Kartografia

Mapy

631.
[NIEMCY]. Vekehrs-Karte v. Grossdeutschland. Mapa barwna form. 68,3x85,5 cm.
Mapa drogowa Wielkich Niemiec, obejmująca całe terytorium Polski w jej obecnych granicach, wydana w Lipsku przez Dr. Trenkler-Verlag w latach II wojny. Tytuł w ramce w lewym górnym narożniku, tamże skala (1:1.500.000), podziałka liniowa i krótka legenda. Nazwa wydawnictwa na dolnym marginesie z prawej. Mapa w oryg. okładkach kart. Tytuł okł.: "Neueste Verkehrskarte von Grossdeutschland mit Westwall und Maginot-Linie. Eisenbahnlinien, Hauptverbindungsstrassen, REichsautobahnen (fertig, im Bau u. zum Bau genehmigt)". Stan dobry.
632.
[POLSKA]. Poloniae et Vngariae nova descriptio. Drzeworyt form. 26x34,1 cm.
Peliwo 27, 28. Mapa Polski i Węgier pochodząca z dzieła Sebastiana Münstera "Cosmographiae universalis Lib. VI" (Bazylea 1552 lub 1554). Tytuł na górnym marginesie. Na odwrocie tekst łaciński w 13 wersach: "Poloniae et Vngariae descriptionem, Lector [...]". Mapa we wsp. ramie drewnianej, w papierowym passe-partout, za szkłem. Pionowy ślad złożenia. Na odwrocie wycięto okienko, przez które widać napis na verso mapy. Stan dobry.
633.
[POLSKA]. Königreich Polen und Freistaat Krakau. Miedzioryt kolorowany form. 47,7x38,8 cm.
Mapa przeglądowa Królestwa Polskiego opracowana przez F. W. Streita, wydana w Lipsku w 1843 przez J. C. Hinricha. Płytę rytował H. Leutemann. Tytuł w lewym górnym narożniku, tamże dane wydawnicze i legenda. Na dolnym marginesie trzy podziałki liniowe. Przy prawej krawędzi niewielki poboczny plan Warszawy. Zaznaczono granice 8 guberni i Wolnego Miasta Krakowa. Kolor liniowy. Załamania prawego narożnika, podklejone niewielkie naddarcie krawędzi.
634.
[POLSKA]. Karta pocztowa Królestwa Polskiego oraz części Krajów pogranicznych aż do miast: St. Petersburga, Moskwy, Tuły, Kurska, Charkowa [...], Pesztu, Presburga, Wiednia [...], Drezna i Berlina podług najnowszych zródeł wykonana z pokazaniem Dróg i Stacyi pocztowych, oraz ich odległości, Kolei żelaznych, Stacyi telegraficznych, Szosse [...] dla wygody i użytku podróżujących, biór i kantorów. Litografia kolorowana form. 67,2x55,3 cm.
Szaniawska II 328. Mapa komunikacyjna Królestwa Polskiego opracowana przez M. Gotza (jego nazwisko słabo widoczne na dolnym marginesie z lewej), wydana w Warszawie nakładem J. G. Arnholda w 1858. Tytuł w kole umieszczonym w lewym górnym narożniku. Nad dolną ramką legenda i cztery tabele (taryfa pocztowa, miary długości, przelicznik walutowy, spis stacji telegraficznych). Kolor liniowy. Mapa rozcięta na 20 sekcji podklejonych wspólnie na płótnie. Zaplamienia, otarcia, wymaga odczyszczenia.
635.
[POLSKA]. BAZEWICZ J[ózef] M[ichał] – Atlas geograficzny illustrowany Królestwa Polskiego na podstawie najnowszych źródeł opracowany pod red. ... Warszawa 1907. Wyd. J. M. Bazewicza. 4, s. [4], 118, [2], map barwnych 85. opr. oryg. pł. zdob.
CKZK 3, 1551; Empireum 684. Okł. nieco otarte, ubytek narożnika przedniej wyklejki, poza ty stan dobry. Atlas zawiera litografowaną kartę tytułową autorstwa L. Barskiego (z zamkiem w Pieskowej Skale w tle), odbitą w Litografii B. A. Bukatego w Warszawie, skorowidz map i legendę na wspólnej karcie, dwustronicową kolorową mapę administracyjną Królestwa Polskiego ozdobioną pięcioma widokami zabytków Warszawy, 84 barwne mapy powiatów, tekst objaśniający ("Opis Królestwa Polskiego do Atlasu [...]"). Mapom powiatów towarzyszą wkomponowane widoki, stroje regionalne itp., co znacznie wzbogaca treść plansz i nadaje im dekoracyjny charakter. Część tekstowa zawiera opis ogólny warunków geograficznych kraju, jego przemysłu, rolnictwa, handlu i komunikacji, a także szczegółowy opis powiatów poszczególnych guberni. Na końcu indeks miejscowości.
