tylna okł. nieco zakurzona, poza tym stan bez zarzutu. Wydano 500 egz.) cena wywoławcza: 60.-
791. KORNICKI Karol — Zredukowani. Epopeja robotnicza. Kraków
[192-?]. Nakł. autora. 16d, s. 31, [1]. brosz. (Niewielkie zaplamienie karty
tyt., stan dobry. Epopeja robotnicza - wierszem: "Było ich tysiąc dwieście
siedemdziesiąt. Codzień - gdy niebo świt złocił - wstawali. A gdy się rosą
świat dokoła pocił, na ryk syreny w pracę podążali") cena wywoławcza: 60.-
792. KORSAK Włodzimierz — Rok myśliwego. Rzecz dla myśliwych i miłośników przyrody. Z przedm. J.Weyssenhoffa. 250 rys. autora i 12 na osobnych tabl. Poznań 1922. Nakł. Książnicy Narod. M.Niemierkiewicza i Sp. [i in.]. 4, s. 340, [2], IV, [1]. opr. oryg. pł. z zach. okł. brosz. (Stan ogólny dobry. Tablice w ramach paginacji) cena wywoławcza: 480.-
793. KOSSAK Juliusz — Album obrazów historycznych. Wiedeń [po tekście 1891]. Nakł. F.Bondy. folio, s. [4], tabl. 11. opr. oryg. teka pł. złoc. (Teka zakurzona, zaplamienia i zarysowania teki, wewnątrz stan dobry. Brak jednej tablicy ("Książę Józef Poniatowski"). Oprawa: płótno ciemnożółte, teka wykonana przez wiedeńskiego introligatora K.Scheibe, przy współpracy F.Gogla, wg projektu F.Blechingera, tłoki z płyty C. Köystranda (patrz W. Łysiak "Empireum", War. 2004, s. 81). Tablice w heliograwiurze: Władysław Łokietek pod Płowcami, Andrzej Fredro uwalnia jeńców, Janusz Tyszkiewicz prowadzi hufce przez Dźwinę, Stanisław Fredro pod Smoleńskiem, Elekcya Jana Kazimierza, Jan Czarnecki [właśc. Stefan Czarniecki] przechodzi Wisłę, Jan III Sobieski pod Wiedniem, Król Sobieski i wojewoda Matczyński, Revera Potocki, Wjazd posła polskiego do Stambułu, Hasło i Odzew. Nieczęste) cena wywoławcza: 700.-
794. KOSTRZEWSKI F[ranciszek] — Album ... Warszawa [cenz. 1874].
Zakł. Artystyczno Litograficzny B.Sławoszewskiego. folio, tabl. 24. brosz.
(Otarcia, naddarcia i podklejenia okł. brosz., tablice miejscami zażółcone.
Album zaw. m.in. humorystyczne scenki rodzajowe i typy uliczne (m.in.
kiełbaśnik, kataryniarz, guwernantka, stróż domu, piaskarz). Tablice odbite w
litografii. Rzadkie.
F.Kostrzewski (1826-1911) - malarz i ilustrator, współpracownik licznych czasopism warszawskich, karykaturzysta i dokumentalista życia codziennego stolicy II poł. XIX w.) cena wywoławcza: 980.-
795. KOTT Jan — Podwojony świat. Warszawa 36. Skł. gł.: T-wo Wyd. 8,
s. 31, [1]. brosz. Bibl. Klubu Artystycznego S, t.3 (Papier nieco pożółkły.
Odręczna dedykacja autora dla Lecha Piwowara. Tom poezji (pierwszy
samodzielny) późniejszego wybitnego historyka literatury, krytyka
literackiego, eseisty i tłumacza) cena wywoławcza: 100.-
796. KOZIKOWSKI Edward — Wymarsz świerszczów. Poezje beskidzkie. Warszawa 1925. Nakł. Czartaka. Druk. Krajowa. 8, s. 62, [1]. brosz. (Grońska 213. Okł. otarte, ze śladami zawilgocenia, wewnątrz stan dobry. Odręczna dedykacja autora (dat. w 1959 w Warszawie). Tomik wierszy beskidzkich E.Kozikowskiego (1891-1980), jednego z twórców grupy poetyckiej "Czartak". Na okł. drzeworyt Z.Gedliczki, w tekście inicjał E.Porządkowskiego. Wydano 510 egz.) cena wywoławcza: 140.-
797. KRAJEWSKI Michał — Leszek Biały, książę polski, syn Kazimierza Sprawiedliwego. Romans ... Wyd. K.J.Turowskiego. Sanok 1856. Nakł. K.Pollaka. 16d, s. 328. opr. ppł. z epoki (Niewielki ślad zawilgocenia, miejscami zażółcenia papieru, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 100.-

798. KRAKÓW. [Kraków? nie po 1891]. leporello, 16podł., k. 11. opr.
oryg. pł. zdob. (Stan dobry. Album z fotograficznymi widokami Krakowa. Zdjęcia
form. 6,6x9,2 cm, naklejone na karty leporella (jedno na wewnętrzną stronę
przedniej okł.), otoczone ramką liniową, nad ramką tytuł polski, pod zdjęciem
opis po niem. i franc. Album zaw. w kolejności: Brama Floryańska, Sukiennice,
Kościół Maryacki, Wawel, Akademia Sztuk Pięknych, Teatr, Klasztor na
Zwierzyńcu, Muzeum Czartoryskich, Grób św. Stanisława, Kopiec Kościuszki,
Wieża ratuszowa i odwach, Uniwersytet Jagielloński) cena wywoławcza: 300.-
799. KRASICKI [Ignacy] — Dzieła. Dziesięć tomów w jednym. Z
portretem autora. Edycya Barbezata. Paryż-Genewa 1830. Barbezat. 8, s. [2],
VIII, 906, tabl. 1. opr. późn. psk. (Miejscami zażółcenia papieru, poza tym
stan dobry. Przekreślony podpis własn. na karcie tyt., piecz. Portret autora w
stalorycie A.Oleszczyńskiego. Oprawa zapewne międzywojenna) cena
wywoławcza: 480.-
800. [KRASIŃSKI Zygmunt] — Psalmy przyszłości. Przez Spirydiona
Prawdzickiego [pseud.]. Edycya trzecia. Paryż 1850. Nakł. Księg. Pol. 16d, s.
106, [1]
[oraz] tenże — Przedświt. Edycya druga pomnożona nowemi poezyjami Konstantego Gaszyńskiego. Paryż 1845. W Księg. Pol. 16d, s. XXI, [1], 85, [1]
[oraz] NIEMCEWICZ Julian Ursyn — Prometeusz. Poema z pozostałych pism J.U.N. [krypt.]. Wyd. J.N.Bobrowicza. Lipsk 1954. Nakł. Księg. Zagranicznej. 16d, s. 54. razem opr. psk. złoc. z epoki (Grzbiet nieco otarty, ubytek narożnika przedniej wyklejki, poza tym stan dobry. Podpisy własn., piecz. "Prometeusz" w wyd.I) cena wywoławcza: 800.-
801. KRASZEWSKI J[ózef] I[gnacy] — Polska w czasie trzech rozbiorów 1772-1799. Studya do historyi ducha i obyczaju [...]. T.1-3. Warszawa 1902-1903. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 8, s. [4], XVI, 424, [1], mapa 1; [4], 414, [1]; [4], 563, [1]. opr. oryg. pł. zdob. (Otarcia narożników okł., pęknięcie wyklejek t.1. Podpisy własn. Blisko 300 ilustr. w tekście. Tomy obejmują okresy: t.1: 1772-1787, t.2: 1788-1791, t.3: 1791-1799) cena wywoławcza: 600.-
802. [KRASZEWSKI Józef Ignacy]. ENGESTRÖM Wawrzyniec — Pamiątka
obchodu uroczystości imienin J.I.Kraszewskiego w Dreznie w roku Jego
jubileuszowym 1879. Z polecenia Komitetu medalowego zebrał i wyd. ... Poznań
1879. Druk. J.I.Kraszewskiego. 4, s. 96, tabl. 3. opr. oryg. pł. złoc.
(Miejscami zażółcenia papieru, stan dobry. Piecz. herald. "Księgozbiór
Engeströma" (autora?). Ślad po ekslibrisie) cena wywoławcza: 480.-
803. KRAUSHAR Alexander — Kupiectwo warszawskie. Zarys pięciowiekowych jego dziejów. Monografja historyczno-obyczajowa osnuta na źródłach archiwalnych. Warszawa 1929. Księg. F.Hoesicka. 8, s. 245. opr. bibliot. ppł. (Niewielkie zabrudzenia. Skasowane piecz. bibliot.) cena wywoławcza: 160.-
804. KRAUSHAR Alexander — Okruchy przeszłości. Warszawa-Kraków 1913. Gebethner i Wolff. 8, s. [4], II, 350, tabl. 1. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. otarta, podklejona, niewielkie zaplamienia wewnątrz, stan dobry. Zaw. m.in.: Z przeszłości Warszawy, Jan Struś, podróżnik polski, Sprawa o zgorszenie obyczajów przed trybunałem koronnym, Autograf listu J.Waszyngtona do J.U.Niemcewicza, W setną rocznicę Kodeksu Napoleona, Do dziejów Bibl. Załuskich, Izabella ks. Czartoryska o swojej Sybilli puławskiej) cena wywoławcza: 150.-
805. KRUCZKOWSKI Leon — Pawie pióra. Powieść. Wyd.II. Warszawa 1939.
Nakł. Gebethnera i Wolffa. 16d, s. 304, [1]. brosz. (Blok nieco wygięty,
otarcia okł. Odręczna dedykacja autora dla Tadeusza Kwiatkowskiego.
Okł. T.Piotrowskiego) cena wywoławcza: 120.-
806. KRUSZEWSKI Ignacy — Pamiętniki z roku 1830-1831 ś.p. Generała ... (herbu Habdank), byłego dowódzcy 5-go pułku ułanów polskich, podczas emigracji dowódzcy dywizji lekkiej kawaleryi w wojsku Belgijskiem, wydane przez córkę Karolinę z Kruszewskich Grabiańską. (Z portretem autora i planami strategicznymi z r. 1830-1831) w Krakowie 1890. Wyd. drugie przez wnuka K.Skarbka-Kruszewskiego [...]. Warszawa 1930. Zakł. Graf. P.Szwede. 8, s. XVI, 205, [3], tabl. 2, mapy 4. opr. wsp. pł., fragmenty opr. oryg. naklejone na oprawę (Maliszewski 1806 (wyd. z 1890). Okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry. Wspomnienia adiutanta gen. J.Chłopickiego, M.Radziwiłła i J.Skrzyneckiego, aktywnego uczestnika powstania listopadowego) cena wywoławcza: 120.-
807. KSIĄZECZKA do sylabizowania i czytania dla Polskich Klass S.
Elżbiety Gymnazyum, Królewskiey Fryderyka i nowey Willhelma Szkoły. Druga
powiększona i poprawiona Edycya. W Wrocławiu 1794. W Królewskiey
uprzywilejowaney mieyskiey Grassa drukarni. 16, s. 32. opr. późn. ppł. (E.20,
344 (jeden znany egz.); Pilarczyk 1063 (nie lokalizuje ani jednego egz.). Stan
bardzo dobry. Piecz. "Steinbeck". Karta tyt. również po niem. Bardzo rzadki
polski elementarz XVIII w.) cena wywoławcza: 3.000.-
[KSIĄŻKI dla dzieci i młodzieży]
808. ALEKSANDROWICZ Nina, RABSKA Zuzanna — Dzień królików. Poznań
[1924]. Księg. św. Wojciecha. 4, s. 20, [3]. opr. oryg. ppł. (Krassowska 50.
Otarcia okł., zaplamienia wewnątrz, podklejenia wyklejek. Osiem
całostronicowych barwnych ilustracji na wklejkach) cena wywoławcza: 100.-
809. ANDERSEN J[an] Ch[ristian] — Baśnie. Ilustr. J.M.Szancer.
Warszawa 1951. Książka i Wiedza. 4, s. XIV, [2], 141, [3], tabl. barwnych 16.
opr. oryg. ppł. (Łasiewicka II 86. Otarcia krawędzi okł., poza tym stan dobry.
Tłum. S.Beylin. Wybór i wstęp A.Milskiej. Wyd.II) cena wywoławcza: 80.-
810. BOHDANOWICZOWA Zofia — Podróż Maciusia. Ilustr. i układ:
A.Szymańska. London [ok. 1952]. Wyd. Kom. Red. miesięcznika "Dziatwa". 16d
podł., s. 62, [1]. brosz. (Polonica 1330. Stan bardzo dobry. Piecz. i znaczki
Gł. Komisji Skarbu Narod.) cena wywoławcza: 60.-
811. BRONIEWSKA Janina — O Puku i Fuku aksamitnych pieskach. Okł. i
rys. J.S.Miklaszewskiego. Warszawa 1939 [właśc. 1938]. Nasza Księg. 8, s. 63,
[1]. brosz. (Krassowska 671. Okł. lekko zaplamione, załamanie narożnika,
przednia okł. pokreślona kredką na odwrocie, podobnie kilka ilustr.
całostronicowych, poza tym wewnątrz stan dobry. Dwanaście całostronicowych
ilustr., kilka ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 80.-
812. BRZECHWA Jan — Bajki i baśnie. Ilustr. J.M.Szancer. Warszawa
1957. Nasza Księg. 4, s. 66, [2], tabl. 4. opr. oryg. miękka kart. (Łasiewicka
I 878. Otarcia krawędzi grzbietu, poza tym stan bardzo dobry. Wyd.III. Zaw.
bajki ("Żuraw i czapla", "Dwie gaduły, "Wrona i ser" i in.) oraz "Za króla
Jelonka" oraz "Baśń o korsarzu Palemonie") cena wywoławcza: 80.-
813. BRZECHWA Jan — Baśń o stalowym jeżu. Ilustr. J.M.Szancer.
Warszawa 1961. Biuro Wyd. "Ruch". 8 podł., s. [36]. opr. oryg. ppł. (Otarcia
krawędzi okł., blok nieco poluźniony. Wyd.I) cena wywoławcza: 48.-
814. BRZECHWA Jan — Tryumf pana Kleksa. Ilustr. J.M.Szancer.
Warszawa 1956. Czytelnik. 8, s. 153, [2], tabl. barwne 4. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka
I —. Otarcia narożników okł., stan dobry. Ślad po obcej dedykacji. Wyd.I.
Ostatnia część trylogii) cena wywoławcza: 80.-
815. BRZECHWA Jan — Trzy wesołe krasnoludki. Ilustr. E.Noreliusa.
Warszawa [1938]. Nowe Wyd. 4, s. [23]. opr. oryg. ppł. (Krassowska 687.
Niewielkie zaplamienia, stan dobry. Adaptacja szwedzkiego tekstu E.Noreliusa.
Jedna z pierwszych dziecięcych publikacji J.Brzechwy. Nieczęste)
cena wywoławcza: 120.-
816. BÜRGER Gotfryd August — Przygody Münchhausena. Ilustr. Gustawa
Doré. Przekład H.Januszewskiej. Warszawa 1956. Nasza Księg. 4, s. 126, [2].
opr. oryg. pł. zdob. (Łasiewicka II 213. Stan bardzo dobry. Wyd.I) cena
wywoławcza: 80.-
817. CARROLL Lewis — Ala w krainie czarów. Wyd.IV. Warszawa 1947. Gebethner i Wolff. 8, s. 185, [2]. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka II 342. Okł. nieco otarte i poluźnione. Tłum. M.Morawskiej. Ilustr. K.Mackiewicza) cena wywoławcza: 60.-
818. CARROLL Lewis — Alicja w krainie czarów. Tłum. A.Marianowicz.
Ilustr. O.Siemaszko. Warszawa 1955. Nasza Księg. 8, s. 97, [2], tabl. barwnych
16. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka II 342. Stan bardzo dobry. Wyd.I) cena
wywoławcza: 60.-
819. CHOTOMSKA Wanda — Opowieść o arce. Ilustr. J.M.Szancer.
Warszawa 1962. Biuro Wyd. "Ruch". 4, s. 24. brosz. (Pierwsze ilustr.
pokolorowane kredką, poza tym stan dobry. Dzieje wawelskich arrasów wierszem
spisane. Wyd.I) cena wywoławcza: 60.-
820. COOPER J[ames] Fenimore — W dziewiczych prerjach Ameryki.
Powieść. Tłum. Z.Zaturski [= L.Sternklar]. Lwów 1926. Wyd. "Zorza". 243, [1],
tabl. 4. opr. oryg. ppł. (Krassowska 1245. Niewielkie zaplamienia przedniej
okł., stan dobry) cena wywoławcza: 60.-
821. DOMAŃSKA Antonina — Bajki dla Zosi. Opowiedziała ... Kraków
1890 [po tekście data 25 III 1904]. opr. oryg. pł. złoc., obcięcie złoc. (Rękopis
na [4], 297 s. form. 16,5x10 cm. Na przedniej okł. i na grzbiecie złoc. tytuł.
Zaw. 4 utwory prozą: Biedna Murzyna [!], W gnieździe polnej myszy, Pamiętnik
papugi, Złote rybki. Nie udało się nam ustalić, czy utwory były drukowane
wcześniej ani czy ich autorką jest faktycznie A.Domańska. Pismo staranne,
nieliczne fragmenty tekstu zakreślone ołówkiem. Niewielkie zaplamienie
narożnika tylnej okł., blok lekko wygięty) cena wywoławcza: 360.-
822. DOMAŃSKA Antonina — Historia żółtej ciżemki. Powieść z czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka. Z ilustr. Leli Pawlikowskiej. Wyd. nowe. Poznań 1948. Księg. św. Wojciecha. 8, s. VII, [1], 298, [1], tabl. 8. brosz. (Łasiewicka I 341. Niewielkie zaplamienie tylnaj okł., poza tym stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 60.-
823. [FELDMANOWA Maria] — Złota księga młodzieży. Opowiadania
zebrane przez Elizę Warzycką [pseud.]. Wyd.III. Z 3 ryc. kolorowemi. Warszawa
[1927]. Nakł. Bibl. Najciekawszych Powieści i Podróży. 16d, s. 112, tabl. 2.
opr. oryg. ppł. (Krassowska 1932. Otarcia okł., wyklejki nowe, niewielkie
zaplamienia. Piecz. Trzecia ilustracja na przedniej okł.) cena wywoławcza:
80.-
824. GRAJNERT Józef — Młody Legionista. Opowiadanie historyczne. Z
illustracyami. Warszawa 1910. Red. "Przyjaciela Dzieci". 16, s. 106, [1]. opr.
oryg. pł. Bibl. dla młodzieży, t.1 (Grefkowicz 1489. Otarcia okł., załamania
części kart. Podpis własn.) cena wywoławcza: 60.-
825. HOMOLACS Karol — Wigilia Wojtusia. Bajka dla dzieci. (Rysunki
autora). Kraków 1945. Księg. S.Kamińskiego. 8, s. 28, [3]. brosz. (Łasiewicka
I 724. Otarcia okł.) cena wywoławcza: 40.-
826. IZDEBSKA Władysława z Rogozińskich — Nowe opowiadania
dziadunia. Zbiór bajek i opowiadań dla dzieci do lat dwunastu. Z kolorowemi
ilustr. Warszawa [1934]. Księg. Popularna. 16d, s. 77, [2], tabl. 4. opr.
oryg. ppł. (Krassowska 2754. Otarcia okł., wyklejki nowe, niewielkie
zaplamienia) cena wywoławcza: 60.-
827. JACHOWICZ S[tanisław] — Bajki i powiastki. Wyd.VIII. T.1-2. Warszawa 1871. Księg. J.Błaszkowskiego. 16d, s. XXX, [31]-138, VI; XI, [12]-197, [1], IX. opr. pł. z epoki (Otarcia i zabrudzenia okł., ubytek narożnika tylnej okł. t.1, miejscami zazółcenia papieru i niewielkie zaplamienia. Piecz. i naklejki inwentarzowe) cena wywoławcza: 240.-
828. KORCZAK Janusz — Król Maciuś na wyspie bezludnej. Ilustr.
J.Srokowski. Warszawa 1957. Nasza Księg. 4, s. 153, [1], tabl. 6. opr. oryg.
pł., obw. (Stan bardzo dobry. Wyd.II (I powojenne)) cena wywoławcza: 60.-
829. KORCZAK Janusz — Król Maciuś Pierwszy. Wstępem opatrzył
I.Newerly. Ilustr. J.Srokowski. Warszawa 1955. Nasza Księgarnia. 4, s. 217,
[1], tabl. 10. opr. oryg. pł., obw. (Stan bardzo dobry. Wyd.I (powojenne))
cena wywoławcza: 60.-
830. KOSSAK Zofia — Purpurowy szlak. Ilustr. J.M.Szancer. Warszawa
[1966]. Ruch. 4, s. 31, [1]. brosz. (Stan dobry. Wyd.I. Podpis własn. Ostatnia
książka wydana za życia autorki) cena wywoławcza: 48.-
831. KOSSAK-SZCZUCKA Zofja — Wielcy i mali. Kraków 1927. Krak. Sp.
Wyd. 16d, s. [2], 225, [1]. opr. pł. z zach. okł. brosz. (Krassowska 3876.
Stan bardzo dobry. Na przedniej wyklejce obszerna odręczna dedykacja
autorki) cena wywoławcza: 160.-
832. KRZEMIENIECKA Lucyna — Kariera Franka Żyrafy. Ilustr.
C.Wielhorski. Kraków 1945. Czytelnik. 8, s. 31, [1]. brosz. (Łasiewicka I 983.
Grzbiet oklejony papierem, okł. nieco otarte) cena wywoławcza: 48.-
833. MACHCZYŃSKA Antonina — Pobudka. Opowiadania dla dorastającej młodzieży. Cz.1-2. Lwów 1909. Pol. Tow. Pedagog. 8, s. 61, [2], tabl. 5; [4], 47, tabl. 3. opr. kart. z epoki (Grefkowska 2634. Brak karty tyt. cz.1, zaplamienie narożnika oprawy cz.1; w obu częścich jedną tablicę naklejono na oprawę) cena wywoławcza: 120.-
834. MARKOWSKA Wanda, MILSKA Anna — Baśnie narodów Związku
Radzieckiego. Ilustr. A.Uniechowski. Warszawa 1950. Książka i Wiedza. 4, s.
170, [1], tabl. 12. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka II 382. Okł. nieco otarte,
wewnątrz stan dobry) cena wywoławcza: 60.-
835. MÜLLER Eugeniusz — Młodość sławnych ludzi. Przekład
J.Chęcińskiego. Wyd.III z 23-ma ryc. Warszawa 1897. Nakł. Gebethnera i Wolffa.
16d, s. [4], 310, [4], tabl. 23. opr. oryg. pł. zdob. Bibl. młodzieży (Blok
lekko wygięty, przednia wyklejka podklejona w grzbiecie, niewielkie
zaplamienia. Piecz.) cena wywoławcza: 160.-
836. PORAZIŃSKA Janina — Bajdurki. Ilustr. I.Witz. Warszawa 1954.
Nasza Księg. 4, s. 70, [2], tabl. 9. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka I 809.
Otarcia narożników okł., tylna okł. zarysowana, wewnątrz stan bardzo dobry.
Wyd.II) cena wywoławcza: 80.-
837. PORAZIŃSKA Janina — Pastereczka. Ilustr. S.Bobiński. Warszawa
[1927]. Księg. J.Lisowskiej. 8, s. 57, [3]. opr. oryg. ppł. (Krassowska 6107.
Okł. nieco otarta, niewielkie zabrudzenia wewnątrz, stan dobry) cena
wywoławcza: 100.-

