Historia, wojskowość, pamiętniki i wspomnienia

814.
ALBUM skorowidz Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu Śląskiego. Kadencja 1935-1940. Kraków [przedm. 1936]. Druk. Ludowa. 4, s. 352. opr. oryg. ppł.
Opr. nieco otarta i zaplamiona, jednostronne nadpęknięcie w grzbiecie, poza tym stan dobry. Ilustracje w tekście. Zaw. m.in. schematyzm państwowy, sylwetki posłów, obraz poszczególnych województw i powiatów.
815.
ALMANACH polskich rodzin utytułowanych. [Cz.] 1: Spis nazwisk polskich żyjących rodzin utytułowanych. Warszawa 1931. Inst. Herald. 8, s. 17. brosz.
Stan dobry. Zapowiedź wydawnicza.
816.
BALZER Oswald – Porządek sądów i spraw prawa ormiańskiego z r. 1604. Wyd. i wstępem opatrzył ... Lwów 1912. Nakł. Tow. dla Popierania Nauki Pol. 8, s. [2], 64. opr. wsp. pł. złoc. z zach. okł. brosz. Studya nad Historyą Prawa Pol., t. 5, z. 1.
Stan bardzo dobry. Ekslibris R. Chrząstowskiego.
817.
BARRUEL [Augustin] – Historya jakobinizmu wyięta z dzieł xiędza ... Memoires pour servir a l'Histoire du Jacobinisme. T. 4. Berdyczów 1812. [Nakł. Raczyński, Druk. Dąbrowski]. 16d, s. 503, [1], tabl. rozkł. 1. opr. psk. z epoki.
Opr. nieco otarta, wewnątrz stan dobry; brak spisu treści. Ekslibris księgozbioru Wielkiej Loży Narodowej Polski, proj. Edwarda Okunia, sygn. odwróconym monogramem (literami .O.3), w dwubarwnej litografii (z 1937): złoty pięcioramienny świecznik z płonącymi świecami czarnym tle. Czwarty i ostatni tom polskiego wydania dzieła zagorzałego wroga masonerii, francuskiego księdza A. Barruela (1741-1820), w tłumaczeniu Karola Surowieckiego.
818.
BEHEM Baltazar – Codex Picturatus Balthasaris Behem. Warszawa-Kraków 1988. Krajowa Agencja Wydawnicza. 4. oprawa oryg. skóra.
Stan bardzo dobry. Oprawa wykonana w krakowskiej pracowni introligatorskiej "Starodruk" - pełna skóra z tłoczonym na licu herbem Krakowa, metalowe zapinki, kartonowy futerał.
Faksymile, z oryginału przechowywanego w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej,  iluminowanego rękopisu sporządzonego ok. 1505 roku z inicjatywy i na koszt krakowskiego notariusza miejskiego Baltazara Behema. Kartulariusz zawiera przywileje i statuty miasta Krakowa oraz roty przysiąg i ustawy cechów krakowskich. Na tekst składają się 372 karty, pierwszych 247 spisanych ręką Behema, resztę wykonał prawdopodobnie jego następca na urzędzie. Rękopis został ozdobiony 27 barwnymi miniaturami nieznanego artysty, z których 25 przedstawia rzemieślników i kupców podczas codziennych zajęć, pozostałe 2 to herb Krakowa i scena ukrzyżowania.
819.
BERBECKI Leon – Pamiętniki generała broni ... [egzemplarz autorski]. Katowice 1959. Wyd. "Śląsk". 8, s. [4], 287, [1]. brosz.
Skrzypek 77. Egz. używany - wymaga interwencji introligatora. Egzemplarz autorski z odręcznymi poprawkami i niewielkimi uzupełnieniami do planowanego II wydania pamiętników - poprawki naniesione na kartę tyt., we wstępie i na dalszych kartach - częstsze na początku, później zanikające. Zmiana numeracji rozdziałów. Dołączono: 12 fotografii - z czasów służby w legionach, wojsku, z rodziną w mieście i w górach, portretowe. Wspomnienia generała zostały opublikowane w 1958 na łamach "Życia Warszawy" lecz spotkały się ze sporymi zastrzeżeniami. Wydawnictwo zażądało wprowadzenia poprawek. Autor się na zgodził  rezygnując z wydania drukiem "Pamiętników". Decyzję tę zmieniono w 1959, publikując wspomnienia poprzedzone redakcyjnym wstępem. J. Majchrowski pisał o tej sprawie: "w sądach swych, kierując się demaskatorskimi zapędami, tak się Berbecki zagalopował, iż samo wydawnictwo zdystansowało się od jego wypowiedzi, stwierdzając we wstępie delikatnie, iż 'być może niektórzy czytelnicy napotkają w tej książce pewne nieścisłości'" ("Ulubieniec Cezara Bolesław Wieniawa-Długoszowski", Wr. 1990, s. 11). Wydanie drugie nigdy się nie ukazało.
L. Berbecki (1874-1962) - inżynier, generał. Działał w skautingu i Zw. Walki Czynnej. W czasie I wojny św. walczył w Legionach Polskich do których wstąpił w 1914, służąc jako dowódca batalionu uzupełnień I Brygady, następnie jako dowódca 5. Pułku Piechoty Legionów. Odznaczył się m.in. w boju pod Raśną 21–24 VIII 1915. Po odzyskaniu niepodległości jesienią 1918 wstąpił do WP, był m.in. w l. 1919-1921 dowódcą 3. Dyw. Piechoty Legionów, dowódcą Okr. Korpusu w Grodnie i w Wilnie (1924-1928). W l. 1928-1938 był inspektorem armii. Od VI 1933 był przewodniczącym Zarządu Głównego Ligi Obrony Powietrznej Państwa. W III 1939 przeszedł w stan spoczynku. W czasie kampanii wrześniowej przekroczył granicę polsko-rumuńską, od 1941 był internowany w Rumunii, później przebywał w oflagach III Rzeszy. Do kraju powrócił w II 1946.
820.
BERTI Domenico – Copernico e la vicende del sistema Copernicano in Italia, nella seconda metà del secolo XVI e nella prima del XVII con documenti inediti intorno a Giordano Bruno e Galileo Galilei. Discorso letto nella R. Università di Roma in occasione della ricorreza del IV centario di Nicollo' Cipernico. Roma 1876. Tipografia G. B. Paravia E C. 8, s. 255. opr. psk. z epoki.
Niewielkie otarcia krawędzi okł., wewnątrz stan dobry. Praca poświęcona recepcji myśli kopernikańskiej we Włoszech w XVI i XVII w. Dodano także niepublikowane dotychczas dokumenty odnoszące się do Giordona Bruna i Galileusza. Dwa lata po wydaniu książki na łamach "Biblioteki Warszawskiej" ukazało się jej polskie tłumaczenie ("Kopernik i przygody systemu kopernikowego w Italii w II poł. XVI i w I poł. XVII stulecia").
821.
BIAŁYNIA-CHOŁODECKI Józef – Dyktator Romuald Traugutt i kult Jego pamięci we Lwowie. Lwów 1925. Z druk. i litogr. Piller-Naumanna. 8, s. [2], 19, tabl. 1 [portret]. opr. wsp. pł. złoc. z zach. okł. brosz.
Stan bardzo dobry. Ekslibris R. Chrząstowskiego.
822.
BIELATOWICZ Jan – Nasze granice w Monte Cassino. Antologia walki. Oprac. ... Rysunki artystów żołnierzy 2 Korp. Rzym 1945. Nakł. Kultury i Prasy 2 Korpusu. 16d, s. 206. brosz. Bibliot. Orła Białego.
Polonica 1021. Otarcia okł., papier pożółkły. Piecz. Kierownictwa Polskiej Szkoły Powszechnej w Ambergu oraz "Dar żołnierzy 2 Korpusu", numery inwentarzowe - także na okł. Antologia poetycka zdobiona ilustracjami S. Westwalewicza, T. Wąsa, J. Czapskiego, J. Jaremy, S. Gliwy i in.
823.
BOHUSZ-SZYSZKO Zygmunt – Wrześniowym szlakiem. London 1942. M. I. Kolin. 8,  s. 51, [1]. opr. bibliot. ppł. z zach. okł. brosz.
Polonica 1352; Skrzypek 7578 (tylko wyd. 2 z 1945 z Rzymu). Stan dobry. Piecz. bibliot.: "YMCA". Wyd. I. Wspomnienia Z. Bohusza-Szyszko (1893-1982) - generała dywizji WP, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej; w kampanii wrześniowej uczestniczył jako dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty wchodzącej w skład Grupy Operacyjnej "Wschód" w Armii "Pomorze".
824.
[BORKOWSKI Aleksander (Leszek) Dunin] – Sejm ustawodawczy rakuzki [!] ze szczególniejszą uwagą na poselstwo polskie. [Cz.1]. Poznań 1849. Księg. J. K. Żupańskiego, Druk. N. Kamieńskiego i Sp. 8, s. [2], 153, [2]. brosz.
Papier miejscami zabrązowiony. Egz. nieobcięty. Piecz. dublet bibliot. Do kompletu brak cz. 2, która ukazała się w 1859 w druk. Deckerta i Sp. Zaw. m.in. mowy sejmowe W. Sanguszki, S. Smarzewskiego, Z. Zamojskiego.
825.
BRZOZA Jan – Moje przygody literackie. Katowice 1967. Wyd. "Śląsk". 16d, s. 221, [3]. opr. wsp. pł.
Stan dobry. Na początku wprawiona przednia obw., po karcie przedtyt. wprawione dwie fotografie, na których uwidoczniono autora i uczestników uroczystości z okazji 70. rocznicy jego urodzin, dnia 17 XII 1970. Ekslibris R. Chrząstowskiego. Wyd. I. Wspomnienia Jana Brzozy (właśc. Józefa Worobca lub Józefa Wyrobca (ur. 10 grudnia 1900 we Lwowie, zm. 27 listopada 1971 w Myszkowie)) - pisarza, publicysty, autora słuchowisk radiowych, działacza komunistycznego. (Wikipedia).
826.
CHEŁMIŃSKI Bolesław – Masonerja w Polsce współczesnej. Warszawa 1936. Druk. "Wzór". 8, s. 221, [2], tabl. 1. brosz.
Otarcia okł., skrajne karty przyklejone do okł. Zaw. główne działy: Istota i organizacja masonerji, Masonerja w Polsce współczesnej, Bibljografja i indeksy, Zmiany i uzupełnienia.
827.
[CHŁAPOWSKI Kazimierz]. A. Z. [krypt.] – Wojna na Litwie w roku 1831. Z mapą. Kraków 1913. Druk. W. L. Anczyca i Sp. 8, s. [4], 124, mapa rozkł. 1. brosz.
Okł. lekko pożółkła, poza tym stan bardzo dobry. Niektóre źródła sugerują niesłusznie autorstwo Aleksandra Zaborowskiego. Zaw. m.in.: Powstanie na Litwie, Działanie zaczepne Rosyan, Pochód na Litwę, Plan ataku na Wilno, Pochód Giełguda na Litwę, Bitwa pod Rajgrodem, Skupienie się Moskali w Wilnie, Złączenie się wojsk polskich, Atak na Szawle, Rada wojenna w Kurszanach, Odwrót Dembińskiego, W obozie polskim na ziemi pruskiej.
828.