636.
[POLSKA]. Mapa ziem polskich. Mapa barwna form. 76,5x66,8 cm.
Czwarta edycja mapy wydana we Lwowie i Warszawie nakładem Księgarni Polskiej B. Połonieckiego w 1920. Druk w Instytucie Wojsk. Geograf. w Wiedniu. Tytuł w ramce w lewym górnym narożniku, tamże legenda i adnotacja "Podług stanu z września 1919". Na dolnym marginesie podziałka liniowa i skala (1:1.500.000). Zaznaczone obszary plebiscytowe i teren Wolnego Miasta Gdańska, a także część Górnego Śląska przyznaną Czechom. Zachowana oryg. okł. brosz. (mocno otarta) z podaną datą wydania i oznaczeniem edycji. Mapa złożona, podklejone przedarcia na zgięciach.
637.
[POLSKA]. Polska w trzech zaborach w granicach przedrozbiorowych w 1770 r. oraz w innych ważniejszych okresach historycznych. Wydanie drugie. Mapa w barwnej litografii form. 131,5x180 cm.
Druga edycja efektownej ściennej mapy historycznej ziem polskich opracowanej i wydanej przez Józefa Michała Bazewicza w Warszawie po 1921. Mapę, drukowaną na 4 arkuszach, odbito w Litografii Tow. B. A. Bukaty  w Warszawie. Tytuł w ramce w lewym górnym narożniku, tamże herby Królestwa i Litwy na tle sztandarów, wokół ramki tytuły w 10 językach. Mapa otoczona szeroką bordiurą z 58 barwnymi herbami i banderami. W lewym dolnym narożniku w ramce objaśnienie kolorów, z prawej trzy mapy poboczne (Królestwo Polskie, Księstwo Warszawskie, Polska w czasie trzech rozbiorów). W prawym dolnym narożniku legenda i skala (1:1.000.000), w prawym górnym - mapa poboczna Inflant. Pod dolną ramką objaśnienie symboli granic. Egzemplarz w dwóch częściach (arkusze form. 73x196 i 69,5x196,5 cm) gotowych do sklejenia. Podklejone naddarcia krawędzi, nieznaczny ubytek treści mapy na górnym arkuszu.
638.
[POLSKA]. Rzeczpospolita Polska w r. 1771 z uwzględnieniem granic i miejsc historycznych od pocz. XVII w. Mapa barwna form. 52,4x56,2 cm.
Mapa historyczna Polski przedrozbiorowej oprac. przez Władysława Semkowicza, wydana we Lwowie w 1925 przez Książnicę-Atlas. Tytuł w ramce w lewym dolnym narożniku, tamże legenda, skala (1:3.000.000) i podziałka liniowa. Zachowana okł. broszurowa. Tytuł okł.: "Mapa historyczna Rzeczypospolitej Polskiej w r. 1771 [...]". Piecz. Koła Geografów UJK we Lwowie. Ślady złożenia, okł. otarte, grzbiet podklejony.
639.
[POLSKA]. Mapa polskiej sieci kolejowej. Mapa form. 49,3x45,1 cm.
Mapa kolejowa II RP wydana przez Min. Kolei zapewne w latach 30. XX w. jako mapa załącznikowa do "Urzędowego rozkładu jazdy". Tytuł w ramce w lewym górnym narożniku, tamże legenda, skala (1:2.000.000) i informacja o wydawcy. Z lewej na dole 5 mapek pobocznych (Warszawa, Zagłębie Węglowe, Lwów, Łódź, Toruń). Na tle Morza Bałtyckiego nadrukowano reklamę: "Czytajcie Naokoło Świata". Zaznaczono także połączenia lotnicze. Na odwrocie "Główniejsze linje komunikacyjne Europy" w skali 1:9.000.000. Ślady złożenia, lekkie przetarcia na zgięciach.
640.
[POLSKA]. Mapa samochodowa i stanu dróg w Polsce na rok 1936/37. Mapa barwna form. 93,6x81,3 cm.
Mapa samochodowa Polski oprac. przez Dawida Wacznadze, wydana przez Polski Touring Klub. Druk w Zakł. Graf. W. Cukrzyński i S-ka w Warszawie. Tytuł w ramce w lewym górnym narożniku. W lewym dolnym dwie mapy poboczne: okolic Warszawy i Zagłębia Węglowego. Pod górną ramką w centrum obszerna legenda, skala (1:1.000.000) i podziałka liniowa. Ślady złożenia, przetarcia na zgięciach, dolna część arkusza nieco zabrudzona.
641.
[POLSKA]. Mapa komunikacyjno-pocztowa Rzeczypospolitej Polskiej z ostatnim podziałem administracyjnym. Mapa barwna form. 116,5x103,5 cm.
