Fotografie (dot. gł. powstania styczniowego) z kolekcji Justyna Sokulskiego

Wszystkie fotografie w tym dziale pochodzą ze spuścizny po historyku Justynie Sokulskim. Większość z nich przedstawia wizerunki osób związanych z powstaniem styczniowym. Stanowią ostatni zespół, nie przekazany do instytucji. Niektóre z nich to inne egzemplarze wizerunków publikowanych w pracy jak niżej (zostały przy nich umieszczone numery katalogowe).
Leszek Machnik – „Fotografie powstańców styczniowych w zbiorach Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich. Katalog”, Tow. Przyjaciół Ossolineum, Wr. 2002.
Z informacji zamieszczonych na początku katalogu – „Podstawę zespołu fotografii uwzględnionych w katalogu stanowi 199 wizerunków ze zbioru Justyna Sokulskiego (1872-1949). Twórca tej kolekcji był synem powstańca walczącego pod dowództwem Edmunda Różyckiego, sam zaś brał udział zarówno w pracach stowarzyszeń niepodległościowych („Biały Orzeł” i „Liga Niepodległości Polski”), jak i bibliofilskich oraz oświatowych. Parał się także działalnością popularnonaukową, pisząc między innymi artykuły o tematyce związanej z powstaniem styczniowym. Zgromadzone przez niego zdjęcia przedstawiają głównie postacie czynne w organizacjach galicyjskich. Wiele z nich (prawie wszystkie z przechowywanych w Gabinecie Grafiki Ossolineum) pokazuje mężczyzn ubranych w stroje powstańcze i wyposażonych w broń. Z tego samego zbioru pochodzi także co najmniej 11 wizerunków wcześniej należących do Walerego Eljasza-Radzikowskiego, rysownika i fotografa, którego nazwisko wielokrotnie pojawiać się będzie w niniejszym tekście, jako twórcy szczególnie mocno związanego z tematem powstania.”.
Justyn Piotr Sokulski (1872-1949) – syn Bronisława (1848-1926 – uczestnika powstania styczniowego), historyk, inspektor zakładów ubezpieczeń, bibliotekarz, zamiłowany bibliofil, współredaktor "Silva Rerum". Opublikował kilka prac na temat prasy stanisławowskiej, wydał wiele książek historycznych. Zgromadził cenny księgozbiór z zakresu historii i bibliografii oraz dużą kolekcję ekslibrisów, której część przechowywana jest w Bibliotece Jagiellońskiej. „Gotowe opracowania historyczne, dotyczące głównie powstania styczniowego i zebrane przez S-a materiały (dokumenty, nekrologi, fragmenty pamiętników i in.) znajdują się w B. Nauk. PAU i PAN w Kr. (sygn. 660-6695).” – PSB.
582.
[BARAŃSKI - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9,1x5,3 cm na oryg. podkładzie form. 10,5x6 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w popiersiu. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "T. Szajnok". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotografował we Lwowie przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego" oraz napis atramentem: "Barański". Miejscowe niewielkie zaplamienia, poza tym stan dobry.
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
583.
[BEREZOWSKI Antoni - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [1863]. Fotografia form. 8,7x5,2 cm na oryg. podkładzie form. 10,4x6,3 cm, nieznanego autorstwa.
Portretowany ujęty w całej postaci, w stroju powstańczym Jazdy Wołyńskiej (w barankowej czapce, kurtce i szarawarach wpuszczonych w buty z cholewami), z szablą, pistoletem w kaburze i ładownicą ozdobioną wizerunkiem orła, zawieszoną na bandolierze. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie napis atramentem: "Antoni Berezowski w mundurze jazdy Wołyńskiej w r. 1863. Urodził się d. 8 maja 1847 r. na Wołyniu, wstąpił do szeregów powstańczych, po upadku powstania odstawiony z Galicyi przez rząd austryjacki do Niemiec w r. 1864. bawił w Niemczech, Szwajcaryi, aż i jako mechanik do stawiania machin parowych przybył w lutym r. 1865 do Paryża. D. 6. czerwca 1867 strzelił z pistoletu do cara jadącego powozem z rewii w lasku bulońskim. Sąd francuski skazał go na całe życie do Cajennes za ten czyn, gdzie dotychczas przebywa. Łaszenie się Francuzów Moskalom jest przyczyną, że go dotąd nieułaskawili i na wolność nie puścili republikanie" i dopisek ołówkiem: "otrzymał amnestję w r. 1906". Stan dobry. Ujęcie reprod. w: "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, poz. 19 oraz L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 26.
A. Berezowski (1847-ok. 1916) - jako szesnastolatek walczył w pułku Jazdy Wołyńskiej Różyckiego, odznaczył się w bitwie pod Salichą 26 V 1863. Od 1864 na emigracji. 6 VI 1867 dokonał w Paryżu nieudanego zamachu na cara Aleksandra II. Skazany na dożywotnie galery, wywieziony do Nowej Kaledonii, poddany surowemu regulaminowi więziennemu. Dopiero w 1866, na skutek starań polskiej emigracji, przeniesiony na osiedlenie. Nigdy nie odzyskał wolności. (biogram za: "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, str. 48).
584.
[BIAŁOBRZESKI Antoni - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [pocz. l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 8x5 cm na oryg. podkładzie form. 10,1x5,8 cm, nieznanego autorstwa.
Portretowany ujęty w całej postaci, siedzi w wyściełanym fotelu, wspierając prawą rękę o bla stolika. Ubrany w sutannę i wierzchnie okrycie. Zdjęcie naklejona na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie atramentowy napis: "X. Białobrzeski Orałat Warszawski r. 1863". Miejscowe zaplamienia, poza tym stan dobry. Ujęcie reprod. w: "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, poz. 19 oraz L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 26 (nieco inny wariant) oraz L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 31.
A. Białobrzeski (1793-1867) - ksiądz prałat, w 1861, po śmierci arcybiskupa Fijałkowskiego, administrator archidiecezji warszawskiej. Aresztowany z powodu wydanego przez niego nakazu zamknięcia świątyń sprofanowanych przez wojsko carskie 15 X 1861 i zawieszenia nabożeństw w innych kościołach warszawskich. Skazany na karę śmierci zamienioną na pobyt w twierdzy. Wywieziony do Bobrujska, ułaskawiony 29 IV 1862. Po ponownym zesłaniu zmarł na wygnaniu. (biogram za: "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, str. 50).
585.
[CIESZKOWSKI Karol - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9,1x5,6 cm na oryg. podkładzie form. 10,5x6,1 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty półpostaci, oburącz wsparty o blat stolika. Na dolnym marginesie podkładu ołówkowy napis: "Karol Cieszkowski". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotografował we Lwowie przy ulicy Pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego" oraz odręczny napis atramentem: "Karol Cieszkowski". Stan dobry. Ujęcie reprod. w: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 54.
K. Cieszkowski (1833-1867) - powieściopisarz, dramaturg, publicysta galicyjski. W latach 1861-1863 więziony za treści propagandowe w czasopiśmie "czytelnia", którego był redaktorem; w okresie powstania 1863 członek Komitetu Bratniej Pomocy; być może zaangażowany także w działania policji narodowej we Lwowie. (biogram za: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, str. 67).
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
586.
