Antykwariat "Rara Avis" w Krakowie

raraavis@raraavis.krakow.pl

ARCHIWUM

Katalog aukcyjny nr 97

Aukcja odbyła się 8 października 2011

 

Ceny wywoławcze w złotych polskich (PLN).

 

NOWA LITERATURA, NOWA SZTUKA

 

162.BRONIEWSKI Władysław — Dymy nad miastem. Warszawa 1927. Księg. "Książka". 16d, s. 63, [1]. brosz. (Przednia okł. po fachowej konserwacji (ślady załamań i naddarcia), tylna okł. obca. Brak jednej karty (s. 13-14) z wierszem "Do towarzyszy broni" (dotyczącym przewrotu majowego) - karta usunięta przez cenzurę (inf. za F.Lichodziejewska "Twórczość Władysława Broniewskiego", War. 1973, s. 110). Tytuł wiersza pozostawiono w spisie treści. Okładka Mieczysława Szczuki z wykorzystaniem fotomontażu - czołowy przykład (obok okładki "Ziemi na lewo") kompozycji "poezoplastycznej". Rzadkie). cena wywoławcza: 3.200.-

a97-0163.jpg (83296 bytes)163.BRONIEWSKI Władysław, STANDÉ Stanisław Ryszard, WANDURSKI Witold — Trzy salwy. Biuletyn poetycki. Warszawa 1925. Druk. L.Nowaka. 8, s. 47, [1]. brosz. (SPKL 397. Przednia okł. nieco zaplamiona, papier nieco pożółkły. Egz. ze zbiorów K.A.Jaworskiego (piecz.). Okł. projektu Mieczysława Szczuki. "Zbiorek był wystąpieniem pionierskim, ogłaszającym powstanie grupy poetów rewolucyjnych [...]; stanowił zarazem jedną z pierwszych manifestacji nurtu tzw. poezji proletariackiej w pol. lit. międzywojennej" (LPPE)). cena wywoławcza: 980.-

a97-0164.jpg (17060 bytes)164.BRZĘKOWSKI Jan — Hans Arp. Łódź 1936. Collection "a.r.". 8, s. 14. brosz. (Niewielkie otarcia okł., grzbiet podklejony niewielkim kawałkiem taśmy. Tekst franc. Broszura drukowana w Drukarni Polskiej L.Mazurkiewicza i S-ki. Układ typograficzny Władysława Strzemińskiego (Strzemiński 100 IV.A.41). W tekście reprodukcje obrazów, reliefów i rzeźb Arpa. Pierwsza (i zarazem ostatnia) część planowanego cyklu krótkich monografii poświęconych twórczości współczesnych artystów awangardowych. Publikacja uważana przez niektórych za ostatni, nienumerowany, dziesiąty, tom Biblioteki a.r. Ostatni przejaw działalności grupy "a.r.". Rzadkie). cena wywoławcza: 3.000.-

a97-0165.jpg (71713 bytes)165.BRZĘKOWSKI Jan — Tętno. Poezye. Kraków 1925. Nakł. "Zwrotnicy". 8, s. 21, [2]. brosz. (Rypson 23; SKPL 242. Okł. nieco otarte, niewielkie zaplamienia i załamania kart wewnątrz. Piecz. Jana Nepomucena Millera. Ekspresjonistyczna okładka rys. Rafała Malczewskiego. Debiut książkowy J.Brzękowskiego). cena wywoławcza: 800.-

a97-0166.jpg (88190 bytes)166.BUDOWA. Czasopismo literacko-artystyczne. Łódź. Red. K.Sowiński. Wyd. H.Godlewska. 4. brosz. wt.

Nr 3: VI 1936. s. 15, [1] (Czas.BJ 1, 336. Podklejone niewielkie naddarcia, stan dobry. Podkreślenia czerwoną kredką. Układ typograf. Władysława Strzemińskiego (Druk funkc. 193; Strzemiński 100 IV.A.43), odbito w Drukarni Polskiej L.Mazurkiewicza i S-ki. Zaw. m.in.: J.Kurek "Cicho, Chiny!", B.Pasternak "Do tego wszystkiego była zima", E.Ajnenkiel "Pieśń łódzkich barykad". Egz. z księgozbioru J.Kurka, bez znaków własnościowych. Rzadkie). cena wywoławcza: 400.-

A97-0167.jpg (114367 bytes)167.CHWISTEK Leon — Wielość rzeczywistości. Kraków 1921. Zakł. Graf. "Wisłoka", Jasło. 8, s. 96. opr. ppł. z epoki (Grzbiet reperowany, okł. lekko otarte. Podpis własn. Zaprezentowana w pracy "teoria była oryginalna, głęboka, konsekwentna, choć jak wszystko, co Chwistek robił, niesystematyczna. Przed Chwistkiem nikt nie odważył się u nas tak samodzielnie pisać o sztuce, rozstrzygać trudnych problemów poznania, ujmować wizji tak indywidualnie [...]. Chwistek w swych studiach o wielu rzeczywistościach pogodził dwa, zdawałoby się nie do pogodzenia, stanowiska: racjonalizmu poznania z indywidualizmem i swobodą twórczą [...]. Najostrzej skrytykował 'Wielość rzeczywistości' Witkacy. W 'Szkicach estetycznych' (1922) wypowiedział Chwistkowi prawdziwą kampanię, nie mogąc mu darować jego realizmu, jego lekceważenia intuicjonizmu i popierania racjonalizmu estetycznego" (K.Estrecher "L.Chwistek. Biografia artysty", Kr. 1971, s. 146-147)). cena wywoławcza: 240.-