Ścienna mapa Polski wydana w 1938 lub 1939 Warszawie przez Towarzystwo Kartograficzno-Wydawnicze. Ozdobna winieta (pociąg, autobus i samochód) pod górną ramką w centrum, poniżej tytuł mapy w lewym górnym narożniku legenda i podziałka liniowa we wspólnej w ramce. W lewym górnym narożniku 6 mapek pobocznych (węzeł poznański, krakowski, toruński, Zagłębia Węglowego, warszawski i lwowski). Mapa naklejona na płótno zakończone drewnianymi wałkami. Ślady zawilgocenia, naddarcia pionowych krawędzi, mocne otarcia, arkusz miejscami odseparowany od płótna. Wymaga konserwacji. Nieczęste.
642.
[POLSKA]. Polen. Flemmings Karte. Mapa barwna form. 94,7x85,4 na ark. 106,7x88,3 cm.
Mapa Polski z 1939 wydana i wydrukowana przez firmę Georga Westermanna z siedzibą w Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Lipsku, w serii "Flemmings Karten". Tytuł na górnym marginesie. W lewym dolnym narożniku ramka z legendą, skalą (1:1.000.000) i podziałką liniową. Na dolnym marginesie niemieckie nazwy miejscowości i ich polskie odpowiedniki ("Wichtige Ortein im ehemals deutschen Gebiet und ihre polnische Benennung"). Tytuł także na odwrocie, z nadrukiem "Sonderausgabe". Ślady złożenia. Część arkusza zakurzona i otarta na odwrocie, podklejone naddarcia na zgięciach.
643.
[POLSKA]. Rzeczpospolita Polska. Podział administracyjny z dnia 1 kwietnia 1939 roku. Mapa form. 46,3x41,8 cm.
Czarno-biała mapa opracowana w Referacie Kartograficznym GUS. Odbito w Druk. GUS dn. 27 V 1939. Tytuł na górnym marginesie, na dolnym informacje o wydawcy. Legenda w ramce w lewym dolnym narożniku, podziałka liniowa i skala (1:2.000.000). Przy lewej krawędzi niewielka mapa poboczna Śląska. Ślady złożenia, dwa otwory dziurkaczem na dolnym marginesie.
644.
[POLSKA centralna]. Ravensteins Kriegskarte No 7: Polen, nördliche Hälfte, gegen Posen u. Westpreussen. Mapa barwna form. 76,5x106,6 cm.
Mapa wydana we Frankfurcie n.M. przez firmę Verlag Ludwig Ravenstein w latach I wojny św. Tytuł w ramce przy prawej krawędzi, tamże legenda i skala (1:300.000), podziałka liniowa. Obejmuje tereny: Kolno-Radom, Kalisz-Międzyrzec. Zachowane oryg. okł. broszurowe. Mapa w stanie bardzo dobrym, otarcia okł., naddarcia grzbietu.
645.
[CZARNOHORA]. Mapa Czarnohora [!] do Przewodnika historyczno-turystycznego Szlakiem II brygady Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich. Mapa barwna form. 56,8x75,4 cm.
Mapa załącznikowa (jedna z dwóch) do wymienionego w jej tytule przewodnika Józefa Moszczeńskiego wydanego w Warszawie w 1937. Mapę opracowano w Wojskowym Instytucie Naukowo-Oświatowym, wydrukowano w Zakładach Graficznych J. Hurwicz z matryc WIG-u. Tytuł w ramce w prawym dolnym narożniku, tamże legenda. Na dolnym marginesie dane wydawnicze, skala (1:100.000) i podziałka liniowa. Ślady złożenia, Stan bardzo dobry.
646.
[GORGANY]. Mapa Gorgany do Przewodnika historyczno-turystycznego Szlakiem II brygady Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich. Mapa barwna form. 57,4x96,2 cm.
Mapa załącznikowa (jedna z dwóch) do wymienionego w jej tytule przewodnika Józefa Moszczeńskiego wydanego w Warszawie w 1937. Mapę opracowano w Wojskowym Instytucie Naukowo-Oświatowym, wydrukowano w Zakładach Graficznych B. Wierzbicki i S-ka w Warszawie. Tytuł w ramce z lewej, powyżej i poniżej 3 mapy poboczne: przedruk fragmentu z mapy austriackiej, przebieg bitew pod Mołotkowem i Maksymcem. Pod dolną ramką skala  (1:100.000), podziałka liniowa i mianowana. Ślady złożenia, stan bardzo dobry.
647.
[GÓRY Izerskie]. Karte vom Isergebirge. Mapa barwna form. 47x61,5 cm.