CHRUSZCZOW N[ikita] S. – O kulcie jednostki i jego następstwach. Referat I Sekretarza KC KPZR tow. ... na XX Zjeździe Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Warszawa, III 1956. Wyd. KC PZPR. 8, s. 71, [1]. brosz.
Grzbiet nieco pożółkły, stan dobry. Wydano "wyłącznie do użytku organizacji partyjnych", egz. nr 15423. Swój tajny referat Chruszczow wygłosił w ostatnim dniu obrad XX Zjazdu KPZR, na zamkniętym posiedzeniu zorganizowanym nocą z 24 na 25 II 1956. Przedstawił w nim ogrom zbrodni stalinowskich, poddał krytyce system sprawowania władzy przez Stalina, a jego samego uznał za cierpiącego na manię wielkości paranoika i oprawcę, który doprowadził kraj do krytycznej sytuacji ekonomicznej. W zamierzeniu autora jego przemówienie powinno pozostać znane jedynie zaufanym członkom partii komunistycznych, poza zasięgiem mediów. Tekst został przekazany delegatom "bratnich partii" i wkrótce jego treść została upubliczniona przez Radio Wolna Europa i Głos Ameryki. W Związku Radzieckim tekst był niedostępny aż do 1989. Informacje zawarte w referacie wywołały "wstrząs przede wszystkim w środowiskach komunistycznych i komunizujących intelektualistów, traktujących dotychczasowe doniesienia o terrorze i zbrodniach w ZSRR jako antykomunistyczną propagandę" (Wikipedia). Z kolei w Gruzji podczas kilkudniowych zamieszek żądano rehabilitacji Stalina i odsunięcia Chruszczowa od władzy. W Polsce wydanie referatu spowodowało liczne antystalinowskie wystąpienia (także wewnątrz PZPR), demonstracje czerwcowe w Poznaniu, a w rezultacie wydarzenia polskiego Października. Tajny referat Chruszczowa o kulcie jednostki w ZSRR stanowi jeden z najważniejszych dokumentów historycznych XX w.
829.
CHRZĄŃSKI [Stanisław] – Tablice odmian herbowych. Warszawa 1909. Wyd. Juliusz Ostrowski. Tłoczył i litografował Antoni Fiedler, Poznań. 4, s. [4], 66, tabl. barwnych 25. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz.
Otarcia okł. brosz., poza tym stan dobry. Zaw. wykaz herbów z wyszczególnieniem rodów mu przynależnych i tablice w chromolitografii z wizerunkami herbów wraz z odmianami (łącznie ponad 1.200 herbów).
830.
CZAPSKI Józef – Na nieludzkiej ziemi. Paryż 1949. Inst. Literacki. 8, s. 320, [1]. brosz.
Skrzypek 5415; Polonica 2431. Uzupełniony ubytek grzbietu, okł. mocno zaplamione, wewnątrz stan dobry. Piecz. bibliot.  Wyd. I. Wspomnienia autora z pobytu w ZSRR od podpisania paktu Sikorski-Stalin w VII 1941 do wymarszu oddziałów Armii Polskiej do Iranu (VIII 1942). Głównym wątkiem jest poszukiwanie zaginionych jeńców wojennych z obozów w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie.
J. Czapski (1896-1993) - artysta malarz, krytyk sztuki, publicysta, prozaik. Współzałożyciel grupy kapistów, redaktor "Głosu Plastyków", w czasie wojny więzień Starobielska, teren ZSRR opuścił z armią Andersa. Po wojnie zamieszkał na stałe w Paryżu.
831.
CZAPSKI Józef – Na nieludzkiej ziemi. Nowe wydanie uzupełnione II częścią pt. Walka. Londyn 1969. Polska Fundacja Kulturalna. 8, s. 418. opr, oryg. pł., foliowa koszulka ochronna.
Stan bardzo dobry. Odręczna dedykacja autora dla Adolfa Rudnickiego. Trzecie wydanie jednego z najważniejszych świadectw ludobójstwa w sowieckich obozach pracy spisane przez naocznego świadka. Tekst zasadniczy dotyczy pobytu autora w ZSRR, uzupełniający utwór "Walka" obejmuje okres od wyjścia ze Związku Radzieckiego przez Irak do Włoch aż do zakończenia II wojny.
Rudnickiego i Czapskiego łączyły przed wojną stosunki intymne. Odpowiedzią na wydane na emigracji demaskatorskie książki Czapskiego "Wspomnienia starobielskie" i "Na nieludzkiej ziemi" było opowiadanie Adolfa Rudnickiego "Major Hubert z Armii Andersa". W osobie tytułowego bohatera Rudnicki sportretował Czapskiego, zarzucając mu uleganie antysowieckiej propagandzie hitlerowskiej w sprawie zbrodni katyńskiej i stalinowskich obozów pracy. Stosunki między obu niedawnymi przyjaciółmi uległy zerwaniu. W późniejszych latach pisarze spotkali się kilkakrotnie, a dawne urazy, jak się zdaje, straciły na ostrości. Świadczy o tym złożona w tym tomie dedykacja. Czapski, podpisany tylko imieniem Józef, pisze: "Adolfowi, po ilu latach przyjaźni? Chyba 100!".
832.
CZAPSKI Józef – Souvenirs de Starobielsk. [Paryż] 1945. Temoignages. 16d, s. 111, mapa 1. brosz. Collection Temoignages, cahier 1.
Polonica 2433. Stan bardzo dobry. Egz. nierozcięty. Francuski przekład "Wspomnień starobielskich" ze wstępem G. Herlinga-Grudzińskiego.
833.
CZARNIECKI K[azimierz] Łodzia – Herbarz polski podług Niesieckiego treściwie ułożony i wypisami z późniejszych autorów, z akt grodzkich poznańskich, z ksiąg i akt kościelnych, oraz z dokumentów familijnych powiększony i wydany. T. 1. Gniezno 1875-1881. Druk. J. B. Langiego. 8, s. V, [1], XXXV, [1], 858. opr. wsp. pł.
Strona tyt. nieco zakurzona, marginesy kilku kart nadkruszone, brak jednej składki (s. 823-830). Do kompletu brak wydanego w 1882 fragmentu t. 2 (s. 272). Dzieło nie zostało ukończone. Zaw.: O herbach, Godności i urzędy senatorskie, nadworne i ziemskie, Stan szlachecki, Zaszczyty i ordery, Herby (od Abdank do Zbicswitz, wizerunki z krótkim opisem), Monarchowie polscy i książęta litewscy, biskupi i senatorowie, marszałkowie izby poselskiej, generałowie wielkopolscy i marszałkowie trybunału koronnego i litewskiego, Familie szlacheckie (w całym dziele od Abakanowicz do Ostrowski h. Ślepowron; tu do Kykieryc.). Nieczęste.
834.
CZOŁOWSKI Aleksander – Z dziejów Chmielniczyzny na Podkarpaciu. Lwów 1931. Pierwsza Związkowa Druk. 8, s. [2], 14. opr. wsp. pł. złoc. z zach. okł. brosz. Odb. z "Księgi Pamiątkowej ku czci W. Abrahama".
Stan bardzo dobry. Ekslibris R. Chrząstowskiego.
835.
DAVIES Joseph E. – Mission to Moscow. A record of confidental dispatches to the State Department, official and personal correspondence, current diary and journal entries, including notes and comment up to October, 1941. London 1944. V. Gollancz Ltd. 8, s. XI, [12]-414, [1]. opr. oryg. pł.
Grzbiet nadpęknięty, odbarwienia okł., zaplamienia wyklejek, papier pożółkły, ślady załamania narożników kilku kart. Książka J. Daviesa (1876-1958) - amerykańskiego dyplomaty, doradcy prezydenta Wilsona, w okresie I 1937-VI 1938 ambasadora USA w ZSRR, wydana po raz pierwszy w V 1942. Autor, gloryfikując postać Józefa Stalina, usprawiedliwia tu moskiewskie procesy pokazowe czasu wielkiej czystki w ZSRR. Jeszcze w czasie trwania II wojny na podstawie "Mission to Moscow" powstał propagandowy prosowiecki film fabularny, którego konsultantem był Davies, i który osobiście uczestniczył w prezentacji filmu Józefowi Stalinowi.
836.
DMOWSKI Roman – Anglja powojenna i jej polityka. Uwagi ogólne. Warszawa 1926. Księg. Perzyński, Niklewicz i S-ka. 8, s. 107. brosz.
Okł. lekko zakurzone, poza tym stan dobry. Egz. nierozcięty. Uzupełniony przedruk cyklu artykułów "Niektóre zagadnienia polityki angielskiej" z "Gazety Warszawskiej".
837.
[DUCHIŃSKI Franciszek Henryk] – Historia o pozabiianiu Bazilianów w połockiey cerkwi przez cara moskiewskiego, etc. w roku 1705-tym dnia 30 junia starego. Paryz [!] 1863. Drukarnia i Litografia PP. Renou et Maulde. 8, s. 22. brosz.
Okł. lekko nadkruszone, miejscowe zabrązowienia i zabrudzenia papieru. "Według źródeł przytaczanych przez Duchińskiego, pijany car Piotr I wtargnął z żołnierzami do unickiej katedry Mądrości Bożej w Połocku, gdzie przechowywane były relikwie świętego Jozafata Kuncewicza. Piotr I zażądał od przełożonego klasztoru kluczy od tabernakulum, a gdy ten odmówił, własnoręcznie zamordował przeora; czterech pozostałych zakonników rozkazał utopić w nurtach rzeki Dźwiny [...]. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem wśród ludności wschodnich ziem Rzeczypospolitej, a duchowieństwo unickie w obawie przed nadciągającą armią rosyjską było zmuszone do opuszczenia Połocka" (Wikipedia).
838.
[DUCHIŃSKI Franciszek Henryk] – Łzy króla Jana IIIgo za Smoleńskiem, Kijowem, Czernihowem. Przyczyny walk i warunki zgody z Moskalami Rusinów, Litwinów, Polaków i reszty ludów Europy Atlantyckiej. Przez Kijowianina [pseud.]. Paryż 1883. Druk. Pol. A. Reiffa. 8, s. XVI, 59. brosz.
Skrajne karty zabrudzone, wewnątrz stan dobry. Egz. nierozcięty, wymaga oprawy. Nieczęste.
839.
DZIEJE ułanów jazłowieckich. Praca zbiorowa. Londyn 1988. Koło Ułanów Jazłowieckich, Odnowa. 8, s. VIII, 419, [4], tablice (260 ilustr.). opr. oryg. pł.
Opr. lekko otarta, poza tym stan dobry. Na końcu obszerny indeks nazwisk.
840.
DZIENNIK Praw [Królestwa Polskiego]. [Warszawa. Druk. Rządowa]. 16d. opr. psk. z epoki.
T. 9. 1824-1825. s. 373, [7], tabl. rozkł. 3.
Załamanie przedniej wyklejki, niewielkie miejscowe zabrązowienia papieru, stan dobry. Miejscami tekst równoległy francuski i polski, częściej sam polski. Zaw. m.in. przepisy dotyczące wyrobu pieczęci rządowych oraz "Prawo o ustanowieniu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Królestwie Polskiem", do którego dołączono trzy załączniki (często brakujące): wzór listu zastawnego, kupon do tegoż oraz tabelę z rozliczeniem spłaty kredytu. Tom obejmuje nr. 37-40.
841.
EPLER Adam – Ostatni żołnierz polski kampanii roku 1939. Wyd. II. Londyn 1943. Wydz. Prac Kult.-Ośw. Min. Obrony Narodowej. 8, s. 96, tabl. 6. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz.