[CIESZKOWSKI Teodor - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [1863]. Fotografia form. 8,4x5,2 cm na oryg. podkładzie form. 9,5x6 cm, wykonana w zakładzie Augusta Zeuschnera i Fryderyka Zeuschnera w Poznaniu.
Portretowany ujęta w całej postaci, w ubiorze powstańczym (futrzanej czapce ozdobionej kokarda i kitą, kożuszku na którym szarfa oficerska przełożona przez lewe ramię, szerokich spodniach wpuszczanych w buty z cholewami) z szablą i ładownicą. Stoi obok stolika, na którym jest widoczna rozłożona mapa. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "A. i F. Zeuschnera Zakład fotograficzny w Poznaniu Ul. Wilhelmowska 25" oraz atramentowy napis: "Cieszkowski Teodor". Miejscowe zaplamienia na odwrocie, poza tym stan dobry. Ujęcie reprod. w: "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, poz. 54 oraz L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 56.
T. Cieszkowski (1833-1863) - uczeń szkoły wojskowej w Cuneo. W 1863 dowódca powstańczy, podpułkownik. Początkowo był pod komendą Kurowskiego, potem miał własny oddział w Kaliskiem, walczył też pod komendą Langiewicza. Wykazywał się wielką odwagą. Ciężko ranny i zamordowany przez kozaków pod Broszęcinem 10 IV 1863. (biogram za: "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, str. 6120.
A. Zeuschner (1820-1899) i F. Zeuschner (1829-1886) - nadworni fotografowie prowadzący swe atelier w Poznaniu i Berlinie. W l. 1855-1878 przy ul. Wilhelmastresse 25, w l. 1878-1883 przy ul. Wilhelmstrasse 27, w l. 1886-1901 przy tej samej ulicy pod numerem 5, zaś w l. 1902-1905 pod numerem 24 oraz w Berlinie w l. 1864-1870 przy ul. Unter den Linden 47.
587.
[DASZYŃSKI Ignacy - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [2. poł. XIX w.]. Fotografia form. 8,6x5,3 cm na oryg. podkładzie form. 9,9x6,1 cm.
Portretowany ujęty w popiersiu. W dolnym fragmencie kompozycji napis: "Jgnacy Daszyński". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z czerwonym obramowaniem. Miejscowe zaplamienia i otarcia na odwrocie.
I. Daszyński, pseud. „Daszek”, „Żegota”, „Ignis” (1866-1936) – polski polityk socjalistyczny, współzałożyciel i lider Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej (1890–1919), poseł do Izby Posłów Rady Państwa Przedlitawii (1897–1918), działacz niepodległościowy, premier rządu lubelskiego (1918), wicepremier w Rządzie Obrony Narodowej (1920–1921), wieloletni członek i przewodniczący Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej, inicjator i przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (1923–1936), marszałek Sejmu (1928–1930), jeden z założycieli Centrolewu (1929), honorowy przewodniczący PPS (1934); publicysta, pisarz polityczny; pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. (Wikipedia).
588.
[DUCHIŃSKI Fr[anciszek Henryk] - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [nie po 1864]. Fotografia form. 8,8x5,7 cm na oryg. podkładzie form. 9,9x6,1 cm, wykonana w zakładzie E. Lefarda w Paryżu.
Portretowany ujęty w całej postaci, siedzi na giętym krześle i trzyma w ręku książkę. Na dolnym marginesie podkładu odręczny ołówkowy napis: "Fr. Duchiński". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie piecz.: "Photogr. E. Lefard 64, E. S. Honore" oraz atramentowy napis: "F. Duchiński". Stan dobry.
F. H. Duchiński (1816-1893) - etnograf i historyk, działacz emigracyjny, członek korespondent Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu od 1890 roku. (Wikipedia).
589.
[ELJASZ-RADZIKOWSKI Walery - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [10 I 1863]. Fotografia form. 9,2x5,4 cm na oryg. podkładzie form. 10,2x6,3 cm, wykonana w zakładzie H. Holza w Monachium.
Portretowany ujęty w 3/4 postaci. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowy nadruk: "Photographie H. Holz München [...]" oraz atramentowy napis: "Walery Eljasz Monachium 10/I 1863.". Miejscowe zaplamienia, narożniki podkładu lekko przycięte, poza tym stan dobry.
W. Eljasz-Radzikowski (1841-1905) - malarz, ilustrator, popularyzator Tatr, fotograf amator. W 1863 miał zleconą tajną misję organizowania w Monachium, gdzie się kształcił, pomocy dla przyjeżdżających ochotników zdążających do powstania. W swych rysunkach i akwarelach przedstawiał m.in. sceny z wydarzeń 1863 (np. "Bitwa pod Zyrzynem 8 VIII 1863", "Bończa w Wodzisławiu"). Autor kompozycji 6 tableaux z fot. uczestników powstania dołączonych do wydawnictwa Z. Kolumny "Pamiątka dla rodzin polskich..." oraz albumu "Wojsko Polskie z 1863" (akwarele przedstawiające na 15 tablicach umundurowanie powstańców). (biogram za "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, str. 74).
590.
[EMINOWICZ Władysław - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [ok. 1863]. Fotografia form. 8,9x5,5 cm na oryg. podkładzie form. 9,7x6,2 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w całej postaci, w prawej ręce trzyma kapelusz i bambusową laskę. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotograf przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego we Lwowie " oraz odręczny napis atramentem: "Eminowicz". Miejscowe niewielkie zaplamienia, poza tym stan dobry. Podobne ujęcie reprod. w: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 91.
W. Eminowicz (1837-1864) - oficer austriacki. W powstaniu 1863 podpułkownik, tymczasowy naczelnik wojenny woj. sandomierskiego; walczył pod dowództwem M. Langiewicza, następnie jako szef sztabu D. Czachowskiego; po niesłusznej degradacji szeregowiec w oddziale K. Kality; zmarł z ran otrzymanych pod Opatowem 21 II 1864. (biogram za: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, str. 82).
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
591.
[ENGESTRÖM [Wawrzyniec Stanisław Bonawentura Benzelstjerna] - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9,1x5,3 cm na oryg. podkładzie form. 10,5x6 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w popiersiu. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "T. Szajnok". Na dolnym marginesie podkładu napis atramentem: "Engeström". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotografował we Lwowie przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego" oraz napis atramentem: "Engeström". Stan dobry.
W. Engeström (1829-1910) – polski arystokrata, poeta, literat, tłumacz, działacz społeczny i filantrop, wieloletni sekretarz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, popularyzator zacieśniania kontaktów polsko-szwedzkich. Dał się poznać jako inwentaryzator, organizator wystaw, popularyzator sztuki, fundator monumentów, protektor artystów oraz kolekcjoner dzieł. (Wikipedia).
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
592.
[GĄSIOROWSKI - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9x5,3 cm na oryg. podkładzie form. 10,4x6 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w całej postaci, w ubiorze powstańczym (czapce z daszkiem, kurtce spiętej pasem, szerokich spodniach wpuszczonych w buty z cholewami) z pistoletem za pasem i ładownicą oraz sztucerem (?) z nasadzonym bagnetem. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotograf przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego we Lwowie" oraz napis atramentem: "Gąsiorowski". Stan bardzo dobry.
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
593.
[GILLER Stefan - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [nie po 8 II 1867]. Fotografia form. 9,3x5,9 cm na oryg. podkładzie form. 10,2x6,2 cm, wykonana w zakładzie Heleny Bartkiewicz  w Warszawie.