A97-0168.jpg (65737 bytes)A97-0168a.jpg (55722 bytes)168.CZYŻEWSKI Tytus — Lajkonik w chmurach. Poezje. Warszawa 1936. Gebethner i Wolff. 8, s. 65, [2]. brosz. (Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora dla Jana Nepomucena Millera. Piecz. tegoż. Okł. proj. K.Tomorowicza, na karcie przedtyt. reprodukcja autoportretu autora. Układ typograf. tradycyjny, za wyjątkiem wiersza "Hamlet w piwnicy". Na końcu artykuł "O odlogicznieniu poezji"). cena wywoławcza: 400.-

A97-0169.jpg (81564 bytes)169.CZYŻEWSKI Tytus — Noc-dzień. Mechaniczny instynkt elektryczny. Kraków 1922. Druk. "Czasu". 8, s. [2], 41. brosz. (SPKL 97. Okł. nieco pożółkła, stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla Jana Nepomucena Millera. Układ typograficzny autora). cena wywoławcza: 300.-

A97-0170.jpg (63509 bytes)170.CZYŻEWSKI Tytus — Osioł i słońce w metamorfozie. Włamywacz z lepszego towarzystwa. (1 akt 10 minut). Kraków 1922. Druk. "Czasu". 16d, s. [2], 40. brosz. (Stan bardzo dobry. Piecz. Jana Nepomucena Millera. Jedna z pierwszych polskich prób dramatu awangardowego (LPPE)). cena wywoławcza: 100.-

a97-0171.jpg (71037 bytes)171.CZYŻEWSKI Tytus — Robespierre. Rapsod. Cinema. Od romantyzmu do cynizmu. Paryż-Warszawa 1927. Druk. L.Nowaka. 4, s. [2], 43. brosz. (Rypson 20. Okł. nieco otarte, wewnątrz stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla Jana Nepomucena Millera. Okł. proj. autora, wewnątrz całostronicowe reprodukcje pięciu jego rysunków. Nieczęste). cena wywoławcza: 1.600.-

a97-0172.jpg (47151 bytes)172.CZYŻEWSKI Tytus — Wąż, Orfeusz i Euridika. Wizja antyczna. Rys. graficzne w tekście przez T.Czyżewskiego. Wykonał grafik F.Benisz. Kraków 1922. Wyd. Inst. Wyd. "Niezależnych". 16d, s. [32]. brosz. (Rypson 19; SPKL 99. Stan bardzo dobry. Druk zieloną farbą. Piętnaście całostronicowych kompozycji typograficznych wykonanych przez Franciszka Benesza wg rysunków Czyżewskiego. "Każdej stronie zawierającej treść sztuki towarzyszy ilustracja złożona z elementów składu drukarskiego. Przewracając kolejne strony widzimy osoby spektaklu - Orfeusza z lirą, Eurydykę, węża oraz rozmaite sytuacje i 'stany emocjonalne'" (Rypson)). cena wywoławcza: 540.-

a97-0173.jpg (86266 bytes)173.CZYŻEWSKI Tytus — Zielone oko. Poezje formistyczne, elektryczne wizje. Kraków 1920. Gebethner i Sp. 8, s. 71. brosz. (Rypson 7-8; SPKL 100. Przednia okł. po konserwacji, uzupełnione ubytki, tylna okł. obca, wewnątrz stan dobry, papier pożółkły. Odręczna dedykacja autora dla Jana Nepomucena Millera. Piecz. tegoż. Debiut poetycki T.Czyżewskiego. Przedmowa L.Chwistka i J.Hulewicza. Autorska okładka i rys. w tekście. Nieczęste). cena wywoławcza: 980.-

a97-0174.jpg (54192 bytes)174.[CZYŻEWSKI Tytus]. Odręczny list do niewymienionego z nazwiska Jana Nepomucena Millera, dat. 8 II 1936 w Warszawie (Rękopis jednostronny na ark. 27,5x21,6 cm. List zawiera prośbę o recenzję tomu poezji (chodzi zapewne o "Lajkonika w chmurach"). "Wiem, że Szanowny Pan wielokrotnie zajmował się moją twórczością poetycką - chociaż dziś jestem przez wielu lekceważony i zapomniany". Ślady złożenia, górna część arkusza nieco zakurzona, niewielkie naddarcia krawędzi). cena wywoławcza: 2.000.-

175.FORMIŚCI. Kraków. Wyd. T.Czyżewski, K.Winkler. 8. brosz.

R.2, z.5 (miesięcznika nr 2): 1921. s. 16 (Czas.BJ 3, 87. Okł. po fachowej konserwacji, stan dobry. Przedostatni numer pisma pośw. nowej sztuce. Zaw. teksty m.in. P.Eluarda, T.Czyżewskiego, S.I.Witkiewicza, B.Jasieńskiego, S.Młodożeńca. Na okł. rys. T.Czyżewskiego, wewnątrz reprod. prac tegoż, Z.Pronaszki i K.Winklera. "'Formistów' należy uznać za pierwsze pismo awangardy w szerokim rozumieniu tego słowa. Był to organ grupy artystycznej, a właściwie dwu współpracujących i tylko częściowo pokrywających się grup: formistów (plastyka) i futurystów (poezja). T.Czyżewski pełnił rolę łącznika między nimi. 'Formiści' stanowili niemal modelowe pismo polskiego ruchu nowatorskiego" (T.Kłak "Czasopisma awangardy", Wr. 1978, t.1, s. 13). Nieczęste). cena wywoławcza: 500.-

a97-0176.jpg (38020 bytes)176.GRENKAMP-KORNFELD S[alo], BRZEKOWSKI Jan — Pri l'moderna arto. Verkis S.Grenkamp-Kornfeld en kunlaboro kun Dr. Jan Brzekowski red. de L'Art Contemporain. Budapest 1933. Literatura Mondo. 8, s. 64, [3]. opr. oryg. ppł. (Okł. miejscami pożółkła, miejscami niewielkie zażółcenia papieru, poza tym stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja S.Grenkampa-Kornfelda. Praca Grenkampa-Kornfelda i Brzękowskiego wydana na Węgrzech w jęz. esperanto. Na końcu reprodukcje obrazów m.in. P.Cezanne'a, P.Picassa, G.Braque'a, L.Marcoussisa, K.Malewicza, P.Mondriana, W.Strzemińskiego, H.Stażewskiego, M.Kislinga, Z.Menkesa. Anonimowa dwubarwna funkcjonalna okładka). cena wywoławcza: 360.-