Polonica 3446. Niewielkie zaplamienia okł. brosz. Piecz. bibliot. (m.in. szkoły polskiej w Ambergu), numery inwentarzowe. Dotyczy walk dywizji gen. Franciszka Kleeberga.
842.
GAJEWICZ Bohdan – Rok Dmowskiego w Ameryce. Red. i ukł. graf. ... Nowy Jork 1968. Nakł. Kom. Obchodu. 4, s. 175, [4], tabl. 8. brosz.
Okł. nieco zaplamione, poza tym stan bardzo dobry. Ekslibris. Odręczna dedykacja autora, z 3 VII 1968, dla Jana Erdmana (1906-1986 - prozaika i publicysty, redaktora nacz. polskiej edycji miesięcznika "Ameryka", wicekierownika Sekcji Polskiej Głosu Ameryki). Okładka, ekslibris i miecz Chrobrego: Irena Gawlikowska.
843.
GAWROŃSKI Fr[anciszek] Rawita – Sprawy i rzeczy ukraińskie. Materyały do dziejów kozaczyzny i hajdamaczyzny. Wyd. ... Lwów 1914. Druk. Jakubowskiego i Sp. 8, s. [8], 218. brosz.
Niewielki ubytek grzbietu, okł. nieco zabrudzone. Zaw.: Jawein Mecula t.j. Bagno głębokie, kronika zdarzeń z l. 1648-1652 napisana przez N. Hannowera [tu o Żydach poległych z rąk żołnierzy Chmielnickiego], Listy A. Kisiela, Listy B. Chmielnickiego, Różni - dyaryusze, listy, Koliszczyzna, Inwentarz zamku i miasta Białocerkiewskiego z 1641. Nieczęste.
844.
GIERTYCH Jędrzej – Pół wieku polskiej polityki. Uwagi o polityce Dmowskiego i polityce polskiej lat 1919-1939 i 1939-1947. Zachodnie Niemcy, IX 1947. [b.w.]. 8, s. 270. brosz.
Polonica 4286. Stan bardzo dobry. Wyd. I.
845.
GODEBSKI Xawery – Pamiętniki Hansa Szlązaka z XVI wieku. Paryż 1847. Bióro Interessów Polskich. 8, s. 24. brosz.
Niewielki ubytek narożnika przedniej okł., załamania narożników części kart. Piecz. własn. Omówienie treści zapisków pamiętnikarskich Hansa von Schweinichen (1552-1616), dworzanina książąt legnickich. "Jego zapiski zaczynają się w 1568 r. i kończą w 1602 r. Stanowią bezpośrednie świadectwo kulturowego i historycznego czasu" (Wikipedia).
846.
GODLEWSKI Emil – Działalność księcia metropolity Adama Stefana Sapiehy w okresie Wielkiej Wojny. Kraków 1937. Druk. Polska. 8, s. 21. brosz.
Stan dobry.
847.
HARBUT Juljusz Stanisław – Po prochy generała Bema. Wrażenia i rozważania z podróży przez Rumunję, Bułgarję, Turcję, Palestynę i Syrję. Z 30 fotografjami i ilustracjami. Warszawa 1929. Skład gł.: Książnica-Atlas. 8, s. VII, [1], 190, tabl. rozkł. 1. opr. wsp. pł.
Stan dobry. Skasowane piecz. bibliot. (w tym "Bibljoteki Wojskowej 57. pułku piechoty Wlkp. (3. p. Strz. Wlkp.)"). Ekslibris R. Chrząstowskiego. Ilustracje w tekście. Na tabl. rozkł. "Jeruzalem od strony Góry Oliwnej".
848.
HINCZA Stefan (Ludwik Stolarzewicz) – Pierwszy żołnierz Polski Odrodzonej. Życie i czyny Józefa Piłsudskiego. Wyd. nowe powiększone i poprawione z 32 ilustr. Warszawa 1935. Wyd. J. Przeworskiego. 8, s. 536, [2], tabl. 32. opr. oryg. pł. zdob.
Nieznaczne otarcia okł., stan bardzo dobry. Podpis i piecz. własn. Tytuł okł.: "Pierwszy żołnierz Odrodzonej Polski". Książka ukazała się po raz pierwszy w 1928, w 10. rocznicę odzyskania niepodległości. "Dwa wydania monografji o Piłsudskim, jak pisze autor we wstępie, mimo ceny 25 złotych, zostały oddawna wyczerpane". Prezentowane tu wydanie "zostało przerobione, wszelkie dostrzeżone usterki usunięto, znacznie zawartość treściową pomnożono, doprowadzając ją po czasy ostatnie". Oprawa wydawnicza w kolorze ciemnoniebieskim.
849.
HLAWATY Andrzej – Dzieje 6 Pułku Ułanów Kaniowskich. Londyn 1973. Wyd. "Przeglądu Kawalerii i Broni Pancernej", staraniem Koła 6. Pułku [...]. 8, s. 148. brosz. Wyd. "Przeglądu Kawalerii i Broni Pancernej", nr 5.
Stan bardzo dobry. Ekslibris. Ilustracje w tekście. Wydano 300 egz. staraniem Koła 6. Pułku Ułanów Kaniowskich. Wyczerpująca monografia pułku. Autor - Andrzej Hlawaty był wieloletnim oficerem 6. Pułku Ułanów, absolwentem Wyższej Szkoły Wojennej, w trakcie Kampanii Wrześniowej 1939 r. przydzielonym do Sztabu Naczelnego Wodza. Jego dalsze, nietypowe losy, opisano w poście na Facebooku w profilu „Szabla i koń - Kawaleria Polska 1918-1939”. „Po przegranej kampanii przedostał się do Wielkiej Brytanii i w 1941 r. został 'przekazany' z 272 innymi polskimi oficerami do służby w wojskach kolonialnych Wielkiej Brytanii i w ich szeregach walczył w czasie wojny w Gambii i Birmie. Był doceniany - jako obcokrajowiec dostąpił zaszczytu dowodzenia brytyjskim pułkiem (w stopniu majora). Po wojnie pozostał w służbie Jego Królewskiej Mości i walczył m.in. w Kenii i Egipcie. Wyszedł z wojska dopiero w 1957 r., w stopniu pułkownika. 3. Pułku Huzarów Królewskich. Ciekawostką jest, że Prezydent RP Władysław Raczkiewicz awansował go na majora WP, jednak Hlawaty tego stopnia nie zaakceptował, twierdząc, że mu się nie należy ponieważ walczył w wojskach obcego kraju. Do końca życia kazał się tytułować rotmistrzem i tak też się podpisywał” (https://www.facebook.com/szablaikon/posts).
850.
ISAKOWICZ-ZALESKI Tadeusz – Moje życie nielegalne. Współpraca Wojciech Bonowicz. Kraków 2008. Znak. 8, s. 389, [3], tabl. 24. brosz.
Stan dobry. Podpis autora, odręczna dedykacja Anny Dymnej.
851.
JAŁBRZYKOWSKI Andrzej – Rodzina Jałbrzykowskich herbu Grabie. Buenos Aires-Paryż 1974. Impreso en la Republica Argentina Druk. "Dorrego". 4, s. 109, [1], tabl. 6. brosz.
Okł. nieco zaplamione, poza tym stan dobry. Ukazało się w nakładzie 150 num. egz., ten egz. nr 9. Na karcie przedtyt. skromna, odręczna dedykacja autora. Odb. z t. 6 "Materiałów do biografii, genealogii i heraldyki polskiej".
852.
JANIK Michał – O wolność i władztwo ducha. Spowiedź niepodległościowca. Kraków 1939. Druk. W. L. Anczyca i Sp. 8, s. 325, [2], tabl. 6. brosz.
Skrzypek 605. Okł. wyraźnie zakurzona, miejscami zabrudzenia wewnątrz. Druk na prawach rękopisu. "Wspomnienia z Galicji lat 1904-1938" (Skrzypek).
853.
JASKOWSKI Arnold – Kampania norweska. (51 ilustracji w tekście). Glasgow 1944. Książnica Polska. 8, s. 173, [2]. opr. oryg. pł.
Polonica 5956. Brak obw., okł. lekko otarte, niewielkie zaplamienia wewnątrz. Piecz. szkoły polskiej w Ambergu. Liczne ilustracje w tekście. Zaw.: Ogólny rzut oka na kampanię w Norwegii, Kampania północno-norweska, Bitwa o Narvik.
854.
[JENTYS Stefan] – Litwa za rządów ks. Isenburga. Kraków 1919. Krakowski Oddz. Zjednoczenia Narodowego. 16d, s. [4], IV, 157, [2]. brosz.
Okł. nieco otarte, załamanie narożnika końcowych kart. Pod przedmowie kryptonim autora "J. S.". Autor "był jednym z twórców prawicowego Zjednoczenia Narodowego i został prezesem Krakowskiego Oddziału tej organizacji. Związany w Krakowie z kołami prokoalicyjnymi, wysunął się na czoło grupy działaczy przeciwnych polityce NKN i Legionów. Ogłaszał w tym duchu szereg artykułów w 'Głosie Narodu'. Z tego czasu pochodzi jego publikacja pt. 'Litwa za rządów ks. Isenburga', oparta na autentycznych relacjach i dokumentach" (PSB). "Dokumenty w tem wydawnictwie ogłoszone dają wierny, a wołający o pomstę obraz krzywd, jakich Polacy doznali na Litwie za rządów ks. Isenburga" (ze wstępu).
855.
[JEŻ Teodor Tomasz] – Odpowiedź Zygmunta Miłkowskiego na adresy młodzieży polskiej. Odbitka z "Nowej Reformy". Kraków 1883. Nakł. Wyd. "Nowej Reformy". 16d, s. 15
[oraz] TARNOWSKI Stanisław – Na pamiątkę obchodu dwóchsetnej rocznicy zwycięztwa Jana Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem [...]. Kraków 1883. Nakł. Gminy miasta Krakowa, Druk. A. Koziańskiego. 16d, s. 80, tabl. 1
[oraz] BŁOŃSKI Rafał – Pobyt na Syberyi ... przez niego samego w Rzymie opisany w 1865 r. Wydanie II poprawne. Kraków 1873. Nakł. W. Korneckiego i R. Błońskiego. 16d, s. 131. razem opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz.
Stan dobry. Piecz. i wpisy własn.: "Ze zbiorów J. Jerzego Ciołka - Żelechowskiego. Na początku wprawiono program krakowskich obchodów 200. rocznicy wiedeńskiego zwycięstwa. Na szczególną uwagę zasługują pamiętniki z pobytu na wygnaniu R. Błońskiego (1817-post 1873), które po raz pierwszy zostały wydane w 1867 (Maliszewski 2017).
856.
KAREEV N[ikolai] – Polonica. Sbornik statej po polskim delam (1881-1905). S.-Peterburg 1905. Tipografija M. M. Stasjuleviča. 8, s. IX, [1], 268. opr. późn. ppł.
Otarcia krawędzi okł., niewielki ślad wilgoci na początku. Zbiór tekstów dotyczących spraw polskich autorstwa rosyjskiego historyka, pracującego w l. 1879-1884 jako profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zaw. m.in.: Nečto o russko-polskich otnošenijach, Novejšaja polskaja istoriografija i perevorot v nej (1886), Moi otnošenija z poljakami, Polskaja nacionalnost v russkoj gosudarstvennosti, Novaja polskaja partija, Pismo k znakomym poljakam.