Portretowany ujęty w popiersiu. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Helena Bartkiewicz Ul. Senatorska No 460 w Warszawie" oraz atramentowy napis: "Stefan Giller (Stefan z Opatówka) brat Agatona. Miejscowe zaplamienia, poza tym stan dobry.
S. Giller, pseud. „Stefan January Sulita”, „Stefan z Opatówka” (1833-1918) – powieściopisarz, dramaturg, poeta, tłumacz; brat działacza politycznego i historyka Agatona Gillera. (Wikipedia).
H. Bartkiewicz - jedna z nielicznych kobiet-fotografów prowadząca zakład fotograficzny w połowie XIX w. w Warszawie.
594.
[córka Stefana GILLERA - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [nie przed 1882, nie po 1892]. Fotografia form. 9,3x5,5 cm na oryg. podkładzie form. 10,4x6,2 cm, wykonana w zakładzie atelier [Aleksandra] Karoli & [Maurycego] Puscha w Warszawie.
Portretowana ujęta w popiersiu. Na dolnym marginesie zdjęcia odręczny napis atramentem: "córka Stefana Gillera". Na dolnym marginesie podkładu nadruk: "Karoli & Pusch w Warszawie". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład ze złoconymi brzegami. Na odwrocie wyzłoc. reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Karoli & Pusch Fotografia Teatrów w Warszawie Ulica Miodowa No 4. [...]". Stan dobry.
A. Karoli (1838-1916) - syn Jana Karolego, założyciela zakładu fotograficznego w Warszawie w 1852. Jedna z najważniejszych postaci w historii fotografii polskiej i europejskiej. Jeden z prekursorów fotografii teatralnej, specjalizując się w niej prowadził atelier z M. Puschem. Autor podręcznika do fotografii wydanego w Krakowie w 1893.
M. Pusch (1828-1901) - uczeń i kontynuator prac J. Giwartowskiego, pierwszego fotografa warszawskiego. Ok. 1882 wspólnie założyli zakład pod firmą "Karoli i Pusch - fotografia teatrów rządowych". Firma istniała 10 lat. Od 1892 prowadził zakład samodzielnie przy ul. Miodowej 1.
595.
[GNIEWOSZ - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9,2x5,3 cm na oryg. podkładzie form. 10,4x6 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w popiersiu. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "T. Szajnok". Na dolnym marginesie zdjęcia ołówkowy napis: "Gniewosz". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z różowym obramowaniem. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotografował we Lwowie przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego". Stan dobry.
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
596.
[GROTTGER Artur - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [1 poł. l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9,2x5,5 cm na oryg. podkładzie form. 10,5x6,1 cm, wykonana w zakładzie Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
Portretowany ujęty w 3/4 postaci. W prawym dolnym fragmencie kompozycji wycisk: "W. Rzewuski". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowy nadruk: "Walery Rzewuski fotografował w Krakowie ulica Kopernika No 29 naprzeciw Zakładu Klinicznego" oraz atramentowy napis: "Arthiur Grottger artysta malarz urodził się 11. Listop. 1837. w Ottyniowicach w Galicyi. do 1850 r. kształcił się pod okiem ojca, także artysty malarza, który służył w szeregach narodowych w r. 1831. Po 1850 r. Artur przybył do Krakowa, chodził na technikę i do Szkoły Szt. Pięknych. 1854. uzyskawszy stypendyjum udał się do Wiednia i tam bawił prawie już ciągle, do 1866 gdy wrócił do Galicyi, ztąd w końcu roku udał się do Paryża a umarł na suchoty w Pireneach w Amélie les Bains 13. grudnia 1867" oraz ołówkowy napis: "wł. p. --- Justyna Sokulskiego". Miejscowe zaplamienia, poza tym stan dobry. Patrz poz. poniżej.
W. Rzewuski (1837-1888) - fotograf krakowski, działacz społeczny, jeden z pionierów polskiej fotografii. Studiował w Instytucie Technicznym w Krakowie i w l. 1857-1858 na politechnice w Wiedniu. Od 1859 pracował jako fotograf, najpierw na wolnym powietrzu, później w pracowni w wynajętym pokoju przy ul. Grodzkiej 83. W 1861 otworzył zakład przy ul. Krupniczej 6, następnie przy ul. Kopernika 29. W l. 1864-1867 wystawił dom przy ul. Kolejowej 27b, gdzie 1 XI 1867 otworzył swój renomowany zakład z nowocześnie wyposażonym atelier laboratorium. Wybitny obywatel i radny miasta Krakowa. Znany z fotografii etnograficznej, pejzaży Tatr, tworzył tzw. "żywe obrazy". Autor portretów, w tym powstańców z 1863 i pierwszych albumowych zdjęć aktorów.
597.
[GROTTGER Artur - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9x5,5 cm na oryg. podkładzie form. 9,8x6,5 cm, wykonana w zakładzie A. Kena w Paryżu.
Portretowany ujęty w 3/4 postaci. W dolnym marginesie podkłdu nadruk: "A. Ken Phot.". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowy nadruk: "A. Ken Photographe Boulev Montmartre 10 Paris" oraz ołówkowe napisy: "Artur Grottger u schyłku życia", "wł. p. Justyna Sokulskiego". Miejscowe zaplamienia, poza tym stan dobry. Patrz poz. powyżej.
A. Grottger (1837-1867) - rysownik i malarz, autor m.in. cyklów rysunkowych dotyczących wydarzeń z l. 1861-1864: "Warszawa I" (1861), "Warszawa II" (1862), "Polonia (1863), "Lituania" (1864-1866) szeroko rozpowszechnianych dzięki reprodukcjom fot., a także cyklu "Wojna" (1867) i malowanych scen związanych z powstaniem. Współpracował z czasopismami wiedeńskimi jako ilustrator. Zmarł we Francji, do której wyjechał w końcu 1866. (biogram za "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, str. 84).
598.
[KLAPKA György - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 8,8x5,9 cm na oryg. podkładzie form. 9,9x6,5 cm, wykonana w zakładzie Leona Natorskiego w Umaniu.
Cztery ujęcia portretowe generała, w owalu. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z brązowym obramowaniem. Na odwrocie nadruk: "Photographie de Leon Natorski á Umań" oraz atramentowy napis: "Klapka jenerał". Stan dobry.
G. Klapka (1820-1892) - węgierski generał, uczestnik rewolucji 1848, potem czołowy działacz emigracyjny. Zawarł z Garibaldim i Mierosławskim porozumienie w sprawie pomocy rewolucjonistów włoskich i węgierskich dla przewidywanego powstania w Polsce. W marcu 1864 podpisał w Turynie z ramienia Węgierskiego Komitetu Narodowego układ z J. Ordęgą, przedstawicielem polskiego Rządu Narodowego, dotyczący wspólnej walki z Austrią i Rosją. W 1866, w czasie wojny prusko-austriackiej, organizował legion węgierski na Górnym Śląsku, który jednak nie zdążył wziąć udziału w działaniach bojowych. Od 1867 przebywał na Węgrzech. (biogram za "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, str. 295).
599.
