Antykwariat "Rara Avis" w Krakowie

raraavis@raraavis.krakow.pl

ARCHIWUM

Katalog aukcyjny nr 90

Aukcja odbyła się 15 maja 2010

 

Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).

 

KSIĘGOZNAWSTWO

 

1176. BARANOWSKI Henryk, CZARCIŃSKI Ireneusz — Bibliografia bitwy pod Grunwaldem i jej tradycji. Pod red. M.Biskupa. Toruń 1990. Inst. Hist. PAN. 8, s. 152. brosz. (Stan bardzo dobry. Maszynopis powiel. Obejmuje blisko 1.200 druków zwartych i artykułów, indeks. Wydano 300 egz.) cena wywoławcza: 100.-

1177. BIBLIOFIL. Łódź. Red. J.Wdzięczak. 4. brosz.

[Nr 1]: Jesień 1987. s. 16 + wkładki graficzne

[Nr 2]: Zima 1987/1988. s. 16 + wkładki graficzne (Okł. otarte, nieco zakurzone. Komplet wydawniczy. Nakł. 999 egz., ten nr 769. Zaw. m.in. A.Kłossowski - Franciszek Prochaska i jego pięknodruki, K.Świerzowski - Nieznane numery Silva rerum, M.Hilchen - Aukcyjne reminiscencje, T.Zakrzewski - O twórcy i estetyce najstarszych druków toruńskich, A.Gawroński - Zaginiony tomik wierszy Czesława Miłosza istnieje!, J.Kotłowski - Ekslibrisy Walentego Romanowicza) cena wywoławcza: 120.-

1178. CZYŻYCKI Walenty — Introligatorstwo. Wskazówki techniczne z licznymi rysunkami i tablicami w tekście. Warszawa 1948. Nasza Księg. 8, s. 184. brosz. Z praktyki szkolnej, [nr] 56 (Stan bardzo dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 60.-

1179. DÜRR Jan — Zapomniane autografy Wyspiańskiego w Muzeum Narodowem w Krakowie. Kraków 1926. Tow. Miłośników Książki. 16d, s. 35, [4], tabl. 4. brosz. (Stan dobry. Wydano 300 egz., ten nr 199) cena wywoławcza: 50.-

1180. GARRIGOU Marcel — Georges Cretté. Études par H.Vinckenbosch [...]. Toulouse 1984. Arts et Formes. folio, s. [6], 265, [6], tabl. 204. Les maîtres de la reliure. opr. wsp. psk. (Stan bardzo dobry. Oprawa wyk. przez Librarium. Bibliofilsko wydana monografia znakomitego artysty introligatora francuskiego. Wydano 450 egz. niesprzedażnych, ten nr 415. Na tablicach przykłady opraw; w tekście blisko 70 ilustr. (również gł. oprawy)

G.Cretté (1893-1969) - jeden z największych introligatorów XX wieku) cena wywoławcza: 1.200.-

1181. JAKUBOWSKI Stanisław — Odnawianie zniszczonych druków. Kraków-Warszawa 1947. F.Pieczątkowski. 8, s. 56. opr. pł. (Stan bardzo dobry. Ekslibris i piecz.) cena wywoławcza: 50.-

1182. [KATALOG]. Poolse boekbindkunst 1400-1800 uit de Jagiellonski Bibliotheek, Krakow. Samenstelling E.Zwinogrodzka, P.Hordinski, J.Storm van Leeuwen. Den Haag 1990. Koninklijke Bibliotheek. 4, s. 116. brosz. (Stan bardzo dobry. Ilustrowany katalog wystawy zabytkowych opraw ze zbiorów Bibl. Jag.) cena wywoławcza: 100.-

1183. [KATALOG]. Żyd[owska] Bibljoteka Ludowa w Borysławiu. Katalog książek polskich, niemieckich, francuskich, angielskich, żydowskich i hebrajskich. Borysław 1924. 8, s. 81, [3]. brosz. (Wyraźne otarcia okł., załamania narożnków kart. Zapiski ołówkiem) cena wywoławcza: 40.-

1184. [MAŁKOWSKI B.]. Zbiór zrealizowanych projektów okładek książkowych i innych druków wykonanych przez Bronisława Małkowskiego przed i po I wojnie światowej (Zbiór zaw. wydrukowane (lecz nigdy nie naklejone na bloki książek) okładki:

1. W.Łoziński "Prawem i lewem", t.2 (1913)

2. K.Buzek, J.Kubisz "Elementarz"

3. K.Makuszyński "Narodziny serca" (1930)

4. K.Simm "Na ścieżkach żywej przyrody" (1924)

5. "Jaką młoda dziewczyna być powinna"

6. B.Porawska "Reginka i prawdziwe bogactwo" (1911)

7. "Kalendarz robotniczy na rok 1912"

8. J.Podgórski "Z pod znaku św. Huberta"

Zbiór zaw. także druki projektowane przez B.Małkowskiego:

9. nuty "Marszów legionowych" S.Łukasiewicza

10. naklejkę okienną "TSL, 3 Maj"

11. naklejkę okienną bez tekstu, z Orłem

W skład zespołu wchodzi również pięć barwnych odręcznych projektów ilustracji książkowych. Ostatnim elementem zestawu są nieukończone (tekst urywa się wpół zdania) wspomnienia "Oprawcom. Z notatek internowanego": rękopis na 9 s. form. 34x21,3 cm. Tekst dotyczy wydarzeń w Krakowie w pierwszych miesiącach I wojny światowej. Wszystkie obiekty w stanie dobrym i bardzo dobrym