838. PORAZIŃSKA Janina — Starodzieje. Ilustr. Maria
Neuman-Hiszpańska. Warszawa 1962. Nasza Księg. 8, s. 92, [4]. opr. oryg. ppł.
(Niewielkie otarcia okł., stan dobry. Obca dedykacja) cena wywoławcza: 48.-
839. PORAZIŃSKA Janina — Za górami... za lasami... Polskie baśnie ludowe. Ilustr. J.M.Szancer. Warszawa 1952. Nasza Księg. 4, s. [2], 139, [6], tabl. barwnych 10. opr. oryg. ppł. (Łasiewicka I 817. Stan dobry. Wyd.I) cena wywoławcza: 100.-
840. REUTT Marya — Królewna. Powieść dla dorastających panienek.
Lwów [1919]. Wyd. Pol. 8, s. [4], 176, tabl. 6. opr. oryg. kart. (Krassowska
6422. Stan dobry) cena wywoławcza: 48.-
841. RUBIŃSKA D. — Lata dziecięce. Powieść dla młodzieży.
Warszawa-Kraków-Lwów [ca 1928]. Druk. "Rekord". 16d, s. 143, [1]. opr. oryg.
ppł. (Krassowska —. Otarcia okł., wyklejki nowe, kilka kalkomanii w tekście)
cena wywoławcza: 60.-
842. SMOLEŃSKI M[aciej] — Siostra Wiktoryja. Powiastka dla młodzieży. Podług "Prawdy" napisał: Ksiądz ... Niemieckie Piekary 1870. Wyd. Dzieł Katolickich na Górnym Śląsku. Druk. Teodora Haneczek. 16d, s. 113. brosz. (Okł. nieco otarte. Egz. nierozcięty. Książeczka adresowana dla dziewczynek rozważających wstąpienie do klasztoru - prezentująca w ujmującej i ciepłej formie życie nowicjuszki w jednym z galicyjskich klasztorów żeńskich. Autor (1832-1899) był przez wiele lat proboszczem w Domosławicach k. Brzeska, pisarzem i historykiem Kościoła) cena wywoławcza: 60.-
843. SZALAY[-GROELE] Walerya — W krzyżackich szponach. Opowiadanie historyczne z czasów Władysława Łokietka. Lwów 1907. Pol. Tow. Pedagog. 8, s. [2], 110. opr. oryg. kart. (Grefkowicz 4567. Stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 60.-
844. SZELBURG-ZAREMBINA Ewa — Zuch. Powieść dla dzieci. Z rys. T.Gronowskiego. Wyd.III. Warszawa 1937. Nasza Księg. 16d, s. 142, [1]. opr. bibliot. ppł. z zach. okł. brosz. (Krassowska 7543. Niewielkie zaplamienia. Piecz. i zapiski inwentarzowe (także na okł.). Na okł. data 1938) cena wywoławcza: 50.-
845. SZUCHOWA Stefanja — Tajemnice motyli. Wyd.II. Warszawa [nie
przed 1920, 1939?]. Tow. Wyd. "Rój". 4, s. 8, s. 91, [2], tabl. 6. brosz. (Krassowska
7578. Okł. nieco zakurzona i otarta, wewnątrz czysty egz. Brak jednej tabl.?
Na okł. i na tablicach barwne ilustr. Stefana Norblina. Odręczne dedykacja
wujaszka dla jego królewny (dat. w 1939). Nieczęste) cena
wywoławcza: 120.-
846. VERNE Juliusz — Podróż naokoło świata w 80-ciu dniach. Wyd.
nowe z 4 ryc. Warszawa 1909. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 16d, s. [4], 278. opr.
oryg. ppł. Pisma ..., t.1 (Grefkowicz 4863. Otarcia okł., brak przedniej
wyklejki) cena wywoławcza: 80.-
847. VERNE Juliusz — W 80 dni dookoła świata. Warszawa 1952. Nasza
Księg. 16d, s. 296. brosz. (Łasiewicka II 132. Stan bardzo dobry. Ilustr.
M.Kościelniaka. Wyd.II) cena wywoławcza: 48.-
848. VERNE Juljusz — Balonem ponad Afryką czyli podróż z przygodami trzech anglików [!] wg notatek d-ra Fergusona. Nowy przekład z franc. Warszawa [1923]. Wyd. "Argus". 16d, s. 240. opr. oryg. pł. Ilustr. bibl. dla młodzieży (Krassowska 7938. Stan dobry. Podpis własn. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 100.-
849. VERNE Juljusz — Podróż naokoło świata w ośmdziesiąt dni. Zajmująca powieść z życia podróżników. Warszawa [1923]. Wyd. "Argus". 16d, s. [2], 239. opr. oryg. pł. Ilustr. bibl. dla młodzieży (Krassowska 7977. Okł. nieco poluźnione, wyklejki pęknięte w grzbiecie. Podpis własn. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 100.-
850. VERNE Juljusz — Podróż podziemna. Przygody nieustraszonych podróżników. Warszawa [1923]. Wyd. "Argus". 16d, s. [2], 240. opr. oryg. pł. Ilustr. bibl. dla młodzieży (Krassowska 7979. Niewielkie zaplamienia okł., stan dobry. Podpis własn. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 120.-
851. WACHALA Mieczysław — Kochana książeczka. Poznań [właśc. Norymberga] [1946]. Wyd. Pol. R.Wegnera. 4, s. [18]. brosz. (Polonica 17794. Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 50.-
852. ŻUKROWSKI Wojciech — Porwanie w Tiutiurlistanie. Ilustr. A.Marczyński. Kraków [1946]. Księg. S.Kamińskiego. 8, s. 8, s. 260. brosz., obw. (Otarcia, naddarcia i zaplamienia obw. i okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora dla niewymienionego z nazwiska Tadeusza Kwiatkowskiego. Wyd.I) cena wywoławcza: 80.-
* * *
853. KSIĘGA pamiątkowa polskiej administracji skarbowej na Górnym
Śląsku. Katowice 1929. Stow. Urzędników Skarbowych RP. 4, s. 98, 88, 220,
[20], 95, tablice. opr. oryg. pł. (Niewielkie otarcia krawędzi okł., stan
dobry. Wśród członków komitetu red. m.in.: A.Konkofer, P.Gatzka, J.Badoń)
cena wywoławcza: 140.-
[KSIĘGI adresowe]
854. FERSKI Antoni — Informator adresowy miast i gmin wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Praca zbiorowa pod red. ... T.1-2. Warszawa 1948. Inst. Wyd. "Kolumna". 4, s. 339, [1]; 435, [1]. brosz. (Otarcia okł., miejscami zabrudzenia wewnątrz, niewielkie ślady zawilgocenia. Zaw. spis miejscowości RP oraz wykazy pol.-niem. i niem.-pol. nazw miejscowości Ziem Odzyskanych) cena wywoławcza: 480.-
855. HIRSCHBERGER Einwohner-Buch 1939, ferner enthaltend Bad Warmbrunn [= Cieplice], Herischdorf [= Malinik], Grunau [= Jeżów Sudecki], Hartau [= Grabary], Schwarzbach [= Czarne] und Straupitz [= Strupice]. Hirschberg [= Jelenia Góra] 1939. Beobachter im Iser- und Riesengebirge. 8, s. XII< 240, 157, [3], 44, [4], 32, 108. opr. oryg. ppł. (Otarcia i zaplamienia okł. Piecz. Księga adresowa Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości) cena wywoławcza: 380.-
856. SCHLESISCHES Güter-Adressbuch. Verzeichnis sämtlicher Rittergüter und selbstständigen Guts- und Forstbezirke, sowie solcher grösseren Güter, welche innerhalb der Guts- und Gemeindebezirke mit einem Reinertrage von etwa 1500 Mark und mehr zur Grundsteuer veranlagt sind. Siebente Ausg. Breslau 1902. W.G.Korn. 8, s. VII, [1], 599, [1], 104. opr. oryg. pł. tłocz. (Okł. lekko otarte, miejscami zażółcenia papieru, poza tym stan dobry. Obszerny wykaz dóbr ziemskich Dolnego i Górnego Śląska z podaniem właścicieli) cena wywoławcza: 520.-
857. SCHWOCH Wilhelm — Adress- und Geschäfts-Handbuch der Königlichen Haupt- und Residenzstadt Breslau für das Jahr 1891. Hrsg. unter Mitwirkung von ... Nebst drei Theater-Plänen. 22. Jahrgang. Breslau. E.Morgenstern. 8, s. XII, 632, 682, [1], 13. opr. bibliot. ppł. (Niewielkie otarcia okł., brak karty przedtyt., pierwsza karta spisu treści przestawiona przez introligatora, niektóre karty podklejone w grzbiecie. Dawna piecz. bibliot. Zaw. m.in. alfabetyczny wykaz mieszkańców, spis firm handlowych, usługowych, urzędów. Nieczęste) cena wywoławcza: 480.-
858. SUST Theodor — Adress- und Geschäftshandbuch der Haupt- und Residenz-Stadt Breslau für das Jahr 1860/61. Red. und im Selbstverlage von ... Breslau 1863. Druck von Grass, Barth u. Comp. 8, s. [44], 620. opr. bibliot. ppł. (Otarcia okł., wycięte fragmenty pierwszych kart (reklamy), brak ostatniej? karty. Dawna piecz. bibliot. Zaw. w kolejności: dział reklamowy, alfabetyczny wykaz mieszkańców Wrocławia, spis kadry oficerskiej oddziałów stacjonujących we Wrocławiu i okolicach, adresy i skład osobowy urzędów, izb rzemieślniczych, wykaz fabryk, zakładów pracy, spis ulic i placów, krótki przewodnik po mieście) cena wywoławcza: 420.-
* * *
859. KUKULSKI Zygmunt — Źródła do dziejów wychowania i szkolnictwa w Polsce z doby Izby Edukacji Publicznej 1807-1812. Zebrał i wstępem poprzedził ... Lublin 1931. Tow. Przyjaciół Nauk. 8, s. LXI, [3], 637. opr. późn. bibliot. ppł. (Stan dobry. Skasowane piecz. bibliot., zapiski inwentarzowe) cena wywoławcza: 200.-
860. KULCZYCKI Jerzy Sas — Polskie tytuły honorowe Stolicy Apostolskiej (XVI-XX w.). Wyd.III popr. i uzup. Przemyśl 2008. 8, s. LXVIII, [2]. brosz. Nadb. z "Kresów Południowo-Wschodnich" (Przednia okł. lekko zarysowana, poza tym stan bardzo dobry. Wydano 65 egz., ten nr 63. Pierwsze opracowanie tematu w naszym piśmiennictwie) cena wywoławcza: 70.-
861. KUREK Jalu — Grypa szaleje w Naprawie. Powieść. Wyd.II. Warszawa 1935. Gebethner i Wolff. 16d, s. 273, [2]. opr. wsp. ppł. (Brak karty przedtyt., miejscami zaplamienia. Odręczna dedykacja autora dla K.A.Jaworskiego) cena wywoławcza: 240.-
862. KUROŃ Jacek — Polityka i odpowiedzialność. Londyn 1984.
"Aneks". 8, s. [2], 221. brosz. (Stan bardzo dobry. Na karcie przedtyt.
odręczna dedykacja autora. Zaw. m.in. teksty drukowane w "Krytyce",
"Głosie", "Kulturze", "Zeszytach historycznych") cena wywoławcza: 100.-
863. KWESTYA litewska w prasie polskiej. Warszawa 1905. 8, s. 112. opr. nieco późn. ppł. (Stan dobry. Skasowane piecz. bibliot. Ze wstępu: "Zarzuty czynione przez narodowców litewskich prasie polskiej, że jakoby ma niechęć do narodowego ich odrodzenia i poniża godność narodową Litwinów - wywołały potrzebę zebrania w jedną całość wszystkiego co mogło ulegać tym zarzutom i drażnić") cena wywoławcza: 100.-
864. KWIECIŃSKI Ignacy — Zamek królewski w Nowym Sączu. Wspomnienia historyczne, stan obecny, plany odbudowy. Nowy Sącz 1927. Nakł. Kom. Odbudowy Zamku [...]. 8, s. 39, [1]. brosz. (Otarcia okł., zaplamienia. Zapiski atramentem, podkreślenia ołówkiem) cena wywoławcza: 60.-
865. [LAMENNAIS Hugues de] — Słowa wieszcze księdza Lamenego. Paryż 1834. W Typografii A.Pinard. 16, s. [4], 163. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, okł. otarte, niewielkie zaplamienia, poza tym stan dobry. Zapiski ołówkiem na ostatniej stronie. Podpis własn. Pierwsze polskie wydanie "Słów wieszczych" w przekładzie A.Jełowickiego i z jego posłowiem. Autor pozostawał w długoletniej przyjaźni z Adamem Mickiewiczem) cena wywoławcza: 160.-
866. LAMENT chłopski na pany. Wyd. J.Kallenbach. Lwów 1910 [właśc.
1909]. Księg. Zienkowicza i Chęcińskiego. Wyd. K.Badecki. 4, s. [4], VII, [1],
25, [3]. brosz. Białe kruki, [t.] 1 (Okł. nieco zakurzona, wewnątrz stan
dobry. Podpis i piecz. własn. Wydano 200 egz. Zaw. dwa teksty wstępne
J.Kallenbacha, przedruk homograficzny anonimowej, rzadkiej (znanej w dwóch
egz.) broszury "Lament [...]" wydanej na przełomie XVI/XVII w., transkrypcję
tekstu, słowniczek, wskazówki bibliograficzne) cena wywoławcza: 220.-
867. LANGIE Karol — Magistrat w obec [!] wolnej gminy. Uzasadnienie wniosku urządzenia władzy wykonawczej gminy miasta Krakowa. Kraków 1868. Druk. c.k. Uniw. Jag. 8, s. [6], 80. brosz. wt. (Stan dobry. Postulat poszerzenia samorządu miejskiego) cena wywoławcza: 60.-
868. LANGIE Kazimierz — O nieczystościach miejskich. Kraków 1866.
Druk. "Czasu". 16d, s. [4], 71. opr. oryg. kart. Odb. z "Czasu" (Okł.
zakurzone, wewnątrz stan dobry) cena wywoławcza: 80.-
869. LANGNER Wiktor Zbigniew — Krakowskie obrazki dewocyjne. Kraków
1942. Nakł. autora. folio, k. 1, tabl. 11. oryg. teka kart. (Grońska 359 (?).
Stan dobry. Teka zaw. jedenaście kolorowanych drzeworytów sygn. odręcznie
ołówkiem (z datą roczną 1942), dodatkowo jeden drzeworyt powtórzony na okł.
teki, tamże umieszczono drzeworytowy tytuł teki. Drzeworyty naklejone
wydawniczo na kartonowych podkładach. Na pierwszej karcie odręczna
dedykacja artysty dla Stefana Mrożewskiego, dat. 12 XI 1942. Grońska
opisuje dwie edycje teki - obie z 1943, obie wydane w nakł. 15 egz., obie
zawierające 15 grafik (pierwsza zaw. czarno-białe drzeworyty w passe-partout,
druga - drzeworyty kolorowe). Wg listy grafik zamieszczonych przez Grońską tu
brak (lub nie zostały zamieszczone): Wjazd do Jerozolimy, Ostatnia Wieczerza,
Chrystus i trzy Marie oraz "Oto ja poszlę Anioła mojego".. Bardzo rzadkie)
cena wywoławcza: 1.200.-
870. LATINIK Franciszek Ksawery — Walka o Śląsk Cieszyński w r. 1919. Cieszyn 1934. Nakł. P.Mitręgi. 8, s. 150, [2], załączników 8. opr. bibliot. ppł. (Stan dobry. Skasowane piecz. bibliot., zapiski i naklejki inwentarzowe) cena wywoławcza: 200.-
871. LECHICKI Czesław — Przewodnik po beletrystyce. Poznań 1935. Nacz. Inst. Akcji Katolickiej. 8, s. 414, [1]. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz. (Niewielki ślad zawilgocenia na końcu, mim to stan bardzo dobry. Słynny poradnik czytelniczy grupujący omawiane powieści - polskie i zagraniczne - w czterech działach: dla młodzieży, dla wszystkich, tolerowane i niebezpieczne, szkodliwe. Twórczość Diderota, Dumasa, Erenburga, Gide'a, Maupassanta, Rabelaisego, Rousseau, Shawa, Stendhala, Zoszczenki, Dołęgi-Mostowicza, Gombrowicza, Krzywickiej, Sterna, Themersona, Witkacego, Irzykowskiego zaliczono w całości do tej ostatniej kategorii. Curiosum) cena wywoławcza: 140.-

872. LECHOŃ Jan — Karmazynowy poemat. Warszawa 1922. Ignis. 16d, s.
55, [2]. brosz. (SPKL 371. Okł. nieco zaplamiona, przednia okł. z podklejonym
przedarciem. Wyd.II. Barwna okł. rys. Z.Stryjeńskiej. Wklejka ochronna
z odręcznym podpisem autora. Tom poezji zawierający "siedem
miniaturowych arcydzieł, które zdobyły mu [autorowi] z miejsca wysoką pozycję"
(LPPE)) cena wywoławcza: 80.-
873. LECHOŃ Jan — Rzeczpospolita babińska. Śpiewy historyczne. Warszawa [1920]. Tow. Wyd. "Ignis". 8, s. 73, [3]. brosz. (Okł. nieco zakurzona, załamania krawędzi, wewnątrz stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Tom poezji. Wyd.I) cena wywoławcza: 100.-
874. LECHOŃ Jan — Srebrne i czarne. Wyd.II. Warszawa 1928. J.Mortkowicz. 16d, s. 28, [12]. opr. oryg. pł. złoc., koszulka ochronna (Naddarcia koszulki ochronnej, poza tym stan bardzo dobry. Tom poezji) cena wywoławcza: 100.-
875. LEC Stanisław Jerzy — Do Abla i Kaina. Warszawa 1961. PIW. 16d,
s. 90, [2]. brosz., obw. (Obw. nieco naderwana, poza tym stan dobry. Wyd.I. Na
karcie przedtyt. odręczna dedykacja autora) cena wywoławcza: 60.-
876. LEGACISZKI. Akademicka Kolonja Wypoczynkowa. Wydawnictwo z
racji poświęcenia i otwarcia kolonji. Wilno 1930. Nakł. Wileńskiego Kom. Woj.
Pomocy Pol. Młodzieży Akademickiej. 8, s. 19. brosz. (Stan dobry. Ilustr. w
tekście. Wśród autorów: R.Puchalski, W.Babicki, T.Bujnicki, M.Czerewko.
Nieczęste) cena wywoławcza: 60.-

877. LEICA w Polsce. Wydawnictwo zbiorowe, poświęcone wszystkim
dziedzinom fotografji Leiką. 48 całostronicowych plansz ilustr. i 80 stron
tekstu. Komitet redakc.: T.Cyprian, J.Stalony-Dobrzański, A.Wieczorek.
Warszawa-Poznań 1936. Pol. Tow. Fotogr. 8, s. 78, [2], tabl. 48, [8]. brosz.
(Stan dobry. Na tabl. zdjęcia m.in. W.Ostrowskiego, A.M.Wieczorka,
J.Stalony-Dobrzańskiego, Z.Perzanowskiej, E.Olszanieckiego, R.Sonnenfelda,
J.Rysia, T.Cypriana) cena wywoławcza: 150.-
878. LELEWEL Joachim — Numismatique du moyen-age considérée sous le
rapport du type. Atlas compose des tables chronologiques et des planches
numismatiques, ouvrage publié par J.Straszewicz. Paris 1835. Chez l'éditeur. 8
podł., s. [4], tabl. XXXVIII, k. [1], tabl. numizmat. XXV, s. [2]. opr. ppł. z
epoki (Otarcia okł., miejscami zabrudzenia wewnątrz. Ekslibris. Na grzbiecie
złoc. tytuł atlasu. Część ilustracyjna do dwutomowej "Numismatique du
moyen-age") cena wywoławcza: 480.-
879. LEPECKI Mieczysław B. — Madagaskar. Kraj, ludzie, kolonizacja. Warszawa 1938. Tow. Wyd. Rój. 8, s. 309, [2], tabl. 16, mapa 1. opr. bibliot. ppł. (Podklejony ubytek tylnej okł., niewielkie ubytki przedniej okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Egz. częściowo nierozcięty. Zaw. m.in. rozważania dotyczące polskiej kolonizacji Madagaskaru) cena wywoławcza: 120.-

880. LERUE A. — Abecadlnik historyczny. Warszawa 1860. M.Glücksberg.
16, s. 59, tabl. 24 [leporello]. opr. oryg. ppł. (Otarcia okł., niewielkie
zaplamienia, poza tym wewnątrz stan dobry. Na tabl. portrety 24 zasłużonych
osobistości. Nazwisko autora rysunków uwidocznione na okł., tekst pisał
L.Rogalski) cena wywoławcza: 120.-
881. LEŚMIAN Bolesław — Łąka. Warszawa-Kraków 1937. Wyd. J.Mortkowicza. 16d, s. 192, [4]. brosz. Pod znakiem poetów, serja nowa (Niewielkie otarcia okł., niewielki ubytek grzbietu, stan dobry. Wyd.II jednego z najważniejszych tomików poetyckich okresu międzywojennego, drugiego w dorobku poety. "Mimo odosobnionych głosów entuzjazmu [...] minął bez szerszego echa w opinii lit.; z czasem dopiero [...] ugruntował sławę poetycką autora" (LPPE)) cena wywoławcza: 160.-
882. LEŚMIAN Bolesław — Napój cienisty. Warszawa 1936. J.Mortkowicz.
16d, s. [4], 217, [7]. brosz. Pod znakiem poetów, serja nowa (Otarcia okł.,
przednia lekko zaplamiona, wewnątrz stan dobry. Podpis ochronny autora.
Wydano 1.200 egz., ten nr 33) cena wywoławcza: 320.-
883. LIBAŃSKI Edmund — Na szczyt świata. Wyprawy na Ewerest. Warszawa 1936. Tow. Wyd. "Rój". 16d, s. 93, [1]. brosz. (Stan bardzo dobry. Obca dedykacja) cena wywoławcza: 60.-
884. LIKOWSKI Edward — Unia brzeska (r. 1596) opowiedziana przez ... Wyd.II przejrz. i popr. Warszawa 1907. Bibl. Dzieł Chrześc. 8, s. XVII, [1], II, 355, [1]. opr. późn. pł. (Egz. dość mocno obcięty, poza tym stan dobry. Na końcu indeks nazwisk
E.Likowski (1836-1915) - arcybiskup gnieźnieńsko-poznański, historyk Kościoła) cena wywoławcza: 180.-
885. LINDER Karol — Dawne wojsko polskie w ilustracji. Warszawa
1955. MON. 8 podł., s. 95. opr. oryg. ppł. (Stan dobry. Ilustracje
czarno-białe) cena wywoławcza: 60.-
886. LINDER Karol — Dawne wojsko polskie. Ubiór i uzbrojenie.
Warszawa 1960. MON. 8 podł., s. [4], 7, [10], tabl. kol. 72. opr. oryg. pł.
(Okł. nieco zakurzone, wewnątrz stan bardzo dobry. Na tablicach barwne mundury
wojskowe w układzie historycznym) cena wywoławcza: 140.-
887. LIWIUSZ Tytus — Oeuvres de Tite-Live (histoire romane) avec la
traduction en français, publiées sur la direction de M.Nisard. T.1-2. Paris
1850. J.J.Dubochet. 4, s. XIX, [3], 925; XII, 911. opr. psk. z epoki.
Collection des auteurs latins [...] (Niewielkie otarcia okł. Podpis własn.
Jacka Woźniakowskiego, piecz. "Prof. Dr St. Ciechanowski". Na przedniej
wyklejce t.1 odręczna notatka J.Woźniakowskiego: "Ten egz. kupiłem 10.3.69 w
antykwariacie na Sławkowskiej. Znalazłem w nim kartkę ołówkiem mówiącą (obok
danych bibliogr.): 'Egzemplarz był własnością Marii z Mickiewiczów
Goreckiej, córki Adama. O nim jest zapewne mowa w jednym z listów poety do
córki'". Jedyna wzmianka o Liwiuszu w listach Mickiewicza do Marii
Mickiewiczówny znajduje się w piśmie kierowanym z Paryża do Rzymu dn. 19 XII
1851; czytamy w nim: "Niewielu udało się być w Rzymie; ja w młodości ledwie o
tym marzyłem [...]. Nie uwierzysz, jakeśmy za tym tęsknili czytając Liwiusza,
Swetoniusza i Tacyta [...]. Czytajże, proszę, tymczasem Liwiusza i rozważaj na
miejscu. Polka, polska kobieta, może i powinna rozważać, kobiety innych
narodów nie są do tego obowiązane". Jeśli córka usłuchała rad ojcowskich,
korzystała zapewne z tego właśnie egzemplarza) cena wywoławcza: 320.-
888. LOIR, ppłk — Kawalerja. Warszawa 1919. Nakł. Kursu Oficerów Sztabu Gen. 8, s. 98
[oraz] KOLEJE żelazne. Warszawa 1919. Nakł. Kursu Oficerów Sztabu Gen. 8, s. 41. razem opr. bibliot. ppł. z epoki (Ślady zawilgocenia, papier nieco pofałdowany, blok lekko wygięty. Piecz. "Biblioteka oficerska Szkoły K.M.". Podpis własn.) cena wywoławcza: 120.-