[KOŚCIUSZKO Tadeusz - fotografia pamiątek - ujęcie w formacie gabinetowym]. [nie po 1862]. Fotografia form. 8,6x5,6 cm na oryg. podkładzie form. 10,1x6,3 cm, wykonane w atelier Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
Fotomontaż. Na dolnym marginesie podkładu nadruk: "Fot. W. Rzewuski w Krakowie". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie atramentowy napis: " Pamiątka od Juliana Humołowskiego (?) w ---. 1862". Miejscowe niewielkie zaplamienia, poza tym stan dobry.
W. Rzewuski (1837-1888) - fotograf krakowski, działacz społeczny, jeden z pionierów polskiej fotografii. Studiował w Instytucie Technicznym w Krakowie i w l. 1857-1858 na politechnice w Wiedniu. Od 1859 pracował jako fotograf, najpierw na wolnym powietrzu, później w pracowni w wynajętym pokoju przy ul. Grodzkiej 83. W 1861 otworzył zakład przy ul. Krupniczej 6, następnie przy ul. Kopernika 29. W l. 1864-1867 wystawił dom przy ul. Kolejowej 27b, gdzie 1 XI 1867 otworzył swój renomowany zakład z nowocześnie wyposażonym atelier laboratorium. Wybitny obywatel i radny miasta Krakowa. Znany z fotografii etnograficznej, pejzaży Tatr, tworzył tzw. "żywe obrazy". Autor portretów, w tym powstańców z 1863 i pierwszych albumowych zdjęć aktorów.
600.
[LEWAKOWSKI Karol (?) - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9,2x5,2 cm na oryg. podkładzie form. 10,5x6 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w popiersiu. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "T. Szajnok". Na dolnym marginesie zdjęcia ołówkowy napis: "Karol Lewakowski". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotografował we Lwowie przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego"oraz niezbyt wyraźnie ołówkiem: "Karol Lewakowski". Stan dobry. inne ujęcie reprod. w: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 191.
K. Lewakowski ? (1836-1912) - prawnik, polityk, poseł do austriackiej Rady Państwa. Członek Ławy Lwowskiej; w 1863 w Komisji Ekspedycyjnej przy Komitecie Galicji Wschodniej; uczestnik walk w oddziałach L. Czechowskiego, M. Borelowskiego i J. Żalplachty; zagrożony aresztowaniem przez włądze austriackie zbiegł wiosną 1864 do Rumunii; do Galicji powrócił w 1880. (biogram za: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, str. 124).
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
601.
[ŁĄCZYŃSKI Henryk - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9,2x5,4 cm na oryg. podkładzie form. 10,5x6 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w popiersiu. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "T. Szajnok". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z niebieskim obramowaniem. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotograf we Lwowie przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego" oraz napis atramentem: "Łączyński Henryk". Stan dobry.
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
602.
[ŁUSZCZEWSKA Jadwiga, pseud. Deotyma - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9x5,7 cm na oryg. podkładzie form. 9,8x6,2 cm.
Portretowana ujęta w całej postaci, stoi przy giętym stoliku. Na dolnym marginesie podkładu ołówkowy napis: "Deotyma (Jadwiga Łuszczewska)". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis: "Deotyma". Miejscowe zaplamienia, otarcia narożników.
J. Łuszczewska (1834-1908) - pseud. Deotyma - poetka i powieściopisarka okresu romantyzmu, improwizatorka poezji. Uczestniczka warszawskich manifestacji patriotycznych od 1860. W latach 1863-1865 towarzyszyła ojcu Wacławowi Łuszczewskiemu na zesłaniu w głąb Rosji, po jego aresztowaniu za złożenie godności szambelana carskiego. Po powrocie z zesłania zamieszkała w Warszawie gdzie od 1870 prowadziła salon literacki, w którym prezentowała swoje utwory.
603.
[MAJER Józef - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [2 poł. XIX w.]. Fotografia form. 9x5,5 cm na oryg. podkładzie form. 10,5x6,1 cm, wykonana w zakładzie Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
Portretowany ujęty w 3/4 postaci, stoi wspierając ręce na grzbiecie księgi. Na dolnym marginesie podkładu nadruk: "W. Rzewuski w Krakowie" oraz ołówkowy napis: "Majer Prezes akad. umiej". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z czerwonym obramowaniem. Na odwrocie reklamowy nadruk: "Zakład Fotograficzny Walerego Rzewuskiego w Krakowie Wesoła, ulica Podwale, No 27.B.". Miejscowe zaplamienia, poza tym stan dobry. Patrz poz. poniżej.
J. Majer (1808-1899) - lekarz, przyrodnik, antropolog, encyklopedysta, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, pierwszy prezes Akademii Umiejętności w Krakowie, członek honorowy Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu od 1890 roku. (Wikipedia).
W. Rzewuski (1837-1888) - fotograf krakowski, działacz społeczny, jeden z pionierów polskiej fotografii. Studiował w Instytucie Technicznym w Krakowie i w l. 1857-1858 na politechnice w Wiedniu. Od 1859 pracował jako fotograf, najpierw na wolnym powietrzu, później w pracowni w wynajętym pokoju przy ul. Grodzkiej 83. W 1861 otworzył zakład przy ul. Krupniczej 6, następnie przy ul. Kopernika 29. W l. 1864-1867 wystawił dom przy ul. Kolejowej 27b, gdzie 1 XI 1867 otworzył swój renomowany zakład z nowocześnie wyposażonym atelier laboratorium. Wybitny obywatel i radny miasta Krakowa. Znany z fotografii etnograficznej, pejzaży Tatr, tworzył tzw. "żywe obrazy". Autor portretów, w tym powstańców z 1863 i pierwszych albumowych zdjęć aktorów.
604.
[MAJER Józef - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [2 poł. XIX w.]. Fotografia form. 9x5,5 cm na oryg. podkładzie form. 10,7x6 cm, wykonana w zakładzie Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
Portretowany ujęty w 3/4 postaci, w todze, stoi wspierając ręce na bloku księgi. Na dolnym marginesie zdjęcia wycisk: "W. Rzewuski", na dolnym marginesie podkłdu ołówkowy napis: "Dr. Majer". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis: "Majer Prof.". Stan dobry. Patrz poz. powyżej.
J. Majer (1808-1899) - lekarz, przyrodnik, antropolog, encyklopedysta, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, pierwszy prezes Akademii Umiejętności w Krakowie, członek honorowy Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu od 1890 roku. (Wikipedia).
W. Rzewuski (1837-1888) - fotograf krakowski, działacz społeczny, jeden z pionierów polskiej fotografii. Studiował w Instytucie Technicznym w Krakowie i w l. 1857-1858 na politechnice w Wiedniu. Od 1859 pracował jako fotograf, najpierw na wolnym powietrzu, później w pracowni w wynajętym pokoju przy ul. Grodzkiej 83. W 1861 otworzył zakład przy ul. Krupniczej 6, następnie przy ul. Kopernika 29. W l. 1864-1867 wystawił dom przy ul. Kolejowej 27b, gdzie 1 XI 1867 otworzył swój renomowany zakład z nowocześnie wyposażonym atelier laboratorium. Wybitny obywatel i radny miasta Krakowa. Znany z fotografii etnograficznej, pejzaży Tatr, tworzył tzw. "żywe obrazy". Autor portretów, w tym powstańców z 1863 i pierwszych albumowych zdjęć aktorów.
605.
