Nowa Huta

1217.
BIEROŃ Władysław – Huta im. Lenina i Nowa Huta. Przewodnik z planem miasta. Kraków-Nowa Huta 1957. Huta im. Lenina. 16d, s. 39, [1]. brosz.
Okł. nieco zakurzona, tylna lekko zaplamiona, stan dobry. Okładka Z. Acedańskiego. "Przyjeżdżają tu hutnicy, górnicy, metalowcy, stoczniowcy, studenci wyższej uczelni - aby uczyć się nowoczesnej techniki, połączonej z prostotą i śmiałością rozwiązań organizacyjnych [...]. Pracownicy przedsiębiorstw usługowych wszelkiego typu, handlowcy i chłopi. Przyjeżdżają, aby się przekonać naocznie, że droga, jaką kroczy Polska, droga uprzemysłowienia opartego na bazie przemysłu ciężkiego, na hutnictwie - jest słuszna" (ze wstępu).
1218.
[CENTRUM Administracyjne Huty im. Lenina, projekt]. Rysunek architektoniczny (tusz, ołówek, gwasz) przedstawiający fasadę główną Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina.
Rysunek na ark. 21,5x66 cm. Górna krawędź arkusza wycięta zgodnie z przebiegiem pseudorenesansowej attyki, dolne narożniki zgodnie z biegiem wystających poza fasadę schodów. Centrum Administracyjne składa się z dwóch bliźniaczych budynków powstałych w latach 1950-1955. Zostało zaprojektowane przez Janusza Ballenstedta, Janusza Ingardena i Martę Ingarden i stanowi jeden z najlepszych przykładów socrealistycznej architektury w Polsce.
Rysunek niesygnowany, z epoki, wykonany na cienkim papierze. Załamania, niewielkie naddarcia i otarcia powierzchni.
1219.
CZUBAŁA Tadeusz – Nowa Huta. Przewodnik informator. Kraków 1959. Komitet Organizacyjny Obchodu X-Lecia Nowej Huty. 16d, s. 109, [11]. brosz.
Załamanie narożnika przedniej okł. i początkowych kart, poza tym stan dobry. Zaw. 41 całostronicowych zdjęć, tekst, plan Nowej Huty, reklamy.
1220.
[GĄSIOROWSKI Ryszard?] – Moje nowe życie. Nowa Huta 1954. [rękopis].
Zeszyt szkolny form. 21,3x14,8 cm, k. 52 (z czego 26 niezapisanych). Na przedniej okładce odręczny napis: "Konkurs 'Moje nowe życie', Nowa Huta, 1954. Godło: Po nocy nadszedł dzień". Nazwisko autora nie zostało ujawnione. Zawarta w tekście informacja, że autor zdobył w 1952 tytuł wicemistrza Polski juniorów w szachach, pozwala przypisać autorstwo Ryszardowi Gąsiorowskiemu (1935-1998) - szachiście i brydżyście, późniejszemu długoletniemu pracownikowi Huty im. Lenina, następnie także Huty Katowice. Z lektury prezentowanego tu tekstu dowiadujemy się, że pochodzący z Łodzi autor wstąpił do Służby Polsce i wyjechał do powstającej wówczas Nowej Huty. Rozmach inwestycji wywarł na młodym robotniku wielkie wrażenie. Został przydzielony do kompanii rozładowującej wagony. "Praca była żmudna i ciężka, trzeba było przez osiem godzin nosić po pięć lub sześć cegieł szamotowych z wagonu do magazynu. Cegły były ciężkie i szorstkie, po dwu dniach miałem do krwi pościerane ręce". Liczne prośby o przydział rękawic nie przynosiły skutków. Dopiero trzydniowy strajk okaleczonych junaków spowodował zaopatrzenie kompanii w rękawice. Sporo miejsca zajmuje relacja o próbach zwiększenia wydajności pracy i o współzawodnictwie pracy. Zastosowanie pomysłów racjonalizatorskich i reorganizacyjnych pozwoliło kompanii osiągnąć początkowo poziom 140% wykonania normy, później 180%, w końcu 280%. "Widziałem, że współzawodnictwo to jednak jest dobra rzecz [...]. Zrozumiałem współzawodnictwo, jego potrzebę i rolę w pracy w wychowaniu nowego socjalistycznego robotnika". Ważnym krokiem w życiu junaka było podjęcie nauki w zawodowej szkole hutniczej. Tak, jak niegdyś został przodownikiem pracy, tak teraz cieszył się tytułem przodownika nauki. "Chcę być hutnikiem i będę. Jestem potrzebny Hucie, liczą na mnie" - pisał. Został przewodniczącym koła klasowego ZMP. Powrócił do swojej dawnej pasji - szachów, startując w barwach "Ogniska" Nowa Huta. Starając się uzyskać pierwszą klasę sportową, obiecywał: "będę [o nią] walczył jak walczyłem o każdą cegłę". Okł. nieco otarte, podklejone naddarcie grzbietu.