857.
KISIELEWSKI Józef – Ziemia gromadzi prochy. Poznań [1939]. Księg. św. Wojciecha. 8, s. 501, [6], mapa rozkł. 1. opr. oryg. pł., obw.
Skrzypek 3268. Obwoluta w złym stanie (ubytki, otarcia, podklejone naddarcia), miejscowe zażółcenia okł., wewnątrz stan dobry. Odręczna dedykacja autora. Wyd. I. Zbiór reportaży z podróży po faszystowskich Niemczech wsch. (Śląsk, Pomorze) zapowiadający proroczo agresję na Polskę we IX 1939. Książka byłą niszczona w latach II wojny przez władze okupacyjne. "Za jej posiadanie Niemcy wysyłali do obozu koncentracyjnego, a sam autor oraz osoby współpracujące przy jej powstawaniu znalazły się na liście wrogów Rzeszy i tropiło ich Gestapo [...]. Po 1939 Józef Kisielewski uciekł na Zachód przez Rumunię" (Wikipedia). Bogaty materiał ilustracyjny w tekście.
858.
KLEC-PILEWSKI Bernard – Wykaz prac drukowanych w wydawnictwach Polskiego Towarzystwa Heraldycznego (1908-1939). Opracował i wstępem opatrzył ... T. 5. Buenos Aires-Paryż 1971. Impreso en la Argentina Druk. "Dorrego". 4, s. 53, [3]. brosz.
Stan dobry. Ukazało się w nakładzie 300 num. egz., ten egz. nr 88. Odb. z t. 5 "Materiałów do biografii, genealogii i heraldyki polskiej".
859.
KOBRZYŃSKI B[olesław] – Album fotograficzny. 3 D[ywizja] S[trzelców] K[arpackich] w Italii. Red. ... Cz. 2. Milano, VIII 1945. Referat Kultury i Prasy 3 D.S.K. 16d podł., s. 126, [2]. brosz.
Polonica 17277. Otarcia okł., miejscowe zaplamienia. Podpis własn. Do kompletu brak cz. 1, która ukazała się we Florencji. Blok przewiązany biało-czerwonym sznurem. Bardzo bogaty materiał fotograficzny obrazujący szlak bojowy 3 DSK dot. wydarzeń: Nad Adriatykiem [12.VI. - 6.IX.1944] i w Apeninach [26.X. - 23.XII.1944] oraz Od Senio do Bolonii [31.III. - 21.IV.1945]. Tekst polski, angielski i włoski.
860.
KOC L[eon] W., QUIRINI E[ugeniusz] – The Polish Army and the Polish Navy. Das Polnische Heer und die Polnische Kriegsmarine. Warsaw 1939. Central Military Booksellers Magazine. 4, s. [113]. opr. oryg. ppł.
Niewielkie otarcia krawędzi okł., blok lekko poluźniony, ślady po taśmie na dwóch stronach, poza tym stan dobry. Druk czcionką Militari (wprowadzoną do użycia w 1937), układ graficzny Atelier Girs-Barcz. Album prezentujący polskie siły zbrojne w przededniu wybuchu II wojny. Wersja angielsko-niemiecka (ukazała się także francusko-włoska). Książka ukazała się tuż przed wybuchem wojny, część nakładu została zniszczona przez okupanta.
861.
KOMARZEWSKI [Jan Baptysta] – Coup-d'oeil rapide sur les causes réelles de la décadence de la Pologne. Paris 1807. Bertrand-Pottier. 8, s. VIII, [9]-268, [1]. opr. wsp. pperg.
Stan dobry. Strony 81-96 przestawione przez introligatora. Egz. nieobcięty. J. B. Komarzewski (1744-1810) - generał, szef kancelarii wojsk. Stanisława Augusta. W "Coup d'oeil" podjął próbę rehabilitacji Stanisława Augusta; "jest to praca apologetyczna, wysławiająca zamierzenia i osiągnięcia polityczne króla, wskazująca na trudności wewnętrzne, z jakimi [...] musiał się borykać, oraz piętnująca zaborczość sąsiadów. Przypuszczalnie Komarzewski współpracował przy pisaniu tej książki z ks. Stanisławem Poniatowskim" (PSB).
862.
KONECZNY Feliks – Dzieje Rosyi. T. 1: (do roku 1449). Warszawa 1917. Spółka Wyd. Warszawska. 8, s. XVI, 507, [4]. opr. nieco późn. pł. z zach. okł. brosz.
[oraz] tenże – Litwa a Moskwa w latach 1449-1492. ("Dziejów Rosji" tom 2). Wilno 1929. Tow. Przyjaciół Nauk. 4, s. [2], XII, 304, [1]. opr. nieco późn. pł. z zach. okł. brosz.
Niewielkie naddarcie górnej części grzbietów, drobne zaplamienia wewnątrz. Oprawy jednolite, tomy nieco różnią się wysokością grzbietu. Podpis własn., ekslibrisy. W 1984 w Londynie ukazał się t. 3 obejmujący lata 1492-1505.
863.
[KORWIN-KRUCZKOWSKI Sylwester]. Eska [pseud.] – Ruś Czerwona. Lwów [po tekście 1922]. Księg. Gubrynowicza i Schmidta. 8, s. 16. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. Odb. z "Gaz. Lwowskiej".
Stan bardzo dobry. Ekslibris R. Chrząstowskiego.
864.
KORWIN Ludwik [właść. Piotrowski Ludwik] – Ormianskie rody szlacheckie. X tablic barwnych. Kraków 1934. Nakł. autora. 16d, s. 188, [2], V, [1], tabl. 10. opr. oryg. pł. złoc., obcięcie barwione.
Opr. otarta, wewnątrz stan dobry. Na karcie przedtyt. odręczna dedykacja autora dla jego przyjaciela - dziennikarza Konrada Fuglewicza. Wydano 500 egz., ten nr 487. Zaw. informacje o 146 rodach ormiańskich. Na tablicach herby: Wiernik, Bołoz, Agustynowicz, Bernatowicz, Bohdanowicz, Jakubowicz, Moszoro, Serce, Słoń, Snop.
865.
KOSIANOWSKI Władysław – Polska Marynarka Wojenna od pierwszej do ostatniej salwy w drugiej wojnie światowej. Album pamiątkowy. Rzym 1947. Nakł. Samopomocy Marynarki Wojennej. Wyd. Instytutu Literackiego. 8 podł., s. [96], XXXI, [1]. opr. oryg. pł.
Polonica 7177. Opr. lekko otarta, poza tym stan dobry. Album zaw. ponad 500 fotografii ilustrujących dzieje polskiej marynarki w czasie II wojny. Oprac. graficzne Stanisława Gliwy, wybitnego artysty-typografa działającego po II wojnie w Anglii. Jedna z pierwszych publikacji Inst. Literackiego J. Giedroycia, jeszcze przed przenosinami do Paryża.
866.
[KOŚCIUSZKO Tadeusz]. LISTA jmienna osob, składających ofiary na pomnik Tadeusza Kościuszki. Wydana przez Komitet zarządzający budową tegoż, od dnia 17 grudnia 1821 roku. Kraków 1822. Druk. J. Maja. 8, s. 218. brosz.
Papier wyraźnie zabrązowiony, pierwsze karty podklejone w grzbiecie taśmą, niewielki ślad zawilgocenia w narożniku kart.
867.
KRAKOWSKI Edouard – Histoire de Pologne l'élan vital d'un peuple, de ses origines jusqu'a nos jours. Paris 1947. Éditions du Myrte. 8, s. 281[4]. brosz.
Otarcia okł., naddarcia grzbietu, papier pożółkły. Odręczna dedykacja autora dla Caracciolo Parra-Pereza, ambasadora Wenezueli przy UNESCO.
868.
KRZYWICKI Ludwik – Społeczeństwo pierwotne, jego rozmiary i wzrost. Warszawa 1937. Kasa im. Mianowskiego. 8, s. XIII, [3], 442, [1]. brosz.
Grzbiet zabrązowiony, krawędzie okł. załamane, nieco naddarte, z niewielkimi ubytkami, stan dobry. Egz. częściowo nierozcięty. Praca wybitnego socjologa "o rozmiarach i ruchu naturalnym ludności społeczeństwa pierwotnego" (PSB). Ukazała się oryginalnie w języku angielskim w 1934 ("Primitive Society and Its Vital Statiscics"), po polsku trzy lata później.
869.
KSIĄŻKA drużynowego wydana z polecenia Gen. Inspektoratu Piechoty. Warszawa 1920. Główna Księg. Wojskowa. 16d, s. 128 + k. [16] [karty czyste]. brosz.
Okł. nieco otarte, ubytki grzbietu, załamania narożników dwóch kart. Książka bez wpisów. Zaw. tabele i miejsce na uwagi. Przykładowo: Lista imienna, Kolejność służby, Kary, Spis i naprawa broni, Spis ubioru, Adresy oficerów, Uwagi codzienne.
870.
KUKIEL M[arian] – Vues sur le trône de Pologne en 1812. Paris 1932. G. Ficker. 8, s. 19. brosz. Extrait de la "Revue des Etudes Napoléoniennes".
Krawędzie okł. nadkruszone, okł. nieco pożółkłe i zakurzone, wewnątrz stan dobry. Osobno wydany artykuł gen. M. Kukiela opatrzony jego odręczną dedykacją dla prof. Ludwika Piotrowicza.
871.
KULCZYCKI Jerzy S., SULATYCKI Tadeusz – Sulatyccy herbu Sas. Londyn 1994. Wydali K. Sulatycki i T. Sulatycki, Druk Caldra House. 8, s. 110, [1]. brosz.
Okł. lekko zabrudzone, poza tym stan dobry. Ilustracje w tekście. Ukazało się w nakładzie 300 egz.
872.
LASOCKI Wacław – Wspomnienia z mojego życia. Przygotowali do druku M. Janik i F. Kopera. T. 1-2. Kraków 1933-1934. Nakł. Gminy m. Krakowa. 8, s. [2], XVIII, [4], 495, [2], tabl. 56; 362, [1], tabl. 26. opr. psk. złoc. z epoki, górne obcięcie złoc.
Skrzypek 928. Stan bardzo dobry. Piecz. własn. na kartach tyt. Zachowany futerał do t. 1. Oprawa: elegancki półskórek w kolorze brązowym z wyzłoc. zdobieniami geometryczno-florystycznymi (w trzech polach) i tytulaturą na grzbiecie; wyklejki marmoryzowane, płótna okleinowe w odmiennych kolorach (t. 1 - zielony, t. 2 - brązowy). T. 1: W kraju, t. 2: Na Syberji. Autor, "syn właściciela ziemskiego z powiatu żytomierskiego, pojmany na rozwożeniu 'złotych hramot' skazany do ciężkich robót na całe życie, po amnestii 1866 roku pomieszkiwał jakiś czas w głębi Rosji" (T. Bobrowski "Pamiętniki"). "Pamiętniki, zgodnie z jego [autora] życzeniem, ukazały się w 10 lat po jego śmierci [...]. Obejmują bogaty materiał historyczny, obyczajowy, literacki i ikonograficzny odnoszący się do okresu dzieciństwa, lat szkolnych, uniwersyteckich i pobytu Lasockiego na Syberii" (PSB). Wydanie ilustrowane 190 fot. Materiały źródłowe, indeksy.
873.