A97-0177.jpg (90037 bytes)177.HEMPEL Stanisław — Drewniane konstrukcje inżynierskie. Z 49-ma rys., 4-ma tabl. i dwoma wykresami. Warszawa 1933. Nakł. Zespołu Praesens. 8, s. 70, [2]. brosz. (Otarcia okł., papier miejscami zażółcony. Piecz. Zapiski ołówkiem na tylnej okł. Przednia okładka z fotomontażem Bohdana Lacherta, architekta tworzącego pod wpływem teorii Le Corbusiera, autora licznych zrealizowanych projetów architektonicznych. Publikacja wydana przez zespół warszawskich architektów wywodzący się bezpośrednio ze środowiska czasopisma Praesens

S.Hempel (1892-1954) - inżynier, konstruktor. W 1925 r. powierzono mu stanowisko asystenta katedry budownictwa przemysłowego Politechniki Warszawskiej. Równolegle z pracą naukową w l.1926-31 pracował w Departamencie Budownictwa Min. Spraw Wojsk, a potem rozpoczął wolną praktykę zawodową. Projektował m.in. jedną z największych hal żelbetonowych w Mielcu oraz oryginalnej konstrukcji masztu przy pawilonie polskim na wystawie światowej w Paryżu 1937 r. Cechą podkreślaną w działalności Hempla było nowatorstwo i śmiałość jego pomysłów konstrukcyjnych oraz wielka dbałość o estetykę kontrukcji. Był pionierem kierunku dążącego do wychowania konstruktora-plastyka (za PSB)). cena wywoławcza: 400.-

A97-0178.jpg (65073 bytes)178.HEMPEL Stanisław — Statyka. Cz.1. Warszawa 1934. Nakł. Zespołu Praesens. 8, s. 192. brosz. (Otarcia grzbietu, załamania marginesów pierwszej i ostatniej karty, poza tym stan dobry. Okł. proj. Stanisława Sandecka, Maciej Nowicki

S.Sandecka (Siasia) (ur. 1912), M.Nowicki (1910-1950) - architekci, projektanci, graficy zafascynowani teorią Le Corbousiera. S.Sandecka ukończyła Politechnikę Warszawską, uczestniczyła w Międzynarodowej Wystawie Światowej Expo'37 w Pawilonie Polskim, gdzie otrzymała złoty medal za grafikę i miała okazję współpracować z Le Corbousierem w tworzeniu fotomontaży do Temps Nouveaux; w 1938 wyszła za Macieja Nowickiego, z którym stworzyła niepowtarzalny duet grafików. Razem projektowali, m.in. okładki do książek, czasopism (np. do "Naokoło Świata"), karty do gry wykorzystywane przez podróżujących M/S "Piłsudskim". M.Nowicki zaprojektował m.in. osiedle dla ociemniałych i klasztor w Laskach k. Warszawy. Od 1946 razem wykładali na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych (University of North Carolina at Raleigh, University of Pennsylvania, University of Southern California)). cena wywoławcza: 600.-

179.JASIEŃSKI Bruno — Człowiek zmienia skórę. Powieść. Księga druga. Warszawa 1934. Tow. Wyd. "Mewa". 16d, s. 342, [2], opr. pł. z epoki (Blok nieco wygięty, brak okł. brosz., niewielkie zabrudzenia. Piecz. Część druga (pierwsza wyszła w 1932 r.) reportażowej powieści o losach wielkiej budowy socjalistycznej w Tadżykistanie, ujęta w ramy kryminalno-sensacyjnej intrygi. Książka tłumaczona z rosyjskiego, napisana przez Jasieńskiego po jego osiedleniu się w ZSRR, gdzie wstąpił do WKP(b), był członkiem zarządu gł. Związku Pisarzy Radzieckich, potem zaś aresztowany pod fałszywymi zarzutami politycznymi, zmarł w 1939 r. w drodze na zesłanie pod Władywostokiem). cena wywoławcza: 60.-

a97-0180.jpg (66918 bytes)180.[JASIEŃSKI Bruno]. Bruno Jaśeński — Pieśń o głodźe. Krakuw [!] 1922. Wyd. Instytut Wydawńiczy "Ńezależnych". 8, s. 51, [5]. brosz. (Rypson 15; SPKL 185. Okł. lekko odbarwione, przednia ze śladem załamania, ślad zawilgocenia górnego marginesu kart. Egz. bez numeru. Okł. proj. autora. "Można tu dostrzec wpływ rosyjskiej plastyki konstruktywistycznej, zwłaszcza prac Lissitzky'ego, z którym poeta mógł się zetknąć podczas pobytu w Rosji. Można również wskazać na podobne układy typograficzne Johna Heartfielda, wykonywane dla pisma 'Neue Jugend'. Nowością tomiku Jasieńskiego było zastosowanie w tekstach radykalnie zmodernizowanej ortografii" (Rypson). "Pieśń o głodzie" była "niezwykle ostrym wyrazem protestu społecznego i buntu w stosunku do tradycyjnej poezji" (J.Sawicka "Na skrzyżowaniu dwóch epok" w: "Poeci dwudziestolecia międzywojennego", t.1-2, War. 1982, t.1, s. 379)). cena wywoławcza: 1.800.-

a97-0181.jpg (65310 bytes)181.KUREK Jalu — Śpiewy o Rzeczypospolitej. Poezje. Warszawa [1929]. Skł. gł. Dom Książki Pol. 8, s. 31. brosz. (Rypson 47. Okł. po fachowej konserwcji, stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla Jana Nepomucena Millera, piecz. tegoż. Okładka i układ typograficzny Kazimierza Podsadeckiego. Okładka skomponowana z czarnych i czerwonych elementów typograficznych różnej wielkości; widoczny wpływ idei Strzemińskiego). cena wywoławcza: 480.-