1221.
KOMBINAT Huta im. Lenina. Spis telefonów. Kraków 1980. 8, s. 208. opr. oryg. [?] pł.
Wyklejki i 3 stronice pokreślone długopisem. Liczne podkreślenia i odręczne uzupełnienia. Prawy margines w wyciętym schodkowo indeksem. Książka telefoniczna HiL przeznaczona wyłącznie do użytku służbowego. Piecz. Wydziału Gazowego Huty i prywatna piecz. własn. Ze "Wskazówek i objaśnień": Aparat telefoniczny służy do przeprowadzania rozmów służbowych, które winny być krótkie i zwięzłe".
1222.
[NOWA HUTA - junacy Służby Polsce]. Album z 11 fotografiami form. ca 8x13 i 6x8 cm nieznanego autorstwa, z początku lat 50.
Album form. ca 13x20 cm, k. 20 (w tym 11 pustych), opr. oryg. plast., blok przewiązany sznurem. Na przedniej okł. lilijka ZHP. Na pierwszej fotografii grupa harcerzy z Rudy Śląskiej w 1938. Na większości pozostałych zdjęć członkowie Służby Polsce przy pracy na budowie Nowej Huty w 1952, także podczas wycieczki do Krakowa. Zdjęcia naklejone na karty albumu i częściowo opatrzone odręcznymi podpisami. Stan dobry.
1223.
[NOWA HUTA, dyplom dla przodownika pracy]. Dyplom wydany przez Zjednoczenie Budowy Pierwszego Socjalistycznego Miasta dn. 23 VII 1951 w Nowej Hucie.
Dyplom form. 28,8x34,3 cm. W górnej części flaga polska i radziecka, gołąbek pokoju, widok zakładów przemysłowych i nowoczesnego miasta. Dyplom wydany pracownikowi, "który w dniu 17 lipca 1951 r. ochotniczo przepracował przy budowie Pierwszego Socjalistycznego Młodzieżowego miasta Nowa Huta i powierzoną pracę wykonał w 304% normy". Poniżej podpisy przedstawicieli Podstawowej Organizacji Partyjnej, Rady Zakładowej i Dyrekcji. Widoczne zaplamienia, załamania i naddarcia, dolna część nieco zakurzona. Dołączono drugi dyplom dla tej samej osoby "za pracę zawodową" w Nowej Hucie z 1954.
1224.
[PLAN Nowej Huty]. Miasto Nowa Huta. Plan form. 51x78,6 cm.
Plan ukazujący istniejące i planowane zabudowania nowohuckie, opracowany przez inż. Jana Setlika, rysował Marian Pająk. Odbitka powielaczowa. Tytuł w lewym górnym narożniku, tamże skala (1:500), w lewym dolnym informacje o twórcach planu  i data dzienna 30 XII 1952. Plan zawiera budynki, które wobec rosnących trudności finansowych, nigdy nie zostały wzniesione (ratusz w obecnej Alei Róż, stadion sportowy i teatr na łąkach nowohuckich), brak jeszcze planu zagospodarowania terenów osiedla Centrum D. Drobne zaplamienia, ślady złożenia, podklejone niewielkie ubytki. Nieczęste.