889. LUSTER, dr — Kosmetyka indywidualna. Kraków [193-]. Miraculum.
8 podł., k. [20]. brosz. (Stan bardzo dobry. Druk reklamowy krakowskiej firmy
kosmetycznej. Proj. F.Seiferta - liczne barwne ilustracje w manierze art deco)
cena wywoławcza: 100.-
890. LUTNIA. Piosennik polski. Lipsk 1863. F.A.Brockhaus. 16, s. XVII, [1], 367. opr. oryg. pł. zdob., obcięcie złoc. (Grzbiet fachowo reperowany, podklejony ubytek dolnego marginesu karty tyt., zaplamienia tylnej wyklejki. Zbiór pieśni i wierszy patriotycznych, liczne utwory z czasów powstania listopadowego. Wyd.I. W tym wydaniu ukazał się tylko ten tom; w wyd.II ukazały się 3 "zbiory") cena wywoławcza: 240.-
891. LÜCK Kurt — Der Mythos vom Deutschen in der polnischen Volksüberlieferung und Literatur. 2 ergänzte Aufl. mit 43 Abb. Leipzig 1943. Hist. Gesellschaft im Wartheland, S.Hirzel Verlag. 8, s. XII, 535, 5, tabl. 22. opr. oryg. ppł. Forschungen zur deutsch-polnisch Nachbarschaft im ostmitteleuropäischen Raum, [Bd.] 2 (Otarcia narożników okł., stan dobry. Piecz. Stereotyp Niemca w polskiej literaturze ludowej i popularnej) cena wywoławcza: 140.-
892. [ŁADA Karol] — Podręczne wyrachowania czyli zbiór wartości monet krajowych i zagranicznych, ułatwień w obliczaniu procentów na różne stopy i sposobów umarzania długu, tudzież miar i wag krajowych i obcych z rachunkami handlu zbożowego dotyczącemi. Przez K.Ł. [krypt.]. Warszawa 1858. Nakł. S.Orgalbranda. 16d, s. [2], 94. brosz. wt. (Tylna okł. pożółkła, ze śladem wilgoci. Liczne piecz. bibliot.) cena wywoławcza: 100.-
893. ŁOBODOWSKI Józef — Gwiezdny psałterz. Lublin 1931. Nakł.
autora. 16d, s. 95. brosz. (Niewielki ubytek grzbietu, wewnątrz stan dobry.
Odręczna dedykacja autora dla K.A.Jaworskiego. Okł. Czesława Stefańskiego)
cena wywoławcza: 100.-
894. ŁOZA Stanisław — Ordery i odznaczenia polskie. Lwów 1938. Państw. Wyd. Książek Szkolnych. 8, s. 72, [7], tabl. barwnych 8. opr. wsp. pł. (Stan dobry. Okł. brosz. wklejone na przedniej wyklejce. Na grzbiecie odręcznie wpisany tytuł książki) cena wywoławcza: 100.-
895. ŁOZIŃSKI Władysław — Życie polskie w dawnych wiekach. Wyd.III
illustr., przejrz. i uzup. Lwów 1912. Księg. H.Altenberga. 8, s. VIII, 259,
tabl. 115. opr. oryg. pł. zdob. z zach. okł. brosz., górne obcięcie złoc.
(Blok lekko poluźniony, stan dobry) cena wywoławcza: 280.-
896. [M/S PIŁSUDSKI]. Plan kabin m/s Piłsudski, Gdynia-Ameryka Linje
Żeglugowe. Warszawa, XII 1935. 8 podł., s. [12]. brosz. (Okł. nieco otarte.
Tekst równoległy pol. i ang. Na każdej stronie plan pokładu i zdjęcia wnętrz)
cena wywoławcza: 80.-
897. MACKIEWICZ Józef — Kontra. Paryż 1957. Inst. Lit. 8, s. 272,
[3]. brosz. Bibl. "Kultury", t.20 (Okł. lekko odbarwione, poza tym stan dobry.
Wyd.I) cena wywoławcza: 120.-
898. MACKIEWICZ Konstanty — Tatry. 10 krajobrazów ... Łódź [195-?]. Sp. Wyd. Artyst. [...] "Poziom". 8 podł., k. [10]. brosz. (Niewielkie ubytki grzbietu. Zaw. barwne reprod. obrazów K.Mackiewicza: Muzeum Lenina w Poroninie, Widok na Giewont z Gubałówki, Droga na Kasprowy, Kolejka linowa na Kasprowy Wierch, Na Hali Gąsienicowej, Schronisko na Hali Gicowej, Czarny Staw, Nad Morskim Okiem, Limba nad Morskim Okiem, Dolina za Bramką) cena wywoławcza: 100.-
899. MAC CULLAGH Fr[anciszek] — Prześladowanie chrześcijaństwa przez
bolszewizm rosyjski. Tłum. z ang. K.Iłłakowiczówna. Kraków 1924. Wyd. Ks.
Jezuitów. 8, s. 470, [5], tabl. 7. opr. oryg. pł. zdob. (Niewielkie
zaplamienia wewnątrz, stan dobry) cena wywoławcza: 120.-
900. MADEY Jan August — Polskie hymny narodowe. Biała-Bielsko 1928. Nakł. S.Kuśnierza. 8, s. 32. brosz. (Okł. nieco zakurzona, wewnątrz stan dobry. Piecz. Akad. Oddziału Zw. Strzeleckiego w Krakowie, ekslibris T.Kwiatkowskiego) cena wywoławcza: 48.-
901. MAJAKOWSKI Włodzimierz — Obłok w spodniach. Przeł. J.Tuwim.
Warszawa 1923. Wyd. Philobiblon. 8, s. 39, [1]. brosz. (Otarcia okł.,
podklejenia grzbietu, wewnątrz stan dobry. Pierwsze polskie wydanie. Okł.
proj. J.Czychołt) cena wywoławcza: 160.-
902. [MAJERANOWSKI Konstanty] — Kronika 40 dni Krakowa 1848 roku,
poprzedzona prologiem dziejów Polski i Krakowa w dziesięciu obrazach, i
epilogiem wypadków po dniu 26 kwietnia zakończona. Przez X.X. [pseud.].
Wydanie w poszytach. Kraków 1848. Druk. Uniw. 8, s. 171. opr. bibliot. ppł. z
epoki (Otarcia okł., brak karty przedtyt., poza tym stan dobry) cena
wywoławcza: 120.-
903. MAJERSKI Stanisław, LITYŃSKI Michał — Na około świata. Widoki
okolic, krajobrazów i typów mieszkańców wszystkich pięciu części świata w
kolorach naturalnych. Tekst objaśniający napisali ... Cz.1. Lwów [1900?]. Wyd.
"Na około świata". 4 podł., s. [52], tabl. 96. opr. oryg. pł. zdob. (Wyklejki
reperowane, podklejone w grzbiecie, karta tyt. nieco zakurzona. Brak cz.2.
Zaw. m.in. rozdziały: Brzegi Adryatyku, Z nad Nilu, Z półwyspu Bretańskiego,
Japonia, Ludność Japonii, Macedonia, Rosya, Rosyanie, Kaukaz, Birmania,
Angielskie Indye Wschodnie. Ładna, secesyjna okładka wydawnicza (reprodukowana
w: W.Łysiak "Empireum", War. 2004, s.532)) cena wywoławcza: 200.-
904. MAKOWIECKI Stefan — Kwiaty ogrodowe. Podręcznik hodowli roślin
ozdobnych zielnych: rocznych, dwuletnich i bylin, przydatnych do hodowli w
naszych ogrodach, bez pomocy szklarni. Notaty miłośnika ogrodnictwa na
podstawie własnej 50-letniej praktyki. Lwów-Warszawa 1927. Księg. Pol.
B.Połonieckiego. 8, s. [8], 487, tabl. 1. opr. oryg. pł. (Otarcia krawędzi
okł. Podpis własn. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 140.-
905. MAKOWSKI Wacław — Nowa Polska w nowej Europie. Warszawa 1930.
Druk. "Stołeczna". 16d, s. 47. brosz. Bibl. "Drogi", t.3 (Okł. nieco
zaplamiona, papier pożółkły. Okł. W.Daszewskiego) cena wywoławcza: 60.-
906. MALCZEWSKI Antoni — Marja. Powieść ukraińska. Z 10
autolitografjami T.Rożankowskiego. Lwów-Poznań 1922. Wyd. Polskie. 16, s.
[6], 80, tabl. 10. opr. oryg. kart. (SPKL 330; Grońska 476. Stan bardzo dobry.
Tekst z rękopisu oprac. S.Lam) cena wywoławcza: 100.-
907. MALISZEWSKI Maciej — Dzieje rodzonych braci Lecha, Mecha i Czecha toż ich bratanka Rusa, trzech założycieli państw nowych, Polski, Czech, Rusi, na plemiennościach ludów sławiańskich [...], które z rzeźb pozostałych, na widawie Trajana w Rzymie, zdjął i objaśnił ... W Stratowie [= Strasburg] 1852. Druk. G.Silbermana. 8, s. 200. brosz. wt. (Ubytki grzbietu. Druk nieukończony; tekst urywa się - więcej nie wyszło) cena wywoławcza: 200.-
908. MAŁY ogrodnik czyli zbiór krótkich przepisów zakładania,
pielęgnowania roślin w ogródkach oraz doniczkach i zbierania zielników.
Objaśniony 25 drzeworytami w tekscie. Warszawa 1871. Red. Przegl. Tyg. 16d, s.
[2], 65. opr. oryg. ppł. (Okł. nieco zaplamione, stan dobry. Nieliczne
podkreślenia ołówkiem. Podpis własn., naklejka księgarni Jana Rosenheima w
Brodach) cena wywoławcza: 140.-
909. MANDALIAN Andrzej — Dzisiaj. Warszawa 1951. Czytelnik. 8, s.
34, [3]. brosz. (Stan dobry. Okł. J.S.Miklaszewskiego, ilustr. T.Kozłowskiego.
Tom wierszy socrealistycznych (m.in. Ballada o piątym, Referat, Wieś, Śpiewam
pieśń o walce klasowej)) cena wywoławcza: 60.-
910. MARCINKOWSKI Karol — Stefan Czarniecki w dobie potopu
szwedzkiego. (Kampanja nad Wisłą i Sanem r. 1655/56). Kraków 1935. Nakł.
Gebethnera i Wolffa. 16d, s. [8], 230. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, stan
dobry. Odręczna dedykacja autora dla Tadeusza Kwiatkowskiego) cena
wywoławcza: 60.-
911. MARKOWA Eugenia — Witraże. Kartki z kroniki śląskiej. Z drzeworytami Stefana Mrożewskiego. Paryż [1946]. Księg. Pol. 8, s. 102, [1], tabl. 4. brosz., bibułka ochronna (Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Cztery całostronicowe drzeworyty na tablicach, piąty na przedniej okładce) cena wywoławcza: 120.-
912. MATEJKO Jan — Poczet królów polskich. Zbiór portretów
historycznych. Rysunki ..., tekstem objaśniającym zaopatrzył S.Smolka i
A.Sokołowski. Wiedeń 1893. M.Perles. folio, s. [4], 101, [1], tabl. 44. opr.
oryg. pł. zdobione, obcięcie złoc. (Otarcia okł., grzbiet nowy, niewielkie
naddarcia wewnątrz, miejscami zażółcenia papieru (zwłaszcza na tablicach),
bibułka ochronna zachowana jedynie przy kilku tablicach. Pierwsze wydanie
najpopularniejszego dzieła Jana Matejki. Pracę nad 44 planszami artysta podjął
w 1890 i kontynuował przez trzy lata, niemal do śmierci. Wielką wagę
przywiązywał do wiernego zrekonstruowania zarówno detali stroju i uzbrojenia,
jak i rysów twarzy panujących. "Poczet" Matejki ukształtował wizerunki
polskich królów w świadomości wielu pokoleń Polaków. Dziś oryginały portretów
przechowywane są we wrocławskim Muzeum Narodowym (rysunki wykupił w 1916 od
wiedeńskiego wydawcy B.Orzechowicz i podarował miejskim zbiorom sztuki we
Lwowie)) cena wywoławcza: 1.200.-
913. [MECISZEWSKI Hilary] — Posag Uniwersytetu Jagiellońskiego w
Krakowie. Wiadomość historyczna [...] z dołączeniem allegatów [...]. Kraków
1850. Nakł. Red. "Czasu". 16d, s. [4], 192. opr. wsp. psk. z zach. okł. brosz.
(Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 120.-
914. MECISZEWSKI Hilary — Sześć lat politycznego bytu
Rzeczypospolitej Krakowskiej (1827-1833). (Epoka czasu, od miesiąca Grudnia
1827 r. do miesiąca Marca 1833 r.). T.1. Berlin 1846. Nakł. J.Cypcera. 8, s.
XXIV, 80. opr. wsp. psk. z zach. okł. brosz. (Pierwsze karty podklejone w
grzbiecie, stan bardzo dobry. Więcej nie wyszło. Książka H.Meciszewskiego
(1802-1855) - publicysty, polityka, czołowej postaci krakowskiej liberalnej
opozycji lat 30. i 40. XIX w., zawierająca opis wydarzeń życia publicznego
Krakowa w l. 1827-1833) cena wywoławcza: 100.-
915. MEŁEŃ Aleksander — Ordynacje w dawnej Polsce. Lwów 1929. Nakł. red. 8, s. 62, [2]. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. Pam. hist.-prawny, t.7, z.2 (Stan dobry. Skasowane piecz. bibliot.) cena wywoławcza: 100.-
916. MICKIEWICZ Adam — Dziady. Część I, II i IV. Z illustr. Cz.B.Jankowskiego. Lwów [przedm. 1896]. Księg. H.Altenberga. folio, s. 115, tabl. 11. opr. oryg. pł. zdob. (Banach 868. Otarcia okł., oprawa reperowana przez introligatora, duży fragment oryg. grzbietu naklejony na nowy, kilka kart nieco zaplamionych, poza tym stan dobry. Ryc. w heliograwiurze na tabl. i w cynkografii w tekście (6 szt.)) cena wywoławcza: 360.-
917. MICKIEWICZ Adam — Grażyna. Powieść litewska. Z pięciu illustr.
Juliusza Kossaka. Lwów 1890. Księg. H.Altenberga. 8, s. [4], 65, tabl. 5. opr.
oryg. pł. bogato zdob., obcięcie złoc. (Stan bardzo dobry. Obca dedykacja.
Nieczęste w tak dobrym stanie) cena wywoławcza: 1.200.-

918. MICKIEWICZ Adam — Konrad Wallenrod i Grażyna Adama Mickiewicza
z przekładem francuzkim K.Ostrowskiego, angielskim L.Jabłońskiego. Wydanie
ozdobne za upoważnieniem Autora wykonane pracą, nakładem i staraniem Jana
Tysiewicza. Paryż 1851. Druk. Bernard i S-ka. 8, s. [8], 268 + [9] [nuty:
Pieśń do Wilii ... z dwóma muzykami .... F.Hillera], tabl. 23. opr. wsp. skóra
zamsz. z zach. okł. brosz. (Otarcia i zaplamienia okł. brosz., niewielkie
ubytki okł. brosz. uzupełnione niezbyt umiejętnie, poza tym stan bardzo dobry.
Na okł. brosz. podpis własnościowy Franciszka Rawity-Gawrońskiego (1846-1930,
historyka, autora licznych prac naukowych dotyczących głównie historii Ukrainy
i stosunków polsko-ukraińskich), na karcie tyt. jego piecz. Egzemplarz
reprodukowany w pracy Teofila Sygi "Te księgi proste. Dzieje pierwszych
polskich wydań książek Mickiewicza", War. 1956 (s. 196-199, 201-203, 206-207,
209) - można przypuszczać, że był własnością T.Sygi, jako że na s. 325 swojej
książki pisał: "Większość reprodukowanych egzemplarzy wydań książek
Mickiewicza pochodzi z prywatnych zbiorów autora". Na przedniej wyklejce wsp.
ekslibris. Oprawa nowa, skóra zamszowa w kolorze ciemnozielonym, trzy sztuczne
zwięzy, szyldzik ze złoc. tytułem książki (złocenie nieco rozmyte). Wydanie
luksusowe, wysoko przez niektórych oceniane (np. "Tysiewiczowski Wallenrod
jest bodaj najpiękniejszym polskim drukiem owej epoki" - T.Syga 200). Ponad
100 ilustr. drzeworytowych w tekście i na tablicach: portret autora, bogaty
frontispis, inicjały ("najpiękniejsza część ilustracyj książki" (A.Semkowicz
221)), całostronicowe ryciny na tablicach, mniejsze w tekście. Egzemplarz
specjalny, na lepszym papierze, niemal dwukrotnie grubszy od egzemplarza
zwykłego. "Coraz rzadziej spotyka się egzemplarze czyste i dobrze zachowane.
Rzadsze są egzemplarze wydane na lepszym papierze" (A.Semkowicz 226).
"Egzemplarze na welinie należą dziś do rzadkości" (T.Syga 205)) cena
wywoławcza: 20.000.-

919. MICKIEWICZ Adam — Konrad Wallenrod i Grażyna Adama Mickiewicza
z przekładem francuzkim K.Ostrowskiego, angielskim L.Jabłońskiego. Wydanie
ozdobne za upoważnieniem Autora wykonane pracą, nakładem i staraniem Jana
Tysiewicza. Paryż 1851. Druk. Bernard i S-ka. 8, s. [8], 268 + [9] [nuty:
Pieśń do Wilii ... z dwóma muzykami .... F.Hillera], tabl. 23. opr. wsp. skóra
bogato złoc. (Stan bardzo dobry. Oprawa wykonana przez Dominikę Borysławską (Librarium)
- sygn. monogramowa na tylnej okł.) cena wywoławcza: 8.000.-

920. MICKIEWICZ Adam — Konrad Wallenrod i Grażyna Adama Mickiewicza
z przekładem francuzkim K.Ostrowskiego, angielskim L.Jabłońskiego. Wydanie
ozdobne za upoważnieniem Autora wykonane pracą, nakładem i staraniem Jana
Tysiewicza. Paryż 1851. Druk. Bernard i S-ka. 8, s. [8], 268 + [9] [nuty:
Pieśń do Wilii ... z dwóma muzykami .... F.Hillera], tabl. 23. opr. wsp. pł. z
zach. okł. brosz., fragmenty oryg. zdob. płótna okleinowego naklejone na
oprawę, obcięcie złoc. (Miejscami zaplamienia i zażółcenia papieru. Na karcie
przedtyt. odręczna dedykacja: "Wielmożnemu Panu Stanisławowi Pinze [...] w
dniu obwołania przez Radę Regencyjną niepodległości i zjednoczenia wszystkich
ziem polskich. Kraków 1918. St. Wagner". Piecz.) cena wywoławcza: 4.800.-
921. MICKIEWICZ Adam — Konrad Wallenrod. Powieść historyczna z
dziejów litewskich i pruskich. Z siedmiu illustr. Juliusza Kossaka. Lwów 1890.
Księg. H.Altenberga. 8, s. [6], 88, tabl. 7. opr. oryg. pł. bogato zdob.,
obcięcie złoc. (Stan bardzo dobry. Nieczęste w tak dobrym stanie)
cena wywoławcza: 1.200.-

922. MICKIEWICZ Adam — Koza, kózka i wilk. Bajka. Warszawa 1971.
Tow. Przyjaciół Książki. 8, k. [2], 12, [3]. brosz., obw. (Bardzo niewielkie
zaplamienie obw., stan bardzo dobry. Książka ksylograficzna: karta tyt. i
tekst na 9 kartach odbity z klocków drzeworytniczych K.M.Sopoćki. Wydano 150
egz. imiennych, ten nr 4 podpisany przez artystę) cena wywoławcza: 480.-

923. MICKIEWICZ Adam — Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa
polskiego. Paryż 1832. W Drukarni A.Pinard. 16, s. 93. opr. późn. skóra zdob.
(Okł. nieco otarte, miejscami niewielkie zażółcenia papieru. Piecz. "A.Quirini".
Wyd.II. " 'Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego' wyszły z druku w
początku grudnia 1832 r., bezpośrednio po wydrukowaniu 'Dziadów', od których
wcześniej jednak były puszczone w obieg. Dziełko zostało wydane kosztem poety,
bezimiennie; rozdawano je przeważnie bezpłatnie po Zakładach Emigracji. Nic
więc dziwnego, że już po kilkunastu dniach brakło egzemplarzy i trzeba było
myśleć o drukowaniu nowego nakładu. Jakoż jeszcze w tym samym miesiącu
rozpoczęto drukować nowe wydanie, które równie jak poprzednie nosi datę 1832
roku. Długo nie było pewności, które z obu wydań jest pierwszem, nakładu
bowiem drugiego nie naznaczono na tytule. Sprawę tę rozstrzygnął ostatecznie
S.Pigoń, przyznając pierwszeństwo książeczce o 123 stronicach. Książeczka z
nakładu drugiego, liczy stronic 93 i posiada tekst poprawniejszy, aniżeli
wydanie pierwsze. [...] Mimo wydrukowania ich w dużych nakładach, są 'Księgi
pielgrzymstwa' z obu wydań, dzisiaj dość rzadkie". (Semkowicz, s.
100-104). "Oba pierwsze wydania 'Ksiąg' należą już dziś do rzadkości" (Syga
113)) cena wywoławcza: 1.800.-
924. MICKIEWICZ Adam — Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie.
Historya szlachecka z 1811 i 1812 r. Z illustr. E.M.Andriollego. Lwów [1882].
Nakł. Księg. H.Altenberga. folio, s. [6], 294, [1], tabl. 25. opr. oryg. pł.
zdob., obcięcie złoc. (Banach 788. Oprawa naprawiana - grzbiet nowy (skóra
złoc.), nowe skórzane narożniki, wyklejki nowe, zachowane obie oryg. okładki,
stan dobry. Na tabl. drzeworyty na tincie, inicjały i finaliki wg rys.
E.M.Andriollego, rytowane przez A.Zajkowskiego. Pierwsze ilustrowane wydanie
"Pana Tadeusza" (nie licząc pierwodruku ozdobionego portretem i finalikami))
cena wywoławcza: 2.400.-

925. [MICKIEWICZ Adam]. Pan Tadeusz. Opera w 4-ch aktach z poematu
Adama Mickiewicza. Muzykę i libretto ułożył J[an] T[omasz] Wydżga, przy
współudziale w harmonizacyi J.Galla i współpracownictwie w układzie libretta
Maryi Wydżdżanki. Leipsic [ca 1910]. Nakł. autora, Inst. lith. de F.M.Geidel.
4, s. [4], 279. opr. oryg. pł. zdob. (Stan bardzo dobry. Wyciąg fortepianowy
opery skomponowanej przez J.T.Wydżgę (1873-1926) - niewidomego od urodzenia
kompozytora-amatora pochodzącego z bogatej rodziny ziemiańskiej osiadłej na
Zamojszczyźnie. Uroczysta prapremiera (znani wykonawcy, efektowna scenografia)
odbyła się w Operze Lwowskiej w I 1907. "Schlastali go ówcześni krytycy [...].
Wydżga miał literacką kulturę i umuzycznieniu poddał całę połacie oryginalnego
tekstu. Przy uszanowaniu prozdii języka i niebanalnej melodyce o kresowej
aurze, 'Pochwała polskich drzew' [...] i część 'Opowiadania Gerwazego' [...]
urzekały siłą Mickiewiczowskiej poezji" (M.Komorowska "III Festiwal Muzyki
Kameralnej" w: "Ruch Muzyczny", nr 3/2006). Rzadkie) cena
wywoławcza: 980.-
926. [MICKIEWICZ Adam]. Pielgrzym Polski. Pismo polityczne i
literackie. Paryż. Druk. A.Pinard. 4. razem opr. psk. z epoki
Cz.1-2, półarkusz 1-32: [IV-XII] 1833. s. 128 (Czas.BJ 6, 125. Otarcia grzbietu i krawędzi okł., jeden półarkusz (nr 9) zabrązowiony, miejscami zażółcenia papieru. Zachowana okł. brosz. części 1 (z ozdobną winietą z Orłem i Pogonią na tla sztandarów ziem polskich). "Pielgrzym" (wydawany i redagowany przez E.Januszkiewicza) zaczął ukazywać się w 4 XI 1832 w formacie octavo; wydano 24 półarkusze w tym rozmiarze, noszące w miejsce tytułu nazwiska znanych polskich osobistości. W IV 1833 redakcję naczelną pisma przejął A.Mickiewicz wraz z Bohdanem Jańskim, zwiększono także format "Pielgrzyma". "Już w pierwszym arkuszu [dużego] 'Pielgrzyma' zaczęły pojawiać się artykuły polityczne Mickiewicza, któremi odtąd regularnie zasilał pismo. Współpracownictwo trwało jednak tylko jeden kwartał, tj. od kwietnia do czerwca 1833 r.; zakończyło się 'Gazetą Województwa Szawelskiego' [z fikcyjną datą 2 VI 1899, s. 59-60], wydrukowaną w ostatnim półarkuszu redagowanej przez Mickiewicza pierwszej części 'Pielgrzyma'. 'Pielgrzym Polski' był wówczas najpoczytniejszem pismem Emigracji, liczył bowiem ponad 500 prenumeratorów [...]. Jako obraz pierwszych poczynań publicystycznych naszego wieszcza, stanowią komplety 'Pielgrzyma Polskiego' miłą i cenną pamiątkę dla bibljofilów [...]. Po wystąpieniu Mickiewicza z redakcji 'Pielgrzyma', objął jej kierownictwo Bogdan Jański i wydawał pismo do końca 1833 r., poczem wstrzymano dalsze wydawnictwo pisma" (Semkowicz 141-142). "W roli dziennikarza i publicysty okazał się poeta znakomity. Ogłosił (bezimiennie) w 'Pielgrzymie' wiele artykułów, które przeszły na karty literatury [...]. Jako redaktor uczynił Mickiewicz z 'Pielgrzyma' pismo żywe, czujne, zajmujące i informujące w miarę możności wszechstronnie o życiu polskim w kraju i na emigracji" (Syga 121-122). Wykaz artykułów autorstwa A.Mickiewicza znajduje się w "Pamiętniku Tow. im. A.Mickiewicza", Lw. 1898, t.4, s. 355 i n. oraz w pracy I.Śliwińskiej, W.Roszkowskiej i S.Stupkiewicza "Adam Mickiewicz. Zarys bibliograficzny", War. 1957, s. 72-75
Oferowany tu wolumin zawiera komplet "Pielgrzyma" wydawanego w dużym formacie, w tym wszystkie numery redagowane przez A.Mickiewicza. Na ostatniej stronie ostatniego numeru umieszczono adnotację "Przeszkody materjalne zmuszają nas do wstrzymania się z rozpoczęciem następnej części Pielgrzyma do czasu, którego dziś ograniczyć nie możemy") cena wywoławcza: 3.600.-
927. MIECZKOWSKI Jan — Monte-Carlo. Droga, Formalności wstępu do jaskini gry, Gra, Ruleta i Trente et Quarante, Systemy [...], Kokoty i administracja, Złodzieje z zielonego pola, Pobyt, Wsparcia na powrotną drogę. Z autentycznych wspomnień napisał ... [Warszawa] 1910. Nakł. autora. 16d, s. 40. brosz. (Otarcia okł., grzbiet oklejony papierem, wewnątrz stan dobry. Bardzo użyteczne dla wybierających się do Monte Carlo) cena wywoławcza: 80.-
928. MIEROSŁAWSKI Ludwik — Instrukcja powstańcza ... Reedycja. Przyg. do druku E.Halicz. Warszawa 1958. Wojsk. Akad. Polit. im. F.Dzierżyńskiego. 16d, s. V, [1], 71, [1]. brosz. (Stan bardzo dobry. Wydano 200 egz.) cena wywoławcza: 60.-
929. MIGO Jan — Spiewnik [!] wojenny. Pieśni i piosenki legionistów, Śpiewki, śpiewy i kolędy żołnierskie, Piosenki ludowe z wojny, o wojnie i o żołnierzach, Z zadumań żołnierskich i innych, Pieśni wychodźców i inne, Echa. Zebrał ... Kraków 1916. Nakł. Wyd. "Epizody Wojenne". 16, s. 128. opr. nieco późn. pł. z zach. okł. brosz. (Otarcia okł. brosz., papier mocno pożółkły) cena wywoławcza: 60.-
930. MIKULSKI A. — Ziemia Śląska. Oprac. ... Katowice 1937. Wyd. Agencji Publ.-Prasowej "Trzy Zagłębia". 4, s. 56. opr. oryg. pł. (Okł. nieco zakurzone i zaplamione, stan dobry. Obca dedykacja. Album fotograficzny poprzedzony krótkim wstępem. Zdjęcia m.in. H.Poddębskiego, J.Bułhaka i M.Steckla) cena wywoławcza: 120.-
931. MIKULSKI Józef — Sztuka aktorska. Warszawa 1898. Druk Rubieszewskiego i Wrotnowskiego. 16d, s. [6], 231, [1]. brosz. (Okł. podklejone, miejscami zażółcenia papieru. Zaw. m.in.: Teatromania, Publiczność, Sztuka dramatyczna, Aktor, Warunki zewnętrzne, Technika, Deklamacya, Tworzenie roli, Krytyka) cena wywoławcza: 60.-
932. MILLER Antoni — Pierwsza porozbiorowa konspiracja litewska. Spisek ks. Ciecierskiego, przeora Dominikanów Wileńskich (1796-1797). Studjum historyczne. Kraków 1936. Nakł. OO. Dominikanów. 8, s. 174, [1]. opr. wsp. pł. (Stan bardzo dobry. Na grzbiecie wpisany odręcznie tytuł książki) cena wywoławcza: 140.-