Mapa Gór Izerskich opracowana przez W. Webera, wydana przez Dreslera w Mirsku (Friedebergu) zapewne w późnych latach 30. XX w. Mapę odbił Berliner Lithographisches Institut w Berlinie. Tytuł w ramce w prawym górnym narożniku, tamże skala (1:75.000), podziałka liniowa i informacja o autorze. Na odwrocie mapa "Wanderkarte von Bad Flinsberg und Bad Schwarzbach im Isergebirge" (okolice Świeradowa-Zdroju i Czerniawy-Zdroju) oraz, na prawym marginesie propozycje tras turystycznych i tytuł: "Vierfarbige Karte von Isergebirge, Masstab 1:75000 verbunden mit Wanderkarte von Bad Flinsberg und Bad Schwarzbach, Masstab 1:20000". Ślady złożenia, poza tym stan dobry.
648.
[MAŁOPOLSKA]. Mapa obszaru dworskiego położonego w Gminie Wiatowice powiat Bochnia. Mapa wykreślona ręcznie tuszem i gwaszem na ark. 116x96,6 cm.
Mapa sporządzona na specjalnie do tego celu impregnowanym płótnie. Brak informacji o autorze mapy i czasie jej wykonanie (zapewne II poł. XIX w.). W obrębie przedstawionego tereny wydzielono obszary: Mogiłka zwana Łysą górą, Kociarnia, Na Rudach, Wiatowice - Zadwórze, Sajka. Obszar otoczony jest przez: Liplas, Nicgowic, Krakuszowice, Zborczyce, Surówki i Jawicz. Na mapie zapisano nazwiska właścicieli (lub dzierżawców) poszczególnych gruntów. Ślady złożenia, zaplamienia.
649.
[MAŁOPOLSKA Wsch.]. Umgebungskarte von Lemberg. Mapa barwna form. 53,7x68,8 cm.
Mapa okolic Lwowa opracowana przez k. und k. Militär-geograph. Institut w Wiedniu na przełomie XIX/XX w., na składzie u R. Lechnera tamże. Tytuł, dane wydawnicze i skala (1:75.000) na okł. brosz. naklejonej na odwrocie mapy, podobnie jak legenda i podziałka liniowa. Mapa rozcięta wydawniczo na 21 części naklejonych wspólnie na płótnie. Otarcia okł. brosz., stan dobry.
650.
[MAZOWSZE]. Mappa jeneralna Woiewodztwa Mazowieckiego. Ułożona według naylepszych zrodeł przez Juliusza Colberg 1826. Carte génerale du Palatinat de Masovie dressée d'apres les meilleures sources 1826. Litografia kolorowana form. 42,6x56,5 cm.
Mapa oprac. przez Juliusza Kolberga pochodząca z jego "Atlasu Królestwa Polskiego", wydanego w Warszawie w 1827 w Instytucie Litograficznym Szkolnym, litografował J. Sławiński. Tytuły w prawym górnym i lewym dolnym narożniku, w prawym dolnym legenda, pod górną i nad dolną ramką tabele z podziałem terytorialnym i danymi statystycznymi. Nad dolną ramką z lewej dwie podziałki liniowe. Kolor liniowy. Mapa po konserwacji, uzupełniane ubytki marginesów.
651.
[POMORZE]. Der untere Theil des zu Preussen gehorigen Herzogthums Pomerellen mit dem Netzlande. Miedzioryt kolorowany form. 22,8x27,7 na ark. 30,8x42,5 cm.
Mapa Pomorza Nadwiślańskiego autorstwa Franza Johanna Josepha von Reilly, pochodząca z jego atlasu "Schauplatz der fünf Theile der Welt" wydawanego w Wiedniu w l. 1789-1806. Tytuł na kamieniu w lewym dolnym narożniku, tamże "Nro. 58", obok dwie podziałki liniowe. Na prawym marginesie naklejono trzy miedziorytowe herby: Królestwa Polskiego, Gdańska i Torunia. Kolor liniowy i powierzchniowy. Stan bardzo dobry.
652.
[POMORZE]. Gdynia. Wyłącznie do użytku służbowego. Mapa barwna form. 46,9x45,4 na ark. 58x54,5 cm.
Mapa Gdyni i okolic wydana przez Wojskowy Instytut Geograficzny w 1926. Tytuł na górnym marginesie, tamże nad górną ramką nadruki: "(275) Rejon Pomorze" i "Arkusz 15". Na dolnym marginesie legenda, dane wydawnicze, skala (1:25.000), podziałka liniowa i informacja: "Sprawdził w 1924 r. Por. Świderski". Ślady złożenia, stan dobry.
653.
[POMORZE]. Mapa turystyczna polskiego wybrzeża i Kaszubskiej Szwajcarii. Mapa barwna form. 55,5x41,4 cm.
Mapa wydana przez Pol. Tow. Księgarń Kolejowych "Ruch" w Warszawie w l. 30. XX w. Druk w Zakł. Graf. Straszewiczów. Tytuł. legenda, skala (1:150.000) i podziałka liniowa we wspólnej ramce w prawym dolnym narożniku. Na Bałtyku zaznaczony przebieg regularnych linii żeglugi morskiej. Ślady złożenia, segment tytułowy mapy pożółkły i nieco zakurzony.