1225.
PTASZYCKI Tadeusz – Nowa Huta. Kraków 1959. Komitet Obchodu Dziesięciolecia Nowej Huty. Pod red. ... W opracowaniu zespołu "Miastoprojekt" - Kraków. 8 podł., s. [4], 43, [1]. opr. oryg. pł.
Niewielkie odbarwienia okł., wewnątrz stan bardzo dobry. Zaw. krótki wstęp, 43 całostronicowe zdjęcia Nowej Huty i spis fotografii.
1226.
SABAJ Stanisław – Sylwetki z tamtych lat. Wspomnienia z lat budowy Huty im. Lenina 1950-1956 [maszynopis]. Nowa Huta, 2 I-15 II 1970. 4, k. [1], 161. brosz.
Okł. nieco otarte, poza tym stan dobry. Na przedniej okł. odręcznie wpisana tytulatura, inną ręką dopisane nazwisko Stanisław Sołtys (właściwe nazwisko autora?). Tamże piecz. sekretariatu nieznanej redakcji z datą 31 X 1970, z adnotacją, że złożono 2 egz. maszynopisu. W tekście odręczne poprawki i nieliczne dopiski.
Pisane po 20 latach, częściowo na podstawie zachowanych notatek, wspomnienia z budowy Nowej Huty i kombinatu. Tekst powstał, jak pisze jego autor, "na wezwanie spisania swych wspomnień z pierwszych lat budowy" i nie był publikowany. Narracja płynna, o pewnych walorach literackich. Autor urodził się w 1922, ukończył studia wyższe, w 1948 podjął pracę w wydawnictwie E. Kuthana (o czym pisze na kilku stronach), w I 1950 podjął pracę w VI Oddziale Inżynieryjnym P.P. "Beton-Stal" jako kierownik sekcji szkolenia zawodowego, później jako pracownik Działu Planowania. Biura mieściły się początkowo w Krakowie (ul. Starowiślna i Przemyska), wkrótce przeniesiono je na plac budowy. Wspomnienia zawierają krótsze lub obszerniejsze charakterystyki wielu osób, zarówno z grona wyższej kadry kierowniczej, jak też pracowników niższego szczebla. Sabaj pisze o budowie linii kolejowej, komunikacji z Krakowem, rozrywkach w wolnym czasie (zabawy, rajd narciarski, wizyty w kawiarniach i restauracjach), zaostrzonej - nie zawsze skutecznie - dyscyplinie pracy, "dyspeczerskim" systemem zarządzania budową huty, warunkami życia na nowohuckim osiedlu, o handlu. Osobne rozdziały poświęcił autor uroczystościom po śmierci Stalina i echom Października '56.
Autor stara się zachować obiektywizm, przedstawia także ciemne strony opisywanych wydarzeń i miejsc. Pisze np.: "Rok 1954 nie był w Nowej Hucie wcale spokojny. Nadal krążyły o tym mieście mrożące krew w żyłach opowieści o mordach, gwałtach, napadach, kradzieżach, zgniliźnie moralnej, chamstwie, brutalności itd.". A z drugiej strony: "Złożyłem w Radzie Zakładowej wniosek o mieszkanie i już za dwa tygodnie ówczesny referent d/s lokalowych [...] podał mi adresy dwóch bloków, w których mogliśmy sobie wybrać jakieś dwupokojowe mieszkanie". Telefon w nowym mieszkaniu podłączono w ciągu 24 godzin.

Fotografie

1227.
[BRAMA nowohucka].
Zdjęcie form. 10,3x14,3 cm, nieznanego autorstwa. Brama na os. Teatralnym? Na odwrocie ołówkowa notatka "Miasto NH" i data 15 III 1955. Słabo czytelna piecz.: "Komisja d/s Zabezpieczenia Tajemn. Państw. i Służb. w Hucie im. Lenina". Stan dobry.