LEWICKI Anatol – Zarys historyi polskiej aż do najnowszych czasów. Wyd. większe trzecie, uzupełnione Historyą Porozbiorową. Kraków 1897. Księg. G. Gebethnera i Spółki. 8, s. [4], 539. opr. psk. złoc. z epoki z zach. okł. brosz.
Niewielkie otarcia i zaplamienia grzbietu, poza tym stan dobry. Piecz. własn. "Bibl. Oskargiełły, Kraków". Niesygnowana oprawa Roberta Jahody.
874.
[LOPP]. CZEGO dokonała L. O. P. P. w czasie swego dziesięcioletniego istnienia. [Warszawa 1933]. Zarząd Gł. LOPP. 16, s. 30, [1]. brosz.
Niewielkie załamanie i zaplamienie tylnej okł., ślad zawilgocenia w narożniku kart. Okolicznościowa broszura LOPP z fotomontażową anonimową okładką.
875.
LIS-KOZŁOWSKI Stanisław – De l'origine de la noblesse polonaise. Théories anciennes et l'état actuel des recherches. Rapport présenté au XIIe Congrès International des Sciences Généalogiques et Héraldiques (Munich 9-13 Septembre de 1974). Buenos Aires 1977. Publ. par le Fond Editorial "Władysław Mieczysław Kozłowski"; Druk. "Dorrego". 4, s. 30, [1]. brosz.
Okł. odbarwione, nieco zaplamione i naddarte, poza tym stan dobry. Na karcie przedtyt. naklejka z nadrukiem: "Hommage de l'auteur" oraz odręczna dedykacja autora z 19 XI 1978. Ukazało się w nakładzie 400 num. egz., ten bez numeru.
876.
LISTA strat Legionu Polskiego. Od lipca do października 1915. Piotrków, 1 X 1915. Centr. Urząd Ewidencyjny Departamentu Wojsk. NKN. 4, s. 38. brosz.
Niewielkie załamania pionowej krawędzi.
877.
[LORENTOWICZ Jan] – Szkoła Batignolska w Paryżu. Napisał M. Chropieński [pseud.]. Lwów 1898. Nakł. i Druk. I. Związkowej Drukarni. 16d, s. [1]. 91, [1]. brosz.
Prawy margines okł. brosz. i pierwszych kart nieco zabrudzony, poza tym stan dobry. Nad tytułem dopisek: "W ważnej sprawie!". Zawiera rozdziały: 1. Założenie szkoły, 2. Intrygi czartoryszczyków, 3. Nowa organizacya Szkoły. Dyrekcya Hipolita Klimaszewskiego,4. Rządy Seweryna Gałęzowskiego, 5. Co się stało z biblioteką Szkoły Batignolskiej ?, 6. Ostateczny upadek i dzisiejszy stan Szkoły, 7. Co zrobić ze Szkołą Batignolską?
878.
[LULLIN de Châteauvieux Frédéric] – Rękopism nadesłany z wyspy S. Heleny niewiadomym sposobem. Przeł. na polskie z francuzkiego exemplarza, wydanego w Londynie [...] 1817. Dodane iest zdanie o temże piśmie. Warszawa 1817. Druk. Zawadzkiego i Węckiego. 16d, s. [4], 141, [2]. opr. kart. z epoki.
Grzbiet oklejony papierem, wyraźne otarcia strony tyt., podklejone naddarcia końcowej strony (errata), niewielkie zaplamienia. Na marginesach s. 2-3 odręczne zapiski z epoki zawierające ważniejsze daty z życia Napoleona. Rzekomy pamiętnik Napoleona - w rzeczywistości mistyfikacja literacka. Przekład F. Bentkowskiego.
879.
LWÓW i Małopolska Wschodnia w Legjonach Polskich 1914-1917. Zeszyt 1. Lwów 1935. Staraniem Związku Legjonistów Pol., Okręg Lwów, Nakł. Legjonistów Polskich i ich Rodzin. 4, s. XXIII, [3], 147, [2]. brosz.
Stan dobry. Egz. częściowo nierozcięty. Obca dedykacja dla niewymienionej z nazwiska żony posła Hipolita Śliwińskiego. Więcej nie wyszło. Ilustracje przy biogramach.
880.
ŁĄCZNIK rodzinny. Organ Związku Rodowego Janotów Bzowskich h. Nowina. Z. 4. Londyn 1978. 4, s. 59, tabl. luzem 1. brosz.
Stan dobry. Ilustracje w tekście. Czwarty zeszyt zeszytów genealogicznych rodziny Bzowskich. Pierwsze trzy ukazywały się z datą I 1937, IV 1938 i IV 1939.
881.
ŁOZIŃSKI Bronisław – Szkice z historyi Galicyi w XIX wieku. Z przedmową i pod kierunkiem Wacława Tokarza. Wyd. Walery Łoziński. Z podobizną autora i siedmioma częścią barwnemi rycinami. Lwów 1913. Nakł. Księg. Gubrynowicza i Syna. 8, s. XXII, 436, tabl. 8 (w tym 2 barwne). opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz.
Stan dobry. Ekslibris R. Chrząstowskiego. Zaw. m.in.: Z historyi Stanów galicyjskich, Proces kryminalny K. Szajnochy, Z teki M. Kraińskiego, Galicya w roku 1846, Sprawa kryminalna A. Fredry o zdradę stanu.
882.
[ŁUBIEŃSKI Roger] – Konstanty-Ireneusz Pomian hrabia Łubieński, biskup sejnejski. Napisał *** [pseud.]. Kraków 1898. Nakł. X. Jana Ścieborskiego. 8, s. [4], 454, tabl. 3. opr. ppł. z epoki z zach. okł. brosz.
Niewielkie zaplamienia, stan dobry. Zaklejone piecz. (?) na stronie tyt. i na ostatniej karcie. Obszerna, źródłowa biografia stryja autora
R. Łubieński (1849-1930) - podróżnik, poseł na sejm galicyjski.
883.
ŁUNIŃSKI Ernest – Napoleon. (Legiony i Księstwo Warszawskie). Ilustracje podług obrazów, portretów, rzeźb, rycin, pamiątek i t.p. Warszawa [1911]. Nakł. S. Orgelbranda Synów. 4 podł., s. 364. opr. oryg. pł. zdob.
Otarcia narożników okł., stan dobry. Zaw. bardzo bogaty materiał ilustracyjny do dziejów Napoleona i jego epoki.
884.
MANNÓWNA Adolfina – O potrzebie wydania niektórych pamiętników galicyjskich. Lwów 1936. Druk. A. Gojawiczyńskiego. 8, s. 32. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz. Odbitka z czasopisma "Reduta - Tydzień Polski".
Stan bardzo dobry. Ekslibris R. Chrząstowskiego.
885.
MANTEUFFEL Gustaw – Cywilizacya, literatura i sztuka w dawnej kolonii zachodniej nad Bałtykiem. Na podstawie badań najnowszych. Wyd. II przyozdobione 23 oryginalnemi rysunkami. Kraków 1897. Spółka Wydawnicza Polska. 8, s. 123, [1]. opr. późn. miękka ppł.
Gruca 159. Stan dobry. Podpis własn. Ilustracje w tekście. Kultura Inflant i sąsiadujących państw bałtyckich od XII do XVIII w. Zaw. rozdziały: Pierwiastki cywilizacyi nad dolną Dźwiną, Stosunki prawne nad Bałtykiem, Początki literatury, Źródła dziejowe z XIII i XIV stulecia, Budownictwo i sztuka w wiekach XIII, XIV i XV, Budowy świeckie, Wznoszenie zamków obronnych, Dawne cechy nadbałtyckie, Ich ustawy i charakter, Przemysł artystyczny XV stulecia.
886.
[MAROWSKI Jan]. K. Jamar [pseud.] – Śladami gąsienic Pierwszej Dywizji Pancernej. Hengelo, Nederland [cop. 1946]. Druk. H. L. Smit & Zn. 8, s. 344. brosz., obw.
Polonica 9702. Stan dobry. Podpis własn. Historia dywizji gen. Stanisława Maczka zilustrowana ponad 200 fotografiami i rysunkami Mariana Walentynowicza.
887.
MORAWSKI Kazimierz Marjan, MOSZCZYŃSKI Włodzimierz – Co to jest masonerja. Warszawa 1939. Druk. E. Piórowicz. 8, s. 103
[orazLABROUSSE-MOLLIÈRE – Liga Praw Człowieka i Obywatela. Katowice 1936. Księg. i Drukarnia Katolicka. 8, s. 100
[orazMARQUÈS-RIVIÈRE Jean – Podwójne oblicze wolnomularstwa. Z upoważnienia autora przeł. z francuskiego Anna-Danuta Drużbacka. Katowice 1938. Księg. i Drukarnia Katolicka. 8, s. 256
[orazMICHEL A. G. – Państwo w okowach masonerii. Tłum. z francuskiego K. M. Morawski. Katowice 1937. Księg. i Drukarnia Katolicka. 8, s. 443, [1]. razem opr. bibliot. ppł. z epoki.
Grzbiet pęknięty, przyklejony do bloku, podklejone przedarcie ostatniej karty i kilku kart początkowych, blok nadpęknięty na końcu. Podpis własn.
888.
NAPOLEON sam przez siebie odmalowany. Tłómaczenie z francuzkiego. Warszawa 1818. Druk. Zawadzkiego i Węckiego. 16d, s. [2], 98. opr. psk. z epoki.
Okł. lekko otarte, zabrudzenia wyklejek, niewielkie zaplamienia wewnątrz. Zakreślony podpis własn. na stronie tyt. Pseudo-autobiografia Napoleona. Tłumaczył Kazimierz Brodziński.
889.
NARUSZEWICZ Adam – Historya narodu polskiego. T. 1, cz. 1-2. Warszawa 1824. Druk. N. Glücksberga. 8, s. [18], XXVI, 294, mapy rozkł. 4; [12], [295]-848, XXXXIV, [4], mapa rozkł. 1. brosz.
Miejscami bardzo niewielkie zaplamienia wewnątrz, niewielki ubytek tylnej okł. brosz. części 2, poza tym stan bardzo dobry. Egz. nieobcięty i nierozcięty. Pierwsze wydanie pierwszego tomu monumentalnego dzieła Adama Naruszewicza, najważniejszego w dorobku wybitnego historyka. Tomy 2-7 ukazały się po raz pierwszy w latach 1780-1788. Tom pierwszy, nieukończony przez autora, ukazał się w dwóch częściach dopiero w 1824, staraniem Warszawskiego Królewskiego Tow. Przyjaciół Nauk na podstawie rękopisów przechowywanych w Bibliotece Puławskiej i w księgozbiorze Józefa Sierakowskiego. Tom pierwszy obejmował dzieje przedhistoryczne, kończył się przed objęciem tronu przez Piastów.
890.
NOWAK Tadeusz – Oblężenie Torunia w roku 1658. Toruń 1936. Towarzystwo Naukowe. 4, s. [4], 253, [5], tabl. 10. opr. nieco późn. pł. Roczniki Tow. Nauk., [t.] 43.
Stan dobry. Rozprawa doktorska autora. Na końcu indeksy.
891.
OCHOTNICZA Legja Kobiet. Szkic historyczny. Lwów 1921. Red. tygodnika "W Obronie Ojczyzny". 8, s. 63. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz.
Ślady wilgoci, poza tym stan dobry. Ekslibris R. Chrząstowskiego.