[MONIUSZKO Stanisław - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [nie przed 1863, nie po 1877]. Fotografia form. 9,2x5,8 cm na oryg. podkładzie form. 10,6x6,1 cm, wykonana w zakładzie [Stanisława] Rodeckiego i [Juliana Wanga] we Lwowie.
Portretowany ujęty w całej postaci, z profilu. Siedzi na wyściełanym fotelu przy stoliku, na którym leżą książki. Na dolnym marginesie podkładu ołówkowy napis: "Moniuszko". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z wyzłoc. nadrukiem: "Rodecki z Warszawy i Wang przy ulicy Majera w dworku niegdyś Majera p. l. 135 we Lwowie"; poniżej odręczny ołówkowy napis" "Moniuszko". Stan dobry.
S. Moniuszko (1819-1872) - muzyk, organista, kompozytor, dyrygent i pedagog.
S. Rodecki - uczestnik powstania listopadowego, malarz i fotograf. W X 1856 najprawdopodobniej kupił od Jana Mieczkowskiego jego zakład fotograficzny przy ul. Senatorskiej i pozostawał tam do V 1866. Następnie przeniósł się do pałacu Pod Czterema Wiatrami w Warszawie. Jeździł często za granicę, głównie do Austrii i Niemiec, aby być 'au courant' wszystkich nowości swojej profesji. Nie zamykał wtedy zakładu lecz pozostawiał go pod opieką zastępcy, którym np. w lecie 1860 był prawdopodobnie Konstanty Brandel.
J. Wang (1844-1910) - fotograf. W 1866 prowadził wspólnie z Dutkiewiczem zakład przy pl. Mariackim 6 we Lwowie obok Hotelu Europejskiego. W l. 1865-1877 prowadził wspólnie ze Stanisławem Rodeckim zakład przy ul. Majera 135 również we Lwowie.
606.
[ORZECHOWSKI Tadeusz, Oksza-bej - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [ok. 1861-1862?]. Fotografia form. 8,9x5,3 cm na oryg. podkładzie form. 9,8x6,1 cm, wykonana w zakładzie Francka w Paryżu.
Portretowany ujęty w całej postaci, z rękami założonymi na piersi. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Photographie de Franck 18, rue Viviemme [...]" oraz odręczny napis atramentem: "Tadeusz Orzechowski: i "Tadeusz Oksza Orzechowski ajent dyplomatyczny R. N. w Stambule 1863 r.". Stan dobry. Ujęcie reprod. w: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 241.
T. Orzechowski (1838-1902) - lekarz. W okresie powstania 1863 agent Prowincjonalnego Komitetu Rusi w Odessie oraz Rządu Narodowego w Stambule. Po powstaniu podejmował się różnych misji dyplomatycznych dla rządy tureckiego; następnie na emigracji w Szwajcarii i Paryżu. (biogram za: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, str. 145).
607.
[PANKOWSKI Władysław (?)- fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9,5x5,7 cm na oryg. podkładzie form. 10,6x6,1 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w 3/4 postaci, w stroju polskim. W prawym dolnym narożniku pod zdjęciem nadruk: "T. Szajnok". Na dolnym marginesie zdjęcia ołówkowy napis: "Pankowski". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotografował we Lwowie przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego" oraz napis atramentem: "Władysław". Miejscowe niewielkie zaplamienia, poza tym stan dobry.
W. Pankowski (1841-1866) - "ur. r. 1841 w Nowym świecie, słuchacz politechniki w Puławach, służył w oddz. Zdanowicza. Pod Kazimierzem z bronią w ręku wzięty do niewoli, osądzony na 12 lat służby w sołdatach, za niezłożenie przysięgi na wierność carowi został skazany w Kazaniu na 16 lat kopalń Nerczyńskieh. Dostawszy się nad Bajkał, brał udział w powstaniu zabajkalskiem jako jeden z dowódców. Ujęty przez moskali skazany na rozstrzelanie, otrzymał potem zmieniony wyrok na całe życie do kopalń. W skutek starań rodziny reklamował go rząd pruski i tym sposobem powrócił do kraju, gdzie założył we Lwowie Towarzystwo wzajemnej opieki sybiraków i był jakiś czas tegoż prezesem. W skutek steranego zdrowia zmarł w Markowej pod Łańcutem w r. 1886". (biogram za: https://genealogia.okiem.pl/powstaniec-styczniowy/31427/wladyslaw-pankowski)
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
608.
[PIASECKI Feliks - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [1863]. Fotografia form. 9x5,3 cm na oryg. podkładzie form. 10,4x6,1 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w całej postaci, w mundurze powstańczym (barankowej czapce, kurtce obszytej barankiem, spiętą pasem z klamrą z wizerunkiem orła, szerokich spodniach wpuszczonych w buty z cholewami) z austriacką szablą oficera piechoty i rewolwerem za pasem. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z niebieskim obramowaniem. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotograf we Lwowie przy ulicy Pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego", odręczny napis ołówkiem: "Piasecki Walery (?)", piecz.: "A. Madeyska Kraków Al. Krasińskiego 14" oraz odręczna dedykacja portretowanego: "Pannie Zofii z prośbą o pamięć / 1865 / Feliks Piasecki". Stan dobry. Ujęcie reprod. w: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 258. Patrz też poz. poniżej.
F. Piasecki, pseud. de Valois, Valezy, Hetman (1833-1903) - ziemianin, działacz społeczny. "Mąż zaufania" w okręgu zamojskim z nominacji Dyrekcji "białych". W powstaniu 1863 naczelnik wojenny powiatu zamojskiego; zbiegł do Galicji; aresztowany i osadzony w więzieniu pokarmelickim, skazany na karę 5 lat więzienia zredukowaną do 15 miesięcy; ułatwił ucieczkę J. Kurzynie i W. Milowiczowi. (biogram za: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, str. 152).
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
609.
[PIASECKI Feliks - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [1863]. Fotografia form. 9,1x5,3 cm na oryg. podkładzie form. 10,4x6,1 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany w ujęciu do kolan, siedzi, w barankowej czapce i płaszczu zarzuconym na ramiona. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z niebieskim obramowaniem. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotograf we Lwowie przy ulicy Pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego", odręczny napis atramentem: "Piasecki" oraz piecz.: "A. Madeyska Kraków Al. Krasińskiego 14". Otarcie na dolnym marginesie podkładu na licu, poza tym stan dobry. Ujęcie reprod. w: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 260. Patrz też poz. powyżej.
F. Piasecki, pseud. de Valois, Valezy, Hetman (1833-1903) - ziemianin, działacz społeczny. "Mąż zaufania" w okręgu zamojskim z nominacji Dyrekcji "białych". W powstaniu 1863 naczelnik wojenny powiatu zamojskiego; zbiegł do Galicji; aresztowany i osadzony w więzieniu pokarmelickim, skazany na karę 5 lat więzienia zredukowaną do 15 miesięcy; ułatwił ucieczkę J. Kurzynie i W. Milowiczowi. (biogram za: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, str. 152).
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
610.
[PUSTOWOJTÓWNA Anna Henryka - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [nie przed 1862, nie po 1867]. Fotografia form. 9,3x5,6 cm na oryg. podkładzie form. 9,9x6,1 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowana ujęta w popiersiu, w stroju z okresu żałoby narodowej z krzyżem na piersi. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotograf przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego we Lwowie", odręczny napis atramentem: "Henryka Pustowójtówna" oraz piecz.: "A. Madeyska Kraków Al. Krasińskiego". Stan bardzo dobry. Ujęcie reprod. w: "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, poz. 308 oraz L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 274.