933. MILTON John — The Poetical Works. Edinburgh 1865. William.
P.Nimmo. 16d, s. XXXVII, [2], 455, tabl. 13, frontispis. opr. luksusowa
skóra złoc. z epoki (Poza otarciami okł. stan dobry. Skóra zielona,
grzbiet 6-polowy, z wyzłoconym w 2 polu nazwiskiem autora i tytułem dzieła
oraz zdobnikami florystycznymi w pozostałych polach. Na obu okł. delikatne
złoc. i tłocz. ramki geometryczne, w narożnikach złoc. zdobniki. Obcięcie złoc.
Papier wyklejkowy marmoryzowany. Pod złoceniem na dłuższej krawędzi
obcięcia ukryta akwarela (tzw. fore-edge painting) przedstawiająca portret
autora (?), chatę oraz widok miasta portowego. Pozycja poprzedzona słowem
wstępnym J.M.Rossa o autorze. Zaw. m.in.: "Raj utracony", "Raj odzyskany", "Samson
mocarz", dramaty poetyckie, poematy sielankowe i elegijne) cena wywoławcza:
600.-
934. MIŁOSZ Czesław — Ocalenie. Warszawa 1945. Sp. Wyd. "Czytelnik". 8, s. 154, [4]. opr. wsp. imit. skóry z zach. okł. brosz. (Otarcia i podklejenia przedniej okł. brosz., karta przedtyt. przestawiona przez introligatora, poza tym stan bardzo dobry. Pierwszy powojenny i czwarty w kolejności tom poetycki Czesława Miłosza. Zaw. wiersze powstałe w l. 1932-1939 (drukowane uprzednio w czasopismach i wcześniejszych tomikach) oraz utwory nowe, napisane w czasie wojny. "Tom uznany został za najcelniejszy poetycki zapis doświadczeń całego narodu w epoce wojennego kataklizmu [...]. 'Ocalenie' przyjęte zostało jako hołd złożony okupowanej i powstańczej Warszawie, tragicznym zmaganiom getta, heroizmowi walczących i poległych" (LPPE). Coraz rzadsze) cena wywoławcza: 280.-
935. MIŁOSZ Czesław — Rodzinna Europa. Paryż 1959. Inst. Lit. 8, s. 246, [1]. brosz. Bibl. "Kultury", t.50 (Grzbiet nieco otarty, stan dobry. Podpis własn. Wyd.I) cena wywoławcza: 80.-
936. MODLITWY Legionów Polskich. Za zezwoleniem Najprzewielebniejszego Księdza Biskupa W.Bandurskiego. Wiedeń 1915. Nakł. Wiedeńskiej Delegacyi Samarytanina Pol. 16, s. 96. opr. oryg. ppł. (Okł. otarte i poluźnione. Miniaturowy modlitewnik legionowy. Zaw. m.in. modlitwy o charakterze patriotycznym) cena wywoławcza: 40.-
937. MOHN H. — Zasady meteorologii w sposób dostępny przedstawione. Przeł. [...] S.Kramsztyk. Z 24 tabl. litograf. i 43 drzeworytami. Warszawa 1888. Kasa im. Mianowskiego. 8, s. XVI, 316, [2], VI, tabl. 16. opr. pł. z epoki. Bibl. przyrodnicza "Wszechświata" (Stan dobry. Egz. z księgozbioru F.Uhorczaka (piecz.)) cena wywoławcza: 200.-
938. MOŚCICKI Henryk, DZWONKOWSKI Włodzimierz — Parlament
Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1927. Pod red. ... Wyd. L.Złotnicki. Warszawa
1928. Druk. Narod., Kraków. 4, s. XII, 375, [6], tabl. 42. opr. oryg. pł. zdob.
(Grzbiet nieco spłowiały, zaplamienie tylnej okł., wewnątrz stan dobry. Zaw.
obszerne dzieje polskiego parlamentaryzmu, charakterystyki klubów poselskich i
biogramy posłów. Oprawa wydawnicza R.Jahody (ślepy tłok na tylnej okł.))
cena wywoławcza: 400.-

939. [MOTORYZACJA]. Autotypenbücher. Typentafeln des Reichsverbandes
der Automobilindustrie. Typentafeln für Personenwagen, Lastwagen, Omnibusse,
Sonderfahrzeuge, Schlepper, Krafträder, Einbeufertige Aggregate. 19. Aufl.
Berlin 1931. E.Valentin Verlag. 8, s. 205. brosz. (Okł. nieco otarta, stan
dobry. Ilustrowany katalog motoryzacyjny; obejmuje samochody osobowe,
ciężarowe, autobusy, wozy specjalnego przeznaczenia, traktory, motocykle. Na
każdej stronie czarno-białe zdjęcie pojazdu i szczegółowe dane techniczne. Na
końcu osobny rozdział pośw. silnikom samochodowym, skrzyniom biegów, mostom)
cena wywoławcza: 300.-
940. MÓWCA doskonały. Zbiór toastów i przemówień poważnych i humorystycznych, wierszem i prozą, we wszystkich okolicznościach życia towarz[yskiego] jako to: na Nowy Rok, zaręczyny, wesoła [!], chrzciny, imieniny, na cześć niewiast, duchowieństwa, na srebrne i złote jubileusze, na cześć mężów zasłużonych w społeczeństwie, na ucztach, zabawach itd. Wyd.II znacznie powiększone. Poznań 1910. Nakł. F.Chocieszyńskiego. 16d, s. 128. opr. ppł. z epoki (Stan dobry) cena wywoławcza: 80.-
941. MUCZKOWSKI Józef — Wiadomość o założeniu Uniwersytetu i
Kolegijum Władysławsko-Nowodworskiego w Krakowie. Dodana "Wspominka o Mateuszu
z Krakowa". Kraków 1851. Druk. Uniw. 8, s. [2], 164, tabl. rozkł. 1. opr. wsp.
psk. (Podklejone naddarcia karty tyt. w grzbiecie, poz tym stan bardzo dobry.
Jedna z wielu prac Józefa Muczkowskiego (1795-1858 - historyka, bibliografa,
profesora UJ), dotyczących najwcześniejszego okresu w dziejach UJ. Na karcie
tyt. piecz. Księg. Żupańskiego w Poznaniu) cena wywoławcza: 120.-
942. MUŚNICKI Józef Dowbor — Moje wspomnienia. Warszawa 1935. Zakł. Druk. F.Wyszyński i S-ka. 4, s. 375, tabl. 1 + s. 172 [załączniki]. brosz. (Skrzypek 319. Stan dobry. "Wspomnienia z l. 1890-1920 z Rosji: I wojna światowa i formowanie I korpusu WP w Rosji" (Skrzypek). Nieczęste) cena wywoławcza: 220.-
943. MYSŁAKOWSKI Zygmunt, GROSS Feliks — Robotnicy piszą. Pamiętniki robotników. Studium wstępne. Kraków 1938. Księg. Powszechna. 8, s. [4], 361, [3]. opr. nieco późn. ppł. z zach. okł. brosz. (Skrzypek 1242. Podklejone ubytki i zaplamienia ostatnich kart. Zaw. 25 tekstów wspomnieniowych gł. z terenów Polski południowej) cena wywoławcza: 140.-
944. NADSON [Szymon] — Z Nadsona. Wybór poezij. Przełożył Marjusz
Zaruski. Archangielsk 1897. Druk. S.Pawłowa. 16d, s. 127. brosz., wsp. teka
pł. (Składki luzem, niewielkie ubytki okł., s.61-68 w kopiach kserograf.
Odręczna dedykacja M.Zaruskiego (tłumacza) z 1937. Wiersze rosyjskiego
poety przełożone przez M.Zaruskiego podczas pięcioletniego zesłania do
Archangielska. Nieczęste.-
M.Zaruski (1867-1941) - wybitny taternik i narciarz, założyciel TOPR, twórca polskiego żeglarstwa morskiego) cena wywoławcza: 300.-
945. NAJNOWSZA Kabała Wszechświatowa czyli Sztuka wróżenia z kart według sposobu [...] Le Normand, słynnej wróżki Napoleona I-go z dodaniem 48 kart oraz dokładnego astrologicznego sennika i chiromancyi (sztuki wróżenia z rąk). Setny tysiąc [!]. Warszawa 1912. Księg. Popularna. 8, s. 36. brosz. (Podklejone ubytki i naddarcia okł. Brak wspomnianych w tytule 48 kart) cena wywoławcza: 50.-
946. NAPIERSKI Stefan [właśc. Eiger Stefan] — Liryka niemiecka. [T.] 1. Chełm Lub. 1936. Druk. "Kultura". 8, s. 216. brosz. Bibl. "Kameny", nr 5
[oraz] tenże — Poeci niemieccy. Liryki niemieckiej tom II. Warszawa 1937. Druk B-ci Drapczyńskich. 8, s. 173. brosz. (Otarcia okł., okł. nieco zakurzone, okł. t.2. nadkruszona, brak kart przedtyt. w obu tomach. T.1 ukazał się w nakł. 400 egz. Piecz. i podpis własn. K.Czachowskiego, podpis własn. T.Kwiatkowskiego) cena wywoławcza: 100.-
947. NASZ sztandar w obec [!] zawiązku nowej Targowicy. Berlin 1873. Księg. B. Behr (E. Bock). Druk. E.Martinet. 8, s. [4], 76. brosz. wt. (Niewielki ślad zawilgocenia na końcu, stan dobry. Druk anonimowy. Praca polemiczna o silnym zabarwieniu antyrosyjskim, omawiajaca kwestię polską i stawiająca proroctwa na przyszłość. Autor, niewątpliwie z kręgu emigracji polskiej, często odwołuje się do innej swej pracy pt. "Do intelligencyi rossyjskiej", wydanej w Paryżu w 1871 r. pod pseudonimem "Polak") cena wywoławcza: 60.-
948. NAUKA czytania polskiego dla użytku w domu mianowicie dla
dzieci, które się w szkole tylko po niemiecko wyuczyły. Bytom G.-Ś. 1900.
Nakł. "Katolika". 16d, s. 32. opr. oryg. ppł. (Pilarczyk 1300. Okł. nieco
otarte, miejscami zażółcenia papieru. Rzadki elementarz śląski) cena
wywoławcza: 150.-
949. NIBOYET Paulin — Nowe światy. Podróż anegdotyczna po Oceanie
Spokojnym. Przetłóm. z franc. J.Laskarys. Wilno 1856 [właśc. 1857]. Nakł.
J.Zawadzkiego. 16d, s. XVI, 336. opr. psk. z epoki z zach. okł. brosz. Bibl.
podróży i malowniczo-historycznych opisów różnych krajów, s.1 (Otarcia
grzbietu, niewielkie zaplamienia, poza tym wewnątrz stan dobry. Na początku
karta tyt. z nazwą serii wyd. z datą 1857. Opis podróży z Hawru przez
Atlantyk, wokół Przyl. Horn, wzdłuż zach. wybrzeży Ameryki Pd. i Pn., przez
Galapagos, Hawaje do Panamy i z powrotem do Europy) cena wywoławcza: 350.-
950. NIESIECKI Kasper — Korona Polska przy Złotey Wolnosci
Starożytnemi Rycerstwa Polskiego y Wielkiego Xięstwa Litewskiego Kleynotami,
Naywyższymi Honorami, Heroicznym Męstwem y odwagą [...] Ozdobiona [...]. T.3.
Lwów 1740. W Druk. Collegium Lwowskiego Societatis Jesu. folio, s. [8], 937.
opr. wsp. skóra, zach. elementy starej oprawy (E.23, 128. Stan dobry. Całość
zawierała 4 tomy, ten obejmuje litery L-R. Liczne drzeworytowe wizerunki
herbów w tekście) cena wywoławcza: 7.000.-
951. [NIEWIADOMSKI Eligjusz] — Wieści z zaświata. Rewelacje ś.p. ...
O skrytobójcach. Z powodu morderstwa Lindego wedle wiarogodnej relacji księdza
kanonika X. Szamotuły 1926. Księg. M.Skiby. 8, s. 30. brosz. wt. (Ślady
zawilgocenia. Zapis rozmowy przeprowadzonej z duchem E.Niewiadomskiego)
cena wywoławcza: 48.-
952. [NOÉ Amedeé] — En Pologne, par Cham [pseud.]. Paris [1863].
Maison Martinet. 4, tabl. 16. brosz. (Okł. nieco otarte, miejscami zażółcenia
papieru. Rzadki druk z okresu powstania styczniowego. Zaw. kartę tyt. i 15
plansz, na których umieszczono po 4 drzeworyty w humorystyczny i antyrosyjski
sposób komentujące wydarzenia przed i po wybuchu powstania
A.Noé (1819-1879) - paryski karykaturzysta i grafik) cena wywoławcza: 400.-
953. NORWID Cyprian — Listy do Bronisława Zaleskiego (1868-1879). Do druku podał S.Pigoń. Kraków 1937. Krak. Zakł. Graf. i Wyd. 16d, s. 123, [2]. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, stan dobry. Podpis Zenona Kosidowskiego, ekslibris Tadeusza Kwiatkowskiego) cena wywoławcza: 100.-
954. NORWID Cyprien — Le piano de Chopin. Trad. de J.Pérard. Avec le texte polonais et deux pointes sPches de K.Brandel. Paris 1937. Bibl. Polonaise. 8, s. 32, [1], tabl. 3. brosz., obw. (Grońska 94. Obw. nieco pożółkła, z niewielkimi zaplamieniami, wewnątrz stan bardzo dobry. Wydano 200 egz., ten nr 64. Dwie oryginalne grafiki Konstantego Brandla. Rzadkie.-
K.Brandel (1880-1970) - polski grafik i malarz działający głównie w Paryżu, reprezentant nurtu symbolistycznego) cena wywoławcza: 1.200.-
955. NOWOGRODZKI Stanisław — Rządy Zygmunta Jagiellończyka na Śląsku i w Łużycach (1499-1506). Kraków 1937. PAU. 8, s. [4], 176. brosz. Wyd. śląskie, Prace hist., nr 2 (Stan dobry. Egz. nie rozcięty. Skasowane piecz. bibliot., zapiski inwentarzowe) cena wywoławcza: 120.-
956. OCHMAŃSKI Władysław — Zbójnictwo góralskie. Z dziejów walki klasowej na wsi góralskiej. Warszawa 1950. LSW. 8, s. 251, [4]. opr. bibliot. ppł. (Stan dobry. Skasowane piecz. bibliot., zapiski inwentarzowe. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 80.-
957. ODYNIEC Antoni Edward — Poezye. Wyd.IV popr. i pomnożone.
T.1-2. Warszawa 1874-1875. Druk. Gazety Lekarskiej. 16d, s. VI, 322, [2], IV;
[2], IV, 330. razem opr. pł. zdob. z epoki (Grzbiet nieco wypłowiały,
zaplamienie przedniej okł., brak karty przedtyt. t.1. Obca dedykacja. piecz.)
cena wywoławcza: 180.-
958. OEYNHAUSEN Carl v[on] — Versuch einer geognostischen Beschreibung von Oberschlesien und den nächst angrenzenden Gegenden von Polen, Galizien und östreichisch-Schlesien. Essen 1822. Bei G.D.Bädeker. 8, s. XXXIV, 471, [1], mapy 3, tabela rozkł. 1. opr. psk. z epoki (Otarcia okł., niewielki ubytek grzbietu, podklejone ubytki przedniej wyklejki i karty tyt., brak mapy) cena wywoławcza: 800.-
959. OKOŁOWICZ Norbert — Wspomnienia z seansów z medjum Frankiem Kluskim. Zbiór dokumentów i materjałów dowodowych z 96-ciu fotografjami i szkicami zjaw, foremek i odlewów zmaterjalizowanych części ciała oraz 23 planami, wykresami i tabelą. Warszawa 1926. Druk. "Rotacyjna". 4, s. [14], IV, [5]-588, tabl. 16. brosz. (Niewielki ślad zawilgocenia, poza tym stan dobry. Egz. nierozcięty) cena wywoławcza: 120.-
960. OKUPACJA Warszawy. Zbiór dokumentów i głosów prasy dotyczących sprawy polskiej w związku z zajęciem Warszawy przez wojska niemieckie. Fryburg, VIII 1915. Skł. gł. Libr. Saint-Paul. 8, s. 106. brosz. (Okł. nieco pożółkła. Skasowane piecz. bibliot., zapiski inwentarzowe) cena wywoławcza: 80.-
961. OLSZEWSKI Karol — Rozbiór chemiczny wód studziennych i
rzecznych krakowskich. Kraków 1871. Druk. c.k. Uniw. Jag. 8, s. 36. brosz.
(Stan bardzo dobry. Badania chemiczne wód Wisły, Rudawy oraz źródeł i studni w
różnych miejscach Krakowa. Wczesna praca wybitnego krakowskiego fizyka i
chemika K.Olszewskiego (1846-1915) - prof. UJ i członka Akad. Umiej.,
wsławionego wraz z Zygmuntem Wróblewskim skropleniem tlenu w 1883) cena
wywoławcza: 60.-
962. OPAŁEK Mieczysław — Gorlice. Tekst napisał ... Kraków 1915.
Druk. W.L.Anczyca i Sp. 16 podł., s. 10, tabl. 14. brosz. (Okł. zakurzone,
wewnątrz stan dobry. Na tabl. gł. zdjęcia zniszczonego działaniami wojennymi
miasta) cena wywoławcza: 100.-

963. [OPRAWA Gabriela Majbauma]. JUNQUA, l'ex-abbé — Le fils et
l'amant. Paris 1880. E.Dentu. 16d, s. [4], 415, [1]. opr. skóra złoc. z epoki,
obcięcie złoc. (Niewielkie otarcie grzbietu, przebarwienie wyklejek. Na tylnej
wyklejce naklejka introligatora: "G.Majbaum, introligator, Danielewiczowska n.
4 w Warszawie". Oprawa: czarna skóra, grzbiet 5-polowy, w drugim polu złoc.
nazwisko autora i tytuł, złoc. punktowe na zwięzach, obie okł. zamknięte
wielokrotną ramką liniową - złoc. i ślepo tłocz., na przedniej okł. złoc.
superekslibris monogramowy A.J.; wyklejki z mory. G.Majbaum działał od 1869 do
co najmniej 1896 (na tylnej wyklejce wpisana odręcznie data 1882)) cena
wywoławcza: 220.-

964. ORDA Napoleon — Album widoków Polski przedstawiających miejsca
historyczne od początku Chrześciaństwa w tym kraju oraz stare ruiny zamków
obronnych [...] zrysowane z natury przez ... Ósma serya. Warszawa [cenz.
1882]. Zakł. artyst.-litograf. M.Fajansa. folio, tabl. [30]. oryg. teka kart.
(Otarcia teki, grzbiet oklejony papierem, brak jednej taśmy do wiązania,
niektóre tablice z niewielkim śladem zawilgocenia, niektóre z otarciami
krawędzi. Na tylnej okł. teki wykaz wszystkich plansz wchodzących w skład
"Albumu". Niniejsza seria jest ostatnią, wydaną już po śmierci autora, i zaw.
plansze nr 231-260 w numeracji ciągłej. Teka zaw. następujące widoki: Czersk,
Stołpie, Bobrowniki, Łysa Góra, Sandomierz, Piotrowin, Kazimierz, Tum, Czarny
Las, Horodło, Zamość, Kalisz, Ujazd, Janowice, Lublin, Puławy, Warszawa,
Wilanów, Żelazowa Wola, Firlejowszczyzna, Pułtusk, Płowce, Płock, Włocławek,
Dowspuda, Gostynin, Biała, Iłża, Ciechanów, Ląd) cena wywoławcza: 4.000.-
965. PACHOŃSKI Jan Lubicz — Kościuszko w niewoli carskiej 1794-1796. Kraków 1947. Wyd. Gł. Kom. Kościuszkowskiego. 8, s. 176. brosz. (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 48.-
966. PAMIĘTNIK jubileuszowej wystawy ogrodniczej w Poznaniu 25 IX - 3 X 1926. Poznań 1926. Komitet Jubil. Wyst. Ogrodn. 8, s. 350, tabl. 24. opr. bibliot. ppł. (Stan dobry. Skasowana piecz. bibliot. Zaw. m.in.: Z dziejów ogrodnictwa w Polsce, Ogrody botaniczne w Polsce, Nasze kwiaciarstwo, Parki w Wielkopolsce i na Pomorzu, Ogrody miejskie, Ważniejsze drzewozbiory w Małopolsce Wsch., Ogrody pomologiczne, Pszczelnictwo w Wielkopolsce, Ogrodnictwo cmentarne) cena wywoławcza: 160.-
967. PANCEWICZ B.M. — Harcerstwo w Afryce 1941-1949. Londyn 1985. Harc. Kom. Hist. 8, s. [4], IV, 125, [1]. brosz. (Stan bardzo dobry. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 80.-
968. [PANNENKOWA Irena]. Jan Lipecki [pseud.] — Legenda Piłsudskiego. Wyd.II. popr. i rozsz. przez autora. Poznań 1923. Wielkop. Księg. Nakł. K.Rzepeckiego. 8, s. 215, [1]. opr. ppł. z zach. okł. brosz. (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 80.-
969. PAPÉE Fryderyk — Historja miasta Lwowa w zarysie. Z 30 ilustr. Wyd.II popr. i uzup. Lwów-Warszawa 1924. Książnica Polska. 16d, s. 286. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, nieliczne podklejenia taśmą wewnątrz, mimo to stan dobry) cena wywoławcza: 100.-
970. PAPÉE Stefan — XX lat Rzeczypospolitej Polskiej 1918-1938.
Materiały zebrał ... Lwów [1938?]. PWKS. 8, s. 237, [1]. brosz. (Niewielkie
zaplamieni aokł., stan dobry. Zaw. teksty m.in. J.Piłsudskiego, S.Askenazego,
R.Dmowskiego, E.Śmigłego-Rydza, J.Becka) cena wywoławcza: 100.-
971. PAPUSZA — Lesie, ojcze mój. Z języka cygańskiego przetłumaczył, wstępem i przypisami opatrzył J.Ficowski. Warszawa 1990. Czytelnik. 16d, s. 89, [3]. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Wyd.I. Na karcie tyt. obszerna dedykacja Jerzego Ficowskiego) cena wywoławcza: 60.-
972. PARANDOWSKI Jan — Rzym czarodziejski. Lwów 1924. Sp. Akcyjna
Wyd. 8, s. 62, [5]. brosz. Bibl. tęczowa, nr 4 (Niewielkie ubytki przedniej
okł. Odręczna dedykacja autora dla Jana Wiktora) cena wywoławcza:
100.-
973. PASZKOWSKI Lech — Polacy w Australii i Oceanii 1790-1940. Z przedm. J.Zubrzyckiego. Londyn 1962. B.Swiderski. 8, s. 344, tabl. 20. opr. oryg. pł. (Stan dobry. Podpis i naklejka własn. L.Wolanowskiego (1920-2006) - pisarza, podróżnika, tłumacza. Podkreślenia w tekście) cena wywoławcza: 120.-
974. PAWLICA Władysław — W górach. Album zdjęć fotograficznych ... wyd. w X-tą rocznicę jego zgonu z przedm. i objaśnieniami do fotografij E.Goetla. Kraków 1929. Nakł. własny. 16d podł., s. 29, [2], tabl. 71. brosz. (Otarcia krawędzi okł., niewielki ubytek grzbietu, wycięty fragment karty przedtyt. Album 71 pięknych, sepiowych fotografii tatrzańskich W.Pawlicy (1886-1919) - taternika, turysty i fotografa, autora licznych prac z zakresu petrografii Tatr. W.H.Paryski ocenia, że "jest to jeden z najciekawszych i najbardziej wartościowych albumów tatrzańskich" ("Wielka Enc. Tatrz.", Poronin 1995, s. 891)) cena wywoławcza: 140.-



975. PAWLIKOWSKI Jan Gwalbert — Bajda o Niemrawcu. Z drzeworytami
Wł.Skoczylasa. Medyka 1928. Nakł. "Bibl. Medyckiej". 8, s. 149. brosz.
Bibl. Medycka, opus 5 (Grońska 504. Tylna okł. obca, przednia po konserwacji,
ubytki grzbietu, poza tym stan dobry. Egz. nieobcięty. Odręczna dedykacja
autora dla Tadeusza Kwiatkowskiego. Pięć całostronicowych ilustracji,
dwa zdobniki, okładka w drzeworycie W.Skoczylasa) cena wywoławcza:
600.-
976. PEDENKOWSKA Helena — Oszczędna kuchnia. Encyklopedia wiedzy
kulinarnej, gospodarstwa domowego oraz higieny. 1000 sposobów gotowania,
pieczenia legumin, ciast, mazurków, babek, tortów, smażenia konfitur, soków,
marmolad, sporządzania kompotów, lodów, wódek, napoi chłodzących opartych na
praktycznych a długoletnich doświadczeniach. Zebrane przez ... Wyd.III. Kraków
1948. Wyd. "Przełom". 8, s. 564, tabl. 80. opr. oryg. ppł., obw. (Niewielkie
ubytki obw., poza tym stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 100.-