654.
[PRUSY Wschodnie]. Karte von Ost-Preussen nebst Preussisch Litthauen und West-Preussen nebst dem Netzdistrict - fragment mapy. Sześć arkuszy miedziorytowych, każdy form. ca 41x55 cm.
CKZK 5, 48. Fragment 25-sekcyjnej mapy Prus Zachodnich, Wschodnich i Obwodu Nadnoteckiego, wydawanej w l. 1802-1812 w Berlinie przez S. Schroppa u. Comp. Prezentowany tu fragment składa się z 6 przylegających do siebie arkuszy: X, XI, XII, XVI, XVII i XVIII. Arkusze tworzą prostokąt obejmujący obszar: Mamonowo (Heiligenbeil)-Wielbark (Willenberg), Łasin (Lessen)-Chomontowo. Granice kolorowane (poza ark. XVI). Dołączono dwa arkusze nieprzylegające do wymienionych (I i VIII), w tym arkusz tytułowy z portretem Fryderyka Wilhelma III (nr I) i arkusz z planem pobocznym Gdańska (nr VIII). Każdy arkusz rozcięty na 8 części naklejonych wspólnie na płótnie. Jeden arkusz pożółkły, pozostałe w stanie dobrym.
655.
[PRUSY Wschodnie]. Ravensteins Kriegskarte No 6: Russisches Grenzgebiet gegen Ost-Preussen. Mapa barwna form. 76x107,5 cm.
Mapa wydana we Frankfurcie n.M. przez firmę Verlag Ludwig Ravenstein w latach I wojny św. Tytuł w ramce w prawym górnym narożniku, tamże legenda, skala (1:300.000), podziałka liniowa. Obejmuje tereny: Polangen (Połąga)-Przasnysz, Królewiec (Königsberg)-Grodno. Zachowane oryg. okł. broszurowe. Stan bardzo dobry.
656.
[SPISZ, ORAWA]. Mapa Spisza, Orawy i Czadeckiego (zakreskowane miejsca zamieszkane przez Polaków w liczbie ok. 80 000). Mapa jednobarwna na pocztówce form. 9,8x5,2 cm.
Pocztówka z l. 1919-1920, wydrukowana w Druk. Anczyca w Krakowie. Tytuł pod mapą. W lewym dolnym narożniku podziałka liniowa. Stan bardzo dobry.
657.
[ŚLĄSK]. Ducatus Silesiae Tabula. Miedzioryt form. 25,5x33,4 cm.
Mapa Śląska wydana i rytowana przez Johanna Andreasa Pfeffela i Christiana Engelbrechta, opublikowana w Wiedniu przed 1735 (rok śmierci Engelbrechta) pod patronatem Towarzystwa Jezusowego. Tytuł na skale w prawym górnym narożniku, tamże putto goniące uciekającego zająca. w lewym dolnym narożniku postaci symboliczne, poniżej podziałka liniowa. Pod dolną ramką noty: "Studio et opera cujusdam Geographi. Societat. Iesu" i "J. A. Pfeffel et C. Engelbrecht fec. et exc. Vien". Mapa ukazuje ziemie leżące wzdłuż biegu Odry. Rozprasowane ślady złożenia. Mapa w drewnianej ramce, za szkłem. Nieczęste.
658.
[ŚLĄSK]. Deutscher Schul-Atlas. Heimatteil, Gau Oberschlesien. Bearb. von Konrad Schwierskott. Breslau 1943. Hrsg. von der Reichsstelle für das Schul- und Unterrichtsschrifttum. 4, s. 12. brosz.
Niewielkie otarcia, stan dobry. Szkolny atlas Śląska z czasów II wojny św.
659.
[TATRY]. Tatry. Mapa przeglądowa w podziałce 1:200.000. Mapa barwna form. 19,4x29,3 cm.
Mapa Tatr opracowana przez Tadeusza Zwolińskiego, wydana w 1925 nakładem Księgarni L. Zwolińskiego w Zakopanem, drukowana w Wiedniu w firmie G. Freytag & Berndt. Tytuł i dane wydawnicze na górnym marginesie, na dolnym rozbudowana legenda. "Niewielka ta mapka, załączana do przewodników T. Zwolińskiego, dostarczała ogólnych informacji o tym górotworze, którego rzeźbę zaprezentowano plastycznie cieniowaniem w kolorze szarym [...] posiadała naniesioną granicę polsko-czechosłowacką" (E. Szynkiewicz "Kartografia tatrzańska Tadeusza Zwolińskiego" w: "Z dziejów kartografii", Wr. 1979). Ślady złożenia, poza tym stan bardzo dobry.
660.
[TATRY]. [Tatry Polskie]. Mapa środkowej części Tatr. Mapa barwna form. 53,7x80 cm na ark. 56,3x81,4 cm.