A. H. Pustowojtówna (Pustowójtówna,  Pustowoitoff), zamężna Loewenhardtowa, pseud.  Michał  Smok,  Michałek (1838 ‑1881) - córka carskiego  generała i Polki, wykształcona w Instytucie Panien w Puławach. Uczestniczka  manifestacji patriotycznych, wywieziona do Rosji uciekła do Mołdawii.  W powstaniu - adiutant  [Dionizego]  Czachowskiego w obozie [Mariana] Langiewicza. Aresztowana  z  Langiewiczem  na granicy  austriackiej,  po  krótkim pobycie w więzieniu wyjechała do Pragi.  Po kilku miesiącach spędzonych w Galicji  emigrowała, od 1866 mieszkała w Paryżu. (biogram za: "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, str. 161).
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
611.
[REDLICH Henryk - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [nie po 8 II 1867]. Fotografia form. 9,3x5,9 cm na oryg. podkładzie form. 10,2x6,2 cm, wykonana w zakładzie Fr. Hanfstaengla w Monachium.
Portretowany ujęty w 3/4 postaci. Na dolnym marginesie podkładu nadruk: "Fr. Hanfstaengl, München". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie atramentowy napis: "Henryk Redlich sztycharz z Warszawy umarł w Berlinie r. 1884 w listopadzie i wpisane ołówkiem 'ur. 1840'" oraz odręczna dedykacja portretowanego dla Walerego Eljasza-Radzikowskiego - "Panu Waleremu Eljaszowi na pamiątkę koleżeństwa w Akademii Monachijskiej od najżyczliwszego przyjaciela Henryka Redlicha. Monachium d. 8./2. 1867". Stan dobry.
612.
[ROCHEBRUNE François - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [nie po 21 III 1863]. Fotografia form. 6,8x4 cm na oryg. podkładzie form. 9,5x6,5 cm.
Portretowany w ujęciu do kolan, w mundurze żuawów (fezie obszytym barankiem, surducie, kamizelce z białym krzyżem, szarawarach), z austriacką szablą i lunetą w prawej ręce. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie ołówkowy napis: "Rochebrün". Takie ujęcie wykonał w swym zakładzie Walery Rzewuski, tu bez winiety reklamowej. Wizerunek generała ukazał się w formie litografii we francuskich pismach ilustrowanych właśnie 21 III 1863. Miejscowe zaplamienia, stan ogólny dobry. Ujęcie reprod. w: "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, poz. 311 oraz L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 281.
F. Rochebrune (1830-1870) - Francuz, generał powstańczy. W l. 1855-1857 zatrudniony w Krakowie jako prywatny guwerner i nauczyciel fechtunku, potem - do 1862 - w piechocie francuskiej, następnie prowadził w Krakowie szkołę szermierki. W powstaniu organizator oddziału żuawów śmierci, walczącego w partiach Kurowskiego i Langiewicza. Uczestniczył w przygotowaniach wyprawy na Wołyń, w której nie wziął udziału. Poległ podczas wojny francusko-pruskiej pod Montretout 19 XI 1870. (biogram za "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, str. 163).
613.
[RODECKI - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [2 poł. XIX w.]. Fotografia form. 8,7x5,2 cm na oryg. podkładzie form. 9,9x6,3 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany w ujęciu do kolan, w rękach trzyma książkę. Na dolnym marginesie zdjęcia odręczny ołówkowy napis: "Prof. Rodecki". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotograf przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego we Lwowie". Stan dobry.
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
614.
[SIENKIEWICZ Karol Kazimierz - fotografia medalionu - ujęcie w formacie card de visite]. [2. poł. XIX w.]. Fotografia form. 8,8x5,4 cm na oryg. podkładzie form. 9,9x6,5 cm, nieznanego autorstwa.
Fotografia medalionu z wizerunkiem historyka. Medalion autorstwa Antoine'a Bovy (1795-1877) wykonany w brązie - w centrum popiersie poeta ujęty z profilu, wokół napis: "1793 ‧ KAROL SIENKIEWICZ ‧ 1860" i sygn. artysty: "A. Bovy". Na odwrocie ołówkowy napis: "Sienkiewicz Karol" i piecz.: "A. Madeyska Kraków Al. Krasińskiego". Stan bardzo dobry.
K. Sienkiewicz, pseud. i krypt.: Exilé de Pologne; K.; K. S.; Karol z Kalinówki; S.; YY (1793-1860) - poeta, tłumacz, historyk, wydawca, publicysta, działacz społeczno-polityczny i współtwórca Biblioteki Polskiej w Paryżu. (Wikipedia).
615.
[SMOLKA Franciszek - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [nie przed 1867]. Fotografia form. 9,5x5,7 cm na oryg. podkładzie form. 10,6x6,5 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w popiersiu. Na dolnym marginesie zdjęcia ołówkowy napis: "Fr Smolka". Na dolnym marginesie podkładu nadruk: "T. Szajnok we Lwowie". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotograf we Lwowie przy ulicy Meyera pod l. 727 2/4 we własnym nowo wymurowanym domu na dole". Stan bardzo dobry.
F. Smolka (1810-1899) - adwokat, polityk, poseł do sejmu wiedeńskiego i galicyjskiego Sejmu Krajowego. Uczestnik organizacji niepodległościowych; aresztowany w 1841, w 1845 skazany na śmierć i jednocześnie ułaskawiony; w 1848 członek Rady Narodowej i Gwardii Narodowej we Lwowie. W 1863 członek Komitetu Galicji Wschodniej; prowadził rokowania z Węgrami w sprawie dostaw broni. (biogram za: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, str. 175).
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
616.
[STARZYŃSKI Aleksander i BONGARD Edward Gustaw - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [nie po 1862]. Fotografia form. 8,8x5,7 cm na oryg. podkładzie form. 10,2x6,1 cm, wykonana w zakładzie Ignacego Stahla we Lwowie.
Portretowani ujęci w całej postaci, stoją trzymając się za ręce. Na dolnym marginesie podkładu napis ołówkowy: "Bomgardt Hr. Starzyński (?)". .Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Fotograf J. Stahl we Lwowie Atelier w rynku No 164 i 165" i ołówkowy nadruk: 'Starzyński Bomgardt". Miejscowe niewielkie zaplamienia, poza tym stan dobry.
Bongard - Szwajcar, guwerner Aleksandra Starzyńskiego w majątku Moroczyn (pow. hrubieszowski), uczestnik konspiracji przedpowstaniowej, do której wciągnął go Leon Frankowski; aresztowany 5 V 1862, więziony w Cytadeli Warszawskiej, zesłany na Sybir. Po powrocie z zesłania zamieszkał w Szwajcarii. Starzyński (ok. 1840-1862) - usiłował bronić Bongarda przed aresztowaniem, zastrzelił jednego z przybyłych do dworu żandarmów, dwóch innych ranił, następnie popełnił samobójstwo. (biogram za: "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, str. 228).
I. Stahl (zm. 1892) - fotograf. Działał od końca lat 40. XIX w. we Lwowie jako wędrowny dagerotypista, potem w Krakowie. Ok. 1860 otworzył we Lwowie stały zakład fotograficzny, pod nr 164-165.