a97-0182.jpg (76469 bytes)182.MAJAKOWSKI Włodzimierz — Wybór poezyj w przekładach Broniewskiego, Jasieńskiego, Słobodnika, Słonimskiego, Sterna, Tuwima, Wandurskiego poprzedzony wstępem Majakowskiego do polskiego czytelnika, jego autobiografją oraz przedmową Anatola Sterna. Warszawa 1927. Sp. Księg. "Książka". 16d, s. 120, [3]. brosz. Przekłady nowoczesnych poetów ros., [t.] 1 (SPKL 470. Grzbiet nieco otarty, wewnątrz stan dobry. Okł. proj. Teresy Żarnowerówny. Rzadkie). cena wywoławcza: 1.600.-

a97-0183.jpg (68579 bytes)183.MIESIĘCZNIK Literacki. Warszawa. Red. A.Wat. 4. brosz.

Nr 17: IV 1931. s. 753-800 (Czas.BJ 5, 112. Grzbiet nieco spłowiały, wewnątrz stan dobry. Układ typograf. Władysława Daszewskiego. Numer mocno lewicującego czasopisma lwowskiego. Zaw. m.in.: Strajk, który nas uświadomił, Z listów Fryderyka Engelsa, W pracowniach stylu (Joyce, Gide, Proust), Z międzynarodowego ruchu wolnomyślicielskiego. Rzadkie). cena wywoławcza: 240.-

a97-0184.jpg (67031 bytes)184.MŁODOŻENIEC Stanisław — Kreski i futureski. Warszawa 1921. Nakł. Klubu Futurystów "Katarynka". 8, s. [16]. brosz. (Rypson 16; SPKL 258. Okł. otarte, nieco zaplamione, poprzeczne załamanie bloku. Piecz., podpis własn. i zapiski na przedniej okł. Okł. i układ typograf. autora. Pierwszy zbiór poetycki współtwórcy pol. futuryzmu. Rzadkie). cena wywoławcza: 500.-

A97-0185.jpg (32015 bytes)185.PEIPER Tadeusz — Skoro go niema. Utwór teatralny w trzech aktach. Warszawa 1933. Tow. Wyd. "Rój". 16d., s. 94, [1]. brosz. (Otarcia i zaplamienia okł., zaplamienia pierwszych kart). cena wywoławcza: 220.-

a97-0186.jpg (56763 bytes)186.PEIPER Tadeusz — Szósta! szósta! Utwór teatralny w 2 częściach. Pisany we wrześniu i październiku 1925 [...]. Kraków 1926. Nakł. "Zwrotnicy". 8, s. 45, [2]. brosz. (Rypson 44; SPKL 381; Strzemiński 100 IV.A.5. Papier pożółkły, okł. bardzo nieznacznie zaplamione, stan dobry. Okł. proj. Władysława Strzemińskiego. "Projekt stanowi doskonały przykład czysto typograficznego rozwiązania płaszczyzny druku, na której czcionki o różnej wielkości, w kolorze czarnym i oranżowym, pozornie rozrzucone tworzą układ o równoważących się walorach plastycznych" (Rypson). Rzadkie). cena wywoławcza: 2.400.-

a97-0187.jpg (82441 bytes)187.PIECHAL Marjan — Krzyk z miasta. Warszawa 1929. Bibl. "Meteora". 16d, s. 78, [2]. brosz. Bibl. "Meteora", t.1 (Rypson 24. Niewielkie załamania krawędzi okł., stan dobry. Okł. Kazimierza Sowińskiego. Odręczna dedykacja autora dla Jana Nepomucena Millera, piecz. tegoż. Kleks w obrębie dedykacji). cena wywoławcza: 600.-

a97-0188.jpg (29557 bytes)188.PRZYBOŚ Juljan — Wgłąb las. Poezje. Cieszyn 1932. Druk. P.Mitręgi. 8, s. 48. brosz. Bibl. "a.r.", t.3 (Rypson 57; SPKL 383. Okł. nieco zaplamiona, wewnątrz stan dobry. Odręczna dedykacja autora dla Jana Nepomucena Millera. Okł. i układ graf. W.Strzemińskiego. Nieczęste). cena wywoławcza: 1.200.-

a97-0189.jpg (72182 bytes)189.PRZYBYSZEWSKI St[anisław] — Ekspresjonizm, Słowacki i Genezis z ducha. Poznań 1918. Nakł. Zdroju. 16d, s. 147. brosz. Bibl. Zdroju, t.1 (Podklejony ubytek karty przedtyt., poza tym stan dobry. Na okł. winieta "Zdroju" proj. Jerzego Hulewicza. Jeden z tekstów mających stać się zapleczem teoretycznym polskich ekspresjonistów. Przybyszewski wskazuje na wyraźne idee ekspresjonistyczne zawarte w "Genezis z ducha" J.Słowackiego). cena wywoławcza: 80.-

a97-0190.jpg (70157 bytes)190.SCHULZ Bruno — Sanatorium Pod Klepsydrą. Warszawa 1937 [właśc. 1936]. Tow. Wyd. "Rój". 8, s. 262, [2]. opr. ppł. z epoki z zach. obw. (SPKL 336. Niewielkie zaplamienia, stan dobry. Zapiski ołówkiem, zakreślenia fragmentów tekstu. Zachowana przednia część obwoluty z kompozycją autora. Wyd.I. Tekst ozdobiony reprodukcjami rysunków autora. Druga i ostatnia książka wydana za życia pisarza. Zbiór opowiadań, z których część powstała jeszcze w latach 20. XX w. W 1973 miała miejsce premiera filmu W.J.Hasa pod tym smamym tytułem. Nieczęste). cena wywoławcza: 600.-