977. PEIPER Tadeusz — Krzysztof Kolumb odkrywca. Warszawa 1949.
Czytelnik. 8, s. 264, [3]. brosz. Klub dobrej książki (Stan bardzo dobry.
Odręczna dedykacja autora dla Tadeusza Kwiatkowskiego z małżonką) cena
wywoławcza: 100.-
978. PIETRYKOWSKI Tadeusz — Ruch niepodległościowy na Pomorzu. 1. Sprawozdanie Komitetu Organizacyjnego Zjazdu b. Działaczy Niepodległościowych, 2. Sprawozdanie ze Zjazdu oraz referaty wygłoszone na Zjeździe [...]. Pod red. ... Toruń 1935. Kom. Wykonawczy Zjazdu [...]. 4, s. 96, [1]. brosz. Wydawnictwa Kom. Wykonawczego Zjazdu [...], t.1 (Okł. nieco zaplamione, wewnątrz stan dobry) cena wywoławcza: 80.-
979. PIGOŃ Stanisław — Z dziejów teatru szkolnego w Polsce w. XVII. (O teatrze alumnatu ormiańskiego we Lwowie). Lwów 1938. Druk. Ossolineum. 8, s. 34, tabl. 1. brosz. Odb. z "Pam. Lit." (Okł. nieco pożółkła i zaplamiona, wewnątrz stan dobry. Egz. nierozcięty) cena wywoławcza: 40.-
980. PIOTROWSKI Rufin — Rufina Piotrowskiego ucieczka z Syberyi
przez niego samego opowiedziana. (Z 2 obrazkami i mapką). Wyd. J.Czubek.
Kraków 1902. Krak. Tow. Oświaty Lud. 16d, s. XX, 343, [1], tabl. 2, mapa 1.
opr. oryg. pł. złoc., obcięcie barwione (Maliszewski —. Stan bardzo dobry.
Osobne wydanie trzeciego tomu pamiętników Piotrowskiego (całość ukazała się w
1860 w Poznaniu) "z wartościowym wstępem i z ułatwiającą lekturę specjalną
mapą trasy zsyłki i ucieczki Piotrowskiego (opracowaną przez B.Gustawicza)" (PSB))
cena wywoławcza: 160.-
981. PISKORSKI Tomasz — Polacy na Dżembori. Wspomnienia z Międzynarodowego Zlotu Skautowego w Arrowe Parku pod Birkenhead, Anglja - 1929 r. Wyd. zbior. [...]. Warszawa 1931. Komenda Wyprawy Polskiej na Dżembori. 4, s. [2], 116, tabl. 8. brosz. (Błażejewski 750. Okł. otarte, niewielkie zaplamienia wewnątrz. Ekslibris, podpis własn. Liczne ilustr. w tekście. Barwne tabl. rys. W.Czarnecki) cena wywoławcza: 220.-
982. PIZZIGHELLI G. — Wstęp do fotografii oprac. według 9 wyd. niem.
W.Skłodowski i S.Szalay. Warszawa 1899. Druk. Tow. Komand. St. J. Zaleski &
Co. 16d, s. [8], 283, [1], III, [9]. opr. oryg. ppł. (Opr. otarta i nieco
reperowana (nowe wyklejki), wewnątrz stan dobry. Ilustr. w tekście. Obszerny
podręcznik dla amatorów ze skorowidzem na końcu) cena wywoławcza: 130.-
983. PLENKIEWICZ Roman — Monografia Szkoły Handlowej Imienia Leopolda Kronenberga. Warszawa 1900. Nakł. b. wychowańców Szkoły. 4, s. [6], 192, V, [5], LXI, [2], tabl.17. opr. późn. bibliot. ppł. (Miejscami zażółcenia papieru. Piecz. Dzieje pierwszej w historii polskiej szkoły wyższej kształcącej kadry dla handlu i przemysłu. Zamknięta przez władze carskie w 1900 i reaktywowana w 1906 z czasem przyjęła nazwę Szkoły Głównej Handlowej) cena wywoławcza: 200.-
984. POCHWAŁA wina. Warszawa [nie przed 1938]. Wyd. Cafe Clubu, Zakł.
Druk. F.Wyszyński i S-ka. 8, s. 47, [8]. brosz. (Załamanie narożnika tylnej
okł. Zaw. m.in.: Rota przysięgi winiarzy poznańskich z w. XVI, Baudelaire o
winie, Charakterystyka win bordoskich, burgundzkich, reńskich i mozelskich,
wybór wierszy pośw. winu) cena wywoławcza: 80.-
985. PODHORSKI-OKOŁÓW L. — Białoruś. Poezje. Wilno 1924. Nakł.
L.Chomińskiego. 8, s. 27, [4]. brosz. (Stan dobry. Podpis K.A.Jaworskiego.
Okł. Tadeusza Gronowskiego. Wydano 600 egz., ten nr 502) cena wywoławcza:
80.-
986. POETAE latini minores. Gratii et Nemesiani Cynegetica, T.
Calpurnii Siculi Eclogae, Q. Ennii, Severi Sancti, Bedae, Septimi Sereni,
Ausonii, Cassii Parmensis, Optatiani Porphyrii, et aliorum carmina, quae notis
veteribus ac novis illustravit N,E.Lemaire. Vol.1-7 + Index. Parisiis
1824-1826. N.E.Lemaire. 8, s. XII, 722; [8], 554; [8], 662; [8], 592; [8],
643; [6], 666; VIII, 562, [1]; [8], 441, [2]. opr. psk. złoc. z epoki.
Bibliotheca classica latina sive collectio auctorum classicorum latinorum cum
notis et indicibus (Załamania narożników kilkunastu kart w t.1 i kilku w t.4,
niewielkie uszkodzenie przedniej okł. t.1, poza tym stan bardzo dobry. Egz.
z biblioteki Potockich w Łańcucie. Na wewnętrznych stronach przednich okł.
ekslibrisy "Biblioteka łańcucka", na kartach tytułowych owalna pieczęć z
Pilawą "Łańcut". Zapiski inwentarzowe. Elegancka, jednolita półskórkowa oprawa
z dwubarwnymi złoconymi szyldzikami) cena wywoławcza: 6.240.-
987. POEZJA konkretna. Sesja teoretyczno-literacka. Wrocław, 28-29 I
1979. Ośrodek Teatru Otwartego "Kalambur". 4, s. [2], 22, 24, 8, 14, 3, [16].
brosz. (Otarcia okł. Zapiski na ostatniej stronie. Maszynopis powiel. Zaw.
teksty S.Sterna-Wachowiaka, M.Bocian, E.Łubowicz, T.Sławka i J.Wesołowskiego.
Publikacja towarzysząca III Ogólnopolskiej Wystawie Poezji Konkretnej we
Wrocławiu) cena wywoławcza: 70.-
988. POLSKA kolonialna. [Warszawa 1943?]. Wyd. Ruchu Miecz i Pług.
8, s. [6]. brosz. (Chojnacki I 995 (wariant bez sygnetu wydawcy na karcie
tyt.). Papier pożółkły, ślady złożenia, podklejone naddarcia na zgięciach.
Druk konspiracyjny) cena wywoławcza: 50.-

989. POLSKA w krajobrazie i zabytkach. T.1-2. Warszawa 1930. Wyd.
T.Złotnickiego. 4, s. XLVII, [1], 140, 312; 137, [1], 320. opr. oryg. pł. zdob.
(Otarcia narożników i niewielkie zabrudzenia okł., załamanie wyklejki w t.1,
niewielkie miejscowe zażółcenia papieru - mimo to stan dobry. Dzieło zaw. opis
warunków naturalnych i zabytków większych miast i regionów, oraz blisko 1.500
zdjęć (w wyborze W.Dzwonkowskiego). Oprawa wydawnicza F.J.Radziszewskiego
(ślepy tłok na tylnych okł.)) cena wywoławcza: 800.-

990. POLSKA, jej dzieje i kultura od czasów najdawniejszych do
chwili obecnej. T.1-3. Warszawa [1928-1932]. Nakł. Księg. Trzaski, Everta i
Michalskiego. 4, s. XIV, [2], 590; XI, [1], 598; XVI, 977. opr. oryg. pł. zdob.
(Niewielkie otarcia i zaplamienia okł., załamanie karty przedtyt. t.2, okł.
lekko poluźnione, poza tym stan dobry. Podpis własn. Oprawa wydawnicza, w
kolorze granatowym, projektowana przez F.J.Radziszewskiego, sygn. monogramem,
wykonana przez Introligatornię Artystyczną w Warszawie. Na wszystkich okł.
stylizowany Orzeł w koronie w otoczeniu 16 herbów miast wojewódzkich. Liczne
tablice, mapy i ilustr. w tekście. Wśród autorów: S.Arnold, A.Brückner,
B.Gembarzewski, M.Gumowski, O.Halecki, F.Kopera. T.1: Od pradziejów do roku
1572, t.2: Od roku 1872-1795, t.3: Od roku 1796-1930) cena wywoławcza:
2.200.-
991. POLSKA, jej dzieje i kultura od czasów najdawniejszych do
chwili obecnej. T.1-3. Warszawa [1928-1932]. Nakł. Księg. Trzaski, Everta i
Michalskiego. 4, s. XIV, [2], 590; XI, [1], 598; XVI, 977. opr. oryg. psk.
złoc. (Niewielkie otarcia okł., przetarcia płótna na narożnikach oprawy,
niewielkie zaplamienia, załamania karty przedtyt. t.3, reperowane nadp
grzbietu t.3, mimo to stan dobry. Oprawa wydawnicza projektowana przez
F.J.Radziszewskiego, sygn. monogramem, wykonana przez Introligatornię
Artystyczną w Warszawie. Na wszystkich okł. stylizowany Orzeł w koronie w
otoczeniu 16 herbów miast wojewódzkich. Liczne tablice, mapy i ilustr. w
tekście. Wśród autorów: S.Arnold, A.Brückner, B.Gembarzewski, M.Gumowski,
O.Halecki, F.Kopera. T.1: Od pradziejów do roku 1572, t.2: Od roku 1872-1795,
t.3: Od roku 1796-1930) cena wywoławcza: 2.800.-
992. POL Wincenty — Czarna krówka. Legenda z naszych czasów. Bochnia 1854. Druk. W.Pisza. 16d, s. 54. opr. wsp. ppł. (Papier mocno zabrązowiony. Liczne piecz. bibliot. i własn. Wyd.I) cena wywoławcza: 160.-
993. POPIOŁEK Franciszek — Historia osadnictwa w Beskidzie Śląskim. Z 112 ryc. Katowice 1939. Wyd. Inst. Śląskiego. 8, s. 285, [9]. brosz. Pamiętnik Inst. Śl., [t.] 13 (Okł. wyraźnie otarte, wewnątrz stan dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 120.-
994. POPIOŁEK Franciszek — Wędrynia, jedna ze wsi beskidzkich w pow. cieszyńskim, jej dzieje i źródła historyczne z archiwum zamkowego w Cieszynie. (Ze szkicem sytuacyjnym i 6 ilustr.) Wyd. i wstępem opatrzył ... Katowice 1938. Tow. Przyj. Nauk na Śląsku. 8, s. 85, tabl. 4, mapa 1. brosz. Fontes, [nr] 5 (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 120.-
995. The PORT of Gdynia. [Warszawa] 1936. Ministry of Industry and
Commerce. 8, s. 54, tabl. 30, mapy rozkł. 3. brosz. (Stan dobry. Skasowana
piecz. bibliot.) cena wywoławcza: 100.-
996. PORT Gdynia. Gdynia 1936. Inst. Wyd. Państw. Szkoły Morskiej. 8, s. 98, [22], mapy rozkł. 2. brosz. (Ślad po naklejce inwentarzowej na grzbiecie, wewnątrz stan bardzo dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 80.-
997. POSTĘP społeczny w Polsce. Warszawa 1939. Inst. Spraw Społ. 8,
s. [60]. brosz. (Załamania i naddarcia krawędzi okł., poza tym stan dobry.
Skasowana piecz. bibliot. Tytuł i tekst po franc. i pol. Liczne ilustr. w
tekście. Układ graf. E.Rafalskiego) cena wywoławcza: 80.-
998. POŚWIATOWSKA Halina — Hymn bałwochwalczy. Kraków 1958. Wyd. Literackie. 16d, s. 90, [1]. brosz. (Stan dobry. Tom wierszy) cena wywoławcza: 100.-
999. POTKAŃSKI Karol — Pisma pośmiertne ... T.1-2. Kraków 1922-1924. PAU. 8, s. IV, 479, tabl. 2; [4], 498. razem opr. pł. (Niewielkie ubytki karty tyt. t.1. Skasowane piecz. bibliot., zapiski inwentarzowe. Zaw. m.in.: Ukształtowanie powierzchni Podhala, Gospodarstwo pasterskie na Podhalu od XIII do XVII w., Rozwój rolnictwa na Podhalu i Beskidzie, Podanie o Popielu i Piaście, O założeniu i uposażeniu klasztoru w Mogilnie, Pierwsi mieszkańcy Podhala) cena wywoławcza: 250.-
1000. PRESSFREUND Karol — Życiorys ś.p. księdza Jana Alojzego Fiecka, Kanonika Honorowego, Officyała Biskupiego, Dziekana i Proboszcza Piekarskiego tudziez [!] Kawalera Orderu Orła Czerwonego, skreślił i własnym kosztem na cel dobroczynny wyd. ks. ..., Dziekan i Proboszcz w Biskupicach. Bytom 1864. Czcionkami B.Wyleżoła i Sp. 16, s. 112, tabl. 1. brosz. (Niewielki ślad zawilgocenia, stan dobry. Zapiski inwentarzowe) cena wywoławcza: 60.-
1001. PROCHASKA Antoni — Hetman Stanisław Żółkiewski. Warszawa 1927. Kasa im. Mianowskiego. 4, s. XII, 419. opr. pł. z epoki (Okł. lekko otarte, stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 140.-
1002. PRONOBIS Aleksander — Historja Pomorza. Oprac. ks. ..., proboszcz w Mokrem. Grudziądz 1930. Nakł. autora, druk W.Kulerskiego. 8, s. [8], 117. brosz. (Okł. nieco otarte i pożółkłe, załamanie narożnika jednej karty) cena wywoławcza: 70.-

1003. PROYART [Liévain Bonawentura] — Vie de Marie Leckzinska,
princesse de Pologne, reine de France, écrite sur les mémoires de la court.
Nouvelle éd., revue et corrigée, ornée d'un portrait. Paris 1825. Mequignon
junior. 16d, s. [2], 330, tabl. 1. opr. skóra złoc. z epoki (Okł. nieco
otarta, stan dobry. Biografia Marii Leszczyńskiej, na tabl. jej portret w
miedziorycie) cena wywoławcza: 200.-
1004. PRUTKOWSKI Józef — Od Lenino - do Berlina... (Szlakiem
Pierwszej Armii). B.m. 1945. Zarz. Polit.-Wych. I-szej Armii. 16, s. 63.
brosz. (Okł. nieco otarte. Odręczna dedykacja autora dla Artura Marii
Swinarskiego (podpisana właściwym nazwiskiem Prutkowskiego - Nacht). Tom
wierszy dedykowany Piotrowi Jaroszewiczowi) cena wywoławcza: 50.-
1005. PRZEPISY organizacyjne krajowej szkoły rolniczej w Rakszawie [...]. Lwów [nie przed 1893]. I Związkowa Druk. 8, s. 25. brosz. wt. (Karta tyt. odbarwiona, poza tym stan dobry. Na karcie tyt. odręczna poprawka: słowo "rolniczej" zmieniono na "sukienniczej". Statut, plan nauki, instrukcja administracyjna szkoły zawodowej w Rakszawie pod Łańcutem) cena wywoławcza: 48.-

1006. PRZERYWANIE ciąży. Studjum naukowe dla lekarzy, prawników i
socjologów. Z 82 ryc. Przeł. i uzup. M.Mosenkis. Rozdział prawny oprac.
S.Pilch i B.Wejnberg. Warszawa 1934. Wyd. Lek. "Eskulap". 8, s. 478, [3],
tabl. 36. opr. pł. z epoki. Bibl. Medica, t.7 (Stan dobry. Autorzy: K.Bendix,
L.Levy-Lenz, Z.Luetzenkirchen, I.Werthauer. Oprawa wykonana w Introligatorni
"Dekadence" M.Sztejnworcela w Kamieńcu (złoc. sygn. na tylnej okł.)) cena
wywoławcza: 150.-
1007. PRZEWALSKI Stefan — Generał Maciej Rybiński, ostatni wódz naczelny powstania listopadowego (1784-1874). Wrocław 1949. Wrocł. Tow. Nauk. 4, s. 271, [1], tabl. 2. brosz. Prace Wrocł. Tow. Nauk., seria A, nr 26 (Podklejenia grzbietu, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 80.-
[PRZEWODNIKI]
1008. BAEDEKER Karl — Das Generalgouvernement. Reisehandbuch von ... Mit 3 Karten und 6 Stadtplänen. Leipzig 1943. K.Baedeker. 16d, s. LXIV, 264, map 6. opr. oryg. pł. (Stan bardzo dobry. Mapa główna z IV 1943) cena wywoławcza: 240.-
1009. BĄKOWSKI Klemens — Przewodnik po okolicach Krakowa. Z 2 mapami. Kraków 1909. Sp. Wyd. Pol. 8, s. XVI, 173, [2], mapy rozkł. 2. brosz. (Gruca 490. Stan bardzo dobry. Piecz. "Od autora". W podtytule: Błonie, Zwierzyniec, Sikornik, Kopiec Kościuszki, Wola, Panieńskie Skały, Bielany, Łobzów, Prądnik, Dąbie, Czyżyny, Podgórze, Tyniec, Mogiła, Zabierzów, Balice, Mników, Dubie, Czerna, Tęczyn, Lipowiec, Wiśnicz, Ojców, Pieskowa Skała) cena wywoławcza: 80.-
1010. DRESSLER Walther — Die Schlesischen Gebirge. Bd.2: Waldenburger Bergland, Eulengebirge, Grafschaft Glatz, Altvatergebirge, Zobten. Mit 7 Karten und 4 Plänen. 2. Aufl. Berlin 1928. Kursbuch- und Verkehrs-Verlagsgesellschaft. 16d, s. VIII, 160, map 7. opr. oryg. pł. Storm Reiseführer (Grzbiet lekko nadpęknięty, niewielkie zaplamienia okł., wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Przewodnik po Górach Wałbrzyskich, Górach Sowich, Hrabstwie Kłodzkim) cena wywoławcza: 120.-
1011. HORBAY — Przewodnik wraz z planem m. Lwowa. Lwów 1934. "Nowa
Reklama". 8, s. 20, plan rozkł. 1. brosz. (Otarcia okł., plan w stanie dobrym,
zapiski ołówkiem na ostatniej stronie. Piecz. Tytuł okł.: "Plan Lwowa z
przewodnikiem". Plan: "Horbaya plan orjentacyjny Wielkiego Lwowa"; plan barwny
form. 49,5x57,8 cm) cena wywoławcza: 220.-
1012. LWÓW. Przewodnik orjentacyjny. Z planem i 8 ilustr. Lwów 1930.
Nakł. Gminy [...]. 16d, s. 51, [1], plan rozkł. 1. brosz. (Stan dobry) cena
wywoławcza: 100.-
1013. ŁOZIŃSKI Krzysztof — 122 drogi taternickie. (Do użytku wewnętrznego). [Warszawa 1988]. Polski Zw. Alpinizmu. 8, s. 150. brosz. (Stan dobry. Rzadki, odbity na powielaczu przewodnik taternicki, obejmujący 122 najtrudniejsze drogi wspinaczkowe w otoczeniu Morskiego Oka. Zawiera liczne ważne, niepublikowane gdzie indziej materiały i praktyczne informacje dot. opisanych dróg. W tekście 56 szkiców) cena wywoławcza: 60.-
1014. MICHELIN Führer. Deutschland. IV Ausg. München 1913. Michelin. 16d, s. 633, LV, 21, wkładki rekl. opr. oryg. pł. (Brak jednej karty (s. XLVII-XLVIII), poza tym stan dobry. Na końcu mapy. Obejmuje również Wielkopolskę, Śląsk, Pomorze) cena wywoławcza: 160.-
1015. ORŁOWICZ Mieczysław — Ilustrowany przewodnik po Poznańskiem (w granicach z przed traktatu Wersalskiego). Z 72 ilustr. w tekście i mapką. Lwów-Warszawa 1921. Książnica Pol. Tow. Nauczycieli Szkół Wyższych. 16d, s. [4], 189, [2], mapa 1. brosz. Polska bibl. turyst. (Przednia okł. nieco otarta, tylna okł. obca, wewnątrz stan dobry. Podpis własn., obca dedykacja. Na okł. brosz. data 1920) cena wywoławcza: 100.-
1016. PATSCHOVSKY Wilhelm — Führer durch die Grafschaft Glatz und das Eulengebirge. Siebente mit Unterstützung von Ortsbehörden, Gebirgsvereinen [...] verbesserte Aufl. Schweidnitz [= Świdnica] [192-?]. G.Brieger. 16d, s. VIII, 170, 48, 4, mapy rozkł. 2. brosz. Brieger's Reiseführer (Brak ostatnich kart (reklamy), otarcia okł., karta tyt. nieco zabrudzona przy krawędziach. Przewodnik po Kotlinie Kłodzkiej i Górach Sowich) cena wywoławcza: 120.-
1017. PIOTROWSKI Josef — Lemberg und Umgebung (Żółkiew, Podhorce,
Brzeżany und and.). Handbuch für Kunstliebhaber und Reisende. 130 Abb. [...].
Lemberg [1916?]. H.Altenberg, G.Seyfarth & E.Wende. 16d, s. [8], 266 + [14].
opr. oryg. kart. (Brak planu i obw., niewielkie otarcia okł., wewnątrz stan
dobry. 130 ilustr. w tekście, ważniejsze adresy, indeks) cena wywoławcza:
120.-
1018. POLSKI almanach uzdrowisk. Kraków 1934. Nakł. Pol. Tow. Balneolog. 8, s. XI, [3], 506, mapy 4, wkładki reklamowe. opr. oryg. pł. (Podklejone nadpękniecie grzbietu, tylna wyklejka podklejona w grzbiecie. Zaw. opis poszczególnych uzdrowisk, bogaty dział reklamowy. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 160.-
1019. PRUSZCZ Piotr Hiacynt — Klejnoty stołecznego miasta Krakowa
albo kościoły i co w nich jest widzenia godnego i znacznego, przez ... krótko
opisane. Wyd. K.J.Turowskiego. Kraków 1861. Nakł. "Czasu". 16d, s. IV, 232,
[3], plan rozkł. 1. brosz. Bibl. Pol., z.42-44 (Niewielki ubytek przedniej
okł., stan dobry. Skasowana piecz. bibliot. Przedruk pierwszego przewodnika po
zabytkach Krakowa) cena wywoławcza: 140.-
1020. PRZEWODNIK podróżniczo-turystyczny. Rok 3. [Warszawa] 1936. PBP Orbis. 16, s. 143, [9]. brosz. (Okł. nieco otarta, wewnątrz stan dobry. Naklejki inwentarzowe. Przedwojenna piecz. "Bibljoteka Sejmu i Senatu". Zaw. wiadomości statystyczne o Polsce, wykaz polskich i zagranicznych biur podróży, informacje o komunikacji kolejowej, autobusowej i morskiej, przepisy paszportowe) cena wywoławcza: 100.-
1021. PRZEWODNIK po Katedrze Krakowskiej. Kraków 1870. Nakł.
J.Bensdorffa. 16, s. 60, [4]. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Niewielkie
zaplamienie przedniej okł., podklejony margines przedniej okł. brosz.
Całostronicowy drzeworyt w ramach paginacji. Nieczęste) cena
wywoławcza: 120.-
1022. PRZEWODNIK po Krakowie i okolicy. (36 ilustr., 2 mapki szematyczne i 1 plan m. Krakowa). Kraków 1928. Pol. Zw. Turyst. 16d, s. 120, tabl. 6, plan rozkł. 1. brosz. (Niewielkie zaplamienie karty tyt., stan dobry) cena wywoławcza: 150.-
1023. PRZEWODNIK-INFORMATOR turystyczny po Gdyni i wybrzeżu. Gdynia 1939. Gdyński Zw. Prop. Turyst. 8, s. 31, [1]. brosz. (Podłużne załamanie bloku, załamania tylnej okł. i krawędzi kart. Poszczególne strony różnych rozmiarów (ułożone od najmniejszej do największej). Trzy mapki w tekście, zdjęcia) cena wywoławcza: 80.-
1024. RIESENGEBIRGE und die Grafschaft Glatz. 15 Aufl. Bearb. unter Mitwirkung der Gebirgs-Vereine. Mit 15 Karten, 6 Plänen und 2 Panoramen. Leipzig-Wien 1906. Bibliograph. Institut. 16d, s. XIV, 274, 16, map 10. opr. oryg. ppł. Meyers Reisebücher (Otarcia okł., jedna mapa naddarta, niewielkie zaplamienie obcięcia bloku. Podpis własn. Przewodnik po Karkonoszach i Kotlinie Kłodzkiej) cena wywoławcza: 250.-
1025. SCHADEN Adolph von — Vollständiges Handbuch für Reisende durch die gesammte Schweiz, oder: Rhätiens und Helvetiens 22 Kantone [...]. Mit 14 Kupferstichen, 1 Karte und precisem Register. München 1834. J.Lindauer'sche Buchhandlung. 16d, s. XVI, 377, [5], tabl. 14, tabela 1. opr. oryg. kart. (Okł. lekko otarta, brak mapy, miejscami zażółcenia papieru, mimo to stan dobry. Szczegółowy przewodnik po Szwajcarii) cena wywoławcza: 600.-
1026. SZLAKIEM Wisły. Warszawa [193-]. Zakł. Graf. P.Wierzbicki i
S-ka. 8, s. [16]. brosz. (Stan bardzo dobry. Bogato ilustrowany informator
Polskiej Żeglugi Rzecznej "Vistula" omawiający flotę rzeczną, zalety rejsów i
opisujący trasę rejsu Wisłą) cena wywoławcza: 50.-
1027. ŚWIERZ Leopold — Krótki przewodnik do Tatr. Wyd.II. Kraków 1903. Nakł. autora. 16d, s. 59. brosz. (Ślady po taśmie na okł., grzbiet oklejony papierem, wewnątrz stan dobry. Nieczęste) cena wywoławcza: 120.-
1028. ZAKOPANE i jego okolice. Przewodnik dla zwiedzających. Z
widokami. Warszawa 1905. Nakł. M.Arcta. 16, s. 167, [9], plan 1. brosz.
Książki dla wszystkich, nr 269 (Stan dobry) cena wywoławcza: 100.-
* * *