Ochotnicza Legia Kobiet - "polska ochotnicza organizacja wojskowa utworzona we Lwowie w 1918 przez kobiety, pragnące walczyć o niepodległość Polski. Członkinie organizacji brały udział w bitwie o Lwów podczas wojny polsko-ukraińskiej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej, w tym w walkach o Wilno" (Wikipedia).
892.
ORŁOWSKI Karol – Jaroszyńscy herbu własnego. Buenos Aires-Warszawa 1995. Wyd. Orloviana. 8, s. [4], 130, [2], mapy 3. opr. oryg. kartonowa, obw.
Stan dobry. Ilustracje w tekście.
893.
PAWLIKOWSKI Michał – Dwa światy. Londyn 1952. Komitet Wyd. "Dwa światy". 8, s. 497, [7], map rozkł. 6. opr. oryg. pł.
Brak obw., okł. lekko otarte, stan dobry. Z autorskiego wstępu: "Książka niniejsza jest skondensowanym skrótem obszernej pracy, będącej owocem kilkunastu lat studiów, prowadzonych w obliczu dokonujących się przemian i przewrotów [...]. Rzecz ta byłą gotowa do druku w r. 1944, a uzupełniana w latach następnych". Zaw. rozdziały: Cywilizacja - ustalenie pojęcia. Co to jest cywilizacja?; Europa i Azja w mroku czasów; Dwa źródła światopoglądów; Dziedzictwa narodów europejskich (tu m.in. Wracamy do historii, Żydzi, Niemcy, Preliminaria rosyjskie. Polska. Zwierciadło literatury); Nauka; Co to jest Naród?; Co to jest "rasa"?
894.
[PIERWSZY]. 1 Pułk Pancerny w walce. Od Caen po Wilhelmshaven. Bruges, 19 VIII 1945. The Saint Catherine Press. 8, s. 55, [1], tabl. 2, mapy 3. brosz.
Okł. nieco otarte, mapa na końcu z ubytkiem, podkreślenia tekstu ołówkiem. Egz. nieobcięty. Tytuł okładkowy, na s. 3: "W dniu święta pułkowego". Zaw. m.in.: Dziewięć miesięcy walk 1. Pułku Pancernego, Operacja Falaise, Pościg, Operacja Gandawa, Operacja Antwerpia, wykazy osobowe.
895.
PIERWSZY Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego 1914-1945. Londyn 1987. Koło 1. Pułku Szwoleżerów J.P., Oficyna Poetów i Malarzy. 8, s. 200, tabl. 14 (z 58 ilustr.). opr. oryg. pł.
Stan dobry. Na licu i karcie tyt. w centrum wizerunek odznaki pułkowej. Zaw. m.in.: Wykazy nazwisk oficerów, podoficerów i szwoleżerów pułku w różnych okresach działalności, w porządku chronologicznym, z podziałem na poszczególne grupy. Nieczęste.
896.
PILACIŃSKI Jerzy ("Lech") – Narodowe Siły Zbrojne. Kulisy walki podziemnej 1939-1946. Z przedmową Jędrzeja Giertycha. Londyn 1976. Wyd. Tow. im. R. Dmowskiego. 8, s. 246, [1]. brosz. Wydawnictwa Tow. im. R. Dmowskiego, nr 10.
Okł. nieco zaplamione, poza tym stan dobry.
897.
[PIŁSUDSKI Józef]. JP. Pamiątka żałobnych uroczystości Marszałka Piłsudskiego w Krakowie. Kraków [1935]. Wyd. Salonu Malarzy Polskich w Krakowie.16d, leporello, k. [10]. brosz.
Przednia okł. częściowo zakurzona, wewnątrz stan bardzo dobry. Albumik z 10 pocztówkami ukazującym przebieg uroczystości pogrzebowych J. Piłsudskiego w Krakowie.
898.
[PIŁSUDSKI Józef]. Kserokopia maszynopisu "Wspomnienia Pani Aleksandry Piłsudskiej o Marszałku Józefie Piłsudskim. (Rozmowa przeprowadzona dnia 5. 6. 42)".
Maszynopis na 13 kartach form. A4. Rozmówca występuje pod kryptonimem K. J. Rozmowę przeprowadzono w mieszkaniu wdowy po Marszałku, w Edynburgu. Podczas konwersacji poruszono m.in. tematy: pisania przemówień i innych tekstów przez Marszałka (wdowa często używa w stosunku do jego osoby określenia Ziuk), rozkładu dnia, zainteresowania mediumizmem, sprawy zdrowotne, ostatnie dni Piłsudskiego, jego lektury. Stan dobry.
899.
The POLISH Handbook 1925. A guide to the country and resources of the Republic of Poland. Edited by Francis Bauer Czarnomski. London 1925. Eyre and Spottiswoode, Ltd. 16d, s. XLVI, 704, tabl. 1, mapa rozkł. 1. opr. oryg. pł. złoc.
Podklejone przetarcia na zgięciach mapy, wyklejki nieco nadpęknięte, mimo to stan ogólny dobry. Od str. 673 indeks. Zaw. rozdziały: Constitution and Government of Poland, History od Poland, Physical Characteristics of Poland, Education and Religion in Poland, Production: Agriculture, Forestry, Mining, Industries, Trade and Commerce, Transport and Communications, Labour and Social Welfare, Finance, National Defence, Cultural Life in Poland, General Information.
900.
POLSKA na morzu. Warszawa 1935. Gł. Księg. Wojskowa. 4, s. XIV, [1], 235, tabl. 16. opr. oryg. pł. zdob. + Dział ogłoszeń. s. [5], 59. brosz.
Niewielkie zabrudzenia okł. i dolnego marginesu początkowych kart, mimo to stan dobry. Opracowanie graficzne Atelier Girs-Barcz. Praca zbiorowa z bardzo bogatym materiałem ilustracyjnym (na końcu skorowidz nazwisk wykonawców i właścicieli fotografii). Zaw. rozdziały: Walka o morze, Polska nad Bałtykiem, Polski brzeg morski, Polskie porty morskie, Polska marynarka wojenna, Polska marynarka handlowa, Ludność Pomorza, Morze w sztuce polskiej, Fauna i flora, Handel zamorski, Polskie rybactwo morskie, Placówki badawcze, Liga Morska i Kolonjalna, Polski sport morski, Plaża i kąpiel morska. Na szczególną uwagę zasługuje niezbyt często towarzyszący książce "Dodatek" z reklamami i ogłoszeniami oraz opisami firm, miejscowości uzdrowiskowych (Truskawiec, Rabka, Krynica).
901.
PROYART [Liévain Bonawentura] – Histoire de Stanislas I-er, roi de Pologne, duc de Lorraine et de Bar. T. 1-2. Paris 1819. Chez Méquignon Fils Ainé. 16d, s. VIII, 390, [1]; [4], 367. opr. skóra złoc. z epoki, obcięcie barwione.
Drobne miejscowe zażółcenia papieru, mimo to stan bardzo dobry. Na grzbietach po dwa złocone szyldziki, czerwony i zielony. Obca dedykacja z epoki w każdym tomie. Dzieje Stanisława Leszczyńskiego, króla Polski.
902.
PROYART [Liévain Bonawentura] – Histoire de Stanislas I-er, roi de Pologne, duc de Lorraine et de Bar. Nouvelle édition, revue et corrigée avec soin, et augmente de sommaires et d'une table. Tours 1837. Chez A. d. Mame et C.ie. 16d, s. VIII, 302. opr. skóra zdob. z epoki, obcięcie złoc.
Brak portretu, poza tym stan bardzo dobry. Wyklejki marmoryzowane, dublura złoc. Dzieje Stanisława Leszczyńskiego, króla Polski.
903.
PUTEK Józef – Miłościwi panowie i krnąbrni poddani. Szkice z dziejów poddaństwa, pańszczyzny i innych form ucisku społecznego na dawnym pograniczu śląsko-polskim. Kraków 1959. Wyd. Literackie. 8, s. 447, [3], tabl. 15. brosz., obw.
Otarcia i podklejenia krawędzi obw., karta tyt. podklejona w grzbiecie, brak ostatniej tablicy. Zakreślone fragmenty tekstu. Odręczna dedykacja autora.
904.
QUIRINI Eugenjusz, LIBREWSKI Stanisław – Ilustrowana kronika Legjonów Polskich. 1914-1918. [...] oprac. ... Warszawa 1936. Nakł. Głównej Księgarni Wojskowej. 4, s. 124, [4], 196, 22, [7]. opr. oryg. pł. zdob.
Grońska 62. Okł. nieco zakurzone, niewielki ubytek płótna okleinowego na tylnej okł., niewielki ślad zawilgocenia w narożniki początkowych kart. Oprac. graficzne Atelier Girs-Barcz: układ typograficzny, portrety, tablice, oprawa. W pierwszej części kalendarium historyczne Legionów Polskich, część druga zaw. ok. 800 zdjęć dokumentacyjnych. Na tablicach m.in. litografowany portret J. Piłsudskiego i reprodukcje barwnych akwafort spółki artystycznej Girs-Barcz.
905.
RADLIŃSKI Ignacy – Dwa dokumenty ludzkości. (Dziesięcioro Przykazań Bożych i Deklaracya Praw Człowieka). Warszawa 1907. Skł. gł. Księg. G. Centnerszwera i S-ki. 16d, s. [4], 124, [3]. opr. ppł. z epoki.
Ślad pionowego zagięcia pierwszych kart, poza tym stan dobry.
906.
RAKOWSKI Mieczysław F. – Dzienniki polityczne 1963-1966. Warszawa 1999. Iskry. 8, s. 472, [2]. opr. oryg. pł., obw. Dzienniki polityczne, [t.] 2.
Stan dobry. Odręczna dedykacja autora.
907.
RAKOWSKI Mieczysław F. – Dzienniki polityczne 1969-1971. Warszawa 2001. Iskry. 8, s. 508, [2]. opr. oryg. pł., obw. Dzienniki polityczne, [t.] 4.
Stan dobry. Odręczna dedykacja autora.
908.
REMER Juliusz August – Historya powszechna starożytna. Dzieło doręczne ... Tłumaczenie Józefa Faleńskiego podług czwartey zwiększoney i poprawioney edycyi oryginalney. Cz. 1-2. Wrocław 1822. W. B. Korn. 16d, s. XII, 416, II; VIII, 436, II. razem opr. psk. z epoki, z szyldzikiem.
Opr. mocno otarta, przednie wyklejki nieco nadpęknięte, papier miejscami mocno zaplamiony. Podpisy własn.
909.
ROEPPEL Ryszard – Dzieje Polski do XIV stulecia. Przeł. K. Przyborowski. T. 1-2. Lwów 1879. Księg. Pol. 8, s. 446, [2]; 265, [7]. razem opr. psk. z epoki. Bibljoteka Historyczna, t. 25-26.
Niewielkie otarcia opr., poza tym stan dobry. Piecz., podpis własn. Ekslibris. Zaw.: Monarchia Piastów od 850 do 1139, Walka o monarchię i zupełne jej rozprzężenie od r. 1140-1300. Praca, oparta na rzetelnym materiale źródłowym, zbieranym m.in. w archiwach gdańskich oraz wielkopolskich, R. Roeppela (1809-1893) - niemieckiego historyka, członka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, rektora Uniw. Wrocławskiego, uchodzącego za autorytet w kwestii historii Polski, której pierwsze wydanie "Geschichte Polens" ukazało się w 1840.
910.