A97-0191.jpg (16845 bytes)191.[STRZEMIŃSKI W.]. Znaczek Ligi Morskiej z 1946 o nominale 2 zł projektu Władysława Strzemińskiego (Znaczek ząbkowany form. 2,2x2,8 cm, przedstawia fragmenty polskiego wybrzeża w okolicach Gdańska i Szczecina. Stan dobry). cena wywoławcza: 80.-

A97-0192.jpg (20390 bytes)192.[STRZEMIŃSKI W.]. Znaczek Ligi Morskiej z 1946 o nominale 5 zł projektu Władysława Strzemińskiego (Strzemiński 100 IV.A.47. Znaczek ząbkowany form. 2,2x2,8 cm, przedstawia stylizowane fale morskie. Stan bardzo dobry). cena wywoławcza: 100.-

A97-0193a.jpg (64899 bytes)a97-0193.jpg (76027 bytes)193.WANDURSKI Witold — Sadze i złoto. Wiersze ... Litografje Karola Hillera. Kraków 1926. Druk. Narod. 8, s. 43, [2], tabl. 6. brosz. (Grońska 238; SPKL 157; Hiller II 11-16. Okł. nieco otarte, poza tym stan dobry. Wydano 600 egz. Odręczna dedykacja autora dla Jana Nepomucena Millera, piecz. tegoż. Dwubarwna - czarno-żółta okładka i sześć całostronicowych, czarno-białych litografii Karola Hillera (m.in. słynny "Szofer" - reprodukowany np. w pracy M.Grońskiej "Grafika w książce [...]", Wr. 1994, s.147). Wszystkie ilustracje sygn. na kamieniu inicjałem "K.H.". Rzadkie). cena wywoławcza: 2.000.-

A97-0194.jpg (45841 bytes)194.WINKLER Konrad — Formiści polscy. Z 32 reprod. Warszawa 1927. Gebethner i Wolff. 16d, s. 19, [1], tabl. 32. brosz. Monografie artyst., t.14 (Otarcia okł. Podkreślenia w tekście, zapiski ołówkiem na tylnej okł. Krótka monografia artystyczna formistów krakowskich, warszawskich i lwowskich, ich ideologii, środków przekazu, nowatorstwa artystycznego i kierunków twórczych poszukiwań. Jedna z pierwszych prób całościowej oceny dorobku artystów tej formacji po jej rozpadzie w 1922). cena wywoławcza: 100.-

195.WITKIEWICZ Stanisław Ignacy — Idealizm i realizm. Warszawa-Kraków 1946. 8, s. 40. Odb. z "Przegl. Filozof.". brosz. (Okł. nadkruszona, z podklejonymi krawędziami. Ciekawa rozprawa Witkacego, będąca nowatorską i bardzo indywidualną egzegezą pojęć idealizmu, realizmu i rzeczywistości). cena wywoławcza: 48.-

a97-0196.jpg (74781 bytes)196.WITKIEWICZ Stanisław Ignacy — Nienasycenie. Powieść. Cz.1-2. Warszawa 1930. Dom Książki Pol. 8, s. 272, [4]; 343, [5]. opr. ppł. z epoki (Grzbiety nieco zaplamione, wewnątrz stan dobry. Brak okł. brosz. W cz.1 zachowana przednia część bardzo rzadkiej obwoluty z kompozycją Witkacego. Wydano 3.000 egz. Cz.1: Przebudzenie, cz.2: Obłęd. Groteskowa, fantastyczna wizja świata podbitego w znacznej części przez Chińczyków, przygotowujących inwazję na Europę. Powieść jest ironiczną krytyką struktur państwowych niezdolnych przeciwstawić się narastającemu złu). cena wywoławcza: 600.-

197.WITKIEWICZ Stanisław Ignacy — Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia. Jedna tabl. kolorowa, cztery jednobarwne i dwie figury w tekście. Warszawa 1919. Zakł. Graf. "ARS". 8, s. 187, [4], tabl. 5. brosz. (Podklejone ubytki okł. i karty tyt., tylna okł. obca, papier pożółkły. Podpis własnościowy Marii Jaremy (przekreślony) i dwukrotnie Kornela Filipowicza. Obce zapiski na odwrocie przedniej okł. Jedna z najważniejszych publikacji teoretycznych Witkacego - najpełniejszy wykład jego doktryny znajduje się w zamieszczonej tu rozprawie "O zaniku uczuć metafizycznych w związku z rozwojem społecznym"). cena wywoławcza: 800.-

A97-0198.jpg (94958 bytes)198.WITKIEWICZ Stanisław Ignacy — Szkice estetyczne. Kraków 1922. Krak. Sp. Wyd. 16d, s. [4], 166

[oraz] tenże — Teatr. Wstęp do teorji Czystej Formy w teatrze. O twórczości reżysera i aktorów. Dokumenty do historji walki o czystą formę w teatrze. Dodatek: O naszym futuryźmie. Kraków 1923. Krak. Sp. Wyd. 16d, s. VIII, 278. razem opr. bibliot. ppł. z epoki (Papier nieco pożółkły. "Szkice": "Dopełnienie i rozszerzenie" (wg słów autora) pracy "Nowe formy w malarstwie". "Czem jest współczesne malarstwo formistyczne, czem jest wogóle t. zw. 'nowa sztuka' - te zagadnienia analizuje z właściwym sobie talentem i darem polemicznym autor 'Pożegnania jesieni'" (księgarski tekst reklamowy). "Teatr": Pierwsze wydanie szkiców przedstawiających system poglądów filozoficznych i estetycznych Witkacego. Pełny wykład zastosowania "Czystej Formy" w twórczości teatralnej. W umieszczonym na końcu "Dodatku" m.in.: O skutkach działania naszych futurystów, Dalszy ciąg polemiki z L.Chwistkiem). cena wywoławcza: 360.-