1029. PRZEZDZIECKI Alexander, RASTAWIECKI Edward — Wzory sztuki
średniowiecznej i z epoki odrodzenia po koniec wieku XVII w dawnej Polsce.
Wydawane przez ... Serya 1-2. Warszawa-Paryż 1853-1858. M.Fajans i J.Unger. 4,
s. [258], tabl. barwnych 48, tabl. cz.-b. 4, barwne frontispisy 2; [205],
tabl. barwnych 47, tabl. cz.-b. 1, barwny frontispis 1. opr. wsp. pperg.
(Niewielkie zaplamienia kilku kart s.2, stan bardzo dobry. W s.1 jedna tablica
dodatkowa: "Patyna do czary obrządkowej w katedrze płockiej" odbita w
Chromolitografii M.Fajansa w Warszawie (tablicę oryginalną, umieszczoną obok,
odbito u Lemerciera w Paryżu). W s.2 dodatkowy frontispis - taki jak w s.1. Na
końcu s.2 zachowana przykładowa okładka zeszytowa. Do kompletu brak t.3, który
ukazał się kilka lat później. Monumentalne dzieło uznawane, nie bez podstaw,
za najpiękniejszą polską książkę XIX w.) cena wywoławcza: 6.000.-
1030. PRZYBOŚ Julian — Miejsce na ziemi. [Kraków?] 1945. Czytelnik.
8, s. 159, [4]. brosz. (Niewielki ubytek przedniej okł., wewnątrz stan bardzo
dobry. Odręczna dedykacja autora dla Tadeusza Kwiatkowskiego. Tom
poezji przedrukowujący wiersze z wcześniejszych publikacji) cena
wywoławcza: 80.-
1031. PRZYBOŚ Julian — Póki my żyjemy. Lublin 1944. Zw. Zaw.
Literatów Pol. 8, s. 36, [1]. brosz. (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja
autora dla Tadeusza Kwiatkowskiego. Druk w Druk. Rady Pow. w Zamościu w
nakł. 3.000 egz.) cena wywoławcza: 80.-
1032. PRZYBYSZEWSKI Stanisław — Homo sapiens. Na rozstaju. Powieść. Lwów 1901. Księg. Pol. 16d, s. [8], 223. opr. oryg. ppł. z epoki
[oraz] tenże — Homo sapiens. Po drodze. Powieść. Lwów 1901. Księg. Pol. 16d, s. [4], 174, [1]. opr. oryg. ppł. z epoki (Okł. nieco otarte, stan dobry. Pierwsze dwie części (z trzech) powieści w pierwszym polskim wydaniu) cena wywoławcza: 120.-
1033. RADZIKOWSKI Walery Eljasz — Konik zwierzyniecki. (Z 4 ryc.). Kraków 1898. Tow. Miłośników Historyi i Zabytków Krakowa. 16d, s. 37, [2], tabl. 2. brosz. Bibl. krakowska, nr 7 (Niewielki ubytek okł., grzbiet oklejony taśmą. Podpis własn. Historia krakowskiego Lajkonika. Nieczęste) cena wywoławcza: 80.-
1034. RAFACZ Józef — Ustrój wsi samorządnej małopolskiej w XVIII wieku. Lublin 1922. Uniw. Lub. 8, s. 380, [4]. opr. ppł. z epoki. Bibl. Uniw. Lub., Wydz. Prawa [...], nr 5 (Stan bardzo dobry. Podstawowe opracowanie historyczne dotyczące struktury władzy samorządowej w XVIII-wiecznej Galicji, w tym zaś szczególne na obszarze Małopolski i Podhala. Książka szczegółowo omawia wszystkie instytucje władzy ustawodawczej, sądowniczej i wykonawczej, status prawny poddanego, charakteryzuje gromady oraz urzędników wiejskich, a także rodzaje sądów wiejskich. Książka posiada wielką wartość źródłową, tym większą, że oparta jest w dużej części na zaginionych obecnie archiwaliach) cena wywoławcza: 150.-
1035. [RAIMUND Ferdynand] — Chłop milionowy czyli dziewczyna z
swiata [!] czarownego. Melodrama allegoryczna w 3 aktach. Z niemieckiego p.
Rajmund przerobiona przez Józefa Damse [...]. Warszawa 1829. Druk.
A.Gałęzowskiego i Komp. 16d, s. [6], 112, tabl. 1. brosz. (Stan dobry.
Nieczęste) cena wywoławcza: 100.-
1036. REISER Dietrich — Lebensraum der Deutschen im Kalischer Land. Mit 2 mehrfarbingen Karten und 20 Abb. Leipzig 1941. S.Hirzel. 8, s. 111, [5], tabl. 20, mapy rozkł. 2, plan rozkł. 1. opr. oryg. ppł. Ostdeutsche Heimatbücher, Bd.11 (Otarcia i niewielkie zaplamienia okł., tylna wyklejka pęknięta w grzbiecie, niektóre karty zabrązowione. Skasowane piecz. bibliot. Osadnictwo niemieckie na Ziemi Kaliskiej. Duża barwna mapa załącznikowa "Deutscher bauerlicher Grundbesitz im Kalischer Land um das Jahr 1933" (82,5x79,5 cm)) cena wywoławcza: 160.-
1037. REMBIELIŃSKI Jan — Dniepr i Wisła. (W dziesiątą rocznicę bitwy pod Warszawą). Warszawa 1930. Nakł. Młodych Obozu Wielkiej Polski. 16d, s. 38, [1]. brosz. (Grzbiet nieco otarty, niewielkie zabrudzenia. Podpis własn.) cena wywoławcza: 48.-
1038. REY Mikołaj — Źwierciadło albo kstałt, w którym każdy stan snadnie się może swym sprawam, jako we źwierciedle, przypatrzyć. Wyd. J.Czubek, J.Łoś, wstępem opatrzył I.Chrzanowski. T.1-2. Kraków 1914. AU. 8, s. 16, LV, [1], 322; [4], 531, [1]. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Grzbiety wypłowiałe, stan dobry. Egz. nieobcięty) cena wywoławcza: 180.-
1039. ROCZNIK woyskowy Królestwa Polskiego na rok 1830. Warszawa. Druk. Woyskowa. 16d, s. [6], 264. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, okł. nieco otarte, podklejone narożniki pierwszych 50 kart. Piecz. Stan służby przed wybuchem powstania listopadowego. Podstawowe źródło historyczne do dziejów wojskowości Król. Pol. Nieczęste) cena wywoławcza: 360.-
1040. ROGALSKI Gustaw (junior) — Album karykatur Marszałka J. Piłsudskiego 1914-1928. Na pamiątkę dziesięciolecia niepodległości Polski 1918-1928 malował ... Kraków 1928. Zakł. Graf. L.Nowaka, Druk Drukarnia-Stereotypia Gronusia i Orłowskiego. folio, s. [16], tabl. 10. brosz. wt. (Karta tyt. i ostatnia nieco zaplamione, podklejone i rozprasowane, poza tym stan dobry. Przedmowa z tekstem objaśniającym poszczególne karykatury J.Lasoń. Tabl. zatytułowano: Sfinks Polski, Wyjazd z Oleandrów 1914 r., Magdeburg, Bat, Na Moście, Reduta belwederska, Witos, Pokój czy wojna, Grażyński, Jedynka) cena wywoławcza: 240.-
1041. ROGALSKI Leon — Dzieje Krzyżaków oraz ich stosunki z Polską,
Litwą i Prussami, poprzedzone rysem dziejów wojen krzyżowych, czerpane z
najlepszych źródeł. Ozdobione 12 ryc. T.1-2. Warszawa 1846. Nakł.
S.Orgelbranda. 8, s. [4], 588, [2], tabl. 8; [4], 587, [1], tabl. 4. opr. psk.
z epoki z zach. okł. brosz. (Otarcia okł., miejscami zażółcenia papieru. W t.1
zaklejony podpis własn. Ekslibris. Na okł. brosz. data 1847) cena
wywoławcza: 480.-
1042. ROJA Bolesław — Legjoniści w Karpatach w 1914-1915 roku. Z przedm. W.Lipińskiego. Warszawa 1933. Wojsk. Inst. Naukowo-Wyd. 8, s. [8], 447, tabl. 14. opr. nieco późn. pł. z zach. okł. brosz. (Otarcia okł. brosz., stan dobry. Nieczęste) cena wywoławcza: 180.-
1043. ROLECKI Mieczysław — Karykatury śląskie. Album. Wiersze pisali: Jan Smotrycki (Jotes), Emanuel Imiela, Bolesław Mieszkowski. Katowice [nie po 1934]. Śl. Zakł. Graf. i Wyd. "Polonia". 8 podł., s. 116. brosz. (Otarcia i podklejone ubytki okł., ostatnia karta pożółkła. Karykatury przedstawicieli administracji państw., sądownictwa, szkolnictwa, posłów, redaktorów, przemysłowców, lekarzy, kupców, rzemieślników. Pod rysunkami podpisy, czasami krótkie teksty wierszowane) cena wywoławcza: 300.-
1044. ROMEYKO Marjan — Ku czci poległych lotników. Księga
pamiątkowa. Praca zbiorowa pod nacz. red. ... Warszawa 1933. Kom. Budowy
Pomnika [...]. 4, s. [8], 420, tablice. opr. oryg. pł. zdob., futerał kart.
(Grońska 111. Futerał nieco otarty i zakurzony, poza tym stan bardzo dobry.
Oprawa w kolorze czerwonym, wykonana przez B.Zjawińskiego. Zaw. m.in. dzieje
lotnictwa polskiego, życiorysy pilotów. Liczne ilustr. w tekście (m.in.
drzeworyty S.O.Chrostowskiego)) cena wywoławcza: 400.-
1045. [ROZWADOWSKI Tadeusz Jordan]. Generał Rozwadowski. Kraków 1929. Skł. gł. Księg. Krakowska. 8, s. [6], 223, [5], tabl. 29. opr. psk. z epoki (Grzbiet lekko otarty, stan dobry
T.J.Rozwadowski (1866-1928) - generał broni WP, szef Sztabu Generalnego, Generalny Inspektor Kawalerii, uczestnik walk o Lwów w 1919) cena wywoławcza: 180.-
1046. RÓŻEWICZ Tadeusz — Czerwona rękawiczka. Kraków 1948. Sp. Wyd.
"Książka". 16d, s. 56, [2]. brosz. (Niewielki ubytek narożnika przedniej okł.,
wewnątrz stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora dla
niewymienionego z nazwiska Tadeusza Kwiatkowskiego. Wyd.I) cena
wywoławcza: 180.-
1047. RÓŻEWICZ Tadeusz — W łyżce wody. Satyry. Częstochowa 1946. Sp. Wyd.-Art. "Słowo". 8, s. 32. brosz. (Stan dobry. Podpis własn. Druga publikacja książkowa T.Różewicza (po konspiracyjnych "Echach leśnych" z 1944)) cena wywoławcza: 100.-
1048. RUDNICKI Adolf — Pałeczka czyli każdemu to, na czym mu mniej
zależy. Warszawa 1950. Czytelnik. 8, s. 87. brosz. (Okł. nieco zakurzona,
wewnątrz stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora dla Tadeusza
Kwiatkowskiego z małżonką) cena wywoławcza: 80.-
1049. RULHIORE Cl[aude Carloman de] — Histoire de l'anarchie de Pologne, et du démembrement de cette république. Suivie des anecdotes sur la révolution de Russie, en 1762, par le mLme auteur. T.1-4. Paris 1807. H.Nicolle, Desenne. 16d, s. [4], LVIII, 385; [4], 564; [4], 517; [4], 445. opr. ppł. z epoki (Niewielkie naddarcie grzbietu t.1, stan dobry. C.C.RulhiPre (1734-1791) - historyk franc., sekretarz ambasady franc. w Petersburgu, w czasie pracy nad "Histoire de l'anarchie" (obejmującej dzieje Polski od panowania Augusta II do upadku konfederacji barskiej) przebywał w Warszawie. Praca ukazała się po śmierci autora. Ze względu na niepochlebne opinie o Rosjanach dzieło zostało skonfiskowane po interwencji ambasady rosyjskiej. Drażliwe fragmenty usunięto w następnych edycjach. Najwięcej zastrzeżeń budziły "Anegdoty o Rosji" (umieszczone tu na końcu t.4)) cena wywoławcza: 900.-
1050. RULIKOWSKI Mieczysław — Teatr w Pomarańczarni. (Pamiątka z przedstawienia inauguracyjnego dn. 27 maja 1916 r.). Warszawa 1916. Wyd. L.Fiszera. 16d, s. 11, tabl. 3. brosz. (Okł. nieco pożółkła, wewnątrz stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 40.-
1051. RYLLO Maximilien, JELOWICKI Alexandre, LEITNER Aloys — Récit de Makrena Mieczyslawska, abbesse des Basiliennes de Minsk ou histoire d'une persécution de sept ans soufferte pour la foi par elle et ses religieuses, écrite sous sa directe par ... Commencé le 6 novembre et terminé le 6 décembre 1845, dans le couvent de la trinité du mont a Rome. Paris 1846. Libr. Catholique Polonaise. 16d, s. 84. opr. bibliot. ppł. z epoki (Miejscami zażółcenia papieru. Piecz. Przyczynek do dziejów osławionej Makryny Mieczysławskiej (ok. 1785-1869) - przełożonej klasztoru bazylianek w Mińsku, bohaterki jednej z największej mistyfikacji XIX w.) cena wywoławcza: 80.-
1052. RYTARD Jerzy Mieczysław — Dolina Wiatrów. Powieść. Ilustr. Charlie [= K.Ferster]. Kraków 1937. Księg. Powsz. 8, s. 308. opr. oryg. ppł. (Otarcia okł., wyklejki pęknięte w grzbiecie. Obca dedykacja, piecz. Powieść tatrzańska) cena wywoławcza: 60.-
1053. RZĄCA Tadeusz — Malownicza Polska. Ziemia Krakowska. 34 zdjęć [!] z natury podług fotografij ... Wyd. i przedm. zaopatrzył M.Pawlikowski. Lwów [nie po 1933]. Księg. Wyd. H.Altenberga. 4, s. [4], tabl. 17. brosz. (Grzbiet reperowany, wewnątrz stan dobry. Na tabl. barwne zdjęcia Krakowa i jego okolic Krakowa) cena wywoławcza: 120.-
1054. RZĄDKOWSKI Jan — Pierwszy legjon puławski. (Od Pakosławia do Zelwy, 19 V 1915-11 IX 1915). Z licznemi ilustr. Warszawa 1925. "Księg. Pol." Pol. Macierzy Szk. 8, s. 110, [1]. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Maliszewski 4227. Zaplamienia okł. brosz., podklejenia narożników ostatnich kart) cena wywoławcza: 64.-
1055. RZYMOWSKI Wincenty — Piłsudski. Życie i czyny. Z przedm. kapitana Dr. W.Tokarza. Zamość 1920. Z.Pomarański i Sp. 16d, s. 96. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 40.-
1056. RZYMOWSKI Wincenty — W walce i burzy. Tadeusz Hołówko na tle
epoki. Warszawa 1933. Nakł. autora. 8, s. 447, [1], tabl. 1. brosz. (Otarcia
okł., wewnątrz stan dobry. Egz. recenzyjny (piecz.)) cena wywoławcza: 120.-

1057. SADOWSKI Henryk — Ordery i odznaki zaszczytne w Polsce.
Warszawa 1904. Druk. W.Maślankiewicza. 4, s. 194, [1]. opr. oryg. pł. zdob.
(Otarcia narożników okł., wyklejki pęknięte w grzbiecie. Ekslibris
J.Czerneckiego. Ukazało się w dwóch zeszytach - zachowane obie okł. zeszytowe.
Liczne ilustr. w tekście. Rzadkie) cena wywoławcza: 480.-
1058. SAMODZIELNA Brygada Strzelców Karpackich. W dziesięciolecie jej powstania. Zbiorowa praca historyczna i literacka żołnierzy SBSK. Londyn 1951. Zw. B. Żołnierzy SBSK. 8, s. 278, [2], tabl. LV. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Polonica 14401 (tu pełny wykaz zawartości); Skrzypek 7252. Otarcia obw., wewnątrz stan dobry. Bardzo ważne źródło do dziejów PSZ na Zachodzie) cena wywoławcza: 80.-

1059. SAMOZWANIEC Magdalena — Na ustach grzechu. Ilustr.
G.Miklaszewskiego. Katowice 1947. Wyd. Awir. 16d, s. 172, [4]. brosz. (Stan
dobry. Odręczna dedykacja autorki dla Tadeusza Kwiatkowskiego. Wstęp
A.M.Swinarskiego. Pierwsze powojenne wydanie parodii "Trędowatej") cena
wywoławcza: 80.-
1060. SAPIEHA Aleksander — Podróż po słowiańskich krajach (w latach
1802-gim i 1803-cim). Wyd. K.J.Turowskiego. Sanok 1856. Nakł. K.Pollaka. 16d,
s. [2], II, 206. opr. ppł. z epoki, okł. brosz. naklejona na oprawę (Otarcia
grzbietu. Piecz., podpis własn. Ekslibris T.Kwiatkowskiego) cena
wywoławcza: 80.-
1061. SCHUMMER-SZERMENTOWSKI Eugenjusz M. — Trzecia Rzesza rośnie. Z
ilustracjami. Warszawa [nie przed 1935]. W.Michalak S-ka. 8, s. 202, [4],
tabl. 6. brosz. (Niewielkie naddarcia krawędzi okł., stan dobry. Okł. i
fotomontaże na tablicach L.Chejfeca. Reportaże z podróży ukazujące rozkwit
gospodarczy hitlerowskich Niemiec) cena wywoławcza: 140.-
1062. SÉGUR Philippe — Napoléon. Texte tiré de la Campagne de Russie
1812 par le ... [...]. Paris [1912]. Nakł. I. Lapina. folio, s. [4], 140, [4],
tabl. 54 [w tym 51 kol.]. opr. wsp. skóra z zach. okł. brosz. (Stan bardzo
dobry. Opr. wsp. skóra wykonana przez Pracowni Introligatorskiej Jerzego
Budnika wzorowana na opr. oryg. Monumentalne wydanie tekstu generała Filipa,
hrabiego de Segur, opisującego niezmiernie realistycznie, a miejscami wręcz
brutalnie, katastrofalną dla I Cesarstwa kampanię napoleońską 1812 roku. Ta
luksusowa edycja ukazała się pod wysokimi auspicjami cara Mikołaja II w Paryżu
w 1912 roku, w stulecie tragicznej kampanii, jako groźne memento dla
Francuzów. Większość ilustracji to kolorowe reprodukcje obrazów z galerii
Pałacu Zimowego w Petersburgu, które ukazały się tu po raz pierwszy za
specjalnym pozwoleniem cara, dzięki staraniom drukarza i dostawcy dworu
imperialnego Ilii Lapina. Wśród malarzy, na szczególną uwagę zasługują:
Wereszczagin, Gerard, Kossak) cena wywoławcza: 1.800.-
1063. SIENKIEWICZ Henryk — Quo vadis. Roman Néronien. Traduction
nouvelle et complPte par
E.Halpérine-Kaminsky. Édition illustrée par J.Styka. Gravure de C.Lemoine.
T.1-3. Paris [1901-1904]. E.Flammarion, Imprim. Lehure. 4, s. [4], 291, tabl.
18; [4], 235, tabl. 15; [4], 326, [1], tabl. 20. razem opr. wsp. psk. z zach.
okł. brosz. (Margines jednej karty w t.2 nadkruszony, miejscami niewielkie
zabrązowienia papieru, poza tym stan bardzo dobry. Oprawa wykonana w Pracowni
Introligatorskiej Librarium. Luksusowe, francuskie wydanie tłumaczenia "Quo
vadis", ozdobione 53 rycinami na podstawie rysunków Jana Styki oraz 123
drzeworytami w tekście, rytowanymi przez G.Lemoine'a. Jak się wydaje, edycja
powstała bez aprobaty H.Sienkiewicza, a nawet wbrew jego protestom (por.
J.Krzyżanowski "H.Sienkiewicz. Kalendarz życia i twórczości", War. 1956, s.
238).) cena wywoławcza: 2.400.-
1064. [SIERAKOWSKI Sebastian] — Rzecz o łatwym i niekosztownym
sposobie murowania w Krakowie domów na przedmieściach. Kraków 1817. Druk.
Akademicka. 16d, s. [2], 15, tabl. rozkł. 1. brosz. (Stan bardzo dobry)
cena wywoławcza: 100.-
1065. SKAŁKOWSKI A[dam] M. — Książę Józef. Ilustr. kolorowe podług
obrazów Br. Gembarzewskiego. Bytom G.-Ś. 1913. Nakł. "Katolika". 4, s. [8],
479, tabl. 10. opr. oryg. pł. złoc. (Niewielkie otarcia okł., złocenia na
przedniej okł. zatarte w narożniku, poza tym stan dobry. Oprawa wydawnicza
proj. przez J.Bukowskiego, wykonana przez introligatornię własną wydawcy)
cena wywoławcza: 240.-
1066. SKARBEK E. — Historia 6 Pułku Piechoty Legionów Józefa
Piłsudskiego. T.1: Tradycja. T.1 zestawił ... Warszawa 1939. Nakł. Komendy
Koła 6 P.P. Leg. Pol. [...]. 8, s. [6], tabl. 657, tabl. 18, opr. oryg. pł.
zdob. (Stan dobry. Bardzo bogato ilustrowane dzieje pułku. Na tabl. m.in.
barwne mundury wojskowe. Nieczęste) cena wywoławcza: 320.-