SITWA Zgrupowania 5 Wileńskiej Brygady Żubrów. T. 3. Rzym 1946. Druk. Tipografia Poliglota. 4, s. 304. opr. oryg. ppł.
Otarcia i zaplamienia okł., niewielki ubytek grzbietu, jednostronne nadpęknięcie grzbietu, pionowe załamanie przedniej wyklejki. Piecz. "Koło S.P.K. No. 413". Praca zbiorowa pod red. W. Jacyny. Zaw. m.in. bardzo bogaty materiał wspomnieniowy i ilustracyjny z walk Zgrupowania we Włoszech.
911.
SKAŁKOWSKI A[dam] M. – Książę Józef. Ilustr. kolorowe podług obrazów Br. Gembarzewskiego. Bytom G.-Ś. 1913. Nakł. "Katolika". 4, s. [4], 479, tabl. 10. opr. wsp. psk., obcięcie barwione.
Brak karty przedtyt., poza tym stan bardzo dobry. Na grzbiecie i na przedniej okł. tytuł "Książe Józef".
912.
SMOLEŃSKI Władysław – Ostatni rok Sejmu Wielkiego. Kraków 1896. Nakł. autora. 8, s. [4], II, 481, [2]. opr. psk. złoc. z epoki z zach. okł. brosz., obcięcie barwione.
Stan bardzo dobry. Dwa szyldziki z tytulaturą na grzbiecie i trzy złoc. rozety. Niesygnowana oprawa Roberta Jahody. Indeks nazwisk na końcu.
913.
SOSNKOWSKI Kazimierz – Legiony Piłsudskiego. Kanada (Toronto) 1964. Nakł. Zw. Narodowego Polskiego; Druk. w zakł. wydawn. "Głos Polski". 8, s. 22. brosz.
Stan dobry. Na karcie tyt.: "Niniejsza publikacja zawiera tekst przemówienia gen. K. Sosnkowskiego wysłanego listem do Londynu z Arundel, Que. na uroczystość 50-lecia wymarszu Pierwszej Kadrowej Kompanii z Oleandrów w dniu 6 sierpnia 1914 r. Na okładce brygadier J. Piłsudski i szef Sztabu K. Sosnkowski na kwaterze polowej w Grudzynach, marzec, 1915 r." i pod tekstem odręczna dedykacja autora z 22 XI 1964.
914.
[SOSNKOWSKI Kazimierz]. R. M., pułk. dypl. [krypt.] – Fakty i dokumenty o roli gen. Sosnkowskiego. Lens [1945]. Narodowiec. Impr. M. Kwiatkowski. 8, s. 16. brosz.
Okł. nieco odbarwione, pionowe załamanie bloku, poza tym stan dobry.
915.
SPIS członków Klubu Szlacheckiego w Wilnie na 1929 rok. Wilno 1929. Tow. Wyd. "Pogoń". 16d, s. 11. brosz.
Stan dobry. Piecz. Wykaz nazwisk 128 członków w układzie alfabetycznym.
916.
STADNICKI Antoni – Postrzeżenia nad wiekiem XIV. Włochy. Kraków 1837. Druk. J. Czecha. 16d, s. [4], XXIV, [1], 241. opr. psk. z epoki.
Grzbiet reperowany, przyklejony do bloku, ślady zawilgocenia, zaplamienia. Zaw. rozdziały traktujące m.in. o: Włoszech południowych, Królestwie Obojga Sycylii, Wenecji, Toskanii, Pisie, Genui, stanie zbrojnym, handlu, podróżach, nauce, literaturze, historii naturalnej, fizyce, snycerstwie, architekturze, malarstwie, obyczajach. Autor "tekst zaopatrzył w rozbudowane przypisy, zawierające rozmaite dygresje i odniesienia do dziejów Polski oraz wywody świadczące o jego wielkiej, choć nie usystematyzowanej erudycji i skłonności do słowianofilskiej stylizacji" (PSB).
917.
STADNICKI Kazimierz – Bracia Władysława-Jagiełły Olgierdowicza, króla Polski, wielkiego księcia Litwy. Jako dalszy ciąg "Synów Giedymina". Z tablicami genealogicznemi. Lwów 1867. A. Vogel. 8, s. VIII, [9]-416. opr. psk. z epoki.
Otarcia okł., miejscami zażółcenia i zabrązowienia papieru. Brak tablicy genealogicznej (ślad po jej usunięciu przed spisem treści).
918.
STARZEWSKI Maciej – Powstanie i ustrój Z.S.R.R. Kraków 1938. Sekcja Wydawnicza Koła Uczniów i Absolwentów Szkoły Nauk Politycznych. 4, s. [2], 101. opr. późn. pł. z zach. okł. brosz.
Stan dobry. Maszynopis powiel.
919.
STATUT Stowarzyszenia Spółdzielczego Motorzystów Wojskowych z odpowiedzialnością ograniczoną w Warszawie. Warszawa [1929]. Druk. M. S. Wojsk. 16, s. 31, [1]. brosz.
Przednia okł. podklejona, papier zażółcony, stan dobry. Statut wpisany do rejestru Spółdzielni Sądu Okręgowego w Warszawie pod nr 1245 tomu 9.
920.
SZEMBEK Jan – Diariusz i teki ... (1935-1945). T. 1-4. London [cop. 1964-1972]. Polish Research Centre, Polish Institute [i in.]. 8, s. XXVIII, [2], 590, tabl. 1; XV, [1], 588; XII, 444; XVI, 804, [1]. opr. oryg. pł., obw. Źródła do Najnowszej Historii Polski.
Zaplamienia grzbietów obw., obcięcie t. 4 lekko zabrudzone, poza tym stan dobry. Podpis własn., numer inwentarzowy. T. 1-3 oprac. T. Komarnicki, t. 4 oprac. T. Zarański. Zbiór dokumentów polskiego dyplomaty, najbliższego współpracownika Józefa Becka. Ważne źródło do dziejów Polski przed i podczas II wojny św.
921.
16. LWOWSKI Batalion Strzelców. Kronika. Londyn 1970. Nakł. Koła Oddziałowego 16. LBS. 8, s. 216, mapa rozkł. 1. brosz.
Stan dobry. Odręczna dedykacja jednego z redaktorów. Ekslibris. Liczne ilustracje w tekście, na mapie szlak bojowy batalionu we Włoszech. Oprac. zespół redakcyjny w składzie: mjr B. Biegański, mjr T. Deihołos, por. J. Szwed, kpt. W. Wolwowicz, ppłk dypl. P. Woźniak.
922.
[SZWAJCER Jerzy] – Nasze władze wojskowe w karykaturze Jotesa [pseud.]. Warszawa, 30 IX 1926. Instytuty Wyd. "Kultura i Sztuka". 16 podł., k. [15]. brosz.
Załamanie przedniej okł., poza tym stan dobry. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na Polski Biały Krzyż. Zaw. 14 karykatur, m.in.: I. Mościckiego, J. Piłsudskiego, L. Żeligowskiego, K. Sosnkowskiego, J. Becka.
923.
ŚWIATŁO Józef – Za kulisami bezpieki i partii. Józef Światło ujawnia tajniki partii, reżymu i aparatu bezpieczeństwa. [Monachium, ok. 1955]. [b.w.]. 8, s. 39, [1]. brosz.
Grzbiet z niewielkimi ubytkami, stan dobry. Zaw. m.in.: Moskwa rządzi w Polsce, Niektórzy ludzie politbiura, Sprawa Gomułki i Spychalskiego, Współpraca komunistów z Gestapo, Sprawa Żymierskiego, Procesy pokazowe, Farsa wyborcza. Nieczęste.
J. Światło, pierwotnie Izaak Fleischfarb (1915-1994) – polski wysoki funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego pochodzenia żydowskiego, m.in. wicedyrektor Departamentu X MBP. Obawiając się czystek po aresztowaniu Ławrientija Berii w 1953, uciekł na Zachód podczas podróży służbowej do Berlina Wschodniego. (Wikipedia).
924.
ŚWIATOPEŁK-SŁUCKI Zygmunt – Nasi wodzowie. Pierwsza setka z czasów porozbiorowych. 130 portretów, pomników i t.d. Rysunek autora. Warszawa 1927. Nakł. własny. 8, s. 53, [2]. brosz.
Stan dobry. Sylwetki dowódców "od dawnych hetmanów aż do wodzów z ostatniego powstania" w układzie alfabetycznym.
925.
ŚWIĘCICKI Marek – Ostatni rok wojny. Wrażenia korespondenta wojennego. (20 ilustr. w tekście). Glasgow 1946. Książnica Pol. 16d, s. 139, [1], tabl. 6. opr. oryg. pł.
Polonica 16806. Niewielkie zaplamienie przedniej okł., nieznaczny ślad zawilgocenia na dolnym marginesie początkowych kart, resztki taśmy na tylnej wyklejce. Piecz. i regulamin biblioteki Polskiej YMCA w Edynburgu. Zaw. m.in.: Wojska powietrzna pod Arnhem, Drugi Korpus, Wrażenia włoskie, Stuttgart, Monachium, Murnau, Warszawianki w Oberlengen, Wśród Polaków - od Oslo do Tromsö.
926.
TYMIŃSKI Stan – Święte psy. Warszawa 1990. Nakł. autora. 8, s. 262, [2]. brosz.
Niewielkie otarcia grzbietu, stan dobry. Odręczna dedykacja autora. Książka polskiego przedsiębiorcy działającego w Kanadzie i Peru, po przyjeździe do kraju ubiegającego się o urząd Prezydenta RP w wyborach 1990, założyciela i lidera Partii "X". W pierwszej turze pokonał m.in. Tadeusza Mazowieckiego i Włodzimierza Cimoszewicza, w drugiej uległ Lechowi Wałęsie, choć - jak sam twierdził - posiadał nań materiały kompromitujące przechowywane w słynnej czarnej teczce. Z informacji na tylnej okł.: autor "wyjaśnia zasady współczesnej wojny ekonomicznej, ukazuje zło tkwiące w kolektywizmie, obnaża słabości i nieudolność rządu przejściowego w Polsce [...]. Dzisiaj powraca, aby na kartach tej książki służyć Polakom radą w najważniejszych kwestiach dotyczących ich przyszłości w wiecie Wielkiej Zmiany". Dołączono ulotkę z programem Partii "X" oraz los loterii organizowanej przez tę partię w Gliwicach.
927.
URZĘDOWA książka telefoniczna miasta Krakau. Wydanie dodatkowe maj 1944. Kraków 1944. Niemiecka Poczta Wschodu. 4, s. 32. brosz.
Ubytek prawego górnego narożnika przedniej okł. brosz., poza tym stan dobry. Piecz. własn. Okupacyjna książka telefoniczna Krakowa - "Amtliches Fernsprechbuch für die Stadt Krakau. Zwischenausgabe Mai 1944". Tekst również po niemiecku.
928.
USTAWY dla uczniów szkół publicznych. [Warszawa? 1812]. 16d, s. 16. brosz.
Miejscami zabrązowienia papieru, egz. częściowo nierozcięty. Szczegółowe przepisy dla uczniów: "przynoszenie do klassy zabawek dziecinnych, i tego wszystkiego, coby tak iego samego, iak iego współuczniów roztargnienia nabawić mogło, surowo się zakazuie", "wyrywanie się krzykliwe z mówieniem, lub czytaniem ieden przed drugim zakazuie się". Po tekście nazwiska S. Potockiego i W. Surowieckiego.