Piąta poprawiona i uzupełniona edycja mapy Tadeusza Zwolińskiego wydana w Zakopanem przez Księgarnię L. Zwolińskiego w 1927. Druk w Wiedniu w zakł. kartogr. G. Freytaga & Berndta. Tytuł nad górną ramką (odcięty fragment "Tatry Polskie" znajdujący się w najwyższym wierszu). W lewym dolnym narożniku w skośnie ściętej ramce legenda, objaśnienie numerów, podziałka liniowa i skala (1:37.500). Mapa rozcięta na 18 części naklejonych wspólnie na płótno. Stan dobry.
661.
[TATRY]. Tatry. Mapa turystyczna. Mapa barwna form. 54,7x107,2 cm.
Mapa opracowana przez Tadeusza Zwolińskiego i wydana przez Książnicę-Atlas we Lwowie i Warszawie w 1936. Tytuły i legendy w górnych narożnikach. Dane wydawnicze na dolnym marginesie. Skala 1:50.000. Siedmiobarwna, poziomicowa mapa turystyczna, z cieniowaniem z południowego zachodu w kolorze szarym i rysunkiem skał w kolorze brązowym. Opracowana na podstawie własnych badań terenowych autora. Podaje treść zarówno dla okresu letniego, jak i zimowego (np. nowo wyznaczone w 1935 r. szlaki narciarskie). Mapa stanowi ostatnie słowo w turystycznej kartografii Tatr okresu przedwojennego, bardzo długo zachowując aktualność, również po wojnie. Odznacza się znakomitym poziomem merytorycznym oraz doskonałą techniką druku (na podst. tekstu E. Szymkiewicz "Kartografia tatrzańska T. Zwolińskiego" ("Z dziejów kartografii", Wrocław 1979, s. 132). Niewielkie zaplamienia, ślady złożenia, podklejone naddarcia na zgięciach.
662.
[WILEŃSZCZYZNA]. Nowa granica Polski na Wileńszczyźnie. Mapa trójbarwna form. 32,8x32,2 cm.
Mapa terenów Litwy Środkowej przyłączonych do Polski, wydana w II 1923 nakładem Instytutu Kartograficznego Ski Akc. "Atlas" we Lwowie. Tytuł i dane wydawnicze na odwrocie. Pod mapą "Objaśnienie znaków" (m.in. Obszar zjednoczony z Polską mocą uchwały sejmu warszawskiego i wileńskiego, Nowa linja demarkacyjna polsko-litewska, ustalona przy podziale pasa neutralnego, Linja demarkacyjna polsko-litewska z czerwca 1920 r. Nad dolną krawędzią arkusza podziałka liniowa i skala (1:2.000.000). Ślady złożenia, otarcia na zgięciach.
663.
[ZAGŁĘBIE Dąbrowskie]. Mapa powiatu będzińskiego. Litografia barwna form. 41x63 cm.
Mapa wydana nakł. Księgarni Adolfa Zmigroda w Będzinie w latach 20. XX w. Druk w zakładzie L. Nowaka w Królewskiej Hucie (Chorzowie). W prawym górnym narożniku tytuł, skala (1:75.000) i nazwa wydawcy. Na dolnym marginesie z lewej legenda. Zachowane okł. brosz. (nieco otarte). Podklejone naddarcia na zgięciach. Brak wkładki reklamowej (10 s.).
* * *

Widoki i plany miast

664.
[KARKONOSZE]. Vogelschaubild "Iser- und Riesengebirge". Druk barwny form. 38x78,3 cm.
Widok panoramiczny na Karkonosze i Góry Izerskie od północy oprac. przez H. Holzapfela, wydany w 1935 we Wrocławiu przez Landesverkehrsverband Schlesien. Druk w firmie Brend'amour, Simhart & Co w Monachium. Tytuł i dane wydawnicze pod dolną ramką z lewej. W prawym dolnym narożniku skromna legenda. Obejmuje obszar: szczyty Karkonoszy-Janówek, Kamienna Góra-Leśna. Arkusz rozcięty na 12 części naklejonych wspólnie na płótnie.
665.
[KRAKÓW]. Plan Ogrodu Botanicznego w Krakowie. Miedzioryt na ark. 28x44,1 cm.
Plan krakowskiego ogrodu botanicznego wykonany wg własnego rysunku w 1834 przez Alojzego Estreichera, botanika i entomologa, pomysłodawcy i twórcy rozbudowy oraz modernizacji ogrodu. Tytuł na górnym marginesie, pod planem objaśnienie 12 obiektów (np. Obserwatorium i mieszkanie Professorów Botaniki i Astronomii, Mieszkanie Ogrodnika, Oranżerja, Parapety, Skrzynia holenderska, Inspekta, Gabinet roślin lekarskich). Plan powstał jako załącznik do planowanego przewodnika, który nigdy nie ukazał się drukiem. Niewielkie zaplamienia, załamania papieru przy krawędziach, poza tym stan bardzo dobry.