1067. SKARGA Piotr — Żywoty świętych Starego i Nowego Zakonu na
każdy dzień przez cały rok, do których przydane są niektóre duchowne obroki i
nauki przeciw kacerstwom dzisiejszym, tam gdzie się żywot którego doktora
starożytnego położył, ku temu kazania krótkie na te święta, które pewny dzień
w miesiącu mają. T.1-4. Kraków 1933-1936. Wyd. Ks. Jezuitów. 8, s. 563; 644;
594; 670. opr. oryg. pł. złoc., górne obcięcie barwione (Stan bardzo dobry)
cena wywoławcza: 360.-
1068. SKŁODOWSKA-CURIE Maria — O swojem życiu i pracach. I.
Autobiografia. II. Życiorys Piotra Curie. Warszawa 1935. Wyd. Tow. Inst.
Radowego. 16d, s. [2], II, 66, 114, tabl. 3. brosz. (Grzbiet lekko
nadkruszony, poza tym stan dobry. Tłum. z ang. Każda część z osobną kartą
tyt.: I: Marja Skłodowska-Curie. Autobiografia, II: Piotr Curie. Wyjątki ze
wspomnień Marji Skłodowskiej-Curie o jej mężu) cena wywoławcza: 60.-
1069. SKRUDLIK Mieczysław — Wniebowzięcie Najśw. Marii Panny w nauce Kościoła i w sztuce. Gostyń - Święta Góra [1936]. Nakł. Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neriusza. 8, s. 150, [3]. opr. późn. pł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Pierwsza w piśmiennictwie polskim, bogato ilustrowana (62 fot. w tekście) praca poświęcona ikonografii wizerunków przedstawiających wniebowzięcie oraz koronację Matki Boskiej, oparta głównie na zabytkach polskiego malarstwa i rzeźby religijnej, lecz osadzona w szerszym kontekście europejskiej sztuki sakralnej) cena wywoławcza: 80.-
1070. SKWIRCZYŃSKI Zygmunt — Karykatury sejmowe. Autolitografje ... Z.1-4. [Warszawa 1920]. Zakł. Graf. Min. Spraw Wojsk. 8 podł., k. [8]; [8]; [8]; [8]. brosz. (Grońska 512 (tu pełny spis karykatur). Okł. nieco otarte, lekko zaplamione, wewnątrz stan dobry i bardzo dobry. Piecz. Komplet wydawniczy. Zaw. karykatury wybitnych polityków II RP, m.in. J.Piłsudskiego, I.Padarewskiego, I.Daszyńskiego, W.Trąmpczyńskiego, W.Witosa, S.Grabskiego, W.Korfantego, M.Rataja) cena wywoławcza: 240.-
1071. SŁONIMSKI Antoni — Droga na wschód. Poezje. Warszawa 1924. Tow. Wyd. "Ignis". 16d, s. 33, [3]. brosz. (Grzbiet podklejony, załamania krawędzi okł.) cena wywoławcza: 50.-
1072. SŁONIMSKI Antoni — Droga na wschód. Poezje. Warszawa 1924. Tow.
Wyd. "Ignis". 16d, s. 33, [3]. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, ślady po
taśmie na okł., pierwszej i ostatniej stronie, tylna okł. zaplamiona.
Odręczna dedykacja autora dla Tadeusza Kwiatkowskiego) cena wywoławcza:
60.-
1073.
SŁONIMSKI Antoni — Godzina poezji. Warszawa 1923. Tow. Wyd. "Ignis". 16d, s.
118, [2]. brosz. (Stan dobry. Piecz. K.A.Jaworskiego. Obca dedykacja. Okł.
Tadeusza Gronowskiego) cena wywoławcza: 80.-
1074. SŁONIMSKI Antoni — Wieża Babel. Dramat w trzech aktach wierszem.
Warszawa 1927. F.Hoesick. 8, s. 118, [1]. brosz. (Tylna okł. obca, poza tym stan
dobry. Piecz. K.A.Jaworskiego. Okł. proj. T.Gronowskiego) cena wywoławcza:
80.-
1075. SŁOŃSKI Adam — Pogląd na Stany Zjednoczone Północnej Ameryki oraz na wojnę toczącą się obecnie w tym kraju i przyczyny, które są głównym jej powodem. Warszawa 1864. Druk. Gazety Pol. 8, s. [2], 56. opr. pł. z epoki. Odb. z "Bibl. Warsz." (Stan dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 140.-
1076.
[SŁOWACKI Juliusz] — Do autora Trzech psalmów, przez * * *. Lipsk 1848. Nakł.
Księg. Zagranicznej. 16d, s. 20. brosz. wt. (Miejscami zażółcenia papieru i
niewielkie zaplamienia, brak oryg. okł. brosz. Głośny poemat
polemiczno-programowy, skierowany do Zygmunta Krasińskiego, znany jako
"Odpowiedź na Psalmy przyszłości". Powstał na przełomie lat 1845-1846 i
polemizował z tezami Z.Krasińskiego głoszonymi w trzech pierwszych "Psalmach
przyszłości" (następne dwa stanowiły odpowiedź Krasińskiego na krytykę zawartą w
prezentowanym tu poemacie). Wyd.I, bez wiedzy autora. "Edycja lipska
wywołała oddźwięk o posmaku skandalu; okoliczności przekazania rękopisu do
druku, a zwłaszcza osoba sprawcy do dziś są przedmiotem dociekań" (LPPE).
Następne wydanie miało miejsce dopiero po śmierci poety, w t.1 "Pism
pośmiertnych" (1866). Rzadkie) cena wywoławcza:
1.200.-
SŁOWACKI Juliusz — Poezye. Paryż 1832. T.Barrois Syn i A.Pinard. 16d (Dwa pierwsze tomy z trzytomowej edycji będącą pierwszym wydaniem zbiorowym dzieł Słowackiego. T.3 ukazał się w 1833)
1077. T.1. s. [4], 210. brosz. (Otarcia okł., ubytek narożnika obu okł., miejscami zażółcenia papieru, zaplamienie i przetarcie karty tyt. Zaw.: Żmija, Jan Bielecki, Hugo, Do Michała Rola Skibickiego, Mnich, Arab) cena wywoławcza: 1.000.-
1078. T.2. s. [4], 248. opr. ppł. z epoki (Wyraźne otarcia okł., brak przedniej wyklejki, zaplamienia pierwszych dwóch kart. Zaw.: Mindowe, Maria Stuart) cena wywoławcza: 1.200.-
1079. SMOCZYŃSKI Wincenty — Wspomnienia o Polskiej Pielgrzymce do Rzymu w roku 1888 na Jubileusz J.Ś. Leona XIII Papieża. Kraków 1889. Druk. "Czasu". 16d, s. 826. brosz. (Okł. nieco zaplamiona, stan dobry. Egz. nierozcięty) cena wywoławcza: 120.-
1080. SMOLARZ Teodor — Nowa norma jurysdykcyjna. Napisał wierszem ... Kraków 1897. Księg. L.Frommera. 8, s. 51. brosz. (Podklejenia grzbietu i przedniej okł. Zaw. m.in.: O sądach i organach sądowych, Kancelarya sądowa, Organa wykonawcze, Odrzucenie sędziów, Czas trwania właściwości sądowej, Sądy powiatowe, Sąd powszechny, Sąd dla skargi wzajemnej. Wszystko wierszem. Curiosum) cena wywoławcza: 60.-
1081. SMOLEŃSKI Władysław — Konfederacya targowicka. Kraków 1903. Nakł. autora. 8, s. [6], 463. opr. pł. z epoki (Okł. nieco otarte, podklejony niewielki ubytek karty przedtyt., wyklejki podklejone w grzbiecie. Kontynuacja "Ostatniego roku Sejmu Wielkiego" tegoż autora, obejmująca okres do poł. III 1793) cena wywoławcza: 80.-
1082. SMOLKA Stanisław — Szkice historyczne. S.1-2. Warszawa
1882-1883. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 8, s. VIII, 360, [3]; [], 302, [1]. opr.
psk. z epoki (Stan bardzo dobry. Piecz. Zaw. m.in.: Niepoprawny ród, Witołd pod
Grunwaldem, Długosz, Gniazdo Tęczyńskich, Czarny Iwan, Spór z kościołem) cena
wywoławcza: 360.-
1083. SMREK Jan — Wybór poezyj. Z upow. autora ze słowackiego spolszczył K.A.Jaworski. Chełm Lub. 1938. Druk. "Kultura". 16d, s. 16. brosz. Mała bibl. "Kameny", nr 1 (Stan bardzo dobry. Wydano 215 egz.) cena wywoławcza: 80.-
1084. SOKOŁOWSKI M[arian] — Zdobycie Mont Cervin. (W 60-letnią rocznicę). Kraków 1926. Nakł. Red. "Orlego Lotu". 16d, s. 35. brosz. Bibl. "Orlego Lotu", nr 10 (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 40.-
1085. SOKOŁOWSKI Marjan — W zimowych ostępach Tatr. Kraków 1927. Księg. Geograf. "Orbis". 16d, s. 35, tabl. 1. brosz. Bibl. "Orlego Lotu", nr 11 (Stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 40.-
1086. [SOŁTYK Roman] — Polen, geographisch und historisch geschildert. Mit einer vollständigen Geschichte der Jahre 1830 und 1831. Von einem Augenzeugen. Mit 15 Abb. auf 7 Tafeln. Zwei Theile in einem Band. Stuttgart 1834. J.Scheible. 8, s. 328, 368, [337]-344, frontispis, tabl. 11. opr. psk. z epoki (Brak oryg. grzbietu - oklejony papierem, otarcia krawędzi okł., miejscami zaplamienia. Piecz. Na tabl. portrety przywódców powstania (przy nazwisku Skrzyneckiego odręczny dopisek "Zdrajca" i sceny batalistyczne) cena wywoławcza: 300.-
1087. SOWIŃSKI Kazimierz — Gwiazdy na strychu. Warszawa 1930. Nasza Bibl. 8, s. 37, [2]. brosz. (Okł. nieco pożółkłe, podklejony niewielki ubytek okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Podpis własn. Wojciecha Żukrowskiego. Interesujące liternictwo okładki. Patrz też poz. 788) cena wywoławcza: 100.-
1088. SPRAWA brzeska 1930-32. Katowice 1932. Wyd. Śląskie Zakł. Graf. "Polonia". 8, s. 384. opr. późn. pł. z zach. okł. brosz. (Karta tyt. zastąpiona kserokopią okł. brosz., podklejenia kilku kart. Stenogram procesu) cena wywoławcza: 80.-
1089. STAMM Edward — Miary powierzchni w dawnej Polsce. Kraków 1936. Nakł. PAU. 8, s. [2], 75, [1]. opr. bibliot. ppł. Rozprawy Wydz. Hist.-fil., s.2, t.45, nr 2 (Stan dobry. Skasowane piecz. bibliot., zapiski inwentarzowe. Omówienie poszczególnych jednostek miary powierzchni wraz ze sposobem ich przeliczania oraz wyborem dokumentów źródłowych) cena wywoławcza: 100.-
1090. STANISŁAW August [Poniatowski] — Rozmowy z ludźmi. Wybór i oprac. S.Wasylewskiego. Przedm. A.M.Skałkowskiego. Ośm ilustr. Lwów 1930. Ossolineum. 16d, s. VII, [1], 184, tabl. 8. brosz. (Blok nieco wygięty, okł. zakurzone. Podpis własn.) cena wywoławcza: 60.-
1091. STANISŁAW Leszczyński — Głos wolny króla ... Z rękopisu królewskiego wyd. i przedm. poprzedził A.Rembowski. Warszawa 1903. Druk Rubieszewskiego i Wrotnowskiego. 4, s. [4], LXXXIV, 114, tabl. 7. opr. nieco późn. pł. z zach. okł. brosz. Bibl. Ordynacyi Krasińskich, Muzeum K.Świdzińskiego, t.19 (Niewielkie zabrudzenia okł. brosz., stan dobry. Obca dedykacja dla prof. W.Spasowicza, piecz. Autorstwo króla, do niedawna bezsporne, jest dziś poważnie kwestionowane) cena wywoławcza: 220.-
1092. STARZEŃSKI Paweł — Trzy lata z Beckiem. Londyn 1972. Pol. Fund. Kult. 16d, s. 287. brosz. (Blok pęknięty. Wspomnienia bliskiego współpracownika J.Becka obejmujące czas od stycznia 1937 do wybuchu wojny) cena wywoławcza: 50.-
1093.
STARZYŃSKI Stanisław — Kodeks prawa politycznego czyli austryackie ustawy
konstytucyjne 1848-1903, systematycznie zestawił, przeł. i oprac. ... Lwów 1903.
Nakł. K.S.Jakubowskiego. 8, s. XXIII, [1], 1069. opr. psk. złoc. z epoki
(Otarcia okł., wewnątrz stan dobry. Podpis własn. ("Starzyński 903"). Nieliczne
odręczne poprawki, podkreślenia, dopiski (egz. autorski?). Na grzbiecie złoc.
sygnatura introligatora: "Manz, Hofbuchh., Wien") cena wywoławcza: 320.-
1094. STEFAŃSKI Kazimierz — Mieszczaństwo kaliskie w XVI w. Obrazy przeszłości. Kalisz 1933. Druk. Ziemi Kaliskiej. 8, s. 46. brosz. (Niewielki ubytek przedniej okł. Skasowana piecz.) cena wywoławcza: 70.-
1095. STRASBURGERÓWNA B. — Wzory ozdób choinkowych. Oprac. ... Warszawa 1927. Tow. Wyd. Bluszcz. 4, k. [1], 36. brosz. (Podklejenia i otarcia okł., brak dwóch kart (nr 5 i 7), podklejone przedarcie jednej karty. Na każdej karcie barwny wzór 2-3 ozdób, na odwrocie opis sposobu wykonania) cena wywoławcza: 100.-

1096.
STRYJEŃSKA Zofja — Magie Slave. Planches, texte et ornaments. [Warszawa 1934].
Publ. par J.Mortkowicz. folio. k. [10], tabl. 8. opr. oryg. teka kart. (Opr.
otarta, teka wymaga naprawy (brak dolnego skrzydełka), marginesy tabl. i kart
nieco nadkruszone i załamane, karty wymagają rozprasowania. Francuskie
wydanie teki graficznej "Gusła Słowian". Zaw. plansze (wym. ca 34x33 cm,
sygnowane na płycie u dołu "Z.Stryjeńska"): Tourogne (Turoń), Le chene de
Sviatovide (Dąb Światowida), Les feux de Koupala (Sobótka), La fete de la gerbe
(Dożynki), La noyade (Topienie chochoła), La fete des guirlandes (Wianki), La
coiffe de la mariee (Oczepiny), Smigust (Śmigust). Całość efektowna i
nieczęsta) cena wywoławcza: 9.800.-
1097. STRZELECKI Adolf — Ludoznawstwo i zbieranie materyałów ludoznawczych. Lwów 1895. Tow. Pedagog. 8, s. [2], 33. brosz. (Grzbiet oklejony papierem, podklejony ubytek przedniej okł., stan dobry. Zapiski na przedniej okł.
A.Strzelecki (1869-1911) - literat, tłumacz, współzałożyciel i pierwszy sekretarz Tow. Ludoznawczego we Lwowie) cena wywoławcza: 48.-
1098. SULIGOWSKI Adolf — Warszawa i jej przedsiębiorstwa miejskie. Warszawa 1903. Skł. gł. Księg. M.Arcta. 8, s. [2], 100. brosz. wt. (Przednia okł. naddarta w grzbiecie, wewnątrz stan dobry. Skasowane piecz. bibliot.) cena wywoławcza: 120.-
1099. SYGAŃSKI Jan — Nowy Sącz, jego dzieje i pamiątki dziejowe. Szkic
historyczny na pamiątkę sześćsetnej rocznicy założenia tegoż miasta napisał na
podstawie źródeł ... Z 10 illustr. Nowy Sącz 1892. Nakł. Gminy Miasta Nowego
Sącza. 8, s. [6], 86, tabl. 10. brosz. (Stan dobry. Podpis własn. Zaw.: Nazwa
Sądeczyzny. Początki chrześcijaństwa i pierwsi apostołowie sądeckiej ziemi w X
w.; Czasy bł. Kingi i napadów tatarskich; Założenie Nowego Sącza (1292); Nowy
Sącz w epoce swego kwitnienia i świetności (od Władysława Łokietka do Zygmunta
I); Klęski i upadek miasta (od Zygmunta I do pierwszego rozbioru Polski); Zamek
królewski i Ratusz. Kościoły OO. Franciszkanów i Pijarów; Kollegiata św.
Małgorzaty, dziś kościół farny (Obraz Przemienienia Pańskiego cudami słynący);
Kościół św. Ducha OO. Norbertanów, dziś OO. Jezuitów; Zniesienie Norbertanów.
OO. Jezuici. (Obraz Matki Boskiej Pocieszenia łaskami słynący)) cena
wywoławcza: 220.-
1100. SYKULSKI Józef — Dwaj Poniatowscy w Końskich w 1787 i 1817 roku. [Końskie?] 1933. Nakł. autora. Druk. J.Lubicz, Grodno. 8, s. [4], 36, [1]. brosz. Historja m. Końskich, z.1 (Otarcia okł. Skasowane piecz. bibliot.) cena wywoławcza: 60.-
1101.
SYROKOMLA Władysław — Chatka w lesie. Dziwactwo drammatyczne, w pięciu ustępach.
Wilno 1855. Nakł. A.Assa. 16d, s. [8], VI, 88. opr. oryg. kart. (Okł. nieco
otarte, wewnątrz stan dobry. Podpis własn. Niewielka naklejka inwentarzowa na
przedniej okł. Pierwsze dokonanie W.Syrokomli na polu dramatopisarstwa) cena
wywoławcza: 180.-
1102. SYROKOMLA Władysław — Hrabia na Wątorach. Krotochwila wierszem, z XVI wieku. Wilno 1856. Czcionkami A.Marcinowskiego. 16d, s. [6], IV, [2], 108. opr. psk. z epoki (Okł. nieco otarta, podklejony niewielki ubytek karty przedtyt., miejscami zażółcenia papieru. Wyd.I. Piecz.: "Fabijan Szymko Dmiszewicz") cena wywoławcza: 200.-
1103. SZANIAWSKI Jerzy — Adwokat i róże. Żeglarz. Ptak. Warszawa 1930.
Dom Książki Pol. 8, s. 257, [3]. brosz. (Otarcia i zaplamienia okł., grzbiet
oklejony papierem, brak karty przedtyt. - egz. w nienajlepszym stanie.
Odręczna dedykacja autora dla Tadeusza Kwiatkowskiego. Egz. nr 46) cena
wywoławcza: 100.-
1104. SZANTROCH Tadeusz — Po czabańskim gościńcu. Kraków 1935. Tow. Miłośników Książki. 16d, s. 70. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Odręczna dedykacja poety. Okł. proj. J.Książka. Tom wierszy, głównie o tematyce beskidzkiej, T.Szantrocha (1888-1942), jednego z twórców grupy poetyckiej "Czartak") cena wywoławcza: 80.-
1105. SZAWLESKI Mieczysław — Wychodźtwo polskie w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Lwów-Warszawa-Kraków 1924. Ossolineum. 8, s. 472, tabl. 1, mapa 1. opr. bibliot. ppł. (Stan dobry. Piecz. bibliot. Odręczna dedykacja autora) cena wywoławcza: 120.-
1106. SZEPTYCKI Stanisław — Front litewsko-białoruski 10 marca 1919-30 lipca 1920. Z mapą i szkicami. Kraków 1925. Krak. Sp. Wyd. 8, s. [4], 124, map 10. opr. ppł. z epoki (Brak jednej mapy. Jeden z załączników oprawiony przed kartą tyt. Nieczęste) cena wywoławcza: 140.-
1107. SZEWCZYK Wilhelm — Hanys. Poemat. Katowice 1938. Nakł. Kuźnicy. 8, s. 46, tabl. 1. brosz. Bibl. "Kuźnicy", t.1 (Grońska —. Stan dobry. Dwa drzeworyty P.Stellera na tabl. i na okł.) cena wywoławcza: 64.-
1108. SZMURŁO Tadeusz — Opowieści wojenne. Warszawa 1939. Wojsk. Inst. Nauk.-Oświatowy. 16d, s. V, [1], 226
[oraz] BANACH K[azimierz], SZYMAŃSKI Z[dzisław] — Pietrka Chytrosia dalsze dzieje i z kolegami pogwarki. Warszawa 1933. Wojsk. Inst. Nauk.-Wyd. 16d, s. [4], 153. Bibljoteczka Żołnierza Pol., t.21
[oraz] SCHRÖDER Artur — Orlęta. (Z walk lwowskich). Wyd.II. Lwów 1919. H.Altenberg, E.Wende i Ska. 16d, s. 62. razem opr. bibliot. ppł. (Miejscami zaplamienia. Zapiski ołówkiem. Piecz. Pierwsza poz. (z zachowaną okł. brosz.) to nieczęste wspomnienia z wojny polsko-sowieckiej 1920 r.) cena wywoławcza: 100.-
1109. SZTOLCMAN Jan — Nad Nilem Niebieskim. Wyprawa myśliwska Józefa hr. Potockiego do Sudanu. Z Ilustr. J.Rapackiego. Wyd.II. Warszawa 1928. Gebethner i Wolff. 8, s. 151, [3]. opr. bibliot. ppł. (Otarcia okł., stan dobry. Tabl. w ramach paginacji) cena wywoławcza: 140.-
1110. SZUL Bogusław — Piosenki leguna tułacza. Warszawa-Kraków [po 1918]. Skład gł. Księg. J.Czerneckiego. 16d, s. [4], 186, [1]. opr. późn. ppł. z zach. okł. brosz. (Stan dobry. Naklejka inwentarzowa. Śpiewnik patriotyczny dedykowany J.Hallerowi zaw. 217 tekstów piosenek i nuty) cena wywoławcza: 100.-
1111. SZUMSKI L[eopold] — Wspomnienia o trzecim pułku ułanów byłego
wojska polskiego. Spisał ... oficer tegoż pułku. Kraków 1892. Nakł. Księg. Sp.
Wyd. Pol. 8, s. 167, tabl. 3 [litografie barwne]. opr. oryg. pł. z zach. okł.
brosz. (Maliszewski 1578; Gruca 29. Otarcia krawędzi okł., miejscami zażółcenia
papieru, poza tym stan dobry. Piecz. K.Zielińskiego, ekslibris J.Dolińskiego. Na
tablicach i okł. brosz. barwne mundury 3 pułku ułanów rys. J.Kossaka. Wyd.II
uzup.) cena wywoławcza: 180.-
1112.
SZYDŁOWSKI Tadeusz — Ruiny Polski. Opis szkód wyrządzonych przez wojnę w
dziedzinie zabytków sztuki na ziemiach Małopolski i Rusi Czerwonej. Z 227 ryc. i
mapką orjentacyjną. Lwów [przedm. 1919]. Druk. Narodowa. 4, s. VII, [1], 213,
[2]. opr. oryg. pł., obcięcie barwione. (Stan dobry. Bogato ilustrowana
monografia poświęcona zniszczeniom pałaców, dworów, kościołów i innych zabytków
kultury materialnej w Małopolsce i na Ukrainie) cena wywoławcza: 360.-
1113. SZYMANOWSKI Karol — Fryderyk Chopin. Warszawa 1925. Inst. Wyd. "Bibl. Pol.". 16d, s. [8], 37. opr. bibliot. ppł. (Stan dobry) cena wywoławcza: 80.-
1114. S.K.A. [krypt.?] — Dokumenty mówią. Konflikt polsko-sowiecki w dokumentach i wypowiedziach oficjalnych, luty 1943-luty 1944. Warszawa 1944. [Komenda Gł. AK]. 8, s. 31, [1]. brosz. wt. (Chojnacki I 188. Podklejenia w grzbiecie, podklejone uszkodzenia marginesów ostatniej karty. Druk konspiracyjny) cena wywoławcza: 80.-
1115.
ŚLECZKOWSKA Mieczysława — Ksiądz Mackiewicz, bojownik za wiarę i wolność.
Powiastka historyczna z powstania roku 1863. Mikołów-Warszawa 1912. Nakł.
K.Miarki. 16d, s. 48. brosz. (Okł. nieco pożółkła, stan dobry) cena
wywoławcza: 100.-
1116. ŚMIAŁOWSKI Eustachy — Pamiątka z Kopca Tadeusza Kościuszki.
Kraków 1893. Nakł. Tow. im. T.Kościuszki. 16d, s. 15. brosz. wt. z zach. okł.
brosz. (Okł. brosz. zaplamiona) cena wywoławcza: 50.-

1117.
TATARKIEWICZ Władysław — O szczęściu. Warszawa 1979. PWN. 16d, s. 578, tabl. 1.
opr. oryg. pł., obw. (Obw. nieco otarta, poza tym stan bardzo dobry. Na karcie
przedtyt. obca dedykacja. Dołączono fotografię autora, na odwrocie której
odręczna dedykacja autora) cena wywoławcza: 100.-

1118. TATRY. Kraków [ca 1900]. Wyd. Sal[onu] Mal[arzy] Polskich. 16
podł., leporello, k. [15]. brosz. (Grzbiet podklejony, krawędzie nieco
nadkruszone, wewnątrz stan bardzo dobry. Album z fotograficznymi widokami Tatr.
Zdjęcia form. 9,3x13,8 cm, naklejone na karty leporella (jedno na wewnętrzną
stronę przedniej okł.), otoczone ramką liniową, nad ramką tytuł franc., pod
zdjęciem opis po polsku. Album zaw. w kolejności: Polski Grzebień od Zmarzłego
Stawu, Mnich nad Morskiem Okiem, Morskie Oko, Muzeum Chałubińskiego, Pomnik
Jelinka, Sanatoryum Dra Dłuskiego, Mnich nad Morskiem Okiem, Dworzec Tatrzański,
Gęślarz tatrzański - Sabała z pomnika Chałubińskiego, Kościółek OO. Jezuitów pod
Gubałówką, Morskie Oko - widok ku Rysom, Pięć Stawów Polskich, Widok na Dolinę
Kuźnic z Bystrego, Wieczór na Góbałówce [!], Widok na Giewont, Koliba na
Krzyżnem. Razem 16 fotografii. Nieczęste) cena wywoławcza: 800.-