199.[ZAPROSZENIE]. Pod protektoratem Ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie urządza Jalu Kurek pokaz filmów awangardy angielskiej [...], [1931?] (Druk jednostronny na ark. 12x15 cm. Zaproszenie na zamknięty pokaz filmów w krakowskim kinie "Sztuka" przy ul. św. Jana 6. Przewidziano prezentację obrazów m.in. B.Wrighta, A.Cavalcanti'ego, L.Moholy-Nagy'a poprzedzoną wykładem J.Kurka. Miejsce na datę oraz nazwisko pozostały niewypełnione. Stan bardzo dobry). cena wywoławcza: 100.-

ZWROTNICA. Czasopismo. Kierunek: sztuka teraźniejszości. Kraków. Red. T.Peiper. 4. brosz. wt. (Czas.BJ 9, 377. Ukazało się 12 numerów w l. 1922-1927. Programowe pismo polskich futurystów i formistów redagowane i wydawane przez T.Peipera. "Zwrotnica uważnie śledziła przejawy sztuki awangardowej w kraju i za granicą. W swoim stanowisku zbliżała się do konstruktywizmu [...]. Redakcja przywiązywała dużą wagę do oryginalnych rozwiązań i eksperymentów typograficznych" (LPPE))

200.Nr 3: XI 1922. s. [49]-88 (Ślady po taśmie klejącej na przedniej okł. i następnej karcie, uzupełniony ubytek przedniej okł., podklejenia w grzbiecie. Zaw. m.in.: wiersze A.Sterna, A.Wata, B.Jasieńskiego, W.Majakowskiego, artykuł T.Peipera "Metafora teraźniejszości", początkowy fragment "Nowego wyzwolenia" S.I.Witkiewicza, artykuł "O kształtowaniu" A.Zamoyskiego, "List z Paryża" T.Czyżewskiego, tekst "Dada" T.Tzary, "O sztuce rosyjskiej" W.Strzemińskiego. Ekspresjonistyczna okładka Zygmunta Waliszewskiego). cena wywoławcza: 1.000.-

201.Nr 5: VI 1923. s. [125]-157, [1] (Podklejenia kart w grzbiecie, podklejenia marginesów, niewielki ślad po taśmie klejącej. Zaw. teksty m.in. S.I.Witkiewicza ("Mątwa"), wiersz "Dachy" J.Przybosia, artykuł "Z kina" T.Peipera. Okładka z wykorzystaniem kompozycji Tymona Niesiołowskiego). cena wywoławcza: 800.-

202.Nr 6: X 1923. s. 161-194 (Brak okł. (dołączone wsp. kopie wszystkich czterech stron okładki), podklejenia marginesów w wielu miejscach, papier pożółkły. Zaw. "List" F.T.Marinettiego, głośny artykuł T.Peipera "Futuryzn (analiza i krytyka)", wiersze Marinettiego w przekładzie J.Kurka, "Futuryzm polski (bilans)" B.Jasieńskiego, "Mój futuryzm" T.Czyżewskiego, "List z Włoch" A.Kotłońskiego). cena wywoławcza: 360.-

a97-0203.jpg (47664 bytes)203.Nr 7: V 1926. s. [197]-205, [1] (Rdzawe zaplamienia przy zszywkach, stan dobry. Zaw. m.in. teksty T.Peipera, J.Przybosia ("Chamuły poezji"), J.Brzękowskiego, J.Kurka ("O modzie kobiecej"), W.Strzemińskiego. Okł. projektował Kazimierz Podsadecki). cena wywoławcza: 1.200.-

a97-0204.jpg (51816 bytes)204.Nr 8: VI 1926. s. [207]-215, [1] (Miejscami niewielkie zażółcenia papieru, stan dobry. Zaw. m.in. teksty T.Peipera, J.Kurka, J.Przybosia ("Człowiek w rzeczach"), J.Brzękowskiego. Okł. projektował Kazimierz Podsadecki). cena wywoławcza: 1.200.-

A97-0205.jpg (49287 bytes)205.[WITKIEWICZ Stanisław Ignacy - portret atelierowy]. [1928 - kopia prawdopodobnie z epoki]. Fotograficzna reprodukcja form. 15x10 cm zdjęcia autorstwa Janiny Kępińskiej w Zakopanem (Fotograficzna kopia (zapewne z epoki) z oryginalnego zdjęcia portretowego (reprodukowanego w: E.Franczak, S.Okołowicz "Przeciw Nicości. Fotografie Stanisława Ignacego Witkiewicza", Kr. 1986, poz. 363). Na oryginalnym zdjęciu widoczny autograf "Witkacy 1928". Oryginalna odbitka zdjęcia Kępińskiej liczyła 14x9 cm. Portretowany w ujęciu na wprost, prawą ręką wspiera prawy policzek. Odbitka odbarwiona, z nieco zaplamionego zdjęcia, marginesy otarte, dolny zaplamiony na przedzie i odwrocie - wymaga zabiegów konserwatorskich. Rzadkie). cena wywoławcza: 1.200.-

SZUKALCZYCY

KRAK. Narzędzie walki o wyzwolenie i przerodzenie się polskiej kultury. Kraków [i in.]. Wyd. Szczep "Rogate Serce". 4. numery luzem (Czas.BJ 4, 277. Ukazywało się nieregularnie, wyszło 12 numerów. Organ teoretyczny Szczepu Rogate Serce założonego przez Stanisława Szukalskiego. "Głównym zadaniem pisma było [...] prowadzenie walki ideologicznej, opierając się na tezach zawartych w artykułach Stacha z Warty, o nową państwowość ('Polska II-ga'), z nowym herbem i miejscem kultu (Toporzeł i Duchtynia), o nowe organizacje społeczne (Unia Młodych), a zwłaszcza o nowy typ szkolnictwa artystycznego ('Twórcownia')" (Lameński 216))