617.
[SUCHECKI Henryk - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [nie po 7 VII 1867]. Fotografia form. 9x5,6 cm na oryg. podkładzie form. 10,2x6,5 cm, wykonana w zakładzie H. Eckerta w Pradze.
Portretowany ujęty w popiersiu. W prawym dolnym narożniku zdjęcia wycisk: "Eckert". Na dolnym marginesie zdjęcia ołówkowy napis: "Prof. Suchecki". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "H. Eckert, Photograf w Praze na Oujezde 412-III" oraz odręczna dedykacja portretowanego: "Wmu Panu Lucyjanowi Lipińskiemu w upominku Henryk Suchecki. 7. lip. 1867 w Krakowie". Stan dobry.
H. Suchecki (1811-1872) - filolog, językoznawca, profesor Uniwersytetu Karola w Pradze i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1863 był agentem Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym. (Wikipedia).
618.
[SYROKOMLA Władysław - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [nie przed 1857/nie po 1861]. Fotografia form. 8,3x5,3 cm na oryg. podkładzie form. 9,5x5,7 cm, nieznanego autorstwa.
Portretowany ujęty w popiersiu na wprost z głową zwróconą lekko w prawo. Reprodukcja fotograficzna z litografii. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie napis atramentem i ołówkiem: "Syrokomla". Miejscowe zaplamienia, głównie na odwrocie, poza tym stan dobry.
W. Syrokomla, wł. Ludwik Franciszek Władysław Kondratowicz herbu Syrokomla (1823-1862) - poeta i tłumacz epoki romantyzmu. Autor ironicznych wierszy stylizowanych na XVIII sielankę. "Poeta, pisarz, autor popularnych gawęd wierszem i prozą. Przed powstaniem zaangażowany w działalność patriotyczną poprzez uczestnictwo w manifestacjach i twórczość poetycką na aktualne tematy (m.in. wiersz na rozwiązanie Towarzystwa Rolniczego w kwietniu 1861). Więziony, skazany na wyjazd z Wilna do Borejkowszczyzny. Zmarł w Wilnie 15 IX 1862.". (za: "Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy. Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy", cz. 1 w oprac. K. Lejko. War. 2004, str. 184).
619.
[SZYMONOWICZ Prosper - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9,3x5,5 cm na oryg. podkładzie form. 10,1x6,4 cm, wykonana w zakładzie A. Spulak w Czerniowcach.
Portretowany ujęty w całej postaci, stoi na tle malowanego ekranu, pomiędzy tralkową balustradą a kotarą i rzeźbionym krzesłem. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "A. Spulak Photograph in Czernowitz" oraz ołówkowy napis: "Szymonowicz Prosper". Zdjęcie nieco zabrudzone.
620.
[TARNOWSKI Tadeusz (?) - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9x5,4 cm na oryg. podkładzie form. 10,4x6 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w popiersiu. Fotografia z rysunku. W prawym dolnym narożniku pod zdjęciem wycisk: "T. Szajnok". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z różowym obramowaniem. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotografował we Lwowie przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego", piecz.: "A. Madeyska Kraków Al. Krasińskiego" oraz atramentowe napisy: "Tarnowski Tadeusz hr. z Wołynia", "kochanemu Wróblowi na pamiątkę wspólnego pobytu w więzieniu we Lwowie", "Skazany na lat 10". Stan dobry. Ujęcie reprod. w: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 354 jako Toczyski (Torczyski?) Stanisław - uczestnik powstania 1863.
T. Tarnowski (1818-1890) - właściciel Horohowa na Wołyniu. W okresie powstania 1863 czynny w konspiracji galicyjskiej; kasjer Komitetu Galicji Wschodniej; przetrzymywany w więzieniu pokarmelickim we Lwowie. (biogram za: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, str. 191).
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
621.
[TEPA Franciszek - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [1 poł. l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9,2x5,5 cm na oryg. podkładzie form. 10,6x6,1 cm, wykonana w zakładzie Walerego Rzewuskiego w Krakowie.
Portretowany ujęty w 3/4 postaci, z profilu. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład z niebieskim obramowaniem. Na odwrocie reklamowy nadruk: "Walery Rzewuski fotografował w Krakowie" oraz atramentowy napis: "Franciszek Tepa, artysta malarz, akwarelista ze Lwowa. Urodzony w r. 1828 we Lwowie umarł tamże r. 1889 24 grudnia. Kształcił się w Wiedniu od 9 roku swego życia, potem w Monachium. Do Kraju wrócił r. 1852. Po odbyciu podróż na wschód z Potockiemi wyjechał na dalsze kształcenie się do Paryża r. 1855. Na ostatku trudnił się lekcyjami rysunków i umarł w biedzie w szpitalu lwowskim mając lat 61". Miejscowe zaplamienia, poza tym stan dobry.
W. Rzewuski (1837-1888) - fotograf krakowski, działacz społeczny, jeden z pionierów polskiej fotografii. Studiował w Instytucie Technicznym w Krakowie i w l. 1857-1858 na politechnice w Wiedniu. Od 1859 pracował jako fotograf, najpierw na wolnym powietrzu, później w pracowni w wynajętym pokoju przy ul. Grodzkiej 83. W 1861 otworzył zakład przy ul. Krupniczej 6, następnie przy ul. Kopernika 29. W l. 1864-1867 wystawił dom przy ul. Kolejowej 27b, gdzie 1 XI 1867 otworzył swój renomowany zakład z nowocześnie wyposażonym atelier laboratorium. Wybitny obywatel i radny miasta Krakowa. Znany z fotografii etnograficznej, pejzaży Tatr, tworzył tzw. "żywe obrazy". Autor portretów, w tym powstańców z 1863 i pierwszych albumowych zdjęć aktorów.
622.
[TOWARNICKI - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 8,7x5,7 cm na oryg. podkładzie form. 10x6 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w popiersiu. W prawym dolnym narożniku podkładu nadruk: "T. Szajnok". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotograf przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego we Lwowie " oraz napis ołówkiem: "Towarnicki". Miejscowe niewielkie zaplamienia, poza tym stan dobry.
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
623.
[UJEJSKI Kornel - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [nie po 1865]. Fotografia form. 9x5,8 cm na oryg. podkładzie form. 10,4x6,1 cm, wykonana w zakładzie Bernharda Branda i Józefa Edera we Lwowie.
Portretowany ujęty w 3/4 postaci, z profilu, z bródką i wąsami. Siedzi przy stoliku z książkami. W lewym dolnym narożniku podkładu nadruk: "B. Brand & J. Eder.", w centrum ołówkowy napis: "Kornel Ujejski". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z wyzłoc. z nadrukiem po niemiecku i polsku: "Zakład malarsko-fotograficzny Bernharda Branda i Józefa Edera Hotel Angielski w Lwowie" oraz odręczny ołówkowy napis: "Kornel Ujejski". Stan dobry.
K. Ujejski (1823-1897) - brat stryjeczny Kaliksta; poeta, publicysta, poseł do Rady Państwa w Wiedniu. Uczestnik wydarzeń 1846; w 1848 w lwowskiej Legii Akademickiej. Członek Ławy Lwowskiej i Komitetu Bratniej Pomocy; redaktor tajnej "Prawdy"; naczelnik cenzury powstańczej we Lwowie. (biogram za: L. Machnik – "Fotografie powstańców styczniowych w zbiorach Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich. Katalog". Wr. 2002, str. 197).