929.
W OGNIU. Pamiętniki żołnierzy polskich. [Berlin] 1941. Wyd. "Gaz. Ilustr.". 8, s. 69, [1], tabl. 4. brosz.
Polonica 17780. Okł. nieco otarte i zaplamione, podklejony prawy górny narożnik przedniej okł., poza tym stan dobry. Wybór anonimowych pamiętników uczestników wojny obronnej 1939 r. Broszura o wyraźnie propagandowym charakterze: winę za klęskę wrześniową i zniszczenie kraju ponoszą władze cywilne i wojskowe II RP wprowadzające chaos w działaniach obronnych.
930.
[WIENIAWA-DŁUGOSZOWSKI Bolesław]. Relacja dotycząca przyczyn i okoliczności śmierci Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego 1 VII 1942 sporządzona przez jego siostrzeńca Adama Michalewskiego w 1978.
Kserokopia maszynopisu zatytułowanego "Okoliczności śmierci generała dywizji dr. Bolesława Wieniawa-Długoszowskiego, byłego ambasadora Polski przy rządzie włoskim w Rzymie". Z dołączonego listu oraz z tekstu wynika, że: Wanda Piłsudska, córka Marszałka, jesienią 1977 zwróciła się z prośbą do A. Michalewskiego o opisanie okoliczności, które spowodowały samobójczą śmierć Wieniawy. Prośbę swą uzasadniała koniecznością ukrócenia krążących na ten temat plotek. Jako właściwe miejsce złożenia mającej powstać relacji wskazała Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie i Nowym Jorku. Tekst A. Michalewskiego zajmuje 6 kart formatu A4. Autor naświetla w nim sytuację Wieniawy od IX 1939, kiedy to zrzekł się objęcia urzędu Prezydenta RP. Szeroko omawia stosunki z W. Sikorskim i jego zwolennikami, skomplikowaną sytuację wśród emigrantów, starania Wieniawy o przydział do polskich formacji wojskowych na Zachodzie, boleśnie przyjmowane ataki części polityków na siebie i Piłsudskiego, w końcu okoliczności mianowania Wieniawy posłem RP w Hawanie. Krótko pisze o samobójczym skoku z tarasu nowojorskiego budynku, w którym mieszkał Wieniawa z rodziną. Cytuje fragment listu znalezionego przy zwłokach: "pozostawiam żonę i córkę na pastwę losu i obojętnych ludzi lecz proszę Boga o opiekę nad nimi. Boże zbaw Polskę", a także depeszę gen. MacArthura: "Bezgraniczne wysiłki położone przez zmarłego dla spraw Ojczyzny nie będą daremne [...]. Polska powstanie". Dołączono dwa załączniki: kserokopię i maszynopisową transkrypcję listu Bronisławy Wieniawy-Długoszowskiej (z domu Berenson), wdowy po Wieniawie do A. Michalewskiego z 3 X 1943, oraz kserokopię "Wspomnień o generale Wieniawie" autorstwa S. Dobrowolskiego drukowanych w "Przeglądzie Zrzeszenie Kół Pułkowych" w 1961. Całości towarzyszy kopia krótkiego listu przewodniego do Wandy Piłsudskiej, dat. 11 V 1978 w Londynie: "[...] Relację [...] złożyłem w Instytucie do rąk WPani. Niezależnie od tego załączam dla WPani kopię mej relacji wraz z załącznikami". Stan dobry.
931.
[WIERZBIŃSKI Maciej] – O generale Henryku Dąbrowskim słów kilka. Skreślił: Roman Rola [pseud.]. Poznań 1918. Rada Narod. w Poznaniu. 8, s. 16. brosz.
Poprzeczne załamanie bloku, niewielkie naddarcia dolnego marginesu.
932.
WOJSKOWY i konspiracyjny wysiłek Polski we Francji 1939-1945. [Francja] 1946. Wyd. Wydz. Kult.-Ośw. Polskiej Wojskowej Misji Likwidacyjnej. 8, s. 104, [6], tabl. 5. brosz.
Polonica 18681. Stan bardzo dobry. Egz. nieobcięty. "Broszura napisana na podstawie przeprowadzonych ankiet przez Władysława Pobóg-Malinowskiego, który wycofał swe nazwisko po zmianach redakcyjnych wprowadzonych przez Polską Misję Wojskową w Paryżu" (Polonica).
933.
WOLAŃCZYK Marjan – Macierz sokola w 60-letnim rozwoju (1867-1927). Lwów 1927. Nakł. Pol. Tow. Gimn. "Sokół - Macierz"; Druk. Pierwsza Związkowa Drukarnia. 8, s. IX, [1], 121. opr. wsp. pł. z złoc. z zach. okł. brosz.
Stan dobry. Ekslibris R. Chrząstowskiego. Historia "Sokoła" małopolskiego w opracowaniu M. Wolańczyka (1888-1961) – nauczyciela, bibliotekarza, kierownika i dyrektora Biblioteki Śląskiej Akademii Medycznej. Zaw. rozdziały: Dzieje narodzin, Okres pierwszy sokolstwa od r. 1867-1884, Okres drugi 1884-1913, Okres trzeci od r. 1914 do chwili obecnej.
934.
WOLOWSKI Casimir – Études sur la Pologne. Paris 1863. Ch. Douniol, A. Amyot. 8, s. [6], 270. opr. psk. z epoki, obcięcie złoc.
Nieznaczne otarcia okł., poza tym stan bardzo dobry. Wobec toczącego się powstania styczniowego całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczono na rzecz Polaków. Autorem książki jest K. Wołowski (1813-1877), polski literat mieszkający i działający we Francji.
935.
WORONICZ Jan [Paweł] – Kazanie przy uroczystym poswięceniu orłow i chorągwi polskich, woysku narodowemu nadanych, miane [...] dnia 3go Maia 1807 Ru: w Warszawie. [Warszawa 1807]. Druk. Gaz. Warsz. 16d, s. 31. opr. późn. kart.
Grzbiet otarty i nadpęknięty, załamanie i niewielkie zaplamienia przedniej okł., podklejony ubytek górnego marginesu karty tyt., ślad zawilgocenia, załamania narożników końcowych kart, miejscami zaplamienia. Piecz. własn. Gabriela Lipskiego (ur. 1843, powstańca styczniowego, właściciela Młyna Solnego w Bochni).
936.
ZAKRZEWSKI Stanisław, GODYNIA Zygmunt – Szlakiem ułanów Chrobrego. Zarys historii 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. króla Bolesława Chrobrego. Praca zbiorowa pod red. ... Londyn 1973. Wyd. "Przeglądu Kawalerii i Broni Pancernej", staraniem Koła 17. Pułku [...]. 8, s. 215, [1]. brosz. Wyd. "Przeglądu Kawalerii i Broni Pancernej", nr 4.
Okł. zaplamione, miejscowe zaplamienia wewnątrz. Podpisy własn. Wydano 350 num. egz., ten egz. nr 81. Ilustracje w tekście.
937.
ZALEWSKI Zygmunt – Z dziejów walki o handel polski. Stuletnia praca Towarzystwa Młodzieży Kupieckiej w Poznaniu 1821-1921 jako przyczynek do historji gospodarczej Wielkopolski. Poznań 1921. Komitet Jubileuszowy Tow. Młodzieży Kupieckiej. 8, s. 208. opr. wsp. pł. z zach. okł. brosz.
Stan bardzo dobry. Ekslibris.
938.
ZAŁĘSKI Witold – Królestwo Polskie pod względem statystycznym. Cz. 1. Ludność, rolnictwo, górnictwo i finanse. Warszawa 1900. Skł. gł. w Księg. J. Fiszera. 8, s. [4], VI, 194, [2]. opr. psk. z epoki.
Grzbiet uszkodzony, poza tym stan dobry. Piecz. Do kompletu brak cz. 2, która ukazała się w 1901.
939.
ZAREMBA Paweł – Dzieje 15 Pułku Ułanów Poznańskich (1 Pułku Ułanów Wielkopolskich). Oprac. zbior. pod red. ... 64 ilustr. oraz szkice i mapy w tekście. Londyn 1962. Nakł. Koła Ułanów Pozn. 8, s. X, [2], 504, tabl. 33. opr. oryg. pł. złoc.
Opr. nieco otarta, poza tym stan bardzo dobry. Zaw. części: W powstaniu wielkopolskim, Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921, Czasy pokojowe, Kampania wrześniowa, Rosja - Persja - Irak - Palestyna - Egipt, Kampania włoska, Pułk pancerny, Służba bez munduru.
P. Zaremba (1915-1979) - historyk, publicysta, od 1946 w Anglii, gdzie współredagował "Orła Białego", później w Monachium, gdzie pracował dla RWE.
940.
ZDANIE sprawy fundatorów Trzeciego Maja w dniu 4 Maja 1844 roku. Paryż 1844. Druk. Lacour i C-ie. 8, s. 75, [1]. opr. wsp. ppł. z zach. okł. brosz.
Kilka kart luzem, poza tym stan dobry. Trzecie z kolei sprawozdanie zawierające m.in. mowę  senatora Narcyza Olizara.
941.
ZDZIECHOWSKI M[arian] – Pessymizm romantyzm a podstawy chrześcijaństwa. T. 1-2. Kraków 1914-1915. Nakł. autora. 8, s. XXVIII, 376, II, [1]; [4], 420, II. opr. ppł. z epoki.
Drobne zabrudzenia, niewielkie zacieki przy barwionym obcięciu, poza tym stan dobry. W t. 1 zach. okł. brosz. Piecz. i podpis własn. Główne działy: Geneza pessymizmu, O duszy świata i jej upadku, Przez pessymizm do chrześcijaństwa, Nowe prądy myśli katolickiej.
942.
ZDZIECHOWSKI M[arian] – U opoki mesyanizmu. Nowe szkice z psychologii narodów słowiańskich. Lwów 1912. Gubrynowicz i Syn. 8, s. VII, [1], 408, II. opr. ppł. z epoki.
Niewielkie otarcia krawędzi okł., drobne zabrudzenia wewnątrz. Podpisy własn., piecz. Ze wstępu: "Odgłosy mesyanizmu u nas niech będą tłem dalekiem, na którym tem wyraźniej uwypuklą się ostre zarysy w jakich się objawiał wojowniczy, zaczepny i zawsze mniej lub więcej nacyonalizmem zarażony mesyanizm rosyjski".
943.
ŻEBROWSKI Marian Włodzimierz – 4 Batalion Pancerny. Londyn 1980. Nakł. autora, Druk. White Eagle Press - Stanisław Janicki. 8, s. 166. brosz.
Stan dobry. Na karcie tyt. odręczna dedykacja autora z 30 IX 1980. Wydano 500 egz. Liczne ilustracje w tekście.
944.
ŻYWOTY sławnych Polaków. T. 1-4. Radom 1830. [b.w.]. 16d, s. [4], 249; [2], 318; [2], 287; [2], 282. opr. w 2 wol. psk. złoc. z epoki.
Karta tyt. t. 4 podklejona w grzbiecie, poza tym stan bardzo dobry. Zaw. biografie wybitnych Polaków XVI-XVII w.: prymasa Jana Tarnowskiego (pióra S. Orzechowskiego), hetmana Lwa Sapiehy (K. Kognowickiego), hetmana Jana Zamojskiego ((F. Bohomolca) i hetmana Stefana Czarnieckiego (M. Krajewskiego).