1228.
[BUDOWA osiedla C2]. Zdjęcie ukazujące pole zboża i sad, na drugim planie bloki mieszkalne i żurawie budowlane; lata 50.
Zdjęcie form. 9,2x17,7 cm, autorstwa Henryka Makarewicz (piecz. na odwrocie). Na odwrocie zapiski ("DRN Nowa Huta", "Budowa osiedla C2" i linie wyznaczające skalę reprodukcji zdjęcia w druku). Stan dobry.
1229.
[BUDOWNICZOWIE Nowej Huty, przodownicy pracy].
Zdjęcie form. 12,7x18 cm, nieznanego autorstwa. Na odwrocie ołówkowa notatka: "przodownicy pracy r. 1952". Wśród widocznych na zdjęciu mężczyzn rekordzista wykonał 320% normy. Otarcia krawędzi, resztki taśmy w narożnikach na odwrocie.
1230.
[DOM Młodego Hutnika]. Dwie fotografie ukazujące budynek i pobliskie boisko sportowe.
Zdjęcia form. ca 8,7x13 cm, nieznanego autorstwa. Jedno przedstawia nieotynkowany jeszcze budynek przy ul. Bulwarowej (osiedle C-2 Północ (Krakowiaków)), drugie wejście na "Boisko Sportowe D.M.H.", na którym ustawiono ring bokserski. Na odwrocie obu fotografii piecz. "Komisja d/s Zabezpieczenia Tajemn. Państw. i Służb. w Hucie im. Lenina". Stan dobry.
1231.
[KOMBINAT, brama nr 3]. Zdjęcie przedstawiające bramę wjazdową na teren budowy kombinatu z transparentem witającym premiera Indii Jawaharlal Nehru w 1955.
Zdjęcie form. 13,8x9 cm, nieznanego autorstwa. Nad bramą konstrukcja z napisem "Hutę im. Lenina budujemy dzięki pomocy technicznej ZSRR" i dwoma symbolami planu 6-letniego. Poniżej rozpięto dwujęzyczny transparent treści "Niech żyje przyjaźń polsko-indyjska". Na odwrocie ołówkowe notatki podające datę wizyty: 25 VI 1955. Stan dobry.
1232.
[NOWA Huta w obiektywie Henryka Hermanowicza]. Zbiór 17 arkuszy kontaktowych (stykówek) z 102 zdjęciami głównie z terenu kombinatu hutniczego; lata 70.
Arkusze form. 11,2x17,7 cm, na każdym 6 fotografii form. 5,4x5,4 cm. Każdy arkusz opatrzony pieczątką fotografa, zarówno z przodu, jak na odwrocie. Na zdjęciach przedstawiono hutników przy pracy, wytop stali, poszczególne oddziały huty, snopki zboża na tle kombinatu, przydrożną kapliczkę. Stan dobry.
1233.
[NOWA Huta w pochodzie pierwszomajowym]. Zestaw 4 zdjęć (jedno powtórzone) z przemarszu delegacji Miastoprojektu w 1952.
Trzy zdjęcia form. 8,5x12,5, jedno 12,7x17,5 cm. Większe zdjęcia ukazuje przemarsz grupy Miastoprojektu ul. Lubicz, na mniejszym (w 2 egz.) grupa dotarła do Rynku Głównego. Mniejsze zdjęcia wykonał Wojciech Łoziński jako fotograf Miastoprojektu (piecz. na odwrocie), na większym zdjęciu piecz. Sekcji Fotograficznej i data 1 V 1952. Stan dobry.
1234.
[OSIEDLA Nowej Huty]. Zestaw 6 fotografii nowohuckich z lat 50.