B.Małkowski (1883-po 1936) - malarz, grafik, nauczyciel rysunków, w l. 1920-1936 mieszkał i pracował w Cieszynie, gdzie m.in. zorganizował m.in. wystawę śląskiej sztuki ludowej i muzeum szkolne; od 1913 zajmował się ilustratorstwem, jego prace reprodukowała "Tęcza", "Zaranie Śląskie", "Wianki") cena wywoławcza: 1.200.-

1185. NOWA Książka. Warszawa. Red. S.Lam. Nakł. Księg. Trzaski, Everta i Michalskiego. 8. opr. oryg. pł. zdob.

R.1-5: 1934-1938 (Zaplamienia okł. r.1, nadpęknięcie grzbietu r.4-5, brak karty tyt. r.3, otarcia narożników oprawy, wewnątrz stan dobry. Wytarta piecz. w r.2 i 5 (z księgozbioru J.Kowenickich). Niemal komplet miesięcznika poświęconego krytyce literackiej i naukowej oraz bibliografii. Do kompletu brak sześciu zeszytów z r. 1939. Poszczególne roczniki obj. ca 500-650 s.) cena wywoławcza: 400.-

1186. OSIĘGŁOWSKI Janisław — Konserwacja książki w Polsce przedrozbiorowej. Poznań 1985. Uniw. im. A.Mickiewicza. 8, s. 192, [1]. brosz. Prace Bibl. Uniw., nr 11 (Stan bardzo dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 48.-

POLSKA Gazeta Introligatorska. Organ Centr. Związku Cechów Introligatorskich [...]. Poznań. Red. S.Haremza. Wyd. I.Kozłowski. 4. brosz. (Czas.BJ 6, 217. Stan bardzo dobry. Zeszyty jedynego polskiego fachowego periodyku introligatorskiego, wychodzącego w l. 1928-1934)

1187. R.4, nr 7: 20 VII 1931. s. [94]-104 cena wywoławcza: 60.-

1188. R.4, nr 8: 20 VIII 1931. s. [105]-116 cena wywoławcza: 60.-

1189. R.4, nr 9: 20 IX 1931. s. [117]-132 cena wywoławcza: 60.-

1190. R.4, nr 11: 20 XI 1931. s. [149]-164 cena wywoławcza: 60.-

1191. [RIDDER G. de] — Catalogue et description bibliographique d'une collection de livres et gravures sur les costumes militaires. Autriche-Hongrie. Paris 1928. Libraire H.Leclerc, L.Giraud-Badin. 4, s. XVI, 338, [3], tabl. 57. brosz. (Okł. nieco zakurzona, poza tym stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Obszerny, szczegółowy katalog publikacji dotyczących umundurowania wojsk austrowęgierskich. Indeks, ilustracje. Polonika) cena wywoławcza: 400.-

1192. RODKIEWICZÓWNA Janina — Cech Introligatorów w Wilnie. Zarys historyczny. Wilno 1929. Wyd. Magistratu m. Wilna. 8, s. [4], 55, [1]. brosz. Bibl. wileńska, nr 1 (Karta tyt. pożółkła, stan dobry) cena wywoławcza: 80.-

1193. ROZPRAWY i sprawozdania Muzeum Narodowego w Krakowie. T.12. Kraków 1980. Muz. Narod. 8, s. 229, [3], ilustr. 133. brosz. (Stan dobry. Piecz. Zaw. m.in. obszerne artykuły: M.Krynicka "Oprawy książkowe z herbami ostatnich Jagiellonów w zbiorach Muz. Narod. w Krakowie" i A.Homecki "Historia 'Archiwum Domowego' Czartoryskich 1879-1953") cena wywoławcza: 50.-

1194. SCHUNKE Ilse — Einführung in die Einbandbestimmung. Dresden 1977. Verlag der Kunst. 8, s. 127, [5], tabl. 9, tabl. luzem 2. opr. oryg. pł., obw. (Stan bardzo dobry. Zarys dziejów introligatorstwa) cena wywoławcza: 80.-

1195. SEARLE W.J. — Bookbinding for Senior Schools. With a foreword by H.J.Larcombe. London 1931. I.Pitman & Sons. 8, s. 136. opr. oryg. pł. (Stan dobry. Piecz. Podręcznik podstaw introligatorstwa. Liczne ilustr. w tekście) cena wywoławcza: 60.-

1196. SZCZĘSNY Ryszard — Materiałoznawstwo introligatorskie. Warszawa 1983. Wyd. Nauk.-Techn. 8, s. 168, [1]. brosz., obw. (Stan bardzo dobry. Piecz.) cena wywoławcza: 60.-

1197. WOJCIECHOWSKA Marja — Z dziejów książki w Poznaniu w XVI wieku. Poznań 1927. Fiszer i Majewski. 8, s. XLIII, [1], 358, [1], tabl. 18. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz. (Niewielkie zaplamienia, stan dobry. Zaw. m.in. bibliografię druków poznańskich XVI w. (258 poz.)) cena wywoławcza: 250.-

 

Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz. 1-133)

Nowa literatura, nowa sztuka (poz. 134-176)

Ekslibrisy (poz. 177-194)

Fotografie (poz. 195-352)

Plakaty (poz. 353-417)

Druki ulotne (poz. 418-450)

  Rysunki Janiny Pawluk-Nowakowej (poz. 451-463)

Varia (poz. 464-503)

Kartografia (poz. 504-529)

Czasopisma (poz. 530-606)

Wydawnictwa XVIII-XX w. (poz. 607-1175)

 

Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".