1119.
[TATRY]. Zbiór 40 heliograwiur przedst. widoki tatrzańskie, pienińskie i in. z
l. 1892-1896, oryg. teka pł. bogato zdob. (Plansze form. 26x33,8 cm wydane
nakładem Tow. Tatrzańskiego, odbijane w firmie Paulussena w Wiedniu. Ukazywały
się jako dodatki do "Pamiętnika Tow. Tatrzańskiego" (w sumie wyszło 78 plansz).
Zbiór zaw. kompletne osiem pierwszych serii (w nawiasach podano nr serii i
planszy): Tatry: Zakopane [z Giewontem] (I/1); Tatry: Brama Kraszewskiego (I/2);
Tatry: Czarny Staw pod Kościelcem (I/3); Tatry: Dolina Stawów Gąsienicowych
(I/4); Tatry: Polana Białej Wody (I/5); Tatry: Brama Kantaka (II/1); Tatry:
Morskie Oko (II/2); Tatry: Zawrat (II/3); Tatry: Dolina Małej Łąki (II/4);
Tatry: Dolina Strążysk [z Kominami] (II/5); Tatry: Wielki Staw (III/1); Tatry:
Siklawa (III/2); Tatry: Dolina za Bramką (III/3); Tatry: Dolina Kościeliska pod
Sową (III/4); Tatry: Dolina Białej Wody pod Młynarzem (III/5); Pieniny: Sokolica
(IV/1); Pieniny: Czerwona Skałka (IV/2); Pieniny: Zakręt Dunajca "Wielkie
Przechodki" (IV/3); Pieniny: Trzy Korony i Czerwony Klasztor (IV/4); Pieniny:
Ruiny zamku czorsztyńskiego (IV/5); Tatry: Wodospad Mickiewicza (V/1); Tatry:
Czarny Staw nad Morskiem Okiem (V/2); Tatry: Żelazne Wrota (V/3); Tatry: Zielony
Staw pod Świnnicą (V/4); Tatry: Hala Pańszczyca (V/5); Tatry: Widok z Krzyżnego
(VI/1); Tatry: Świnnica (VI/2); Tatry: Staw Smreczyński (VI/3); Tatry: Dolina za
Bramką przy wejściu (VI/4); Tatry: Wypływ spod Pisanej (VI/5); Wschodnie
Karpaty: Ogólny widok Żabiego (VII/1); Wschodnie Karpaty: Żabie-Ilcia (VII/2);
Wschodnie Karpaty: Góra Sokólska nad Czeremoszem (VII/3); Wschodnie Karpaty:
Widok na Jamnę (VII/4); Wschodnie Karpaty: Jaskinia Dobosza w Bubniszczu
(VII/5); Tatry: Polana Pańszczyca (VIII/1); Tatry: Gęsia Szyja (VIII/2); Tatry:
Dolina Strążysk [z szałasami] (VIII/3); Tatry: Organy w Dolinie Chochołowskiej
(VIII/4); Tatry: Iwanówka (VIII/5)
Niektóre plansze z naddarciami marginesów, niektóre nieco zakurzone, jedna plansza z podklejonym rozdarciem marginesu, jedna z ubytkami marginesu. Oryg. teka wydawnicza wykonana przez J.Gadowskiego w Krakowie. Dwa kartonowe skrzydełka teki dorabiane współcześnie, niewielkie zaplamienia teki) cena wywoławcza: 1.200.-
1120. TESLAR Józef Andrzej — Czwarty Pułk. Rok działań wojennych 4-go P.P. Legionów Polskich od dn. 10 maja 1915 r. do dn. 10 maja 1916 r. Oprac. ... Lwów 1916. Lwowska Delegacya NKN. 8, s. 39, [4], mapa 1, tabl. 32. brosz. (NKN 31. Stan dobry) cena wywoławcza: 100.-
1121. THIETMAR — Kronika Thietmara. Z tekstu łacińskiego przetłumaczył i wstępem poprzedził [...] M.Z.Jedlicki. Obok tłumaczenia tekst oryginału. Poznań 1953. Inst. Zachodni. 8, s. XCIV, 652, [1], tabl. 1. opr. ppł., okł. brosz. naklejona na oprawę. Bibl. tekstów hist., t.3 (Stan bardzo dobry. Ekslibris Karola Bunscha, autora m.in. "Dzikowego skarbu" i "Roku tysięcznego") cena wywoławcza: 100.-
1122. TOKARZ Wacław — Sprzysiężenie Wysockiego i noc listopadowa. Z 44 ilustr. i 3 planami. Warszawa 1925. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 8, s. 276, plan 1. opr. ppł. z epoki (Stan dobry. Podpis własn.) cena wywoławcza: 80.-
1123. TOMKOWICZ Stanisław — Szpital ś. Ducha. Z 14 tabl. litograficzemi, 8 cynkotypami oraz 2 chromotypami podług oryg. zdjęć p. Jana Sas Zubrzyckiego i rysunków p. Karola Polityńskiego. Kraków 1892. Nakł. autora, Druk. "Czasu". 4, s. 79, [1], tabl. 14. opr. wsp. psk. z zach. okł. brosz. Zabytki budownictwa m. Krakowa, [t.] 1 (Otarcia okł. brosz., niewielki ślad zawilgocenia, stan dobry) cena wywoławcza: 120.-
1124. TOWARZYSTWO Demokratyczne Polskie. Paryż [1836]. Druk. Bourgogne et Martinet. 8, s. 30
[oraz ] UWAGI centralizacyi przy dyskussyi nad manifestem Towarzystwa Demokratycznego Polskiego. Paryż [1936]. Druk. Bourgogne i Martinet. 8, s. 85. razem zbrosz. (Stan dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 100.-
1125. TROJANOWSKI Wincenty — Podania mityczne dziejów polskich w oświetleniu wiaroznawstwa porównawczego i obrzędów ludowych. Warszawa 1917. Nakł. autora. 8, s. [4], 65. opr. ppł. z epoki (Stan dobry. Piecz. Zaw. m.in.: Krakus i smok, Wanda i Rytygier, Zbrodnie Popiela i kara za nie, Piast i Rzepicha, Kujawy) cena wywoławcza: 140.-
1126. TRZECI Maja. Paryż, 17 V 1833. Druk. A.Pinard. 8, s. 16. brosz. wt. (Naddarcia i ubytki krawędzi. Tytuł nagłówkowy, dane wyd. po tekście) cena wywoławcza: 50.-
1127.
TWARDOWSKI Jan — Zeszyt w kratkę. Rozmowy z dziećmi i nie tylko dziećmi. Kraków
1977. Wyd. Znak. 8, s. 141, [3]. brosz. (Stan dobry. Wyd.II. Oprac. graf. i
ilustr. w tekście J.Skąpski. Na karcie przedtyt. obszerna odręczna
dedykacja autora) cena wywoławcza: 80.-
1128.
TYLOR Edward B. — Antropologja. Wstęp do badania człowieka i cywilizacji. (Z
rysunkami.) Przetłum. z ang. A.Bąkowska. Wyd.II. Warszawa 1902. Nakł. S.Dembego.
8, s. [4], XI, [1], XVI, 446, [2], tabl. 1. opr. psk. z epoki z zach. okł.
brosz. (Grzbiet nieco otarty, zaplamienie tylnej okł., wewnątrz stan dobry)
cena wywoławcza: 160.-
1129. TYMIENIECKI Kazimierz — Zagadnienie niewoli w Polsce u schyłku wieków średnich. Poznań 1933. Pozn. Tow. Przyjaciół Nauk. 8, s. [2], 41. brosz. Odb. z "Prac Kom. Hist. PTPN" (Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty) cena wywoławcza: 70.-
1130. UDZIELA Seweryn — Z podań i dziejów ziemi bieckiej. Z 4 ilustr. Kraków 1926. Nakł. Księg. Geograf. "Orbis". 16d, s. 26, [1], tabl. 1. brosz. Bibl. "Orlego Lotu", nr 8 [na okł. 7] (Uszkodzona panorama miasta na tablicy, poza tym stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 40.-
1131. UJEJSKI Kornel — Melodye biblijne. Lwów 1852. W komissie Księg.
K.Wilda. 16d, s. 143. opr. pł. zdob. z epoki (Stan dobry. Piecz. Wyd.I)
cena wywoławcza: 120.-
1132. ULANOWSKA Stefanija — Symbolika wiosenna. Kraków 1884. Nakł. autorki. Druk. "Czasu". 16d, s. 35. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. (Podklejenia okł. brosz., poza tym stan bardzo dobry. Przegląd wierzeń i zwyczajów ludowych w różnych częściach Polski, związanych z okresem wiosny i rodzącego się życia. Ciekawy przyczynek do kultury duchowej ludu polskiego) cena wywoławcza: 60.-
1133. URBAŃSKI Antoni — Z czarnego szlaku i tamtych rubieży. Zabytki polskie przepadłe na Podolu, Wołyniu, Ukrainie. 82 ilustr. w tekście. Warszawa 1927. Nakł. autora. 8, s. 135, [1]. opr. psk. z epoki z zach. okł. brosz. (Niewielkie otarcia grzbietu, poza tym stan bardzo dobry. Podpis własn. Informacje o 39 dworach i rezydencjach (m.in. Sławuta, Tulin, Hamernia, Łopatyn). Na ilustr. fot. dworów i dzieł sztuki w nich przechowywanych. Jedna z czterech części cyklu) cena wywoławcza: 180.-
1134. [VAUGHAN Benjamin] — Briefe über das Fürsten-Bündniss zur Theilung von Pohlen und Frankreich. Von einem stillen Beobachter [pseud.]. Aus dem Englischen übersetzt, mit Anmerkungen zur Erläuterung und Berichtigung. Cöllin 1794. Peter Hammers Erben. 8, s. XXXVI, [2], 578, [4]. opr. psk. z epoki (E.13, 345. Otarcia okł., miejscami zażółcenia papieru. Piecz. Oryg. angielski ukazał się pt. "Letters on the Subject of the Concert of Princes" w 1793) cena wywoławcza: 800.-
1135. WACH Edmund — Samodzielne sporządzanie przyrządów
fotograficznych. Wskazówki do sporządzania przyrządów i przyborów
fotograficznych najprostszemi środkami. Z 179 rys. Z niem. przeł. [...]
J.Ciahotny. Cieszyn 1925. Wyd. B.Kotuli. 8, s. 243, [1]. opr. wsp. ppł. z zach.
okł. brosz. (Stan bardzo dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 160.-
1136. WAJDA Kazimierz, VOGELFÄNGER Henryk — Szczepko i Tońko. Djalogi radjowe z "Wesołej Lwowskiej Fali". Z przedm. J.S.Petry'ego. Lwów 1934. Nakł. Druk. Urzędniczej. 16d, s. [4], 134, [1], tabl. 1. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Zaplamienia okł. brosz. Obca dedykacja. Na okł. brosz. kompozycja z wykorzystaniem fotomontażu autorstwa A.Rafałowskiej
Szczepko i Tońko - właśc. Kazimierz Jan Wajda (1905-1955) i Henryk Vogelfänger-Barker (1902-1990) - niezapomniany duet lwowskich gawędziarzy radiowych i aktorów filmowych) cena wywoławcza: 100.-
1137. WAKAR Włodzimierz — Rozwój terytorialny narodowości polskiej. Oprac. w Biurze Pracy Społecznej. Cz.2: Statystyka narodowościowa Królestwa Polskiego. Warszawa 1917. Kasa im. Mianowskiego. 8, s. 288, map rozkł. 8. opr. bibliot. ppł. (Stan dobry. Skasowane piecz. bibliot.) cena wywoławcza: 200.-
1138.
WASYLEWSKI Stanisław — Klasztor i kobieta. Studjum z dziejów kultury polskiej w
średniowieczu. 10 drzeworytów, 8 inicjałów W.Skoczylasa. Lwów-Poznań
1923. Nakł. Wyd. Pol. 4, s. [16], 138, [3], tabl. 8. opr. wsp. ppł. z zach. okł.
brosz. (Grońska 501; SPKL 342. Wyraźne otarcia okł. brosz., pierwszych 10 kart i
dwie pierwsze tablice z niewielkimi otworami. Brak tylnej okł. brosz., gdzie
znajdował się ostatni, niewielki drzeworyt W.Skoczylasa. Na tablicach 8
oryginalnych, całostronicowych drzeworytów Władysława Skoczylasa, jeden
drzeworyt na okł. brosz. Pierwsza książka ilustrowana grafikami W.Skoczylasa)
cena wywoławcza: 200.-
1139. WĄSOWICZ Michał — Kontrakty lwowskie w latach 1676-1686 [...]. W dodatku: S.Siegel — Kontrakty lwowskie w latach 1717-1724. Lwów 1935. Kasa im. Mianowskiego. 8, s. IX, [1], 204, tabl. 72. opr. późn. bibliot. ppł. Badania z dziejów społ. i gosp., nr 19 (Niewielkie zaplamienia karty przedtyt., stan dobry. Skasowane piecz. bibliot.) cena wywoławcza: 120.-
1140. WEHR und Waffen eins und jetzt. Homburg (Saar) [1933]. Hewimsa AG. 4, s. [24]. brosz. (Okł. nieco otarte. Album z kompletem stu barwnych naklejek wydany przez koncern tytoniowy. Na ilustracjach przykłady dawnego i współczesnego oręża (broń biała i palna, okręty, armaty, czołgi, sterowce)) cena wywoławcza: 300.-
1141.
WEISS F.G.Ad. — Wie Breslau wurde. Zweite Aufl. Breslau [przedm. 1907]. L.Freund.
8, s. XIV, 286, VI, tabl. 4. opr. oryg. pł. zdob. (Okł. nieco otarta, stan
dobry. Zapiski własn., ekslibris. Ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 300.-
1142. WEYMANN Stefan — Cła i drogi handlowe w Polsce piastowskiej. Z mapą. Poznań 1938. Nakł. Pozn. Tow. Przyj. Nauk. 8, s. [2], 144, mapa 1. brosz. Prace Kom. Hist., t.13, z.1 (Otarcia okł., wewnątrz stan dobry) cena wywoławcza: 64.-

1143. WEYSSENHOFF Józef — Soból i panna. Cykl myśliwski ozdobiony 85
barwnymi i czarnymi rys. Henryka Weyssenhoffa. Warszawa 1913. Nakł. Gebethnera i
Wolffa. 4, s. [4], 228, [3], tabl. 15. opr. oryg. pł. z zach. okł. brosz.
(Otarcia narożników okł., stan dobry. Szyldzik na grzbiecie. Ekslibris autorstwa
R.Mękickiego dla J.Grocholskich, podpis Anny Grocholskiej) cena wywoławcza:
320.-
1144. WĘDZIAGOLSKI Karol — Pamiętniki. Wojna i rewolucja, Bolszewicki przewrót, Kontrrewolucja, Warszawski epilog. Londyn 1972. Pol. Fund. Kult. 16d, s. 442, [5]. brosz. (Okł. lekko zabrudzone, blok nadpęknięty, poza tym stan dobry) cena wywoławcza: 50.-
1145. WICHERKIEWICZ Wł. — Geografja popularna czyli Ziemia w
malowniczych obrazach. Opisy najciekawszych krajów, ludów i miejscowości. Według
najnowszych źródeł i najcelniejszych autorów oprac. ... Cz.1-2. 1889. Księg.
H.Olawskiego. 16d, s. IV, 893, [3], VI; [2], 620, IV, 148, XVIII, tabl. 16, map
9. opr. psk. z epoki (Okł. nieco otarte, wyklejki pożółkłe, pęknięte w
grzbiecie, papier pożółkły. Na tabl. typy ludowe mieszkańców różnych regionów
Ziemi) cena wywoławcza: 600.-
1146. WIENIAWA-DŁUGOSZOWSKI Bolesław — Wzruszenia krakowskie. Odczyt [...]. Kraków 1933. Druk. Narod. 4, s. 15, [1], tabl. 5. brosz. (Otarcia i zaplamienia okł., wewnątrz stan dobry. Tekst odczytu oraz fotograficzna relacja z krakowskich obchodów święta kawalerii. Tytuł okł.: "Kraków, 6 października 1933. Święto Kawalerji Polskiej") cena wywoławcza: 80.-
1147. WIERNA służba. Wspomnienia uczestniczek walk o niepodległość 1910-1915. Pod red. A.Piłsudskiej, M.Rychterówny, W.Pełczyńskiej, M.Dąbrowskiej. Warszawa 1927. Gł. Księg. Wojsk. 8, s. XI, [1], 319, [1]. opr. ppł. z epoki (Maliszewski 58. Stan dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 80.-
1148.
WIERZYŃSKI Kazimierz — Wielka Niedźwiedzica. Warszawa 1923. Tow. Wyd. "Ignis".
16d, s. 78, [2]. brosz. (SPKL 147. Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Okł.
proj. T.Gronowskiego) cena wywoławcza: 60.-
1149.
WIERZYŃSKI Kazimierz — Wróble na dachu. Warszawa 1921. Ignis. 16d, s. 86, [2].
brosz. (SPKL 301. Okł. nieco pożółkła, wewnątrz stan dobry. Piecz. Okł. rys.
B.Pniewskiego. Wyd.I. Tom poezji) cena wywoławcza: 100.-
1150. WIEŚ i miasteczko. Warszawa 1916. Wyd. Tow. Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Nakł. Gebethnera i Wolffa. 4, s. [4], 215, [4]. opr. ppł. z epoki. Materyały do architektury pol., t.1 (Otarcia okł., stan dobry. Bardzo bogaty materiał ilustracyjny; ponad 500 fot. w tekście) cena wywoławcza: 240.-
1151.
WIKTOR Józef — Naucz się sam tańczyć walca angielskiego, tango, foxtrotta,
slowfoxtrotta, walca wiedeńskiego. Poznań [1946]. Papierodruk. 8, s. 32. brosz.
(Stan dobry. Podpis własn. Tytuł na okładce, autor uwidoczniony przed tekstem.
Walc wiedeński: "L. n. dostawić do p. n. i zakończyć półobrót w prawo. Prawą
stopę pozostawić w miejscu, lecz obracać ją w prawo aż do zakończenia obrotu.
Ciężar ciała w dalszym ciągu na l. n.". Proste!) cena wywoławcza: 48.-


1152.
WILKOSZEWSKI B[ronisław] — Vidy g. Lodzi. Widoki m. Łodzi. Ansichten d. St. Lodz.
[Łódź] [cenz. 1896]. Wyd. Fot. B.Wilkoszewskiego. leporello, 16d podł., k. [40].
opr. oryg. pł. (Otarcia i zaplamienia okł., miejscami zażółcenia kart. Na każdej
karcie reprodukcja zdjęcia Łodzi opisana po ros., pol. i niem., pod każdym
zdjęciem nadruk "Fot. B.Wilkoszewski, Łódź". Zdjęcia form. ca 7,9x10,9 na ark.
14x17,4 cm. Słynny album wybitnego łódzkiego fotografa, zwanego "Canalettem
Łodzi". Zaw. ujęcia dokumentujące Łódź u szczytu swojego rozkwitu pod koniec XIX
w.: Ogólny widok m. Łodzi, Kościół Katolicki na Starem Mieście, Kościół
Katolicki Ś-go Krzyża, Cerkiew prawosławna i park miejski, Kościół Ewangielicki
Ś-go Jana, Kościół Ewangelicki Ś-tej Trójcy, Synagoga i willa p. Hertza,
Gimnazyum męskie, Przytułek dla Starców, Szpital Żydowski, Towarzystwo Kredytowe
Miejskie, Dom koncertowy, Mauzoleum Scheiblera, Fabryka Tow. Akcyj. K.Scheiblera,
Fabryka Tow. Ak. Poznańskiego, Fab. wyrobów bawełnianych H.Grohmana, Fab.
wyrobów wełnianych K.Kretschmera, Fabryka tkackich maszyn E.Kerna, Fab.
Welocypedów B-ci Lange, Nowy Rynek, Ulica Piotrkowska, Ulica Zielona, Ulica
Promenada, Widok na Kościół Ś-go Krzyża, Wille w passażu Mayera, Widok na nowy
Rynek, Wodny Rynek, Pałac p. A.Scheibler, Pałac p. I.Heinzla, Pałac p.
I.Kunitzera, Willa p. Grohmann, Cukiernia A.Roszkowskiego i passaż Meyera,
"Grand Hotel" i Restauracya, Hotel Manteufel i Restauracya, Park Hellenów, Park
i Pałac w Juljanowie, Skład Win M.Sprzączkowskiego, Skład fortepianów Gebethnera
i Wolffa, Skład obrazów i fabr. ram K.W.Hartmanna, Skład Win i Restauracya
A.Stępkowskiego. Na tylnej wyklejce dodatkowe zdjęcie ukazujące zakład
B.Wilkoszewskiego w pasażu Mayera. Nieczęste)
cena wywoławcza: 980.-
1153. WINKLER W. — Sudetenflora. Eine Auswahl charakterischer
Gebirgspflanzen. Nach natürlichen Familien unter Berücksichtigung des Linnéschen
Systems bearb. von ... Mit 103 Abb. auf 52 Farbentaf. Dresden 1900. C.Heinrich.
16d, s. [4], 190, tabl. 51. opr. oryg. pł. zdob. (Otarcia okł., bardzo niewielki
ślad zawilgocenia. Opis i barwne tablice z florą sudecką. Nazwy roślin po łac. i
niem.) cena wywoławcza: 240.-
1154.
[WIŚNIAK Kazimierz]. AFANASJEW Jerzy — Biurowiec. Ilustr. K.Wiśniak. Warszawa
1982. Czytelnik. 16d, s. 127, [1]. brosz. Bibl. satyry (Stan dobry. Na karcie
przedtyt. odręczna dedykacja K.Wiśniaka (dat. w XII 1982 - "koniec stanu
wojennego") ozdobiona odręcznym rysunkiem tuszem)
K.Wiśniak (ur. 1931) - scenograf, kostiumolog, malarz, ilustrator i grafik, współzałożyciel i współpracownik "Piwnicy pod Baranami") cena wywoławcza: 80.-
1155.
[WIŚNIAK Kazimierz]. AFANASJEW J[erzy] — Księżycowy pierścień. Ilustr. K.Wiśniak.
[Gdańsk] 1959. Wyd. Morskie. 16d, s. 76, [3]. brosz., obw. (Otarcia obw.
Wewnątrz wklejony odręczny rysunek K.Wiśniaka oraz kilka wycinków z prasy z jego
ilustracjami. Dodano kilka podobnych wycinków luzem oraz pięć niewielkich
odręcznych rysunków tuszem i długopisem cena wywoławcza: 100.-
1156.
[WIŚNIAK Kazimierz]. AFANASJEW Jerzy — Poczta Afanasjewa. Wyboru dokonał i
wstępem opatrzył E.Lipiński. Oprac. graf. K.Wiśniak. Gdańsk 1979. Wyd. Morskie.
16d, s. 162, [1]. brosz., obw. (Stan dobry. Na karcie przedtyt. odręczna
dedykacja K.Wiśniaka ozdobiona całostronicowym odręcznym rysunkiem
zatytułowanym "Taniec motyli") cena wywoławcza: 80.-
1157. WODZICKI Kazimierz — Zapiski ornitologiczne. T.7: Kruk. Lwów 1927. Nakł. Księg. Gubrynowicza i Syna. 16d, s. 112. brosz. Odb. z "Przegl. Pol." (Ubytki grzbietu, wewnątrz stan dobry) cena wywoławcza: 80.-
1158.
WOJNA rosyjsko-japońska. Księga obrazkowa. Z.1. 4 mapy, 2 plany, 30 ilustracyj.
Kraków [1904?]. Wyd. "Illustr. Pol.". 8, s. 32. brosz. (Otarcia okł., papier
pożółkły) cena wywoławcza: 40.-

1159. WOLSKI K.S. — Polski herbarzyk. Zbiór orłów i herbów z mapą
Rzeczypospolitej Polski przed rozbiorami. Kraków [191-?]. Salon Malarzy Pol.
16d, k. 1, tabl. 10. opr. oryg. ppł. (Okł. nieco zakurzona, wewnątrz stan dobry.
Piecz. Zaw. 10 barwnych kart poczt. naklejonych wydawniczo na kartonowych
podkładach: Orły na Wawelu, Herby królów polskich, Polska - Jeszcze Polska nie
zginęła, Litwa - Litwo! Ojczyzno moja [...], Księstwa Rzeczypospolitej Polskiej,
Rzeczpospolita Polska przed rozbiorami, Herby hetmanów w.koronnych, Herby
rycerstwa polskiego, Herby miast Królestwa Polskiego, Herby miast galicyjskich)
cena wywoławcza: 240.-
1160. WÓJCIK Adam — Gładysze - pionierzy osadnictwa na Pogórzu. Gorlice 1948. Kom. Regionalny. 8, s. 104. brosz. (Niewielkie zaplamienie okł., poza tym stan bardzo dobry. Podpis autora) cena wywoławcza: 50.-
1161. WYRWA Tadeusz — W cieniu legendy majora Hubala. Londyn 1974. Oficyna Poetów i Malarzy. 8, s. 125, [1]. brosz. (Stan dobry) cena wywoławcza: 50.-
1162. WYSPIAŃSKI Stanisław — Akropolis. Dramat w 4 aktach. Kraków
1904. Nakł. autora. 8, s. 160, [25], tabl. 5. brosz. (Niewielkie ubytki
grzbietu, przednia okł. nieco nadkruszona, tylna zabrązowiona, wewnątrz stan
dobry. Na okł. barwna reprodukcja rysunku S.Wyspiańskiego. Wyd.I) cena
wywoławcza: 80.-
1163. WYSPIAŃSKI Stanisław — Legenda. Paryż 1892-Kraków 1897. Nakł. autora. 16d, s. 90. opr. oryg. pł. (Okł. nieco otarta, stan dobry. Skasowane piecz. bibliot. Wyd.I. Rys. i układ typograf. autora) cena wywoławcza: 200.-
1164. [WYSPIAŃSKI Stanisław]. Adama Mickiewicza Dziady. Sceny dramatyczne tak jak były grane w Teatrze Krakowskim dnia 31 paźdz. 1901. Kraków 1901. Wyd. S.Wyspiański. Druk UJ. 8, s. 180. opr. oryg. pł. (Opr. zaplamiona, wewnątrz stan bardzo dobry) cena wywoławcza: 140.-
1165. WYWIÓRSKI Michał — Zagrożona dzielnica. (Cykl wielkopolski). Warszawa [nie przed 1913]. Wyd. "Świat". 4, s. 4, tabl. 4. oryg. teczka kart. (Otarcia i naddarcia teki, brak jednej karty ochronnej z tytułem obrazu. Zaw. wstęp A.Chołoniewskiego i barwne reprod. czterech obrazów M.Wywiórskiego (Rogalin - pałac hr. Edwarda Raczyńskiego, Katedra w Gnieźnie, Zamek w Kórniku, Gopło). Na tylnej okł. nadruk "Premjum bezpłatne dla prenumeratorów 'Świata'") cena wywoławcza: 120.-

1166.
W[YŻSZA] S[zkoła] W[ojenna] 1924-1926 r. Pamiętnik chwil razem spędzonych.
[Warszawa 1926?]. 4, s. [2], 80. opr. wsp. ppł. (Stan dobry. Wydano 85 egz., ten
nr 41. Zaw. artykuły wspomnieniowe, wiersze satyryczne, spis kadry naukowej,
wykaz elewów, na s. 49-80 wklejone fotografie, z których część to reprodukcje
karykatur, pozostałe dokumentują życie codzienne szkoły, wyjazy (Częstochowa,
Bóbrka, Ogrodzieniec, Kraków, Zakopane). Rzadkie) cena wywoławcza:
600.-

1167.
ZAKŁADY Hohenlohego S.A. w Wełnowcu kopalnia "Wujek", Katowice-Brynów. Na
pamiątkę otwarcia poziomu 613 m w marcu 1934. [Katowice?] 1934. Nakł. Zakł.
Hohenlohego S.A., Druk. W.L.Anczyca, Kraków. 16 podł., s. 78, [1]. opr. oryg.
ppł. (Stan bardzo dobry. Wydawnictwo okolicznościowe zaw. m.in. 17
całostronicowych fotografii M.Steckla. Nieczęste)
cena wywoławcza: 240.-
1168. ZAKRZEWSKI Stanisław — Źródła podań tyniecko-wiślickich. Lwów 1914. Druk. Jakubowskiego i Sp. 8, s. 139, [2]. brosz. Odb. z "Kwart. Hist." (Okł. pożółkła, blok nadpęknięty) cena wywoławcza: 120.-
1169.
ZASADY najnowszej i ulubionej gry "rummy" ułożone według oryginalnej reguły
angielskiej przez Krakowską Fabrykę Kart do Gry [...]. Kraków [192-?]. 16, s.
[4]. brosz. (Załamania i otarcia okł. Druk krakowskiej wytwórni kart do gry
produkującej na licencji Piatnika) cena wywoławcza: 40.-
1170. ZDZIARSKA-ZALESKA Marja — W okopach. Pamiętnik kobiety lekarza bataljonu. Warszawa 1934. Nakł. Koła Wyd. Oficerów Korpusu Sanitarnego. 8, s. [2], 199, [4], tabl. 10. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Okł. brosz. nieco zakurzona, stan dobry. Piecz. Dot. służby w Legionach i wojny z Rosją. Indeks nazwisk) cena wywoławcza: 80.-
1171. ZJEDNOCZENIE Związków Spółdzielni Rolniczych Rzeczypospolitej Polskiej na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Maj-wrzesień r. 1929. Warszawa 1929. Druk. Zakł. Wydawniczych. 4, s. 68. brosz. (Okł. nieco otarta i zakurzona. Podkreślenia tekstu. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 120.-
1172. ZŁOTNICKI. Historya o kupcu, który wyuczywszy się języka ptaków i dowiedziawszy się od nich, że syn ubogich rodziców ma zostać jego zięciem, usiłował zgładzić go ze świata, lecz miasto jemu, samemu sobie grób zgotował. Chełmno [ca 1910]. Druk i nakł. W.Fiałka. 16d, s. 32. opr. wsp. pł. (Zaplamienia karty tyt., papier zabrązowiony, podklejenia marginesów kilku kart. Rzadki druk jarmarczny) cena wywoławcza: 80.-
1173. ZUBRZYCKI Jan Sas — Zabytki miasta Lwowa. (Z 77 rys.). W rocznicę dziesięciolecia Polski. Lwów 1928. Nakł. autora. 8, s. 147. brosz. Odb. z "Czasop. Techn." (Okł. nieco zaplamione, podklejone naddarcie grzbietu, wewnątrz stan dobry. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 100.-
1174. [ŻARNECKI Stanisław] — Wielki sennik powszechny, największy z istniejących wraz z wstępem i informacjami o wpływie planet, znaków niebieskich, o dniach feralnych i t.p. Wykład snów według badań naukowych i źródeł najlepszych. Z ilustr. Oprac. T.Zasmecki [błędnie!]. Warszawa [przed 1939]. Wyd. Księg. Popularnej. 8, s. 291, [13]. opr. późn. plast. (Brak karty przedtyt., ostatnia karta podklejona w grzbiecie, papier pożółkły. Nieczęste) cena wywoławcza: 120.-
1175. ŻYGULSKI Zdzisław — Ze studiów nad dawną sztuką siodlarską. Kraków 1959. Muz. Narod. 8, s. 41-107, [3]. brosz. Nadb. z "Rozpraw i Sprawozdań Muz. Narod." (Stan dobry. Piecz. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 48.-
Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz.
1-133)
Nowa literatura, nowa sztuka (poz.
134-176)
Rysunki Janiny Pawluk-Nowakowej (poz. 451-463)
Księgoznawstwo (poz.
1176-1197)
Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".