B. Brand - fotograf lwowski od ok. 1860. Okresowo (w l. 1861-1865) współpracował z Józefem Ederem prowadząc "zakład malarsko-fotograficzny" w Hotelu Angielskim przy ul. Karola Ludwika.
J. Eder (1831-1903) - fotograf lwowski, właściciel zakładu w Hotelu Angielskim w l. 1861-1888. Prowadził filie w Stanisławowie, Jassach, Kołomyi, Zakopanem.
624.
[WASILEWSKA Felicja, później Boberska - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [1 poł. lat 60. XIX w.]. Fotografia form. 9,3x5,7 cm na oryg. podkładzie form. 10,1x6,5 cm, wykonana w zakładzie Bernharda Branda we Lwowie.
Portretowana ujęta w całej postaci, stoi wspierając prawą rękę na postumencie. Ubrana w czarną długą suknię z białym kołnierzykiem i krzyżykiem na piersi; suknia z materiału bez połysku, z długimi rękawami noszona na znak żałoby narodowej kobiet ogłoszonej 3 III 1861 po pogrzebie pierwszych pięciu ofiar zastrzelonych w Warszawie przez wojsko carskie w czasie manifestacji patriotycznej. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie piecz. zakładu z nadrukiem: "Photogr. Maler. Atelier Bernh. Brand Lemberg" oraz odręczny atramentowy napis: "Felicya Wasilewska (później zamężna Boberska)". Stan dobry.
F. Wasilewska, później Boberska (1825-1889) - siostra Tadeusza i Wincentego; literatka; właścicielka i przełożona szkoły dla dziewcząt we Lwowie; współtwórczyni Stowarzyszenia im. Klaudyny Potockiej. W okresie powstania 1863 współzałożycielka Komitetu Niewiast Polskich. (biogram za: L. Machnik – "Fotografie powstańców styczniowych w zbiorach Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich. Katalog". Wr. 2002, str. 60).
B. Brand - fotograf lwowski od ok. 1860. Okresowo (w l. 1861-1865) współpracował z Józefem Ederem prowadząc "zakład malarsko-fotograficzny" w Hotelu Angielskim przy ul. Karola Ludwika.
625.
[WASILEWSKI Tadeusz - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [2 poł. XIX w.]. Fotografia form. 7,6x5,5 cm na oryg. podkładzie form. 9,8x6 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w popiersiu, w stroju polskim. Reprodukcja fotograficzna z portretu Franciszka Tepy z 1856. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotograf przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego we Lwowie " i odręczne napisy ołówkiem: "Tadeusz Wasilewski Marszałek Stan. Galic.", "Marszałek Wasilewski". Stan dobry.
T. Wasilewski (Chochlik-Wasilewski) herbu Drzewica (1795-1850) - ziemianin, od 1817 poseł, a od 1830 wicemarszałek Stanów Galicyjskich. Jeden z pionierów pracy organicznej w Galicji, wielki orędownik i działacz na rzecz uwłaszczenia chłopów. W 1843  jako jeden z pierwszych w Galicji podjął eksperyment zniesienia pańszczyzny na swoich ziemiach. (Wikipedia).
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
626.
[ZACHARIASIEWICZ Jan Chryzostom  fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9,3x5,7 cm na oryg. podkładzie form. 10,5x6,1 cm, wykonana w zakładzie Teodora Szajnoka we Lwowie.
Portretowany ujęty w popiersiu. Na dolnym marginesie zdjęci atramentowy napis: "Jan Zachariasiewicz". W prawym dolnym narożniku podkładu nadruk: "T. Szajnok". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu z nadrukiem: "Teodor Szajnok Fotografował we Lwowie przy ulicy pojezuickiéj pod L. 174 2/4 naprzeciw hotelu angielskiego"Miejscowe niewielkie zaplamienia, poza tym stan dobry.
J. C. Zachariasiewicz, pseud. Maciej Łomża (1823-1906) - pisarz i dziennikarz pochodzenia ormiańskiego.
T. Szajnok (1833-1894) - wzięty fotograf lwowski. Przed 1862 prowadził zakład po Chołoniewskim przy ul. Pojezuickiej 174 2/4, od 1867 we własnym nowo wybudowanym domu przy ul. Meyera 727 2/4. W 1863 fotografował uczestników powstania. Autor podręcznika "Przewodnik fotograficzny dla użytku fotografów zawodowych i miłośników" wydanego w 1893 w Berlinie. W l. 1868-1869 wydał dwa albumy zdjęć (Album krasiczyńskie i Album żółkiewskie) po raz pierwszy w Polsce odbijane ręcznie w formie światłodruków.
627.
[ZAJĄCZKOWSKI Józef - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [1863]. Fotografia form. 9x5,6 cm na oryg. podkładzie form. 9,5x5,9 cm.
Portretowany ujęty w całej postaci, wspierając lewą rękę na giętym stoliku, w prawej ręce trzyma książkę. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie napis atramentem: "Józef Zajączkowski 1863. malarz, fotograf w końcu prowizor Tow. Dobroczynności w Krakowie". Niewielkie zabrudzenia, poza tym stan dobry. Podobne ujęcie reprod. w: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, poz. 386.
J. Zajączkowski (1815-1905) - fotograf łódzki; 1862-1863 naczelnik Łodzi z ramienia Komitetu Centralnego Narodowego i Rządu Narodowego. Współorganizator oddziałów powstańczych czynnych w okolicach Sieradza; naczelnik cywilny powiatu łęczyckiego; w sierpniu 1863 wyjechał do Krakowa. (biogram za: L. Machnik "Fotografie powstańców styczniowych", Wr. 2002, str. 207).
628.
[NN - młoda kobieta - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [zapewne l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 8,9x5,8 cm na oryg. podkładzie form. 10,1x6,2 cm, nieznanego autorstwa.
Portretowana w ujęciu do kolan, siedzi na wyściełanym fotelu z założonymi rękami. Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie nieczytelne zapiski ołówkiem. Stan dobry.
629.
[NN - młody mężczyzna - fotografia portretowa - ujęcie w formacie card de visite]. [l. 60. XIX w.]. Fotografia form. 9,1x5,3 cm na oryg. podkładzie form. 10,5x6 cm, wykonana w zakładzie Semah w Paryżu.
Portretowany ujęty w całej postaci, stoi wsparty o tralkową balustradę. Na dolnym marginesie nieczytelny napis ołówkowy. W lewym narożniku na dole podkładu nadruk: "Semah Phot.". Zdjęcie naklejone na oryg. kartonowy podkład. Na odwrocie reklamowa winieta zakładu. Stan dobry.
630.
[Pozostałe, późniejsze odbitki w temacie powstań - fotografie portretowe]. [XX w., nie po 1949]. Zestaw 10 odbitek fotograficznych w form. od ca 8x6 cm do ca 16x11,5 cm.
Na odwrotach zdjęć odręczne opisy: Dembowski; Kellerman Józef porucznik kawalerji w ---; Pieniążek Czesław;  Wojciechowski --- syn emigranta z r. 1831; Ks. Ruczka ?; Mokłowski Mieczysław; Karol Zaykowski (major Liwocz) 1835-1887; Guniewicz. Stan dobry.