Sześć zdjęć form. 12,8x17,7 cm, nieznanego autorstwa. Na odwrocie opisy długopisem (dość ogólnikowe): Osiedla Nowej Huty, Przedszkole, Początek realizacji miasta. Na zdjęciach m.in. siedziba Tow. Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, dzieci na dziedzińcu i wewnątrz przedszkola (na ścianie portrety Bieruta i Cyrankiewicza; przedszkole na osiedlu A-1 Północ (Willowym)), rodzina robotnicza na spacerze, budowa prowadzona na skraju pola pszenicy. Na odwrocie zdjęć ślady kleju, poza tym stan dobry.
1235.
["OŚLA deska"]. Zdjęcie przedstawiające "oślą deskę" - tablicę z nazwiskami bumelantów pracujących przy budowie Nowej Huty, początek lat 50.
Zdjęcie form. 11,7x7,8 cm, nieznanego autorstwa. Na sfotografowanej tablicy podobizna osła, obok tekst: "Gdy cały naród Nową Hutę budować chce, oni z oślim uporem mówią niee!" Wypisane kredą nazwiska częściowo zatarte. Zdjęcie naklejone na papierowy podkład. Stan dobry.
1236.
[PODCIENIA nowohuckie]. Dwa zdjęcia Henryka Hermanowicza, lata 50.
Zdjęcia form. ca 23,8x17,7 cm. Na jednym zdjęciu fragment tzw. bloku szwedzkiego, drugi obiekt niezidentyfikowany. Na odwrocie każdego zdjęcia pieczątka fotografa i ZAIKS-u. Załamania dolnego marginesu jednego zdjęcia.
1237.
[PRZEDSZKOLE nowohuckie].
Zdjęcie form. 12,8x17,7 cm. Fotografię wykonał Wojciech Łoziński, jako fotoreporter Miastoprojektu (piecz. na odwrocie), pod koniec lat 50. Żłobek znajdował się na osiedlu A-1 Północ (Willowym), zaprojektowany przez Martę Ingarden. Stan dobry.
1238.
[RESTAURACJA "Gigant"]. Wnętrze lokalu przed otwarciem.
Zdjęcie form. 17,7x24,7 cm, autorstwa Wojciecha Łozińskiego (bez sygnatury). Puste (bez mebli) wnętrze restauracji "Gigant" na osiedlu A-1 Północ (Willowym) z ok. 1952. Realizacja projektu Mariana Sigmunda. Zdjęcie umieszczone w papierowym passe-partout. Niewielkie zaplamienia na odwrocie, stan dobry.
1239.
[RESTAURACJA "Wisła"]. Zdjęcie przedstawiające grupę klientów przed wejściem do restauracji "Wisła", 1959?
Zdjęcie form. 11,9x9 cm, nieznanego autorstwa. Wejście do restauracji w nieotynkowanym jeszcze budynku na Os. Szkolnym. Trzy młode kobiety i tyluż mężczyzn z kuflami piwa w dłoniach. Na odwrocie ołówkowe zapiski, m.in. "Egészségünkre!" (węg. "Na zdrowie!"). Załamanie narożnika, poza tym stan dobry.
1240.
[SKLEP papierniczy "Papirus"]. Dwa zdjęcia wnętrza sklepu papierniczego przy Placu Centralnym.
Fotografie form. 13x18 cm, nieznanego autorstwa, z ok. 1955. Na zdjęciach widoczne charakterystyczne żyrandole i oryginalny wystój meblowy. Sklep funkcjonował w niezmienionej formie do 2024, został zamknięty. Stan dobry.
1241.
[WIELKI piec, roboty ziemne].
Zdjęcie form. 8,8x13,9 cm. Na odwrocie ołówkowy tekst: "Ob. 18 Wielki piec N-o I i ob. 16b Nagrzewnica Wielkiego pieca N-o I" oraz data 19 VI 1952. Zdjęcie wykonał Mieczysław Gładysek (piecz. na odwrocie). Fotografia byłą zapewne reprodukowana w "Biuletynie Huty im. Lenina", na co wskazują zapiski na odwrocie. Stan dobry.
* * *