206.[R.1, nr 1]: Atak Kraka. Twórcownie czy akademje?: 1929. Druk. W.L.Anczyca i Sp. 8, s. 31, [1] (Grzbiet oklejony papierem, okł. nieco pożółkła i nadkruszona, wewnątrz stan dobry. Piecz. Broszura uznana przez S.Szukalskiego za pierwszy numer pisma "Krak", nie mająca jednak charakteru periodyku). cena wywoławcza: 120.-

207.R.1, nr 3: VII-XI 1930. 4, s. 12 (Niewielkie naddarcia. Egz. nierozcięty. Zaw. m.in. teksty Szukalskiego: "Bo do Was o Was mówię!", "Społeczeństwo a publika", "Byle jaki Mecki albo pierwszy lepszy", "Mięso trotuarów a rewolucja imaginacji", artykuł M.Konarskiego "O społeczną kontrolę pomników"). cena wywoławcza: 120.-

208.R.1, nr 4, I nadzwyczajne wydanie: XII 1930. 4, s. 6 (Otarcia, naddarcia marginesów. Piecz. M.Konarskiego, szczepowego grupy artystycznej. Zaw. m.in. niezwykle ważny dla poznania idei Szukalczyków manifest ich wodza "Sprzedać Akademję!", artykuły: "I wykaz prac twórcowni Szukalskiego otwarty", "O Jednorogu", "Freski odkryte przez Szukalskiego"). cena wywoławcza: 120.-

a97-0209.jpg (72221 bytes)209.R.2, nr 8: XII 1931-III 1932. 4, s. 8 + k. luzem 1 [dodatek ilustr.] (Niewielkie naddarcia krawędzi. Zaw. m.in.: "Polaczukcze" S.Szukalskiego, "Bezpłciotka czyli humanistyka" tegoż, "O polską kulturę plastyczną" F.Walczowskiego. Na końcu "Rdzaspana krakademja czyli kres sklerozabytku" Szukalskiego. Na wkładce reprod. prac Szukalskiego, Żechowskiego, Baranowskiego, Kuny). cena wywoławcza: 120.-

210.SZUKALSKI [Stanisław] — Co Szukalski myśli o nich. Odpowiedź Kakistokratom. Kraków [po 2, przed 27 VI 1929]. Nakł. S.Szukalski. Druk. L.Gronusia i S-ki. folio, s. [1] (Niewielkie zaplamienie, ślady złożenia. Druga w kolejności ulotka Szukalskiego w sprawie krakowskiej wystawy swoich prac. Jednostronny druk ulotny (48x31,7 cm) zaw. w całości tekst S.Szukalskiego będący polemiką z poglądami A.Bohusza i T.Cybulskiego. Ukazała się po zatargu Szukalskiego z dyrekcją TPSP i opublikowaniu w IKC ankiety "Co Pan myśli o Szukalskim"). cena wywoławcza: 100.-

211.SZUKALSKI S[tanisław] — Czas na was, krytycy zawodowi, rajfurzy Zachodu! Warszawa [1929]. Druk. W.Łazarskiego. folio, s. [4] (Podklejone przetarcia na zgięciach, papier pożółkły. Miejscami podkreślenia w tekście. Czwarta i ostatnia ulotka Szukalskiego w sprawie krakowskiej wystawy swoich prac. Zaw. w całości tekst S.Szukalskiego wymierzony w krytyków sztuki nieprzyjaznych Szukalczykom). cena wywoławcza: 120.-

212.SZUKALSKI Stanisław — Krak, syn Ludoli. Dziejawa w 10 odmroczach. Stworzył Stach z Warty Szukalski. Śląsk [Katowice] 1938. Druk. Śląska. 4, s. 232, tabl. 3. opr. bibliot. ppł. z zach. okł. brosz. (Otarcia okł. brosz., ubytek narożnika jednej karty, niewielkie zaplamienia. Skasowane piecz. bibliot., naklejka inwentarzowa. Na tablicach portret autora, jedna autorska ilustracja oraz reprodukcja listu Szukalskiego. "'Krak syn Ludoli' to [...] bez wątpienia, rodzaj testamentu ideowego artysty - podsumowanie kilkudziesięciu lat intensywnej walki (na słowa), w trakcie których próbował - z mniejszym lub większym powodzeniem - doprowadzić do zwycięstwa reprezentującej interesy młodego pokolenia Polaków Unii Młodych" (Lameński 90)). cena wywoławcza: 200.-

213.[SZUKALSKI Stanisław]. Odręczny list S.Szukalskiego w Kaliforni do Antoniego Bryndzy, dat. 5 VI 1935 (Rękopis brązowym atramentem na 6 s. form. 43x21,5 cm. Papier w kolorze żółtym. Pismo ozdobne, "wykreowane celowo przez Szukalskiego do celów epistolarnych" (Lameński 126). Szukalski zwraca się do adresata "Drogi Trudku", nawiązując do szczepowego imienia Bryndzy - Ziemitrud. Autor rozpoczyna swój list od uwag dotyczących propozycji objęcia stanowiska korespondenta prasowego, jaką otrzymał od Połczyńskiego z Poznania. W dalszej części listu pisze m.in. o sprawie finansowania Twórcowni: "Moje finansowe warunki są bardzo złe, a zatem nie będę wam mógł budować swoim dostatkiem tej instytucyi ni lepszych warunków". Pisze również, rozżalony, o sytuacji wśród członków szczepu: "Z listów ostatnich [...] widzę, że zbrakło wam ducha, że rozsypali się najsłabsi a wy swą chudość duchową winicie. Myślicie tylko o swej nędzy lecz ani na chwilę o mojej i mojej strasznej udręce [...]. Jeżelibym już w Kraju był to byśmy zorganizowali Twórcownię, jakoś prowizorycznie - lecz z tąd, z za oceanu samemu to wszystko robić, listownie [...] jest ponad ludzkiem zadaniem [...] teraz wy coś dla mnie czyńcie, abym mógł rzeźbić pomnik jakiś, czy [...] Piłsudskiemu [...]. Bądźcie żywotni, czyńcie, działajcie, organizujcie, bo staniecie się takimi zaspańcami jak i reszta Krakowa". W dalszej treści listu znajdują się informacje o aktualnych zajęciach Szukalskiego (skończył projekt pomnika Piłsudskiego, zaczął odbijać serię zdjęć swoich rzeźb, planuje podróż do Polski), wzmianki o akcji sypania kopca Piłsudskiego w Krakowie. List cytowany we fragmentach w pracy L.Lameńskiego "Stach z Warty Szukalski", Lub. 2007. Ślady kilkukrotnego złożenia, niewielkie naddarcie ostatniej karty, poza tym stan dobry). cena wywoławcza: 2.000.-