666.
[KRAKÓW]. Plan Wielkiego Krakowa. Litografia barwna form. 29,4x32,5 cm.
Plan ukazał się jako dodatek do "Ilustrowanego przewodnika po Krakowie" Józefa Jezierskiego z ok. 1910. Tytuł w lewym górnym narożniku, poniżej skala (1:28.800) i informacja o przewodniku. W prawym górnym narożniku skromna legenda. W prawym dolnym narożniku nadruk "Lit. W. Krzepowski (dawn. Salba - Kraków)". Ślady złożenia, podklejone naddarcie arkusza, drobne zaplamienia.
667.
[KRAKÓW]. Plan orjentacyjny stoł. król. miasta Krakowa. Plan barwny form. 75,8x109,2 cm.
Plan Krakowa oprac. przez Józefa Brosia i Henryka Wojciechowskiego, drukowany w Zakł. Graf. "Ryngraf" w IV 1925. Tytuł w ramce w prawym górnym narożniku, tamże skala (1:10.000). Poniżej ramki tytułowej spis dzielnic. W lewym górnym narożniku herb miasta (bez koloru). Verso czyste. Plan podzielony na sektory (1-15, A-R). Plan stanowił prawdopodobnie załącznik do "Skorowidza RP i księgi adresowej m. Krakowa" z 1926. Ślady złożenia, niewielkie zaplamienia, arkusz częściowo zakurzony na odwrocie.
668.
[LWÓW]. Plan Król. Stoł. Miasta Lwowa. Litografia barwna form. 47,3x67,8 cm.
Plan Lwowa rys. przez J. Chowańca (z nadrukiem "Uzup. M. K.") wydany przez Radę Miejską w w 1890 (taka data na planie). Odbito w Litografii A. Przyszlaka we Lwowie. Tytuł w ozdobnej ramce w prawym górnym narożniku, poniżej legenda odnosząca się do sieci wodociągowej miasta. W lewym dolnym narożniku skala (1:7.200) i dwie podziałki liniowe. Plan podzielony na sektory (1-10, A-S). Verso czyste. Podklejone naddarcia marginesów i planu na zgięciach. Plan stanowił załącznik do niezidentyfikowanej publikacji.
669.
[MIRÓW]. Mirów. (Polska). Litografia tonowana form. 19,5x28,5 na ark. 31x44,5 cm.
Ruiny zamku Mirów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wg rysunku Napoleona Ordy. Plansza nr 206 z serii VII jego "Albumu widoków" (Warszawa 1881-1882), wydanej w Litografii M. Fajansa. Drobne zaplamienie marginesu, stan dobry.
670.
[RUDNO]. Tęczyn. (Galicya). Litografia na tincie form. 19,6x28,8 na ark. 29,5x37 cm.
Widok ruin zamku Tenczyn w Rudnie wg rys. Napoleona Ordy. Plansza nr 198 z serii VI jego "Albumu widoków" (Warszawa 1880), wydanej w Litografii M. Fajansa. Plansza w drewnianej ramie, za szkłem. Stan dobry.
671.
[SKAŁA]. Skała nad rzeką Zbruczem. (Galicya). Litografia na tincie form. 19x28,4 na ark. 31,3x45 cm.
Widok ruin zamku w Skale wg rysunku Napoleona Ordy. Plansza nr 196 serii VI jego "Albumu widoków" (Warszawa 1880), wydanej w warszawskiej Litografii Maksymiliana Fajansa. Niewielkie ubytki dolnej krawędzi arkusza, zaplamienia marginesów.
672.
[SOSNOWIEC]. Plan miasta Sosnowca. Plan barwny form. 59,5x53,5 cm.
Plan miasta ze skorowidzem wydany przez Księgarnię "Wiedza" w Sosnowcu w późnych l. 30. XX w. Druk w Drukarni Planów E. Bryłka, Chorzów. W lewym górnym narożniku w ramce tytuł, czarno-biały herb miasta, skala (1:15.000) i podziałka liniowa. Lewą dolną część arkusza zajmuje skorowidz ulic, nad nim legenda. Plan podzielony na sektory (1-18, A-R). Zachowana oryg. okł. kart. z 4 stronami reklam. Niewielkie zażółceni astron reklamowych, poza tym stan bardzo dobry.
673.
[TATRY]. Panorama Tatr Bielskich, Wysokich i Niskich, oraz przekrój geologiczny przez Tatry i Karpaty. Litografia na ark. 12,9x100,3 cm.
Widok wydany w Krakowie w 1925 nakładem Ks. J. G. (Jana Gadowskiego?). Tytuł na górnym marginesie, również po francusku i angielsku. Z prawej przekrój geologiczny, ponad panoramą nazwy szczytów i masywów. Trzy pionowe załamania, niewielki ślad zawilgocenia przy górnej krawędzi.
674.
[WAŁBRZYCH]. Plan der Stadt Waldenburg i./Schles. Plan barwny form. 69,5x44,3 cm.
Plan Wałbrzycha oprac. przez G. Zappe, wydany w 1937 przez Verlag G. W. Korrn w Wałbrzychu. Tytuł w ramce w lewym górnym narożniku, tamże skala (1:12.500), informacje o wydawcy i legenda. Plan podzielony na sektory (1-11, A-G). Na odwrocie skorowidz nazw na planie, informacje o regionie, schematy połączeń kolejowych, drogowych, lotniczych, mapa "Übersichtskarte über das Waldenburger Bergland" oraz tytuł "Stadtplan von Waldenburg in Schlesien". Ślady złożenia, podklejone naddarcia na zgięciach, zaplamienia i otarcia.
675.
[WARSZAWA]. Varsovia. Miedzioryt kolorowany form. 31,3x46,6 cm.
Imago Pol. K103/6. Widok Warszawy zza Wisły pochodzący z dzieła Georga Brauna i Fransa Hogenberga "Civitates Orbis Terrarum", t. VI (Kolonia 1618), tabl. 47; rytował Jacob Hoefnagel. Tytuł na falującej wstędze na tle nieba. Obok herb Warszawy i dwa kartusze z herbami Zygmunta Augusta i Stefana Batorego. Rycina ukazuje Warszawę zapewne tuż po 1586 (widać ukończoną wieżę kościoła św. Jana), na pewno przed 1602 (gdy wieża zawaliła się). Zabudowa ma charakter gotycki. W lewym dolnym narożniku, w ramce, przedstawiono stroje polskiej szlachty. Na odwrocie dwustronicowy tekst łaciński "Varsovia", nr arkusza Rrr, kustosz "est". Poprzeczny ślad złożenia, niewielkie nadpęknięcie papieru przy zgięciu, niewielkie zaplamienia marginesów, dolna krawędź podklejona na zgięciu. Szerokie marginesy.
676.
[WARSZAWA]. Urbs Warsavia Sedes Regum Poloniae [...]. Miedzioryt form. 25,5x31,5 cm.
Heyduk 93; Imago Pol. K107/2. Rycina z dzieła S. Pufendorfa "De rebus a Carolo Gustavo [...]", Norymberga 1696. Plan umocnień Warszawy podczas zajęcia przez Szwedów 30 VIII 1655. Tytuł w ozdobnym kartuszu pod górną ramką, w kartuszu dolnym objaśnienia ważniejszych budynków. Na pierwszym planie scena przyjęcia przez Karola Gustawa kapitulacji miasta. Pod kompozycją z prawej "N. 11". Rycina prawdopodobnie autorstwa Eryka Dahlbergha, bez sygn. Stan bardzo dobry.
677.
[WOJNICZ, Tarnów]. Conflictus apud Tarnovam et Wounicium [...]. Miedzioryt form. 28,9x36,9 cm.
Imago Pol. H20/6; Heyduk 5. Plan bitwy pod Wojniczem 23 IX 1655. Rycina pochodzi z dzieła S. Pufendorfa "De rebus a Carolo Gustavo [...]" (Norymberga 1696). Płytę rytował W. Swiddle (sygn. pod kompozycją) wg rys. Eryka Dahlbergha (sygn. w kartuszu). Tytuł i tekst objaśniający w ozdobnym kartuszu pod górną ramką. Na pierwszym planie efektowna scena batalistyczna, na dalszym - topografia terenu między Tarnowem a Wojniczem. Kompozycja zamknięta ozdobną ramką miedziorytniczą. Na tle dolnej krawędzi ramy draperia z objaśnieniami. W prawym dolnym narożniku "N.13". Plansza o dużych walorach artystycznych i dokumentalnych. Niewielkie zażółcenia marginesów.
678.
[ZAKOPANE]. Stacja klimatyczna Zakopane. Plan szczegółowy w podziałce 1:12 500. Plan jednobarwny form. 29,5x37,5 cm.
Plan Zakopanego opracowany przez Tadeusza Zwolińskiego, wydany nakł. Księgarni L. Zwolińskiego w Zakopanem w 1922. Stanowił plan załącznikowy do przewodnika Tadeusza i Stefana Zwolińskich "Zakopane, stacja klimatyczna w Tatrach". Tytuł w ukośnej ramce w lewym górnym narożniku, tamże skala (1:12.500) i legenda. W prawym górnym narożniku "Objaśnienie skróceń [...]" i dane wydawnicze. Wewnątrz ramki okalającej plan umieszczono kierunki dróg wychodzących z miasta. Farba brązowa. Ślady złożenia, podklejone naddarcia marginesów.
* * *