FUTURYZM WŁOSKI

Le FUTURISME. Revue synthétique illustrée. Milan . Dir. F.T.Marinetti. Direction du Mouvement Futuriste. Tip. A.Taveggia. 4. numery luzem (Stan dobry i bardzo dobry. Francuska wersja programowego pisma włoskich futurystów. Każdy numer obj. 4 s.)

214.Nr 2: 11 I 1922 (Zaw. m.in. F.T.Marinetti, F.Cangiullo "Le theatre de la surprise. Manifeste"). cena wywoławcza: 180.-

215.Nr 4: 1 X 1922 (Zaw. w całości: F.T.Marinetti "La nouvelle religion-morale de la Vitesse. Manifeste futuriste"). cena wywoławcza: 180.-

Il FUTURISMO. Rivista sintetica illustrata. Milano. Dir. F.T.Marinetti. Direzione del Movimento Futurista. Tip. A.Taveggia. 4. numery luzem (Stan dobry i bardzo dobry. Włoska wersja programowego pisma włoskich futurystów. Każdy numer obj. 4 s.)

216.Nr 5: 1 III 1923 (Zaw. w całości: F.T.Marinetti "I dritti artistici propugnati dai futuristi italiani. Manifesto al governo fascista"). cena wywoławcza: 180.-

217.Nr 6: 1 V 1923 (Zaw.: F.T.Marinetti, M.Carli, E.Settimelli "L'Impero Italiano. A Benito Mussolini - Capo della Nuova Italia", F.T.Marinetti "L'Inegualismo". Oba teksty w pierwodrukach). cena wywoławcza: 180.-

a97-0218.jpg (94154 bytes)218.Nr 11: 11 II 1925 (Numer pośw. Pierwszemu Kongresowi Futurystów). cena wywoławcza: 180.-

219.JOLY Auguste — Le Futurisme et la Philosophie. Il Futurismo e la Filosofia. (Dalla rivista " La Belgique artistique et littéraire", Luglio 1912. Milan [VII 1912]. Direction du Mouvement Futuriste. Cart. Tip. A.Taveggia. 4, s. [4]. bez oprawy (Stan dobry. Tekst równoległy franc. i włoski. Pierwodruk ukazał się w " La Belgique artistique et littéraire" pt. "Sur le Futurisme"). cena wywoławcza: 320.-

a97-0220.jpg (78369 bytes)220.MARINETTI F[ilippo] T[ommaso] — Manifeste du futurisme. (Pubblié par le "Figaro" le 20 Février 1909). Milano [przełom 1911/1912]. Direction du Mouvement Futuriste. [Druk] A.Taveggia. 4, s. [4]. bez opr. (Papier lekko pożółkły, niewielkie załamania krawędzi, stan dobry. Osobne francuskie wydanie - w formie ulotki - "Manifestu futuryzmu" opublikowanego uprzednio na łamach dziennika "Le Figaro". Jeden z najważniejszych tekstów programowych literatury europejskiej XX w. dający początek futuryzmowi i innym prądom literackim z niego wyrosłym. Rzadkie). cena wywoławcza: 880.-

221.MARINETTI F[ilippo] T[ommaso] — Supplément au Manifeste technique de la Littérature futuriste. Milan, 11 VIII 1912 [druk po 20 VIII 1912]. Direction du Mouvement Futuriste. Cart. Tip. A.Taveggia. 4, s. [4]. bez oprawy (Stan bardzo dobry. Pierwsze osobne wydanie, wersja francuska. Po raz pierwszy tekst ukazał się na łamach "L'Intransigeant' i "Paris-Journal" 20 VIII 1912. Odpowiedź Marinettiego na krytykę "Manifestu technicznego [...]". Zawiera m.in. poemat "Bataille, Poids + Odeur"). cena wywoławcza: 320.-

222.MARINETTI F[ilippo]-T[ommaso] — Le monoplan du pape. Roman politique en vers libres. Paris 1912. E.Sansot & C-ie. 16d, s. 348, [1]. brosz. (Pierwsze karty pożółkłe, stan dobry. Egz. nierozcięty. Na przedniej okł. nadruk "Sixième édition" (pierwodruk ukazał się w tym samym roku). Antykatolicka powieść prozą poetycką napisana przez Marinetti'ego w oryginale po francusku podczas pobytu w Libii na froncie wojny włosko-tureckiej). cena wywoławcza: 100.-

  

Sztuka, rzemiosło, kolekcjonerstwo (poz. 1-133)

  Wydawnictwa artystyczne (poz. 134-161)

Fotografie (poz. 223-472)

Druki ulotne (poz. 473-486)

  Plakaty (poz. 487-617)

Varia (poz. 618-658)

Kartografia (poz. 659-690)

Starodruki (poz. 691-714)

Czasopisma (poz. 715-764)

  Ekslibrisy (poz. 765-786)

  Księgoznawstwo, bibliografie (poz. 787-839)

Wydawnictwa XIX-XX w. (poz. 840-1467)

Wykorzystanie opisów katalogowych oraz materiału ilustracyjnego zawartego w niniejszym katalogu jest możliwe wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody antykwariatu "Rara Avis".